Pinksteren m Joodse staat „Israël" geproclameerd Mogelijkheid „burgerlijke staat van beleg in de Grondwet gebracht De Haarlemse Luilakmarkt l: Erkenning door Amerika verwekt in kringen van de UNO grote opwinding Communisten maken veel kabaal en verlaten daarna de zaal ...en de vreemdeling K DE POLITIEKE EENHEID DER KATHOLIEKEN Tot hoofd en hart Verliezen in Indië Het weer. i ALLE AMENDEMENTEN VERWORPEN Sportieve rush naar zee Skymaster door rechter- wiel gezakt Arabieren met stomheid geslagen 7 JULI VERKIEZINGEN Candidaatstelling op 4 Juni Voorlopig Nederlands elftal samengesteld Wij vragen Uw aandacht voor: Kleurig feest in de bloemenstad l1 ZATERDAG 15 MEI 1948 72ste JAARGANG No. 24152 wy p egens het hoogfeest van lnhsteren zal ons blad Maan- niet verschijnen. DIRECTIE De nederdaling van de Heilige Geest over de Apostelen RUMOER OM HET VOORSTEL. ROMME c.s. IN TWEEDE KAMER 99 Burgerlijk of militair bestuur? Geen persoo: jke ongevallen De erkenning Heilige Oorlog V oor hoede als in Rotterdam BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, I 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Wr>d. hoofdredacteur: W. Severin. Directeur: 3. 3. W. Boerrioter. Wat ons in het grote Pinksterwon- der het meest treft is wel die plotselinge ommekeer in houding en gedrag van de Apostelen. Om dit Soed te begrijpen is het van belang ons de situatie in Jeruzalem te realiseren, s^als die was na Jesus' kruisiging en dood. De Joodse leiders waanden zich de definitieve overwinnaars van de gehate Nazarener. Zijn leerlingen hielden zich, afzonderlijk of in groepjes, schuil, uit angst voor de Joden. En langzamerhand ebde de opwinding over Jesus' dood weg bit de stad. Wel was er kort na Pasen ben druk gepraat over Zijn z.g. verrij- benis uit het graf. Maar de Hoge Raad Verspreidde onmiddellijk een tegenbericht en daarmee scheen de zaak afgedaan. Af en toe hoorde men vage berichten, dat Jesus hier en daar gezien zou zijn. Niemand echter was in staat deze i te controleren, zodat al spoedig alle belang stelling ervoor taande. Tenslotte werd er gefluisterd, dat Hij ten Hemel was 'ge varen. Als dat dan zo was, goed, dan icon men deze hele episode verder wel afschrijven. Een idealist meer had zijn opvattingen meegenomen in het graf en Vergeefs geleefd. Van de Apostelen werd biets vernomen. Zodat men volkomen ge rechtigd meende te zijn tot de conclusie, dat deze geschiedenis definitief tot het verleden behoorde. Bovendien had den de Opperpriesters duidelijk te ken- hen gegeven, dat zij, en wel onder drei ging met straf, van dit onverkwikkelijke geval niets meer wensten te horen. Zo Werd het volmaakt' stil rond de persoon Van Jesus van Nazareth. Intussen zaten de Apostelen, met de Moeder van Jesus, ergens in een huis in de stad bijeen en brachten hun tijd door in gebed, wachtend op de Vertrooster, Die Jesus hun bij Zijn Hemelvaart beloofd had. Al tien dagen duurde dat nu zo. Op deze Zondag vierden de Joden juist de herdenking van de Wetgeving op de berg Sinai. Een bedrijvige drukte heerste hi Jeruzalem. De stad was vol vreemde- Üngen. En dan gebeurt» plotseling het grote wonder, dat het aanschijn van de hele aarde vernieuwen zal. Een heftige storm suist hoog uit de lucht neer. Van alle kanten snelt het verbijsterde volk samen naar dat ene huis, waarop dit onverwachte verschijnsel zich concen treert. Wijd slaan de deuren open, en daar staan voor de verbaasde Joden die gehate vissers uit Galilea, Petrus voorop. Pier en moedig staan zij daar, van angst of Weifeling niet het minste spoor. Een vurige gloed in hun ogen. De menigte voelt het. Met deze mannen is iets onge woons gebeurd. Het wordt doodstil. En dan begint Petrus te spreken. Krachtig verwüt hü de Joden de moord op zijn Meester. Uit Diens leer. Zijn wonderen, Zijn Verrijzenis en Zijn Hemelvaart bewijst hij de godheid van Christus en staaft zijn woorden met de boeken van het Oude Testament. Ieder moet boete doen, In Hem geloven en het H. Doopsel ontvangen. De kracht van de H. Geest blaakt de Apostel onweerstaanbaar. Drie duizend zielen, traden die dag in de Kerk van Christus. Zo was het begin van Jesus' Kerk op aarde. Gepredikt door twaalf mannen vangt het Evangelie van liefde en ge rechtigheid zijn tocht aan door de wereld baar de harten der mensen. En toen de Opperpriesters, verontrust over de aan hang, die de Apostelen door hun predi king en wonderen vonden bij het volk dezen voor de rechtbank streng verbo den nog tot iemand over de Gekruiste te spreken, ontvingen zij dit fiere be scheid: Wii kunnen het niet verant woorden naar U te luisteren méér dan baar God. Wij kunnen niet zwijgen °ver wat wij hebben gezien en gehoord. Moge dezelfde H. Geest, Die de Apostelen de onwrikbare kracht schonk, trots vervolging en dood, °bs de genade schenken op dit blijde Pinksterfeest de diepe zin te hegrijpen van dit onversaagde woord. Want méér dan ooit is het in onze tijd nodig, dat Uhristus' volgelingen blijk geven de moed Vap hun overtuiging te bezitten. Meer dan ooit heeft de wereld nu behoefte aan mannen en vrouwen, die door een heilig leven bewondering en navolging ^dwingen voor de alleenzaligmakende van Jesus Christus. De kracht en 'k moed daartoe, de onontbeerlijke steun daarvoor schenkt de H. Geest. Die eens 06 schuchtere en angstige Apostelen ^vormde tot helden van moed en h'ouw pan hun Meester. Voor ons, voor ieder van ons liggen dezelfde genaden k^veld. Als wij maar in eenvoud en ne- ^rtgheid onze ziel wijd openzetten voor inwerking van Zijn genade. Waar het op aan komt Is volledig en CJiristem te zijn. In ons hart de volle riJkdo£n van het genadeleven te verwe cken. Eigenlijk is dit de normale /^stand van Iedere gelovige ziel. En Is - da® niet beschamend voor ons, dat NIEUWE ADVERTENTIETARIEF 28 cents per miHimeter- hoogte Ingezonden mededelingen dubt>el tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. zover afgegleden zijn, dat wij deze toestand beschouwen als de uit- deriug, we[]ce alleen de „heiligen" reiken. En dat terwijl wij allen ge- .v. Naar een gravure in het bezit van het Bisschoppelijk Museum te Haarlem. (Van onze parlementaire redacteur) Nadat de vergaderzaal weer in haar normale decorum hersteld was, begon de Tweede Kamer Vrijdag middag met eventjes een Grondwets herziening er door te halen. Liever gezegd: een appendix op de Grond wetsherziening, die reeds hangende is en de Tweede Kamei; is gepas seerd. Het voorstei-Romme, Van der Goes van Naters, Jéhout jii, Tilanus en Bierema, dat het wil mogelijk maken, zoiets als een burgerlijke staat van beleg in te stellen, is wel geteld tien dagen oud. Men heeft nog nauwelijks tijd gehad er kennis van te nemen, laat staan het te overwe gen, er over te schrijven en te spre ken, kortom er het proces der me ningsvorming op toe te passen, er is per saldo in die tien dagen nog het een en ander meer gebeurd in Nederland. Het herzien van de Grondwet is te genwoordig in onze dynamische demo cratie een peuleschilletje. Mr. Vonk moet er zich een tikje onbehaaglijk bij gevoeld hebben, toen hij in een amen dement op een onderdeel van het voor stel, zij het bedektelijk of indirect, enige twijfel over de deugdelijkheid van de wetgever deed uitkomen. Prof. Romme zei weliswaar, dat hij er niet voor voelde zo tussen neus en lippen uit te spreken, dat de wetgever niet meer deugt, doch hij vergat, dat hij er volstrekt niet tegen opziet tus sen neus en lippen de Grondwet te veranderen oftewel op te lappen met een middel, waarvan hij inderhaast vergeten heeft aan te tonen, waarom het nu bepaald zo dringend noodzake lijk moest worden aangewend. Want haast en spoed op zichzelf zijn te verdedigen, als men dan tenminste maar eens haarfijn had bewezen, waar om het onderhavige middel nu juist (Van onze Haagse redacteur) Op het fraaie Scheveningse strand, bij een aangenaam temperatuurtje, onder de reeds verwarmende zon, is hedenochtend officieel het badsei zoen geopend. Zeer, veel matineuze lieden hadden zich om half 8 in het luxe bad verzameld en vandaar werd de gebruikelijke ren, ditmaal 2 dames- en 2 herenploegen, naar het zilte nat ondernomen. Er was wel enige moed voor nodig, want de temperatuur van het water was niet zo hoog, 13 gr. C.56 gr. F., maar de sportieve badgasten lieten zich niet afschrikken. Met veel flair stortten zij zich in de rustige golven, renden en zwommen naar het bootje met de journalisten-juryledendie de aan komst van de eerste noteerden. roepen zijn heilig te zijn. zoals onze Va der in de hemel! Noch voor ons zélf, noch voor de ont- christelijkte wereld is er enig heil te verwachten, als wij niet spoedig en ra dicaal in ons eigen leven Gods verlos sende bedoelingen verwerkelijken. Daarom Is het van het hoogste ge wicht, dat dit Pinksterfeest niet aan ons voorbij ga, zonder dat wij ons diep re kenschap hebben gegeven van zijn bete kenis. Moge de H. Geest in Zijn goed heid en liefde in onze harten het ver langen wekken Hem te kennen. Want Hem kennen .betekent Hem beminnen. En Hem beminnen betekent: heilig zijn. Al les, hoort gvalles staat op het spel, door dat wü heilig zijn of niet! In deze zin wensen wij U van harte een: Zalig Pink sterfeest/I zo goed en heilzaam zou kunnen zijn. Omtrent deze kwestie echter leest men in de Memorie van Toelichting niet meer dan enkele heel summiere en vage termen. En toch wil het ons voor komen, dat de niet haastige maar zeer beslist wel degelijke Grondwetgever van anno dazumal wel heel goed ge weten heeft, waarom de buitengewone bevoegdheden, verbonden aan de staat van beleg, dienen te worden toever trouwd aan het militaire bestuur, dat is te zeggen waarom het militaire be stuur daarvoor de uiteindelijke ver antwoordelijkheid heeft te dragen. Nu kan men beweren, dat het bur gerlijke bestuur sneller is, efficiënter en deskundiger, dat alles moet ech ter in werkelijkheid nog van begin tot eind bewezen worden. Er zouden fac toren denkbaar zijn, die maakten dat het burgerlijke bestuur, met uitzonder lijke bevoegdheden toegerust, juist* het tegendeel van sneller, deskundiger en efficiënter is dan het militaire, doch aan die mogelijkheid heeft men geen moment aandacht besteed. Er zouden trouwens nog veel meer moeilijkheden te voorschijn kunnen komen, waarvoor men al evenmin de' tijd heeft gehad zich te bedenkep. Alles bijeen is tot op dit ogenblik door de initiatiefnemers met geen woord zelfs maar waarschijnlijk ge maakt, waarom de militaire staat Van beleg minder preferabel is dan de civiele en men heeft er, zoals gezegd, ooik nauwelijks een poging toe gedaan. Alleen mr. Donker deed dit wel. doch beslist op een allerongelukkigste manier. In zijn hart houdt Donker na tuurlijk helemaal niet van alles wat Verwachting tof Zondagavond: Gedurende de nacht slechts op en kele plaatsen tijdelijk vorming van mist of lage wolkenbanken. Overdag zonnig, droog en tamelijk warm weer, met een matige, in de namiddag nu en dan vrij krachtige Oostelijke wind. Zondag: zon 4.4520.28, maan 12-01 2 40. Maandag: zon 4.4320-30, maan 13.28—2.58. Dinsdag: zon 4.42— 20.31, maan 14-52—3.12. militair is, doch daarom behoeft hij nog niet zulk een démagogie te ver kondigen als hij deed, toen hij de on gewenstheid van militair bestuur aan toonde met een verwijziiig naar de periode van het M. g. Het was de heer Donker herinnert zich dat toch nog wel nu juist de meest kenmer kende eigenschap van het Militair Ge zag, dat het geen militair gezag was. Men kan zelfs betwijfelen in hoeverre het gezag had, doch men kan er niet eens aan twijfelen of het wel militair was. Het was zeer beslist burgerlijk. Het waren burgers met een militair pakje aan. Nu, de burgerlijke staat van beleg zal wederom burgers te voor schijn roepen, Weliswaar zonder mili tair pakje, doch evengoed bekleed met militaire bevoegdheden. (Vervolg 0p pag. 3) Om 5 uur gistermiddag heeft zich een ongeval voorgedaan met het K.L.M.- vliegtuig van de lijn GenèveMadrid Lissabon, dat op Schiphol een landing uitvoerde. Bij de uitloop van deze lan ding is het toestel, een Skymaster, door zijn rechterwiel gezakt, tengevolge waar van de propellers tegen de grond sloe gen en beschadigd werden. De machine werd bestuurd door ge zagvoerder Frijns. Geen der passagiers of leden der bemanning liep verwon dingen op. Zonder hei eirïde van hei Briise mandaai af ie wachien hebben de Palestijnse Joden gisteren in Tel Aviv hun eigen siaai „Israël" geproclameerd. Onder leiding van David Ben Goerion is een voorlopige regering gevormd. Enkele uren laier kondigde de nieuwe regering luchibeschermingsmaai- regelen af voor Tel Aviv, welke laier ioi hei gehele Joodse gedeelte van Palestina werden uiigebreid. De nieuwe Joodse siaai is reeds door de V.S. erkend. Eveneens zonder de beëindiging van hei mandaai af fe wachien zijn Egypfische iroepen het Heilig Land binnen gerukt. In de Joodse proclamatie wordt aller eerst een historisch overzicht gegeven van de strijd van het Zionisme, waarna de proclamatie vervolgt: Op 29 November 1947 nam de alge mene Assemblee van he V. N. een reso lutie aan tot oprichting van een onaf hankelijke Joodse staat in Palestina en deed een beroep op de bewoners van het land de stappen te nemen die nodig mochten blijken om het plan tot uitvoe ring te brengen. Deze erkenning door de V. N. van het recht van het Joodse volk om zijn onaf hankelijke staat te stichten mag niet herroepen worden. Het is bovendien het vanzelfsprekende recht van het Joodse volk om zoals alle andere naties binnen zijn eigen souvereine staat een natie te zijn. Dienovereenkomstig zijn wij, de leden van de nationale raad, die het Joodse volk in Palestina en de Zionistische wereldbeweging vertegenwoordigen, in plechtige zitting bijeengekomen.op grond van het natuurlijke en historische recht van het'Joodse volk en van de resolutie van de Algemene Vergadering der V. N. Hiermede roepen wü de Joodse staat in Palestina. „Israël'' geheten, uit. Na dit bekend worden van de pro clamatie van de Joodse staat heeft Tru man een korte verklaring uitgegeven waarin hij mededeelde dat de V. S. de Joodse staat de facto erkennen. In de kringen van de U.N.O. ver wekte het nieuws, dat de V. S. de staat Israël erkend hadden, grote op winding In de wandelgangen liepen de journalisten alle richtingen .uit, terwül de gedelegeerden zich naar de persagentschappen haastten om be vestiging te krijgen van het nieuws. Trygve Lie vroeg om een afschrift van de verklaring van president Truman en de Amerikaanse delegatie toonde zich zeer verrast door het besluit van haar regering. Sir Alexander Cadogan, de Britse gedelegeerde, weigerde com mentaar te leveren. Wel kan gezegd worden, dat de Ame rikaanse erkenning van de Joodse staat voor iedereen een grote verrassing was- De Arabieren waren met stomheid ge slagen. Somber vertrokken hun gezich ten, toen zij het nieuws hoorden. Zij weigerden commentaar te leveren. Gromyko, de Russische afgevaardig de, verklaarde ip de Assemblee, dat Rus- land het bestaan van de nieuwe staat erkent, maar hü maakte geen gewag van formele diplomatieke erkenning. Engeland heeft laten weten, dat het niet tot erkenning zal overgaan. Volgens een verklaring van het Franse ministe rie van Buitenlandse Zaken zal Frank- rük de Joodse staat slechts dan erken nen, als het overtuigd kan zijn „van de goede bedoelingen der Joodse regering en het duidelijk is, dat de Joodse staat binnen de door de V.N. vastgestelde grenzen blijft." Het Joodse comité voor nationale be vrijding in Parijs heeft alle Europese Joden opgewekt om zich zonder verwijl naar Palestina te begeven en dit land, hoe dan ook, te bereiken. Het comité deed een beroep op „alle vrije regerin gen" om de Joden op hun doorreis faci liteiten te verlenen. De nieuwe Palestijnse regering ziet er als volgt uit: Berr Goerion is minister president en zal tevens de portefeuille van Defensie houden. Zijn twaalf minis ters zijn: Mosje Sjertok, Buitenlandse Zaken; Eliezer Karlan, Financiën; Da vid Remez, Communicaties; F. Bern stein, Handel, Industrie en Bevoorrading; Grunbaum, Binnenlandse Zaken; M. Shapiro, Immigratie; M. Bentov, Arbeid en Openbare Werken; A. Zisming, Land bouw; B. Shitreet, Politie; F. Rosen- bluth, Justitie, en drie andere ministers zonder portefeuille. De Egyptische minister-president No- krashy pasha heeft Vrijdagavond mede gedeeld, dat de Egyptische troepen bevel hadden gekregen Palestina binnen *e trekken om de orde en veiligheid te herstellen en om een einde te maken aan de slachtingen, welke bedreven wor den door Zionistische terroristische ben den. Vrijdagochtend vroeg zouden reeds twee colonnes van het gewone Egypti sche leger Palestina zijn binnengetrok ken. In Egypte is de staat van beleg afgekondigd en een strenge censuur in gesteld. De rector van de Alazhar universiteit en de geestelijke leider van alle Moham medanen ter wereld, Sjeik Mamon Al Shinawa, heeft opgeroepen tot een hei lige oorlog tegen de Palestünse Joden. Het Britse ministerie van Buiten landse Zaken heeft bekend gemaakt, dat het volgens overeenkomst de be talingen voor het Arabische Legioen zal voortzetten. Twee uur na het uitroepen van de Joodse staat heeft de Haganah ver zocht met ingang van de afgelopen nacht in de Joodse steden een gedeel telijke verduistering in te voeren, de schuilkelders in orde te maken, samen scholingen op straat te voorkomen en op het platteland loopgraven te maken. De speciale Assemblee van de Ver enigde Naties heeft Vrijdagavond het Amerikaanse voorstel om een Trustee ship-regime voor Jeruzalem te vormen, van de hand gewezen. De politieke commissie heeft zich met 37 stemmen tegen 15 onthoudingen uitgesproken voor het zenden van een bemiddelaar naar Palestina. De com missie heeft met 32 tegen 8 stemmen bij 12 onthoudingen de commissie voor Palestina van haar taak ontheven. Naar wij vernemen, heeft de minister van Binnenlandse Zaken aan de ge meentebesturen medegedeeld, dat de re gering er naar streeft, de eventuele ver kiezing van de leden der Tweede Ka mer, onvoorziene omstandigheden voor behouden, te doen houdcri op Woensdag 7 Juli. In dat geval zal de candidaat stelling 4 Juni kannen geschieden. Het voorlopig Nederlands elftal, dat Woensdag 19 Mei op het Sparta-terrein te Rotterdam een oefenwedstrijd tegen de Engelse derde klasser Rotherham zal spelen, is als volgt samengesteld: Doel: Kraak (Stormvogels). Achten Van Bun (MW) en Schijve- naar (EDO). Midden: Van de Engel (DHC), Ter louw (DCV) en De Vroet (Feijenoord). Voor: Van der Tuyn (Hermes DVS), Rijvers (NAC), Roozenburg (Neptunia), Wilkes (Xerxes) en Lenstra (Heeren veen). Reserves zijn: De Munck (Sittardse Boys), Everse (Neptunus) Temming (DOS), Stoffelen (Ajax) en Schaap ('t Gooi). ort geleden schreven we op deze plaats, dat een eventuele verklaring van de bis schoppen door elke ka tholiek voor de volle honderd procent moest worden aanvaard en op gevolgd. Wij wisten niet of een dergelijke verkla ring zou komen. Het zou ons zelfs geenszins ver wonderd hebben, indien zij achterwege was geble ven. Tóch is zij gekomen. En reeds Zondag j.l. van de preekstoel voorgelezen. Ongeveer twee maanden vóór de verkiezingen. Dus nogal vroeg. Vanzelfspre kend zal daar wel een goede reden voor zijn. Het komt ons niet toe publiek naar deze reden te gissen. Thans is het zaak in praktijk te brengen wat wij eerst louter theore tisch opstelden. Wij scharen ons ten volle ach ter het bisschoppelijk ad vies, de bisschoppelijke uitspraak, de bisschoppe lijke vermaning of hoe U het noemen wilt. Een aanknopingspunt hebben de bisschoppen gevonden iets nieuws bij richtlijnen voor prac- tische staatkunde in de woorden die de H. Vader in Maart sprak tot de pastoors en de vasten- predikantén van Rome. De plicht van de katho lieken om te stemmen en om goed te stemmen werd door de Paus wel bijzonder sterk beklem toond. Waarlijk geen over bodige luxe in Italië, waar tevoren meer dan 30 pet zich van de stembus af zijdig hield en lustig .Gods watèr over Gods akkers liet lopen. En waar zelfs nu nog, ondanks de ern stige 'paiiselijke woorden, ondanks de intense re-, clamecampagne van de christen-democraten en ondanks de blunders van de communisten, ruim 8 miliioen stemmen de ver keerde kant in gingen! Terecht mogen onze bis schoppen dan ook con stateren, dat de situatie in ons land minder ern stig is dan in Italië Het gevaar voor een commu nistische overheersing is hier veel en veel minder urgent. Gelukkig! Toch brengt de politiekecon stellatie voor een posi<- tieve bestrijding vam het communisme in ons land haar eigenaardige moei lijkheden mee. Wij zijn als katholieken altijd on herroepelijk in de min derheid. Wij kunnen het niet verder brengen dam één derde plus één. Wil len wij daarom een daad werkelijke invloed op het staatsbestel behouden, dan kunnen wij ons de weelde van de versnippe ring niet veroorloven. Er zou geglunderd worden in de rangen van anders denkenden, indien de ka tholieken hun politieke eenheid te grabbel gooi den! Omdat het gevaar van verbrokkeling op het ogenblik weer niet hele maal denkbeeldig is, héb ben de bisschoppen ge meend hun waarschu wende stem te moeten verheffen. De K. V. P. blijft bijzonder aanbevo len. Voor allen! Maardan moet de K. V. P. ook zorgen, dat zij voor allen aanvaard baar is en dat zij geen katholieken, die de begin selen willen onderschrij ven, om redenen van practisch politiek be leid im de ban doet. Anders wordt het voor zulke katholieken toch wel erg moeilijk gemaakt. Men kan toch bezwaar lijk uit de katholieke b e- g ins el en afleiden, dat de politiek van het comité Rijkseenheid verwerpelijk is! Misschien, zeer waar schijnlijk zelfs, is deze politiek t.a.v. Indië fout, maar het gaat niet aan, begunstigers van deze foute politiek buiten de partij te houden, die door de bisschoppen blijkbaar als de voor alle katho lieken aangewezen partij beschouwd wordt. Dan in 's hemels naam maar wat onenigheid in de boezem der partij. Maar geen uitstoting op grond van opvattingen, die niet met de beginse len te maken hébben! Peregrinus is mjjn naam, en ik -ben geen Haarlemmer. Aldus vreemdeling zünde koesterde ik dikwijls het In tense verlangen eens Haarlemmer te worden. Veel heb ik reeds gezworven door de straten van de onde binnen stad en langs de bloernrgke tninen in sommige buitenwüken. Vertrouwd met het lied van de Da- miaatjes is het mü immer een vreug de te luisteren naar hun wonderlüke klanken. En Laurens Jansz. Coster op de Grote Markt is in deze maan den mü een vertrouwde vriend ge worden. „Je zult echter nooit een goed Haar lemmer worden", aldus een mijner vrienden, als je het feest van de Lui lak niet medeviert." Wat doe je dan anders dan inderdaad op de vooravond van de Luilak de straat op gaan om eens nader kennis te maken met dit brok folkloristisch le ven in de stad aan het Spaarne. Wandelend in de Barteljorisstraat en vandaar gaande naar de Grote Hout straat waren het reeds velen, die al huiswaarts keerden, jong en oud, maar bijna allen met een plant of een bos bloemen in de hand. „Ik ga kijken", dacht ik bij mezelf, „maar een plant kopen, dat nooit." Misschien moet ik mij voor deze ge dachte schamen, maar weet: ik ben een vreemdeling. De avond had zich reeds lang aver de stad uitgespreid, maar het leek wel, of bij het naderen van de nacht steeds meer mensen het vertier van de straat zochten. En vertier was er. Langs de singels stonden daar in een reusachtige ketting de kraampjes en tenten aaneengeschakeld. Op de Houtbrug verkeersagenten in hun witte jassen gesticulerend met hun armen, omsloten door een gestreepte „polsboord". Lichtjes in allerlei kleu ren wierpen hun vage schijn op die eindeloze drom mensen, die defileer den langs de weelderige uitstallingen van bloemen en planten. Wie nu nog zou durven beweren, dat Haarlem geen bloemenstad is, hü viere de Lui lak, en hij zal menen, dat alles wat bloem is in deze stad is vergaard. De koopman prüst zijn waar aan, de koper staat te wikken en te wegen. De ze plant is wel wat te duur, die ander heeft te weinig knop. Maar het moet wel raar lopen, wil men geen keus kunnen maken. De koopman ziet zijn waar van eige naar veranderen en de koper is blij over enkele uren iemand te kunnen verrassen. Maar niet alleen de bloemenkoopman doet zaken. Ginds staat de ballonnen- man en juist als ik een praatje met hem wil maken, laat hü van schrik? een ballon schieten, die geen ogenblik aarzelt en lustig het luchtruim kiest, nagestaard en nageroepen door een jui chende menigte. Wie moet er nog ijs? Wie nog patates Vermaak kan nooit het geluk ver vangen. De plaats in ons hart is er te groot voor. In Haarlem werd weer de traditioneU luilakmarkt gehouden. Tot laat in dt afgelopen nacht werdefl druk bloemen gekocht. frites? De baklucht komt je al van ver re tegemoet en sterk de man. die er zonder meer aan kan voorbij gaan. Luilak is het feest van de bloemen en dus ook het feest van de jeugd. Met grote „slangen" slingeren zij zich door de krioelende mensenmassa: vrolijke meisjes, knipogende jongens en lachen de paartjes hand in hand. En des Zaterdagsmorgens begint het pas goed! Het is gevaarlijk om dan uit te slapen. Als je de durf hebt, om op de dag voor Pinksteren lang op bed te blijven liggen, dan werd je er uit ge zongen met: Luilak Slaapzak - Bedde zak Kermispot Staat om negen uren op! Maar de jeugd heeft ook nog andere middelen en daarvan zal de langslaper zich kunnen overtuigen. Het was reeds laat. toen ik naar het station wandelde, maar.... ik was een beetje meer Haarlemmer geworden! En in de trein zat ik als een koning in de coupé, met in m'n ene hand een begonia en in de ander een zakje pa tates frites De regering maakt tot haar leedwezen bekend, dat In de afgelopen week de volgende verliezen zün gerapporteerd: Kon. Landmacht: korp. G. W. J. Frankevoort uit Badhoevedorp (gem. Haarlemmermeer), overleden tengevolge van oorlogsverwonding 2 Mei 1948; sold. J Kaspers uit Enschede, gesneuveld 3 Mei 1948; sold. Ie kl.. H. M. Kwaspen uit Stramproy, gesneuveld 5 Mei 1948; sold. L. H. Strijbosch uit Helmond, ge sneuveld 3 Mei 1948. Kon. Ned.-Indische Leger: heeft in de periode van de afgelopen week geen verliezen gerapporteerd. Kon. Marine: heeft in de periode van de afgelopen week geen verliezen ge rapporteerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1