Blijven wachten op de Republiek is onmogelijk Ü<«- lm DE NOORMAN' DE STEEN VAM ATLANTIS ■SEN TWEE POLEN; b k Weinig remisepartijen in huidige tournooi ,1 MENSEN Onderhandeling met Republiek over structuur V.S.I. en Unie? v De wedstrijd Noorwegen-Nederland NIEUWE BONNEN Vroeger: dammers zonder durf AAIEN en Muziekconcours in Scheveningen Vraagstukken te dringend en te belangrijk Dr. Beel antwoordt vaag in de Senaat DONDERDAG 27 MEI 1948 PAGINA Oj^VAN MOOK OP CONFERENTIE TE BANDOENG Sfc li EDKOPE DAGTOCHTEN AGRETOUR Fl. 2.-- jOLENDAM en MARKEN, afv. 10 u., de grote 3-deks salonboot „Veluwe". JARDERWIJK (de Veluwe) afv.su.; f'LVERSUM ('t Gooi) afvaart 9 uur; l00SDRECHT vla de Vecht; MEREN - TOCHT, „Buitengewoon rustig" De conferentie te Bandoeng Bijzondere postzegels Voor sociale en culturele doeleinden Mgr. Pessers volkomen gezond mm Succes vöor prof. Romme Een versteende slang - „Empty" voor „plenty" In Denemarken komen de eenheidsscholet» terug - Een slagzin bleek werkelijkheid ^>4nb;fden- Zij Erkenningseisen voor de bloemenhandel Noorwegen leidt Voetbalprogramma WORDT ER SLA DOORGEDRAAID? De beste pianisten Nog meer arrestaties ATOVan Gend en Loos- personeel Nederlandse moltorrijders winnen landenbakaal OM DE NATIONALE DAMTITEL door RICHARD POWELL Jk denk altijd, m die M BdSSShlen het begin van de Federale Conferentie te Bandoeng heeft dr. *an Mook de openingsrede gehou den. Hij betreurde het ten zeerste, dat niet vertegenwoordigers van ge heel Indonesië aan de besprekingen deel nemen. Maar het leek hem niet htogelijk te blijven wachten tot het "Senblik, waarop de republiek zich 'fret ons zou samenvoegen. „De draagstukken, die wij behandelen 'freeten, zijn te dringend en voor ons allen van te groot belang om deze conferentie langer op te schorten," aldus dr. Van Mook. Hij memoreerde, dat de ontwikke- 'ttigsgang, die tot deze conferentie heeft geleid bijna twee jaar geleden de bescheiden vorm van de Malino- ^frferentie begon, waar men voor het **st vrij over de staatkundige toé- ^0öist van Indonesië van gedachten *°n wisselen. De Landvoogd legde er «■volgens sterk de nadruk op, dat ge- j cel Nederland in deze tijd geen ge- «dtiger dag zal kennen dan die, waar- Indonesië als geheel zal zijn opge jut en naast Nederland zal komen r® staan. Hiervan geeft het herhaalde r^oek ook nu weer van de Nederlandse «ifristers duidelijk blijk. ..Wij kunnen niet meer genoegen hemen met de ruwe schets, die er hiisechien aantrekkelijk uitziet, hiaar waarop geen architect bouwen kan. wy moeten beginnen met uit gewerkte tekeningen te maken van het geheel en van zijn onderdelen." .Van Mook wees er op, dat het duide- ife moet zijn, dat punten, waarop over stemming wordt bereikt, voor de con gruerende vergadering mede richting gevend zullen kunnen zijn. „Wij moeten f naar streven in deze conferentie te- Cfrs door duidelijke uitspraken een rS'ng te doen de hereniging van ge- <jei Indonesië te bevorderen en de ge schillen, die het nog verdeeld houden, Verminderen of uit de weg te ruimen. efr onrechte heeft men aan republikeinse ,afrt 'de zaak wel eens zó voorgesteld, at een eigenlijke overeenstemming tus- de Nederlandse en republikeinse fcgeringen alléén nodig was voor de op- ,°ssing van de staatkundige vraagstuk- Cfr. Dit is natuurlijk onjuist, daar een Vereenstemming met de gebieden, die "in vertegenwoordigd, van minstens en grote betekenis moet worden ge- ht. jjaar even onjuist zou het zijn ™fr het overleg met de republiek nu aar verder terzijde te schuiven en ct de wenselijkheid en de noodzake- j^hheid van een hereniging van geheel oonesië verder geen rekening te °Uden." Rederij ZWAAG, Amsterdam. TEL. 42284 en 26544. ^Vaart, inlichtingen en plaatskaarten ook voorverkoop) DE RUYTERKADE, STEIGER 2 .Ook op ZONDAG! Dagelijks naar: afvaart 10 uur. ïeuwe attracties, dagelijks afvaart uur van de Sloterkade b/d Zeilbrug. Kinderen 4-12 jaar half tarief. L. Vraagt gratis dienstregeling I ""boten te huur van 200 tot 1200 personen. „Nog altijd ziet men", aldus spr., „de toetreding tot het federale gezel schap in Djocja als een soort neder laag en nog altijd maakt men zich geen voorstelling van een overwin ning, die eendrachtig samengaan op grondslagen Van democratie, federa lisme en samenwerking voor ons al len zou betekenen. Het is inderdaad niet zo, dat dit samengaan volledige afbraak zou betekenen van republi keinse organisatie. Integendeel, het geen daarin levend en doeltreffend is, zal dankbaar als versterking van het geheel worden aanvaard." Van Mook meende, dat het vraagstuk van de binnenlandse veiligheid geheel Indonesië betreft en dat dit door ge zamenlijke inspanning, zo goed moge lijk moet worden opgelost. De te behandelen stof van de confe rentie kan in een drietal groepen ver deeld worden: in de eerste plaats zal het overleg moeten gaan over de ver dere inwendige opbouw van Indonesië, vervolgens met de verhouding tussen Indonesië en Nederland en tenslotte over de zgn. interim-periode. In zijn slotwoord wees de Landvoogd er op, dat openbaarheid een der beste waarborgen is voor een goede behan deling van zaken en van eerlijk afwe gen van inzichten. In de wereld wordt telkens en bijna altijd door alle par tijen betoogd, dat spanning leeft bij en strijd gevoerd wordt door „het volk". Maar in werkelijkheid is het volk vreedzaam, het wenst vrijheid, maar ook orde, recht zowel als gelegenheid zijn arbeid te verrichten. Uit Kalioerang wordt gemeld: Het communiqué van de Commissie voor Goede Diensten van gisteren bevat de mededeling, dat de veiligheidsconimis- sie een rapport heeft ontvangen van de militaire assistenten betreffende de periode van 14 tot 21 Mei. Volgens dit rapport was deze periode „buitengewoon rustig". Aneta verneemt van, gezaghebbende zijde, dat de Nederlandse delegatie te Kalioerang heeft geantwoord aan de C. G. D. op haar vragen betreffende de conferentie van Bandoeng. In dit antwoord worden de doelstel lingen van de conferentie uiteengezet, zoals reeds in vele publicaties van de B.V.D. is geschied, terwijl voorts wordt verklaard, dat de conferentie van Ban doeng geen aanleiding kan zijn voor een discussie in de NederlandsRepubli keinse conferentie onder auspiciën van de C.G.D. De directeur-generaal der PTT maakt bekend, dat van 17 Juni tot en met 16 Augustus bijzondere post zegels voor sociale en culturele doel einden worden uitgegeven in de frankeerwaarden van resp. 2, 6, 10 en 20 cent, welke met een toeslag boven de frankeerwaarde van resp. 2, 4, 5 en 5 cent zullen worden ver krijgbaar gesteld. Van de netto-op brengst is de helft voor sociale doel einden en de andere helft voor cul turele doeleinden bestemd. Naar wij vernemen heeft de missie- procuur van de kleine Zusters van St. Joseph te Heerlen bericht ontvangen, dat Mgr. Q. Pessers O.F.M., apostolisch prefect van Kiang-Chow, die met vijf zusters van deze congregatie door com munisten was ontvoerd, leeft en volko men gezond is. Ook de vijf zusters ver keren in goede welstand. m 106. Het bleek, dat de dwerg een gang had gevonden die uitkwam op de onder grondse verbinding met de burcht. Hij was daar geweldig trots op en keek zijn grote vriend triomfantelijk aan met zijn pientere oogfes. Veel tijd hadden zij ech ter niet te verliezen en nadat zij de gang waren ingegaan en de deur achter zich hadden gesloten, spoedden zij zich naar de atoomwagens. Al spoedig hadden zij deze bereikt en even later gleed een der kleine voertuigen over de baan. In snelle vaart ging het naar de burcht! Inmiddels naderde het gevecht tussen de soldaten van Atlantis en de luipaardmannen ziin einde. De laatsten waren verre in de meer derheid, de Atlantismannen werden steeds meer teruggedreven en de uitslag leek dan ook niet twijfelachtig. Om geen nodeloze verliezen te lijden, begonnen zij zich terug te trekken en vluchtten toen de kans schoon was door de geheime gangen naar de atoomwagens. (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer heeft Woensdag in zeer snel tempo de diverse voor stellen tot Grondwetswijziging afge handeld en ze alle aanvaard. Het eerst beantwoordde de minister-pre sident de sprekers over de Indische paragraaf. Hij deed dit naar zijn lof felijke gewoonte kort en bondig en dit viel hem des te gemakkelijker, omdat de Senaat per saldo nogal mee gaand was gebleken en tenslotte ook al meer oog had voor de binnenlandse politieke consequenties dan voor het Indische vraagstuk. Op die regel heeft in ieder geval de heer Kropman 'n uitzondering gemaakt door de regering, zoals wij gisteren reeds releveerden, althans te vragen, zich uit te spreken over de waarheid van de berichten, dat zij bezig is met Djocja te onderhandelen over de struc tuur van de V.S.I. en de Unie. En dr. Beel heeft op die vraag geantwoord door te zeggen, dat men met de Repu bliek de grondvormen van de Federa tie en van de Unie moet bespreken, aangezien de Republiek krachtens de bedoelingen in de Federatie moet wor den opgenomen. Met alle respect, maar voorzover wij de overeenkomst van de „Renville" begrijpen en ook luidens de verkla ringen, die van Nederlandse zijde na het sluiten van die overeenkomst zijn afgelegd, moet de Republiek tot de voorlopige federale regering toetre den onder dezelfde condities als de andere deelstaten, om daar als deel van dit lichaam met Nederland over leg te plegen over' de structuur van de Federatie en van de Unie. Het ant woord van dr. Beel was vaag genoeg om geen enkele ongerustheid weg te nemen. En het kon dit zeker- niet op deze dag, waarop de overeenkomst van Djocja met de Sovjet-Unie be kend werd. De replieken waren kort en werden eigenlijk alleen gebruikt, door de heren Pollema en Molenaar om nog wat te vijlen aan de wankele constructies, die zij Voor hun houding tegenover deze Grondwetsherziening in eikaar hebben getimmerd. Het wetsvoorstel werd daar na met 2910 stemmen aanvaard. Zo ging het ook met het wetsontwerp tot instelling van het instituut van staatssecretarissen, waarbij de minister president na enkele opmerkingen van mr. Kropman de gelegenheid had, om uiteen te zetten, dat de toekomstige for mateur nog niet aanstonds staatsse cretarissen zal kunnen benoemen, maar wel met deze mogelijkheid zal kunnen rekening houden. Dit wetsontwerp werd z.h.s. aanvaard, waarbij de com munisten geacht wilden worden, tegen te hebben gestemd. Daarna kwam prof. Romme's initia tief-voorstel nopens de burgerlijke staat van beleg aan de orde, welk voorstel N en versteende reuzenslang, die naar schatting 40 tot 50 millioen jaar geleden geleefd heeft, is ontdekt SU een kolenmijn op Spitsbergen. De is volledig in de steen ingegroeid lt0 frgt op haar rug. De breedte van de Lof.13 36 centimeter en de doorsnee van lijf 28 centimeter. Men kan tien me- iq ,van het lijf zien, de rest verdwijnt rots' waar naar schatting een even fr;„p' stuk nog verborgen zit. Men V A dat de slang verdronken is in tropisch meer. Indien dit waar is, °P Spitsbergen 50 millioen jaar ge- eenzelfde klimaat geweest zijn als OS in Flnrirln V ri olgens kortelings gepubliceerde be richten van de Britse admiraliteit tij. zou het aan een seinfout te wijten Lr geweest, dat twee Britse torpedo- 'ttjVagers zeven jaar geleden bij de frjJfr om Kreta verloren gingen. Admi- Cunningham, die destijds de lei- d van de operaties in de Mid- frp fr^se Zee, heeft verklaard, dat hij ^2 Mei 1941 een ijlboodschap ont- i'Wó Waarin stond, dat de slagschepen 'Uoj-.frfr Elizabeth" en „Barham" zonder rLan u eermunitie waren. De bood- •Vog tiad echter moeten luiden, dat de ''hom schepen volop munitie hadden, rpty" was n.l. overgekomen als iNs»9* aanlciding hiervan werd aan de -1ce,, cfrepen opdracht gegeven terug te Mhp-i naar Alexandrië, waardoor de r't" pboot jagers „Kelly" en „Kash- Sd'. etl prooi werden van de „Deutsch- dans-girls van 't Nippon-theater in okio hebben zich losgemaakt v viKuucu ziw losgemaakt b "fret u hun vakverbond, „omdat de tj^lerv,'1 Heden te veel over afbeids- Kp„?fr praten en wij willen meer h*11 de „in om te dansen." De leidster Om danseressen zei: „We kunnen «„"te,, biet veroorloven zoveel tijd aan willen betere worden en geen conferen- et ir 'frgang van de volgende week eo l de oorlogsbiefstuk en de t frdeids-lunchschotels in de «wutants opnieuw bun intrede doen. Teneinde landbouwproducten voor de export te kunnen uitsparen, heeft het ministerie van handel bepaald, dat een biefstuk in de restaurants niet zwaar der dan 50 gram mag zijn, terwijl de „koude schotels" geen distributie-artike len mogen bevatten. Tijdens warme maaltijden mag slechts één schaal ge rantsoeneerd voedgel worden opge diend. De welbekende Deense „Smoer- gaasbord" blijft echter verkrijgbaar, daar vis, wild en gevogelte en alle soorten sla niet op de bon zijn. immy Dodard, 11 jaar, en Robert Pe terson, 12 jaar, besloten, na in ge- illustreerde kindertijdschriften de grondbeginselen der aviatiek te hebben bestudeerd, nu eens tot de practijk over te gaan. Zij wisten aan de waakzaam heid van het personeel van het plaatse lijke vliegveld te ontsnappen, en gingen met een één-motorig vliegtuig met twee plaatsen de lucht in. Na een vlucht van bijna 200 kilometer, die hen tot vlak bij de grenzen van Texas bracht, keer den zij naar hun uitgangspunt terug en voerden een onberispelijke landing uit. Toen de politie-agent van het vliegveld hen ondervroeg, zeiden zij eenvoudig: „Alles liep op rolletjes." De agent noem de de handelwijze der beide kinderen „onwaarschijnlijk." De firma,, die de toestellen maakt, heeft als slagzin „Onze vliegtuigen vliegen bijna zonder piloot." ook in de Senaat niet behoorlijk ver dedigd en in zijn volle consequenties doordacht behoefde te worden, omdat het al evenmin als in de Tweede Ka mer behoorlijk werd bekritiseerd. De heer Van Voorst tot Voorst vond het hele voorstel eigenlijk overbodig, om dat de huidige Grondwet naar zijn me ning ruimte genoeg biedt, om hetzelfde doel te bereiken, maar hij wilde daar kennelijk geen gevolgen aan verbinden en hield de Kamer zelfs voor, dat vroegtijdige inschakeling van het mili taire apparaat altijd nadelig werkt. Het was natuurlijk een kolfje naar de hand van de verdediger van het voor stel, prof. Romme, om de communisten nog eens het een en ander toe te voe gen en dit was ook wel zijn voornaam ste taak. Na enige re- en dupliek werd het voorstel glad aanvaard met uitslui tend de stemmen der communisten te gen. Het voorstel nopens de opneming van een bepaling in de Grondwet, die het mogelijk maakt aan een Koning of Ko ningin, die afstand heeft gedaan, een jaargeld toe te kennen, werd zonder enige discussie en zonder stemming goedgekeurd. Zoals gemeld, is de staking in de bloemenhandel ten einde. Nu door alle daartoe gerechtigde handelaren weder om normaal op de bloemenveilingen wordt gekocht, heeft het geen zin meer de tijdelijke buitenwerkingstelling der erkenningseisen voor detailhandel en binnenlandse groothandel in bloemiste rijproducten te handhaven. Het bestuur van het bedrijfschap voor sier- en teeltproducten heeft besloten met het desbetreffende besluit, hetwelk werd bekend gemaakt 20 Mei j.L, in te trekken met ingang van Donderdag 27 Mei 1948. Ambtenaren van de PRAC te Gro ningen hebben tijdens een collaboratie- onderzoek bij J. ter H„ fabrikant te Veendam, tussen een hoop lompen een bedrag van ƒ85.000.gevonden. Bij nader onderzoek werden op andere adressen nog zeer belangrijke geldbe dragen aangetroffen, welke eveneens afkomstig waren van J. ter H. Men constateerde in de boeken van deze fabrikant enorme knoeierijen. Het onderzoek, dat in samenwerking met enkele inspecteurs van de belastingen werd verricht, is nog in volle gang. J. ter H. is in verzekerde bewaring ge steld. Vervolg van pag. Ij In de achterhoede heeft Kraak het niet zo bijzonder moeilijk gehad en wat hij kreeg heeft hij goed verwerkt. Er was in deze defensie zo nu en dan wel eens een element van onzekerheid, om dat de backs nogal eens onnodig en wat onzuiver op hem terugspeelden. Vooral Van Bun was in het begin niet zo safe, maar later herstelde hij zich en toen kwam hij op eenzelfde hoogte als Schijvenaar, die over het algemeen toch wel een goede partij heeft gespeeld. Nog geen dertigduizend toeschou wers waren er in het Oslose Ulleval- stadion aanwezig, toen Nederland met grote overtuiging startte. Het veld was enigszins glad door de lichte regen, die er zo nu en dan viel, maai dat was voor de oranjehemden geen bezwaar om een paar maal achtereen met zeer veel allure op Torgersen af te zwermen. Resultaten leverden deze aanvallen, waarin vooral Wilkes ac tief was, evenwel niet op. Geheel onverwacht nam Noorwegen toen na zes minuten spelen de leiding. Van Bun had even buiten het straf schopgebied hands gemaakt. De verde diging stelde zich niet geheel goed op en daardoor kwam de bal bij 'n volko men vrij staande Sörensen, die eerst nog de paal op zijn weg vond, maar daarna de bal rustig achter Kraak kon depo neren. Ook Devroet kreeg een vrije trap even buiten het strafschopgebied te nemen, maar onze aanvoerder schoot over. Lang zamerhand herstelden Stoffelen en Van Bun zich na een zwak begin en daarna werd de druk op het Noorse doel steeds groter. Rijvers kreeg een prachtige kans om de gelijkmaker te scoren, maar hü zelf dacht dat hij buitenspel stond en daarom aarzelde hij even. Juist voldoende voor doelverdediger Torgersen om uit te lopen en het dreigende gevaar te bezweren. In die periode stonden de Nederlandse ach terspelers op de middenlijn en loste Schij venaar enkele schoten op doel, terwijl aanvoerder Devroet de ziel van de steeds terugkomende aanvalsmachine was. Behalve Roozenburg werd ook Wilkes zwaar gedekt door de rechtshalf van de Noren en ai zocht de Xerxesman enkele malen verluchting door naar links af te dwalen, de Noor bleef hem volgen en week niet van zijn zijde. De weinige aan vallen van de Noren waren gevaarlijk door hun verrassende opzet en de snelheid, waar mede de bal werd gespeeld. Aan de afwer king mankeerde veel. De gelijkmaker van de oranjehemden was zeer fraai. Van Stoffelen ging het naar De vroet, van de aanvoerder naar Rh ver», die als altijd uiterst beweeglijk was en overal en op het juiste moment opdook. De Bre- danaar stuurde het leder naar Clavan, die een scherp schot inzond, dat vla de paal in het doel terecht kwam, Il. Er waren toen 33 minuten gespeeld. In de tweede helft droegen de Noren er zorg voor, dat de strijd niet zo eenvoudig was. Dahlen, de linksbuiten en Kvammen, de geroutineerde rechtsbinnen, kregen en kele goede scoringskansen, maar ook zij profiteerden er niet van. Tweemaal ontkwam het Nederlandse doel op het nippertje aan een doorboring en kon men slechts redden ten koste van een hoekschop. Daarna nam Nederland weer het initiatief. Een vlie gend schot van Wilkes suisde over de lat en een dribbel van Rijvers, na elf minu ten, werd besloten met een gevaarlijk schot, dat de doelman niet kon houden. De bal caramboleerde via de handen van Tor gersen en de paal juist over de doellijn, waar de achterspeler Lund hem wegtrap te. Volgens veler mening had de bal be slist gezeten. Een schot van Stoffelen, vlak onder de lat, werd tot hoekschop getipt, Rijvers passeerde vervolgens weer enkele tegenstanders, maar ook zijn schot had geen succes. Dertien minuten vóór tijd eindelijk kreeg de kleine Nederlandse kolonie op de Ulleval-tribunes weer gelegenheid triomfantelijk het rood-wit-blauwe vlag getje te zwaaien, waarmee zij haar aanwe zigheid aanduidde. Wilkes passeerde op zijn bekende handige manier twee No ren en schoot. Hij had geen geluk, want de bal stuitte af op het lichaam van de achterspeler Holmberg. Maar ineens stond Van der Tuyn met het projectiel voor zijn voeten op schotsafstand en hoog onder de lat volgde toen de voltref fer waarmee Nederland zijn eerste wed strijd tegen Noorwegen won en zijn on geslagen record van dit seizoen op fraaie wijze onderstreepte. De balans is: Nederland 4 2 2 0 6 116 Kampioenschap van Nederland: E.D.O. —Go Ahead, B.V.V.—Heerenveen. Promotie-degradatie tweede klas: DOSKO—Helmond. Bekerwedstrijden: IWVVA, DWV Neptunus, HollandWageningen, DF CFortuna, Zwolse BoysCHRC, Con cordia SVDRoermond, AchillesEm- men, LimburgiaSc. Emma. District I promotie-degradatie: Hertha Stichtse Boys, St. PancratiusNeer- landia, SpaamdamThe Unity. District II: MeerburgZwart Blauw, U.S.C.Geluksvogels. Bij besluit van de staatssecretaris voor Financiën, de heer W. Alons, is met ingang van 26 Mei een wettelijke regeling vastgesteld, waarbij het voor oorlogse Javabank-papier en de voor oorlogse muntbiljetten van de Javase Bank wederom tot* wettig betaalmiddel zijn verklaard en dus tot de volle no minale waarde naast de na de oorlog uitgegeven bank- en muntbiljetten als algemeen betaalmiddel geldig zullen zijn. Dat zal zeker niet gebeuren als de Hollandse huisvrouw méér sla bij de maaltijden zou geven. Niet alleen b'ij de warme maal tijd, maar óók bij het brood smaakt sla uitstekend. Sla is zeer gezond en verveelt nooit als ze goed wordt aangemaakt, De lekkere ingrediënten heeft De Gruyter: deze week een voortreffelijke, zachte azijn en een kruidige mosterd, die verse sla eer aandoen. Van 28 Mei t/m 3 Juni bij elke fles azijn een potje mosterd voor slechts 10 cent! M* (Adv. De pianiste Germaine Deveze, (Frankrijk), heeft de pianosectie van het internationaal muziekconcours te Scheveningen gewonnen. Zij verwierf 8 van de 11 stemmen in de jury. Op het galaconcert van Zaterdag a.s. zal zij het pianoconcert van Tsjaikowsky ten gehore brengen. De tweede prijs was voor Pierre Jean Claude Barbizet, (Frankrijk), met 7 van de 11 jurystem- men. Er werden twee zilveren medail les uitgeloofd, nl. aan Maria Heroyor- gou, (Griekenland), met 7 van dé 11 stemmen en de Hongaar Robert Weiss met 6 van de 11 stemmen. De twee bronzen medailles waren voor Peter Walfish (Palestina), met 8 van' de 11 stemmen en de Engels man Ronald Smith, met 7 van de 11 stemmen. In verband met de grote bonnen affaire in Hoogeveen zijn nog gearres teerd de Hoogeveense slager A. W. als mede J. G. te Emmen en F. te Nieuw Weerdinge. Gebleken is, dat de gear resteerden zich niet alleen bezig hiel den met handel in bonnen, maar ook met de verkoop van zwart vlees, af komstig van de clandestiene slachtin gen. In ons verslag over de vergadering van de bondsraad der R.K. Bond van transportarbeiders „St. Bonifacius" meld den wij, dat de voorzitter, de heer J. Boeren, het feit, dat eind 1947 het leden aantal de 10.000 nog niet had bereikt, toeschreef aan het onderbrengen van transportarbeiders in andere organisa ties van waar zij thuis horen. „Met name het Spoorweg- en Trampersoneel, dat is aangesloten bij „St. Raphael." In feite is de situatie zó, dat de bond „St. Raphaël" juist de organisatie van het Spoorweg en Trampersoneel is en dat de heer Boeren gezegd heeft, dat het personeel van de A.T.O./Van Gend en Loos bij „St. Bonifacius" en niet bij „St. Raphaël" thuis behoort. Voor het tijdvak van 30 Mei tot en met 12 Juni geeft elk van de volgende bonnen recht op het kopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 806: brood (geldig t.m. gr. zachte zeep en 409 Algem. 1600 5 Juni) 410 Algem. 3 eieren 411 Algem. 400 gr. brood of 1 rants. gebak 413 Algem. 250 gram 250 gram soda 415 Algem. 750 gram suiker, boterham- strcoïsel enz., of 1500 gr. jam, stroop enz., of 750 gram versna peringen 405 Reserve 800 gr. brood (geldig tm, 5 Juni) 408 Reserve 400 gram brood (geldig tJn. 5 Juni) BONKAARTEN KD, KE 806: 909 Algem. 400 gram brood (geldig t.m. 5 Juni) 910 Algem. 3 eieren 911 Algem. 400 gram brood of 1 rants. gebak 913 Algem- 500 gram zachte zeep en 500 gram soda 915 Algem. 750 gram suiker, boterham strooisel enz., of 1500 gram jam, stroop enz., of 750 gram versnape ringen 905 Reserve 400 gram brood (geldfg t.m. 5 Juni) 908 Reserve 500 gram bloem of zelfr. bakmeel of kinderméel of kin derbiscuits TABAKS- EN VERSNAPERINGEN- KAARTEN ENZ. QA, QB, QC 802: 55, 59 Tabak 2 rants, sigaretten of kerf tabak 57 Versnaperingen 200 gram versnape ringen of 200 gram suiker, boter hamstrooisel enz., of 400 gram jam, stroop enz. 60 Versnaperingen 100 gram versnape ringen of 100 gram suiker, boter hamstrooisel enz., of 200 gram jam, stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds Vrijdag 28 Mei worden gebruikt. Zachte zeep en soda zullen niet overal direct verkrijgbaar zijn. Niet aangewezen en vernietigd kun nen worden de bonnen: 364, 365, 864, 865 Melk, 370, 371, 372, 377, 874, 876, 877 Reserve. Het Nederlandse motor-team, dat j.L Zondag heeft deelgenomen aan de inter nationale terreinwedstrijden nabij Bo logna, heeft daar enige opmerkelijke resultaten geboekt. Rieman uit Doetin- chem behaalde in het eindklassement de eerste prijs vóór de Belgen Jansen en Meunier.; Jansema uit Hengelo en de Hilversummer Van Heukelom bezetten de vierde en vijfde plaats. De landen- bokaal werd toegekend aan Nederland. De eerste manche werd gewonnen door Jansema, de tweede door de Belg Meu nier; Rietman bezette daarbij de tweede plaats. Alle Nederlanders kwamen uit op speciale Matchless-terrein-motoren. (Van onze dammedewerker) Jaren geleden hebben enige promi nente dammers gezocht naar wijziging in de spelreglementen en in de punten waardering, want het damspel was dood of zou aan de vele remisepartijen te gronde gaan. En inderdaad werden toen in belangrijke toumooicn te veel gelijke spelen verkregen. Maar dat lag niet aam het damspel met zijn rijke scha keringen, maar aan de spelers, die te weinig durf toonden» Het beste bewijs daarvan werd tot nn toe geleverd in het huidige tournooi om de nationale dam titel, waar van de 56 reeds gespeelde partijen er 29 tot een overwinning wer den gevoerd. Meer dan de helft dus; een ongedachte weelde! En al werden dan ook in deze zevende en achtste ronde enkele partyen remise, dan woog de inhoud van het geleverde spel ruimschoots op tegen de vroeger vaak tam gespeelde remises d'accord. De partij tussen Leijte en Roozenburg bijvoorbeeld was van prachtig kaliber, waarvan men in hoge mate kon ge nieten. En daar geen van beide spel eis, ondanks de moeilijkheid van het spel- genre, fouten maakte, moest de beslis sing wel vallen met een puntenverde ling. Ook de remisepartij van Huisman tegen Suijk, welke liefst 6'é uur duurtJe, was een demonstratie van hoe het dam spel gespeeld moet worden. Trouwens tie Leidenaar was ditmaal goed op dreef, want in een keurige aanvalspartij 61) Ik huiverde. Haar steur: klonk zo vlak en droog als een rasp. „Je moet daar een reden voor hebben," zei ik. „Ik had een broer. Eén meter vijf en tachtig, met haar zó blond en krullend, dat bijna geen meisje er met haar vin gers af kon blijven. Hij was twee jaar ouder dan ik. Hij nam me altijd mee uit dansen, om me mijn verlegenheid en m'n schutterigheid af te leren. De dag voor D-day sprong hü met een para chute boven Frankrijk uit een vliegtuig. Hü klopte in Le Mans bü het verkeerde huis aan. Het was een Frans huis, maar niet het goede. We hoorden naderhand, dat hü begraven was. De lui, die hem erbü lapten, wisten te ontkomen. Soms dreig ik gek te worden, als ik er aan denk. „Als het Andy was geweest, zou lk er net zo over gedacht hebben," zei Arab zacht. op een keer door Chuck binnengesmok keld zullen worden of al binnengesmok keld zün," zei Georgia. 1 „Hpe kwamen jullie er achter?" vroeg ik. „We zün tamelük goed ingelicht over de verblijfplaatsen van de meeste van de lui, die we zoeken. We houden ze in de gaten. Van lieverlede verdwenen er enkelen van Cuba. In New York werd er een onvoorzichtig', zodat hü herkend werd en verhoord. Hü wist niet veel, maar genoeg, om ons op Cuba een spoor in handen te geven. Chuck heeft een handlanger op Cuba, die daar de klan ten bü elkaar trommelt. Veel moeite kost hem dat niet. Zodra de zaak eenmaal liep, schreven de mensen, die New York bereikten, naar hun vrienden op Cuba, denk ik. Een van de onzen ging de gan gen van Chuck's handlangers na tü- dens een zogenaamde vistocht met een stuk of twaalf/ collaborateurs aan boord. Hü vertrok van Havana en ging naar Florida, ter hoogte van Kaap Sable, waar hü des nachts een andere boot ontmoette. Daarna keerde hü terug. Toen hü in Havana terugkwam, had hy geen passagiers meer aan boord. We probeerden Chuck ook na te gaan. maar hij was te uitgeslapen. Niettemin wis ten we het registratienummer van zün boot aan de weet te komen en begonnen we süq huis ia fori Myers Ln het Ofte te houden. Het eigenaardige was echter, dat er nooit passagiers aan boord wa ren, als hü terugkeerde. Daarom, toen Chuck op een keer een uitstapje naar New York maakte, werd ik als garde robejuffrouw in een zaak gezet, die door een goeie Fransman gedreven werd. Iemand anders knoopte een kennisma king met hem aan en' nam hem mee naar die club." „Eén ding begrijp ik niet," fluisterde ik, „dat is, waarom je je zoveel last op je hals hebt gehaald. Toen je Chuck's boot ontdekt had, had je toch de Grens wacht in de arm kunnen nemen?" „Je denkt misschien," zei Georgia koel, „dat we op Chuck en zün bende aasden? Laat ik je dan vertellen, dat die ons geen cent interesseerden. Per- soonlük heb ik wel een appeltje met hem te schillen maar dat staat hier buiten. We vonden het juist prachtig dat hü collaborateurs wilde smokkelen." „Wa?" zei ik. „Op Cuba konden we niets tegen hen uitrichten," zei ze zachtjes. „Dat wil zeggen, als we niet van moord beschul digd wenstpn te worden en dat wensten we zeer zeker niet; Hun aanwezigheid op Cuba was niet in strüd met de wet. Het waren geen boeven van groot formaat. Ze konden niet van Cuba gedeporteerd worden. Maar als ze op slinkse wü&e ons land felgöSnfcEanïen, gan konden ze naar Frankrük teruggestuurd worden. Dat kwam ons juist goed van pas." „Slim,'' zei ik. „Heel slim en heel ve- nynig." „Daar is niets venünigs aan," fluis terde ze toornig. Ir Frankrük zouden ze op een behoorlüke wijze berecht wor den. Wanneer er iets tegen hen bewezen kon worden des te beter. Zo niet, dan moesten ze maar zien, hoe ze zich ver stonden temidden van een volk. dat ze verraden hadden. Ik noem dat gerechtig heid. De mensen, die aan hen ten slachtoffer zün gevallen, zün slechter behandeld." „Daar kan ik inkottr.en," mompelde ik. „Ik neem dat woord „venünig" terug." Wat me zo schokte, was het idee, dat een meisje als Georgia van zo'n ü8k°ude haat bezeten was, lang nadat de oorlog was afgelopen. Misschien zou lk ln haar plaats net zo gevoeld hebben. „Maar luister eens," zei lk, „zodra jullie er toch In New York een stelletje achter de tralies zetten dan zou zich dat als een lopend vuurtje verspreiden, zodat degenen, die nog op Cuba waren, zich wel zouden wachten, hierheen te ko men?'* „Juist," zei Georgia. „En daarom heb ben we er nog niet één achter de tra lies gezet, behalve dan die eerste. We wilden wachten, totdat Chuck met zyn bende do hele kliek van Pub» fclttheen getransporteerd had. Sinds de laatste twee ladingen, die hü overgebracht heeft, zün we ze allemaal, stuk voor stuk, nage gaan. Het eerste waar ik achter kwam, zodra lk hier was, dat was die vracht wagen. Ik gaf het registratienummer naar New York door en toen zijn er da- delük een paar van onze 'lui achteraan giegaan. Daarna hoefden we de wagen niet meer helemaal te volgen, want we vangen hem in New York op. Hü komt altüd 's nachts binnen door de Holland Tunnel. Ik hoef alleen maar naar New York te telefoneren, hoe laat de wagen vertrokken ls. Nog één lading na deze en we hadden ze kunnen laten arreste ren. Er zün or niet veel ln Havana meer over. Ik kan wel huilen, dat ze me ontglippen." „Dat zal niet gebeuren,'* zei ik. „Maar Arab heeft toch gezegd „Chuck zal de woonschuit niet te Punta Rassa vinden," fluisterde ik. „En binnen twaalf uur is de politie van alles op de hoogte, zelfs al loopt het met ons verkeerd.'* „Prachtig," zei Georgia, „dan is mün hart gerust.'* had hy daags tevoren reeds de Almeloër A. Jurg geklopt. De gebroeders Jurg kwamen er trouwens in deze beide ron den nogal bekaaid af. Beiden boekten zü slechts één punt en dat was tegen respectievelijk P. Beers en B. Dukel. En daar hebben zü zelfs nog voor moeten vechten. Dat J. Jurg in een groots op gezette centrumpartü van Piet Roozen burg verloor, was geen schande, omdat deze laatste nu eenmaal in een kam- pioensvorm verkeert. Zeer fraai was ook het geleverde spel in de party tus sen de beide peletonaanvoerders Laros en Van Dük. Laatstgenoemde probeerde, van een Hollandse partü uit, een va riant van de Franse kampioen Raichen- bach nieuw leven ln te blazen. Maar de IJmuidenaar weerlegde het spel op de juiste wjjjze en won overdonderend. Maar Van Dük behield zün kansen door in de volgende partü gedecideerd van Ligthart te winnen. Deze leek ons trouwens een weinig gedeprimeerd door zijn slechte resultaten, want ook zyn remiseparty met Van der Staaij was voor zyn kunnen slechts matig te noe men. Beers hield zich de vurig vech tende Laros op kuildige wüze van het lijf, al leek het lange tüd, dat de Noord- Scharwouder de heldendood zou ster ven Dat een lichte dreiging in de positie funest kan *Un voor de juiste spelop houw, ondervond de jeugdige Suük tegen de routinicug Dukel. Regelmatig ver grootte deze zijn aanval om tenslotte in een lang, maar keurig afgewikkeld, eindspel de laatste tegenstand van zijn partner te overwinnen. Dat Doornbos van de Rotterdammer Van der Staaü verloor, wa® zo langzamerhand geen openbaring meer, wel dat hij zijn eerste tournoolpunt aan de wedstrijdleider kon melden. Keiler was nog wel zijn tegen stander, die een lelijke steek liet vallen, omdat hij ln de volgende stelling de winst voor het grijpen had: Zwart: 10 schijven op 1116, 19, 21, 23 en 24. Wit; 10 sehüven op 25, 28, 30—33, 35, 36, 38 en 43. Keiler aan zet speelde 1217 en na een lang en moeilük eindspel werd het remise. Met 11—17 gaat het spel ver loren als volgt: 43—39A, want op 31—26 volgt natuurlük 21—27 en 16X27 ge wonnen, 13—18, 39—34, 23—29, 34x23, 18X29, 31—26, want op 31—27 ls 12—18 beslissend, 21—27, 32X21, 16X27, 38— 33, 29 X 38, 32 X 43, 24—29, 43—38, 12— 18 gewonnen! Een schitterende winst. A op 31—27 is de langste verdediging nog na 13—18, 43—39, 23—29!!, 39—34, 29 X40, 35 X 44, 24X35, 33—29, 21—26, 36—31, 26X37, 32X41, 17—21, 38—32, 1217, 41—37, 1520 en zwart wint ge makkelijk. Een lelük klontje uit de pap voor de huidige kampioen! Trouwens het zat Keiler ook in zyn partij tegen Leüte niet mee, want de Utrechtenaar toonde zich, evenals tegen Roozenburg. ongenaakbaar en wist de veilige remisehaven te bereiken waax- (WQT&t VervolgdI mede hij twee fraaie prestaties leverde J. METZ

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 3