Haarlem huldigt de Kardinaal Massale bijeenkomst op de Dam „Kareol" wordt belangrijk medisch centrum HBC verspeelt zijn laatste kans Blijheid om de Basiliek Duizenden defileren langs de St. Bavo Puntenwaardering gewijzigd VACANTIE CEBUTO 300 patiënten, 10 Zweedse barakken Leerdam wint met 1-0 AAIEN en MENSEN De overval bij Gheribofl AGENDA H. VORMSEL AAR VOLWASSENEN Voor enkele textiel artikelen „De SpaarnestacF' REISBUREAUX 10 MEI HERDACHT Herdenking der gevallenen HET CONGRES GUNT ZICH GEEN RUST Verliezen in Indië MAANDAG 10 MEI 1948 PAGINA 2 l CVeroolg van pag. 1) Geen audiëntie Het Lof Ziekentriduum KAMERMUZLEK HOOG BEZOEK PAARDENSPORT Haarlemse Manege VÓÓR 25 MEI Uw NIEUWE KOLENBONNEN inleveren BR ANDSTOFFENHANDEL D1STRIBUTIENIEUWS P'NKST ER-DAGTOCHTEN VALKENBURG en ZEELAND REIZEN ZONDER ZORGEN Congres Dioc. Raad van Overleg St. Chrisitoffel (Vervolg van pag. 1). Waar het op aankomt Rede Winston Chürchill Slotwoord H. de Greeve T.Y.B.B. nog in de Beker HEEMSTEDE Reünie St. Henricus-school De giroslijsltistemming Pluimvee vereniging ZANDVOORT KaJth. Thuisfront Eerste zomer-Zondag OVERVEEN K.A.B. afd. Overveen door RICHARD POWELL (Wordt vervolgd) Slechts honderd aanvallers? PALAR MINISTER DE* REPUBLIEK OV e®» NIEUWE BURGEMEESTER VA" ZAANDAM W. Thomassen benoem^ Toen Kardinaal De Jong, in gesel schap van Mgr. Huibers, de twee Missie bisschoppen en Mgr. FGbry het Kathe draalplein betrad, steeg er een groot gejuich op. De militaire erewacht, onder commando van kapt. H. Assman, sprong in de houding. Het was een imposant schouwspel, niet het minst door het prachtige kardinaalsrood en het paars van de andere prelaten. Nadat het jon genskoor v&n de kathedraal een blij ,.Ave Maria" van Cuypers hadden laten horen, hield plebaan Filbry een rede, waarin hij zich tot de kardinaal richtte. Wij zijn hier gekomen, om U eerbied en dank te betuigen voor het vee, dat U, als hoofd van de Katholieke Kerk provincie, tijdens de oorlog hebt ge daan. Gy hebt met Uw Bisschoppen niet clandestien, maar in het volle licht onverschrokken Uw heilige taak ver richt. wy danken U voor Uw energieke leiding; Gy hebt het ons gemakknijker gemaakt in die moeilijke tijd in ons Geloof te volharden. U vertegenwoor digt voor ons de persoon van de H. Wil- librord, de grote apostel, die eerst het Kennemerland kerstende en daarna zich in Utrecht vestigde als de eerste aarts bisschop van Nederland, van wis gij een waardig opvolger zyt, aldus sp~ak de plebaan. Ten slotte werd een oorkonde voor gelezen, die is opgemaakt .ter herinne ring aan het bezoek van de kardinaal by gelegenheid van het 50-jarig kerk- jubileum. Kardinaal De Jong bedankte daar na in een korte toespraak voor de hulde hem gebracht en wekte de aan wezigen, vooral de jongens en meisjes op trouw te blijven aan het Katho lieke Geloof. Wij hebben, aldus- Z. Em., sterke mannen en vrouwen nodig, wier leven bezield is door een diep geloof. Hij wees tenslotte op het ge vaar van het communisme en legde de nadruk op het goddeloze van dat systeem. Laten wy onze hoge idealen trots uitdragen en door ons voorbeeld de mensen weer terugvoeren tot God. Dan begon een groots défilé van alle katholieke stands- en vakorganisaties, van jeugd- en sportbeweging en van scholen. Het was een fleurige stoet met vaandels, vlaggen en bloemen. Voorop ging de uit 53 man bestaande band van de Verkenners der katholieke jeugdbe weging, district Haarlem, die een keu rige indruk maakte. De R. K. Harmonie „Euphonia'', onder leiding van de heer J. Lefeber, speelde VTolijke marsmuziek. Met „Aan U, o Koning der Eeuwen" en het „Wilhelmus" werd deze grootse be toging besloten. De Katholieke E.H.B.O. behoefde on- Deken J. J. A. Kuilman schrijft ons; Op 16 Mei (eerste Pinksterdag) zal Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers in de Kathedraal-Basiliek het H. Vormsel toedienen aan volwassenen, des avond? 7 uur. Reeds drie mSal is aan hen, die zich op diedag willen laten vormen, een voorbereidend onderricht gegeven in de St. Josephkerk, Jansstraat 41. Mochten er zijn, die om een of an dere reden nog niet op de hoogte zijn van het feit, dat zij zich op 16 Mei a.s. kunnen laten vormen, dan kunnen zij zich alsnog aanmelden. Dit kunnen zij doen bij de eerst volgende voorberei dende oefening op Dinsdag 11 Mei in de St. Josephkerk. Om toegelaten te worden tot het ont vangen van het H. Vormsel zullen zij minstens de drie laatste oefeningen moeten bijwonen, die de volgende week op Dinsdag, Donderdag en Vrijdag zullen worden gehouden. Ook zullen zii moeten zorgen voor een Doopbewijs. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal Woensdag 12 Mei geen audiëntie verlenen. danks de warmte niet te veel op te tre den. Des avonds celebreerde Mgr. Huibers, geassisteerd door de pastoors A. Riet veld, als diaken, en Th. Roorda O.F.M., als subdiaken, een ponfifieaal Lof. Troondiakens waren de pastoors G. A. Jongejan en A. W. Lühn. Pastoor W. Bosch hield een bloemrijke predicatie, waarna een processie door de kerk trok met de relieken van Sint Bavo, welke gedragen werden door kapelaan Botte lier - en pater de Rooy. Mgr. Filbry dankte tenslotte in een ontroerende toe spraak voor de welwillendheid waarmee Mgr. Huibers zovele plechtigheden met zijn tegenwoordigheid heeft willen op luisteren. Op 15, 16 en 17 Juni wordt het zie kentriduum te Bloemendaal gehouden Gelegenheid tot inschrijving voor Haar lem: Mariastichting bij mej. M. Beune, kantoor maatschappelijke zorg voor zie ken op Donderdag 13, Dinsdag 18 en Woensdag 19 Mei telkens van 3 tot 5 uur. Voor de omgeving van Haarlem: bij mevr. Kranendonk—Duffels, Bloe- mendaalseweg 72, Bloemendaal, op Donderdag 13, Vrijdag 14 en Maandag 17 Mei telkens van 2 tot 5 uur. Het gebrek in Haarlem aan geschikte kleine zalen voor Kamermuziek, doen verscheidene executanten de laatste tyd optreden in Kunstzalen voor musea en particuliere kunsthandels. Thans de dames C. van GroeningenHolleman, sopraan-zangeres en Elsa Nolthenius, pianiste in de „Kerkuil" Zeer zeker stemt de entourage van dergelijke zaal tjes intiem en doet voornaam aan. Men wordt verplaatst naar de muziekbeoefe ning op de kastelen in vroegere eeuwen, Scarlatti's Le Violette kon men echter Maar er is nog een eis, waartian die kleine zalen moeten voldoen, namelijk een behooriyke acoustiek. Iets waaraan zy met hun gewooniyk rijke stoffering, lage plafonds, enz. niet beantwoorden. Met het gevolg, dat de executanten onmogelijk hun zang en spel volgens hun begrip kunnen laten uitkomen. Zo ook nu. De zangeres had in hoge ligging veel moeite de toon goed te vormen en geheel zuiver te plaatsen. Deze wijze van zingen berokkend bovendien nadeel aan de muzikale uitbeelding, daar deze nu op de laatste plaats komV Bij enkele liederen b.v. Brahms' Stindchen en Scarletti's Le Violette kon men echter nog constateren, dat de soliste over mooj getimbreerde stemmiddelen en muzikaal inzicht beschikt. De pianiste begeleidde vaardig en stijl vol. De» vleugelklank doet daarentegen nogal dor en droog aan in het zaaltje. Jammer van de pianosoli, waarin daar door hoofdzakelijk technische kwaliteiten opvielen. Over belangstelling hadden de dames niet te klagen. OL. KOOP. Hedenmorgen arriveerde aan de Stormschool te Bloemendaal de Bel gische minister van Landsverdediging, kolonel S. B. H. R. de Fraiteur, in ge zelschap van enkele hoge ambtenaren van zijn departement. Hij werd verge zeld door de Nederlandse minister van Oorlog, luit.-kol. A. H. L. Fiévez. Het daartoe opgeleide peleton begon kort na de ontvangst met demonstraties van militaire acties. Zaterdagmiddag werd, onder grote .belangstelling, het Ruiterdiploma A van de Federatie Nederlandse Ryscholen in de Haarlemse Manege afgenomen Over het algemeen werd er behooriyk gereden, waardoor dan ook tien van de elf candidaten het diploma wisten te bemachtigen. Inderdaad een mooi suc ces voor de nieuwe directeur, de heer G. A. van der Meer, die op het voorbe reidend werk van wijlen de heer Van der Zijden een gouden kroon wist te zetten. Na afloop werden in de foyer de di ploma's door de secretaris van de Fe deratie Nederlandse Rijscholen aan de deelnemers uitgereikt en het oordeel van de commissie over de getoonde prestaties uitvoerig besproken. Geslaagd zijn de volgende candida ten; de dames Breure, T. Eysvogel, v. d. Goot, Hagens, Kraay, Lamböck, Pos thumus, en de heren H. Eysvogel Jr., Heemskerk en Willemsen Jr. In April 1948 werden aan de Prinsen hofbibliotheek uitgeleend 11.650 werken, aan het filiaal 4234 werken, in totaal 15.884 werken, waarvan 564 van de Mu ziekbibliotheek. Het ministerie van Economische Zaken deelt mede, dat aan de hand van de practijk enkele wijzigingen zijn aangebracht in de puntenwaar dering van textieigoederen, waardoor deze puntenwaardering meer in over eenstemming is gebracht met de hoeveelheid stof, welke bij het con- feetionneren der artikelen is gebruikt. Enerzijds betekent dit voor bepaalde artikelen enige verlaging van de pun- tenwaarde. Zo wordt er by de artikelen demi- saisons en regenjassen rekening mede ge. houden of deze gevoerd, half-gevoerd of ongevoerd zyn. Was een demi-saison of regenjas voor personen van 15 jaar en odder volgens de oude regeling steeds gewaardeerd op 45 punten, thans geldt •voor deze artikelen de volgende waarde ring; Gevoerd: 45 punten, half-gevoerd: 35 punten en ongevoerd; 25-punten. Voorheen bedroeg dè puntenwaardering vow deux-pièces voor de leeftyden 10 tot en met 14 jaar en 15 jaar en ouder resp. 15 en 25 punten, thans resp. 13 en 20. Slipovers zijn eveneens wat de punten betreft goedkoper geworden. Een slip over voor personen van 15 jaar en ouder was vroeger op 15 en is thans op 9 pun ten gewaardeerd. De puntenwaardering van ongemin- derde. zg. standaard-kousen is gebracht van 2 op 1 punt per paar. Voorts zyn enkele verlagingen in puntenwaar dering van baby-artikelen, waaronder luiers, vermeldenswaard. Voor luiers dient men voortaan 3 in plaats van 4 punten te geven. Anderzyds zyn er enkele categorieën artikelen, waarvooj de puntenwaardering in verband met het stofverbruik enigs zins hoger is vastgesteld. Ais voorbeelden worden genoemd: nachthemden en pyama's voor welke artikelen 1 resp. 2 punten meer worden gegeven. Tenslotte is voor een aantal artikelen, zoals heren- en jongenscostuums, over hemden, japonnen en mantels voor wat betreft de puntenwaardering de indeling naar leeftydsgroepen yervangen door in- nflAr flyUdPn betekent straksty dig de beste kolen die er zijn en zoveel mogeiyk In de soort die V wenst. Vraag het hen, die van ons betrekken. Daarom ook uw bonnen naar: Friese Varkenmarkt 610 (Spaarne bij Viaduct) Telefoon 14164 Cn 13904 Voor klanten bruinkoolbriketten zonder bon, (Adv.) Bioscopen: Rembrandt: Een moordenaar bekent (volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; Cinema Falace: Dwaalwegen (14 j.), 2, 4.15, '7 en 9.15 u.; Luxor: Mannen zonder vleugels (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Fraris Hals: The house on 92nd street, (18 j.), 2, 4.30, 7 en 9.15 uur; City: Zwevende gratie (14 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne- theater: De brandklok luidt (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. en 's Zondags: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Maandag 10 Mei: Stadsschouwburg: Rotterdams Toneel met „Huis Clos" voor Haarl. Kunstgem., 8 uur. Dinsdag 11 Mei: Concertgebouw: Beet hoven-cyclus H.O.V., 8 uur. DINSDAG 11 MEI Uitreiking bonkaarten enz. te: Haarlem (Vleeshal): Ba t.m. Ben, 8.30 —12.15 en 2—4.45 u. Heemstede (Binnenweg 160)Bak tjrr.'. BI, 8.30—12.15 en 2. Meer dan 40 meerdaagse reizen per week door Nederland en België, Prima hotels en maaltijden, deskundige, reisleiders, geen paspoort. Vraagt uitgebreid Zomerprogramma Mei Pinksteren nog plaats voor verschillende reizen. o.a naar HAARLEM: Groole Houtstraat 124, Tel. 20033 iJMUIDEH: H.A.C.O., Kalversir. 120 en inlichtingkantoren der N.S. „Kareol" in Aerdenhout, waar vele jaren Nederlandse gewonde militairen hebben vertoefd, zal 15 Juni een an dere bestemming krijgen. Het land goed komt dan aan de stichting „Tho- rex," die er een centrum zal vestigen tot verpleging van lijders aan ziekten van de borstholte thorex) en aan t.b.c., hart en vaatziekten. Men wil voorts komen tot en wetenschappelijke insti tuut, waaraan specialisten, de dienst voor volksgezondheid en de universi teiten meewerken. Reeds Zaterdag meldden wij een en ander over deze verandering. In het hoofdgebouw van „Kareol," dat uiterlijk onveranderd blijft, zullen straks tien tot vijftien specialisten alle ziekte-ge- vallen als beschreven, bestuderen. Men. hoopt de instrumenten van Ame rika ten geschenke te krijgen, terwijl de regering zich reeds bereid verklaard heeft een lening van f300.000,te ver strekken. In de tuin zullen Zweedse ba rakken gebouwd worden, een geschenk van de regering. Men hoopt ongeveer Zo stralend de morgen was van de 10de Mei, nu 8 jaar geieden, toen ons land door de Duitsers werd overrompeld, zo stralend was het ook deze morgen, toen op de Grote Markt te Haarlem vele oud-illegalen uit alle streken van ons land bijeen wa ren om van daar af op te trekken naar het eregraf te Bloemendaal ter herdenking van de gevallenen. Nadat het „Wilt heden nu treden" was gespeeld en de vele aanwezigen zich hadden opgesteld, sprak de burgemeester van Haarlem, P. Cremers, een kort woord waarin hy in de Franse taal de president van de Internationale Federatie van Ex- Politieke Gevangenen welkom heette. Spr. memoreerde de inval van de Duit sers en het prachtige verzetswerk, dat toen geboren werd. „Het Nederlandse volk weet, dat gy hier samen zijt geko men, mannen en vrouwen, wier hart brandt omwille der gerechtigheid. Geeft die stryd niet op, maar vecht door voor u zelf, uw gezin en uw volk." Na deze woorden speelde het muziek korps Crescendo het Wilhelmus. Om één uur zette de stoet 21011 in beweging. Oyeral In de stad luidden de klokken en van vele huizen woeien de vlaggen halfstok. De padvindersband ging voorop en daarna volgden die mannen en vrou wen uit de Nederlandse provincies, die een dierbare in Bloemendaal weten te rusten. Ieder droeg een bos tulpen in de hand. In de eerste ryen zagen we de burgemeester van Haarlem en wethouder D, Geluk, die de tocht ook te voet mede aflegden. Het politie-muziekkorps blies treurmuziek. Padvinders en padvind- sters liepen in grote getale mee, ook met bloemen in de hand. Het was zeer warm en men kon het de velen aanzien, dat zy slechts met grote inspanning de wan deling van lVs uur over de open Zeeweg naar de erebegraafplaats zouden kunnen volbrengen. De Diocesane Raad van Overleg in het Bisdom Haarlem houdt 1 Juni in restaurant Brinkmann een congres, waarop de grotest&ds- en plattelands problemen zullen worden besproken. Het woord zullen voeren de heren J. Bakker, voorzitter van de Raad van Overleg, directeur van het diocesaan bu reau van de R. K. Middenstand, mr. F. H. C. van Wijck, wethouder van Am sterdam en M. P. v. d. Weyden, lid der Tweede Khmer. 300 patiënten te kunnen herbergen, waarvan er 80 voor een bijzonder onder zoek in het hoofdgebouw een plaats zul len vinden. Aan de kant van de van de Van Vollehovenlaan komen zeven barak ken, in de kwekerij komen er drie, ter wijl daarnaast een bescheiden zusterhuis gebouwd zal worden. Aan de Vogelen- zangseweg zal men het ziekenhuis kun nen betreden. Men verzekerde ons, dat het natuur schoon ter plaatse niet geschaad zal worden, waar bomen zullen vallen omdat ze ziek zijn of anderszins komt een beplanting van hoog struikge was ter vervanging. Het is juist de be doeling een zo rustig gelegen geheel te krijgen, omdat „Kareol" eigehlijk voor sanatorium niet geheel geschikt is. In het Westen van het land kon de stich ting echter geen betere plaats vinden. Wanneer het buiten ontruimd is, zal er met spoed aan de opbouw van het nieuwe centrum begonnen worden en daarna zal het Roode Kruis-ziekenhuis te Santpoort ontruimd worden, waar door de provincie dan ook deze vleugel weer voor de verpleging van geestes zieken tot haar beschikking krijgt. Inderdaad heeft de regering de servi tuten van het landgoed gevorderd, om een spoedige inrichting van het „Tho- rex"-centrum mogelijk te maken. De protesterende omwonenden hebben, nadat zij uitvoerig van de plannen op de hoogte waren gesteld, hun verzet ge staakt. De Mei-vergadering van „St. Chris- toffel" werd gehouden op de vooravond van de algemene jaarvergadering. In het openingswoord behandelde de voorzitter het naar buitentreden van „St. Christoffel" als R.K. organisatie in het algemeen en het principieel handelen en optreden van elk Christoffellid in het byzonder. Na voorlezing van het verslag van de inleiding van prof. Brouwers over de doelstelling der prijspolitiek, gehouden voor de Raad van bijstand voor de detailhandel, had hierovereen leerzame gedachtenwisse- ling plaats. D.e winnaars bij de oplos sing van de rubriek „Wat doet u in dat geval", waren de heren Lobrie, Rosendahl en Numan. Het enige, waar de regie misschien ,in faalde, was de samenstelling van het auditorium, dat, dunkt ons, al te zeer bestond uit een „upper ten" die-het- al-weet en te weinig uit een massa, die nog voor een idee gewonnen moet wor den. In het laatste geval zou „this" om met Churchill te spreken „fine Sunday-afternoon" ook wellicht vér strekkender gevolgen gehad kunnen hebben. De massale bijeenkomst werd ge opend door de burgemeester van Am sterdam, mr. A. J. d'Ailly, die in het Engels en het Nederlands de talrijke gasten, die Amsterdam deze middag het voorrecht had te mogen ontvan gen, verwelkomde en zeide, dat de op komende zon van het Europese fede ralisme steeds meer de horizont be gint te naderen. De naar onze mening belangrijkste op merking op de Dam is Zondagmiddag ge maakt door de congres-voorzitter, de heer P. A. Kerstens. Van het eerste ogenblik af, waarop wij dachten aan de organisa tie van dit congres, zo verklaarde hij, meenden wy te moeten vermijden de opvatting, dat dit congres uitsluitend bestemd zou zijn voor beroemde man nen en vrouwen in Europa. Ons streven was er veeleer op gericht, het volk te doen begrijpen, dat het zelf ten nauwste geïnteresseerd is bij de thans gaande besprekingen. Dit congres van Europa gaat iMel het volk van Nederland aan, zoals alle andere Europese volkeren. Vandaar dat deze massale bijeenkomst op de Dam is georganiseerd, opdat iedere burger zal beseffen: ik hoor hier ook bij, het ideaal van het verenigd Europa is ook mijn ideaal. Daarna spraken nog Paul Ramadier, oud-minister-president van Frankryk, prof. dr. S. Berkelbach van de Spren kel, de Belgische oud-minister Julius Hoste en dr. H. Brugmans. Gejuich steeg op, toen Churchill ach ter het spreekgestoelte op de eretribu ne verscheen. Deze herdacht op de eer ste plaats de Meidagen van drie jaar geleden, waarin de bevrijding van Europa van de Duitse overheersing werd voltooid. Herinnerend aan ge meenschappelijke levens- en bescha vingsopvattingen van de Europese vol keren zeide Churchill voorts, dat deze beschermd moeten worden tegen het gevaar van verplettering door onver schillig welk totalitair stelsel, onver schillig welke vorm van despotisme. Te genover de tirannie, die Europa op nieuw bedreigt, moeten wij positie kie zen en standhouden. De hulp, die de Verenigde Staten aan Europa schenken, verdient niet alleen onze dankbaarheid, zij verdient ook al ler volledige medewerking, opdat uit de gemeenschappelijke inspanning een verenigd Europa groeie, waarin het be ter is te leven dan voorheen. In jet bijzonder sprak Churchill de wens uit, dat spoedig een Europese Raad zal wor den geschapen, die zijn eigen plaats zal innemen in de Organisatie van de Verenigde Volken, en dat de burgers van de Europese staten zich zullen leren beschouwen als burgers van Europa. Daartoe zal nodig zyn, dat wij ons zelf weten te overwinnen en dat wij erin slagen, de nationale rivaliteit tussen de Europese landen uit te schakelen. Nadat de heer Bohy, voorzitter van de Union Parlementaire Européenne, nog een rede had gehouden, waarin hij o.m. dank bracht aan Churchill, aan wie het te danken is, dat de volkeren van De theoretische kans, welke HBC nog had in de strijd voor promotie hebben de Heemstedenaren gisteren tegen Leer dam verspeeld. De gasten scoorden weliswaar slechts één doelpunt, doch dit was voldoende om de zege veilig te stellen, want HBC slaagde er niet in het net te vinden. Het was weer de oude kwaal waar aan het elftal der gecombineerden mank ging; een volkomen schotloze voorhoede, waarin slechts Valet door vaak uitste kend werk de aandacht op zich vestigde. Maar als het slechts van één speler moet komen, zijn doelpunten uiterst kostbaar en zo was de Leerdam-defensie vrijwel steeds fci de gelegenheid de HBC-aanvallen in de kiem te smoren. Voortreffelyk was ook nu weer de Heem- steedse verdediging, waarin doelman Willemse prima werk verrichtte en De Reus tezamen met v. d. Linden ér voor zorgde, daU de iLeerdam-aanvallers zich weinig schietkansen konden scheppen. Een misverstand in de HBC-verdedi- ging was oorzaak, dat de gasten na tien minuten de leiding kohden nemen, doch de stryd bleef volkomen open, want belde partijen gaven elkaar niets toe. De fraaie voorzetten van Nolet bleven alle onbenut en daar de Leer dam-aanval geen kans zag de bal ach ter Willemse te krijgen, brak de rust aan met ongewyzigde stand. In de tweede helft ontspon zich een zeer felle en harde strijd, waarbij HBC vocht om zyn achterstand#in te halen. De Reus Sr. verliet zijn plaats in de verdediging en trok mede naar voren. Maar wat HBC ook probeerde, doelpun ten bleven tot de vrome wensen be horen, mede doordat de Leerdam defensie zich met man en macht ver weerde tegen alles wat HBC in deze richting ondernam. De Haarlemse clubs hebben het in de eerste Bekerronde lelyk laten zitten en op TYBB na werden alle clubs uit onze omgeving uitgeschakeld. Bloemendaal verloor van RKWA met 62, in welke wedstrijd de Amsterdamse middenvoor Taviani een uitstekende party speelde en vier doelpunten voor z'n rekening nam. Zandvoortmeeuwen verloor in Am sterdam van DWS met 51 maar tot aan de rust gaven de Zandvoorters goed partij en toen luidde de stand nog 00. De Zandvoorters hadden zelfs een pe nalty onbenut gelaten. DEM verloor van Oranje-Zwart met 20. In elke speelhelft scoorde Oranje- Zwart eenmaal. TYBB ondernam de verre reis naar Texel en speelde daar 11 gelyk. De Geel-Zwarten komen dus in de volgende ronde als enig over gebleven Haarlemse vertegenwoordiger. West-Europa weer in vrijheid kunnen leven en spreken, werd een geestdriftig slotwoord gesproken door de zeereerw. heer Henri de Greeve, die de geschie denis van Europa een geschiedenis var. mislukkingen noemde. Velen met mij geloven, aldus spreker, dat een Europese eenheid, die zich beperkt tot economisch en militair gebied, geen stand zal kun nen houden. Want economie en militaire macht zijn slechts menselijke middelen en het menselijke element, dat in de ge schiedenis van Europa elf eeuwen lang heeft gefaald, kan. slechts door het bo venmenselijke worden overwonnen. Niet het christendom, maar de christenen hebben gefaald en elke nieuwe poging om buiten Christus om Europa te orga niseren zal opnieuw tot mislukking zijn gedoemd. Aan het einde van zyn rede ver zocht spreker de aanwezigen, door het bewaren van een minuut stilte de millioenen te herdenken, die voor Europa's vryheid en eenheid hun le ven hebben gegeven. Een zangkoor onder leiding van Louis Schwirtz voerde daarop het „Beati Mortui" uit. Het koor, bijgestaan door het muziekkorps van de Amsterdamse politie, had zich tijdens de bijeenkomst reeds eerder doen horen, o.m. met de eerste vertolking van een lied van hèt verenigd Europa, dat in vier talen ge zongen kon worden en dat in geen van die vier talen noch in de toonzetting een overtuigende of meeslepende indruk maakte. (Van onze Haagse redacteur) Nadat vannacht tot 6 uur was doorvergaderd hetgeen wel iets zegt voor de grondigheid, waarmede men tracht te werken zijn de gedelegeerden in pleno hedenmor gen om hïlf 11 weer in de Ridder zaal bijeengekomen om de motie van de Politieke Sectie te bespre ken. Voorzitter van de vergadering was ditmaal Anthony Eden, die na voorlezing gedaan te hebben van de resolutie onmiddellijk het woord gaf aan Ramadier om de conclusie van de Politieke Sectie toe te lich ten. Gisteren zijn de oud-leerlingen van de St. Henricus-Muloschool weer bijeen ge weest. Twee elftallen, samengesteld uit oud-leerlingen, ontmoetten elkaar op het voetbalterrein. Des avonds hebben de oud-leerlingen een cabaretavond ge geven onder regie van broeder Eduard. Vooral de drie vrolijke Kajotters wisten met hun oorspronkelijke Nederlandse liedjes en goede moppen aller hakten te veroveren. Er zal een orgaan verschij nen onder de naam „Contact." Het mu zikale gedeelte werd verzorgd door „De Rhythm Sailors" o.l.v. Gerard Bor. Ongeveer 3ü?percent van de leden van de K.V.P. hebben het gisteren de moeite waard gevonden om. hun stemmen uit te brengen voor de candidaatstelling voor de Tweede Kamer. Slechts 179 stemmen zijn er uitgebracht, waarvan slechts weinigen zich geheel achter het gegeven politiek advies hebben ge schaard. Hedenavond 8 uur houdt de pluim veevereniging „De Eendracht" in het R.K. Verenigingsgebouw een ledenverga dering met een agenda, welke onder meer de oprichting van een reisclub vervat. In samenwerking met het Niwin-co- mité belegde Kath. Thuisfront Zondag avond ter gelegenheid van Moederdag in het patronaatsgebouw een contact- avond voor ouders en echtgenoten van Zandvoortse militairen. De opkomst was goed. Na een openingswoord van mevr. Hennis. de voorzitster van het Niwin- comité,' spraken achtereenvolgens kape laan Nijman en de heer Lindeman na mens „K.T." Enkele interessante films werden vertoond. Een uit Indië gedemo biliseerd militair beantwoordde een aan tal vragen, gestelij door familieleden van militairen. Nadat de aanwezigen waren getracteerd sprak nog Ds. Sa- raber. Een goed geslaagde avond. Zandvoort heeft zyn eerste zomer- Zondag gehad. Opmerkelyk was het grote aantal fietsers, dat herinneringen aan vóóroorlogsetijden wakker riep. Tegen het middaguur vormden zich files van fietsers langs de Zeeweg en Zandv -laan. De spoorwegen en de tram reden extra diensten. Het strand was gevuld met een krioelende mensenmassa, waarvan enke len zich al voor een bad in het zilte nat waagden. De K.AJ3. afd. Overveen geeft Dins dag 11 Mei in Gebouw „Dotni" een culturele avond voor haar leden. Mede werking verlenen Jo Vincent met zang, mej. L. Diepenbrock met declamatie en Jan Hisschemöller met piano-soli. f~! 47) Hy was erg bleek en erg boos en er waren vier mannen van de oorlog by hem. Hy legde haar uit dat de mannen haar kwamen weghalen. Ze begreep toen niet-waarom; nu wist ze, dat het was omdat ze haar vader wilden dwingen, voor hen te werken, en omdat hy gewei gerd had, en dat ze haar daarom weg namen totdat hy zou toestemmen. Hij zei, dat ze niet bang moest zyn en dat ie hem niet konden beletten, de Ameri kaanse consul op de hoogte te brengen. Twee van de mannen zetten haar in een auto en daarna had ze haar vader nooit meer gezien. Een hele tyd lang woonde ze met an dere kinderen in lelijke gebouwen, er gens op het platteland. Rondom de ge bouwen lieip prikkeldraad. Iedere dag stonden ze op, kregen wat vieze soep te eten en gingen dan op het land werken. Als ze dan terugkwamen kregen ae weer soep en grauw brood. Ze had aldoor moeliykheden, want ze had besloten geen Frans of Duits te praten, alleen maar Amerikaans, en als dan de mensen van het kamp haar riepen, deed ze net of ze hen niet verstond, en dan scholden ze soms of sloegen haar. Er waren ook een paar Engelse kinderen en daarmee praatte ze; en verscheidene Franse kin deren wilden ook Amerikaans leren en dan hielp zei ze. Eens stuurden Ze haar naar een boerdery. waar een knorrige man en vrouw aardappelen en' knollen kweekten, en daar moest zy voortaan biyvén wonen en werken, maar er kwam niet veel van terecht, omdat ze alleen maar Amerikaans wilde spreken en daarom stuurden ze haar op het laatst terug naar de plaats met het prikkel draad. Op een dag werkte ze op een akker buiten het kamp. Ze was erg moe en hongerig en ze had pas slaag gehad van een groot Duits meisje, dat hun vertel de, wat ze doen moesten. Toen ze in de buurt van struikgewas kwam gooide ze haar schoffel neer en rende tussen de struiken. tZe herinnerde zich, dat ze hele' einden gelopen had, dat ze mee gereden was op een goederentrein, dat ze eten gestolen had en dat ze op een keer in de keuken van een huls, ergens in Zuid-Frankyk, betrapt was op het stelen van voedsel. Toen was er Iets vreemds gebeud. De mensen In dat huis hadden haar niet geslagen of uitge scholden. Ze hadden haar integendeel te eten gegeven en haar een bed gewezen en geprobeerd haar aan het praten te krygen. Eerst was ze biyven zwygen, maar naderhand had ze hun alles ver teld. Het was gebleken, dat ze de Duitsers tegenwerkten en wisten hoe je in en uit. Frankrijk kon komen. Ze lieten haar op weg gaan langs allerlei wegen. Soms liep ze, soms reed ze mee in boerenkar ren, tot ze tenslotte terecht kwam in auto's en toen in een trein en die trein had haar naar een stad gebracht, die Madrid .heette, in Spanje. De mensen, die haar in Madrid afhaalden, brachten haar triomfantelyk naar het huis, waar de Amerikaanse ambassadeur woonde, en zeiden dat ze haar belevenissen tegen een man achter een lessenaar moest ver tellen. De man schreef alles op en tikte haar op haar wang. en zei dat hy het zou onderzoeken en dat ze van tyd tot tijd maar bij hem terug moest komen. Toen ze zover gekomen was, begroef Sherry haar gezicht weer onder het kussen en begon opnieuw te huilen. Ik wachtte even en vroeg toen: „Wat gebeurde er toen?" „Niets," zei ze boos. „Hy deed niet? voor me. Hy had het te druk.'» Ze bleef me aankyken om te zien, wat voor een uitwerking dat op mtj zati hebben. Ik zei niets. Het was onaannemelijk, dat een klerk van een ambassade haar zo van het kastje naar de muur zou heb ben gestuurd Ze had natuurlijk geen papieren, maar de ambassade kon im mers in Washington informeren of er een paspoort was afgegeven aan een ze kere Benay, die voor de oorlog met een dochtertje naar Frankrijk was 'gegaan. Maar daarover kon ik het later nog wel eens met haar hebben. Sherry bleef een hele tyd in Madrid wonen. Wel meer dan een jaar, dacht ze by mensen, die in verbinding ston den met de Franse ondergrondse. Tegen het einde van het jaar was de oorlog af gelopen, maar voor haar veranderde er niets. Ze werkte in het huishouden voor de mensen, die haar by zich genomen hadden, leerde Engels zy noemde het Amerikaans aan alle kinderen, die er maar van horen wilden, en ging iedere maand naar de ambassade, zon der resultaat. De mensen by wie ze in huis woonde probeerden haar op allerlei manieren te helpen en ze trachtten een paar keer passage voor haar op een boot naar Amerika te bespreken. Tenslotte vertelden ze haar op een dag, dat ze mee kon met een boot die naar Cuba ging Dat was niet ver van Amerika af. Als ze het er op durfde wagen, kon ze naar Cuba gaan en vandaar in Amerika trachten te komen. De, enige moeilijk heid was, dat ze geen kennissen op Cuba had. De kapitein van de vrachtboot wil de haar tydens de reis wel onder zyn hoede nemen, maar zodra ze aan land was, zou ze op eigen benen moeten staan. Dat was haar al voldoende en dus vertrok ze naar Cuba. Op de boot waren nogal wat Fransen. Ze geloofde, dat er by waren, die ty dens de oorlog de Duitsers geholpen hadden en daarom nu de vlucht namen. Een echtpaar stelde haar in de gelegen heid, in Havana huishoudelyk werk voor hen te doen en in het Engels tegen an dere mensen te vertellen wat ze wilden, wanneer zy zich in het Fr^ns niet ver staanbaar konden maken. In'Havana pro beerde ze weer hulp van de Amerikaanse ambassade in te roepen, maar ze had den het daar te druk om zich met kleine meisjes te bemoeien en eindelijk had ze toen een kans gekregen om stiekum in Amerika te komen en hier was ze dan. „En nou ga je me zeker vragen wat de ondergrondse in Parys kost, niet waar?" vroeg ze zenuwachtig. „Nee," zei ik. „Deze keer geloof ik je." „Geloof geloof je me ook, als ik zeg, dat ik niet weet wat het kostte? Ik weet alleen maar dat ze de ondergrond se da'ar de méro noefden.'' Zelden hebben we onze bisschop z® stralend, zo gelukkig lachend eo zo jeugdig gezien als gistermia- dag, toen Monsigneur naast de Karcu* naai door de dichte rijen mensen °P het Kathedraalplein schreed. Het wa' hem aan te zien, dat deze sluitingsdag van de Kathedraalfeesten een bewijs vormde voor zijn vaste overtuiging, daj de katholieken van de Bavostad h®| kerkelijk gezag eren, het gehoorzaam zijn, het volgen en het ook kunnen hul' digen. Neen, het was niet alleen "8 brandende zon die deze hulde aan voet van 'de rijzige basiliek deed sla" gen, want de duizenden omstanders droegen de zon van innerlijke blij he ia mét hun bisschop op het gelaat. Mgr. Filbry, die gerechtvaardigd trow mocht zijn, gaf in brede volzinnen d® dankbaarheid van Haarlem jegens de Kardinaal voortreffelijk weer. Ons hart klopte sneller, toen het de- filé begon. Allen die de kracht van on® katholieken nog onderschatten hadd®n daarbij tegenwoordig moeten "zijn, cri te ontdekken dat da vonrbytrekkeno® jeugd, gevolgd door deputaties vaD standsorganisaties en' hun onderafde lingen. niet alleen trouw aan de- ker? van Rome zijn, maar het Nederlandse kerkelijke gezag terzijde staan als d® hoog oprijzende vierkante torens naast de koepel van de Basiliek. Het is eed demonstratie van een uur geworde®' maar alleen het défilé had een gans® middag in beslag kunnen nemen. He' warm kloppende katholieke hart va® Haarlem was voelbaar in die rijen, ds wapperende kleurrijke vlaggen droeg®0 het heilige enthousiasme uit, de trom" men en bazuinen van de Verkenners band vertolkten de strijdlust tegen al len, die ons willen belagen. De Kardi' naai had met een enkel woord van b®* communisme gewaagd, het goddel of* communisme, dat ook met vlaggen trommen door de steden trekt, ma?' met mensen, die op hun gezicht d® haat meedragen tegen de godsdienst, torens tegen God optrekken, maar z® ineen zullen zien storten. Hier defileerde op het Kathedraal plein, voor' Kardinaal en Bisschopp®0 de jeugd van de hoofdstad van Noord holland en van het diocees. Vertegen' woordigers van alle katholieke scholen als een getuigenis van de triomf van he1 bijzonder onderwijs; de jeugdbeweging eens verdrongen door de nazi's, kloeks' dan ooit herrezen, vastberaden voor d» toekomst Hier defileerden de eenvoudige sf beider, het spoorwegpersoneel, de am bachtsman, de bouwer, de metaalbewer ker en representanten van alle ander® geledingen in ons maatschappelijk be stel. Voor Johannes Kardinaal de Jon£« de reus van het verzet, torenhoge fi guur van de daad. De oorkonde, die aan deze dag zs« herinneren, is het stoffelijk bewijs va" wat in aller harten in dit historisch® uur op het plein van Haarlems Basi liek leefde. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week d* navolgende verliezen zyn" gerapporteerd- Landmacht; Sold. H. Dapper uit Steenwijk. Overle den na vermissing sedert 10 Januari 1943- Serg. C. J. de Kinder uit Rotterdam- Overleden na vermissing sedert 25 JU1* 1946. Sold. J. C. de Rooy uit Naarden. Over leden na vermissing sedert 28 Mei 194®' Sold. S. de Vries uit Amsterdam, ovef- ieden na vermissing sedert 28 Mei 1946. Dpi. adjt. onderoff. W. D. Zitman Amsterdam. Overleden na vermissing dert 25 Juni 1946. Kon Ned.-Indische Leger: Heeft in de periode van de afgclop®" week geen verliezen gerapporteerd. Kan. Marine: Heeft in de periode van de afgelop®" week geen verliezen gerapporteerd. Er zijn nog steeds geen bijzonder heden te verkrijgen over de aanval van de met speren gewapende Indo nesiërs op een Ned. militaire bui tenpost in de nabijheid van Cheri- bon; alleen heeft een officiële Ne derlandse zegsman het incident be vestigd. Nader verneemt U.P„ dat de aahv^ tegen het aanbreiden van de dag pla®-(ï vond, waardoor het niet goed mogeW was, het juiste aantal aanvallers te o0 derscheiden evenmin als het juiste a8j°j tal gedoden en gewonden. Het aaB^j van duizend man, dat Vrydag g'enoei0 werd, moet als overdreven worden schouwd, daar in werkeiykheid BUri schien slechts 100 man aan de aaB^ deelgenomen hebben. De republikeinse minister van voeding Ali Saslroamidjojo heeft iB telegram aan de republikeinse v®' genwoordiger te Lake Success, I* ,e Palar, medegedeeld, dat hy door .t republikeinse regering Is benoemd gevolmachtigd minister. Naar Aneta uit gezaghebbende verneemt, zal dé republikeinse dele® tie Dinsdag van Batavia naar Dj0®^ gaan om met de republikeinse regefi1^ overleg te plegen ten aanzien van besprekingen over de Unie. Vlf. Naar wy vernemen is de heer v' Thomassen, lid van de Tweede N®' merfractie van de Party van de beid en secretaris van het par'u bestuur, benoemd tot burgemeest® van Zaandam. De heer Thomassen werd op 3 ber 1909 te Amsterdam geboren- ^y jaar diende hij het onderwijs. Van ajs gustus 1940 tot Mei 1941 trad leider van de gemeentelijke 3® jjil registratie op. Tot April 1943 vv^a^f' werkzaam op het hoogovenbedrijf. na hij in Tilburg onderdook. Hier M hij na de bevrijding aangezocht t® militair commissaris by het M.G- treden, wanneer de Zaanstreek zou worden. Tot Augustus 194® hij in deze functie. De heer Thomassen zal Tweede Kamerlid niet meer herki stellen bij de nieuwe verkiezinge"' yt® vrouw zal voor de Zaandamse 8et° raad bedanken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2