mislukte pogingen, en dat wat TUSSEN WC DE NOORMAN-DE STEEN VAN ATLANTIS De NEW LOOK en de LENTE MENSEN EERST LATER BLIJKEN KAN DE VOEDING VAN DE AANSTAANDE MOEDER Brochure over herbouw j Republiek wil eigen aanzien houden tijdens de interim-periode AAIEN en De les van drie jaren Loon- en prijspolitiek in Engeland DE BRAND IN HET KON. PALEIS Bollensmokkel naar \HWfDOMED INI PE1& VROUW Engeland Het inkomen van de Koningin Van oma's en tantes Buitenlandse betrekkingen en eigen leger WOENSDAG 19 MEI 1948 PAGINA 3 BUITENLANDS OVERZICHT W Meubilair naar de koninklijke stallen Bijna 3 ton schade R.K. Jongensweeshiris Amsterdam Y> Haarlemse rechter straft Grondwetswijziging voorgesteld 'ff door RICHARD POWELL (Wordt vervolgd) Bestrijding dysenterie- epidemie ZWel de uitwisseling tussen Molotov en Marshall door bemiddeling van ambassadeur Bedell Smith, als is o*n S "open brief' aan Henry Wallace, ln p. mislukking uitgelopen. Althans heJ?Verre' dat geen van beide stappen Ma t lcunnen leiden tot vaststelling van (er datum en agenda voor een con ditie der Groten of ook maar tot (tot vage eensgezindheid daaromtrent f„,etl Moskou en Washington. In directe tjj ea gemeten heeft nóch Marshall's lja °®atiek-geheime nóch Stalin's open- schi"Üven een steek aan de huidige 'Weke situatie veranderd. Het oude lied 1 wederzijds beschuldigen en van el- ge verantwoordelijk stellen voor de te- j^*°orclige internationale spanningen i. een nieuwe wüs gekregen, en daar "t het bij. J^r onmiddellijk succes geschat dan w,J<l- Wanneer men verder ziet, blijft er T twee in rook opgegane pogingen, een vreedzame overbrugging te slaan tJ(iVpn de diepe kloof tussen Amerika en .Sovjet-Unie, echter nog iets over, dat l We hoop geeft, een as, die op de 86 duur de vruchtbaarheid van de wel sterk zou kunnen beïnvloeden, behalve immers de verwijten, die Ame- en Rusland elkaar in hun verkla gen maakten, zien zij in, ook geza- ehlijk verantwoordelijk te zijn voor en vrede. Men kan dit alles al J'6 geweten hebben en er niets nieuws z'en, dat dit ook in officiële verkla gen wordt gezegd, men kan er toch langs, te beamen, dat we tot vlak de oorlog terug moeten gaan, om ^gelijke uitingen aan te treffen niet J®eh, maar om daarnaast ook werke- ^Pogingen aangewend te zien, die ver- "Woordelijkheid samen te dragen. Het is niet voldoende de démarches over en weer te bestempelen met ij. „propaganda" voor enig doel. Men JJet aannemen, dat èn Russen èn Ame- j anen redenen hebben, welke dan ook v? h°e egoïstische dan ook, om vrede te 'langen. Hoe meer egoïstSseh die re- jkn zyn en hoe meer de vrede strookt ic} het belang van beide afzonderlijk, U? te meer kans is er, dat die vrede gezamenlijk optreden gehandhaafd j.'j°t. Van dit „nationale" egoïsme" doet (l^shall noch Stalin afstand, getuige 6 Inhoud van hun beider brieven. Te- geloven zij evenwel aan de mo- ij 'ikheid van het naast elkaar bestaan, J*-2- van het mèt elkaar bestaan der «e ideologische, economische, politieke ^Mexen Rusland en Amerika. u^et is uiteraard de vraag, of dit ge- Jj1 al of. niet „voor de gelegenheid" £*<1 geschapen, of het iets anders be- ent dan een erkenning van de on gelijkheid aan beide zijden, de ander j*Verniet'igen. Maar die erkenning be kent het dan toch op z'n minst en khnnen we het voorlopig wel mee ^Ien- De adempoos waarnaar de we- verlangt is blijkbaar, aldus moet 'h op grond van de jongste Russisch- ^erikaanse correspondentie wel con demn, onvermijdelijk, omdat de rivalen geen kans zien elkaar te over troeven. Het moet wel de les van drie jaren nüdassery en vuisten ballen zijn, dat men thans begrijpt, even ver, mis schien zelfs verder, te komen, wanneer men althans in formele hartelijkheid naast elkaar leeft. Werkelijke vriendschap tussen staten is, als zij ai ooit bestaan heeft of bestaan zal, niet te verwezenlijken tussen twee machten, die in hun verzwegen of pu blieke pretenties elkaar zozeer beconcur reren. Die werkelijke vriendschap ligt echter aanzienlijk boven het minimum van wat de vrede eist. Officiële welwil lendheid is al genoeg, juist indien zij Is gebaseerd op het strikte eigen belang. De verklaringen van Marshall, Molotov en Stalin bevatten, temidden van veel wat in laatste instantie niet ter zake doet, toch ook iets dat bruikbaar is om die officiële welwillendheid te vestigen: de erkenning van het eigen onvermogen. Moge dat de basis zijn, waarop nieuwe stappen worden gezet. (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, 19 Mei Productie en het peil van prijzen, ar beidslonen en winsten vormden de hoofd onderwerpen in de debatten van giste ren op het socialistische partijcongres te Scarborough. De conferentie nam een resolutie aan, welke, met enige reser ves, de' politiek van Sir Stafford Cripps ten opzichte van winsten, prijzen en lonen goedkeurde en verwierp een re solutie van tegenovergestelde aard. Er was echter genoeg critiek. Bevan en ex-kanselier Dalton bliezen beiden verheugd de partijtrompet, zoals dat op dergelijke conferenties pleegt te geschieden, maar terwijl Bevan het deed voorkomen of het socialisme het land reeds gered had, nam minister Morrison, denkend aan de naderende algemene verkiezingen, een meer rea listisch standpunt in en waarschuwde hij de vergadering, dat socialisme al leen niet genoeg was, dat men niet door kon gaan met het uitpersen van de kapitalisten en dat er hardef ge werkt en meer geproduceerd moest worden. Hij herinnerde eraan, dat chèques voor grote bedragen waren uitgeschre ven en dat het nu de taak van de bur ger was, ervoor te zorgen, dat deze chèques gehonoreerd konden worden Hij waarschuwde zijn gehoor, dat de kiezers wel eens op onaangename wijze uiting zouden kunnen geven aan hun ontevredenheid, indien de socialisten er niet voor zorgden, dat een aanzienlijke verhoging van de nationale productie een rechtvaardiging schiep voor de so ciale maatregelen, ingevoerd door de huidige regering. (Vervolg van pag. 1). De Intendant van het Paleis, die ver tegenwoordigers van de pers des avonds, toen het vuur nog nasmeulde, te woord stond, kon ook mededelen, dat, dank zij de snel verleende sjou wershulp, geen enkel stuk van waarde verloren is gegaan. Bijzonder gelukkig mocht men zich ook prijzen, dat het schilderij „Josef en Maria" van Murillo gespaard is gebleven. De ravage in de getroffen gedeelten van het paleis is echter enorm. Om half 5 werden de Magyrus-ladders ingetrok ken en scheen het ergste gevaar bezwo ren, doch een kwartier later moesten ze weer dienst doen, omdat de vlammen, die aan de dakspanten lekten, de strijd nog niet opgaven. Om 5 uur was men het vuur wel overal meester en konden wij een kijkje nemen in de paleistuin, waar de kost baarheden over de gazons verspreid lagen. Amalia, de echtgenote van Casi- mir Ilf keek ons uit haar schilderijlijst onder een boom verwezen aan; Boeddha lag ter aarde bij een rozenstruik, even verder lagen rode lakei-uniformen, geel gebiesd; porcelein met Engelse wa pens en kostbare serviezen met de gou den initialen „W" stapelden zich op naast Indisch goud, een geschenk van Bali, in vitrines speciaal bewaakt dooi rechercheurs." Aan de achterzijde van het paleis was behalve het ongewone beweeg van militairen en andere sjouwers weinig bijzonders meer te zien; af en toe reden de trucks om meubilair e.d. naar de Koninklijke stallen te vervoeren, waar alles voorlopig is op geslagen. Bij het verlaten van de Hoftuin werden wij door de politie gefouilleerd een maatregel, die on vermijdelijk was. Naar wij vernemen, is er niets gestolen. Gisteravond en hedennacht bleef het Noordeinde nog voor een ieder, die er niets te maken had, afgesloten. Hoog op het ruiterstandbeeld keek nu Prins Willem De Eerste naar het oude een voudige paleis, gebouwd in 1533 door Pieter Post en in 1609 door de Staten van Holland aan Frederik Hendrik ten geschenke gegeven; het zo simpele witte gebouw, dat toch zó veel beteke nis voor ons volk had, dat de Hagenaars in het eerste oorlogsjaar bloemen op de trappen kwamen leggen; een paleis, doch zonder kap aan de voorzijde en zwartgeblakerd door het vuur; een ge schonden nationaal monument.... Deskundigen becijferen nu de schade op 2,5 a 3 ton; anderen zullen nagaan, of de Rijksgebouwendienst wel ver antwoord was, zonder toestemming van B. en W. van Den Haag de verf laag door wegbranden te laten ver wijderen maar het bordes blijft voorlopig leeg en Nederland zal op deze plek, waar wij lief en leed met het Oranjehuis deelden, niet meer de Koningin voor het laatst kunnen hul digen. Naar wij vernemen, zijn de voorberei dingen voor dit feest in een vergevorderd stadium. Op 3 Juli zal er een feestelijke bijeenkomst zijn, daarna een receptie en ten slotte een Pontificaal Lof Voor de kinderen zijn door gulle ge vers enige feestdagen toegezegd. Oud-wezen worden verzocht hun na men en adres op te geven aan de Lau riergracht 105, te Amsterdam. Liefdesperikelen in Berlijn - Nieuws uit Hollywood - Een vredestrein De Times voorspelt weer A Is Cupido voor zijn tijd grijze ha- M ren krijgt, dan zal dit voor een h, goed deel te wijten zijn aan de lelijkheden, waarmede hij bij de uit lening van zijn romantisch handwerk v kampen heeft in het sinds de oorlog Vi v'er sectoren verdeelde Berlijn, waar bezettende mogendheden op haar '1 terrein de zaken naar eigen ïn- i,i kt bedisselen. Aangezien er een ehro- tekort aan levensmiddelen en wo- el 8en heerst, kan iemand, die in de v, sector woont, maar niet zonder meer ^muizen. Hij moet eerst in die andere '°r iemand vinden, die een overeen- bo stige woning en overeenkomstige LJkaarten met hem wil ruilen. Wat dit tTlekent, als b.v. een jonge Duitser in f.. Amerikaanse sector wil trouwen met iji? meisje in de Russische sector, laat fjj.k denken, waar moeten zij de echte- bi?6 woning vestigen en bonkaarten tfn? blad „Der Tag" vertelt het volgen- tb °ver de beproevingen van zulk een SrtJe; bruidegom kwam op het huisves- Rsbureau van jsijn sector. Ve''4°> u wilt naar een andere sector b.Tkuizen?" zei de ambtenaar. „Kunt u (te ahd noemen, die van die sector naar „htye wil overgaan?" 6 bruidegom: „Moet het iemand zijn, li) dezelfde rantsoenen krijgt als ik, of f hij ook een bonkaart voor lagere Jiogere rantsoenen hebben?" ke6 ambtenaar: „Huisvesting en rant- li h"en moeten gelijk zijn, anders kunt ttQ 'et verhuizen. U kunt natuurlijk wel kuiken, maar u zult niet onder een dak «len leven." bu fouwlustigen zijn dus practisch in keus beperkt tot partners, die in fnw "de sector wonen en dit weerspie- zich zelfs in de huwelijksadverten- ort géleden bood b.v. een jongt- dame de volgende advertentie aan: b|0h „Gezonde jongedame, 22 jaar, W?' diet onbemiddeld, zoekt kennis- met het oog op huwelijk. Eerste ste: bewoner van zelfde sector." I de aard der zaak bestaan de VJ Jhoeilijkheden niet voor trouwlus- ?'6 i>Sen alleen, een boekhoudster b.v., kr !T'°t haar moeder in de Franse sec- v efg °°nt, Probeert al twee jaar tever- naai' de Amerikaanse sector te vih. jiZei om dichter bij haar werk te naar ongeluk is, dat beide vrouwen c ï1 6v de huidige Berlijnse toestanden j?°lbitant grote woning hebben, n.l. Q0t diers. Zij staan, wat ruil betreft, s'6n v etl onoplosbaar probleem, aange- ba&r niet meer dan twee per- fli aSe ii de Amerikaanse sector in de ki "st nnen worden toegelaten en de ySt oDrider huisvesting de drie kamers i?en Uw aan twee personen wil toe- 4» bi Prai?eten er minstens drie zijn. Maar 1 *r sector laat er geen drie toe, "irt rpÜ °°k drie uit gaan. 'kk rs a de be'de vrouwen dus niets te blijven waar zij zijn en de Qster moet elke dag een lange rit door de stad blijven maken om op haar werk te komen. De Italiaanse filmactrice Valli wil en zal perfect Engels leren. Zij heeft daarom gezworen, twee jaar lang haar moedertaal niet te lezen en niet te schrijven. Als ze nu brieven krijgt van haar moeder en vrienden in Italië, met wie ze regelmatig correspondeert, tieedt haar echtgenoot op als vertaler. Hij leest haar de inkomende brieven, die in het Italiaans zijn geschreven, in het Engels voor en zij dicteert hem haar ant woorden eveneens in het Engels. Hij vertaalt ze dan netjes voor haar in het Italiaans. Een vrouwelijk lid van het Britse parlement, mevrouw Leah Man ning, heeft het plan gevormd, door de landen van Europa een „Vre destrein" met Moskou als eindbestem ming te doen rijden. Zij is op het idee gekomen door de „atoomtrein" een tentoonstelling in spoorwagens betref fende ontdekkingen op het gebied der atoomenergie onder de leuze: „Hier tegen bestaat geen verdediging". De vredestrein van mevrouw Man ning zal reizen onder de leuze: „Dit is de enig mogelijke verdediging". Aan vankelijk zou de trein uitsluitend met vrouwen worden „bemand" en „vrou- wenvrede" worden genoemd, maar mevrouw Manning heeft zovele blijken van instemming van mannen ontvan gen. dat zij de heren niet langer wil uitsluiten. Het is de bedoeling, met de vredestrein grote groepen mannen en vrouwen Frankrijk, Italië. Joegoslavië, Polen en alle andere landen van Euro pa te doen bezoeken opdat zij kunnen zien, hoe de gewone mensen in die lan den leven en denken, het eindpunt in het Oosten zou Moskou zijn. In elke hoofdstad zullen demonstra ties voor de vrede worden gehouden. Mevrouw Manning hoopt, dat met deze kruistocht twee dingen zullen worden bereikt, n.l. dat mensen aan deze zijde van het ijzeren scherm geest en gemoed van het gewone volk aan gene zijde zullen leren kennen en dat de deelne mers bü hun terugkeer tegen de oorlog zullen ageren. Mevrouw Manning zal nu trachten internationale organisaties warm te ma ken voor haar denkbeeld, opdat deze haar zullen helpen de technische moei lijkheden, die aan haar plan zijn ver bonden, te overwinnen. De Londense „Times" heeft op zijn artikelenpagina het dagelijkse weerkaartje in ere hersteld. Sinds het uitbreken van de tweede wereldoorlog is het 17 Mei voor het eerst weer gepubliceerd. In een hoofd artikel wordt de herverschijning inge luid en wordt gezegd, dat de taak van de weerdeskundigen van nationaal be lang is en dat het kaartje verder ook nog een goed doel dient, omdat het n.l. de mensen iets onschuldigs schenkt om over te praten. CO* MA6TEN lOONOM SIUOO'V 99. Ontsteld door het zojuist gehoorde nieuws, rende de dwerg, zodra hij uit het gezicht van de luipaardman was, terug naar de gang, om een en ander aan Eric en Winonah te vertellen. Hij besefte wel, dat het er lelijk voor Atlantis uitzag en dit feit had hem zeer van streek gebrachtHet was nu zaak uit handen te blijven van die luipaardmannen! Wie schetst echter zijn verbazing en ontzetting toen hij, terugkerend in de zaal waar hij Eric en de wachteres het laatst gezien had. ont dekte dat geen van tweeën meer aanwezig was. Ook de schrijn, waarin zich de veel omstreden steen bevond, was verdwenen...! „Pst.../" fluisterde het mannetje angstig. Maar er kwam geen antwoord. Hij kreeg een onbehaaglijk gevoel, zo alleen in die grote zaal en op zijn tenen sloop hij een gang in. Peinzend vroeg de dwerg zich af wat hem te doen stond. Hij probeerde de muur, waardoor zij zojuist gekomen wgren, open te krijgen, maar gaf al spoedig zijn pogingen op. Er was geen verwik ken of verwegen aan. Hij moest hier vandaan en trachten naar buiten te komen, dat begreep hij wel. Als verloren dwaalde hij door de verlaten gangen. Zoveel mo- geliik vermeed het mannetje de grote zalen waar zich ongetwijfeld luipaardmannen bevonden. Eensklaps schoot het' hart hem in de keel; net toen hij van plan was een hoek om te slaan, hoorde hij van de andere zijde schreden naderenVer schrikt verborg hij zich in een nis en even later, voorzichtig om een hoek glurend zag hij een luipaardman naderen. In het tijdvak van September 1946 tot Maart 1947 zagen de leden van een smokkelcomplot kans om clan destien bollen naar Engeland te ver voeren en in ruil daarvoor banden, sigaretten en kleding in ons land eveneens clandestien te impor teren. Door ingrijpen van douane ambtenaren werd het complot opge rold. De hoofddader, een zekere L. L„ kreeg reeds in Engeland een gevan genisstraf van twee jaar. In Januari van dit jaar moesten drie leden voor de Haarlemse economische politierechter verschijnen, die hun allen een flinke straf oplegde. Gistermiddag werd voor dezelfde rechter het laatste bedrijf van dit bollendrama gespeeld, toen zich nog vier andere schuldigen hadden te verantwoorden. Allereerst kwam aan bod de 50-jarige grossier in rijwielen, de Haarlemmer R. T., die van de geïmporteerde banden er 600 had gekocht. De Officier eiste tegen deze verdachte een onvoorwaar delijke strat van drie maanden. De ver schillende omstandigheden in acht ne mend, veroordeelde de politierechter de grossier tot zes maanden voorw. met een proeftijd van drie jaar. De stuurman H. M., uit Katwijk, die eveneens bij deze smokkelaffaire was betrokken, hoorde zich veroordelen tot twee maanden gevangenisstraf plus ver. beurdverklaring van de in beslag ge nomen goederen. Minder rooskleurig zag het er uit voor de zeeman J. B.. uit Haarlem, die beschouwd werd als de grootste schul dige naast de hoofddader. Deze man was destijds handelsreiziger en hij zorgde er voor, dat de bollen op één plaats werden verzameld voor clandes tiene export. Hij was ook degene, die de banden enz. in ontvangst nam en voor verdere „distributie" zorg droeg. De eis tegen hem luidde: tien maanden onvoorwaardelijk met bevel tot onmid dellijke gevangenneming. Een tragische omstandigheid was echter, dat de man juist de avond tevoren was thuisgeko I-men na een bootreis van 8% maand door de tropen. De politierechter wilde in dit geval niet al te straf zijn en be sloot de zaak aan te houden tot het in winnen van een reclasseringsrapport. De laatste verdachte, de Katwijker R. N„ was niet ter zifting verschenen. Naar alle waarschijnlijkheid vertoeft hij in Australië. Het in beslag genomen goed werd verbeurd verklaard, en als hij nog eens in Nederland terugkeert, zal hij eerst de gevangenisstraf van een maand, waartoe de politierechter hem veroordeelde, moeten ondergaan. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot het in overweging nemen van een voorstel tot verandering in de Grondwet, in verband met het inkomen van de Koning of de Konin gin. die afstand gedaan heeft van de Kroon. Aan de toelichting ontlenen wij: Gelijk bekend, treft de Grondwet geen voorziening inzake het inkomen uit 's Rijks kas van de Koning of de Koningin, die afstand gedaan heeft van de Kroon. De Regering meent niet mis te tasten, wanneer zij constateert, dat het ontbreken van een dergelijke voor ziening, na de Koninklijke mededeling van 12 Mei j.l.. door het Nederlandse volk als een leemte wordt gevoeld. Zij acht het mitsdien nu de gelegenheid tot Grondwetsherziening zich voordoet, geboden, alsnog een voorziening voor te stellen. Het nieuwe lid van art. 26 wordt daarom als volgt: „De Koning of Koningin, afstand ge daan hebbende van de Kroon, geniet uit 's Rijks kas een jaarlijks inkomen, waarvan het bedrag bü de Wet wordt vastgelegd."- der de minste hinder in be wegen En wie eens in de bus wil blazen en de punten mis sen kan, die koopt er wel licht zo'n verleidelijk onder rokje met strookje bij. We hebben ze al gezien voor een rijksdaalder! ASTRID Het is merkwaardig dat het nieuwe modesil houet, dat in Parijs ont staan is, spontaan met de En gelse benaming „new look" wordt aangeduid. Waarschijn lijk omdat het makkelijk in de mond ligt. Nu de lente m ernst is begonnen en de vrou wen in haar nieuwe voorjaars kleren op straat lopen, wat ieder seizoen weer een feeste lijke fleur aan het beginnend zomers straatbeeld geeft, ziet men, dat deze veelbesproken „new look" toch wel veel har ten heeft vermurwd. Het is echter logisch, dat om meer dere redenen (financiën en punten) niet iedere vrouw zo maar dadelijk, al zou ze dat nog zo graag willen, een com plete uitzet in nieuwe stijl kan aanschaffen, en dat ze dus begint met deze op de meest eenvoudige wijze in haar garderobe in te schui ven, namelijk door een nieu we rok te kopen. En kiest ze die rok zó, dat hij past bij - haar oud tailleurjasje, de oude rok zal helaas wel te nauw en te kort zijn dan heeft ze op die wijze weer een keurig en modern geheel voor op straat. Er zijn dit seizoen alleraar digste wijde rokken, ze zijn eigenlijk dóódsimpel, wijd, ingehaald of klokkend, en zitten op een band nauw om het middel. De hier afgebeel de rok is van bont katoen en sluit van voren geheel met knopen. De eerste warme da gen zag men veel vrouwen in een dergelijke rok wande len, waar ze een aardig wit blousje bij droegen. Waarom ook zou men zich niet bui tenshuis vertonen in rok en blouse; als iets zeer modern is en nieuw heeft het uit hoofde daarvan een eigen charme, ook al*is het eigen lijk maar heel eenvoudig. Het nadeel van een zomer rok van lichte stdï op een band, al is dat nog zo aardig, is, dat door het zitten de band vouwen en plooien krijgt, wat niet mooi staat. Men kan dit enigszins verhel pen door er een losgeweven paardeharen band in te naaien, zoals men die tegen woordig in alle fournituur- zaken kopen kan. Voor de vacantie is zo'n wasbaar wijd rokje, met of zonder knopen, de ideale dracht. En men- kan heus niet zeggen, dat het onsportief is, want men kan er zich zon- lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllllilllllllllHlllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllllllKllllllllllllllllimilllllllllllllMIIIIIIIIIIIIIH In de tyd van blijde ver. wachting kan de moeder al veel doen voor de gezondheid van haar kindje. Hoe beter de voeding gedurende de zwan gerschap is, hoe beter de le venskansen van het kind. De voeding verschaft immers de stoffen, die nodig zijn voor de groei van het ongeboren kind. Maar niet alleen in het be lang van haar kindje moet de aanstaande moeder zich goed voeden. Het is ook haar eigen belang: een juiste voeding komt haar gestel ten goede en voorkomt bezwaren, zoals bloedarmoede en „de afbraak" van het gebit tijdens en na de zwangerschap of de zoogpe- riode. Bovendien kan de voe ding jnvloed hebben op het verloop van zwangerschap en bevalling. Wat is een goede voeding? Met een goede voeding tij dens de zwangerschap bedoe len wü niet, dat er „voor twee" gegeten moet worden. De eerste tüd is de groei van het ongeboren kind nog zeer gering; pas in de laatste drie maanden heeft een snelle ge wichtsvermeerdering plaats. In die eerste periode be hoeft de aanstaande moeder dus niet extra veel te eten. Het is niet alleen onnodig voor haar om dikker te wor. den, maar zelfs ongewenst, omdat dikte kortademig maakt en het lopen bemoei- Jükt, terwül juist lichaams beweging zo nodig is om de spijsvertering te bevorderen. Lichaamsbeweging ln de bui tenlucht kunnen wij, vooral voor de zomer, niet genoeg aanbevelen. Door de invloed van het zonlicht op de huid immers, ontstaat vitamine D, waaraan de moeder en het kindje extra behoefte hebben voor het vastleggen van de kalk in het lichaam. In het algemeen zullen niet te zware eenvoudige spijzen het best bevallen. Het gebruik van een kopje thee met sui ker en melk met een beschuit of boterham of een vrucht op bed vóór het ontbijt kan de in de eerste maanden zo vaak optredende misselükheid hel pen voorkomen De aanstaan de vader heeft hier een onge zochte gelegenheid de rollen eens om te keren, door dit ontbyt te verzorgen. Is er te veel maagzuur („het zuur"), dan kan op doktersvoorschrift wat zuiveringszout Ingenomen of een zuurwerend middel ge geten worden. Een volgend maal iets meer hierover. De tyd, dat oma's vrien delijke oude vrouwtjes waren, die in een leun stoel naast de kachel kous/n breiden en sprookjes vertel den, is lang voorbij. Tegen woordig willen grootmoeders er maar liefst zo uitzien, dat memand haar deze waardig heid aanziet. In wezen is er echter niets aan de groot moeders veranderd. De ver houding omakleinkind is nog juist zoals ze altüd ge weest is. Oma is dol op haar kleinkinderen en voor de kleuters is er niemand zoals oma. Werd oma, toen haar eigen kinderen nog klein waren, geleid door de ge dachte, dat ze er op de eer ste plaats flinke mensen van moest maken en verwennery dus uit den boze was, met de kleinkinderen staat de zaak anders. Die zijn in de regel niet dagelyks by haar. Gedu rende de dagen, dat oma de kleinkinderen die voor elke oma steeds de liefste en mooiste kinderen ter wereld z(jn by zfch heeft, laat zy zich geen opvoedkundige be perkingen opleggen. Bü haar mogen de kinderen vaak, wat thuis verboden is. Oma heeft altyö snoep, altijd lekker- nyen. By oma is de kleuter opeens belangrijk. HU staat ep een voetstuk, waar hy direct bij aankomst thuis weer aftuimelt. Want daar is hy alleen maar het kleine jongetje, dat moet. doen wat moeder zegt en dat zich moet schikken naar zusjes en broers. Als oma, bij haar ver wennerij nog assistentie on dervindt van ongetrouwde ooms en tantes, wordt de moeiiykheid nog groter. Want die binden maar al te vaak een geheime stryd aan om de populariteit bij de kinderen. Oom Jan doet al lerlei wilde spelletjes met hen, oom Wim laat ze hei melijk een trekje aan zyn sigaret doen, tante Toos heeft een onuitputteiyke snoeptrommel en tante Bep zingt liedjes en vertelt ver halen, zodra ze er om vra gen. En als de kleinkinderen thuis komen van hun logeer partijtje bü oma, jammert moeder, dat ze zo lastig zyn. Ook goed „oma en tante zyn" vraagt gezond verstand en een beetje beheersing. Zo juist ontvangen wy bericht uit Rome, dat op het Generale Capittel van de orde der Minderbroèders-Comven- tuelen, de Hoog Eerwaarde pater Beda Hess, als Generaal der orde, is herkozen. (Van onze Haagse redacteur) Het Ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft ten gerieve van de talloze vragenstellers, voor wie deze materie moeilijkheden blijkt op te leveren, een brochure doen ver schijnen, waarin overzichtelijk de „Al gemene Regels en Voorwaarden voor de Financiering van de Herbouw van door oorlogsgeweld verwoeste woon huizen al dan niet met bedrijfsruimte" zijn samengevat. Geïnteresseerden vinden. toegelicht roet voorbeelden, in deze uiteenzetting o.m. behandeld de Ryksbijdrage .be stemd voor de financiering, de crediet- geving, de exploitatiewaarde van het pand, de financiering van het rendabel en van het onrendabel deel der bouw kosten, de rentevergoeding door de Slaat, de duur der leningen en de mo- lestverzekeringsuitkeringen. Het stadium van de Nederlands Republikeinse onderhandelingen, be reikt door de besprekingen te Ba tavia en Kalioerang, is thans zover gevorderd, dat verwacht mag wor den, dat in de komende drie weken de eigenlijke onderhandelingen zul len beginnen on basis waarvan het politieke accoord zou moeten wor den bereikt, aldus vernam Aneta uit gezaghebbende bron. Ten aanzien van de verplaatsing van de conferentie naar Djocja en Kalioe rang, vernam Aneta, dat de topfiguren van de Nederlandse delegatie waar' schijnlijk veelvuldig moeten reizen tuS' 54) Ik draaide myn hoofd nog een beetje en roerde het ruwe ding er onder met mijn lippen aan. Het was hout. Het zand dat er op lag, knarste tegen myn tan den. Als het een boot was, dan ver klaarde dat het zand op de planken en de deinende beweging. Het verklaarde niet, wat er met myn handen gtebeurd was, maar als ik op een boot was, dan kon ie overeind komen en iemand vra gen, waar myn handen waren. Ik be sloot op te staan. Er gebeurde1 niets. Dat was idioot, dacht ik, hevig zwe tend. Geen mens verliest zyn handen of benen, zonder dat hy het weet. Op zyn minst verwachtte je dan toch zoiets als een operatietafel en een verpleegster in het wit, die zich over je heen boog om je de kap te geven.Mün geheugen reageerde. Die gedachte van een ver pleegster in het wit, die zich over je heen boog, riep een herinnering in my op. Maar het was geen verpleegster ge weest. Het was iets groots en geweldigs en wits geweekt. De boeg van een boot. Een wit jacht. De zweetdruppels prikten in myn ogen en ik wist waar ik was. Op Chuck's jacht. Terwijl ik mijn sporen spande, voelde ik 'n prikkelig gevoel beneden myn elle bogen en knieën. Aan mijn handen en voeten mankeerde niets. Ze kregen alleen te weinig bloed toegevoegd. Ze waren te styf gbonden. Het leek me een goed idee, eerst te weten te komen, hoe de kansen stonden, voor ik me in het strijd gewoel begaf. Ik luisterde. Een mengel moes van geluiden bereikte myn oren stemmen, golven die tegen de romp ka pot sloegen, het gebrom van motoren. Ik kon niet verstaan wat er gezegd werd Het was net, alsof ik over een radio twee stations tegeiyk opving. Mijn oren sulsden. Ik haalde diep adem. Mün trommelvliezen werkten weer normaal. Niet ver van my vandaan zei een stem: „Ik zeg je toch, dat ik niet be. grijp, Georgia, waarom je j« er mee moest bemoeien." Degene, die sprak, was Chuck. Hy scheen erg bedroefd en te leurgesteld te zijn. „We konden het samen al zo goed vinden." ,,Ik ,$lenk, dat ik een verkeerde op voeding heb gehad," zei Georgia. „Ik heb geleerd, dat het juist is om kinde ren als Sherry uit moeilijkheden te hel pen." „De moeilykheden heeft ze zichzelf op de hals gehaald," zei Chuck. „Ze heeft zich in Havana aan boord van mijn vriend zijn boo.t verstoptHoe heb je dat klaargespeeld. Sherry? Hoe wist je, dat die boot er was?" Een door tranen verstikte stem zei: „Ik. ik luisterde naar monsieur en madame Verzaile, toen ze dachten, dat ik niet in de buurt was. En ik hoorde iemand vertellen waar ze heen moesten g^an. En toen ben Ik zelf heen gegaan, en er was niemand aan boord en toen heb Ik rrie op de W.C. verstopt." „Wat is dat een W.C.?" vroeg Har ry. „Dat is een toilet," legde Chuck uit. ,,In Franki-yk noemen ze dat W.C.'s. Ais Sherry de kans zou krygen vrij te komen, dan zou ik haar beslist afraden, die uitdrukking te gebruiken. Ze zou verraden, dat ze een vreemdelinge was." ,,Ik ben geen vreemdelinge!" „Goed, goed," zei Chuck. „Ga verder." „En toen," snikte Sherry, „kwamen er andere mensen aan boord en gingen we varen en toen ik stilletjes keek. zag ik ze in het donker zitten, met blinddoeken over hun ogen." „Plakband," zei Chuck. „Plakband," herhaalde Sherry. „Ik begreep, dat ik niet voortdurend op de op het toilet kon blyven, zonder ont dekt te worden, en daarom kwam ik er uit en zag' het plakband op de tafel liggen, en toen heb ik ook een paar stukken over mijn ogen geplaat en ben bij de anderen gaan zitten." „Heb je dat plakband, de hele weg door op je ogen gehouden?" vroeg Chuck. „Natuurlyk," zei Georgia snel. Chuck lachte zachtjes en Sherry zei: „Ik deed alles wat de anderen moesten doen en na een hele poos moesten we op de tast de boot verlaten en in een andere boot overstappen en toen ging er weer een hele tyd voorby en toen moesten we op de tast in de woon schuit overstappen." „Kun jy daar met je pet bij?" vroeg Chuck. „Dat ze dat allemaal klaarge speeld heeft, eenvoudig omdat niemand in Havana op het idee is gekomen, de mensen, die aan boord kwamen, te tel lenZie je nu ln. dat het verkeerd was, Sherry?" Een andere stem nam het woord. Een stem, die me het hart in de keel -deed schieten. Het was Arab. „Wat was er dan verkeerd?" ze ze. „Dat ze geen dui zend dollar betalen kon?" „Het is vijftienhonderd," zei Chuck. „Ons beroep brengt een boel onkosten met zich mee. Trouwens, dit tochtje was duurder dan gewoonlyk. Sherry heeft pech gehad; By een gewone oversteek zou ze waarschijnlyk onopgemerkt er door gierold zyn. Maar als we af en toe een erg vette vangst hebben, dan houden we ze een paar dagen langer op de woonschuit vast en vertellen ze, dgt we iets extra's moeten hebben, omdat er lastposten in de buurt zyn. We hebben ze op deze tocht vyhonderd pop extra afhandig gemaakt." „Dat was lollig," zei Harry. „Ze schreeuwen toch altyd moord en brand, maar toen ik probeerde, Iemand voor dat kind te laten betalen toen had Je hun gezichten moeten zien vertrekken. Ik maakte hun ogen vrij en dat stel, waarby ze ingewoond had, kon haar wel aanvliegen. Ze hadden overigens geld zat. Als ze die vyfhonderd pop betaald haden, had ik er niks van geweten. „Pech." zei Chuck. „Je hebt zeker heel wat gezien, hè, Sherry?" „Mijn ogen waren toch geblinddoekt," zei Sherry angstig. „Hm, dat zal wel. Doet er ook niet toe." „Wat zou je gedaan hebben." vroeg Georgia schor, „als ik dat briefje van Harry niet gelezen had? Haar vermoord hebben?" „Wat zou je denken?" bromde Harry. „Houd je mond, Harry," zei Chuck. sen .deze plaatsen en Batavia en Ban doeng. Men wees er op, dat zulks wel nodig zou zyn in verband met de aan wezigheid van de ministers Lieftinck en Götzen en dr. Idenburg en in verband met het feit, dat de federale conferen tie te Bandoeng dan ook begonnen is. United Press vernam nog uit goed in gelichte republikeinse bron, dat de repu blikeinse onderhandelaars, toen zij ver leden week naar Batavia terugkeerden, instructies hadden vast te houden aan de eis, dat de republiek tydens de in terim-periode haar aanzien houdt. Dit betekent, dat de republiek haar eigen mi litaire macht en haar betrekkingen met het buitenland wil handhaven, tot de oprichting van de Ver Staten van Indo nesië. Een woordvoerder van de Regerings voorlichtingsdienst te Batavia zeide gis teravond in zijn wekelykse radiocommen taar o.m.: Er wordt nog steeds en vooral in re publikeinse kringen gesproken van de datum van 1 Januari 1949, die werd vast gesteld in Linggadjati. De woordvoerder wijst er op, dat dit slechts een voorlo pige datum is en dat nergens staat, dat op die datum het souvereine en federale Indonesië moet worden geïnstalleerd. Er staat wel met zoveel woorden, dat men zijn uiterste best zal doen dit op die datum tot stand te hebben gebracht. In latere verklaringen heeft ook de Neder landse delegatie dit principe nog eens uiteengezet. Een communiqué van de Commissie voor Goede Diensten meldt, dat twee Indonesische doktoren en drie verpleeg sters met een hoeveelheid van driehon derd kilo medische goederen in een vliegtuig van de C. v. G. D. naar Zuid- Sumatra zijn gevlogen ter bestryding van de dysenterie-epidemie in Tjoeroep en Linggau-Bengkoelen op republikeins gebied. Onder de medische goederen, bevonden zich emitine en kinine, waar naar door de republikeinse autoriteiten aldaar gevraagd was. Het betreft hier een zending van de republikeinse rege ring en het republikeinse Rode Kruis.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 3