Avonturiers- politiek Van Harinxma thoe Siooten gaat vrij uit Arabische staten weigeren strijd in Palestina te staken Amerika wacht beslissingen van de Veiligheidsraad af Nederland overwint Noorwegen in een matige wedstrijd: 2-1 Zijn beleid tijdens de oorlog geeft geen grond tot trekken van consequenties mm Buitenspelers Van der Tuyn en Clavan scoren DE STARRE HOUDING DER ARABIEREN ZWARE STRAFFEN VOOR SMOKKELAARS MET PANTSERWAGEN Kabinetscrisis in Finland door compromis opgelost Het weer Tot hoofd en hart f.V.C. Rapport van commissie- Donner GEBREK AAN LUCHT BIJ ORANJETEAM VAL VAN JERUZALEM WORDT VERWACHT Londen stelt Amerika verantwoordelijk GEZINSBIJSLAG NAAST KINDERBIJSLAG NED. DELEGATIE VRAAGT OPHELDERING Inkoop diensttijd N.S. De levensmiddelen- prijzen Het kamp „Mariënbosch" donderdag 27 mei 1948 e 72ste JAARGANG No. 24161 De commissie-Donner ioi haar conclusie komend in haar ihans gepubliceerd rap port, aarzelt niet aan de mi- nisier als haar gevoelen ken baar te maken, dal de grie ven over de werkzaamheid tijdens de oorlog van mr. B. Ph. Baron van Harinxma thoe Siooten geen grond geven hem niet in zijn tegenwoor dige positie van H. Ms. am bassadeur bij de Belgische regering te handhaven. Woensdagavond hebben de Arabische staten officieel ge weigerd gevolg te geven aan het bevel van de Veiligheids raad, het vuren in Palestina te staken. Saoedi-Arabië zond het eerst zijn antwoord in. Zolang de Zionistische politieke ontwikkeling niet lot staan was gebracht en zolang de UJV.O. niet garandeerde, dat er een einde zon komen aan de bewapening van de Haganah, weigerde Saoedi-Arabië het vuren te staken. Ook mocht de Joodse staat niet erkend worden. De antwoorden van de overige Arabische staten waren „in wezen hetzelfde" als het Saoedi-Arabische. OSLO, 26 fylei. Twee debuterende buitenspelers. Van der *^uyn en Clavan, hebben voor hei eerst sinds het voeibal- ^oniact mei Noorwegen tezamen de doelpunten kunnen ^pbrengen, die hei Nederlands Elftal aan een overwinning ^ielpen: 21. Maar ook zij hebben daarmee niet de indruk *ünnen wegnemen van een povere wedstrijd, die voor de bist dikwijls hei karakter had van een oefenpartijije en jaarna eigenlijk alleen door de toenemende spanning wat k©ier werd. Globaal genomen was het Nederlands Elftal Absoluut sterker en beier dan hei Noorse. Het domineerde ^rijwel voortdurend en hel is eigenlijk geen compliment ^°or onze aanval, dat de herhaalde stormlopen slechts mei ^Nee doelpunten werden beloond. Het was alweer als op spangen, met dit verschil, dat de aanvallen nu goed wer- opgezet. Voor hei doel evenwel was het hopeloos mis waren de meeste schoten zo slecht gericht, of zo zwak, ze doelman Torgersen eigenlijk nief vaak veronirusiien. ^leen de schoien van Wilkes waren zo nu en dan ge- v^arlijk. Mi, Na Rijver», Devroet Vervolg op pag. 3 Geen wapenstilstand in Palestina Sociale verzekering wordt algemeen herzien Opheffing Australische boycot Als het kind ontdekkingsreizen doet op de levenszee, moet het gezin het baken zijn met het veilige licht. Sovjet-RuslandRepubliek Salim weet van niets wordt thans mogelijk gemaakt 824 processen-verbaal Kamerlid Roolvink stelt vragen Salarispositie rijkspersoneel verbeterd "URÉAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM *®l*foon: Redactie 21544; Advertenties 21545 Abonnementen 20800 - v Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, f 1.47 per maand, t 4.42 per kwartaal. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. Directeur: 3. 3. W. Boerriater. COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter^ hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Het Ss, zo kort voor de verkiezingen, niet erg bemoedigend voor de C.P.N., dat, met de regelmaat van een klok, kopstukken uit de Eenheids- vakcentrale de band met de communis tische E.V.C. verbreken. Eerst waren het tie Rotterdamse en Dordtse transport arbeiders, die het minderwaardig spel tiat de communisten met de E.V.O. spe len, beu waren. Daarop volgde het hoofdbestuur van de bij de E.V.C. aan- Sosloten Bond van Hotelpersoneel en ten slotte legde dezer dagen een viertal hoofdbestuurders van de bij de E.V.C. Aangesloten Bond van Ned. Overheids personeel het bijltje er bij neer. Zij wil len een eigen vakbond vormen en rich ten daartoe de volgende oproep tot hun hl de E.V.C. georganiseerde collega's: „Waren wij in het begin van 1945 bezield met de oprechte bedoeling de politiek onafhankelijke vakcentrale in Nederland tot een machtig aaneenge sloten front van de arbeidersklasse uit te bouwen, dat in staat zou zijn de sociale en economische nositie van de arbeidersklasse te verzekeren, na een bijna driejarig bestaan moeten wij he laas vaststellen, dat deze zelfde bewe ging is verworden tot een willoos in strument van de C.P.N. (De Waarheid). Elk perspectief, dat wij hadden als organisatie, is door deze wending afge grendeld. Alle pogingen om de E.V.C. in politiek onafhankelijke banen te leiden door hen, die het politieke spel moe waren, moesten falen, omdat om deze E.V.C. systematisch een muur is opgetrokken, waardoor niet een ieder in staat is het geraffineerde spel te volgen dat wordt gespeeld ten koste van de belangen van de arbeiders klasse. Ter wille van het politieke spel worden deze belangen opgeofferd. Wij roepen u dringend op aan deze avon- turierspolitiek een einde te maken." Wij behoeven hieraan niets toe te voegen. De mensen, hier aan het woord, hebben in de practijk het gewroet der communisten dagelijks van nabij kunnen gadeslaan. De woede van „De Waarheid"tegenover tieze „afvalligen", die langzamerhand het boerenbedrog „door" kregen, kent hauwelijks grenzen. Volgens de handlei- tiing, die Moskou aan de C.P.N. heeft Verstrekt, zijn het natuurlijk allemaal Trotskisten, d.w.z. mensen, die, als de C.P.N. hier de lakens voor het uitdelen had, zouden geliquideerd worden. De gebeurtenissen in Praag hebben velen de ogen geopend. Dat ondervindt tie E.V.C., die haar aanhangers met de tiag ziet slinken, dat ondervindt „De barheid" in de voortdurende terug gang van haar aantal abonné's en dat "al de Comm. Partij Nederland bij de A.s. verkiezingen bemerken in een af roming van haar aantal zetels. De ogen gaan gelukkig open bij velen, tiie behoren tot het lager crverheidsper- ?°beel. Bij de hoogste instanties is men hJkbaar nog niet zo ver. Anders begrij- wij niet goed, waarom het gemeen- •Öfl* personeelsbureau te Amsterdam* in „De Waarheid" een advertentie plaatste om gegadigden op te roepen voor de functie van conducteur. Waarom die voorliefde voor commu nistische conducteurs? Omdat men dan tie zekerheid heeft, dat onder alle om standigheden het trambedrijf goed zal hifi Ven functionneren? Als bijv. E.V.C. of C.P.N. tot staking oproepen. Wij dach ten dat ook het trambedrijf een sleutel positie innam, waarbij iedere wagenbe stuurder of conducteur niet minder dan nathouder of directeur een schakel vormt tile in critieke ogenblikken op haar perkte moet kunnen warden beproefd. ®h men kent het verhaal van de zwak ste schakel. Nadat in Praag geruchten waren op gedoken, dat president Benesj ernstig *iek zou zijn, heeft een woordvoerder van het Tsjechische ministerie van doorlichting verklaard, dat „de gezond heid van de president niet slechter ge worden was na de attaque, die hij de Vorige herfst had g^had". In verband met hetgeen in het zgn. „Rode Kruispakketten-rapport" van de commissie-Vorrink verklaard wordt over de werkzaamheid van de heer B. Ph. Baron van Harinxma thoe Siooten als voorzitter van het „London Committee" van het Nederlandsche Roode Kruis en als vertegenwoordiger van de hoge com missaris voor vluchtelingenzaken te Lis sabon, heeft de minister van Buiten landse Zaken het gewenst geacht aan een commissie, bestaande nit mr. dr. 3. Donner, president van de Hoge Raad, dr. ir. 3. A. Ringers, oud-minister en kolonel A. C. de Ruyter van Steveninck te verzoeken, op grond van de door de commissie-Cleveringa en de commissie- Vorrink uitgebrachte rapporten te wil len vaststellen of de grieven over het beleid en het optreden gedurende de oorlog van de heer Van Harinxma thoe Siooten enige grond geven tot het trek ken van consequenties ten aanzien van zün tegenwoordige functie. Naar aanleiding van het rappoA van de commissie-Donner heeft de minister van Buitenlandse Zaken aan de heer Van Harinxma thoe Siooten medege deeld, dat hjj zich geheel met de con clusie van genoemd rapport waar mede het op de heer Van Harinxma thoe Siooten betrekking hebbende onderzoek is afgesloten kan verenigen en dat er voor hem derhalve geen enkele aanlei ding is om uit het beleid en het optre den tijdens de wereldoorlog van de heer Van Harinxma thoe Siooten enige con sequenties te trekken ten aanzien van zjjn huidige functie. Aan het uitvoerig rapport is nog het volgende ontleend: De commissie vindt geen grond ter zake van de inderdaad hoogst onbevre digende loop van zaken met betrekking tot de voedselvoorziening van de uit Nederland gedeporteerden baron Van Harinxma te bezwaren. Onwillekeurig is men geneigd aan te nemen, dat hier schuld moet zijn, vooral ook indien men kan vaststellen, dat ten aanzien van andere nationaliteiten de gevolgen van de deportatie minder desastreus zijn geweest. Maar men zal dan toch in de eerste plaats alle aandacht hebben te geven aan de zakelijke verschillen, die ten deze zijn aan te wijzen, en voorts voor een belasting van bepaalde per sonen of lichamen met een zo ontzet tende schuld toch alleen in rechtstreek se bewijsvoering uit positief vastgestel de feiten vrijheid kunnen vinden en niet met bewijzen uit tegenstelling of ook met veralgemening van bij elk men selijk werk nu eenmaal aanwezige tekortkomingen mogen volstaan. Ook afgezien van de vraag, of in de werkzaamheid van Baron Van Harinxma als voorzitter van het London Committee reden is te vin den, om hier van (mede) schuld aan het bezwijken van zovele gedepor- At Het vliegtuigdat door de UNO van de K.L.M. is gecharterd, voor de reis van Graaf Bernadotte, die als bemiddelaar in Palestina sal gaan optreden, wordt oip Schiphol gereed gemaakt voor het vertrek. Het toestel is voor dit speciale doel wit geschilderd, draagt Rode-Kruis-emblemen en de letters der V. N. teerden te spreken, heeft de com missie-Donner in de haar ten dien ste staande gegevens geen reden ge vonden baron Van Harinxma van zijn beleid een grief te maken. De commissie wil zich niet verhelen, dat van de stukken, die in het rapport- Vorrink zijn verwerkt, op haar een minder gelukkige indruk heeft gemaakt de correspondentie, die in Juni-Juli 1944 in „Vrij Nederland" tussen de heer Brandei en baron Van Harinxma is ge wisseld. Verwachting tot Vrijdagavond: Koude nacht en ochtend met plaat selijk mist en weinig wind. Morgen overdag weer toenemende bewolking, doch droog weer met zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtin gen en iets hogere temperatuur. Zon 4.3020.45, maan 1.138.52. ■ïSÜfc*. li Kardinaal Spellman uit New York werd tijdens zijn bezoek aan Batavia ook ontvangen door dr. Van Mook. Links mgr. G. de Jongfie d'Ardoye. Apostolisch Delegaat te Batavia is het een feit, dat de omstandig- W®0. waaronder het Nederlands Elftal K opereerde, niet gemakkelijk Reeds na de eerste helft klaag- spelers over een tekort aan i veroorzaakt door de droge lucht, tie wedstrijd waren verschillende V ««anders volkomen uitgespeeld, 5! het tempo toch allesbehalve a aarti W3S' tiat getrainde spe- Ai^j^ardoor aan het eind van hun nlen zouden eeraken. zouden geraken. ^chien zou men de cijfers, waar mee Nederland zijn eerste overwinning behaalde, geflatteerd moeten noemen voor de Noren. Vooreerst heeft Neder land door Rijvers welbeschouwd nog een derde doelpunt gescoord, waarbij de voortreffelijke Engelse scheidrechter Leafe niet opmerkte, dat de bal de doellijn gepasseerd was, en vervolgens hebben de gastheren op ogenblikken, dat Nederland beslist een grootse meer derheid demonstreerde, over geluk niet te klagen gehad. Maar goed, als men de prestaties van de Nederlandse spelers afzonderlijk en bij elkaar beschouwt, kan men toch eigenlijk niet zeggen, dat hun meer dan een overwinning met bescheiden cijfers toekwam. Wanneer we vandaag eens beginnen met de beste man van het elftal, komen we tevens terecht bij de kleinste: Rij vers. De Bredanaar heeft vanavond zichzelf overtroffen, was spectaculair als immer, maar tevens productief en oogstte daarmee, behalve de geestdrif tige bijval van een sportief publiek, ook de lauweren van de speler, die zijn plaats voor honderd procent waard is. Ook de andere binnenspeier, Wilkes, heeft de verwachtingen niet beschaamd. Wij missen nog van hem de brillante dribbels-door-alles-heen, waarmee hij ons nog niet zo lang geleden verkwikte, maar het zou onjuist zijn te beweren, dat zijn spel niet méér dan nuttig is en tenslotte toonde hij zich vandaag ook de beste schutter van de vijf. De drie debutanten waren zeker vol doende. Voor Clavan en Van der Tuyn was het uiteraard een geweldige stimu lans, dat juist zij de doelpunten scoor den, die ons deze eerste zege bezorgden. Clavan kon natuurlijk niet in Lenstra's schaduw staan, m&ar hij heeft er het zijne toch aan gedaan, evenals trouwens de wel niet uitblinkende, maar toch evenmin teleurstellende Van der Tuyn, die over veertien dagen tegen Zweden wel weer zal worden opgesteld. Het zelfde geldt voor Roozenburg, ook al hadden wij verwacht, dat er van hem wat meer stootkracht zou uitgaan. Maar juist hij was een van de spelers, die veel last hadden van een tekort aan adem en dat heeft natuurlijk een be langrijke rol gespeeld. Na Rijvers heeft de bekwame techni cus Devroet in ons elftal de beste in druk gemaakt. Dat kon, omdat de Rot terdammer over het algemeen zeei constant speelt en juist, wanneer het elftal dan eens niet op zijn best voor de dag komt, treden de kwaliteiten van deze aanvoerder het duidelijkst aan het licht. Maar ook Stoffelen kan op een goede, wedstrijd terugzien. De Ajacied was veel beter dan wij hem in een van de vijf of zes laatste wedstrijden heb ben gezien en wanneer hij tegen Zwe den een even goede wedstrijd speelt, lijkt ons zijn ^plaats in de Olympische ploeg verzekerd. Azzam Pasja, secretaris-generaal van de Arabische Liga, verklaarde te Am man, dat men de strijd in Palestina zou voortzetten tot de ene, ongedeelde Ara bische staat zou zijn gevormd. Zowel in militair als in moreel opzicht, aldus Azzam, kondigde zich een overwinning aan. Koning Abdoellah van Transjor- danië zeide, dat hij de strijd zou voort zetten tot het doel bereikt was. 3. K. Javits, lid van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, deed gisteren een voorstel tot het verstrekken van een lening, groot 100 millioen dollar, aan de nieuwe staat Israël. Het geld dient gebruikt te worden voor militaire doeleinden. Na het bezoek van de president van Israël, dr. Weizmann, aan Truman, werken Joodse experts in dé tails uit, hoe een lening van 100 millioen besteed zou kunnen worden. George Marshall, minister van Bui tenlandse Zaken der V.S., deelde mee, dat Amerika wacht op maatregelen van de Veiligheidsraad, alvorens te beslissen of het verbod van wapenuit- voer naar het Nabije Oosten opgeheven zou worden. Over een lening aan Is raël was hem „niets bekend." H|j zeide, dat de erkenning van Israël door de V.S. tevens erkenning betekende van de grenzen, zoals deze door het verde lingsplan waren vastgesteld. Ook zei Marshall, niets te kunnen mededelen omtrent de mogelijkheid van een ge meenschappelijk Engels-Amerikaans optreden in de Palestijnse kwestie, daar de rapporten van de Londense ambassadeur, Douglas, die met Bevin over „speciale onderwerpen" had ge sproken, nog bestudeerd werden. In de Veiligheidsraad heeft de Egypti sche gedelegeerde, Mahmoed Fawzi Bey jo.a. betoogd, dat een gevechtspauze de Joden in staat zou stellen hulp van bul ben, mannen, wapens en munitie, te krij gen. De afgevaardigde van Irak, Madji ad Astl, zeide, dat de Arabieren niets liever zouden doen, dan zich neerleggen bjj de order „staakt het vuren", doch dat zij zich moesten hoeden voor Joods ver raad. De V. S. hebben 16 Dakota's en 3 vlie gende forten naar Cyprus gezonden, om Ingeval van nood de Amerikaanse bur gers, in totaal 12.300, van wie 4000 in Palestina, 5000 in Saoedi-Arabië, te kunnen evacueren. In de oude stad van Jeruzalem heb ben die Joden nog bijna alleen de grote Hurva,-synagoge In handen, welke z|j taal verdedigen. De soldaten van het Arabisch Legioen maken de cirkel daaromheen steeds nauwer. Het schieten uit die cirkel wordt zwakker en men vermoedt, dat de Joden gebrek aan mu nitie krijgen. Arabische officieren me nen, dat de overgave „elk ogenblik" ver wacht kan worden. Tel Aviv werd opnieuw gebombardeerd. Bij Bab el Wad woeden hevige gevech ten, nadat een Joodse poging om de Arabische omsingeling te doorbreken, volgens Arabische bronnen, was mis lukt. Ook rond# Ramat Rachel werd verbitterd gestreden. Bij Latroen is de strijd, na een korte pauze, weer opge laaid. Dr. Weizmann, president van de staat Israël, is heden aan boord van de „Mauretania" naar Palestina vertrok ken. Z|jn reis gaat via Parijs. Mevr. Weizmann, die haar echtgenoot vergezelt, zeide, dat zij eerst naar Frankrijk zouden gaan en niet het voor nemen hadden voor September naar Palestina te gaan. Hun belangstelling ging thans voornamelijk uit naar de actie om jonge Joden uit Europa in de nieuwe staat onder te brengen. De Syrische minister-president heeft heden medegedeeld, dat de Arabieren het beroep van de V. N. om het vuren in Palestina te staken, van de hand hadden gewezen. H|j heeft verklaard, dat de Ara bische landen hun antwoorden heden morgen aan de veiligheidsraad hadden verzonden. (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, 27 Mei In Londen meent men, dat Truman na zijn persoonlijk ingrijpen in de situatie inderdaad verantwoordelijk is voor de weigering van de Arabieren, toe te stem men in een wapenstilstand. Uit Amerika blijven berichten binnenkomen over toe nemende anti-Britse gezindheid in de Verenigde Staten, vooral in New York, Chicago en Detroit. Cadogan, de leider van de Britse delegatie bij de Verenigde Volkeren, zal heden een verklaring af leggen, omtrent de betrekkingen van Groot-Brittannië met de Arabische sta ten. Engeland pleegt met zijn vier deel genoten in het verdrag van Brussel overleg aangaande een gezamenlijke Palestijnse politiek, ingevolge een clausule in het verdrag, welke spreekt over een samenwerkende buitenland se politiek der Vijf. In het Britse Lagerhuis beantwoord de Bevin gisteren een aantal vragen over Britse hulp aan Arabische legers in Palestina. Volgens de minister die nen er op het ogenblik 37 Britse offi cieren bij het Arabische Legioen, het leger van Transjordanië. Het meren- Aan de Memorie van Antwoord 'van de minister van Sociaie zaxen en de minister van Financiën a.i. op het Voorlopig Verslag van de Tweede Ka mer betreffende de wetsontwerpen tot aanvulling van renten krachtens de In validiteitswet en kinderbijslagregeling voor invaliditeits-, ouderdoms- en we zenrente-trekkers, is het volgende ont leend: Bij de komende algemene herzie ning der sociale verzekering zal een principiële beslissing dienen te wor den genomen omtrent de invoering van een gezinsbijslag naast die van een kinderbijslag. In dit verband wijzen de ministers op het inmid dels verschenen rapport in zake de herziening van de sociale verzeke ring. Bljjkcns dit rapport is deze commissie' van oordeel, dat ten aan- zien van de ouderdomsuitkering onderscheid dient te worden ge maakt tussen de gehuwde mannen en ongehuwde personen. Gevraagd werd, of het niet mogelijk zou zijn, de thans voorgestelde verho gingen der invaliditeltsrenten ook uit te breiden tot diegenen, die de leeftijd van 65 jaar hebben bereikt. De minis ters kunnen aan deze suggestie geen gevolg geven. Zij achten het ongewenst in de pas in werking getreden regeling een dergelijke principiële wijziging te brengen. Een voorziening ter verbetering van de positie van die ongevallen-rente trekkers, die met de voorgestelde rege lingen niet zullen zijn gebaat, zal wor den voorbereid. De ministers achtten geen termijn aan wezig om aan de weduwen zonder kin deren beneden de 16 jaar een gezins toeslag te verlenen. Het vraagstuk van het treffen van een kinderbijslagregeling voor zelfstan digen is onlangs door een daartoe aan gewezen commissie, samengesteld uit vertegenwoordigers van het ministerie van Sociale Zaken en van de Stich ting van de Arbeid, in studie genomen. (Van onze correspondent) Tjokvol was Woensdag de tribune van de Bredase rechtbank, toen de Bijzon dere Politierechter zijn laatste verhoor van de verdachten, betrokken bij de z.g. pantsersmokkelaffaire-Moergestel, begon. De hoofdverdachte, de Belg J. Coppejans. die de pantserwagen be stuurde, wist slechts bedeesd antwoord te geven. Op de vraag, wie nu eigenlijk de grote opdrachtgever was geweest, noemde C. de naam van de Zeeuwsch- Vlaming L., doch deze man bleek niet te bestaan. Wel werd de Belg Laurens als de per soon achter de schermen te berde ge bracht, doch hiervoor kon geen enkel bewijs aangevoerd worden. De Officier van Justitie, mr. Heukels, toonde ver volgens enkele schakels, van de berucht geworden spijkerketting, doch verdachte beweerde, niet de bedoeling gehad te hebben, hiermede politiemannen te doen verongelukken. Hij was op het idee van deze kettingen gekomen, na een bios coopbezoek in Antwerpen. De Tilburgers M. K. en J. K. had den in de pantserwagen gezeten. J. K. had de weg gewezen van Turnhout De Finse crisis is voorlopig bezworen door de benoeming van Eino Kilpi, volks democraat, tot minister van Binnenland se Zaken, als opvolger van de afgezette communist Leino. De sociaal-democraat Peltonen wordt minister van Sociale Zaken. Deze kabinetswijziging is het resultaat van een compromis, waarmede alle par tijen accoord zouden gaan. Het blijkt niet gemakkelijk te zijn geweest de so ciaal-democraten te overtuigen, maar tenslotte zouden zij hebben toegestemd, omdat een van hun grote leiders minis ter wordt. De communistische partij, die in de democratische unie is vertegen woordigd, krijgt voldoening op zekere punten, maar heeft haar 'eisen betref fende de keuze van Leino's opvolger moeten intrekken. Zij had geëist, dat deze opvolger communist was. Kilpi is wel lid van de Democratische Volksunie, doch niet bij de communistische partij aangesloten. Bij deze kabinetswijziging is opmer kelijk, dat Herta Kuusinen minister wordt. Zij is de dochter van Otto Kuu sinen, president der Sovjet-republiek in Karelië. Zij zal zich niet rechtstreeks bemoeien met het bestuur van het land, daar zij minister zonder portefeuille is, maar haar aanwezigheid zal de verte genwoordigers der volksdemocraten in de regering ongetwijfeld meer gezag ver lenen. Op deze wijze zal ook haar be noeming de communistische partij vol doening schenken. Een belangrijk gevolg van de benoe mingen is, dat de politieke stakingen onmiddellijk zullen ophouden. Amerika heeft het embargo op de ex port van industrie-goederen naar Oost- Europese staten in de Russische invloeds sfeer gedeeltelijk opgeheven door mach tiging te geven voor de levering aan Finland ter waarde van 3.890.000 dollar. Er is machtiging verleend voor de export van electrische generatoren, machine werktuigen, staalproducten en ander materiaal. naar Oirschot, waar 36 tapijten en 4400 knotten katoen bjj een boer wer den afgeladen. Vervolgens werden zeven koeien ingeladen en M. K. nam de plaats in van J. K. De koopman C. uit Schoond|jke had z|jn bemidde ling verleend bij het kopen van de koeien op de veemarkt te Rotterdam. De veevervoerder K. had de pinken naar Den Bosch gebracht. De Officier van Justitie ageerde fel in zijn requi sitoir tegen deze gangstermethode der smokkelaars, welke bjj niet avontuur lijk maar laf vond. Een opzending naar de R.W.I. achtte h|j voor de reclassering van verdachten zeer raadzaam. Tenslotte eiste hij tegen de Eelg C. een gevangenisstraf van 6 maan den en 3 jaar R.W.L Tegen M. K. en J K. ieder een gevangenisstraf van vier maanden en anderhalf jaar R.W.I. Tegen C. uit Schoondijke zes maanden gevan genisstraf en tegen de veevervoerder K. twee maanden celstraf. Nadat de drie verdedigers clementie hadden verzocht en hun bezwaren tegen de dagvaarding hadden geuit, deed de Bijzondere Poli tierechter uitspraak. De hoofdverdachte C. kreeg 4 maan den en 2(4 jaar R.W.I., M. K. en J. K. ieder drie maanden en 14 jaar R.W.I. De beide andere verdachten werden vrij gesproken. De opgelegde straffen zullen ten uit voer worden gelegd met aftrek van voorarrest. De vakbonden der Australische Trans- port- en Havenarbeiders hebben heden besloten tot opheffing van de boycot op het laden en lossen van Nederlandse schepen. Hierbij stelden zij als voor waarde, dat de Australische regering het embargo op wapenzendingen naar Indonesië zal handhaven. De vakver enigingen stelden eveneens de eis, dat Australische en -Engelse schepen in In dische havens gelijke handelsfaciliteiten zullen genieten als de Nederlandse sche pen in Australië. Reparaties aan Ned. schepen in Australië zullen van nu af worden toegestaan. deel van deze officieren was ter be schikking gesteld van het Legioen op grond van het bestaande verdrag met Transjordanië, volgens hetwelk de Britse regering zich verbonden heeft Britse officieren ter beschikking te stellen voor het verhogen van de ge- vechtswaarde van het Transjordaanse leger. Bevin ontkende, dat Britse officieren deelnamen aan de strijd in Palestina en de gevechten om Jeruzalem, ofschoon 1 of 2 officieren mee heK' an gedaan. Zij waren inmiddels teruggetrokken. Bevin verklaarde voorts, dat hij zijn best deed, mee te werken aan het beëindigen van de strijd in Palestina, en dat hij zich in dit stadium niet verder wenste uit te laten. Met betrekking tot de erkenning van Israël door de Britse regering deel- da hij in een schriftelijk antwoord op een aan hem gestelde vraag mede, dat geen beslissing zou worden genomen, vóórdat de toestand ip belangrijke mate duidelijker was dan nu. Aneta's speciale correspondent te Kalioerang verneemt van gezagheb bende zijde, dat de Nederlandse de legatie morgen in de vergadering van de politieke commissie aan de Republikeinse delegatie zal verzoeken om haar regering opheldering te vragen betreffende de uitwisseling van consuls tussen de Sowjet-Unie en de Republiek. Er zal een officieel dementi van de Republikeinse rege ring gevraagd worden. Dr. H. Friedericy, hoofd van de Indo nesische afdeling van de Nederlandse Voorlichtingsdienst in New York, heeft verklaard, dat de aankondiging van de uitwisseling van consuls tussen Rusland en de Indonesische republiek eenvoudig een nieuwe schending van de Renville- overeenkomst betekent, waarin werd vastgelegd, dat de Nederlandse regering alle souvereine functies zou handhaven, totdat de souvereiniteit zou zijn over gedragen aan de nieuwe Ver. Staten van Indonesië. „Ik weet in het geheel niets af van het bericht van het Tass-bureau, dat Sow jet-Rusland de republiek Indonesië heeft erkend," verklaarde de republi keinse minister van Buitenlandse Zaken, Hadji Agoes Salim, aan U. P. Hij liet er op volgen, dat de Indonesische verte genwoordiger in Praag, dr. Sqpripno, geen mandaat had ontvangen, om in een dergelijke bespreking met de Sowjet- Unie te treden. In de mem. van antwoord a. d. Twee de Kamer over de wijziging van de pensioenwet voor de spoorwegambtena ren 1925 merken de ministers op, dat in de spoorwegpensioenwet thans voor het eerst de mogelijkheid geschapen wordt tot inkoop vai dienst tijd, bij de N. S. op arbeidsovereenkomst doorgebracht. Het is evenwel bezwaar lijk en ook niet gewenst dit nieuwe recht toe te kennen aan hen, die op de datum van in werking treden van de wijzigingswet, geen spoorwegambtenaar meer z|jn. Bij de wet van 22 December 1939 werd o.a. artikel 24, eerste lid, onder B, in dier voege gewijzigd, dat ieder, die op of na het bereiken van de 60-jarige leef tijd werd ontslagen, aanspraak op da delijk ingaand pensioen kreeg. Het toe kennen aan ieder van het personeel van het recht om op 60-jarige leeftijd zelf eervol ontslag met toekenning van dadelijk ingaand pensioen te verzoeken zou neerkomen op een algemene verla ging van de pensioengerechtigde leef tijd. Een dergelijke principiële wijzi ging alleen ia de pensioenwet voor de spoorwegambtenaren 1925 kan niet worden aanvaard. De prijzen voor levensmiddelen blij ven de aandacht vragen. Van tijd tot t|jd grijpt de pr|jscontróledienst krach tig in. Het resultaat van een onderzoek, dat deze dienst in samenwerking met C.C.D. en politie in het begin van de maand Mei-in het gehele land naar de prijzen der voornaamste levensmiddelen bij ongeveer 8000 zaken instelde, was 824 processen-verbaal 327 hiervan be troffen de zo belangrijke prijsaanduiding en 497 waren prijsovertredingen op boter, kaas, brood, melk, vlees, aard appelen en eieren. Het Tweede Kamerlid Roolvink (K. V. P.) heeft de minister van Justitie gevraagd, of het kamp ,JUa- riënbosoh" geschikt is voor een lang durig verblijf van geïnterneerden, en, zo niet, of de minister dan maatrege len wil treffen, waardoor aan de vreem delingen, wier langdurige internering noodzakelijk blijkt, een daarvoor ge schikt verblijf wordt verschaft. De regering is voornemens verder gaande verbeteringen in de salarisposi tie van het rijkspersoneel aan te bren gen, waartoe, zoals uit de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over dc pensioenregeling o.m. blijkt, behoort een verlaging van de op de ambtenaren te verhalen bijdrage in de premie voor eigen pensioen van 4i/2 tot 2 De minister wenst eveneens inwilliging van de wensen tot verlaging van de leef tijdsgrens voor pensionnering, tot ver hoging van het percentage van 1% op 21/, voor ieder dienstjaar, met een maximum van 80 van de grondslag, en tot in voering van een zgn. diensttijdpensioen en financiële onmogelijkheid.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1