T Puinhopen aan de Kleverlaan zullen verdwijnen i Th fa*4 17000 Woningvraagstuk in verschillende composities in apar is en ig NOG ENKELE DAGEN' FA. G. HONING E INSTALLATIE NATIONALE SPAARRAAD Meer sparen is geboden Eén verpleegster gedood De Munck thans zeker naar Ajax Wij luisteren naar 108 en 189 punten Van Weert AGENDA Haarlems Jaarboek Splinters „De Spaarnestad" DONDERDAG 13 MEI 1948 PAGINA 2 GEMEENTERAAD HAARLEM Kleverlaan bij verkeerscirkel Hamerstukken Een mislukte bioscoop Anegang 46 Burgerlijke Stand i DISTRIBUTIENIEUWS Haarlemse reddingsbrigade 7.93 18.75 I |l* H J* H HAARLEM HEEMSTEDE ZANDVOORT KATH. ARBEIDERS BEWEGING Pausmis van de K.A.B. Uitwisseling van kinderen in vacantietijd PolJtiedipdoma PRIJS 22 CT. Vechtlustige hond Orgelbespeling ZANDVOORT Parkeerterreinen Uitkijkposten op het Strand Arnold Meijer mag weer publiceren S'iirijd om een missaal Nederlandse bloemen voor O. L. Vrouw van Fatima &L9 Besieedi die goed en stuur indien nog niei gedaan nog heden Uw kolenbon 01 en 02 naar onze in Haarlem en omgeving alom bekende zaak desgewenst worden ze gehaald) BRIKETTEN ZONDER BON IN RUIME MATE VOORRADIG Laien wij ook U preiiig bedienen! NIEUWE GRACHT 36 TELEFOON 10230 HAARLEM ONZE NAAM IS ONS ALLES WAARD! NIEUWE KOLENBONNEN BRANDSTOFFENHANDEL HEEMSTEDE Ouderavond St. Aloysius. school Propaganda-avond retrailte- club Pluimveevereniging „De Eendracht" Huishoudelijke voorlichting nTAXI? Bel DAG EN NACHT Vacantiehonnen Bouw vakken Gestolen fiets? Bij beschieting van Rode Kruis-team Mevr. Foote onderscheiden Beurs van New York Beurs van Amsterdam slot De raad kwam Woensdagmiddag in openbare vergadering bijeen onder voor zitterschap van burgemeester Cremers. Ingekomen was een schrijven van de Federatie van Dansleraren, waarin ver laging verzocht werd van de 50 ver makelijkheidsbelasting, <die geldt voor besloten oefen- en dansavonden. Zij pro testeert er tegen, dat het dansen in deze gelegenheden gelijkgesteld wordt met wat er in een café-chantant gebeurt. Mevr. ScheltemaConradi (V.V.D.) zeide, dat men naar de oefenavonden in dansscholen de kinderen zonder geleide kon laten gaan. Kunnen B. en W. prae- advies uitbrengen vóór het volgend dans- seizoen? Wethouder' v. d. Wall stelde vast, dat dansen een luxe vermaak is. Daar er wel meer van die verzoeken zullen ko men, zullen B. en W. het gedifferentieer de tarief nauwlettend bezien. Er zijn cnbillükheden, maar niet minder moei lijkheden. De heer Noordhoff ('Arbeid') was B. en W. dankbaar, dat zij de verantwoor delijkheid niet willen dragen voor het intrekken van het raadsbesluit om de bijdrage aan de ziekenfondsen voor min vermogenden te verhogen. Gedeputeer de Staten hebben dit raadsbesluit niet goedgekeurd, maar dat is voor" eigen verantwoordelükheid. Bii het voorstel om een commissie van 5 leden te benoemen inzake de voor ziening in hét woningtekort, deed de heer Proper een poging om een com munist benoemd te krijgen Mevr. ScheltemaConradi zou het bouwen gemakkelüker willen maken en verder achtte zii het onjuist, dat in Haarlem en de randgemeenten andere maatstaven voor een vestigingsvergun ning gelden. Hier speelt plaatselijk chau vinisme een rol en dat is glad verkeerd. Iedereen wil regionale samenwerking, maar op dit gebied is ze bliikbaar on mogelijk. De commissie moet zich door vrouwen laten voorlichten, aldus spreek ster. De vrouw speelt een grote rol in het huisvestingsprobleem: laat de U.V.V. er voor in de bres springen. Spr. meen de verder, dat het niet de slechtste huis vrouwen zijn. die zich moeilijk kunnen schikken (hilariteit-) De raad benoemde in de commissie ad hoe de heren A. J M. Angenent. voor zitter. dr. ir. F. Bakker Schut. H. J. L. Klein Schiphorst. F. Noordhoff en D. A. J. Spek. leden Secretaris is de heèr H. Meeusen. hoofdadministrateur ter ge meente-secretarie. Toegevoegd zullen worden de directeur van Opeitbare Wer ken en de wnd. directeur van Bouw- en Woningtoezicht. De raad besloot een strookje grond te kopen aan de Kleverlaan (gesloopte ge deelte) en te constateren, dat er een uitbreidingsplan is voor de gronden, be grensd door de Kleverlaan, de Klever parkweg en de Delft. De heer Noordhoff maakte van de ge legenheid gebruik te klagen over de puinhopen aan de Kleverlaan, die een ergernis zijn voor omwonenden ert vreemdelingen. Ze liggen aan de grote toegangsweg naar Bloemendaal en die toestand duurt nu al 3 jaar. De gemun te is geen eigenares van het puin, maar er bestaan in andere gemeenten voor schriften, dat eigenaren het puin moe ten afschermen. Het langzame spel van onteigeningen kan nog lang duren, maar het puin moet weg. Wethouder Angenent antwoordde, dat ook B. en W. zich stoten aan de toe stand ter plaatse. Tijdens de procedure, die de eigenaars van de voormalige hui zen met Ged. Staten en de Kroon voer den, wilde het College niet ingrijpen. Alle beroepen zijn nu echter verwor pen, zodat met kracht aan een betere toestand aan de Kleverlaan gewerkt zal worden. Dit kan gecombineerd worden met de restauratie van de Ter Cleeff- brug (bij de verkeerscirkel), waarvoor de raad een crediet van f25.000.ter beschikking stelde. De brug wordt bre der dan vroeger en zal twee flinke trot toirs krijgen. De voetbrug van vóór de oorlog komt niet meer terug. Het schoolgebouw Klein Heiligland 12. verhuurd aan de Ned. Jeugdgemeen schap, vraagt enige herstellingen, waar voor f 1570 beschikbaar werd gesteld Een crediet van f 2800 werd verleend voor het aanschaffen van maaimachines. Voor een bedrag van f 52.000 kocht de raad grond aan en bij de Schalkwij ker- weg, waar een sportpark zal komen. Van de Nationale Levensverzekeringbank te Rotterdam werd f 1.500.000 geleend te gen 3 pCt. gedurende de eerste tien jaar, daarna 314 pCt. met een looptijd van dertig jaar. Eveneens werd verleend een bedrag van-f 250.000 tegen 214 pCt. op onderhandse schuldbekentenis. Een be drag van f 60.000 werd toegestaan voor toekenning van premiën ten behoeve van het verbeteren en/of splitsen van bestaande woningen. De voorzitter van de fractie van de P. v. d. A.. de heer F. S. Noordhoff, kreeg daarna toestemming om B. en W. te vragen of zij kennis hadden genomen van een publicatie in „Het Vrije Volk", waarin gehekeld werd. dat in de Kleine Houtstraat drie percelen reeds anderhalf jaar leeg staan. Hij vroeg of het college bereid was, in deze dagen van ver schrikkelijke woningnood zo spoedig mogelijk een einde aan deze ongewenste toestand te maken. Hoe kan de gemeente zo iets goedkeuren? vroeg hij, terwijl Bouw- en Woningtoezicht er van af wis ten. Zulke gevallen veroorzaken onrust in de gemeente. Verder wees de heer twee baby-uitzetten in een prach tige kwaliteit en met zeer aantrek, kelvjke artikelen Zie gtalage voor de baby (Adv.) Gisteravond werd door het mannenkoor „Caecilia" een voorjaarsconcert pegeven in de Gem. Concertzaal.. Van deze gelegenheid maakte de Burgemeester van Haarlem gebruik om het predicaat „Koninklijke"hetwelk deze vereniging was toegekend, te overhandigen. De voorzitter van „Caecilia", de heer J. A. Dal, neemt het predicaat in ontvangst. Noordhoff er nog op, dat in de Rusten burgerstraat drie woonhuizen als pak huis gebruikt worden. Wethouder Angenent antwoordde op deze vragen, dat de publicane niet ter kennis is gekomen van B. en W. De zaak zelve is ons bekend aldus spr. De percelen Kleine Houtstraat 1, 3 en 5 heeft de eigenaar, de heer Sweers, voor lange tijd verhuurd aan de Amsterdam se Theatermaatschappij. Deze maat schappij wilde daar een bioscoop ves tigen, maar B. en W. wensten geen me dewerking te- verlenen. De herhaalde pogingen om het plan toch verwezen lijkt te krijgen konden de gemeente niet tot een ander standpunt brengen. Inmiddels hebben onbevoegden vloeren en kastwanden in deze percelen opge- breken, waardoor de woninggedeelten niet zonder meer in gebruik kunnen worden genomen. Tussen de eigenaar en de huurster is nu een geschil han gende zowel over de huur als over de „uitsloping". B. en W. menen ook, dat aan de ongewenste toestand een einde moet komen. Er doen verhalen de ron de over grote sommen die als verkapt sleütelgeld aan eventuëele gegadigden gevraagd zouden worden. Dat gaat ech ter buiten ons colle.e om, aldus de wet houder. De heer Noordhoff werd boos en zei, dat deze kwestie het stadsbestuur wel degelijk aangaat. Als er op dit gebied wantoestanden bestaan moet men ze onder de aandacht brengen van de Mi nister van Economische 'aken. En wat de betrokken panden betreft, laat de gemeente gebruik maken van laar recht van vordering. Aan net eind van de vergadering deelde de voorzitter mede, dat er naar gestreefd zal worden in de zitting van 2 Juni de gemeentebegroting 1948 ver der af te handelen. GEBOREN: 11 Mei: H. G. J Borg man—Bronkhorst, z; C. C. Wesselius— Kreuger, z; E. MeyerHeyboer, z; C. C. WijdemansHandgraaf; C. G. Groen de Jong, z; S. Hg Kooijman—Kuiper, z; P. J. C. van der VoornSmid, z; S. H. Lichtvan den Bosch, d; M. E. Kots- van Hemert, d; J. C. Leuver—Rietvelt, d; W. van WaverenKragten, d. 12 Mei: P. C. van der WeidenLammer- se, z. ONDERTROUWD: 12 Mei: P. Klink en J. E. Krikke; J. Fehres en E. R. 'van Dijk: J. M. Westerhout en J. C. Alewijn; K. B. van Emmerik en W. G. Baaij; J. van Velthoven en J. M. Kiekens; H. Oomkes en A. H. Aarts; G. Visser en J. M. Gerritsen; J. P. Giesen en A. J. C. Donders; K. de Vries en L. Kontogs; S. F. J. C. Depauw en R. van de Gevel; M. Prins en B. C. Oonk; A Nieuwen- huizen en M. G. Holwerda; L. de Nijs en G. C. de Nijs; J. B. Koster en W. G. van Looij; J. J. Min en T. A H. Schmidt; F. J. de Graaf en IJ. C. Blesbrouck; J. M. G. Hoes en H. Bruins; A. van der Walle en A. H. Krouwels; J. K. Klooster en G. H. Oostrom; F. M. C. Jeschar en W. C. S. Pastora; P. Bouterse en S. Zuii- derdufn; D. Roeve en P. J. F. Tames; P. F Hut en T. E. Hogerheijde; M. van der Goot en H. van der Schrier; C. Kel derman en D. J. Stijnman; P. J. A. Pas sant en P. G. Bannirfe; J. Schoen en J. J. Waleveld; W. J. Beljaards en H. G. van t Zand; L. Landwier en A N. Weers; F. A. J. Hunsche en A. M. Bak ker; A..van Dijke en G. Sival; J. C. Spithoven en M. C. Nessen; E. van het Kaar en A. C. Kat; S. J. Smid en J. M. Slobbe; J. F. Slobbe en C. M. A. van SchSe; J. Koning en G. Iskes; J. M. Pedrcli en J. P. Bos. GETROUWD: 12 Mei: J. A Dingjan en M. C. Conrads; M. Kiezebrlnk en J. A. de Ruiter; J. F. van Kessel en L. Prausmüller; P. Vonk en M. A. Licht; B. P. van der Weijden en F. C. van Vel- zen; J. J. Beaufort en M. A J. van Dijk; G. de Vries en S. J. Cassee; H. W. Luijsterburg en G. C. S- Lanfermeijer; T. L. Duindam en M. de Groot; J. N. van der Vlerk en C T. Visser; W. IJlstra en M. H. B. W. Ccert; W. Hooglugt en M. A. K. van den Eijkel; A. van Nederpelt en C. J. Kalb; J. Tuinstra en W. van Zomeren; N. van Merkenstein en C. A. Laarhoven; R. Wouders en J. J. Beijer. OVERLEDEN: 10 Mei; M. Nederstigt Zonneveld, 72 j., Doelstraat; F. Hoog landBjjlsma, 83 j., Fabriciusstraat; P. van Dijk, 56 j., Barrevoetestraat; M. C. N. Negrijn—van Vliet 34 J., Frankestraat; H. Leeflang, 85 j.. Schotersingel; H. J. Haver, 72 j„ Zwaluwstraat. 11 Mei: L. van Rijswijk. 37 j„ ©asthntsvest. Bioscopen: Rembrandt. Een moordenaar bekent (volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Pa lace: Dwaalwegen (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9 15 u.; Luxor: Mannen zonder vleugels (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: The house on 92nd street, (18 32, 4.30, 7 en 915 u.; City: Zwevende gratie (14 j.), 215, 4.30. 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: De brandklok luidt (14 j.). 2.30, 7 en 9.15 u. en 's Zondags: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Stadskweektuin dagelijks (t.m. 23 Mei) geopend van 10-12, 2-5 en 6.30-8.30 uur. Donderdag 13 Mei: Grote Kerk: Kerk- concert voor U.N.A.C. door Rijkskweek- schoolkcor, 8 uur, Stadsschouwburg: R.K. Toneelver. Ludamus met „Arseni cum en oude kant", 8 uur. Vrijdag 14 Mei: Concertgebouw: Uit voering Jo Vincent in Meesterserie, 8 uur. Vrijdag 14 Mei: Uitreiking bonkaarten, enz. te: Haarlem (Vleeshal): Bot t.m. Bro, 8.30—12.15 en 2—4.45 uur. Heemstede (Binnenweg 160): Da t.m. Do, 8.3012.15 en 24 uur. Aerdenhout (Gem. Kwekerij): C. t.m. H, 93 uur. Een jaarboek uitgeven is een précaire zaak. De aanvullingen en verbeteringen op de adressenlijst komen veelal pas, wanneer het boek in druk verschenen is, want tussen kopij verzamelen en binden ligt zeker in deze tijd een lange periode en overigens heeft niet iedereen gezien van welk belang zo'n boek ook voor zijn organisatie is. Dertig jaar ge leden werd in Haarlem met de regel maat van de Bavoklok het Haarlems Jaarboek uitgegeven. Eerst nu is het weer herrezen, maar hoe merkwaardig ook: het moet opnieuw de kinderziek ten doormaken. Dat neemt niet weg, dat we zeer blij zijn met dit uitstekend verzorgde boekje, dat opent met een bijdrage van de Haarlemse historicus G. M. Nieuwenhuis, waarin hij ditmaal op rijm de geschiedenis van Haarlem vertelt en waarbij Frans Piet geestigé tekeningen heeft gemaakt. Na deze poëzie volgt de zakelijkheid. Ge kunt in het boekje alles vinden betreffende gemeentelijke instanties en semi-offi- ciële instellingen, het provinciaal be stuur en de provinciale instellingen, musea, wetenschappelijke stichtingen, kerkgenootschappen. De adressen van alle hoofden van scholen nemen enige pagina's in beslag. Dan komt het rechts wezen aan de beurt, het notariaat, de P.T.T., het verkeerswezen, handel en industrie, de ziekenhuizen en de zie kenverpleging. Ge vindt er de apothe ken, de periodieken, de hotels en daarna een beschrijving van de hofjes etc. Bijna 80 bladzijden worden ingenomen door een lijst van verenigingen met volledige adressen. Het boekje besluit met enige gegevens omtrent omliggen de gemeenten. Ongetwijfeld zal het zijn weg bij velen vinden'en als ieder zich inspant de correcties, die nodig zijn, aan de redactiecommissie op te geven (Haarlems Bloei, Stadhuis, ingang Zijlstraat), zal een betrouwbare gids verkregen worden. Die betrouwbaar heid is er dit jaar reeds voor 85 pet. Het boekje is verschenen in opdracht en met medewerking van het gemeen tebestuur en uitgegeven door Haarlems Bloei. Woensdagavond nam een tiental leden van de Haarlemse Reddingsbrigade met succes deel aan de examens tot het be halen, van de diploma's van de Ned. Bond" tot het redden van drenkelingen, afgeno men in het Sportfondsenbad. Geslaagd voor het voorbereidend diploma: de da mes M. Prins, Th. Timmermans en A. Vreeken. Idem diploma A: de heren G. v. Rijn, J. C. Tierie en A. Turkenburg. Idem diploma B: mevr. E. Roelofs-Blok, de heren Joh. G. v. Gennip, H. J. v. Loon en J. Scheepers. Verondersteld mag worden dat de le den van de Kath. Arbeiders Beweging de „brief' aan Z. H. de Paus verzonden hebben. Onder de Pausmis, die in alle parochiekerken zal worden opgedragen, lossen de K. A. B.-leden de aan de Paus gedane beloften in. Hieronder geven wij aan op welke da gen en uren de „Pausmis van de K.A.B." in de verschillende parochiekerken gele zen wordt: H. Antonius (N. Groen markt) 2e Pinksterdag 11 uur; H. -Bavo (Kathedraal)le Pinksterdag 7.30 uur; H.H. Elisabeth en Barbara: le Pinkster dag 6.30 uur; Allerh. Hart van Jezus (Kleverpark)le Pinksterdag 9 uur; H. Joannes de Doper- (Amsterdamstr.)le Pinksterdag 6.30 uur; H. Joseph (Jans straat): le Pinksterdag 8 uur; H. Lidui- na (Rijksstraatweg)le Pinksterdag 7.30 uur; O, L. Vr. Rozenkrans (Spaarne) le Pinksterdag 10.30 uur; O. L. Vr. van Zeven Smarten (Rijksstr.weg)2e Pink sterdag 7.30 uur. De Kath. Arbeiders Beweging heeft weer een nieuwe, maar een zeer zeker belangrijke taak op zich genomen, n.l. dg uitwisseling van kinderen in vacan tietijd. Leden van de K.A.B., die hun schoolgaande kinderen in de vacantie tijd willen uitzenden of daarvoor in de plaats 'een kind van buiten willen ont vangen, moeten vóór 1 Juni daarvan kennis geven. Voor inlichtingen en me dedelingen moet men zich wenden tot de kringbesturen. Voor het gemeentelijk examen voor het politiediploma slaagden de heren D. W. v. Bemmel, L. p. Bennink, J. A. Brey, H. Blaauwbroek, A. Blokzijl, B. Boxem, G. Dillenwijn, J. Drent, B. van Dijk, D. v. d. Bosch. M. P. v. Eyck, J. Feyt, J. de Groot, H. Grootveld, H. Hartman, M. S. v. d. Hoorn en J. Jan sen. Afgewezen vijf candidaten. 4 De zevende kamer van het Haarlems Tribunaal deed uitspraak in de zaak tegen de 45-jari-ge W. S., uit Hoofd dorp, die functies heeft bekleed bij de •bereden W. A. $n de Landwacht en or ganisator is geweest van de landelijke rijvereniging te Hoofddorp. Het Tribu-» naai adviseerde een internering van zes en een half jaar op te leggen, waarvan drie jaar voorwaardelijk. De voorzitter van het Centraal Stem bureau heeft benoemd verklaard tot lid der Eerste Kamer (vacature-Koeje- mans) de heer W. Groeneweg te Utrecht. Hedennacht omstreeks 4 uur bemerkte een nachtwaker, dat de keukendeur van de familie v. T. aan de Zwarteweg te Aerdenhout openstond. Dit en ook an dere feiten wezen er duidelijk op, dat er een inbraak had plaats gehad. Bij een onderzoek bleek, dat een grote partij goederen uit het huis was ver dwenen. Later slaagde men erin deze goederen te achterhalen en de dader in Haarlem te arresteren. Ter hoogte van de ijsbaan Nova Zembla aan de Slaperdijk te Spaarn- dam reed een personenauto in de sloot. Het ongeval geschiedde, doordat de be stuurder tengevolge van de mist de wegi niet kon zien. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Een dame wandelde dezer dagen met haar hondje in de Leidsestraat. De vredige rust werd plotseling wreed' verstoord^ toen het Wöndje van haar bu ren een gevecht begon met haar lief beestje. De dame nam haar hond op de arm, doch dat nam de andere vechters baas zo maar niet. Het dier beet de dame zodanig in haar neus, haar linker middenvinger en schouder, dat zij zich onder doktersbehandeling moest stel len. Een chirurg, die er ook nog bij moest komen vond de neuswond vrij ernstig en achtte het noodzakelijk ope ratief in te grijpen. De eigenaar van de vechtlustige hond was echter zo vrien delijk de schade te betalen. Het programma van de orgelbespeling in de Grote of St. Bavokerk, Dinsdag 18 Mei van 7.308.30 uur door Jacob Bijster, ver meldt: 1. Toccata, H. Purcell (16581695); 2. Praeludium und Fuge, D. Buxtehude (1637—1707); 3. Sonata no. 3 d. kl. t., an dante, adagio e dolce, vivace, J. S. Bach (1685—1750); 4. Grande Pièce Symphonlque (op verzoek), Cés. Franck (18221890). Donderdag 20 Mei 34 uur zal Jacob Bijs ter ten gehore brengen: werken van César Franck (18«2—1890): 1. Choral no. 1 E ma jeur; 2. Choral-no. 2 b mineur; 3. Choral no. 3 a mineur. Aan de Noord-boulevard zullen een tweetal grote parkeerterreinen worden aangelegd welke van de Dr. Smitstraat af toegankelijk zullen zijn. Ter plaatse wordt reeds een service-station met pompinstallatie ten dienste van de au tomobilisten opgericht. Hiermede wordt in een dringende behoefte voorzien. Vroeger boden de brede boulevards behoorlijke parkeer ruimte, maar tegelijk met de sloping werd ook het wegdek gehalveerd. Nood gedwongen worden de braakliggende terreinen voor het parkeren gebezigd, maar door de onvoldoende verharding levert dat grote bezwaren op, afgezien nog van de verkeersveiligheid welke op deze smalle, drukke wegen ernstig in gevaar wordt gebracht door de af- en aanrijdende auto's. Op drukke Zondagen en tijdens het hoogseizoen is een behoorlijk politie toezicht op het strand een eerste ver eiste zowel voor het handhaven van de verordeningen als voor de veiligheid van het publiek. Teneinde haar taak meer doelmatig te kunnen verrichten over weegt de politie iets nieuws in te voe ren, namelijk de plaatsing van een twee tal uitkijkposten op het strand. De daarin dienstdoende politieman zal dan van enkele meters hoogte het hem toe gewezen strandgëdeelte kunnen over zien en eventuele ongevallen dadelijk constateren, evenals overtreding van de ordemaatregelen door het publiek. De commissie voor de perszuivering heeft Arnold Meyer, thans gedetineerd in de rijkswerkinrichting te Veenhuizen. ontzet uit het rechtom een journalis tieke of leidende niet-journalistieke functie te bekleden voor een termijn, eindigende op de dag der uitspraak. De commissie is van oordeel, dat be trokkene zich schuldig heeft gemaakt aan publicaties, vallende onder art. 2 der wet noodvoorziening perswezen en dat het door hem geboden tegengif daar niet tegen opweegt. De commissie, re kening houdende met het feit, dat be trokkene sinds 1941 geen journalistiek werk meer heeft verricht, meent- dat een ontzetting de tijd, gedurende wel ke betrokkene bmten de journalistiek was, niet te boven moet gaan. Twee katholieke uitgevers stonden hedenmorgen voor de civiele kamer van de Haarlemse rechtbank tegenover el kaar, met als twistappel een missaal. In 1942 droegen de uitgevers Mosman en v. Wees aan de Belgische uitgever en drukker Proost op het maken van een missaal, volgens een speciale samenstel ling en met aanwijzingen van de kun stenaar Han Bijvoet. De uitgever Gott- mer te Haarlem besloot later eveneens een missaal uit te geven en had bij de firma Proost keuze uit enige voorbeel den. Hij koos het voorbeeld, dat groten deels dat van Mosman was en niemand verklaarde, dat er rechten aan verbon den waren. Mosmans en van Wees daag den Gottmer echter voor de rechter, om dat zij menen, dat het auteursrecht ge schonden is, althans dat een onrecht matige daad begaan is. Mr. Rohling verdedigde de rechten van de aanklagers, mr. Junge die van Gottmer. waarbij hij er op wees, dat niet zijn cliënt, maar dé firma Proost gedag vaard had moeten worden. De recht bank zal 22 Jum uitspraak in deze kwes tie doen. Dinsdag 11 Mei is een vliegtuigvan de K.L.M. van Schiphol naar Lissabon vertrokken met aan boord 37 kisten met bloemen, waaronder 20.000 rozen en 15.000 anjers, bestemd voor Onze Lieve Vrouw van Fatima op 13 Mei, feest van de verschijning van de H. Maagd. Dit jaar is er voor gezorgd dat een hoeveelheid bloemen gereserveerd blijft voor het graf van de beide zienertjes, Jacinta en Francisco, op het kerkhof te Fatima. Op 12 Mei zijn de bloemen des morgens vroeg naar het genade-oord Cova da Iria vervoerd en daar in handen gesteld van de Bisschop van Leira. Het Gezantschap 'der Nederlanden te Lissa bon heeft voor deze bloemenzending van de katholieken van Nederland zijn wel willende medewerking verleend. indelijk zijn we dan zover, dat b1 het Olympisch Stadion hartelijk gelachen is als bij een klucht W een schouwburg. Dat was gisteravond bjj de voetbalmatch om het kampioen schap van Nederland tussen EDO eb Haarlem. Ho! roept de teleurgestelde supporter, er is niet hartelijk, maar hatelijk ge* lachen. Nou ja, dat maakt niet veel uit, lachen is lachen. Ook vele Haar lemmers, die niet naar Amsterdam zijn getogen, hebben pret gehad. „Zie je wel", riepen ze enthousiast uit, „als het kind bij de moeder wegloopt, loopt het altijd mis." En het zijn nog wel 22 kinderen! Overigens is 't gisteravond een vro lijke boel op de voetbalvelden geweest- In Amsterdam hebben de toeschouwers gelachen en in Rotterdam een vrolijk deuntje gefloten, toen ons Bondselftal een doelpunt geannuleerd zag tege» Britse profs. Op deze wijze hebben de gemeente besturen gelijk, dat ze de vermakelijk heidsbelasting voor voetbalwedstrijden verhoogd Hebben. Ik mag die mensen wel, die lachend en fluitend door het leven gaan en nog belasting betalen voor hun plezier. Dat weten onze cliënten- Laat het ook voor U aan leiding zijn de vóór 15 Mei in te levereti of door ons te laten haleö. Uw bergplaats is dan vóór het stook- seizoen gevuld mét de beste kwaliteit dl# te leveren is. Friese Varkenmarkt 6-14 (Spaarue. bij V-aauct) TELEFOON 14164 en 13904 Voor klanten bruinkoolbriketten zonder bon. (Van eën onzer speciale verslaggevers) Bij de installatie van de Nationale Spaarraad Woensdagmiddag te 's-Gra- venhage, hield de minister van Finan ciën, prof. mr. P. Lieftinck, een rede, waarin hij er o.m. op wees. hoe, ver geleken bij de toestand van vóór 1939 het nationaal vermogen van 35 tot 23 milliard gulden was teruggelopen. Toen men na de bevrijding startte voor her stel en wederopbouw, was het aanvan kelijk onvermijdelijk in te teren. Maar dank zij de nodige maat regelen tegen inflatie, bestaat er voldoende reden om aan te nemen, dat de lust tot sparen weer zal kun nen worden aangewakkerd. Een jaar geleden is de wet tot instelling van de Nationale Spaarraad tot stand ge- Dinsdagavond werd in de St. Aloy- siusschool een ouderavond gehouden, waarvoor een buitengewoon grote be langstelling was. Onder leiding van de Eerw. Broeders voerden de jongens van de verschillende klassen met groot suc ces enige aardige toneelstukjes op en ook aan de zang was een groot gedeel te van de avond gewijd. Hier was het wederom de grote Potpourri van aller lei bekende liedjes, die heel goed ge zongen werd. Aan het eind van de avond hield de broeder-directeur een toespraak waarin hij wees op de vriendschap die de kin deren reeds vroeg met elkaar sluiten en die zowef goed als verkeerd kan zijn. Kapelaan de Ruiter beklemtoonde dit in een slotwoord door te wijzen op de noodzakelijkheid van aansluiten bij ka tholieke sportverenigingen. Heden, Woensdagavond, wordt 't pro gramma nog eens herhaald en de bij eenkomst begint dan ook weer om 7 u. Op de propaganda-avond van de re traiteclub, onderafdeling van de Katho lieke Arbeidersbeweging, welke Woens dagavond in het R.K. Verenigingsge bouw werd gehouden, sprak de direc teur van het Retraitehuis te Noordwij- kerhout, pater Delteijk, over het mooie werk van de gesloten retraite. Spreker, die zijn toespraak met tal van geestige momenten gekruid had, wees er op, dat reeds 400 jaar geleden in Spanje de eer ste retraitehuizen werden opgericht. In ons land zijn de retraitehuizen nog geen 40. jaar geleden opgericht, een gevolg van de Reformatie. Het dubbelmannenkwartet „Melodia" luisterde met een viertal zeer goed ge kozen nummers deze vrij goed bezochte propaganda-bijeenkomst op. Op de vergadering van de Pluimvee vereniging „De Eendracht" werd beslo ten, dat ook dit jaar wederom een gro te tentoonstelling zal worden gehou den. Vele leden gaven zich op om de kooien eens flink onderhanden te ne men, zodat deze op de komende ten toonstelling er weer als nieuw zullen uitzien. Verder werd besloten, de reisvereni- ging - wederom in het leven te roepen en met ingang van 1 J.uni weer te gaan sparen, zodat er het volgend jaar weer een uitstapje gemaakt kan worden. Woensdagavond hield de Vereniging voor huishoudelijke voorlichting een bijeenkomst in het Volkskoffiehuis aan de Heemsteedse Dreef, onder leiding van de presidente mevrouw Verlooy Oskam. Op 15 Juni gaan de leden een excursie maken naar Hin's kousenfa- brieken te Haarlem en op 29 Juni wordt een ééndaags uitstapje ondernofhen naar Amsterdam en IJmuiden. Vervolgens hield de heer E. Woud, inspecteur van politie te 's-Gravenhage, een causerie oyer het onderwerp „De politie en het kind", waarbij hij vast stelde, dat ook de politie in dit opzicht een opvoedende taak heeft, in aanslui ting op het werk van de ouders en de school. Dit geldt natuurlijk in het bij zonder het gedrag van het kind op straat en het is noodzakelijk, dat, wil de po litie haar opvoedende en dus bescher mende taak ten opzichte van het kind goed. kunnen uitvoeren, het kind de politieman moet zien als een bescher mer in de nood en in allerlei moeilijke omstandigheden. Met het oog op de gevaren langs de weg pleitte spreker voor speeltuinen zowel in de steden als in grotgre plaat sen, die uitstekend kunnen" werken. Voorts wees hij op de noodzakelijkheid, de kinderen te sparen voor filmsensatie, waarvan enkele voorbeelden werden vertoond. Voor bewoners van 't Kleverpark, Haarlem-Noord en Bloemendaal De inwisseling van de vacantiebon- nen voor leden van de R.K. Bouwvak arbeidersbond kan geschieden op Za terdag 15 Mei, des middags van 2.30 tot 3.30 uur in het R.K. Verenigingsgebouw, ongeorganiseerden Van 3.30 tot 4.30. Maximaal mogen 5 bonnen worden in geleverd. Zij die in de geteisterde ge bieden werken, mogen er echter 7 in leveren en degenen die over landbouw- vacantiebonnen beschikken, moeten de ze tussen 1219 Juni inleveren bij de penningmeester. Alle bonnen moeten opgeplakt zijn in het boekje en voor zien van naam en adres. Aan het bureau van politie te Heem stede. bevindt zich een damesrijwiel van het volgende signalement: Zwart gelakt, geel gebiesd, merk Royal Hunter, nummer 20844, zwart gemoffeld stuur, zwarte handvatten waarvan het rechter beschadigd is, nikkelen bei, Berko lantaarn, geen slot. zwart zadel, merk „Knoop", zwarte kettingkast, door schijnende jasbeschermer (beschadigd', terugtraprem, lichte banden met op schrift „Berijdt harde banden". Dit rijwiel is vermoedelijk op 3 Mei j.l. of daarvoor ontvreemd. Degeen, die dit rijwiel als zijn of haar eigendom meent te herkennen, wordt verzocht zich te melden bij de recherche te Heemstede. komen. Thans eerst is de tjjd rijp ge worden om dat lichaam met kans van slagen aan het werk te doen gaan. Het psychologisch geschikte moment is nu aangebroken: betere goederenvoorzie ning, gestadige toeneming van de ar- beidslust. gunstiger bedrijfsuitkom- sten, de door de Marshall-hulp geboden perspectieven, dit alles zijn factoren, die het vertrouwen steunen. Voor het ideaal, ons land in de over gangstijd van de Marshall-hulp van het buitenland economisch onafhankelijk te maken, moeten nu de geesten rijp zijn geworden. In het afgelopen jaar vielen trouwens al duidelijk de symptomen van herleefde spaarzin waar te nemen, o.m. blijkend uit de belangrijke inves teringen en uit de gegevens van de le vensverzekeringsmaatschappijen. Ook de cijfers van de spaarbanken wijzen op een gunstiger ontwikkeling. Intussen is het duidelijk, dat er be paald nog meer moet worden ge spaard. En de Nationale Spaarraad nu zal het Nederlandse volk er op moe ten wijzen, dat zowel met het oog op het internationale als het nationale belang, meer sparen geboden is. De overheid neemt niet een deel van het werk van de spaarbanken over, maar wil alleen het succes van haar werk helpen bevorderen. Nadat de minister de Nationale Spaarraad voor geïnstalleerd had ver klaard, antwoordde de voorzitter van dit college, mr. d'Ailly, burgemeester van Amsterdam en oud-directeur van de Nederl. Bank, die o.m. betoogde, dat het geven van leiding aan de spaar zin, o.m. door middel van goede voor lichting, in het algemeen belang te achten valt. Naar 't Nederlandsche Roode Kruis te Batavia thans meedeelt is op 7 Mei eeD mobiel team van het Rode Kruis aan de Zuidkust van Java beschoten. De verpleegster Mia Pisters uit Heer bij Maastricht werd dodelijk gewond en overleed onmiddellijk. De beschieting gebeurde bij Manoengdjava in de buurt van Tjilatjap. Het team bestond ui' drie verpleegsters en een mannelijk» hulpkracht en werd beschermd door drie militairen. Toen men bij een rivier U1A, de jeep stapte, werd van de over zijde een salvo gelost, waarbij genoem de verpleegster werd getroffen. In de mededeling van het Rode Kruis wordt er op gewezen, dat Rode Kruis- teams vele malen zijn beschoten. Dit was echter het eerste geval met derge lijke afloop. Naar 'wij vernemen is het thans zeker, dat doelman De Munck van Sittardse Boys volgend seizoen onder de lat zal staan bij Ajax. Mevrouw Foote, .echtgenote van d® voormalige Amerikaanse consul-gene raal te Batavia, dr. Walter A. Foote, is bij Koninklijk Besluit benoemd te® officier in de Orde van Oranje-NassaU. 12/5 11/5 Anaconda Coppei 36Va 37 Bethlehem Steel 34% 3514 Chrysler Corp. 58% 59 General Electric 37% 37, General Motors 56% 57% Hudson Motors 19% 19 Kennecott Copper 53% 54 Montgomery Ward 60% 60% North American Co 15% 15% Radio Corp. 12% 12 Republic. Steel 28% 28% Shell Union Oil 40% 40% Southern Pacific 55% 55% Southern Railway 45%* 46 Tidewater 28% 28% U.S. Steel 77% 77% ex dividend (Niet-officiële koersen) Donderdag 13 Mei 1948. Vorig Opening heden 99-98** 170# 3-3% Nederland 1947 Ned. Handel Mii. eert A.K.U. Van Berkel's Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder nwe. aand. Kon. Hoogovens eert Unilever cert Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum Idem (nieuwste) „Amsterdam" Rubber Holt Amerika Liin Kon. N. Stoomb. Mil. Scheepvaart Unie H.V.A. Deli Mil. cert. Philips nieuwe aand. Claims Deli Mii. 170% 125% 182%gb 155gb 196 Vi 282 294gb 249gl 319% 309% 169gl 204 184 181 224% 159% 200 285 321 183 224 158 238 f 143.' Donderdag HILVERSUM II - 415 M. - 18.15 land en tuinbouw. 18.30 Ens. Lachman. 18.45 Steenhouwers. 19.00 nieuws. 19.15 Leger des Heils. 19.30 act. ge luid. 19.4.5 gram. 19.55 Bach-koraal. 20.00 nieuws. 20.15 Onder het Zuider kruis. 21.30 familiecompetitie. 22.00 Bizet. 22.15 vaart der volken. 22.35 Handel. 22.45 overdenking. 23.00 nieuws. 23.15 H. de Bock. 23.45 gram. HILVERSUM I - 301 M. - 18.15 sport. 18.30 strijdkr. 19.00 lezing. 19.15 volks muziekschool. 19.45 R.V.D. antwoordt. 20.00 nieuws. 20.05 echo. 20.15 Philh. ork. 21.15 hoorspel. 22.25 Falla 22 45 onder 4 ogen. ,23.00 nieuws. 23.15 gram. Vrijdag HILVERSUM II. 415 M. - 7.00 nieuws 7.15 gram. 7.45 morgengebed. 8.00 nieuws. 8.15 pluk de dag. 9,00 gram. 9.30 waterst. 9.35 schoolradio. 10.35 puszta-klanken. 11.00 zonnebloem- 11.35 als de ziele luistert11-45 gram. 12.00 Angelus. 12.03 zang. 12.38 weerpr. 12.33 Ork, z.-Naam. 12.55 zon newijzer. 13.00 nieuws. 13.20 Ork. z- Naam. 13.50 van man tot man. 14.00 Faust. 16.20 kamermuziek. 17.00 na schooltijd. 17.15 gram. 17.45 wat bui- tenl. leest. 18.00 muziek v. eigen bo dem. HILVERSUM 1. 301 M. - 7.00 nieuWS- 7.15 gymn. 7.30 gram. 8.00 nieuws- 8.15 gram. 8.50 huisvrouw. 9.00 kwar" tet. 9.30 gram. 10.00 morgenwijding- 10.20 gram. 10.30 vrouw. 10.45 K- Lj d. Kraan, hobo. 11.05 voordracht. ll-^Jj gram. 12.00 virtuoso-sextet 12-4 weerpr. 12.33 sport.- 12.38 Mendels sohn. 13.00 nieuws. 13.15 Gars de Pa' ris. 13.45 gram. 14.00 koken. gram. 15.00 voordr. 15.20 gram. 1" tussen 12 en 16. 17.00 orgel. 17.20 en de muziek. 18.00 nieuws.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2