'f I Leger van koning Abdoellah dringt Jeruzalem binnen Massale troepenconcentraties rond Tel Aviv Arabische landen uit de V.N.? De rol van Oberst Fullride in het drama van Putten Wegbranden van verf veroorzaakt hevige brand in Koninklijk Paleis Noordeinde Kostbare inventaris kon in veiligheid worden gebracht VUURWERKMAKERS HEBBEN HET DRUK m St. Antoniusscholen 50 jaar ¥t Tussen zonnen en fonteinen zal het beeld van de Koningin vlammend aan de avondhemel staan Een terugblik op het gouden verleden J Het weer. Tot hoofd en hart w 6?* S64 V s. Wegvoering van 600 mannen en brandstichting in 100 huizen hem ten laste gelegd Amerika wijst voorstel van Stalin af Enorme ravage in het verbrande deel Toch een lijst Weiter? Fraude bij „Kunstbezit" Merkwaardig bedrijf even buiten Leiden Bouw van stuwdam in de Oostelijke Nijlmond Grote viootmanoeuvres in Middell. Zee Zuster Josepha en zuster Sophia p |oo m Woensdag 19 mei 1948 72ste JAARGANG No. 24154 ïaV ïf s!» EEN ZWARTE OOIEVAAR "llilSlIËR Pater Kuypers verongelukt lit k. '15 •t. 15 :s. |o- 00 3W- Irt* 20 U »o. .38 jvs. la. et. in. .15 .00 Bu*EAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: T SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM ■eiefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 ^oonnementen 20800 - Postgiro 143480 *0ONNEMENTSPRI3S 34 cents per week, 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Wr»d. hoofdredacteur: W. Severin. Directeur: J. X W. Boerriqter. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per miHimetef- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentlën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. P- lot> hu d. iy- kan ie. lux*. pijl» iraf 33. idea" u's* B'di^ IP^ rn- in. adi' ar»1'' .folT iatju, m- Bet Arabische legioen van koning AbdóeHah van Transjordanië, dat in de eerste dagen van de strijd een groot ge deelte van Midden-Falestina heeft be- Zet' is Dinsdag Jeruzalem binnengedron- epn en heeft de aanval geopend op de die nog steeds stand, houden in fle Joodse wijk van de oude stad. Arabische infanteristen marcheerden ♦anmiddag snel de oude stad binnen en 1»men posities in, die bijna naast de Joodse machinegeweernesten gelegen waren. De soldaten van het Legioen mar cheerden over de keien van de Via Do lorosa, voorbij de kerk van het Heilig Graf en de torens van de Poort van Damascus. De Arabische troepen zijn in een he vig artillerie-duel gewikkeld met de Jo den, die posities innemen in de nieuwe stad, doch de mogelijkheid om de Joden in de oude stad te ontzetten schijnt niet aanwezig te zijn. Troepen van het le gioen hebben versterkte, posities ingeno men rond de stad, vanwaar zij het ge hele stadsgebied van Jeruzalem bestrij ken. Tot nu toe zijn de historische ge bouwen gespaard gebleven en de con suls der Christelijke landen doen wan hopige pogingen de wapenstilstand te 10 een onzer speciale verslaggevers) Sommige plaatsnamen zijn in de oorlog tot begrippen geworden: Ber- ken-Belsen, Auschwitz, Lidice. En zij, die begrippen, dekken een reeks van afgrijselijke verschrikkingen die nu, drie jaar na de bevrijding, nog in staat zijn gans ons gemoed met wal ging te vervullen en die schier apoca lyptisch moeten zijn geweest voor de- Benen die ze beleefd hebben. Putten *s ook zo'n plaatsnaam. Vandaag staat voor het Arnhemse Bijzondere Gerechtshof een man te recht, die in het drama-Putten een rol beeft gespeeld: Oberst Fullride, Duits officier. -In de nacht van 30 September op 1 prober werd in de nabijheid van Put- '®n door de illegaliteit een aanslag ge legd op een groep Duitse pfficieren, onder wie Rauter. Men kent de gevol- p" van de verschrikkelijke nazi-haat daarna over het dorpje losbarstte, n Wülisch gaf het bevel: Putten moet gorden ontruimd, de mannén beneden P vijftig zullen naar Duitsland worden ootransporteerd, het hele dorp wordt Platgebrand. En het Was Oberst Full- f'de, die dit bevel ten uitvoer moest rengen en ook ten uitvoer bracht. In het vooronderzoek van deze zaak, 5''t twee jaar geduurd heeft, is door Wlride steeds beweerd dat hij aanvan- p'ijk geweigerd heeft aan het bevel Sn Von Wülisch te voldoen en dat hij parna door traineren getracht heeft tijd t winnen tot de v.erhitte gemoederen bedaren zouden zijn gekomen. Zelfs ,en schriftelijk bevel van Christiansen plf zou hij op verschillende manieren •psaboteerd hebben. Nochtans heeft de procureur-fiscaal, p- G. Fikkert, aan Oberst Fullride ten Sste gelégd, „dat hij opzettelijk en in fpijd met de gébruiken van de oorlog met die van de menselijkheid alsver- p'dingsmaatregel zeshonderd mannen Sft Putten als represaille voor de over- l op een auto met Duitse officieren. PeIt doen wegvoeren, en dat hij vrou- b e1' kinderen en ouden van dagen uit jph' n uit hun huizen heeft verdreven JC "lat onder zijn verantwoordelijkheid aderd huizen in brand zijn gestoken het is doodstil in de zaal als mr *Kert deze aanklacht, die zelfs in de v/,n het nationale park „De Hoge werd voor. het eerst te e*s de Pinksterdagen een zwar- <tg gevaar waargenomen. Volgens iic>p]indigen is het'ruim 300 jaar Om, n> dat de zwarte ooievaar in w-na. verbliif hield. ambtelijke en onaandoenlijke taal waar in zij gesteld is, ontroering bij allen teweegbrengt, voorleest. De laatste acte van het drama-Putten is begonnen. En wellicht zal deze laat ste acte een drama op zich vormen: het drama-Fullride. Een luchtfoto van het brandende paleis Noordeinde. Duidelijk zichtbaar is. dat de bovenste étages aan de voorzijde en de vleugels aan de achterzijde ge heel uitbrandden. Van de prachtige empire-balzaal is het dak ingestort en zijn alleen de verkoolde staketsels te zien. Voor het paleis de vrijwilligers, die in allerijl werkten om de kostbare in ventaris te redden, want de verschillen de eigenaren uit vier eeuwen (het pa leis werd gebouwd in 1533) hadden een prachtige collectie aangelegd, die \^tot over onze grenzen beroemd was.J herstellen. Zij vinden echter bij de Ara bieren weinig gehoor. Men verwacht, dat de Joden, die nog steeds geen verbinding hebben met Tel Aviv, niet lang meer stand zullen kunnen houden in Jeru zalem. (Vervolg op pag. 4) Het voorstel, vervat in Stalin's „open brief" terug aan Henry Wallace, dat be sprekingen met de V.S. wenste op basis van door Wallace in een „open brief" aan Stalin geuite denkbeelden, is giste ren te Washington van de hand gewe zen. In een officiële verklaring, door Marshall na overleg met Truman gere digeerd, heet het o.a.: „Het oordeel van premier Stalin, dat een vredelievende regeling van de hangende problemen mogelijk en nood zakelijk is, is bemoedigend. Maar de specifieke kwesties, in premier Sta lin's verklaring opgesomd, zijn geen bilaterale kwesties tussen ons land en de Sovjet-Unie. Zij zijn van zeer groot belang voor vele landen en zijn de afgelopen twee jaren of langer be sproken in lichamen, waarin andere landen vertegenwoordigd waren, zo als de V.N. en de raad van ministers van Buitenlandse Zaken." Zoals de U.N.O.-commissie voor atoomenergie gefaald heeft door ob structie van Rusland en Oekraïne, zet de verklaring uiteen, zo is het ook met de andere problemen, die Stalin noemde, gesteld. Bü Wath-on-Dame, 32 kilometer ten Zuiden van Leeds, is Dinsdagmiddag een personentrein uit de rails gelopen. Er werden 4 personen gedood en 41 gewond. Men vermoedt, dat de rails krom getrokken waren door de bran dende zon. (Van onze Haagse redacteur) Een wrange ironie heeft hei gewild, dat juist in de week, waarin de residentie in hei teken staat van de Brandweer- tentoonstelling, de vlammen haar prooi hebben gezocht in een der gebouwen, welke de Hagenaars het dierbaarst zijn: hei Koninklijk Paleis aan hei Noordeinde. Sedert jaar en dag werd de noodzaak gevoeld hei witte gebouw opnieuw en grondig ie schilderen,- gistermorgen om 10 uur werd eindelijk door de firma Pieierse aan dit werk, de strakke lijn van de voorgevel weer op ie halen, begonnen, doch om 12 uur - ontstond bij het wegwerken van de oude verflaag een klein brandje, waarmede de eigen blusinstallatie van hei paleis weinig moeite had. Een nauwelijks vermeldenswaardige gebeurtenis, welke zich om - kwart vóór 3 echter"zou herhalen in een omvang, die het paleis noodlottig is geworden. .Wederom trachtte het paleispersoneel eigenhandig het vuur te bestrijden, doch ditmaal bleken de vlammen machtiger dan hun bestrijders; ofh 2 minuten vóór 3 het verlies van 5 a 10 minuten heeft volgens deskundigen de schade nog gro ter gemaakt moest de Haagse brand weer gealarmeerd worden, die onmid dellijk met motorspuiten en eerst later met ladderwagens aanrukte Een der vier schilders, die aan de voorzijde van het hoofdgebouw de 8 a 7 m.m. dikke verflaag afbrandden, had plotseling geknetter onder zijn brandlamp gehoord; door een kier van de vermolmde daklijst werd het vuur aangewakkerd en het vond verder gretig voedsel langs het kurkdroge dak en de lijst, welke er tegenaan ge timmerd zat De schilderswerklieden kondén met hun emmers water en zand, die volgens de voorschriften bij de hand waren, weinig beginnen; voor de concierge was het onmogelijk, dit deel van het dak van binnen uit het gebouw te bereiken en zo was het de brandweer, die, na een gat in het dak gekapt te hebben, direct voor een vuurzee kwam te staan, welke zich snel uitbreidde en het oproepen van nieuw materieel noodzakelijk maakte. Van dit ogenblik af kreeg het publiek eerst recht in de gaten, dat het paleis ernstig gevaar dreigde. Drommen Hage naars begaven zich naar de binnenstad, waar aldra een 50 man politie alle stra ten rondom het gebouw afzetten. Hoog sloegen de vlammen uit op het dak; met 20 stralen ging de brandweer het vuur energiek te lijf. Op de tentoonstelling van Houtrust kwam om 8 minuten vóór 3 het ont stellende telexbericht binnen; enkele manschappen van de brigades uit Alk maar, Groningen en Arnhem, die voor demonstraties toevallig aanwezig wa ren, begaven zich naar het Noordeinde en vooral de brandweerauto van Westzaan, direct ter assistentie op eigen initiatief van de commandant naar de binnenstad getogen, 'nam een werkzaam aandeel in het blussings- werk. Gedurende anderhalf uur heeft men door middel van de mobilophoon-instal- latie der P.T.T in de Houtrust-hallen het verloop van de brand van seconde tot seconde kunnen volgen en inmiddels zagen wij op het Noordeinde de verbe ten strijd van mensen tegen vuur. Grote rookontwikkeling De rookontwikkeling was enorm; vaak leek het of de zon verduisterd was. Zeven motorspuiten waren in actie; op de Magyrus-ladders zwoegden de Haag se brandweerlieden om het Koninklijk Paleis te behouden. De garnizoenscom mandant, kolonel Claassen, stelde een groot aantal manschappen ter beschik king, om de bedreigde gedeelten van het paleis te ontruimen. Van alle kanten snelden detachementen matrozen, solda ten en groepen padvinders toe, om bij dit zware werk: het wegslepen van ban ken, monumentale Japanse vazen van 2 meter hoogte, enorme schilderijen en moeilijk te hanteren ornamenten, te hel pen. Z.K.H. Prins Bemhard, Min.-President dr. Beel, de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr. Kesper, de Offi cier van Justitie en enkele Haagse wet houders verschenen spoedig om het blussin^swerk, dat onder leiding van de Haagse brandweercommandant Otten stond, gade te slaan. Tussen hen bewo gen zich matrozen, die zich ijlings van hun branie-kraag ontdeden, paleisperso neel, dat zwoegde, om kolossale lopers uit de vensters naar beneden te werken en de radio-jeeps van de politie, die het contact onderhielden tussen de voor- en achterzijde van het paleis. Met donde rend geraas kwam een enorme luchter in de Balzaal naar beneden. Een brandweerman sprong achteruit door een ruit van de balcondeuren; na dat het vuur op de bovenverdieping zijn vernielend werk had gedaan, was nu het plafond van de eerste verdieping aan de beurt. De brandweerwagens met een capaciteit van 1000 liter putten het water uit alle brandkranen van het pa leis en uit de vrij diepe vijver uit de hoftuin. Achter de betimmeringen in de Balzaal kwam het vuur en in de holle pilasters, even zovele schoorstenen en trekgaten. Vuur op doodlopende gang ingesloten Niettemin slaagde men er, na ver schillende sponningen weggekapt te hebben, langzamerhand in het vuur in te sluiten op een doodlopende gang; een gunstige omstandigheid is geweest de zigzag-vorm van het dak, die be perking van de vlammen mogelijk maakte als het dak uit één stuk geweest was, zou de ramp niet te overzien zijn geweest. De achterzijde van het hoofdgebouw, waar zich ver trekken bevinden voor gepensionneerd personeel, kon behouden blijven, doch alle zoldervertrekken aan de voor zijde, de Balconzaal, daarnaast de Kleine Balzaal en aan de achterzijde de Grote Balzaal zijn geheel uitge brand. Intact zijn gebleven de eetzaal en de zeer brandbare Indische Zaai, die ook voor waterschade gespaard bleven. (Vervolg op pag. 3) Brandweerauto's, ladders en spuitgasten, samengestroomd voor het Paleis om nog te redden wat mogelijk is. Een politieagent en een brandweerman dra gen een van de tapisserieën weg. Met man en macht is er gewerkt om de kunstschat ten en verdere inventaris te redden. Naar wij uit kringen rond de heer Weiter vernemen, zou thans definitief besloten zijn tot het uitkomen bij de a.s. verkiezingen met een lijst Weiter. Mededeling van dit besluit is, naar men ons mededeelde, gedaan aan H. M. de Koningin en aan Z. Em. Johannes Kardinaal de Jong. Een dezer dagen zou van het besluit officieel medede ling worden gedaan. Stichting had slordige administratie Bij de stichting Nederlands Kunst bezit, die zich bezig houdt met het opsporen van Nederlands kunstbezit in Duitsland, is ernstige fraude ge pleegd. De centrale vermogensopspo ringsdienst en de corruptiedienst zijn erin geslaagd volledig klaarheid in de zaak te brengen. Een zeer slordig ad ministratief beheer blijkt niet weinig deze fraude in de hand te hebben ge werkt. Wanneer de stichting eenmaal in Duitsland kunstschatten had opge spoord, die aan Nederlanders toebe hoorden, werden deze zolang hier opge slagen tot men de eigenaar had inge licht. Een der inspecteurs der stichting maakte nu gebruik van de omstandig heid, dat men grote verzamelingen niet had geboekt. Hij nam steekpenningen aan en liet in kleine plaatsen veilingen organiseren. Op deze wijze werden de kunstschatten voor een koopje in han den gespeeld van zijn medeplichtigen. Ook naar hen zoekt de recherche naar stig. Hoeveel schade met 'deze malver saties aan de eigenaars der verduisterde kunstschatten is berokkend is nog niet vast te stellen. Een reorganisatie van de stichting komt evenwel zeer gewèns' voor. (Van een onzer speciale verslaggevers) Zo zal het zijn. Als de avond daalt en de vogels zwijgen, zulten plotseling vuurspattende pijlen door de hemel klieven. Duizenden bomyien zullen kapot barsten en tussen walmende vuren zal aan de einder eensklaps Haar beeld staan. Groots zal dat zijn en statigZonnen en fonteinen zullen het omgeven en het zal vonken in alle tinten, die oude vuurwerkmakers in donkere nachten konden ontdekken. Van de zon zal het de glans hebben en hoog erboven, laaiend als een brand, zal aan de hemel daarbij nog Haar naam staan vurig en striemend: WILHELMINA. Daarvoor zwoegt men nu. Voor dit slotvisioen. Avond aan avond zit daar boven een oude vuurwerkmaker in de stilte van zijn huis, tekenend en ont werpend. Want meent niet, dat het vuurwerk een kwestie is van een ,ech- nisch procédé, dat het gaat om mengen en verbindingen. De heer A. J. Kat, di recteur van 's lands grootste vuurwerk fabriek te Leiden, die zichzelf de eer kan geven van één van Europa's groot ste vuurwerkmakers te zijn, zou u an ders verklaren. Een vuurwerk, zegt hij, wordt niet gemaakt, een vuurwerk wordt geboren. Het wordt gezien, uitge tekend en ontworpen, want een vuur werk is een kunstwerk. En alleen wie zichzelf kunstenaar weet, kan goed vuurwerkmaker worden. De heer Kat zegt dit met grote over tuiging en als men .hoort van zijn suc cessen overal ter wereld, als men hoort van zijn export, die zich uitbreidt tot Brazilië, Vehezuela, de Goudkust, Sin gapore, West-, Brits- en Nederlands- Xndië, dan kan men moeilijk anders dan hem geloven. Moeten immers ook liiet de feiten hem gelijk geven? Alle grond stoffen voor de vuurwerk-industrie, ook die voor rotjes en zevenklappers, moe ten worden geïmporteerd en kan men aannemen, dat de Nederlandse regering daarvoor deviezen zal beschikbaar stel len, wanneer diet de baten de kosten zouden overtreffen? En dat gebeurt bij deze industrie. Want ondanks het feit, dat de bin nenlandse productie zeker in dit jubeljaar die van de export vier maal overtreft, is de vuurwerk-indus- tri voor 's lands financiën een uiterst gunstig bedrijf. Het is namelijk de enige branche, waarin de kosten van grondstoffen-import en de opbrengst van de export zich verhouden ais 1:8. Het is ook een merkwaardig bedrijf. Het ligt daar even buiten Leiden aan de Haarlemmer Trekvaart, maar geen vreemdeling, die dit complex ooit voor een fabriek zou verslijten. Het is een goede hectare groot. Het wordt doorsne den door een klein troebel water, waar rond de vlier groeit en de eik en de beuk. Het is, hoe vreemd het ook klin ken moge, een bosrijke fabriek. Het be staat. ter wille van de veiligheid, uit vele kleine gebouwtjes. En daar tussen door heeft de natuur vrij spel. Nog maals, een eigenaardig bedrijf. Naast vuurwerk, groot en klein, maakt men er ook signaalpijlen voor de scheep vaart, lichtboeien en allerhand oefen granaten voor het leger. Men treedt er binnen in een kamer, waarvan de bege- Verwachting tot Donderdagavond: Tamelijk heldere nacht, echter in het Noorden van het lapd tijdelijk mist of lage wolkenbanken. Morgen overdag enkele overdrijvende wol kenvelden. Droog weer. Zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtin gen. Weinig verandering in tempera tuur. Zon 4.39—20.34. Maan 17.39—3.39. leider u vertelt, dat als van de stoffen, die daar worden gemengd, ook maar een spoor in het belendende perceel zou geraken, het gehele bedrijf op zijn grondvesten zou schudden. Het is een bedrijf met een oefenterrein. Een wei land even buiten Leiden, waar telkens en telkens als weer de avond gedaald is de experts proeven nemen, waar de kos telijkste vuurwerken als proeven wor den afgestoken en waar naast elkaar mengers en -experts zich vergapen aan hun eigen producten. Het procédé daar van is geheim. De omvang van de productie, spe ciaal voor dit jubeljaar, is nog onbe kend want twee factoren heeft men nog niet in de hand. Men weet nog niet hoeveel bestellingen er zullen binnenkomen en men weet nog niet, hoe op 31 Augustus zich het weer zal gedragen. Als 't eens ging regenen Dpor Nederlandse maatschappij De Nederlandse Maatschappij voor Havenwerken N.V. te Amsterdam en de Société de Construction des Batignol- les te Parijs zijn een contract aangegaan met het Egyptische ministerie v%n open bare werken voor de bouw van een stuwdam in dc Oostelijke Nijlmond bij Elfina. De kosten van deze bouw zullen zijn 3.274.000 Egyptische ponden. Het werk zal onmiddellijk worden begonnen, het moet op 1 Maart 1951 voltooid zijn. Oefening door 29 Amerikaanse oorlogsbodems Het Amerikaanse ministerie van ma rine heeft bevestigd, dat 29 Amerikaan se oorlogsschepen in Juni en Juli grote manoeuvres in de Middellandse Zee zullen houden. Het heeft de juistheid ontkend van krantenberichten, die zeggen, dat het plan „strikt geheim" zou zijn De route van de betrokken schepen is reeds ge publiceerd. Het gehele eskader, bestaande uit een groep van 13 schepen, waaronder het slagschip „Missouri" en het vliegdek- schip „Coral Sea" en een groep van 16 oorlogsschepen, zal tussen 21 en 26 Juli Lissabon bezoeken en zich daarna in tweëen splitsen voor andere bezoeken, o.a. aan Monaco, Genua, Algiers, Gi braltar en Casablanca. Op het stationsemplacerr.ent te Boxtel is de ruim 70-jarige pater E. J. Kuy pers, die pas sedert een week uit de missie van Midden-Afrika gerepatrieerd was, uit de reeds rijdende trein ge sprongen, toen hij waarschijnlijk te laat bemerkte, dat hü moest uitstappen. De missionaris kwam daarbij te vallen tus sen het perron en de trein. Hij werd vermoedelijk op slag gedood. Verscholen achter de St. Bavokerk aan de Herenweg ligt een complex schoolge bouwen, dat door de voorbijsnellende automobilist niet eens wordt opge merkt, maar dat in Heemstede zeer bekend is en zelfs ver daarbuiten een uitstekende naam heeft door het goede onderwijs, dat daar wordt gegeven op velerlei gebied en dat, bekend als de St. Antoniusscholen, op 15 Juni het gouden jubileum gaat vieren. Duizenden hebben van de bewaarschool tot de modevak school hier hun opleiding genoten en zij vormen thans een grote schare van flinke Katholieke vrouwen, die als moeder of op de een of andere plaats in 't maatschap pelijk leven de vele goede lessen in praktijk brengen. In alle kringen en standen en verspreid over het hele land vindt men de vroegere leerlingen en wanneer zij op de een of andere wijze zullen vernemen, dat „hun" school thans jubileert, zullen zij met grote dankbaarheid nog eens terugdenken aan de prettige jaren en het goede onderricht dat zij daar hebben ontvangen. Uit Rome .wordt bericht, dat de Ita liaanse minderheidssocialisten besloten hebben toe te treden tot de nieuwe Ita liaanse regering Een halve eeuw geleden begon het eerste streven naar de ontwikkeling, welke later oversloeg naar de ge hele gemeente Heemstède en die tot de resultaten heeft geleid, welke thans da gelijks bewonderd kunnen worden. Het was wijlen pastoor Zeegers z.g., bij wie het denkbeeld ontstond, Heemstede een R.K. school voor meisjes te bezorgen en hij wendde zich vol vertrouwen tot de Congregatie van de Zusters Francis canessen. van Bennebroek, toen nog te Rotterdam aan de Coolsingel gevestigd, om de nodige leerkrachten. Het verzoek werd ingewilligd en alle krachten werden onmiddellijk gerequireerd. Nadat op 14 October 1897 de eerste steen was gelegd voor school en klooster, waarbij reke ning was gehouden met een gestadige groei, werden op 2 Juni 1898 de eerste onderwijskrachten, de E. Z. Wilhelmina, Agneta, Henrica, Valerie en Josepha, van wie de laatste nog in leven is en het ju bileum hoopt mee te maken, feestelijk ingehaald en de historie gewaagt zelfs van het feit, dat zij per rijtuig van het station te Haarlem werden gehaald. Op 6 Juni van dat jaar werden school en klooster door de tóenmalige vicaris-ge neraal van het Bisdom Haarlem, de la tere Bisschop, Mgr. A. J. Callier z.g., plechtig ingewijd en met het onderwijs kon een aanvang worden gemaakt. De drie eerstgenoemde zusters begon nen met een bewaarschool.de beide laatsten namen de naaischool voor hun rekening en zuster Wilhelmina werd met de algemene leiding belast. Al spoedig werd de belangstelling voor de school, I Als. vien zelf vertrouwen wil in- I boezemen, moet men beginnen het l jegens anderen te betonen. ook van de zijde der oudere kinderen, zo groot dat reeds een jaar later, op 1 Juli 1899, een school voor lager onder wijs werd geopend, wat naturlijk tenge volge had, dat het aantal leerkrachten sterk moest worden uitgebreid. En toen bleek reeds, hoe juist pastoor Zeegers had gezien, toen hü een groot klooster liet bouwen. De groei hield niet op en in 1918 werd de Uloschool voor jongen^ en meisjes geopend, met welk onderwijs de Antoniusscholen hun uitstekende reputatie niet alleen beves tigden, maar zelfs verhoogden. In 1926 werd 'de school uitgebreid en aange past aan moderne begrippen. Er kwamen een nieuwe bewaarschool en een afzon derlijk gymnastieklokaal, waarbij wijlen architect Nijman de bouw deed aan sluiten bij het bestaande complex. In 1930 bleek de splitsing van de Ulo school een dringende noodzakelijkheid te zijn en de Broeders van de Christe lijke Scholen namen toen niet alleen de jongensscholen onder hun beheer, maar vestigden tevens de St. Henricus Mulo- school, zodat de Zusters even ruimte kregen. Lang duurde dat echter niet, want door de zeer sterke uitbreiding van Heemstede en de drang naar meer uitgebreid lager onderwijs was de ruim te spoedig weer te klein en zagen de Zusters Franciscanessen zich genood zaakt in de nabilheid van de scholen een drietal lokalen te huren. Een zeer moeilijke tijd werd doorgemaakt, toen van Augustus 1939 tot Augustus 1940 een groot deel van de school door het Nederlandse leger in beslag werd ge nomen en .het onderwijs daardoor na tuurlek geducht te lijden had. Merk waardig genoeg ls juist deze school voor een Duitse bezetting gespaard gebleven en misschien *is dit wel gekomen, door dat onze „beschermers" door de afge legen ligging haar niet zo spoedig in de gaten hadden. De zusters konden, toen de Neder landse soldaten na een jaar de school hadden ontruimd, de villa's aan de Nobellaan weer verlaten en in de eigen vertrouwde lokalen het werk voort zetten. (Vervols op pag. 2)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1