STAD EN OMGEVING Oud-garnizoenscommandant voor het tribunaal Rusland bouwt aan front in de poolgebieden 17000 VACANTIE CEBUTO Gunstige verklaringen voor ex-knokploegleider Kicken is enig! Gordel Spitsbergen—Baltische landen moet Rusland dekken Verdrag met Finland schakel in de keten Russen bereiden Oost- Duitse staat voor Wij luisteren naar Assuradeur verduisterde ruim f 2800.- AGENDA REISBUREAUX REIZEN ZONDER ZORGEN Oranje-Nassauregiment onder de loupe Nieuwe bonnen voor werk kleding !SK DONDERDAG 27 MEI 1948 PAGINA 2 Twee en half jaar geëist HAARLEM" BESTAAT 25 JAAR Burgerlijke Stand SCHULDIG VERKLAARD Gevangenisstraf van 15 maanden Begrafenis dr. Den Hollander Reclassering K.A.J. Haarlem II In vrijheid en weer gearresteerd P.V. 't Centrum DISTRIBUTIENIEUWS Voetbalwedstrijd voor de N.I.W.I.N. HEEMSTEDE K.J.M.V. Feest varn de Arbeid Tuinlieden vergaderden BLOEMENDAAL Spreekuur wethouders ZANDVOORT K.V.P. DERTIEN JAAR GEËIST TEGEN VERRADER Nog meer liefhebbers voor een Kamerzetel „Dorus Rijkers" boekt succes (Bijzondere correspondentie) 7) uslands aandacht had zich in de tijd tussen de twee\ wereldoorlogen j[Y voor een goed deel afgekeerd van het Westen. De opbouw van de enorme werken der Koeznets-combinatie in het gebied tussen Oeral en Altai en de kolonisatie van de West-Siberische industriegebieden kon den doen geloven, dat „Iwan's zucht naar warm water" had plaats gemaakt voor het verlangen naar sterke innerlijke concentratie. Doch na de tweede wereldoorlog blijkt weer duidelijk, dat Iwan's dorst eeuwig blijft ebranden. De Russische machthebbers hebben hun aandacht weer volledig naar het Westen gekeeld en op meer dan een punt hébben zij daar bereikt wat zii wilden bereiken. v Petsamo scharnier Het Baltisch legerkamp PRIJSHOUDENDE MA$KT B.L9 n TAXI? Bel DAG EN NACHT Wallace strafbaar? Beurs van New York Beurs van Amsterdam Behept met een grote en ongezonde fantasie was de 30-jarige assuradeur J. F. uit Krommenie, die zich hedenmor gen wegens verduistering voor de Haar lemse rechtbank had te verantwoorden. F. was in dienst bij een verzekerings maatschappij en was als agent belast met het aanbrengen van nieuwe posten. Tevens had hij de zorg voor het innen van de verschillende kwitanties van de verzekeringspremies. Verdachte inde de kwitanties wel maar bleef in gebreke in de terugbetaling aan de maatschap pij. Op die manier verduisterde hij ruim f 2800. die hij gedeeltelijk voor zijn huishouding besteedde. In zijn onderduiktijd had F. een stu die gemaakt van tarieven, waarbij hij op het idee was gekomen een eigen maatschappij op te richten tot het fi nancieren van schepen, motorrijtuigen enz., volgens een zelfbedacht systeem. Ofschoon hij van het departement nog geen verklaring had ontvangen dat er geen bezwaren bestonden tegen zijn on derneming had hij al vast circulaires rondgestuurd met het verzoek geld te storten. Verschillende relaties werden de dupe van zijn systeem, waardoor zij er steeds geld bij inschoten. In zijn requisitoir noemde de Of ficier van Justitie F. een onbe trouwbaar individu, die hy schade lijk achtte voor de vrije maat schappij. Hij eiste tegen hem een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van 2 jaar en 6 maanden. De verdediger van verdachte, mr. Groen, verklaarde geschrokken te zijn van deze zware eis. Hij vroeg zich af of men wel van oplichting kon spreken, daar ieder zonder veel moeite kon zien dat het systeem van F. niet deugde. Op grond van verschillende omstandighe den verzocht hij de rechtbank een on voorwaardelijke gevangenisstraf op te leggen tot aan de dag waarop zij uit spraak zou doen en voor de rest een flinke voorwaardelijke straf. Tevens had Zich voor de Haarlemse rechtbank te verantwoorden de 21-jari- ge schippersknecht G. v. T., die in het begin van December van het vorige jaar te Velsen 2 fietsen gestolen had. G. v. T. werkte destijds op een schip dat te Velsen gemeerd lag en zag in de avond van 4 December kans bij afwezigheid van een schippersfamilie uit het ruim van een ander schip 2 herenrijwielen te ontvreemden. Hij bracht de beide rijwielen met de trein naar Amsterdam en wist ze daar te verkopen. Gezien ook het feit dat deze jonge man reeds een 7-tal veroordelingen we gens diefstal op rijn strafblad had staan, eiste de Officier een gevangenisstraf van 1 jaar en 6 maanden onvoorwaardelijk. De verdediger, mr. Blankevoort, schet ste de persoon van de verdachte en verzocht de rechtbank de uiterste cle mentie te willen betrachten. In beide zaken werd de uitspraak be paald Donderdag 10 Juni a.s. De Honkbal Club „Haarlem" werd opgericht 6 Juni 1923 naar aanleiding van een demonstratie door twee Am sterdamse negentallen, die plaats had op verzoek van het Kennemer Instituut voor Lich. Opvoeding, directeur de heer B. J. Wieland Los. Onder leiding van de voorzitter, de heer J. Kuling, werd in het eerste jaar het kampioenschap van de tweede klas van de Ned. Honkbal- bond behaald. De eerste wedstrijd werd gespeeld op 22 Juli terrein Kleverlaan. Het jaar daarop speelde zij in de eerste klas, waarin zij nu al 24 jaar speelt en niet onverdienstelijk. Zij werden kampioen in de jaren 1929, 1930, 1934, 1940 en 1941. Als pionier van de honkbalsport orga niseerde de club in 1924 de bekende Zilverenl^pl-wedstrijden, in 1929 wed strijden voor school-negentallen en in 1933 de competitie voor straat-negental len. Sinds 1935 wordt het seizoen ge opend met wedstrijden om de Haarlem beker voor Haarlemse negentallen. Het eerste bestuur bestond uit de heren J. Kuling, voorz; L. Wegerif, secr.; Pomper, penn.; Corstens en Storm. Van de toen aanwezige leden zyn nog over de heren P. Parson en H. Vrugt. Ook de ere-voorzitter van de Ned. Honkbalbond, de heer E. Bleesing, heeft veel voor de Sport Club „Haarlem" ge daan. Dat de clubgeest altijd goed geweest is, bewyst wel het volgende: 25 jaar lid der vereniging zijn de heren P. Parson en H. Vrugt; meer dan 20 jaar de heren D. Beets, C. Hunik, K. Wulfhorst en J. Veenhof; meer dan 15 jaar de heren L. R. Dijkhuizen, W. Langereis, C.-Kloos en C. Hoeben. De vereniging speelt momenteel met 4 senioren-negentallen en 1 junioren negental. Als wintersport beoefent de club sinds 1946 basketball voor heren en dames. Hei Jubileum-feest wordt geopend met het eerste contact met de Belgen na de oorlog, welke wedstrijd wordt gehou den op Zaterdag 5 Juni, om 4 uur, op ï.ei. *®rrein ,Mr- Gerritslaan, achter het E-D.O.-terrein te Haarlem Noord. GEBOREN: C. RoosenBoes, z.; H. B. Borst—Willemse, z.; A. Douma—van Sprakelaar, z.; M. van Bakkumvan Kempen, z.; E. T. Komen—Verheijde, z.; S. H. Dela HaijeBroekmans, z.; G. C. Sindorf—Bernard, d.; E. C. Koopman Jukes, d.; E. E. MusseMinnema, d.; P. J. WillemseDubelaar, d.; A. H. Rip Mutsaers, d.; M. K. TopKoenen, d. ONDERTROUWD: W. van den Heuvel en G. C. F. van Wattingen, J. Krikkeen B. Steggink, W. Bos en A. van der Wulp, F. W. H. Derogee en H. J. Steenbergen, C. N. van Riet Paap en C. van Heerden, T. van den Haak en J. Iking, H. Eer hart en A. G. van der Zee, A. S. W. Leschot en J. W. Coster, W. B. Vissers en A. Smit, J. C. Drees en C. M. van den Bosch, J. Sluimer en A. Balk, C. Dekker en K. de Boer, J. Staffers enK. Jelsma, J. G. Dijkman en G. A. Comajta, H. J. H. van der Geld en M. H. Kaffa, J. P. Verberne en H. Brod, P. Man en M. Meinen, G. Koopman en G. Brand, J. Traksel en G. Vethuijsen, J. Post en C. Paap, J. Evertsen en A. Knibbe, E. L. Vervuurt en. E. Brugman, P. M. van Dommelen en A. Fülling, S. F. Blaas en M. J. de Geus. GEHUWD: J. B. Boer en E. M. Men- tink, J. P. Giesen en A. J. C. Donders, J. B. Koster en W. G. van Looij, J. F. Slobbe en C. M. A. van Schie, S. J. Smid en J. M. Slobbe, F. A. J. Hunsche» en A. M. Bakker, P. J. Nijs en E. J. v. Ooijen, D. Loeve en P. J. F. Tames, P. Klink en J. E. Krikke, J. K. Klooster en G. H. Oostrom, J. Koning en G. Iskes, S. F. J. C. Depauw en R. van de Gevel, B. C. M. Gitz en J. M. van Kleef, K. B. van Emmerik en W. G. Baaij, L. de Nijs en G. C. de Nijs, H. J. de Maaker en H. W. Goldschmeding, J. van Velthoven en J. M. Kiekens, P. F. Hut en T. E. Ho- gerheijde, IJ. Dijkstra en B. F. M. Acker- mann, L. Bakker en L. G. Cornelisse, C. A. de Groot en A. Bout, T. Broers en H. Imanse, M. Bruijel en R. M. P. F, F Mussche, M. Prins en B. C. Oonk, J. M. Pedroli en J. P. Bos, A. van Es en P. Slijster. OVERLEDEN: A. I. den Hollander, 59 j.; A*E. AL Mol, 7 mnd.' Eén jaar en zes maanden onvoorwaar delijke gevangenisstraf eiste veertien dagen geleden de Officier van Justitie in de zaak tegen de 29-jarige bakkers-, knecht A. E. uit Abbenes, die zich toen voor de Haarlemse Rechtbank als ver dacht van diefstal had te verantwoorden. E. ontkende pertinent iets met de dief stal, waarbij een bedrag van f 500.en een aantal rentezegels gemoeid waren, te maken gehad te hebben, doch de verschillende bezwarende omstandighe den waren naar de mening van de offi cier voldoende om de schuld van E. te bewijzen. Mr. van Wijk was er echter niet zo van overtuigd en verzocht de Rechtbank op verschillende gronden zijn cliënt van het hem ten laste gelegde vrij te spreken. Hedenmorgen deed de Haarlemse Rechtbank uitspraak in deze zaak en achtte zij E. wel degelijk schuldig aan de diefstal. Zij veroordeelde hem tot een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van een jaar en drie maanden met aftrek van het voorarrest. Tevens werd uitspraak gedaan in de zaak tegen de Velsenaar J. Z., die zich schuldig had gemaakt aan de diefstal van een fiets. Conform de eis van de of ficier werd hij veroordeeld tot een ge vangenisstraf van 12 maanden, waarvan vijf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Op de begraafplaats Westerveld is het stoffelijk overschot van de direc teur van het gemeentelijk gasbedrijf, dr. A. I. den Hollander, ter aarde be steld. Burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers, die in de aula het woord voerde, schetste de overledene als iemand met grote gaven van geest en hart. Een zeer actief leven is afgesloten, doch hij zal bij het gemeentebestuur, collega's en personeel als een goede di recteur in de herinnering blijven voort leven. Namens het personeel sprak de heer J. H. Steinkamp een kort woord; de heer J. A. van Dijk deed dit namens het bestuur van de Vereniging van Gas- fabrikanten. Aanwezig waren o.m. mr. dr. A. F. H. Schreurs, mr. Th. A. Wes- stra, de hoofdcommissaris van politie, de heer J. Fontyne en enige hoofden van gemeentediensten. In Haarlem en omliggende gemeenten zal de jaarlijkse straatcollecte Zaterdag 5 Juni worden gehouden. Het comité heeft een tekort aan collectanten. Men kan zich aanmelden, zowel voor Heem stede als Bloemendaal, aan het Bureau van het Nederlands Genootschap tot Re classering, Lange Wijngaardstraat 32 te Haarlem. De toneelclub D.O.V. van deze afdeling bracht drie avonden de klucht „Neef Bill uit Mexico", onder regie van Joh. v. Zwieten. Zij werd met veel vaart ge bracht, zodat het een avond vol ontspan ning was. De muzikale omlijsting werd op uitstekende wijze verzorgd door de K.A.J.-band „The Rhythm Sailors". Dinsdag is te Amsterdam de 64-jarige Hansen uit Overveen, directeur van de Wagons-lits, uit zijn voorlopige hechte nis ontslagen, maar onmiddellijk daarop weer in verzeker® bewaring gesteld. Zoals reeds gemeld, had de rechter commissaris, mr. N. Bolkestein, die het vooronderzoek tegen de heer H. had ge leid, de raadkamer verzocht de ver dachte uit zijn voorlopige hechtenis te ontslaan, omdat hij tot de overtuiging was gekomen, dat de gepleegde overtre dingen niet van ernstige aard waren en verdere gevangenhouding niet wettigden. De raadkamer willigde dit verzoek in, zodat de gevangene inderdaad in vrij heid werd gesteld. Nauwelijks had hij zijn cel echter ver laten, of enkele rechercheurs arresteer den hem opnieuw op grond van een be vel van het openbaar ministerie hem in verzekerde bewaring te stellen. Naar gistermiddag is gebleken, zijn tot dusverre nog niet gepubliceerde nieuwe feiten betreffende de Wagons- lits-affaire aanhet licht gekomen. De recherche heeft het onderozek in deze zaak n.l. voortgezet en nieuw materiaal bijeengebracht, dat nog niet in het voor onderzoek door de rechter-commissaris was behandeld. Gezien dit nieuwe voor d heer H. bezwarende materiaal achtte de officier van justitie de invrijheid stelling van de verdachte niet gerecht vaardigd. Nadat hij opnieuw gevangen was gezet, werd de verdachte gisteren omstreeks het middaguur tot verrassing van zijn raadsman, mr. Muller Massis, onverwacht voor de economische rech ter geleid. Aangezien de verdachte, die slechts in verzekerde bewaring wasgesteld, vol gens de wet daaruit binnen twee dagen weer zou moeten worden ontslagen, vroeg de officier tijdens deze zitting on middellijke gevangenneming van de ver dachte, hetgeen de economische rechter inwilligde. De zaak tegen de heer H. werd ver volgens voor onbepaalde tijd aangehou den. De uitslag van de wedvlucht naar Roosendaal op 9 Mei luidt: A. Doornbosch 1-12, W. Weidema 2- 22, J. Steenman 3, W. Veenendaal 4-11- 17, Th. Donkerwolke 5-10-13-16, P. Trak sel 7-9-14-20-21. G. J. Keevel 8-15-23, H. Keevel 18 en C. de Jong 19. De resultaten van de wedvlucht naar Vilvoorde op 16 Mei zijn: C. Opdam 1-19, C. de Jong 2-8-18, J. Steenman 3-21, P. Traksel 4-6, A. Doorn bosch 5-10-13-17, Th. Donkerwolke 7-18, W. Veenendaal 9-14, H. Keevel 11 enP. Brakel 12-15-20. De Haarlemse schildersgroep, „H. 47", bestaande uit P. Damave, mevr. Julia Giesberts, G. Huysser, B. Logtenberg, mej. M- Rompelman, P. Veen en A. H. van der Vloot, exposeert van 29 Mei tot 7 Juni werken in de kunsthandel Aal- derink, Spiegelgracht 7, Amsterdam-C. De tentoonstelling is gratis te bezichti gen. De St. Christophorusgroep van de Verkenners van de Kath. Jeugdbewe ging heeft een tentoonstelling georga niseerd, die onder de «titel „Pionier II" wordt gehouden in de St. Jozefschool aan de Herensingel. De expositie is voor het publiek te bezichtigen Zaterdag 29 Mei, van 4 tot 5.30 en van 8 tot 9.30 uur en Zondag 30 Mei," van 11.30 tot 1 en van 3 tot 5 uur. Tot 3 Juli zal in beide zalen van Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102, een tentoonstelling worden gehouden van schilderijen en tekeningen van J. F. Doeve. De tentoonstelling zal 3 Juni worden geopend met een inleidend woord van Godfried Bomans. Lindbergh-Reisbureau te Amsterdam opent heden in het pand Kleine Hout straat 1 te Haarlem een bijkantoor, al waar het voortaan mogelijk zal zijn in te schrijven voor deelname aan reizen in binnen- en buitenland per touring car. Bioscopen: Rembrandt: Mens durf te leven (a. 1.), 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 u.; .Cinema Palace: Zigeunerbloed (volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.: Frans Hals: Begeerte (18 j.), 2, 430, 7 en 9.15 u.; City: Les enfants du para dis (volw.), 2.15 en 7.30 u; Spaarae- theater: De geest van de Vampyr (18 j.) 7 en 9.15 u. Donderdag 27 Mei: Grote Kerk: Orgel concert, 34 u. Concertgebouw: Mei maandconcert Koor Katholiek Haarlem, m.m.v. H.O.V., 8.15 u. Vrijdag 28 Mei: Concertgebouw: Beet hoven-cyclus H.O.V., 8 uur. Vrydag 28 Mei Uitreiking bonkaarten, enz. te: Haarlem (Vleeshal): rest J. K t/m Kef, 8.30—12.15 en 2—4.45 u Bloemendaal (Hartelustschool): H, 9 12.30 en 24 u. Heemstede (Binnenweg 160): Ki t/m Kn, 8.30—12.15 en 2—4 u. Dinsdag 1 Juni zal het militaire voet balelftal der Stormschool Bloemendaal een voetbalwedstrijd spelen tegen de derde klasser Bloemendaal ten bate van de NIWIN. De wedstrijd begint 7.30 uur en zal gespeeld worden op het terrein van Bloemendaal aan de Brederodeweg. Woensdagavond werd het wintersei zoen van de Katholieke Jonge Midden stands Vereniging „St. Gerardus Majel- la" gesloten. Op deze bijeenkomst, waar bij ook de leden van de plaatselijke af deling van de R.K. Middenstandsbond waren uitgenodigd, sprak de heer Lode van Gent over de indrukken en beleve nissen, die hij had opgedaan tijdens zijn reizen door Noord-Afrika en de Sahara. Deze buitengewoon interessante lezing, verlucht door zeor fraaie kleurenpro- jectie, viel bij de helaas weinige aanwezigen zeer in de smaak. De heer Van Gent heeft de met aan dacht luisterende vergadering een leer zame avond geboden. De afdeling Heemstede van de Katho lieke Arbeidersbeweging zal tot slot van het zeer geslaagd winterseizoen het Feest van de Arbeid vieren, waarvoor de data 5 en 6 Juni zijn gewezen. Op Zondag 6 Juni wordt des avonds te 7 uur een plechtig Lof gehouden in de St. Bavokerk aan de Herenweg, waar onder de zegening van de werktuigen zal geschieden. Na dit Lof gaat men naar het R.K. Verenigingsgebouw, waar een non-stop-avond zal worden gegeven door de verschillende onderafdelingen, onder welke, als we goed zijn ingelicht, ook enige splinternieuwe. Niet minder dan 50 medewerkenden zullen daar hun beste krachten aan geven, en dé samenstel ling van de ruim 30 tonelen is zodanig, dat het niet alleen ee» hoor- maar ook een kijkspel wordt. Er zal inmiddels toch nog wel even tijd overblijven voor een gezellig samenzijn. Naar verluidt, heeft men in de hoogste kringen van de Kath. Arbeidersbeweging grote belang stelling voor dit experiment, dat voor het eerst te Heemstede met geheel eigen krachten wordt uitgevoerd. De leden worden er op gewezen, dat de plaatsen van te voren moeten wor den besteld aan de opgegeven adressen en dat daarbij de ontvangen circulaire moet worden getoond. De Onderlinge Tuinliedenvereniging „Aerdenhout en Omgeving", die Woens dagavond een drukbezochte vergadering hield in het Volkskoffiehuis, besloot op 2 Juni aanstaande een tweetal tui nen aan de Westerlaan te Aerdenhout te bezoeken en op 27 Juli een grote excursie te ondernemen naar de volle- grondstentoonstelling te Apeldoorn in het park „Berg en Bos". Verder werd vastgesteld, dat de vereniging met een collectieve inzending zal deelnemen aan de grote tentoonstelling, welke op 3, 4 en 5 September a.s. te Haarlem wordt gehouden. De heer L. de Boer hield een gezel lig praatje over de teelt van Chrysan ten en er waren ter opluistering o.a. zeer mooie irissen ingezonden, die de algemene belangstelling trokken. Wethouder C. Schulz zal op 28 Mei, 4 Juni en 11 Juni geen spreekuur hou den. Wethouder mr. F. Rohling houdt geen spreekuur op Woensdag 2 Juni. Vrijdag 28 Mei, des avonds om 8.15 uur, begint de afdeling Zandvoort der K.V.P. haar verkiezingsactie met een vergadering in het patronaatsgebouw. Het Kamerlid Koersen zal dan spreken over doel en streven der K.V.P. Er be staat gelegenheid tot het stellen van vragen. Mogen de Zandvoortse katho lieken door een goede opkomst tonen, te beseffen de grote waarde van de ka tholieke politiek, juist in het «huidige tijdsgewricht! Tegen de 42-jarige J. C. M. Beeneft uit Haarlem, die aansprakelijk wordt gesteld voor het verraad van de Haar lemse groep „Vrij Nederland", heeft de adv.-fiscaal bij het Amsterdams Bijzon der Gerechtshof, mr. J. Besier, heden morgen een gevangenisstraf van 13 jaar zonder aftrek van voorinternering geëist. Aangezien de verdachte in 1947 bovendien reeds voor ander verraad, waarvan de Haarlemse verzekerings agent Bronkhorst het slachtoffer werd, tot 7 jaar is veroordeeld, zal hij zo het Hof conform deze eis vonnis wijst in totaal tot 20 jaar zijn veroordeeld. De Vooruitstrevende Party voor We reldregering (gefusieerd met de Bella- ir.y-partij) zal by de a s. verkiezingen op één lijst uitkomen met de z.g. „oude" S.D.A.P. Als lijstaanvoerder treedt op G. Kruit te Leiden. Op Zondagavond 4 Juli zullen te Arn hem 400 Zweedse gymnasten aanko men. Zij zijn op doorreis naar Brussel, waar ze zullen deelnemen aan de bonds- feesten van de Kon. Belgische Turn bond. Op Maandagavond geven zij een turndemonstratie op de grote weide van Sonsbeek. 40 MEERDAAGSE REIZEN per week, o.a. 8 dg. Valkenburg-Ardennen F. 137.50 6 dg. Oost-Nederland F. 100.— 6 dg. Zeel.-Belg. badplaatsen F. 123.— 4 dg. Zuid-Limburg F. 56.— 3 dg. Zuid-Limburg F. 51.50 3 dg. Zeeland-BelgiS F. 52.— Prima hotels, deskundige leiders; geen paspoort, tijdig aanmelden. 45 VERSCHILLENDE DAGTOCHTEN o.a. VALKENBURG, ZEELAND en BRUSSEL HAARLEM: Groote Houtstraat 124, Tal. 20033 IJMUIDEN: H.A.C.O., Kalverstr. 120 •n Inllchtingkantoren der N.S. Nadat in de ochtendzitting van gis teren tegen W. Kicken, officier van het illegale Oranje Nassauregiment, uit ge tuigenverklaringen was komen vast te staan, dat de door K. gedode Nora Bre vet, mevr. Bakker-LauSch en de juwe lier Lehman inderdaad allen pro-Duits en verraderlyk waren was het voor naamste onderwerp van de middagzit ting het Oranje-Nassauregiment. De overste P. C. van der Bergh, com mandant van het vierde bataljon van dit regiment, dat illegaal werd opge richt, verklaarde, dat K. een flinke, eer lijke kerel was. Hij keurt goed, wat K. gedaan heeft en heeft de indruk, dat hy niet zonder noodzaak handelde. Wederom stond voor het Haarlem se Tribunaal, thans voor een andere kamer, terecht de 68-jarige H. J. v. S. G. v. d. A., oud-garnizoenscom mandant van Haarlem, die ervan werd beschuldigd vanaf 3 Dec. 1940 tot het einde van de bezetting lid te zijn geweest van de N.S.B., bloklei- der in deze organisatie te zijn ge weest en blijk te hebben gegeven van zijn nationaal-socilistische ge zindheid, In 1941 werd hij lid van de W.A. en van 19421944 was hij periodiek voorzitter van de Keu- ringsraad van de Nederlandse Ar beidsdienst De tribunaal-voorzitter vond het vol komen onbegrijpelijk dat verdachte, die hoofdofficier was bij het Nederlandse leger, na de beruchte Meidagen van 1940 niet had ingezien dat de oorlog met Duitsland nog niet was beëindigd en zich had aangesloten bij de N.S.B. „Ik meende in het belang van het volk te handelen" was het antwoord van be schuldigde, die aanvoerde, dat hij tij dens de bezetting geen minder goede dingen had gedaan, hetgeen de voorzit ter dan ook wel wilde aannemen. In bet verloop van de zitting verklaarde verdachte dat zijn teleurstelling, teweeg gebracht door het korte verzet tegen de Duitsers in de oorlogsdagen van 1940, hem mede aan de verkeerde kant heeft gebracht. Politiek was hij niet geschoold, dus dit kon hem niet weerhouden. De verdediger ging hierop door en meende dat de militaire stempel dik op zijn cliënt was gezet. Door zijn hierdoor op politiek gebied bekrompen mentali teit is hij tot deze stap gekomen. Pleiter vroeg de onvoorwaardelyke internering te bepalen tot de reeds afgelopen de tentie en de verbeurdverklaring, reke ning houdende met de verschillende bijkomstige omstandigheden, achterwege te laten. Het Tribunaal deed even later uit spraak en verklaarde, dat het enige be zwarende punt in deze zaak was, hoe een hoofdofficier ertoe kon komen zo tc dwalen. De enige maatregel, die werd opgelegd, was ontzetting uit de beide rechten. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat thans ook de bonnen voor werkkleding H4 en L4 tot nader order geldig zijn voor het kopen van werkkleding. Op de bonnen H4 kan men kopen: een overall, een werkpak van drill, keper of satyn, een lange stofjas, een lange witte jas, een laboratoriumjas of een mouwschort. Op de bonnen L 4 kan men kopen: een werkbroek of werk jas je van keper, drill, satyn, beaverteen, Engels leer, manchester of pilow. een korte wit te jas, een koksbuis of een korte stofjas jas. De bonnen H5 t.m. 12 en L 5 t.m. 12 zyn nog niet geldig. Majoor Braddock (Kicken), aldus deze getuige, staat hier als slachtoffer van de controverse tussen Binnenlandse Strijdkrachten en Oranje-Nassauregi ment. Het regiment werd als strijdbare illegale organisatie wel degelijk er kend. Hij acht het een dwaasheid, dat „Peter Noord" (Hordijk) thans beweert, dat het O.N.R. niet erkend was. Zeer omstandig verhaalde deze getui ge over het werk van het O.N.R. om aan te tonen, dat de leiding in ver binding stond met de „secret-service", en dat de opdrachten, der per micro foto ontvangen werden, ook werden uit gevoerd. Verschillende getuigen a décharge kwamen aan dit getuigenis kracht bij zetten. Zij vertelden, dat K. zijn taak militair opvatte en dat hij streng, doch goed voor zijn manschappen was. Een der getuigen verklaarde opnieuw dat hem bij politie-verhoor in deze zaak K. als schurk en moordenaar is voor gesteld en dat hij daardoor in zijn ver klaring ietwat beïnvloed is geweest. Geen der getuigen bevestigde het ver moeden, dat K. „gestunte" gelden ten eigen bate zou hebben gebruikt. De officier van justitie heeft vanmor gen 10 jaar gevangenisstraf en ter be schikking stelling van de regering voor de rest van het leven geëist tegen Kicken wegens moord, doodslag, poging tot moord, uitlokking van moord en roof, ender het mom van illegale liqui daties en stunts. De officier sprak over de slachtoffers als een „parade der schamelen". Van de 19 stunts heeft hij 10 gevallen onder de loupe genomen en is tot de overtuiging gekomen, dat voor geen enkel geval militaire noodzaak bestond, zodat de daden van K. ook niet worden gedekt door de bijzondere rechts regelen, die te Londen werden vastge steld. De officier van justitie verklaarde na drukkelijk, dat K.'s daden niet op reke ning mogen worden geschreven van het Oranje-Nassau-regiment, waarvan naar zyn mening de militaire status wel vast staat. K. had naar zyn smaak door een krijgsraad berecht moeten worden, doch dit bleek op formele gronden onmoge lijk. De bemanning van de „Dorus Rij kers" heeft een zeer zware nacht gehad. Van middernacht tot diep in de ochtend heeft de reddingboot pogingen gedaan een Belgische sleepboot te bereiken, die gisteravond omstreeks half elf op de Haaksgronden was gestrand. Lange tijd heeft de uit zes koppen bestaande Duitse# bemanning van de Belgische sleepboot, die de 18 ton metende „Vul can 1" uit Antwerpen blijkt te zijn, met alle mogelijke middelen gepoogd de aandacht van de kustwacht te trekken. Zelfs de matrassen werden in brand ge stoken.. Vanochtend sleepte de „Dorus Rykers" de sleepboot behouden de ha ven van Den Helder binnen. De boot was practisch onbeschadigd. PRIJS 22 CT. openliggen voor de ijktijdige?) Op de Balkan is de Russische invloed stevig gevestigd en het politieke spel daar leidt spoedig de aandacht af van een ander gebied, waar de Sovjets alles in het werk stellen om een stevige springplank te vormen, die tevens als barriere zou moeten dienen, indien Rus land van die kant bedreigd zou worden Het verdrag, dat onlangs met Finland gesloten werd, heeft weer even de aan dacht gevraagd voor de Noordelijke ge bieden, doch als men het Russische spel nauwkeuriger bekijkt, blijkt, dat Fin land slechts een schakel is in een lan gere keten. Meer dan eens hebben de Amerikanen blijk gegeven van hun grote belangstel ling voor het arctische front. Omvang rijke manoeuvres in Alaska hebben de aandacht getrokken. Doch ook in gebie den, van waaruit het Russische „arcti sche front" meer direct bedreigd kan worden, wensen de Amerikanen hun po sities te handhaven en zo mogelijk te versterken. Zij denken er niet' aan Groenland en IJsland te verlaten, on danks de aandrang van de Deense en IJslandse regeringen, en handhaven een arctisch front, dat zich uitstrekt van de Hudsonbaai tot de Faröer-eilanden. Tegen een eventueel gevaar, dat van uit deze gebieden zou kunnen dreigen, hebben de Russen hun systeem opge bouwd, dat zich uitstrekt van de Bal tische landen tot Spitsbergen. Deze gor del moet de beveiliging zyn van West- Rusland by een arctische oorlog, doch tevens kan van daaruit op elk ogenblik een offensief beginnen, dat de Russen in enkele uren aan de Noordelijke At lantische Oceaan kan brengen. De eerste Russische eis in het Finse vredesverdrag betrof het gebied van Petsamo. Dat zou moeten dienen als scharnier in het Noordelijke verdedi gingssysteem. Van daaruit beheerste Rus land de gehele „kop van Scandinavië" en het gebied van Petsamo vormde te vens de eerste bescherming van Moer- mansk en de nieuwe haven Polyarnoe. In enkele uren kan een offensief de Rus sen van hieruit brengen aan de Noord kaap en aan de Noorse Atlantische kust, waar Tromsoe, de Lyngsfjord. Hammer- fest en Laksalven als aanlokkelijke ba ses voor een arctische oorlog te wach ten liggen. Geen «der Noorse landen zou in staat zyn- een dergelijke doorbraak te verhinderen. De Russische luchtlan dingsdivisies, waarmee de Russen niet spaarzaam omspringen, zoals in de Twee de Wereldoorlog op meerdere punten bewezen is. zouden hun werk gedaan hebben, voordat hulp zou kunnen ko men opdagen uit Zuid-Noorwegen of het Westen. Met deze havens zou Rusland de verbindingen in dit deel van de arc tische wereld beheersen. Spitsbergen zou oi volgende (of gelijktijdige?) Russische d Want geen politieke nederlaag kan Kuslands oog afwenden van Spitsbergen. Door de Noorse weigering is het de Kussen niet mogelijk thans reeds mili taire installaties op Spitsbergen in te richten, doch de kolenconcessies op deze eilanden en op het Bereneiland moeten wel zeer onrendabel zijn, gezien het grote aantal mensen, dat in deze gebie den „werkzaam" is en dat reeds eerder de ongerustheid van Noorwegen heeft opgewekt. De positie van Finland is er door het onlangs gesloten vriendschapsverdrag niet gunstiger op geworden. Enkele be palingen blijken zo rekbaar, dat het Rusland te allen tyde mogelijk is Fin land volledig in te schakelen in zijn militair systeem in het Noorden. Én daarby bezit de Sovjet-Unie in Porkkala niet alleen de sleutel van de Finse Golf, doch ook van het Zuid-Finse verkeers systeem. Het Zuidelijk deel van dit Noord-front strekt zich uit langs de hele Baltische kust, doch ook hier heeft Rusland, even als in het uiterste Noorden, het oog ge richt op enkele punten, die bij een even tueel conflict onmiddellijk zullen wor den ingeschakeld. Heel het Baltische gebied is, nadat een groot deel der bevolking was weg gevoerd. herschapen in een reusachtig legerkamp. De eilanden Dagö en ösel bergen thans een groot deel der proef installaties voor V-wapens, die in de Duitsche proefstations in Peenemünde en Schwinemünde gevonden werden. Ook bij Petrozavodsk in de Kareli- sche landengte werd een dergelijk station ingericht. Doch de Baltische eilanden dienen nog meer als vloot- basis. In de laatste jaren hebben de Russen er zware kustbatterijen ge bouwd, terwijl meer dan 40 duizend soldaten van het IXe leger er gesta- tionneerd zijn, deels om verdere wer ken uit te voeren. Estland blijft bezet door het Xe leger. Vliegvelden zijn gebouwd in Kuressarl, Asto en Laanemaa. Bases voor water vliegtuigen en grote ondergrondse schuil plaatsen voor troepen in Parnu en Sauga. Een sterke'luchtmacht is geconcentreerd in Riga. Dvinsk en Kreutzburg. Doch ook de vloot werd niet verwaar loosd. In Riga, Paldiski. Libau, Peysa en vooral Memel hebben de Russen prach tige vlootbases verworven. De haven van Memel biedt alle noodzakelijke be hoeften voor de vestiging van hét Oost- zee-duikbotenkader. Libau heeft het voorrecht verworven in zijn haven de kruiser „Maxim Gorki" en het vlagge- schip de „Angara" lignlaats te geven. Vanuit deze havens beheersen de Rus sen het gehele Oostelijke gedeelte van de Oostzee. Doch als van vitaal belang richten zij eveneens het oog op de Bot- nische Golf, op de Aalandseilanden en op Bornholm. Het duidelUke doel van het Russische spel is in een eventuele oorlog in Scandinavië de flank te dek ken. Daarom moeten ook de Finse eilanden in de Botnische Golf. speciaal de Aalandseilanden, onder Russische con trole komen, en het is niet alleen hun nationaliteitsgevoel, dat de Aalanders er toe drijft aansluiting te zoeken bij Zwe den. Een sleutelstelling van de eerste groot te in dit gebied is ongetwijfeld het Deen se eiland Bornholm. Golven parachutis ten, waarmee de Russen niet spaarzaam omsprongen, hebben na verbitterde ge vechten het Duitse garnizoen de zee ingejaagd. De proefinstallaties voor V- instrumenten werden overgebracht naar Dagö en ösel. Niet dan met veel tegen zin, doch toen zij het onvermijdelijke er van inzagen, met een bruuske bewe ging hebben de Russen hun troepen van dit eiland teruggetrokken. Doch men kan er zeker van zijn, dat het in de Russische plannen verwerkt is. Het is duidelijk, de Russische flank ligt in deze gebieden niet meer open als in 1939. Er is een sterk, elastisch ver dedigingssysteem ontworpen en ten dele opgebouwd. En in een eventueel conflict zou het een belangrijke springplank naar Noord en West kunnen blijken te zijn. Amsterdam, 26 Mei 1948 Bij zeer kalme handel onderging de aandelenmarkt vandaag weinig veran dering. Voor Cert. Deli Mij. bestond van daag evenwel enige belangstelling, doch omdat nog geregeld materiaal uit in schrijving ter markt kwam, kon de koers zich slechts weinig boven het vo rig slotniveau verheffen: Ook aand. Kon. Olie lagen begin beurs iets vaster in de markt en verbeterden circa 5 waar na weer een geleidelijke teruggang plaats had. Rubberaandelen wisten zich vrij goed te handhaven, doch ook hierin was de handel zeer klein. De scheepvaartmarkt sloot licht verdeeld met slechts geringe koersafwijkingen naar belde zijden. Bij industriële aandelen sloten Unilever, Phi lips en Aku op nagenoeg onveranderde koersen. We stonden met z'n vieren te schuilen in een portiek, omdat we met z'n allen bang waren voor de hoosbui, die belletjes op bet gladde asphalt toverde en de plassen deed opspatten als een automobilist voorbij ging. Wat doe je als het wat lang duurt? Je maakt een praatje, en zo kwam het op de drie eieren, die we zo maar ip massa op de bon krijgen. „Drie eièren", zei een juffrouw, „wat die kippen toch al gelegd hebben. We zijn met z'n zevenen thuis dus dat wil zeggen één en twintig eieren." „Dat is één en twintig maal zestien cent", verklaarde ik wijs, „dus dat maakt een kapitaal uit van f 3.36." „Nou ja, dan kopen we wat anders niet", antwoordde de j uffrouw-van-met- z'n-zevenën, „maar Zondagavond zijn ze op." „En als ze nu eens zonder bon te krij gen waren, zoudt U ze dan gekocht hebben?" „Geen haar van m'n hoofd, die er aan denkt. Dacht je dat ik dan alleen aan eieren f 3.36 zou uitgeven, nu het wittebrood weer 4 cent duurder is ge worden." „Dus U moet nou wel." „Natuurlijk. Je kunt die bonnen toch niet laten verlopen en verkopen brengt niets meer op, nu een zwart ei maar een kwartje doet." Ik keek naar de belletjes op het asphalt. Ze werden minder en ik waag de de sprong naar het distributiekan toor Voor bewoners van 't Kleverpark, Haarlem-Noord en Blogmendaal De Russen schijnen goede vorderingen te maken met de vorming van een Oost- Duitse staat. Met hun voorbereidingen staat het thans zover, dat de valg van de toekomstige republiek op grote schaal wordt aangemaakt. Volgens het blad „Der Sozial-Demo- krat" zijn de kleuren van de vlag, even als die van het 'Duitse rijk, rood, zwart en wit, maar het rood voert de boven toon. „De productie van deze vlaggen in Saksen gebeurt in het grootste geheim Allen, die er aan werken, hebben zich moeten verplichten het stilzwijgen te bewaren, en verder is gezegd, dat het artikel bestemd is voor de uitvoer," al dus het blad. Van Amerikaanse zyde wordt medege deeld, dat in vier dagen tijd zeven Duit sers in de Amerikaanse sector van Ber lijn gearresteerd zijn wegens illegale actie ten gunste van het communistisch® plebisciet over een verenigd Duitsland- Deze arrestaties zijn door de onder Russisch toezicht staapde bladen aange grepen voor artikelen met koppen a» „Jacht op mensen in de Amerikaans® sector" en „Terreur tegen het plebis ciet." De democratische afgevaardigde Whee ler heeft de Amerikaanse minister van Justitie Tom Clark verzocht te verkla ren of de voormalige vice-president der Verenigde Staten, Henry Wallace, door zijn open brief aan Stalin de Logan-wet heeft overtreden. Volgens een paragraaf dezer wet is iedere burger, die met een buitenlandse regering onderhandelingen voert om de regering der Verenigde Staten te beïnvloeden of haar politiek te doen mislukken, strafbaar met een boete van 5000 dollar en gevangenisstraf van 3 jaar. 26/5 25/5 Anaconda Copper 401/* 40 Bethlehem Steel 36l/2 3614 Chrysler Corp. 63 Vi 61# General Electric 4214 41U General Motors 63% 611» Hudson Motors 21% 20 Kennecott Copper 58% 58% Montgomery Ward 64% 63.» North American Co 16% 16% Radio Corp. 12% 12% Republic. Steel 29% 29 Shell Union Oil 41% 41% Southern Pacific 59;* 59 Southern Railway 46% 46% Tidewater 29% 30 'i U.S. Steel 60 79 (Niet-officiële koersen) 314 Nederl. 1948 3-3 Neder land 1941 3 Ned. 62-64 3 Ned. 62-64 bel. fac. Ned. Handel Mii. cert A.K.U. Van Berkel's Patent Calvé-Delft cert Van Gelder nwe. aand Kon. Hoogovens eert Unilever cert Ned. Kabel Philips idem (nieuwste) Kon. Petroleum Idem (nieuwste) „Amsterdam" Rubber HolL Amerika Lijn Kon. N. Stoomb. Mil. Scheepvaart Unie H.V.A. Deli Mil. cert Vorig Opening slot 27/2 100'4 gb 99 9815-99 99% 152% 16814 123 "183 158 202% 288 290 262 247% 337% 325% 172% 210 179 16514 222 151 167 201 283 24914 187 222 152 DONDERDAG HILVERSUM II. 415 M. 18.15 Lezing. 18.30 Zang en pianorecital. 19.00 Nieuws. 19.15 Leger des Heils 19.30 Act. geluid. 19.45 Beroep. 19.55 Bachkorasl. 20.00 Nieuws. 20.15 Con certgebouw. 22.45 Nieuws. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. HILVERSUM I, 301 M. 18.15 Sport. 18.30 Strijdkr. 19.00 Gram. 19.10 Een kind huilt. 19.15 Volks muziekschool. 19.45 R.V.D. antwoordt 20.00 Nieuws. 20.15 Resldentle-ork. 22.15 Romancers. 22.45 Onder vier ogen. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. VRIJDAG HILVERSUM II, 415 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.45 Morgen gebed. 8 00 Nieuws. 8.15 Pluk de dag. 9.00 Schumann. 9.30 Waterst 9.35 Schoolradio. 10.35 Grote mees ters. 11.00 Zonnebloem. 11.35 Als de Ziele luistert. 11.45 Gram. 12.00 An gelus. 12.03 Pianorecital. 12.30 Weer- pr. 12.33 Orkest z. naam. 12.55 Zon- newyzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Orkest z. naam. 13.50 Man tot man. 14.00 On}' roeporkest. 15.15 Pianokwartet le-jL Harp. 16.00 Zang en piano. 1°^ Gram. 17.00 Na schooltijd. 17.15 Elc wat wils. 17.45 Wat het buitenlan leest. 18.00 KI. van Beeck. HILVERSUM I, 301 M. 7-00 Nieuws. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 8-®° Nieuws. 8.15 Soc. Strydlied. 8.18 O gel. 8.35 Gram. 8.50 Huisvrouw- f' Missa solemnis. 10.00 MorgenwijdlVfj 10.20 Gram. 10.30 Vrouw. 10.45SF» no. 11.15 Voordracht. 11.30 Gram 12.00 Orgel en alt. 12.30 Ween» 12.33 Sport. 12.38 Dick WMebrand£ 13-00 Nieuws. 13.15 Vaudeville-offJ 13.45 Gram. 14.00 Koken. 14.20 Scn"0 bert en Ravel. 15.00 Dichters. Gram. 16.00 Kamerorkest. 16 30_ f sen 12 en 16. 17.00 Orgel. 17-20 en de muziek. 18.00 Nieuws. ov» •«lo

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2