JERUZALEM hevig met bommen bestookt Begin van nieuwe Arabische actie bij de Olijfberg 4 Joden en Arabieren zoeken vliegtuigen en piloten Aantal incidenten in Indië vertoont stijgende lijn Tegen Oberst Fullride vijf jaar gevangenisstraf geëist i: 'J itsl Amerikaanse oud-oorlogsvliegers bieden zich aan partijen aan LANDEN VAN WEST-EUROPA MOETEN MILITAIRE VERDRAGEN SLUITEN Eventuele aansluiting van de V.S. DUIZENDJARIG ISOLEMENT VAN URK TEN EINDE Voorhoede niet gewijzigd Het weer. AMERIKA HEFT WAPEN EMBARGO NOG NIET OP AFTREDEN VAN FINSE communist, minister? Het antwoord der V.S. aan Stalin De staat van oorlog in Indië Geen herleving broederdienst Palestina een dorado voor avonturiers Bisschop in Joegoslavië gearresteerd In de eerste dagen van Mei vielen meer slachtoffers dan in de maand April Het probleem van de aflossing Verdachte slaagde er in de oorspronkelijke wrede maatregelen te verzachten ZATERDAG eerste haring! Urker gemeenschap staat op de drempel van een nieuwe tijd Doe melk van de bon Tol hoofd en hart donderdag 20 mei 1948 <s 72ste JAARGANG Na 74J55 cm opheffing geen sprake Krijgsmacht op nodige sterkte De erkenning van Israël De heuvels van Judea zijn oorlogstempel. Een groép Arabieren verschanst zich nabij Bab el Wad. VOORSTEL AMERIKAANSE SENAATSCOMMISSIE Middelbare scholen op Curacao Strikt militair genomen is de situatie in Indië sedert 1 Januari j.l. loei verbeterd als gevolg van de bestandsovereenkomst. Militair-politiek ge sproken evenwel niet. De situatie dreigt af te glijden. Wat vroeger bovengronds gebeurde, geschiedt thans ondergronds. Er is een toename van incidenten en als gevolg daarvan een toename van het aantal slacht offers, zó sterk zelfs, dat in de eerste dagen van Mei meer slachtoffers zijn gevallen, dan over de gehele maand April. Dezer dagen is zelfs een verpleegster van een mobiel team van het Rode Kruis doodgeschoten, aldus heeft generaal Spoor de Nederlandse journalisten te Batavia mede gedeeld. ff ET DRAMA VAN PUTTEN V Sïoffelen gehandhaafd in Ned, Elftal Teilegram aan de minister Tevredenheid is een kostbaar bezit in een mensenleven. Alvorens U Uw aankoop vergunning besteedt BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM telefoon: Redactie 21544! Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, I 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Wnd. hoofdredacteur: W. Sevortn. Directeur: 3. 3. W. Boerrioter. HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mfffimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiên eventueel zonder opgave redenen te weigeren. Het Transjordaans-Arabische legi oen heeft gisteren de aanval op Jeru zalem voortgezet. Een kleine, strijd macht, gesteund door artillerievuur, begon ten Oosten van de Olijfberg een nieuwe actie tegen de stad, terwjjl andere eenheden de overige delen be stookten. Enige wijken, o.a. de Seopus- berg met de Joodse universiteit en het ziekenhuis zijn reeds in Arabisch be zit. Volgens Arabische verklaringen verwacht de leiding van het legioen, dat de strijd tegen de 8000 man tel lende Joodse bezetting van Jeruzalem binnen enige dagen beslist zal zijn. De Joden van de andere kant melden, dat het hun gelukt is een doorbraak te forceren door de poort van Zion, waar door aan het maandenlange beleg van de 1700 Joden in het ghetto van de oude ommuurde stad een einde is ge komen. Een Arabisch hoofdkwartier zou door deze actie in Joodse handen zijn gekomen. Het Joodse communiqué geeft echter toe, dat „sterke strijd krachten van het Arabische legioen hun druk voortzetten en de stad zon der mededogen bombarderen, waar door zij een lichte vooruitgang konden maken." De Joden zouden het Hospi tium van Onze Lieve Vrouw hebben opgeblazen. De overige berichten over de strijd blijven zeer verward. Zowel Joden als Arabieren melden successen van hun strijdkrachten en grote verliezen bij hun tegenstanders. Aan de hand van de plaatsnamen, die de Arabieren in hun communi qués vermelden, valt op te maken, dat zij in de Oostelijke delen van Palestina aanzienlijke vorderingen hebben gemaakt, waardoor de Jo den steeds meer worden gedrongen in het Westelijk deel van het land. De Syriërs bezetten Samakh bij het hteer van Galilea, van welk punt zij zich Waaiervormig verspreiden in de rich tingen van Safad en Beisan. Deze .ste den zouden later door hen zijn ingeno men. Nadat er in Washington geruchten de ronde gedaan hadden, dat de V. S. het uitvoerverbod van wapens naar Pales tina zouden willen opheffen, heeft Mar shall verklaard, dat de V.S. hiermee In politieke kringen te Helsinki was Wen Donderdag van mening, dat het ontslag van de communistische minister *an Binnenlandse Zaken, Irjo Lei no, handen was na de motie van afkeu ring. die Woensdagavond in het parle ment is uitgesproken jegens de uitleve ring van 20 mensen aan de Sovjet-Unie en behandeling van gearresteerde Finse officieren door de staatspolitie in 1945. Als Leino aftreedt zullen de ministers Van de Democratische Volkspartij bij *ijze van sympathie-betuiging waar schijnlijk tegelijkertijd hun ontslag ne men Dit zou verstrekkende gevolgen kunnen hebben juist nu de politieke Partijen zich op de verkiezingen van Juli 0-s. voorbereiden. In antwoord op de open brief van Stalin aan Henry Wallace hebben de, V.S. in een nieuwe verklaring de eu kwesties behandeld, die volgens Stalm Jot onderwerp van nieuwe onderhande lingen moeten worden gemaakt. In het ontwoord wordt Sovjet-Rusland aan sprakelijk gesteld voor de huidige im passe en wordt opnieuw gewezen op het '"opportune om de kwesties in bilaterale besprekingen te behandelen. De ver killende punten als bewapening, atoom energie, de vredesverdragen met Duits land en Japan en de kwesties om Korea, phina, de hulp aan Europa enz., worden "esproken en opnieuw van het Ameri kaanse standpunt bezien. 'n verband met onlangs gepubliceerde ksberichten, dat de Nederlands-Indi- j be regering voornemens is binnenkort J" Indië de staat van oorlog of beleg op heffen, heeft men van bevoegde zijde J"> Aneta medegedeeld, dat dit „geheel de lucht gegrepen is". Het broederdienststelsel, waarbij uit ?'k gezin niet meer dan één zoon be- fl°efde te dienen, heeft slechts tot de "chting 1937 gegolden. Het is afge- e "aft, omdat anders het verhoogde ^ntingent bij lange na niet bereikt kunnen worden. Herleving van rtp1 stelsel zou het onmogelijk maken t» krijgsmacht op de nodige sterkte tj;.brengen, tenzij dan door de leef- diB grens °P te voeren tot een hoogte, niemand zou kunnen aanvaarden. tilths de ministers van Oorlog en Ma- bet Pl'n bun nota naar aanleiding van miverslag der commissie van rap- k'iiziir van de Eerste Kamer over de v °i8 van de dienstplichtwet. Aan 6l?v'aging van de oefeningsduur, zo- «*hs "kele leden voorstelden, kan, vol- n°ta, niet worden gedacht. Fi- bezwaren mogen hierop geen hebber willen wachten tot de houding van de Veiligheidsraad bekend is. Engeland zal het Transjordaans-Ara bische legioen en andere geallieerde staten in het Midden-Oosten blijven steunen met geld en militaire uitrustin gen „tenzij en totdat de Ver. Naties tot de bevinding komen, dat deze landen in Palestina onwettig optreden." De staat Israël is door Joegoslavië, Nicaragua en Tsjechoslowakije de jure erkend. In Parijs lopen geruchten, dat Frankrijk Israël de facto zal erkennen. Vrees voor reactie bij de Arabische bevolking in Noord-Afrika schijnt bij de weifelende houding een rol te spe len. De regeringen van de Scandina vische landen zouden een gemeen schappelijke erkenning overwegen. Israël zelf heeft een formeel verzoek tot de Britse regering gericht om er kenning. In de zitting van de Veiligheidsraad over Palestina heeft de Brit Cadogan verklaard, dat Groot-Brittannië sympa thie gevoelde voor de bedoelingen van de-Amerikaanse resolutie, volgens welke in Palestina een breuk van de vrede plaats vindt en die om een order tot staken van het vuren verzoekt. Hij meen de echter, dat de Veiligheidsraad tha.V) juridisch niet kan bepalen wie in Pa lestina de aanvaller is. De Amerikaan Austin verzette zich krachtig tegen deze Britse visie. HEKSENKETEL VAN PALESTIN 5YfttS= Blokkade Qrekwarffo nA Gebied Aanvallen van leden der Arab, liga aas» Joodse aoiwollet» Hoofd Verkeerswegen Verwachting tot Vrijdagavond: Geleidelijk afnemende bewolking met slechts enkele verspreide buien. Aanvankelijk vooral langs de Wad den-eilanden een krachtige Noord- Oostelijke wind. later meest zwakke wind tussen Noord en Noord-West- Enige verdere daling van tempera tuur. Zon 4.38—20.36, Maan 19.02—3.53. (Van een bijzondere correspondent) In hoge mate is men in Amerika ge troffen door het feit, dat de Egyptische regering terstond bij hét uitbreken van de vijandelijkheden tegen de staat Is raël vier Douglas C 47 verkeersvlieg tuigen van T.W.A. in beslag nam. T.W.A. in de grote luchtvaartonderne ming van de millionnair Howard Hughes, die als vlieger, vliegtuigbou wer, filmmagnaat enverstokte vrij gezel een van Amerika's populairste mannen is. De maatschappij heet „Trans Western Aviation" en draagt voor „gebruik in het buitenland" de naam „Trans World Aviation". Bij de verdeling van de we reld onder de drie grote maatschap pijen kreeg T.WA. 't Middellandse Zee gebied en het Nabije Oosten toegewezen en TW.A. geldt dus in het gebied, dat thans bij de Palestijnse oorlog betrok ken is, als dè Amerikaanse autoriteit. Bovendien hebben de Egyptenaren het nachtvliegen over hun land verboden, zo dat de Vrijheiden voor de Lucht, waar voor Amerika en Nederland de krachtig ste strijders zijn, zeer in het gedrang komen. Amerika heeft in Cairo terstond scherp geprotesteerd en de Egyptische regering haastte zich een schadevergoe ding aan te bieden. Het betrof vier Da- kota's en met de opruiming onder Het thans verouderde Douglas-materiaal vindt de T.W.A. het zo kwaad nog niet De Senaatscommissie voor Buiten landse Betrekkingen van de Verenigde Staten heeft met 13 stemmen voor en 9 stemmen tegen een resolutie aangeno men, waarin wordt voorgesteld, dat de naties van West-Europa regionale mili taire verbonden sluiten „om hun veilig heid te waarborgen." De resolutie voor ziet ook in het geval, dat de V.S. zich bij zulke regionale pacten zouden aan sluiten. Zij moedigt de „niet-communis- 'tische landen in Europa" aan, een geza menlijke verdediging op te bouwen „bin nen het kader van de Verenigde Naties." De resolutie is opgesteld in de vorm van een „advies" aan president Truman en behoeft nog slechts door de Senaat te worden goedgekeurd. De Senaatscommissie voor Buiten landse Betrekkingen heeft eveneens besloten om van elk verbond van West-Europese Staten, die gewapen de hulp van de V.S. verwachten, te eisen, dat zij hun militaire opper commando's zullen centraliseren. Dit zou een van de gevolgen zijn van het aannemen van een amendement op de resolutie-Vandenberg, waarin geëist wordt, dat dergelijke landen voortdurend en op doeltreffende wijze zichzelf helpen. Denemarken en Noorwegen hebben een beroep gedaan op de V.S. om wa penen en munitie ten einde hun verde diging te versterken. De Amerikaanse regering zou hiertegenover niet onwel willend staan. Er zijn aanhoudend berichten versche nen, dat de Sovjet-Unie Noorwegen ver zocht heeft een verdrag van wederzijdse bijstand te tekenen. Deze berichten zou den door Moskou geïnspireerd zijn en een onderdeel voTmen van de zenuwen oorlog, die de Sovjet-Unie tegen haar buren voert. De Noren zoeken een minimum hoe veelheid militaire uitrustingen, daar zij zich ervan bewust zijn op het ogenblik Naar wjj vernemen is een algemene maatregel van bestuur te verwachten, waarbij bei diploma van de algemene middelbare school In Curacao gelijkge steld wordt met dat van de Nederlandse H. B. S.-A. geen enkele aanval van buiten te kun nen afslaan. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, George Marshall, heeft meegedeeld, dat de regering overweegt op leen- en pachtbasis wapenen te ver schaffen aan de landen van het Vijfmo- gendhedenverdrag: België, Frankrijk, j Groot-Brittannië, Nederland en Luxem burg. dollars te ontvangen voor vliegtuigen, die vandaag of morgen toch afgeschre ven zouden worden. Bedenkelijker is, dat thans Amerikaanse verkeersvlieg tuigen voor troepentransport aan het Palestijnse front worden gebruikt, ja wellicht zelfs tofr bommenwerpers zul len worden omgebouwd. En .daar raken wij een moeilijk punt. Arabieren en Jodèn bestoken elkaar na melijk met Amerikaans en Brits mate riaal en beide partijen hebben zich ter stond op de grote markten in Califomië en Londen geworpen, om alles, waar mee maar gevlogen kan worden, op te kopen. Liefst nog met vliegers er bij en die zijn nog gemakkelijker te krijgen dan de toestellen. Jn Amerika zullen honderden oud-oorlogsvliegers met de eerste de beste gelegenheid naar het Nabije Oosten vertrekken en waar schijnlijk nog wel zonder enige voor keur voor de vlag, waaronder zij vlie gen zullen. Op het State Department gelooft men niet aan een snelle afloop van de vijandelijkheden In Palestina; tenzij de partijen zullen gehoorzamen aan het be vel van de Veiligheidsraad, zoals het in Indonesië gebeurd is. Een snel militair succes in de slag oip de staat Israël kan men niet verwachten. De adviseur voor Joodse zaken bij generaal clay in Berlijn seinde dezer dagen naar zijn chefs in Washington, dat de Haganah „a bagful" verrassingen achterhield Een moderne oorlog wordt in de lucht gewonnen en nóch in het Arabi sche, nóch In het Joodse kamp kan men Iets wat op een luchtmacht lijkt opleveren. Irak heeft een kleine vloot van voornamelijk zeer lichte toestellen, geheel op. Britse leest geschoeid. Egypte heeft een kleine formatie jacht vliegtuigen, voornamelijk Spitfires, die ook al verouderd zijn en enkele lichta bommenwerpers. De berichten uiit Cai ro, dat de havenwerken van Tel Aviv volkomen vernield waren na de eerste luchtaanvallen, zijn ook zeer ongeloof waardig. Om dat te bereiken, moet men over ander materiaal beschikken en over geoefende vliegers. Zowel vliegtuigen als vliegeniers zijn in de V. S. te krijgen en als de regering hier niet zeer snel afdoende maatrege len neemt, zal men binnenkort een exo dus te zien krijgen van grote aantallen avonturiers, eens kundige oorlogsvliegers, die teleurgesteld door het normale le- van de demobilisatie maar. al te graag weer een kansje met dit gevaar lijke speelgoed Willen wagen. Enkele dagen geleden ontving: het Va- ticaan bericht, dat Mgr. Peter Cule, bis schop van Mostar in Joegoslavië, was gearresteerd. Gisteren gaf de regering te Belgrado dit in een officieel communi qué toe. De bisschop wordt verdacht van „misdaden tegen staat en volk." Beziet men de gebieden afzonderlijk dan kan men constateren, zo vervolgde de generaal, dat het in Oost-Sumatra rustig is, evenals in het gebied rond Pa- dang. Rond Palembang is wat activiteit te bespeuren en m West-Java wordt de tosstand slechter. Zó zelfs, dat besloten moest worden een bepaald gebied bij zondere beveiligingen te verlenen. Hier bevinden zich ongeregelde troepen onder aanvoering van een veertigtal Japanners. Uitvoerig sprak de generaal dan over de situatie in de republiek, welke sedert de bestands-overeenkomst, vooral sinds de terugkeer der uit onze gebieden ge- evacueerde republikeinse strijdkrachten, tamelijk moeilijk is geworden. De ge- evacueerde T.N.I.-soldaten zijn bijna niet tot normale arbeid te krijgen, z'ii zijn een te gemakkelijk leven gewend en bovendien te zeer gewoon als „strijder" gehuldigd te worden. Hierdoor is in de republiek een sociaal probleem gescha pen, dat de situatie daar zeer hachelijk maakt en de veiligheid aantast. De op lossing, welke generaal Spoor voor dit probleem zag, was; het vormen van arbeidsbataljons, om zodoende de men sen weer in verband aan het werk te krijgen. Sprekende over liet incident in Zuid- Celebes verwees generaal Spoor naar het rapport, dat hierover is uitgef bracht en thans in Nederland ter be schikking van de Staten-Generaal is (gesteld Hij verklaarde nadrukkelijk, dat, indien door het optreden der troepen ongelukken gebeuren en bet- paalde soldaten of officieren zich mis. dragen, dit zonder pardon streng ge straft wordt. Sprekende over de Neder landse soldaat, verklaarde generaal Spoor: „De Nederlandse soldaat is prima". De mening van generaal Spoor over „de sigaret" en „het vervoer" was de volgende: „Men verge te niet, dat de Highway nog altijd een betere sigaret is dan de Faroka, welke vroeger hét piraatje van de Indische soldaat was en ik kan het beoordelen, want ik ben KNIL-man en rook zelf dagelijks High way. Hiermede wil ik niet zeggen, dat de Highway een prima sigaret is. Ik protesteer tegen de opmerkingen, dat men er ziek van zou worden. De Highway is geen beste, maar een rookbare sigaret en wat bet vervoer betreft, de cijfers wijzen uit. dat op iedere zeven soldaten in Indië één voertuig is, dat rijdt. Over het probleem van aflossing zei- de hij: „Dit is een van de moeilijkste zaken van het ogenblik. Mijn laatste bezoek aan Nederland was ten dele gewijd aan de bespreking van dit onderwerp. Besloten is de 19 O.V.W.- bataljons zo spoedig mogelijk te repatriëren. Sedert April zijn reeds 4 bataljons vertrokken,; de overige 15 zullen alle dit jaar thuis zjjn. Wat de overige troepen betreft Is nog geen beslissing genomen. Hoe deze beslissing zal zijn, hangt af van de om standigheden en deze hebben wij niet in onze hand". (Van een onzer speciale verslaggevers). Na een uitvoerige motivering, in een requisitoir, dat ongeveer een uur in beslag nqm, eiste de procureur-fiscaal bij het Arnhemse Bijzonder Gerechts hof, mr. G. Fikkert, gisteren tijdens de behandeling van het Puttense drama tegen Oberst Fullride een gevangenis straf van vijf jaar. Niet echter dan nadat de verdachte onderworpen was aan een door de pre sident scherp gevoerd verhoor, dat zich tenslotte in zulke subtiele juridische nuances verloor, dat Fullride vertwijfeld uitriep: „Ich bin ja kein Jurist!" Toen mr. dr. Baron de Vos van Stecd- wijk constateerde, dat de represaille maatregelen tegen het recht waren ge weest, antwoordde verdachte: „In de Boeren-oorlog in Transvaal heb ik ook zulke dingen meegemaakt." Pres.: „Dat was in 1900, maar het recht heeft zich sindsdien ontwikkeld." „Ik voor mij", zo ging de president verder, „ben er van overtuigd, dat u erin geslaagd bent de oorspronkelijke wrede maatregelen te verzachten, maar ik begrijp niet waarom u niet meer moeite bij Von Wülisch gedaan hebt om te verkrijgen, dat eerst de daders van de aanslag zouden worden ge zocht. U had op die manier tijd kunnen winnen." „Dat was niet mogelijk," antwoordde Fullride beslist. „Ik had al tweemaal een bevel niet opgevolgd; het was volkomen zinloos het nog een derde keerste doen. Dan was ik zeker gearresteerd en had een ander het bevel toch in het aller-, uiterste uitgevoerd." Algemene hilariteit veroorzaakte het laconieke antwoord, dat Fullride gaf op de formele vraag van de president of hij wist, dat Nederland, ten tijde van het Puttense drama, in oorlog was met Duitsland: „Das ist ja noch. Es ist noch kein Frieden geschlossen!" v In zijn requisitoir, dat veel weg had van een rechtskundige dissertatie, stelde mr. Fikkert allereerst de vraag of de Duitsers gerechtigd waren tot het nemen van represaille-maatregelen. En hij meende die vraag bevestigend te kunnen beantwoorden. Maar zeer beslist ontkende de procureur-fiscaal, dat in dit geval voldaan was aan de voorwaarden, die het volkenrecht aan het nemen van represailles stelt. Er was hier geen sprake van een „uiterste" middel. Verdachte was niet veel „matiger" ge weest dan zijn opdrachtgever en hij wist heel goed, dat het wegvoeren in slavernij van enkele honderden mannen in geen behoorlijke verhouding stond tot de aanslag. Ook verdachte's verweer, dat, wanneer hij zich aan een bevel zou hebben onttrokken, anderen het stipt opgevolgd hadden, verwierp de procu reur-fiscaal: „Verdachte", zo zeide mr. Fikkert, „heeft verzuimd zijn bezwaren kenbaar te maken en hij had geen ze kerheid, dat de maatregelen zonder hem onverminderd zouden doorgaan." „Fullride," aldus de proc.-fiscaal, „is een officier van groot formaat. Hij (Van een onzer spec, verslaggevers) Het duizendjarig isolement van het voormalige eiland Urk werd Woens dagmiddag beëindigd. Over de pas voltooide Schelvisweg, die Emmel- oord, de jonge nederzetting in het hart van de Noord-Oost-polcler, thans verbindt met Urk, reed een lange rfj auto's. Voor het eerst stroomde de Urkerbevolking, ter begroeting van gasten van de vaste wal, niet naar de haven, maar naar de landzijde van het dorp, waar een grote, bevlagde erepoort in de blauwwitte kleuren der gemeente was opgericht. Door deze poort reed de stoet van auto's onder het tampen der dorpsklok het vroegere eiland op door de nauwe straatjes, langs het kerkhof op de berg, overal voorbij de rijen der verrast toe ziende bevolking: een machtige, gemo toriseerde invasie, de eerste in duizend jaar, maar voorlopig ook de laatste. Want het autoverkeer zal wel tót Urk, en niet binnen de gemeentekom mogen doordringen. Hier is een parkeerterrein en verder mag men Urk te voet verken nen als sedert duizend jaar. Vóór de auto's, achter de muziek van de Urker harmonie „Adrianus Valeri us" ovêr het vroegere eiland stroomden, knipte mevrouw De Vos van Steenwijk, echtgenote van de Commissaris der Ko ningin in de provincie Noord-Holland, het blauwwitte lint in de erepoort door, waarbij men zich even moest realise ren, dat inderdaad al die Friese en Overijsselse auto's hier in dit uiterste hoekje van de polders nog altijd „Hol landse" grond beroerden. Burgemeester Keyzer sprak over het isolement van Urk, dat zijn bestaan ais eiland zo lang overleefde. Want ook toen de dijken voltooid waren en de polder was droog gevallen, bleef het contact met de wai vrijwel uitsluitend over het water. Thans echter is Urk vasteland-ge meente geworden. Intussen hebben grote veranderingen zich in het Ur ker leven voltrokken. Nog bleef de grote vissersvloot intact, zelfs beter geoutilleerd dan ooit tevoren, maar de klederdracht is vrijwel gebleven. Nog behield de Urker gemeenschap haar intimiteit en familiezin, maar zij staat op de drempel van een nieuwe tijd. Over die drempel reden de eerste auto's regelmatig van de wal Urk bin nen. .Het was de grote sensatie na dui zend jaar, waar heel de bevolking voor uitliep. En slechts een zeldzaam gewor den karkoets achter een braniekuiK een enkel vlammend baadje, en maar luttele paren zilveren spelden, zoals zij onder de kap die guitige kuiltjes drukken in Urker meisjeswangen, die met het nik kel en chroom, al dat blinkende moder ne gerij nog in disharmonie konden zijn. Ook de eerste autobussen reden naar en van Urk. Meisjes in lichte zomertoiletjes wuifden ernaar langs de zonnige weg. Vandaag is Urk in Gistermiddag werd de weg Emmeloordt/rfc onder grote belangstelling geopend, eerste auto's arriveren aan de erepoort die de ürkers hadden opgericht. De Een gedeelte van de loggers, die Dinsdag uit de verschillende havens ter haringvangst zün vertrokken, is gistermiddag aan schot gegaan. De vangsten varieren van 2 tot 50 kant jes per schip. Het weer ter plaatse was te ruw om haring over te geven. Er woei een stevige bries. Nu zal gepro beerd worden dit vanmiddag te doen. De verwachting is, dat Zaterdag de eerste nieuwe Hollandse haring aan de markt zal zijn. vocht in Afrika onder Rommel, op Sicilië, en in Italië onder Kesselring. Een man van zijn positie had met vrucht in het Puttense drama kunnen interveniëren. Maar hij heeft zich aan twee kanten wilien dekken." Nochtans moest ook mr. Fikkert toe geven, dat het mede aan verdachte te danken was, dat Putten op dit ogenblik nog een' dorp en geen puinhoop is. Het ten laste gelegde, misdrijf tegen de menselijkheid en medeplichtigheid aan mensenroof, achtte hij echter bewe zen. De verdediger, mr. A. Plochg, vroeg op juridische gronden vrijspraak. Het Hof zal op 2 Juni uitspraak doen in deze uiterst moeilijk te beoordelen en delicate zaak. Het Nederlands voetbalelftal is voor de ontmoeting met Noorwegen, die Woensdag 26 Mei te Oslo zal worden gespeeld, als volgt samengesteld: Doel: Kraak (Stormvogels). Achter: Van Bun (MW) en Schtjve- naar (EDO). Midden: Stoffelen (Ajax), Terlouw (DVC) en De Vroet (Feije noord). Voor: Van der Tuyn (Hermes-DVS), Rijvers (NAC), Roozenburg (Neptunia), Wilkes (Xerxes) en Lenstra Heer en - veen). Reserves: Landman (Neptunus)Al be rs (Vitesse)Temming (DOS) en Schaap (Gooi) De Federatie van Mclkhandelaren-or- ganisaties heeft een telegram aan de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening gezonden, waarin rij de minister verzoet!t binnen veertien dagen de melkdistrlbutie op te heffen. Indien zulks niet gebeurt, zal de eerst volgende bon, die over veertien dagen ingaat, niet meer worden ingenomen. De federatie is van mening, dat rij geen verantwoording meer kan dragen voor daden door individuele medehandelaren of groepen van melkhandelaren te ne men. het busnet van de Noord-Oost-polder met zijn verbindingen naar het oude land opgenomen. Overal langs de pol derwegen, tussen elzenhagen en welig gewas, wijzen fonkelnieuwe borden aan auto's de richting Urk. Na 50 jaar trouwe dienst zal de Urker stoomboot onderneming binnenkort haar dienst op Kampen staken. bekijkt en berijdt eerst de VAUXHALL (4-cy'l. ƒ4340 6-cyl. 5325) en cte PCWTIAC (luxe uitv. ƒ6150). AUTOMOBIELBEDRIJF HEEREMANS VAN LEUVEN Nieuwe Gracht 78 Tel. 21498 - Haarlem

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1