bureaux van redactie en administratis: Engelse versterkingen in Palestina aangekomen Toestand wordt snel slechter PLEBISCIET OP JAVA, SUMATRA EN MAD0ERA HET ONGEVAL MET DE D.C. 6 HAARLEMS KATHEDRAALT0I BASILIEK VERHEVEN i ONS LEVEN Mgr. Paolo Giobbe op Haags congres Luisterrijke plechtigheden bij gouden jubileum 1 MEI-VIERING IN ALLE WERELDSTEDEN ZONDER INCIDENTEN VERLOPEN Tot hoofd en hart Demobilisatie van vrijwilligers Het weer. WAPENSTILSTAND IN KATAMON Zonderling gedrag van Russische kolonel Amerika dient een compromis-voorstel in Nog staking bij Parijse ondergrondse Staat van beleg in deel van Griekenland Vertegenwoordiger van Z. H. de Paus Linkervleugel brak af op een zandheuvel; de romp knapte doormidden Schaarse inlichtingen Koningshuis vol bloemen en kleuren Demonstraties in Berlijn vertoonden een algemene lusteloosheid Nationalisatie Britse mijnen De toestand In Indië Steun wettig gezag MAANDAG 3 MEI T948 72ste JAARGANG No. 24141 .,Run op het leegstaand persapparaat" I, Wegens aanslag op de minister van Justitie Verklaringen van jhr. Van Vredenburch Wees tevreden met het heden. Laat zorg voor de toekomst of kommer om het verleden niet uw innerlijke rust geheel of ten dele J Tussen Mei en September Radiorede minislter Witteman Naaldwijkse moord opgehelderd Gearresteerde Duitser bekent SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertentie» 21545 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 54 cents per week, i iA7 per maand, t 4.42 per kwartaal. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. Directeur: J. J. W. Boerrigter. COURANT 'ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mflUmete»-} hoogte. In^zonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht vooè advertentlën eventueel zonder opgave uartj redenen te weigeren. Voor het eerst sinds Engeland met de evacnatie van zijn troepen uit Palestina een aanvang maakte, zijn thans Britse Soldaten naar het Heilig Land terugge zonden. Infanterie, tanks, kanonnen en schepen zijn, naar Zondag werd mede gedeeld, per vliegtuig naar Lyüda en per schip naar Haifa overgebracht. Het aantal Engelse soldaten bedraagt thans m totaal 20.000 man. Men achtte de ver sterkingen nodig met het oog op de snel slechter wordende toestand. In Haifa zijn reeds 1000 infanteristen, die naar Engeland zonden terugkeren, ont scheept. In Amman vond een nieuwe vergade ring plaats van de oorlogsraad der vijf Arabische landen, waaraan Abdoel II- lah regent van Irak, de Syrische en de Libanese premiers en ministers van de- fensie, de chef van de Iraakse generale staf, de secretaris-generaal van de Ara bische Liga en kolonel Hafiz Bakry van het Egyptische leger deelnamen. Glubb Pasja, de Engelsman, die het bevel voert over het „Arabische Legioen" van Transjordanië, was niet aanwezig. De conferentie stond onder leiding van koning Abdoellah van Transjordanië. Naar onbevestigde berichten meedelen heeft Abdoellah, die Optreedt als leider der Arabische actie tegen de Palestijnse Joden, generaal Sayeb, chef-staf van het Iraakse leger, tot algemeen opper bevelhebber benoemd. De Haganah heeft Zaterdagavond de volledige mobilisatie van alle Jo den tussen 25 en 35 jaar bevolen. Dit bevel houdt in, dat de Joden, die reeds voor bewakingsdiensten waren opgeroepen, thans ook aan de fronten kunnen worden opgesteld. De Haga nah zegt dat zij 75.000 man sterk is. Katamon, een fel omstreden ;voor- stad van Jeruzalem, is na verbitterde strijd door de Haganah ingenomen. Tengevolge van een persoonlijke tus senkomst van Sir Henry Gumey, de secretaris-generaal der huidige Pales tijnse regering, hebben Joden en Ara bieren in dit deel van de stad een wapenstilstand van 48 uur gesloten. De Arabieren krijgen aldus gelegen heid, zich terug te trekken. Teneinde de wapenstilstand af te dwingen heb ben zich afdelingen Schotse Hooglan ders tussen de strijdende partijen op gesteld. De Arabieren beschuldigen de Engelsen, dat dezen een Arabische tegenaanval verhinderd hebben. Tal van Arabieren vluchtten uit de door de Joden bedreigde stad Jaffa. Drie grote schepen met passagiers heb ben de haven in noordelijke richting verlaten. Een passagiers- en een vracht schip werden onder bewaking van zware Britse torpedojagers Zaterdag ge laden. De Engelsen trachten ook hier een wapenstilstand te doen sluiten. Volgens een communiqué der Joodse strijdorganisatie Haganah zijn in de vroege morgen van I Mei Syrische en Libanese legereenheden, ter sterkte van 2000 man, Palestina binnengevallen. Zij hebben vijf Joodse nederzettingen in Opper-Galilea aangevallen, doch werden met verliezen teruggeslagen. Volgens de Haganah betreft het hier de eerste openlijke aanval van een Arabische staat op Joods Palestina. De Libanese minister van Buiten landse Zaken, Mohammed Frangihyeh, een woordvoerder van de Arabische Lig» te Kaï'ro, en autoriteiten te Londen, ontkenden echter ten stelligste, dat ge regelde troepen het Heilig Land zouden djn binnengetrokken. Slechts enkele vrijwilligers kunnen over de grens ge komen zijn, zeker geen leger, aldus ver klaarde men te Kaïro. De Russische autoriteiten in Duits tand hebben Vrijdag bij de Amerikanen artegen geprotesteerd, dat de Russische kolonel Tassojev door Amerikaanse in telligence agenten ontvoerd is, nadat hij thee gedronken had in het huis van een Aiherikaanse havenautoriteit in Bremen. Tassojev was in Bremen ge- stationneerd voor het houden van toe- riciht op het inladen van herstelbeta lingsverschepingen naar Rusland. De Amerikaanse militaire gouverneur Lucius Clay gaf onmiddellijk een de menti uit, maar zegde toe de zaak te sullen onderzoeken. Vervolgens kwam uit Hamburg de 'Mededeling dat de Russische militair Sich in handen bevindt van de Britse autoriteiten. Uit betrouwbare bron werd vernomen, dat hij niet ontvoerd is, •haar vrijwillig naar de Britten is ge- Saan. De volgende lezing werd gegeven: perkende in Bremen, ontmoette de Rus ue Amerikaanse havenmeester Stanley ^lem en vroeg deze of hij een ontmoe ting met een zekere Britse agent voor "em kon arrangeren. De ontmoeting tverd vastgesteld op 23 April te Bre ien. Na deze ontmoeting heeft men de Bus niet meer gezien. Alles werd ge kegeld op verzoek van Tassojev. De f-fnerikanen hebben er niets mee te Jhaken, met uitzondering dan van de 'Mstandigheid, dat het in hun gebied eebeurd is. f: Nader wordt nog gemeld, dat de of- jCier zich te Herford in de Britse zone evmdt en daar ondervraagd wordt. Ij ®iükens het voorlopig verslag over Q wetsontwerp inzake onteigening vP het gebied van het perswezen achtten Kamerleden het niet op de weg van overheid te liggen in te grijpen in Particuliere concurrentiestrijd, (wh^enkomst zou 3 jaar geleden ge- hieu z^n geweest, doch thans zijn ook® verhoudingen gegroeid, waarbij kaq vr°ègere illegale bladen met el- een zware strijd voeren. Er. heeft gev na de bevrijding een run plaats raatnden op het leegstaand persappa- Er gingen eveneens geruchten, dat het Egyptische leger Zaterdagmorgen de Palestijnse grens had overschreden en dat koning Ibn Saoed zijn soldaten op dracht gegeven had, zich bij de Egyp tische troepen te voegen. Ook deze be richten werden echter officieel tegen gesproken. Wel verklaarde de Egyptische minister van Verkeer, dat zich grote troepenconcentraties ten Zuiden van de Palestijnse grens voltrokken. De minis ter van Defensie is intussen naar de troepen gegaan, en een hoge officier van het Egyptische leger schatte, dat ongeveer 10.000 man voor de Palestijnse grens stonden. Ook zijn alle verloven van de Egyptische officieren ingetrok ken. In berichten uit Irak heet het, dat Transjordanië twee gewapende afdelin gen, ter sterkte van 3000 man, naar Palestina heeft gezonden. Mosje Sjertok van het Joods Bureau hoopte vandaag op het Britse voorstel te künnen antwoorden. Intussen heeft hij de Veiligheidsraad dringend verzocht om een „onverwijld en doeltreffend op treden" teneinde de invasie in Palestina te stuiten. De verongelukte D.C. 6 zoals het toestel in de greppel op Schiphol neer kwamDe romp is middendoor gebroken, de vleu gels met de motoren afgeknapt en de staart vernield Verwachting tot Dinsdagavond: Kende nacht met weinig wind en op vele plaatsen nachtvorst. Morgen geleidelijk toenemende bewolking en latei- voornamelijk in het Zuid-Wes ten van het land enige regen of mot regen. Iets zachter dan vandaag. Meest matige wind uü Zuidelijke richtingen. Zon 5.05—20.09, Maan 3.59—14.45. De Amerikaanse delegatie van de Commissie voor Goede Diensten heeft een compromis-voorstel ont- worpen voor de regeling van het ge schil inzake het plebisciet tussen de Nederlanders en de Republikeinen, aldus verneemt A. P. van betrouw bare zijde. Volgens dit plan zou de bevolking van Java, Sumatra en Madoera niet rechtstreeks stemmen over de vraag, of zij zich wil aansluiten bij d'e republiek of bij de te vormen Ver. Staten van Indonesia. De bevolking zou een constituerende vergadering moeten kiezen, welke dan het land volgens geografische grenzen zou verdelen. De besprekingen zullen deze week in Batavia worden hervat. Men blijft hier gedürende drie weken bijeen, waarna de conferentie weer voor drie weken naar Republikeins gebied wordt verplaatst. Volgens bevoegde kringen worden informele besprekingen gevoerd over een plan, waarbij de Republiek onmid dellijk haar intrede zou doen in de interim-regering en op grond van het aantal zetels die daarin verkregen zouden worden zijn vertegenwoordiging De leden van de onafhankelijke bond van Parijse Métro-bestuurders zijn Za terdagochtend in staking gegaan, waar door het verkeer tijdens de 1 Mei-vie ring ernstig gestagneerd werd. De trei nen reden echter frequenter naar punten waar demonstraties werden gehouden. Zondag reden 105 van de 229 treinen. De staking is uitgeroepen door de on afhankelijke (anarchistisch getinte) bond van Métro-bestuurders die opnieuw her ziening van de voorwaarden eist. Het onder communistische leiding staande algemeen vakverbond, welks le den bij het Parijse Métro-personeel op 1 Mei een beperkte dienst hebben on derhouden, verklaarde, dat zijn leden zouden blijven werken „zo lang er mo gelijkheden voor overeenstemming be staan". In de mededeling, die sommige vakverenigingskringen heeft verrast, wordt gezegd, dat er een „versobering der voorwaarden" was gekomen sedert een decreet betreffende herklassificatie in April. Intussen handhaaft de stakende vakvereniging haar eisen voor meer be taling. in de wetgevende vergadering zou voorbereiden, r Deze wetgevende vergadering zou dan de taak krijgen de grootte van de ver schillende staten der toekomstige fede ratie vast te stellen. Men verwacht dat de fundamentele kwestie waarop de verdere besprekingen rusten aan het einde van de volgende week behandeld zal worden. In Athene is Zaterdagmorgen een aan slag gepleegd op de Griekse minister van Justitie Christos Ladas. De minis ter werd daarbij ernstig gewond, een politieagént is gedood en een andere gewond. Nabij Ladas' huis werd een handgranaat in zijn auto geworpen. Volgens voorlopige berichten is een 22- jarige arbeider gearresteerd. Een woordvoerder van hét hoofdcom missariaat van politie te Athene heeft de aanslag toegeschreven aan commu nisten. De minister is Zaterdagavond aan zijn verwondingen overleden. Hij zou van morgen worden begraven. De staat van beleg is afgekondigd voor Attica, de Peloponnesus, Creta en an dere eilanden. Een woordvoerder verklaarde, dat er „drastische maatregelen zullen worden genomen om het communistische terro risme te verpletteren". Er zijn reeds tal van arrestaties verricht. Z. H. de Paus heeft Zaterdag Mgr. Paolo Giobbe, Apostolisch Internuntius in Den Haag, aangewezen om 't Vaticaan te vertegenwoordigen op het Congres voor eeto Verenigd Europa, dat van 7 tot 10 Mei a.s. in Den Haag wordt ge houden. (Van een onzer speciale verslaggevers) Zoals wjj reeds in onze vorige oplage konden melden, is Zaterdagmorgen om tien voor elf 0p Schiphol de P.H.- T.K.W., de tweede in de serie D.C. 6-toestellen, die onlangs door de K.L.M. in Amerika werden ge kocht, verongelukt. Het vliegtuig, dat opgestegen was ter instructie 'van het personeel op dit nieuwe type, kwam bij de landing (vermoedelijk door ee» verkeerde manoeuvre van de piloot) naast de startbaan terecht. De linkervleugel brak af op een zand heuvel, waarna het toestel een halve slag draaide en tenslotte met de neus in een greppel terecht kwam. Een propeller vloog als een boomerang de lucht in en viel enige honderden meters verder tussen de barakken; de romp van de D.C. 6 brak door midden. Vanzelfsprekend was de consternatie op Schiphol groot. Arbeiders, die in de nabijheid van de plek des onheils aan het werk waren, slaagden er in. een brand, die uitgebroken was'aan dé rech tervleugel, met zand in de kiem tq smo ren. Een der benzinetanks brak open, waardoor 2000 liter benzine verloren ging. Direct na de crash was de medische dienst bij het toestel aanwezig. Maar gelukkig was wonder boven wonder geen! der vier inzittende leden van de bemanning ernstig gewond. De in structeur, de heer Efcels, had slechts een gebroken enkel opgeiopen. Een ogenblik meende men nog, dat een der werklie den onder de romp van het vliegtuig was gekomen, maar dit bleek gelukkig op een vergissing te berusten. De leer lingvlieger Dupurto, de radio-telegrafist Hoefnagels en de boordwerktuigkundige v. d. Ham kwamen, vrijwel met de schrik vrij. De inlichtingen, die de K.LJM. Za terdag over het gebeurde wenste te verstrekken, waren bedroevend schaars. Een niets-zeggend communi qué aan de Pers was het enige. Menl zou zich een andere gang van zaken kunnen voorstellen, zoal niet ten bte- hoeve van een behoorlijke berichtge ving dan toch om voorbarige geruch ten te voorkomen. Toen gisteravond in de kathedrale kerk te Haarlem .de plebaan, Mgr. F. Filhry. het „Laudate Dominum" inzette en de overvolle kerk er blij mee instemde, waren het klanken van vreugde en dankbaarheid om de eer cöe de jubilerende kathedraal te beurt was gevallen. Na het plechtig Lof n.l. besteeg de plebaan de kansel en deelde hij de vele aanwezigen namens de Bisschop mede, dat het Z. H. de Paus had behaagd de gouden kathedraal te verheffen tot Basiliek. Doch vóór deze blijde tijding aan de Haarlemse Diocesanen werd gebracht, was de bisschoppelijke kerk getuige van drie bijzondere plechtigheden. zelf waren aan de wanden en pilaren Zwaar en welluidend beierden in de vroege ochtend de klokken en strooi den hun feestelijke klanken over de huizen van de oude bisschopsstad aan het Spaarne. Hun jubelend geroep, hoorbaar tot ver in de omtrek, was een uitnodiging tot de vele kerkgangers aanwezig te zijn bij de pontificale Hoog mis, waarmede de vijftigste verjaardag van de kathedraal zou worden ingezet. Op de torens wapperden de vlaggen in de frisse morgenwind en guirlandes sierden in wijde bogen de hoofdingang. Met een schat van bloemen was het in terieur van de kerk artistiek versierd, en rode vanen gaven de pilaren een bij zonder kleed. Het priesterkoor was af gezet met een haag van rode azalea's, witte lelies sierden het Bisschoppelijk altaar, waaraan rode anjers een stem mige achtergrond gaven. In de kerk Het blad van Léon Blum „Le Popu laire", het enige socialistische blad in Parijs, heeft bekend gemaakt, dat de publicatie zo goed als stopgezet is bij gebrek aan geldmiddelen. Umoogt het allemaal gerust weten". De woorden van deze kdrte be schouwing zijn eerst na veel wik ken ,en wegen geschreven. Met alle journalistieke flair immers, die wij ons misschien in- de loop der jaren mochten eigen maken, staan wij machteloos te genover de taak, die ons vandaag ge steld is: U met enkele woorden in te leiden tot de dodenherdenking die mor gen de jacht van ons leven zal onder breken. De kalender wijst dan weer 4 Mei, de vooravond van de bevrijding. De vlaggen gaan half-stok en op vele plaatsen in ons land zullen redenaars spreken over het offer der gevallenen en laten wij nu maar meteen bekennen dat wij daarom zo beschroomd waren omdat wjj vreesden, in dit artikeltje óok niet anders tcfjkunnen treffen-dan de toon, die wij op zulke bijeen komsten zo vaak hoorden. Een rheto- riek, vol gemeenplaatsen uit plicht matigheid. En dat, geloven wij, zou onze schan de zijn. Als wij nu niet durven beken nen hoe veel moeite het ons kost eer lijk de omvang van hun offer te me ten, omdat wij het weer bijna zijn ver geten, omdat drie jaar bevrijding ons weer zover hebben gebracht van de sfeer, waarin zij vielen, dat het moei te en inspanning kost het toneel van het verledfn te reconstrueren. Mis schien ook ligt daarin wel de waarde van hun offer. Wij zeggen dat niet om daarmee te trachten onzerzijds een nieuw element te brengen in het gesprek over onze doden. Wij zeggen dit, omdat wij het menen. Omdat het ons lean ontroeren, nu te bedenken. dat wij, mede door hun dood, moeite hebben de waarden van het verleden te herinneren. Dat geeft, geloven wij. hun offer de glans die het behoeft. De glans, waardoor morgen iets in ons zal breken, als wij even buiten onze stad zullen luisteren naar het Wilhelmus, als de vlag zakt in de avondlucht In alle grote steden van de wereld zjjn de betogingen ter viering van de dag van de arbeid vrijwel zonder inci denten verlopen. Op het Rode Plein in Moskou waren ongeveer een millioen mensen samenge stroomd voor de grote parade, die werd afgenomen door Stalin, Molotov, Boel- ganin en andere leidende persoonlijk heden van de Sovjet-regering en de Communistische Partij. Terwijl ontelbare arbeiders, infanterie, artillerie, tanks en gemechaniseerde troepen paradeerden vlogen onder com mando van de zoon van Stalin, Vassily Iosefinovitch, reusachtige vliegen van het superfort-type boven 't plein, zware bommenwerpers en jet-toestellen van twee verschillende typen, geëscorteerd door jachtvliegtuigen. De buitenlandse diplomaten, die naast het Mausoleum van Lenin een plaats gevonden hadden, waren het er overeens, dat het een machtig schouwspel was. Op het St. Wenceslaus-plein in Praag was een menigte van een half millioen bijeengestroomd om de Mei-redevoerin gen te beluisteren van Klement Gott- wald en Fierlinger. De demonstraties in Parijs werden ernstig gehandicapt door de staking der bestuurders van de ondergrondse. Het aantal personen, dat bij de com munistische demonstratie in St. Cloud aanwezig was, bedroeg naar schatting niet meer dan 20.000 man. Op een bij- eenkomst, waar De Gaulle het woord Wij weten ook, dat wij hiermee alleen maar onze eigen gedachten vertolken en dat er morgen nog naast ons zullen staan, die anders en meer denken. Dat zijn degenen, die in het verzet iets ver loren van zich zelf, die denken niet als wij abstract, maar concreet. En het is, omdat zij naast ons zullèn staan, dat wij menen deze beschouwing maar op één manier te mogen beëindigen. Door voor hen uw aandacht te vragen. Zie, misschien doet het hun goed, dat wij daar morgen allemaal zullen staan, ook al zijn wij wat verlegen omdat wij nog altijd niet leerden, massaal onze ontroering te uiten. Maar misschien is het ook niet het geval. Misschien zal 't hen wel verbitteren. Want van de 8,5 millioen gulden, die nodig zijn om 4500 gezinnen van achtergeblevenen te steu nen, ontbreken er nog 2,5. Daarom zal u deze week door de „Stichting 40-45" gevraagd worden. Realiseert u daarbij, dat Katholiek Nederland wel bijna unaniem de eis heeft gesteld van integrale vergoeding voor materiële oorlogsschade en reali seert u zich, dat wel op het woord van de bisschoppen een golf van barmhar tigheid over ons land is gegaan ten op zichte van de politieke delinquenten. Morgen Is het 4 Mei. Laat het dan niet nodig zijn, ook zo luidruchtig als hier te spreken over onze verplichtin gen. Laten wij stil zijn. Zo stil, dat wij kunnen luisteren paar het geluid van de wind en de stem van ons hart en als wij er nog een gedachte mogen bij voegen, vergeet dan niet, dat er ook in Indië rijen graven liggen onder de palmen in de zon van de tropen. De „last post" werd ook voor hen gebla zen, zou voeren, waren naar schatting rond 15.000 personen aanwezig. In Berlijn werden de demonstraties gekenschetst door algemene lusteloos heid. Naar schatting een 250.000 mensen stroomden naar de Unter den Linden, waar zij echter meer aandacht hadden voor de kraampjes dan voor de commu nistische sprekers. Enkele huizen-ruines daarvandaan stonden de socialisten en luisterden naar een anti-communistische spreker, die echter evenmin veel ap plaus oogstte. In Plymouth sprak de Britse minis ter-president, Clement Attlee, op een grote Mei-demonstratie, waar hij o.m. verklaarde, dat Rusland een nog 'even grote politiestaat was als in de dagen van de Tsaren. In Hyde-park te Londen vond een communistische betoging plaats op het zelfde ogenblik, dat in een andere hoek van het park een betoging van de fas cistische Mosley-volgelingen plaatsvond. De politie moest alle materiaal laten aanrukken om te voorkomen, dat de be togers met elkaar in botsing kwamen. Te Wenen demonstreerden 330.000 mensen, van wie naar schatting van de politie 300.000 socialisten waren en 30.000 communisten. In Rome was alles ordelijk. Katho lieke en andere anti-communistische vakverenigingsleden verlieten de voor naamste bijeenkomst, waaraan 50.000 mensen deelnamen, omdat deze vol gens hen een linkse politieke demon stratie was geworden. 30.000 socialisten hebben onder leiding van Spaak, de Belgische eerste minister, door hét centrum van Brussel gemar cheerd. Te New York werden twee optochten van resp. 25.000 en 75.000 man gehouden, de eerste van linkse zijde en de vak verenigingen, de andere door het Oud- strijderslegioen. De Britse plaatsvervangend minister van Oorlog Emanuel Shinwell, die in de winter van 1946-'47 als minitser voor de brandstoffenvoorziening ernstige critiek te verduren had naar aanleiding van het tekort aan brandstoffen, heeft Zon dag te Edinburgh verklaard, dat de plan nen voor de nationalisatie van de kolen mijnen niet goed waren uitgewerkt. „Men heeft bij de voorbereiding van de nationalisatie te weinig aandacht ge schonken aan de details, en de nationali satiewetgeving kwam dus tot stand zonder de nodige blauwdrukken, met behulp waarvan wij verder hadden kun nen komen in de goede richting," aldus de minister. „Toen de mijnindustrie werd genatio naliseerd na vijftig jaar op het pro gramma van de Labourpartij te hebben gestaan dachten wij, dat wij er alles van wisten. Maar wij wisten er niets van. Bij de voorbereiding der natio- nalisatiewetten stieten wij op zeer grote moeilijkheden en nu de leiding in han den is van een publiek lichaam doen zich steeds meer moeilijkheden voor. Wij moeten zeer voorzichtig zijn, dat deze moeilijkheden niet het gehele na tionalisatieplan vernietigen en het on- mqgelijk maken verdere nationalisaties uit te voeren.'* Niet alleen de communisten en socialisten maar ook de R. P. Fhield een manifesta tie in het park „St. Cloud" te PaAjs. Gene. raai Charles de Gaulle werd door zijn nol- gelingen enthousiast op de schouders genomen en rondgedragen. In een onderhoud met Aneta heeft de plaatsvervangende voorzitter der Ned. delegatie in de onderhandelingen met de republiek, jhr. mr. H. L. F. K. van Vredenburch, een aantal vragen over deze onderhandelingen beantwoord. „Het vraagstuk van de handhaving der Ned. souvereinitelt tot aan het tijd stip der totstandkoming van de Unie en van de Verenigde Staten van Indo nesië is niet discutabel" zei hij o.m- Vraag: Hoe komt het, dat de republiek nog steeds is toegestaan o-a. een eigen leger en buitenlandse betrekkingen te onderhouden? Antwoord: De Ned. delegatie heeft zich op het standpunt gesteld, dat aan de republikeinse regering een redelijke tijd diende te worden gelaten om haar positie in overeenstemming te brengen met de beiderzijds onvoorwaardelijk aanvaarde beginselen der op de „Ren ville" gesloten overeenkomst. Voorzover kan worden nagegaan, heeft sedert 17 Januari de republikeinse regering in dit opzicht practisch nog niets gedaan. Hef wordt hoog tijd, dat er in deze on bevredigende situatie verandering komt. Vraag: Stelt u bij de onderhandelingen de afschaffing van de republikeinse strijdkrachten, de buitenlandse betrek kingen der republiek en andere met de Ned. souvereiniteit in strijd zijnde orga nisaties, op een lijn. Antwoord: In beginsel wel, doch in feite niet. De omvang der repub-bui- tenlandse betrekkingen bijv. heeft niet veel te betekenen, zodat wat dit betreft de situatie, met wat goede wil van de republiek zonder veel moeite zou kun nen worden geregulariseerd. Onzerzijds kan niet worden verwacht, dat de repub. regering van de ene dag op de andere de T. N. I. en andere strijdformaties zou kunnen demobiliseren of zou doen op gaan in andere formaties. Dit laatste dient een geleidelijk proces te zijn dat, in onderling overleg en samenwerking, overigens zeer wel tot een bevredigende oplossing zou kunnen worden gebracht. In ieder geval zou deze overeenstem ming moeten worden bereikt, wil er een politiek accoord tot stand komen. Vraag: Verstaat u onder „buitenlandse betrekkingen" ook de economische rela ties, die de repub. regering met het buitenland heeft aangeknoopt? Antwoord: Ongetwijfeld. Bovendien is hetgeen de republiek op dit gebied heeft ondernomen, weinig verheffend, en geëigend, om Indonesië in het bui tenland een weinig gunstige reputatie te bezorgen. Verwacht mag worden, dat in Mei al die vraagstukken zullen worden bespro ken, waarover overeenstemming moet worden bereikt. Met 170 stemmen en 1 onthouding is in de Belgische Kamer het wetsont werp tot goedkeuring van de overeen komst tussen België en Nederland en België en Frankrijk met het oog op de gemeenschappelijke controle aan de douanekantoren aangenomen. grote bloembakken aangebracht met witte en lila hortensia's. Het was een feestelijk gezicht toen om 9 uur de Pauselijke Internuntius, Mgr. P. Giobbe, de kerk binnenschreed oqn de pontificale Hoogmis op te dra gen, met assistentie van kapelaan de Wijs als diaken, rector J. Rutten als subdiaken en de rectoren J. de Groot en Van der Kraan als troon-diakens. Mgr. J. P. Huibers, Bisschop van Haar lem en Mgr. W. Bouter, Bisschop van Nellore, woonden de plechtigheid bij. Onder - leiding van dr. A. Kat zong de schola cantorum op uitstekende wijze de Missa „Pange Lingua" van Josquin des Prez. In verheven taal vertolkte de ple baan de dankbaarheid van de Haarlem se diocesanen voor de vele genaden, die God vanuit de kathedraal de mensen had doen toekomen. Om drie uur in de middag was de Kathedraal bezet met zeer vele leden van de Aartsbroederschap van de H. Familie. Behalve de leden van de Haar lemse afdeling v<r St. Bavo waren uit geheel het bisdom deputaties gekomen om de plechtigheid bij te wonen, waar onder het feestgeschenk van de H. Fa milie zou worden aangeboden. Mgr. W. Bouter verleende bij deze feestcongregatie pontificale assistentie. Pater W. Jonckbloedt C.ss.R. gebruikte al zijn oratorisch talent om met de kracht van zijn woorden de schoonheid te bejubelen van de kathedraal als het hart van het Haarlemse kerkgebied. Na de plechtigheid sprak kapelaan P. Botte lier een inleidend woord op de aanbie ding van het geschenk en verzocht hij de plebaan het te gebruiken tot versie ring van de kerk met een kunstzinnige schildering. Hij overhandigde daarbij een oorkonde, waarop de feestgave be schreven stond. De heer Wildschut, uit Rotterdam, de initiatiefnemer tot het in zamelen van geld bij de verschillende afdelingen der H. Familie, bood hierna de plebaan op het priesterkoor een en veloppe aan, inhoudende een bedrag van 4.000.—. Zichtbaar ontroerd, bedankte deze de leden van de H. Familie en gaf hij de belofte volgens het plan in de kathe draal een waardige en stijlvolle schilde ring te zullen laten aanbrengen. In de avonduren waren het weer de klokken, die de mensen opriepen naar het kerkgebouw om daar het pontifi caal Lof bij te wonen. Haarlems Bis schop, Mgr. J. P. Huibers, celebreerde dit met assistentie van de zeereerw. heer N. van Ruyven, sub-regent van het klein-seminarie Hageveld, als diaken, en de zeereerw. heer J. de Jong, econoom van dit seminarie, als sub-diaken. Als troon-diakens fungeerden de pastoors C. van Mierlo uit Heemstede en H. Wennen uit Haarlemmermeer. Tevens waren aan wezig de kanunniken Mgr. G. van der Burg, dr. C. J. Henning, C. van Trigt en plebaan F. Filbry. In de feestpredicatie schilderde Mgr. Van der Burg de betekenis van de ka thedraal voor de gelovigen van het bis dom: dit is de kerk van waaruit de Bis schop predikt, de kerk bestuurt en zijn wetten uitvaardigt. Een bekroning van deze gloriedag en van de gehele feestviering was de mede deling van de plebaan, dat de kathedraal tot Basiliek was verheven. In het kort gaf hü een verklaring van de betekenis van dit woord en de grote eer, die daar. aan verbonden is. Was de blijdschap groot onder de pa rochianen van St. Bavo, dat zij als enige parochie in ons Bisdom een basiliek be zitten, groot ook is de vreugde van alle andere diocesanen, te weten, dat zij in het hart van Holland een „koningshuis" rijk zijn, in de ware zin van het woord. In aansluiting op de hierover reeds gepubliceerde berichten valt thans te melden, dat de legerleiding heeft be sloten alle oorlogsvrijwilligers, die voor Juni 1946 in Indië waren gear riveerd,'voor October van dit jaar te demobiliseren. Reeds vertrokken de „Johan van Ol- denbarnevelt" en „Grote Beer" naar ons land en Mei volgen 1-3 R.I., 1-11 R.I., 1-5 R.I. en 1-4 R.I.. in Juni komen dan aan de beurt 2-4 R.I.. 1-9 R.I. en het 8ste bataljon Stoottroepen, in Juli 2-5 R.I. en 2-7 R.I., in Augustus 1-12 R.I. en 1-11 R.I., terwijl in September 2-10 R.I. aan- en afvoertroepen en de genie zich ia- schepen. Hedenavond zal de minister van Bin nenlandse Zaken mr. dr. P. J. Witte man over de beide zenders van 20.05 tot 20.15 uur een rede houden over „Steun Wettig Gezag". De Naaldwijkse politie is, In samen werking met de Haagse recherche, ei in geslaagd enig licht te brengen in d< duistere moord te Naaldwijk. Tijdens het verhoor heeft de Duitser S. bekend, er met de vroegere knecht van 't Hoen, Z. genaamd, in de avond van Zaterdag 24 April op uitgetrokken te zijn om met het geladen pistool en een masker voor de tuinder te dwin- gen, geld af te geven. Omdat 't Hoen zich te weer stelde, had S., om hem schrik aan te jagen, zo verklaarde hij, geschoten in zijn richting. De Hagenaar B., die ook was gearres teerd, bleek niets met het misdrijf te maken te hebben. Hü werd op va^je voeten gesteld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1