GOETHE'S EGMOND VOOR G. EN W. WACHT NIET Expositie Hildebrand t-monument j£ m .51 m FA- G. HONING ZN. „Kareol" wordt ontruimd Doodstraf voor Van der Waals MENSEN Kerkberichten AAIEN en Churchill's rede op l|et Congres van Europa Waardig sluitstuk van geslaagd seizoen MEIMAAND-CONCERT Van Weert AGENDA" c Wat de stenen „Camera" ons vertelt Bel 13000 Plannen Rode Kruis gaan niet door „De Spaarnestad" VAN HET WITTE DOEK Radio Moors ROVER ®S» V ZATERDAG 8 MEI 1948 PAGINA J STAD EN OMGEVING KOOR KATHOLIEK HAARLEM Werken van Wolfg. Am. Mozart Dodelijk ongeval op station FIETS NIET 'T KOPJE AF! Bejaarde heer zwacnr gewond Reünie St. Henricus U.L.O. BOXEN en KINDERSTOELEN Anegang 46 De beeldengroep Toen prof. Bronner nog aan het werk was. Chin. Ind. Rest. Hongkong onnodig, maar siuur ons kolenbonnen 1 en 2 nog vandaag Uw nieuwe NU Uw bonnen, beiekeni siraks de kolen, die U vraagt. Desgewenst worden Uw bonnen gehaald. Een oude, bekende zaak NIEUWE GRACHT 36 TELEFOON 10230 HAARLEM Herencostuums f25 tof f 150? C. DE WEERS Kampervest 45 - Telef. 17825 TEVREDEN NIEUWE KOLENBONNEN BRANDSTOFFENHANDEL ZANDVOORT Zamdvoortse fees'tmarkt BLOEMENDAAL Artsendienst Diploma van verdienste „Bezield van fanatieke haat tegen de illegaliteit" Vrijdagmiddag heeft de Rotterdamse kamer van het Haagse Bijzonder Gerechts hof Anton van der Waals tot de doodstraf veroordeeld. Hem is hef recht ver leend binnen 8 dagen in cas satie te gaan. RXU Burgerlijke Staaid door RICHARD POWELl (W.ordt vervolgd.) GEERT HOOGEVEEN's GARAGEBEDRIJF H-#' 11-3° J. Va- fa» öeiry '5 H. M Voor »erk 'a de toinar Soon toi d tonne Jubel, toigingf ^elk to he tode 'Gil ML v»hee by U'o 'tonh torhee *601 C; De vereniging „Geloof en Weten schap" te Haarlem heeft gisteravond in de Stadsschouwburg haar jubileumjaar besloten met een opvoering van Goe the's „Egmond" door het Amsterdamse Toneelgezelschap, met medewerking van de gehele Haarlemse Orkest Vereniging. Op de bevrijdingsdag was de première in de hoofdstad gegeven men had geen betere actualiteit kunnen bedenken terwijl Louis Saalborn, de regisseur, bj', gelegenheid van zijn 40-jarig jubileum gehuldigd werd Saalborn is in Haarlem zeker geen onbekende, al was het alleen maar omdat hij de regie heeft van onze openluchtspelen en dus was de enorme krans, die hem voor de voeten ge plaatst werd, een hulde die verder strekte dan deze avond. In gedachten zullen velen echter ook. een niet minder grote krans hettoen aangedragen voor het bestuur van G. en W„ dat dit seizoen toch wel een top prestatie heeft geleverd, geen cultureel evenement oversloeg en de goede smaak van de leden opnieuw trachtte te ver edelen. Dat er juist op 't gebied van de toneelkunst veel voetangels en klemmen liggen, wardoor een keuze tot uiterste voorzichtigheid maant, weten wij uit eigen ervaring. En tóch is het gelukt een vol waardig programma te bieden, een pres tatie waarvoor hulde en dank. De geschiedenisleraar zou zeker in op stand gekomen zijn als zijn eerbied voor Goethe niet groter was dan zijn gevoel voor eerlijke historie. Goethe heeft de figuur van Egmond. de tegenspeler van Willem van Oranje en de eens zo dap pere krijgsman, die Al va tegemoet kwam en daarvoor op het schavot moest ster ven, sterk geromantiseerd. Saalborn zegt het in zijn voorwoord zo kernachtig: voor Goethe is Egmond de vjije mens. de levensgenieter, de man die gevaarlijk leeft en in dit gevaar zijn levens vreugde vindt, alle bedachtzaamheid haat, vol vertrouwen in de góede wil van zijn volk, van zijn koning en door die levenshouding bewust te gron de gaat. met het diepe besef niet voor Donderdag 27 Mei, 8.15 hup in de Gem. Concertzaal Koor Solisten H.O.V. Kaarten a 2.50, 1.80 en 1.20 pl. r. van 10—15 Mei by: F. Balendong, Leidsevaart 142; Cliteur, Jansstraat 44; -Hemelsoet, Bloemendaalseweg 78; Kramer, Binnen weg 31Mulder, Zandvoortselaan 167 Nieuwenhuizen. Koningstraat 7; Schoen, Spaamwouderstraat 97Stam, Paul Kru- gerstraat 19; Tweehuizen, Zijlstraat 83; de Werd, Kleverparkweg 4; v. d. Wiel, Rijksstraatweg 403: alsmede vanaf Don derdag 20 Mei bij Concertbur. Alphenaar, Kruisweg 49. Een dodelijk ongeval "jeeft hedenmor gen op het Haarlemse station plaats ge had. De 50-jarige horlogemaker W. de G. uit de Van Marumstraat wilde vijf minuten voor negen op de voorste wa gen van de reeds rijdende trein rich ting Amsterdam springen. De sprong mislukte en de man kwam op zodanige wijze te vallen, dat de dood spoedig in trad. Ondanks het feit, dat men de Hoge Duin en Daalseweg in de richting van de Zomerzorglaan niet mag afrijden dit is de steile helling nabij 't Kopje stapte de bejaarde heer C. V. rustig op tijn fiets en reed met zeer grote snel heid naar beneden, In de bocht nabij het in aanbouw zijnde openluchtthea ter naderde hem een personenauto. Door de grote vaart raakte de fietser de macht over zijn stuur kwijt en reed pardoes tegen de wagen op. De botsing was vrij ernstig: met enorme kracht sloeg de man met zijn hoofd tegen het portier, waardoor hij zwaar gewond bleef liggen. De ontboden geneesheer dr. Oldenborgh uit Overveen. consta teerde een schedelbasisfractuur en liet het slachtoffer per ziekenauto naar de Deo in Haarlem overbrengen. De vereniging van oud-leerlingen St. Henricus U. L. O. te Heemstede, houdt Zondag haar halfjaarlijkse reünie. De reünie begint met een voetbalwed strijd om 2.30 uur op het voormalige H.B.C.-terrein aan de Herenweg tus sen twee elftallen van oud-leerlingen, welke wedstrijd in de tweede helft ge- costumeerd zal worden gespeeld. Des avonds zal in het R.K. Vereni gingsgebouw een revue worden opge voerd, waarbij een verloting wordt ge houden om zeer fraaie prijzen. De raad der gemeente Haarlem komt Woensdag 12 Mei om 2 uur in vergade ring bijeen. Aan de orde komt een voor stel van het raadslid BakkerSchut in zake voorziening in het woningtekort, met prae-advies van B. en W. in prijzen variërend van 17.75 tot 45.Kinderstoelen vanaf 21.75. voor de baby niets geleefd te hebben. Zo zette de acteur Johan Schmitz hem op de plan ken en zo hebben wij hem aanvaard. Jacques Snoek plaatste daartegenover de rustige, overwegfende Willem van Oranje en wie zou men de rol van Alva'beter hebben kunnen toevertrouwen dan Paul Huf, ditmaal tyranniek van uiterlijk, ty- ranniek in woord en gebaar. Loudy Ny- hoff zocht haar kracht in deftige beheer sing en de arme Klaartje, die Egmond lief heeft, maar daardoor de trooste loze Brackenburg afstoot, vond in Carla de Raedt met naast haar Robert de Vries een knappe, hoewel hier en daar wat te technische-vertolking. Saai&om, die de regie met straffe hand voerde, speelde Macchiavelli als een wijs en rustig man. Dan vielen nog te loven een sympathieke moeder van Hetty Beck en de vertwijfelde zoon van Alva, uitstekend gespeeld door CUs Baas. De opvoering, die hoge eisen aan het gezelschap stelt ver na middernacht was zij geëindigd heeft ook de uiter ste krachten van 't toneelpersoneel ge vergd. Het evrdient een compliment voor de opbouw van de twaalf taferelen met zeker niet eenvoudige, maar zeldzaam goed getroffen decors, ontworpen door Saalborn en uitgevoerd door Louis Richter. In de ovatie aan het eind der opvoe ring mocht zeker de H.O.V. met haar dirigent Maurice van Ijzer tenvolle de len. Het was een avond, die veel in spanning vroeg, maar onvergetelijk is. v. W. Bioscopen: Rembrandt; Een moordenaar bekent (volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Palace: Dwaalwegen (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Mannen zonder vleugels (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: The house on 92nd street, (18 j.), 2, 4.30, 7 en 9.15 u.; City: Zwevende gratie (14 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne- theater: De brandklok luidt (14 j.), 2.30. 7 en 9.15 u. en 's Zondags: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Tentoonstellingen: Biss. Museum: Jubileumtentoonstelling 50 jaar bestaan kathedraal, geopend: in de week 105 en 79 u., 's Zondags 15 en 79 uur. Frans Halsmuseum: Werken van leden van Kunst Zij Ons Doel, geopend: in do week 10—4 uur en 's Zondags 14 uur. Leffelaar (Grote Markt): Werken van Sam le Poole, geopend in de week: 105 uur. Heer kens Thijssen: Werken van H. Kuyten, E. de Cneudt, S. J. Koenraads en P. Spijker, geopend: in de week 10—1 en 25 uur. Apotheken: De Zondag-, avond- en nachtdiensten der Haarlemse apotheken worden van 9 tot 15 Mei waargenomen door: Fa. Duym en Keur, Keizerstraat 6, tel. 10378; Begemann en Sneltjes, Kruisweg 30, tel. 10043; Marnix-Apotheek, Marnixstraat 65, tel. 23525. Ziekenvervoer: Fa. Mathot, Grote Houtstraat 39, tel. 11990; Margriet, Turfmarkt 10 rd., telef. 21400 en te Heemstede Fa. Buiteman en Co., Raadhuisplein 7. tel. 28523. Toneel: Zaterdag 8 Mei: Stadsschouwburg: Schoolvoorstelling Ned. Vólkstoneel met „Klucht van de gehangene", 2 uur; Ned. Volkstoneel met „De wacht aan de Rijn 8 uur. Zondag 9 Mei: Stadsschouwburg: Aer- denhouts Kindertoneel met „De Sneeuw koningin", 2 uur en Ned. Volkstoneel met „De wacht aan de Rijn", 8 uur. Maandag 10 Mei: Rotterdams Toneel met „Huis Clos" voor Haarl. Kunstgem., 8 uur. Tegen half vijf gistermiddag stroomde de aula van het Stedelijk Museum voor de opening van de tentoonstelling „Beelden van het Hildebrandt-monu- ment" vol met een illuster gezelschap: de commissaris van de Koningin, dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, de burgemeester van Amsterdam, mr. A. d'Ailly, de burgemeester van Haarlem, mr. P. Cremers, de directeur van het Frans Hals-museum, de heer Baard, dë voormalige stadsbouwmeester ir. Fried- hoff, en genodigden uit de Haarlemse kunstenaars. Jhr. Sandberg, directeur van het mu seum, sprak een welkomstwoord en leidde de rij van sprekers in. Hildo Krop, die als voorzitter van de Kring van Beeldhouwers het woord voerde, bood prof. Bronner het ere-lidmaat- schap van de Kring aan. Burgemeester d'Ailly zeide geestig ook een „steen"' te willen bijdragen tot de eer van deze beeldhouwer, die door sinds '14 een nieuwe generatie beeldhouwers te heb ben opgeleid deze tak van kunst weer in de aandacht heeft geplaatst. Zijn le venswerk is thans volbracht en nu is de gelegenheid hem te jubileren. Spr. deelde mede, dat het Hare Majesteit heeft behaagd prof. Bronner te benoe men tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. De oud-leerlingen getuigden van hun dankbaarheid door een hartelijke toe spraak en door het schenken van een boek. WÜ hebben en u kunt het van vandaag af de zo lang verbeide beeldengroep voor 't Hildebrandt. monument in ogenschouw mogen ne men, helaas niet in onze stad en met een aanvankelijke teleurstelling, want deze gesublimeerde, in steen gehouwen figuren zijn niet de plastische illustra ties van de beschrijvingen in de Camera Obscura. En dit is te verklaren, daar In de jaren, die verliepen tussen het ver werven van de opdracht door de jonge, talentvolle Haarlemse beeldhouwer Jan Bronner en het tot stand komen uit de handen van een Academie-professor, niet alleen een talent is gerijpt, maar een geest zich voortdurend heeft bezig gehou den en handen problemen hebben opge- r worpen en opgelost in de conceptie van dit monument. Het anecdotische is door de verdieping afgeschild en de volle puurheid van de pit ligt nu voor ons open. Omdat het gegeven zulk een gerede aanleiding geeft tot anecdotische roman tiek, is er een brug nodig van begrip, om deze vormgeving te waarderen. De tijd, die ons nog scheidt van de plaatsing in Den Hout, zal de Haarlemmers kun nen doen gewennen aan de gedachte, dat de schepper van dit monument zijn levenswerk heeft opgeheven tot een klas. sfek plan; de logische groei daarvan is te zien in de reeks schetsen van de Hil- debrandt-figuur, die hier is opgesteld. Bovendien, in de tentoonstellingszaal uit het verband gerukt, vragen de details want dat zijn de beeldfiguren toch alle aandacht als even zovele afzonder lijke werkstukken. Straks echter, als de beelden teruggeplaatst zijn tot hun dienende functie in het geheel en als dat geheel op zijn plaats in ruimte en omgeving staat gaan zij een onderdeel vormen van de monumentaliteit, die dit gedenkteken onmiskenbaar heeft en uit draagt. Men zie hierin, met een verwij zing naar Hildebrandt's meesterwerk, een hulde aan de auteur. In grote vlakken tot een bijna rudi mentaire eenvoud teruggebracht, blijft de massa: steen spreken, terwijl met speelse arabesken In bijkomende details een zekere levendigheid wordt verleend aan het silhouet, die evenwel geen af breuk doet aan die ene grote gedachte, welke in elk van de figuren is be lichaamd, zijnde de hoofdkaraktertrek in de beschrijving in de Camera getekend, ontdaan van alle franje. Dominerend staat dan een monumen tale, haast ornamentale Hildebrandt, één onverbreekbaarheid met zijn voetstuk als de bron en de bekroning van dit grootse geheel. Wij Haarlemmers, wij zijn critisch, want slechts weinig beeldhouwwerk siert onze stad en wat er is: een Frans Hals- monument, de Laokon-groepen en de jonge Eva, we zien ze nog slechts nau. welijks. Jaren hebben wij gewacht en heeft ieder onzer een gevaarlijk gedachtenbeeld gekoesterd van ons Hildebrandt-monu- ment, waar we alles vanaf willen lezen wat de papieren Camera ons vertelt in woorden. We zullen dit moeten loslaten. Dit mo nument is geen factotum, het »s de per soonlijke visie, het doordachte levens werk van een man, die schets na schets heeft ingewerkt in het wezenlijke van deze materie en dieper dan wij zich heeft gedwongen te scmrawen in het bin nenste van de karakters, Hildebrandt ter ere. L. T. HAARLEM, Smedestraat ZL telefoon 21375 (Adv.) DAQ EN NACHT WIE betaalt-U voor Heren-, Tropen-, KJiakikleding enz. goede prijzen. (Adv.) Naar wij vernemen ligt het in de be doeling, Jiet herstellingsooord „Kareol" per 15 Juni of omstreeks die tijd te ont ruimen. De patiënten zullen dan voor een groot deel worden overgebracht naar de vleugel van het Provinciaal Ziekenhuis, die thans bij het Rode Kruis In gebruik is, terwijl andere patiënten bij parti culieren een onderdak zullen vinden. Dit moge een simpel bericht lijken, in wer kelijkheid is het dit niet. Twee kwesties lopen met deze ontrui ming parallel. De eerste betreft die van het Provinciaal Bestuur van Noord- Holland en het Rode Kruis. Men zal zich herinneren, dat in de laatste ver gadering van Provinciale Staten uitvoerig gesproken is over het verblijf van de Rode Kruis-patiënten in het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort. Dit ziekenhuis heeft zijn ruimte broodnodig voor gees teszieken en hoewel het Rode Kruis de belofte deed, spoedig te vertrekken, is er niets gebeurd en zijn er zelfs nieuwe patiënten opgenomen. Er is ook gedacht, pressie uit te oefenen door bijvoor beeld de watertoevoer af te sluiten, maar aangezien daarvan de patiënten de dupe zouden worden, heeft men van dit dras tische middel moeten afzien. Over het eigengereide optreden van het Rode Kruis werd scherpe critiek geoefend. Bijna te zelfder tijd kwam het ge meentebestuur van Bloemendaal in het geweer, omdat liet Rode Kruis plannen zou hebben, van ..Kareol" een groot scheeps sanatorium te maken. Daartoe zouden de omliggende bossen gedeeltelijk geveld moeten worden, om plaats te maken voor barakken en lighallen Het gemeentebestuur meende met een groot aantal in deze buurt wonenden, dat het natuurschoon daardoor ernstig bescha digd zou worden en dat overigens deze villa-woonwijk niet geschikt zou zijn voor de uitvoering van het plan. Men wenste zelfs een proces tegen de Staat der Nederlanden aanhangig te maken. Na deze protestvergadering, waarin harde woorden werden gezegd, en na het debat in de Provinciale Staten, waar de critiek op het Rode Kruis ook niet mals was, werd niets meer gehoord. Thans blijkt dan het besluit genomen te zijn, de patiënten van „Kareol" over te plaatsen, met een doel, waarvan men zeliis bij het hoofdbestuur in Den Haag niet op de hoogte bleek te zijn. Dat cult U van 't najaar zijn, als U ons vóór 15 Mei Uw stuurt of laat halen. Uw kennissen, die van ons betrekken, zullen U zeggen: ,,'t was in orde". Friese Varkenmarkt 610 (Spaarne bij Viaduct) Telefoon 14164 en 13904 Voor klanten bruinkoolbriketten zonder bon De efestmarkt van de Zandvoortse Middenstand trok Vrijdagavond dui zenden bezoekers, ook uit Aerdenhout en Haarlem. De standhouders deden goede zaken. Enkelen hadden zich in Zand voortse kleding gestoken, anderen deden aan „standwerk" en verhoogden daar door de geanimeerde stemming. Velen maakten nog een dansje op het Tram plein. Dr. H. D. G. A. Immink te Bloemen daal neemt Zondag 8 Mei de artsendienst waar. De heer mr. S. Scholtens, oprichter en oud-bestuurslid van de Vereniging Buurtbelang AerdenhoutBentveld, is benoemd tot ere-lid van deze vereniging, terwijl hem tevens het diploma van verdienste werd uitgereikt. »Jn de gehele oorlog hebben de Duit sers geen kans gekregen om één sabo tagedaad in de Verenigde Staten te plegen noch om spionnage tot een goed eind te brengen." We nemen het graag aan, wanneer dit tot slot van de Ame rikaanse oorlogsfilm ,,The House on 92nd. Street" gezegd wordt, maar het wordt moeilijk ais men de kinderlijke wijze ziet, waarop de Federale Politie (F.B.I.) een spionnen-centrum, dat Ret geheim van de atoombom bijna te pak ken heeft, oprolt. Zouden spionnen werkelijk schichtig omkijken als ze een bepaald huis binnen gaan? „Die vent deugt niet" denk je, ,,en laat hü nou net wel deugen!" De film ls dan ook alleen genietbaar door de documentaire stukken, die er zijn ingelast en die een interessant beeld van de contra-spion- nggedienst geven. Wij gaan echter liever Zondagmorgen naar Frans Hals, wan neer daar een herhaling van „II Pove- rello", het leven van St. Franciscus, gegeven wordt. Alle lelijke éigenschappen, die een ab normaal mens kan bezitten, worden in de film „Een moordenaar bekent", wel ke deze week in het Rembrandt-theater draait, uitgebeeld. De rolprent schetst het ongelukkige leven van- een dokter, die steeds bergafwaarts gaat en tot mis daden geraakt. Een weinig verheffende film, streng voorbehouden voor volwas senen. Het is een feest van dans, zang en muziek, waarvan men deze week in City kan genieten. Kosten noch moeiten heeft Hollywood gespaard om de film „Zwevende gratie", die in technicolor is uitgevoerd, te maken tot een lust voor de ogen. En als men dan weet, dat al die wonderlijke show ten toon gespreid wordt op de gladde dansvloer van het ijs, dan zal het geen verwondering wek ken, dat deze zwevende gratie niemand minder is dan Sonja Hennie. Maar met dansen alleen zijn de men sen blijkbaar niet tevreden. Dies heeft men er een verhaal door heen gevloch ten, dat bij alle tragiek natuurlijk met een happy end bekroond wordt. Als men deze film wil gaan zien, doe het dan voor de sublieme balletten, maar vergeet dan het verhaal, dat iedere oorspronkelijkheid mist en boven dien door langdraderigheid de toeschou wer gauw verveelt. 14 jaar. In de film- „Dwaalwegen", welke in Cinema Palace wordt vertoond, Zien we de charmante Claudette Colbert met als tegenspeler Walter Fïdgeon, de sympa thieke vader uit „Mrs. Miniver". Een vrouw, wier echtgenoot op tragi sche wijze het leven verliest, ziet zich gedwongen een beroep te kiezen, om voor haar twee kinderen aan de kost te^komen en om uit de schuld te geraken, die haar man haar heeft nagelaten. Hoe zij er zich doorheen slaat en wat voor strubbelingen zij ontmoet, kunt u in deze onderhoudende film aanschouwen. (Bo ven 18 jaar). De Tsjechoslowaakse verzetsfilm, die deze week ter gelegenheid van de her- denkingsweek in Luxor draait, brengt de toeschouwer op aangrijpende wijze de voorbije bezettingsjaren in herinne ring. Het gegeven speelt op en rondom een Tsjechisch vliegveld dat de Duit sers in gebruik hebben. Arbeiders van de nabijgelegen vliegtuigfabriek werken illegaal, bezitten ergens in de omtrek een zender en drukken wapens achter over. Het spel van de Duitse bedrijfs leider, een indringerige, sluw-vragende Nazi, is typerend. Een jongen uit Lidice, van welks droevig lot en passant nog iets op het witte doek komt, begaat een onvoorzichtigheid en het gevolg is, dat aan beide zijden harde noten worden gekraakt. De verfilming van „Mannen zonder vleugels" is, hoewel de aanvang wat traag blijkt, uitstekend. Toegang 18 jaar. „De brandklok luidt'' in het Spaame- theater schildert het moeilijke werk van de Londense brandweerman in de jaren 19401942, toen de Duitse bom bardementen op de Engelse hoofdstad op hun hevigst waren. James Mason zien we als brandweercommandant de actie tegen het allesvernielende vuur leiden. De goed geslaagde opnamen, die voor een deel. tijdens de bombardemen- \ten zijn gemaakt, geven de nodige spanning, terwijl Tommy Trinder de komische noot voor zijn rekening heeft genomen. £j Van ouds bekend. Tel. 14609 Officieel Philips-reparateur Kruisstraat 38 - Haarlem PHILIPS In zijn sententie verklaarde de president, mr. J. van Vollenhove, dat het Hof met eenparigheid van stem men verdachte schuldig acht aan de tenlastelegging, met name aan de op zettelijke blootstelling, opsporing, vervolging en vrijheidsberoving van ntet minder dan 83 personen en de moord op Jan Marie van der Meer. Verdachte heeft zich verweerd door aan te voeren, dat hij de geallieerde oor logsvoering zou hebben gediend in op dracht van zekere John Verhagen en met medewerking van Schreieder. Het Hof is van oordeel, dat, als een Neder lander zich leent voor opsporingsdien sten in 't belang van het land, hij rich eerst moet overtuigen, dat de zaak, waar. voor hy werkt, het vaderland dient, waarvoor duidelijke bewezen nodig zyn. Zelfs indien de opdrachtgever van ver dachte inderdaad in geallieerde dienst was, dan was het nog in hoge mate af keurenswaardig Nederlanders fn handen van de Duitsers over te leveren. Als er offers gebracht hadden moeten worden, dan had het Nederlandse belang evident moeten blijken en dit ls in het geheel niet het geval geweest. Verdachte had voorts rechtstreeks niets uitstaande met het England-Spiel; hy was een werktuig van Schreieder. Voor dezê zaak Is het E-Spiel niet van importantie. Het Hof is er van overtuigd, dat er geen reden is het verzoek van ver. dachte's raadsman om hernieuwd onder zoek in te willigen. Verdachte, aldus het Hof, heeft zich doen kennen als een uiterst ge raffineerd en verraderlijk intrigant, bezield van een fanatieke haat tegen de illegaliteit; hy heeft zeer ernstig afbreuk gedaan aan het verzet en door hem hebben zeer veel verzets lieden de dood gevonden en hebben anderen jaren in Duitse concentra tiekampen moeten doorbrengen. Deze gevaariyke landverrader, die bo vendien zyn huisknecht om diens naam uit de weg ruimde, moet radicaal ver- wqderd worden uit de samenleving. Daarom eist het Hof de doodstraf. Aan de rede van Churchill op het Congres van Europa ontlenen we nog het volgende: Spr. verwelkomde daarom de Duitse delegatie. „Het Duitse probleem bete kent voor ons het herstel van het eco nomische leven van Duitsland," zo zeide hij. „Een verenigd Europa verschaft ons de enige oplossing, welke voorziet in economische opbloei en uitbanning van het gevaar ener hernieuwde Duitse agressie." Voorts betoogde Churchill; dat hij niets minder wenst dan de vereni ging van geheel Europa. „Verschillende bannelingen uit Tsje choslowakije en uit bijna alle Oost- Europese landen, eveneens uit Spanje, zijn onder ons aanwezig. Wij verwel komen elk land, waar de regering be hoort aan het volk en niet het volk aan de regering.' Alle staten van Oost- en Znid-Oost- Europa zijn gedwongen verre van ons te bljjven. Wij -zien echter met vertrou wen de dag tegemoet, dat de eenheid voltooid kan worden." Reeds kondigt het Westelijk halfrond zichzelf als een èenheld aan. Wij zijn hier in Den Haag bijeen gekomen, om onze regeringen bij de schepping van een nieuw Europa te helpen, maar wij zijn allen bezorgd en ontsteld en wjj voelen ons allen in gevaar door de eendrachtversto- rende houding en politiek van de derde grote partner, zonder wiens actieve medewerking de wereldorga nisatie niet kan functionneren en de schaduw van oorlog niet van onze harten kan worden weggenomen. Wij moeten trachten door 't leggen van banden de regionale eenheid tot stand te brengen en wij moeten met geduld en vertrouwen voorbereidingen trachten te treffen voor de dag, waarop er een effectieve wereldre gering zal zijn. Daarom' moet voor ons en voor al len, die in onze beschaving delen, het wachtwoord zyn: volhouden. Wij moeten thans komen tot een be sluit, volgens hetwelk In de een of an dere vorm een Europese assemblée zal worden ingesteld, waardoor het de stem van Europa mogelijk zal zijn, zich voort durend te doen horen en zulks, naar wij vertrouwen, met steeds gunstiger ont vangst in- alle vrije landen van dit we relddeel. (Adv.) ONDERTROUWD: A. Veenings en M. C. Laan; W. J. Stoute en B. van Lunte- ren; B. C. M. Gitz en J. M- van Kleef; J. P. Boerrigter en C. H. Stoop; W H. Möring en C. S. Felix; IJ. Dijkstra en B. F. M. Ackermann; H. A. Hoogvelt en D. Voogd; G. J. Schott en H. a Mie- ras; H. Prins en A. M. C. Oldenburg; H. Langeweg en W. J. Martens; J. G. M. van Maris en B. Corbee. O. Moeke en C. Flikkema; A. Imanse en C. Bruinen berg; D. van den Kerkhof en C. M. Hoogland; S. van der Werff en M. E. C. Booms; A. J. Schrama en H. J. Gol; J. J. Terpoorten en A. C. Mol; F. W. M. van der Weiden en C. C. Ruigrok; H. B. van Schaik en H. D. Smit; M. F. W. Moerwijk en J. Rosman. J, p. den Harder en H. F. Meinders; L. L. Schreur en M. H. C. Piers; E. C. J. Lubberdink en G. H. L. Wesseldyk; C. A. de Groot en A. Bout. 46) De verklaring, die in mijn hoofd knaag de, was te belachelijk, nog belachelyker dan al haar verhalen bij elkaar. Ik hui verde. Ik klopte op haar deur. Ze ant woordde onmiddeliyk en ik ging naar binnen. Ze zat rechtop in haar bed, haar gezicht straalde als een witte, ovale plek in de omiysting van haar zwarte haar. ,,Kun je niet slapen?" vroeg ik. „Nee," zei ze met een moe stem metje. „Ik lig aldoor maar te luiste ren.'' ,.Ik wou je één vraag stellen." „O, goed, Andy." Ik haalde diep adem, probeerde mijn stem vast te doen klinken en zei; „Waar is je identiteitskaart?" Ze antwoordde met dadelijk. Mijn stem moet een tikje vreemd geklonken heb ben. Ik ging naar het raam. Kom, dacht ik. 't is toch maar een doodgewone vraag. „Mijn m«n identiteitskaart?" vroeg ze. Dat kon van alles betekenen. Het kon betekenen, dat öf het goede, óf het ver keerde antwoord op komst was. ,,Ja.' zei ik, ,,waar is die?!' „Noubegon ze. Ik huiverde. Da delijk zou ze voorover leunen en haar ogen zouden groot worden en de kleur van pruimen aannemen. „Ik heb hem verloren,zei ze. „Ik kan je precies vertellen hoe het kwam." Ik ging op het bed toe en zette me op de rand neer. „Dat is het verkeerde antwoord." zei ik schor. ,,Ik heb je nog niet eens verteld, hoe het komt dat ik hem kwyt ben." „Het is het verkeerde antwoord. Weet je wat het goede is?" „Nee," zei ze flauwtjes. „Het goeie antwoord zou zyn: „Wat is een identiteitskaart?" Ze schoof van me weg en leunde als een klein, verschrikt hoopje mens tegen het hoofdeind van het bed. „Waarom?" vroeg ze kleintjes. „Omdat de mensen in dit land geen identiteitskaart hoeven te hebben. Om dat geen enkel Amerikaans kind zou we ten wat ik bedoelde." Ik zweeg een ogen blik en zei toen vriendelijk: „Je bent immers zonder visum de grens overge- glipt, nietwaar, Sherry? Je bent aeen Amerikaanse." „Wel waar!" riep ze, zo heftig plotse ling, dat ik schrok. „Wel waar! Wel waar!" Toen barstte ze in snikken uit. „Ik ben wel een Amerikaanse," huilde ze, ,,maar niemand wil me geloven." ze irachtte snikkend haar hoofd onder het kussen te begraven. Een tijdlang kon ik geen verstaanbaar woord uit haar krijgen. Be klemde zich aan het bed vast en haar borst schokte, alsof ze al het opgekropte verdriet van jaren lucht gat. Ik streelde haar over 't vochtige, donkere haar en zei tegen haar, dat ze nergens bang voor hoefde te zyn en dat ik haar alleen maar wilde helpen. Geleideiyk bedaarde het snikken. Ze bégon te praten. Ditmaal leunde ze niet naar voren en zei ze niet: „Nou en werden haar ogen niet groot en don ker. Ze bleef op ene zij liggen, met haar oogleden toegeknepen en de woorden en zinnen kwamen in brokstukken. Ze had in Parijs gewoond. Voor die tijd kon ze zich niets herinneren. Ze hadden heeriyke kamers en op heldere dagen kon je over de rivier heen op een heuvel een witte koepel zien en op de straat voor hun huis groeiden bomen met grappige schubbige basten en donzige balletjes, die platanen genoemd werden. Ze speelde meestal met twee kleine. Franse meisjes en met twee Engelse meisjes. Ze beschouwde ze ook als Fran sen en Engelsen, niet gewoon maar als kinderen, omdat ze zelf immers Ameri kaanse was. Ze speelde graag met de Engelse meisjes, omdat die haar taal konden spreken. Een aardige, oude Franse dame zorgde voor haar en voor de kamers, want haar vader Madame Surmond zei. dat ze hem mon père moest noemen, maar dat deed ze liever niet was overdag weg,, omdat hU na- tuuriyk moest werken. Waar haar moe der was, wist ze niet, maar ze dacht wel, dat ze dood was. Madame Surmond noemde haar Mademoiselle Benay en haar vader noemde haar Sherry, als hij soms eens met haar speelde. Dat was allemaal al lang geleden. Ze wist. dat ze een Amerikaanse was, omdat haar vader dat gezegd had en soms had hy het er over, dat hy met haar terug naar Amerika zou gaan en dan vertelde hy haar, dat ze nooit mocht vergeten, dat ze in Amerika gébo ren was en dat ze een Amerikaanse was. Ze had een vage herinnering, dat haar vader haar van Amerika mee' naar Pa rijs genomen had toen ze nog heel .kéein was, maar ze kon zich van de reis niets meer herinneren. Haar vader was over gestoken om een belangrijk werk voor een Franse maatschappy uit te voeren, mogeiyk had hii haar wel verteld, wat voor werk, maar dat was ze in elk geval vergeten. Ze wist alleen, dat hij soms thuis kwam met schroeieaaties in rijn kleren en met een lucht by zich als van een medicynkastje en met vlekken op zyn handen. „Was hy scheikundige?" vroeg ik. Sherry schudde haar hoofd; ze wist het niet. Toen was er iets gekomen, dat ze de oorlog noemden. Natuuriyk had ze later wel ondervonden wat het was,- maar in het begin had ze gedacht. 3at de oorlog een man was, die niet van kinderen hield en die haar in de gevan genis zou stoppen als ze iets verkeerd deed. Wanneer Madame Surmond zei „Nu de oorlog er is, mogen we geen eten vermorsen," keek Sherry vlug over haar schouder om te zien of hij soms achter haar stond. Madame Surmond hing zwarte gordynen voor de ramen, zodat de oorlog 's nachts niet naar binnen kon gluren. De oorlog haalde zonder waar schuwing een van de Engelse meisjes weg. Ze was er trots op, dat haar vader zei, dat zyn werk hem riep en dat hij zich niet door de oorlog liet wegjagen. Maar op een dag kwam de oorlog toch en het was helemaal geen man. Het wa ren een hele boel mannen in gryze uni formen, die met styve benen marcheer den en toen begon ze allerlei dingen te begrypen. Een paar maanden lang ge beurde er niets, totdat haar vader op een keer midden op de dag thuis kwam. Of ik nu maar eens in de bres springen voor de apothekers-assisten® ten, die in de binnenstad pillen draaien» bittere drankjes mengen en winkeljuf frouw spelen wanneer het om verpakt® geneesmiddelen gaat. Het zit 'm in drop. En de inedewerking voor het wegkauwen van deze drop wordt voor al van de ouders gevraagd. Men weet dat de apothekers om beurten Zondags en 's nachts dienst hebben. De assisten ten, die nachtdienst vervullen, hebben overdag niet vrij zoals in een zieken huis. Zij moeten hun bed uit, als iemand met een dringend recept komt. Maai noemt u een flesje boorwater, eeO pleister of een tube aspirine een drin gend recept? Ja, zult u zeggen, als J® maar kiespijn krijgt midden in de nacht of Norit moet slikken, omdat de bor rel zo taai geweest is. Lieve lezert behandelt de assistenten met zachtheid en spaart de apothekers. Op de Nationale Feestdag is het bi) de dienstdoende apotheek in het cen trum een angstig geloop geweest oi® drop. De mensen van de buitenwijke®' die in de loop van de Zaterdag eed recept krijgen, brengen het des avond* om 7 uur als ze naar de bioscoop gaan. om de poeder af te halen, wanne®* ze de film gezien hebben. Al dez® dingen brengen de verdeling in gevaat en bewijzen, dat men niet het minst® begrip heeft voor het werk van d® apotheker en zijn gezellinnen. Over matige drukte door gemakkelijkheid van het publiek kan ernstige gevolge® hebben voor patiënten, die werkelijk geholpen moeten worden. Neem du* een paar ponden drop in huis, scha» u tijdig een dozijn kokertjes aspirin® aan, maak uw maag tijdig in orde als ge een apothékers-assistente zi®» knap of minder knap, gedenk haar al* een heldin, die haar dienst dag e® nacht aan ons allen bewijst. Een van Engeland» beste automobielen^- nu nog bet®* 6-cylinder 75 p.k. Te leveren op R.V.I.-vergunning lichte klas®* Bezoekt op de B.A.I. stand Mr. Cornelisstraat 54 - Tel. 1 <#f (AdvJ (Ontleend aan Sursum Corda) KATHEDRAAL ST. BAVO (Leidse vaart) H.H. Missen 6.30, 7.30, 9 en 10® (Hoogmis)huidebetoging aan kardina®' 1.30 u. Lof 7.30 u. Maandag: Lof 7.30 Fam. heren 8 u. Dinsdag: Congr. meisj®8 7 u. Lof 7.30 u. Congr. jongedames 8.15 Woensdag: Congr. jongens 7 u. Lof 7.30®' Congr. jongemannen 8 u. Donderdag; Lof 7.30 u. vrijdag; Lof 7.30 u. Zaterdag: Biechten 4.308.30 u. Lof 7 u. H. JOSEPH (Jansstraat). Zondag: H.H. Missen 6.45, 8, 9.15 (Hoogmis) e® 11 u. Lot 7 u. Gehele week behalve derdag Lof. Maandag: Congr. heren 8 ®- Dinsdag; Congr. meisj es-jun. 7 u.; jon gedames 8 u. Woensdag: Congr. jongens- jun. 7 u. Lof 8 u. Zaterdag: Bfechte® 46.30 en 78 u. H. ANTONIÜS VAN PADUA (Nieu*® Groenmarkt). Zondag; H.H. ^lissen ë-3"' 7.30, 8.30 (Hoogmis), 10, 11 en 12 Completen 7 u. Gehele week Lof 7.30 Zaterdag: Biechten 49 u. O. L. VROUW ROZENKRANS (Spaaf' ne). Zondag: H.H. Missen 6.15, 7.30, en 10.30 u. (Hoogmis). Jongenscongr. 6.3® u. Lof 7.30 u. Maandag: Congr. dafflcS 8 u. Dinsdag: Congr. jongedames 8 Woensdag: Congr. jongemannen 8 u. Za terdag; Biechten 58.30 u. H. JOANNES DE DOPER (AmstU* damstraat). Zondag: H.H. Missen 6-30» 7.30, 8.45 (Hoogmis), 10.30 en 11.45 Lof 7 u. Gehele week Meimaandoefeni®» 7.30 u. Dinsdag: Congr. meisjes 7 u. jongedames 8 u. Zaterdag: Biechte® 4.30—8.30; Lof 7 U. H. HART (Kleverparkweg). Zondag' H.H. Missen 7, 8, 9, 10.30 (Hoogmis) 12 u. Gehele week Lof 7.30 u. Maandag' Congr. dames 8.15 u. Woensdag: Cong® heren 8.30 u. Zaterdag: Biechten 5—7 eö 7.30—9.30 u. H.H. ELISABETH EN BARBAR* (Paul Krugerstraat)Zondag: H.H. M>5' sen 6.30, 7.45, 9 (Hoogmis) en 11 u. tx> 7 u. Gehele week Lof 7.30 u. Dinsdag Congr. meisjes tot 17 j. 8.15 u. Donde» dag: Fam. dames 8.15 u. Zaterdag Biechten 58.30 u. 'H. LIDUINA (Ryksstraatweg)Zo®' dag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.30, 9*' (Hoogmis) en 11.30 u. Lof 7 u. Gehe' week Lof 7.30 u. Maandag: Fam. dan»^ 8 u. Dinsdag: Mariagarde 7 u. Maria' congr. 8 u. Woensdag; Congr. jonge® 13 en 14 j. 7.30 u. en 15 en 16 j. 8;15 Zaterdag: Biechten 5—8 u. O. L. VR. VAN ZEVEN SMARTEN ST. BAVO (Ryksstraatweg). Zond»*' H.H. Missen 6.30, 7.30, 9 (Hoogmis) e 11 u. Lof 7.30 u. Gehele week Meimaa®0^ oefening 7.30 u. Maandag: Fam. here na het Lof. Dinsdag: Congr. meisjes het Lof. Zaterdag: Biechten 5—9 u. ALLERH. DRIEëENHEID (Bloe»®^J daal). Zondag: H.H. Missen 7, (Hoogmis), 10.15 en 11.30 u. Lof 7 U. G hele week Lof 7.30 u. Dinsdag: Co»® jonge vrouwen 8.15 u. Zaterdag: BieC^ ten 56.30 en 79 u. O. L. VR. ONBEVL. ontvang*^ (Overveen). Zondag: H.H. Missen 7, 8'[e (Hoogmis) en 10.30 u. Lof 7.30 u. Ge®.®- week Lof 7.30 u. Zaterdag: Biech' 4—8 U. H. BAVO (Heemstede). Zondag: Missen 7.15, 8.45, 10 (Hoogmis) en u.; Agnescongr. 12.30 u'.; Lof 7.30 u. hele week Meimaandoefening 7'3%f. Maandag: H. Fam. heren na het Woensdag: Mariagarde seh. 7 u.; c°'"p jongemannen 8 u. Zaterdag: bied1 5—6 en 79 u, ,d®£' O. L. VR. HEMELVAART Q yUf stede). Zondag: H.H. Missen 'g: 10.15 en 11.30 ui; Lof 7.30 u. Miaa®®^. congr. meisjes sen. 8 u. Zaterdag: ®lC ten 58,30 u. H. ANTONIUS VAN PADUA (Aer^ hout). Zondag: H.H. Missen 7- f (Hoogmis) en 11 u. Lof 4 u. Dinsdag- 4 u„ waarna congr. meisjes. Zate*® Biechten 49 u. Lof 7.30 u. -A H. AGATHA (Zandvoort). Zondag- Missen 7, 8.30 en 10 u. (Hoognus)' 7 u. Gehele week Lof 7.30 u. Ma®11 Congr. heren en jongemannen Lof. Dinsdag; Congr. jongedames ®9gib Lof, Zaterdag: Biechten 56.30 en 3r v®rbro| toepsj Welk e| '•ik va,; tus z| ton:

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2