se leger verlaat Palestina bewaring der eenheid EK/C DE NOORMAN-Dl STEEN VAN ATLANTIS HIT DOMEIIINI DER VR@UW TUSSEN T M MENSEN Jeruzalem tot open stad verklaard T AAIEN en Het mag niet bederven Zullen V.S. collectieve defensie steunen? NED. KATH. SLAGERS- BOND Onwaardig schouwspel op Canadees kerkhof Foto-journalisten doen examen Hoe stemmen wij Tussentijds ontslag leden Ged.Statenenwethouders Ongeval in chemische fabriek op elkaar af? Waar blijven onze deviezen? Vleespositie thans gunstiger de zomer en onze kleren PAS OP DE COLORADOKEVER WOENSDAG 12 MEI 1948 PAGINA 3 Tien maanden voor zoon van prof. Pootjes Geschil over Brits Honduras voor he<t Internat. Hof Ernstige klacht van Hollens burgemeester Amsterdams burgemeester reikt diploma's uit Neem de oorzaak van Uw Rheumatiek weg. A door RICHARD POWELL Vele Kamerleden niet afwijzend tegen voorstel Twee doden en twee gewonden MGR. PESSERS NOG IN LEVEN? Vier paters en drie zusters thans in veiligheid De Kardinaal in Bethamië KOSTWINNERS- VERGOEDING Vlaggendag in IJmaiiden J'Tzalem zal, volgens een mede- neung van het Rode Kruis, Woensdag Donderdag tot open stad worden klaard. wanneer zich geen onvoor- i?e omstandigheden voordoen. Ue commissie der V.N. in Jeruza lem en de Arabische en Joodse poli- nefee en militaire organisaties staan snnstig tegenover het plan, dat van geheel Jeruzalem een veiligheidszone *al maken ter bescherming van non- ®ombattante burgers, in het bijzonder an kinderen en invaliden, EeS® Amerikaanse delegatie bij de al- epn ene vergadering heeft intussen nog Vo sPeciaïe trustschapsovereenkomst y ?Tr Jeruzalem voorgesteld, waarbij de ït'i j et volledig gezag over de. stad *ordt gegeven. p.i aohangers van de verdeling van «estina voeren te Lake Success een gezamenlijke actie om de algemene ergadering ertoe te bewegen terug te f®ren naar haar oorspronkelijke besluit l;„ Verdeling van Palestina. Het „de* bgsblok", waartoe o.m. de Sovjet-Unie, réi en Uruguayi behoren, laat seen gelegenheid voorbijgaan om de eifelende vergadering door zijn argu- "cnten te overtuigen. Het lijdt geen twijfel, dat deze Argumenten onder de afgevaardig den veld winnen. Waarnemers zou den zich niet verbazen, indien het Oorspronkelijke delingsbesluit ge handhaafd zou worden, omdat er eenvoudig geen tijd meer is om een meer practische regeling te ontwer- Pen. De twee voornaamste argumen ten, die door de voorstanders van het delingsbesluit naar voren gebracht borden zijn, dat 1) De verdeling van Palestina in "eite bestaat en slechts ongedaan kan Worden gemaakt door een grote in ternationale krijgsmacht. .21 Een trustschap het vraagstuk hiet zal oplossen, doch alleen op de lange baan schuiven. v£>wzi Bey Kaukji, de bevelhebber a® het Arabische bevrijdingsleger, Vervolg van vag. 1) v Wanneer de K.V.P.-leiding op deze weg °ortgaat, zou in de toekomst wel eens Jjhhen blijken, dat het in bepaalde gesties voortdurend negeren van wat er |*er kei ij k in een deel van het katho de volk leeft daar zulk een spanning sAht veroorzaken, dat het bijna niet te _ermijden is, dat hieruit ongehikken voortvloeien, zouden ditln h°2e mate betreuren f^dat wij er van overtuigd zijn, dat onze ^hheld een enorm goed is, dat niet hoog jfhoeg gewaardeerd kan worden. Maar daarom juist rust er ook op de leiding A® de K.V.P. zulk een grote verant woordelijkheid. Zij is inderdaad, zoals orof. Homme dezer dagen schreef, een |r°te, alle volksgeledingen weerspiegelen, do Party, doch dit houdt de consequentie p dat deze weerspiegeling niet alleen ot uiting moet komen in het geta' P® haar volksvertegenwoordigers, maar inhet beleid dat zy moeten voe- \0h. De oproep tot het bewaren van de eenheid, vJhartqe onze bisschop pen terecht onze katholieken Zondag j.J hebben aangespoord, heeft de verant- ^oordelykheid van de leiding van de ^ath. volksparty niet verlicht, zoals f^migen misschien wat ai te gemakke. h.tk geneigd zijn te geloven, maar veeleer Verzwaard. „Haar leiders en afgevaar digden," zo schreef prof. Romme Maan- dag j.l., „weten Zich gedragen door het vertrouwen van hun overheden In ge- en zeden. Dit moet en zal voora> v°or hen een spoorslag wezen, om, by al det besef van hUj, feilbaarheid, op de V®>ndslag van de politieke eenheid der atholieke Nederlanders ij, vertrouwvol °hderling beraad hun werkzaamheid bü ^tgevlng en bestuur van de Nederlands# pat steeds verder te versterken en te erdiepen." .Indien dit inderdaad in het komende petd tot uiting zal komen, zal het ka- "Olieke volksdeel niet achterwege biy- veti, om, gehoorzamend aan de verma as van het Episcopaat, zijn politieke Riders te biyven volgen en te steunen ,°°r hun opnieuw en in nóg groteren ge- pe by de komende verkiezingen zyn vertrouwen te schenken heeft persoonlijk het commando over de Arabische troepen op zich genomen, die bij Bab el Wad op de weg Jeruzalem- Tel Aviv tegenaanvallen tegen de Joden ondernemen. Meer dan 1000 van de 4000 Joden, die deelnemen aan de actie, zijn door Arabische soldaten omsingeld. De aanval wordt ondersteund door vijf tanks, vier Franse 75 m.m. kanonnen en- een sterke infanterie-troepenmacht. De Arabische stad Beisan, enkele ki lometers ten Zuiden van het meer van Galilea, is zwaar door de Joden aange vallen. De straten van Jeruzalem stonden gisteravond vol Britse vrachtwagens, die heden starten naar de haven van Haifa voor de inscheping van het Britse leger. Op het Britse hoofdkwartier was het een komen en gaan. Uit Downingstreet 10 arriveerde een telegram voor generaal Cunningham van minister-president Attlee, waarin deze verklaarde: „De hoge verwachtin gen, waarmee wij het mandaat hebben aanvaard, zijn niet in vervulling gegaan en we vertrekken op een ogenblik, waarop de problemen yoor Palestina in een toestand verkeren, die tragischer is, dan waarin wij gehoopt hadden ze te kunnen achterlaten." Koning Abdoellah van Transjorda- nië zal het opperbevel voeren over de in Palestina opererende Arabische legers. Ieder Dit heeft Koning Abdoellah intussen niet weerhouden om te verklaren, dat het Arabische hoge comité voor Pales tina „niet langer het gehele volk van Palestina bevredigt" en „ellende over Palestina" brengt. De Arabische Liga moet zich volgens de koning niet met de Palestijnse aangelegenheden be- De Amerikaanse regering heeft de se naat aanbevolen een resolutie goed te keuren, die formeel collectieve defensie- regelingen als de West-Europese Unie steunt en de V. S, ermede in verband brengt. Het voorstel, dat niet uitdruk kelijk verwijst naar de West-Europese Unie. werd in de vorm van een ontwerp resolutie door Lovett, onder-minister van Buitenlandse Zaken, aan de senaatscom missie voor buitenlandse betrekkingen voorgelegd, tn de resolutie wordt niet rechtstreeks de mogeiykheid ter sprake gebracht, dat de V. S. West-Europa op leen- en' pachtbasis van militaire goe deren voorzien of dat de V. S. verplich tingen aangaan, die te vergelijken zijn met een militaire alliantie. De resolutie zou ook de mogelijkheid inhouden, dat de V. S. toetreden tot een soort Atlantische Unie van Noord-Ame rikaanse en West-Europese landen. Conform de eis veroordeelde de Am sterdamse rechtbank hedenmorgen de jeugdige J. M. Pootjes, zoon van „pro fessor" Pootjes, die, zoals bekend, we gens aanzetting tot dienstweigering tot een langdurige vrijheidsstraf is veroor deeld, doch sindsdien spoorloos is, tot een gevangenisstraf van tien maanden, wegens overtreding van de dienstplicht wet. Bij de behandeling van zijn zaak, zei Pootjes jr. gewetensbezwaren te heb ben tegen het vervullen van militairen dienst, evenzo tegen het vervullen van burgerlijke dienstplicht, omdat hij voor geestelijke studeert. Op de vraag aan welke Univesiteit hy dan studeert, ant woordde hy: „Aan de Hogeschool van mijn vader. De jeugdige Pootjes voegde hier echter onmiddellijk aan toe, dat deze Univesiteit door geen ander gezag wordt erkend dan door dat van zijn vader. Engeland en Guatemala zijn over een gekomen het geschil omtrent de souvereiniteit over Brits Honduras aan het Internationale Hof van Justitie te Den Haag voor te leggen. Engeland trekt echter niet zijn oorlogsschepen en troepen uit Honduras terug, voor dat eventueel het Hof het bestaan van het Britse eigendomsrecht heeft ont kend. De 25ste Bondsvergadering vfin de Ned. Kath. Slagershond werd gehou den in het „Palais de Danse" te Sche- veningen. Aan de veedistributie en het prij- zenbeleid was het grootste deel der voorstellen der afdelingen gewijd. De vice-voorzitter, de heer C. Burger, be sprak deze alle in een algemene inlei ding, er op wyzend, dat de vooruit zichten gunstiger zyn. De burgemeester van Holten, het. W. H. Enklaar, heeft zich ernstig beklaagd over het schouwspel op het Canadese kerkhof ty.dens Hemelvaartsdag. Op He melvaartsdag was Holten het doel van zeer velen, die er die dag oudergewoonte op uit trokken. Het Canadese kerkhof te Holten ontving een overgroot bezoek. Indien dit bezoek echter werd gebracht in een gepaste en eerbiedige stemming, dan zou men zich daarover slechts kun nen verheugen, aldus de burgemeester. Het schouwspel, dat op die dag echter op het Canadese kerkhof viel waar te nemen, was helaas in flagrante strijd daarmede. Het geleek meer op een ker mis, dan óp een bedevaartsgang. De se rene rust, die anders pp deze doden akker pleegt te heersen, werd de gehele dag wreed verstoord door de grote scha ren, die hun sensatielust en nieuwsgie righeid kwamen bevredigen. Die meer oog hadden voor de kransen en de daar aan gehechte linten, dan voor de graven, die spreken van de vele offers, die voor de vrede en vrijheid zyn gebracht. Het gedrag van het publiek op het kerkhof was onwaardig en oneerbiedig, aldus de burgemeester, en hy spreekt de hoop uit, dat Holten voor een toneel als op Hemelvaartsdag voortaan gespaard mag blijven, anders zal het gemeentebestuur van Holten, hoe ongaarne ook, zich ge noodzaakt zien afdoende doeltreffende maatregelen hiertegen te nemen. De Nederlandse Vereniging van Fo to-journalisten heeft Maandag j.l. voor het eerst sedert haar oprichting in 1932 een examen afgenomen van hen, die het praedicaat foto-journalist wil len voeren. Dinsdag reikte de burge meester van Amsterdam, mr. A. d'Ailly, in het Victoria-Hotel de di ploma's aan de elf geslaagden uit. De heer W. Loopuit, die met de heren W. van de Rande en D. Klein het exa men organiseerde, vertelde over de bui tengewone medewerking, die iedereen had verleend, wie er om werd gevraagd. De politie, de Gemeentelijke Geneeskun dige Dienst en de Lettergieterij Amster dam werden als enkele voorbeelden ge noemd. De journalisten kregen drie ge beurtenissen opgegeven, waarvan zy een bepaald aantal foto's mochten maken. De gebeurtenissen werden dan tevoren gearrangeerd. Met een humoristisch woord reikte de burgemeester van Amsterdam de elf di ploma's uit. Hij zeide, dat het van be lang is, dat de persfotografen journalis tiek bloed hebben, opdat zij met hun opnamen spreken en niet bij hun plaat je nog een praatje nodig hebben. „Voorts moet dit korps", aldus de burgemeester, „gepast vrijmoedig zijn. Op dat vrijmoedige behoef ik geen na druk te leggen en met het gepaste zal het wel gaan". Onderwijl knipten tientallen blitz- lichten van de fotografen ter illustratie. Tenslotte feliciteerde mr. d'Ailly alle geslaagden persoonlijk. COT. KASTEN TOONOefi 94. Na de wagen in een bewaarplaats gebracht te hebben, gingen de drie lui paardofficieren te voet verder. Begeleid door een escorte Atlantis soldaten schre. den zij trots door de prachtige straten van de imposante hoofdstad. Maar hoe trots hun houding ook was, hun masker verborg hun gespannen verwachting. Zij waren diep onder de indruk van de machtige bouwwerken die zij hier zagen. Allengs had het nieuws van de komst der luipaardmannen zich door de stad verspreid en spoedig kwamen de nieuwsgierige bewoners van de hoofdstad toege stroomd, onderwijl allerlei gissingen makend over de komst der vreemdelingen. Het merendeel der mensen dacht, dat de luipaardmannen zich kwamen over geven aan het machtige Atlantis.... helaas, zij wisten niets van de ware toedracht, inmiddels waren de luipaard-officieren tot voor de ontzagwekkende poort der Citadel genaderd. De hoofdman van het escorte trad naar voren en onder het beklimmen der treden sommeerde hij de wacht terzijde te treden en de onder handelaars toegang te geven tot de Citadel. Achter hun beschermende maskers keken de luipaardmannen gespannen rond en merkten hoe goed de bewaking van de Citadel, het hart van de hoofdstad, was. Zonder veel omhaal begon de lui- paardgeneraal te spreken: „Ik breng u ter kennis, dat de Burcht van de steen in han den is van onze troepen, onder de bekwame leiding van onze leider Kirasso. De Steen is in ons bezit. De wachteres is gevangen. De Noorman is gedood. Ik eis nu de overgave van de stad en de Staat van Atlantis! Als bewijs zijn hier de juwelen van de wachteres". Dodelijk verschrikt trad de Commandant een paar passen ach teruit. Hij kon niet weten, dat de helft van het verhaal gelogen was..... Dan kan. Met dat luttele beetje Kruschen Salts iedere morgen in Uw eerste kopje thee. Dat geeft nieuwe kracht aan Uw bloedzuiverende organen: 't bloed gaat weer sneller stromen; onzuiverheden, die zich nu vastzetten, krijgen dan geen kans meer, want ze worden afgevoerd, regel matig en grondig. De weldadige gevolgen blijken al gauw. Uw pijnen worden min der en de aanvallen nemen in aantal af, elke dag voelt ge U méér monter en opge wekt na een nacht van weldadige rust; Uw levenslust keert weer, kortom ge voelt allengs U weer fit als vanouds. Vraag Kruschen Salts bij Uw Apotheker of Dro gist. (Adv.) Bier onontbeerlijk voor staal producten Klinkende klink nagels - Ik had het moeten weten - Zijn persoonsbewijs - Illustratie per schrijfmachine. Mangaan moge nuttig zijn voorde staalproductie, bier is onontbeer lijk", schryft George Brown, de tBcretaris van de industrieraad te Rot kan: aan de Britse minister van voed- voorziening, Strachey. „Zend ons meer of de productie zal achteruitlopen hy in zijn brief „De arbeiders, die u hitte der hoogovens moeten wer- nemen in hun koffiekruikjes bier h;ee naar hun werk. Velen drinken acht l nten per dag. Zij zeggen, dat zy bij g* drinken van water bij de zeer grote krampen krijgen". /T arc Cooper te Springfield in de XVI Amerikaanse staat Illinois, deed een karweitje aan het hek van ld®, tuin. Hij pakte een paar koperen ij, dknageis uit zyn gereedschapskist en vaJAh er zonder ongelukken drie van lait Ue vierde sprong met een knal a 11» lkaar- Eerst toen zag Cooper, dat vitui vier de „klinknagels" slaghoedjes ar«n. H e® pot verf heeft de Amerikaanse staat New Yersey 620 dollar ge- W, k(>st. Dat kwam zo: een gemeente- an> die iets te verven had by een Öot eS> moest even weg. Hy zette zijn aan de binnenkant van een heg. bot - ?e wandelde er heen en vrat de «h H,hoon leeg. Zy overleed schielyk staat moest de eigenaar 620 dollar Vergoeding betalen. I *1* dollar boete", zei de politie- i richter te Iola (Kansas) tot de ffrboj ®hnquent, die zyn auto op een JT'oeW Plaats had geparkeerd. „Ik had k6 2onrt5ete®' dat het niet mocht", gaf or,j aar rondborstig toe. „Ik heb het ''aat^U^boden te parkeren" zelf ge- Een jong soldaat wilde op een post kantoor te Stockholm een aange tekende brief halen. Men vroeg hem een identiteitsbewijs. Hij dacht diep na, bloosde, maakte zijn riem los en trok de band van zyn onderbroek wat om hoog en daar stond zijn volle naam, door een liefhebbende moeder in fraaie letters geborduurd. Hij kreeg zyn brief. ve Madrid wordt een tentoonstelling gehouden van meer dan 200 illus- traties, 'die zijn vervaardigd met de schrijfmachine. Er zijn landschappen, caricaturen en portretten bij. Het meest trekt de aandacht een scène uit een stierengevecht, die uitbeeldt hoe een stierenvechter een stier een paar ban- derilla's in de schoft steekt. De meesten der artisten zyn dames. V 49) „Nou ja; in elk geval zal het je dan wel goed doen te horen, dat ik het geld niet gekregen heb. Want toen ik by de steiger kwam, lag Harry's boot daar. Ik denk, dat hy juist ons geld aan het ver drinken was. Daarom maakte lk maar .meteen rechtsomkeert." „Niks voor jou," mompelde ik. „Toch is het zo. En toen ben ik byna regelrecht naar huls gegaan." „Hé, wacht eens even. Terugvaren naar de pier kan niet veel tyd in beslag genomen hebben. Van daar had je nog twaalf myi af te leggen, en de boot kan er twintig lopen. "Wat betekent dus „byna regelrecht naar huis?" „Ik ben nauwelyks één keer van de koers afgeweken." Myn hart deed weer pogingen om tot stilstand te komen. „En waarom'ben je dan van de koers afgeweken?" vroeg ik. „Omdat zo'n kans niet voorbij mocht laten gaan. Ik heb even de woon schuit opgehaald." Het leven vloeide uit myn benen weg en lk zakte neer op de dichtstbyzynde traptrede. „De woonschuit opgehaald?" mompelde ik. „Maar, Andy, ik had gedacht, dat je opgetogen zou zyn. Nu kunnen we er achter komen wat ze uitgeladen hebben Nu hebben we ze te pakken." Het heeft er veel van weg alsof je je hoofd, en het mijne er by, in de muil van een haai gevlijd hebt," zei ik. „Maar je moest trots op me zijn," zei ze, verdacht snuffend. „Het was 'n heel karwei, dat ding te slepen. En ik ben zo verstandig geweest, hem niet dadelyk naar onze aanlegsteiger te slepen. Ik heb hem een paar honderd meter stroom afwaarts laten liggen. Daar is juist een kreekje en ik kon de woonschuit net in de ingang krijgen. Ik heb onze eigen boot daar ook verborgen, voor het ge val, dat we de woonschuit soms eens snel moeten verslepen." Ik dacht snel na. Harry was natuuriyk al lang geleden naar de kreek terugge keerd. Zodra hy zou zien. dat de woon schuit verdwenen was, zou hy naar de kroeg rennen om Chuck op te bellen; de kroeg kon gesloten zyn, maar hy zou zich ongetwyfeld toegang weten te ver schaffen. Hy, noch Chuck zouden er aan twyfelen, wat er gebeurd was. Am» had Aan het Voorlopig Verslag der Tweede Kamer, betreffende het ontwerp van wet „aanvulling van de provinciale wet en de gemeentewet, tussentijds ontslag van leden der Gedeputeerde Staten en van wethouders", is het vol gende ontleend: Vele leden stonden welwillend tegen over de strekking van dit ontwerp, al hadden zij bedenkingen tegen de vorm. waarin de regering gemeend heeft het te moeten gieten. De regering heeft zich naar hun opvatting terecht afge vraagd, of op dit stuk geen maatrege len in het algemeen belang behoorden te worden genomen en zij heeft deze vraag bevestigend beantwoord en daar na dit ontwerp voorgedragen. Is het ontwerp evenwel niet al te eenvoudig van conceptie? Zoals het er ligt,, schijnt een overijlde en onjuiste toepassing licht mogelijk. Ook vele andere leden stonden niet afwijzend tegenover het onderhavige voorstel van wet. Er is naar hun me ning een ongeschreven regel van recht, dat een wethouder, nadat tegen hem een motie van wantrouwen is uitgebracht, heengaat. Op het ogenblik" bestaat er behoefte aan dat ongeschreven recht in de wet vast te leggen, zodat naar de opvatting dezer leden hier bezwaarlijk van gele genheidswetgeving kan worden gespro ken. Wel waren ook deze leden van oordeel, dat er zekere waarborgen zou den moeten worden geschapen. Zij wa ren met het oog daarop evenwel van mening, dat zowel aan de invoering van een goedkeurings- of vernietigings recht als van beroepsmogelijkheid com plicaties verbonden zouden zijn; een en ander dient zorgvuldig te worden over wogen. Gistermiddag waren vier arbeiders in de productiewerkplaats van de N.y. Verenigde Fabrieken aan de IJsseldijk te Rotterdam op een hoogte van negen meter bezig met het isoleren van een tweetal cyclonen, welke dienen voor de gaszuivering bij het drogen van super fosfaat.. Zij stonden daartoe» op een planken hangstelling, welke met touwen aan katrollen hing. Omstreeks kwart over drie hoorden de op de grond bezig zijnde arbeiders een hevig gekraak en angstkreten. De planken van de stelling braken, met het gevolg dat de vjer ar beiders naar beneden stortten. Twee hunner, de 36-jarige P. Hoogland uit Vlaardingen en de 17-jarige A. Kooyman uit Rotterdam, waren er het ergst aan toe. Zij liepen een schedelbasisfractuur op en overleden nog voordat zij in een ziekenhuis konden worden opgenomen. De 42-jarige J. Hoogland uit Bolnes liep ernstige hoofd- en lichaamskwetsuren op. De 48-jarige P. Kiefer uit Rotter dam bekwam een hersenschudding. Bei den werden naar het ziekenhuis Cool- singel te Rotterdam vervoerd. De vorige zomer hebben wy mantelpak en man tel bijna voortdurend in de kast laten hangen, het was zo warm, dat we, ook buitenshuls, in een zomer jurkje meer dan genoeg ge kleed waren. Zo'n warme zomer herhaalt zich zelden, maar.... ja, je kunt nooit weten. Om voor alle even tualiteiten gedekt te zyn, is het verstandig er zowel één luchtigs jurk op na te hou den, waarmee men, zich op straat kan laten zien, als een geheel dat iets meer be schutting geeft, dus bijvoor beeld een mantelpakje of een mantel-jurk zoals de Engel sen dat noemen en waarvan wij er hier een afbeelden. De Engelse vrouw draagt graag 'n „coat-frock" als ze de gehele dag buitenshuls ls. En nu de plastic regenjas als een vlin derachtig maar waterdicht omhulsel beschutting biedt tegen klimaats-onheilen, ls er geen enkel bezwaar tegen zo'n kledingstuk^ dat het midden houdt tussen japon en mantel, in zyn garderobe een plaats te geven. De „new look" mantel jurk die wé hier afbeelden is van ribsfluweel, dat men tegenwoordig in veel kleuren kan krijgen en dat een pret tige zomerdracht ls, want het is niet al te warm. Het is daarby zeer bekooriyk en door zyn soeplesse uiterst geschikt om de nieuwe mo delijn vast te houden. De jurk op de illustratie ls on danks het nieuwe silhouet uiterst eenvoudig, de aange knipte mouw geeft de ge wenste ronde schouder. Naar aanleiding van dit plaatje willen wij nog een opmerking maken. De teke- nares schoeide haar heldin met pumps, DE schoen voor de new look, hoewel daar dlkwyis tegen gezondigd wordt. Nu de schoenen, het geen zeer verheugenswaard is, echter van de bon zyn, kunnen we ons in schoenen- opzicht weer wat ruimer be wegen. Natuuriyk loopt niét iedereen graag op pumps en er zyn ook talloze andere schoen-modellen die een eigen élégance hebben. Maar uitgesproken sportieve schoe nen, nee, die horen niet by de lange wijde rok. Men ziet ze algemeen dragen bij de moderne ruiten rok, waar de Nederlandse vrouw haar hart aan verloren schynt te hebben. Het is dan ook lang niet altijd fraai wat men ziet! Met de vrije schoenen zyn we gelukkig een hele stap verder, op meer dan één gebied. ASTRID. De zomer brengt warme, broeierige dagen mee, die de melk onmid dellijk zuur maken en het roggebrood doen schimme len, en lastige vliegen, die overal aanzitten er» voor wier bemoeizucht en snoeplust niets veilig is wat open en bloot staat. De huisvrouw, die over een yskast beschikt of over een goed geoutilleer de kelder, vermoedt niet, hoe haar medehuisvrouwen tob ben en met etensresten sjou wen van de ene koele plaats naar de andere. Het beste is natuurlijk in de zomer zo min moge- lyk resten te hebben, maar dat is niet altijd deenlyk, wél kan men resten zo kort mogelyk bewaren en vooral ook zo doelmatig mogelyk. Voor etensbewaarplaatsen geldt nog Atyd dat ze kioel, droog en donker moeteni zijn, dat men voedsel dus niet in de keuken moet be waren, waaT het vochtig en dampig is. Als beschutting tegen de vliegen er schij nen deze zomer nogal veel insecten te zyn zijn de overkappingen van gespan nen kaasdoek nog altyd het meest doelmatig, wanneer men tenminste niét over een vliegenkast beschikt. Van kaasdoek kan men ook be dekkende kleedjes maken, verzwaard met kralen of loodjes, om over de melkkan te hangen; men doet er een goed werk mee tegenover de melt en ook tegenover de vliegen, die daarmee een ver drinkingskans ontlopen. Levensmiddelen, die ge makkelijk smaak en geur aannemen, moet men niet by elkaar zetten dus melk niet bij uien, appelen of aardappelen. Plakken kaas bewaart men tegen het uit drogen tussen twee sneden brood, van een. stukje kaas besmeert men de aangesne den kant met boter. Moet men bloemkool bewa ren, hoewel het altyd beter is, groenten zo spoedig mo gelijk na aankoop te etenf dan ontdoet men de bloem van de bladeren; verse groen ten, die moeten overstaan, pakt men samen ln een teil. De hongersnood, die op ontstellende wyze heerst bui ten onze grenzen, moet een aansporing voor ons zijn, eerbied voor het voedsel te hebben en ertegen te wa ken, dat er door onachtzaam heid iets verloren zou gaan, waaT op dit ogenblik millioe- nen en millioenen naar snak ken. Dezer dagen liep ik langs een zaak voor dames-lingerie. On- middellyk werd mijn aan dacht getrokken door de bij zonder fraaie goederen, die daar- geëtaleerd lagen. Ik deed eens een stapje nader bij en toen viel mijn blik op de prijskaartjes. Onderjurken van over de honderd gulden en nachthemden, die een evenredige prijs vertoonden. Nu is me dit reeds meer ge beurd en Het heeft me ge- ergerd, zoals het dat elke re delijk denkende vrouw doet ergeren. Deze ergernis werd veroorzaakt ten eerste door de gedachte, dat er dus zelfs in deze tijd nog vrouwen worden gevonden, die niet aarzelen om een burgermans maandsalaris uit te geven voor een stuk ondergoed- Maar in de tweede en voor naamste plaats, omdat ik hier een bewijs vond voor deviezenverkwisting. Want dat dit ondergoed geïmpor teerd is, spreekt wel van zelf. Wanneer wij een arm land zijn en wij behoeven er niet aan te twijfelen, dat dat inderdaad het geval is dan past ons zuinigheid. En wanneer dan onze regering haar deviezen besteedt om hyperluxe ondergoed te kopen en natuurzijden stof fen van meer dan veertig gulden per meter, dan kun nen wy dit slechts betreuren. En nu kan men ons zeggen, dat de handelsovereenkomst vereist, dat wij deze goede ren op de koop toenemen, dan wordt het tyd. dat wij indien maar enigszins moge lijk, andere handelsovereen komsten sluiten. Wy zijn arm. dus moeten wij ons geld nuttig trachten te besteden Voor de prijs van een nachthemd hadden wy ook een naaimachine kunnen kopen, waarmede een naar stige huisvrouw voor haar hele gezin kleren had kunnen vervaardigen. Maar naaima chines zoekt men nog te vergeefs. En schijnt geen land te bestaan, dat ons die opdringt! Het is mogelyk, dat wij ons vergissen, maar toch geloven wij, dat wanneer er by het sluiten van dergelijke over eenkomsten wat meer reke ning werd gehouden met de wensen der vrouwen, de ge ïmporteerde goederen andere zouden zijn. Zou het zo heel vreemd zyn als de mannen, die deze handelsaccoorden sluiten, ook eens het advies vroegen van onze vrouwen? Het ministerie van Buitenlandse Za ken deelt ons het volgende'mede: ,,Van Hr. Me. ambassade te Nanking is be richt ontvangen, dat van de Nederlandse Franciscaner-paters in Shansi er vier in zyn geslaagd het rode gebied te ont vluchten. 8 April bereikte de ambassade het nieuws, dat de paters O. v. d. Eynde. R. Dassen, D. Mulder en S. Walenkamp ln de provincie Shansi in veiligheid zyn, alsmede de zusters Julienne, Wences- laus en Flora. Omtrent Mgr. Pessers en pater Ruys, alsmede de zusters, die met hen zyn gevangen genomen, is geen nader bericht ontvangen, doch de ver onderstelling is gewettigd, dat zy nog in leven zyn." Kardinaal de Jong heeft Zondag 1.1. een kort bezoek gebracht aan het Moe derhuis der „Vrouwen van Bethanië" te Bloemendaal. Z. Em. gaf de verzeke ring van zijn steun en sympathie, en uitte grote waardering voor het aposto laat van Bethanië, zoals dit in de ver schillende huizen van dit Instituut wordt uitgeoefend. een lading dynamiet ingehaald en het zou niet lang duren of Harry en Chuck zouden voor de lont zorgen. .„We moeten vlug zyn," zei ik. opsprin gend. „Heb je ook iemand gezien, toen je binnenkwam?" „Ik geloof van niet. Wat is er aan de hand? Je bent heel anders dan anders." „Zo ben lk altyd als ik aan myn le vensavond denk," zei ik. „Heb je de zak lantaarn?" „Ja. maar „Kom mee dan, en maak geen enkel geluid. Misschien is 't huis nog niet om singeld, maar dat zal niet lang' meer duren." Ik ging haar voor naar buiten, sloop voort in de schaduw van de garage en kroop van de ene struik naar de andere, tot we het grasveld bereikten. Daar aan gekomen, zette ik het op een lopen, dat 't vuur uit mijn zolen sloeg. Arab suisde naast mij voort en had zowaar nog adem over om te vragen wat wy gingen doen. Mij ontbrak de adem om t5e antwoorden. We bereikten de kreek, waar zy de woonschuit had vastgelegd. „Eerst naar binnen kyken!" hijgde ik. „Hy is op slot. Je kunt niets zien." ,Als je een minuut geduld hebt, wel." Ik knipte myn zakmes open en krab de het zwarte papier van een van de ruitjés af. Ik had een akelig vermoeden van wat ik te zien zou krijsen. Het lem met piepte over het glas, de opening in het papier werd groter en was tenslotte groot genoeg voor my om, met behulp van de zaklantaarn, naad binnen te kij ken. Ik keek. De griezels liepen over myn rug. Het licht werd weerkaatst door verscheidene paren, ogen. Mense- lyke ogen. Myn vermoeden was juist ge weest. De slaapzakken waren uitgespreid en eeri twaalftal mensen lag op de grond, hun gezichten wit als vlinders in het licht van de lantaarn. HOOFDSTUK X In de val Naast me stond Arab te springen om ook naar binnen te kyken. Ik ging opzij om ruimte maken. Ze gaf 'n gilletje en deinsde achteruit. „Mensen!" hygde ze. „Opgesloten! We moeten ze er uit laten." „O, nee, zeker niet. Ik steek nog lie ver myn hand in een wespennest." „Maar wat voor mensen zyn dat dan? Ze kunnen hier toch niet eeuwig biyven. Iemand moet ze er uit laten." „Ik hoop," zei ik, „dat die iemand een ambtenaarzal zyn van de Immigratie- en Naturalisatie Dienst, ook wel bekend onder de naam van Grenswacht." „Nee toch!" Ze gaapte my stomver baasd aan. „zyn zyn dat werkeiyk „Precies, Vreemdelingen. Die stiekum binnen willen komen. En gespuis ook. Ex-collaborateurs, uitgeweken uit Frank rijk en, wie weet, uit andere landen. Zo is Sherry hier ook gekomen. Alleen moet zy als verstekelinge gegaan en nader hand ontdekt zyn door Harry. Ik heb het hele verhaal vanavond uit haar ge kregen." „O, Andy, dat, kind toch niet! IZy kan toch geen buitenlandse zyn!" „Dat ls ze ook niet. Maar ze kan niet bewyzen dat ze Amerikaanse is. Ik zal je alles 'vertellen, zodra we tyd hebben." „Maar hoe weet je, dat het collabora teurs zyn? Waar komen ze vandaan? Ik weet wel dat Chuck ze hierheen gebracht heeft maar „Van Cuba. En uit hetgeen Sherry zegt, maak ik op dat het collaborateurs zyn. Ik vermoed, dat Chuck een hand langer op Cuba heeft. Die handlanger neemt op Cuba de lading in ontvangst, brengt ze in een snelle boot ergens ter hoogte van Kaap Sable en ontmoet daar Chuck- Chuck vervoert ze naar de woon schuit en weer iemand anders neemt ze per vrachtauto mee naar het noorden, waarschyniyk naar New York, waar ze makkelijk kunnen onderduiken. Op die manier hoeven noch Chuck n°ch zyn handlanger lang weg te bliiven en voor komen ze. dat ze met hun boten een vreemde haven moeten aandoen. Handig uitgerekend." (Wordt vervolgd Het is noodzakelyk gebleken, zo be richt ons de afdeling Perszaken van het ministerie van Oorlog, nogmaals de aan dacht te vestigen op de mogelijkheid, welke bestaat voor de verwanten van dienstplichtigen, die kostwinner of me- dekostwinner zijn, in het genot van kostwinnersvergoeding te worden ge steld. De aanvraag hiertoe moet geschie den bij de burgemeester van de gemeen te, waar de verwanten wonen. Wanneer weer en wind meewerken wacht IJmuiden gedurende de Pinkster dagen een schoon schouwspel. Dan zullen vele vlaggen onder de klare voorjaars hemel wapperen. IJmuiden krygt ook een vlaggetjesdag, de eerste. Vlaggetjes dag, de Zondag voor het uitvaren, waarop de 'haringvloot ligt te pronken. Zaterdagmiddag, 15 Mei a.s. wordt offi cieel de eerste vlag gehesen door Drs. D. J. van Dijk, directeur van het Be- dryfschap voor 'visserijproducten, op een der schepen, die vorig jaar de best ver zorgde haring aanvoerden. Na het korte officiële gedeelte zal ledereen rustig kunnen dwalen langs de vloot, die klaar ligt om Dinsdag as. op de Hollandse Nieuwe te gaan jagen. De Vlaggetjesdag wordt georganiseerd door de Vereniging „IJmuidens Bloei." Het warme, zonnige weer gedurende de laatste dagen, heeft o.m. tot gevolg, dat momenteel de overwinterde kevers uit de grond komen, zo deelt de afdeling Voor lichting van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening ons mede. Vooral in het Zuiden, Midden en Oosten van ons land zijn op sommige plaatsen de aantallen kevers zelfs zeer groot. Het is daarom van het allergrootste belang alle kevers onmiddellijk op te sporen en te ver nietigen. om aantasting van het aardappel- gewas en eiafzetting te voorkomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 3