Haarlem herdacht zijn gevallenen Duizenden eerden de gevallen verzetshelden Nationale herdenking Ridderzaal m de Rauter ter dood veroordeeld St. Bavo-jubileumtentoonstelling in Bisschoppelijk Museum HET JUWEEL ZUID-KENNEMERLAND F»- G. HONING ZN. s* EEN BEZINNING OP DE TRADITIE VAN EEUWEN WERKTUIGENDAG TE UEMPDE Stille tochten naar de ereplaatsen Van Weert ROVER Kermis in de binnenstad AGENDA Tn 1 2 Tram of bus Negentabakken voorTOPIC Plechtigheid in Bloemendaalse duinen v Haarlem, Bloemendaal en Zandvoort gereed voor gasten Sit-downstaking Hoogovens gaat niet door EEN PRETTIGE VERHOUDING Onverdraagzame idealen bestrijden wij, omdat zij op gelijkschakeling aanstaren „De Spaarnestad" WOENSDAG 5 MEI 1948 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING PLECHTIGHEID AAN DREEF Jan Gijzenkade Aan de Wester gracht WANDELWAGENTJE Anegang 46 voor d« baby Ook in omgeving Rondritten door Bloemendaal Lezers klimmen in de pen GEERT HOOGEVEEN's GARAGEBEDRIJF NATIONALE FEESTDAG RADEN VAN ARBEID TE HAARLEM De 10 Mei-herdenking van ex-politieke gevangenen Dis tributienieuws Satomonsoordeel in Den Haag? Commandant Stormschool koninklijk onderscheiden INTERNATIONAL Bestel- en vrachtwagens GEERT HOOGEVEEN's GARAGEBEDRIJF Hoofd Huisvestingsbureau R.K. Sigarenwinkeliers Faillissementen HEEMSTEDE Geen Roozen, maar Roose IJ MUI DEN „Adieuen au revoir" HEEMSKERK Schepen veilü n gen Priesterwij ding Gouden echtvereniging hebben we altijd gehad met onze cliënten. Om kwaliteit, bediening en welwillendheid („Kolen van Honing hebben zij ons de spreuk gegeven,- \in jedere woning" Siel echter niet uit, maar zendt nog HEDEN (desgewenst gehaaley Uw bonnen OI en 02 naar: NIEUWE GRACHT 36 TELEFOON 10230 HAARLEM REDE MINISTER-PRESIDENT DR. L. BEEL DE EEN OF DE ANDER DAT SCHEELT NOGAL! NIEUWE KOLENBONNEN BRANDSTOFFENHANDEL Het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft Hans Al* bin Rauter gistermiddag iet dood veroordeeld. Hem werd het recht van cassatie ver* leend. PATER DR. R. NUY S.J. BEDIEND STILLE MARKT H vrJ*c' ten Met gepaste eerbied heeft Haarlem Dinsdagavond de in de oorlog gevallenen herdacht. Voorafgegaan door roffelende trommen trokken stille tochten door Haarlems half-stok-vlaggende straten. Kerkklokken vulden lanen en ■traten met droeve beiertonen en de mens schudde het -alledaagse en de na oorlogse moeilijkheden voor een uur van zich af om zich te wijden aan de herdenking van hen, die hun leven hebben gegeven voor de bevrijding van hun door vreemde Overheersers geknechte Vaderland. De Grote Kerk vulde zich des avonds met nabestaanden en belangstellenden, voor de herdenkingsbij eenkomst, georga" niseerd door het comité Nationale Fees ten en <le Bond van Oud-illegale Wer kers. De voorzitter van deze bond, mr. N. J. G. Sikkel, sprak een kort woord, waarin hjj het grote offer, dat de ge sneuvelden hebben gegeven, herdacht. Het jongenskoor van de kathedraal St. Bavo zong tijdens de plechtigheid op stemmige wijze. Burgemeester P. Cre- mers en wethouder S. van de Wall ver tegenwoordigden het gemeentebestuur. Na afloop stelden allen zich op de Oude Groenmarkt voor de stille tocht op, de nabestaanden vooraan achter de tamboers. En zo trekken zij naar de ere plaats op de Dreef, waar militairen in hun groene uniform en vroegere illegale werkers in de welbekende overall, ge wapend met geweren en stenguns in een eerbiedige en tegelijk stramme houding de erewacht hielden. Het met bloemen omringde houten kruis was stemmig verlicht door schijn werpers, toen de deelnemers aan de stille tocht arriveerden. Twee minuten stilte omstreeks acht uur herschiep dit plekje aan Haarlems Dreef in een gewijde, mystieke plaats. Bloemen en kransen werden neergelegd en in een stil défilé gingen allen langs het eenvoudige mo nument. Er scheen ogenschijnlijk geen einde aan het défilé te zijn: vele orga nisaties en verenigingen werden verte genwoordigd. Ontelbaar velen waren omstreeks acht uur tezamen gekomen bij de Jan Gijzen kade rondom het kruis, dat zich scherp aftekende in het licht der schijnwerpers tegen de zich donker samentrekkende avondhemel en de fusilladeplek aangeeft, waar enigen onzer vielen onder het moordend lood der Duitse geweren. Na muziek van de R. K. Harmonie St. Caecilia en zang van het mannen koor Proza en Poëzie en het openings woord van de heer Overtoom, voor zitter van het uitvoerend comité, heeft dominee H. v. d. Loos de aanwezigen opgewekt om de V van vergeetachtigheid te vervangen door die van verantwoor delijkheid. Vervolgens riep rector H? M. J. Brans in zijn toespraak hen op, om de vrijheid, die hier behaald is met een dure prijs, te behouden. Namens het ge meentebestuur woonden de wethouders mr. dr. A. Schreurs en D. Geluk de plechtigheid bij. Kransen werden o.a. gelegd van de voetbalvereniging Haarlem en EDO, de buurtveren. Muiderslot, IVO en Floresstraat en de winkeliers vereniging Generaal Cronjé. Na het zin gen van het Wilhelmus werd langs het graf gedefileerd. Indrukwekkend was de herdenkings plechtigheid in de schaduw van de Ka thedraal, aan de Westergracht, waar honderden Haarlemmers, onder wie de nabestaanden van de aldaar gefusilleer de Nederlanders en vele, vele buurt bewoners bijeen waren. Toen de laatste sombere klokkeklan- ken waren uitgestorven, namen al de genen, die zich om het verlichte kruis hadden geschaard en van de verre wa terkant de plechtigheid 'volgden, twee minuten stilte in acht. De heer J. Kooy sprak een inleidend woord, waarin hij de aanwezigen op wekte om de gevallenen, die in de strijd voor onze bevrijding het leven lieten, toch niet te vergeten. De R.K. Gemengde Zangvereniging „St. Caecilia", die onder leiding van J. Nibbering voor de gezangen zorgde, be gon met een meerstemmig „Ecce quo- modo moritur". Ds. Brongeest, die de sombere dagen van de bezetting in de herinnering op riep, zeide in zijn toespraak, dat wij het feest van de bevrijding alleen dan in de ware geest kunnen vieren, als wij de genen, die onder bezettershand vielen, onze helden, hebben herdacht. Pater J. de Rooy van de Afrikaanse Missiën vertelde, hoe hij aan de Goud kust de berichten over oorlog en bezet ting ontving en met zijn negers voor de bevrijding van ons land gebeden heeft. Laten wij elkander liefhebben en voorkomen, dat zich nog ooit dergelijke oorlogsrampen herhalen. Leven is die- aartig model met spatborden, gemak kelijk mede te nemen, prijs 47.50. nen, leven is elkander helpen, aldus spr. Nadat „St. Caecilia" nog enige lie deren had gezongen en de muziekkapel van de Haarlemse politie „Ases Tod" en het „Largo" had gespeeld, werden kransen en bloemstukken aan de voet van het kruis gelegd, waarlangs een lange stoet ten slotte defileerde. Na de plechtige onthulling van het oorlogsgedenkteken vond te Heemstede des avonds in stilte een dodenherdenking plaats, waaraan honderden deelnamen. De plechtigheid bestond uit een tocht naar het monument en het leggen van bloemen. Te Bennebroek vond eveneens een herdenking plaats. Velen maakten de tocht naar het fraaie monument aan*de Bennebroekerlaan mede. TeVogelenzang was er na de Zielen vespers in de Katholieke Kerk op het Kerkplein een herdenkingsplechtigheid, die grote belangstelling had. De heer P. Mossinkof wees er op, dat de zo duur verworven vrijheid reeds na drie jaren opnieuw bedreigd wordt en zette de noodzakelijkheid uiteen van eensgezind te zijn en een open oog te hebben voor het nieuwe gevaar. Nadat hij het gedicht „De Achttien Doden" van Jan Campert had gezegd, werd de bijeenkomst met het zingen van het Wilhelmus gesloten. Naar wy vernemen zal de Noord-Zuid- Hollandse Vervoer Maatschappij in sa menwerking met de Cebuto en op speciaal verzoek van de gemeente Bloe mendaal deze zomer speciale rondritten organiseren. De bossen zullen vaj, het Stationsplein te Haarlem vertrekken en dwars door de mooiste gedeelten van Bloemendaal rijden. o.a. over de Hoge Duin en Daalseweg (bezoek aan >t Kopje) en vervolgens via het Bloemen- daalse strand Zandvoort bereiken. Een Haarlems advocaat schrijft ons: Oudergewoonte zwierf ik op Princesse- dag tussen mijn werkuren eens door de stad om de „feestelijkheden" in ogen schouw te nemen, wl erg miste ik toch de kermis, die zich in vorige jaren als een slang van gezelligheid door de bin nenstad slingerde. Naar ik hoor was zij wel aanwezig, doch dan ergens op een ond fabrieksterrein min of meer buiten het gezicht. Indien mijn informaties juist zijn, zou het verkeer i.e. de autobusdienst over de Ged. Oude Gracht hieraan schuldig zijn. Is de overheid zó bang voor die nieuwe afgod, dat zij deze niet voor een paar dagen durft doen wijken voor de eisen der gezelligheid? Zonder veel moeite had het verkeer m.i. kunnen wor den omgelegd over de Kinderhuisvest. Voor de passagiers hoogstens een paar minuten extra lopen, hetgeen zij er, naar ik meen, graag voor over zouden hebben gehad. Een van Engeland» beste automobielen... nu nog beter 6-cylinder 75 p.k. Te leveren op R.V.I.-vergunning, lichte klasse Bezoekt op de R.A.I. stand 133 Mr. Cornelisstraat 54 - Tel. 16270 (Adv.) Het wel zeer sobere programma van de Nationale Feestdag vermeldt voor hedenavond: 7.30 wandeling met muziek door Haarlem-Oost; 8 uur dansen op de Grote Markt en het Soendaplein; 9 uur wandeling met muziek door de binnenstad van de Grote Markt af. Op 21 en 22 Mei houdt de Vereniging van Raden van Arbeid haar algemene vergadering in Haarlem. Begonnen wordt met een bespreking over de reor ganisatie der uitvoeringsorganen voor de Sociale Verzekering, zoals uiteengezet in het onlangs verschenen rapport in zake de herziening van de Sociale Ver zekering:. Mr. Dr. A. A. van Rhijn, Secretaris-Generaal van het Ministerie van Sociale Zaken, zal dit actuele on derwerp inleiden. De materiële inhoud van deze sociale verzekeringswetten zal 's middags toelichten Mr. A. C. M. van de Ven, hoofd van de afdeling Sociale Verzekering van genoemd Ministerie. In de namiddag vindt voorts nog een offi ciële ontvangst door het gemeentebe stuur ten Stadhuize plaats. Gedurende de tweede dag zal een bezoek worden ge bracht aan de Hoogovens te Velsen, waartoe de directie van dit bedrijf de deelnemers heeft uitgenodigd. De Nederlandse Vereniging van Ex- politieke Gevangenen deelt mede, dat minister Mansholt op 10 Mei ter gele genheid van de herdènkingsplecihtighe- dèn het woord zal voeren op het Ere- kerkhof te Bloemendaal. Vooraf zal de burgemeester van Haarlem, mr. P. Cre- mers, de deelnemers uit het land op de Grote Markt te Haarlem toespreken. De Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" zal enige gewijde liede ren zingen. Meer dan vijfhonderd Haarlemse families hebben zich bereid verklaard de deelnemers van 'bui ten logies aan te Dieden. Een groot aan tal militaire wagens is ter beschikking gesteld voor het transport naar de Ere begraafplaats. Daaraan zijn drie canti- newagens toegevoegd, waar na afloop van de plechtigheid een en ander kan worden genuttigd. De Haarlemse pad- vindersgroepen zullen de tocht bege leiden. Bioscopen: Cinema Palace: Onderwereld (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: De beste jaren van ons leven (volw.), 2.30 en 7.30 u.; Frans Hals: Dageraad (14 j.). 2, 4.30. 7 en 9.15 u.; City: De dictator (18 i.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaame-theater: Graaf van Monte Christo, 2e deel, 2.30, 7 en 9.15 u. Schouwburgen: Woensdag 5 Mei: Stadsschouwburg: Haagse Comedie met „Je kunt het toch niet meenemen", 8 uur. Donderdag 6 Mei: Stadsschouwburg: Comedia met „Tartuffe", 8 uur. Vrijdag 7 Mei: Stadsschouwburg: Am sterdams Toneelgezelschap met première van „Egmond" voor G. en W„ 8 uur. Apotheken: De avond- en nachtdiensten der Haar lemse apotheken worden van 6 tot en met 8 Mei ('s avonds 6 uur waargenomen door: Bosch en Vaart-Apotheek, B. en V.-straat 26, tel. 13290; Apotheek Florijn, Grote Houtstraat 78, tel. 10500; H. Remmers en Zn., Kruisstraat 6, tel. 10354; Noorder Apo theek, Jan Gijzenkade 181, tel. 23821. VRIJDAG 7 MEI Uitreiking bonkaarten enz. te: Haarlem (Vleeshal)X, Y en Z, 8.30 12.15 en 2--1.45 u. In Haagse kringen wordt het niet on waarschijnlijk geacht, dat de beslissing in de kwestie tram of bus, in de stad Haarlem en in de bollenstreek een Salo- monsoordeel zal zijn. In dat geval zal tramlijn 1 worden opgeheven, zodat de gemeente met haar asphalteringswerk- zaamheden kan beginnen en enig ma teriaal van de N.Z.H.V.M. vrij k°mt, en tussen Haarlem en Leiden de tram voorlopig zal blijven rijden. Het eind punt van deze lij,, zou dan in de Hout of op dé Dreef komen te liggen. Het is niet onmogelijk, dat de N.Z.H.V.M. een gemengd vervoer in de bollenstreek zal worden toegestaan, naast de tram de moderne bus. Op deze wijze zou het publiek zelf op de bus kunnen overscha kelen. Bij K. B. van 1 Mei 1948 is majoor J. H. A. K. Gualtherie van Wezel, com mandant van de Stormschool te Bloe mendaal, benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau met de zwaarden. Wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd zal dr. J. F. Steen- \huis, van de afdeling geologische kaart van de Geologische Stichting, 15 Mei des middags 3 uur in het gebouw van de Hollandse Maatschappij der Wetenschap pen aan het Spaarne gehuldigd worden. Negen tabakken, kostbare ingrediënten en verfijnde vakkennis maakten een nieuwe mixture: TOPIC. Juist Iets voor de crltlsche fijnproever, om er met zijn prettigste ptjp eens extra voor te gaan zitten 1 Niet overal, maar alléén verkrijgbaar bij: JAN VAN DEB PIGGE, Grote Houtstraat 81 Haariem. (Adv.» de grote zaal van het Bissch. Mu seum aan de Jansstraat bezint Ka tholiek Haarlem zich in deze weken van jubel op de tradities van geloof en op zijn stadspatroon. Voor de mens van nu is een blik gegund op de voor ons begrip andere vormen, .waarin zich diezelfde gedachten in de loop van de eeuwen hebben geuit, alles tegen het vertrouwde décor van het oude Haar lem. Naast de documenten: met de hand beschreven perkamenten in gelijkma tige lettertekens, gewaarmerkt met ka pitale waszegels; pauselijke Bullen, correspondentie van kerkelijke voor mannen, wier namen ons zijn overgele verd om hun daden; relaties met die andere Bavostad; Gent naast deze objectieven, zichtbaar in vitrines, ge tuigen de kunstvoortbrengselen uit -ver vlogen eeuwen van de geest onzer va deren. Een sterke synthese bouwt een mees ter uit de 16e eeuw, als hij boven de door wallen omsloten intimiteit van Haarlem, welks profiel beheerst wordt door de, toen ook nog nieuwe, Kathe draal in het hart van de stad, St. Bavo als een strijdbaar krijgsman uit de he mel laat stormen om de belegeraars van' de stad, Zijn stad, te verdrijven. Grote schilders, zoals de Bray de Goeb- ber, Cornells Corneliszoon van Haarlem en Gerrit de Wet hebben de gebeurte nissen van Oude en Nieuwe Testament in de stoffering van hun tijd geplaatst en met de heerlijkste fantasieën om speeld. Frans Hals confronteert ons nu nog met de levende figuur van Zaffius in het portret dat hij van deze aarts diaken schilderde in 1618. In de eerlijkheid van de alfabetische rangorde ontmoeten we naast Hals en Carel van Mander: Wiegman, Moer kerk, Wesseling en Toorop als schil ders van bisschopsportretten van ,de laatste eeuw. In dienst van ons rijke ceremonieel werkten kunstsmeden, waarvan een Ernest van Vianen met name ons bekend gebleven is en zij smeedden in hun anonimiteit, graveerden, dreven en emailleerden werkstukken van grote distinctie in de huiver van het Aller heiligste dat het werk hunner handen zou gaan omvatten: .Monstransen, kel ken en hostiedozen; maar ook wierook vaten, ampullen en beelden. Het moderne werk van het smeden- geslaaht van onze tijd: Brom, is even eens en met meerdere specimen verte genwoordigd. De paramenten waarmee de Bisschop in de kathedraal enkele malen 's jaars is omhangen zijn hier van zeer nabij te bezichtigen: mijter, koorkap, kasuifel en dalmatieken van rijk brokaat en ver sierd met kostelijke borduursels. Het geheel is nog goed geconserveerd. De oude bisschopsstaf, die „volgens de traditie afkomstig is uit de abdij van Egmond, van verguld zilver met gothische ornamentiek, emaille apostel figuurtjes en met in de krul de Zalig maker en Zijn Moeder is een van de ontroerendste stukken op deze exposi tie. De bouw van de kathedraal (om welker jubileum deze tentoonstelling in het Bisschoppelijk Museum werd gearrangeerd) is in vitrines geïllus treerd door documenten, foto's en de zilveren troffel van de eerste en laatste steen; ook dit is alweer his torie. In Haarlem staat de kathedrale ba siliek voor heel het Bisdom: Van verre zal men komen om in de rust van deze zaal het venster te vin den, dat de uren zal verlengen tot de eeuwen die ons hebben voortge bracht. L. T Kronkelend leidt de Zeeweg door het ongerepte Bloemendaalse duin landschap. Aan weerszijden van de brede autobanen is het jonge, frisse groen aan het lage struikgewas te voorschijn gekomen en hier en daar bloeien duinplantjes. De wind speelt door de droge helmplanten en in de verte ruist de zee. Dit alles wordt overkoepeld door een hemel, waarin grijze wolken laag boven het heuvel landschap hangen. Een vogel wiekt door de ijle ruimte en door het blanke, mulle zand flitst een konijntje het groen in. Het is onwezenlijk mooi in de duinen, maar, dan ontwaart men op een der duintoppen een een voudig houten kruis en met schrik wordt men weer herinnerd aan de verschrikkelijke bezettingsjaren, toen 360 van onze beste mensen hier naar hun laatste rustplaats werden ge voerd.... Het lijkt een gemeenplaats wanneer gezegd wordt, dat Zuid-Kenne- merland een parel der Neder landse recreatie-oorden is, maar wan neer men een rondrit maakt is er maar één conclusie: wat is deze streek bege nadigd, wat is zij inderdaad een juweel. Werd er voor de oorlog individueel reclame gemaakt, nu hebben de steden en dorpen elkander gevonden in een Bond voor Vreemdelingenverkeer voor Zuid-Kennemerland en dit is goed ge zien, want Haarlem, Bloemendaal, Heemstede en Zandvoort kunnen het best als collectiviteit landgenoot en vreemdeling trekken. Haarlem heeft haar historische ge bouwen, haar musea, haar Hout en plantsoenen, haar schouwburg en con certgebouw; Heemstede bezit het onvol prezen „Groenendaal"; Bloemendaal haar prachtige natuurschoon, bossen, duinen, Zeeweg, Kopje, strand; Zand voort dat er naar streeft de tweede bad plaats van ons vaderland te worden, alles wat een badgast wenst. Vertegenwoordigers van reisbureaux en journalisten werden gistermiddag op het Haarlemse stadhuis ontvangen, waar wethouder D. Geluk en de heer C. van Gink, directeur van de Bond, al deze schone zaken belichtten. Het ge zelschap bracht vervolgens een bezoek aan de Stadsdoelen waar eind Juli het openluchtspel „Frans Hals" van dr. P. H. Schroder zal worden opgevoerd in de historische omgeving der oude schut terij. Het was een uitstekende gedachte de gerestaureerde zalen van het Frans Halsmuseum in de excursie te betrek ken, want wat de directeur, de heer Baard, in enkele jaren tot stand heeft weten te brengen is bewonderenswaar- j dig. Dit is geen museum meer var*| verzorgd zijn. schilderijen zonder meer, maar een expositie van meesterstukken in een omgeving en met meubilair, dat er bij past. Wie niet houdt van musea-bezoek zal hier zijn uurtje welbesteed achten. Het volgende bezoek gold het in aan bouw zijnde openluchttheater te Bloe mendaal. In een paar maanden tijds is het gevormd tot het mooiste wat Neder land op dit gebied bezit. De banken voor duizend zitplaatsen worden nu op betonnen voeten geplaatst, de bebossing is al grotendeels gereed en de gebouwen zijn opgetrokken. Er is in een halve cirkel ruimte voor 3000 toeschouwers, maar men wil eerst eens afwachten hoe groot de trek naar het theater zal zijn. De bedoeling was het eind Augustus te openen, maar een schare werklieden heeft met zoveel toewijding gearbeid, dat er begin Juli wellicht reeds opvoe ringen kunnen plaats hebben. Met de directie van de N.Z.H. is reeds overeen stemming verkregen om de buslijn Haar- lem-Bloemendaal, als er gespeeld wordt, door te trekken en extra diensten in te lassen. In Zandvoort heeft ir. Friedhoff het grootse wederopbouwplan' uiteengezet en de uitvoering van complexen wonin gen getoond. De badstoelen staan in rijen op het strand gereed om de gasten te-ontvangen. In het aloude hotel „Duin en Daal" gebruikte het gezelschap de lunch en het was verblijdend te vernemen, dat dit lustoord nu weer geheel is vrijge geven voor de gasten. Vertegenwoor digers van de verschillende gemeente besturen zaten aan de dis aan. Een zeer voorname factor voor allen, die in deze streek hun vacantie komen doorbrengen is, dat de communicatie middelen naar alle richtingen uitstekend De Vereniging van Oud-illegale Wer kers te Bloemendaal heeft ook dit jaar weer aan de vooravond van de Natio nale Gedenkdag de gelegenheid aange grepen deze gevallen helden te eren, door het organiseren van een Stille Tocht naar deze gewijde plek. Reeds in de late namiddag arriveer den vele nabestaanden uit alle delen van het land, die te Overveen een sa menkomst bijwoonden, waarop het woord voerden ds. Ch. de Beus en pater C. Tijnagel O. F. M., die de eenheid van gebed en de belijdenis der Christenheid tot uitdrukking brachten. Na afloop formeerden zich op de Brouwerskolk- weg twee stoeten; in de eerste stoet hadden ongeveer 350 nabestaanden een ere-plaats gekregen, terwijl zich in de tweede stoet ruim 400 belangstellenden opstelden. Op het moment, dat de eerste roffels op de omfloerste trommels hadden weer klonken, verstomde het rumoer en lang zaam trok de tientallen meters lange stoet, waarin zich ook Bloemendaals burgemeester jhr. mr. C. J. A. den Tex bevond, over de Zeeweg. Daarachter kwamen nog enige honderden belang stellenden. Precies te 8 uur had de kopgroep het afgezette gedeelte op de Erebegraaf plaats bereikt, doch het duurde nog enige tijd vóór alle duizenden zich om de graven hadden geschaard. 'Het was bijna tien minuten over acht toen een viertal hoornblazers van de padvinderij de twee minuten volkomen stilte aankondigden met het signaal; Geeft Acht! Bijna tweeduizend mensen bogen diep het hoofd, militairen salueerden, hier en daar klonk een onderdrukt gesnik en de onwezenlijke stilte werd slechts verbroken door het gezang van de vo gels en het ruisen van de wind door het lage struikgewas. Toen de schemering was gevallen, la- 'gen de graven onder eén schat van bloemen bedolven. Bezoekt op de R.A.I. stand 146 Dealer: Mr. Cornelisstraat 54 - Telef. 16270 Het gemeentebestuur heeft de heer A. Onkenhout eervol ontheven van zijn tijdelijke functie als hoofd van het Huis vestingsbureau. daar hij als referendaris der zevende afdeling van de secretarie niet langer gemist kan worden. Hij be handelt daar de zaken, rakende de toe passing van de Woningwet. De leiding van het Bureau van Huisvesting is voor lopig opgedragen aan de chef de bureau, de heer W- Hazevoet. De R.K. Sigarenwinkeliersvereniging St. Bavo kwam Maandag in algemene vergadering bijeen. Het overleden lid, de heer G. Heerens, werd herdacht. De afdeling, die zich uitsprak tegen ver koop per automaat voor de tabaks branche, zal op de a.s. bondsvergade ring o.m. voorstellen, dat aan hotels, café's en restaurants alleen verkoop van tabaksartikelen wordt toegestaan indien deze artikelen van de detailhandel worden betrokken tegen banderolle- prijs. Voorgesteld zal worden een extra bon per maand aan te wijzen voor rooktabak. Plannen om te komen tot een eigen bondsorgaan zullen worden on dersteund. Er werd een propaganda- commissie in het leven geroepen, welke zal trachten het ledental op te voeren en ook leden te werven in de buiten gemeenten. Secretaris van deze com missie is de heer B. v. Odijk, Amster damstraat 12, tel. 15162. Tenslotte wprd nog besloten een gezamenlijk uitstapje te maken naar de tentoonstelling „De Zilveren Schelp" te 's-Hertogenbosch op Woensdag 21 Juli. De Arrondlssements-rechtbank te Haar lem heeft op Dinsdag 4 vMei wegeng ge brek aan actief opgeheven het faillisse ment van; Pieter Johannes van Deurzen, koopman, wonende te Haarlem, Ged. Oude Gracht 107 rood; Rechter-commissaris: mr. N. Smits; Curator: mr. O. H. van Wijk, advocaat en procureur te Heemstede. Bij arrest van het Gerechtshof te Am sterdam d.d. 30 April is in staat van fail lissement verklaard: N.V. Cedona Haarlem se Pharmaceutische Fabriek, gevestigd te Haarlem, Spaarne 51. Rechter-commissaris: mr. C. G. Bijleveld; Curator: mr. dr. F. A. Bijvoet, advocaat en procureur te Haarlem. De tentoonstelling hij Heerkens Thijs- sen van werken van Harry Kuiten enz. is verlengd tot en met Zaterdag 15 Mei. Naar wij vernemen, gaat de Tuin bouwbond N. C. B, een groots opgezette werktuigendag houden. Deze demon stratie zal plaats hebben op Dinsdag 11 Mei as. op het fruitbedrijf van het landgoed „Velder" te Liempde, dat voor deze gelegenheid door de familie Van Boeckel van Rumpt welwillend ter beschikking is gesteld. Het l'fft in de bedoeling op deze dag alle in de han del zijnde machines en werktuigen voor de Tuinbouw te laten demonstre ren. Er zullen komen; 25 motorsproeünachi- nes van diverse merken en grootte; 10 vierwielige tractoren met bijbehorende werktuigen; 3 rupstrekkers-tractoren met bijbehorende werktuigen; 15 twee wielige trekkers met bijbehorende werk tuigen en 5 éériwielige trekkers met bij behorende werktuigen. Alle trekkers zijn verschillend van fa brikaat, grootte etc. Voorts verschijnen de nieuwste werk tuigen voor paarden-tractie. vétder nog vemevelaars, atomizers, snelsproeiers, motorverstuivers, vlammenwerpers enz. Al met al dus een demonstratie, die een, unicum belooft te worden in den lande. Er is een beoordelingscommissie ge vormd. Aan het einde van de bijeen komst zullen de conclusies van deze com missie worden bekend gemaakt. Deze werktnigendag zal de bezoekers ongetwijfeld een juiste indruk geven van de resultaten, welke te bereiken zijn door de toepassing van mecha nische hulpmiddelen bij de teelt van groenten en fruit. Op een vergadering, waar zowel de directie als de bedrijfskem van de Hoog ovens vertegenwoordigd was, is met 36 stemmen voor, 7 tegen en 1 blanco be sloten het advies tot staken, dat door de bedrijfskem gegeven was, tn te trekken In ons verslag van het internationaal muziekconcours te Hillegom is abusie velijk vermeld, dat de dirigent van Narvik" van de firma Roozen een bos narcissen ontving van een nieuwe va riëteit, die naar Narvik werd genoemd. Het was echter niet de firma Roozen. maar Roose. Een kwestie van variëteit. De toneelvereniging „Advendo" be sluit het seizoen «net „Adieuen au revoir", een toneelspel van Chr. van BommelKouw en Henk Bakker, dat Zaterdag- en Zondagavond in het Pa tronaatsgebouw voor het voetlicht zal worden gebracht. De regie is wederom tn handen van de heer F. Hunsche. Het lag in het voornemen om reeds 3 Maart een begin te maken met de sche penveilingen, doch door allerlei omstan digheden is het bij een plan gebleven. Thans staat vast, dat de eerste schepen veiling Zaterdagmiddag te 4 uur be gint aan de jachthaven nabij het Sport park te Heemstede. Zaterdag 22 Mei hoopt een zoon van ónze parochie, de weleefw. heer W. de Wildt, de H. Priesterwijding te ontvan gen in de Kathedrale Kerk van St. Bavo te Haarlem. De eerste plechtige H, Mis zal door de pasgewijde neomist worden opgedragen in de parochiekerk, Zondag 23 Mei', des morgens 9.15 uur. In deze maand hopen de echtparen Gijsb. Klokman—Hartog Oosterstrey en A. Meijland-Beentj esBreedslaglaan hun gouden huwelijksfeest te vieren. ft In de gistermiddag in de Ridder zaal te 's-Gravenhage gehouden Na tionale Herdenking-zitting heeft de minister-president, ,dr. L. J. M. Beel, een rede gehouden, waaraan we het volgende ontlenen: Nog zijn bij lange na de wonden niet geheeld, die het geweld van de oorlog en de wreedheid van de bezetter ons toebrachten. Het leven gaat echter voort en vergt meer dan ooit de vollfe mens, die, het oog gericht op de toekomst en daar zijn hele arbeidskracht aan wijdend, nauwe lijks meer de tijd kan vinden voor een terugblik. Een onderzoek leert, Tlat in de tijd der bezetting sommigen voor idealen hebben gevochten, die wij thans, met alle respect voor de moed hunner aanhangers in die jaren, toch ten scherpste bestrijden, omdat zjj onver draagzame idealen blijken te zijn, die op gelijkgeschakeld handelen en den ken aansturen, die geen ruimte toe laten voor „afwijkingen" in welke richting ook, die steunen op beginse len, die in wezen hetzelfde inhouden als de beginselen van de overwonnen bezetter. Dat zijn de idealen, die slechts op de puinhopen van demo cratie en vrijheid hun verwezenlijking kunnen vinden. Dat ons volk zich hiervan afwendt en er zich des te scherper tegen kant, naar mate zich elders hun ware inhoud dui delijker openbaart, betekent niet, dat het de strijders niet waardeert, die in de tijd van de bezetting, toen iedere glinstering dankbaar voor licht werd aangezien, alles hebben gewaagd en al les hebben gegeven ia het gemeenschap pelijk verzet. Spr. zette dan uiteen, dat de drie ja ren arbeid die achter ons liggen vruch ten hebben afgeworpen op verschillen de terreinen van het maatschappelijke en staatkundige leven. Onder de idealen, waarvoor wij in de tijd der bezetting streden, stond dat van de vrijheid voorop. Aan de strijders uit de tijd van de bezetting, aan de slachtoffers van de verraders zijn wij het verschuldigd, de gemeenschap veilig te stellen tegen het misbruik van de vrijheid. Een tweede ideaal, waarvoor wij ge vochten hebben, was dat van de saam horigheid. Saamhorigheid is inderdaad een ideaal, doch alleen, wanneer het op de realiteit van bij-elkander-behoren rust. Op deze grondslag zal het saamhorig heidsgevoel, waarvoor wij in de jaren van de bezetting onze beste krachten gaven, ook thans, na de bevrijding, moe ten zijn gegrondvest. Al onze idealen in de tijd van de be zetting vloeiden ten slotte samen in één woord: het vaderland. In dit jaar herdenken wij het feit, dat Hare Majesteit onze geëerbiedigde Ko ningin ons volk een halve eeuw lang is voorgegaan in overeenstemming met de schoonste tradities van het Oranjehuis. Moge onder leiding van ditzelfde Oran jehuis het vaderland in het hart van ons volk en in de gedachte van zijn wer kers op alle terreinen in toenemende mate wederom die plaats innemen, die het in de bezettingstijd innam en die allen, die in deze jaren streden en stier ven, begrepen. De plaats van de nooit opdrogende krachtbron, stuwend in de eeuwige vrijheidsstrijd om een betere wereld. Prof. ir. W. Schermerhom, de oud- ministêr-presldent en propagan dist voor de Party van de Arbeid» heeft in Haarlem een rede uitgesproken. Een verslag van deze bijeenkomst laa' een collega als volgt beginnen: „Sterft» gij oude vormen en gedachten" zonge® de Haarlemse democratisch socialisten in de Concertzaal de oud-minister-presi- dent toe, toen deze het podium betrad. Dit vind ik beslist niet aardig. Pef slot van rekening heeft deze politicus tocü zijn verdiensten gehad. Neen, deze ver guizing had ik zeker van de Party van de Arbeid niet gedacht. Onze organisatie, tijdige in koop en eerlijke verdeling zullen ook U ten goede ko men, als...._ U ons v* 15 Mei Uw stuurt of ze door ons tón* halen. Onze klanten zfl® onze propagandisten. Vraagt hun hun ondervin ding. Fries© Varkenmarkt 6—1» (Spaarne bij Viaduct) Telefoon 14164 en 1390* Voor klanten bruinkoolbriketten zonder bon (Adv) (Van onze Haagse redacteur) De president, jhr. Van Meeuwen, be gon de sententie van het Hof met «e® bespreking van Ranter's opwerping, da* het Hof niet competent zou zijn hem veroordelen. Hij- stelde daar onder meer tegenover, dat er geen andere interna tionale rechtsvoorziening bestaat o& Rauter te oordelen Ook door de toe voeging van een Nederlandse raadsman is de Höhere SS- und Polizeifiihref recht gedaan. De president sloeg de be handeling van verschillende feiten tri) voorlezing van de sententie over. Eenparig is het Hof 'tot de conclu sie gekomen, dat het Rauter ten laste gelegde, met uitzondering van twee aparte punten, bewezen moet worden geacht. Ranter's wangedra gingen werden In zorgvuldig overwo gen termen gegispt. Hem is noo« verweten, dat hij de ten laste ge legde feiten alleen heeft begaan, slechts dat hij er mede schuldig aan was en er dus mede verantwoordelijk voor is. Ranter hoorde staande, de handen op de rag, met een onbewo gen gezicht de voorlezing van zijn vonnis aan. Het Hof erkent, dat de illegale strij ders in ons land niet voldeden aan d« eisen, die het Landoorlogsreglement daarvoor stelt, doch tekent daarbij aa»» dat van Nederlands standpunt het ge zag van de bezetter niet als wettelijk erkend kon worden en dat de Neder landse regering te Londen gerechtigd was de verzetsbeweging te voorzien va® wapens- De bewezen geachte feiten worden i° strijd geacht- met het international® recht,* Het Hof overwoog, dat het oplegge® van collectieve geldboeten als represaille niet verenigbaar is met het internatio nale recht en dat dit ook volgens be' oorlogsrecht niet wordt toegestaan. A» deze feiten zijn strafbaar en er zü° geen omstandigheden, die de strafbaar heid van verdachte uitsluiten of ophef fen. Het beroep op ambtelijk bevel, dat verdachte doet, -namelijk het beroep op S?yss-Inqnart, kan het Hof niet aanvaarden; het geldt zelfs niet als verzachtende omstan digheid. Volkomen vrijwillig heeft hij vele maatregelen genomen. Het Hof meent verdachte niet.gehefj aansprakelijk te moeten stellen voor o verbeurdverklaring van radiotoestell® en de in beslafe neming van huisraa®' maar wel rekent het de deportatie, sp® ciaal die van de Joden en de studente®» als een buitengewoon ernstig misdrüf- Verdachte was een onmisbare schak® in het geheel der Duitse maatregelen i ons land. Hij heeft zich laten leiden do® de verderfelijke Duitse leer over de to tale oorlog en zijn verantwoordelijkhe' is zo groot, dat het Hof de doodstraf haar plaats acht g Verdachte heeft het recht, binnen dagen in cassatie te gaan. Rauter hoor® met een strak gezicht de voorlezing va de 85 pagina's tellende sententie aan e'i ook toen hij de uitspraak vernam, bl®^ hij onbewogen voor zich uitzien. Pater dr. R. Nuy S.J., censor van K.N.P. en geesteiyk adviseur van Kath. Ned. Dagbladpers, is Zondagavo bewusteloos op zyn kamer in de Pa^t rie der Jezuïeten aan de Da Costast1'8,^ in Den Haag aangetroffen. Hij bleek ernstige hersenbloeding te hebben 8 c, had. Hy is naar het ziekenhuis van^ Joannes de Deo aan het Westeinde °v^p gebracht, waar hij Maandagmiddag de laatste H.H. Sacramenten is zien. AMSTERDAM 4 Mei De handel ter beurze was vandaag VjcP zeer gering en dientengevolge brokke^r' de koersen in vrijwel alle afdelingen rendeels verder al. jjcP Toch wisten Industriële aandelen je» vrij goed te handhaven. Unilever kon^jj' herstellen, terwijl Aku en Philips eens weinig verandering ondergingen- De Staatsfondsenmarkt onderging v tisch weinig verandering. «Ui, 4o0 "'ate

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2