STAD EN OMGEVING 17000 Velsens 1948 begroting evenwicht De gemeente zet tering naar de nering BEGIN VAN NIEUWE STAD: VELSEN Speeltuinen een uitkomst voor hinderen en ouders Kleuterhuis Margriet FRAAIE TENTOON STELLING AGENDA Binnen een jaar 268 gezinnen onderdak Uit het land van GroenendaaV Witbrood vier cent duurder Staking opgeheven! VAN LENT GEKEND - SERVICE GEWEND! Op taxichauffeur geschoten DINSDAG 25 MEI 1948 PAGINA 2 Actie voor een nieuw tehuis Leidersexamens in R.K. verband K.A.B. Kring Centrum Filmavond Beethoven-concert Burgerlijke Stand Prijsvraag voor jeugdlectuur Bedrijfspensioenfonds voor de landbouw i Dis tr ibutienieuws nTAXI? Bel DAG EN NACHT HEEMSTEDE Lezers klimmen in de pen HET RAADSEL VAN DE OVERALLS BLOEMENDAAL Gevaar voor wielrijders ZANDVOORT De ontploffing in de „Corodex"-fab,riek GEMEENTEZAKEN Excursie Huishoudelijke voorlichting Tuinliedenvereniging BEVERWIJK „AARDBEIEN-DRIVE 1948" Groot bridge.festijn Vrije prijzen kleinbrood tot 50 gram Bloemenhandel weer normaal Benoeming bisdom Haarlem BRASPENNINX VOOR HET GERECHT De eerste peultjes AL» Onderzoek geestvermogens van de dader VELSEN Handelsavondschool Geslaagd BENNEBROEK Friese Fakir Herwonnen Levenskracht Zwaluwen.elftal voor Brugge samengesteld Beurs van Amsterdam LUSTELOZE MARKT By de Kunsthandel Leffelaar op de Grote Markt Is een door prof. G. H. Holt ontworpen plan voor het te bouwen Kleuterhuis „Margriet", dat te zyner tyd op een beschut, rustig plekje in de aan natuurschoon zo rijke omgeving van Haarlem zal verrijzen, te bezichtigen. Iedere Haarlemmer, jong of oud, rijk of arm, wordt uitgenodigd daar binnen te wan, om een of meer dakpannen of stenen by te dragen voor deze mooie instelling, die tot nu toe gevestigd is in een patriciërshuis op het Kennemer- plein, maar die een onderdak krijgt, waarop Haarlem en Omstreken straks terecht trots zullen zyn. De instelling beoogt door liefdevolle verzorging en nauwlettend medisch toezicht de door de oorlog zo zeer verzwakte en zwak ge boren kinderen van alle gezindten met alle middelen die daartoe ten dienste staan tot volwaardige, gezonde en daad krachtige mensen te doen opgroeien. Ten behoeve van het Bouwfonds voor het nieuwe Kleuterhuis geeft Anny Bo- narius op 29 en 30 Mei met haar leer lingen een opvoering van een kinder operette, waarby op de komst van heel jong Haarlem wordt gerekend- Op 31 Mei zal het Politie Amusements Gezelschap in het Gem. Concertgebouw tonen, dat de Haarlemse politie de jeugd een warm hart toedraagt. Die avond zal er een Amerikaanse verkoping worden gehouden, waarvoor waardevolle pryzen beschikbaar zijn. H. M. de Koningin heeft de hoofdprijs ter beschikking ge steld, een geste van onze Landsvrouwe, welke voor alle Haarlemmers een aan sporing dient te zyn. Na afloop van de uitvoering, waaraan ook een accordeon club deelneemt, volgt een gezellig bal. Na de oorlog werd de grondslag voor de bouw gelegd door een schenking van f20 000 uit de lotery voor oorlogsgetrof fenen, waaraan destyds heel Haarlem meehielp en Curasao een belangrijk be drag toevoegde. Er ontbreekt nu nog ruim een ton, om het ideaal te verwe- zenlyken. Te Haarlem werden de examens af genomen voor de deelnemers aan de Leiderscursussen, welke aldaar werden gehouden. Van de acht candidaten, die aan dit examen deelnamen, slaagden er zeven, namelijk mej. E. Krieger, Nieuw-Vennep; en de heren N. Jaques te Haarlem; J. Joling te Amsterdam; J. van Dijk te Bussum; L. Half schepel te Lisse; Th. Post en Joh. Post, beiden te Santpoort. Deze examens vonden piaats onder toezicht van de heer Ras, Rijksgecom mitteerde. De leiding van de cursussen berustte bij de technische leiders, de heren Thijssen te Haarlem en Meesters te Santpoort. Vrydag 28 Mei houdt de kring Cen trum' van de K.A.B. zyn sluitingsavond in de zaal van café Fabel, Fretoriaplein. Aanvang 8 uur. Het klein-cabaret van LouMarti brengt een bont programma vol verrassingen, waaraan verschillende artisten him medewerking verlenen. Aangezien het aantal plaatsen beperkt is, kunnen deze ivond geen kinderen worden toegelaten. Men wordt dringend aangeraden niet tot het laatst te wach ten. Op vertoon van de inmiddels ver zonden convocaties kunnen twee kaarten afgehaald worden by de bekende adres sen. De in Haarlemse Manege door de di recteur, de heer Van der Meer, georga niseerde ruiter- en filmavond heeft zich in een grote belangstelling van de zyde der paardenliefhebbers in Haarlem en omgeving mogen verheugen. Ongeveer 300 belangstellenden woonden de feest avond bij, die geopend werd met een voudige rijles, waardoor men een inzicht kreeg in de wyze van lesgeven in deze manege. Nadat verschillende films, o.a. van de laatste Olympiade en geluidsfilms van verschillende ccmcoursen-hippique, grand national, Derby etc. vertoond wa ren, werd een film gedraaid van de vol bloed Crimée, welk paard daarna op sublieme wyze door de directeur in de Campagne-school werd voorgereden. Vrijdag 28 Mei zal het zesde en laatste concert van de Beethoven Cyclus door de H.O.V. gegeven worden. Kees Hartvelt dirigeert dit concert, ■waaraan de volgende zangsolisten zullen medewerken: Hélène Ludolph, sopraan; Nel Marwitz-de Boer, alt; Han Le Fèvre, tenor en Herman Hülsmann, bariton. Deze solisten vormen het solokwartet in Beethoven's Negende Symphonie met Slotkoor, aan welke uitvoering tevens medewerking wordt verleend door het H.O.V.-koor en Gem. koor Polyhymnia. Vóór de pauze vermeldt het programma drie delen uit de Balletmuziek „Die Geschöpfe des Prometheus", waarbij en kele leden uit het orkest op de voor grond treden, n.L Francina Hinlopen, harp; Marius Ruysink, fluit; Antoon Strikkers, clarinet; Kees Timmermans, fagot en Ed. Biele, cello. GEBOREN: A. M. J. Rotteveel— Suijskens, z.; A. KwintKamp, z.; W. B. B. Plas—Krause, z.; G. A. Driessen— van Tol, d.; J. G. StijnmanDolfing, d.; K. de Vries—Hart, d.; F. Blaauw— van Wijk, d.; I. H. Beelen—Hilterman, d. OVERLEDEN: J. C. Boller, 64 j., Wolstraat 16 ONDERTROUWD: E. G. van der Meijden en C. G. Veenings. GEBOREN: M. C. E. A. van Wan- rooy—Swaagman z; G. A. Verdonk— Mus z; T. A. Jansen—Hendriks z; M Lagerweyvan der Stelt, z.; J. M. C. UitermarktAchten z; M. C. W. A. DerkinderenSmit z; P. C. Brand Langeveld z; M. Steenstravan Rykd; M. ZutTol d; T. P B. Lommer6e— Weitenberg d M. KooienHartog d; A. A. StapelPoll d; M. M. BakkerStok man d; P. J. G. van Nimwegenvan Veldhuyzen d; E. Wenning—Bultman d; F. C. baron de SmethOtt d. OVERLEDEN: A. Dyt—Welp, 82 j., 't Krom: P. Koreman, 96 j., Korte He renstraat; H. van Heerde, 71 j„ Lange Margarethastraat; J. Bouwman, 73 j„ Tetterodestraat; A. van Nieuwenhuizen —van der Blonk, 79 j., Linschotenstraat. Niemand behoeft er van overtuigd te worden, dat bloemen de glim lach vormen van een kamer, welke kamer dan ook. Is men echter evenzeer overtuigd van de eenheid, die hoort te bestaan tussen de tuil en de vaas, waarin zy zijn geschikt? Sier- kunstenaaifc hebben zich verdiept in de wenselykheden en mogelijkheden, die de vaas in zich draagt: hun gevoelige vingers hebben die uitgebalanceerde vazen gevormd uit een zuil klei en hun ogen controleerden de vorm, die het taaie, gloeiende glas aannam door de macht van hun adem. En de charme van de bloem kan ten volle worden ge- exposeerd en genoten. „De kerkuil" stelt bloem en vaas ten toon als een eenheid en men voelt zich als binnengelaten in een zeer smaakvol ingerichte, particuliere kamer. De groot ste in het gezelschap is Copier, wiens glaswerk zonder geprononceerde vor men, met slechts een lichte nuance in de lijn en soms met quasi-achteloze maar geraffineerd, op effect berekende decoraties van luchtbellen, vooral ook ingesteld is op het licht en de ruimte lijke illusie van gebogen glas. Met zyn groot gehouden strakke vor men past het geëxposeerde aardewerk zich uitermate aan by het moderne interieur. Het witwerk van P. Hobbel is voornaam van vorm en sfeer, en van Nine Six zagen wij de grote, zorgvuldig bijgesneden vazen het liefst. Uit eigen bezit werden nog enige exemplaren bij gevoegd, waaronder van de onlangs overleden Lanooy en het oudere glas werk van De Bazel. Zaalberg en Leerdam zijn met een hier by aansluitende collectie vertegen woordigd en als illustratie is hier en daar een voorbeeld van Aziatische bloemschikkunst te zien. L. T. Ter gelegenheid van het 50-jarig be staan van het drukkers- en uitgeversbe drijf Boom Ruygrok N.V. op 4 Septem ber zal een prijsvraag uitgeschreven worden voor jeugdlectuur. Er zijn vijf leeftijdsgroepen en in totaal wordt 8.000 aan prijzen uitgeloofd. De jury bestaat uit de heren D. W. Gerhardt te Haarlem, R. Feenstra te Den Haag, E. Kroeskop te Alkmaar, W. J. v. Meer te Heiloo en L. Roggeveen te Den Haag. Er zal een aanvang worden gemaakt met de registratie van al de personen, die in aanmerking komen voor het be drijfspensioenfonds voor de landbouw. Allen, die sinds 1 Mei 1947 werkzaam zijn geweest by land- en tuinbouwbe drijven en niet jonger zijn dan 17 jaar of ouder dan 64 jaar, zyn gerechtigd zich op te geven. Men heeft zich te melden in: Bennebroek op 26 Mei om 6 uur Schoollaan 6; Vogelenzang op 28 Mei om 6 uur Vogelenzangseweg 318; Zand- voort op 29 Mei om 8 uur Grote Krocht 41 en te Heemstede op i Juni om 8 uur in het Verenigingsgebouw aan de He renweg. Men moet medenemen: rentekaart op •nummer van de Raad van Arbeid en zo mogelyk een bewy6 van de werk gever. Bij een verkeersongeval in de Kleine Houtstraat kreeg een vrachtauto, waar in zich D.U.W.-arbeiders bevonden, een hevige schok. Een der inzittenden raakte hierdoor met zijn hoofd op krachtige wijze een schot aan. Met een 12 cm.-diepe wond werd hij naar het Elizabethsgasthuis gebracht. Zaterdagmiddag omstreeks half één geschiedde er een ongeval op de Rijks straatweg. Een cardan-as brak door de vloer van een autobus, waardoor een grote ravage werd aangericht. Gelukkig was er slechts één passagier in de bus en er waren dan ook geen persoonlijke ongelukken. BIOSCOPEN: Rembrandt: Mens durf te leven (a. 1.); 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 u.; Cinema Palace: Zigeunerbloed (volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Begeerte (18 j.), 2, 4.30, 7 en 9.15 u.; City: Les enfants du para dis (volw.), 2.15 en 7.30 u.; Spaarne-thea- ter: De geest van de Vampyr (1 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. en 's Zondags: 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Dinsdag 25 Mei: Concertgebouw: Cor de Groot in Meesterserie, 8 uur. Woensdag 26 Mei Uitreiking bonkaarten, enz. te: Haarlem (Vleeshal) rest H, 8.30—12.15 u. en 24.45 u. Bloemendaal (Hartelustschool) rest B, en D, 912.30 en 24 uur. Heemstede (Binnenweg 160) J, 8.30 12.15 uur en 24 uur. Voor bewoners van 't Kleverpark, Haarlem-Noord en Bloemendaal „Ik kan de nieuwe regeling voor de distributie van textiel niet volgen," schrijft een mevrouw uit Spaarnwoude, en dan komt er een lang relaas, waar uit ook wij niet helemaal wijs kunnen. De abonnée heeft een zoon van der tien jaar en daar deze een overall no dig heeft, toog zij op een zonnige dag naar Haarlem, om by enkele winkels eens te kijken. Bij de ene zaak (geen kleine) zou zij 20 punten voor een overall hebben moeten geven en by een andere, voor dezelfde maat, 19. Maar als zij het goed per meter haalt bij een derde (ook geen kleine), heeft zij 3% meter stof nodig a 4 punten per meter, wat 14 punten uitmaakt en waarbij nog één punt komt voor het garen. Mevrouw concludeert: iemand, die in de gelegen heid is, alles zelf te maken, komt veel voordeliger uit met de punten. Doch zij is daartoe niet in de gelegenheid, om dat zij een groot gezin van negen per sonen heeft. „Is hier soms een vergissing in het spel? Ik zou er graag iets meer van wil len weten," schrijft onze abonnée. Wij hebben informaties ingewonnen en men deelde ons mede, dat ten hoogste 19 punten voor een overall kunnen worden gevraagd, maar alleen indien deze geldt als bovenkleding en bestemd is voor kinderen en dames. De werk-overalls worden echter niet op gewone punten, doch op bedrijfskle- dingvergunning verkocht. Deskundigen zijn overigens van mening, dat, wan neer men zelf kleding vervaardigt en evenveel stof gebruikt als in confectie is verwerkt, voering en garen meege rekend, tot een zelfde puntental komt, sinds de puntenwaardering enige tijd geleden geregeld is naar het stofver- bruik. Het komt nog herhaaldelijk voor, dat wielrijders ondanks verbods- en waar schuwingsborden 't Kopje te Bloemen daal afrijden met alle gevolgen van dien. Een bijzonder woord van waar schuwing, nu het zomerseizoen nadert, kan er wellicht toe bijdragen onheil te voorkomen. Tengevolge van de ontploffing van een ketel in de harskokerij is dit on derdeel van de fabriek tijdeiyk buiten bedryf gesteld. De muren en het dak van de kokery zijn vernield of ontzet en zullen waarschijnlijk opnieuw moeten worden opgebouwd. De directie nam maatregelen, waardoor de stagnatie in de productie binnen enkele weken tot het verleden zal behoren. Het ruim 300 man tellende personeel van deze fabriek, die o.a. bakeliet-producten vervaardigt, kan regelmatig aan het werk blijven. De gemeenteraad van Heemstede komt Donderdag 27 Mei, des middags 4 uur, bijeen. Dan zullen de geloofs brieven onderzocht worden van het nieuwe raadslid, mr. O. H. van Wijk. B. en W. zijn van oordeel, dat voor schriften dienen te worden vastgesteld betreffende het hebben van opslagplaat sen van afbraak en oude materialen, een en ander voorzover deze opslag plaatsen van de openbare weg af of van een voor het publiek toegankelijke plaats af zichtbaar zijn. Tevens wordt voorgesteld, een bepaling te maken, waarbij het verboden is, zonder ver gunning van B. en W. op of aan de openbare weg aan het publiek aan te bieden aldaar fotografische opnamen te maken. In de Bouw- en Woningveror deningen dienen enige wijzigingen te worden aangebracht, die verband hou den met de tijdsomstandigheden. Een crediet van f 10.000 wordt gevraagd als premie voor woningverbetering en -splitsing. Voorgesteld wordt het monu ment aan de Vrijheidsdreef onder dank als schenking te aanvaarden. Zaterdagmiddag ondernam de vereni ging „Oud Heemstede-Bennebroek" met een groot aantal leden een excursie naar de buitenplaats „De Hartekamp", waar eens de grote geleerde Linnaeus heeft vertoefd en niet alleen studies heeft ge maakt, maar ook vermoedelyk enige bomen heeft geplant, zoals de geleider, de heer W. Jager, die de gasten rond leidde, mededeelde. Hoewel de buiten plaats als gevolg van de omstandighe den nogal heeft geleden, zijn er nog tal van mooie plekjes te bewonderen. Op merkelijk was, hoeveel schade de kleine wintervlinder heeft aangericht, tal van eikebonven en ook vruchtbomen zijn vol komen kaalgevreten. Na afloop van de excursie werd een kopje thee gebruikt en bleef men in „De Oude geleerde Man" nog even keuvelen over de bijzonderheden van dit land goed, dat ook alweer een historie heeft, die minstens even merkwaardig is als van de oude kastelen. De commissie voor Huishoudelyke Voorlichting heeft voor Dinsdag 29 Juni een uitstapje voor haar leden georga niseerd. Er wordt eerst een bezoek ge bracht aan de Vishallen te IJmuiden, waar tevens een filmvoorstelling wordt bijgewoond. Na IJmuiden komt Amsterdam aan de beurt, waar na een maaltyd de schil derijen in het Ryksmuseum worden be zichtigd. Het programma vermeldt ver der een rondvaart door de grachten van Amsterdam. Te 6 uur wordt de terug reis aanvaard. Deelneemsters moeten zich vóór 1 Juni opgeven by de voorzitster, mevr. Ver-Looy—Oskam, Bosboom Toussaint- laan 5, alhier. De Onderlinge Tuinliedenvereniging houdt Woensdagavond 26 Mei een leden vergadering in het Volkskoffiehuis aan de Heemsteedse Dreef. De grote excursie naar Apeldoorn zal dan worden be sproken en deelnemers kunnen zich dan tevens opgeven. Voorts zal de heer L. de Boer spreken over de cry santen- prijsvraag. De Beverwijkse Bridgeclub „Sans A- tout" houdt dit jaar weer het grote bridge-festijn „De Aardbeien-Drive 1948" in de grote veilinghal aan de Breestraat. Aanvang 27 Juni 's middags om half twee. Er zal worden gespeeld volgens het Ho- well-systeem, d.i. groepen van 8 paren, 21 spel per groep, verdeeld in hoofd, le en 2e klasse, en volgens het reglement van de Ned. Bridge-Bond. De individu ele prijzen per groep bestaan uit sloffen aardbeien. Voorts is als verenigingsprijs de massief zilveren aardbeienslof, die vorig jaar de B.B.C. „Sans Atout" won, beschikbaar gesteld. Inschrijvingen met inschrijfgeld moeten uitsluitend per post wissel onder vermelding van de klasse sterkte voor 17 Juni in het bezit zijn van de secretaris, de heer B. A. Biben, Alkmaarseweg 126, Beverwijk. Het steeds toenemende snelverkeer en de vele slachtoffers, die als ge volg daarvan vooral onder de jeugd zijn gemaakt, is oorzaak geworden, dat veel meer dan vroeger niet alleen in grote steden maar ook in kleine gemeen ten de aanwezigheid van een speeltuin niet meer als een luxe, maar als een noodzakelykheid wordt erkend. En zelfs de meest romantisch aangelegde dich- terlyke persoon, wiens hart in vervlo gen jaren openging als hij de jongens b.v. jagersbal zag spelen of bokspringen en de meisjes touwtjespringen, zal, als hy de situatie langs straten en wegen met een nuchter oog bekykt, moeten toegeven, dat speeltuinen een uitkomst zyn voor de jeugd. Het land van Groenendaal is met speeltuinen niet slecht bedeeld. Vóór de oorlog waren er twee, een neutrale en een katholieke, die elk op hun terrein uitstekend werk deden en die samen feitelyk maar één bezwaar hadden, n.l. dat ze naast elkander waren gelegen, een terreinverdeling, die niet bepaald gunstig was te noemen en die feitelyk een scherpe verhouding tegen wil en dank in de hand werkte. Dit was in derdaad tegen wil en dank, want beide besturen waren goedwillend genoeg, maar omdat beide terreinen slechts ge scheiden waren door een lage heining en daar over heen te wippen was een klein kunstje. Als gevolg van de oorlog verdween de neutrale speeltuinvereniging en het bestuur van de Katholieke speeltuin heeft thans beide terreinen aan de Sport parklaan in beheer. Alle kinderen uit de Indische Buurt kunnen daar naar harte lust spelen onder behoorlijk toezicht en alle ouders kunnen lid worden, zodat er feitelyk maar heel weinig veranderd is. Alleen blijft de Katholieke traditie gehandhaafd en wie dus zijn kinderen daarheen stuurt, heeft er rekening mee te houden. De periode na de oorlog bracht in het speeltuinwezen een grote uitbreiding. De Glip kreeg een flinke speeltuin, die daar in een behoefte voorziet en ook 1 Heemstede-West is thans gezegend met een speeltuin. Eigenlijk betekent deze laatste een revolutie op het gebied van het speeltuinwezen, want voorheen werd een speeltuin uitsluitend beschouwd als zijnde alleen nodig voor volksbuurten. Dat in Heemstede-West, uitsluitend bewoond door middenstanders en beter gesitueerden, een speeltuin niet alleen nodig wordt geacht maar zelfs is geko men, bewijst wel dat de inzichten op het terrein als gevolg van de omstandig heden radicaal zijn veranderd en de gangmaker van de speeltuinidee, de Amsterdammer Klaren zou, als hij nog leefde, zich daarover hartelijk verheu gen. Bij het vaststellen van het aantal speeltuinen is .het wel merkwaardig, dat ook het land van Groenendaal een af spiegeling is van een stad, het cen trum heeft namelijk geen speeltuin. In Haarlem en Amsterdam zijn de centra er ook stiefmoederlijk afgekomen; in laatstgenoemde stad is dat waarschijn lijk minder bezwaarlijk, omdat daar tegenwoordig meer kantoren, confectie bedrijven en fabrieken zyn dan gezin nen met kinderen en ook de grote buur vrouw Haarlem zou geen kans zien om b.v. op de Grote Markt een speeltuin te doen verrijzen. Heemstede echter verkeert in de gelukkige omstandigheid, dat zij zonder veel moeite en kosten een fout van het voorgeslacht kan corri geren. Voor de kinderen, die in de om geving van het Res Novaplein wonen, Iepenlaan, Eikenlaan, Haamstedeplein en heel deze omgeving, blijft het altijd een bezwaar om naar de Sportparklaan te gaan, want dan moesten ze niet alleen de grote wegen passeren, maar men mist ook tevens de controle over de jeugd, zodat men niet weet of moeders schat ten inderdaad naar de speeltuin gaan. Zo bezien biedt het middengedeelte van het Res Novaplein, dat geheel afgezet is, maar waarin de jeugd niettemin lustig voetbalt, een zeldzame gelegen heid om een speeltuin aan te leggen, die in dit gedeelte zeker een uitkomst betekent, in aanmerking nemend het groot aantal kinderen dat hier woont. Als plantsoen telt dit gedeelte niet mee, het is omheind en er groeit alleen wat gras; het zou ook geen resultaat hebben om daar een plantsoen aan te leggen. Rekening houdend niet het feit, dat het overgrote deel van de bevolking al daar Katholiek is, zou het waarlijk niet vreemd zijn indien enige Katholieke bewoners werden aangezocht het beheer van een dergelijke speeltuin, die natuurlijk eigendom van de gemeente blijft, op zich te nemen. Natuurlijk zou den er speciale voorzorgen genomen moeten worden om te voorkomen, dat na afloop van de speeltijd niet-gerech- tigden zich toegang verschaffen met al de gevolgen daarvan, doch een flink hoog hek, afgezet met prikkeldraad, en controle door de politie zullen voldoen de zijn. Het is voorts helemaal niet nodig een deel van dit terrein af te zonderen voor voetballers, want die kunnen op het speelterrein naast de Dreefschool terecht. De Katholieke Speeltuinvereniging behoeft hiervan geen concurrentie te vrezen, omdat het overgrote deel van haar leden toch in de Indische Buurt en omgeving woont. zy zal dit ook niet doen, doch zich integendeel verheugen indien deze speeltuin op de hierboven omschreven wijze tot stand zou komen. Aan het gemeentebestuur dat vooral ten opzichte van speeltuinen na de oor log een grote activiteit heeft getoond, is het thans om na te gaan, of dit plan verwezenlijkt kan worden. Er is een paar duizend gulden mee gemoeid, maar wanneer deze aangele genheid met de nodige soepelheid wordt geëntameerd, zullen de bewoners uit deze omgeving zeker wel bereid zyn, iets bij te dragen in de kosten. De toestand op speeltuingebied zou dan voor Heemstede ideaal worden; in elke wijk een speel tuin, misschien later gevolgd door een cultureel ontspanningscentrum, dat ech ter voorlopig nog tot de vrome wensen behoort. Het zou goed zijn, wanneer het ge meentebestuur ervan op de hoogte werd gesteld, dat het verlangen naar een speeltuin ook by de bewoners van deze wijk springlevend is. Daarvoor bestaan verschillende mogelykheden en er wo nen in deze omgeving genoeg leden van diverse organisaties voor wie op dit ter rein een half woord meer dan voldoende is. Dit zou zeer zeker leiden tot het ge wenste doel: een speeltuin in 't dichtst bevolkte deel van Heemstede. Als alles naar wens verloopt, zullen uiterlijk Maart van het volgend jaar, en misschien nog wel eerder, 268 ge zinnen een moderne woning aan het Kennemerplein te IJmuiden kunnen betrekken. Wij hebben bij de bouw een kokje genomen en met een zeker welbehagen kunnen constateren, dat hier een krachtig lied va^, de arbeid klinkt en dat vaardige vaklieden ge staag werken om het uitgebreide industriecentrum zo spoedig mogelijk met een nog altijd minimum-aantal woningen te omgeven. Deze 268 huizen vormen nog maar een begin. Maar het begin was juist het moeilijkste, want als er eenmaal de vaart in zit, zal IJmuiden schoner her rijzen. Drie aannemers hebben daar hun aandeel. De firma Bulters uit Heem stede bouwt 24 woningen en twee win kels; de firma Koning uit Santpoort 109 en twee winkels en Philips Bouw- bedryf uit Haarlem 135 beneden- en bovenwoningen. De totale aanneemsom bedraagt ongeveer 2% millioen gulden. Er is een voor Umuiden nieuw systeem van bouwen ontworpen, hoog bouw als afsluiting van laagbouw. Phi lips verzorgt de eerste, ook wel Haagse bouw genoemd. Op een benedenwoning komen twee bovenwoningen (zoals in Haarlem Noord al geruime tijd toege past wordt). De indeling is voor de be nedenhuizen als volgt: woonkamer, eet- keuken, drie slaapkamers, douche-cel, toilet onder de trap naar het boven huis. De bovenhuizen worden over twee verdiepingen verdeeld. De benedenbe- woners hebben een schuur staan in de gemeenschappelijke tuin van een blok. De bovenbewoners hebben hun opberg plaatsen aan de voorkant, zodat men deze figuur krijgt: ramen van de voor kamer, deur en trappenhuis, opberg ruimte. Het bovengedeelte van de hui zen wordt wit gekeimd, waardoor een gezellige indruk verkregen wordt. Een zolder is er niet, wel een vliering. De complexen worden enige malen gesplitst door een brede poort, waar onder het verkeer kan gaan. In deze poort hebben de bewoners van de be nedenhuizen een deur; de bovenhuizen zijn over de poort doorgetrokken. Uit deze enkele bijzonderheden blijkt reeds, dat architect Hoosemans uit Santpoort getracht heeft alle eentonig heid te vermijden door het uiterlijk schone te verbinden aan het inneriyk practische. Over het gehele terrein wordt ge werkt. De stratenaanleg is klaar, de riolering is gelegd; zo riet men voor de 135 beneden- en bovenwoningen reeds alle fundamenten. Daar wordt een systeem toegepast, dat de vlugste af werking waarborgt. Eerst alle grond werk, voorts alle funderingen, dan alle opbouw. Men krygt daardoor een soort loperide-band-systeem, waardoor vlug en economisch gewerkt kan worden. Men zal zich afvragen, waarom De thans geldende pryzen voor z.g. volksbrood en luxebrood, die gewestelijk en plaatselijk verschillen, zyn vastgelegd in de broodprijzenverordening 1942. Deze pryzen blijven ongewijzigd. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening heeft ter aanvulling van de prij- zenregeling de maximumprijs voor brood, gebakken uit uitsluitend patentbloem (witbrood) met ingang van gisteren vast gesteld op de bestaande maximumprij zen voor brood van normale samenstel, ling, vermeerderd met 4 cent per 800 gram. Aan de prijsvaststelling is voorafge gaan een regeling, waarbij de bakker op de van consumenten verkregen keuze bonnen voor brood-vermicelli patent bloem. kan betrekken voor het bakken van witbrood. Omdat daardoor aan de by de consu ment bestaande vraag naar witbrood kan worden voldaan, gaat deze regeling het uitzeven van bloem tegen, terwyl zy tevens het euvel van het bakken van te duur brood van griesmeel bestrydt. Het wittebrood is dus uitsluitend op keuze bon te kopen maar dat geldt niet voor de op broodbon verkrijgbare kleine broodjes. De bakkers blyven nJ. maxi maal op ingeleverde broodbonnen 10 pot. patentbloem ontvangen in hoofdzaak voor de productie van z.g. kleinbrood, dat vry in prijs is- Ter voorkoming van misbruik heeft de minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening thans echter bepaald, dat als klein brood slechts zullen worden beschouwd broodjes van hoogstens 50 gram (maxi maal 30 gr. droge stof). Kleinbrood, zwaarder dan 50 gram, mag derhalve niet tegen vrye pryzen worden verkocht. Het Iandelyk comité uit de bloe menhandel heeft medegedeeld, dat het na diepgaande besprekingen, ge voerd met vertegenwoordigers van de bloemenkwekers uit den lande, be sloten heeft de grote vernietiging van producten en nationaal vermogen stop te zetten en de handel normaal voortgang te doen vinden. Men zal onmiddellijk besprekingen openen om betere samenwerking mogelijk te maken. De staking in de bloemenhan del is hiermee dus ten einde. Van hedenmorgen af zal tot de vol ledige oplossing van het conflict door de kooplieden de twee procent omzet belasting worden betaald. Deze twee procent is zowel door de vakgroep bloemisterij als door de vereniging van snijbloemenexporteurs en de vereniging van snijbloemen- en potplantenhandela ren op het binnenland steeds als rechf- vaardig erkend. Men zal nog onderhandelen over ver schillende andere geschilpunten. De openstelling van de mogelijkheid tot aanvragen van handelsvergunningen voor iedere door de regering is, naar het oordeel van het Westlands veiling bestuur, mede een der voornaamstt oorzaken geweest van de thans gesloten I bedrijfsvrede. 1 slechts vier winkels in dit centrum ge projecteerd zyn. Wy vernamen echter, dat het in de bedoeling ligt, aansluitend aan deze bouw een soort winkelgalerij te maken, waarvoor de plannen evenwel nog niet geheel gereed zijn. Het lijkt een enorm terrein, waar de huizen trapsgewijze uit de grond ver rijzen, maar als men ziet, welke grond nog braak ligt, komt men tot de con clusie, dat er nog heel wat gebeuren moet. Wij hebben de indruk gekregen, dat het ergste leed geleden is en dat over enkele jaren de achterstand ge heel is ingehaald. Da,, zal een oude IJmuidenaar, die nu nog elders in het land gedwongen moet vertoeven, zijn geliefde woonplaats niet meer terug kennen. Misschien zal hy de uiterlijke gemoedelijkheid wei wat missen, want hier verrijst een stad, die de driehoek afsluit tussen Amsterdam, Haarlem en Velsen. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft aan de weleerw. heer A. Hooij- schuur, thans kapelaan te Rotterdam (H. Elisabeth) opdracht gegeven de op richting voor te bereiden van een nieu we parochie te Andijk, onder de thans bestaande parochie van de H. Weren- fridus te Wervershoof. De grote pantser-smokkelzaak, waar bij de bekende wielrenner John Bras- penninx benevens enkele vooraanstaan de figuren uit de Belgische wielrenners- wereld betrokken zijn, zal op 't laatst van Juni voor de Bredase rechtbank dienen. Het aantal en de omvangrijkheid van de dossiers zijn zó groot en 't speurders- werk zó omvangrijk, dat deze opzien barende smokkelaffaire eerst dan be recht kan worden. Aan de veiling „Kennemerland" wer den de eerste Wijker peulen van het seizoen ingebracht. De positie van mijn brievenbus i* sinds enige dagen belangrijker ge worden. Maanden achtereen diende zij alleen om tweemaal per dag, behalve Zaterdags, de post te ontvangen en o» de krant een veilig onderkomen te ver schaffen. Hoogstens vond ik er op een ongeregelde tijd een vriendelijke uitno diging in van een stomerij om mij» broek te laten oppersen of van een buurtwinkel om mijn schoenen vakkun dig te laten lappen. Maar nu ineens kan mijn trouwe brievenbus elk uur van de dag, maar speciaal in de avond, hoogst belangrijke pamfletten bevatten. Giste ren riep mijn oudste tweemaal binnen een half uur, dat er „post" was en twee maal was het een gedrukt stemmings stukje. Of ik maar op de Volksparty voor Vrijheid en Democratie wilde stem men. Hoogst gezellige lectuur, uitbundig geïllustreerd, echt iets van de party waarin het geld verzameld is. „De Staat moet geen melkboer zijn" lees ik en de tekenaar heeft een minister in vol or» maat, met steek en degen, achter een karretje, beladen met bussen volle melk» uitgebeeld. Is dit een steek op de melk boeren? Na rijp beraad bleek me, dat er wat anders bedoeld is. Bepaald ern stig komt het democratisch socialism* met zijn eersteling voor de dag. De toe komst behoort aan de geleide economi® en deze toekomst moet een democratisch geleide economie zijn. Moskou ligt op de loer! kondigt het pamflet dan z° maar ineens aan. Vrijheid is een kostelijk bezit! deelt de schrijver dan zeer te recht mede. Maar de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie dan? Allemaal vrijheid, allemaal democratie, wat d® klok slaat. Wat de K.V.P. aangaat, die is klaar gekomen met de officiële lijst van can didaten. Drie en negentig zijn het er, maar ik geloof nooit, dat die allemaal in de Kamer komen. De vorige maal \s men begonnen met de bovenste candi daten in het Binnenhof onder te bren gen, het is dus niet meer dan billijk» dat men nu van onderaf aan begint. Leven en laten leven, nietwaar? Heemstede - Tel. 28810 Official Buick- en Chevrolet-dealer (Adv.)' SÖ Hoewel aanzienlijk later dan men gehoopt had, is de begroting van Velsen voor het jaar 1948 heden gereed gekomen. De ver traging is vooral veroorzaakt doordat men voor dit jaar een begroting wilde vaststel len, die zo dicht mogelijk hij de werkelijk heid zou moeten komen, omdat zij wat be treft het bedrag der bijzondere rijksbijdrage ook voor 1949 en 1950 van beslissende be tekenis kan zijn. Dank zij deze bijzondere rijksbijdrage zijn zowel de inkomsten als uit, gaven van de gewone dienst en van de ka- pitaaldienst met elkaar in evenwicht. Met het oog op de vaststelling van de rijksbijdrage was het noodzakelijk in deze begroting te verwerken de door de gemeen teraad op 9 en 23 December 1947 getroffen loonregelingen, kinderbijslagregeling en die van de vergoeding voor dienstkleding, ter wijl ook rekening moest worden gehouden met de voorschriften van de minister van Binnenlandse Zaken d.d. 2 December 1947 betreffende de rijksuitkering. In de honderden pagina's tellende begro ting blijken vier hoofdstukken een batig slot op te leveren. Het grootste aandeel wordt geleverd door Hoofdstuk XII: Algemene uit keringen en bijdragen. Hierin is opgenomen de uitkering uit het gemeentefonds voor de kosten van het onderwijs. Gerekend naar het aantal inwoners per 31 December 1947, 40710, wordt de algemene uitkering geraamd op f 660.000. Veredr de z.g. belastinguitke ring uit het gemeentefonds, geraamd op f 8.850.—, de garantie-uitkering f 14.150.— en de bijzondere uitkering die op f 705.000. wordt geschat. Totaal een batig slot van f 1.388.000. Het gerechtshof heeft besloten de zaak tegen de 23-jarige Haagse koop man, die in Augustus van het vorig jaar in Halfweg een overval heeft ge pleegd op een Amsterdamse taxichauf feur, voor onbepaalde tijd aan te hou den. Een onderzoek naar zijn geest vermogens zal worden ingesteld. Zoals bekend heeft hij de chauffeur opdracht gegeven hem van de hoofd stad naar Haarlem te rijden. Onder weg beval hij de chauffeur een zyweg in te slaan en te stoppen, waarna hij met een revolver een kogel op hem af vuurde. Het projectiel ging door de arm van de chauffeur, maar stuitte op een rib af, waardoor hij niet levensgevaar lijk werd gewond. De koopman is er daarop met de taxi vandoor gegaan. De Haarlemse rechtbank heeft hem voor dit feit veroordeeld tot vier jaar ge vangenisstraf en ter beschikkingstelling van de regering. Tot 1 Juni bestaat gelegenheid tot 't inschrijven van nieuwe leerlingen aan de gem. Handelsavondschool, Platanen- straat 50, te IJmuiden-O. Men kan zich opgeven voor de driejarige cursus met schooldiploma, cursus middenstandsdi ploma en cursussen voor het praktijk diploma van de Associatie voor Boek houden, Nederlands, Engels, Duits en Frans. Onze plaatsgenoten de gebroeders J. en D. Post slaagden voor het diploma gymnastiekleider. Niet alleen hedenavond maar ook Donderdagavond zal de Friese Fakir nog. maals in het R. K. Verenigingsgebouw voor Katholiek Thuisfront optreden. Zondag zal te Bennebroek een bloem- .jesdag v/orden gehouden ten bate van Herwonnen Levenskracht. Daarnaast rekent men op een batig si®* van de belastingen van f 782.045.van d® waterleiding 1.142.18 en landbouw f 440.-^* In totaal levert dit een batig saldo vab f 2.171.627.18 dat juist door de nadelig® saldi wordt opgeheven. Bij de nadelige saldi wordt de aandacht getrokken doordat van de Volkshuisvesting» sluitend met een tekort van f 114 274-09- I?® totale uitgaven' bélópen Hier" vermoedelijk i f 496.212.15, waartegenover een inkomst® van f 381.938.06. Daarnaast zal Openbar® Werken een tekort opleveren van f 289.725.3" en Volksgezondheid met f 79.895.69. Hierin is o.m. begrepen een bedrag van f 820»-*' voor de rheumabestrijding. Onderwijs, Kun* sten en Wetenschappen sluit met een tekofj van niet minder dan f 601.657.46, waarin he* grootste aandeel wordt geleverd door h®j bijzonder lager onderwijs met een tekort van f 188.043.37. Bij de bedrijven blijkt alleen het water* leidingbedrijf een batig saldo te zullen op* leveren van f 1.142.18. Het gasbedrijf slui* met een tekort van f21.382.34, terwijl Open' bare Werken en de Reinigings- en Ont* smettingsdienst resp. f 90.040.86 en f 19.692.93 tekort zullen komen. Daarnaast zal de Gem. Dienst voor So®* Zaken f 378.698.meer uitgeven dan ont* vangen. In dit overzicht zijn slechts de allervoor* naamste cijfers opgenomen. Wij zullen ech* ter nog nader op deze begroting terugkomen- Verheugend is het in ieder geval te con* stateren, dat B. en W. van Velsen de tering naar de nering zullen zetten. De inleiding op de begroting besluit W®J| de verklaring, dat de gemeente, zonder sociale taak, welke haar ter behartiging j? toevertrouwd, te verwaarlozen, waarbw vooral moet worden gedacht aan de mende noodzaak van woningbouw en d® daaruit voortvloeiende financiële lasten» onder de huidige omstandigheden buiten* gewone aandacht moet schenken aan vef' ruiming van haar bronnen van inkomsten^ zowel als aan het tegengaan van niet b®' slist onontkoombare uitgaven. De samenstelling van het Zwaluwen; elftal, dat 30 Mei te Brugge tegen he1 elftal van West-Vlaanderen zal uitkom'-0' is als volgt: Doel: De Munck (Sitt. Boys). Achter» Everse (Neptunus) en Albers (Vitesse)» Midden: Temming (DOS). Beenhakker» (NAC), Boeree (Haarlem). Voor: K® ning (Xerxes). Benningshof (RFC). D1?' selkoen (AFC). Schaap (Gooi) en IVW1 ders (PSV) Reserves: Groeneveld (Haarlem), Cl® van (ADO), Spel (DWS) en Schaaf (DFC). (Niet-officiële koersen) Dinsdag 25 Mei 1948. 3-3% Nederland 1947 Ned. Handel Mit eert A.K.U. Van Berkel's Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder nwe. aand Kon. Hoogovens eert. Unilever cert Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum Idem (nieuwste) „Amsterdam" Rubber HolL Amerika Lyn Kon. N Stoomb. Mii Scheepvaart Unie H.V.A. Deli Mil eert. Philips nieuwe aand Vorig slot 98 U 152% 169 y2 127 185gb 159 206 288 288 258 337 326 175 212 179% 186 226 151% 246 Opening heden 99-98# 168 202 286 258 332i L 320% 170 Vi 185 223 149 244 Amsterdam, 24 Mei 1®^ _.l£t Het verloop op de aandelenmar was vandaag over het geheel na j, goed prijshoudende opening algeirl teruggaande. ag- De markt sloot op nagenoeg "p1 etd- ste punt van de dag zeer ongeanif11® efi De samenwerking tussen Philip» srn Electric achtte men 10 e0- koersavans van Vrijdag reeds v°xore3» de verdisconteerd en de aandelen „g geerden vandaag met - k 4 pet. YJfuyg- gebrek aan voldoende belangste' e, Unilever kwam na een vry vaste ning later eveneens iets beneden Djj vorig slot. Cultuuraandelen slot'jeu- kalme handel eveneens zwak. In cd' we Cert. Deli My. kwam, zoals verZaar werd, nog vrij veel materiaal los, ,ep door de koers na een goed prijsno de opening later terugliep. 'at

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2