Zaak-Plekker voortgezet f""°nderkl^ j TH-lCoft. 17000 Laatste schakel' in de Amsterdam—Rijnvérbinding Joden deden nooit vergeefs beroep op mij" gebreid* ONREDELIJKE CRITIEK ONGEWENST De zwemvijvers roepen straks weer Schutsluis bij Tiel van enorm belang s» AGENDA" l UITSPRAAK 26 MEI SAM LE POOLE Schilder met een fris palet Tx „DURF TE LEVEN" De victorie van een ontmoedigd mens Geen optimistische klanken over kernwerk Mi Uit het land van Groenendaal De aanslag op taxi chauffeur te Halfweg Van Gelder Zonen draait weer „De Spaarnestad" jfl txfa' WOENSDAG 12 MEI 1945 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING ACTERVOLGING VAN RIJWIELDIEVEN F aii 11 is semen ten K-A.J. afd. Haarlem III „De Drie Klaveren" CAMISOLES 1.90 2.15 m wol 3.55 DIRECTOIRES 1.85 2.15 'm wol 3.85 J* H HAARLEM HEEMSTEDE ZANDVOORT MIDDEN-MEINACHT OP SCHAPENDUINEN DIST RIBUTIENIEUWS BEET HOVEN-CYCLUS IV EGMONT—EROïCA deze week: Toffee de Luxe. [van 24ctvoor'19 ct» p.100 gram. iimiMHiimminiMldyiWMllAMMMMMm R.K. MIDDENSTAND BISDOM HAARLEM Een speciale pijp voor TOPIC! jglpg Dader een gevaar voor de maatschappij n TAXI? Bel DAG EN NACHT Kardinaal Spellman naar Batavia DE EEN OF DE ANDER DAT SCHEELT NOGAL! NIEUWE KOLENBONNEN BRANDSTOFFENHANDEL Beurs van Amsterdam' De Eerste Kamer van het Haarlemse Iribanaa] begon hedenmorgen de tweede behandeling in de zaak tegen de vroe gere burgemeester van Haarlem S. L. A. Plekker, met het voorlezen van de nieuwe dagvaarding, die ten opzichte van de eerste enigszins gewijzigd was .be schuldigde zelf was niet aanwezig. Er werd een verklaring voorgelezen. Plek ker ging hierin al de punten van de dagvaarding na om ze te ontkennen of te erkennen. Dat hij oprichter van de Nationaal- Socialistische Stichting Nationaal Zangfeest is geweest, is, aldus de ver klaring, niet juist. Wel heeft men hem kort na de oprichting verzocht de lei ding in handen te nemen. Op dit ver zoek is hy toen ingegaan. Het nazifi- ceren van het gemeentebestuur heeft hy volgens dit schrijven niet voor ogen gehad, hoewel hy N.S.B.-ers in amb telijke functies heeft geplaatst. Plekker gaf toe, dat hy de rijwielvordering had Ingesteld. Ben personeelscentrale, die controle hield op het gemeen tepersoneel en him politieke opvattingen toetste, heeft ook, aldus beschuldigde, onder zijn bewind in Haarlem bestaan. Naei- ficeren is hierbij niet het doel geweest. Plekker gaf toe, dat hy de Winter hulp een goed hart heeft toegedragen De schilder Sam ie Poole beheerst zijn vak zowel in het noteren van de vormen als in de behandeling van de materialen, die hij aanwendt. Hij permitteert zich geen afwijkende visie op het gekozen object, maar imiteert dit ook niet slaafs als een reproducerend instrument: een vlotte lijn en een accent op de kleurpartyen, die hij wil bena drukken, verlenen het werk persoonlijk heid. Om al deze redenen en omdat zijn onderwerpen (landschappen, stadsge zichten, bouquetten, stillevens en por tretjes) prettig zyn, zijn palet fris is en hy geen experimenten exposeert en dus geen problemen stelt, spreken zijn schil derijen en aquarellen gemakkelijk een groot publiek aan. Daar bovendien ar tistiek veel te prijzen is, is Le Poole een van die figuren, die voor velen een inleiding vormen in de beeldende kunst. Fijn afgewogen toon en grote kleurge voeligheid maken zijn werk tot een lust voor het oog en de toewyding, waarmee is gewerkt, en de beschaafde sfeer zor gen voor de continuïteit hiervan. Zijn talent dry ft hem naar landschap eu bloemruiker en hier ontstaan dan ook kwalitatief de beste resultaten. Wij noe men hiervan het grote Duinlandschap: een der interessantste schilderijen met dit onderwerp, die, naar wij menen, door schilders van nu zijn gemaakt; dan het prachtig stemmige en ruimte lijke Dompvloedslaan en de boerderij no 14 met het mosgroene dak; de gele tulpen met de blanke zonnige achter grond, het Pinkster- en het veldbouquet. In de portretten heeft de gelijkenis zo veel aandacht opgeëist, dat voor bij zondere artistieke hoedanigheden wei nig ruimte meer gebleven is. Helaas dwingt de opdracht, bewust of onbewust, meestal tot conventie. Het portretje ..Hans" is boeiend om het karakter, „Mi- chiel" spreidt kinderlijke charme ten toon. Verder hebben ons nog bijzonder ge troffen het stilleven met de cyclamen om zijn gebondenheid van toon en rake toets; het kleine „Interieur" en de drui lerige sfeer in de „Oude Kerk te Am sterdam" met zijn strakke gespannen kleurvlakken. Deze tentoonstelling, die behalve voor de gebruikelijke bezoekers bijzonder aanbevelenswaardig is voor hen, die weinig contact hebben met de beelden de kunst en hier een genoeglijk en be grijpelijk contact vinden, is ingericht in Kunsthandel Leffelaar aan de Grote Markt en biyft nog geopend tot 20 Mei. L. T. De Heemsteedse rechercheurs Kroeze en Vroon hebben een goede slag gesla gen. Toen er op het politiebureau aan gifte werd gedaan van diefstal van een zo goed als nieuw rijwiel, reden zij per motorrijwiel in de richting Amsterdam. Nabij Halfweg haalden zij twee man nen in, waarvan een op het gestolen rijwiel bleek te rijden. Zij riepen halt te houden, maar de mannen sloegen een zy weg in- Toen een der recher cheurs twee schoten afvuurde, gaf een hunner zich gewonnen. De tweede kon nabij de Admiraal de Ruyterweg te Amsterdam gepakt worden. Bij het ver hoor kwam uit, dat het om twee zware jongens ging, de Hagenaar W. v. T. en de Amsterdammer W. v. B., die talrijke veroordelingen achter de rug hadden. Het onderzoek werd voortgezet en in de hoofdstad kon men twee beruchte he lers M. v. d. Z. en H. K. arresteren. Een groot aantal gestolen fietsen werd in beslag genomen. De nummers waren weggebeiteld. Het optreden van de re chercheurs, die dag en nacht in de weer geweest zijn, is wel met succes bekroond. De arrondissements-rechtbank heeft Dinsdag In staat van faillissement ver klaard: C. M. Kuyken, wonende te Haarlem, Parklaan 104 rood. Rech ter-commissaris mr. H. J. Peiwerda. Curatqr: mr. J. W. Rutgers, advocaat en procureur te Haar lem- G. P- van Gessel, aannemer (bedryfs- leider) te Heemstede, Hugo de Groot laan 2a. Rechter-corr.missarismr. H- S. Ferwerda. Curator: mr. L. Ali Cohen, advocaat en proeorenr te Haarlem. en dat hij in Haarlem de verordening heeft doorgevoerd, dat de Joden niet in openbare gebouwen of plaatsen moch ten komen. Hij verklaarde verder: „Jo den hebben nooit een vergeefs beroep op mij gedaan." Het ontslag van de heer Tenckinck, hoofdcommissaris van de Haarlemse politie, was een persoonlyke kwestie. Het ten. laste gelegde feit, dat hy per brief opgave heeft geaaan van de namen van personen, die in de provincie Noord-Holland een ambte- lyke functie bekleedden en die scha- delyk zouden zyn voor het invoeren van het nationaal-socialisme, ont kende hy. Hy heeft nooit een derge- lyke brief geschreven. Wei heeft men hem eens deze brief voorgehouden om hem te ondertekenen. Hy heeft dit toen gedaan zonder zich iets te realiseren. Mr. L. V. Hoog, de raadsman, ging in zijn pleidooi na op welke wyze zyn cliënt in de N.S.B. was terecht geko men. Na zijn terugkeer uit Indië. zag Plekker destijds dat er verbetering moest worden gebracht in de toestan den in Nederland. Naar aanleiding hiervan kwam hy in de N.S.B.-vergaaenngen, waar hy dooi de nationaai-socialisusche theorieen werd gegrepen. Met de hartstocht van een emotioneel mens is hy, aldus de,verde diger, de beweging steeds trouw ge weest. Thans erkent plekker zelf dat hy fout is geweest. Pleiter betwyfelde net feit ot Plekker het iand opzettelijk heeft verraden, want hy geloofde, dat hy het een grote dienst bewees. Een tekort aan geestelyke kracht was waarschijn lijk oorzaak, dat nij 't verkeerde van net nationaar-sociansme niet heeft ingezien. Ook de verdediger beüandelde daarna diverse punten van de tenlastelegging. Verdachte heeft aityd het menselyjs lot aan de goede zyde gesteld, en heeft immer naar zyn levensovertuiging ge handeld. Hy vroeg tenslotte clementie en verzocht sihet tribunaal de internering te beperken tot de tijd waarin verdachte deze heeft doorgebracht. Uitspraak 26 Mei. Dezer dagen hield de K. A. J., afd. Haarlem Hl, haar donateursuitvoerin gen, welke zij gisteravond besloot. Op gevoerd werd ,,'n Zomerzotheid" naar het welbekende boek va^ Cissy van Marxveld. De regie was in handen van Bob Jansen. Deze zomerzotheid, welke zeer ln de smaak vfel by het publiek, voerde de toneelclub „Elcerlyck" op, een onderaf deling van de K. A. J. De sympathieke gastrol van Tante Melie werd vervuld door mevr. Marchand. Tussen de bedrij ven zorgde de K-AJ.-band „The Jolly Jokers" voor muzikale afwisseling. Haarlem IH kan op een uitstekende avond terugzien. Zeer elastisch Prettig in 't dragen Het grote kampvuur, dat de „Ter Cleeffgroep" van de N.P.V., district Haarlem, Zaterdag 22 Mei op het land goed Schapenduinen te B'oemendaai organiseert zal onder leiding staan van Flip Wafelbakker, de bekends kamp vuurleider van de RaiUy 1947 te Heem stede. Per radio zal een reportage van dit kampvuur gegeven worden. Het geheel zal de naam dragen* „Een midden-Meinacht op Schapendumen". Het is een bewerking van de sage van het Duivelselixer, waarin enkele tafe relen uit de Midzamernachtsdroom van Shakespeare zyn verwerkt, zodat een zeer romantisch en een op kampvuur- gebied nieuw spel is ontstaan. De 2000 toeschouwers vinden een plaats onder de hoogopryzende bomen van het natuurlijke amphitheater, dat de kampvuurplaats omringt. Het Padvin ders gilde zal verschillende dansen uit voeren, waaronder een Schotse dans in costuum. De zanggroep ,,De goe kadul- lekens'' en het leiderskwartet der N.P.V. omlijsten het spel vocaal. De toegang tot de kampvuurplaats is aan de Krullenlaan, die des avonds voor alle verkeer is afgesloten. Schapen- duinen is te bereiken met de buslijnen 3 en 6. Het kampvuur begint om 8.45 uur (de poorten sluiten 8.30 uur) en eindigt plm. 11 uur. Vele genodigden, o. w. autoriteiten uit Haarlem en Bloemendaal, worden verwacht, terwyl tevens de Konlnkiyke Commissaris en de Staf van het Na tionaal Hoofdkwartier zijn uitgenodigd. De heer Joh. Speekenbrink gedenkt Vrijdag 14 Mei om 11 uur het feit, dat hy 25 jaar als chef van de afdeling et sery aan de Spaamestad werkzaam ks. Bioscopen: Rembrandt. Een moordenaar bekent (volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Pa lace: Dwaalwegen (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Mannen zonder vleugels (18 j.l, 2, 4.15', 7 en 9.15 u.; Frans Hals: The house on 92nd street, (18 j.), 2, 4.30, 7 en 9.15 u.; City: Zwevende gratie (14 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater De brandklok luidt (14 j.), 2.30, 7 ei} 9.15 u. en 's Zondags: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Schouwburgen: Woensdag 12 Mei: Concertgebouw: Voor jaarsconcert Mannenkoor St. Caecilia, met m. v. Haarlem's Trio, 8 uur. Stadsschouwburg: R.K. Toneelver. Lu- damus met „Arsenicum en oude kant", 8 uur. Donderdag 13 Mei: Grote Kerk: Kerk- concert Rijkskweekschoolkoor v. U.N.A.C., 8 uur. Stadsschouwburg: R.K. Toneelver. Lu- damus met „Arsenicum en oude kant", 8 uur. Donderdag 13 Mei Uitreiking bonkaarten, enz. te: Haarlem (Vleeshal) Boe t.m. Bos, 8.30 12.15 en 2—4.45 u. Heemstede (Binnenweg 160) rest B, C, 8.30—12.15 en 2—4 u. Aerdenhout (Gem. Kwekerij) A en B, S3 uur. Welke teleurstellingen het leven dik wijls ook brengt, het blyft toch altyd waard geleefd te worden. Dit is in het kort de inhoud van het betoog, dat Frank Capra houdt in zyn film „Durf te leven". En het blyft niet alleen by een betoog, want in een on derhoudende film geeft hij de geschie denis van een ontmoedigd mens, die dank zy de hulp van zijn engelbewaar der alle decepties weet te boven te ko men en als het ware gedwongen wordt de stelling te aanvaarden, dat het le ven ondanks alles nog de moeite waard is. In een kleine Amerikaanse stad neemt George Bailey, die op het punt staat de wyde wereld in te gaan, de bouw- en leenbank van zyn vader over, die plot seling is komen te overlyden. Hy vindt echter in een zekere Potter een geduchte concurrent, die zyn bank misbruikt om de bevolking te terrorise ren. George, 'die met zijn vrouw en vier kinderen een moeilijk bestaan lijdt, komt in grote moeilijkheden en Potter pro beert zyn slag te slaan om zyn concur rent geheel ten onder te brengen. Ten einde raad besluit George zich het leven te benemen, maar op het ogenblik dat hy klaar staat van een. brug af te springen, springt er juist een oud heertje in het' water. Wanneer hy deze vraagt, wie hy is, vertelt het heer tje, dat hij een engel is, zij het dan een van de tweede rang, die zijn vleugels nog moet verdienen. (In de hemel heeft hij namelijk de opdracht gekregen George Bailey te redden en wanneer hy daarin slaagt krijgt hij zyn vleugels). De engel voert hem als een onbekend man terug naar zyn woonplaats en daar ondergaat hy in nog grotere mate dan voorheen de ellende, die het leven soms geven kan. Aan alles komt een einde, ook aan al die narigheid. En met verademing zien wy de hereniging met vrouw en kinde ren. Zo ongelukkig 't vroeger was, ao geluk kig wordt het nu. De tallozen, die hjj geholpen heeft, helpen hem nu. zodat hij in staat is zijn gevaarlijke concur rent onschadeiyk te maken. „It 's a wonderful life" noemde Frank Capra deze film. en niet ten on rechte. Degenen, die aan de waarheid van de woorden twijfelen raden wij aan deze film, die vanaf Vrijdag in Rem brandt draait, te gaan zien. Daar kun nen ze de victorie van een ontmoedigd mens aanschouwen, en. de overwinning van de engelbewaarder, die hier op aar de zyn vleugels wist te verdienen. Vrydag 14 Mei 's middags oas 2 uur zal het eerste bedryf op het geprojec teerde nieuwe industrieterrein in de Waarderpolder geopend worden. Het is de metaalwarenfabriek „Hago" aan de Ir. Lelyweg. De directeur van Openbare Werken, Ir. M. H. Maas, aal de opening bijwonen. Egmont! Het meest diep- en toch fijngevoelige tragische muziekwerk door Beethoven geschreven De Ouverture der Egmont-muziek is niet van het oude type: alleen inleiden en sfeer scheppen. Zy is een algehele samenvatting van de komende toneelhandeling. Een drama op zich zelf, zoals de grote Leonore- ouverture, zy het in wat geringer af meting. Hier ontbreken allehelle ge luiden (geen fluiten!), meer lage, don kere klankkleuren. Zonder gezochte, overdreven accenten spreekt uit de mu ziek de diepe tragiek van het onder werp. Zo iets gelukt alleen aan een be voorrecht, verheven mens als Beet hoven. Eroïca! Beethoven stond niet in dienstverband by een vorst, leefde met de politieke gebeurtenissen in Europa mede en nam een zelfbewuste houding aan tegen zyn meerderen in maatschap pelijke rang. Napoleon verscheen en Beethoven zag in hem de man. die ook het Duitse volk uit de macht, van vorsten en hofdlgnitarissen zou bevrij den. Dit inspireerde Beethoven, weer barstig tegen elke maatschappelijke dwang, tot een helden-symphoniezo geheel verschillend van aard met baar beide voorgangers. Uit het eerste deel spreekt wilskracht, uit de Marcia Fu- nèbre (hier geen zangerig, ingetogen Adagio) ontzag voor de doodsverachting van de vrijheidshelden, daar geen hoofs Menuet, maar een markant, scherper gerhythmeerd Scherzo en de Finale als het ware een hulde aan de God der vryheid: Prometheus (aanwending van muziek uit Beethoven's Prometheus'». Egmont werd technisch knap en in evenredige klankverhouding gespeeld. Sterk innerlyk deed echter de Ouver ture niet aan, van tragiek bespeurde men weinig. Doch het is toneelmuziek en de entourage van een concertzaal werkt niet mede. De Eroïca had vele goede momenten. Het Scherzo stond bovenaan door spran kelend, pittig spel. Ook het eerste deel hield de aandacht gespannen De Mar cia kan meer spanning verdragen, ze was verre van adembenemend en hoe goed ook de Finale was opgezet en frappant menig onderdeel, de afsluiting bracht een kleine inzinking, in geen geval een climax, alleen al reeds door minder evenredig en schitterend klank volume. Het hoogtepunt van de avond vormde het Vioolconcert, verklankt door Gijs Beths. Dat klonk fyn en voorraam, muzikaal en beheerst. Het orkest sloot doorgaans in vele opzichten goed aan. Alleen deed alles wat behoedzaam en voorzichtig aan ten koste van de voor dracht. Hierin was tussen solist en orkest een" merkbr r verschil. Dirigent Hartveld heeft blykbaar vooropgezet: een nauwkeurige, zo welluidend moge lijke vertolking. Grote belangstelling. Vooral voor Gys Beths langdurig applaus. OL KOOP Alleen bij de: (Van onze Haagse redacteur) Op de heden te Den Haag gehouden 39e vergadering van de Centrale Raad van de Diocesane R. 9C. Middenstands bond in het Bisdom Haarlem heeft de voorzitter, d heer H. E. v. d. Brule, er allereerst op gewezen, dat al ligt het zwaartepunt van de middenstand op eco nomisch terrein, de culturele belangen niet moeten worden vergeten. In deze tijd gaat het om het zijn en blijven, al dus de voorzitter, die waarschuwde voor de ontevreden sfeer, die onder de mid denstand heerst. Men moet niet uit het oog verliezen het vele goede dat' na de bevrijding in ons land is tot stand gekomen. Spreker herinnerde aan de voor-oorlogse tijd, die ook lang niet ideaal was. Over de gehele linie gezien is de positie van de middenstand momenteel veilig. Men rea- lisere zich echter, dat met meer vrijhe den ook een grotere concurrentiestrijd zal komen. De middenstand moet de weg van overleg bewandelen en niet al leen het eigen, maar ook het algemeen belang in het' oog houden. Men hoede zich voor onredelyke cri- tiek; by alles wat wij doen moeten wy open oog hebben voor de moeilijk heden en deze gezamenlijk het hoofd bieden. Rekening dient verder gehou den te worden met de belangen van bredere kringfen dan de middenstand alleen. Op ao'n manier bouwen we een gezond organisatie-leven. Daartoe is vanzelfsprekend medewer king van de leden vereist, waarop spreker een beroep deed. Van de mede delingen van de heer J. Bakker, direc teur van het Diocesane R.K. Midden stands Bureau, vermelden wy die over de oprichting van een economische af- Maak Uw prettigste pijp tot TOPIC- pijp! Topic-tabak heeft een kwaliteit, welke haar aanspraken op Uw béste pijp wettigen. Steek er op een rustig ogenblik de brand in en geniet een goed en toch zuinig brandend TOPIC tot het laatste draadje! Niet overal, maar alléén verkrijgbaar bij: JAN VAN DER PIGGE Grote Houtstraat 81 Haarlem (Adv.) Vol levensmoed en genezen van zijn depressie, torst George Bailey zijn gezin op de schouders, want het leVen is waard geleefd te worden. AÜLus de 'film „It 's a won- der/ull life" oftewel „Hens, durf te levenoftewel... Het avontuur van de Engelbe waarder... van Frank Capra. Nu de datum nadert waarop me nigeen weer gaat verlangen naar een duik in het koele water, kan het nuttig zyn een en ander mede te delen over de gemeentelyke zwemvij vers aan de Glipperweg en dan mag al lereerst wel melding worden gemaakt van een verheugende mededeling. De Commissie van Beheer over de zwern- vijvers heeft n.l. besloten het aantal uren voor separaat zwemmen belangryk uit te breiden, zodat ook in dit opzicht weer aan de specifiek Katholieke wensen is voldaan. Het is nu aan de Katholieken, van deze uren inderdaad gebruik te ma ken en ook by het nemen van een abon nement voor zichzelf of voor hun kin deren aan de bureaulist uitdrukkelijk mede te delen, dat uitsluitend separaat wordt gezwommen. Op Zondag j.l. zijn aan de uitgangen van beide parochie kerken kaarten uitgereikt waarop deze uren voor alle dagen van de week zyn vermeld, zodat niemand kan zeggen, dat hy daarmede niet op de hoogte was. De zwemvijvers, die momenteel nog a?n d? Glipperweg zijn gevestigd, maar die binnen afzienbare tijd wel zullen verhuizen, vallen niet onder beheer van de Gem. Sportparken, maar staan onder een afzonderlijke commissie die een weerspiegeling is van de verschil lende stromingen. Deze commissie ver richt al jaren haar werk en dat zy ook inderdaad njet de verschillende stromin gen rekening houdt, blijkt wel uit de mededeling in de aanhef van dit ar tikel. De zwemvijvers kunnen, doordat zy niet overdekt zyn, in de verste verte niet vergeleken worden met een moderne zweminrichting, als b.v. de Sportfondsen- baden zijn, waar men zomer en winter kan zwemmen. In Heemstede is dat al leen maar mogelyk in de zomer en zo waren de zwemvyvers gedurende de zeer lange zomer van 1947 gedurende negentien weken geopend, wat wel een genoemd mag worden. Gedurende dit tijdvak werd in totaal gedurende 2470 uur gelegenheid gebo den tot zwemmen en niet minder dan 134.669 personen maakten in deze uren een duik in het koele nat. Van de veertien scholen maakten er twaalf regelmatig gebruik van de zwem vyvers, zodat 12.000 scholieren in klas- severband kwamen zwemmen, bijna het dubbele aantal van het daaraan vooraf gaande jaar. Het spreekt vanzelf, dat, wanneer er over zwemmen wordt geschreven, men over zwemexamens niet kan zwygen, want dat hoort bij elkaar. 580 personen namen er aan deel? 53 werden afgewe zen, de overigen verwierven het begeer de diploma. Opmerkelyk was, dat 52 niet-Heemstedenaren, waarvan 24 uit Bennebroek, aan deze examens deelna men en slaagden en het zou de moeite waard zyn, te onderzoeken of deze ver houding 12 pet. ook slaat op het totaal aantal bezoekers. In elk geval mag het als vaststaand worden aange nomen, dat een zeer groot aantal zwem- lustigen uit Bennebroek naar de zwem vyvers komt en in het kader van de goede verstandhouding, die tussen de beide gemeenten bestaat, mag de vraag worden gesteld of de scholen te Benne broek ook niet zouden kunnen zwem men in schoolverband in de Heem- steedse zwemvijvers. Dat by een bezoek van bijna 135.000 personen in 19 weken de zorg voor zui ver water een voortdurende eis is, spreekt vanzelf. Daarvoor zorgt in de allereerste plaats een zuiveringsinrich ting en vervolgens wordt het water vrij wel voortdurend gekeurd op helderheid. Tweemaal per week geschiedt dit door het Utrechtse Laboratorium van Com- miAie voor Zwembaden, om de halve maand door de Keuringsdienst te Haar lem. De desbetreffende rapporten ko men direct na het onderzoek in handen van de Inspectie voor de Volksgezond heid te Amsterdam, die naar aanleiding daarvan voorschriften kan uitvaardigen, wanneer daarvoor althans aanleiding bestaat. In 1947 was er voor ingrijpen geen aanleiding aanwezig en het spreekt vanzelf, dat zowel de Commissie van Toezicht als het bedienend personeel,er naar zullen streven, dat de reinheid van het water ook in 1948 aan de hoogste eisen voldoet. In dit verband herinnert Groenendaler zich nog een aardig voor val uit de periode, dat wijlen dr. E. Droog als wethouder van Openbare Werken en dus ook belast met het be heer van de Zwemvyvers naar aanlei ding van ingekomen klachten tijdens een raadsvergadering een flesje water uit de zwemvijvers op een tafel depo neerde, dat opviel door de grote helder heid, ook voor leken waarneembaar. Het water werd ook toen reeds regel matig onderzocht en de rapporten lagen ter inzage. Van de klachten werd na dien niets meer vernomen Over de Heemsteedse zwemvyvers schrijven, zonder de naam van de Heemsteedse Polo-club te noemen, is nu eenmaal onbestaanbaar, omdat na de oprichting van H.P.C. deze zwemvyvers de eerste oefengelegenheden waren. Zonder de Heemsteedse zwemvijvers was de club van Braam stellig niet ge worden wat zij thans is, een organisatie met een uitstekende reputatie in de Nederlandse zwemwereld en die elk jaar als een schone traditie een groot zwemfeest geeft, waarvoor van heinde en ver belangstellenden komen. Er is reeds op gewezen, dat de zwem vijvers nog maar enkele jaren aan de Glip zullen blyven; er moet een andere plaats voor worden gezocht, want de Algemene Begraafplaats blijft steeds om uitbreiding vragen. Het is nog niet ze ker waar de nieuwe bassins zullen ko men, maar het laat zich aanzien, dat het terrein van de voormalige wieler baan wel de meeste kans maakt om voor deze nieuwe bestemming in aan merking te komen. Of deze plaats als ideaal kan worden bestempeld, is een open vraag, de zwemsport-enthousiasten, die b.v. op de grens HaarlemHeem stede wonen, zullen deze vraag niet di rect met ja kunnen beantwoorden. Het zou verreweg het beste zijn, als de nieuwe zweminrichting wat meer in de kom van de gemeente kwam, doch of de nog vrij liggende grond voor dit doel kan en mag gebruikt worden, blyft eveneens een grote vraag. Aan de an dere kant zou het goed zyn om alle sportterreinen by elkaar te houden en met de bouw van de nieuwe zwemin richting naast het gemeentelijk Sport park, is dit doel bijna bereikt; slechts de tennisbanen van Groenendaal liggen dan nog buiten het sportcentrum. GROENENDALER deling vajn de N.R.K.M. en de aankon diging van het eerste culturele instruc tie-weekend op Drakenburgh 30 en 31 Mei, waar een begin zal worden ge maakt met bestudering van de cultu rele mogelijkheden. Er bestaan plannen om het Santos-fonds uit te breiden en op breder plan te brengen, waardoor aan meer moeilykheden het hoofd zal kunnen worden geboden. De Bedevaart naar Heiloo. waarvoor spr. op een mas sale deelneming hoopt, wordt gehouden Woensdag 14 Juli. De studiedagen van de N.R.K.M. worden 1, 2 en 3 Augus tus gehouden op het Klein-Seminarie te Apeldoorn. Vervolgens gaf pater Alexander een toelichting op het verslag van het kernwerk, waarover hij geen optimis tische klanken kon uiten. In aansluiting hierop trok de heer Th. S. Hooy zijn practische conclusie, waarbij hy de afdeling Haarlem, die als resultaat van het kernwerk een bloeiend organisatie-leven heeft, als voorbeeld stelde. Uit het jaarverslag bleek, dat het ledental ongeveer 11.000 bedraagt. Be sloten werd de aanvulling van het hoofdbestuur in verband met het be danken van de heer C. P. Jong, uit te stellen tot de najaarsvergadering. Op 17 Augustus 1946 kwam de 23- jarige Haagse koopman L. met twee vrienden, S. en B., naar Amsterdam om een paar zaakjes af te werken. De zaakjes, o. a. het verkopen van een re volver, slaagden niet en het drietal be sloot op voorstel van L. een tasi te nemen, naar buiten te rijden eu dan de chauffeur „weg te werken", waarna S. de wagen zou verkopen. Zo gezegd zo gedaan 1 By het Centraal Station te Amsterdam stapte het drietal in een taxi en liet de chauffeur naar Haarlem rijden. Bij Halfweg verzochten rij de chauffeur een zijweg in te slaan en weer enige tijd later „moest hy maar even stoppen". L. trok toen de revolver eu. zoals hij nu beweert, ging deze pi Ase- ling af. De jcogel trof de chauffeur, ging door zijn hand en arm maar stuitte op een rib af, waardoor de chauffeur niet levensgevaarlijk werd gewond. Het drietal ging er met de taxi vandoor, maar reed ©en eind verder in een berm en dank zij het optreden van een boer kon het spoedig gearresteerd worden. Op 16 October 1947 werd L. door de Haarlemse rechtbank veroordeeld tot 4 jaar gevangenisstraf plus ter beschik king stelling van de regering. L. was in hoger beroep gegaan, hoofdzakelyk tegen de beschikbaarstelling. De pro cureur-generaal van het gerechtshof te Amsterdam, waarvoor de zaak in hoger beroep diende, vond dat L. een gevaar voor de maatschappy is en zag geen gronden om wijziging van het vonnis der rechtbank te wagen. Uitspraak 25 Mei. Eerlijk gezegd, de achtenswaardig® advocaat, die dezer dagen ih de krant een pleidooi hield voor her* stel van de kermis op de Nassaulaa.% heeft ons hart gestolen. Dat Phoenix* terrein is nu wel aardig, maar het lib' van kermisvermakelykheden dwars do°r de stad, zo'n paar dagen in het jaar, had echt iets bekoorlyks, iets roman tisch. En ik houd van romantiek. Maar dieper ben ito getroffen door een briefje van een weduwe van 72 jaar, mevr. B. Ausiun—van Os uit het RJP* perdapark, die haai' sympathie betuig' met de kermisvreugde. „Tot myn ver* baring lees ik in uw krant," schrijft ze, „dat er toch nog mensen zijn, die van kermis houden en ook een ander nog een pretje gunnen. Ik sta dus niet al leen en durf een wooixlje mee te praten. Ik ben nog jong, pas 72, maar ik heb van die paar vrolijke kermisdagen ge noten, niet voor mezelf, maar wel deed 't me goed te zien, dat vaders en moe ders met hun kroost pleizier hadden en zich onschuldig vermaakten. Er moe1 weer een ouderwetse kennis komen met poffertjes- en wafelkramen, met zuur stokken in overvloed en van alles en nog wat. Laat de gewone man met vrouw en kinderen een week genieten. Zij hebben geen geld om in een pension of hotel te gaan met hun vacantie. Vs kermis houdt er de moed in! Niet aa® zeurpieten storen, die klagen, dat de kermis zo'n drukte en lawaai geef*. Ieder mens moet een pretje hebben oP z'n tijd. Dat is voor alles en voor d® tevredenheid veel beter.* Maar 2% dag is niets, een week moet bet zyn, zoels vroeger." Daar staan we dan met z'n allen, wit die nog lang geen twee en zeventig rijn- Deze oma verdient straks, ais de feest* week er weer is, een ererondje op b®* Phoenixterrein te maken gratig to d® draaimolen, gratis een zuurstok en 6®® vrye slag op de kop van Jut. Nog vei® gezonde jaren, oma, en als er ergen® een staking dreigt zullen we u oproe pen voor een toespraak tot de werkers, want„ieder mens moet een pret}® hebben op z'n tijd. Dat is vow de tev**" denheid veel beter!4» Voor bewoners van 't Kleverpark, Haarlem-Noord en Bloemendaal Hedenmorgen is de afdeling papi®r' productie van de Papierfabriek Va® Gelder Zonen in Velsert. sedert, Maan dag stil, het werk weer begonnen. werd overeengekomen,, dat het confli"* langs organisatorische weg zou word®® behandeld. Zaterdag zonden de bond®® over de kwestie contact opnemen i®e de directie. Gisteren is een belangrijk hoofdstuk hopelyk het laatste begonnen in d® geschiedenis va« de verbinding van Amsterdam met de Ryn. Toen werd nl. aanbesteed de bouw van een der grootste schutsluizen ter wereld, bij Tiel het nieuwe AmsterdamRijnkanaal ln de Waal zal doen uitmonden- Kosten bedragen ruim zes mlllioen gld., de duur van de bouw wordt geschat drie jaar. Er waren twaalf inschryvers. De laagste was de combinatie N.V. Nederland* Aanneming Mij. v/h A. F. Boersma en Aannemingmaatschappij D. Verstoep)* 's-Gravenhage voor f 5.848.600. Hoogste inschrijver was N.V. Aannemingbedrfp v/h T. den Brejen van den Bout te Berg en Dal voor f 7.849.000. De sluis bij Tiel krijgt zodanige af metingen (350 meter lengte), dat de gehele sleep, inclusief de sleepboot, ongebroken kan worden geschut, hetgeen dus wel een zeer belangrijke verbetering betekent voor de scheepvaart. De bestaande draaibruggen ta het Merwedekanaal worden alle vervangen door vaste bruggen, die hoog boven het water liggen en tachtig meter vrye doorvaart iaten. De bruggen over het nieuwe gedeelte voldoen uiteraard aan dezelfde eisen, zodat de scheepvaart on gehinderd over de gehele lengte van het kanaal kan plaats hebben. Ei* zyn, vanzelfsprekend nog tal van secundaire wegen, die 't kanaal kruisen en om deze verbinding in stand te hou den, worden over het kanaal hoge ijzer- constructies aangebracht. De nieuwe sluis bij Tiel vergt 4800 palen, 60 000 kub. meter beton en 6 millioen kg. bewapeningsijzer. 500 arbeiders vinden er werk, als ze tenminste niet zc-als vorig jaar in de zomer weglopen, omdat ze met het pluk ken van fruit meer kunnen verdienen! Het sluishoofd by Tiel kon nog in 1943 voltooid worden, maar de Duitsers haalden er het betonijzer weer uit! De kanaaldijken in de Betuwe zyn reeds gelegd maar zonder kanaal! Dit is nog door een dam afgesloten, die weggebaggerd wordt als de nieuwe sluis voltooid is. Door deze hier omschreven werken krygfc de haven van Amsterdam de gele genheid het verloren gegane Ryn-ver- keer terug te winnen. Maar van zeer grote betekenis is ook het feit, dat, be halve de rustige vaart, die het kanaal met zijn constant peil garandeert, de schepen bij het overladen en lossen steeds op dezelfde hoogte liggen en niet met het getij op en neer gaan. Want daardoor zal de haven van Amsterdam voor de scheepvaart meer aantrekkings kracht krygen. Uit t bovenstaande blijkt dus wel duidelijk, dat hier een waterstaat kundig werk wordt tot stand ge bracht, dat voor Amsterdam van buitengewone betekenis is en dat ten nauwste in verband staat met een betere toekomst voor de hoofd stad. Francis, kardinaal SpeHman, i bisschop van New York, zal op en 30 Mei een bezoek van 36 «s* aan Batavia brengen. Onze organisatie, koop en eeriyke ver zullen ook U ten goede men. aisV ons 15 Mei Uw stuurt of ze door ons »®*,i halen. Onze klanten zu onze propagandisten. Vraagt hun hun onderi®" ding. Friese Varkenmarkt (Spaarne bij Viaduct) ^g4 Telefoon 14164 en Voor klanten bruinkoolbriketten zonder Hon <Adf' (Niet-officiële koersen) Woensdag 12 Mei 1948 Vorig slot 3-3'A Nederland 1947 Ned. Handel Mii. eert A.K.U. Van Berkel's Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder nwe. aand. Kon. Hoogovens eert. Unilever cert. Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum Idem (nieuwste) Amsterdam" Rubber Höll. Amerika Lün Kon. N Stoomb. Mij. Scheepvaart Unie H.V.A. Deli Mii. eert. Philips nieuwe aand. Claims Deli Mii. 99 '.-,g.l. 152 167% 125'A 180% 152% 198% 278g.L 276 244%^1 304'% I.L 313: 183% 179 221% 160gi-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2