Amerika stelt voor de geschilpunten met Rusland te bespreken het Sovj et-regering gaat met voorstel accoord Duidelijke taal van Natsir I w t Zwaar weer boven ons land 12 MILLIOEN TON KOLEN UIT DE MIJNEN? Waarheen Ontroerende plechtigheid op Erebegraafplaats H BENDEN ONDER LEIDING VAN JAPPEN VERWEKKEN NOG ONRUST De overval bij Cheribon Velserbrug door bliksem getroffen Radiorede H.M. de Koningin „Als onze vrijheid opnieuw wordt bedreigd Tot hoofd en hart v. Toezicht op uitleen bibliotheken MOLOTOV SCHAKELT DE HUIDIGE RUSSISCHE POLITIEK ALS OORZAAK BIJ VOORBAAT UIT Bezorgdheid van de V.S. toegenomen Republiek uitgenodigd leden aan te wijzen voor een Nedeconomische delegatie Krijgsgevangenen uit Djocja teruggekeerd Republiek de jure en de facto erkend Tweehonderd a drie honderd doden en gewonden GROTE SCHADE IN HET WESTLAND Gezelligheid van het huiselijk leven in de wintermaandenis er mee gemoeid MECHANISATIE VAN DE K0LENWINNING Morgenavond om half zes Beëdiging van prinses Juliana Ere-begraafplaats te Bloemendaal REDE MINISTER MANSHOLT Het weer. DINSDAG 11 MEI 1948 72ste JAARGANG No. 24148 DE SPANNING TUSSEN DE V.S. EN DE SOVJET-UHIE De actie van communistische minderheden Mening der Sovjet-regering 8en tem. De grief tegen het Marshall plan iSPi (Van onze Limburgse redacteur) We zijn nu,in de vijfde maand van 1948 al een flink eind opgeschoten cn nog kunnen we niet met zekerheid zeggen of we de 12 mülioen ton productie in onze mijnen zullen halen. Dat is nochtans een probleem van nationale betekenis. Het omvat zowel aangelegenheden van economisch herstel als van betalingsbalans, want enige millioenen ingevoerde tonnen steenkool betekenen grote bedragen aan vreemde, harde valuta. Ook de gezelligheid van het huiselijk leven gedurende de zes stookmaanden, het koude seizoen dat ons dwingt binnen te blijven, is ermee gemoeid. Meer succes had men onder de poli tieke delinquenten, van wie er een 2600- H. M. de Koningin zal Woensdag 12 Mei om 17.30 uur een radiorede houden voor Nederland en de Over zeese Gebiedsdelen. Voor Nederland zal de rede uit gezonden worden over beide Hilversumse zenders. In strijd met de Grondwet? Geen uitvoering grote plan? Het is voor velen moeilijk een ander iets uit te leggen, zonder er m te leggen, wat de schrijver of spreker niet heeft bedoeld. WONINGVRAAGSTUK Gem. commissie van onderzoek BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM telefoon: Redactie 21544; Adverten'ies 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, f 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. Directeur: 3. 3. W. Boerriater. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. De Amerikaanse ambassadeur in Moskou, generaal Bedell Smith, heeft zes dagen Seleden een nota aan de Sovjet-Russische regering overhandigd, waarin door de Amerikaanse regering uitdrukking wordt gegeven aan de bezorgdheid van Amerika '1 verband met de vijandige houding van de Sovjet-Unie en zowel de vastheid Van de huidige Amerikaanse politiek als de afwezigheid van agressieve bedoelingen ttn de zijde van Amerika werden onderstreept. In de nota wordt er de nadruk °P gelegd, dat, wat Amerika betreft, de deur altijd open blijft voor discussie en regeling van de geschillen. In het bericht, waarin Radio Moskou hedenmorgen als eerste deze nota bekend ■naakte, voegde zij er aan toe, dat Molotov de Amerikaanse ambassadeur Zondag heeft medegedeeld, dat de Sovjet-Unie instemt met het Amerikaanse voorstel om besprekingen te beginnen over de regeling van de geschilpunten, die tussen beide h>nden bestaan. de buitenlandse politiek der V.S. ten grondslag liggen. 2. De regering der V.S. wil duidelijk doen uitkomen, dat de V.S. geen vijan dige of agressieve bedoelingen heeft in haar betrekkingen tot de Sovjet-Unie. In de Amerikaanse nota wordt ver gaard, dat de bezorgdheid en de vast beslotenheid van het Amerikaanse volk 's toegenomen in verband met de vij- andige houding, die de Sovjet-Unie toont ®iet betrekking tot het program voor Europees herstek Radio-Moskou citeert de volgende '^ee punten uit de verklaring: JL tie politiek van ae Amerikaanse ^gering in internationale aangelegen- - beden is onlangs voldoende definitief Geworden. Dit geniet de steun van de ^eerderheid van het Amerikaanse volk. ~eze politiek zal in de toekomst ener- worden voortgezet. Binnenlandse Politieke overwegingen, zoals bijvoor beeld de a.s. verkiezingen, hebben in bet geheel geen invloed op deze politiek. De Amerikaanse' regering is er zich "ewust van, dat de communistische or ganisaties op verschillende plaatsen de burning verbreiden, dat een naderende ®conomische crisis in de V.S. spoedig leiden tot een wijziging in de Ame rikaanse politiek. Zelfs degenen, die in dergelijke verklaringen volharden, moe- begrijpen, dat een economische cri- fls in het geheel geen invloed zal heb ben op de industriële capaciteit der V.S. f °P de fundamentele factoren, die aan In feite zouden vele elementen in de buitenlandse politiek der V.S., die op het ogenblik zulke scherpe tegenwer pingen van de zijde der Sovjet-pers uit lokken, nooit zijn ontstaan, indien er voor de V.S. geen noodzaak had bestaan, aan de andere landen hulp te brengen met het doel hun politieke onschend baarheid te beschermen tegen pogingen van de zijde van communistische min derheden om de macht te grijpen en regeringen te vormen, die ondergeschikt zijn aan buitenlandse belangen. Indien deze pogingen ophouden, dan zal de noodzaak van zekere manifestaties in de buitenlandse politiek der V.S., die klaarblijkelijk te Moskou ontevredenheid wekken, verdwijnen. Op 9 Mei ontving Molotov generaal Bedell Smith en hij verklaarde, dat de Sovjet-regering een positieve houding innam tegenover de Amerikaanse wen sen om de betrekkingen tussen beide landen te verbeteren. Hij verklaarde zich accoord met het voorstel om be sprekingen te beginnen om de geschil- De Nederlandse delegatie heeft in «aam van de Nederlandse regering de JUpublikeinse regering uitgenodigd ver- :ef>enwoprdigers aan te wijzen, die als 3 van de Nederlandse delegatie zullen ■welnemen aan de conferentie van de Jbenomische commissie voor Azië en het /erre Oosten, welke de volgende maand Ootacamund in India zal worden ge houden. Naar Aneta uit Tasikmalaja verneemt, 18 het in de omgeving van deze plaats b°g steeds onrustig. Enige benden, welke onder leiding van bpanncrs staan, maken deze streek b°g onveilig. Nederlandse troepen tre- ^n hiertegen voortdurend op. Dij 'n onlangs uitgevoerde zuiverings actie zyn twee Japanners gedood, terwijl groot aantal onruststokers gevangen lohomen werd. Alle zes Nederlandse krijgsgevangenen Djocja zijn te Batavia gearriveerd, y^er het algemeen was het hun wel rbn te zien, dat zij geruime tijd een yDjheidsberovlng hadden ondergaan. Zo Ie soldaat J. H. Hicks uit Schiedam b^s twee jaar in gevangenschap ge- en de marinier tweede klasse J. Vredensbregt bijna anderhalf jaar. h De anderen zijn gedurende de politio- bbie actie in republikeinse handen ge ilen. G. Sleegers uit Deume (N.B.) ver- 3e, dat hij in het hospitaal te Djocja gbbfgaans een goede behandeling heeft fbhoten. J. A. Dierendonck uit Vlissin- zeide, dat hij in de Djocjase gevan- s ook redelijk was behandeld, maar {jchti-'^Publikeinse minister van Voor- boiid bloh. Natsir, heeft in een onder- Sub,i«"t Antara verklaard, dat de re- »°or 3e jure en de facto is erkend ïacbj y^schillende landen en alleen de Ne# »r. verschillende grote mogend- rwbiten'n f'* is> dat 3e republiek reeds °k j. n3se betrekkingen onderhoudt, h staan feit. aldus Moh. Natsir, het ba 3er X.N.I., het leger, dat ook \yb- Dicke overeenkomst blijft be- fcl0,'3ent^|a,ls bestaat moet beschouwd u;b So *'s stenen voor de vestiging van Wi 3ic »ffein.e Negara Indonesia Seri- a"dsf, c'sen strijdkrachten en bui- e betrekkingen heeft. tot hij daar arriveerde had hij veel moeilijkheden met de -TNI, terwijl de behandeling te wensen overliet. In de gevangenis had hij echter sinds zijn aankomst in September 1947 geen post mogen ontvangen en ook niet mogen schrijven. Sergeant I. C. Mos uit Rotter dam en soldaat G. A. Steerrvoorden uit Noordwijk hadden beiden in het Djocja- hospitaal gelegen, hadden bezoek mogen ontvangen en post per Rode Kruis- forrr.ulier gekregen en verstuurd. De Nederlandse militairen wisten niet wat er verder met hen zou gebeuren na aankomst te Batavia, maar hoopten spoedig naar huis te mogen vertrekken. punten, die tussen beide landen bestaan, te regelen. Radio Moskou voegt hieraan toe: „Te zelfdertijd verklaarde Molotov, dat de Sovjet-regering het nodig acht mee te delen, dat zij het niet eens kan zijn met de Amerikaanse regering, dat de oorzaak voor de huidige onbevredigen de toestand de politiek is van dë Sovjet- Unie in Oost-Europa en de vergroting van de invjoed der Sovjet-Unie. „De verklaring van de Amerikaanse regering zegt, dat bepaalde maatrege len op het gebied der buitenlandse po litiek der V.S. in andere landen, welke maatregelen ontevredenheid van de zijde der Sovjet-unie verwekken, het resul taat zijn van de invloed van de Sovjet- Unie op de binnenlandse aangelegen heden van deze Oost-Europese landen. De Sovjet-regering kan niet accoord gaan met een dergelijke uitleg". Molotov verklaarde, dat er sedert de oorlog in de landen van Oost-Europa ernstige de mocratische veranderingen hebben plaats gevonden. Het zou onjuist zijn deze veranderingen toe te schrijven aan inmenging van de Sovjet-Unie. In de Sovjet-verklaring wordt voorts gezegd, dat, indien de kwestie van het economisch herstel van de Europese landen werd opgelost op de basis van de internationale economische samen werking binnen het kader der V.N., er geen redenen zouden zijn voor een ne gatieve houding van de Sovjet-Unie. De Sovjet-regering acht het nodig te verklaren, dat de huidige onbe vredigende toestand der Sovjet-Rus sischAmerikaanse betrekkingen en de spanning in de internationale toe stand een gevolg zjjn van de politiek der V.S. gedurende de jongste periode. Deze wordt in de eerste plaats aange moedigd door de stappen, die de V.S. hebben genomen in de richting van de steeds grotere ontwikkeling van het netwerk van militaire, marine- en vliegtuigbascs in alle delen van de wereld, met inbegrip van gebieden in de buurt van de Sovjet-Unie. Militaire zegslieden, die uit Cheribon te Batavia zijn teruggekeerd, bevestig den vandaag het United-Pressbericht, volgens hetwelk duizend Indonesiërs, gewapend met bamboesperen, een aan val hebben gedaan op een Nederlandse legerafdeling te Koenjngan in het ge bied van de zeehaven Cheribon. Vol gens hun mededelingen waren de In donesiërs blijkbaar van mening, dat de Nederlandse post gedemobiliseerd en ongewapend was, doch toen zij deze post naderden openden de Nederlan ders het vuur uit machine-geweren, tengevolge waarvan de Indonesiërs tweehonderd a driehonderd man aan doden en gewonden verloren. Neder landse officieren hebben het incident nog steeds in onderzoek. De botsing speelde zich af op door de Nederlanders bezet gebied. Aan Nederlandse zijde werden geen verliezen geleden. Naar vernomen wordt voeren de Nederlan ders in de omgeving thans een zuive ringsactie uit Een officiële Nederlandse woordvoer der bevestigde het incident, doch was niet in staat bijzonderheden te ver strekken, waarbij hij er op wees, dat dit in strijd zou zijn met de Renville- overeenkomst, die dergelijke gebeurte nissen onder militaire censuur plaatst. Hij voegde er aan toe dat de Nederlan ders geen communiqué zouden uitge ven. Inmiddels wordt bekend, dat militai re waarnemers van de UNO bezig zijn een neutraal onderzoek naar het inci dent in te stellen. De Bond van ex.Politieke Gevangenen herdacht gisteren de 10e Mei op het Erekerkhof te Bloemendaal. Minister Mansholt hield daarbij een toespraak Tijdens hej zware onweer, dat zich Maandagmiddag boven ons land ont lastte, is de Velserbrug over 't Noord zeekanaal door de bliksem getroffen met het gevolg, dat de bovenleiding van het electrische spoorwegnet on klaar raakte. Van half zes tot half elf moest het verkeer tussen Haarlem en Uitgeest over een spoor worden geleid. Ook de hoofdstad heeft zijn deeboge- kregen van de onweersbuien, die in een breed front sedert 12 uur van het Zui den uit over ons land trokken. Een vrachtwagen met reclameborden was een gemakkelijke prooi voor de ruk winden en tot tweemaal toe bracht het heen en weer zwiepende gevaarte de levens van de voorbijgangers op de Dam in gevaar, gelukkig zonder ern stige gevolgen. Brandweerauto's gier den even later met sirenegeloei door de straten naar het postkantoor, waar uit rookwolken opstaken: er zou blik seminslag zijn in de radiokamer. Het was slechts de dieselmotor, die werd aangeslagen voor de lichtvoorziening van het gebouw.... Het stadhuis kreeg ook alarm. Hier sloeg het hemelvuur in de vlaggestok, die versplinterd werd. De landbouwer Brekelmans in het ge- hucht Giersbergen onder de gemeente Drunen vond in het bos een nest met acht jonge wilde zwijnen. De ouders van deze diertjes hebben de vlucht genomen en nu probeert Brekelmans ze met de fles groot te brengen. Of hij ze ook vet kan mesten In de grond is het een kwestie van arbeidskrachten, een probleem, dat zich moeilijk oplossen laat. Momenteel wer ken in onze mijnen ongeveer 40.000 man, van wie zowat 26 000 ondergronders, de echte delvers. waar het om gaat. De zware, vuile en gevaarlijke arbeid in ,,'s aardrijks ingewand" is niet geliefd bij de West-Europeanen, bij de Neder lander, die nog maar weinig mijn-tradi tie heeft, allerminst. In normale jaren vormden de vreem delingen: Duitsers. Polen. Slovenen enz. een aanzienlijk deel der bemanning, die overigens toch steeds voor ongeveer de helft uit geboren Limburgers bestond. Nederlanders uit andere provincies wa ren er ook wel genoeg, doch ze bleven gewoonlijk niet langer dan onvermijde lijk in het bedrijf: velen werkten boven» gronds, wat men nauwelijks echte mijn- arbeid noemen kan. De aanvulling van de gelederen der delvers blijft een der grote zorgen voor de leiding onzer bedrijven. In sociaal opzicht geraakten de mijnwerkers in goede conditie; de veiligheid in onze kolengroeven mag men voorbeeldig noemen; er worden flinke lonen met kindertoeslagen enz. uitbetaald; er kwam een meer bevredigende regeling der pensioenen, en tochMen heeft aanvulling geprobeerd met een werf- actie door heel het land. die geen vol doende resultaten opleverde. tal in de mijnen werkt. Over hun pres taties is men wel tevreden, doch men moet er op rekenen, dat de meeste na hun straftijd wel elders pogen onder dak te komen. Enkele jaren kan men op het gros nog wel rekenen: ook zullen hon derden aan de mijnen getrouw blijven, doch het personeelsprobleem vermogen zii niet op te lossen. Een paar duizend jonge Polen heeft men hierheen gehaald. Men hoopt, dat ze hier kunnen aar den, doch moet nu reeds constateren, dat zelfs deze mannen, die uit een land met lager levensstandaard komen, wel eens pogen ander werk te vinden. Hoe het met de propaganda voor ar beid in de mijnen, gevoerd in Indonesië zelf en op de schepen naar patria onder weg. verloopt, kan men nu nog niet weten; de actie werd met zorg en in zicht, met veel moeite en kosten onder nomen. we hopen dus het beste. Ze kan van veel belang wezen, doch vermag uiteindelijk het probleem al evenmin op te lossen. En toch: we willen en moeten de 12 millioen ton kolen halen en handhaven; we willen en moeten zelfs meer opleveren. De arbeidsprestatie per man en per dienst zal wel weinig meer verhoogd kunnen worden, de bemanning nauwe lijks meer uitgebreid waarmee ook nog andere problemen als huisvesting, verbonden zijn van de gunstige ge volgen ener hoogst twijfelachtige grëns- correctie maken we ons weinig wiis. We geraakten op een productiepeil van ruim 11 millioen tonWat nu? Er schijnt nog maar ene mogelijkheid over te blijven om uit de impasse te raken: mechanisatie der kolenwinning, waardoor meer kolen gedolven kunnen worden met evenveel en desnoods min der personeel. Er bestaan natuurlijk volmaakter werktuigen om kolen los te werken dan hak of voorhamer. Het effect daar van hangt veel af van de ligging der kolenlagen en deze is, over het alge meen in ons Geleenbekken, met zijn hin derlijke storingen enz., niet zo gunstig. Niettemin opent deze methode, te com bineren, met meer individuele pro ductie, perspectieven. Er worden nu, in enkele mijnen, proe ven genomen met z.g. schrapbakken en kolenploeg. Omtrent deze technieken kan men in het bedrijfstijdschrift onzer mijnen gedetailleerde beschrijvingen aantreffen. Bij de schraper bedient men zich van beitels, die de onderkant der koolwanden losmaken, waardoor ook de bovenkooi naar heneden valt en in de bakken wordt weggevoerd. De kolen- ploeg vertoont hiermede verwantschap. Ook deze woelt de benedenlaag van de kolenpijler los, waardoor het bovenste deel der lagen vanzelf naar omlaag valt. De vrijgekomen kolen geraken op een transportband, die ze verder vervoert. Beide systemen werken met jlectrisch gedreven lieren. Zo ziet deze vorm van mechanisatie, in enkele woorden ge schetst, er uit. Men is nog in de phasë der proefne mingen. Van welke omvang 'de mecha nisatie in deze mijnen kan worden, weet men nog niet, zeker niet algemeen, doch wel aanzienlijk. Natuurlijk gaat er ook nog heel wat tijd overheen eer ze, waar mogelijk, is doorgevoerd. Ze be hoeft onze „kompels" dus niet te ver ontrusten. De meningen onder dé arbei ders hieromtrent schijnen zeer verdeeld. Er zijn er, die vrezen dat schraper- bakken en kolenploeg de houweel wei eens overbodig zouden kunnen maken. Optimisten merken daartegen op, dat dit zo'n vaart niet lopen zal en ook dat de ingewikkelde werktuigen bediening en toezicht vorderen, wat evenwel be trekkelijk lichte arbeid wezen moet. „Er zit wat in", zou de algemene indruk van alle betrokkenen, ingenieurs, opzichters en arbeiders, wezen. Ook in het naburige kolenbekken der Belgische Kempen stelt men be lang in deze experimenten. Een onzer mjjnbouwkundigen hield alreeds te Hasselt een voordracht erover voor Vlaamse ingenieurs. Een hoofdambtenaar, die aan het telefoneren was, kreeg een schok, maar kwam verder met de schrik vrij. Na ruim drie kwartier slag regen en zwaar onweer was de bui overgetrokken en hernam het ver keer weer zijn normale loop. Om half twee bereikte het onweers front al Eindhoven waar het onweer met zware hagelval vergezeld ging. Be halve deze frontale onweersbui, waar bij de lucht opvele plaatsen een zeer dreigend uiterlijk vertoonde, ontstonden in de Noordelijke provincies reeds vroeg in de middag enkele losse buien. Het frontale onweer arriveerde daar pas tegen 8 uur in de avond. In Zeeland werden op vele plaatsen eerst later in de avond de eerste on weersbuien gemeld. In het Westiand hebben de gewassen te velde, vooral de aardappelen, andij vie, sla en bloemkool erg geleden. In Monster en Naaldwijk, waar het onweer het hevigst was, ging het licht een half uur uit. De enige melding van bliksem inslag uit het Westiand bereikte ons uit Maasdijk, waar een woonhuis werd ge troffen. De schade was gering. Reizende Rotterdammers werden on aangenaam verrast door de mededeling, dat het treinverkeer met Den Haag ge stremd was. Te Leidschendam sloeg na melijk de bliksem in de bovenleiding. Tussen 15.57 en 16.27 stond daardoor t verkeer tussen Den Haag en Rotterdam D.P. stil. Overigens was dit niet de eni ge blikseminslag, die het treinverkeer vertraging bezorgde. Tussen Voorburg en Den Haag werd de lijn naar Utrecht troffen. Bij 's-Hertogenbosch werd de brug over de Dieze door de bliksem ge troffen. De brandweer te Leiden moest vijftien maal hulp bieden voor bliksem inslag, omgewaaide schoorstenen, onder gelopen kelders enz. Naar wij vernemen zal de beëdiging van H.K.H. Prinses Juliana als Regen tes van het Koninkrijk plaats hebben in de verenigde vergadering van de Sta- ten-Generaal, welke tegen Vrijdag 14 Mei a.s., des middags te kwart voor twee is bijeengeroepen. Naar het ANP. verneemt is binnen kort een beslissing van de Kroon te ver wachten over de vraag of de gemeente lijke commissies van toezicht op uitleen bibliotheken in strijd zijn met art. 7 (Persvrijheid) der Grondwet. De bond van Bibüotheekhouders heeft bjj de minister, van Binnenlandse Zaken ge klaagd over het gemeentelijk toezicht, dat hier en daar bestaat op de uitleen bibliotheken, met name over de bepaling, dat de bibliotheekhouder verplicht is op aanwijzing van B. en W. bepaalde boeken uit de bibliotheek te verwijderen. De heer K. R. van Staal, voorzitter van de Nederlandse vereniging van ex- politieke gevangenen uit de bezettings tijd, heeft gisteravond in het Concertge bouw te Haarlem medegedeeld, dat de Ere-begraafplaats in de duinen van Bloemendaal niet in de vorm gereed komt zoals zich de commissie, die hier voor verantwoordelijk is, heeft voorge steld. De financiële toestand is zeer pre cair, zelfs zo, dat het de vraag is, of men de kosten, verbonden aan de hui dige beperkte opzet, wel dragen kan. Graaf Sforza heeft besloten zijn can- didatuur in te trekken, 'omdat nij niet verwacht, door een ruime meerderheid op de presidentszetel te worden ge plaatst. De Christen-Democraten stellen nu vice-minister-president Luigi Einau- di als candidaat. (Van een bijzondere medewerker) Waarheen moeten we met onze kinderen, die over enkele maan den de zesde klas der lagere school doorlopen hebben? Daar er nog steeds ouders zijn, die begrijpelijkerwijs niet op de hoogte van de leerplichtwet zijn, zullen we eerst even vaststellen, welke leerlingen na afloop van dit leerjaar niet meer leer plichtig zijn. Voor 1948 en 1949 geldt nog de vol gende regeling: Op de eerste plaats: iedere leerling is, bij het bereiken van de 14-jarige leef tijd, niet meer leerplichtig; hij kan dus op z'n 14de verjaardag onmiddellijk van school. Vervolgens is niet meer leerplichtig iedere leerling, die een leertijd van zeven jaren heeft doorlopen, en wel zeven opeenvolgende leerjaren, en die bovendien in het zevende leerjaar der tien jaar geworden is. Wie dus eenmaal doubleert, blijft na zeven jaar school bezoek aan het eind van de 6de klas nog leerplichtig, ook al zou hij in die klas dertien jaar geworden zijn. Prac- tisch worden alleen zij, die op de lagere school in klas 6 of lager veertien jaar worden, vrij van leerplicht. Voor zijn dertiende jaar kan dus nie mand de school verlaten; bovendien moet ook de klas, waarin een leerling dertien jaar geworden is, nog afgemaakt worden. Het kan dus gebeuren, dat een leer ling/ na zes jaar lager onderwijs en één jaar Ulo, nog leerplichtig blijft, omdat hij aan het eind van het zevende jaar nog 12 jaar is. De meeste leerlingen zullen dus, tënzij zij 14 jaar geworden zijn, na de zesde klas een jaar ar der dan lager onderwijs moeten volgen. Natuurlijk rijst hier dan de vraag: wat voor onderwijs? We hebben deze kwestie al meerdere malen besproken, zodat we dit keer volstaan kunnen met de mededeling, dat V.G.L.O., Ulo, H.B S Lypeum en Gymnasium de ieder voor zich geschikte leerlingen van de lagere school overnemen, onverschillig of die leerlingen elf, twaalf jaar of ouder zijn. Anders wordt de kwestie als het be treft de overgang naar Ambachtsschool of naar dagscholen voor bepaalde vak ken (bakker, kleermaker enz.). Voor toelating tot die scholen wordt geëist, dat de leerling gedurende zeven jaren lager onderwijs genoten en tenminste zes klassen der lagere school doorlopen heeft. Deze bepaling heeft dit enigszins vreemde gevolg, dat de leerling, die vlot achter elkander de zes leerjaren door lopen heeft, van de zesde Uit niet naar Ambachtsschool e. d. kan, terwijl de leerling, die eenmaal is blijven zitten, via de zesde klas wel naar laatstgenoem de scholen kan overgaan. Eisis dus hier: zeven jaar lager onderwijs en de zesde klas doorlopen hebben. Wjj mogen aan deze korte uiteenzet ting nog even deze raad toevoegen: wacht niet te lang met het ik ten in schrijven der leerlingen voor nieuwe scholen. Het is nu de tijd daarvoor. Laatkomers veroorzaken zich zelf moei lijkheden en teleurstellimgen. et was een lange stoet van ernstige, ingetogen mannen en vrouwen, die gisteren op de jaarlijkse herdenkingsdag van de 10e Mei 1940 door Haarlems straten trok, op weg naar de Erebegraafplaats in de stille duinen, om voor de derde maal na de bevrijding te herdenken hen. die tijdens de bezetting in concentratiekampen of door fusillering het leven lieten. Moeilijk was voor velen deze gang van anderhalf uur in de felle zon, die achter een donker dreigende lucht schuil ging, toen de stoet het Erekerkhof genaderd was en de plechtigheid begon. En aan het einde van de herdenking, terwijl de talrijke deelnemers de gewijde plaats verlieten, wierp de zon uit een zich openbrekende wolk een glanzende stralenbundel/ als een teken des hemels, op het hoog boven de duinen oprijzende, verlaten kruis.... Meer dan duizend leden van de Ned. Bond van ex-politieke gevangenen, uit alle delen van het land. namen deel aan deze devote tocht, begeleid door het sombere rhythmische geroffel van de met zwart omfloerste trommels en de treurmuziek van de muziekcorpsen „Jo- hez", der Haarlemse Politie en de band der Haarlemse Padvinders. De Harmo nie „Crescendo" opende de plechtig heid op de begraafplaats, welke werd bijgewoond door een vertegenwoordiger van H.M. de Koningin, kapt.-adj. Bühr- man, met een „Wilt heden nu treden", waarna minister S. Mansholt een tref fende toespraak hield. Het is acht jaar geleden, aldus spr., dat Nederland plotseling werd be trokken in een conflict, waarmee het leven van millioenen mensen gemoeid was. Van die gedenkwaardige dag in Mei 1940 af werden wij voorgoed in het wereldgebeuren opgenomen en werd een lange periode van neutra liteit afgesloten. Het is goed, dat wij juist op de 10e Mei dit in herinnering roepen en allen, die gedurende de vijf jaren van bezet ting gevallen zijn, eerbied en dank be tuigen voor het offer, dat zij brachten voor de bevrijding van ons vaderland, dat zij zo innig lief hadden, aldus de Minister, die zich voorts afvroeg, wat de doden zouden zeggen van de wereld, waarin Wij thans leven en waarin de neiging bestaat, om zo snel mogelijk de moeitevolle strijd te vergeten. Spr. haalde de figuur van Willem van Oran je voor de geest, die, evenals de man nen van het verzet, vele van zijn idea len niet in vervulling heeft zien gaan en schetste de verknochtheid van het Nederlandse volk jegens H. M. de Ko ningin, die voor ons het symbool van de vrijheid is géworden. Wij weten, zo ging spr. voort, dat zij die hun leven gaven niet voor niets gestorven zijn en al is niet alles gegaan zoals we hadden gehoopt en gewenst, toch doet dit niets af aan de waarde van het verzet. Wij moeten bereid zijn, ons weer krachtig te verzetten, ais onze vrijheid opnieuw wordt bedreigd, aldus de Mi nister, die in dit verband wees op Tsjechoslowakije en het gevaar uit het Oosten. Spr. deed tenslotte een drin gend beroep op de jeugd, om de zware verantwoordelijkheid. die op haar schouders is gelegd, toch te beseffen. Zij dient, zo eindigde hij, gereed te zijn om de fakkel der vrijheid over te ne men en hoog te houden. Hierna sprak de vice-voorzitter van het hoofdbestuur, mr. Aalders, een kort woord, waarin hy zeide, dat men, ver enigd in geloofsvertrouwen, eensgezind heid en opofferingsgezindheid, niet al leen gekomen was om de gevallenen te eren, maar ook om zich te bezinnen op de plicht voor heden en toekomst, zowel tegenover de nagelaten betrek kingen als tegenover vaderland en volk. Indien wij allen de idealen van de ver zetshelden nastreven en op de Almach tige God vertrouwen, dan behoeven wij niet te twijfelen, maar kunnen wü zeker zijn van het herstel van ons land en van Europa. Mevr. E. Hannemavan Maasdijk declameerde op gevoelvolle wijze enige verzetsverzen en het koor „Zang en Vriendschap" bracht stemmige zang ten gehore. Tot slot van deze plechtigheid op de Erebegraafplaats legde kapt.-adj. Bühr- man op het middelste graf een krans namens Hare Majesteit, waarna ook het Verwachting tot Woensdagavond: Aanvankelijk nog plaatselijk en kele regenbuien of onweer. Hier en daar ochtendmist. Over het alge meen weinig wind en ongeveer nor male temperatuur voor de tijd van het jaar. Zon 4.5120.22, maan op 6.42. bestuur van de bond en vele anderen kransen en bloemen neerlegden. Des avonds was er een by eenkomst in het Gem Concertgebouw. De grote zaal, die zich met een aanzienlek aan tal deelnemers vulde, was versierd met de vlaggen van vele bevriende naties. De voorzitter van het uitvoerend comité, de heer K. R. van Staal, sprak een in leidend woord en deelde mede, dat een hulde-telegram aan Koningin Wilhel- mina gezonden zou worden. De landehjk voorzitter, mr. B. Stomps, stelde voor. ook een telegram te sturen aan Winston Churchill, die op het ogenblik in ons land verblijft, als een bewijs van er- kenteiykheid voor zijn voorbeeld van. onverzettelijk doorzettingsvermogen, in de strijd voor de vrijheid. Deze samenkomst, waarby wethouder D. Geluk namens het gemeentebestuur tegenwoordig was, werd met fraaie zang, muziek en declamatie opgeluisterd. Ver dienstelijke medewerking verleenden o. m. het koor „Stem des Volks'' o. L v. Maurice van IJzer, het Haarlems Trio, de organist dr. B. Drukker, de zangeres Marthine Kal en mej. M. Hamel als declamatrice. Een viertal raadsleden van de fractie der P.v.d.A. diende enige tijd geleden een voorstel in, waarin B. en W. van Haarlem werden uitgenodigd een com missie ad hoe in te stellen, om op korte termijn te onderzoeken langs welke wegen kan worden gekomen tot maat regelen op het gebied der volkshuis vesting, die op doelmatige en sociaal verantwoorde wijze in het woningte kort voorzien. Ofschoon B. en )V. in verband met de grote woningnood niets onbeproefd laten, om zoveel en zo spoedig mogelijk woonruimten te ver krijgen, menen zij ook deze mogelijk heid te moeten aangrijpen om de oplos sing van de moeilijkheden te bespoe digen. Zij stellen de raad voor een com missie ad hoc in te stellen, bestaande uit de volgende heren: wethouder A. Angenent. voorzitter, dr. ir. F. Bakker Schut, H. J. L. Klein Schiphorst, M. Meijers en D. Spek, leden. Aan de com missie zullen worden toegevoegd de directeur van Openbare. Werken, de wnd.-directeur van Bouw- en Woning toezicht en de hoofdadministrateur ter gemeentesecretarie, de heer H. Meeu- sen, als secretaris. Verder vragen B. en W. machtiging om overeenkomstig de door de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting vastgestelde regeling betreffende het toekennen van premiën ten behoeve van het verbeteren en of splitsen van bestaande woningen premiën toe te kennen tot een bedrag van f 60.000, waarvan f 45.000 door het Rijk zal wor den terugbetaald.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1