HET MORELE PEIL VAN DE TROEPEN ONDER DE EVENAAR Geen reden tot ongerustheid Regering betwijfelt of zij voltooid zal zijn op 1 Januari 1949 V Duitsers in trucks over de grens gezet SITUATIE IN JERUZALEM STEEDS MOEILIJKER E VROUWENARBEID Scharensliep-romantiek in de Spaarnestad dan doorgangskamp Joden zouden ernstig gebrek hebben aan voedsel en water Van een in zijn stieltje verweerde en vergrijsde „Ome Jan" Het weer 3 Tot hoofd en hart M obiele inventarissen dringend nodig Verliezen in Indië Gevolg van het uitblijven van een volledig accoord met de Republiek 7 „Mariënbosch" meer intemerin EEN VERGADERPLAATS VOOR ELLENDIGEN Mensen zitten vast en weten niet waarvoor Veiligheidsraad over Palestina Wij vragen Uw aandacht, voor: Finse minister Leino neemt ontslag ZATERDAG 22 MEI 1948 6 72ste JAARGANG No. 24157 HOOFD AALMOEZENIER KOLONEL MGR. VAN STRAELEN OVER: 99 „Verschuldigd rechlt"? NIEUWE RECHTSORDE IN INDIË 5 (Van een onzer speciale verslaggevers) Gistermorgen zijn opnieuw een 100-ial „ongewenste vreemdelingen", Rijksduiisers, in trucks geladen en de grens over gezet. Onder hen waren oude moedertjes, vrouwen met kleine kinderen, mannen die* niets op hun geweten hebben, tot twee Benedictijnen toe. Wekenlang werden zij in de mannenbarakken in hei kamp „Mariën bosch" bij Nijmegen gevangen gehouden. Hei was een treurige stoei, die gistermorgen in de richting van de Duitse grens trok, treurig vooral omdat mensen vervoerd werden, die zich van geen kwaad bewust zijn, die plotseling uil hun families werden weggerukt, uit hun omgeving, uit hun werk, uit hun gezin. (Vervolg op pag. 3) FEEST OP SCHEEPMAKERSDIJK (Vervola op pag. 5' De veiligheidsklep van de ver- waandheid is de domheid. J Voorbereidingen openhichit. spél in Bloemendaal BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, f 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Wnd. hoofdredacteur: W. Se verin. Directeur: 3. 3. W. Boerrioter. COURANT 'ADVERTENTIETARIEF 28 cents per miHimetef- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogtej De administratie behoudt zich het recht vooe advertentiën eventueel zonder opgave wml redenen te weigeren. (Van een onzer speciale verslaggevers) Wij willen het niet verhelen. Het waren bepaalde, minder gunstige be richten uit Indië, die ons er toe brach ten Kol. Mgr. H. J. J. M. van Straelen, hoofd-aal moezenier voor leger en luchtmacht te vragen ons zijn mening te zeggen over het morele peil van de troepen onder de evenaar. En het is daarom, dat wij dat hier met grote ge rustheid neerschrijven-, omdat hij naar onze eerlijke overtuiging met zijn antwoord de vrees, door bovenbe doelde incidentele geruchten gewekt, heeft weggenomen. „Kijk," zo ongeveer heeft hij ons ge zegd, „ten aanzien van het geestelijke peil der troepen is één tijdstip van het allergrootste belang en dat is het tijd stip der politionele actie. Voor deze actie was de verzorging van het moreel geen probleem tijdens de actie waren hart, ziel en zinnen op de strijd gericht, doch daarna is een zekere „ruststand" inge treden tijdens welke voorzieningen op het terrein van de geestelijke verzor ging plotseling wél van groot belang werden. Te meer, omdat zij er niet ogen blikkelijk waren en ook niet konden zijn. In die overgangsphase bevinden wij ons nog steeds. Commandanten en geestelijke ver zorgers doen al het mogelijke om de ontspanning en de zelfwerkzaamheid der troepen te organiseren, maar on dertussen zijn inderdaad enkele slacht offers gevallen. Hoeveel laat zich na tuurlijk niet becijferen, dat weet O. L. Heer alleen. Maar ik wil wel zeggen, dat als men mij goed begrijpt ik het geheel volkomen normaal durf te noemen. Volstrekt niet onrustbarend. Er is werkelijk geen reden tot onge rustheid. En als er soms ouders moch ten zijn, die van hun zoons toch ver ontrustende brieven ontvangen, dan moet men die toch eigenlijk maar met een korrel zout nemen. Meestal zijn het jongens, die uit een klein dorp gekomen, plotseling een heel andere, veel wijdere wereld zijn inge stuurd. Die schok moet worden opge vangen. Bovendien, als er thuis een goede ondergrond is gelegd en wij zor gen er voor, dat ze in het leger goed worden geleid en voorgelicht,dan moet men in onze jongens vertrouwen stellen. Al zijn de omstandigheden nog zo ge- vaarlijk, God zal altijd voldoende ge- Kaden geven voor behoud. Zo is de situatie en ware ze niet zo, Weest U er dan van verzekerd, dat ik de minister van Oorlog al lang eén seintje had gegeven. Dat geldt ook voor de West. Op het ogenblik zijn er bij land- zee- Verwachting tot Zondagavond; Wisselend bewolkt weer met hier en daar enkele buien. Matige, langs de Waddenkust nu en dan krachtige Noord -Westelijke wind. Morgenover- dag kouder dan vandaag. Zondag; Zon 4.3520.38, Maan 21.46 4.32 Maandag: Zon 4.34—20.40, Maan 22.58—5.02. Het Tweede Kamerlid Peters heeft aan de minister van Overzeese Gebieds delen gevraagd of het juist is, dat de nabestaande van in Indië om het leven gekomen Nederlandse militairen de of ficiële overlijdensacte slechts kunnen verkrijgen tegen betaling van „ver schuldigd recht" en leges. en luchtmacht in totaal 174 aalmoeze niers in dienst. Allen staan onder het oppertoezicht van de kardinaal in zijn kwaliteit van „vicarius castrensus," die voor land- en luchtmacht kolonel Van Straelen. (155 aalmoezeniers) en voor de marine kolonel J. F. N. de Sain (17 aalmoezeniers) als hoofdaalmoezeniers heeft aangesteld. Van de 155 aalmoeze niers, werkzaam bij land- en luchtmacht, zijn er 37 in Nederland, 3 in de West en 115 vervullen er een taak in Indië. Dat laatste met dien verstande, dat zich onder hen 'n aantal z.g. K.N.I.L.-aalmoe- zeniers bevinden, dat bovendien tegelij kertijd' 6 andere voor repercutie-verlof op de terugweg zijn naar het vaderland. Deze aalmoezeniers hebben in Neder land de beschikking over 41, in de West over 4 en in Indonesië over 12 katho lieke tehuizen. Zij doen, ondanks alle moeilijkheden, die er vooral in Indië heersen, hun werk met een overgave, die al verschillende malen tot eervolle vermeldingen van legercommandanten geleid heeft. Hiermede is natuurlijk niet gezegd, dat ten aanzien van de zielzorg in ons leger geen wensen meer openstaan. Daar is ten eerste de zielzorg in het vaderland zelf. Hier heeft kol. Mgr. Van Straelen zich als ideaal gesteld, dat in iedere garnizoensstad van enige bete kenis een katholiek militair tehuis met kapel dient te komen. Dat ideaal is nog bjj lange na niet verwezenlijkt. Daar zijn nog plaatsen genoeg wij noemen de vliegvelden Twente en Dee- len waar nog geheel geen katholiek militair tehuis is en wat de overigen betreft, enkel in Apeldoorn, Breda, Den Haag (2), Oirschot, Oldenbroek en Rot terdam is aan hét mil. tehuis ook een kapel verbonden. Voor de troepen overzee zijn de ver langens moeilijker te formuleren.- Alles is hier afhankelijk van de daden der re gering. Uitbreiding of inkrimping van de militaire macht zal uitbreiding of in krimping van het apparaat der reserve aalmoezeniers betekenen. Voorlopig worden alleen de vier ge westelijke aalmoezeniers in Nederland beroepsaalmoezenier. Desniettemin laat zich op het ogenblik toch één wens wel formuleren. In Indië bestaat grote be hoefte aan wat kol. Van Straelen „mo biele inventarissen" noemde. Een sa menstel van kisten met zodanige inhoud, dat een aalmoezenier daarmee onmid dellijk een hem toegewezen huis kan omvormen tot een voorlopig militair te huis. Aan de voorbereiding daarvan wordt door Kath. Thuisfront hard ge werkt. Daarvoor ismaar och, dat weet u ook zelf wel. Zaak is, dat de hoofdaalmoezenier in Indië zo spoedig mogelijk een aantal van dergelijke rij dende inventarissen tot zijn beschik king krijgt. Als u uw medeverantwoor delijkheid voor het moreel begrijpt De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerapporteerd: Kon. Landmacht: Sold. e. W. J. VAN OOYEN, uit Beneden-Leeuwen (gem. Wamel), gesneuveld 15 Mei 1948. Kon. Marine: Timmerman 2e kl. E. PLOMP uit Dordrecht, gesneuveld 15 Mei 1948. Kon. Ned—Indisch Leger heeft in de periode van de afgelopen week geen ver liezen gerapporteerd. Al zal de regering harerzijds alles doen wat in haar vermogen ligt om -de ves tiging der nieuwe rethtsorde in Indië zo spoedig mogelijk te verwezenlijken, zij moet desalniettemin e -kenncn, dat het tengevolge van het uitblijven van het volledig accoord met d' republiek aan ernstige twijfel onderhevig is, of de nieuwe rechtsorde de 1ste Januari 1949 zal kunnen zijn voltooid, aldus de Memorie van Antwoord op het Voorlopig Verslag van- de Eerste Kamer betreffende de wets ontwerpen tot Grondwetsherziening. De vraag, welke verwachtingen de regering koestert met betrekking tot de ontwikke ling van de besprekingen met de repu bliek en met vertegenwoordigers van de andere toekomstige deelstaten, kan al dus worden beantwoord, dat de omstan digheid, dat de onderhandelingen wor den voortgezet, voldoende aanwijzing op levert, dat de regering de verwachting koestert, resultaten te zullen bereiken. De regering is zich van haar verant woordelijkheid ten deze ten volle bewust doch zijl vermag niet in te zien, boe zou kunnen worden vóldaan aan de wens, dat in afwachting van de uitslag der te houden verkiezingen, alles zou moeten worden vermeden, waaraan een nieuw kabinet zich gebonden zou achten. De vraag, welke verwachting de regering koestert met betrekking tot de ontwikkeling van de besprekingen met de vertegenwobrdigens van de andere deelstaten, is de regering een welkome aanleiding aldus de Me morie van Antwoord er nog eens de aandacht op te vestigen, dat de opbouw van de Nederlands-Indonesi sche Unie en de Verenigde Staten van Indonesië niet een onderwerp is, dat uitsluitend of voornamelijk over eenstemming met de republiek zou behoeven. öp n<euwe haring is er! Zowel in Vlaardingen als in Scheveningen en Katwijk liepen Cért t i v.'.*.,, -- f T- n pj O /-, rt 1 n rtïtiirï m/ro c uou f O 01O n /ui /\tl •Ui ferste loggeis bijna gelijktijdig binnen. Zoals altijd was er een grote toeloop en on aöellijk na de opening dei vaten waren de kopers er bij om de verse vangst te keuren. Het eenparige oordeel luiddeveel beter, dan vorig jaar/ Het belang van de andere toekomstige deelgenoten van de Indonesische Fede ratie behoort immer» een gelijkwaardige plaats te erlangen. Het mag niet wor den opgeofferd aan een te lange onze kerheid omtrent de afloop van de onderhandelingen met de republiek. Om deze reden wordt binnenkort een con ferentie belegd van vertegenwoordigers van de andere autonome gebieden te Bandoeng, waar in overleg met hen zal worden beraadslaagd onder meer over een te scheppen nieuwe rechtsorde waar aan zij alle deel zullen hebben. Voor wat betreft de vooruitzichten inzake het *ot stand komen van een politiek accoord met de repü- - bliek Indonesië zij medegedeeld, dat de onderhandelingen zover zijn gevorderd dat van beide zijden over de meeste der te behandelen onder werpen z.g. working-papers zijn in gediend. Thans is derhalve een over zicht verkregen van de in bespre king te brengen materie. De eigenlijke onderhandelingen zullen binnenkort beginnen. Hoewel op vele punten nög verschil van mening ig te voorzien ziet de rege ring generlei reden te veronder stellen, dat een accoord niet zou kunnen worden bereikt. Indien bij een algemene verkiezing de ministers hun portefeuilles ter be schikking stellen, zullen, naar de rege ring verwacht, ook de staatssecretaris sen hun ontsjag aanbieden. Een staats secretaris zal dan worden herbenoemd in alle gevallen, waarin de voorwaar den voor een deugdelijkesamenwerking met de nieuw optredende minister aan wezig kunnen wordeh geacht. Te Buitenzorg is een nieuw recrutencentrum van het K.N.I.L. gesticht. Genietroepen zullen hier worden opgeleid. Bij het begin van de bouw verrichtte men een oud inlands ritueel. Een versierde karbouwepkop werd plechtig begraven. Van Nijmegen uit vertrok men naar Osnabrück in de Britse zone van Duits land', waar vreemdelingen enige dagen in de kampen worden ondergebracht en vanwaar zij naar de plaatsen in de Brit se zone kunnen reizen, naar hun familie of kennisseen, wanneer zij die tenminste nog hebben Sedert April is men in ons land op nieuw begonnen „ongewenste vreemde lingen" uit te wijzen. Reeds is daarmede het vorige jaar een aanvang gemaakt en honderden Rijksduitsers, Oosten rijkers en andére onderdanen van de voormalige asmogendheden werden op gepakt en in het kamp „Mariënbosch" bij Nijmegen ondergebracht, vanwaar zij naar Duitsland zouden worden door gevoerd. Hoewel van regeringswege uitdrukke lijk was verklaard, dat slechts die vreemdelingen, wier gedrag tijdens de bezetting in ernstige mate fout is ge weest, zouden worden uitgewezen, is 't merendeel van de toenmaals in het kamp „Mariënbosch" verblijvenden in gesloten om tot heden toe nog onbe kende redenen. Dat het gevaar hetwelk deze mensen voor de maatschappij opleverden nu niet direct zo heel groot was, bleek wel uit het feit, dat toen het kamp „Mariënbosch" de afgelopen winter werd afgekeurd, het merendeel van de aldaar geïnterneerden naar hun hui zen werden teruggestuurd. Sedert kort is men echter weer druk bcrig, deze mensen op te halen en de bevolking van het kamp is aangegroeid tot onge veer 500. Van deze mensen zijn dos siers aangelegd door de plaatselijke vreemdelingendiensten. Nu is het een bekend ffeit, dat de be kwaamheid en de mentaliteit van deze plaatselijke instanties direct na de be vrijding niet van' dien aard was dat voor een volkomen objectieve beschou wing veel waarborg bestond: zij lieten zich soms leiden door meer subjectieve beweegredenen en persoonlijke gevoe ligheden. Reeds vorig jaar hebben wij uitvoerig over wantoestanden in het genoemde kamp geschreven. De betrokken vreem delingen zijn echter voor een groot deel nog niet in de gelegenheid gesteld deze dossiers in te zien of protest in te die nen tegen hen ingebrachte beschuldi gingen. Wel zijn op last van de Minis ter van Justitie, naar aanleiding van de protesten over deze gang van zaken, het vorig jaar een zevental commissies ingesteld, welke tot taak hadden elk dossier opnieuw te onderzoeken. Vastgesteld moet worden, dat deze commissies inderdaad verdienstelijk wérk hebben gedaan, en dat veel ge zinnen aan hun arbeid te danken heb ben, dat zij nog in Nederland verblij ven. Maar het feit blijft bestaan, dat oude onbetrouwbare dossiers werden goedgekeurd. De vreemdelingen zouden bovendien in de gelegenheid gesteld worden, hun verdienstelijke waarden tijdens de be zettingstijd aan de Rijksvreemdelingen dienst bekend te maken en volgens Den Haag is dit ook werkelijk gebeurd, het geen echter in genen dele waar is. Nooit zijn deze mensen in de ge legenheid geweest zich tegen de be schuldigingen te verdedigen, om de eenvoudige reden dat zij niet inzage kregen in de dossiers, zelfs niet wan neer zij hierom verzochten. Wij ma ken hier melding van een uitermate betreurenswaardig feit hetgeen slechts beschamend is voor Nederland. Hon derden mensen zitten vast en weten niet waarvoor. Velen van hen wonen reeds tientallen jaren in Nederland, zij zijn geïnterneerd met het vooruit zicht binnen enkele weken op trans port naar Duitsland te worden ge steld. Een land dat hun vijandig ge zind is, waar zij geen middelen van bestaan vinden, waar de levensom standigheden door de economische situatie meer dan erbarmelijk zijn en waar zij veelal geen onderdak zullen kunnen vinden. Waar moeten deze mensen heen, wat moeten zij doen, zo vragen wij en met ons terecht de geïnteresseerde organisaties ons af. Het is een dwingende eis, dat zo spoedig mogelijk een einue wordt ge maakt aan de volkomen rechteloos heid van deze mensen, dat zij in staat wordeh gesteld langs een behoorlijke procedure hun rechten te verdedigen, een aanspraak te maken op een mens waardige behandeling. Honderden mensen, die zich tijdens de oorlog in genen dele misdragen heb ben, zitten op deze wijze vast en» weten niet, waar ze aan toe zijn. Wij willen ons niet ontveinzen, dat onder de 500 vreemdelingen die in kamp „Mariën bosch" verblijven zich een groot aantal bevindt, dat werkelijk schuldig bevon den zou kunnen worden, maar dan is nog de behandeling van deze mensen mensonwaardig. - De situatievoor de honderd-duizend Joden in Jeruzalem wordt steeds moei lijker. Het Arabische Legioen heeft de oude stad geheel omsingeld en valt van drie kanten Noord, Zuid en Oost de nieuwe stadsgedeelten aan. De oude ommuurde stad dreigt door de felle ge vechten in een ruïne herschapen te wor den. De Arabieren blazen de onder grondse onderkomens, waar de Joden zich hardnekkig verdedigen, op, en gaan voort met de beschieting van de Joodse stellingen op de berg Sion, vanwaar- uit de Joden in de oude stad trachten door te dringen. Ook de beschieting van de Joodse universiteit en het Hadassah- ziekenhuis op de berg Scopus duurt nog steeds voort. Ongeregelde Arabische troepen hebben onder dekking van ar tillerie de klaagmuur veroverd en zijn en wezen aardt niet in iedere omgeving. Een zoetwatervis kan niet leven in de oceaan; een kikvors plaatst men niet in een kanariekooi en een leeuw niet in een zwembas sin. Komt een wezen in zo'n v a n-n at ur e-v r e m d e omgeving, dan boet het noodzakelijk in aan levens kracht en schoonheid. Zo is het oo/f met de mens. Ook hij eist een bepaald levens milieu, waarin hij tot volle dige ontplooiing van zijn krachten kan komen. De Noordpool en de Sahara zijn daar minder geschikt voor. Zo is het ook met de ge slachten, met man en vrouw. Een man, die de hele dag voor kindermeisje moet spe len, gaat inboeten aan waar achtige mannelijkheid. Een vrouw, die in de loopgraven handgranaten en stenguns bedient, verliest haar vrou welijke schoonheid en haar vrouwelijke kwaliteiten. God heeft nu eenmaal man en vrouw anders geschapen en hen een andere functie, toe. gedacht. Daarmee wordt niet iets minderwaardigs van de vrouw gezegd, maar haar juist de' adel gegeven, die haar bij roeping toekomt. Voorde man is hét even vernederend nm ver„wijfd" te worden, als voor de vrouw om -een „vi rago", een „man-wijf"te he ten. Man en -vrouw zijn an ders geaard overeenkomstig hun roeping in Gods schep- vlnasplan. Daarmee is ook aangege ven, dat man en vrouw een andere levenssfeer vereisen, om hun kwaliteiten tot hun recht te laten komen. Ont houdt men de vrouw het mi lieu, dat door de grondtrek van haar wezen wordt ver eist, dan grijpt de ontaar ding gemakkelijk diep in. Hierin moet de reden gezocht worden, waarom er heden nog al wat vrouwen zijn, bij wie hun fijne vrouwelijke kwaliteiten niet volkomen zijn uitgegroeid. Zij leven in een sfeer, die vreemd voor haar geslacht is. 1 Dat de vrouw in deze tijd. ondanks de jacht naar schoonheidsmiddelen en de vaak wanstaltige uitstalling van vrouwelijke charme, het mannelijke geslacht niet meer zo hecht aan zich bindt, is een feit. De verbindingen, die tot stand komen, worden zeer gemak kelijk verbroken. De verbon. denheid zit niet diep. Eén der oorzaken is zeker, dat de vrouw veel van haar diep- vrouwelijke aard heeft verlo ren. En dit staat weer in verband met het feit, dat zij veel van haar bloed eigen werk heeft prijsgege ven, dat zij vaak niet leeft in het milieu, waarin haar vrouwelijke eigenschappen zich schoon kunnen ontwik kelen. Schuld daarvan zijn die „geleerde" vrouwen, die in velerlei vorm de mening ver kondigen, dat de dames i n niets voor de heren behoe ven onder te doen. Deze vrouwen schaamden er zich blijkbaar voor, dat vrouwen geen mannen zijn. Zij be schouwden in hun onnozel heid het man.leven als ide aal en wilden daarom in de werkkring alle verschil tus sen man en vrouw opheffen. Niemand heeft de vrouw zo vernikstals deze zgn. vrouwenbevrijdsters. Zij be grepen niet de eigen waar de en waardigheid der vrouw, die een „ei g e p. r ij k van de arbeidheeftdat volslagen anders is, doch aeenszins minderwaardig. Zo drong het meisje in de beste jaren van haar leven de fabriek, de werkplaats, het kan toor binnen. Juist in de ja ren, dat zij zich moet ont wikkelen tot volledige vrouw. Het kapitaal trok hier han dig profijt vam door deze „goedkopere" werkkrachten zovbel mogelijk aan te trek ken. En hier komt nu de tegenstrijdigheid. De vrouw, die het gelijke werk van de man wil ver zetten en in vele gevallen ook verzet, neemt genoegen met minder loon. Daarmee is de degradatie volkomen. Want een vrouw, die de ge lijke arbeid van de man presteert, heeft recht op het zelfde loon als de man. Wie vrouwen en meisjes min der betaalt enkel en al- l e en omdat het vrouwen en meisjes zijn, minacht het viouwelijke geslacht en be. gaat een grove onrecht, vaardigheid. De Paus spreekt hierover klare taal: „Ja wijzelf hebben bij een andere gelegenheid opgemerkt, dat voor hetzelfde werk en bij gelijke productiviteit aan de vrouw het zeilde loon toekomt als aan de man" (21 Oct. 1945). Indien echter deze eis van rechtvaardigheid wordt inge willigd, zal het spoedig ge daan zijn met de onrecht, vaardige concurrentie die nu de vrouw de man! aan doet. De werkgevers zullen er ddn niet veel voor voélen om meisjes te bevoorkeuren. Het gelukkige gevolg van dit alles zou zijn, dat üe vrouw weer terugkeert naar haar eigen arbeidsmilieu. Daardoor zou de vrouw zich weer normaal tot een fijne vrouw kunnen ontwikkelen en zou het gezinsleven meer versterkt zijn. Daarom noemt de Paus deze lage loonstandaard voor vrouwenarbeid niet alleen onrechtvaardig, maar ook „in strijd met het algemeen b e I a n g." Voor deze hoge levens waarden dienen bepaalde economische voordelen te wijken. Het is voornamer voor Nederland een gezond gezinsleven te hebben dan een gave handelsbalans. Lie ver een gezonde mens dan een gezonde gulden. Wat het. zwaarst weegt, moet ook in onze politiek het zwaarste tellen. Wie heeft er in zijn jonge jaren niet eens stilgestaan bij een dikwijls fraai met koper beslagen wagen van een scharensliep, die met handen en voeten bezig was, op het wentelende wiel messen en scharen te slijpen, terwijl de speelse gouden vonken als miniatuur-vuurwerk ronddartelden en in het niet oplosten? De beoefenaren van dit romantische beroep met zijn rondreizen en -trekken worden schaars. Een van de oude garde is wel Jan Boutier in Haarlem, die dezer dagen zijn 67-ste verjaardag vierde en tevens zijn 55-jarige jubileum als scharenslijper. Er was feest op de Scheepmakersdijk en alle omwonenden, die de vriendelijke oude baas als het ware op de handen dragen, waren present, (oen een van de buren, een orgelman, de jarige jubilaris een serenade bracht met vrolijke muziek uit zijn pierement. Maar reeds vroeger op de avond had een stem in de radio dit bijzondere jubileum wereldkundig gemaakt. De feestvierende familie zat in spanning rond de tafel te wachten op een ge vraagde gramofoonplaat die prompt kwam met de vecrmelding van het op merkelijke feit. Wy vingen toévallig deze mededeling van de omroepster op en togen naar de Scheepmakers- dijk, om wat meer van de jubilerende scharenslijper te horen. We zitten tegenover een kleine, grijze man, die de brand in de pijp steekt en gezellig zijn levensgeschiedenis begint te verhalen. „Ome Jan," zoals Boutier in de wan deling wor.dt genoemd, stamt, zowel van vaders- als moederszijde, uit een scha renslijpersgeslacht en was veertien dagen oud toen hij reeds met zijn ouders meetrok door het granse land. Op de dag, dat hij 12 jaar werd, begon Jantje zijn loopbaan als scharenslijper. Tezamen met zijn oudere broer ging hij per pedes apostolorum naar België, waar hij ge durende zes weken verbleef en met een kruiwagentje, voorzien van eenvoudig slijpgereedschap, liep het tweetal van het ene dorp naar het andere. Zij over nachtten dan bij boeren in het hooi. De knapen hadden bij vader een goede leerschool doorlopen, trouwens hèt slij pen zat hun in het bloed. Kon ook hun moeder niet slijpen als de beste? Op 14- jarige leeftijd, toen zijn broer in dienst moest, trok Jan Boutier er alleen op uit en maakte zulke goede zaken, dat hij vijf jaar later een tweewielige wagen kon aanschaffen, die dienst deed tot in de tweede wereldoorlog. Geen wonder dus, dat hij zich aan zijn wagen, welke hij 48 jaar lang gebruikte, hechtte als aan een eigen kind. In 1943 kocht hy een nieuwe, omdat de houtwurmpjes zijn dierbaar eigendom In bezit hadden ge nomen. „Ome Jan" kent. de steden, dorpen en gehuchten in alle Nederlandse provin cies op zijn duimpje. Hij begaf zich steeds te voet van plaats tot plaats en het is onmogelijk, het aantal kilo meters te tellen, die hij op deze wijze verslonden heeft. Als Boutier voor elke kilometer een dubbeltje zou ontvangen, zou hij heel wat jaartjes met zijn armen over elkaar kunnen gaan zitten. „Ik heb het nog nooit zo druk gehad als tijdens de laatste oorlog," zei de 67-jarige. „Men kon geen nieuwe mes sen en scharen krijgen en was dus ge dwongen zijn spulletjes keer op keer te laten slijpen." Jan Boutier heeft deze tijd, toen de mensen hem nodig hadden, niet willen uitbuiten. Hij is altijd aan de beschei den kant geweest en vraagt ook nu nog prijzen, die ver beneden het wettelijk vastgestelde maximum liggen. Sla je nou nooit eens op?" luidt soms de vraag van zijn klanten. „Als je het zelf niet doet, dan zal ik er maar iets opleggen," zegt een mevrouwtje tegen hem. Reeds' elf jaar. is „Ome Jan" in Haarlem woonachtig. Hij oefent zijn stieltje echter niet In de stad uit, de „betere" wijken heeft hij opgezocht: Heemstede, Aerdenhout, Bennebroek en Hillegom. De scharenslijper vertelt lachend, 'dat hij ai 20 keer dood geweest is en tweemaal verdronken. Als hij ziet, dat het gezicht tegenover hem één vraagteken is, verklaart hij zich nader. ,.Er zijn vakbroeders eigenlijk verdie nen zij deze naam niet die onder mijn duiven willen schieten. Ze gaan myn klanten af en hangen een droevig ver- haai op over hun grootvader, waarmee ze mij bedoelen, terwijl ik niet weet, dat ik zulke grote kleinkinderèn heb," al dus Jan Boutier. „Bij de ene klant geven ze voor, dat Ik ziek ben, bij de andere ben ik reeds dood en bij de daarop vol gende al lang begraven. En op deze ma nier trachten die lui de klandizie te verwèrven." Tot in de oorlog deed „Ome Jan" al les met de benenwagen (de afstand Grote Houtbrug—Hillegom liep hij liefst binnen zeven kwartier), maar nu maakt hij het zich wat gemakkelijker. Zijn ge hele leven heeft de man geen ziekte ge kend, doch twee jaar geleden, waar schijnlijk tengevolge van de oorlog, kreeg hij last van asthma. Van die tijd af stationneert Boutier zijn wagen gedu rende enkele weken In een van de om liggende gemeenten en gaat hij elke dag met de tram op en neer. „Ome Jan" beëindigt zijn verhaal en ziet ons aan. Wij kijken in een verweerd, gerimpeld gezicht met levendige oogjes, waaruit de goedheid je tegenstraalt. Het is een eenvoudig mens, die niet school ging, omdat zijn ouders steeds onderweg walen, en iezen noch schrijven leerde, maar hij bezit een nobel karakter en een innerlijke beschaving, welke men soms tevergeefs zoekt bij mensen, die wel kun nen lezen en schrijven.... doorgedrongen in de Tifret-synagoge. Via het Rode Kruis is aan de Joden op de berg Scopus verzocht zich over te geven. In het Egyptisch communiqué wordt gemeld, dat Egyptische troepen Hebron hebben, veroverd en oprukken paar Bethlehem om zich daar te verenigen met het Arabische Legioen. De Joodse luchtmacht heeft Donder dag haar eerste aanval bij daglicht uit. gevoerd. Bij Gaza werden Vooruitge schoven ravitailleringsbases van het Egyptische leger gebombardeerd. De voorzitter van de Veiligheidsraad heeft Vrijdag bij de opening der bespre kingen twee telegrammen van de wapen stilstandscommissie in Palestina voorge lezen. Het eerste bevatte een verklaring van de voorzitter der commissie, dat een poging om te komen tot 'een bestand in Jeruzalem door de Arabieren was ver worpen. In net tweede telegram werd De Finse communistische minister van Binnenlandse Zaken Yrja Leino, tegen wie Donderdag door het parle ment een motie van wantrouwen werd goedgekeurd, heeft Vrijdagavond bij president Paasikivi zijn ontslag inge diend. Tot dusverre hebben geen andere oommranistische ministers ontslag ge nomen. Eerder op de dag hadden de vrouw van Leino en vier andere communisti sche leiders er bij de president in een petitie op aangedrongen, dat de sterkte der communistische vertegenwoordiging in de coalitieregering dezelfde moest blijven. In het gehele larrü hebben de communisten gedemonstreerd tegen het aftreden van Leino. Men verwacht, dat zij vandaag nieuwe sympathiedemon straties op touw zullen zetten. In parlementskringen neemt men aan, dat de kabinetscrisis dit weekeinde nog opgelost zal worden. Men meende, dat president Paasikivi zijn keuze reeds be paald had voor de nieuwe minister van Binnenlandse Zaken, die tevens aan het hoofd vap de politie zal 6taan wan neer op 1 Juli de verkiezingen beginnen. Zoals bekend, zal ijb de opening van het BJ,oemendaalse Openluchttheater onder regie van de bekende acteur Louis Saalborn een stuk van Langen- dijk opgevoerd - worden. De medewerkenden zullen Zaterdag middag 29 Mei voor de eerste voorbe reidingen van dit openluchtspel in hotel „Rozendaal" te Overveen bij"enkomen. Mannelijke figuranten z.jii dan zeer welkom.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1