FELLE GEVECHTEN IN PALESTINA Zandvoort en Scheveningen in rep en roer EERSTE „VLAGGETJESDAG TE IJMUIDEN SPOEDIG OPHEFFING VAN DE VLEESDISTRIBUTIE Arabische troepen trekken van alle kanten het land binnen Rubberboot-drama's die nog goed afliepen I Kleurig schouwspel trok veel belangstelling Export van boter gaat slecht DUIZENDEN NAAR ZEE, BOS EN HEI CONFLICT IN DE BLOEMENHANDEL Tot hoofd en hart TEL AVIV HERHAALDELIJK GEBOMBARDEERD DE EERSTE DODEN Hotelpersoneel uit de E.V.Q. Moeilijkheden te wachten bij textielexport Het weer Negen en dertig kleuters raakten aan het Cijfers Scheveningse strand hun moeder kwyt Naar de een millioen ton ONDERHOUDSWERKEN TOEGESTAAN Gesteriliseerde melk en kaas duurder BRITS SCHIP OP MIJN Moord op Rotterdams knaapje opgehelderd Oorzaak: doorberekening van de twee procent veilingkosten •J Grote brand te Deurne DINSDAG 18 MEI 1948 S 72ste JAARGANG No. 24153 Weizmann president van Joodse staat Palestijnse wateren voor scheepvaart gevaarlijk Sovjet-Unie staat Israël erkent de Lidmaatschap der V. N. aangevraagd Amerika wil het vuren doen staken In een rede over de huidige landbouwpolitiek van de rege ring heeft minister Mansholi Zaterdagavond te Markelo op een bijeenkomst van de Partij van de Arbeid medegedeeld, dat de regering momenteel doende is de verplichte vee leveringen voor de landbouwers op te heffen. Deze maat regel komt neer op een besparing van 1200 ambtenaren. Voorts dacht de regering door middel van het Marshall plan zoveal veevoer ie kunnen invoeren, dat de vlees-dis tributie zo spoedig mogelijk kan worden opgeheven. Ook heeft de minister goede verwachtingen, dat hei groenie- exporiprobleem binnen korte tijd zal zijn opgelost. Duits land zal onze groente afnemen en in dollars betalen. Met de export van boter is hef zeer slecht gesteld. Cijfers zeggen meer dan woor den. Hier zijn er over de Pinkster- drukte. Het afgelopen weekend verkocht het C.S. te Amsterdam bijna 100.000 kaartjes. Per trein gingen 61.000 mensen naar Zand voort. Arnhem met zijn turnfeest van het K.N.G.V. trok 33.228 reizi gers. Schiphol boekte 16.193 bezoe kers. En dat is dan nog maar een greep Maandproductie Limburgse mijnen Den Haag minder optimistisch Mr. Wijtema Burgemeester van Alkmaar In hun jeugd, zijn velen zó ver standig, dat het hun later berouwt zo onverstandig geweest te zijn. wt I Zes gezinnen dakloos &UREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, I 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Wnd. hoofdredacteur: W. Sever in. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mmimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. in geheel Palestina wordt thans, nadat de troepen der Arabische landen aan »11e zijden het Heilige Land zijn binnengedrongen, met grote felheid gevochten. Bet is echter thans nog niet mogelijk zich een overzichtelijk beeld van de strijd te vormen. Arabische troepen schijnen echter overal vorderingen te maken en de Joden uit verschillende in de eerste weken van de strijd bezette posities te hebben verdreven. Egyptische vliegtuigen hebben Zaterdag en Zondag herhaaldelijk Tel Aviv gebombardeerd. De stad,.en de haven werden met lichte bommen en boordwapens bestookt. Volgens berichten uit Joodse bron zou,o.a. het ziekenhuis getroffen zijn. In de stad zijn enkele tientallen doden en gewonden. De Poolse gezant in Cairo beeft bij de Egyptische regering geprotesteerd tegen de bombardering van een Pools schip in de haven van Tel Aviv. Egyptische troepen, die de helft van de Arabische strijdmacht zouden uit haken, rukken van Gcaza uit snel op haar Tel Aviv. 32 K.M. ten Zuid-Oosten tan die stad hebben zij zich verenigd •het Transjordaanse eenheden. Trans-Jordaanse troepen zijn in hevige gevechten gewikkeld in het ge bied van Samach aan de Zuidpunt Van het meer van Tiberias. Iraakse troepen zouden de krachtcentrale van ^aharayin veroverd en geplunderd heb ben. Verscheidene andere krachtinstalla ties werden door de Arabische lucht macht gebombardeerd. Enkele Joodse vliegvelden zouden ih Arabische han den gevallen zijn. Het Arabisch Legioen heeft bekend gemaakt, enkele dorpen 'o de omgeving van Jeruzalem te heb ben veroverd. Jeruzalem zou gevaar lopen geheel door de Arabische troepen omsingeld te worden. In de stad zelf hebben de Arabieren zich meester ge maakt van de gehele oude stad. doch zij Zouden vanuit het nieuwe gedeelte door de Joden belegerd worden. Alle hoop om de oude stad voor een veldslag te sparen, schijnt ver loren. De Arabieren weigerden de strijd in de oude stad te staken, na dat de Joden het Arabische voorstel, geen gebruik te maken van mortie ren, van de hand gewezen hadden. De Hagana heeft bekend gemaakt, dat in de toekomst Joodse bombarde menten op de Arabische landen ver dacht kunnen worden. De Egyptische en de Syrische regering hebben alle nachtvluchten over hun gebied ver boden. Er zal worden geschoten op elk vliegtuig, dat na het invallen der duis ternis over hun gebied vliegt. Volgens berichten uit Joodse bron heeft de luchtmacht van de Hagana enkele brug- Ren en strategische punten in de Liba- n<m gebombardeerd. De Arabische havenstad Acre in Zuid-Syrië heeft zich aan de Joodse ftrijdkrachten overgegeven, meldt de Hagantui. De Voorlopige Nationale Raad van de Staat Israël heeft in Tel Aviv, de hoofd stad van de nieuwe Joodse staat, Zon dag vergaderd. De raad heeft prof. Chaim Weizman met algemene stem men tot president van de Joodse staat gekozen. De voorlopige Joodse regering is Za terdag overgegaan tot de installatie van de departementen. In een officiële ver klaring herinnerde de regering er aan, dat zij bereid is Arabieren in regering en parlement op te nemen. Voor de eerste maal werden aan de immigranten, die binnenkwamen visa verstrekt. Er zouden reeds verscheidene immigran tenschepen zijn aangekomen. Uit de Ita liaanse haven Brindisi is een schip met verscheidene honderden Joden aan boord op weg naar het Heilig Land. 'De Joodse dissidente strijdorganisaties Stem en ïrgoen Zwai Leoemi hebben zich officieel bij het Joodse leger aan gesloten en hebben beloofd loyaal te zullen samenwerken. Egypte heeft de grote mogendheden doen weten, dat de Palestijnse wate- Einde van het Brits mandaat aver Pa lestina. Sir Alan Cunningham, de laatste Britse Hoge Commissaris voor het Heilig Land, inspecteert voor de laatste maal de troepen voor het Gouvernementsgebouw te Jeruzalem. Tegelijkettijd daalde de Britse vlag. Direct daarop reisde Cunning ham naar Haifa en ging aan boord van de kruiser Euryallus. In het prachtige weer van de Eerste Ttnksterdag trokken op het volle strand Van Zandvoort twee nog onbekende jon gens een rubberbootje door de branding, hamen er in plaats en dreven tengevolge Van de zuiging van het water naar zee af. Enige badlieden van de badinrich ting Riche sloegen alarm en de badman 5". Koper roeide onmiddellijk met een Vlet achter de inmiddels uit het oog verdwenen rubberboot de zee op. Hij had met zijn speurtocht geen succes en had zelf de grootste moeite geruime tijd later het strand weer te bereiken. Daar Koper schipper van de Zandvoortse reddingboot „Dudok de Wit" is, trok hij kort daarna met deze reddingboot he zee op. Na een vergeefse speurtocht Van ruim 214 uur is deze boot later op haar basis teruggekeerd. Van Scheve- hingen uit vertrok daarop de .Arthur", eveneens zander resultaat. In de loop van de avond bereikten de zandvoortse politie van particuliere *tide echter hoopvolle meldingen, waar- h> de mogelijkheid ligt opgesloten, dat «Ie berichten over het afdrijven van de rubberboot op een misverstand zou den berusten. Tot heden zyn dan ook Keen berichten van vermissing van twee I°ngens ontvangen. By het Scheveningse strand is Zon dagmiddag een rubberboot afgedreven. was een jonge militair van de luchtstrijdkrachten, wiens naam wordt °Pgegeven als Runoo, die met twee •heisjes de boot door de branding duw- h® en er met behulp van een pagaai hiee de zee oproeide. Vrijwel onmid- Oeilyk bemerkte hij 'hoe sterk de stu- fhhg van het water onder de felle oord-Oostel ij ke wind hem de terug- Zaterdagmiddag waren vier jongens, j^hgelokt door het mooie weer, op de Uh by Wageningen aan het spele- Var e&. zy konden de verleiding niet ®®rstaan zich in het water te verfris- qjh. Een hunner, de 14-jarige H. v. d. B., r he zwemkunst niet meester was, ës het contact met het bootje kwijt Verdronk. Cj^hdagmorgen ejf Uur is de 32-jarige Dolk uit Sliedrecht hy het zwemmen he Merwede verdronken tocht naar het strand afsneed. De beide meisjes namen een kloek besluit en sprongen de boot uit. zy het met moeite bereikten zy de kust. Runoo daarentegen wilde zyn boot niet in jle steek laten en begon een hopeloze strijd tegen de elementen. De meisjes alarmeerden de bemanning van de NZHRM-reddingboot „Arthur", die korte tijd later zee koos en er na een tocht van ruim 114 uur in slaagde de rubberboot l'A mijl uit de wal ter hoogte van Loosduinen te bereiken. Een door emotie en vermoeidheid toen reeds uit geputte, maar verheugde Runoo werd overgenomen en veilig naar de wal ge bracht. ren als gevaarlijk voor de buiten landse scheepvaart moeten worden beschouwd en dat alle voor de Zio nisten bestemde wapens verbeurd verklaard zullen worden. Na de V.S. heeft de Sovjet-Unie Zon dag als tweede de Joodse staat erkend. Mosje Sjertok, de minister van Buiten landse Zaken van Israël, heeft een danktelegram aan Molotov gezonden, waarin hij Rusland dankt voor de er kenning en de standvastige houding in de V.N. Ofschoon de vorm van de Russische erkenning niet openbaar is, heeft men te Londen de indruk, dat de erkenning niet slechts de facto, maar ook de jurp is geschied. Geruchten, dat Nieuw-Zeeland en Zweden Israël hadden erkend, werden later tegengesproken. Het Britse minis terie van Buitenlandse Zaken heeft Zondag nogmaals uitdrukkelijk te ken nen gegeven, dat het zich in zijn op treden tegenoyer de partijen in Pales tina alleen door het internationale recht zal laten leiden. Het zal voorlo pig niet overgaan tot erkenning van de Joodse staat. In gezaghebbende kringen in Den Haag verluidt, dat omtrent een eventu ele erkenning van de Joodse staat door Nederland nog geen beslissing te ver wachten is, zolang geen klaarheid in de thans ontstane situatie is gekomen. In een telegram aan Trygve Lie heeft de Joodse minister van Buiten landse Zaken, Mosje Sjertok, voor de Joodse staat het lidmaatschap der V.N. aangevraagd. In zyn telegram aan Trygve Lie zegt Sjertok, dat de Joodse staat zal gegrondvest worden op de beginselen van vrijheid, recht vaardigheid en vrede. Er zal geen on derscheid bestaan naar ras, geloof of sexe en het land zal open staan voor immigratie uit alle diaspora. Naar uit Vaticaanstad bericht wordt, zal de eerste Apostolische Nuntius, in Palestina, Mgr. Gustave Testa, zich zo spoedig mogelijk naar Jeruzalem be geven. Nadat de Veiligheidsraad Zaterdag avond in spoedvergadering bijeen gekomen was heeft de raad Maandag opnieuw vergaderd. De Amerikaanse gedelegeerde Warren Austin stelde voor dat de raad de partijen zou opdragen onmiddellijk het vuren te staken. De partijen zouden verder vragenlijsten moeten invullen, waarin zij een over zicht zouden moeten geven van hun positie. Austin eiste een onmiddellijke stemming^ doch na veel geharrewar ging de raad uiteen tot hedenmiddag. De op 29 November ingestelde verde lingscommissie voor Palestina heeft haar vergadering' voor onbepaalde tijd ver daagd. Het hoofdbestuur van de landelijke bedrijfsgroep hotel-, café-, restaurant- lunchroompersoneel, tot nu toe aange sloten bij de E. V. C. deelt mede, dat zij in een heden aan haar leden toe gezonden proclamatie verklaart, dat zy de organisatorische verhouding met de eenheidsvakcentrale heeft verbroken. Het hoofdbestuur is n.l. van mening, dat het zich organisatorisch losmaken van de E.V.C. een waarborg biedt, voor de leden beter dan in het verleden het geval was, vruchtbaar vakbondswerk te kunnen verrichten. De Eenheidsvakbe weging is na haar bijna driejarig be staan niet bestand gebleken tegen be paalde politieke beïnvloeding van de C.P.N. (De Waarheid). Bewust wordt door de leiding van de C.P.N. drang uit geoefend en gezorgd dat bepaalde per sonen bepaalde functies bezetten in de E.V.C.^ Het politiek onafhankeiyk ka rakter* ging verloren en de E.V.C. is ge worden een instrument in de handen van de C.P.N. (De Waarheid). In de proclamatie wordt voorts ge zegd: „WU keren ons bewust van de lei ders van de onafhankeiyke vakbewe ging (E.V.C.) af, een vakbeweging, waarvan de leiding bewust een koers gaat volgen, welke door ons wordt ver oordeeld en welke wij niet langer als politiek onafhankelijk aan de Neder landse werkers willen presenteren. Wij willen deze onwaarachtigheid niet lan ger verdragen. Wij spreken het ver trouwen uit, neen, wij weten het zeker, dat de overgrote meerderheid van onze leden zich achter deze proclamatie van het hoofdbestuur zal scharen." De vissersvloot is heden uitgevaren. Zaterdagmiddag gingen op alle vissersschepen te IJmuiden de vlaggen in top, waardoor de haven een feestelijk aanzien kreeg. Een grote mensenmenigte ktvam van het schouwspel genieten. Gelijk de bollenstreek met het orga niseren van „bollen-Zondagen" en bloemencorso's leder voorjaar dnizenden belangstellenden, tot zelfs van ver over de grenzen weet te trekken, zo is de IJmuidense visserij, en speciaal de ha ringvisserij, op de gedachte gekomen de aandacht te vestigen op dit product van de zee, door het organiseren van een z.g. „vlaggetjesdag". Reeds was dit in enkele vissersplaatsen ingevoerd, doch IJmuiden beleefde dit kleurig schouwspel thans voor de eerste maal. Zaterdagmiddag te ongeveer 3 uur begon de IJmuider Harmonie een muzikale rond wandeling door IJmuiden, waar reeds ve len, die bij het visserijbedrijf direct of in direct betrokken zijn. de vlag hadden uit gestoken. Langs de vissershaven, waar de haring vloot, keurig uitgedost, langs de kant lag te pronken, hadden velen reeds een plaatsje gezocht. Te ruim 4 uur begaven de voorzitter van de V.V.V. „IJmuidens Bloei", de heer M. Roos en de directeur van het Bedrijfschap voor Visserijproducten, drs. D. J. van Dijk, zich aan boord van de „Sahina", de K.W. 32, die het vorig jaar van de Katwijkse sche pen de prijs voor de best verzorgde ha ring won. Vanaf de stuurhut richtte de heer M. Roos een woord van welkom tot de vele genodigden, waaronder zich tal van plaat selijke autoriteiten bevonden, en tot het verdere publiek. „IJmuidens Bloei" is verheugd over de grote belangstelling en de spontaneïteit, waarmee „vlaggetjesdag" is ontvangen en uitgevoerd. Zeventig jaar geleden was IJmuiden nog een stukje duinterrein, waar slechts enkele vletterlieden woonden en thans is het 't centrum van de verse visserij. Vooral de wederopbouw van het visserijbedrijf, waar aan in de oorlogsjaren zware slagen zijn Verwachting tot Woensdagavond: Heldere, tamelijk koude nacht. Mor gen overdag droog en over het a'ge- meen zennig weer met iets lagere temperaturen dan vandaag. Meest matige wind tussen Oost en Noord- Oost. Zon 4.41-20.33, maan 16.15——3.26 Weinig hoopgevend Het minister Mansholt zich uit over deze export. Hiermede is het volkomen afgelopen. Denemarken en Nieuw-Zeeland heb ben ons van de markten verdrongen en geven ons geen kans deze te her overen. Thans ligt ongeveer 10.000 ton boter opgeslagen, die we niet kwyt knnnen. Nederland kan tegen deze landen, die boter exporteren tegen f 1.80, terwijl onze boter f 4.70 zon der overheidssubsidie kost, niet meer concurreren. In verband hiermede wees de minis ter op de noodzakelijkheid ons op an dere producten toe te leggen. De zuivel industrie moet zich omschakelen. Er moet meer kaas, gecondenseerde melk en dergelijke melkproducten worden gefabriceerd, waarnaar in het buiten land op het ogenblik grote vraag is. Er zyn goede prijzen te maken. Voor deze omschakeling van de zuivelindus trie, die de minister absoluut noodzake lijk acht, zal de overheid zo nodig voor credieten zorgen. Voorts merkte de minister op, dat de export van Ian'dbouw artikelen steeds meer gaat betekenen. In korte tijd zyn de bedragen voor de export van landbouwproducten gestegen van 900 millioen tot 1100 millioen gulden. Duizenden Nederlanders zijn met de Pinksteren op stap gegaan door het lieve vaderland. Zij hadden alles mee: de zon, de hemel en het sma kelijke krentenbrood. Naar alle oorden des lands kwamen zij: zij troken in drommen naar Zandvoort en Schevenin gen, of zochten de weg naar het Zuiden, waar het ook al een geweldige drukte is geweest. Met hen trokken de Belgen op. Vooral Maastricht kan van die Bel gen meepraten. Zij hielden er een soort D-day en verlieten het Limburgse heu velland niet eerder dan nadateen koel windje in de avondstond aankondigde met alle-geneugten, die ook daaraan verbon den zijn. Middelerwijl had het spoor twee dagen lang stromen reizigers van her naar der vervoerd en was al wat rijden kon op de fiets gekropen om de lang niet altijd gemakkelijke tegenwind te trotseren. Amsterdam stelde alleen nog maar belangstelling in de duinen van ZandvOort en de lommerrijke plek jes van het Gooi. Den Haag trok uit naar Scheveningen. Voetballiefhebbers namen een zonnebad te Heemstede en Eindhoven, waar ze tegelijk hun kam pioenen zagen strijden, terwijl Sonsbeek te Arnhem vol was van turners en 't hockeystadion te Amstelveen vervuld van sticks. Zo'n Pinksteren was er een om je te heugen. De diverse graden van verbranding zorgen daar wel voor. Want de- zon heeft ons niet in de steek gela ten, integendeel. Dat het strand daarom veel aftrek heeft gevonden, laat zich denker- Het heeft er weer gespannen op dat strand. Negen en dertig kleuters zijn gisteren in Scheveningen verzameld, waar zij huilend rondliepen: zij waren hun' moeder kwijt. Een politieagent moest van een der golfbrekers in het water springen om een klein meisje te redden, dat te ver de zee in was gegaan. De haven in Scheveningen zag er fees telijk uit. Net als in IJmuiden waren daar de vlaggen gehesen, want na deze Pinksterdagen vaart de haringvloot uit voor haar groot bedrijf. De kranten had den ervan verteld en alle vaders waren dus van .tevoren ingelicht. Ze konden het nu hun kinderen vertellen. Zoals zij ook met het grootste gemak konden vertellen, dat het goede weer aanhield, omdat De Bilt er extra zijn best voor had gedaan. Geen wonder, dat er dus de grootste eenstemmigheid heerste tus sen de gezinsleden, die met de Pinkste ren een dagje uit waren gegaan. Alles werkte er toe mee om een mens de vro lijkheid te geven, waarnaar hij verlang de. Hoe straalde de gouden regen! Met welk een élan trosten zich de seringen aan de bomen en welk een overdaad spreidde Nederland in de lente ten toon! Het was zóveel van het goede. Zóveel wat deugd doet en het leven te leven waard. En dit alles nog opgeluis terd met de milde sappigheid van kren ten in een sneetje brood, dat witter zag dan gewoonlijk. Wij hebben over onze Pinksteren niet te klagen gehad.... En dan repten wy nog alleen maar van de buitenkant' (Van onze Haagse redacteur) Uit een door het C.B.S. gepubliceerd overzicht van onze kolenpositie blijkt, dat de productie der Limburgse mijnen in het eerste kwartaal van dit jaar ge komen is op rond 82 pet. van die in 1938. Medio 1945 was de productie ruim 37.000 ton, medio 1946 bijna 640.000 ton en medio 1947 bijna 830.000 ton; in (ie eerste vier maanden van 1948 is gemid deld het cyfer 932.000 ton bereikt, zo dat de voorspelling niet voorbarig schijnt, dat Limburg weldra weer maan delijks een millioen ton steenkolen zal produceren. Ten aanzien van leveranties in het kader van het E.R.P. antwoordde de minister op een desbetreffende vraag, dat het niet onmogelijk is, dat over enige tijd meer sinaasappelen, bana nen en zuidvruchten in Nederland te verkrijgen zullen zijn. Minister Mansholt merkte verder nog op, dat de regering er ernstig rekening mee houdt, dat ook de textielindustrie spoedig grote mociiykheden by de ex port zal ondervinden. Onze Haagse redacteur meldt ons nog; Als bepaald sensationeel distributie- nieuws zijn de mededelingen van minis ter Mansholt te Markelo opgevat. Het ministerie van Landbouw deelt ons echter mede, dat men speciaal op twee punten de uitspraken van de bewindsman niet los kan maken van hun context. Zo is by de opheffing van de vleesdistribu tie als voorwaarde gesteld de mogelyk- heid van veevoederimport. Minister v. d. Brink heeft onlangs medegedeeld, dat de Marshall-dollars in het algemeen niet gebruikt zullen worden voor opvoering van het consumptiepeil; de import van veevoeder schynt hierby inderdaad als een uitzondering beschouwd te worden, zodat de vooruitzichten voor de vlees voorziening gunstig zyn. Met betrekking tot de boter wordt ons medegedeeld, dat de hoeveelheid van 10.000 ton, die de bewindsman als exportoverschot genoemd heeft, niet overschat mag worden. Dit betekent een goede maand extra productie en het ministerie acht het stellig voorba ring by een productie van 50.000 tonln totaal, hieruit een ommekeer in de distributie te verwachten. Men zou uit de mededelingen kunnen concluderen tot een vermindering van het margarine-aandeel in het vetrant- soen, doch dan doet zich het probleem voor van de hoge regeringssubsidies op de boter en spreekt ook het sociale ele ment mede boter vrijgeven of ruimer distribueren zou slechts een verbetering voor de meer gegoeden betekenen. Samenvattend werd ons verklaard, dat het nog geenszins duidelijk is, tot welke consequenties de uitlatingen van de be windsman bij de te volgen distributie- politiek zullen, leiden. Naar aanleiding van geruchten over vrykomen van sui ker en gedistilleerd werd ons nog ver klaard, dat dit nog niet aan de orde is. Met ingang van 1 Juni 1948 is be noemd tot burgemeester van Alkmaar mr. dr. H. J. Wytema, thans burgemees ter van Beilen (Drente). De nieuwe burgemeseter van Alk maar is lid van de P. v. d. A., presi dent-commissaris van de N.V. Bouw- kas voor Noord-Nederlandse gemeen ten, voorzitter van het bestuur van de gewestelijke dienst voor sociale wo ningbouw in Drente, voorzitter van de gewestelijke woningstichting, lid van de provinciale verkeerscommissie en pro vinciaal vertegenwoordiger van de K.N.A.C. in Drente. Naar het A.N.P. mededeelt, heeft de minister van Wederopbouw en Volks huisvesting besloten voorlopig voor de zomer van 1948 geen verbod uit te vaar digen tot het uitvoeren van onderhouds werken. Met ingang van Maandag 17 Mei is de prijs van gesteriliseerde melk en de daaruit bereide melkproducten verhoogd met 2 cent per liter. Ten vervolge op de maatregelen, die reeds eerder met het oog op de renta biliteit van het kruideniersbedrijf zijn genomen, zijn met ingang van Zondag 16 Mei de maximumprijzen van alle binnenlandse en van overzee aangevoer de kaasproducten verhoogd met 10 cent per kilogram; de bestaande maximum inkoopprijzen voor de detaillisten blij ven echter gehandhaafd. toegebracht, dwingt bewondering af. Wil Nederland zich blijven handhaven, dan zal bij het afsluiten van handelsovereenkomsten met het buitenland, een belangrijke plaats moeten worden ingeruimd voor het artikel vis, opdat deze belangrijke deviezenbron niet van de buitenlandse markt wordt ver dreven. Daarvoor is ook nodig, dat de Duitse grens spoedig voor onze vis wordt openge steld. Tenslotte wenste de* heer M. Boos de haringvloot veel succes toe. De directeur van het Bedrijfschap voor Visserijproducten, de heer drs. D. J. van Dijk, zeide in zijn rede. dat de haring de belangrijkste bron van inkomsten voor de visserij is. Het aantal schepen, dat aan de haringvisserij gaat deelnemen, bedraagt on geveer tweehonderd. Dit betekent een ka pitaal van rond 50 millioep gulden. Er zal dus opnieuw een groot kapitaal in bedrijf worden gesteld. Door de Duitsers is veel vernield, maar er is hard gewerkt om de vloot weer op peil te brengen. Toch wordt er nog ont zettend veel gemist en zijn vele goede schepen nodig. Vele Katwijkse schepen moeten noodgedwongen gebruik maken van de haven van IJmuiden. Natuurlijk willen zij graag een eigen haven bezitten en daarom is hun volledige medewerking aan deze eerste „vlaggetjesdag" des te sym pathieker. Spreker memoreerde, dat in 1947 een record-productie van ongeveer 1 mil lioen kantjes haring werd bereikt. Met on geveer 40 millioen kg. verse haring ver vulde het bedrijf zijn taak. Niet alleen het visserijbedrijf, aldus spre ker, heeft een taak, maar ook handel en consument, die voor een goede afzet heb ben te zorgen. Dat de haring tevens een belangrijke deviezenbron is. is nooit zo goed begrepen als in deze tijd. Tenslotte sprak drs. D. J. van Dijk de hoop uit, dat 1948 opnieuw een recordjaar moge zijn. Hierna hees drs. D. J. van Dijk, de na tionale driekleur en de bedrijfswimpel, waarna het muziekcorps het .„Wilhelmus" speelde. Tot besluit begaven de vele genocögden zich aan boord van de K.W. 170 de „Zee meeuw" voor een rondvaart, die ondanks de straffe Noord-Oostwind. tot buiten de pieren ging. Maar om de angst voor de deining te doen vergeten, doken uit het vooronder enige jongedames op, die toast met haring ronddeelden. Naar eerst thans bekend wordt, is Za terdagavond omstreeks zes nur het Britse stoomschip „Polken", groot elf honderd ton, by Borkum op een myn gelopen. Na twee unr verdween het schip, dat geladen was met mijnhout, in de diepte. De bemanning van het schip, veertien koppen, werd door de op weg naar Delf zijl zijnda Nederlandse coaster „Glory" aan boord genomen en'in de Nederland se haven aan land gezet. Een lid van de bemanning van het Britse stoomschip heeft een been gebroken. De moord op de 9-jarige Keesje Ver meulen, wiens lyk zoals men weet op 28 April in een zak genaaid in de Delfs- havensche Schie werd gevonden, is ver- moedelyk opgehelderd. Het spoor, dat de politie in handen kreeg, heeft ge leid tot de arrestatie van een 24-jarige instrumentmaker te Rotterdam. Deze is door de recherche aangehou den op grond van bepaalde aanwijzin gen, welke van zodanige aard zyn, dat ook de justitie aanleiding heeft gevon den zyn gevangenneming te gelasten. Het onderzoek wordt met kracht voort gezet. In het huidige stadium van hot onderzoek kunnen geen verdere mede delingen worden verstrekt. Opnieuw is een conflict uitgebro ken in de bloemenhandel. Een sta king, die voor onbepaalde tjjd is ge proclameerd, omvat de veilingen Aalsmeer, Rynsburg, Roelof-Arends veen, het gehele Westland, Nijmegen, Utrecht, Amsterdam en andere plaat sen. De export gaat echter normaal door. Reeds geruime tijd heerst verschil van mening tussen de kring van veilingen enerzijds en de organisaties van gros siers, straathandelaren en standwerkers in de bloemenhandel anderzijds. Oorzaak vormen de twee procent veilingkosten, die de veilingen, als organisatie van kwekers, aan de handel in rekening wensen te brengen. Het landelijk comité uit de bloemenhandel accepteert dit niet. omdat de groothandel zowel als de win keliers omzetbelasting door de regering opgelegd krijgen en de consumenten zijns inziens dan te zwaar worden getroffen. Enige maanden geleden leidde een conflict tussen de bloemenveilingen en de veilingkooplieden, naar men zich zal herinneren, tot een staking, die door een comité van actie van bloemenhandelaren was uitgeroepen. Gelijk bekend, bleef die staking toen zonder resultaat. Reeds toen werd door het comité van actie een nieuwe staking in het vooruitzicht ge steld. Van de zijde van de besturen der twee grote veilingen, n.l. die te Aalsmeeg en die te Rijnsburg, vernamen wij, dat we derom een spoedig verlopen der staking te verwachten zou zijn. Naar de mening dezer besturen zal de staking geen al gemeen karakter krygen. Men is van oordeel, dat het motief, waarop de sta king wordt geproclameerd, een voor wendsel zou zyn, aangezien de bloemen handel vrij is en dus geheel wordt be paald door vraag en aanbod. Intussen was Tweede Pinksterdag aan de coöperatieve bloemenveiling te Roe- Iof-Arendsvecn geen koper van buitcfi. Alle producten waren onverkoopbaar. T- I De aangevoerde prodneten werden ver nietigd. De staking was volkomen. De bloemenveiling te Utrecht is vry normaal verlopen. Te Rynsburg is de niet-koop- actie, evenals te Berkel en Poeidyk. vol ledig doorgegaan. Er werd hier alleen voor export gekocht. Dientengevolge ia een grote hoeveelheid bloemen onver kocht gebleven. Op de veilingen te Aalsmeer en Hon- selersdyk hebben de kooplieden zich niets of niet veel van de door het lande lijk comité geproclameerde niet-koop- actie aangetrokken. Wei werd overwe gend tegen zeer lage prijzen verkocht, maar de gehele aanvoer ging van de band. Naar de voorzitters dezer beide ver enigingen mededelen, nemen de vereni ging van snijbloem- en potplanthan delaren op het binnenland te Aalsmeer en de vereniging van snybloem-expor- teurs, eveneens te Aalsmeer, geen deel aan de actie. Maandagmiddag zijn in de gemeente Deurne drie boerderijen en twee woon huizen in de as gelegd. Het vuur is ont staan in een schuur van landbouwer B., waar kinderen waarschijnlijk 'n vuurtje hebben gestookt. Door de felle Oosten wind sloegen de vlammen over naar boerderij en woonhuis van B. en ver volgens werden de met stroo bedekte boerderyen van de landbouwers R. en M. aangetast. Hoewel de Deurnse brand weer met groot materiaal het vuur be streed en spoedig assistentie kreeg van de brandweren uit Helmond, Liessel "en Zelberg, kon niet voorkomen worden, dat ook nog twee woonhuizen door het vuur werden aangetast Van deze vyf percelen bleven alleen de geblakerde muren overeind staan. Zes gezinnen werden dakloos. Van de landbouwin- ventarissen kon nagenoeg niets worden gered, van de inboedels kon het groot ste gedeelte in veiligheid worden ge bracht. Enig vee, varkens en kalveren, werd mede een prooi van de vlammen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1