Bewaring der eenheid Geen katoen voor groenten? Einaudi president van Italië Verhoging der pensioenen voorgesteld WASHINGTON ZELF VERRAST OVER NOTA'S IN AMSTERDAM ZOEMEN DE BIJEN Wij leveren Duitsland nog steeds op crediet Rijkseenheid met eigen lijst in verkiezingen? Toeslagen van 1 Januari '47 af Weinig hoop op conferentie tassen V.S. en Sovjet-Unie Geen nieuwe koers, zegt Truman Gemengde gevoelens te Londen Vierhonderd volken leven op het dak Principieel verboden; oogluikend toegestaan Impasse in Indië opgeheven? EEN LUCHTDRAMA BOVEN VIJFHUIZEN Tot hoofd en hart isÊÊÊÊÊmm WEET WASHINGTON VAN NIETS? De Gasperi gaat nieuwe regering vormen Het weer. HBHiii WiÊIÊÊmMÊÊÊmmmï ■Ui m Er gaat niets boven een byenbaar BON VOOR SPIJSOLIE Jam nog niet vrij New-Zealander bezoekt de plaats waar parachute hem neerliet Woensdag 12 mei 1948 72ste JAARGANG No. 24149 Drie milliard dollar voor luchtmacht der VJS. 1*11 De radiorede van de Koningin f Rauter in cassatie MEI 1943 KfcEAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: T SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM 'elefoon: Redactie 21544." Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. Directeur: 3. 3. W. Boerriater. NIEUWE HAARLEKSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Vergeleken by de hoge belangen, die op het spel staajj by de opbouw van de Christehjke Staat en Maat- «chappy en de afweer van het commu- zyn de meningsverschillen onder katholieken over staatkundige vraag- flukken, hoe belangryk ook op zichzelf, 'toh vajj ondergeschikte betekenis Deze zeer positieve uitspraak van het episcopaat was voor ons Maandag j.l. j^hleidlng om te schrijven, dat de vraag, °e wy katholieken onze stem moeten Uitbrengen, hiermede beslist is en dus 8een vraag meer Is. Want het past ons. de hoge belangen, waarover de Bis hoppen spreken, mogelyk niet altyd even scherp zien, en daardoor soms tè hl waarde gaa^ hechten aan de staat kundige kwesties van de dag, in volg- hmheid aan het hoogste kerkeiyk ge- **8 te gehoorzamen. Men behoeft er'im kers niet aan te twyfelen, dat het Epis- c°Daat volkomen op de hoogte is van de hningsverschillen, welke onder de ka tholieken bestaan, en van de spannin gen, die het beleid van de K.V.P.-frac- 'lle in de Kamers t.a.v. Indonesië bij velen keeft wakker geroepen. Zich Hun grote hantwoordelijkheid bewust, hebben de bisschoppen zich ongetwyfeld terdege ge tenteerd, alvorens de katholieken zo danige vérstrekkende richtiynen te ge- h. Bestond er by de verkiezingen in ^46 onder een aantal katholieken enige aarzeling of Zü zich al dan niet by de v. d. A. zouden aansluiten, waarop de bisschoppen in een Herderiyk Schryven hklaarden, dat de K.V.P. naar hun hrtuiging de beste waarborgen bood v°or de eerbiediging en naleving van de helijke normen va^ het Christendom °P het terrein van wetgeving en be stuur, thans is de bisschoppelijke aan dring tot eenheid niet alleen weder- h tot hen gericht, die zich tot de P. v. A. voelen aangetrokken, maar ook tot d katholieken, die op het punt staan "tet een eigen candidatenhjst te komen j-h daarmee een afsplitsing van de K.V.P. bewerkstelligen, welke, mocht zy slagen, voor de K.V-P. vermindering van zetel aantal zou kunnen betekenen en mocht niet slagen, in ieder geval waarde volle stemmen zou doen verloren gaan. Onze lezers weten, dat het de „actie- ^elter" is, die met deze eigen candida- «auyst wil komen. Deze actie sluit zich eUenzyds weliswaar aan by het K.V.P— bfogram, maar is anderzyds scherp ge munt tegen het beleid van de K.VJ».- Vortegenwoordlgers in de Kamer t.o.v. Jbdonesië. welk beleid zy funest acht. d heer Weiter c.s. stellen zich wat Indië betreft geheel op het sta"0 standpunt Van het comfté Handhaving Rijkseenheid eh wensen verbreking van de nauwe sa menwerking met de P. v. d. A. Het is gemakkeiyk te begrijpen, dat 'k een groot verschil van opvatting over het te voeren beleid, juist in die kwesties, die op het ogenblik de kern Vormen van onze gehele politiek, uiterst moeilijk in het huidige stadium te over bruggen is. Deze tegenstelling dateert echter niet van vandaag of gisteren, zy langzaam gegroeid, naarmate de K.V.P. klch steeds meer vereenzelvigde met de ^dië-politiek van prof. Romme. Als wy breken van de Indië-politiek van Rom me, dan zyn wij ons bewust, dat men ^oze niet uitsluitend mag beoordelen Uaar de tot dusver bereikte resultaten, V'elke in vele opzichten teleurstellend zyn, bliet het minst voor onze fractie-voorzit- jor in de Tweede Kamer geldt, dat po rtiek de kunst is van het mogelijke en weten allen, dat het met de p- v' d- A- als coalitiegenoot, zeker wat de poli- bek l.z. Indonesië betreft, niet gemak- kelyk is in dezelfde pas mee te marche- teh. Waar hoe dan ook, vast staat, dat j;en deel va-, het katholieke volk het met bet beleid van de K.V.P.-vertegenwoor digers m de Kamer niet eens is. Hoe dot dit gedeelte is, valt zelfs by bena dering niet te schatten. Hun aantal Js 6venwel ongetwijfeld groter dan het ge- -M actieve medestanders va^ Weiter. Al öeze katholieken betreuren het, dat zy in d® K.V.P. vrijwel geen kans gekregen bebben op het K.V.P.-beleid invloed ult 16 oefenen. Het Is op dit punt, dat wy de verzuchting van prof. mr. F. Duyn- 5tee in zijn artikel in De Nieuwe Eeuw van 8 Mei j.l., getiteld: „Democratie bin den de K.V.P.!", kunnen begrijpen. „Ik betreur het zeer, aldus Prof. Duyn- stee, dat men hier een diepgevoelde kloof in het katholieke volksdeel heeft doen Ontstaan welke m.i. noch zo diep, noch *o tragisch in haar gevolgen had behoe ven te wezen, indien men althans loyaal een coördinatie beproefd had, en indien hien i.e. vanaf zeker punt in de politieke *ijn de zaak vrijgelaten had voor de twee Rroepen. Ik kan niet zien, hoe men zon der zulk een loyaliteit de politieke een heid onder de katholieken kan handha ven; ik kan ook niet zien, waarom men deze eenheid zou overspannen, indien op basis van de eenheid verscheidenheid oeetaat." Dn verder: „Het gaat m.i. niet om een homogene factie, het gaat om de representatie van «et katholieke volksdeel en de fractie aal even politiek homogeen, en even po rtiek gedifferentieerd dienen te wezen ®ls dit volksdeel. En hieraan hapert veel, *lat men daar vanaf de top der partij hok 'over moge zeggen, en hoe goed men «et daar ook moge bedoelen." Wy zyn ons zeer wel bewust, dat hetgeen prof. Duynstee hier voor- k staat het regeren met een coali- ve80noot als de P. v. d. A. vrywel on- °geiyk maakt. Maar van de andere j?ht menen wij, dat, boe dan ook, een hdus gevonden behoort te worden, die wel degelyk mogelyk maakt, dat 6e n de Party andere opvattin- ih dan die, Welke de leiding voorstaat, &r Selaing kunnen komen. En nu schreef Vr;;<. Romme Zaterdag j.l. wei „vecht (Sb >.Uw hizicht in onderlinge beraadsla- bu5"> hl de practyk komt hiervan o.i cu1" weinig terecht. Wy weten, dat wy q kaatste moeilyk kunnen bewyzen byde behandeling, die sommigen vji" ondervonden op de vergaderingen V(!r de Partyraad, wanneer zy blyk ga- tbj.. een andere mening te zyn toege- toch wel iets zegt Ook de deining, OVjJh Overijssel en Limburg is ontstaan dr k161 Politiek advies, waarby twee bie. Bekwame Kamerleden thans op een ql "Verkiesbare Plaats zyn gebracht, bet Verluidt, omdat zy niet steeds in Sareel wilden lopen, zegt het een en (Speciale berichtgeving) 4 Al sinds 1948 levert Nederland overtollige groenten aan Duitsland. In 1947 stond deze leverantie tijdelijk stil, daar vanwege de grote droogte zeer weinig groenten in Nederland aanwezig waren, nauwelijks om de eigen behoefte te dekken. In 1948 werden de besprekingen over de groenten- leveranties weer voortgezet en reeds hebben verschillende transporten onze grenzen overschreden. Het meest bevreemdende van deze actie, welke zo op het oog een herstel van de oude handel op Duitsland betekent, is, dat al deze groenten nog steeds op crediet geleverd worden en dat nog steeds geen bevredigende regeling is getroffen voor betaling of ruil van het Nederlandse product. Eenzelfde situatie treft men aan bij de leve- 7kwestie an N er^an<^se aan Duitsland en de regeling van de haven- De besprekingen over deze kwestie, welke reeds meer dan 1% jaar duren, worden voornamelijk gevoerd door de Trust-Maatschappij, het Centraal Bu reau van Tuinbouwveilingen en het Oost-West-Syndicaat; Deze laatste or ganisatie was er achter gekomen, dat zich in Duitsland een partij van 100 millioen yard katoenen weefsels be vond. De grondstoffen hiervoor (hoewel van zeer slechte kwaliteit) waren in dertijd door Amerika aan Duitsland ge leverd om de industrie in dit land weer op de been te helpen. Nederland ver klaarde zich onmiddellijk bereid 200.000 ton groenten te leveren tegen deze par tij katoen, welke een waarde vertegen woordigde van ongeveer 10 millioen dollar. Na maandenlange onderhande lingen kwam men met de Joint Import- Export Organisation, welke organisa tie in Duitsland de Duitse buitenlandse handel regelt, tot overeenstemming over deze ruil, waarbij nog slechts toestem ming van Gen. Clay noodzakelijk was. Gen. Clay ging met deze ruil echter niet accoord. Slechts wenste hij de Ne derlandse groenten te kopen, wanneer hiervoor Marshall-dollars zouden wor den beschikbaar gesteld. Bevoegde krin gen vermoedden dat Gen. Clay bang was dat de Amerikaanse belastingbetalers hun handen van Duitsland zouden af trekken, wanneer zij ontdekten, dat dit land zich zij het gedeeltelijk zelf kon bedruipen. De Marshall-dollars zouden in Washington worden aangevraagd. De toestemming hiervoor moest worden af gewacht en op dit moment wacht men daar nog steeds op. Wat was geschied? De heer Boerma van het Departement van Landbouw, die over deze aanvrage in Washington liet informeren, kreeg ten antwoord, dat in Washington in het geheel geen aanvraag voor deze materie was ontvangen. Na inlichtingen gevraagd te hebben in Frankfurt en Berlijn, bleek inderdaad dat in deze zaak in het geheel nog hiets was gebeurd, zodat Nederland na lYz jaar onderhandelen weer op het punt van uitgang is terechtgekomen. Te meer bevreemding wekt deze historie, daar Italië wèl in staat is gesteld groen ten aan Duitsland te leveren en hiervoor op een redelijke manier betaling te ont vangen. Naar wij vernemen, is het zeer waarschijnlijk dat de Amerikaanse am bassade in Nederland haar regering over deze kwestie uitvoerig zal inlich ten en het Nederlandse standpunt breed voerig zal uiteenzetten. Tot eerste president van de Italiaanse Republiek is gisteravond met 508 tegen 320 stemmen Luigi Einaudi gekozen. In de laatste stemming was Orlando zijn tegenhanger. Er waren 28 blanco stemr men. Het Volksfront en de Italiaanse sociale beweging Stemden de 81-jarige Orlando. Deze positie tegen Einaudi was geba seerd op diens economische inzichten: hij is voorstander van de particuliere ondernemingen en tegenstander van staatseigendom. De eerste daad van de president was, te laten weten dat hijaan De Gasperi opdracht zal geven een nieuwe regering te vormen. De nieuwe president, die 74 jaar oud is, behoort tot Europa's bekendste eco nomen. Hy is liberaal vice-premier en minister van Financiën geweest, in het kabinet van De Gasperi. Einaudi is ge boortig uit Carro in Noord-Italië. Ge ruime tijd was hy hoogleraar in de eco nomie te Turijn, hetgeen hij gedurende het bewind van Mussolini gebleven is „ondanks zyn critiek op totalitaire eco nomische theorieën". De presidentsverkiezing heeft duide lijk gemaakt dat De Gasperi zijn eerste treffen met de nieuwe Kamer en Senaat niet glansryk doorstaan heeft, daar hij reeds bij de eerste stemmingen over de candidaat van de christen-democraten, graaf Sforza, niet alle christen-demo craten achter zich kon krijgen Dat Einaudi tenslotte de meerderheid van de helft plus één verkrijgen kon, 'was te wijten aan het feit, dat de rechtse socia listen zich in vollen getale achter Einaudi schaarden. Volgens een bericht in „Het Vrye Volk" heeft op een vergadering van het Comité Rijkseenheid te Dordrecht de heer Weiter zich Maandagavond zeer positief uitgelaten over het deelnemen aan de verkiezingen van genoemd Co mité met een eigen lijst, 'waarop gene raal Winkelman als lijstaanvoerder zal fungeren en waarop o.a. ook de heer Feuilletau de Bruin voorkomt. Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft Dinsdag zyn goedkeuring gehecht aan het wetsvoorstel om het aantal gevechtsgroepen van de lucht macht van 55 tot 70 uit te breiden. Later in de avond heeft sok de Senaat het ontwerp aangenomen. Daarna is het ter ondertekening naar president Truman gestuurd. Hierdoor wordt een bedrag van ruim 3 milliard dollar extra be schikbaar gesteld voor de luchtmacht. ander. De Maasbode schreef daarover Zaterdag j.l.: „In Overijssel heeft deze ontevredenheid zich geuit in een buitengewone vergade ring van de kieskringorganisatie aldaar, welke adhaesie betuigde aan een motie Deurningen, waarin afkeuring en teleur stelling werd uitgesproken over de niet- verkiesbare plaats van Mr. E. Boolvink. In Limburg is men verontwaardigd over het geval Buys, die eveneens niet meer voor herverkiezing in aanmerking zal komen, waarbij diens Indië- politiek sterk in het geding wordt gebracht. Ruys geldt hier als de vertegenwoordiger van Limburg en men kan de schade hiervan moeilijk schatten; het feit, dat hij eerste plaats vervanger is, doet daar niets aan af." (Vervolg op pag. 3) Verwachting tot Donderdagavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met plaatselijk mist, later tijdelijke op klaringen. Vrijwel overal droog weer met weinig wind en ongeveer dezelfde temperatuur ais vandaag. Zon 4.50—20.24, maan 7.47—8.56. V" V 'u MÉ, <Y> De Coenhaven te Amsterdam werd door de Duitsers destijds zo zwaar beschadigd, dat direct herstel onmogelijk bleek. Men sloot daarom de haven inet een dam al en nu zij is leeggepompt kan men eerst recht zien hoe enorm de schade is. Ten behoeve van hen, wier pensioen grondslagen in generlei verhouding meer staan tot de huidige kosten voor het levensonderhoud, heeft de regering een pensioenverhoging met oen toeslag ontworpen, waarvan het wetsontwerp thans is ingediend. Bij het bepalen van haar standpunt inzake de verhoging der pensioenen h®eft dé regering als uitgangspunt genomen de extra uitkering van 25 pet. met een maximum van f 500* zoals deze bij de De radiorede, welke H. M. de Ko ningin hedenavond zal houden, wordt door de Wereldomroep uitgezonden om half 6 voor Oost-lndië (13-, 16- en 19-M. band)voor Europa en Afrika half 8 i25-, 31- en 49-M. band) en voor West- Indië 's nachts half één. Het bericht over een Amerikaans-Rus sische nota-uitwisseling heeft overal in de wereld grote verrassing gewekt. Niet het minst in Washington zelf, waar goed ingelichte diplomatieke kringen de onverwachte Sovjet-Russische publicatie van de verklaring uitleggen als een po ging om, door schending van het diplo matiek vertrouwen, de V.S. in de ogen van de wereld de schijn te geven, dat zij een poging om de geschillen bij te leggen, af willen wijzen. Dezelfde diplo matieke kringen menen namelijk, dat de uitwisseling van nota's niet tot een conferentie tussen de V.S. en de Sovjet- Unie zal leiden. Het door Molotov naar voren gebrachte als antwoord aan Bedell Smith geeft niet voldoende blijk van bereidheid tot onderhandelen, om te rechtvaardigen, dat Amerika thans toestemt in een ver gadering, om de geschillen op te lossen Men geeft te kennen, dat meer initiatief van de zijde der Sovjet-Unie noodzaken lyk is om de hoop op zulk een vergade ring in vervulling te doen gaan. Ambassadeur Smith heeft het de Russen duidelijk gemaakt, dat „de V.S. niet bereid zijn te vergaderen op basis van schitterende algemeen heden. Als de Russen iets speciaals hebben voor te stellen, constructieve suggesties hebben te doen, zullen de besprekingen, waarop de V.S. vurig hopen, worden gehouden." President Truman heeft verklaard, dat de Amerikaanse nota geen nieuwe richting in de Amerikaanse politiek betekende. Het doel ia, aldus Truman, „het onmiskenbaar duidelijk te maken, dat de V.S. geen vijandige of agressieve bedoelingen met betrekking tot Rusland hebben". Ambassadeur Smith werd opgedragen contact met Molotov te zoeken teneinde de politiek en de bedoelingen van de V.S. jegens de Sovjet-Unie, met het oog op de aard van de jongste propaganda- verklaringen. zo duidelyk mogelijk uit een te zetten- De Amerikaanse regering heeft in tussen op Molotov's verklaring een ge detailleerd antwoord gepubliceerd in de vorm van een aanvullend commentaar, dat Bedell Smith op "9 Mei aan Molotov heeft gegeven. Hierin worden Molotov's beschuldi gingen ontzenuwd en wordt er de na druk op gelegd, dat de V.S. het commu nisme niet om zyn marxistische ideo logie bestrijden, doch „louter en alleen, omdat bij herhaling gevallen zijn mee gemaakt, dat communistische minderhe den op onwettige wyze en tegen de wil van de meerderheid der bevolking aan de macht kwamen". De V.S. blyven overtuigd, dat deze staatsgrepen van een minderheid geheel onmogelijk zou den zijn geweest zonder de geestelijke en daadwerkelijke steun van de Sovjet- Unie. Smith zegt in de verklaring weinig te voelen voor een spel van „de pot ver wijt de ketel", maar by een onderzoek over het lot van Russisch-Amerikaanse overeenkomsten van de laatste jaren was hem gebleken, dat de enige bepa ling b.v. van de Roosevelt-Litwinov- overeenkomst, welke niet was geschon den, betrekking had op de aanwezigheid van een Amerikaans geestelyke in Moskou.. Bedell Smith is intussen in Parijs aan-, gekomen. „Alleen maar voor een vis partij" luidde zyn verklaring voor deze plotselinge reis. Hy had er een onder houd met Harriman, reizend ambassa deur van het Herstelprogram. Deze laatste oefende critiek uit op Rusland, daar de Sovjet-critiek op het plan-Mar shall „nimmer het flauwste verband hield met de feiten of de bedoelingen van het Amerikaanse volk". (Telefonisch van onze Londense correspondent) Londen, 12 Mei. De publicatie door Moskou van het Russische antwoord op de Amerikaanse nota is in Londen met gemengde ge voelens ontvangen. Men is geneigd enige ergernis te tonen over het leit, dat zowel Bevin als Bidault niet op de hoogte waren van Amerika's bedoelin gen. Bevin ontving gisteren de Ameri kaanse ambassadeur op het ministerie van Buitenlandse Zaken, maar de laat ste was, naar verluidt, even onwetend als de Britse minister van Buitenlandse Zaken. Men vreest hier, dat de Ameri kaanse stap, waarvan de portee tot heden aan niemand duidelyk is, een verkiezingsmanoeuvre is van Truman, gericht tegen Henry Wallace, en men hecht belang aan ongunstige Franse reacties. Vooral is men bang. op grond van de zonderlinge wijze, waarop het Russische antwoord gepubliceerd werd, dat er sprake is van een poging van Moskou, om de vroegere confe renties van Vier te vervangen door besprekingen tussen Rusland en Ame rika, met uitsluiting van Engeland en Frankrijk, en eveneens van een Rus sische poging, een einde to maken aan de snelheid, waarmede onder Amerikaanse druk en met Ameri kaanse steun een nauwere West- Europese verbondenheid bezig is tot stand te komen. 4 (Van een onzer speciale verslaggevers) Dit is niet om u angstig te maken, maar in het hart van Amsterdam staan links en rechts op de daken wel vierhonderd bijenkasten. Dat betekent alleen al in de city minstens vier honderd maal veertigduizend bijen en dan zwijgen we nog van die vijfhonderd andere volken, die aan de rand van de stad of in het Bycnpark aan de Sloterweg zijn ondergebracht. Amster dam is dus, als men het zo bekijkt, eigenlijk een grote korf, waar zelfs op het Rembrandtplein boven op het dak van een hotel nog een welvarend volk woont, dat, als de linden bloeien, in zwevende vlucht naar beneden komt. Waarschynlijk hebt u dit nooit gewe ten. Wellicht hebt u gedacht, dat bijen alleen maar in landelijke streken als Drente en Overysel gehouden werden. En in principe heeft u zich daarmede op de zaak niet verkeken. Daar worden inderdaad veel en veel meer bijen ge houden en daarbij vergeleken is de bijen stand in Amsterdam, gehouden door een goede 150 imkers, allen leden van de af deling Amsterdam van de Vereniging tot Bevordering van de Bijenteelt, maar on beduidend. Alleen hier in Amsterdam is aan die bijenhoudery een pikant tintje. Men doet het op daken het is verbo den. Ja inderdaad, bij gemeentelijke verordening is het in Amsterdam ver boden bijen te houden. Het zou gevaar kunnen opleveren en overlast en om beiden maar bij voorbaat te voorko men heeft het gemeentebestuur het geheel en principieel verboden. Maar in dat laatste woord steekt natuurlijk een adder onder het gras. Dat voelt u. Principieel. Dat is zo sterk niet en de praktijk is dan ook deze, dat het byenhouden door de politie practisch wordt toegelaten. En waarom ook niet? Byen zijn niet alleen nuttig om de potjes ho ning, die zij de eigenaars opleveren, zij verrichten ook hun werk bij de bevruchting van alle bomen, bloe men en planten. Het is dus niet zo vreemd, dat ook in het centrum van Amsterdam bijenvolken worden toe gelaten. Er is echter een omstandigheid, waardoor aan alle politionele lank moedigheid een einde komt. Dat is, ais de buren klagen. Dan is het onherroe- pelyk afgelopen. Dan wordt het volk waarde ongeveer dertig gulden vernietigd of weggevoerd. Gevolg; geen betere buur dan een byenhouder. Hy is vriendelyk, mild, voorkomend, en zal alles in het werk steljen, om u het leven zo aangenaam mogelijk te maken. Mocht u zo'n onverklaarbaar welwillend mens naast u hebben wo nen, spreek, hem dan eens aan. Tien tegen een, dat hy u zyn volk toont en u bovendien nog een potje honing of freert. Aldus immers luiden de aan wijzingen, die hij van zijn bestuur ont vangt. En dat is heel verstandig. Want er is een omstandigheid, die het byenhouden in een stad tot een hacheiyke onderneming maakt. Eu dat is de grote zindelijkheid. Geen bij, die ooit tydens zijn lange win terslaap zijn eigen kast bevuilen zal. U begrijpt ons wel. Dat wordt alle maal opgespaard. Komt echter plot seling oip een Februarimorgen de zon warmer dan anders door de wolken, dan wordt de slaap beëin digd en het volk komt uit zijn kast. En ja, als dan uw vrouw juist de witte was heeft buiten hangen.... Doch .ook dat zult u wel nooit heb ben meegemaakt. De imkers waken er tegen met alle kracht. En in plaats van een last is die onbekende aanwe zigheid van zoveel byenvolken op de daken rondom u dan ook een zegen voor de stad. Bomen, planten en bloe men profiteren van de aanwezigheid van deze insecten, wier werklust ai zoveel is geprezen, dat zy spreekwoor- delyk is geworden. Stellen wij daar entegen de hardheid in het licht, de medogenloosheid van het leven in een korf. Wat niet nuttig is, wordt ver moord en wat leeft moet werken, voortdurend werken in een volkomen geperfectionneerd systeem. Over dictatuur gesproken.... Naar U. P. meldt heeft de Commissie voor Goede Diensten een plan opgesteld om de im passe in de NederlandsIndo nesische besprekingen, ontstaan over de kwestie van het plebisciet op te heffen. Het plan is een uit- i vïocisel van de voorstellen, die de Amerikaanse delegatie twee weken geleden heeft gedaan aan de Austra lische en Belgische gedelegeerden. Naaf vernomen wordt hebben de le den van de Commissie voor Goede Diensten zich eenparig uitgesproken voor dit nieuwe plan, dat als vervanging van het plebisciet moet dienen. Tegelijkertyd wordt vernemen, dat de republiek voornemens is met een eigen plan voor de dag te komen om een ein de te maken aan de impasse inzake het plebisciet. De republikeinen zouden zich daanby accoord verklaren met een ple bisciet voor geheel Indonesië. Volgens-Antara heeft Roem verklaard, dat hy nimmer de handelingen van Tjoa Sik Ien heeft gedesavoueerd, doch dat hy alleen ontkend heeft, dat de repu blikeinse regering Tjoa opdracht gaf tot stappen by de Veiligheidsraad. wet van 28 Februari 1947 over de jaren 1945 en 1946 op de pensioenen is verleend. Op de eerste plaats komen de pensioe nen, welke berusten op grondslagen nog daterende van voor het einde van de eerste wereldoorlog. Deze grondslagen zijn in vergelijking met het thans gel dende salarispeil zodanig achterop ge raakt, dat ten aanzien van de daarop berustende pensioenen een verhoging met maximaal 100 pet. te verdedigen is- Vervolgens valt te onderscheiden een zeer grote groep van pensioenen, be rustende op grondslagen, daterende van na de aanpassing van de levensstan daard na de eerste wereldoorlog tot voor de aanpassing aan de levensstan daard na de tweede wereldoorlog. De regering acht voor deze groep een gelijk toeslagpercentage van 25 redelijk. Als laatste groep blijven over de pen sioenen, die na de tweede wereldoorlog zijn of worden toegekend en in steeds meerdere mate komen te berusten op pensioengrondslagen, welke afgeleid zijn van de thans geldende salarisregelingen. Voorzover zij daarop reeds geheel be rusten, is het duidelijk, dat voor het verlenen van een toeslag geen grond meer bestaat, terwijl voor de overige pensioenen uit de aard der zaak de toe slag verhoudingsgewijs dient af te ne men van 25 tot 1 pet. Aan de militaire, burgerlijke en spoor wegpensioenen zijn afzonderlijke afde lingen gewijd. De betreffende verschillen worden bij de diverse artikelen nader toegelicht. Voorgesteld wordt de toeslag te ver lenen, te rekenen van 1 Januari 1947, zulks in aansluiting aan de uitkering ineens, welke over de jaren 1945 en 1946 is toegekend. De minister van Financiën stelt zich voor te bevorderen, dat in afwachting van het advies der commissie aan hen. die een rijksemeritaatspensioen of een rijkspredikantsweduwenpensioen genie ten, over het jaar 1947 een uitkering ineens zal worden toegekend ten bedrage van een vierde gedeelte van het pen sioen, waarop over dat jaar aanspraak bestond, met dien verstande, dat de uit kering niet overschrijdt het bedrag va» f 500. (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen aal deze week een bon van 250 gram waspoeder wor den aangewezen. (500 gr. voor jonge kiyderen). Voorts vermeldt de bon- nenlijst een aanwijzing voor 2 eieren en een bon voor spijsolie. Naar aanleiding van geruchten als zou de jam vrij van distributie komen, deelt het Departement mede, dat, hoe wel de jam:-produetie niet ongunstig is, dit artikel nog niet kan worden vrijge geven, daar het tekort aan andere brood belegging de vraag naar jam, als deze van de bon af zou gaan, zo zou doen stygen, dat de behoefte niet zou kun nen worden opgevangen. Jam in vrije verkoop brengen zou eerst kunnen ge schieden als ook de kaas- en vleeswaren- positie aanmerkelijk verbetert; dan zou eventueel alle broodbelegging gezamen lijk van de bon kunnen gaan. Naar het A.N.P. verneemt heeft Rau ter beroep in cassatie aangetekend. Op een mooie dag in Mei, juist vjjf jaar geleden, speelde zich boven het rustige plaatsje Vijf huizen, onder de rook van Haarlem, een drama af. Een Britse bommen werper, die op weg was naar Am sterdam, om daar op verzoek van de ondergrondse de electrische centrale te bombarderen, werd door de blaf fende boordwapens van Duitse jagers geraakt en vloog in brand. Van de vierkoppige bemanning tracht, ten zich drie jonge Engelsen te redden. Zy bereikten de grond, maar moesten allen het leven laten.... Een New-Zealander, die het commando voerde, bleef by de instrumenten achter en stelde alle pogingen in het werk om een buiklanding te maken, hetgeen hem echter niet gelukte. Door de om zich heen grypende vlammen werd de com mander gedwongen het toestel te verla ten, doch hy slaagde er niet in zich door het noodluik te werken. Wat er toen allemaal gebeurde, weet dit laatste lid van de bemanning, die de enige over levende is, zich niet meer te herinneren. Hy merkte alleen, dat hy even later aan zyn parachute hing en in de wyde lucht zweefde, om in het Noord-Hollandse dorpje vyfhuizen behouden te landen. Zijn vermoeden is, dat hef vliegtuig uit elkander gesprongen is, wat hem boven wonder niet deerde, maar zelfs zyn be- vryding betekende. Eenmaal op de be gane grond echter namen de Duitsers De méns is over veel in zijn leven ontevreden, maar zelden over zijn verstand. Blijkbaar is iedereen daar goed van voorzien. de commander gevangen en transpor teerden hem naar hun Heimat, waar hy in 1945 de gouden vrijheid terug kreeg. Deze New-Zealander, Jack D. Sharp, zal volgende maand naar Nederland komen, om een bezoek te brengen aan zyn gevallen kameraden, die in Hoofd dorp zyn begraven, maar ook zal hy Vyfhuizen bezoeken, het plaatsje, waar hy neerkwam. Daar zal de vroegere commander de gast zyn van de secretaris van het Roode Kruis, de heer P. Klaassen, die zich zeer verdienstelijk heeft gemaakt door geheel uit eigen beweging, direct na de bevry- ding, contact op te nemen met de fa milieleden yan de omgekomen vliege niers en hen langzaam voor te bereiden op de dood van hun dierbaren. Deze Engelse families zyn, hoe droevig de me dedeling oek is, hoogst dankbaar, temeer daar zjj de graven van hun zonen, hun mannen verzorgd weten. De heer Klaas sen correspondeert regelmatig met hen, vertelt hun van elke herdenking en stuurt foto's van de versierde rustplaat sen. Uit dit itaitiatief van deze jonge Vjjf- huizenaar is een hele inlichtingendienst gegroeid, want vele Engelsen informeer den bij hem naar de eventuele slacht offers van andere ineengestorte vliegtui gen. Op de 3de Mei 1943 namelyk kwam aa„ de Zomervaart in Haarlem en te Bennebroek een toestel neer; ook elders in het land moesten verscheidene bom menwerpers het die dag ontgelden. En over het lot van de inzittenden ontbreekt soms eIk spoor.... Op het ogenblik staat de heer Klaas sen, die het opsporingswerk belangeloos verricht, in verbinding met ongeveer honderd families, van wie reeds vele ge holpen konden worden en va^ een pyn- ïyke onzekerheid verlost.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1