Hildebrandt-monument voor de Haarlemmerhout Inbraak bij penningmeester van „Haarlem" Congres van Europa geopend Beeldengroep gereed Zware jongens voor de rechtbank „Deze stem van Europa klinkt te midden van de chaos" Kathedraalsfeesten Kinderledikantjes Van Weert AGENDA Viering Nationale Feestdag VUURWERK IN DE SCHOUWBURG Doel: een democratisch Verenigd Europa Herdenking op Ere- kerkhof DOLLARS EN BOLLEN „De Spaarnestad" Militair pact met België Geen wapensmokkel te Rotterdam Vitesse uitgeschakeld door 1-1 gelijk spel VRIJDAG 7 MEI 1948 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING 'KATH. ARBEIDERS- BEWEGING D« „Brief" aan Z. H. de Paus R.K. Woningbouwvereniging St, Bavo (O.) Gr o slijst-sitemming K.V.P, Anegang 46 Beejthoven-cychis H.O.V. Jeugdtoumooi 1948 Uitspraken Rechtbank I - DISTRIBUTIENIEUWS Burgerlij'ke Stamd Sterrentournooi Ned. Tafel tennis Bond INTERNATIONAL Bestel- en vrachtwagens GEERT HOOGEVEEN's GARAGEBEDRIJF (Van een onzer speciale verslaggevers) In de Ridderzaal ie 's-Gravenhage is hedenmiddag onder groie belangstelling hei Congres van Europa geopend. Hei wordi ioi en mei 10 Mei gèhouden op iniiiaiief van de Internationale Coördinatie Commissie van de bewegingen voor Europese eenheid. Onder degenen, die de openingsziiiing bijwoonden, waren Z. K. H. Prins Bernhard, de Internuntius, Z. H. Exc. Mgr. P. Giobbe, die als afgevaardigde van Z. H. de Paus het congres bijwoont, Winston Churchill, leden van de Nederlandse regering, diplomaten en vele andere hoogwaardigheids bekleders. Twintig landen hebben hun vertegenwoordigers gezonden en onder hen is een aantal oud-premiers en vroegere ministers van Buitenlandse Zaken. Rede Churchill VOGELENZANG Fancy-fair Oranje-Comité BLOEMENDAAL Minister Mansholt spreekt Spreekuren ZANDVOORT R.K. Thuisfront Naitionale F e est dag D i sitribu t ienieu ws Mid den&tandsfeest Nu: zware boetes en gevangenisstraf Honkbal Ongecorrigeerd BENNEBROEK „KUNST NA ARBEID Viering Bevrijdingsdag LISSE SPEEDWAY-COMPETITIE 1948 ONZE NAAM IS ONS ALLES WAARD! NIEUWE KOLENBONNEN BRANDSTOFFENHANDEL Wettige zending naar Ecuador MEER DAN VIJFTIG SCHENDINGEN Wetsontwerp wijziging Bioscoopwet D.S.S.-veteranendaig f Het is al zo dikwijls gezegd: Ver wacht mag worden, dat prof. Bron- ner nu de laatste hand aan het Hil debrandt-monument zal leggen en dat het binnenkort in de Haarlem merhout geplaatst zal worden. Steeds zijn die verwachtingen ech- ter naar een verdere toekomst ver- schoven, zodat er welhaast een ge neratie voorbijgegaan is vooraleer de beeldengroep gereed was. Maar nu is het dan zo ver! De professor heeft z|jn schepping in het Stedeljjk Museum te Amsterdam tentoonge steld en vanmorgen hebben w|j er officieel kennis van kunnen nemen, waartoe ook het publiek gedurende een maand in staat zal worden ge steld. De beelden hebben niets meer van 't ontwerp, dat de heer Bronner in 1914 indiende als gevolg van een prijsvraag, die uitgeschreven was ter gelegenheid van het feit, dat Beets honderd jaar te voren in Haarlem geboren werd. De tijden zijn veranderd, de architec tuur heeft ook haar loop genomen en de professor is met de tijd en de opvat tingen over architectuur meegegaan, zonder nochtans zijn eigen inzichten te loochenen. Ter illustratie van de ernst waar mee is gewerkt en de ontwikkeling van de oorspronkelijke tot de huidige gedachte, zijn naast de Hildebrand-figuur, zoals die stond in de maquette van 1914, een tiental tussenschetsen in gips geëxpo- Oorspronkelijk was als plaats voor 't monument aangewezen het eind van de Dreef, niet ver van de plaats, waarRo- bertus Nurks met Hifdebrandt en diens Leidse makker (Boerhaave) bij Stoffels zat. Niet alleen de architectuur veran derde. maar ook het verkeer. Er was een grotere weg nodig, waardoor het pleintje op de Dreef zijn oorspronkelijk karakter verloor. Professor Bronner was Het district Haarlem van de Katho lieke Jeugdbeweging zal aft groep 1 deel nemen aan de huldiging van Z. Em. Joh. Kard. de Jong. De volledige band zal aan de kop van het défilé marcheren en de stoet openen. Leidsters en leiders worden verzocht met hun jongens om 1 uur aan wezig te z|jn aan de Westergracht. Een groot aantal jongens wordt verwacht, minstens 30 van iedere parochie. De be schikbare vlaggen worden meegedragen. Betreffende de huldiging zelf wordt het volgende medegedeeld. De houders van toegangskaarten kun nen alleen op het plein komen door de ingang aan het Emmaplein bij het nek „toegangskaarten" (daar ook nog ver krijgbaar) De houders van deelnemers kaarten komen ook binnen aan de zijde van het Emmaplein bij het hek „deel nemers". Rijwielen kunnen worden ge stald in de rijwielstalling aan do Wes- tergrachtzijde. Er kunnen geen fietsen op het plein worden meegenomen. De rijweg langs de Basiliek aan de Emma- pleln-zijde moet vrfj blijven, zo ook de trottoirs aan weerszijden van die rijweg. Zij die deelnemen aan de militaire erewacht bij de Kardinaalshuldiging worden Zaterdagavond om uiterlijk 7 uur op het voorplein voor de Kathedraal verwacht voor de laatste instructies. De Kath. Arbeiders Beweging van Haarlem heeft aan al de leden een „brief" toegezonden, die opgestuurd moet wor den aan Z. H. de Paus. Deze brief is be doeld als een dankbare jaarlijkse her denking van de uitvaardiging van de encyclieken „Rerum Novarum" en „Qua- dragesimo Anno." Voor het opzenden van deze brief dient men het volgende in acht te nemen: Men zette op de brief datum en plaats van afzenden. Vervol gens naam en adres en handtekening. Op de enveloppe schrijve men: Aan Zijne Heiligheid Paus Pius XII, Vaticaan stad, Italië. Frankeren met 4-cents postzegel. Bovengenoemde bouwvereniging houdt Dinsdag 11 Mei a.s„ des avonds acht uur, in het gebouw St. Bavo de jaar vergadering. De agenda vermeldt: jaar verslagen secretaris en penningmeester, verkiezing bestuur. Aftredend is de heer J. W. Luiten, die herkiesbaar is. In de vacature van wijlen de heer K. C. Don- sen stelj het bestijur candidaat de heer H. Zonneveld. Zondag van 10 tot 14 uur hebben d» leden van de K. V. P., die een oproep kaart hebben ontvangen en deze moe ten mede nemen, gelegenheid aan de groslijststemming deel te nemen voor de Tweede-Kamerverkiezingen. 70 cm diep met klep, in eerste kwaliteit, met matras en kussen en wollen deken. voor de baby van mening, dat Hildebrandt's liefde voor de natuur door het monument tot uitdrukking moest komen en daarom wees hij het mooie grasveld achter de Hertenkamp aan. Na veel strijd van voor- en tegenstanders verenigde de ge meenteraad zich met de nieuwe plaats. Het gedenkteken komt nu in de as van het paviljoen. Prof. Bronner* zelf ech ter, die de pers rondleidde, wilde zich noch over de plaats, noch over de tijd van plaatsing uitlaten. „Er is nog veel te bedisselen". Ter bekroning van een achthoekig bassin zal een achttal beken de figuren uit de „Camera" worden ver toont: de charmante Suzette Noiret, William's grootmoeder uit de familie Kegge, Oom Stastok en het Diakenhuis mannetje uit ,-,De familie Stastok", Nurks, ..een onaangenaam mens in de Haarlemmerhout", Buikje, uit „Een Ou de Kennis" (hoe warm het was en hoe ver) en Teun de Jager. In de as van het monument zelf met de rug naar de verlengde Spanjaardslaan komt ener zijds afzonderlijk Hildebrandt te staan en zal men anderzijds als tegenwicht banken oprichten. Het bazement heeft een hoogte van 90 cm. en de daarop staande figuren meten 1.30. Daar staan ze dan al die vertrouwde figuren. Ze zijn gehakt uit kostbare blanke Franse kalksteen. Vroeger was in den Hout een la waaierig klaterende fontein, maar ik geloof, zei prof. Bronner, dat het nu een heel zacht murmelend water gelei delijk zal moeten worden en de fontein rustig, eenvoudig monumentaal. Op de arstieke mérites van het mo nument komen wij nader terug. Het pfogramma van het vierde concert in de Beethovencyclus, dat de Haarlemse Orkest Vereniging Dinsdag 11 Mei zal geven, vermeldt ditmaal een uitvoering van het vioolconcert dat Gijs Beths met orkestbegeleiding zal vertolken. Kees Hartvelt. onder wiens leiding deze avond wordt geconcerteerd, opent dit Beethovenconcert met de Ouverture ..Egimont'* en laat tenslotte na de pauze de Derde Symphonie „Eroïca" ten gehore brengen. Hedenavond om 7 uur begint in de Gemeentelijke Concertzaal het concert, waarmee het Jeugdtournooi 1948 beslo ten wordt. Het programma van 16 April wordt in hoofdzaak herhaald met passende bekortingen en wijzigingen. Aangezien iedereen hartelijk welkom is. wordt het wederom een feest voor jong en oud. De Haarlemse rechtbank deed uit spraak in de zaak tegen de inkoper F. van IJ. uit Haarlem, die zich aan ver duistering van geld had schuldig ge maakt. Van IJ. werd veroordeeld tot een onv. gevangenisstraf van twee maan den. De Haarlemmer G. v. d. B„ die een twintigtal fietsen had verduisterd, hoor de zich conform de eis veroordelen tot een gevangenisstraf van 3 jaar. Bioscopen: Rembrandt: Een moordenaar bekent, 2, 4.15, 7 en 9.15 u: Cinema Palace: Dwaalwegen, 2, 415, 7 en 9.15. Luxor: Mannen zonder vleugels, 2, 4.15, 7 en 9.15 n. Frans Hals: The house on 92nd street, 2, 4.30, 7 en 9.15 u.; City: Zwevende gratie, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne- theater: De brandklok, 2.30, 7 en 9.15 u. Vrijdag 7 Mei: Stadsschouwburg: Am sterdams Toneelgezelschap met „Eg- mond" voor G. en W„ 8 uur. Zaterdag 8 Mei: Stadsschouwburg: Ned. Volkstoneel met „De wacht aan de Rijn", 8 uur. Zaterdag 8 Mei Uitreiking bonkaarten enz. te. Heemstede (Binnenweg 160): na-uit reiking 8.30—11.30 uur. Haarlem (Vleeshal)na-uitreiking 8.30—12.15 uur. Overveen (Bloemendaalseweg 188) na-uitreiking 8.30—11.30 uur. Op sobere wijze heeft Haarlem dit jaar de Nationale Feestdag ge vierd. Muzikale wandelingen, een behendigheidswedstrijd op rijwielen aan de Dreef, de onthulling van een bevrijdingsmonument aan de Kin- ei erhuissingel ten gelegenheid tot dansen op de Grote Markt en het Soendaplein vormden de voornaam ste punten van het programma. De mededeling dat de kellnerswed- loop niet door zou gaan bracht onder de toeschouwers op de Dreef Woensdag middag wel enige teleurstelling, doch de hindernissenrace op de fiets bracht de stemming van de liefhebbers van dit amusement weer op een feestelijk peil. Het was dan ook een - voor de toeschou wers - lachwekkende reis, die de deel nemers moesten maken. De tocht ging over een smalle wippende plank tussen lastige paaltjes, enz., en om de courage aan te vullen moesten de deelnemers onderweg al fietsend een beker water drinken. Aan de Kinderhuissingel, nabij de Pieter Kfesstraat, onthulde burgemeester Cremer 's avonds het bevrijdingsmonu ment, een keurige bloemenbak met in scriptie, van de buurtvereniging Garen- kokerskwartier. De voorzitter van de vereniging, de heer N. Dirkse, verwel komde de genodigden, waarbij de bur gemeester en de heer Dorresteyn, direc teur van Hout en Plantsoenen. Spr, bedankte de burgemeester voor de hulp en de bereidwilligheid, die de Gemeen telijke instanties bij het totstandkomen van het monument hebben getoond. Aan het einde van zijn toespraak bood de voorzitter het gedenkteken aan de gemeente aan. Na een nummertje van het muziekcorps Crescendo, dat debij- eenkomst opluisterde, onthulde de bur gemeester het met bloemen gekroonde gedenkteken. In het totstandkomen van het monument zag hij een prachtige uiting van burgerzin en een bewijs van wat mensen, die hun plaats van inwo ning liefhebben, kunnen volbrengen. Tenslotte dankte de heer Dirkse de bur gemeester. De Harmonie Crescendo gaf daarna voor de school aan de Nic van der Laanstraat een openluchtconcert. Bals-champêtre op de Grote Markt en het Soendaplein sloten het feest. HAARLEM. Geboren: N. M. Ver kerkUittenbosch z; G. JacquesSon- ders z; A. Bakker—Koper z; M. A. van der LandenVogels t; P. VoulonHo- vingh d; A. F. Beyerman—Schlimmer d; J. M. de Rooij—Zwarts d; M. M. Jans- sensde Krou d; L. J. M. BurgerJan sen van Galen d; A. ter Metzvan Brit som d. Ondertrouwd: G. J. Reitsema en W. H. Molenaar. Gehuwd: E. F. Urech en A. E. Rik- kert; W. G. F. Bange en M. C. van der Vlugt; P. Ulrich en E. Koelemijer. Overleden: A. M. Lippes, 6 j„ Pïjn- boomstraat; J. H. M. Vadervan Em merik, 59 j., Wilgenstraat; J. H. W. M. ter SmitteAupers, 63 j„ Teijlerstraat; A. Brandt, 81 j., Kennemerstraat; T. van den Berg, 79 j., Floresstraat; H. G. C. Meijer, 78 j„ Da Costastraat; G. J. Tja- dende Groot, 86 j„ Velserstraat Niet ten onrechte sprak de Offi cier van Justitie, mr. v. d. Valk Bouman een woord van hulde voor het doortastend optreden van re chercheur de Koning van het Haar lemse politiecorps, door wiens toe doen men de hand wist te leggen op twee zware jongens, die zich schul dig gemaakt hadden aan een serie inbraken, waarvan er een Woens dagmorgen voor de Haarlemse Rechtbank behandeld werd. De 29-jarige bloembollenkweker H. K., de 30-jarige los-werkman J. de V. en de 26-jarige rijwielhandelaar A. de G„ alien woonachtig te Haarlem, waren in het begin van December 1947 op een avond bijeen. Tijdens het gesprek vroeg een van hen, of er niets te verdienen zou zijn, waarop de G. vertelde, dat de voetbal vereniging „Haarlem" op 21 December een kien&vond georganiseerd had. Het bestuur van de vereniging zou daarbij zeker tegenwoordig zijn. Deze jongeman was van een en ander goed op de hoogte, daar hij zelf lid was van „Haarlem" Het plan werd beraamd om bij een van de bestuursleden in te breken. Aanvankelijk zou de voorzitter het slachtoffer zijn, doch bij nader in zien was de penningmeester, de heer T„ toch wel de man, waar uiteraard de meeste contanten te vinden zouden zijn. K. en De V. zouden het hele geval letje voor hun rekening nemen, terwijl De G. voor zijn tip een vierde deel van de buit zou ontvangen. In de avond van de 21ste December trokken de twee vrienden naar het huis van de heer T. in de Badhuisstraat. Zij klommen over een schutting en nadat De V. met zijn schouder een ruit had ingedrukt, was het niet moeilijk meer om in het verlaten huis te komen. Zij doorzochten het gehele huis en gooiden alles overhoop. Het resultaat w^s, dat zij een bedrag van f 1135. eigendom van de vereniging „Haarlem", wat zilvergeld van de heer. T. zelf en enige sieraden van diens echtgenote buit maakten. De tipgever ontving f 200.terwijl de rest door de twee anderen verdeeld we*d. Het duurde echter niet lang,, of de Haarlemse rechercheur kwam de inbre kers op het spoor en wist hen te arresteren. Daarmede legde zij de hand op wel twee zeer eware jongens, want het bleek, dat zij zich aan 11 inbraken hadden schuldig gemaakt en twee fiet sen hadden gestolen, terwijl K. reeds twee en De V. negen veroordelingen achter de rug hadden. Beide verdachten gaven het hun ten laste gelegde volkomen toe, waarbij De V. als excuus naar voren bracht, dat hij er toe gekomen was, omdat hij een schuld had van f 40.Op het laatst was het inbreken echter een zekere sleur geworden! Nadat de heer T. ais getuige was ge hoord, nam de Officier zijn vordering. Hij achtte de schuld van beide verdach ten even groot, waarom hij zowel tegen K. als tegen De V. een gevangenisstraf eiste van twee en een half jaar met af trek van het voorarrest. Mr. van Haastert, de verdediger van K„ en mr. J. Baron, de raadsman van De V., verzochten beiden de Rechtbank eerst een reclasseringsrapport in te win nen alvorens uitspraak te doen. Vervolgens had zich te verantwoorden de tipgever De G., die verklaarde niet te kunnen begrijpen, hoe hij tot; deze daad was gekomen. Na zijn arrestatie betaalde hij direct de f 200.die hij als aandeel ontvangen had, aan de heer T. terug. De G. was tevens ten laste gelegd een fiets gestolen te hebben bij zijn Engelse leraar, welke hij aan K. verkocht zou hebben. Hij ontkende dit echter perti nent. Als rijwielhandelaar had hij er geen behoefte aan een fiets te stelen. Tegen hem eiste de Officier een ge vangenisstraf van een jaar met aftrek. Mr. Jansonius wees op het blanco strafregister van zijn cliënt en verzocht de Rechtbank de onvoorwaardelijke straf te beperken tot de tijd, die De G. in voorarrest had doorgebracht, en voor het overige een voorwaardelijkestraf op te leggen. De Rechtbank bepaalde de uitspraak voor de drie zaken op Dinsdag 18 Mei. Bijna 700 feestgangers hebben op de Nationale Feestdag kunnen genieten van een vuurwerk in de Stadsschouw burg. Daar zorgde Cees Laseur met zijn gezelschap voor, door de opvoering van „Je kunt 't toch niet meenemen," het blijspel, dat indertijd reeds grote suc cessen oogstte bij het Centraal Toneel. Laseur had waarlijk geen prettiger co- medie voor deze avond kunnen kiezen. Men maakt kennis met de familie Sy camore, die zich met „Opa" aan 't hoofd dwars door het leven heenslaat, geen conventie kent en vrij en blij de lief hebberij uitoefent,- die een van die fa milieleden of de zo maar binnen gelo pen gasten wensen te beoefenen. Papa maakt vuurwerk, mama schildert en schrijft romans, omdat er toevallig een schrijfmachine verkeerd bezorgd is; het ene „kind" speelt xylophoon, het anders maakt zeekastelen van een meccano doos, weer een ander neemt dansles van een uitgeweken Russische ballet- meester en een vierde produceert voor treffelijke caramels en kweekt slangen. De' incidenten, die zich bij dit alles voordoen, veroorzaken het publiek een avond van intens plezier. Negentien per sonen experimenteren in het huis van „opa." Cees Laseur maakte van de oude heer weer een genoeglijk type, Ida Wasserman wist als de moeder-roman cière precies de nonchalance in het ga reel te houden, Hans Kaart was een pracht van een Wit-Rus, Caro van Eyck het beweeglijke danseresje, Annie van Duyn de dochter, die verliefd is op de vice-president van een grote onderne ming, waardoor de verwarring ontstaat. Otto Sterman vervulde de negerrol en het was alleen maar jammer, dat Netty Fraser als zijn vrouw ver beneden de maat bleef. Dilettanten-gezelschappen kunnen dit stuk thans ook spelen. Het zal niet meevallen, want de onzin komt al leen goed tot zijn recht, als er met vaart en begrip voor karakter gespeeld wordt. Daarin schoot de „Haagsche Co- medie" zeker niet tekort. v. W. Zondag 9 Mei tussen 12 en 18 uur wordt in het Sanderinstituut in de Badhuisstraat te Haarlem het „10 ster rentournooi" verspeeld. De 10 sterkste spelers van de afd. Haarlem onder wie de Haarlemse kam pioen 1948, Klaas van Dam, zullen hier aan deelnemen. Tevens wordt er een tournooi verspeeld tussen de 6 sterkste Haarlemse dames. Dit is dus een unieke gelegenheid voor allen die eens nader met tafeltennis in aanraking willen komen. Dat tafeltennis zich in een steeds groeiende belangstelling mag verheugen, blijkt wel uit het feit, dat Haarlem thans reeds 300 spelers en speelsters telt De Haarlemse filmkring H. 46 geeft in het kader van de verzetsweek Zon dagmorgen in het Luxor-theater een voorstelling van de Franse film „Zes jaren". Op Zaterdag 22 Mei zal voor de T.B.C.-sanatoria „Sonnevanck", „Zonne gloren" en „Zonnestraal" een straatcol lecte gehouden worden. Op verzoek van B. en W. is' een stelsel ontworpen van collecte-combinaties. Dit is de eerste. Zaterdag hoopt de heer W. Blank water. de bedrijfsleider van de kousen- fabriek Hin N.V. de dag te gedenken, waarop hij voor 40 jaar in dienst van de firma trad. De huldiging door di rectie en personeel zal die dag plaats vinden in het Krelagehuis, des morgens om 11.30 uur. 10 Mei is de heer P. Hameteman 40 jaar als melkbezorger in dienst bij de firma Verdel in het Kleverpark. „Piet" zal zeker in zijn wijk niet vergeten worden. In percelen in de Terheidestraat en de Pijlslaan is dezer dagen ingebroken. Men verschafte zich toegang door hef forceren van de spanjoletsloten. In de Terheidestraat werden ontvreemd geld en levensmiddelenbonnen, in de Pijlslaan een camera en tassen. Bij het plegen van 'n kraakje aan de Van 't Hoffstraat werden de „heren" "in hun werk ge stoord, toen de inwoonster het was s nachts het licht aandraaide. Evenals vorige jaren zal ook dit jaar de Gemeentekwekerij aan de Klever laan veertien dagen voor het publiek worden opengesteld en wel van 823 Mei dagelijks van 1012, van 25 en van 6.308.30 's avonds. De toegang is vrij. maar kinderen beneden 16 jaar moeten onder geleide zijn. Bezoekt op de R*A.I. stand 146 Dealer: Mr, Comelisstraat 54 - Telef. 16270 De heer P. A. Kerstens, voorzitter van het organiserende Werkcomité van het Congres, hield de openingsrede, waarin hij o.m. de wens uitte, dat dit Congres er in mag slagen, in hoge male te beïnvloeden het antwoord op de •vraag, of de Europese landen bereid en in staat zijn, van de dwalingen huns weegs terug te komen. In de eerste jaren na de eerste we reldoorlog werd in geheel Europa zeer veel gesproken over het zelfbeschik kingsrecht der kleine landen. Was er toen één onder de denkers en politici van die tijd, die zich realiseerde, dat dit recht van zelfbeschikking onvermij delijk zou leiden tot strategische, mili taire en economische verdeeldheid, waardoor Hitler in staat zou zijn deze kleine souvereine landen het ene na het andere onder de voet te lopen, na ze eerst moreel en economisch te heb ben ondergraven, aldus de heer Ker stens. De belangrijkste factor, de werke lijke unieke eigenschap van deze conferentie is. dat alle in Europa bestaande politieke schakeringen met uitzondering van de communis ten. er aan deelnemen in een geest van samenwerking, gericht op één gemeenschappelijk doel: de bevorde ring van een vrij en democratisch Verenigd Europa. Na de heer Kerstens nam Winston Churchill het woord. Aan de rede van Churchill, ere-voor- zitter van het Congres van Europa, ont lenen wij het volgende: Sedertmijn re de te Zürich in 1946 over dit onder werp en sedert de oprichting van de Britse beweging voor een Verenigd Europa in Januari 1947, hebben de ge beurtenissen onze onderneming boven onze verwachting uit bevorderd. Rege ringen van grote mogendheden hebben zich met alle macht te zamen gebon den. De machtige Verenigde Staten van Amerika hebben het plan-Marshall aanvaard. Zestien Europese staten heb ben zich thans verenigd voor economi sche doeleinden. Vijf mogendheden heb ben nauwe economische en militaire be trekkingen aangeknoopt. Wij hopen, dat spoedig de volken van Scandinavië en het Iberische Schiereiland zich bij deze kern zullen aansluiten evenals Italië. Dit is een beweging van volken, niet van partijen. Dit congres mag er zich terecht op beroepen de stem van Europa te vertegenwoordigen. Het is inder daad tijd, dat deze stem klinkt t« midden van de chaos en de inzin king, veroorzaakt, door boosaardi- gen en gehaten uil het verleden en te midden van de gevaren die in het heden besloten liggen en de he mel van de toekomst bewolken. Wij kunnen ons alleen uit deze gevaren redden door het afzien van nationa- ,1e rancune en wraakneming. Door het voortschrijdend uitwissen van fronten en barrières, die ons ver deeld houden en door ons gezamenlijk te verheugen in de glorierijke schat van literatuur, van ethiek en van in- De fancy-fair, door het Oranje Comité georganiseerd, teneinde a-an de middelen te komen om het regeringsjubileum waar dig te kunnen vieren, is op 5 en 6 Mei in het R.K. Verenigingsgebouw gehou den. De belangstelling voor de grabbel ton was zelfs zo groot, dat deze tijdelijk buiten werking moest worden gesteld wegens gebrek aan prijsjes, 's Middags waren er voor de kinderen afzonderlijke voorstellingen, waarbij de heer A. Loh- man, lid van het comité, als goochelaar optrad. Ook 's avonds was het zeer druk Van de Nederlandse Vereniging van Ex-Politieke Gevangenen vernemen wij nog nader, dat minister S. Mansholt 10 Mei ter gelegenheid van de Herdenking der Gevallenen het woord zal voeren op het Erekerkhof te Bloemendaal. Vooraf zullen de deelnemers op de Grote Markt te Haarlem worden toege sproken door de burgemeester, mr. P. O. F. M. Cremers. De Koninklijke Lie dertafel „Zang en Vriendschap" zal op het Erekerkhof enige gewijde liederen zingen, terwijl in de avondbijeenkomst ook medewerking wordt verleend door het Haarlems Trio, de heren Jan •Hoe ben, Onne van de Klashorst en Fred. Luyken. Het bestuur heeft besloten, voorzo ver plaatsen aanwezig zijn, ook de ille gale werkers, die bevrijd zijn gebleven van concentratiekampen en tuchthuizen, in de gelegenheid te stellen de Herden kingsavond mee te maken. Nog werd ons medegedeeld, dat meer dan 500 Haarlemse families zich bereid hebben verklaard aan de deelnemers van buiten logies aan te bieden. De burgemeester van Bloemendaal is van 8—29 Mei .verhinderd spreekuur te houden. De waarnemend burgemeester, mr. F. P. Th. Rohling zal spreekuuur houden op Vrijdag 14 Mei en Donderdag ?0 Mei van 10—12 uur. Het spreekuur van de heer Rohling als wethouder van Onderwijs en Personeels zaken op de Woensdagmiddagen gaat normaal door. In samenwerking met de Niwin belegt KatholiekThuisfront Zondagavond een contact-avond in het patronaatsgebouw ter herdenking van Moederdag. Alle ouders, echtgenoten, verloofden en fami lieleden van militairen en belangstellen den zijn welkom. Aanvang kwart over acht Op de vooravond van de Nationale Feestdag maakten enkele honderdtallen Zandvoorters een stille tocht naar het kruis in het Vijverpark. De stoet werd geopend door nabestaanden van enkele slachtoffers en het college van B. en W. Namens de gemeente legde burgemeester Van Fenema bloemen bij het kruis. Het hoogtepunt van de feestdag was het bloemencorso hetwelk grote belang stelling! trok. Voorafgegaan doordepad- vindersbond trokken de ruim 200 deelne mers door het dorp. Opvallend was het grote aaptal kinderen, hetwelk met zijn zelfgemaakte versieringen aan het cor so deelnam en dit daardoor een bijzon der karakter gaf. Om 5 uur gaf de brandweer een uit stekende demonstratie, o.a. met de lad derwagen en het schuimbluskanon. Een talrijk'publiek, waaronder de burgemees ter met echtgenote, de wethouders en enkele raadsleden volgde de verrichtin gen van de brandweerlieden. 's Avonds was het Tramplein het mid delpunt van de feestviering, waar de gymnastiekvereniging O.S.S. een uitvoe ring gaf. Het mannenkoor, onder leiding van de heer Jac. Bonset, voerde enkele nummers uit. In „Monopolie'' gaf het Amsterdamse Nova-cabaret een cabaret revue, waarbij vooral de zang- en dans- nummers applaus oogsttén. In het pa tronaatsgebouw werd een geanimeerd bal gegeven. Na-uitreiking van nieuwe bonkaarten te Zandvoort op Woensdag 10 Mei 1948 van 9—12.30 en van 14—15 uur. Een novum in Zandvoort was Donder dagavond de openlucht-filmvoorstelling ter gelegenheid van het feest der Zandv. Handelsvereniging. Honderden volgden hetgeen op het 200 vierkante meter gro te doek werd vertoond. Het was de ge hele avond eèn gezellige drukte in de feestelijk verlichte winkelstraten. Heden (Vrijdag) avond wordt op het Kerkplein en het Tramplein een openbare markt gehouden, waarop vele Zandvoortseswin- keliers met hun stand zullen uitkomen. De directeur van het bijkantoor van een grote bankinstelling te Sassenheim werd wegens geknoei met deviezen door de economische politierechter veroor deeld tot 9 maanden gevangenisstraf met aftrek van 3% maand voorarrest, 20.000 gulden boete en verbeurdverklaring van in beslag genomen dollars, ponden ster ling en winsten. Deze bankier werkte samen met enige bollenhandelaren, die van hun gunstige positie in de interna tionale handel gebruik maakten om de- viezenwinsten ten eigen bate aan te wenden. Drie bollen-exporteurs werden tot 2 maanden gevangenisstraf en boetes van 2000 tot 5000 gulden veroordeeld. Zn werden ter zitting gearresteerd. Een van de handelaren viel flauw toen hu ziin vonnis hoorde uitspreken. Aan alle belangstellenden wordt medegedeeld, dat de wedstrijd E-D.O. H.H.C. 2 a.s. Zondag op het E.D.O.-ter- rein gespeeld zal worden. Aanvang 2 u. tellect, die behoort ana ons allen en die het gemeenschappelijk erfdeel van Europa vormt. Het is inderdaad treffend, dat het eerste Gongres van Europa in Neder land wordt gehouden, dat met zijn na buren in de Benelux reeds door zijn voorbeeld leiding geeft. Voor de gast vrijheid van Nederland breng ik onze dank tot uitdrukking. Met betrekking tot Duitsland zeide Churchill: ..Het is de grootse taak der overwinnende landen, de Duitsers bij de hand te nemen en hen terug te voe ren in de Europese familie en ik ver heug mij er over, dat enige van de meest eminente en gezaghebbende Fran sen in deze geest hebben gesproken. Om Europa te herbouwen en haar licht wederom over de wereld te doen schij nen, moeten wij in de eerste plaats ons zelf overwinnen. Ter gelegenheid van het 45-jarig be staan van het Fanfarecorps „Kunst na Arbeid" heeft deze vereniging op Tweede Pinksterdag een nationaal concours voor harmonie- en fanfarecorpsen georgani seerd, waarvoor grote belangstelling bestaat. Aan dit concours zijn tevens een marswedstrijd en een tamboerwedstrijd verbonden, waaraan verschillende ver enigingen zullen deelnemen. In totaal hebben zeven corpsen voor dit concours ingeschreven, waaronder verschillende grote verenigingen, zodat het aan be langstelling niet zal ontbreken. Uit de feestgids, die bij deze gelegen heid is verschenen en die een welver zorgde indruk maakt, blijkt wel, dat heel Bennebroek met dit concours meeleeft. De burgemeester schreef het inleidend woord, waaruit grote waardering spjreekt voor het vele goede werk dat „Kunst na Arbeid" heeft verricht, en het uit de ver wachting, dat de jubilerende vereniging op deze weg zal blijven doorgaan. Ook de zusterverenigingen uit de omtrek dragen een steentje bi) om het concours te doen slagen. De R. K. Harmonie „Crescendo" uit Hillegom neemt niet alleen met 70 leden deel aan het con cours, maar geeft ook op Woensdag 12 Mei a.s. het openingsconcert op het concours terrein aan de Duinlaan, dat te 8 uur begint. De Hillegomse Harmonie- kapel neemt weliswaar niet dèel aan het concours in verband met het feit, dat zij zeif een internationaal concours heeft georganiseerd, maar verleent toch ook haar gewaardeerde medewerking door het geven van een concert op Vrijdag 14 Mei, des avonds 8 uur, eveneens op het concoursterrein. Ter verhoging van de feestvreugde zal een Lunapark worden gehouden op het terrein van B. S. M. We vermelden nog dat de officiële ont vangst op Tweede Pinksterdag des mor gens te 11 uur geschiedt in „De Oude Geleerde Man" en dat te 12 uur een begin wordt gemaakt met de marswed strijd, die niet op het concoursterrein maar in de Schoollaan wordt gehouden. De nationale feestdag is, dank zij het werk van de buurtvereniging „Wilhel- mina", niet zonder meer gepasseerd Des middags legden de kinderen van de leden een krans bij het monument voor de gevallenen. In het RJK. Verenigingsge bouw werden 's middags om 4 uur voor de jeugd en 's avonds te 8 uur voor de vol wassenen goed verzorgde filmvoorstellin gen gegeven, waarbij de bevrijding nog eens op het witte doek te zien was. Een collecte, voor de Stichting 1940— 1945 gehouden, bracht f 35.77 op. Onder begunstiging van buitenge woon mooi lenteweer had op Hemel vaartsdag in het sportpark te Lisse de ontmoeting plaats vah de speedway teams de Hollandse Leeuwen, onder aan voering van G. Kops, en de Windmo lens, onder aanvoering van H. Steman. De motor-competitieraces werden naar schatting bijgewoond door 13.000 toe schouwers. Hieronder merkten wij op o.m. de burgemeester en verschillende prominente figuren uit de motorwereld. De verschillende races, 14 in getal, waren spannend. Op de helft van de strijd hadden de Windmolens de mooie voorsprong van 95. Zij eindigden met een eclatante overwinning op de Hol landse Leeuwen 199. De snelste tijd werd behaald in wedstrijd no. 10 door H. Steman, nX in 1.28 1/5 sec. In de reserve-race wist de rijder W- Biard een overwinning te behalen, ter wijl hierbij als 2e genoteerd stond H- Dammers. De adspiranten-races waren spannend en vooral de strijd tussen Janssens en Moller in de 17 races was uiterst ener-, verend en werd keurig gewonnen door Janssens. In de finale adspiranten moest Janssens evenwel het onderspit delven tegen Moller. Zij maakten een tijd van 1.28. De sterrenraces van de Hollandse Leeuwen toonden aan, dat hierbij su perieur waren de rijders Kops en De Geus, terwijl van de Windmolens Bos man en Steman hun superioriteit op gemakkelijke wijze te betonen. In de finale sterrenrace kwamen uit Kops, De Geus, Steman en Bosman. In een uiterst spannende wedstrijd haalde Steman het eerst de eindstreep in een tijd van 1.26 1/5 op de voet gevolgd door Bosman, terwijl Kops en De Geus respectievelijk 3 en 4 aankwamen. De eerste speedway-competitie is in gezet en heeft een uitstekend verloop gehad. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. Slechts enkele imotoronge makken deden enkele rijders de rit ver liezen. Dat weten onze cliënten. Laat het ook voor U aan leiding zijn de vóór 15 Md in te ieveren of door ons te laten halen. Uw bergplaats Is dan vóór het stook- seizoen gevuld met de beste kwaliteit dlC te leveren is. Friese Varkenmarkt 6f® (Spaarne bij Viaduct) TELEFOON 14164 en 1390* Voor klanten bruinkoolbriketten zonder bon. Naar het A.N.P. verneemt, zal kolonel De Fraiteur, minister van Landsverdedi ging van België, 10 en 11 Mei een offi cieel bezoek brengen aan zijn Neder landse ambtgenoot, minister Fiévez. Dit bezoek vormt de bevestiging van de tussen Nederland en België bereikte overeenstemming omtrent de meest vol ledige samenwerking op militair gebied in het kader der Vijf-Mogendhedlen- overeenkomst. Deze samenwerking strekt zich zowel uit op het gebied van de organisatie en het gebruik der strijdkrachten als op dat van de voorziening in materiaal en het militair-wetenschappelijk tech nisch onderzoek. De ondertekening van de overeen komst zal geschieden op kasteel Oud- Wassenaar en wordt besloten met een diner, waaraan waarschijnlijk ook Prins Bernhard zal aanzitten. (Van onze Rotterdamse redacteur) Met betrekking tot de inbeslagneming te Rotterdam van een aantal kisten met revolvers, afkomstig uit Tsjechoslowa- kije, met Nederlandse vrachtauto's ver voerd en bestemd voor Ecuador, ver nemen wij, dat hier geen sprake is v3n wapensmokkel, doch dat het een legale ■wapenzending betreft. Inderdaad zijne® voor de zending misleidende opschrif ten als „ijzerwerk" gebruikt, maar d« was met het doel de Duitsers, die er een gewoonte van maken doorgaand® treinen en auto's te beroven, zand de ogen te strooien. Het betreft hier een volkomen wettig wapentransport, waarvoor Tsjechoslowakije een con tract heeft gesloten met de regering van Ecuador. De kisten zijn zelfs ge" adresseerd aan het Ministerie van Oor log van dit Zuid-Amerikaanse land en het is dus duidelijk, dat men de zen ding niet heeft willen verheimelijken- Wel is de fout gemaakt, dat in Neder land niet de vereiste vergunning voor het transport is aangevraagd, waardoor de inbeslagneming uit anderen hoofd8 dan uit vrees voor smokkel gerecht' vaardigd is. In een communiqué van de R.V .D-" Batavia werd Woensdag gemeld, dat de Nederlands-Indische autoriteiten in he'.j bezit zijn gekomen van een docuinew" waarin door de bevelhebben van h«{ Republikeinse leger instructies gegeveb worden, die geheel in strijd zijn met d® wapenstilstands-overeenkomst. Verklaard wordt, dat dit een van de meer dan 50 schendingen was, die sedert de overeenkomst door de Nederlander® aan de Commissie voor Goede Dienste» gerapporteerd waren. De minister van Binnenlandse Zaken heeft, mede naiiïens zijn ambtgenoot van Justitie, de voorzitter van de Tweed8 Kamer bericht, dat het ontwerp van we' tot wijziging en aanvulling van de Bios coopwet krachtens machtiging van Hare Majesteit de Koningin d.d. 23 April 19» wordt ingetrokken. Hartstochtelijk was de strijd in CaS' tricum tussen Vitesse en de Alkmaars Boys, die hun kansen in deze enerve rende strijd op hardnekkige wijze heb ben verdedigd. A Vitesse verraste in deze wedstrijd ro8 een spel, dat in alle opzichten stukke» beter was dan de Castricummers to dusverre in de prómotie-strijd hadde» laten zien. Tegen dit herboren elf» hadden de Boys in de eerste helft da» ook weinig in te brengen en aanval op aanval werd op het doel der gasten on dernomen. In doelman Kramer troff®» de Vitessenaren echter een onoverk£ melijk struikelblok aan en wat Eyck' hoff e.s. ook probeerden het doel de» Boys bleef potdicht. De aanvallen d?» Alkmaarders waren slechts weinig ty getal en de defensie van de thuiscW was hier de situatie bovendien volKO' men meester, zodat er slechts weini» gevaar te duchten viel. Vitesse bleef h® doel der Boys onafgebroken belagen het was tenslotte Eyckhoff die zijn cl» de stellig verdiende leiding kon geV®» (1—1„9 Zeer spannend bleef ook de strijd de hervatting toen de gasten er iets be ter in kwamen en aanvankelijk het o» fensief overnamen. Tien minuten ware er gespeeld toen een misverstand in Vitesse-verdediging oorzaak was, dat Boys de gelijkmaker op het bord kond® brengen (11). Dit doelpunt was vo» Vitesse het sein om de zaken weer st®. viger aan te pakken en opnieuw stob het Alkmaarse doel bloot aan een hef'i® Castricums offensief. Tweemaal slaag» Eyckhof er in het doel te vinden, do» de uitstekend leidende scheidsrecht» had in beide gevallen buitenspel geC°!,, stateerd, zodat deze doflpunten niet den worden toegekend. Van beide k®» ten streed men op felle wijze voor zege, doch de verdedigingen blev meester van het terrein. Tromp, Tol Eyckhof waren Castricummer uitb kers in deze wedstrijd, welks result® j de Vitessenaren thans uitgeschak®^ heeft voor promotie ciaar de tw®^ klasse. De R.K. Haarlemse voetbalvereni6*jg D. S. S. hield gisteren haar tradlti0»^, „veteranendag", welke reeds sinds 1*^4, op Hemelvaartsdag wordt georganis® j- Na een H. Mis en een ontbijt werd 's h1^- dags, begunstigd door een stralend „jt netje, de voetbal uit het donkere gehaald. Ook de intieme feestavond f voor de ouderlingen, want hoe jjft het ook mag klinken de jeugd deze keer verstek gaan. De gezeik» was er echter niet minder om!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2