STAD EN OMGEVING Fonds ter bestrijding van de kanker Bewijs van nationale gevoelens en dankbaarheid AGENDA MORGEN 3 SANATORIA COLLECTE KEHVEZEX P.T.T.-ambtenaar hield brieven achter De besprekingen met de Republiek BEVIN HEEFT GEDUL.P MET OOST-EUROPA DE GENIE BESTAAT 200 JAAR PAGINA VRIJDAG 21 MEI 1948 TEGEN DE TUBERCULOSE DISTRIBUTIENIEUWS FIETSENDIEFSTAL BERECHT HEEMSTEDE Twaalf maanden geëist OPERA-CONCERT „Oud-Heemstede-Benne- broek" Ned. K&th. Grafische Bond afd. Haarlem Disitrictscongres Derde Orde ZANDVOORT SPORTVELDEN BONNENDIEFSTAL EN EEN VERDUISTERING Parkeerverbod ,,'T FRIESCHE SCHATHUIS" HET KATH. JEUGD- TOURNOOI Zondag 30 Mei bij R.K.V.V.A. te Amsterdam ZWITSERS BEZOEK AAN D.S.S. Toezichthouders op poliltieke delinquenten Beethoven-a von d Cor de Groot „Naar het volle leven" Burgerlijke Stand geeft goede prijzen MEUBILAIR VERKOPINGEN Concert voor ouden van dagen Prins Bernhard draagt vaandel over Bioscopen: Rembrandt: Mens durf te leven (a. L). I.45, 4.15, 6.45 en 9.15 u.; Cinema Palace: Zigeunerbloed (volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Begeerte (18 j.)2, 4.30, 7 en 9.15 u.; City: Les enfants du para dis (volw.), 2.15 en 7.30 u.j Spaarne-thea- ter: De geest van de Vampyr (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. en 's Zondags: 2, 4.15, 7 en 9.15 u. ZATERDAG 22 MEI Stadsschouwburg: Residentie-operette met „Czardasvorstm". 8 uur. Zaterdag 22 Mei Uitreiking bonkaarten enz. te: Haarlem (Vleeshal) G1 tot en Aet Go, 8.3012,15 uur. Aerdenhout (Ge"m. Kwekerij) U tot en met Z, 911 uur. Heemstede (Binnenweg 160) He, 8.30 II.30 uur. Eén kleptomaan was de Haarlemmer G. N. niet, maar het was toch wel zo, dat hij herhaaldelijk zich niet kon be dwingen om andermans goed mee te ne men. Getuige althans de vele veroorde lingen, die hij reeds achter de rug had. De laatste maal was het ©en auto, waarin hij zo maar eens was weggere den. Geen wonder dat de fietsendief stal, waarvoor hij zich gistermorgen voor de Haarlemse Rechtbank had te verantwoorden hem zwaar werd aange rekend en dat de Officier, van Justitie geen medelijden met hem wilde hebben. In April van dit jaar stond N. in het Julianapark op een bus te wachten, toen hü iemand een fiets voor een winkel zag plaatsen, welke deze onbeheerd achter liet. Hij liet zijn plan om met de bus te gaan spoedig varen en ging er op de fiets vandoor. Thuis gekomen haalde hij de fiets uit elkaar en borg de verschillende onder delen weg. Het frame zaagde hij in stukjes en stopte dat in de tuin onder de grond. De politie kwam hem echter op het spoor met gevolg, dat hij gisteren voor de zoveelste maal in het verdachten bankje verscheen. Voor de rechter verklaarde hü in fi nanciële moeilijkheden te zün geraakt en dat het hem alleen te doen was om de banden en de wielen. De Officier kende geen pardon en eiste tegen N. een onvoorwaardelijke ge vangenisstraf van tien maanden. In zijn pleidooi bracht de verdediger naar voren, dat zijA cliënt de verschil lende onderdelen aan de eigenaar had teruggegeven en dat hij het frame had vergoed. De Rechtbank bepaalde de uitspraak op Donderdag 3 Juni. (Adv.) „Hier hebben we weer een ernstig geval van diefstal in dienstbetrek king," zei de officier Donderdag in zijn requisitoir tegen de 54-jarige Haarlemse P.T.T.-ambtenaar F. M. S-, die brieven had achtergehouden en geopend en een briefpakje bad ont vreemd. De officier achtte een ge voelige straf op haar plaats, daar de maatschappij dergelijke mensen kan missen „als kiespijn". Op de 13e Februari van dit jaar bracht verdaclïS, die werkzaam was op het postkantoor aan de Baljuwslaan, een aantal brieven, die verkeerd waren gesorteerd, in het daarvoor bestemde kastje. Hij hield echter een drietal ach ter. Ter zitting vroeg de president aan verdachte, v%arom hü het had gedaan. hIk weet het zelf ook niet," was het antwoord. Zün weergave van het motief tot de daad is bij andere verhoren ech ter geheel anders geweest. Bü de po litie wist hü ook geen verklaring te geven en wijtte hij het maar aan zijn nieuwsgierigheid; hü zou hebben willen zien wat er in de enveloppes zat. De officier had S. horen verklaren, dat hü had willen onderzoeken of er bonnen of geld in de brieven aanwezig waren. Tenslotte had hü bü de rechter-com- missaris weer ontkend. „U hebt ook een briefpakje ont vreemd, verdachte?" „Het zat in mün zak, zonder dat ik het wist." De 54-jarige collega van beschuldigde, de Haarlemmer J. v. E., legde als getuige echter ©en andere vreklaring af. Op de bewuste' dag had hü gezien, dat S. verdachte bewegingen maakte bü de postwagen, die in de hal van het postkantoor stond. 3. keek behoedzaam om zich heen, maakte een beweging en verdween met iets wits ln zijn handen, aldus de getuige. „Het „iets wits'' heb ik hier," zei de president tot verdachte en hij liet een wit pakje zien, waarin een doosje sigaretten zat. „Ja, dat zal het wel geweest zijn," zei v. E.; S zweeg. Den rapport wierp geen gunstig licht over de zaak; S. was verslaafd aan sterke drank. De officier vond dit een ernstige bü- «omstigheid in een onverkwikkelijke zaak. De eis was 12 maanden gevange nisstraf, waarvan 6 voorwaardelük en met aftrek van het voorarrest. Uitspraak over 14 dagen. Na een afwezigheid van acht jaren trad de beroemde tenor Luigi Fort, die „zich een wereldnaam met het bekende duet uit de Parelvissers van Bizet ver schafte," met drie andere vocalisten op. Men kreeg zi) het zonder orkestbegelei ding, decor, toneelcostumering en -han deling bekende fragmenten uit meester werken te horen. De stem van de favoriet Fort heeft door de oorlog iets ingeboet aan timbre en volume, maar door zijn grote stéftibeheersing' en Innige voordracht boeit hü toch nog in sterke mate. En dit niet alleen in bekende, maar ook in minder of totaal onbekende nummers, waarvan men tekst of hande ling niet of ternauwernood kent. Ook bü de andere medewerkende so listen was dit laatste het geval. Zo zong b.v. Eraldo Coda met zün sonoor, impo nerend basgeluid o.a. aria's uit Verdi's „Simon Boccanegra" en Boito's „Ne- nero." Wie weet en begrüpt er iets van? Toch zit de gehele zaal aandachtig te luisteren en wordt zelfs er door in ver rukking gebracht. Het is natuurlijk de stem en de voor Holland ongewone, maar hoogst aantrekkelijke wijze van uitvoeren, voortkomende uit 't Zuidelük temperament en sentiment. Wat bü één onzer zangers vreemd, onnatuurlijk zou aandoen, is bü die Zuiderlingen heel ge woon. Ja, het aanwenden van wat lang gerekte fermata's, van portamento's evenals hun mimiek en gestes komen voort uit innerlüke drang. Alleen op deze wüze uiten zü zich ten volle. Diana Micelii, de coloratuursopraan Jij uitstek, bereikte haar hoogtepunt met „Caro nome" uit Rigoletto. Niet alleen »tem, uitbeelding, doch bovenal adembe- heersing dwong bewondering ,af. Een onbekende, jonge bariton, met volumi neus, wat eigenaardig getimbreerd ge luid, Bolaffio. debuteerde in Holland en voldeed het meest in een aria uit: „Un ballo in maschera." Het Parelvissers-duet bleef achterwe ge, vergoeding daarvoor schonken so praan en tenor met een fraai duet, zeer afwisselend van karakter uit Donizetti's „Liefdesdrank." Het duet uit Faust voor tenor en bas klonk wel, doch frappeerde niet. Hierbij kan het Mephisto-spel toch eigenlük niet' worden gemist. Gemis aan toneelentourage viel bij zonder <8? bü Coda's aria La Bohème „Vecchia Zimarra." Twaalf nummers en zeven toegiftjes, waaronder enkele tamelük eenvoudige, echter rijn-lyrische, alles opvallend ka rakteristiek begeleid door Henk Büvanck. Het publiek kOn tevreden zün. Toch waren er teleurgestelden! Waarom niet het duet! O. K. De vereniging „Oud-Heemstede-Ben- nebroek" maakt Zaterdag 22 Mei des middags te 3 uur een excursie naar de buitenplaats „De Hartekamp". Na af loop wordt een kopje thee gedronken in de historische uitspanning „De Oude Geleerde Man". Het Nationaal comité, dat de lan delijke viering van het Regerings jubileum van de Koningin - voorbe reidt en de plaatselijke vieringen coördineert, heeft met grote instem ming van de Koningin besloten, dat het Nationale Huldeblijk zal bestaan in een fonds ter bestrijding van de kanker. Daartoe zullen via plaatselijke comité's en verenigingen speldjes 50 ct. per stuk worden verkocht, waarvan de op brengst ten goede van dit op te richten fonds^zal komen, verkoop begint in Juni en zal na 6 Sep tember eindigen. Via het speldje kan ieder zijn aanhankelijkheid aan het Vorstenhuis tonen en tegelijk de kanker helpen bestrijden. Voor het fonds is een zeer groot bedrag nodig, dat men niet alleen door middel van de speldjes verkoop, maar ook via allerlei schen kingen bijeen hoopt te brengen. Het centraal bureau van de speldjesverkoop is gevestigd te Amsterdam, Herengracht 478, tel. 30746. Tot nog toe is de kanker hier in Nederland veel te weinig be streden. Er is een plan tot verbetering opgesteld, maar de uitvoering kost veel geld. De behandeling van de ziekte gevallen is in de laatste jaren beter ge worden. Men moet echter eerst begin nen met een betere statistiek op te stel len en de gegevens uit de verschillende landen te coördineren. Ook dienen meer specialisten opgeleid en hun uitrusting verbeterd te worden. Er bestaan slechts twee kankerinstituten (in Amsterdam en Rotterdam) en dat is veel te weinig. De kanker is altijd nog een zeer ernstige ziekte, die vele slachtoffers maakt. Ver betering van de bestrijding der ziekte kan direct de gehele bevolking ten goede komen, vandaar ook dat men de ge hele bevolking activeert door speldjes verkoop. Het Nationaal comité pleegt thans overleg met de gouverneur-gene raal van Ned.-Indië en de gouverneurs van Suriname en Curagao omtrent in zameling in Oost en West, die aan een doel op het gebied van de volksgezond heid in deze gebieden zal ten goede komen. Zaterdag te 4 uur wordt aan de Jacht haven de tweede schepenveiling gehou den. Maandag 24 Mei houdt bovengenoem de organisatie een buitengewone leden vergadering in gebouw „St. Bavo", Sme- destraat, waar als hoofdpunt der agenda de nieuw af te sluiten C.A.O. besproken zal worden. Men verzoekt ons opname van het volgende: Zondag' 6 Juni zal het derde lustrum worden gevierd van de „Ustica" te IJmuiden-Oost. Als sprekers zullen op treden pater Severinus O.FM. Cap. met als onderwerp „Franciscns en het herstel van het gezin" en de heer Egidius de Beer uit Rotterdam met als onderwerp „Radicalisme van St. Franciscus". Voorts zal het programma worden afgewisseld met enige zangnummertjes, voordrach ten en lichtbeelden over St. Franciscus. Alle Tertiarissen en belangstellenden van de tot het district behorende Derde Orde-Sodaliteiten. worden op deze Con gresdag oir. 2 uur namiddag verwacht in de grote zaal van het St. Fidelis-Patro- uaatsgebouw aan de Zeeweg te I Jmuiden- Oost. Geeft zo spoedig mogelijk op met hoevèlen u zult komen, aan R. Anger- man, Zeeweg 20 te IJmuiden-Oost, Tengevolge van het zeer intensieve gebruik van de gemeentelyke sportvel den aan VondellaanNic. Beetslaan behoeven deze grondig herstelling. De raad verleende daarvoor een belangrük crediet, hetwelk Gedeputeerde Staten hebben goedgekeurd. Teneinde de grasmat van deze velden tegen het volgende winterseizoen in goede staat te hebben, zullen deze velden gedurende de a-s. zomer niet gebruikt mogen worden. De voetbalvelden aan de Vondellaan zullen grondig hersteld worden. Het sportterrein aan de Nic. Beetslaan zal door het afgraven van taluds zodanig vergroot worden, dat daarop drie velden kunnen worden ingericht, n.l. twee hockeyvelden en een veld voor andere sportbeoefening. Dit laatste veld blijft onder beheer van de gemeente. Om enigszins tegemoet te komen aan de behoefte aan een sportveld voor de be oefening van zomersporten zal het veld aan de Nic. Beetslaan—van Lennepweg daarvoor reeds deze zomer beschikbaar worden gesteld. Evenwel niet voor de voetbalspbrt. Het gemeentebestuur beraamt verder nog plannen om uitbreiding te geven aan het aantal sportvelden te Zand- voort. In verband met de vrijheid en de vei ligheid van het verkeer in de Zeestraat is het parkeren in die straat aan de on even genummerde züde tot en met 15 September 1948 verboden. polijst en onderhoudt ook Uw koperwerk. BU abonnement zeer voordelig! Jansstraat 8 Telefoon 20141 (Adv.) Zoals reeds eerder aangekondigd, wordt Zondag 30 Mei a.s. op de velden van RKWA een belangrijk in terregionaal Jeugdtournool van katho lieke voetbalclubs gehouden. De drie hoogstgeplaatste elftallen uit drie dis tricten zullen elkaar bekampen, hetgeen een technisch hoogstaand tournooi doet verwachten. In de lijst der deelnemende elftallen is een kleine wijziging geko men. De deelnemers zün nu: DOG, RKAVTC en RKWA uit Amsterdam; Velsen uit Santpoort, DEM uit Bever wijk; TYBB uit Haarlem; WSV uit Wonwer, Vitesse uit Castricum en USVU uit Uitgeest. De elftallen zullen elkaar niet meer dan eenmaal ontmoeten, want aller eerst worden drie halve competities ge speeld, met telkens een elftal uit de dis tricten Amsterdam', Haarlem en Noord- Holland. Vervolgens spelen dan de nummers 1, 2 en 3 wederom een halve competitie. De wedstrijden duren twee maal 15 minuten zonder rust. Wanneer twee of meer elftallen met'een gelük aantal punten eindigen, zal het doel- gemiddelde beslissend zün. Is ook dit gelijk, dan zullen alle voorhoedespelers e^n elfmeterschbp nemen. Is er dan nog geen beslissing, dan zal loting de door slag geven. De wedstrüden beginnen om 12 uur en zullen om 4 uur geëindigd zijn. Toegang tot deze wedstrüden Is geheel gratis om de belangstelling voor het katholieke jeugdvoetbal zoveel mo gelijk te bevorderen. De velden van RKWA zün gelegen aan de Leeuwarder- weg te Amsterdam-Noord, zeer gemak- kelük met de N.Z.H.-tram of bus O te bereiken. De K. R. O. zal Zaterdagmiddag 22 Mei om 2 uur precies een radio boodschap uitzendenvan groot belang voor alle verkenners van de Katholieke Jeugdbeweging. (Vervolg var pagl) betrekking hebben op de structuur van de Verenigde Staten van Indonesië, gelijkluidende v opvattingen geuit had, en dat de Veiligheidscommissie een be richt had gekregen, dat de order tot het staken van het vnren, die 16 Ja nuari gegeven werd, in het algemeen behoorlijk in acht is genomen, en dat de economische en financiële subcom missie het eens is geworden over het algemeen beginsel, te streven naar de economische eenheid van de toe komstige Verenigde Staten van Indo nesië, terwijl men tevens een hervat ting van de handel tussen de Neder landse en de republikeinse gebieden bespreekt. In een afzonderlijk communiqué werd meegedeeld, dat de Nederlanders sinds Juli van het vorige jaar, volgens een verklaring van de Veiligheidscommissie, meer dan 10.000 Republikeinse soldaten hebben vrijgelaten, terwijl alle Neder landers, die aanvankelük door de Repu blikeinen gevangen gehouden werden, op vrije 'voeten zijn gesteld. Volgens de Nederlanders zullen er eind Mei en be gin Juni nog 1000 Republikeinse gevan genen wordeh vrügelaten. In het communiqué werd gezegd, dat de Nederlandse delegatie zich had beklaagd over onrust verwekkende radio-uitzendingen van radio Boekit- tinggi, ln het Republikeinse gebied op Sumatra, waardoor de wapenstil standsovereenkomst werd geschonden. De Republikeinen antwoordden, dat alle pogingen ln het werk gesteld werden, om hieraan een einde te ma ken, doch dat de verbindingen tussen Java en Sumatra slecht waren. De Republikeinen stelden daarop voor, een radio-controlecommissie voor beide partijen op te richten en de Commissie voor Goede Diensten schendingen te doen meedelen aan de Veiligheidsraad, opdat deze maatregelen zou kunnen nemen. Volgens het communiqué hadden, zoals wjj gisteren reeds ln een gedeelte van onze oplage meldden, militaire waarnemers bericht, dat de Neder landse bevelhebber Spoor niet bereid was toe te stemmen in een verbreding van de gedemilitariseerde zone met tenminste vijf kilometer op alle pun ten, zoals de Republikeinen die voor gesteld hadden, wegens „voortdurende infiltratie-, spionnage- en sabotage- diensten". I Op initiatief van ir. P. C. van der Heijden zal 25 Mei a.s. des avonds 8 uur In het Vincentiusgebouw, Nieuwe Groen- jnarkt 22, een vergadering van toezicht houders op politieke delinquenten wor pen gehouden. I Deze bijeenkomst, die meer in het bü- tonder gelegenheid zal bieden om vra ten te stellen, bijzondere gevallen te be- ppreken of inlichtingen te verzoeken, zal [worden geleid door de voorzitter der af deling Haarlem, de heer mr. Th. F. Raedt, terwijl pater V. J. Hutjens als inleider zal optreden. Dinsdag 25 Mei, 's avonds acht uur, I geeft Cor de Groot in de Gem. Concert zaal te Haarlem een Beethoven-avond. [Het programma vermeldt o.a. de Ap- Ipassionata. Zoals reeds eerder gemeld geeft „Al- berdingk Thüm" Woensdag 2 Juni de 50ste opvoering van het stuk „Naar het volle leven". Kaarten hiervoor zün verkrijgbaar bü de heer F. Lounrjan, Ged. Oude Gracht 106, tel. 10990. GEBOREN; M. A. Laan—Bus, z; E. A. M. Boomsvan Lunenburg, d; M. P. Fehres—Voetelink, d; M. Makkelie— Roose, d; U. M. J. W. Bosmanvan de Kamp, d; J. W. Koppenol—Andrea, d; A. Sepers—Sival, d; A. M. Pieters—van Mansum, d. GETROUWD: H. C. P. Zantvoort en J, A. van der Bruggen; K. Reisman en D, Dietiker; J, A. Traanberg en A. Joustra; E. O. J. Lubberdink en G. H. L. Wesseldük; P. H. Barentsen en C. H. Maerten. OVERLEDEN: A.' HoegenAarsen, 63 j., Veenbergplein; P. E. Visser, 71 j„ Zonnelaan; H. Scholten, 90 j., Sparen bergstraat; A. van Groeningen, 67 j„ Saturnusstraat; J. G. Oramer, 68 J.. Oranjeplefn; C. A. Muller—Bouwhuis. 70 j„ Leidsestraat; G. Pekelharing- Hout, 55 j„ Bakkerstraat; A. M. Zeüle- maker, 6 m., Pijnboomstraat; Ft Loos 23 j„ Hazepaterslaan, Perz. tapUten, oude doeken, kristal» en tinwerk. ZIJLSTRAAT 51 TELEFOON* De uitslag van de huizenveiling van 20 Mei 1948 in ,,'t Notarishuis" luidt; Acaciastraat 15, f 3300, J. W. Heuper man q.q.; Herensingel 151, f 3110, J. W. Heuperman q.q.; Linschotenstraat 63, f 3050, J. W. Heuperman q.q.; Dahlia laan 44, Aerdenhout, f 11150, A. J. -Bur- dorf q.q.; Slaperdük 36a, 38 en 38a, ge zamenlijk f 12455, M. J. G. van Ros- sum q.q.; Schoterbosplein 10, f 5225, A. Th. Joosten q.q.; Achterweg 20, Heemste de, niet verkocht; Achterweg 14, Heem stede, f 3225, G. H. Houtkamp; Meerweg 29, Heemstede, niet verkocht; Lom- bokstraat 46, Heemstede, f 4100, Th. Ooene; Voorweg 6, 8 en 10, Heemstede, niet verkocht; Prinsenlaan 4 en 6, Heemstede, niet verkocht; Prinserilaan 8, 10, 12 en 14, Heemstede, f 4630, opge houden; Lange Annastraat 58, Haarlem, Nieuwe Kerkspleln 7B wit, 7B rood, f 9000, J. W. van Santé q.q.; Nieuwe Kerkspleln 7A wit, 7A rood, f 3610, Mr. B. El van Tün q.q.; Nieuwe Kerkspleln 7 wit, 7 rood, f 3640, Mr. B. E. van-Tijn q.q.; Kleine Houtweg 30, f 8250, M. van Dük qq.; Kritzingerstraat 28, f 2575; J. Lucas; Overtonweg 26, f 4600, T. J. p. Schaap; Tweede Hogerwoerddwars- straat 39, f 3000, opgehouden; complex gronden tussen Vondelweg en Vergierde, weg, niet verkocht, Zoals reeds eerder werd aangekondigd, geeft het koninklijk mannenkoor „Cae- cilia" op Woensdag 2 Juni 's avonds 8 uur een gratis concert voor ouden van dagen en invaliden in het Gem. Con certgebouw. Alle Haarlemse hofjes en tehuizen voor ouden van dagen zijn ten behoeve van de verpleegden van kaarten voor- zjen. Het resterend aantal plaatsbewij zen zal aan niet in een inrichting ver pleegd wordende ouden van dagen wor den uitgereikt op Zaterdag 29 Mei 's middags van 2—4 uur aan het secreta riaat van „Caecilia" in gebouw „Cul- tura," Jansstraat 83 te Haarlem. H.H. Automobilisten, die zich met hun auto willen beschikbaar stellen om slecht ter been zijnde en invalide con certbezoekers van huis naar de concert zaal, en na afloop van het concert naar huis te brengen, worden dringend ver zocht zich op te geven aan bovenge noemd secretariaat, zulks onder vermel ding van het aantal plaatsen in hun auto. Ongeveer 130 personen hebben om dit -vervoer verzocht Zaterdagmiddag 3 uur zal de red dingsboot „Dudok de Wit" van de Zuid- Hollandse Reddingmaatschappij te Zand- voort een interessante oefentocht hou den. In het omvangrüke programma van de viering van het tweehonderdjarig be staan der Genietroepen, dat dezer dagen herdacht wordt, werd het hoogtepunt gevormd door de parade op het exerci tieterrein van de Kromhoutkazerne te Utrecht ter ere van de overdracht van het nieuwe vaandel aan het eerste regi ment Pioniers door Z. K. H. Prins Bernhard, Inspecteur-generaal der Ko- ninklüke Landmacht. Na afloop der parade werd de histori sche Genie-tentoonstelling geopend en hedenmiddag begonnen bü het Fort Rhü- nauwen de militaire demonstraties van een rivlerovesgang gedurende een aan val.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2