Israël geeft bevel„Staakt het vuren" Arabieren weigeren echter met de Joden te onderhandelen Kabinet van nationale TIENDE K0EMP0ELAN der katholieke verkenners wmmM a Rusland stelt voor huidige Amerika verantwoordelijk spanningen Kath. school te Spaarndam toch mogelijk Ged. Staten stellen Haarlem in het ongelijk Melk binnenkort van de bon EENHEID IN ITALIË Compromis over de aanwending van de Marshall-hulp Paasikivi ontslaat Leino Kardinaal zond boodschap naar de Goudsberg te Lanteren Tass publiceert het antwoord op de verklaringen der V.S. Meer brood WRIJVING TUSSEN AMERIKA EN ENGELAND Deur van wierook en jong gras om de altaren *L~- «sSm&C "AtfefrI Koning Michaël zonder staatsburgerschap Arnhem bedreigde explosie Tot hoofd en hart Bloemenconflict breidt zich uit 41.000 WONINGEN IN UITVOERING Toepassing van sancties besproken 'oorlopige opvolger een sociaal-democraat Het weer H.M. houdt volledig rust En meer voedingsvetten voor de jeugd maandag 24 mei 1948 72ste JAARGANG No. 24ios Volgens Joodse autoriteiten werden 44 personen gedood en zestig gewond door de Egyptische luchtbombardementen on Tel Aviv. Een overzicht van tiet Joodse autobusstation, dat bij een van de aanvallen vernield werd. il". 1 y de 1200 kg. springstoffen ontdekt in Vélperweg Brand op VUC-terrein De twintigduizend D» prijs van 20.000in de Staats loterij is gevallen op nr. 11284. Radiorede van Prinses-Regentes Met volharding is met een gewoon tajent alles te bereiken. j Melkhandelaren zullen niet eigenmachtig optreden yyStarre houding van veilingbesturen" •UREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM f&tefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, t 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. Directeur: 3. J. W. Boerriater. NIEUWE HAARLEM COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mtHImeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht vóór advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Ingevolge een door de Veiligheidsraad Jttgevaardigde order om het vuren te "aken, heeft de voorlopige regering Israël Zondag een algemeen bevel raakt het vuren" doen uitgaan, gei lend voor alle strijdkrachten van Israël <|P alle fronten, onder voorwaarde, dat tegenpartij op dezelfde wijze han delt. Het bevel zou vandaag, Maandag, 20 uur plaatselijke tijd van kracht borden. De Joodse vertegenwoordiger heeft. Veiligheidsraad medegedeeld, dat de ?°den ook bereid zijn toe te stemmen jh een onmiddellijke en onvoorwaarde lijke wapenstilstand voor de binnenstad van Jeruzalem. Noch de order „staakt het vuren", "och de wapenstilstand in Jeruzalem tal waarschijnlijk echter in werking 'reden, daar de Arabieren weigeren op 'bigerlei wijze met de Joden over een bnde van de strijd te onderhandelen. In hun antwoorden op de door de Veiligheidsraad voorgelegde vragen- 'isten hebben n.l. Egypte, Libanon, Irak Syrië meegedeeld, dat zij slechts één jalestijnse Staat kennen, niet tegen de ^°den, maar tegen opstandige Zionisti sche benden strijden, om alle Palestijnse burgers gelijke rechten te verschaffen met Joodse autoriteiten niet kunnen •juderhandelen, zolang deze een afzon derlijke Joods staat wensen. De Amerikaanse resolutie, waarin tverd geconstateerd dat in Palestina «een inbreuk op de vrede" was ge pleegd en waarin de daders van die Inbreuk met strafmaatregelen van de tT.N.O. werden bedreigd, behaalde in 8e Veiligheidsraad niet het vereiste stemmenaantal. De Britse afgevaar digd e. Sir Alexander Cadogan, kantte zich sterk tegen de resolutie en stelde de vraag, wat strijdkrachten van de V.N. méér in Palestina zouden kun nen bereiken dan de Britse strijd krachten van de laatste kwart eeuw. De staat Israël heeft officieel om toe lating tot het lidmaatschap van de Verenigde Naties verzocht. Britse Spitfires hebben Zaterdag vier Egyptische Dakota's neergeschoten tij dens gevechten, die ontstonden gedu rende drie luchtaanvallen op de Britse luchthoven Ramit David, 55 k.m. ten Oosten van Haifa in de Britse enclave gelegen. Drie leden van het Britse grondpersoneel werden gedood en zes ernstig gewond. Door het slechte weer zagen de Egyp tische piloten de Britse luchtbases aan voor een Joodse. De consul-generaal der V.S. te Jeru zalem, Thomas Wasson, lid van de U.N.O.-bestandscommissie, is Zaterdag morgen door mitrailleurvuur van een onbekende schutter zwaar gewond en Zondag in het Britse hospitaal over leden. Lewis Douglas, de Amerikaanse am bassadeur te Londen, heeft Zaterdag een bezoek gebracht aan Bevin, de Engelse minister van Buitenlandse Zaken, ter bespreking van de toestand in Pales tina en zijn weerslag op de Engels-Ame rikaanse betrekkingen. De Britse zaakgelastigde te Washing ton, Sir John Balfour, en de Ameri kaanse onderstaatssecretaris van Buiten landse Zaken, Robert Lovett, hebben een onderhoud gehad over een even tuele toepassing van sancties in het Nabije Oosten, in het bijzonder econo mische sancties, waarbij zij zich echter rekenschap gaven van de mogelijkheid, dat economische dwangmaatregelen kunnen leiden tot ineenstorting van de economie van het Nabije Oosten, het geen op zich zelf zou kunnen leiden tot anarchie en wanorde. Naar van betrouwbare zijde wordt vernomen, heeft Engeland de V.S. er van in kennis gesteld, dat het behoud van de Arabische vriendschap een es sentiële voorwaarde is voor het be schermen van het Nabije Oosten tegen de opmars van het communisme. De Egyptische troepen zijn Zondag een aanval begonnen op Ramat Roebel, de Zuidelijke sleutelpost van Jeruzalem. Een Egyptische „vliegende colonne" is Bethlehem binnengetrokken. Een Egyp tische voorhoede van vrijwilligers heeft contact gekregen met het Trans jordaan- se Arabische Legioen, dat de Joden in Jeruzalem belegert. Jeruzalem staat nu van drie kanten aan de Arabische aan val bloot, uit het Noorden, Oosten en Zuiden, terwijl zestien kilometer naar het westen de hoofdweg van Tel Aviv naar Jeruzalem door de Arabieren is afgesneden. Een Arabische zegsman deelde mee, dat de val van de oude stad van Jeruzalem slechts „een kwestie van uren" was. Op Sabbathmorgen werd Tel Aviv op nieuw hevig uit de lucht aangevallen. De grens van Syrië en de Libanon bevindt zich stevig in Joodse handen, zo beweerden Joodse autoriteiten Za terdag. Zij zeiden dat de gewapende strijdkrachten van Libanon blijkbaar elke poging tot een invasie hebben opgegeven. De Haganah heeft Zondag bekend gemaakt, dat de belangrijke kustweg van de grens van de Libanon tot Tel Aviv gezuiverd is. De Italiaanse president, Luigi Einaudi, beeft Zondagavond de door Alcide de Gasperi aan hem voorgelegde lijst van •hinlsters geaccepteerd Bet kabinet bestaat uit twintig minis- I*rs, van wie elf christen-democraten, drie gema tigde socialisten, twee liberalen, I*ee republikeinen en twee onafhanke- lUken. Het nieuw, kabinet wordt in poli tieke kringen te Rome beschouwd als bet resultaat van een poging tot het bereiken van nationale eenheid en binnenlandse vrede. De Gasperi, aldus «egt men, zou, indien hij dat gewild bad, ook een kabinet van uitsluitend christen-democraten gevormd kunnen hebben, daaar hjj over een meerderheid In de Kamer beschikt en ongetwijfeld genoeg extra stemmen van bevriende groepen in de Senaat zou hebben bunnen krijgen om ook daar tot een meerderheid te komen. In de tien afgelopen dagen van on derhandeling voor de vorming van dit kabinet ging de strijd voornamelijk 'usseu socialisten en liberalen over de administratie van de toewijzingen in het kader van het plan-MarshalL De Socialisten wensten waarborgen, dat de Marshall-hulp niet zal worden aan gewend voor particulier voordeel van de industriëlen, terwijl de liberalen Wensten te voorkomen, dat de hulp gebruikt zou worden voor uitvoering president Paasikivi van Finland heeft terdag de communistische minister Binnenlandse Zaken Yrjo Leino btsiag verleend en tot zjjn voorlopige ^bvojger aangewezen de sociaal-demo- J**t Eino Kilpi, de vroegere minister l^n Onderwijs. Dinsdag zal het kabinet t( raadslagen over de definitieve bezet- van de ministerszetel. Intussen stel- 'lit dc comniunisten de onvoorwaarde- eis, dat een andere communist Leino d Binnenlandse Zaken vervangt. eisen echter niet langer, dat Leino tij In het kabinet blijft. In strijd met belofte om Zaterdag aan de minis- h "President zijn ontslag aan te bieden, Leino dit nog niet gedaan toen rda?morgen de ministerraad bijeen t)at rri- Paasikivi heeft daarop verklaard, flo kangezien de grondwet vordert, dat ti^.^-Inisters het vertrouwen van net W.etïlent hebben, en aangezien dit aan was geweigerd, hij zich verplicht tv m ambtshalve te ontslaan, bw. weigering van Paasikivi een com- Wjjst tot opvolger van Leino te be- van socialistische plannen. De Gasperl loste het probleem op door Tremmel- loni te belasten met de leiding van de coördinerende subcommissie en de portefeuille van industrie en handel te geven aan een andere socialist, n.l. Lombardo, doch de liberalen een zetel te geven in de subcommissie voor coör dinatie van de wederopbouw en het Europees herstelprogram. De opneming in het kabinet van Porzio, een bekend Napolitaans advocaat en intieme vriend van Enrico de Nicola, de voormalige voorlopige President, wordt beschouwd als een tegemoetkoming aan de publieke opinie in Zuid-Italië. Por zio, ofschoon in relatie staande met de liberale partij, wordt niet als een libe raal vertegenwoordiger in het kabinet beschouwd. De christen-democraten hou den de belangrijke departementen van Financiën en van de schatkist, terwijl de socialisten sterke posities innemen op economisch gebied. «.Van een onzer speciale verslaggevers) Dit i« van de tiende Koempoelan der katholieke verkennersleiders en -leidsters te Lunteren het enige som bere nieuws: de Kardinaal is niet ge komen. Gezondheidsredenen verhin derden Z|jne Eminentie, om op het ogenblik dergelijke massale bijeen komsten bij te wonen en daarom moest hij volstaan met een boodschap te zenden aan de 4500 jonge mensen, die Zaterdag en Zondag op de Gouds- berg vergaderd waren. Even moeten zy die afwezigheid toch als een pijnlijke teleurstelling gevoeld hebben. Hadden zij immers niet speciaal voor hem de Koempoelan al veertien dagen uitgesteld? Zij hebben het echter scoutlike opgenomen en de zorg van de Kardinaal, sprekende uit zijn boodschap, heeft op hen niet minder indruk ge maakt, dan wanneer hij haar zelf zou hebben uitgesproken. Aan het Spel van Verkennen, zo heet 't in die boodschap, is voor ons uitdrukkelijk deze voorwaar de verbonden, dat de leiders en leid sters een sterk geestelijk leven ontwik kelen, dat zij daartoe alle middelen ge bruiken, welke Christus ons in Zijn Kerk verstrekt en dat zij hun werk met apos- tolisch inzicht verrichten. Verder, zo'n Koempoelan vergade ring betekent dat vreemde woord en het is Maleis is een prachtig ding. Dit keer stond zij in het teken van het avontuur. Te weten het avontuur in natuurlijke en het avontuur in boven natuurlijke zin. Drie sessies waren daar aan gewijd en daarin is menig beharti genswaardig woord gezegd. Voor ons was de conclusie daaruit deze: de katho lieke verkennerij is er nog lang niet, en moeten, èn in eigen kamp èn daar buiten, nog vele moeilijkheden worden overwonnen, er heerst nog een chronisch tekort aan goede leiders, maar ondanks dit alles: men zal er komen. Want waar zo'n geest heerst als op deze Koempoe lan, daar is mislukken uitgesloten. Wij hebben dat gemerkt Zaterdag rond het kampvuur. Eigenlijk had u dat moeten zien. Vierduizend jonge mannen en vrouwen, geheel in hun kampdekens, samen zingend op een van de rijkste plekjes van ons vader land. Daar gaat iets van uit, dat ge niet onder woorden kunt brengen, misschien ook niet wilt, want wie be kent graag zijn ontroering, omdat hij juist op dat ogenblik iets begreep van de waarde van de vrijheid. Te Lunteren werd de jaarlijkse Koempoelan gehouden, waaraan honderden katholieke 'leiders en leidsters uit rle verkennersbewe ging deelnamen. Een overzicht tijdens de spelen. üisK;: 4- - s' ts 'X ""si**. L V v. opvolger van Leino te wordt door alle partijen, be- communistische, toegejuicht als Waarborg voor zijn belofte, dat de Vn, nde verkiezingen in Juli aanstaande ^eidT' het officiële Sovjet-persbureau dat de drie Finse communisti- "^trusters, waaronder Leino, er bij VwerIog op aan hebben gedrongen de "Unie te verzoeken Finlands ber gen te „verlichten". Daartoe gemachtigd door leidende kringen in de Sovjet-Unie heeft het of ficiële Russische persbureau Tass Zater,- dag het antwoord bekend gemaakt van de Sovjet-Unie op de jongste in elf punten vervatte verklaring van het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken over de geschilpunten tus sen de V. S. en de Sovjet-Unie. De Russische houding ten aanzien van de elf punten is: Beperking der bewapening. Tass zegt, dat de Verenigde Staten een besluit van de algemene vergadering der V.N. over de wenselijkheid van snelle beperking der bewapening hebben geblokkeerd. Verbod van atoom-wapens. De Sov jet-Unie is vóór onvoorwaardelijk ver bod van atoom-wapens en vóór het ge bruik van atoom-energie uitsluitend voor vreedzame doeleinden.Desniet temin heeft de regering der Verenigde Staten gedurende de afgelopen twee jaar het voorstel der Sovjet-Unie betreffende verbod van atoomwapens en instelling van internationale controle verworpen. Sluiten van vrede met Duitsland. Tass zegt, dat Rusland een vredesverdrag wenste en de Verenigde Staten slechts verlangden een militaire basis in West- Duitsland te bouwen en Duitslands oor logsmacht te herstellen. Sluiten van vrede met Japan. Rusland wil ook dit vredesverdrag, zegt Tass. De Verenigde Staten assisteren zekere Japanse kringen echter om Japans mi litair economisch potentieel te herstel len, waardoor de zaak van de vrede geschaad wordt. Evacuatie van troepen uit China. Rus land heeft „lang geleden" zijn troepen uit China teruggetrokken, de Verenigde Staten handhaven daar nog altijd troe pen, waardoor de burgeroorlog wordt aangemoedigd. Evacuatie van de troepen uit Korea. Rusland stelde voor, dat alle troepen zouden worden teruggetrokken, de Ver enigde Staten wilden daarmede niet in stemmen. Respect voor de nationale souvereint- teit en non-interventie in de binnen landse aangelegenheden van andere lan den. Tass citeert Griekenland en Italië als voorbeelden van Amerikaanse inter ventie. Militaire bases. Tass zegt, dat de hui dige situatie, waarbij zekere landen, en in het bijzonder de Verenigde Staten, talrijke militaire bases hebben in gebie den van andere bij de Verenigde Naties aangesloten staten, onverenigbaar is met de fundamentele principes van de or ganisatie en geneigd is om de angst en de onstabiliteit in de internationale si tuatie te vermeerderen. Internationale handel. Tass zegt, dat de Russische handel met andere landen zich ontwikkelt op voor beide zijden voordelige voorwaarden, doch niet met de Verenigde Staten, welke de Sovjet- Amerikaanse handelsovereenkomst ge schonden hebben door discriminaties te gen de USSR toe te passen. Economische hulp aan de landen, die van de oorlog hebben geleden. Tass zegt dat de Verenigde Staten de hulp exploi teren, welke zij aan andere landen ge ven ten einde zich van politieke en an dere voordelen te verzekeren. Democratie en burgerlijke vrijheden. Tass zegt, dat op het huidige tijdstip kringen uit de regering der Verenigde Staten zich niet bezorgd maken om de verdediging der democratie en burger lijke vrijheden, doch om de handhaving en instelling van reactionnaire, anti-de mocratische en fascistische regimes in andere landen, zoals Griekenland, Spanje en Iran.... De Sovjet-Unie stond en staat er op dat democratie en burgerlijke vrijheden in alle landen ver dedigd worden. Wat hierboven gezegd is, zo verklaart Tass aan het einde, maakt het duidelijk op wie de verantwoordelijkheid rust voor de tegenwoordige verhouding tus sen Amerika en de Sovjet-Unie. Het Amerikaanse ministerie v. Buitenlandse Zaken verklaart, dat er door de niet- toegevende houding van de Sovjet-re gering geen overeenstemming mogelijk is. Tass verwerpt deze bewering echter. Ten tijde van de regering-Hoosevelt werden de moeilijkste internationale vraagstukken opgelost op basis van vol ledige overeenstemming en eenstemmig heid tussen de V. S., Sovjet-Unie en Groot-Brittannië, omdat de essentiële besluiten van Teheran en Yalta loyaal nagekomen werden, terwijl practlsche beslissingen op basis en ter vervulling van deze essentiële besluiten genomen werden. Sindsdien is de houding der Amerikaanse regering veranderd. De V. S. nemen de besluiten van deze con ferenties niet in acht, doch schenden deze systematisch. Niet slechts die van Teheran en Yalta, doch ook die van Potsdam, welke met medewerking van Truman zijn opgesteld en door hem zelf ondertekend. „Wij wijzen niet eens op de gevallen van schending en het miskennen van de beginselen en de status der Verenigde Naties of de gevallen dat de regering der V. S. de Verenigde Naties zelf ig noreerde. Het is duidelijk dat een der gelijke houding van de Amerikaanse re gering niet bij kam dragen tot verbete ring van de internationale verhoudin gen" zo besluit het Sovjet-Nieuwsbu reau Tass. Door Radio-MoskQU werd het gehele half uur, gewijd aan binnenlandse poli tiek, afgestaan aan de verklaring van Tass. Zij werd op verschillende golfleng ten uitgezonden op dicteer-snelheid ten behoeve van publicatie in de ochtend bladen door de gehele Sovjet-Unie. In het Engelse program werd de verklaring eveneens uitgezonden. Het Roemeense kabinet heeft Zaterdag b|j decreet besloten het staatsburger schap aan ex-koning Michaël te ontne men en alle koninklijke bezittingen in het land, waaronder 159 kastelen, in be slag te nemen. Michael's moeder, ex-koningin Helena, zijn tantes Elizabeth van Hohenzollem en Ileana van Hohenzollem verliezen bij dit decreet eveneens hun staatsburger schap en eigendommen. Dat hebben wij ook gemerkt Zondag morgen, op het wijde Sint Jorisveld, toen de bellen rinkelden en de geur van de wierook zich vermengde met die van het bos en het jonge gras. Inderdaad, een schouwspel om nooit te vergeten. Een carré van jonge, eerlijke mensen en daar omheen aan twaldf geïmprovi seerde altaren twaalf Heilige Missen. En dat hebben wij nogmaals gemerkt een uur later, toen op datzelfde veld het stof opwolkte en dezelfde jongelui ronddansten in een bonte zevensprong. Nog eens, het is een wonderlijk ding, zo'n Koempoelan. Al die jonge en oude! leiders in hun korte broekjes en al die hupse leidsters, van wie er niet een „new look" draagt. Het is goed om daar twee dagen tussen te verkeren, ook al noemt met het perskamp dan „het inktpotje" en ook al is het in het leidsterskamp vanwege de harde grond 's morgens om half vijf al drukker en lawaaieriger dan oirbaar is Het zal voor de katholieken van Spaarndam een vreugdevolle tijding zijn, dat Ged. Staten van Noord- Holland het raadsbesluit van Haar lem, waarbij besloten werd geen medewerking te verlenen tot het stichten van een R. K. school voor gewoon lager onderwijs, vernietigd hebben en bepaald, dat de gevraag de medewerking alsnog moet wor den verleend. Men weet, dat het schoolbestuur in beroep ging, omdat het meende, dat er bijzondere omstandigheden aanwezig waren, die de stichting van deze school noodzakelijk maakten. De vertegenwoor diger van het gemeentebestuur bestreèd dit, daar de ouders van R. K. kinderen hun kroost naar de bijzondere scholen in de Tugelastraat of in de Eemstraat te Haarlem of naar die te Haarlemmer- liede konden zenden, daar deze scho len binnen de straal van 4 K.M. gelegen zijn. Ged. Staten hebben overwogen, dat de openbare lagere school te Spaarn dam, ondanks het feit, dat voor alle leerlingen van deze school, eveneens binnen 4 K.M., voldoende plaatsruimte op de openbare lagere scholen in Haar lem-stad beschikbaar is, kennelijk hier om in stand wordt gehouden, omdat zjj voorziet in een locale behoefte der te Spaarndam woonachtige bevolking, om haar kinderen binnen deze landelijk gebleven gemeenschap op een eigen dorpsschool te doen opleiden. Ged. Staten zeggen, dat hieruit voort vloeit, dat deze behoefte gelijkelijk geldt voor alle inwoners van Spaarn dam en met name dus ook voor het R. K. volksdeel aldaar. Het college is het daarom met de hoofdinspecteur van het Lager Onder wijs eens, dat hier inderdaad „gewich tige omstandigheden" als bedoeld in het Verwachting tot Dinsdagavond: Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien. Maar aanvankelijk, vooral in het Oosten van het land. nog zwaar bewolkt met enige regen. Zwakke tot matige wind tussen Noord en West, later draaiende naar Zuid-West. Morgen overdag kouder dan vandaag Zon 4.3320.41, maan 23.565.43. Vorige week begon een ploeg arbei ders juist onder het spoopwegviaduct in de Velperweg te Arnhem de straat open te breken. B|j het openbreken van het tussen de tramrails gelegen wegdek stuitten zij op een houten mijn. Zon dagnacht om 12 uur werd het gevaarlijke opruimingswerk begonnen. Men vond echter meer dan één houten mijn. Bo ven elkaar lagen v|jf Duitse houten mij nen, inhoudende 6 k.g. springstof. Z|j waren zo gemonteerd, dat b|j een ont ploffing ook de daaronder liggende springstoffen, een Engelse bom van 1000 kg., 3 Duitse bommen van 50 kg. en 4 pantseiwuisten zouden exploderen. Zodra men dit had vastgesteld, kregen de bewoners in een kring van 300 m. om 's nachts 1 uur bevel te evacueren. Ter plaatse werden de ontstekingen verwij derd. Met een takel werd de Engelse bom op de auto geladen, waarmee ook de andere explosieven vervoerd werden. Zonder ongelukken waren de werkzaam heden om 4.30 hedenmorgen voltooid. Het treinverkeer, dat geheel de nacht had stilgelegen, werd op hetzelfde tijd stip vrijgegeven. Van de zijde van de hulpverlenings dienst werd ons meegedeeld, dat, wan neer de tram in Arnhem na de bevrij ding weer over de Velperweg gereden zou hebben, reeds b|j de eerste rit deze explosieven door de grote druk tot ont ploffing gebracht zouden zijn. Op aanwijzingen van een man, die in 1944 bü de O.T. gewerkt had, werd reeds in de vorige zomer in de Velperweg naar explosieven gezocht, doch niets werd ge vonden. Ook de Canadezen vonden niets met hun detectors. Men vermoedt, dat de tramrails storend werkten op hun apparaten. In de eerstkomende maanden is de Koningin voornemens van de Haar thans geboden gelegenheid om, ontheven van het regeringsbeleid, algehele rust te vin den, volledig gebruik te maken, aldus deelt de particuliere secretaris van H. M. de Koningin ons mede. Later hoopt Zij nog vaak bl|jk te kun nen geven van Haar grote belangstelling voor hetgeen door het Nederlandse volk wordt verricht. Hedenmorgen tegen 8 uur werd de Haagse brandweer gealarmeerd voor een zware brand op het terrein van de Haagse voetbalclub VUC aan de Schenk- kade. De overdekte tribune stond in brand. Men vermoedt dat het wegwer pen van een sigarettenpeukje de oor zaak is. De overdekte tribune is over een lengte van 20 M. verbrand. Het vuur werd geblust met 3 stralen. Het weggeworpen sigarettenpeukje is terecht gekomen in een stapel zitkus sens, die onder de tribune waren opge slagen tijdens de wedstrijden van gis teren. Al die tijd hadden de kussens lig gen smeulen, totdat omstreeks 8 uur he denmorgen het smeulen in brand over ging. DE NIEUWE ZOMERZEGELS 'ftLCUASEPIA CRAVURC- J.STAPHORST JJLCUR- CROCK 6RAVÜRDW.VAN 0IJM NEDERiANQ KICUICOMIUCROOB LEUR: BLRUW W«AVUR£:C.*.MECMELJt- OR*VUHf'VI VAN CIJK DE RRRVUNCS IIJM roTOMNFISCHE OPNAMEN VU IN.VAHROOROWIJN Drtlk: PLAATDRUK Zeg«l8r:30x3S.6mm AESTETISCHE VERZORGING: S.LHARTZ TEKSTEN WA ARDE A ANDUIDINCJ .KRIMPEN —^TWffV I De serie zomerzegels, die dit jaar door de P.T.T. wordt uitgegeven, is geïnspireerd op de belangrijke gebeurtenissen, die in 1948 herdacht worden. Elk van de vier zegels draagt de afbeelding van een historisch bouwwerk, dat met deze ju bilea in nauw verband staat: 2 cent de Ridderzaal te 's-Gravenhage; 6 cent Pa leis op de Dam te Amsterdam; 10 cent Paleis aan de Kneuterdijk te 's-Graven hage en 20 cent de Nieuwg. Kerk te Amsterdam. De verbeterde vooruitzichten, welke de broodgraan- en vetgrondstoffen- posities, mede in verband met de wer king van het Marshall-plan bieden, maken het mogelijk voorshands enige verbetering te brengen in de voorzie ning van twee belangrijke voedings middelen. Blijkens mededeling van het ministe rie van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening zal met ingang van 6 Juni a.s. het broodrantsoen voor de leeftijds groepen A, B, C en D met 100 gram per week worden verhoogd, terwijl voor de B-groep daarenboven nog 400 gram per week extra wordt gegeven. Het brood rantsoen zal dan per week gaan bedra gen: voor personen van 21 jaar en ouder (A-groep) 2200 gram; voor perso nen van 15 t.m. 20 jaar (B-groep) 3400 gram; voor personen van 5 tm. 14 jaar (C-groep) 2600 gram en voor personen van 2 t.m. 4 jaar (D-groep) 1400 gram. Bij deze hbeveelheden zijn inbegrepen de op de keuzebonnen verkrijgbare hoe veelheden brood, of de op deze keuze- bonnen verkrijgbare artikelen. Het broodrantsoen voor zuigelingen (E-kaar- ten) zal per 6 Juni a.s. met 100 gram warden verminderd tot 800 gram per week. Het rantsoen voedingsvetten wordt voor houders van B- en C-kaarten dus de leeftijdsgroepen van 5 t-m. 20 jaar, met ingang van diezelfde datum ge bracht van 250 op 375 gram per week. De Prinses-Regentes, H. K. H. Prinses Juliana, zal zich als ere-voorzitster van de Nederlandse afdeling van de „United Nations Appeal for Children" (U.N.A.C.) in een radiorede richten tot het Neder landse volk. Deze rede wordt gehouden morgenavond 25 Mei te 20.05 uur. vierde lid van artikel 73 der L. O. wet aanwezig zijn. De 22 bestreden kinde ren, die nu een katholieke school in Haarlem bezoeken, dienen te worden meegeteld, waardoor het vereiste aan tal van 40 leerlingen wordt bereikt. Het gemeentebestuur van Haarlem kan nu binnen dertig dagen bij de Kroon in beroep gaan. (Speciale berichtgeving) Naar wij vernemen is door de be sprekingen, welke Zaterdagmorgen in Den Haag gevoerd zijn tussen ministe* Mansholt en de federatie van Melk handelaren de situatie rond de kwestie „melk van de bon" aanmerkelijk opge klaard. Het schijnt dat de minister het fede ratie-bestuur te verstaan heeft gege ven, dat zo hij al bereid zou zijn ge weest de melk vrij te geven hem dit nu door het ultimatieve telegram on mogelijk is gemaakt, aangezien de re gering zich unaniem op het standpunt stelt niet te wijken voor geweld. Het federatie-bestuur heeft daarop toegezegd openlijk de in het telegram gestelde bedreiging terug te nemen, waarvoor het hedenmiddag te Utrecht op een persconferentie de nodige stap pen zou ondernemen. Van een eigen machtig opheffen van de distributie zal derhalve zeker niets komen. Ook daar om ai niet, omdat de Amsterdamse of ficier van justitie tegen hedenmiddag de leidende figuren uit de Amsterdam se melkslijtersbond bij zich heeft ont boden met het kennelijke doel hun te wijzen op de gerechtelijke gevolgen van een dergelijke actie. In het vervolg van het onderhoud tos sen Minister Mansholt en de federatie heeft Zijn Excellentie, naar wij verder vernemen, nog medegedeeld, dat wanneer de federatie de nodige stappen zou heb ben ondernomen, hij de gehele kwestie voor een beslissing zou overdragen aan het bedrijfschap voor Zuivel. Op deze gronden verwachtte men he denmorgen in de melkslijterswereld, dat misschien deze week nog de melk zal worden vrijgegeven. Aangezien men n.l. meent te weten, dat door het bedrijfschap het standpunt, dat de melk van de bon kan, wordt ge deeld. Wij voor ons achten het waar schijnlijker, dat mede om prestigerede- nen dit tijdstip nog enkele weken ml worden verschoven. 250 Amsterdamse bloemist-winke liers omvattende ongeorganiseerden en leden van de Amsterdamse Bloemis ten-Patroons-Vereniging, die het niet eens zijn met het standpunt van hun bestuur: „normaal open blijven" ver gaderden Zondag. Er werd een resolutie aangenomen, waarin besloten werd de „niet-koop-actie" te steunen en zich so lidair te verklaren met het landelijk actie-comité. Vandaag zal het Amster damse publiek in alle bloemenwinkel» bruids- en grafbloemwerken kunnen be stellen. Ook de ongeorganiseerden zul len voor dit doel open blijven. In Gro ningen, Arnhem en Zwolle hebben de bloemisten zich eveneens bp de staker» aangesloten. De landelijke stakingsleiding en het dagelijks bestuur van de Kring Bloe menveilingen hebben Zaterdag in Aals meer van gedachten gewisseld. De sta kers erkennen het recht van een hef fing voor omzetbelasting wel, maar achten de huidige van twee percent te hoog. Zij willen na de opheffing hier van onderhandelingen voeren om tot een compromis te komen. Bovendien wensen zij overleg over andere grieven. Deze blijken te bestaan in wat men noemt „de starre houding van de vei lingbesturen", waardoor sommige han delaren van de Aalsmeerse veiling zijn uitgesloten. Het kringbestuur is tot on derhandelingen over bestaande grieven bereid, mits eerst de staking wordt op geheven. Over de twee-percent-heffing wil het bestuur echter niet meer praten, omdat die door de overheid en niet door de veilingen is opgelegd De vereniging van snijbloemenexpor teurs te Aalsmeer en de vereniging van snijbloemen- en potplantenhande laren op het binnenland hebben aan hun vakgenoten een schrijven gericht, waarin zij verklaren afwijzend tegen over de staking te staan. Een groep handelaren wenste zich hierbij evenwel niet neer te leggen, waaronder 18 leden van de ver. van snijbloemen- en pot plantenhandelaren, die als zodanig uit de vereniging traden. Tezamen met eerder georganiseerden stichtten zij een nieuwe vereniging. Waarschijnlijk maakt deze vereniging deel uit van het „lan delijk comité", dat thans tot actie deelname oproept. Op het einde van de maand Maart wa ren in ons land, volgens cijfers van het C.B.S., 41.503 woningen in uitvoering (herbouwd en nieuwbouw); 2095 huizen werden voltooid, voor 2464 werd met de bouw in diezelfde maand begonnen. De hoogste cijfers zijn die voor de provincie Gelderland begonnen: 327 huizen, voltooid 302 en Noord-Brabant: begonnen 326 en voltooid 451 huizen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1