Na drie jaar „De zozeer verlangde vrede heeft nog niet de geesten gekalmeerd' Minister Spaak afgetreden STEUNVERLENING AAN WETTIG GEZAG MET EEN D. C. 6 EEN UURTJE BOVEN NEDERLAND m Gevallenen-herdenking in de kathedraal li Dringend beroep op gelovigen om te bidden voor behoud van de vrede Dringend beroep om volksvrijheden metterdaad te verdedigen Wapensmokkel verijdeld Pleiziertochtje Toespraak Mgr. Noordman Het weer. mm, mi Tot hoofd en hart Mgr. Joosten overleden Z.H. de Paus bezorgd om Palestina Korte opleiding voor allen noodzakelijk Tientallen kisten met revolvers in beslag genomen Gen. Foulkes ere-burger van Wageningen delegaties terug te Batavia met een beetje angst Een vliegfeest in een modieus vliegtuig t Pt 'S Romme over eventuele lijst-Welter Ned. militair vliegtuig verongelukt- dinsdag 4 mei 1948 72sfe JAARGANG Nö. 24143 NIEUWE PAUSELIJKE ENCYCLIEK „AUSP1C1A QUAEDAM" (Telegrafisch van onze Romeinse correspondent) ROME, 3 Mei 1948 Heden heeft hef Vaficaan de iekst gepubliceerd van een encycliek, welke als datum 1 Mei draagt en aanvangt mei de woorden „Auspicia quaedam". De encycliek is gericht aan alle bisschoppen van de wereld en verlangt van hen, dat zij de gelovigen gebeden zullen voorschrijven voor hef behoud van de vrede. „Er zijn weliswaar zekere tekenen", aldus de Heilige Vader, „die wijzen op een toenemende vredesneiging, maar tevens zijn er feiten en gebeurtenis sen, die Ons uiterst bezorgd stemmen. De oorlog is vrijwel overal voorbij, maar de zozeer verlangde vrede heeft nog niet de geesten gekalmeerd. Integendeel, de hemel wordt verduisterd door dreigende wolken." Consistorie wordt bijeen geroepen Rantsoenbonnen van nieuw model JCans op af splintering van stammen Inzittenden gedood •URfAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM 'Qlefoon: Redactie 21544; Adverten'ies 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, f 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. Directeur: J. J. W. Boerrigter. NIEUWE HAARIfMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per miHimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Die gedenkwaardige lenteavond van 4 Mei 1945, waarop de onvoor waardelijke capitulatie van de Duitse legers Nederland na vijf jaar bezetting eindelijk de voltooiing der be vrijding bracht, lijkt in het snelle tem po, waarin het moderne leven voort jaagt, al weer zo lang geleden, dat nu reeds de herinnering aan de vreugde van dè,t ogenblik begint te vervagen. In be eerste roes der overwinning schenen Plots alle geleden honger en alle door stane angst te zijn vergeten. Het ge juich der millioenen overstemde zelfs het zware gedreun der tanks der Cana dezen, die overal onze steden binnen reden. Maar achter de bevlagde gevels Was oneindig veel leed verborgen. De Wrede bezetter had duizenden de dood Ingedreven; duizenden ook waren bij de strijd tégen de bezetter in gevangen schap geraakt, honderden waren in ons eigen land ook voor de Duitse vuur- Peletons gevallen. In onze straten juichte het volk, maar stil in hun huizen wacht ten, met hoop en vrees in het hart,, vrouwen op haar echtgenoten, ouders op hun zoons, meisjes op hun verloofden, die waren weggevoerd naar de onmen selijke concentratiekampen, ver weg in het nazi-land. Zó ontving Nederland de bevrijding. Het is begrijpelijk, dat op deze climax een reactie volgde. Toen de roes voorbij Was zag men eerst goed welk een chaos Was aangericht, een chaos, welke in Keen janen zou zijn te herstellen. Het Sewone leven keerde terug met al zijn teleurstellingen. Teleurstellingen voor Velen, die in de illegaliteit vaak alles dp het spel hadden gezet, teleurstellin den ook voor al die Nederlanders, die •beenden, dat plots eèn beter Nederland, ten beter volk met de bevrijding was Keboren. De realiteit was dikwijls anders. Er was nog een grote teleurstelling, to diep en groot, dat zij zelfs de veer kracht van velen, die de bezetting man moedig hadden gedragen, dreigde te Verlammen. Want de bevrijding van ^oderland, de nederlaag van de Duitse 'cgers, bracht de wereld nog geen Vrede. Ook nu, na drie jaar niet. Op hieuw blijkt, dat het voor de mogend heden gemakkelijker is een oorlog te Winnen dan een vrede. Tussen dreigend Wapengekletter en het sluiten van mi litaire allianties wonderlijke para dox tracht men thans die vrede, Waarnaar de gehele mensheid snakt, op W* bouwen. Of de mensheid die vrede, Welke St. Thomas definieert als de rust der orde, In deze na-oorlogse wan- •Wde, spoedig zal herkrijgen, is niet te Voorspellen. Hij ligt, zoals wij reeds ®erder schreven, besloten in Gods voor- enigheid Toch zien wij in Nederland, bij het overschouwen van wat deze drie jaren ons hebben gebracht, ook hoopvolle perspectieven. Ons volk is ^n toonbeeld en het buitenland 8Preekt er gaarne zijn bewondering over mt van rusteloze ijver om te her winnen wat verloren werd, om op te DOuwen, wat vernield of zwaar bescha digd werd. in onze fabrieken, in de mijnen, op de weer drooggemaakte lan derijen wordt gewerkt in een tempo en •het een energie, welke vaak de presta ties van voor de oorlog overtreffen. Het beleid der regering bracht ons volk een Prbeidsvrede, zoals geen land na dé oor- °B gekend heeft, dank zij ook de vér- ^wande sociale maatregelen, welke voor de economisch zwakkeren, vaak de hardste werkers, werden doorgevoerd, "ij behoeven nauwelijks te wijzen ook °P de geweldige prestaties van onze scheepvaartmaatschappijen, spoorwegen, fjL.M. enz., ieder ondervindt er dage- de resultaten van. Als wij zó deze drie jaren overzien, Ps-n Is er by alle teleurstelling toch P°k reden voor grote tevredenheid en dankbaarheid. Vijf jaargeleden durf- 5pn wy, in onze ellende, met de Yditse hiel op onze nek, nauwelijks te denken aan 1948, waarin het honderd Jaar geleden zou zijn, dat Nederland /bn grondwet zodanig herzag, dat het werkelijk een parlementaire democratie worden. Vijf jaar geleden durfden w« nauwelijks te denken aan het gou- en jubileum onzer Vorstin, toen in aUingschap de strijd tegen de vijand dort zettend, dat zij in 1948 zou moeten «ren. Zeiden wij te veel, dat wij nu m 1948 dankbaar mogen zijn? Mogen f/1' po ons aandeel kunnen blijven nemen jd de worsteling om de vrede. Dan zal herland, hoezeer ons Rijk zelf ook werd j£*cisterd, hier en Overzee, tonen, dat j? geest van een Hugo de Groot, de ~°te voorvechter van de vrede, nog vlette over ons volk vaardig is en dat *t deze geest juist nu wil uitdragen 'inT al die volken °P de aarde, die Pokeren naar dat grote goed, dat aan j^^ereld van 1948 nog zo onbereikbaar Ieder zal nog vooi* de geest staan, hoe Wij enkele jaren geleden, toen de oor log woedde, zagen, dat menselijke mid delen niet passend en voldoend,e waren om de wereldbrand te blussen, en hoe Wij toen Ons gebed opzonden naar de Allerbarmhartigste Verlosser, de mach tige voorspraak inroepend van Maria's Onbevlekt Hart. Zoals aan het begin van de twintig ste eeuw Onze voorganger, Leo XIII, de gehele mensheid toewijdde aan het Allerheiligst Hart van Jesus, zo zou den Wij thans, als vertegenwoordiger van de familie der mensheid, haar willen toewijden aan het Onbevlekt Hart van de Maagd Maria. Wij ver langen derhalve, dat, waar de gele genheid daartoe bestaat; in de dioce sen deze toewijding plaats vindt, het zij in de parochies, hetzij in de hui selijke kring. Wij schenken Onze va derlijke apostolische zegen aan allen, vooral aan de kinderen." In het Canisius-ziekenhuis te Nijme gen is na een geduldig gedragen lijden in de ouderdom van 74 jaar overleden Z. H. Exc. Mgr. Fr. M. Joosten uit Grubbenvorst, titulair-bisschop van Sa- galossa en gewezen Bisschop van Ta- tungvu (Noord-Shansi) in China. De begrafenis geschiedt Woensdag a.s. om elf uur op het kerkhof van het Missiehuis van Sparrendaal te Vught, na de plechtige H. Requiemmis in de kloos terkerk aldaar. De Belgische premier, Paul-Henri Spaak, heeft besloten af te treden, zo wordt van gezaghebbende zijde te Brussel vernomen. De socialistische Kamerfractie, die hedenochtend heeft vergaderd, heeft na de vergadering een communiqué uit gegeven, waarin wordt verklaard, dat zij zich niet kan verenigen met het door de regering voorgestelde inzake de subsidies aan het vrije technische onderwijs. Bij het verlaten van het parleipent, na de vergadering van de socialistische fractie, verklaarde Spaak: „Ik ben vol komen door mijn fractie verslagen en bijgevolg zal ik de ministers heden middag bijeenroepen". Zoals bij vorige gelegenheden wendt ook thans de Fans zich tot alle gelovi gen, in het bijzonder tot de kinderen, om in deze Meimaand te bidden tot de Moeder Gods en haar de vrede af te smeken. „Moge toch de tweedracht ein digen, welke aan niemand voordeel brengt. Mogen toch de betrekkingen tus sen de staten beter worden. Moge toch de godsdienst, bewerker van alle deug den, de vrijheid verwerven die hem toekomt." De Paus vervolgt dan: „Er, is op dit ogenblik nog een andere reden waarom Ons hart ten zeerste be droefd en bezorgd is. Wij bedoelen de Heilige Plaatsen in Palestina, die nu reeds lange tijd door smartelijke gebeurtenissen beroerd worden. Toch is er slechts één streek ter wereld, die bijzonder dierbaar moet zijn aan ieder beschaafd gemoed. Dat is Pa lestina, vanwaar sinds de duistere oorsprong van de geschiedenis voor alle volkeren het Grote Licht is op gegaan, waarin het Woord Gods door engelenkoren de vréde deed aan kondigen aan alle mensen van goe den wille, en waar tenslotte Jezus Christus, onze Heer, aan het Kruis genageld, redding bracht voor het ganse menselijk geslacht. Daar breidde Hij Zijn armen uit, om alle mensen uit te nodigen tot een broe derlijke omhelzing. Daar heiligde Hij, door het storten van Zijn Bloed, het grote Paasfeest der Liefde. Wij wensen dan ook, Eerbiedwaardige Broeders, dat in dit jaar de gebeden, van de maand Mei op bijzondere wijze, ten doel zullen hebben, van de Heilige Maagd te verkrijgen, dat de toestand in Palestina volgens billijkheid geregeld worde en dat daar eendrecht en vrede mogen zegevieren. Verwachting tot Woensdagavond: Meer bewolking dan vandaag met voornamelijk in het Westen van het land plaatselijk enige regen. Meest matige wind uit Zuidelijke richtingen. Morgen ongeveer dezelfde tempera tuur als vandaag, maar vannacht minder koud. Zon 5.04—20.11, maan 4.1015.58. Naar het Romeinse blad „H Tempo" meldt, zal Z. H. de Paus eind Mei of begin Juni het College van Kardinalen in Consistorie bijeenroepen. De mogelijkheid bestaat, dat de Paus tijdens dit Consistorie de tleni vacatures in het College van Kardinalen zal aan vullen. Sinds het laatste Consistorie, dat twee jaar geleden gehouden is, is het aantal Kardinalen teruggelopen van 70 op 60. Een groep patriarchen en aartsbis schoppen van de Oosterse ritus zal het heilig pallium ontvangen. Een onderwerp van bespreking tijdens het Consistorie zal ook de heiligverkla ring van de zalige Jeanne de l'Esbonnac zijn, de Fran?alse, die naar men ver wacht in. 1950, het Heilige Jaar, tot de eer der altaren verheven zal worden. Sir Frank Sanderson (links) (parlementslid voor de Conservatieve Partij in Engeland, begroette gisteren op het vliegveld Croydon een Nederlandse parlementaire delegatie, die enkele dagen in Engeland zal verblijven. Rechts mr. R. H. van Schaik, voor zitter van de Tweede Kamer; naast hem prof. R. Kranenburg, voorzitter van de Senaat. „Gebeurtenissen in enige andere landen maken het noodzakelijk rekening te houdgn met de mogelijkheid, dat ook in ons land te eniger tijd een poging zal worden gewaagd om door intimidatie of geweld de grond wettige regeringsvorm te vernietigen en een nieuwe orde te vestigen, een nieuwe orde, die evenals bij het nationaal-socialisme slechts gepaard kan gaan met onderdrukking, dwang en slavernij. Regering en alle verant woordelijke autoriteiten zullen met beslistheid en zo nodig mdt onver biddelijke kracht het gezag handhaven. Onder de betelen van de autoriteiten zal in de eerste plaats optreden de beroepspolitie, die zich bewust is van haar taak en haar plicht en die ten volle bereid is onder de leiding van haar chefs haar krachtige bijdrage te leveren aan de handhaving van onze democratische vrijheden- Indien de omstandigheden dit nodig maken, zal overeenkomstig de wettelijke bepalingen de politie worden versterkt met alle beschikbare militaire eenheden", aldus minister mr. dr. Witteman gisteravond voor de radio. Zoals bekend is, zo vervolgde de mi nister, wil de regering nog verder gaan. Zij acht het geboden, dat onder bijzon dere omstandigheden in de eerste plaats de beroepspolitie zoveel mogelijk wordt vrijgemaakt voor de beteugeling van woelingen en omwentelingspogingen, en heeft daarom de Reserve-Rijks- en -Ge meentepolitie, de Reserye-Grensbewa- king en Nationale Reserve ingesteld. De Reserve-Gemeentepolitie zal in be ginsel aan de plaats van inwoning ge bonden zijn. Het ligt niet in de bedoeling haar elders te doen optreden. De vrijwilligers der Reserve-Rijks- politie zullen bij voorkeur niet buiten hun gemeente en in beginsel niet buiten het bewakingsgebied van de groep, waarin de gemeente hunner inwoning is gelegen, optreden. Waar het hier de handhaving van de openbare orde en rust betreft, staan de vrijwilligers uiteraard onder de bevelen van de bur gemeester. De Reserve-Grensbewaking zal onder bedoelde omstandigheden bij de juist dan zo belangrijke grensbe waking bijstand verlenen. Het optreden is ook hier in beginsel gebonden aan het bewakingsgebied van de brigade, waarin de woonplaats van de vrijwilliger gelegen is. Tenslotte beoogt de Nationale-Reserve een belangrijke versterking te vormen van de militaire eenheden, die overal in ons land, waar dat nodig zal zijn, militaire bijstand zullen verlenen om hqt gezag te schragen. Voorts is de regering er zich van bewust dat een grote meerderheid van het Nederlandse volk door het vervul len van zijn normale functie onder alle omstandigheden de krachtigste mede werking geeft'tot de instandhouding van het maatschappelijk leven. Bij dé bovengenoemde vier catego rieën van vrijwilligers geldt dat er een regeling is of zal worden getroffen ten aanzien van de beloning, de verzekering tegen ongevallen, ziekte en invaliditeit, ook tegen eventuele ongevallen met do delijke afloop en voorts betreffende de uniformering, de uitrusting en de be wapening. Het verheugt de regering, dat volledige medewerking verkregen werd van diverse organisaties, groe pen en lagen der bevolking, die zich op het gebied van steunverle ning a»11 het wettig gezag bewe gen of bewogen hebben of aan wie deze steunverlening ter harte gaat. Slechts gezamenlijk, goed geleid, onder de verantwoordelijkheid der overheid zal het mogelijk zijn het grootst mogelijk resultaat te berei ken ejn de beste garanties van vei ligheid te verkrijgen. Déze medewerking komt hierin tot uiting, dat zich met instemming van de regering een instituut gevormd heeft, dat zich tot doel stelt de toetreding en oefening van vrijwilligers te stimuleren, de overheid bij de selectie der gegadig den te adviseren en bij te staan, de onderlinge band der vrijwilligers te ver stevigen, de sociale belangen te behar- tiffsn. Dit instituut is het Instituut Steun Wettig Gezag. De minister wees dan op de voor studerenden geschapen faciliteiten. Deze ïi-i: H Generaal Foulkes bracht gister middag een bezoek aan Wagenin- gen. In de aula van de Landbouw hogeschool heeft de burgemeester van Wageningen, de heer J. Klaas- !esz, de generaal toegesproken, en hem het ere-burgerschap van Wage ningen aangebeden, benevens dé ®°uden medaille van de stad. De "Urgemeester ontving daarop de pen, daarmede in 1945 de _capitulatie- •'Oorwaarden werden ondertekend. «n i rv°lgens namen generaal Foulkes V- h-gen. mr. H. J. Kruis, in gezelschap de minister van Oorlog, lt.-kol. A. i)' J- L. Fiévez en de heer Klaassesz, défilé af van troepenonderdelen van y infanterie en artillerie. De stafmu- V k van de huzaren Van Boreel zorgde r marsmuziek. Vy^andagavond zijn de meeste leden iega)-0 Nederlandse en Indonesische de- Co en de secretarissen van de «{^missie voor Goede Diensten per tprun'. trein uit Djocja in Batavia eheerd. De besprekingen in Ba- 2uüen drie weken duren; indien meq 0vereenkomst wordt bereikt zal naa.r Djocja terugkeren om de fentie aldaar voort te zetten. (Van een onzer speciale verslaggevers) Gistermiddag, nauwelijks 48 unr na het vliegtuigongeluk op Schiphol, heeft een gezelschap van bijna 50 Nederlandse journalisten op uitnodi ging van de K.L.M. een proefvlucht met de D.C. 6 „Irene", een zusje van de verongelukte ..Wilhelmina", ge maakt. Laat ons hier dadelijk aan toevoegen, dat niet het ongeluk van Zaterdagmor gen aanleiding was tot deze trip, doch dat zij reeds geruime tijd daarvoor was vastgesteld en alleen, nu door die om standigheid een bijzonder karakter kreeg. Op menige redactie is dan ook de vertrekkende journalist door zijn collega's nageoogd met een soort mede lijdende begrijpende blik. waaruit on geveer te lezen viel: Nou ja, je bent nu eenmaal onze beste niet. Nu, deze sceptici hebben ongelijk ge kregen, althans ten aanzien van het resultaat van het vliegtochtje. In het beste weer, dat men zich kan denken, heeft de „Irene" op een hoogte van ongeveer 5000 M. een uurtje boven ons vaderland rondgetourd, met een rust, die om 'n Rai-termen te spreken geen Lincoln Zephir, Hudson of Dela- haye ook maar in de verte kan benade ren. En lui achterover in de meest volmaakte fauteuil ter wereld via een drukknop regelbaar voor iedere graad van vermoeidheid hebben wij deze vacantie-trip over ons laten ko men, zij het dan ook, dat wij in het begin niet zo zelfverzekerd waren, dat wjj toen druk redenerend grapjes Mr. dr. P. J. Witteman houden uitsluitend verband met de voor hen geldende bijzondere omstan digheden wat betreft studie en vrije tijdv Uitdrukkelijk verklaarde hij, dat de studentenafdelingen zonder meer in het gewone verband der Nationale Reserve opgaan. Van het formeren van afzonderlijke studentenkorpsen, waarin een uiting van klassentegenstelling zou kunnen worden gezien, is mitsdien geen sprake. De regering doet een dringend en klemmend beroep op allen, die ons Oranjehuis, ons democratisch staatsbe stel en onze volksvrljhcden tegen aan slagen metterdaad en met kracht willen beschermen en verdedigen. Zjj is ervan overtuigd, dat, wanneer dergelijke aanslagen zouden worden gepleegd, de overgrote meerderheid van ons volk als één man achter de regering zal staan. Deze stenn zou echter dan zijn onvoor bereid en van ongeoefenden. Daarom roept de regering thans allen op, die van goeden wille zijn, opdat zij, na een korte opleiding, wanneer dit nodig mocht zijn, met de vereiste kennis en vakbekwaamheid het gezagsapparaat kunnen versterken, het gezag mede kunnen handhaven. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat met ingang van 10 Mei. voor voedingsmiddelen, tabak en zeepartike- len rantsoenbonnen van nieuw model in. gebruik zullen worden genomen. De nieuwe bonnen zijn uitgevoerd in de kleuren groen en bruin. De tekst is ge drukt in zwarte letters en bestaat uit de aanduiding van hoeveelheid en artikel, alsmede de letter H gevolgd door een getal. Deze bonnen blijven tot nadere aankondiging geldig. De thans in omloop zijnde rantsoen bonnen der G-serie blijven geldig tot en met 3 Juli. Na 3 Juli zijn eveneens niet meer geldig: de wisselbonnen en de bon nen „een rantsoen artikel FA" en „een rantsoen artikel FB". De letterbonnen FC en FD, de bonnen H en L voor werkkleding en de bon „een rantsoen artikel K" voor schoenen blijven ook na 3 Juli tot nader order geldig. Voorts worden met ingang van 10 Mei nieuwe rantsoenbonnen voor textiel in gebruik genomen. Deze bonnen zijn uit gevoerd in de kleuren paars met groen (waarde 1 punt) en blauw met paars (waarde 10 punten). Op beide bonnen komt de aanduiding „E 81" voor. De tekst is in zwarte letters uitgedrukt. De rantsoenbonncn voor textiel „D 81" blijven tot nadere aankondiging geldig. In samenwerking met de douane heeft de marechaussee te Rotterdam tientallen kisten met revolvers in beslag genomen, die kennelijk ge smokkeld moesten worden. Drie kis ten droegen als opschrift „ijzer werk", hetwelk bestemd zou zijn voor adressen in Zuid-Afrika en in Columbia (Zuid-Amerika). Zij wa ren met op Praag rijdende Neder landse vrachtauto's uit Tsjecho-Slo- wakije hier aangevoerd, bestemd om per schip naar de plaats van bestemming te worden gebracht. Nadat men in het begin van de vo rige week bij een eerste transport tot deze ontdekking was gekomen, ging men er toe over, ook volgende transporten te controleren en steeds kwamen er kisten met een zelfde inhoud voor de dag. Naar verluidt moeten ongeveer 3000 wapenen in beslag zijn genomen, waarvan een klein, derde deel voor Zuid-Afrika was bestemd. Wij menen te weten, dat reeds con tact is gezocht met de Justitie in -Ie betrokken landen. Op doorzending be hoeft niet te worden gerekend, zo deel de men ons mede. aangezien de Neder landse wet ziclr daartegen verzet. In een verkiezingsrede, welke hij te Enschede heeft gehouden, heeft prof. Romme de mogelijkheden besproken der kabinetsvorming na de verkiezin gen. Voor ons, aldus spr., is het een conditio sine qua nón, dat het rege ringsprogramma, waaraan wij zullen meedoen, er een is in de geest, zoals minister-president Beel die voorstaat. Ik wil wel zeggen, aldus spr., dat, in dien de P. v. d. A. niet meer tot de regeringspartijen zou kunnen behoren, omdat zij niet zou willen meedoen aén een regeringsprogram, waarin in vol doende mate ons urgentieprogram zijn terugslag vindt, de zaak wel zo staat, dat daaraan zeer zeker nadelen voor net Nederlandse belang zijn verbonden. Ik heb gelezen, dat de heer Weiter met een eigen lijst zon willen komen. Ik kan deze berichtgn moeilijk geloven. Indien de heer Welter met een eigen lijst uitkomt en hij slaagt, dan is bet waarschijnlijkste gevolg, dat de P. v. d. A. de grootste partij wordt in Neder land en dat de K. V. P. op de tweede plaats zou komen. Slaagt hij niet, dan zal dat met zich meebrengen een af- splintering van stemmen en van de kans op een zeteluitbreiding onzerzijds. Als iemand van een dergelijke actie plezier zal hebben dan is dat de lachen de derde: de P. v. d. A., alsmede d« Communistische Partij. Wij moeten in de Tweede Kamer 33 zetels plus een halen, om aldus in het Nederlands op treden in het Indonesische probleem onze invloed^ verder te versterken. Gistermorgen is een HaviUand Tiger Moth, een lestoestel van de vliegschool Woensdrecht van Com mando Legerluchtmacht Nederland even over de Belgische grens ver ongelukt. De beide inzittenden, de eerste lui tenant-vlieger-waarnemer C. van Eimeren en de sergeant-vlieger A. A. Snóeyers kwamen hierbij om het leven. Een commissie van onder zoek is direct, qadat men. van het ongeval bericht ontving, vertrokken om een onderzoek in te stellen naar de oorzaak van het ongeluk. De eerste luitenant-vlieger-waarnemei Van Eimeren was 29 jaar oud en woon achtig te Amsterdam. Hij was gehuwd, doch laat geen kinderen na. Sergeant vlieger Snoeyers was gehuwd en afkom stig uit Bergen op Zoom. Hij was in 1945 als oorlogsvrijwilliger in dienst ge treden. i De stoffelijke resten van de beman ning van het De HaviUand Tiger Moth- toestel zijn vandaag naar Nederland overgebracht. Het onderzoek naar de oorzaak van het vliegtuigongeluk is nog niet beëindigd. Wèl staat vast, dat het vliegtuig op een gegeven moment is „afgegleden" en toen gevallen. President Truman heeft Howard Bruce, een bankier uit Baltimore, benoemd tot plaatsvervanger van Paul Hoffman, de ad ministrateur van het Marshallplan. Bruce is directeur van een groot aantal belang rijke maatschappijen. maakten over onze necrologie en het onnatuurlijke .aantal journalistieke va catures, dat deze vlucht in één slag kon opleveren. En ook eenmaal in de lucht, toen de eerste remous even onze kist deed vallen, hebben wij elkaar nog een ogenblik angstig aangekeken. Dus toch.... Maar het klamme zweet stond ons op het voorhoofd dat is dan ook alles. Verder was het pen plei- ziervluchtjè. Een vliegfeest in een van de meest moderne en modieuze vliegtuigen. Iedere passagier zijn eigen leeslampje, zijn eigen luchtver versingsapparaat, een garderobe, een keuken, een herentoilet compleet met wasbak ai contact voor electrisdh scheer apparaat, te veel, om allemaal op te noemen. Bovendien boven de 3000 M. nog een speciaal instrument voor de regeling van de luchtdruk, zodat men van de wisseling niets merkte. Een kruissnelheid in die regionen, die rond de 500 km. ligt en last not least u moet ons dat vergeven lezer een damestoilet met een luxe en een1 over daad als een beauty parlour. En van deze luchtkastelen komen «r dit Jaar zeven.... De R.A.I. gelijkt een reuzen-bijenkor/, te midden van de solide huizenblokken van Amsterdam-Zuid. Auto's gonzen af en aan en alleen al op het grote parkeerterrein, dat u op deze luchtfoto ziet, telde onze verslaggever een slordige vijfhonde auto's van alle merken, uit alle landen en provinciën. Binnen, ih de enorme hal is het letterlijk afgeladen druk. Duizen den en nog eens duizenden zijn er. Nadat eergisteren de 35.000ste bezoeker de loket- ten gepasseerd was, liep dit aantal gister middag reeds tot. 50.000 op. Binnen enkele dagen kan de 100.000ste bezoeker verwacht worden. (Luchtfoto K.L.M.) iger I iger I Bij toorn gaat het verstand trager werken naarmate de stem heftiger wordt. Ter gelegenheid van de gevallenen werd gisteravond in de Kathedraal van St. Bavo vanwege het comité „Ereschuld en Dankbaarheid" een plechtigheid gehouden, die vele Haar lemse katholieken bijwoonden. Op he*t priesterkoor hadden plaats ge nomen de burgemeester van Haarlem, mr. P. Cremers, de wethouder A. J. M. Angenent en mr. dr. A. F. H. Schreurs, kolonel Marlet, kapt. Van Eeckelen als vertegenwoordiger van de garnizoens commandant, kapt. Sciarone. namens de commandant van de Ripperda-kazerne, kapt. J. H. Njjssen, aalmoezenier voor Haarlem en omgeving, 2e luit. Holierhoek en de heer J. Kroes, als voorzitter van het comité „Ereschuld en Dankbaarheid". Ter zijde van het altaar was gezeten de plebaan, mgr. F. Filbry. Op de eerste treden, die naar het altaar leiden, rustte, op een rood kus sen, een helm, ter symbolisering van de Nederlandse militairen, die voor het vaderland het leven lieten, diep rode anjers in een veelarmige vaas verzinnebeeldden het bloed door hen vergoten. Vóór de communiebank stond een militaire erewacht opgesteld. De Schola Cantonur, die oA.v. dr. A. M. Kat de meerstemmige gezangen ver zorgde. zette de plechtigheid in met „O bone Jesu" van Ingegneri Gebeden werden vijf Onze Vaders en Weesgegroe ten voor de zielerust van de gevallenen. De oud-kolonel hoofdaalmoezenier, Mgr. Nöordman, hield een treffende toe spraak. „Onze soldaten, die zo ontvan kelijk waren voor het woord van him geestelijke leiders, hebben niet gevochten met haat in het hart, doch met liefde, ter verdediging van het dierbaar vader land". Wij hebben, aldus spr., de plicht voor hen die vielen te bidden, maar we hebben ook de taak, hun nabestaan den, die dikwijls in moeilijke omstan digheden verkeren, te helpen en degenen, die invalide uit de oorlog terugkwamen, onze blijvende steun te verlenen. Deken J. J. A. Kuilman celebreerde hierna, geassisteerd door de kapelaans P. Bottelier, als diaken en H. Koopman, als sub-diaken, een kort Lof, dat be ëindigd werd met een indrukwekkend Wilhelmus.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1