Aanval op Nederlandse veiligheidspost Aankomst van Churchill op vliegveld Valkenburg TER GIDSEN TROKKEN OP DACHVAERT Einde van het kabinet-Spaak Si ZIEKEN VAN DE „VOLENDAM THANS GENEZEN Primitieve attaque van Indonesiërs met bamboe-speren Tweehonderd personen KAN WEST-EUROPESE UNIE SAMENGAAN MET IMPERIALE VERBONDENHEID? Schoenen vrij Honderden leidsters bijeen in de Bisschopsstad Tot hoofd en hart Handvest der V.N. Schip te Rotterdam gearriveerd gedood? Het weer. Crisis niet gemakkelijk op te lossen In het zand gestikt Mgr. C. Callewaert Verheugd terug te zijn in ons land ftGemenebest en imperium moeten altyd de eerste overweging vormen' Schoolkwestie zaait opnieuw verdeeldheid tussen Belgische regeringspartijen I L Marshall gekant tegen uitsluiting der Sovjets vrijdag t mei i948 72ste JAARGANG No. 24145 Gaat Republiek voort met buitenl. betrekkingen? De uitlatingen in de Veiligheidsraad Commissieleden op reis Donderdagavond arriveerde Winston Churchill op het vliegveld „Valken burg" bij Den Haag. De Britse oorlogsleider werd na zijn aankomst direct omringd door reporters. EUROPEES FEDERALISTENCONGRES TE DEN HAAG ENGELANDS BUITENLANDSE POLITIEK Het DE ZAAK-CHRISTlfcNSEN KIND GESCHAAKT vnd I ide De grootste vijand van een kind is de ztoaJcheid van meegaande ouders. - Het Griekse regeringsleger zit volop in het voorjaarsoffensief en aan beide zijden wordt hard gevochten. Vele rebellen zijn reeds gevangen genomen. Een vrouwelijke gevangene vertelt een officier hoe zij gedwongen werd aan de zijde der guerilla's te vechten. I De Nederlandse parlementaire delegatie, die momenteel in Engeland verblijft, bezocht Woensdag Oxford. Mevr. Fortanicr-de Wit (tweede van rechts) bekijkt een van de juwelen uit Ashmole Museum. Links dr. A. Calk oen van de Nederl. delegatie te Londen. Rechts mrs. C. Canley, parlementslid poor Labour. Twee dioden bij Mookse berg KOEMPOELAN DER VERKENNERS Ere-kanunnik van het Haarlemse Kapittel Nederlands schip aangevaren R.K. JEUGDTOURNOOI TE AMSTERDAM •URtAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Talefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Wr>d. hoofdredacteur: W. Severirv Directeur: 3. 3. W. Boerriater. HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Van goed ingelichte militaire zijde ^eelt U. P. uit Batavia mede, dat een duizendtal Indonesiërs, gewapend met tatnboesperen, een Nederlandse mili- 'uire veiligheidspost hebben aangeval- in het bestandsgebied ten Zuiden Tan de grote Javaanse zeehaven Cheri- 'oh. Volgens andere militaire kringen tQtiden naar schatting 200 personen bjj d*ze primitieve aanval gedood zijn. Een officiële Nederlandse militaire *0 gsm an bevestigde de actie en zei dat W aantal doden zéér hoog was. Hij Peigerde echter enige bijzonderheden ^kend te maken er op wijzend, datvol- h»s de overeenkomst van de „Renville" 'oQedige censuur rust op alle militair Nieuws uit Indië en dat wanneer hij 'Ui ge bijzonderheid bekend maakte, beschouwd kon worden als een lending van de bestandsvoorwaarden. Ia militaire kringen werd gezegd, dat Indonesiërs uitsluitend met speren f'Wapend waren. Een comtrrvuniqué van de R.V.D. toeldt, dat de erkenning van de In donesische republiek door Yemen op hieuw de aandacht vestigt op de kwestie der republikeinse buitenlandse betrekkingen. Elk uitbreiding hiervan betekent een schending van het eer ste der zes additionele beginselen van de Renville-crv er eenkomst, aldus het communiqué. Het communiqué zegt voorts, dat twee J^fzoeken van de Nederlandse delegatie b(i de Commissie van Goede Diensten ingediend, waarin gevraagd werd te Uiogen vernemen of dr. Ali Sastro Mid- r°jo inderdaad op dertien April in een 'Uterview sprak van de grote activiteit Van de repubhek in de verschillende Aziatische en Arabische landen ter ver heviging van de souvereiniteit en ver- v°lgens of Hadji Agoes Salim op vijftien April inderdaad een verklaring heeft Afgelegd, welke een verloochening van "utzeifde beginsel inhield. Op beide ver beken is nog geen antwoord binnenge- tau&eu. aldus het communiqué. Een communiqué van de Commissie *°or Goede Diensten meldt, dat de" vSendacommissie zich heeft bezig ge- jouden met de uitlatingen, die Tjoa S'ek Ien zou hebben gedaan te Lake Success. o Mohammed Roem, de voorzitter van S6 republikeinse delegatie, verklaarde, Tjoa Siek Ien geen instructies had «ukregen van de republikeinse regering M een spoedzitting van de Veiligheids- aan te vragen. Roem zeide, dat S°a Siek Ien persoonlijk er niet-offi- vle®l had gesproken en hij gaf toe, dat Urscheidene beweringen van Tjoa niet ureenstemmen met de meningen van republikeinse delegatie. dOe Amerikaanse en Australische ge- begeerden van de Commissie voor goede Diensten keerden vandaag naar Utavia terug, na gedurende vier dagen een bezoek gebracht te hebben aan het republikeinse gebied op Java. Tijdens hun vierdaagse tocht waren de gedele geerden vergezeld van de republikein se president Soekarno en de premier Mohammed Hatta. Bij aankomst op het vliegveld Kema- joran weigerden de gedelegeerden eni ge verklaring af te leggen over de poli tieke zin van de tocht, doch in welin gelichte kringen werd gezegd, dat de Amerikaanse gedelegeerden Coert Du bois en de Australische gedelegeerde T. K. Citchely met de republikeinen van gedachten gewisseld hebben over de impasse inzake het plebisciet. Tï, (Van onze Haagse redacteur) Valkenburg by Leiden is een van die onherbergzame militaire vliegvelden, waar geen sterveling ooit komt, als h\j er niets te taaken heeft. Wij had den er gisteren wel terdege iets te zoéken en hebben een middag btf de doodenkele loods, die het vliegveld telt, gewacht op de komst van de poli ticus, die nog altijd het meest spreekt tot de verbeelding van de gehele we reld: Winston Churchill. Er was over het juiste tijdstip van de aankomst van het particuliere vliegtuig, dat de hoge, zij het onofficiële Engelse gast. naar ons land zou brengen, weinig bekend en zo stonden de jongens van het Korps Mariniers, wier vrije Hemel vaartsdag er bij was ingeschoten, reeds om vier uur netjes in de erewacht op gesteld, wachtte omstreeks dezelfde tijd de Amerikaanse ambassadeur, Z. Exc. dr. H. Baruch, in zijn auto op de meest notoire deelnemer aan het Federalisten congres en arriveerde om kwart voor vijf ter begroeting lt.-admiraal C. E. L. Helfrich, doch "n half uur later werd de erewacht ingetrokken en gaven vele wachtenden de moed op. Een uur nadien nog hebben wjj het moeten doen met de aanblik van de rode neuzen der toestellen op de grond, glinsterend in de zon, doch toen kwam dan de lang verbeide Douglas in zicht en even na half zeven ver scheen de Engelse oorlogspremier met een zo juist opgestoken sigaar in de deuropening van de DC 3 „Silver Ci ty." Een wandelstok over de arm, grjjze handschoenen in de hand, stond de ruim zeventig-jarige daar wachtend tot hjj langs het trapje op Nederlandse bodem kon afdalen. Driemaal roffelden de trommen, Win ston Churchill inspecteerde de erewacht, bij het lopen licht steunend op zijn stok, doch altijd nog de krachtige figuur, zo als men zich hem vöorstelt. In zijn gezelschap bevonden zich mrs. Churchill, zijn schoonzoon capt. Chris- tophor Soames, zijn lijfarts lord Moran, enkele detectives en de tweede grote Engelse staatsman, die het Federalisten congres meemaakt, Anthony Eden. Ter begroeting waren o.m. nog aan wezig de echtgenote-van de Engelse am bassadeur Lady Nichels, namens het ministerie van Buitenlandse Zaken, de chef van het protocol, J. Visser, en de ff ^Telefonisch van onze Londense (correspondent) LONDEN, 6 Mei N-^oensdag vervolgde het Britse La- d'huis het debat over de buitenlandse %.i ek- Het beperkte zich vrijwel uit etend tot de Europese Unie, waarbij jj°fal een officieel optimisme bij beide iJrUjen over de vereenbaarheid van een ijr'jwe West-Europese verbondenheid U?* een nauwe imperiale verbondenheid uiting kwam. Dit optimisme was t) a*er zo uitgesproken, dat het eerder jo,. Indruk wekte, dat er grote twijfel bestaan over deze vereenbaarheid, fcrjjnks de uitspraken van Attlee, n, Eden en ministers in de Domi- verklaarde zich tevreden over CV|n's uitlatingen omtrent' de nauwere Schakingen tussen de Westerse mo- Sc-rn heden. „Maar," aldus Eden, „het ,Htj?®enebest en het imperium moeten lij:onze eerste overweging vormen." Spi. inspeelde hier ongetwijfeld op de v0nUchfen, dat men in de Dominions, Sibi i in Australië, de verklaringen van in JJts in Z.-Afrika en Mackenzie King 'jvèïana(1a ten spijt, de officiële Britse onder de zoete dwang van de 1"dpUars met lede ogen ziet. topi. hoopte dan ook dat in de naaste een conferentie zou kunnen Wamden van staatslieden uit het '"'m om deze zaak te bespreken. bailee, die na Eden sprak, kon blijk eed niet Positief mededelen, dat er opmerkelijke geestdrift heerste in iTm^ominions over de West-Europese éritj' Hij verklaarde eohter, dat de regering nauwe voeling hield Pert-i b Gemeenebest. Tegen een im- Conferentie, zei hij, had de ruïenr- - - dat geen bezwaren, behalve dan, biet gemakkelijk te organise- zijn. ®t VVqw t-*ctg uua cc li viuuxtuaai v«i- v®t of»f'Eden betreurde, dat ondanks standpunt van de Engelse HJUeo® deze toch afzijdig wenste te »an de conferentie. „Om. eerlijk a tw0ngres van Den Haag bleek op dag ook een vruchtbaar on- de waarheid te zeggen," sprak hij „acht ik dit een ongeluk voor Europa en ver warrend voor de publieke opinie op het vaste land." Attlee, wiens korte rede van Woens dag speciale bestudering verdient door allen, die genoegen scheppen in het fas- cinerénde onderwerp van wat de Angel- saksers kunnen presteren op het ge bied van de logica, wilde zich niet la ten vangen. Hij verklaarde, dat men ge zegd had, dat de Britse regering wei gerde deel te nemen aan het Haagse Congres, maar hij wenste er aan te her inneren, dat dit niet een regeringsaan- gelegenheid was. „Het is," aldus Attlee, „een gelegenheid voor particuliere per sonen en de door hen vertegenwoordig de organisaties." Evenals Berin geloof de Attlee, dat slechts een fragmentari sche, geleidelijke benadering van het probleem wenselijk was. Het vooraanstaande conservatieve ija- gerhuis-lid Boothby, die op het laatste ogenblik verhinderd blijkt te zijn, zijn gezaghebbende stem te doen horen in Den Haag, verklaarde nog, dat het on zin was, dat het Britse Gemenebest en een Westerse Unie met elkaar in te genspraak waren. Integendeel,- meende hij, ze vullen elkaar aan. Mayhew, onderstaatssecretaris van Buitenlandse Zaken, gaf nog de verze kering, dat de Engelsen niet weg zou den gaan uit het Midden-Oosten en de Middellandse Zee, en de heer Zillacus, wiens politieke stem nog maar kort ge leden aan hetzelfde rode zijden draadje hing als dat van de heer Platts-Mills, wiens draadje knapte, gaf een amou reuze visie op het Haagse Congres en beschuldigde zijn minder linkse partij genoten dat zij een partijtje gingen vrijen met Churchill in Den Haag. heer P. Kerstens, vertegenwoordigend de Nederlandse federalisten. Voor hij in de Rolls Royce plaats nam, sprak Churchill enkele woorden voor de microfoon; hij zei verheugd te zijn terug te komen in ons land en sprak de hoop uit, dat het werk, dat op het congres verricht zal wor den, ons allen vooruit zal helpen. Weg gingen de motorrijders van de politie, weg ging de auto met de in ons land zo geziene gast; langs de weg naar Valkenburg hebben honderden, die ook een hele middag tussen de enorme drukte van het Hemelvaartsdag-verkeer op zijn komst gewacht hadden, hem hartelijk toegejuicht. En bij de Britse ambassade te Den Haag, waar Churchill zijn intrek heeft genomen, vond hij weer een enthousiast publiek. Churchill heeft ook de menigte niet vergeten: bij het uitstappen maakte hij een aparte buiging naar de velen, die het er voor over gehad hadden 'n paar uur te staan, om een glimp op te vangen van de man, wiens woord ons in de oorlog moed gaf en van zijn nimmer ontbrekende sigaar. Naar wij vernemen, vertrekt Chur chill Dinsdag a.s. met het Silver City vliegtuig naar Oslp, waar hij de gast zal zijn van de Koning van Noorwegen. Verwachting tot Zaterdagavond: Droog weer met weinig bewolking •en zwakke tot matige wind tussen Noord en Oost. Ongeveer dezelfde tem peratuur als vandaag. Zon 4 58—20.16, maan 4.46—19.47. Het ministerie van Economische Zaken maakt bekend, dat per 7 Mei 1948 de distributie van schoenen is opgeheven. Alhoewel reeds gedurende enige tijd de vraag naar schoenen ver achter bleef bij de productie, kon niet eerder tot ophef fing worden besloten, omdat, indien het plan-Marshall niet tot stand zon zijn ge komen, ook de productie van schoenen zeer drastisch verlaagd had moeten wor den. Thans acht de regering de grondstof- fenvoorziening in deze sector voldoende beveiligd, om tot deze opheffing over te gaan. Naar wii vernemen zal deopenbare behandeling van de aanklacht tegen de voormalige „General der Flieger", Chris tiansen, door het Bijzondere Gerechts: hof te Arnhem op zijn vroegst in Juli geschieden. Aanvankelijk was gemeld, dat deze zaak reeds in Mei aan de orde zou komen. De chef- van het bureau Kinderpolitie te 's-Gravenhage verzoekt opsporing, aanhouding en terugbrenging van de minderjarige Rebecca Meljadp, geboren te Amsterdam, 11 Juli 1940. Dit meisje was door bemiddeling van de Commissie Oorlogspleegkinderen te Amsterdam ondergebracht in een pleeggezin te 's-Gravenhage. Dinsdagmiddag om vier uur is het meisje ontvoerd, vermoedelijk jria de gewezen pleegmoeder, mej. H. wonende te Heerlen. Deze heeft het kind vroeger ook al van verschillende adressen uit Tijdens zijn verblijf hier te lande zal I Amsterdam ontvoerd. Na verloop van -1- Vnnmxim /"il1.111 XI li'i/T irnnfT tyion Vio+ /Ien +nwiff fTo lsfifcTO H. M. de Koningin Churchill ten paleize Soestdijk een lunch aanbieden. tijd vond men het dan terug, de laatste keer in Rotterdam. Hemelvaartsdag. Op het station van Haarlem is het een drukte zoals men er zelden in de vroege morgen zal zien. Treinen rijden af en aan en brengen vanuit alle plaatsen en stre ken in ons bisdom honderden gidsen- leidsters aan, die in de stad van St. Bavo ter Dachvaert komen. Groepje voor groepje worden zij opgevangen door haar Haarlemse zusters en trekken zij in mars door de stad tot het centrale punt van samenkomst: het Krelagehuis aan de Leidsevaart. Honderden gidsen en evenzovele lachende gezichten. Hoe kan het ook anders, want het is, alsof de zon de voorgaande dagen al haar stralen verzameld heeft om deze op Hemel vaartsdag in volle glorie neer te la ten stromen op dat enthousiaste le ger van meisjes. Dank zij de uitstekende organisatie duurde het niet lang, of de vele deel neemsters aan de Dachvaert met haar aalmoezeniers waren bijeen in het Kre lagehuis, waar de officiaal van het bis dom, de hoogeerw. heer C. G. v. Trigt, in de grote zaal de H. Mis opdroeg. De wnd. diocesaan aalmoezenier, kap. H. G. Tuin, hield de predikatie. Nadat met het gebruikelijk ceremo nieel de vlaggenparade was gehouden, was het drs. Th. Zwartkruis, leraar op het Klein-Seminarie „Hageveld", die in een sessie voor allen tezamen sprak over het onderwerp: „Het zwaard van de geest". In deze sessie wees de spreker o.m. op het uitstekende werk, dat Engelse meisjes, verenigd in de vereniging „Het zwaard van de geest", tijdens de oor logsjaren gedaan hebben. Hij .bracht naar (Telefonisch van onze Brusselse correspondent Wat te verwachten was, is gebeurd. Woensdagmiddag is het kabinet-Spaak, het kabinet, dat sedert de bevrijding het langst (sinds 20 Maart 1947) heeft stand gehouden en het besté werk heeft verricht, afgetreden. Zoals het programirfa voorzag, heeft minister Huysmans uit naam van de regering een verklaring over het onder wijsvraagstuk afgelegd, waarin de standpunten van de beide partijen, so cialisten en katholieken, tegen elkaar werden afgewogen en de regering voor stellen deed die men moet beschouwen als een compromis, of, gelijk de voor zitter van de C.V.P., oud-minister De Schrijver, opmerkte, als een mogelijk heid. De voornaamste punten behelsden immers een verhoging van de subsidies voor het onderwijzend personeel van de technische scholen, zowel openbare als bijzondere, en daar kwam het dan toch op dit moment vooral op aan. De Rechterzijde beloofde dap ook haar steun aan de regering. De so cialisten dachten er echter niet zo over. Zij aanvaardden met name niet, dat er nog enige verhoging van sub sidie voor het bijzonder onderwijs werd overwogen. De partij-voorzitter, Busset, was daarbij hun woordvoer der. Het feit, dat de regering voorstellen heeft gedaan, en dat Spaak, gesteld voor de weigering van zijn partij hem te volgen, deze voorstellen toch hand haafde, bewijst voldoende, dat ze rede lijk waren. De eerste minister heeft dit trouwens nog eens nadrukkelijk beves tigd in zijn slotrede. Hij betreurde het, dat opnieuw de schoolkwestie verdeeld heid had gezaaid. België is een katholiek land en de katholieke ouders eisen katholiek on derwijs, zei hij. „AI is mijn ideaal een school, waar allo kinderen zonder on- derscheid onderwijs zonden kannen ge- Marshall, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft Woens dag verklaard, dat hü ronduit gekant was tegen enig plan voor wijziging van het handvest der V. N. «rf het uitsluiten van de Sovjet-Unie. „Het resultaat zon ons verzwakken en bloot stellen aan zelfs nog grotere gevaren," aldus Marshall Het verklaarde met nadruk, dat elke herziening van de organisatie der V N. of Instelling van een of andere vorm van wereldregering zonder de Sovjet- Unie en de haar verwante staten, „waar schijnlijk de huidige organisatie zou vernietigen". Het gevolg zou zijn' een splijting van de gemeenschap der na ties en de vorming van rivaliserende militaire allianties en afzonderlijke srroe. pen van staten. Marshall zei verder, dat de V. S. op het ogenblik de uitbreiding van hun militaire apparaat overwegen, om het evenwicht der machtsverhoudingen, nodig voor de internationale veiligheid, te herstellen. „De kwestie der militaire macht is," meende hij, „van onmiddel lijke en aanzienlijke betekenis in dc huidige toestand van de wereld, maar zij is niet het element, dat op de lange duur van overwegend belang zal zijn.'' Marshall deelde tevens mede, dal het departement van Buitenlandse Zaken overweegt aan het Congres machtiging te vragen voor het verschepen van mi litair* voorraden naar West-Europa. nieten, ik zic toch niet in hoe ik die ouders zou beletten, deze eis te stellen. De tijden van vroeger zijn voorbij. Men kan zonder zijn achterlijkheid te de monstreren de katholieken niet meer gelijk stellen met de Intfuisitie of dc vrijdenkers beschouwen als zedeloze lieden." Toen de voorzitter tot de stemming wilde overgaan, stond Spaak op en sprak tot verbazing van velen: „Gezien de rede van de heer Buset, neem ik aan, dat de Socialistische Partij de regering niet meer steunt en verzoek ik de voorzitter om de toestemming, deze zitting te mogen verlaten." Gevolgd door zijn ministers verliet hij daarop de zaal. Het was duidelijk, dat Spaak de stemming wilde voorkomen. Waar om? Wij hebben de vraag kunnen stel len aan een aantal parlementsleden, die van oordeel waren, dat hij zijn partij niet voor een gewetensconflict had willen stellen en geen verdeeldheid bij de socialisten had willen verwekken. In elk geval, drie kwartier later deelde Spaak aan de pers mede, dat hjj aan de Prins-regent het ontslag van de regering had aangeboiden, en dat dit onder het gebruikelijke voor behoud, dat ze de lopende zaken zou afwikkelen, was aanvaard. Sindsdien zijn de beraadslagingen be gonnen. De regent heeft Woensdag avond nog de voorzitters van Kamer, Senaat, Socialisten en Katholieken, ontvangen. Donderdag ontving hij de twee laatsten nogmaals, evenals de mi nisters Spaak en Eyskens. Over het al gemeen veronderstelt men, dat Spaak weinig begerig meer is, zich nog met iets anders bezig te houden dan met de internationale politiek, en ook dat een andere formule dan een katho liek-socialistische wel uitgesloten is. zo als minister Huysmans het ons 's mid dags zei met de woorden: „Wij zijn vej- oordeeld om samen te regeren". De Senaat heeft niet grote meerder heid het wetsontwerp aangenomen, strekkende tot beschikbaarstelling van 3.233.000.000 voor de onverwijlde vor ming van een uit 70 groepen bestaande luchtmacht. Het ontwerp gaat nu naar het Huis van Afgevaardigden, ter ver effening van enkele verschillen in een dergelijk ontwerp, dat het Huis al met 343 tegen 3 stemmen heeft aangenomen. De luchtmacht za* terstond plannen ontwerpen tot aankoop van 2.727 nieuwe vliegtuigen, waaronder 243 bommenwer pers, 1.575 gèvechtsvliegtulgen met straalaandrijving, en 909 vliegtuigen voor transport, verkenning, opleiding, hulp verlening en verbinding. (Van onze speciale verslaggever) Hedenmorgen 6 uur is het S.S. „Volendam" van de Holland Ame- rika Lijn met 650 passagiers aan boord aan de Lloydkade te Rotter dam gearriveerd. Ter verwelkoming was minister J. A. Jonkman aan wezig. Zoals bekend brak op de „Volendam" na het passeren van Colombo een epide mie uit van toxische maag-darm- stoomissen, waardoor negen babies het leven verloren. In het geheel werden er zeventig mensen ziek. De kinderen ble ken echter niet voldoende weerstand te hebben om deze ziekte te boven te ko men. In Suez ging op verzoek van gen.- majoor Daubenton, inspecteur van de Geneeskundige Dienst van de Konink lijke Landmacht, dr. H. Broekma, kinder arts uit Den Haag, aan boord, die voor zien was van de nodige medicamenten en speciaal per vliegtuig was overgeko men. Hij constateerde echter, dat vol doende maatregelen waren genomen en dat de uitbreiding van de ziekte in hoofdzaak te wijten was aan het slecht opvolgen van de bevelen, die voor de hygiëne werden gegeven. Omtrent de oorzaak van de ziekte tast men nog m het duister, doch een uitgebreid bacte riologisch onderzoek is gaande. De „Volendam" arriveerde vannacht om 1 uur aan de Hoek en voer om 3 uur binnen. Tegen 6 uur was het schip in Rotterdam, waar om 9 uur met de de> barkatie werd begonnen. Hierbij sprak namens de regering minister J. A. Jonk man enkele, begroetingswoorden. Het muziekkorps van de Amersfoortse Hu zaren luisterde met pittige marsen de aankomst op. Aan boord bevonden zich 144 leden der Koninklijke Landmacht, 24 Mariniers, eveneens 24 leden der Ko ninklijke Marine, 280 leden van het K. N.I.L. plus vrouwen en kinderen, alsme de 52 Chinezen. Bij de debarkatle waren alle zieken genezen. De passagiers waren allen on der de indruk van het tragische gebeu ren en leefden hartelijk met de getrof fenen mee. (Van onze correspondent) Een tragisch ongeluk heeft gister morgen op de zandafgravingen van de Mookse berg twee slachtoffers geëist. Leden van de verkenners- groep van het Canisiuscollege waren aan het kruipen tegen de steile wand der afgravingen op de Mookse berg, toen plotseling een grote lawine zand naar beneden stortte, waaronder twee leiders en een verkenner tot aan hun schouders bedolven werden. Met vereende krachten, waarbij ook hulpvaardige handen van voorbijgangers en inwoners van Mook naarstig mee hielpen, werden zij uitgegraven. Het duurde tien minuten voordat men de leiders vrij had en juist toen men de verkenner uit het zand wilde trekken, stortte een tweede, nu veel grotere, lading zand naar beneden, waardoor de jongen opnieuw, maar nu geheel onder het zand bedolven werd. Twee van de Mookse helpers wa ren ditmaal ook het slachtoffer. Een van hen kon, hoewel geheel uitge put, uit het zand «worden bevrijd, maar de tweede en de verkenner stierven een jammerlijke dood. De Koempoelan, de jaarlijkse natio nale bijeenkomst van de verkenners van de Katholieke Jeugdbeweging, die op 22 en 23 Mei op de Goudsberg in Lunteren zal worden gehouden, wordt Zaterdag 22 Mei geopend door de hoofd commissaris baron 'H. F. M. van Voorst tot Voorst. Zondagmorgen 23 Mei 7.30 uur draagt hoofdaalmoezenier Verhoé- ven van de Katholieke' Jeugdbeweging, de Hoogmis op. In de loop van de mor gen zullen Kardinaal De Jong en pater Duynstee O. F. M. spreken over: „Het avontuur van de beweging". Om 14 uur worden demonstraties gegeven gevolgd door een plechtig lotf voren, dat ook de jeugdleidsters verant woordelijk zijn voor het brengen van de christelijke beschaving. Droeg deze sessie een algemeen ka rakter, meer gespecialiseerd waren de sessies voor de afzonderlijke groepen. Zowel aalmoezeniers en pioniersters- leidsters als leidsters voor senioren-gid sen, junioren-gidsen en kabouters kre gen in eigen kring een onderwerp be handeld, dat vooral hun werk betrof. Zo zwaar en ernstig als het ochtendpro gramma was, zo licht en vrolijk was het in de middag, toen allen bijeen zaten in de zgn. „Bonte Ring". Spel, zang en declamatie wisselden elkaar af en van dit bont allerlei willen wij speciaal noemen de originele ope ning door het Haarleröse district. Zin gend trokken kabouters, gidsen en pio niersters op en vormden tezamen het bekende klaverblad en het gidsenkruis. Het Leidse district bracht op uitste kende wijze „St. Geertruids minne" in beeld, een ballade van Jef Spuisers, ter wijl daarna een indruk gegeven werd van het ontstaan van de gidsenbewe- ging in Engeland en allen vervolgens werden meegevoerd naar slot Assum- burgh, de bakermat van 't gidsenspel in het HaarL diocees. Dit laatste vooral had merkbaar aller waardering. Als apo theose was daar dan tenslotte 'n grootse Maria-bulde, waarmede de Bonte Ring werd besloten. Om vier uur dreunden de zware klok ken van de gouden St. Bavo-kathedraal en riepen zij de tijdelijke bewoners van het Krelagehuis naar de feestelijke ba siliek voor het pontificaal lof. Honderden meisjesstemmen zongen het „Ecce sacer- dos", toen Haarlems bisschop, Mgr. J. P. Huibers, naar het altaar schreed, om het Lof te celebreren. Op het priesterkoor hadden o.m. plaats genomen de minister van Onderjvijs, Kunsten en Wétenschappen, dr. J. Gie- •len, en de Commissaris van de Konin gin in Noord-Holland, dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk. De Bisschop hield onder het Lof een toespraak, waarin hij zeide, dat het voor de leidsters een voorrecht moest zijn deze Dachvaert mee te maken, daar zij een leger van 21.000 gidsen vertegen woordigen, die aan haar zorgen zijn toe vertrouwd. Na er op gewezen te hebben, dat een voortdurend contact met God van zo groot belang is en dat iedere leidster eigenlijk elk jaar enige dagen in stille afzondering moest doorbrengen, legde hy er de nadruk op, dat de eigenlijke opvoeding bij de ouders berust, en dat de jeugdbeweging in deze een aanvul lende taak heeft. De Bisschop wekte allen tenslotte op mee te werken aan het herstel van het gezin, IVant „als het gezin niet wordt hersteld, dan is het met alles uit" Na het Lof werd de Dachvaert be sloten met een groots défilé van alle deelneemsters Voorafgegaan door de band van de Katholieke Verkenners van het district Haarlem trokken zij in een lange en indrukwekkende stoet langs de hoofdingang van de Kathedraal, waar de Bisschop, minister Gielen, de Com missaris van de Koningin, plebaan Mgr. F. Filbry en verschillende autoriteiten uit de gidsenbeweging zich hadden op gesteld. Zwaar beierden de klokken over de bisschopsstad als een afscheidsgroet aan de meisjes in haar blauwe uniform, van wie er velen een lange reis hadden moe ten maken om op deze Dachvaert aan wezig te zijn. Blij van hart waren zij naar de bloe menstad gekomen, dankbaar bovendien aanvaardden zij de reis terug, want zij hadden in de stad Haarlem een goede gastvrouw gevonden. In de reeks plechtigheden bij gelegen heid van het gouden jubileum van Haarlems Kathedraal droeg gisteren Z. H. Exc. Mgr. C. Callewaert, Bisschop van Gent, een Pontificale Hoogmis op. Assistentie hierbij verleenden de kape laans H. de Wijs en J. Koopman, resp. als diaken en subdiaken, terwijl twee kanunniken uit het Gentse diocees ais troondjakens fungeerden. Het koor van de Kathedrale kerk, onder leiding van dr. A. Kat, voerde de Missa Papae Marcelli van Palestrina uit. Toen de hoge gast de kathedraal ver liet, speelde 't orgel de. Brabangonne. Kinderen liepen de bank uit en kregen van de Bisschop een kruisje op het voor hoofd. Ten paleize van Mgr. J. P. Huibers' vond daarna een bijzondere plechtig heid plaats, waarbij de kerkvorst van Gent, wiens diocèes evenals het Haar lemse onder bescherming staat van St Bavo, tot ere-kanunnik benoemd werd van het Haarlemse kapitteL 's Avonds celebreerde Mgr. W. Bouter. bisschop van Nellore, een Pontificaal Lof waaronder pastoor A. Hendriks uit Lutjebroek, oud-kapelaan van de paro chie, de predikatie hield. Het 200 ton metende Nederlandse mo torschip „Hebe Nobel" is, terwijl het op de Humber voor anker lag, aangevaren door het 500 ton metende Britse stoom schip „Quentin". De „Hebe Nobel", die afkomstig fs uit Rotterdam, liep een gat op, reikende van het dek tot onder de waterlijn. Bovendien liep het voorschip onder en knapte de ankerketting. De la ding timmerhout hleld het schip echter drijvend. Op eigen kracht bereikte de „Hebe Nobel" fn de afgelopen nacht de Victoria Pier en bij daglicht meerde het in de haven van Huil. Zondag 30 Mei zal cp de terreinen van RKWA te Amsterdam het puikje van de jongere voetballers aantreden voor een groot interregionaal jcugdt.-iumooi van elftallen uit het Haarlemse diocees. De strijd zal gevoerd worden tussen de kampioenen, alsmede de nummers twee en drie nit de districten Amsterdam, Haarlem en Noord-Holland. Deelnemende clubs zijn: DEM, TYBB, WSV, Velsen, Wormer, Vitesse, WZ, DCG, RKAVIC en RKWA. Een wapenschouw dus, zoels in jaren niet meer heeft gezien.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1