sfeer rond oude Gereserveerde houding der sprekers op de opéningszitting Internationale Spectaculair schouwspel in de Haagse Ridderzaal parlementsgebouwen l! Stagnatie in de besprekingen DE K R.0.-STUD10 BESTAAT TIEN JAREN Zullen de kaarten in de komende dagen opengaan? Prinses Juliana weer Regentes OP DE ELECTRISCHE LOCOMOTIEF TUSSEN EINDHOVEN EN UTRECHT Hoog boven de aarde Duitsers hebben het geheel niet ongemoeid gelaten WAT CHURCHILL ZICH HEEFT VOORGESTELD Enige ontspanning in Jeruzalem Fabelachtig* trekkracht Tot hoofd en hart Wij vragen Uw aandacht voor: Het weer Nieuw Grieks kabinet Koningin legt Kon. Gezag opnieuw neer De machine knapt een karwei op, dat geen drie stoomlocomotieven tezamen presteren Republiek lanceert beschuldigingen ZATERDAG 8 MEI 1948- 72ste JAARGANG No. 24146 CONGRES VAN EUROPA TE 's-GRAVENHAGE (Van onze parlementaire redacteur) De eerste dag van het Congres van Europa was wel in de eerste plaats bestemd, om de deelnemers de indrukwekkendheid van een getal en de illusterheid van het gezelschap bij te brengen. Van die aard was het Voornaamste effect van de glanzende openingszitting in de Ridderzaal, Waar men in de menigte links en rechts tegen de sommiteiten stiet zonder hen feitelijk op te merken. Zelfs de' afwezigheid van celebriteiten als Spaak en Huysmans en van de grote Italiaan deert hier nauwelijks, omdat men voor één celebriteit er tien andere kan aanwijzen. H. M. de Koningin ziei zich mei hei oog op Haar gezond heid genoodzaakt opnieuw de uitoefening van hei Ko ninklijk Gezag lijdelijk neer ie leggen. H.K.H. Prinses Juliana zal mei ingang van 14 Mei a.s. als Regentes optreden en op diezelfde dag worden be- eedigd. Partijen overeengekomen het vuren te staken Winston Churchill spreekt het Con gres toe. V.l.n.j. burgemeester Visser van Den Haag, Prmses Juliana, Prins Bernhard, P. Berstens en Churchill. Als de afgunstige verdiensten van anderen niet meer kan loochenen gaat hij ze negeren. Voor het dashboard van de radio- omroep. De man aan de regeltafel in de contröle-kamer van de K.R.O. aan zijn verantwoordelijke arbeid. i mmmmm UT Twee kinderen verbrand BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM 'elefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, I 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. Directeur: 3. 3. W. Boerrioter. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 18 cents per m.m.-hoogta. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave «M redenen te weigeren. formisten, de zekerheden, waarvan er geen enkele als waarheid wordt aange nomen, indien zij niet steeds weer ont- denkt wordt. Puntige aanspraken, die op zichzelf stof voor een congres zouden kunnen opleveren, doch die hier slechts als aanloop dienden tot de ontvouwing van dr. Brugmans federalistische ideeën, die stellig van groot idealisme getuigen, doch waaromtrent men nog moet af wachten, hoe snel zij in de 'keuken van de hardgekookte politiek gaar zullen worden. v. In Gafencoe, de Roemeense oud-mi nister. zag men reeds een veel zakelijker politicus, realistisch van visie School er trouwens onder de zwierige rhetoriek van Ramadier's volzinnen ook niet een harde kern van politieke nuchterheid, die zich niet blbot wenste te geven en eerst eens wil zien, hoever men gaan kan en hoever men zal moeten gaan, alvorens Frankrijk aan zijn souvereini- teit zal laten raken? En wel kon men redenen laten gel den, om zich gereserveerd te betonen, nademaal de grootste van alle „hard boiIed"-politici, Winston Churchill, zich ook nogal op de vlakte hield en zich meer uitputte in het beschrijven van wat hij zich eenmaal heeft voor gesteld, dan dat hij zich te buiten ging aan uitlatingen aangaande de po litiek, die er nu en met het oog op een toekomstige ontwikkeling gevoerd zou dienen te worden. Hü ontvouwde zijn idee van de drie grote groepen, die, naar het ideaal gesproken, naast elkaar zouden moeten bestaan: de Sovjet-Unie, de. Raad van Europa met inbegrip van Groot-Brittannië met gijn Empire en Common-Wealth, en ten derde het Westelijk Halfrond, waarmee Groot-Brittannië dan weer verbonden is door Canada, dit alles onder het topgezag van de United Nations. Dit was dan de gedachte, die ver van haar realisatie is. Maar, als men vraagt, of men in deze rede iets hoorde van een idee, door de grote oorlogsleider geuit, dat zou kunnen treden buiten de gren zen der traditionele en terecht met grote waakzaamheid door Europa bespiede Britse politiek, dan moeten wij het ant woord schuldig blijven. Daaraan ging Churchill voorbij. Een Europese een heid bepleitte hij zonder twijfel, ver bonden met Engeland en zijn Empire Een Antony Eden schuifelt hier »haar onopgemerkt tussen de menigte door en een der belangrijkste dirigen ten van Europa, als Sir Adrian Boult, *it bescheiden in èen hoekje op de achterste rij. Wat zeggen in dit verband »og namen als Denis de- Rougemont, Gafencoe, de Madariaga, Ramadier en Reynaud. Tot dusver waren ze slechts np gezette tijden grote koppen in de kranten, op deze dag worden ze lijfe lijke werkelijkheid, terwijl ze toch maar enkele passanten in een menigte van beroemdheden zijn. Het is wel een geweldig en spectaculair congres, dat in deze dagen te Den Haag bijeen is. Omtrent de materiele inhoud van het Congres moet men na deze eerste dag ietwat gereserveerd zijn.' Er heerste «onder twijfel een uitstekende stem ming tijdens de plechtige openingsver gadering; er was telkens levendig ap plaus, dat de spreker bijval schonk, soms iets te veelvuldig, om het nog te kunnen verbergen, dat het van groepen van partijgangers van de spreker van het moment afkomstig was. Doch dit gaf juist kleur aan de bijeenkomst. Men komt op het Congres met veelal ge heide overtuigingen, met stevige pre occupaties desnoods; de sectievergade ringen zullen geen gezelschappen van jabroers opleveren, al ontstaan daar door uitteraard weer bijzondere moei lijkheden. Doch de inhoud van deze middag? Wel, hij leverde om dit maar voorop te stellen een motie op van Wijde en algemene strekking, uitspre kende, dat de beoogde doelen nooit bereikt zullen worden, alvorens heel Europa verenigd en georganiseerd zal zijn. Zeer federalistisch, maar toch ruim genoeg, .pm er nog vele stand punten onder te kunnen begrijpen. Niemand was er dan ook tegen. onder de stroom van redevoerin gen noteerde men een zeer spiritueel geformuleerde, in prachtig Frans uitge sproken speech van priof. dr. H. Brug mans, die. behalve een aantal uiterst functionele plannen voor het federalis tische Europa, ook scherpe formulerin gen van het wezen van de Europese geest gaf, de cultuur der non-con- en dit via Canada aaneengeschakeld met Amerika. Alleen via Canada, of ook rechtstreeks van staat tot staat of al thans via de Europese Raad? En hoe en in welke vorm zou dit Europa verbonden moeten zijn met En geland? Men hoorde het niet en daarom bood Churchills toespraak niet de verhelde ring, waar men zo met spanning op ge hoopt had. Nu ja, men kent de bewogen heden, die achter dit optreden van Churchill op het Haagse Congres schuil gaan, alsmede de wonderlijke sprongen, die de Britse politiek juist in deze dagen weer tracht te maken, om het Engelse Imperium te rijmen met de West-Euro pese samenwerking. Het leek, dat Mr. Churchill's rede daar wel van onder de indruk was. Dit waren de voornaamste indruk ken van deze Congresopening. Ze zijn nog onduidelijk en ze laten nog aller lei onzekerheden bestaan Men heeft zich over het algemen gedekt gehou den en we mogen met spanning af wachten,'of de kaarten in de komende dagen open zullen gaan. Gisteren hebben, volgens een officieel communiqué, de 'Arabieren erin toege stemd, het vuren te Jeruzalem met in gang van heden, 8 Mei, om twaalf uur des middags te staken, op voorwaarde, dat de Joden betzelfde zullen doen. Een woordvoerder van het Joodse Agentschap had al eerder verklaard, dat de Joden het vuren zouden staken, zodra de Ara bieren dit ook deden. „Dat geldt voor Jeruzalem en voor de gehele sector van Palestina waar gevochten wordt," zei hjj. Engeland heeft de V.N. medegedeeld, dat de Hoge Commissaris in Palestina er niet in geslaagd is, iemand te vin den, die zowel voor de Arabieren als voor de Joden aanvaardbaar is als neutrale burgemeester voor Jeruzalem. Engeland heeft de V.N. derhalve verzocht, zelf een geschikte candidaat voor deze func tie te zoeken. Creech Jones, de Britse minister van Koloniën, heeft Vrijdag zijn instemming betuigd met het steeds sterker wordende gevoel onder de U.N.O.-gedelegeerden,' dat de Algemene Vergadering een tij delijk regiem moet instellen, om Pales tina over te nemen, wanneer het Britse mandaat afloopt. Hü is echter gekant tegen elke organisatie, die met grote bevoegdheden bekleed zou zün. Een groep Nederlandse Witte Paters, na 20 jaar missiewerk in Centraal-Afri- ka op weg naar huis, is Donderdag door Z. H. de Paus in bijzondere audiëntie ontvangen. (Van een onzer speciale verslaggevers) Sinds kort rijden in Nederland elec- trische locomotieven. Een Engelse en twee Zwitserse en met eerstgenoemde zjjn wij gisteravond voor de laatste personentrein uit Eindhoven naar Utrecht gereden. Het leek ons zaak, dat eens te doen. Immers, binnenkort komt nog een derde Zwitser in ons land en begin Augustus mag verwacht worden, dat Werkspoor de eerste van de zeven bij haar bestelde" locomotie ven aflevert. Zo zullen dus binnenkort de ge leende Engelse machine niet meegere kend tien electrische "locs op onze lijnen worden ingeschakeld. Daarmee dachten wij, moet men hebben kennis gemaakt. Te meer, waar wij nu nog ver nemen, dat in Frankrijk zo juist ook nog 25 exemplaren zijn besteld, die in Juni 1949 moeten worden opgeleverd. Dan staan er dus in totaal 35 gereed. En als men bedenkt, dat. de wagenbestuurder van de loc, waarin ook wij ons gister avond bevonden, vertelde, dat hij, zon der de voorgeschreven maximum-snel heid ook maar een ogenblik te over schrijden, het traject Utrecht-Den Bosch minstens een kwartier sneller zou kun nen rijden dan volgens de huidige dienstregeling is toegestaan, dan begrijpt men wellicht het belang van de invoe ring van deze trekkrachten op ons spoor wegnét. Immers, als al een kwartier kan worden bespaard op de route Utrecht Den Bosch, hoeveel dan .niet b.v. op de lün AmsterdamMaastricht? En dat is nog maar één kant van de medaille. De andere is de fabelachtige trekkracht van deze machine. Hon derd K.M. kunnen zij rijden met een kolentrein van 1600 ton. Ja, tijdens de proeftochten presteren zij het zelfs, een kolentrein van 1700 ton, tot stil stand gebracht op de helling van de brug bij Zaltbommel, met een vaart van 40 K.M. nog over de brug te trek ken. „Een karwei", aldus onze wagen bestuurder, de heer Van Geffen uit Utrecht, „dat geen drie stoomlocomo tieven tezamen zouden presteren. Want die arme jongens hebben op die hel ling al laten." heel wat zweetdruppels ge> (Van onze Haagse redacteur) Vele talen hoort men in deze dagen spreken in de wandelgangen van de Tweede Kamer, waar vertegenwoordi gers van de wereldpers in en uit lopen en telefoongesprekken worden gevoerd met alle delen van Europa, om het gebeuren van het Congres van Europa in de Haagse Ridderzaal door te laten dringen ver buiten onze landsgrenzen en buiten die van ons Werelddeel. Weliswaar is dit gebeuren voor de eerste middag niet veel meer dan een show geweest, maar dan toch een spectaculair schouwspel, waarin staats lieden met klinkende namen optraden en Hunne Koninklijke Hoogheden Prinses Juliana en Prins Bernhard, de Pauselijke Internuntius, Z. H. Exc. ^Igr. Paolo Giobbe en een groot aan tel ministers niet ontbraken om deel te nemen aan het applaus, dat uitliep te een hulde bij de begroeting en na ®e redevoering van de Britse oorlogs- P'emier, Winston Churchill. u buiten op het versierde Binnenhof zijn derden, toen het Prinselijk Paar t_®eT vertrokken was, nog blijven wacb- tvj om de populaire Engelse politicus Ijl rijn wegrijden in de Rolls Royce-CD v0],te kunnen toejuichen; in de stamp ij® Ridderzaal werd Churchill's speech aldelijk onderbroken door applaus „j> *te Engelse roep van instemming hear!" ®t lijdt geen twijfel, dat het Congres eensgezind achter zijn ere-voorzitter stond toen deze in zijn smakelijk voor gedragen rede uitsprak, dat de Federa listen-beweging open staat voor alle landen, waarin het volk zijn regering bezit en niet de regering het volk, dat het vooral Roosevelt's „Freedom from Fear" is, die moet worden teruggewon nen voor onze gezinnen, en dat het thans niet de tijd meer is voor vage ai- gemeenheden over samenwerking maar de luttele vier congresdagen, waarover de bijna duizend deelnemers, die uit alle hoeken van Europa naar ons land zijn gekomen, beschikken, zul len tenslotte moeten uitmaken, of het mogelijk is, bij de hartelijkste verstand houding tussen de delegaties ook voor de Duitse vertegenwoordigers is het ap plaus niet achterwege gebleven con crete oplossingen voor te stellen voor de actuele problemen, waarmede Europa worstelt. Churchill heeft als belangrijkste taak genoemd de oprichting van een Europese Assemblée, waarin de stem van het verenigde Europa zich perma nent kan doen gelden, doch in een gesprek, dat wij hadden met een La- bour-iournalist klonk direct even de vrees door, dat dit grootse samenzijn een „Churchill-congres" zou worden. Een werk-congres -n deze cosmopoli- tische vergadering de eerste dag nog niet geweest; nadat Ramadier, die de voorzittersfunctie vervulde, het woord had gevoerd, trad een half dozün spre kers van verschillende nationaliteiten in het blitzlicht onder de troonhemel, om noodzaak en wenselijkheid van verwe zenlijking der federalistische gedachte te onderstrepen. Het waren ovèr Het ge heel genomen goede redenaars en de eloquentie, waarmede wij ten onzent niet zo verwend meer zijn, deed de toe hoorder goed, zoals ook heel die inter nationale sfeer van de Ridderzaal, waar het Frans het Engels afwisselde en de congresvlag, een rode E op een wit veld, als een schoon symbool boven de grote schouw hing, optimistisch kon stemmen, doch bepaald nieuwe aspecten hebben zich nog niet geopend en zo concentreert zich de verwachting op de sectievergaderingen van heden, waar zal moeten blijken of de liefde op het eer ste gezicht tot een „marriage" kan lei den, al dan niet „de raison." Inmiddels vaart Den Haag wél bjj dit conges; in de restauratiezalen der hotels alle logiesgelegenheid is vol geboekt was het gistermiddag een opgewekt en druk treffen van Fran sen en Engelsen, Italianen en Oosten rijkers, Belgen en Zwitsers. Tussen hen in beweegt zich de Hagenaar, een tikje trots hoe weinig hij zich ook ooit om het federalisme bekommerd mag hebben vanwege het interna tionale verkeer rond de oude parle mentsgebouwen. En wie zou niet opfleuren als h|j de correspondente uit een der La tijnse landen gezien heeft, die zich voor haar bezoek aan ons land ge tooid heeft met een grote zwarte hoed en een witte bef, zo van de „Staal meesters" weggelopen. Het druk bewegen van buitenlandse gasten in het centrum van de residentie en rond 't Kurhaus, waar men gezamen lijk dineert, de ongedwongen ontmoe tingen in de kelder van de Ridderzaal, zij vormen een entourage, welke niet beneden de verwachtingen blijft. Men zou er bij vergeten, dat een der eerste vragen, die de vreemdeling de Neder lander stelt, steeds weer is: „Hoe gaat het met Uw Benelux?" Bij het antwoord hierop realiseert zich de toeschouwer van het Congres, dat het werk, dat deze dagen in Den Haag voor de toekomst van Europa verzet moet worden, niet gering is. En om dan maar even bij de techniek te blijven: het was natuurlijk een puzzle, hoe in de komende winter de gewone stoomrijtuigen door deze electrische lo comotieven verwarmd moeten worden. Men zal hiervoor z.g. verwarmingsiva- gens achter de locs haken. Dat zijn wa gens, waarin als in een gewone loco motief, stoom wordt ontwikkeld, maar nu alleen voor verwarmingsdoeleinden. Later zullen dat mag men wel-een pikante bijzonderheid noemen in alle stoomrijtuigen, die door electrische locomotieven worden getrokken elee trische kacheltjes worden aangebracht. Zo'n tocht overigens is eigenlijk een deceptie. Zeker, men heeft het vrije uit zicht op de nachtelijke baan, men schuift over de grote bruggen als door een ge heimzinnige tunnel en men heeft deel aan het "fascinerende spel der seinlich ten, maar toch, de kinderlijke illusie van bij de machinist te zitten, vervliegt in rook. Mijn hemel, wat is zo'n electn-' sche loc eigenlijk anders dan een auto met enorme trekkracht op een nauw keurig afgebaande weg, zonder hinder lijke tegenliggers? Wat is een wagen bestuurder anders dan een chauffeur, die niet eens een stuurwiel heeft en ook geen verkeerde weg kan inslaan. Een groot deel van de reis zit hij rustig met de armen over elkaar. Niets hoeft hij te sturen, slechts opletten en snelheid regelen is zijn taak. En uw naieve verslaggever, die ge dacht had, stiekem achter het stuur de trein door de bocht te mogen trek ken. Nee, het mag een schone reis geweest zijn, vol nachtelijke bekoring, het was toch een teleurstelling -w- -yet werkt als een verfris- send bad, zicli hoog I l boven de aarde te verheffen. Op een buiige dag onder een heiige lucht met een frisse voorjaarswind droeg me het kleine vliegtuig de hemel in boven Holland. Wat worden de dingen, van enkele honderden me ters hoogte gezien, klein, nietig en onbeduidend. De grote steden schrompelen ineen tot raten uit een bijen korf of een wriemelende mierenhoop en de rivieren, kanalen en grote verkeers- banen tot zilveren linten en draden. Onwillekeurig dringt zich bij iemand dan de gedachte op: is dat nu de aarde, waar zoveel ellende wordt geleden en de mensen elkaar het le ven trachten zuur te maken? Het is ongeloofelijk, want de oneffenheden zijn verdwenen en alles is vredig en rustig als in een spookje van Gul. liver. Het geheel der menselijke bedrijvigheid legt zich open als een wonderlijke staal kaart, een kleurig prenten boek: de bloembollenvelden bezuiden Haarlem, de onaf zienbare kassen van het Westland, de havens van Rotterdam. Daarboven glijden de dam pige, grauwe gevaarten der wolken, die beneden vanaf de begane grond zo dreigend kunnen schijnen, geluidloos en ongrijpbaar uiteen als rag en de eeuwige zon zit op haar stralende troon in het blauw. Diep beneden strekt zich de onafzienbare zee uit als een grijs kleed met witte franjes, waar haar branding de kusten raakt. En daar is weer het land, de duinen, de dijken, de bossen, de plassen, de zeeboezems en andere wa. teren, natuur- en menselijke vormingskracht dooreen. Een groots gezicht, een wereldblik. Deze blik gelijkt iets op de kijk van de grote Bouwheer van het heelal, die ook alles met één oogopslag beziet en al de dingen kent als onder delen van één groot geheel, dat Rij schiepen zich deed ontwikkelen langs de weg van duizenderlei mogelijkheid. Met een zekere spijt ben ik teruggekeerd naar de aarde, waar de dingen zich een grootheid aanmatigen, die zij niet verdienen. Het is goed voor een mens, nu en dan Gods blik te lenen om de dingen van hier bene den in hun ware verhou dingen te zien: dan jaagt hun dreiging hem minder schrik aan en wordt hij door hun brutale aanmatiging minder van de wijs gebracht. Dan ziet hij het schone mooier en het donkere als de nodige omlijsting van het licht. Is er wel iets, waaraan de moderne mens meer behoefte heeft? Maar daarvoor zal hij af stand moeten leren nemen van de aardse dingen en dat is hij een beetje verleerd: zijn voeten kleven al te vast aan de aarde. Wat zouden wij veel geluk kiger mensen zijn, wanneer het feest van 'sHeren Hemel vaart onze geesten wist mee te nemen naar het „Huis met de vele woningen" en wij van daaruit Gods hemelse prismakijker wilden gebrui ken, die Hij ons, zo vrijgevig, nog altijd wil lenen. Dat is heel wat minder kolder, dan zich blind te sta ren op de onbegrijpelijke dingen dezer kleine planeet cn er het hoofd bij te ver liezen. P. C. V. G. Binnen twee weken Is er voor de tweede maai stagnatie gekomen in de Nederlands-Indonesische besprekingen. De Indonesisch-Nederlandse subcom missie voor de Indonesische Unie heeft arm de driemogendhedencommissie van de U.N.O. gerapporteerd, dat geen doorslaggevende overeenkomst kon worden bereikt. Goed ingelichte kringen zeiden, da* er tussen de Indonesische en de Ne derlandse gedelegeerden tal van ge schilpunten zijn gerezen ten aanzien van de vorming van een Nederlands- Indonesische Unie. Een hooggeplaatste functionaris gaf als zün mening over het rapport van de subcommissie te kennen, dat het „fundamenteel ongunstig" is. Welinge lichte kringen zeiden, dat een van de voornaamste oorzaken van wrijving in de besprekingen over de Indonesisch- Nederlandse Unie het vraagstuk was of de wetten van deze Unie zowel voor de Verenigde Staten van Indonesië als voor Nederland bindend moeten wor den geacht. Precies twee jaar later kwam de inval van. de Duitsers, die ook voor de K.R.O. - studio een einde betekenen zou van de ongestoorde activiteit en bloef. Een in terregnum volgde, dat tot op de huidige dag voortduurt. Want volledig baas is de K.R.O. feitelük sindsdien niet meer In eigen huis geweiest. De naeuwe Duitse meesters schakelden alles gehjk. De studiogebouwen werden genummerd en wat vandaar de aether in ging, was even gelükluidend als een speech van Mussert of Himmler. De K.R.O. had toen reeds opgehouden te bestaan. Ofschoon zü geen grote veranderingen hebben aangebracht, hebben de heren de studio toch niet geheel ongemoeid gela ten. De kamermuziekstudio, die fraai was uitgevoerd met blauwe wandbekle- ding, waarin drie medaillons van Lam bert Simon, werd veranderd In een „do- denstudio" voor hoorspelen, waartoe de gehele wandbekleding werd verwüderd. De na-oorlogse constellatie en constel- latiewisselfng van 't omroepbestel liggen allen nog vers «n het geheugen. De KJR.O. kreeg zün studiogebouwen terug, doch de beschikking bleef aan de Nederlandse Radio-Unie. Voor de gewone bezoeker, die thans de studio aandoet, maakt dit niet veel verschil uit. De Katholieken hebben hun studio niet vergeten, het aan tal bezoekers beweegt zich in- een snel stijgende lün. Et Is echter veel In de technische installatie, dat op vernieu wing en verbetering wacht; de bezetting betekende een belangrijke achterstand. Doch de nog voortdurende onzekerheid over de toekomst van de omroepvereni gingen zal eerst dienen te verdwünen. vóórdat weer van definitieve plannen zal kunnen worden gesproken. Doordat kinderen met vuur speel den brak brand uit in een kippenhok te HeldenPanningen. Twee kinde ren van vier jaar verloren bierbjj het leven. De lijkjes werden totaal verkoold uit het pain te voorschijn gehaald. Verwachting tot Zaterdagavond: Droog weer met weinig bewolking en zwakke tot matige wind tassen Noord en Oost. Ongeveer dezelfde tem peratuur als gisteren. Zon 4-5820.16, maan 4.4619.47. (Van een speciale verslaggever) Tien Mei 1938 Maandag a-s. tien jaar geleden was Hilversum het centrum van een voor Katholiek Ne derland welhaast nationale feestdag. Het pionierswerk van pastoor Per- quin O P. vond die dag zün vol tooiing in de opening van de eerste volwaardige studio van de K.R.O. Uit de vrijwillige giften, die nit het gehele land waren toegestroomd, was een modern complex van studio's ge bouwd, welker aankleding aan hoge eisen van techniek en artisticiteit voldeed. Hilversum herinnert, Sfich die dag nog goed, toen de hoogste vertegenwoordigers van kerkelük en burgerlük gezag de ryk bevlagde radiostad binnenreden; mgr. Paolo Giobbe, kardinaal (toen nog aarts bisschop) De Jong, minister H. van Boeyen, de oud-ministers Reymer, Mar- chant en Verschuur, prof. Gerbrandy, prof. Molkenboer. Talloze zegewensen werden uitgesproken; de architect, de heer W. Maas, werd veel lof toegezwaaid, en de talloze sprekers, die toen het woord voerden, zagen de toekomst, na ruim 12% jaar opbouwende arbeid, optimis tisch in. De eerste jaren waren inder daad veelbelovend. De KR.O.-studio werd een trekpleister voor reizend Ne derland, een vast programmapunt voor iedere reisverenigfng. Pro-republikeinse kringen beschul digen de Nederlanders er van te trachten een ultra-souvereine Unie te scheppen, welke ais middel zal moe ten dienen over de souvereine staten VBn Indonesië de opperheerschappij uit te oefenen. De z.g. „oorlog" tussen de Nederlandse en republikeinse voorlichtingsdiensten te Batavia is gisteren zün vierde dag ingegaan met een republikeins commu niqué, waarin de Nederlanders in feite er van worden beschuldigd de spanning te vergroten. De Nederlandse inlichtingendienst had tevoren twee bekendmakingen uit gegeven, waarin wordt vertelaard, dat de republikeinen het bestand hebben geschonden. De Indonesische nieuwsdienst be richtte Vrijdag uit Boekittinggi, de hoofdstad van republikeins Sumatra, dat de Nederlanders ,,een commissie in het leven hebben geroepen ten eindete trachten tot de vorming van de staat Zuld-Sumatra te kamen". In het bericht wordt gezegd, dat de volkspartü, die de bescherming der Ne derlanders geniet, een grootscheepse campagne is begonnen voor de vor ming van een staat in Sumatra. Vrydagavond werden vijf liberale en vier tot de Volkspartij behorende leden van het nieuwe Griekse kabinet beë digd. .Politis, de voormalige minister van Buitenlandse Zaken, kreeg de porte feuille van Nationale Economie, terwijl die van Justitie werd toegewezen aan George Melas, oud-minister zonder por tefeuille en diplomaat. De Populisten benoemden Dimitrios Yourdoumbas tot minister van Onderwijs en minister zon der portefeuille Michael Alianos werd belast met het toezicht op de pers.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1