doodse troepen in Jerusalem trekken terug Regering van Israël kondigt de noodtoestand af Graaf Bernadotte bemiddelaar ER/C DE NOORMAN-DE STEEN VAN ATLANTIS N VE POLEN. b' V MENSEN Sparen moet aanlokkelijk en mogelijk gemaakt worden K Breuk rn Finse partij van volksdemocraten Geen lokalen van bijzondere scholen voor openbaar onderwijs AAIEN l-lflm er KNOEIERIJ MET BONNEN OP KANTOOR VAN DE „WAGONS-LITS" wat opgeschroefd Nationale Spaarraad heeft anders geen reden van bestaan Heffingen verhinderen het sparen STAATSREGELING VAN DE WEST Kwekeling met acte voortaan niet ouder dan 22 jaar en Grootste zwendel-affaire sinds de bevrijding Verbruiksopgave werd ERKENNING VAN HET EIGENDOMSRECHT VRIJDAG 21 MEI 1948 PAGINA 3 Russisch officier pleegt zelfmoord Eerste Kamer in feest stemming OUDERWIJS IH DE TWEEDE KAMER door RICHARD POWELL Belangrijke toespraak van Z. H, de Paus (Wordt vervolgd) Iedereen kan nu bloemen, handelaar worden J«?e strijd in het oude gedeelte van Van Za'em '001)' ten einde. De troepen in11 het Arabische Legioen zyn dieper om S'ad doprgedrongen en hebben lena dekking van artillerie verschil- &rt n wUhen bezet. Er werd een hevig /■"lerievuur gelegd op de berg Scopus jjhtr een vleugel van het Joodse zieken- jj.®® en de Hebreeuwse universiteits- on,i werden getroffen. Binnen de "de stad is het tot felle gevechten van tegen man gekomen, waarby de Se n zich verdedigden in ondergrond- tunnels. Ongeregelde Arabische troe» z}jn de grote synagoge binnenge- ,r°ngen. De Jonden moesten zich terug keken in de David-synagoge, waar, aar men verwacht, de laatste strijd zal v °rden gestreden. De Joden zijn van de —uen gestreden. ue j "ofdmacht afgesneden. Aan het Zuidelijk front hebben de 85'ptische troepen Beersjeba bezet, aarvan de verovering reeds eerder ,.etd gemeld. Een andere legerafdeling JJJkte verder op langs de kust en ver arde de Zionistische nederzetting Dqjr °eheid, 12 km ten Noorden van Gaza De regering van Israël heeft in het 'and de noodtoestand afgekondigd. De Voorlopige staatsraad heeft aan pre- biier David Ben Goerion ruime be voegdheid verleend. De regering heeft haar vertegen woordiger in de Verenigde Staten. Eliahoe Epstein, benoemd tot gezant Washington. Majoor Aubrey Eban V'.erd benoemd tot vertegenwoordiger h'j de V.N. Majoor Eban heeft de ver gadering van de V.N. reeds bijgewoond a's vertegenwoordiger van het Joods Bureau. i Libanese autoriteiten te Beiroet heb- iph 64 Joden, die zich aan boord van Amerikaanse schip Marine Carp be elden, van boord gehaald en gedeti- ^ord. De Amerikaanse gezant te Bei- °6t heeft een zeer krachtig protest Q®rhandigd aan de Libanese regering. J'der de gedetineerden bevonden zich Amerikanen en 4 Canadezen. Vrou- en kinderen mochten de reis voort eken. De regering van Israël zal een ^achtig protest indienen tegen deze i'b'deliike. inbreuk op het internatio- n51e recht". Graaf Folke Bernadotte, de vice- Fesident van het Zweedse Rode Kruis, j Donderdag gekozen tot bemiddelaar "f V \T in Polnctinq T?nrno rl of fo YiTAitrl r»i in Palestina. Bernadotte werd lep °zen door de vertegenwoordigers urote Vijf, nadat hij de benoeming ""d aanvaard. hP? wapenstilstandscommissie der V.N. i®?ft in een telegram aan de Veilig- 'dsraad verklaard, dat het als on- "ÖS HBLIGÊ STAD IN WUS EN iVOTffi obtschA itMrniHt j-CA^O '-Ï&4 Uoopsti ftXLlii ZZZ Ovd« mogelijk werd beschouwd te voorko men, dat de Arabische legers het ge hele Arabische gebied van Palestina be zetten en dat slechts de meest krachtige diplomatieke of militaire actie zal kun nen voorkomen, dat zij ook gedeelten van de Joodse zone in bezit r.emen. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Georges Bidrmlt, verklaarde Don derdag, dat hy .ernstiger incidenten" in Palestina vreesde, die andere landen zouden kunnen dwingen rechtstreeks te interveniëren. Tegenover de oommissie voor buitenlandse zaken van de Nat. Vergadering verzekerde hy, datFrankryk bereid was het besluit der V. Jï. t.a.v. Palestina ,,in dezelfde mate als andere landen" uit te voeren, mitó de inter ventie in Palestina niet beperkt werd tot drie of vier landen. De Franse Nationale Vergadering heeft een motie aangenomen waarin de vor ming van de Joodse staat Israël wordt toegejuicht. By de Arabische landen wordt er op aangedrongen, het beginsel van internationale samenwerking te aan vaarden. Voor stemden de socialisten, communisten, radicalen en leden der M.R.P. De Mohammedaanse afgevaar digden stemden tegen en vielen de com munisten aan, omdat zy de Joodse zaak voorstonden. Nadat het Finse parlement Woensdag avond reeds een motie van afkeuring had goedgekeurd tegen het beleid van de communistische minister van Bin nenlandse Zaken Yrjo Leino, die 20 men sen had uitgeleverd aan de Sovjet-Unie, heeft het parlement Donderdagavond de motie van vertrouwen in de minister met 81 tegen 64 stemmen verworpen. De motie was ingediend naar aanleiding van het onderzoek naar de activiteit van de politie in 1945. Volgens de Finse grond wet zal de minister verplicht zijn af te treden. Aanvankeiyk verwachtte men, dat de Volksdemocraten, die deel uitmaken van de regering, Leino zouden volgen, doch op een bijeenkomst van de volks- democratlsche partyfractie is een scheu ring in de partij ontstaan. De volksde mocraten zijn een coalitie van commu nisten en linkse socialisten. Naar A. F. P. meldt, heeft een Rus sische oficier van de Kommandatura te Potsdam zelfmoord gepleegd, na zyn vrouw en twee kinderen gedood te heb ben. Hij had juist een oproep ontvan gen om weder naar Rusland terug te keren. Deze officier, een medewerker van generaal Loekjantsjenko, de Russi sche onderbevelhebber in Berlyn, begaf zich herhaaldeiyk naar de Amerikaanse sector van Berlijn, waar hy met som mige Amerikanen betrekkingen onder hield. Vier zijner vrienden zyn op de zelfde wijze gecompromitteerd. Twee officieren van de groep zyn er in geslaagd te vluchten, twee anderen zijn aangehouden en naar Rusland ge voerd. Gedurende het onderzoek is ge neraal Loekjantsjenko geschorst en hierna weder naar zijn post gezonden, daar het onderzoek had uitgewezen, dat hy niets wist omtrent de actie van de vijf medewerkers. (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer heeft Donderdag middag van de behandeling van het wetsontwerp tot herziening van de staatsregelingen van Suriname en Cu rasao een soort van feestzitting ge maakt met drie toasten van de heren Kropman, De Zwaan en Anema. De eerste wees er voornamelijk op, dat er geen land is, waar zo hard ge werkt wordt aan de voorbereiding van nieuwe verhoudingen in de samenleving als Nederland, waarna hij het toch niet onder zich kon houden iets te zeggen over het dolzinnige algemene en vrou wenkiesrecht op Suriname. De tweede gewaagde van de noodzaak van verin niging der culturele betrekkingen en prof. Anema wees op de verbijsterend snelle ontwikkeling van het politieke le ven in de West, waarbij het de taak van Nederland is daaraan enige leiding te geven. Het waren feestredevoeringen. Wat kon de senaat practisch ook anders doen met dit wonderlyk wetsontwerp? Aan minister Jonkman was het toever trouwd, op deze toasten in passende stijl te antwoorden. CO». MA*T£N TOOND68 STUDIO'S v„ 101. De dwerg was de stad uitgerend. In een der buitenwijken ontmoette hij een groep voormalige officieren die opgewonden over de toestand redetwistten. Toen Pum-Pum bemerkte dat geen van allen in de nederlaag wilde berusten, vertelde hij hun hoe Eric en Winonah gevangen waren genomen. Dit gaf de mannen weer moed en zij besloten enige vliegmachines te bemachtigen en te trachten de burcht weer in handen te krijgen. Dit plan lukte wonderwel en nog dezelfde avond vertrok een aantal metalen vogels met aan boord een grote groep vrijwilligers. Al spoedig doemde aan de horizon de burcht op en op veilige afstand daalden zij. Daarna slo pen de mannen onder dekking van enige rotsformaties op de burcht toe. Daar had men de lichten reeds ontstoken en ais een silhouet lag de burcht op de maan be schenen vlakte. Behoedzaam naderden de soldaten. Zwak drong het geluid van zingende stemmen tot hen doorklaarblijkelijk hielden de luipaardmannen een feest.De mannen slopen tenslotte over de open vlakte, welke hen van de burcht scheidde. Dit was het gevaarlijkste gedeelte van de tocht, want ieder ogenblik kon de wacht hun aanwezigheid opmerken en dan was hun kans verkeken. Maar ge lukkig gebeurde er niets; de luipaardmannen schenen niet bevreesd te zijn voor een overvalt De mannen van Atlantis beklommen behoedzaam de stenen trappen waarna een van hen op de poort klopte. Een dronken luipaardman van de wacht deed de poort open en zwaaide naar buiten. Zijn benevelde ogen staarden recht in het grimmige gelaat van een soldaat van Atlantis. Voor dit evenwel goed tot hem doordrong, had hij al een slag op het hoofd gekregen en stormden de Atlantisman- nen de poort binnen! (Van onze parlementaire redacteur) De stemming in de Tweede Kamer tjjdens de voortgezette behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van de L.O.-wet 1920 was gistermiddag een tikje prikkelig en de oorzaak daarvan lag feitelijk niet bij de aan wezigen doch bij de afwezigen, vooral dan bij de afwezigen van de rechter zijde en nog meer in het bijzonder bij een vrij groot aantal katholieken. Er moest gestemd worden over enige amendementen van de heer Van Sleen niet byster belangrijk, maar toch van zodanige aard, dat zè gevoeligheden raakten. De minister was er geen voorstander van en de meeste Kamerleden evenmin. Doch bij de stemming kwamen ze er door met 28 tegen 26 stemmen, tenge volge van absenteïsme, terwijl de socia listen er voor hadden gezorgd, dat zij er in groten getale waren. Of prof. Romme al opstoof en tussen de bankjes heen en weer liep als een verontruste haan door zijn ren, het baatte niet. De zwakheid van de rechterzijde werd echter voor de heer Van Sleen een stimulans, om zijn uiterste best te doen, er op deze middag door te halei* wat hij maar kon. De pacificatie wordt door alle partijen, zodra er maar over onderwijs gesproken wordt, hartelijk beleden en bezongen, doch het merkwaardige is, dat men bij die gelegenheden toch meestal de coa litie ongeveer hersteld ziet tegenover de voorstanders van het openbare on derwijs. De iaatsten verdedigen hun ideaal en dit heeft veel van een be narde veste. Het openbare onderwijs is al vele jaren aan de verliezende kant en daar weet de geboortebeper king meer van. Nu had de heer Van Sleen weer een amendement, waarby' het mogelijk ge maakt moest worden, dat B. en W. met- bijzondere scholen een overeenkomst aangaan, om lokalen, die in deze bijzon dere scholen vrijstaan in bruikleen te nemen ten behoeve van het openbare onderwijs, waar dit eventueel nodig zou kunnen zijn. Minister Gielen verklaarde dit amendement voor onaannemelijk, en dit was de heer Van Sleen, die weer op een stemming hoopte, te snel naar de zin. Hij maakte zich oprecht boos, om dat de minister dit machtswoord zo haastig gebruikte en wilde het amende ment niet intrekken voor de minister Nieuwe synthetische rubber Slapend genezen Behandeling van atoomkwetsuren Houten been als gereedschapskist Ook de Russen willen langer leven. Ïh Amerika is een nieuwe soort syn thetische rubber uitgevonden, Alfin genaamd, die wegens haar grote k ^te voor de loopvlakken van auto- vahden wellicht de plaats zal innemen JJA alle andere soorten synthetische en van de natuurlijke rubber. Het Alfin he. n.l. bijzonder grote moleculen e tot viermaal zo groot als de mole- en van de beste soorten natuurlijke synthetische rubber, die thans bij de hri, «UI, «h la, orlcage van autobanden worden ge- jhikt en de sterkte van rubber hangt J Van de omvang der moleculen. Een J*Aeel is, dat Alfin zo hard is, dat het j moeilijk laat verwerken met andere ^Brediënten, die bij de vervaardiging loopvlakken voor banden worden wuikt. Bij verder onderzoek hoopt etl daar iets op te vinden. Volgens de correspondent van „De Rode Ster" te Leningrad heeft v men sinds 1945 met succes proe- m A genomen met verlenging van de aap by de behandeling van darmzwe- ÜO11- Men laat de patiënten van 12 tot q dagen 16 tot 22 uur lang slapen. Om qle slaap rustig en diep te doen zyn At men hun slaapmiddelen toe. lil! De var! is beproefd op 88 patiënten, W Wie de meesten van hun pijnen ver- zouden zün. A an het Instituut voor radiobiologie en biophysica van de universiteit Van Chicago is een cursus van zes hog Aden gegeven om doktoren te leren, 'etsel door atomische uitstralingen "orkomen en te behandelen. A deze cursus hebben 16 geneeshe- Se Vertegenwoordigend 't Amerikaan- dsj, Ber, de luchtmacht en de dienst iUj.glVollcsgezondheld deelgenomen. De Sri zullen nu zelf dergeiyke cur- ter^A voor andere doktoren organl- zaklantaarn, geld. een breekyzer en wat olgens de Prawda heeft een Rus sisch natuurkundige, Filatof ge naamd, een substantie ontdekt, die een grote genezende Werking uit oefent op planten-, dieren- en mensen weefsels. Het is een extract van Aloë-bladeren. die worden geplukt van volgroeide Aloë-planten. Deze bladeren worden in een don kere kamer blootgesteld aan een tem peratuur van drie graden boven het nulpunt en vlak voor de planten ster ven door gebrek aan licht wordt het extract er uit geperst. Volgens de Prawda is dit extract ge probeerd op dieren en mensen en het zou een onmiskenbare genezende wer- 56) „Ik keek naar voren. In de stoel by het stuurwiel worstelde Arab als een razendei maar Chuck hield haar met een zware hand op haar schouder ln be dwang. Georgia glimlachte my vermoeid toe. Haar lange, blonde haar was uit het kapsel geraakt en hing halverwege haar rug neer. Sherry's gezicht blonk van tranen. Ze zaten alle drie met de handen op de rug gebonden. „Ben je all right?" riep Arab. „En of," zei ik. „Alleen een tikje suf in myn hoofd." „Beklaag je niet," zei Chuck. „Hei heeft ons een volle dag gekost om je te pakken te krygen. Harry heeft zowat vyftig liter benzine verstookt door als maar op en neer te stomen, om jou achter zich aan te krijgen." Politie te Camberly in Engelana Hel en duivel. zei Harry, „ik Aeeft een man met een houten dacht, dat ik nooit beet zou krijgen. Heel de dag op die rivier. Natuuriyk kon ik niet weten, dat-ie by de stad lag. Hy had overal kunnen zyn." u -mem met lïtUi XLUULtin A>t j Aeen gearresteerd wegens poging s- h Het houten been, dat hoi evatte elf lopers, een electrische king uitoefenen op het gehele organis me en op de afzonderlyke delen er van. Filatofs theorie is, dat planten vlak voor ze sterven een substantie af scheiden, die ze in staat stelt langer weerstand te bieden en het leven ver lengt. De Prawda noemt het extract slechts een phase in experimenten, welke ten doêl hebben, de invloed van lage tem peraturen onder verschillende om standigheden op levende planten-, die ren- en mensenweefsels vast te stel len. Filatofs experimenten zijn begon nen met het transplanteren van het hoornvlies van doden op de ogen van levende blinden. Hij zou de eerste zijn, die heeft ontdekt, dat het wezenlijke van deze operaties is gelegen in het verlagen van de temperatuur van de over te planten cornea tot iets boven het nulpunt. zijn standpunt beter had gemotiveerd. Dit deed de minister door te betogen, dat het totaal verkeerd is, het bijzon dere en het openbare onderwijs onder één dak te bréngen. Van rechts kreeg de minister steun, maar rechts was niet sterk genoeg. De minister echter was het wel. Het bleef by onaannemelijk, zodat de heer Van Sleen niets anders overbleef dan bijna ziedend van woede het amendement toch terug te nemen en van pure kwaadheid voor de eerstko mende tijd helemaal niets meer te wil len en zyn eigen stellingen in elkaar te trappen. De heer Van Sleen wilde n.l. zyn vol gende amendement niet eens meer ver dedigen. Hy trok ook dat in. Hij was balsturig. Later is dit weer wat bijge trokken en toen heeft de heer Van Sleen andere amendementen weer wél verdedigd. En toen de behandeling was afgelopen, zag men hem nog een tijd je met de minister napraten, maar ze zullen het wel niet volmaakt eens zijn geworden. De heer Van Sleen en de minister zijn twee koppen De katholieke woordvoerder, de heer Peters, die zich bij dit ontwerp ook druk geweerd heeft, smaakte o.m. de voldoening - bij enige teleurstellingen dat de minister een motie approu- veerde, die hij samen met de heer Van Sleen had ingediend, strekkende, om de ziekteverlof-regeling voor onderwij zers zo spoedig mogelyk in overeen stemming te brengen met de regelen voor de burgerlijke rijksambtenaren. Van belang is voorts nog, wat er gesproken is over de kwekelingen met acte. Die wilde de heer Van Sleen bij zyn laatste amendement het achtste in het geheel niet meer ge tolereerd zien, doch de minister en de heer Peters brachten hem aan het verstand, dat dit nu toch te ver ging, hoe gruweiyk de misbruiken (Harrtamehs creme) Een ware verrassing voor vrouw of meisje met de kwekelingen met acte ook ge weest zyn. De minister gaf dus te ver staan, dat de leeftydsgrens voor de kwekelingen met acte wel verlaagd kon worden van 24 op 22 jaar. De heer Van Sleen van zyn kant wilde dan zyn amendement intrekken, als de minister eigener beweging die leeftijdsgrens wilde verlagen. Dit deed de minister. De stemming over het wetsontwerp wordt de volgende week gehouden. Tenslotte heeft de Kamer nog behan deld en z.h.st. aanvaard het wetsontwerp tot wijziging van de Gemeentewet, waarvan de strekking is de salarissen van de burgemeesters bij algemene maatregel van bestuur te regelen. Daar viel eigenlijk niet veel tegen te zeggen, al waren sommigen er toch geen voor stander van. Zy haalden er het begin sel van decentralisatie bij te voorschijn, maar minister Witteman, die een con- ciliant man is en als zyn mening uit sprak, dat we niet van alles een begin sel moeten maken dacht hij er mis schien aan, dat we de K.V.P. ook al hebben? viel de heer Beernink by, die had betoogd, dat centralisatie en de centralisatie voor hem voornamelyk een kwestie is van opportuniteit. De tegenstanders lieten hun weer stand varen en het wetsontwerp werd, zoals gezegd z.h.st. alleen de commu nisten bleven tegen aanvaard, nadat een amendement van de heer Beernink was aangenomen, bepalende, dat de wet terugwerkende (Van een onzer speciale verslaggevers) Zoals wy reeds in een deel van onze vorige oplaag vermeldden, blijkt de knoeiery-affaire by het kantoor van de Wagons-Lits te Amsterdam zeer wyd vertakt te zyn. Het is wel de grootste affaire, die de economische recherche sinds de bevryding in onder, zoek heeft. Behalve de beheerder, de heer K. en de directeur H., zyn niet minder dan tien winkeliers in de hoofdstad by deze affaire betrokken. Verschillenden van hen zijn gearres teerd en komen vandaag reeds voor de economische rechter. Door yverlg speuren van de ambtena ren van de prySbeheersing is thans ook de dubbele boekhouding, waarin K. zyn veel te hoge opgaven aan het C. D. K. noteerde, gevonden. Door deze opgave verkreeg hy veel grotere coupures dan hy eigeniyk nodig had voor de maal- tyden ln de internationale treinen. De administratie van K., die erg chaotisch kracht zal hebben op I wefdh b«fh°Ud®n' een door de Kroon vast te stellen van de dubbele boekhouding diende die datum. Imet de werkelyke uitgaven voor de kan- Paus Pius XII heeft Donderdag een aantal leden van het Internationale Instituut voor de Unificatie van het Burgerlijke Recht, dat zijn twintigste verjaardag vierde, in particuliere audiën tie ontvangen, en tijdens een toespraak de nadruk gelegd op het belang van het eigendomsrecht en de menselijke waardigheid. „De erkenning van het eigendoms recht", aldus zei de Heilige Vader o.a., „kan niet anders dan samengaan met de erkenning van de waardigheid der men sen en van onaantastbare rechten en plichten, verbonden aan de persooniyke vryhéid, die wy van God ontvangen hebben". ,Wij hebben vertrouwen in het gevoel van recht en rechtvaardigheid, dat diep verankerd ligt in de menselyke natuur. Alléén degenen, die het individu willen zien als een amorphe massa, een opeen hoping, die het tegenovergestelde is van een gemeenschap van welke soort ook, kunnen de ydele illusie koesteren, alle betrekkingen tussen de mensen uitslui tend te kunnen regelen door middel van publiekrechtelijke wetten". „Indien het privaatrecht ophoudt te bestaan, stort een van de voornaamste pylers, die eeuwenlang de gehele structuur van onze beschaving hebben ondersteund, ineen. Gelukkig bevinden wy ons nog niet op dit punt, en in het juridisch bestaan van de volken schij nen opnieuw gezonde krachten door te breken". Kort geleden zijn nieuwe cijfers be kend geworden van de Inlagen en terug betalingen bij de voornaamste Nederland se spaarinstellingen. In de eerste vier maanden van dit jaar overtroffen de te rugbetalingen de inlagen met bijna 28 millioen gulden. Voor de overeenkomsti ge periode van het vorige jaar was dit bedrag onder de 4 millioen gebleven. Men kan dus niet zeggen, dat de toestand zich op dit gebied heeft verbeterd. Waaraan is dit verschijnsel toe te schrijven? Verleden jaar werd de toen reeds ongun stige evolutie ten dele toegeschreven aan de spanning tussen lonen en prijzen, met andere aan de levensduurte voor kleine inkomens, waaronder de salaristrekkers grotendeels zijn begrepen. Nauwelijks kan worden beweerd, dat deze spanning zich dit jaar zou hebben vergroot. Men is dan ook algemeen geneigd te denken aan de uitwerking van fiscale eisen, die de grens van het economisch mogelijke hebben over schreden. Evenwel worden door de speciale heffingen o.i. waarschijnlijk in onbeteke nende mate de bezitters van spaartegoeden getroffen, zodat de verklaring elders zal moeten worden gezocht.. Bij gelegenheid van de installatie van de Nationale Spaarraad hield minister Lief- ti+ck ongeveer een week geleden een rede, waarbij o.a. werd opgemerkt dat het, ach teraf gezien, moeilijk was na te gaan, of de maatregelen, die de Regering aanvan kelijk heeft genomen om het negatieve sparen in de particuliere huishoudingen en ondernemingen af te remmen, het positie ve sparen niet hebben geschaad. De be lemmeringen, die aan de vrije beschikking over vermogensbestanddelen werden aange legd, hebben ongetwijfeld hier en daar de lust tot vermogensvorming verminderd, voegde prof. Lieftinck hier nog aan toe. Deze openhartige bekentenis verdient met grote waardering te worden onder streept, ware het niet, dat onmiddellijk daarna de Minister ter verontschuldiging van zijn beleid had opgemerkt, dat, naar zijn vaste overtuiging, deze maatregelen belangrijk hadden bijgedragen tot het bin nen de perken houden van de actieve li quide koopkracht en tot een vermindering van de spanningen ten aanzien van lonen en prijzen. Dit is nu juist waar het om gaat. Aan de ene kant wordt er „afge remd", „belemmerd" en „afgeroomd", veel al zo sterk, dat het afremmen tot stilstand of achteruitgang voert en niet alleen de room verdwenen is, maar de melk is aan gelengd. Aan de andere kant wordt het publiek onder curatele gesteld en voor zó onmondig aangezien, dat een eventueel ontstane „actieve liquide koopkracht", dus een beschikbaar overschot, in de consump tieve sfeer zou belanden en niet, volgens de ingeburgerde gewoonte van ons volk, op de spaarbanken. Veeleer geloven wij, dat de nationale deugd van het sparen ontmoedigd is door twee belangrijke factoren, te weten een onmiskenbaar gemis aan vertrouwen in de toekomst van de munt, waartoe de creatie door de minister zelf van een Nederlandse dollarlening o.a. heeft bijgedragen èn een onvoldoende tegemoetkoming aan de wil tot sparen, omdat de beloning der spaarders bij de huidige rentevergoeding der spaar banken niet aantrekkelijk meer is. Hoezeer de oprichting van een Nationale Spaarraad, met het doel de spaarzin in Ne derland opnieuw aan te wakkeren met woord en geschrift, lovenswaardig moge z(jn, dit gehele Instituut zou geen reden van bestaan hebben, indien de praetische voorwaarden in stand waren gehouden of alsnog werden geschapen teneinde het spa ren eerst mogelijk en dan aanlokkelijk te mèken. Zonder het voldoen aan deze voor waarden, zal voor deze nieuwe Instelling een bovenmenselijke en waarschijnlijk on dankbare taak zijn weggelegd. Zodra wij bij het gevoerde financiële beleid verschijn selen zullen ontwaren, dat rekening wordt gehouden met de ervaringen van de prak tijk en minder zal worden gehamerd op het aambeeld van de theorie, geloven wij, dat het met het sparen en met heel veel andere belangrijke financiële aangelegen heden beter zal gaan dan thans. Onder het motto van vernieuwing worden de oude regelen planmatig verwaarloosd, en een van deze regelen is die van de vraag en het aanbod. Een beproefd middel tegen de inflatie en ontsparing is duurder geld. België geeft binnenkort een 4 pCt. staatslening uit tegen een koers enkele percenten be neden pari en aflosbaar vele percenten boven pari, waardoor het effectieve ren dement vrijwel op 4i/2 pet. komt te staan. Wij varen teveel in het kielzog van Engeland met zijn lage-rente-politiek en zouden beter doen met onze Benelux- partner om voorlichting ta vragen. „Bij de Geheime Dienst," zei ik, „noemen ze me Blake de Verbysteren- de." „Schei uit met die nonsens," zei Chuck. „Georgia heeft ook al zoiets ge probeerd. Je dryft een zaak in antiqui teiten in Philadelphia. Ik heb het adres genoteerd. Ik heb het een en ander uit gevist." „Ik wou anders helemaal niet probe ren, je voor de gek te houden. Ik bab belde zo maar wat, voor de gezelligheid." „Babbel dan wat over de woonschuit," zei Harry. „Da's lastiger," zei ik. „Ik heb dat ding verstopt en ik kan me niet meer herinneren waar. Maar je kent de ri vier natuuriyk zo op je duimpje, dat je de plek gemakkelijk herkent als ik je 'm beschrijf, 't Was in het water, by een paar mangroven." Harry haalde zyn mes te voorschyn en drukte de veer los. Het lemmet flits te naar buiten. „Ik geloof, dat ik hem maar onderhanden moest nemen,zeihy. „Doe dat mes weg." zed Chuck. „Ik wil geen vieze rommel op mijn boot." „Wat wil je dan doen?" gromde Har ry. ,,'t Uit hem kittelen? Misschien weet- ie 't niet eens. Ik heb je toch gezegd, dat die vrouw van hem het weet, maar je wou me mijn gang niet laten gaan. Je wilt ze niet aanpakken, omdat ze blond haar heeft" „Ik hou van blondines," zei Chuck, „Het zou een schande zyn ze een haar te krenken. Er zijn te weinig blondines." Hy stak zyn hand uit en streelde over Arab's lichte haren. Ze trachtte hem te byten en hy rolde een krul om zyn vinger en gaf een korte geniepige ruk. Toen kuierde hij naar Georgia en legde zyn hand tegen haar lange, zil verblonde haar. Ze zat doodstil en keek hem alleen maar aan. Ik huiverde. Ik hoop, dat ik nooit zo door een vrouw aangekeken zal worden. „Bevalt het ultsthpje je nogal" zei ik tegen Chuck. „Meer bewegingsvryheid dan de vorige keer, hè?" „Er is lets in jou. dat ik niet mag," zei Chuck. „Misschien het feit, dat je nog leeft." „Dat kan ik verhelpen," zei Harry. Hy boog het lemmet van zyn mes en hield het by zyn oor, om de klank van het staal te beluisteren. „Binnen een paar seconden maak ik een degelyke, fatsoen- lyke vent van hem." „Best mogelyk," zei ik, „maar dan zal ik niet bar veel meer over de woon schuit vertellen." „Wees verstandig, Blake'" zei Chuck. „Waar is de woonschuit?" Ik wrong me in de visstoel, trachtend mUn handen te vinden, in het scheme rige licht, dat van de brug kwam, kon ik zien dat de verf van de stoel niet he lemaal glad was. De laatste maal, dat het hout gevernist was, was Chuck er waarschyniyk met de boot op uit gegaan, voordat de vernis helemaal droog was, zodat de wind er korreltjes zand op ge blazen had, die mee opgedroogd waren. Als ik myn polsen maar lang genoeg tegen de ruwe vernis kon schuren, zou ik misschien succes hebben. Dun spul. zoals vissnoer, hoe sterk het ook is, kan daar op de duur niet tegen „Schei uit met dat gekronkel," aei Chuck. „Ik laat niet langer met me sollen." Het kostte me de grootste moeite, de rand van de achterste styien van de stoel te vinden. Beneden myn ellebogen had ik zo goed als geen gevoel. Ik be woog myn armen, zonder veel anders gewaar te worden dan geklop en gebons. „Wat garandeert me, dat je ons wer- keiyk vry laat, als ik het vertel?" zei ik, zo onschuldig mogelyk. Myn poging bleek niet erg geslaagd, want Harry zei: „Hy houdt zich maar zo onnozel." „Je gelooft my toch niet, wat ik ook zeg," zei Chuck. „Schei dus maar uit met grapjes maken en vertel op." „Ik zou Je wel willen geloven," zei ik, „als je de vrouwen eerst in Fort Myers afzette. Dan zou ik het je vertellen." „Da's veel te ver," zei Chuck gapend. „Ik wil ze hier wel afzetten, als dat jouw hetzelfde blyft. Er is land op zestig voet afstand. Naar beneden toe gerekend, wel te verstaan." „Zeventig," zei Harry. „Tenminste, dat was het toen ik een paar maanden geleden peilde." „Weet je zeker, dat hier nooit meer gevist wordt?" zei Chuck. „Ik zou het niet pleizierig vinden als andere mensen iets ophaalden, waarvan ze zouden schrikken." „Niemand vist hier meer," zei Harry. „Oké," zei Chuck, „dan ankeren we hier." Hij zette de motor af, kroop naar voren en liet het anker vallen. „Je Hebt gielyk met je zeventig voet," riep hy. „Ik heb byna de hele ankerketting no dig." Terwyl hy bezig was. had ik om me heen gekeken. Een paar mijl van ons af flitste een lichtstraal voorby. Dat kon de vuurtoren op Sanibel Eiland zyn. Dan waren we dus in de Golf. Achter ons dobberden Harry's boot en de motorboot. Biykbaar was de aanvaring niet vol doende geweest om onze boot naar de kelder te zenden. Chuck keerde terug naar de cockpit en vroeg: „Is die haai nog in de buurt?" „Ik denk van wel," zei Harry. „Zolang je ze te eten geeft, biyven ze by je." „Gooi 'm nog wat toe," zei Chuck. toren in Parijs en Brussel. De gefin geerde werd gebracht om het C. D. K. een rad voor de ogen te draaien. Naar wy uit andere bron vernemen, zijn de bureaux van de „Wagons-Lits" te Parys en Brussel geheel onkundig van deze zaak: 'de heer K. zal dan ook ge schorst worden. Zodra de prysbeheersing deze zaak is onderzoek nam, bleek de zwendel zeer wyd vertakt te zyn. Aan personeel en anderen werden vlees en hele coupures verkocht. Tevens bleek, dat een toewy. zing van 58000 eieren in het geheel niet gedekt was. De beheerder trachtte zich eerst nog te redden met het verhaal, dat hy eens een hele actentas met coupures op het distribuitebureau had laten staan, maar aan dit verhaal werd niet veel waarde gehecht, temeer niet, toen men in de brandkast ten kantore een be drag van 57.100 gulden vond plus nog een schuldbekentenis van f 3500. Dit is de vermoedéiyke opbrengst van deze bonnenzwendel. Een zekere mej. B. ontving via mevr. O., een werkster die met K. in contact stond, de coupures, zy verkocht ze ver der voor zeer hoge pryzen. Deze mej. B. werd gearresteerd ln het gemeentehuls van Holwefd in Friesland, juist op het moment, dat zy als getuige optrad in het huwelyk van haar zuster. In feest gewaad werd zy naar Amsterdam over gebracht. K. verklaarde aan de economische recherche het aantal maaltijden voor de „Wagons-Lits" een beetje opge schroefd te hebben. Dit opschroeven,, bestond uit een opgave, die' vier maal-' zo groot was dan zijn werkelijk ge bruik. Zo heeft K. in een periode van acht weken coupures voor b.v. 3700 kg. vlees, 725 kg. suiker, 1287 kg. boter, 925 kg. bloem en 55.500 eieren losge kregen van het C. D. K. Hy bezit mo menteel een vermogen van ruim ÏOO.OOO gulden. Op onze vraag hoe het mogelijk is, dat het C. D. K. nooit argwaan heeft gehad in de grote opgaven, verklaarde men ter bevoegde plaatse, dat de „Wa gons-Lits" practisch uniek in ons land zyn, waardoor vergelijking niet moge lyk was. Tevens wordt er door inter nationaal publiek veel gebruik gemaakt van deze restauratiewagens en dit pu blick zet men gaarne, uit representa tief oogmerk, een goede maaltijd voor. Uit de gegevens over April 1948 van de Rijkspostspaarbank en de NederL Spaarbankbond blykt weer duidelijk, dat de fiscale heffingen haar invloed op de spaarcapaciteit hebben versterkt. Konden beide instellingen in het eerste kwartaal van dit jaar nog posi tieve spaarsaldi over enkele maanden boeken, April 1948 is zowel bij de R.P.Sp. als bij de N.S.Bond een on gunstige periode geweest. By de R.P.Sp. werd toen bijna hpt dubbele opgeno men van wat werd ingelegd, welke verhouding voor de N.Sp.B. niet zo slecht was. De juiste bedragen zyn (in milln. guld.): R.P.S. N.Sp.B. Totaal April 1948 inleg 17,2 idem terugbet. 33,5 Nadelig verschil 16,3 Eerste 4 mnd. '48 28.8 Eerste 4 mnd. '47 15,5 22,9 30,5 7,6 1,0 40.1 64.0 23,9 —27.8 11,9 3.6 In verband met de bestaande moei- lykheden in de bloemenhandel heeft het bestuur van het Bedrijfsschap voor Sier teeltproducten besloten algehele ont heffing te verlenen van het bepaalde in artikel 3 der erkenningsreglementen binnenlandse groothandelaren resp. detailhandelaren in bloemkwekery- producten aan een ieder, die in de pe riode, ingaande op 21 Mei 1948 en ein digend op de datum van intrekking van dit besluit, een aanvrage indient om te worden erkend als binnenlandse groot handelaar resp. detailhandelaar in bloemkwekerijproducten. Dit betekent, dat iedereen de bedoelde erkenning kan verkrijgen, zonder dat hij behoeft te voldoen aan de in artikel 3 der betref fende erkenningsreglementen omschre ven voorwaarden. Aanvragen om erkenning moeten wor den ingediend bij het Bedrijfsschap voor Sierteeltproducten, Trompstraat 79 te 's-Gravenhage, en niet by de desbetref fende vakgroepen. De plaatsvervangende Russische mi nister van Buitenlandse Zaken, Malik, die Gromyko zal vervangen als Russisch vertegenwoordiger by de Veiligheids raad, is in New York aangekomen. Ma- lik zei geen opdracht te hebben in over leg te treden met de Amerikaanse re gering naar aanleiding van de recente notawisseling. Gedurende de Pinksterdagen hebben zich bij prinses Margaret van Enge land mazelen geopenbaard. Zij zal ty- dens haar ziekte op Buckingham-palace verblyven. Mi 0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 3