Wilhelmina, vorstin van een glorieuze tijd Reactie in Indië Als medemens leefde Wilhelmina met haar onderdanen mee Heugenswaardige feiten uit vijftig jaren beleid Zware zorgen en teleurstellingen werden Haar niet bespaard Persoonlijke herinneringen van mr. S. J. R. de Monchy UITINGEN VAN MEDELEVEN IN V.S. EN ENGELAND VOORBEELD VAN HOGE LEVENSOPVATTING HET L00 KENNELIJK VERRAST DONDERDAG 13 MEI 1948 PAGINA 3 benige Nederlander zal gisteravond met enige weemoed zich aan zijn tadiotoestel te luisteren hebben gezet, om de stem van zijn Vorstin in zijn huiskamer te horen weerklinken en de niet geheel onverwachte boodschap, zij hem brengen zou, in zijn geest te verwerken. Nu eenmaal de grote beslissing gevallen is, dat Hare Majesteit, zij het nog niet direct, maar in September na de jubileumfeesten, het bewind zal neerleggen, rijst een vloed tan herinneringen op, herinneringen aan een in vele opzichten zegenrijk bestuur. Reeds als kind van tien jaar door dood van haar vader tot Koningin groepen, heeft Wilhelmina onder het Agentschap van Koningin Emma nog Aht jaar gelegenheid gehad, zich voor 'e bereiden op een leven van zware Verantwoordelijkheid. Maar toch als Aeisje van pas achttien jaar, wanneer '«dere onderdaan nog de onbezorgdheid jeugd geniet, moest zij de volle last Van het koningschap op zich nemen, nu giftig jaar geleden in 1898, om dage- 'iks zonder onderbreking de gehele Maarte ervan te torsen. Nooit is zij lijkbaar daarvoor teruggeschrikt. Het begin van haar regering staat in herinnering afgetekend als een S'orieuze tijd. Het was de tijd van een Aweldige economische opgang, de Aelle uitbreiding van onze internatio nale handel en zeevaart, die steden als ^otterdam en Amsterdam deden uit roeien tot handelsmetropolen van Wereldbetekenis. Een diep-ingrijpende Arnieuwing van de industrie ging aaarmede gepaard, van scheepsbouw, Machine- en textielindustrieën, die een ^gekende welvaart brachten en het "fgemene levenspeil der bevolking aan- Jonlijk verhoogden. Binnen dit raam ,.an stoffelijke verbetering speelden J;'oh op meer geestelijk terrein belang- tike veranderingen af. Onder Koningin Wilhelmina's be mind is de opbouw van de democra- Usch-parlementaire staat voltooid. Nadat het fundament daarvan was gelegd in de Grondwet van 1848 door de invoering der ministeriële verant woordelijkheid en een eerste verrui ming van het kiesrecht in 1887 bredere lagen van ons volk in het staatkundig leven had betrokken, beeft de grondwetsherziening van 1917 het. gehele volk, man en vrouw fan alle rang en stand, door het al gemeen kiesrecht deelneming in het staatsbestuur geschonken. Een waar lijk parlementaire Vorstin is Konin gin Wilhelmina altijd geweest, waar door zy juist haar ambt heeft hoog gehouden en de liefde van baar volk gewonnen. De groei van handel en industrie blaakte de els van sociale wetgeving Weeds luider, wilhelmina's regering beeft ons het rijke bouwwerk van sociale betten geschonken (waarbij wij slechts de namen Talma, Aalberse en Ver schuur behoeven op te roepen), dat een bchtend voorbeeld voor de hele wereld 18 geweest en een zegen voor het Ne derlandse volk. Een andere belangrijke regerings daad is geweest de financiële gelijk stelling van openbaar en bijzonder lager onderwijs in 1917, waardoor het aUe Nederlandse ouders gegeven is h«n kinderen het onderwijs te laten geven, dat hun gewenst voorkomt. Deze onderwijswetgeving is n°g steeds ■Bliek in de huidige wereld. Wie nu menen mocht, dat in een democratische staat de wetgeving feite- 'bk bulten de vorst omgaat, dat het koningschap slechts een ijdei ornament, ^en sierlijke facade aan. het staatsge- ?°hw is, vergist zich, want insiders ver- Akeren'u, dat geen belangrijk stuk van Wetgeving zonder persoonlijke en ken- ^erkende kanttekeningen het koninklijk jArkkabinet verlaat. En de zeer sterke bersooniykheid van Koningin Wilhel mina staat ons wel borg voor de waair- deid van deze inlichting. .Ook zware zorgen en grote téleunstel- ®jRen heeft de regering der Koningin fakend. Door de gevaren van twee we- e'doorlogen heeft zij haar volk moeten leiden. Wie herinnert zich niet de be moediging, die haar stem uit Londen ons schonk toen zij, omgeven door een ministerie van „die-hards", met man moedige standvastigheid het lot van ons volk bepleitte, tot zélfs in de Con gresszaal van de Verenigde Staten. Tus sen de beide oorlogen moest de Ko ningin de hevige crisis bestrijden, die de ineenstorting van het liberaal-kapi talistische stelsel bewerkte, na dè laat ste oorlog beleefde zij de ineenstorting van het Koninkrijk, dat nu een nieuwe structuur vi-aagt. Is het wonder, dat zij na dergelijke wederwaardigheden voor de oplossing der aanstormende proble men de nodige veerkracht voelt ont breken? Wat steeds getroffen heeft, Is de diep-christeiyke geest, die de grond toon vormde van de toespraken der Koningin tot haar volk, vooral in haar pleidooi voor geestelijke herbewape ning in det tijd voor de oorlog. ïn een voud en christelijke levensopvatting is zij haar volk altijd voorgegaan. Moge het Koningin Wilhelmina nog lang gegeven zijn de regering van Ko ningin Juliana met moederlijke liefde gade te slaan. Dr. A. DE VRIES „Het Dagblad" te Batavia van heden schrijft in een hoofdartikel ten aanzien van de troonwisseling o.m.: „Het Neder landse volk is de Koningin ten zeerste erkentelijk, dat Zij eerst zal aftreden na de viering van Haar regeringsjubi leum. Het Nederlandse 'volk waardeert in hoge mate, dat dit is geschied op het uitdrukkelijk verlangen yan de Prinses. Naast droevenis over de komende troons afstand als gevolg van het zich niet meer opgewassen voelen tegen de zware taak, die in dit tijdsgewricht op de Konink lijke schouders komt, te liggen, vervult toch een zekere mate van vreugde ons hart, omdat wij weten dat de Konink lijke' waardigheid gelegd wordt in han den van Prinses Juliana, onze Kroon prinses, die gedragen wordt door liefde, achting en vertrouwen van alle Neder landers en allen die Nederlands voelen." „Het Dagblad" schrijft voorts, dat dit zeker geen beslissing is, welke de Ko ningin lichtvaardig genomen heeft. Het Nederlandse volk, dat Haar plichtsbesef kent, zal overtuigd zijn, dat Zij geen woord te veel gezegd heeft in Haar radiorede. regenies en na de viering van hei 50-jarig regeringsjubileum, dai haar Koninklijke Moeder als vorsiin nog hoopi ie vieren, gekroond zal worden als Koningin Juliana der Nederlanden. Dii siaiieporirei iooni de Prinses in een hoedanigheid, waarin wij haar nog weinig kennen. Zij leefi onder ons als de Moeder van haar rijkgezegend gezin. Zo zien wij haar bijna uiisluiiend in de foto's, die de laaisie jaren in onze bladen verschenen. Nu zal zij eerstdaags de aorgen op zich nemen van hei groie gezin, dai hei Nederlandse volk is. Meer nog dan de jongeren, zal de generatie, waartoe Hare Majesteit Wil helmina zelve behoort, getroffen zijn door Haar besluit, om straks de kroon der Nederlanden neer te leggen. Is het, omdat wij zelf jong waren met onze Koningin, dat wij menen, dat Nederland nooit meer zó jubelend feest gevierd heeft als in de kroningsdagen van 1898? Ik weet het niet. Ik kan alleen zeg- •De achttienjarige Koningin. Tijdens het regentschap van Koningin Emma gen, dat wij, die in die dagen allen in onze kamers het bekende portret van ,,Sa trés gracieuse Majesté la Reine 'wilhelmine", tegen een achtergrond van tulpen geschilderd, hadden hangen, wy, die, met Haar in rijpheid groeiend, Haar ganse lange regeringsperlpde mochten meemaken, Haar toegejuicht hebben bij Haar talrijke bezoeken aan alle streken van het land, Haar in moei- lijke tijden gesteund hebben door het vast vertrouwen op Haar wijsheid, Haar bewonderd hebben om de tact, waar mede Zy in proclamaties, redevoeringen, radiotoespraken steeds weer precies de juiste toon wist te treffen, dat wij, Haar tijdgenoten, het gevoel hebben Koningin Wilhelmina wellicht nog beter te Kun nen begrijpen dan de jongeren, voor wie een deel van Haar ambtstijd geschie denis, geen belevenis is. Mag ik enkele persoonlijke herin neringen hieraan toevoegen, dan denk lk minder aan de vele .feesten en plechtigheden, naar aanleiding van gebeurtenissen in het Koninklijk Huls, die de burgemeester der Residentie met Hare Majesteit in aanraking brachten, maar aan die enkele kost bare gelegenheden, waarop lk de Ko ningin als Eandsmoeder van nabij mocht gadeslaan. Ik zie Haar troostende bezoeken aan de slachtoffers van de Gelderse wa tersnood, van huis en haard beroofd, zonder andere kleren dan die ze aan het lichaam droegen, naar Arnhem aangevoerd in de met stroo gedekte Op ons verzoek schreef mr. S. J. R. de Monchy, oud-burgemeester van de residentie, die in zijn 7Vi~ jarige ambtsperiode zoveel Itef en leed met de Landsvrouwe meeleef de, het nevenstaande naar aan leiding van de Troonsafstand. ruimen der Rifnschepen. Of ik denk aan de tactvolle wijze, waarop Zy de nabestaanden van op zee omgekomen vissers Haar deel neming ging verzekeren, niet W de woningen daar zou Haar bezoek te veel opschudding geven maar in de consistoriekamer van ieders kerk. Ik zag dan de mens, die in de door het lot geslagen landgenoten niet Haar onderdanen, maar Haar mede mensen zag! Koningin Wilhelmina begeert thans de rust, die Haar hoge ambt Haar in vijftig jaren niet gegeven heeft. Haar zy die door ons allen in dank baarheid gegund. Wie, meer dan zy, heeft „bien mérité de la patrle»'? Mr. S. J. R. DE MONCHY Het Loo was kennelijk verrast toen Hare Majesteit in haar radiorede aankondiging van haar tabdicatie deed. Zoals gebruikelijk onderbraken de hofdames en leden van het personeel hun werk zaamheden om de rede te beluis teren. De Koningin sprak haar uit voor een microfoon, die was opge steld in de grijze salon. Op haar uitdrukkelijk verlangen waren geen persfotografen aanwezig. De P.T.T. had .gezorgd voor de lijn verbinding met de studio en ge durende enige tijd onderhield Hare Majesteit zich met „De Rot terdammer", directeur van de wereldomroep, de plaatsvervan gend commissaris der technische dienst der Radio-unie en de chef der reportagedienst. Zij was zicht baar onder de indruk van de ge beurtenissen. lootste foto's van H. M. de Koningin, genomen tijdens de ere-promotie van mevr. Roosevelt in de Domkerk te Utrecht. (Telefonisch van onze Londense cor respondent). LONDEN, 13 Mei. De Engelse pers maakt' in grote opmaak melding van t voorgenomen aftreden van Koningin Wilhelmina ten gunste van Prinses Ju liana. De meeste kranten geven een kort overzicht van de regering van Ko ningin Wilhelmina en prjjzen haar ka rakter als vorstin en haar grote ver- diehstcn v«or vrede en welvaart. Men geeft uittreksels uit de radio rede, waarin Zy Haar troonsafstand be kend maakt en verwijst in het kort naar Haar verblyf in Engeland en Haar moed en vastberadenheid in de moei lijke oorlogsjaren. 'De leden van het Amerikaans congres vernamen Woensdag, zo meldt A. P., met leedwezen het nieuws, dat H. M. de Koningin afstand zal doen van de troon. Een van de leden van dé commissie voor Buitenlandse Zaken, van het Huis van Afgevaardigden, mevrouw Frances Bolton, gaf het volgende kenmerkende commentaar: „Mjjn reactie is er een van oprecht leedwezen en ik ben van mening, dat niet alleen Nederland, doch alle lan den de rechtstreekse en indirecte in vloed zullen verliezen van een vrouw» die over grote moed, scherp inzicht en een gezond bordeel beschikt." Afgevaardigde Walter Jud, eveneens lid van de commissie voor Buitenlandse Zaken, verklaarde: „Ik ben er zeker van, dat het volk van de Ver. Staten zich aansluit bij het Nederlandse volk en zyn diep leedwezen wil uitdrukken over het feit, \lat zijn geliefde Koningin zich ge dwongen ziet af te treden, als vorstin van dit heldhaftige volk. Wy wensen haar een lang en tevreden leven. En wat betreft de nieuwe vorstin: Lang leve de Koningin. 31 Augustus 1898: Regeringsaanvaarding van Koningin Wilhelmina. De acht tienjarige vorstin vaardigt een proclamatie uit, waarin zy zegt: Ik stel mij tot levensdoel het voorbeeld van mijn innig geliefde moeder na te volgen en te regeren, zoals van een vorstin uit het Huis van Oranje wordt ver wacht. 6 September 1898: Inhuldiging in de Nieuwe Kerk te Amsterdam: „Thans is de ure gekomen, waarin ik my, temidden van myn trouwe Staten-Generaal, onaer aanroeping van Gods heilige naam, zal verbinden aan het Neder landse volkIk ben gelukkig en dankbaar het volk van Nederland te mogen regeren. De woorden van myn vader maak ik tot de myne: „Oranje kan nooit, ja nooit genoeg voor Nederland doen." Mei 1898: Als een symbool in die dagen: de eerste vredesconferentie in het Huis Ten Bosch te 's-Gravenhage. 7 Februari 1901: Koningin Wilhelmina treedt in het huwelijk met hertog Hen drik van Mecklenburg-Schwerin, nadat zy op 16 October in een procla matie mededeling van haar verloving had gedaan. 30 April 1909: De Koningin moeder. Zy schenkt het leven aan een dochter, die de naam Juliana ontvangt. 19141918: De eerste wereldoorlog. Wilhelmina koningin in donkere tyden. In 1917 kwam de eerste grondwetsherziening tot stand, die de pacificatie van de schoolstryd bracht, de invoering van algemeen kiesrecht en even redige vertegenwoordiging. Andere grondwetsherzieningen volgden in 1922, 1938 en 1946. 1923: De grote economische crisis is begonnen. In 1923 wordt het 25-jarig rege ringsjubileum in den lande luisterrijk gevierd. In 1933 en 1938 getuigde het Nederlandse volk nogmaals van zyn gTOte aanhankelijkheid en liefde. Aan de vooruitgang van ons land worden alle krachten besteed. 1923—1940: Nederland bloeiend land. Zuiderzeewerken en bruggenbouw. De sluizen van IJmuhJen de mynibouw, uitbreiding van cultuurgrond. Ont wikkeling der Overzeese Gebiedsdelen. De Koningin legt bij herhaling ge tuigenis af van haar liefde en belangstelling voor wetenschap en kiunst, 27 Januari 1939: De Koningin spreekt over de morele herbewapening: „Ik hoop aan de woorden „Christus voor alles" tot aan mijn laatste ademtocht trouw te blijven." 10 Mei 1940: De Duitsers vallen ons land binnen. Koningin Wilhelmina wordt bannelinge. In Engeland en Amerika gaat haar aandacht uit naar de be hartiging van Nederlands belang. Zy ontvangt vele Engelandvaarders en styft het verzet. „Nederland zal herrijzen." I 7 Dec. 1942: Via radio Oranje kondigt de Koningin de hervormingen aan voor de Overzeese Gebiedsdelen. 5 Mei 1945: Nederland is vrij! Reeds betrad de Koningin de bevryde gebieden in het Zuiden. Thans regeert zy weer over een vry land. De opbouw, neemt een aanvang, zy ontvangt de strijders van het verzet. Gedurende de wintermaanden vertoeft zy te Amsterdam, het hart van Nederland. 'Tijdens manoeuvres van ons leger vóór de grote wereldoorlog. Na jarenlange ballingschap betreedt Koningin Wilhelmina weer cme grondgebied Zeeland. De plechtige beëdiging van Konifigin Wilhelmina op 8 Sept. 1898 in de Nieuwe Kerk te Amsterdam. Rechts: Koningin Emma.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 3