Hemelvaart Gevallen strijders voor de vrijheid van ons land herdacht H.M. de Koningin nam aan de stille tocht te Apeldoorn deel Moeilijkheden in Republiek WESTELIJKE MOGENDHEDEN MOGEN GEEN AANLOKKELIJKE PROOI ZIJN Wijzigingen in Griekse kabinet Sombere stemming bij Djocja-regering inzake het voortbestaan Corruptie en bendewezen Het weer. „Harde kern van Westers Verbond" moet hecht georganiseerd zijn VENLO EXPORT-STAD NAAR DUITSLAND Tot hoofd en hart Dreigende spoorstaking in Amerika Plechtigheid op de Waalsdorper vlakte STILZWIJGEN OVER JAPAN SECRETARIS VAN ENGELSE COMMUNISTISCHE PARTIJ TOT KATHOLICISME OVERGEGAAN Hoe Fred Copeman tot zijn bekering kwam Zware tientonners brengen millioenen kilo's groente, bieten en aardappelen over de grens Hongaren verdwijnen na voetbalwedstrijd woensdag 5 méi 1948* 72ste JAARGANG No. 24144 Hut "tel 1 190.000 leden. Het spoorwegperso- elst een loonsverhoging van 30 pCt. Christus' Hemelvaart Mmsa-executie van opstandelingen Aan de vooravond van de nationale fe'esidag heeft Neder land de gevallen strijders voor de vrijheid van hei vaderland plechtig herdacht. H. M. de Koningin gaf hei indrukwek kend voorbeeld, door ie Apeldoorn deel ie nemen aan de stille iochi welke daar al? op zoveel andere plaatsen werd gehouden. Bij hei voorlopig monument voor de gevallenen op hei plein voor de Groie Kerk legde Hare Majesieii, die vergezeld was van haar Dame du Palais, mevr. L. F. de Beaufort, en haar adjudant, kapitein R. van Zinnicq Berg man, een krans. Ia de Zuidelijke provincies Vught Bevin over Engelands buitenlandse politiek °r%en, Hemelvaartsdag, zal °*ls blad niet verschijnen. DIRECTIE I Wie zonder noodzaak zijn plicht I uitstelt, gaat een schuld tegenover l zichzelf aan. J Cdlumbia breekt melt Rusland •UREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 215441 Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro» 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, I 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. Directeur: 3. 3. W. Boerriater. O i RLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter-, hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder êpgave van redenen te weigeren. Onder de feesten van Onze Heer Jezus Christus is het mysterie van Zijn Hemelvaart in zekere zin het allergrootste. Het is de hoogste verheer lijking van de Verlosser der wereld, de vervulling van Zijn gebed: Vader ver heerlijk Mij bij Uzelf met de heerlijk heid, die Ik bij U bezat eer de wereld bestond" (Jo. 17. 5). Christus' Hemel vaart is de voleinding, de bekroning van deze verheerlijking, die begon bij Zjjn glorierijke Verrijzenis. Als Zoon van God gaat Hij terug naar de plaats, die Hem rechtens toe komt: „de rechterhand des Vaders". Als mens, wiens natuur verenigd ®s met de goddelijke Persoon, deelt Hij in de zelfde goddelijke eerbewijzen, waardoor Hem de verheffing ten deel valt voor de onpeilbare vernedering, welke Hij vrij willig op Zich genomen had om ons te verlossen. Hij is opgestegen ten hemel en. zetelt aan de rechterhand des Vaders. Jezus' Hemelvaart is de officiële god delijke bekrachtiging van Zijn volkomen Voleindigde taak op aarde. Na Zijn volledige overwinning op de dood, na Zijn roemvolle Verrijzenis, heeft Jezus zich nog veertig dagen lang- geheel gewijd aan de verdere onderrich ting van Zijn Apostelen. Kort en bon dig vatten de Handelingen deze tijd «amen in deze woorden: ..Veertig dagen lang was Hij hun verschenen en had hun gesproken over het Koninkrijk Gods'' (Hand. 1. 3.). Uitvoerig verklaarde Hij hun de Schriften en- verhelderde him inzicht. Zodat zij alles konden verstaan (Lc. 24. 45). want Hij wist, dat Hij hen spoedig Verlaten zou. Dan zouden zij Zijn taak ftioeten voortzetten en in rrZijn naam bekering tot vergiffenis der zonden pre ken aan alle volkeren, te beginnen bij Jeruzalem" (Lc. 24. 47). Zijn eindeloze Liefde voor alle mensen drong Hem Zijn Apostelen zo volledig mogelijk voor te bereiden op deze wereldverlossende op dracht. Toen Hij dan ook voor het laatst in het cenakel met Zijn leerlin gen bijeen was en Hij hun Zijn laatste Vermaningen gegeven had, gelastte Hij htm: .Verlaat Jeruzalem niet, maar Wacht de belofte des Vaders af, die gij Van Mij hebt vernomenOver enkele dagen zult gij worden gedoopt met de H. Geest" (Hand. 1. 4—5). Daarna Voerde Hij hen naar de Olijfberg en daar „werd Hij voor, him ogen opgeAo- bien en een wolk onttrok Hem aan hun blikken". Daar stonden ztf nu, de Apostelen, een handjevol mannen, met de wereldwijde opdracht alle men sen te winnen voor de verlossende leer van Hun Meester, die juist van hen was heengegaan. De eerste prinsen der Kerk, Wier opvolgers wij nu nog erkennen in de ononderbroken lijn van Pausen en Bisschoppen, die Jezus' leer zuiver en onveranderd aajn ons hebben doorge geven. Onder de leiding van de H. Geest dit wonder zich blijven voltrekken tot aan het einde der tijden. En onder hun leiding weten wij ons veilig tussen de verwarring en misleiding van dwaal leringen en godloze stelsels. Het myste rie van Jezus' Hemelvaart geeft ons dan °°k de klare aansporing in alle omstan digheden vol vertrouwen, en op godde lijke autoriteit, de leiding te volgen van °rtze kerkelijke overheid. En zo dat ooit üodig Is geweest, dan zeker nü, in deze Verwarde en onchristelijke tijd. Gods Woord staat ons er borg voor, dat Zijn Herk voor alle dwaling blijft behoed.' Menselijke feilen en tekortkomingen 'hogen er ai zijn; dat kan moeilijk anders M een gemeenschap van mensen. Maar de leer, de onschatbare genadenrijkdom der Kerk, blijven ten eeuwigen' dage on aangetast. Zoals Christus van Zich zelf Betuigde de Weg, de Waarheid en het Leven te zijn, zo mag de H. Kerk, Zijn Bruid, ook van zich zelf getuigen, daar gesteund en voorgelicht door de H. 'Jeest, Zijn leer ongérept bewaaft en doorgeeft aan alle geslachten tot heil redding van allen, die haar trouw Volgen. Zoals de Apostelen de opdracht kre- het Evangelie te verkondigen aan Alle volkeren, zo heeft Jezus al Zijn vol dingen dus ook aan ieder van ons opgedragen het licht der wereld te Dat is onze strikte plicht, en van de wijze, waarop wij ons daarvan ge kweten hebben, zal ons eens nauwkeurig Veksnschap worden gevraagd. Wij, die door Gods genade uitverkoren zijn tot ware geloof, behoren door ons voor- doeldig leven anderen de weg te wijzen "Aar de ■waarheid. En zo onze levens houding door haar onverschilligheid en Slapheid op godsdienstig gebied, en hbs ook in ons verder gedrag, ook |h«ar een schijn van rechtvaardiging geven aan twijfel en ongeloof bij ?dae niet-gelovige medemensen, dan zijn jVij daardoor oorzaak, dat Gods heils plannen met dezen, door onze schuld, hjet worden verwezenlijkt, althans niet ?®als het In Zijn bedoeling ligt. En de verantwoordelijkheid daarvoor is alleen v* te meten naar de oneindige waarde At) Iedere onsterfelijke ziel. Het feest van 's Heren Hemelvaart ge ons de genade van bezinning op e2e gewichtige waarheid in rijke mate tachtig doen worden. bemiddelingspoging een algemene ^porwegstaking in de V.S. te voorkomen a,n °P nietó uitgelopen. De staking zal Dinsdag beginnen. e president heeft nog steeds bevoegd- 8cleh ult de oorlogstijd om het Ameri- spoiorwegnet in geval van een ng door de staat te doen overne- De drie betrokken vakbonden van stAkii •hen. 'rWegpersoneel vertegenwoordigen in (Naar een schilderij van Muziano). De Griekse minister-president, The- misthocles. Sofoelis, en vice-premier Con- stantin Tsaldaris hebben Dinsdagavond besloten tot een wijziging van het Griek se kabinet. De twee leiders van de hui dige coalitie-regering van Volksparty en liberalen zullen vandaag de nieuwe uïinisteriyst aan koning Paul voor leggen. Volgens een woordvoerder van de re gering zou de wijziging, welke bedoeld was tot versterking van het kabinet, medebrengen het aanblijven van som mige ministers als minister zonder por tefeuille. Na het voorleggen van de nieuwe lijst aan de koning, zal een officiële verkla ring worden afgelegd. 154 personen, die aangeduid worden als communistên en guerilla's, zijn Dinsdag in Griekenland door vuur- peletons terechtgesteld. Het was de grootste massa-executie sinds het be gin van de burgeroorlog. De minister van Openbare Veiligheid, Costas Rentis, heeft bekend gemaakt, dat binnen tien dagen de beslissing zal vallen in 830 verzoeken om gratie, doch in regeringskringen gelooft men, dat slechts weinigen hunner een kans ma ken aan. het vuurpeletom te ont snappen. t (Van onze Haagse redacteur) By enkele eenvoudige houten kruisen op een kleine glooiing van het terrein van de Waalsdorper- vlakte staan enkele militairen stram in de houding. Rond hen branden fel de toortsen, die de rustige om geving van het duinlandschap in de nog niet gevallen doch snel nade rende avond in een onwezenlijk licht zetten. Een meeuw wiegt lang zaam voorby in de grauwe lucht, van niet ver zingen „Die Haghe San- ghers" in afwisseling met de be heerste koperklanken van de Ko ninklijke Militaire Kapel en zover het oog reikt ziet men een lange, lange rij mensen die gekomen zyn om op deze vlakte, waar de besten onzer zonen onder het scherpe lood van de. vyand gevallen zijn, enige minuten met hun gedachten te ver wijlen by de nagedachtenis van hen die niet meer zyn en om bloemen neer te leggen op de symholische plaats, aangeduid door een groot tulpenbed in de vaderlandse kleu ren. Vejp duizenden hebben aan deze stille tocht, die tot midden in de duinen voert, deelgenomen; zij zijn gekomen naar de rand van Den Haag, hebben vandaar een onafzienbare stoet geformeerd en zijn de weg gegaan, die nu al sinds drie jaar op de vierde Mei gegaan wordt. En in het stoffige zand van de Waals- dorpervlakte, in de omgeving van de plaatsen waar onze dapperen stierven, hebben zij stil gestaan, twee -minuten lang, en gedacht aan en gebeden voor hun dierbaren, hun landgenoten, die het grootste offer hebben moeten brengen. Daarna zijn zij naar voren getreden en hebben bloemen neergelegd als een stille Marc Purdue, correspondent van Associated Press, seint uit Kalioe- rang: Kraakt het republikeinse schip van staat in zyn voegen? Sommige der meest loyale leden- van de bemanning geven somber toe, dat het schip, als het niet gron dig kan worden gekalefaterd, wel licht niet in staat zal zyn veilig de haven te halen; dat het aan de grond zal lopen, vooraleer met de Nederlanders een regeling zal zijn getroffen, om de republiek onder te brengen in de Ver. Staten van Indo nesië. Kort voor de overeenkomst van de „Renville" werd ondertekend, verklaar de een neutraal waarnemer, dat de re publiek, gedecimeerd als zij was door de „politionele actie" der Nederlanders en blootgesteld aan een bijna ondraag lijke economische druk, waarschijnlijk met langer dan nog zes maanden te le ven had. Vier van de zes maanden zijn thans voorbij. De tekenen van ontbinding zijn me nigvuldig. Er heerst op administratief gebied duidelijk een chaos in de repu blikeinse regering. Er worden- bevelen gegeven, die nooit worden uitgevoerd, en niemand schijnt in staat te zijn, vast te stellen aan wie dit ligt. De rivaliteit tussen de, politieke leiders is scherper geworden in plaats van te verminde ren onder de sterke druk van buiten. Sjarifoeddin, de ex-premier, reist het land af en doet overal aanvallen op het kabinet van Hatta. Vier ex-ministers uit het voormalige kabinet-Sjarifoeddin, Tamsil, Setiadjit, Madjid en Daroesman, worden door de bladen er van beschuldigd, in het ge heim met de Nederlanders samen te spannen om de republiek te saboteren. Tot dusverre heeft geen van hen op de beschuldiging geantwoord. Soekarno, wiens prestige niet heeft geleden, reist ook rond en houdt vele redevoeringen om aan te sporen tot een dracht in een tijd, waarin de republiek „op een zware proef wordt gesteld" bij de onderhandelingen, die onder auspi ciën van de U.N.O. gehouden worden; maar blijkbaar worden zijn raadgevin gen inme wind geslagen. Dat Soekarno Sjahrir naar de repu blikeinse hoofdstad heeft teruggeroe pen, om ruggespraak te houden met en advies te geven aan de republikeinse onderhandelaars, kan van betekenis blijken. Duizenden loyale republikeinen hopen blijkbaar, dat hij de nodige her vormingen en de eendracht zal weten te bewërkstelligen. Intussen duren de kwellende druk der inflatie, de schaarste aan textiel en an dere goederen, de werkloosheid, de overbevolking, het gebrek aan trans portmiddelen en de rechteloosheid on verminderd voort. Djokjakarta is vol van geruch ten en gepraat over corruptie in re geringskringen. Zes regeringsambte naren zyn gepakt wegens het druk ken van valse biljetten van 100 roe pijen, maar* eerst, nadat zij tot een bedrag van 6 millioen roepijen van het valse geld vervaardigd en in omloop hadden gebracht. Te Solo hebben studenten het recht in eigen hand genomen tegen een bende gewezen soldaten, dié het platteland plunderden. In en nabij Djokjakarta heeft de politie zich ge noopt gezien, op grote schaal klop jachten te reorganiseren tegen wei- bewapende bandietenbenden. hulde voor het verzet, dat tegen de ge hate vijand van geen wijken wist en dat het devies: overwinnen of sterven hul digde Velen zijn gevallen, maar hun daden leven voort in de harten der na bestaanden en hun voorbeeld staat ons Nederlanders duidelijk voor ogen. Dat is de winst van hun offer en dat beseft men duidelijk, als het signaal voor de twee minuten stilte, op deze vlakte, in gans Nederland en ook overzee heeft geklonken. Het leek alsof die ganse lange rij van ernstige, zwygende mensen, man nen en vrouwen uit alle geledingen van ons volk, plotseling een schok kreeg, toen dit signaal klonk. In deze stilte was er een ogenblik, waarop de verbondenheid van al deze deel nemers aan de tocht, als het ware gestalte kreeg, en waarin men besefte hoe goed het is tot een volk te be horen, dat zijn hulde en dankbaarheid aan de gevallenen zó weet te uiten. Tal van Hagenaars hebben ook een bezoek gebracht aan de Begraafplaats Westduin, waarheen eveneens een stille tocht georganiseerd was. Voor de provincies Brabant, Zeeland en. Limburg, welke militair gesproken het z.g. derde gewest vormen, heeft de herdenking van hen die vielen voor het vaderland in de achter ons liggende we reldoorlog, plaats gehad in net zwaar gehavende dorpje Moerdijk. Op het kerkhof hadden zich vele gees telijke, burgerlijke en militaire overhe den verzameld, toen de commandant van het derde gewest, de generaal-majoor Sitsen, en zijn staf arriveerden. t De plechtigheid werd geopend met de voorlezing van de proclamatie van H. M. de Koningin, zoals zy deze op 10 Mei 1940 aan het Nederlandse volk richtte, en waarin zy naast een vlam mend protest tegen -'de lafhartige schending van ons grondgebied, aan Haar volk de bede richtte zyn plicht te doen tot het uiterste. In zijn redevoering haalde generaal Sitsen deze bede van H. M. de Konin gin aan, om er op te wijzen, dat juist deze plichtsbetrachting tot het uiterste en trouw aan Koningin en Vaderland hier geëerd werden, een plichtsbetrach ting en een trouw, die inderdaad tot het uiterste waren gegaan. „Dit offer," aldus de generaal, „wat zij gebracht hebben, en wat God van hen en van ons heeft gewild, houdt een belofte in, n.l. de belofte dat Nederland zal herrijzen." Terwijl een zangkoor „Beati Mortui" van Mendelssohn ten gehore bracht, leg den kinderen bloemen neer op de gra ven van de gesneuvelden. Verwachting tot Donderdagavond: Wisselende bewolking, maar vrywel overal dri»og weer. Zwakke tot matige wind uit Westeiyke richtingen. Iets koudere nacht, morgen overdag on geveer dezelfde temperatuur als van daag'. Donderdag: Zon 5.0220.12, Maan 4.21—17.12/ Vrijdag: Zon 5.00—20.14, Maan 4.32—18.27. Maj. M. Beukers, gewestelijk leger aalmoezenier, sprak hierna een gebed uit, waarvan de smeekbede „Heer, maak ons trouw als zij waren," op alle aan wezigen een diepe indruk maakte. De burgemeester van Hoge en Lage Zwaluwe, de heer. Godwaldt, hield ver volgens een korte toespraak, waarin hij de klaagzangen, die men thans alom ho ren kan, vergeleek met de edelmoedige offervaardigheid van hen, die hier thans herdacht werden. Nadat majoor ds. Steenhuis het Onze Vader had gebeden en het koor het „Ecce quomodo moritur" van Handel had gezongen, werd de .vlag gestreken. Op de vroegere fusilladeplaats van het concentratiekamp Vught, waar hon derden het leven hebben gelaten en waar thans een monument, een houten kruis, voor dè gevallenen staat opge richt, hebben deputaties uit alle stam den der burgerij en vooral vele nabe staanden der slachtoffers bloemen bij het gedenkteken gelegd. Namens de gemeente Vught legde de burgemeester, jhr. mr. F. van Rijcke- vorsel, een grote krans. Allen namen de twee minuten stilte in acht, waarna het stafmuziekkorps van het regiment stoot troepen het „Wilhelmus" en het „Wilt heden nu treden" ten gehore blies. Voor het Nationale Monument in het Damplantsoen te Amsterdam, legde burgemees ter mr. A. d'Ailly gisteravond een krans tijdens de dodenherdenking. Verzetsmannen in de uniform der B.S. hadden de erewacht betrokken. Op de achtergrond de urnen met aarde uit alle provincies. (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, 5 Mei De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Ernest Bevin, opende gisteren het tweedaags debat over de buitenlandse politiek met een uitvoerig overzicht over de internationale toestand, waarin slechts één leemte opviel, nameiyk een byna volkomen stilzwügen over een on derwerp, dat steeds meer ongerustheid wekt, nameiyk Japan. Na het Europees Herstelprogram be groet te hebben als „een meest edelmoe dige daad van de kant van Ameri kaanse belastingbetalers", kwam Bevin te spreken over de West-Europese Unie. De minister wees op de reeds bereikte resultaten, vooral het sluiten van het Verdrag van Brussel op 17' Maart, en verklaarde: „Het Lagerhuis moet erken nen, dat dit verdrag een belangrijke ver andering betekent in het beleid van de ondertekenaars. Vooral Nederland, België en Luxemburg heb&n, geheel vrijwillig, een volkomen nieuwe koers Ingeslagen, welke een einde betekent van hun neu- traliteftsgedachte." Hij voegde hieraan toe, dat het Verdrag van Brussel voor zag In nauwe samenwerking op het ge bied van economie, financiën, culturele en militaire zaken. „Maar," aldus Bevin, „het verdrag heeft niet een verbond geschapen in die zin, dat men gedeelteiyk afstand heeft gedaan van souvereine rechten, of dat men een Europese federatie heeft geschapen. Een dergelijk drama tisch gebaar is misschien aantrekkeiyk voor idealisten, maar in de wereld van de internationale politiek is men ge dwongen zich stap voor stap voort te bewegen en is het realistisch en practisch te zijn. Iedere discussie- over theoretische souvereiniteitskwesties zal slechts de begonnen ontwikkeling ver tragen." Bevin, die in deze woorden op be leefde en officiële wijze herhaalde, wat zijn partij op officieuze en minder be leefde wijze reeds duidelijk had gemaakt met betrekking tot het congres" in Den Haag, voegde hier nog eens aan toe: „Wij zijn niet van plan ons te laten afhouden van de grote practische taak, waaraan wij begonnen zijn, door louter academi sche discussies over souvereiniteitskwes ties." Hij ontkende, dat de Vijf zich verenigd hadden met agressieve bedoelingen, maar meende, dat een dergelijk samengaan noodzakelijk was, daar „de chaotische verdeeldheid van de Westelijke mogend heden hen tot een aanlokkelijke prooi zou maken." Bevin ging Voort met te verklaren, dat hy een voorstander was van een hechte organisatie van wat hij noemde „de h$r- de kern van het Westers Verbond", maar dat de organisatie van alle West-Euro pese democratieën slechts verwezenlijkt kon worden binnen de omlijsting van een nog grotere eenheid. En dit bracht hem op een onderwerp, waarover in de laatste dagen reeds enige geruchten ge circuleerd hebben, namelijk het denk beeld van de Canadese minister van Bui tenlandse Zaken, om te komen tot een wereldomvattend stelsel van regionale defensieve groeperingen, gebaseerd op art. 51 van het Handvest der Verenigde Volken. Bevin stemde in met dit plan, waar van uw correspondent reeds eerder ver nam, dat het de bedoeling heeft een uit weg te bieden voor de moeilukneid, waarvoor zich vele Engelsen geplaatst zien. namelijk de onverenigbaarheid van een hechte West-Europese Unie met de traditionele Engelse verbondenheid met de Dominions. Met betrekking tot de gebeurtenissen in Berlijn ontkende Bevin, dat de En gelse regering zich zwak getoond zou hebben tegenover de Russen en het La gerhuis betoonde luide zijn instemming, toen hii zei: „Het is ons goed recht in Berlijn te zijn. Het is ons plan er te bliit^n." Hij toonde zich vrij optimis tisch over een mogelijk vergelijk met Ruslaftd betreffende Oostenrijk en her haalde de wens van de Britse regering, dat Triest teruggegeven zou worden aan Italië. Over Rusland zei Bevin voorts, dat er weinig kans bestond op een alge mene overeenstemming, zolang de Rus sische politiek niets anders was dan een uiting van de communistische ideologie. Met betrekking tot Palestina her haalde de minister, dat Engeland niet terug wenste te komen op zyn besluit, het mandaat op 15 Mei neer te leg gen, maar dat het bereid was, doch uitsluitend indien anderen medewerk ten, het zijne bij te dragen om een oplossing te zoeken. De rede van Bevin werd mede aan hoord door een twaalftal Nederlandsie Kanjerleden, die als gasten van het Engelse parlement plaats hadden ge nomen in de galerij van het Lagerhuis. Na Louis F. Budenz, directeur van het communistischedagblad „Daily Worker", in Amerika, en Douglas Hyde, redacteur van de Britse „Daily Worker", die uit de communistische partij zijn getreden en tot het katholicisme zijn overgegaan, heeft weer een andere Marxistische leider, Fred Copeman, se cretaris van de communistische partij in Engeland en lid van het uitvoerend be stunr van de Vakbond der Britse Bur- (Van onze correspondent) Tien dagen is de Nederlands-Duitse grens by Venlo-Kaldenkirchen nu opengesteld voor de export van Ne derlandse groenten en men kan ge rust zeggen, dat het aspect van Venlo ér door veranderd is, Dageiyks komen er zware vrachtauto's met aanhang wagens uit alle delen van het land naar Venlo en vooral in de eerste dagen had de politie handen vol werk Een aantal Amerikaane oorlogsschepen liep dezer dagen de Noorse haven Bergen binnen. Een opname van het vliegdekschip ^Valley Forge" tijdens dit goodwill bezoek. om de verkeersopstoppingen ten goede te regelen. Verschillende chauffeurs waren n.1. niet in het bezit van geldige papleren voor het transport naar Duitsland en moesten wachten, tot een en ander met openstelling zyn in totaal reeds onge veer 2.5 millioen K.d. Nederlandse groenten glassla en spinazie naar Duitsland uitgevoerd. Deze week zul len behalve sla en spinazie ook radys, rabarber en rode bieten geëxporteerd worden. Voor wat dit laatste product betreft, dient opgemerkt te worden, dat hier een begin gemaakt wordt met het op ruimen van de aanzienlijk grote party kroten n.l. 4 millioen K.G. van de productie van verleden Jaar, die deze winter werd ingekuild. De eerste 40 wagons gingen reeds de grens over. Verder werd een dezer dagen een be de geallieerde bezettingsautoriteiten geregeld was, of totdat andere chauf feurs, die deze papieren wel bezaten, hun taak verder konden overnemen. In de afgelopen week gingen er 270 tientonners over de grens. Sinds de gin gemaakt met de uitvoer van de voor de Duitse bevolking bestemde 60.000 ton aardappelen. De organisatie van de export berust bö één lichaam, de „Groefex", dat cen traal inkoopt en exporteert. Een Duits apparaat neemt centraal in ontvangst en distribueert de producten naar de „bedreigde punten". Deze „Groefex", êie haar leden heeft onder de gezamenlijke groenten- en fruitexporteurs ln den lande, koopt aan de veilingen, maar noteert ook doorge draaide producten, die toch nog aan de eisen, voor de export te stellen, vol doen. Zo wordt dus eindelijk en op een gelukkige wüze voorkomen, dat grote partyen groenten naar de mestvaalt gaan; alleen minderwaardige producten worden thans nog afgevoerd. In export- en tuinderskringen is men hoopvol gestemd en acht men het zeer waarschijnlijk, dat Je groen- tenexport volgens het gestelde pro gramma kan worden afgewerkt. By dit alles komt nog, dat ook de handel met België met onmiddeliyke ingang vlotter zal gaan De vaste hef fing, die aan de door de regering vast gestelde minimum-prys voor producten, die naar België werden uitgevoerd ver bonden was, is n.l. opgeheven, zodat ook dus dit gedeelte van de export geen ernstige moeilijkheden meer onder vindt. Venlo is weer exportstad geworden. De Nederlandse groententeelt, maar in het byzonder geheel Noord-Limburg, zal er wel bü varen! Een vijftigtal Hongaren, dat onlangs naar Wenen is gekomen om de voet balwedstrijd Oostenrijk-Hongarije bij te wonen, is niet naar Hongarije terug gekeerd. De Hongaarse politie, die be last was met het toezicht op de 700 personen, die de reis met de Hongaarse spelers hadden medegemaakt, heeft in derdaad by het vertrek van de extra- trein naar Boedapest vastgesteld, dat een aantal supporters ontbrak. Gezegd wordt, dat de bekende trainer Sarosi, die sedert Zondag verdwenen is, mo menteel in het Westen verbluft. geriyke Ingenieurs, dezelfde stap ge daan. Copeman uitte zich als volgt over de redenen, die hem van het atheïstisch communisme» tot het katholicisme heb ben doen overgaan: „Hét leven is hard voor my geweest. Ik ben mijn moeilijke weg ondèr de arbeiders begonnen. Ik werd opgevoed in een instelling van liefdadigheid, om dat mijn moeder door mijn vader ver laten was. Daarna kwam ik in een wees huis, dat ik verliet om dienst te nemen bij de Britse Oorlogsmarine. Later bekleedde ik de hoogste functie in de Britse communistische partij en werd afgevaardigd naar de Komintern. Tijdens de Spaanse burgeroorlog, com mandeerde ik achtereenvolgens het 16e en 57e bataljon van de internationale brigade. Thans ben ik lid van Wet uit voerend bestuur van mijn vakbond en het geniet het vertrouwen van de La bour Partij. Het harde leven heeft mij geleerd, nooit lichtvaardig een besluit te nemen. Ik weet, dat het woord van een leider alle arbeiders aangaat. De communistische partij vraagt van de mens het beste wat hij in zich heeft. Laten wij ons niet bedriegen: hkar op roep dringt door tot in het diepst van de harten. Doch zo vlug zij de absolute trouw van een lid heeft verworven, maakt deze partij er misbruik van: dat is het drama. Om een macht te overwinnen, die zo vermogend is en zulke diepe wortels heeft als de' commuinstische partij, zun een bovenmenselijke kracht en een bo venmenselijk geloof nodig. Ik heb mij dan ook afgevraagd, of er een kracht bestond, welke in de loop der eeuwen nooit verslagen of overwonnen werd, en ik heb moeten erkennen, dat deze enige macht het Christendom is. Een van de hoofdpunten in de leer van Christus wordt gevormd door de nood zaak, eerst nederig te zijn alvorens groot te kunnen worden. Ik heb nooit de keuze miskend, die Christus gemaakt heeft toen Hij op aarde kwam: Hij is gekomen als de zoon van een timmer man en ik geloof, dat God hierdoor de arbeiders wilde zegenen. Nu ik de eer heb, in de Katholieke Kerk te worden opgenomen, volg ik loyaal de leer der Kerk op. God moge mij kracht en moed geven en het geloof, dat noodzakelijk is om te kunnen strijden!". De regering van Columbia heef: Mgandag in Bogota bekend gemaakt, dat zij de diplomatieke betrekkingen met Rusland verbroken heeft. De nota van kennisgeving is op de Russische am bassade overhandigd. Zoals men weet heeft president Perez het internationale communisme de schuld gegeven van de onlusten in Bo gota tijdens de pan-Amerikaanse con ferentie. Tussen Spanje en Frankrijk is volgens radio Madrid een overeenkomst getekend, volgens welke binnenkort het luchtver keer tussen beide landen zal worden her vat.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1