Feestelijke fantasie rondom Frans Hals jsiss: Gebed voof Palestina J. TH« De eerste Bloemendaalse luchtlijn W) Enkele fragmenten nit een kijkspel uitnemendheid bij Oproep van Doorluchtig Episcopaat AFZONDERLIJKE VEILING Kerkberichten ToAtit w 43000 Een BRIL van KEIP Onthoudt U ditbeter brood bakt Smit! Vanzelfsprekend Van Weert AGENDA „WILLEM BARENDSZ" WEER THUIS VAN HET WITTE DOEK dat is goed gezien!" \t Vermogen van Blokzijl ZATERDAG 15 MEI 1948 PAGINA 2 STADSNIEUWS Hulde aiari O. L. Vrouiw van* Haarlem Bedevaart naar Heiloo Tijdelijk meer melk voor volwassenen Anegang 46 voor de bahy """tAdvT"" Chin. Ind. Rest. Hongkong L Disttribulliienieuws Zware kwali teit, in donkere tinten, vanaf 2.45 Zeer mooie fijne, links geweven kousen, modetinten 2.40 ZANDVOORT HAARLEM HEEMSTEDE N.Z.H.-NIEUWS v C. DE WEEKS Kampervest 45 - Telef, 17825 Algemeen Verkooplokaal OP DONDERDAG 20 MEI P. HOOGEVEEN ZOON ZANDVOORT Een pittoresk hofje uit 1948 Spreekuur burgemeester Burgerlijke Stand BENNEBROEK Herhaling optreden Friese Falkir InLeidingsconcesrit van „Hillegomse Hairmoniiekapel" BEVERWIJK LUILAK, BEDDEZAK Er kan weer gezwommen worden D.E.M. afd. tennis Uitsluitend SMEDESTRAAT 43-45, Telefoon 13714-10876 BLOEMENDAAL Niet vier, maar drie uur HEEMSTEDE TXJI NE N Agenda R.K. Verenigings gebouw Zondagsdiensten Verbeurdverklaring van f3000 VASTE MARKT Een feestelijke fantasie noemt dr. P. H. Schroder zijn nieuwe openlucht spel „Frans Hals", dat deze zomer in ijk Doelen" enige malen zal worden ^opgevoerd. Het stuk is ter opvoering ▼oor en In „De Doelen" geschreven. Om de handeling zo levendig moge lijk te maken heeft de schrijver ter linkerzijde van het natuurlijke toneel de woning van Michiel de Swaen, de tulpenhandelaar en rechts de herberg »De Coninck van Vrankrijck" ontwor pen. De Doelenzaal wordt door kaar- Sen verlicht en de deuren staan open. Naast Frans Hals als hoofdfiguur van het spel heeft de schrijver Adriaan Brou wer en Adriaan van Ostade, collega's ran de grote schilder, tot leven gebracht. Daartegenover zal het publiek kennis maken met Michiel de Swaen, Elsje zijn dochter en Maria zijn zuster. De Nacht wachten hebben echt Hollandse namen als Koenraad, Piet, Dirk, Klaas en Wil lem. De officieren van het schutters vendel zullen de zwierige uniformen dragen, welke wij kennen-van de schil derijen. Verschillende speelse figuren, die Frans Hals ter inspiratie van zijn meesterstukken heeft uitgekozen, zal men ook in levende lijve zien: Hille Bobbe, de luitspeler en de Mulat. Teneinde u een inzicht te geven van do gemoedelijke toon, die dr. Schroder In zijn stuk getroffen heeft, volgt hier een klein stukje dialoog: Frans Hals komt met enige collega's de herberg binnen en de mulat vraagt wie de man met die sik is. De kok, die bi de herberg rondloopt, antwoordt: „Die met die sik? Dat is Frans Hals, de verf- klodderaar. Woont drie huizen van me af onder de hanebalken. Ook een vrolijke Frans, wat ik Je verfel. maar een goeie kerel. Daar niet van. Zijn keelgat ls een beetje wijd, da's waar. Je houdt je hart vast als Je die vent bier ziet drinken. Maar een doodgoeie kerelAlleen tja, het ls een schilder, hè? En daar is toch altoos een steekje aan los. De ene dag zit er een of andere deftige heer in zijn werkhok en de andere haalt le een jongen van de straat naar boven of een meid met een vismand. De dienster in het kroegje klapt Vlaams, wat een genoeglijke afwisseling in de dialoog geeft. Om het kleurig spel te onderbreken zingt de luitspeler een droevig liedje van de min. De minne die in mijn hartje leit Die zal niet einden noch sterven. Al schijnt het, dat ik door tegenheid Mijn lief zal moeten derven. Dan klinks gejuich op uit „De Doelen". Dg deur gaat open en de officieren tre den vrolijk en opgewonden naar buiten. Dit zal vooral een schilderachtig mo ment zijn. En aan het einde van het eerste ta fereel zingt de luitspeler van de Mei en van zijn ontwakend zoete lief. In het tweede tafereel komt de dwaze tulpenhandel ten volle tot zijn recht, met als hoogtepunt de aankomst van de schatrijke Michiel de Swaen, die in een koets, bespannen met vier paarden, de poort in komt rijden en dan de no dige praatjes maakt. De tweede zonnige scène is de komst van Hille Bobbe op haar ezeltje, gevolgd v door een grote menigte, waaronder veel kinderen. Hlllè steekt een daverende rede af, waarbij zij zich van terminolo gie bedient ais lelijke soepdraaiers, ge mene doodvreters en meer van dat fraais „Wie is er zo kreupel van de rimme- öek, dat le z'n ene been niet voor het ander kan zetten? Wie heeft er een zui geling met de brand of de dauwworm op z'n koppie?" zo vraagt zij. Dan komt de liefde om de hoek kij ken tussen Adriaan Brouwer en Elsje, de dochter van de rijkaard, waarbij de romantiek een dapper woordje ir.ee spreekt. Een en al leven ls er voor „De Doe- De Ned. Kath. Vrouwenbeweging, afde ling Haarlem, organiseert een mariale avond op Woensdag. 19 Mei, 20 uur, in de St. Jozefkerk. Spreker Prof. Mag. Dr. Friethof. Zij roept alle leden en belangstellenden op tot een grootse hulde van èlle katho lieke vrouwen van Haarlem aan de Lieve Vrouwe van Haarlem 1 Ook bruidjes zijn van harte welkom; zij worden verwacht uiterlijk 19.45 uur ln de Burcht, Donkere Bagijnhof. De katholieken, die wensen deel te nemen aan de bedevaart naar Heiloo, uitgaande van de Kath. Arbeidersbewe ging Van Haarlem en Overveen, op Zon dag 23 Mei a.s., met een extra-trein of per rijwiel, worden verzocht niet tot de laatste dag te wachten, omdat het bede vaartcomité spoedig een overzicht moet hebben van het aantal pelgrims dat ter bedevaart gaat. Voor verdere mededelingen, waar spoorkaartjes en programma's te verkrij gen zijn, zie raambiljetten. De gunstige ontwikkeling van de melkproductie jnaakt het mogelijk het melkrantsoen voor volwassenen tijde lijk. d.w.z. zo mogelijk gedurende 6 of weken, te verhogen tot 6 liter per twee weken. Reeds voor de volgende week kan een extra bon voor een halve liter melk voor personen boven de 21 jaar worden aangewezen. Metm0ang van 15 Mei 1948 geeft bon 362 melk recht op het kopen van een halve liter gestandaardiseerde melk. ia niet ieder in de gelegenheid een complete Baby-uitzet te kopen. Ook jredeelteiy k vindt U bij ons zeer aantrekkelijke artikelen. ïen", wanneer het derde tafereel be gint. Kinderen hoepelen, tollen, sprin gen touwtje, zijn aan het steltenlopen of bikkelen. Een ruiter te paard ver stoort het spel. De trotse De Swaen ls een gebroken man. Hij is bankroet. En Frans Hals weet er van mee te praten. Een aantal schilders brengt er de vreug de weder ln door het zingen van vrolijke liedjes. En de liefde overwint, als Brou wer zijn Elsje krijgt. Frans Hals triomfeert, wanneer Bou- dewijn van Offenberg, officier van het Schuttersvendel, hem uit de moeilijk heden helpt door hem opdracht te ge ven een schuttersstuk te maken. „Wij willen u graag betalen," zegt hij, „maar in de eerste plaats zullen we er trots op zijn, door u geschilderd te worden. Da's ronduit gezegd, sla toe, Hals. Wees een vent en sla toe!" Begin Juni zullen de repetities een aanvang nemen. De regisseur, de heer Louis Saalborn, heeft' reeds vastgesteld, dat de Haarlemse' dilettantenveremigin- gen voldoende krachten bezitten om alle rollen te bezetten. HAARLEM, Smcdestraat 31, telefoon 21375 ZANDVOORT, Zeestraat 38, telefoon 2925 (Adv.) Bioscopen: Rembrandt: Mens durf te leven (a. L), 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 u.; Cinema Palace: Tarzan in de woestijn (14 j.)2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: De tondeldoos, 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Road to Maroc- co, 2, 4.30, 7 en 9.15 u.; City-theater: Adam had vier zonen (18 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: Meriintje Giizen (18 j.), 2.30, 7 eh 9.15 u. en 'sZon dags: 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Stadskweektuin: dagelijks (t.m. 23 Mei) geopend 10—12, 25 en 6.30—3.30 uur. Tentoonstellingen: Frans Halsmuseum: Werken van le den van „Kunst Zij Ons Doel" (t.m. 17 Mei), geopend in de week: 105 u. en 's Zondags: 15 u. Biss. Museum: Jubileumtentoonstel ling 50-jarig bestaan van de kathedraal (t.m. 17 Mei), geopend: 105 en 79 u. en 's Zondags l-*-5 en 79 u. Leffelaar: Werken van Sam le Poole (tot 20 Mei), geopend in de week 10 5 uur. Apotheken: De Zondag-, avond- fen, nachtdien sten der Haarlemse apotheken worden van 16 tot 22 Mei waargenomen door Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69, tel. I11596r Grijseels en v. Hees, Lange Veerstraat 19, tel. 11000; Frans Hals-Apotheek, Frans Halsplein 1, tel. 11180. Zaterdag 15 Mei: Stadsschouwburg: Comedia met „Vorstelijke Emigranten", 8 uur. Zondag 16 Mei: Stadsschouwburg: Comedia met „Vorstelijke Emigranten", 8 uur. Concertgebouw: Zangconcours o.a.v. „Door Zang Vriendschap", 28 uur. DINSDAG 18 MEI Uitreiking bonkaarten enz. te: Haarlem (Vleeshal): C, Da t.m. Die, 8.30—12.15 u. en 2—4.45 u. Aerdenhout (Gem. Kwekerij): rest K t.m. L, 915 u. Heemstede (Binneweg 160): E t.m. Fl, 8.30—12.15 en 2—4 u. Spaarndam: A t.m. G, 912 u. en H t.m. N, 24 u. „Onder dagtekening van 1 Mei 1948 heeft de H. Vader de encycliek „Auspicia quaedam" zijn ernstige bezorgdheid uitgedrukt over de huidige wereldtoestand. Want hoewel er troostvolle aanwijzingen zijndie hoop geven op betere tijdenzijn er toch vele gebeurtenissen, die het hart van de H. Vader verontrusten. En in het bewustzijn, dat uitsluitend menselijke middelen niet bij machte zijn, de donkere dreigingen af te weren, zoekt Hij vóór alles bij God steun, en spoort al zijn kinderen, over de hele wereld verspreid, aan, zich in gebed met Hem te verenigen, en vooral in deze maand Mei de machtige voorspraak in te roepen van de H. Maagd Maria. De Hoogwaardige Bisschoppen van Nederland willen niets liever, dan aan deze wens van de H. Vader tegemoet te komen, en wenden zich langs deze weg tot al hun onderhorige gelovigen met het dringend verzoek, in vereniging met de H. Vader der Christenheid hun smeek beden te richten tot de H. Maagd, teneinde door Haar tussenkomst van God te verkrijgen eendracht onder de volkeren, de aan de gods dienst verschuldigde vrijheid, en de vreedzame arbeid voor alle mensen. Als bijzondere intentie beveelt de H. Vader aan de H.H. Plaatsen in Palestina, waar zulk een wanorde heerst en welk land iedere dag meer verwoest wordt en overdekt met ruines. Moge het gezamenlijk gebed van alle gelovigen tot Maria verkrijgen, dat de toestand in Palestina op dusdanige .rechtvaardige wijze worde opgelost, dat eendracht en vrede er een gelukkige triomf mogen beleven. Grote verwachtingen koestert de H. Vader van het gebed der kleinen. En de Hoogwaardige Bisschoppen geven gaarne gehoor aan Zijn wens vooral de kinderen te willen aansporen, om vertrouwvol en vurig te bidden tot Maria voor de intenties van ae H. Vader. Maar tevens wekken zij de ouders op, in deze hun kinderen voor te gaan, en in gezamenlijk gebed neer te knielen voor het beeld van de Moedermaagd, opdat de goeder tierenste Moeder van God, die in alle moeilijke tijden steeds een krachtige hulp is geweest, ook nu door Haar tussen komst bewerke de terugkeer van rust en orde, van vrede en vrijheid voor Kerk en volkerengemeenschap". UTRECHT, 13 Mei 1948. DE BISSCHOPPEN VAN NEDERLAND. "be nieuwe buslijnen van de N.Z.H. naar het Provinciaal Ziekenhuis te Sant poort voorziet in een dringende behoef te. Dat is deze week reeds gebleken- Alleen hebben enkele passagiers bezwa ren geuit tegen het tarief, dat op ge noemd traject wordt geheven. Ze vin dén namelijk het bedrag van 20 cent te hoog, vooral wanneer men pas in Bioemendaal instapt. Op een desbetref fende vraag antwoordde de N.Z.H. ons, dat de nieuwe dienst niet als locale lijn bedoeld is en dat van het station Haar lem tot aan de Hartenlustlaan in Bioe mendaal hej gewone tarief van 12 Va ct. per rit geldt. Stapt men echter op dit punt of enkele haltes verder in, dan moet men 20 cent betalen, het tarief dus, dat ook geheven wordt voor het gehele traject station HaarlemProv. Ziekenhuis. Woensdag 19 Mei houdt de Haarlemse Vrijwillige Brandweervereniging „De Tien" des avonds een algemene leden vergadering in restaurant Brinkmann. Dr. C. Spoelder zal het woord voeren. Er aal bestuursverkiezing zijn en be noeming van beschermheer, ere-voorzit- ter en ere-leden. betaalt U voor HERENCOSTUUMS 25 tot 150 gulden. Alle soorten overtollige kleding goede prijzen. - Vrijdagsmiddags gesloten. (Adv.) van ANTIEK en MODERN MEUBILAIR etc. uit diverse inboedel» (een en ander bij catalogus omschreven) Bezichtiging: WOENSDAG van 10—8 uur (Adv.) |eiNPPuNrj nalr maken, we dienen „Self-support ing" te zijn. „Alle hulde" stamelden wij, eveneens in een glaasje duikend. „Rustig," waarschuwde de wethouder, „we zijn er nog lang niet. Met een goud rondstrooiende uitkijktoren het mes snijdt van twee kanten, de mensen be talen om de reclame op de toren te zien een openluchttheater en een serie amphfbie-tanks, die dn en uit het water schieten, zijn we er nog lang niet." „Maar hoe zit het danmetderüst?" informeerden we, onrustig starend naar ons lege glas. „Onze gemeente „Ja," zei de wet- houder, terwijl hij -- aan zijn glaasje nfpte ln de zonnige serre van Duinendaal, „we zijn zeer vooruitstrevend in Bioemen daal. We willen weer op eigen benen staan en nu het aantal millionnalrs, dat voor de oorlog kwistig geld rond strooide, in ons begenadigd dorp niet meer zal terugko men, moeten we ons ge meentebestuur zélf million- f DAG EN NACHT wmm mh m utfiim'i fortabel bakje van vorm als de dozen voor bevroren fruit langzaam naar beneden, totdat we heel ver weg ln een duinvallei terecht komèn." De wethouder zweeg, keek me triom fantelijk aan en nipte nog eens met een aristocratisch smakje van de kenner. „Geweldig" dat was alles wat we er uit konden krijgen. „Zo iets is in Nederland nog niet ver toond. We trekken de conducteurs mooie pakjes aan, kunnen desnoods nog recla me maken'op z'n rug, we laten hem een romantisch verhaal tijdens de tocht ver tellen in het buitenland zijn ze daar ook sterk in en innen de jjeisgelden." „Geweldig" werkelijk, we zaten stijf van bewondirlng, met alleen een trillend borreltje in de hand. „Maar zwijgen" gebood de wethouder, „er zijn kapers op de kust. Zandvoort loert en hoewel de samenwerking uit stekend is, moeten we toch op onze tel len letten. Wij behoeven ze geen tex en uitleg te geven van onze plannen." „Wanneer opent de kabelbaan?" vroegen we, toen weer Ineens tot de werkelijkheid teruggekeerd. „Tjaantwoordde de wet houder, „tja „Genoteerd," zeiden wü. Gistermorgen te ruim 9 uur ls de „Willem Barendsz" in de sluizen van IJmuiden gearriveerd. Honderden be langstellenden hadden zich daar ver zameld, onder wie vele familieleden van de opvarenden. Geleid door sleep boten van Goedkoop meerde de „Wil lem Barendsz" in de Noordersluis en arriveerde daarmede na afwezigheid van 9 maanden. Ter verwelkoming waren o.m. aan wezig de directie en de rilkshavenmees- ter J. Seyffert. Op'de sluis was het ge bruikelijke schouwspel te zien van siga retten- en pakjesgooien van boord naar de vaste wal. Naar wij vernemen is op de tocht van IJmuiden naar Amsterdam aan kapitein J. Visser de De Ruyter- medaille uitgereikt. is zó uitgebreid en biedt zoveel mo gelijkheden, dat rust en onrust el kander nooit tegenkomen. Is dat niet knap?" We knikten overtuigend en keken met bewondering naar deze be stuurder, die nog niet eens de grootste kei in het college is, als het over attracties gaat. „Kunt u zwijgen?" vroeg de wet houder. „Als dft lege glas," zeiden we, maar dat konden we twee minuten later niet meer zeggen. „Er speelt een kabelbaan !n m'n hoofd," fluisterde de wethouder, „zo'n rol-dlng in de lucht als ln Zwitserland. Ja, zo'n vinding is niet alleen een kwestie van geluk, maar van denken, van hersens ge bruiken. Kijk, We starten op 't kopje en glijden in een zeer com- Na een interessant voorprogramma, waarin o.m. een vrij uitvoerige repor tage van het Europa-congres en een geestige teken-muziek-film, brengt het Frans-Halstheater deze week de film „Road to Marocco". De Nederlandse vertaling voor zover men nog van ver taling kan spreken luidt „Lichtelijk geschift". En daarmede heeft men wel zeer raak de spijker op z'n kop gesla gen. De film beantwoordt namelijk ge heel aan de titel, waarmee wij maar zeggen willen, dat, wié de dwaasheid in beeld wil zien en een paar onbezorg de uren wil hebben, zijn verlangens deze week in „Frans Hals" volkomen kan bevredigen. En bovendien, Bing Crosby zingt en Dorothy Lamour ls de wonderschone Oosterse prinses, die na veel wederwaardigheden terecht komt, waar ze wil zijn: in de armen van die charmante Bing. Mijn liefje wat wil je nog meer? 14 jaar. De film „Mens, durf te leven", die haar vertoning in Rembrandt heeft en waarvan wij reeds een uitvoerige be schrijving hebben gegeven, kunnen wij ieder aanbevelen, daar zij het waard is, een van uw avonden op 'te eisen. In Cinema-Palace deelt Tarzan, de onoverwinnelijke jungle-koning, deze week de lakens weer uit. Met het kleine Tarzannetje en de onafscheidelijke aap zien we hem een excursie maken naar de Sahara, waar hij terecht komt in een onverkwikkelijke menselijk spinneweb. Met hun drieën weten zij de dreigende omwenteling in de bevolking te voor komen. Zij verlossen een onschuldig meisje van de doodstraf en worden daarna met haar achtervolgd. Zand storm, angst, aanvallen van roofdieren e.d. worden op sensationele wijze op het witte doek gebracht. Tenslotte bevrijdt Tarzan zijn Boy uit een echt spinneweb, dat later weer de val wordt van de vij and. Toegang 14 jaar. Dat de verfilming van A. M. de Jong's roman „Merijntje Gijzen's Jeugd" nog in de smaak valt, bewijst het feit, dat zij deze week in het Spaarne-theater wordt vertoond. De film beschrijft het leven van een Brabantse jongen, dat in het begin simpel is, doch later vol ver wikkelingen komt. Het gegeven bevat zeer tragische momenten, die stuk voor stuk op pakkende wijze op het celluloid zijn gebracht. De hoofdrollen in deze ontroerende tragedie vertolken Marcel Krols, Mimi Boesnach e.a. Toegang 18 jaar. Na een zeer gevarieerd voorprogram ma vertoont Luxor deze week „De Ton deldoos", een verfilming van één der meest bekende sprookjes, welke de Deense sprookjesschrijver Hans Chris- tiaan Andersen geschreven heeft. Hoewel de rolprent nagenoeg niet af wijkt van het oorspronkelijke verhaal, voldoet zij toch niet aan de verwach- tingeft, welke gesteld worden, als men Andersen's sprookje gelezen heeft. Een en ander is voornamelijk te wijten aan een minder goede technische afwerking. De inhoud van het sprookje vergoedt veel en maakt een gang naar Luxor ze ker verantwoord. (Alle leeftijden). De sympathieke filmster Ingrid Berg man speelt de hoofdrol in de film „Adam had vier zonen", welke haar première in Haarlem: beleeft en vertoond wordt in het City-theater. In dit verhaal ls Ingrid Bergman de gouvernante van vier jongens en maakt zjj het wel en wee mee van het gezin, dat zij met hart en ziel bestuurt. Wat er met de knapen gebeurt kunt u zien in deze onderhoudende film, waarin prach tig camerawerk "ls te bewonderen. (Vol wassenen) Zandvoort is een bezienswaardigheid rijker geworden het gasthuishofje. Het doet een mens goed, uit de gejaagde drukte van de badplaats-in-volle-bedrij vigheid even het pittoreske poortje van het hofje binnen te gaan en te geniéten van de weldadige rust welke heerst op een steenworp afstands van het centrum van de badplaats. Het hofje, dat 27 woningen voor ouden van dagen beval, is een schepping van de Haarlemse architect B. J. J. H. Stevens en een grote aanwinst voor het aan mooie gebouwen arme Zandvoort. De heer Stevens ontwierp de plan nen voor de bouw van nog 56 wonin gen, waarvan er reeds 14 bewoond en nog 42 in aanbouw zijn. Het eerstvolgende spreekuur van de burgemeester zal worden gehouden op Woensdag 2 Juni van 10 tot 12 uur. Tijd Rotterdam ZANDVOORT. GEBOREN: J. A. Vreeburg en A. C. van Hage, d; J. de Regt en J. Draijer, d; N. Visser en C. Besseling. ONDERTROUWD: C. L. A. Klinkert en J. J. Weber. GEHUWD: J. A. Bosma en A. Veen- OVERLEDEN: G. J. de Vries, 80 jaar. Grote Houtstraat 187 naast Luxor (Adv.) Naar wij vernemen zal Dinsdag 18 Mei ten bate van Katholiek Thuisfront de Friese Fakir, de heer J. Riemersma, nog maals in het R. K. Verenigingsgebouw optreden. Met nadruk wordt er op ge wezen, dat tegen het bijwonen van deze avond geen enkel bezwaar bestaat; de Friese Fakir doet volstrekt geen buitenis sigheden als het zich laten doorsteken met messen of ander scherp gerei, doch geeft alleen zeer merkwaardige staaltjes te zien van wilskracht en concentratie vermogen, waarbij alle gevoeligheden van de betrokken personen worden ont zien. Ook de andere medewerkers zullen deze avond weer tot een knalavond ma ken en Katholiek Thuisfront zal er wel bij varen. Vrijdagavond gaf de Hillegomse Har moniekapel onder leiding van haar diri gent, de heer W. J. Smolders, een inlei dingsconcert tot het groot nationaal mu ziekconcours, dat op 2e Pinksterdag' door het Fanfarecorps „Kunst na Arbeid" wordt gehouden. Dank zU het zeer streng optreden van het Uitvoerend Co mité werd met veel aandacht naar het concert geluisterd. Reeds bi) de eerste mars „On the Quarter Deck" van Kenneth J. Alford werd geconstateerd dat de Hillegomse Harmoniekapel ondanks haar 51 jaren nog over een jeugdige frisheid beschikt. Het corps is niet zo buitengewoon groot, maar telt vele goede krachten. Het programma vermeldde o.m. Roses du Midi van Joh. Strauss het nogal om vangrijke werk „Le Roi s'amuse" van Delibes, dat 'n vlotte vertolking genoot en de ouverture „Bandietenstreken" van Fr. von Suppé. Er werd heel genoeglijk gemusiceerd en de nachtegaal nabij de muziektent scheen er ook plezier in te hebben, want nu en dan gooide hij er een serie trillers tussen door als om te laten horen, dat hij het zonder instru ment nog beter kon. Met een uitstekend gespeelde mars „Alte Kameraden", wel ke echter in een te vlug tempo werd ge houden, door de 2e dirigent, de heer P. Drost, werd dit inleidingsconcert, dat zeer veel belangstelling trok, gesloten. De heer Smolders kreeg een prachtig bloemstuk en de voorzitter van „Kunst na Arbeid", de heer H. C. Breek, beklom de muziektent en dankte de Hlllegom- mers voor het mooie concert -dat zij ge geven hadden. De aandacht wordt er op gevestigd, dat hedenavond (Zaterdag) „Kunst na Ar beid" een muzikale omgang maakt door het dorp, welke op het kermisterrein eindigt. 2e Pinksterdag is de officiële opening van het concours in „De Oude Geleerde Man" waarbij de openingsrede zal worden gehouden door de burgemees ter, mr. K. Baron van Hardenbroek. Met nadruk wprdt er op gewezen, dat de marswedstrijd te 12 uur begint in de Schoöllaan. De traditionele luilakmarkt, die gis teravond in "t Centrum begon en tot hedenmorgen 8 uur duurde, heeft niet over gebrek aan belangstelling te klagen gehad. Vele ouders trokken er met hun kinderen heen. Pittige muziek bracht sfeer en afwisseling. Vanmorgen-vroeg begon de Jeugd met de gebruikelijke kwajongensstreken, die ditmaal slechts bij uitzondering werden kwalijk genomen. Dinsdag 18 Mei om 1 uur ln de middag zal het zwembad „D.E.M." op Adrichem weer geopend worden. Het Beverwtjkse zwemseizoen is daar mee begonnen. Tweede Pinksterdag begint de com petitie voor de R. K. Lawntennisbond. Hieraan wordt -door D.E.M. met twee teams deelgenomen. Op de D.E.M.-baan speelt dan D.E.M. 1 tegen S.E.T. 1 uit Alkmaar. D.E.M. 2 gaat naar Alkmaar om daar tegen het 2e van S.E.T. de strijd aan te binden. De neomist Bruno van Balgooy zal Za terdag 22 Mei, niet om 4 uur, zoals gis teravond abusievelijk ln ons blad stond, maar om 3 uur van het Bloemendaalse station worden afgehaald. Het plechtig lof zal die dag niet om half 5, maar om half 4 ln de parochiekerk van de Allerh. Drieëen- heid zijn. Dinsdag, 8 uur, Laudate Dominum, 8 uur Missie naaikrans. Woensdag, 3 uur, Katholiek Kinder koor, 7.30 u. herhaling reünie St. Hen- ricus Mulo, 8 u. damclub St. Bavo, 8 u Melodia. Donderdag. 8 uur, harmonie St. Mi chael, 8 u. St. Vincentius. Vrijdag, 8 uur, toneelrepetitie „Door Eendracht Sterk". Eerste Pinksterdag: Dr. J. Reurink, Aerdenhoutsduinweg 8, tel. 26035; Dr. A. G. Degenaar, P. de Hooghstraat 11, tel. 19920; Dr. J. Laeijendecker, Raad huisplein 9, tel. 28103. Wijkverpleging: Zuster Dudok v. Heel, Jac. de Wittstraat 9, tel. 17662. Geopende Apotheken: Heemst. Apo- thek, Binnenweg* 98, tel. 28197; Aerden hout Apotheek, Zandv. laan 164, tel. 26772. Tweede Pinksterdag: Dr. J. J. v. Luin, Bronsteeweg 76 tel. 15538; Dr. K. L. Kout, Herenweg 197, tel. 26224; Dr. A. L. C. v. Lier, P. Aertslaan 6, tel. 29875. Wijkverpleging: Zuster v. d. Hoek, Heemst. Dreef 31. Geopende Apotheken: Dezelfde als op Eerste Pinksterdag. Toen het Haagse Tribunaal onlangs geadviseerd had tot verbeurdverklaring van het gehele vermogen van Max Blokzijl, ten bedrage van omstreeks f 32.000, en nietigverklaring der pen sioenrechten van de weduwe buiten een dubieuze vordering van f 20.000 op de Dresdener Bank, heeft de hoge autori teit het fiat executie geweigerd om de weduwe niet te treffen, aangezien deze politiek een andere zienswijze had dan haar man. Vrijdag, na hernieuwe behandeling uitspraak doende, heeft het tribunaal tot verbeurdverklaring van een bedrag van f 3000 geadviseerd. Amsterdam, 14 Mei 1948. Ondanks het vooruitzicht op het lange Pinksterweekend was de stemming ter beurze vandaag vrij opgewekt en droeg de handel daarbij een levendig karakter. Het technische herstel der laatste dagen, na de flauwe markten aan het begin van de week, had de kopers wat meer vertrouwen ingeboezemd, waardoor de kooplust iets toenam en de markt over de gehele linie verdere koersverbeterin- gen te zien gaf. Opnieuw gaven olie fondsen de toon aan, waarvan men bin nenkort zeer gunstige resultaten over het afgelopen boekjaar verwacht. Ook de actieve industriële aandelen lagen vast in de markt. Cultuuraandelen boek ten eveneens verdere koersverbeteringen. Claims Deli Mij. wedden het gehele beursuur druk verhandeld. Scheepvaart aandelen ondergingen slechts geringe koersveranderingen. In navolging van de vaste stemming in' Wallstreet kwa men voor Amerikaanse waarden even eens hogere koersen tot stand. De staats- fondsenmarkt bleef zeer kalm bij een prijshoudende stemming. Op de trappen van het stadhuis stonden ze grote woorden te. ver kondigen en de verzamelde me nigte amuseerde zich uitstekend. De een was in rok gekleed, waarvan de panden over de grond sleepten, de ander had een gestreepte pyama aangetrokken en een hoge hoed opgezet, de ander droeg een jacquet waaronder baggerlaarzen uitkwamen. Een raar gezelschap, dat vergezeld wérd van vrolijke meisje®' die haar zomerjurken op de zonnedag niet wilden opgeven voor een maske rade. Er werd een lied gezongen, dat eindigde met „Wij van de H.B.S.". Dat zijn eindexamen-klassen, vertrouwde een. insider ons toe Ze moeten dus nog voor de schoolrechters verschijnen en om de angst te verdrijven, stellen zij zich temidden der menigte een dagje gezellig aan. De kannibalen bannen boze geesten ook uit door zich potsierlijk uit te dossen en rondedansen te maken. Maar welke examinandus heeft de moed, in pyama voor de hooggeleerde he ren gecommitteerden te verschijnen? „Wij zullen het jacquet van deze beu len aantrekken" riep een Indiaan uit, „laten de beulen dan in nachtjapon te genover ons zitten". Heerlijk, die tijd, dat je tussen prul- men en krentei^ zweeft. Als je ouder bent, doe je die gekke dingen hoogstens met carnaval en dan generen de meesten zich nog. Maar dé bloemen vertonen op Luilak een maskerade, die niet te eve naren is. Wat een kleurenpracht, wat een jolige costuums, hoedjes, para- pluiesoch, er is niet veel fantasie nodig om in dit carnaval, meegesleept te worden. t (Ontleend aan Sursum Corda). KATHEDRAAL ST. BAVO (Leidse- vaart). Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 u.; Lof 7 u. Maan dag: H.H. Missen 6.30 7.30 8.15, 9 en 11 u.; Lof 7 u. Gehele week Lof 7.30 U. Dinsdag: oongr. jongedames 8.15 u. en jongens 7 u. Woensdag: oongr. jongens 7 u. Vrijdag: biechten 5.308 u. H. JOZEF (Jansstraat). Zondag: H.H. Missen 6.45. 8, 9.15 (Hoogmis) en U u.I Vespers 4 u.; Meimaandoefening 7 u. Maandag: H.H. Missen als op Zondag; jeugdlof 2 u.; Meimaandoefening 5 u. Dinsdag: oongr. meisjes 1217 j. 7 u.! congr. dames 8 u. Gehele week Lof 7.30 u. Woensdag: congr. jongens 12—17 j- 7 u. Zaterdag: biechten 56.30 u en 7—9 u. H. ANTONIUS VAN PADUA (NieU- we Groenmarkt). Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.30 (Hoogmis) 10, 11 en 12 u.; aanbidding 4 u.; Lof 7 u. Maandag1 H.H. Missen als op Zondag; aanbidding 4 u.; Lof 7 u. Gehele week Lof 7.30 U. Dinsdag; aanbidding 4 u. Woensdag: oongr. jongens 6.45 u. Zaterdag: biech ten 4—9 u. O. L. VROUW ROZENKRANS (Spaar- ne). Zondag: H.H. Missen 6.15, 7.30, 9 en 10.30 u. (Hoogmis)Lof 7.30 U. Maandag: H.H. Missen als op Zondag! geen H. Mis om 6.15 u.; Lof 7.30 u. Ge hele week Lof 7.30 u. Zaterdag: biech ten 58.30 u. H. JOANNES DE DOPER (Amter~ damstraat). Zondag: H.H. Missen 6.30> 7.30, 8.45 (Hoogmis). 10.30 en 11.45 u„' Lof 7 u.; biechten'6—7 u. Maandag: H.H. Missen als op Zondag; Lof 7 u. Gehele week Lof 7.30 u. Dinsdag: congr. meisjes juh. 7 u. Woensdag: congr. jon gens 6.45 u. Zaterdag: biechten 4 30-- 8.30 u. ALLERH. HART VAN JESÜS (Kle verparkweg). Zondag: H.H. Missen 7, 9> 10.30 (Hoogmis) en 12 u.; Lof 7.30 li- MaandagH.H. Missen als op Zondag! Lof 7.30 u. Gehele week Lof 7.30 u. Woensdag: congr. jongens 6 30 u. Za terdag: biechten 7.30—9.30 u. H.H. ELISABETH EN BARBARA (Paul Krugerstraat)Zondag: H.H. Mis sen 6.30, 7.45, 9 (Hoogmis) en 11 u.! Lof 7 u. Maandag: H.H. Missen als op Zondag; Meimaandoefening 7 u. Ge hele week Lof 7.30 u. Dinsdag: congf- 'meisjes sen. 8.15 u. Zaterdag: biechten 58.30 u. H. LIDUINA (Rijksstraatweg). Zon dag: -HM. Missen 6.30, 7.30, 8.30, '9.4s (Hoogmis) en 11.30 u.; biechten 6—'7 u.; Lof 7 u. Maandag: H.H. Missen a15 op Zondag; Lof 7 u. Dinsdag: Maria' garde 7 u.; congr. jonge vrouwen 8 u- Woensdag: congr. jongemannen 8 u. Za terdag: biechten 58 u. O. L. VR. VAN ZEVEN SMARTEN E* ST. BAVO (Rijksstraatweg), Zondag- H.H. Missen 6.30, 7.30, 9 (Hoogmis) etl 11 u.; Lof 6.30 u. Maandag: H.H. Mis sen als op Zondag: Lof 6.30 u. DinsdaE; oongr. dames na het Lof. Woensdag1 congr. jongemannen na het Lof. Za terdag: biechten 59 u. H. DRIEëENHEID (Bioemendaal) Zondag: HM. Missen 7 8.30 (Hoogmis). 10.15 en 11.30 u.; vespers 4*u. Maandag' H.H. Missen als op Zondag, alleen Hoogmis is om 8.15 u. Gehele week tfi 7.30 u. Zaterdag: biechten 56.30 e0 79 u.; Lof 3.30 u. O. L. VR. ONBEVLEKT ONTVANG (Overveen). Zondag: H.H. Missen 7. 8' 9 (Hoogmis) en 10.30 u.; Vespers 3 Maandag: H.H. Missen 7, 7.45, O.*3 (Hoogmis) en 10.30 u.; Lof 4 u. Geh®1 week lof 7.30 u. Zaterdag: biecht® 48 u, IT. BAVO (Heemstede). Zondag: H.^j Missen 7.15, 8.45 (Hoogmis), 10 en ll-yi u.; Vespers 3.30 u. Gehele week 7.30 u. Maandag: H.H. Missen als Zondag; Lof 780 u. Donderdag: bi®®11, ten na het Lof. Zaterdag bièchte 56 en 79 u. O. L. VR. HEMELVAART (Hel stede). Zondag: H.H. Missen 7, 8-V.' 10.15 en 11.30 u.; Vespers 3.30 u. Ma® dag: H.H. Missen als op Zondag. hele week Lof 7.30 u. Zaterdag: bicC ten 58.30 u.; Lof 7 u. H. ANTONIUS VAN PADUA (Aerder>3 hout). Zondag; H.H. Missen 7.30, (Hoogmis) en 11 u.; Vespers 4 u. M®?^, dag: H.H. Missen als op Zondag; y pers 4 u. Gehele week Lof 7.30 U. dag: congr. jongens na het Lof. Z® dag biechten 49 u. H. ADALBERTUS (Spaarndam) H.H. Missen 7.30 en 10 u. Hoog Vespers 2.30 u. Gehele week Maim® oefening 7.30 u. Zaterdag: M®0 5~7'30 u' ~rrndrf:, H. AGATHA (Zandvoort). z°^ fP1 H.H. Missen 7, 8.30. 10 (Hoogmis) 7 u. MaandagH.H. Missen als op u- dag; Lof 7 u. Gehele week Lof Zaterdag: biechten 59 u.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2