Marshall van V.S. wijst bilaterale met Rusland af TUSSENTW i conferentie Missiologisch instituut aan R.K. Universiteit V ■ft f l MARSHALL-MOLOTOV-CONFERENTIE EN WEST-EUROPA Geen besprekingen achter de rag der Verenigde Naties om BEVIN PRIKT GAATJES IN DE RUSSISCHE PROPAGANDA-BALLON I k RATIONALISATIE EN COMMERCIËLE BUNDELING VAN ONDERNEMINGEN Het cadeaustelsel AAIEN en MENSEN te2 S» te1. te teei Invasie van Sovjets in het Nabije Oosten? Franse politie op zoek naar avondkleding RODE PERSCAMPAGNE VERWACHT Op de eerste plaats bestemd voor selecte groep begaafde priesterstudenten ten kik tev' Voorstel van Romme c.s. te* te te*' te' te" v- DONDERDAG 13 MEI 1948 PAGINA 4 BUITENLANDS OVERZICHT De hersenschimmige beste wijze..... Voor a.s. bezoek van Erinses Elizabeth Nieuwe scïioolgeld- regeling Wetsvoorstel binnenkort bij de Kamer Ee, v0] Ére en Ah, Wc Öq öUj om sin. der ver .Ma J® v, fcS CENTRALE RAAD R.K. MIDDENSTANDSBOND door RICHARD POWELL (Wordt vervolgd) Vrijwel algemene instemming GEEN U.N.O-ONDERZOEK Naar overval bij Cheribon Sr teet «et s .Iele* °eth .AU ftrs °elE telf Va tea ■een Ver feu0' aatst Vgc S tear teer Seed S tear Nog geen week nadat Marshall zijn aanbod aan Molotov tot het voe ren van besprekingen over de on derlinge geschilpunten op een zo breed mogelijke basis in zee stuurde, aan vaardde het Amerikaanse Congress defi nitief de regeringsvoorstellen voor uit breiding van de luchtmacht, terwijl de overige maatregelen tot versterking van de strijdkrachten, n.L invoering van de dienstplicht en beschikbaarstelling van gelden voor de perfectie der militaire uitrusting, nog bezig zijn, hun weg door Kuis en Senaat af te leggen. Niets toont duidelijker dan dit, dat Marshali's nota, waarvan de tekst werkelijk niet bestond uit vriendelijkheden en voorkomende voorden, de uiting is van een Amerika dat, zo het al niet geharnast is, zulks toch binnen korte tijd begeert te zijn. Er wordt aan de overkant plotseling hard gewerkt, om de militaire pa raatheid in overeenstemming te bren gen met de sinds lang bestaande stra tegische, en het is nogal sterk de vraag, of de Sovjet-Unie, die reeds over de strategische activiteit der Verenigde Staten zo bitter weinig gesticht was, in vergroting van het militaire apparaat van haar rivaal nu, wel direct een aan-, leiding zal zien tót vermindering van waakzaamheid en argwaan. t Intussen, als het Marshall ernst is, met de Russen op betere voet te komen dan voorheen, moet het wel onwaar schijnlijk geacht worden, dat de mili taire garantie der V. S. voor West- Europa nog afkomt. Niets is immers ir.eer geschikt, om de Russische egel alle stekels te doen opzetten, dan juist een Amerikaanse manoeuvre, die West- Europa tot militair bastion tegen de Scvjet-Unie zou maken. Wanneer de militaire garantie der V. S. een feit zou zijn, zouden de andere feiten van grote roerigheid der communisten in het Wes ten en van verscherping der internatio nale tegenstellingen niet lang op zich laten wachten. Als er bij een bespreking tussen Marshall en Molotov werkelijk iets positiefs uit de bus wil komen, dan moet dit op de allereerste plaats Duits land en West-Europa betreffen. Dit po sitiefs moet dan wel in een of andere vorm een soort garantie van beide groten voor Duitsland en West-Europa zijn. De bedreiging door de Sovjet-Unie wordt door de meerderheid der Euro- Seanen zó sterk gevoeld, en een aanzien- jke minderheid is zó beducht voor Amerikaans imperialisme, dat werkelijke rust slechts mogelijk is, wanneer zowel Rusland als Amerika zich verplicht, niets te doen, dat West-Europa tot hun slachtoffer zou maken. Dit zou tegelijk ook de enige manier zijn, om de twee kampioenen" de vrees voor elkaar te ont nemen. Zulk een garantie, die overigens nog het meest hersenschimmige is. dat men op het ogenblik kan bedenken, en daar in overeenstemt met de mogelijkheid van een Amerikaans-Russisch vergelijk, zou dan alleen gegeven kunnen worden, indien West-Europa op de Marshall- Molotov-conferentie vertegenwoordigd Volgens een verklaring van de sub commissie voor Buitenlandse Aangele genheden van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden bereidt de Sovjet- Unie een invasie in het Nabije Oosten voor en is het gereed om binnen te trekken „zodra het Kremlin de tijd hiervoor gekomen acht." In een verslag over de communisti sche werkzaamheid in het Nabije Oos ten zegt de sub-commissie, dat alleen het Sovjet-leger Moskou's doeleinden in dit gebied zou kunnen verwerkelijken. ,.De Sovjet-diplomatie kijkt uit naar een geschikte gelegenheid om met be hulp van dit leger zich van het Nabije Oosten meester te maken," waarbij de commissie speciaal wijst op een zionis tische crisis of vermeende bedreiging door een derde mach't. Het rapport zegt verder, dat het Kremlin nauwkeurig de mogelijkheid van een oorlog zal afwe gen, wanneer het tot een actie in het Nabije Oosten wil overgaan, doch ten slotte niet zal terugschrikken voor ge weld en verliezen. v/as, hetzij door de twee kleinere groten, Engeland en Frankrijk, hetzij door de West-Europese Unie, die dan toch, vol gens de verklaringen van haar initia tiefnemers, de kern is van een toe komstige werkelijk geheel West-Europa omvattende unie. Wanneer West-Europa niet op eniger lei wijze deelneemt aan de afgesproken conferentie, staat reeds van te voren vast, dat deze geen vèr-reikende uitwer king zal hebben, en is haar mislukking reeds tamelijk zeker. De Franse Süreté Nationale heeft gisteren Parijs „uitgekamd" om vol doende avondkleding te bemachtigen voor de geheime lijfwacht van het Britse prinselijk paar, wanneer dit de volgende week de Parijse opera zal bezoeken en voorbereid te zijn, wanneer het paar onverwachts een nachtgelegenheid met een bezoek zou willen vereren. Tijdens het gehele bezoek van het prinselijk paar zal de politie in burger zijn, omdat het hier een onofficieel bezoek betreft, doch het bezoek aan de opera is een geklede gelegenheid, waarbij de po litie dienovereenkomstig voor de dag zal moeten komen. Hypolite Corbi, die persoonlijk verantwoordelijk is voor het welzijn van de prinselijke echtelieden tijdens hun verblijf in Parijs, heeft een mo gelijkheid uitgedacht om de prinses „alleen" te kunnen laten wandelen in het beroemde park van Fontaine- bleau. Als jongeman kan hij zich voorstellen dat de prins en prinses een korte wandeling in de prachtige tuinen willen maken, doch als po litieman bedenkt hij hierbij de moge lijkheid, dat hen iets kan overkomen. Daarom heeft hij zijn mannen laten oefenen -in het zich verbergen in grote heesters, zodat het prinselijk paar niemand zal zien, doch zelf wel gezien zal kunnen worden en over zijn welzijn zal kunnen worden gewaakt. .s 'v' Een Grieks-orthodox priester in gesprek, met een groep jongens van 15 tot 17 jaar genomen werdenDe jongens vertelden gedwongen te zijn munitie te pakken die als guerilla's nabij Goina gevangen Zij hadden in geen week gegeten. De mogelijkheid van een bilaterale conferentie tussen de V.S. en Sovjet- Rusland werd gisteren door George Marshall, minister van Buitenlandse Zaken van de V.S., van de hand ge wezen. De enige manier om dichter tot een oplossing te komen, aldus de minis ter, is de behandeling van de lopende geschillen in de reeds bestaande orga nisaties, zoals de Organisatie van de (Telefonisch van onze Londense correspondent) Londen, 13 Mei. De Engelse minister van Buiten landse Zaken volgde het voorbeeld van zijn Amerikaanse collega, door gisteren in het Lagerhuis gaatjes te prikken in de Russische propaganda-ballon. Op een vraag van Anthony Eden omtrent de besprekingen die, naar het heet, plaats zouden vinden tussen Rusland en Amerika, antwoordde Bevin, dat hij nu volledig op de hoogte was, maar het raadzaam achtte, geen verklaring af te leggen. Hij voegde hieraan toe: „Met het oog echter op de verwijzing naar het Europese Herstel Program en het Vijfmogendhedenverdrag door de Sov jetregering wens ik duidelijk te ma ken, dat niets van wat gebeurd is enige invloed kan hebben op de ont wikkeling en uitvoering van deze plannen, die gericht zijn tegen nie mand, maar die wettige ontwikkelin gen vormen, welke nodig zijn zowèl voor onze eigen als voor Europese welvaart en veiligheid". Op een verdere vraag betreffende mogelijke besprekingen tus«en Rusland en Amerika antwoordde Bevin: „Ik wil heel opennartig zijn in mijn antwoord. Ik ben niet verlangend, op verdere be sprekingen in te gaan, voordat de weg is geëffend." Hij voegde eraan toe, dat hij te veel conferenties had zien mis lukken, en dat zorgvuldige voorberei dingen vooraf dienen te gaan en eerst de kaarten open op tafel moeten liggen, voordat er kans zou kunnen zijn op enig succes voor besprekingen Ook ver klaarde hij, dat een conferentie, die door onvoldoende voorbereiding uit zou lopen op een mislukking, een verschrik kelijke teleurstelling zou vormen voor de gehele wereld. Tenslotte vroeg een Lagerhuislid, of Bevin iets geweten had van de onder handelingen tussen Amerika en Rus land, en of hij zich bewust was van hun geweldige propagandistische waarde voor Rusland. Bevin antwoord de, dat hij niet op de hoogte was ge weest en zijn eerste berichten ontving van de radio. Hij hekelde in scherpe woorden het Optreden van Rusland, diplomatieke gedachtenwisselingen publiek te maken in de pers. Als een ambassadeur niet naar een minister van Buitenlandse Zaken van een andep land kon gaan voor het houden van besprekingen en het stellen van vra gen, zonder dat deze gepubliceerd werden, aldus Bevin. is de situatie niet alleen ondraaglijk, maar is vrede on mogelijk. Droevig einde van Pluto De dikte der gletschers Stalin's geboorteplaats wordt opgeknapt Elke dag een pakje Vacature als rattenvanger van Leuven Vol verbazing en bewondering heeft Europa in de dagen der invasie gekeken naar Plu to, doch nu reeds vragen velen bii het horen van die naam: Wat bete kent dat ook weer? Plutö was de gigan tische pijpleiding onder het Kanaal en door heel West-Europa waardoor de benzine voor de geallieerde oorlogsma chine naar het front vloeide. Doch Pluto is niet meer en zijn einde is zeer droe vig. Geen oorlogsmuseum zal hem tonen aan het nageslacht, want Pluto is voor drie millioen gulden als oud roest ver kocht. De bergingsmaatschappij, die de leiding heeft geborgen, heeft voor dit karweitje bijna twee millioen gulden ontvangen. Het Californian Institute of Tech nology zal deze zomer een expe ditie naar Alaska zenden om te trachten door middel van radar de dikte van gletsers vast te stellen. Ook hopen do geleerden iets meer te weten te ko men over de druk en de afdaling der gletsers. alsmede over hun wegsmel tingssnelheid. Dp Russen zijn op grootscheepse wijze bezig, de geboorteplaats van Stalin. Gori, te verfraaien. Volgens een bijzondere correspondent van de Prawda wordt de Stalinlaan aanzienlijk verder doorgetrokken en ge heel geasfalteerd, waardoor zij een van do fraaiste hoofdstraten van de stad zal worden. Verder worden aan de laan drie grote flatgebouwen opgetrokken be nevens een gebouw van drie verdiepin gen voor toeristen. Rond het stadspark komt een ijzeren hek "en er wordt een stadion gebouwd dat 5000 personen zal kunnen bevatten Een automatisch telefoonnet is reeds kort geleden aangelegd. De 23-jarigs Berlijner Heinrich Czerwinski is door de politie aan gehouden wegens bedelarij per brief. In drie maanden tijd had deze jcngeman meer dan 800 brieven naar Amerika en andere landen gezonden met het verzoek hem een levensmidde lenpakket toe te zenden. Hij ontving er gemiddeld één per dag'. Czerwinski beschikte over een kaart systeem, waarin de namen' van duizen den mogelijke schenkers voorkwamen en waarbij de kansen op een gift in per centages waren aangegeven. Voor deze uitbuiting van de buitenlandse liefda digheid hield hij er een secretaresse op na die tien uur per dag werkte. De brieven, die hij bij elkaar fanta seerde, waren zodanig gesteld, dat zij ieders hart vertederden. n Leuven kan het gebeuren,' dat. wan neer u op het telegraafkantoor uw telegram opgeeft, er plotseling een grote rat over uw hand loopt. Dit is geen griezelig grapje, maar schijnt zich reeds in werkelijkheid te hebben voor gedaan. Sedert enkele dagen heerst er op dit telegraafkantoor namelijk een ware rattenplaag en de bedienden moeten voortdurend de lokalen met een ratten- verdelgend middel bespuiten om de si tuatie enigszins meester te kunnen blij ven. Hoe onhoudbaar de toestand is blijkt wel uit het feit, dat het personeel een klacht heeft ingediend en met sta king heeft gedreigd indien niet op korte termijn agn deze ratteninvasie een einde wordt gemaakt. Het publiek voelt ook niets voor de ratten en heeft zich bij het personeel aangesloten. De gemeen teraad van Leuven is thans op zoek naar een moderne uitgave van de rat tenvanger van Hameln. Verenigde Volken en de Veiligheids raad. Over de oogmerken van de Ameri kaanse nota, zei de minister: „Tot het vertrouwelijk onderhoud, dat generaal Smith met minister Molotov heeft gehad, werd «vet een nauwkeurig doel besloten. Er heeft In de V.S. mis verstand geheerst tengevolge van rede voeringen, die verband hielden met onze houding ten opzichte van de Sovjet- Unie. Dergelijke verklaringen zullen waarschijnlijk nog veelvuldiger worden, naarmate de presidentsverkiezingen na deren. Het werd derhalve van het groot ste belang geacht, dat de Sovjet-re gering een onderscheid zou maken tussen zulke verklaringen en dè pre cieze politiek van de V.S., die onge wijzigd blijft. Ons hoofddoel bestond erin het formeel standpunt van onze regering opnieuw te bevestigen en om het te onderscheiden van de tal rijke niet-officiële verklaringen, was het voor ons plicht fiet standpunt van de regering der V.S. te verduide lijken. Generaal Smith heeft niet om een algemene bespreking of om' onderhan delingen verzocht. Wjj hebben eert lange en bittere ervaring van zulke pogingen opgedaan. De Amerikaanse regering is niet van plan ceweeSt bilaterale onder handelingen met de Sovjet-regering aan te vatten over aangelegenheden, die al lereerst andere regeringen aangaan. Wij streven naar een actie in de sec toren, waar een actie mogelijk en op dit ogenblik dringend noodzakelijk is, zoals de vraagstukken, die voor de Vei ligheidsraad etc. gerezen zijn, b.v. de toestand in Korea, de vraagstukken van dé geallieerde bestuursraad te Berlijn en de onderhandelingen over het Oosten rijkse vredesverdrag." Minister Marshall nam met zijn ver- Na kennis genomen te hebben van de Memorie van Antwoord nopens het wets ontwerp „Wijziging van de Lager On derwijswet 1920" heeft de commissie van rapporteurs aanleiding gevonden in overleg te treden met de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. In de boezem der commissie was n.l. de- vraag gerezen, of het niet wenselijk zou zijn de grondslagen van de schoolgeld- regeling in de Lager Onderwijswet 1920 vast te leggen. De minister deelde hier omtrent mede, dat deze aangelegenheid op het ogenblik onderwerp van inter departementaal beraad vormt tussen de ministers van Binnenlandse Zaken, van Financiën en van onderwijs, Kun sten en Wetenschappen. Eerst wanneer dit overleg tot een resultaat zou heb ben geleid, schijnt het mogelijk de be ginselen van een dergelijke regeling in deze wet neer te leggen. Intussen ls het de bedoeling de nieuwe regeling in de rjprm van een wetsvoorstel bij de Kamer in te dienen. De indiening van 'dit voorstel van wet is binnen niet al te lange tijd te verwachten, klaring de vrees in de kringen van de Verenigde Naties weg, waarin de mening was uitgesproken, dat bilaterale confe renties de dolksteek voor dit lichaam zou den 'zijn. Het heeft geen nut nog lan ger een dergelijk kostbaar lichaam in stand te houden, wanneer de geschillen die rijzen, besproken worden achter de rug van d'e Verenigde Naties om. Officiële Franse kringen juichen het toe, dat Marshall geweigerd heeft bi laterale besprekingen met de Sovjet- Unie te beginnen over aangelegenheden, die andere regeringen aangaan. De open bare mening is teleurgesteld, dat de hoop op een overeenkomst met de Sov jet-Unie voorbarig is gebleken. Men verwacht een hevige commu nistische perscampagne, waarbij de indruk gewekt zal worden, dat Ame rika het vredesaanbod van Rusland van de hand gewezen heeft. (Van onze correspondent) Het bestuur van de Sint Radboud- stichting "heeft besloten de R.K. Uni versiteit te verrijken met een missio logisch instituut, dat het onderwijs in en de beoefening van de wetenschap pen, die.voor de missionering van be lang zijn, wil bevorderen. Dit missio logisch instituut zal aan het begin van het studiejaar 19481949 in werking treden. Voor een groot deel is dit re sultaat van jaren lang pogen te danken aan het bezielende werk van Mgr. Dr. Alph. Mulders, die reeds sedert 1930 Missioiogie doceert als onderdeel van de faculteit der Godgeleerdheid. Het zal niet noodzakelijk zijn. in uit voerige bewoordingen het nut van een dergelijk opleidingsinstituut en studie centrum uiteen te zetten. Ons land zendt naar verhouding het grootste aantal mis sionarissen jaarlijks uit naar alle wind streken der aarde en de R.K. universi teit rekent het zich tot een eer en een roeping, haar eigen wetenschappelijke bijdragen te leveren voor het pioniers werk van deze onversaagden en edelen van geest. Daarenboven kan nergens beter de band tussen wetenschap en wereldapostolaat gelegd worden dan aan de R.K. universiteit, wplke zowel haar katholiciteit als haar universaliteit niet beter kan demonstreren dan door een gedeelte van haar werk aan het wereld apostolaat te wijden. Het Missiologisch instituut is een instelling van de universiteit, geheel door universitaire instanties opgericht en bestuurd. Door dit universitaire karakter zal het wetenschappelijke peil worden gegarandeerd, terwijl te vens ter bevordering van de doelma tigheid van het onderwijs, aan dit in stituut een zelfstandig karakter is ge geven, door het tot een afzonderlijke afdeling te vormen, waarin de docen ten, die belast 'zijn met het onderwijs in de verplichte vakken, in gezamen lijk beraad de wetenschappelijke be langen van het instituut behartigen. De vakken, waarin het onderricht ge geven zal worden, worden verdeeld in verplichte vakken en vakken naar keuze. Tot de verplichte vakken beho ren Missioiogie (missietheologie, missie geschiedenis en missierecht)ethnologic vergelijkende godsdienstwetenschap algemene taalwetenschap. Voor niet theologisch geschoolden kan wat be treft de theologische vakken, enige wij ziging in het studieprogram worden aangebracht. Ten aanzien van de vakken naar keuze zijn de studenten vrij, be- houdens de goedkeuring van de raad van het instituut. Het volledige onderwijsprogram om vat een cursus van drie jaar. Het exa men aan het einde van het tweede jaar kan echter als een afsluitend examen worden beschouwd, wanneer de studen ten niet in de gelegenheid zijn ook het derde jaar te voleinden, hetgeen met het oog op de dringende vraag naar mis sionarissen zeer wel mogelijk zal zijn- Aan het einde van de opleiding word! een academisch diploma uitgereikt, zonder academische graad. Overeenkomstig zijn opzet en be doeling de speciale vorming va# wetenschappelijk onderlegde missio narissen, aan wie zowel in de missie gebieden als in het vaderland leiden de posities kunnen worden toever trouwd is het missiologisch insti tuut op de eerste plaats bestemd voor een selecte groep begaafde priester studenten van de verschillende mis sionerende ordes en congregaties. Voot deze priesterstudenten gelden dezelfde eisen als voor de toelating tot de exa mens in de Faculteit der Godgeleerd heid. Het instituut staat echter ook open voor zowel religieuzen als leken, welke als hoorders het onderricht kunnen volgen. Wensen zij bovendien de examens af te leggen dan gelden voor hen als regel dezelfde vereisten als voor de toelating tot de examen' in de Faculteit der Wijsbegeerte e" letteren. Om aan de studenten de gelegenheid tot zelfwerkzaamheid te' bieden heeft het Missiologisch Instituut de beschik king over een eigen boekerij. Dit be scheiden begin, waarbij echter het on derwijs in het allervoornaamste verze kerd is, moet wel ver beneden het ideaal blijven, maar het vertrouwen is gewettigd dat -deze wetenschappelijke opleiding mettertijd'zodanig zal worden uitgebouwd en opgebouwd, dat aan alle redelijke eisen kan worden voldaan. "iet; vobr "'em t ii In Twente kroop een merkwaardig kuiken uit het ei. Het heelt behalve zijn normale poten nog een soort lan dingsgestel, even eens met twee po ten. Het diertje is hegl gezond. Of het later ook dub bele eieren zal gaan leggen (Van onze Haagse redacteur) Een belangrijke mededeling op de te Den Haag géhouden vergadering van de Centrale raad van de Dioce sane R. K. Middenstandsbond in het bisdom Haarlem was die van-de voor. zifter, de heer J. E. v. d. Brule over. de uniforme contributieregeling. Hele vak- en standsorganisaties zijn thans gezamenlijk ingeschakeld in de con tributieheffing en het ligt in de be doeling deze van 1 Januari 1949 af centraal te inneji. Zij zal van f 32 tot f 38 per jaar bedragen. In de middagvergadering die geleid werd door de heer Th. S. Hooy heeft drs G. W. J. Vlek, de leider van de econo mische afdeling van de N. R. K. M. gesproken over het onderwerp rationali satie en commerciële bundeling. Hjj heeft er daarbjj allereerst op gewezen dat het streven naar herstel van de welvaart impliceert dat de productie zo groot mogelijk is. Het grootbedrijf en de be- dryfscoöperatie trachten het verloren gegane terrein te herwinnen en hier tegen kan het klein- en middelbedrijf zich weren door alle aandacht te be steden aan nationalisatie en commer ciële bundeling. Rationalisatie omvat het opvoeren van doelmatigheid in het bedrijfsbeheer, het beter en totaal gebruik maken van alle ter beschikking staande middelen, het opvoeren van de efficiency en het stre ven naar een maximum-resultaat bij de productie. De ondernemer dient over een behoorlijke vakkennis en een redelijk commercieel inzicht te beschikken. Via samenwerking komt hij tot de mogelijk heid van onderlinge vergelijking, wat hem geboden wordt door het economisch instituut van de middenstand. Dit leidt tot commerciële bundeling, waarbij men moet overwegen of men tot samenwer king met vakgenoten kan komen. Geza menlijke reclame en andere collectieve verrichtingen kunnen de middenstander vele voordelen bieden. .Ook kan men gezamenlijk gebruik maken van produc tiemiddelen, als de oprichting van in dustrieflats en het tezamen financieren var. de aankoop van machtnes. Dit ini tiatief komt steeds meer naar voren. De nadelen van het grootbedrijf zijn de typische voordelen van het klein en middenbedrijf. Deze moeten van zelfsprekend gehandhaafd blijven en hiernaast moet men de voordelen van de grote onderneming, in zijn bedrijf r 50) „Maar, Andy, ik dacht, dat zoiets te genwoordig' niet meer kón, met de radio en met vingerafdrukken en zo." „Er zijn er genoeg, die het proberen. Ik heb- eens gelezen, dat er pej maand zestigduizend mensen hun geluk be proeven. Het merendeel probeert de Mexicaanse grens, maar hier Florida en omstreken zijn ook favoriet." „Waarom zou Chuck altijd ex-collabo rateurs nemen?" „Omdat die doorgaans dik kunnen be talen. Je zult Chuck heus niet op het smokkelen van dagloners betrappen: Dit is een goudmijn. Een paar tochtjes per maand, en een stuk of twaalf mensen per tocht tegen misschien een mille per persoon En weinig risico. Zie je dat zwarte papier op de ruitjes? Aan de buitenkant, nietwaar? Ik wil wedden, dat Chuck's passagiers de hele weg van Cuba naar New York niets van de bui tenwereld te zien krijgen. En ik weet bijna zeker, dat ze hem evenmin te zien krijgen. Als er dus eens eentje tegen de lamp loopt, die gaat praten, dan kan-ie niet veel vertellen. Maar denk nou niet, dat Chuck dat zal slikken. Zolang we de overheid niet achter ons hebben, leven we op een vulkaan." „We kunnen binnen vijf minuten de politie aan de telefoon hebben." „Tien. Ik heb vijf minuien nodig om Georgia te verstoppen." „Waarom moet zij zich verstoppen? Wij zijn toch degenen, die „Als dft zaakje opengelegd wordt," zei ik ongeduldig, „dan is Georgia kroon getuige. Harry valt gemakkelijk genoeg door de mand: het is zijn woonschuit. Maar alles, wat we tegen Chuck kunnen aanvoeren is, dat we een wit jacht ge zien hebben en een stem hebben ge hoord. die een paar woorden zei. Dat bewijst niets. Georgia is de enige, die Chuck's verhouding tot Harry werkelijk kan aantonen, want zij heeft hem Chuck's huis zien binnenkomen en ze heeft een briefje gelezen, dat Harry had achtergelaten nadat hij Sherry had ge vonden. Dat gedeelte van de geschiede nis weet je trouwens nog niet. Van Chuck's standpunt bezien, is Georgia dus het eerst aan de beurt." „Maar misschien kunnen die vreemde lingen Chuck's jacht wel beschrijven." „Zo; als ze tenminste niet al die tijd geblinddoekt zijn geweest. Jij sluipt te rug. naar huis, 'zorgt dat niemand je ziet, neemt Sherry mee en maakt, dat je in het Bradford Hotel komt. Pak maar geen kleren in. Ik breng Georgia. Zodra we allemaal daar zijn, zet ik het hele politie-apparaat in beweging. „Gesnapt?'' Ze drukte een haastige ki»s op mijn Wang en verdween in de duisternis. Ik klauterde tegen de oever op, liep naar de McGregor Boulevard en begon te ren nen, zodra ik de geplaveide weg onder mij voelde. Ik had niet veel kracht meer over. Telkens als mijn voeten op de ste nen kwamen, kreeg ik een gevoel alsof iemand met een moker draadnagels in mijn zij sloeg. Het ergste was. dat ik niet wist of ik nog voldoende tijd tot mijn beschikking had of niet. Ik kon met weten hoe lang het geduurd had, eer Harry 'de verdwijning van de woon schuit bemerkt had, en hoeveel tijd het hem gekost had, een telefoon te vinden om Chuck te waarschuwen. Was Chuck eenmaal op de hoogte, dan was het nog maar een kwestie van een halve minuut. Meer tijd had hij niet nodig om Georgia te pakken te krijgen. Ik rende de hoek om van de straat waar zij woonde, draafde op haar huis af en bleef eenskiaps staan. Het huis was in duisternis gehuld. De angst steeg me naar de keel, doch ik probeerde mezelf te overtuigen, dat het nog niet te laat behoefde te zijn. Ik keek' snel om me heen. Niemand te zien. Ik sloop naar de voordeur en belde. Geen licht verscheen. Geen voetstappen werden hoorbaar. Ik belde nogmaals zonder resultaat. Ik drukte op de klink en de deur draaide open. Ik ging gebukt naar binnen, op mijn hoede voor een mogelijke aanvaller. Maar alles in het huis bleeï doodstil. Ik had de zaklantaarn nogi bij me. De licht straal dwaalde door de zitkamer. Leeg. Eetkamer dito. De keuken, leeg. Geor gia's slaapkamer verlaten, het bed on- beslapen. Hetzelfde beeld in de logeer kamer. Ik keerde terug naar de zitka mer en keek andermaal. Geen enkel spoor van een worsteling, geen spoor van Ik bleef stokstijf staan, mijn ogen ge richt op een asbakje. Het stond op het boekentafeltje naast de telefoon. Het lag vol half opgerookte sigaretteneinden. Aan ieder peukje kleefde een weinig lip penstift. Van het bovenste eindje was bijna niet gerookt het was blijkbaar na een paar trekjes weggelegd en daarna tot een lange, grijze cylinder opgebrand. Het peukje er vlak onder was nog warm. Ze had hier zolang bij de telefoon zitten wachten, dat ze intussen een heel pakje sigaretten er door gejaagd had en toen ja. wat toen? De telefoon rinkelde. Het geluid ging als een messteek door me heen. Ik deed 'n stap terug, bedacht me toen en nam de hoorn op. „Hier komt uw aanvraag New York. zei een stem. „Wat voor een aanvraag?" vroeg Ik onnozel. „Uw aanvraag voor New York die u 12.35 opgegeven hebt." „Eh was de aanvraag van miss Georgia Wood?" „Een ogenblik, alstublieftJa. miss Wood. Ik verbind u.'' De hoorn gleed bijna uit mijn bezwete handen. „Ze is er niet," zei ik. „Wie heeft ze opgebeld?" De telefoonjufrouw scheen ongeduldig te worden. ,,Ze heeft nog geen tien mi nuten geleden geïnformeerd. Ze heeft het afgelopen uur wel twaalf keer opge beld. Wou u zeggen, dat ze nu weg' is?" „Ja. Wie moest ze hebben? Misschien kan iic namens haar spreken. Mijn naam is Blake." „Een ogenblik alstublieft." En na en kele seconden: „De geabonneerde in New York wil met niemand anders spreken." „Oké," mompelde ik. „Ik vrees, dat ik u het volledige ge sprek in rekening zal moeten brengen." „Oké," mompelde ik nogmaals en leg de de hoorn op de haak. Georgia zou van geluk mogen spreken als ze ooit de kans kreeg, dat g'esprek te betalen. Blijkens het voorlopig verslag det Tweede Kamer heeft het „voorstel va® wet van de heer Romme c.s. tot het i® overweging (nemen van een voorstel tot aanvulling van de Grondwet met een regeling nopens de mogelijkheid va® overgang van grondwettelijke bevoegd' heden van organen van burgerlijk ëf' zag op andere organen van burgerlijk gezag" vrijwel algemene instemming gevonden. Het.systeem, waarbij een bui tenlandse vijand zich van een z.g. vijf" colonne bedient om het bereiken van zij:» doeleinden te vergemakkelijken' maakt het noodzakelijk, dat de Overhel® ov'er bijzondere machtsmiddelen be schikt om de staatsgevaarlijke activiteit van lieden, die zich in dienst van een vreemde mogendheid stellen, tegen t kunnen gaan. Door het voorliggend- voorstel nu wordt de mogelijkheid ëe' opend in buitengewone omstandigheden organen van het burgerlijk gezag te be lasten met bevoegdheden, die in nor male omstandigheden tot de compete® tie van andere organen van burgerlijk gezag bfehoren. Uaar' U.P. verneemt, zal van de zijde der UNO geen onderzoek worden inge' steld naar het incident ten Zuiden va Cheribon, waar duizend met speren Se_ wapende Indonesiërs een overval op Ne derlandse troepen deden. In kringen der UNO werd gezegd, dat alleen wanneer een der partijen hierom verzocht, een onderzoekingsgroep naar het bewust gebied gezonden kon worden. zien te verkrijgen. Fusie van klein bedrijven is niet gewenst, wel ls de coöperatie de meest geëigende vorim Daar de vakorganisaties hier een be' langrijke taak hebben is het logisc® dat de organisatie sterker dan ooi dient te zijn. Bij dit alles blijft h«* uitgangspunt de handhaving van "e zelfstandige middenstandsbedrijf. Voor deze uiteenzetting had de hee£ A. van Mackelenbergh uit Den Bosc, gesproken over „De Zilveren Schelp de nationale tentoonstelling van am bachten en bedrijven in werking, a van 17 tot 26 Juli in Den Bosch worn gehouden, en werden een aantal voor stellen van de afdelingen behandel®- Dat van de afd. Bovenkerk over vorming van een overkoepelingsorgaf' van de N.R.K.M. met andere R.K. Stan®= organisarties kon geen bijval verwerv® Het bestuür had in zijn prae-adv®-^ hierover opgemerkt, dat de thans b staande overleginstanties en eventue gezamenlijke commissies ten deze V® doende waarborg bieden. Heemste wilde de omzetbelasting in de pnfi doorberekend zien, doch hiertegen opgemerkt dat de regering op dit J®. ment uit hoofde van haar loon- en PT'' zenpolitiek moeilijk tot wijziging is brengen. De aandacht van de N.R.K.M. hieraan echter blijvend worden beste In antwoord op een voorstel van de m Warmenhuizen om een contributie na draagkracht in te voeren gaf het hooi bestuur als bescheid dat dit voorstel ampele discussie als niet deugdelijk -t, afgewogen, o.m. tengevolge van het - dat een derelijk contributie-systeem groot controle-apparaat noodzakelijk z maken. Er werden tenslotte nog en! harde noten gekraakt over het e»' deaustelsel, dat reeds weer de koP schijnt op te steken. Het hoofdig stuur deelde mede, dat de samen werkende middenstandsbonden ®u delijk omljjnd hun afwijzend stan punt tyij het departement van nomische Zaken hebben geform®^ Ieerd. Met recht kan worden vC wacht dat binnen afzienbare de wet tot regeling van het ca<1C* stelsel in de Tweede Kamer in spreking zal komen, waarbij geh°°^ wordt dat met de verlangens en wensen van de middenstand e 1-1,5 rekening zal worden gehouden- 'r00l ,'erle «et Ve 'fiste «P kat te. \enl wMa «as «ld. «eke «eed Vj rt e a

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 4