ERIC DE NOORMAN-DE STEEN VAN ATLANTIS JL 7i Opvoeders van het moeilijke kind op Drakenburgh bijeen HIT DOMED N DER VROUW TRUITJE B DE VOEDING N MENSEN I SOVJET-UNIE LAAT FINLAND DE SPOREN VOELEN In „Sint Ursula" worden goede resultaten bereikt WERKENDE MOEDERS, Plan tot vorming van 25 bataljons Nationale Reserve AAIEN en HET van de aanstaande moeder De Palestijnse kwestie Priesters en politiek in Tsjechoslowakije Stakende burgemeesters in Frankrijk Radiorede der Prinses- Regentes bedreiging van het gezinsleven P1' i i I I WOENSDAG 26 MEI 1948 PAGINA 3 BUITENLANDS OVERZICHT Anders dan Tsjechoslowakije, maar... Beroep om hulpactie voor hét kind te steunen T> T\ passepartout voor alle seizoenen door RICHARD POWELL (Wordt vervolgd) KR i a 15t I Reeds aanstonds na de gebeurtenis sen in Tsjechoslowakije, waarby een van de zwakste punten in de Verdediging der vrijheid het feit was, dat een communistische minister van ^'nnenlandse' Zaken heimelijk de poli- "eoiacht had daen bestaan uit zijn geestverwanten eW hen die onder com munistische oontröle stonden, hetgeen ^leiding werd tot een kabinetscrisis vervolgens tot een rampzalige omwen- teling aanstonds daarna maakte men ®ch in Finland bezorgd, dat hetzelfde rnngramma ook daar ging worden afge perkt. De loop der dingen maakte, dat diet dadelijk deze bezorgdheid haar te genwicht kreeg in maatregelen om het gevreesdé kwaad te bezweren. De nota v*n Stalin en de Russische aandrang het sluiten van eqn vriendschaps- en "Üstandsverdrag tussen Moskou en Hel sinki hielden de onderhavige kwestie op et tweede plan, en pas toen het Verdrag achter de rug was, kreeg de Volksvertegenwoordiging gelegenheid, indacht te besteden aan het gedrag Van haar minister van Binnenlandse aten Leino, ten aanzien van de Finse Nitie'. Het parlement had al eerder, n.l. tij- jmns het verblijf van de Finse delegatie m Moskou, doen weten dat het binnen- j ovt' Leino het vuur aan de schenen zou 'Oggen. Thans is dat gebeurd, en het govolg is geweèst, dat de afgevaardig- deze minister, een communist, het Vortrouwen hebben onthouden zonder ootwelk regeren nu eenmaal onmogelijk !s- Zij loonden zich deze weelde veroor loven, omdat zij zich niet alleen van de Stemming der bevolking, maar ook VaU de eventuele steun van het leger ^Iter wisten. Leino is door president "pasikivi ontslagen, en zijn post is tij- :el'jk bezet door een andere oommunist, «Süpi. Voor de Volksdemocratische Unie, een verbond van communisten en linkse socialisten dat, zoals over al elders waar deze formatie zich voor doet, geheel onder communistische lei- (Vervolg van pag. I) .Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken deelde ,'hsdag mede, dat de Engelse regering l'ch op het ogenblik beraadt over wat tr moet gebeuren met de veertig Britse officieren bü het Arabische Legioen. °k andere punten van het verdrag met Trans-Jordanië werden aan een fmuwkcurig enderzoek onderworpen. De woordvoerder verklaarde voorts, .of Engeland er steeds van overtuigd 18 geweest, dat Engels—Amerikaans c°utact de beste methode is voor de °Pl°ssing van de Palestijnse kwestie. p U staan in voortdurend en nauw outaet met de Verenigde Staten, zo- in Londen als in Washington", al- °Us de woordvoerder. Graaf Folke Bernadotto, die als be middelaar van de U. N. O. in het Pa lestijnse conflict zal optreden, is Dins dag per vliegtuig uit Zweden in Parijs aangekomen. Donderdag vertrekt fhij met het speciale K.L.M.-vliegtuig naar Palestina. Bernadotte werd op het yiiegveld Orly verwelkomd door Ralph ®unch, assistent secretaris-generaal *an de U. N. O. Hij weigerde enige Verklaring af te leggen. Harold Evans, die door de V.N. be-, m>emd is tot gemeentelijke commissa r's van Jeruzalem, heeft bij zijn aan- j.?hist te Cairo verklaard, dat, hoewel j'Jh missie slechts betrekking had op Jeruzalem, nauw samengewerkt zou "orden met graaf Folke Bernadotte. Evans verklaarde niet naar Palestina zullen gaan, alvorens de een of an- !J"e wapenstilstand aanvaard zou zijn. volgens een Russisch radiobericht J}eeft Molotof er in toegestemd diplo matieke missies uit te wisselen met de f-aat Israël. Volgens de Sovjet-Moni- v?r is het voorstel uitgegaan van ^°she Shertok, de minister van Bui- r'landse Zaken van Israël. ding staat, werd dit de kans van de dag. Zij heeft een golf van stakingen over het ganse land verwekt, echter niet met dat succes waarop zij had gehoopt: de sta king werd niet algtemeen en is reeds lichtelijk aan het afzakken. De regering toont zich evenwel bereid, aan de eisen der Unie ten halve tegemoet te treden, dicor wel niet Leino op zijn plaats terug te brengen, maar dan toch een van zijn partijgenoten aan Binnenlandse Zaken te laten komen. Of de controle van het parlement op de politie voortaan scherp zal zijn, hangt nog heel in het onzekere, en daarmee of aan de gevreesde, ja ge constateerde euvele samenstelling der po litie een einde zal komen. Misschien ontspringt Finland op deze wijze nog even de dans, anders dan in Tsjechoslowakije, waar juist de kabinets crisis het hek voor de revolutie open zette. Wat de geschiedenis, zo zij goed afloopt, echter in ieder geval duidelijk maakt,' dat is de kracht van de Rus- sisch-communistische invloed op Fin land. De Volksdemocraten zijn niet bij zonder talrijk, maar hun macht gaat ver boven het getal uit, met name in het aandeel dat zij hebben in het toe wijzen en beeetten van ministerzetels. O.a. komt dit voort uit de omstandigheid, dat Rusland krachtens het vredesverdrag nog altijd Finlands schuldeiser is en zo Fin land indien a,l niet geheel in de hand houdt, dan toch tot vriendelijkheid in binnen- en buitenlandse politiek ver plicht. Ook militair is Rusland een zo dreigende en machtige nabuur, dat de regering te Helsinki het niet waagt, de Sovjets op een wezenlijk punt in haar po litiek tegen te streven. Dat geeft dan ook aan waarom de oplossing van de huidige moeilijk heden gevonden moet worden in een compromis, in geven en nemen, en waarom de autoriteiten in feite onmach tig Zijn, eenvoudig zónder de Volksde mocraten te proberen wat mèt hen tot een steeds gevaarlijker toestand moet leiden. Het beeld van de politieke situa tie te Helsinki is niet zo absoluut com munistisch als dat van de Oost-Europese landen sinds het einde van de oorlog. Het vertoont? echter alle mogelijkheden, tot zulk een absolutisme te vergroeien. Mgr. Stean Trochta heeft volgens het Tsjechische communistische jeugd blad „Mlada Fronta" verklaard: „Ik steun de regering op al die punten, die tot een betere toekomst van het land leiden." Dit zou de eerste open bare verklaring van een Booms-Ka tholieke autoriteit aangaande de ko mende verkiezingen in Tsjechoslowa kije op Zondag a.s. zijn. Volgens welingelichte kringen in Va ticaanstad heeft Mgr. Joseph Beran, aartsbisschop van Praag, de Tsjechische regering officieel medegedeeld, dat ka tholieke priesters geen volmacht zullen krijgen om zich candidaat te stellen tijdens de komende Tsjechische verkie zingen. Deze beslissing betreft met na me Mgr. Plohjar, lid van het kabinet van Klement Gottwald. Generaal Karei Janousek, tijdens de oorlog inspecteur-generaal van de Tsje-, choslowaakse luchtmacht in Groot-Brit- tannië, is gearresteerd bij een poging om uit Tsjechoslowakije te ontsnappen. De gemeentebesturen van minstens 50 steden en dorpen in West-Frankrijk zijn voor een week in staking gegaan uit protest tegen de regeringsovemame van een groep scholen in het gebied van de genationaliseerde steenkolenmijnen. Deze scholen behoorden aan de Katholieke Kerk, toen de mijnen nog particulier eigendom waren. H. K. H. de Prinses-Regentes Juliana heeft Dinsdagavond op Paleis Soest- djjk, in haar kwaliteit van ere-voorzit- ster der Nederlandse afdeling van de „United Nations Appeal for Children", een radiorede uitgesproken, waarin zjj op het Nederlandse volk een beroep deed zich te scharen in de rij van 50 landen, die deze wereld-actie maken tot een gebeurtenis van grote betekenis. In de woorden de „Verenigde naties helpen het kind" klinkt niet alleen de noodkreet van millioenen kinderen, die ten onder dreigen te gaan, maar ook de roep van de volkeren, om waarachtige internationale samenwerking, aldus de Regentes. Wanneer gij u in de herinnering een ogenblik verplaatst naar de bitterste tijd van honger, van kou en van ge brek aan geheesmiddelen, dan weet gij wat het zeggen wil, dat talloze kinde ren thans nog verkeren in soortgelijke omstandigheden. Ik spreek hier niet over het op zich zelf reeds ontstellende en helaas nog veel te weinig bekende feit,- dat naar schatting 200 a 300 millioen kinderen in deze wereld niet die voeding ontvan gen, die voor hun gezonde ontwikke ling nodig is. Het gaat thans om die kinderen, voor wie het uitblijven van hulp lichamelijke of «geestelijke onder gang betekent. Want naast de directe dreiging van ziekte en dood, staat het wellicht nog grotere gevaar van ver wildering, wanhoop en doffe apathie. In dergelijke ontberingen leven thans ongeveer 20 millioen kinderen in Euro pa en talloze millioenen in andere we relddelen. Door gebrek aan fondsen, die de U. N. A. C. thans wil bijeenbrengen,* blijven 16 millioen kinderen in Europa en veel meer millioenen daarbuiten, nog overgeleverd aan mensonterende omstandigheden, die een aanklacht vor men tegen onze generatie en een gevaar zijn voor de toekomst. Terecht is door de wereldraad van de kerken een boodschap gegeven tot <3n- dersteuning van de „United Nations Appeal for Children" door de kerken, COP. KAPTfN 'OOMDtB S'UOO* XQ5. Alles hing er nu van af vlugger te zijn dan de generaal die in het voordeel was door het bezit van Eric's zwaard! Als een panter sprong Eric op de man toe. Deze krabbelde vlug overeind, maar voordat hij zich in positie kon stellen, had Eric hem reeds een slag gegeven'die hem deed wankelen. Het zwaard ontviel hem en met een laatste slag werd, het gevecht in Erie's voordeel beëindigd. Hij gend stond Eric enige minuten over de gestalte gebogenklaar om bij de minste beweging opnieuw toe te slaan. Maar de man bewoog zich niet meer. Hij was be wusteloos. Nu keerde Eric zich naar het meisje en ontdekte tot zijn ontstelte nis, dat ze flauw gevallen was. Voorzichtig beurde hij haar op en begaf zich naar de gang. Toen hij een hoek omsloeg zag hij dat er een hevig gevecht aan de gang was. Klaarblijkelijk waren de vermomde Atlaniismannen ontdekt. Snel trok Eric zich terug en overlegde wat hem te doen stond. Zijn positie was verre van roos kleurig, want hij kon niet zien, welke de echte luipaardmannen waren en welke de valse. Besluiteloos liep hij de gang weer terug, toen hij eensklaps op'zijn arm getikt werd. Zich omwendend zag hij de dwerg voor zich staan! Jij Eric, ja of nee? fluisterde het mannetje benepen en zette zich in postuur om direct weg te lopen zo hij de verkeerds voor mocht hebben. Het was inderdaad zeer moedig van het kereltje. Gelukkig kon Eric hem geruststellen entoen wenkte de dwerg hem te volgen. „Hierin", fluisterde de kleine man toen zij bij een deur kwamen. die luisteren naar het woord van Chris tus: „voorwaar zeg Ik u, voor zoveel gij dit aan een van deze minsten niet gedaan hebt, zo hebt gij het Mij ook niet gedaan." Wij leven op een niveau, dat ons in staat stelt over onze eigen grenzen heen te kijken naar andere landen, waar kinderen omkomen of voor hun leven naar lichaam en ziel geschonden wor den door gebrek. Tegenover deze nood moeten wij onze menselijke roeping en onze internationale plicht ten volle we ten te verstaan. „Moge ons gehele volk het drievou dig getuigenis geven van ons aller liefde voor kinderen, van onze wil tot internationale samenwerking en van onze grote dankbaarheid voor de hulp, die het buitenland ons gaf in tijden van onze ergste nood." (Van een onzei speciale verslaggevers) ENlw geschat zijn er in Nederland dertigduizend kinderen, die, ofwel door een abnormaliteit in hun aanleg, ofwel door een aanpassingstekort bij zondere zorg of speciaal toezicht nodig hebben. Over alle kinderen, die1 onder deze wel zeer ruime omschrijving vallen, strekt zich de zorg uit van de Katholieke Bond voor Kinderbescherming, die in de afgelopen drie dagen op het Gemeenschapsoord Drakenburgh contacten studie dagen organiseerde. Meer dan 130 deelnemers vulden Drakenburgh tot de uiterste hoekendie met elkaar de problemen bespraken bij de verzorging en opvoeding van wat m.en kan samenvatten als afwijkende kinderen Vertegenwoordigers van vele internaten en opvoedingsgestichten, een bonte mengeling van Broeders en Zusters van talrijke congregaties psychologen kinderrechters en bestuurders van voogdijverenigingen waren hiertoe bijeengekomen. De tijden, waarin men slechts kon kie zen tussen broom, mattenklopper en dwangbuis om het lastige kind te be handelen, zijn voorbij. De resultaten van psychiatrie en psychologie, de verfijning var? de rechtspraak door het instellen van kinderrechters en gezinsvoogdij, hebben de toestand belangrijk verbeterd. Daartoe droegen ook aanzienlijk bij de vele instituten, verplegingsgestichten, in ternaten en consultatiebureaux, die al lerwegen werden opgericht. Het grote probleem, dat deze dagen in het middel punt der belangstelling stond, was dat der differentiatie in de opvoeding. Als pièce de résistance der pro bleemstelling fungeerde een door dr. Jan Snijders, lector te Tilburg, gehou den lezing, waarin hij de wenselijk heid van een verstandig doorgevoerde differentiatie bepleitte. Vanaf het lichtelijk achterlijke kind tot aan de zware idioot, het is een vloei ende overgang en geen reeks van ge scheiden categorieën. In intelligentie, practische vaardigheid, mogelijkheden om later in het levensonderhoud te voor zien. vindt men alle gradaties. De op voeding van het afwijkende kind zal zich moeten aanpassen aan deze ver schillen, de opvoedingsvormen en -insti tuten moeten in verschillende richtingen worden uitgebouwd. Het apparaat moet worden verfijnd binnen zekere gren zen om van elk kind zoveel mogelijk te maken. Dit diffirentiëren echter moet niet „Tegen de wandluis" en Duitse eenheid Knus Zevenjarige verbannen Nieuwe Schotse dans Arme lui's-diamant e vertegenwoordigers van het U door de communisten geïnspi- - reerde „Duitse Volkscongres" «ken gebruik van de „anti-wandluis- ^yhpagne" der Berlijnse regering om ^Pdtekeningen voor hun plebisciet in- ^ke een verenigd Duitsland te krij- te^°lgens de bladen hebben de ver- ^enwoordigers van het Volkscongres j ck in de Amerikaanse en Franse 9|5'°ren van Berlijn uitgegeven voor ^"tenaren van de volksgezondheid (T verzoeken zij de mensen, die aan ty. anti-wandluizen en rattencampagne tni- n meedoen, een blanco papier te kenen. I A e Japanse politie te Negoya zocht A--J een inbreker en zijn geliefde. Va Zij deed een huiszoeking bij de vam van de inbreker en vond aan- gcg kelijk niets. Maar toen pa, die be- be„ nis°ndernemer is, een doodkist ben slePen- wnden de man- he, der wat. nieuwsgierig als zij zijn, tw "ik wel eens zien. Zij lichtten het Sel op en vonden de gezochten. H en zevenjarige Japanse jongen is ■G voor tien jaar uit zijn dorp ver een bannen omdat hij spelenderwijze ettl Vuurtje heeft gestookt, waaruit in dgr°te brand ontstond, die 41 huizen dorDe. as legde. In een ander Japans Vatl 's mevr. Mita Hayakawa, een dame borp Jaar, tot burgemeester van het gekozen. Haar tegencandidaat epn man van dezelfde leeftijd. J J-jSehotten hebben aan een nieuwe v/0,°giandersdans, die onlangs voor gal, J1®4 «rst is gedanst op een Schots Edin?e naam Hertog en Hertogin van v'2ahr.tuh gegeven ter ere van Prinses ftoc en Prins Philip, die tevens en Hertogin van Edinburgh zijn. The Fluorescence Laboratories le Portland (U.S.A.) hebben een nieuwe synthetische edelsteen uit gevonden, die „de arme-lui's-diamant" wordt genoemd. Deze steen zou meer schitteren dan diamant en meer licht terugkaatsen dan echte diamant. Hij is harder dan robijnen en saffieren of welke andere edelstenen ook met uit zondering van diamanten, waarvan hij de hardheid dicht benadert. Hij zal naar schatting minder dan een honderdste van de kostprijs van diamant kosten. Deze synthetische steen kan ook worden vervaardigd in kleuren, in geel, groen, groenachtig geel, blauw, blauwgroen, grijs, bruin, zwart en rood. Er komen ook diamanten in vele dezer kleuren voor, maar diep rood is zeer zeldzaam. Doordat ook verschillende kristalvor men mogelijk zijn, kleurloos zowel als in alle gewenste tinten, zal een geheel nieuwe „familie" van edelstenen ont staan. In optische eigenschappen zou de nieuwe steen diamanten overtreffen. geschieden op een beperkt uiterlijk cri terium. Zo kan men maar niet zonder meer alle gevallen van taaistoringen bijeenbrengen. Een verwant gedrags beeld als b.v. het „lastig zijn" kan ver scheidene oorzaken hebben. Men móet doordringen tot de psychische structuur, die erachter ligt. Dan eist ook de ge meenschap, die tussen de kinderen tot stand komt en hun onderlinge beïnvloe ding een verdergaande differentiatie. Het bijeenlaten van doofstommen en slechthorenden is b.v. een frappant voor beeld van een samengaan, dat schade lijke gevolgen heeft. Sterk achterlijken zouden de meer ontwikkelden remmen. En tenslotte dwingen de speciale opvoe dingsmiddelen, die verschillende typen nodig hebben, evenals de verschillende opvoedingsmethoden (dagorde, straffen en beloningen) dn verschillende richtin gen Wat hier in theorie en in discussies werd besproken, zagen wij in praktijk gebracht in het Imbecielen-Internaat „Sint Ursula" te Nieuwveen, waaraan de deelnemers een bezoek brachten. De scheiding naar de mogelijkheden, die voor hier aanwezige imbecielen openstaan, is streng doorgevoerd en alleen zo kunnen de kinderen zo ver mogelijk gebracht, worden. Met een aanschouwelijk onderwijs, speciaal in gesteld op de capaciteiten van elk hun ner, worden resultaten bereikt, die verbazingwekkend zijn. Het vervaar digen van de meest eenvoudige ge bruiksvoorwerpen tot aan het bedie nen van vrij ingewikkelde weefmachi- nes wordt de kinderen met een on eindig geduld bijgebracht. De toewijding van de zusters en de prettige omgeving en het handwerk verschaffen de zwakzinnigen, die over het algemeen zeer zacht en vriendelijk van aard zijn, een maximum aan le vensvreugde. Wij zagen b.v. een zang klas, die tamelijk Ingewikkelde noten formaties zong, daarbij geholpen door een speelgoedhuisje, waarin ramen op verschillende hoogten waren aange bracht en waaruit gezellige juffrou wen leunden, die de namen der noten droegen. De methodes om de meest intelligente patiëntjes te leren lezen en rekenen zijn volkomen- ingesteld op de psychologie dezer kinderen, die met grote animo hun werk verrichten en spelenderwijs uren achtereen ingespan nen bezig zijn. Een geheel ander terrein wordt be streken door de voogdijverenigingen en de afdeling gezinsvoogdij en patronage, die onder het verbond ressorteren. Hier betreft het niet kinderen, die door gees telijke ontwikkelingsstoornissen aparte verzorging behoeven, maar kinderen wier ouders uit de ouderlijke macht zijn ont zet of ontheven, ofwel die in aanraking estaat er één vrouw, die in haar garderobe géén trui of jumper heeft? Hetzij met lange of korte miouwen, van wol, katoen of fancy-garen, zoals ze vóór de oorlog kwistig te koop lagen voob betrekkelijk kleine prijs. Wenen heeft het monopolie gehad van modieus, zeer fraai en kwalitatief aan de kop staande tricotages, het begint schuchter en bescheiden die traditie terug te vinden. Maar of het import is of niet, er komt de laatste tijd weer hoe langer hoe meer gebreid goed in onze winkels. Geen vrouw die daar niet verheugd over is, want een jumper is een haar zeer dierbare dracht, niet alleen omdat die niet kreukelt en zo behaaglijk naar het figuur zit, zonder de minste belemmering te veroorzaken, het is een kle dingstuk dat in ieder seizoen past. De jumper met korte mou wen is geëigend voor de zo mer. Men ziet zé hier nu, veel in strepen en in lange over de heup reikende, aan de taille ingeknepen' modellen. Het korte truitje, dat we hier afbeelden, is het nieuwste in Amerika voor de „College Girl", het schoolmeisje. Het aardige'van dit modelletje is, dat het strak-zakelijke, het zuiver sportieve, dat iedere recht gebreide jumper eigen is, verzacht en vervrouwelijkt wordt door de dik opgebor- duurde toef bloemen in an gorawol van afstekende kleur. Wie handig is zou haar eigen truitje zo kunnen ver sieren en dan liefst in de kleur van de rok! Mogen we één restrictie maken voor truitjes-draag sters? Als u niet tot de vrij slanken behoort en als ge uw figuur beter kunt camoufleren dan accentueren, draag dan liever een blouse dan een trui. Laat die aardige, maar wel een-goed-figuur-eisende dracht over aan de welge- vormden en de jeugdigen. Het is heus niet erg zich met een flatteuse blouse te moeten troostenASTRID. adat wy de vorige week hebben duidelijk gemaakt, dat de voe ding van de aanstaande moe der enige extra zorg vereist, zullen we vandaag eens zien welke stoffen zij speciaal no dig hebben en in welke le vensmiddelen deze voorkomen. De voornaamste bouwstoffen zijn: eiwit voor de vorming van de spieren; kalk voor de beenderen en tanden; ijzer voor de vorming van rode bloedlichaampjes en voor de ijzervoorraad in de leyer. Ook alle soorten vitaminen Op het gezinscongres, dat dezer dagen door de R.K. Bond „Voor het gezin" te Utrecht werd ge houden, werd gezegd, dat de maatschappelijke voorwaarden voor het gezin zo moeten zijn, dat het niet nodig is, dat da Aioeder elders werkzaam is Dit is een oude waarheid en wü geloven, dat niemand ze zal willen bestrijden. Het in komen van de- man, de kost winner, moet dus groot ge noeg zijn om de moeder te veroorloven zich aan haar zin te wijden. Dat deze toe- stand nog niet overal zo is. dat het in tal van gezinnen onmegeiijk is om rond te ko men zonder moeders bijver dienste, is een triest feit. Er zijn echter ook gezinnen, waar de toestand anders is. Waar de verdienste van vader en oudere kinderen Mei voldoen de is cm van te leven, maar waar moeder uit een verlangen naar vryheid, uit winstbejag of uit liefde voor het berotp zich werk zoekt buitenshuis. Ts het voor een gehuwde vrouw geoorloofd deze weg te gaan? Het is uiteraard moei lijk hierop ryet een volmondig neen of ja te antwoorden. Dit hangt geheel af van de indi-, viduele omstandigheden. Wij hebben al eerder betoogd en wij blijven daarbij, dat een vrouw door het sluiten van het huwelijk de plicht op zich heeft genomen op de eerste plaats de belangen ,van haar gezin te behartigen Kan zij, zonder deze belangen te scha den. daarnaast een beroep uitoefenen, dan is er geen reden om haar dit recht te ontzeggen. Alleen geloven wij niet, dat het practisch vaak mogelijk zal zyn, deze dingen te combineren. De vrouw, die, om welke reden dan ook, graag ander dan huishoude lijk werk wil verrichten, zal maar al te gemakkelijk er van overtuigd zijn, dat haar ge zin daar niet onder lijdt. Een goede huishoudster zorgt wel, dat het werk gedaan wordt, of moeder staat 's morgens vroe ger op en doet 's avonds nog wat aan het huishouden. Maar dat de gezelligheid zo doende in huis ontbreekt, dat de kinderen steeds overgele verd zijn aan vreemden en daardoor het innige contact met moeder verliezen, is iets wat haar ontgaat of als niet belangrijk wordt geteld. En toch kan alleen een goed ge zinsleven de maatschappij in stand houden. Het is al .triest genoeg, dat maatschappelijke nood soms het gezinsleven bedreigt. La ten'we het niet zelf ten offer brengen aan onverantwoorde lijk egoïsme. zijn nodig, want gebrek aan vitaminen in het voedsel van de moeder kan afwijkingen bij de baby veroorzaken en ver hoogt bovendien de kans op ziekte. Melk, boter, kaas, vis, volkorenbrood, bruinbrood, gist groenten en vruchten bevatten veel vitaminen. Wie regelmatig deze levensmidde len gebruikt en veel in de bui tenlucht verblijft, zal geen speciale vitaminen-preparaten nodig hebben. Deze" dienen trouwens alleen op voorschrift van de dokter gebruikt te worden. Het benodigde eiwit krijgen we door het gebruik van melk, vlees, vis, eieren, kaas en peulvruchten. We be hoeven hier echter geen ab normale hoeveelheden van te nemen. Een teveel aan voed sel strekt het kind niet tot voordeel, de moeder wel tot nadeel. Kalk krygen we door het gebruik -'an melk, kaas en eie ren en vooral ook van poste lein raapstelen, spinazie en boerenkool. IJzer bevindt zich in lever en vlees, peulvruch ten, greenten, bruinbrood, stroop en cacao. Plantaardig voedsel verdient de voorkeur boven dierlijk. Vóór alles is het gewenst, dat de stofwisseling goed is. Daarvoor is het aan te beve len veel te drinken, vooral karnenielk en vruchtensap. Eén glas lauw water des morgens op de nuchtere maag werkt vaak uitstekend. Ook het gebruik van bruinbrood, roggebrood en rauwe "groen ten en vruchten is uitste kend. Met hef gebruik van laxeermiddelen zij men voor zichtig. Gebruik ze nooit zonder advies van de dokter. Dat alcohol een nadelige invloed op het kindje kan hebben, is algemeen bekend. Ook sterk gekruide spijzen, sterke koffie en tabak dienen vermeden te worden. En met het gebruik van keukenzout dient men zeer matig te zijn, daar het in de zwangerschap verschillende stoornissen kan teweeg brengen. gekomen zijn met de kinderrechter en die bijzonder toezicht nodig hebben. Deze pupillen dertienduizend in ge tal zijn ondergebracht in internaten of gezinnen. Na de oproep van de bisschoppen heb ben vele gezinnen zich beschikbaar ge steld, maar toch moeten nog vijfduizend kinderen onder dak gebracht worden. Tenslotte zijn er de plaatselijke ver enigingen voor gezinsvoogdij, die in nauwe samenwerking met de kinder rechter. gezinsvoogden aanstelt wanneer er geen reden is het kind aan het eigen gezin te onttrekken. De Engelse film „Kinderen voor de rechter" van Jack Lee, die de strijd I tegen de steeds erger wordende mis- dadigheid der naoorlogse jeugd schetst en tevens de geschiedenis van het sys teem der verbeterscholen vertelt, werd op dit congres gedraaid en illustreerde vaak ontroerend en subliem uitgebeeld de veelheid van de problemen, die deze dagen diepgaand werden besproken. verslaggever) (Van een speciale Naar wij vernemen, verloopt de actie, om via de vorming *van een Nationale Reserve te komen tot effectieve steun aan het wettig gezag, op het ogenblik nog niet zoals men zich dat had voor gesteld. Zo althans hebben wij het horen formuleren door een hoge militaire autoriteit, die ten nauwste bij dit werk betrokken is. Dezelfde bron sprak ons over het aantal aanmeldin gen in termen als: „lang niet zoals verwacht werd". Oorzaak van een en ahder schijnt te V 60) „Omdat mijn vader het zo zei. Sher ry." „Wanneer heb je voor het eerst je naam geschreven g'ezien?" „In Spanje,'' zei Sherry. „Toen ik in dat huis van de ambassadeur was. De man achter de schrijftafel vroeg me naar mijn naam en toen ik het hem zei. schreef hij hem op, S-h-e-r-r-y B-e- n-a-y Sherry Benay en toen liet hij het mij zien en vroeg of het g'Qed was- en toen zei ik ja." „Maar je wist niet, of het goed was. wel?" „Ik had hem natuurlijk nooit eerder gezien, maar hij schreef het op en hij was Immers een Amerikaan, dus moest hij weten hoe je het spelde." ,,Ik begrijp er niets van," zei Arab. „Je hebt toch Frans op schooi .geleerd, nietwaar?" vroeg ik. „Als je nu in Parijs woonde en de een of ander noemde Je Sher-ry, wat zouden ze daar ,dan mee bedoelen?" „Nou," zei Arab, „schat" natuurlijk Dat grote nemel! Het is haar voor naam nietSherry, je vader zei „schat" tegen je c-h-é-r-i-e. Geen S-h-e-r-r-y." „O, maar dat wist ik wel," zei Sherry „Alleen wist ik niét, hoe je dat spelde en die man. op de ambassade schreef het. zoals ik jullie net verteld heb en hij leg. de de nadruk op de eerste lettergreep 'dus dacht ik, dat de Amerikanen 't zo uitspraken." „Snap je dan niet," zei ik. ,.dat je voornaam helemaal geen Sherry is? Dat was gewoon een troetelnaampje, dat je vader je gaf." De tranen sprongen in haar ogen en ze zei: „Maar maar ik heb toch wel een achternaam? En toch konden ze hem nooit vinden. En die vrouw, die het nuishouden voor ons deed, sprak hem toch heel duidelijk uit Mademoiselle Benay." „Benay! Benay! Benay!" riep ik uit. „Loop naar de maan met je Benay! De Fransen kunnen Engelse namen alleen maar vermoorden. Mijn naam kunnen ze misschien uitspreken, maar Harry Fink zouden ze „Arry Vienk" noemen. Zet die naam Benay maar uit je ge dachten. Tien tegen één, dat het Bennet was. B-e-n-n-e-t, hoor je? Met éne T. Die ene T spreken de Fransen nooit uit. Nogal wiedes, dat zè nergens de naam Sherry Benay konden vinden. Maar ik wil er wat onder verwedden, dat ze wel de naam Bennet kunnen vinden van iemand, die vóór 1939 naar Frankrijk is vertrokken met een dochtertje mis schien heette ze Mary, of Elisabeth. We zijn er achter!" Het was Georgia's beurt, om een dom per op mijn vréugde te zetten. Haar kalm gezicht vertrok plotseling ën ze bracht er met verstikte stem uit: „Had je geen geschikter tijd kunnen bedenken om dat uit te kienen?" Op de voorplecht snauwde Harry: „Wat is er daar achter gaande? Dat kletst en 'jankt maar. Een mens kan niet eens zijn kop bij zijn werk houden." Hij smeet een stuk poon over stuurboord. Het maakte een zacht spattend geluid en dadelijk wervelde het water. Ik was van mening, dat het geen enkel kwaad kon, als ik hem vertelde, waar over we het gehad hadden. Het zou zijn argwaan sussen. „We hebben Sherry's doopceel gelicht," riep ik. „Ze is tóch een Amerikaanse. Ze komt uit Philadel phia en ze heet Bennet, gieen Benay." „Schei uit, jullie maakt me ziek met je getoeter,zei Harry. „Als jullie met alle geweld wilt praten, doe het dan rachtjes." Ik keek naar Georgia en zag, dat ze haar hoofd opzij had gedraaid om de tranen tegen haar schouder af te ve gen. „Geef de moed nog niet op!" fluis terde ik. „Ik schiet al op met die vis lijn!" „Het gaat al wéér," zei ze. „Ik zal er niet meer aan toegeven. Ik vond het al leen zo verschrikkelijk, dat ik jullie dit allemaal aangedaan heb." „Jij?" zei Arab. „Ik zou anders den ken dat ik ook een handje meegeholpen heb." „Dat weet ik," zei Georgia, „maar ik had Sherry dadelijk zelf mee kunnen nemen, in plaats van jullie er in te be trekken. Ik had er alleen een hekel aan, nalf werk af te leveren en Ze brak eensklaps af en wierp een snelle blik op mijn gezicht. „Als je dat liever wilt," zei ik, ,.dan zal ik net doen alsof ik niets gehoord heb." „W-wat niet gehoord hebt? stamelde Georgia. „Wat Je zo juist zei over half werk. Ik weet, dat je je niet al te veel met het beroep van garderobejuffrouw hebt op gehouden. Ik weet ook, dat je ontmoe ting met Chuck niet op toeval berustte. Maar je hoeft ons natuurlijk geen privé- aangelegenheden te verklappen." „Ik geloof niet. dat het nog veel kwaad kan," zei ze met gedempte stem, terwijl ze Harry in de gaten hield. „Ik heb tijdens de oorlog op het hoofdkwar tier van Vrij Frankrijk in New York ge werkt. Om je de waarheid te zeggen, werk ik nog met verschillende mensen samen, alleen is het nu niet langer offi- ciGel.'" Ik dacht aan de doorvoede, zelfvol dane gezichten, die ik door het ruitje van de woonschuit had gezien. Ik had zelf wel de rest van haar verhaal in kunnen vullen. Ik geloof, dat ik het wel snap," mom- oeide ik. „Je hebt niet bijster veel op met lui, die in de oorlog met de Duitsers onder één hoedje hebben gespeeld." Ik haat ze," zei Georgia met 'n kou de" stem-. „Niet allemaal. Niet degenen, die zich openlijk voor Duitsland ver klaarden. Die behoef ik niet te haten. Dat doen anderen voor mij, en de mees te grote collaborateurs hebben hun por tie al gekregen. Die ik haat dat zijn ac kleintjes, degenen die door de overgrote meerderheid vergeten zijn. De lui, die naar de Duitsers toekropsn, toen ze dachten, dat niemand naar ze keek. De genen, die zich een fortuin verwierven door de Duitsers te helpen, terwijl ze voorgaven, dat ze het niet deden. De vet ten, de glibberigen, die bijtjjds het ha zenpad kozen. Ik haat ze." zijn, dat het Nationaal Instituut „Steun wettig Gezag", dat in deze aangelegen heid speciaal de propaganda en wer ving zal organiseren, nog niet op vol doende schaal zich in gewestelijke en plaatselijke comités heeft kunnen on derverdelen. Men hoopt echter, dat zulks in de naaste toekomst wel zal ge schieden, zodat dan de werving voor dit door de regering als noodzake lijk gevoelde hulporgaan een vlotter verloop zal krijgen. Hierbij dient echter nog te worden aangetekend, dat ook het feit, dat de overheid voor haar oog merken niet besloot tot heroprichting van de B. V. L., speciaal in bepaalde kringen remmend werkt. Wanneer de aanmelding echter zij het dan met vertraging heter op gang komt, dan ligt het in de bedoeling, over te gaan tot vor ming van 25 territoriale bataljons Na tionale Reserve. Dat betekent dus, dat men het totale „hulpleger" een sterkte zou willen geven van rond 20.000 man. Deze 20.000 man zullen geheel worden gekleed als normale infanteristen. Al leen aan een batch op de mouw zal het onderscheid met de Koninklijke Land macht, waarvan zij een operatief ondei- deël zullen vormen, zichtbaar zijn De opleiding v%n deze reserve zal maximaal 200 uur per jaar bedragen en geschiedt onder leiding van een directoraat. Haar betekenis, vooral voor de eerste jaren, is hierin gelegen, dat de regering door haar ook in Ne derland zelf, waar op het ogenblik maar een gering aantal troepen kun nen worden gemobiliseerd, over een behoorlijk machtsapparaat beschikt. Studenten,die tot de Nationale Re- verve toetreden, worden voorlopig op genomen in een van de negen gevormde of te vormen studentencorpsen. Utrecht staat hierin met 300 studenten, die reeds in training zijp, vooraan. Men vestigt er echter de aandacht op dat deze korp sen uitsluitend bedoeld zijn als oplei dingseenheden'. Bij eventuele mobilisatie heeft ook de student een normale plaats in ee® van de 25 territoriale bataljons. v* 1 I I c

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 3