KOOR KATHOLIEK HAARLEM Engelse gasten arriveren te Heemstede D Verdedigster vraagt onmiddellijke invrijheidstelling van Kicken MENSEN Opvallend stijlvolle uitvoering van Mozart-programma Haarlem krijgt Deense gasten Morgen beginnen de wedstrijden Over opslagplaatsen, schoolmelk en een brug Geen zesde wethouder te Rotterdam AAIEN en VAN WEERT „Kom maar een pondje boter halen, agent" AGENDA Rechtbank kon aan verzoek niet voldoen Eerste Kamer over pact van Brussel VRIJDAG 28 MEI 1948 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING Bestrijding coloradokever ipf n iigpp WIJ VRAGEN BEN GOEDEWAGENli Anegang 46 Burgerlijke Stand Ik laat me niet omkopen Gebakken vis en aardappelen Klachten van omwonenden I DIST RIBUTIENIEUWS Begin van uitwisseling met Veille Modeshow in Brintkmann Korte brand Bleekenber gh-touirnooi van D.S.S. Patroonsfeest „Onze Gezellen" Begunstigers „Haalrlems Bloei" naar Hoorn Wederopbouw ZANDVOORT Terug uit Ind'ië Burgerlijke Sftand RAAD HEEMSTEDE Tentoonstelling kinder tekeningen Aanklacht tegen „De Waarheid" Geen audiëntie door RICHARD POWELL (Wordt v&rjsiplgd^J^iJ|jj. eert Christelijke beginselen komen niet tot uiting Beurs van Amsterdam Sot 100% Eerst in 1930 bezat onze Bisschopstad een groot, katholiek gemengd koor. dat onder le.iding van Hubert Cuypers, later van* Eduard van Beinum, twee orato rium-uitvoeringen gaf, en, wat van niet minder belang is, dat ook optrad bij plechtige herdenkingsfeesten, o. a. van Pauskroning en Kathedraalbouw'. Dat grote, katholieke koor, is geluk- kig na de oorlog, thans onder directie van Albert de Klerk, herrezen. Iets, waarop de hoofdstad niet eens kan bogen. De opzet is dezelfde, in de pro gramma-samenstelling is echter iets afgeweken: niet op de eerste plaats grote oratorium-, maar ook kleinere werken, die minstens evenveel artistieke waarde bezitten en bovendien hier zo goed als onbekend zijn. Binnen een tijdsverloop van slechts twee en een half jaar zijn reeds een tiental dusdanige werken uitgevoerd. Eén dier werken: Mozart's fraaie Lauretaanse Litanie, werd thans her haald, terwijl het programma gecom pleteerd werd door twee andere werken van deze grootmeester: het Graduale „Sancta Maria" en de .Plechtige Be- lij dens-Vespers". Het blijft echter niet bij een oprich ting en instandhouding van een groot koor en een goede programmakeuze, de wijze van uitvoering en dit geldt eigenlijk als het allervoornaamste is steeds, ook nu, opvallend goed. Dien tengevolge mag gerust worden beweerd, dat de beoefening van de toonkunst onder de Haarlemse katholieken niet ten achter staat bij die op ander cul tureel terrein. Dirigent De Klerk liet de gehele avond to de vereiste stijl, vooral licht, sierlijk en voornaam, zingen en spelen. Er wa ren momenten, bijzonder in de Litanie, die hoffelijk-Weens, zelfs enigermate aristocratisch aandeden. In hoge mate viel deze avond op, hoe een fraai sluitend geheel de dirigent verkreeg tussen de vocale en instru mentale stemmen. Hoe de orkestpartij, die dikwijls de zang met fijne arabes ken omrankt, zo licht boven en tussen de zangpartij zweefde. De Klerk's aan dacht was niet alleen naar het koor, maar ook tevens en voortdurend op het orkest gericht. De intenties van de dirigent werden door het koor en de H.O.V. vrijwel direct en nauwkeurig opgevolgd. Het koor is qua ensemble vooruitge gaan. de bassen geven meer fond en de tenoren voegen zich qua volume en timbre beter in het geheel. De dames stemmen klinken zoals altijd: nobel en beheerst. Het solo-kwartet bestond ditmaal uit José Candel, sopraan, Elsa van Bueren, alt, Lex Karsemeyer, tenor en Peter de Vos, bas. Ondanks het tamelijk kleine klankvolume van de alt klonk de bwartetzang voldoende evenredig. De sopraan schonk vooral voldoening in haar mooie, fijn-lyrische solo; ,,Laudate Dominum". Van Peter de Vog kan weder zijn sonoor geluid en goede dictie worden geroemd. De tenor voldeed min der in de coloratuur-zang, al was het tempo hiervan (vanaf Regina Patriar- charum) blijkbaar ai behoedzaam ge nomen. De opkomst van Haarlems katholie ken was meer dan bevredigend, het succes in stijl, niet luidruchtig, wei spontaan. OL. KOOP Volgens officiële bekendmaking moet tiet gewas op alle met aardappelen be- teelde percelen in de periode van 31 Mei tot en met 9 Juni bespoten worden met water, waaraan is toegevoegd 500 gram Calciumarsenaat per 100 liter water. Het is niet geoorloofd het gewas te begieten of te besprenkelen. Met nadruk wordt gewezen op het grote belang dat gelegen is in een juiste bespuiting van gewas, zulks in verband met de export. Nog niet alle telers van aardappelen hebben voldaan aan de verplichte op gave van de beteelde oppervlakte aan de Dienst van de Hout, de plantsoenen en de begraafplaatsen. Kleverlaan no. 9 Haarlem, met vermelding van naam en adres en nauwkeurige omschrijving van de ligging der percelen. Mede in het belang der telers wordt dringend alsnog onverwijlde opgave ver zocht met vermelding of de teler zelf voor bespuiting zorgt, dan wel of dit van gemeentewege moet geschieden. In geval van verzuim volgt, onverminderd proces-verbaal, bespuiting van gemeente wege tegen verhoogde kosten. Albert de Klerk, de dirigent van het koor Katholiek Haarlem waarvan de beteke nis voor het katholieke~leven in Haarlem gisteravond opnieuw duidelijk is gebleken. Wij eisen een wagen van (Adv.) GEHUWD: J. M, G. Hoes en H. Bruins; H. Comelissen en M. Reinalda; D. J. de Groot en J. J.»L. Huson; A. G.' Wigman en M. I. de Lee; J. P. Boer- rigter en C. H. Stoop; F. M. C. Jeschar en W. C. S. Pastora; H. van Loenen en C. D. Roosen; C. A. Fünckler en E. G. J. Schulte; W. J. Stoute en B. van Lunteren; C. Kelderman en D. J. Stijn man; H. Poppen en C. A. Roobol; G. Visser en J. M. Gerritsen; J. W. Dis- beschl en H. T. Abbink. GEBOREN: J'. M. van der Meen— Joosten z; H. E. van der HorstBruin- sraa z; E. Bolland—van Niel z; C. M. J. Leef lang—Evers z; W. M. Sleper— Meiland z; J. M. Bakker—Töns z; Z. J. P. J. de Vries—Cassa z; R. van der HoevenTuininga z; c. E. m. Uitten- daalvan Opzeeland d; A. Hiemensz Meerts d M. de Grootvan Waveren d; C. E. Huneker—Tromp d; L. Terwee van der Haven d; G. R. Krooder— Biuekens d; F. HomfeldOomen d. Een vertegenwoordigster van het dorpje Ilpendam, mevrouw W. D., stap te vanmorgen de Haarlemse rechtzaal binnen. Een lange veer stond vervaar lijk schuin op haar hoed, terwijl -een grote boodschappentas, die zij vol in haar hand had, haar deed kennen als een ijverige huiskoningin. Bij een van haar boodschappentoch- ten, die jij per fiets in haar dorp maak te, had een agent haar onlangs betrapt op het feit het was 's avonds dat zij zonder licht reed. Een bekeuring vrezend had mevrouw D. toen al het mogelijke gedaan om de politieman in functie in zo goed mogelijke stemming te brengen. „Kom bij ons op de boer derij maar een pondje boter halen", was haar grootste troef. De agent was ech ter ondanks alles onverbiddelijk geble ven. Naast een bonnetje voor zonder licht rijden, werd er proces-verbaal te gen haar opgemaakt terzake het om kopen van een ambtenaar in functie. Voor dit laatste zat zij vanmorgen in het tranenbankje voor de Haarlemse politierechter. „Onbekookt hebt u ge handeld", zei deze, terechtwijzend. „Het ging per ongeluk", antwoordde verdach te. verontschuldigend. De Officier van Justitie hield er een andere mening op na. „Ze heeft het niet per ongeluk gedaan. Ze is oud en wijs genoeg om te weten wat ze zegt. Omkoperij ligt er dik bovenop. Hij eiste een geldboete van f 50. De politierechter meende, dat be schuldigde „het uit onbenulligheid had gedaan", f 30 zal mevrouw D. moeten betalen voor het aanbieden van een pondje boter aan een ambtenaar in functie. Het gemeentebestuur heeft klachten ontvangen over ernstige hinder, ver oorzaakt door de onaangename walm en damp afkomstig van enige hier ge vestigde bedrijven, waar vis en derge lijke artikelen worden gebakken. Zelfs in een der Haarlemse ziekenhuizen on dervinden de patiënten deze hinder. De bij het koken van olie en het bakken van vis vrijkomende dampen zijn ook in hoge mate schadelijk voor de kwa liteit van levensmiddelen als vlees e. d., wanneer de dampen met die artikelen In aanraking komen. Een visbakkerij heeft dus ook een ongunstige invloed op de levensmiddelen, aanwezig in na burige slagers- en poelierswinkels. Gebleken is, dat in de hierbedoelde bakkerijen vaak zeer onvoldoende maat regelen zijn getroffen om die onaan gename en schadelijke dampen behoor lijk af te voeren. In de meeste gevallen is het, op gron<j van de bestaande wet telijke bepalingen, voor het gemeente bestuur niet mogelijk de oprichting van een dergelijk bedrijf te verhinderen en evenmin om later bepaalde eisen te stellen aan de inrichting van een der gelijk bedrijf. Daarom stellen 3. en W. de raad voor de politieverordening aan te vul len met een nieuw artikel 175bis, lui dende als volgt: ,,Hët ls verboden een Inrichting te gebruiken voor het bakken van vis en/of aardappelen, indien B. en W. de exploitant schriftelijk kennis hebben gegeven, dat zijn bedrijf naar hun oor deel schadelijkvoor de gezondheid van of uitermate, hinderlijk voor de om wonenden is." Bij gunstig weer zal de Haarlemse Postfanfare Dinsdagavond 1 Juni een muzikale rondwandeling houden door Aerdenhout. Vejtrek te circa half acht van de halte Viersprong. BIOSCOPEN: Rembrandt: Mens, durf te leven, a.l„ 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 u.; Cinema-Paiace: Rue Madeleine 13 (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Heldenkermis (volw), 2, 4.30, 7 en 9.15 u.; City: Mannen van Jongensstad (14 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9 1.5 u.; Spaarne-theater: De Prairiewet (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. en 's Zondags: 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Vrijdag 28 Mei: Concertgebouw: Beethovencyclus H.Ö. V., 8 uur. Zaterdag 29 Mei: Stadsschouwburg: Comedia met „Vor stelijke Emigranten," 8 uur; Liefdadig- heidsuitv. Zangkl. - Anny Bonarius, 2.30 ur. Zaterdag 29 Met Uitreiking bonkaarten enz. te: Haarlem (Vleeshal) Keg t/m Ki, 8.30 —12.15 u. Bloemendaal (Hartelustschiol)I en J, 9—11 u. De door „Haarlems Bloei" in het le ven geroepen „Commissie voor Cultu rele Uitwisseling" heeft een uitwisseling voor de a.s. zomer georganiseerd tusser. Haarlem en Veille. Er komen een 30-tal volwassenen (25 dames en 5 heren) uit Veille naar Haar lem. Het merendeel dezer Deense gas ten spreekt naast de eigen taal Engels of Duits. Zij zullen bij families in Haar lem en onmiddellijke omgeving logeren. Overeengekomen is, dat de gastvrouwen en gastheren hun Deense gasten in de gelegenheid zullen stellen tot het maken van enige tochtjes o.a. naar Amsterdam en Aalsmeer en van zakgeld zullen voor zien, een en ander tot een totaalbedrag van' f 25.— pl.m. In ruil daarvoor zullen de gastge- vende Haarlemse gastvrouwen en gast heren bij de Deense bezoekers logeren onder dezelfde omstandigheden. Op die manier kunnen niet alleen de deviezen- moeilijkheden, welke het reizen nog zo uiterst bezwaren, worden vermeden, maar wanneer in groepsverband wordt gereisd, kost de treinreis naar Veille heen en terug pl.m. f 65. Met inbegrip van de reisduur heen en terug, zal de reis 7 A 8 dagen bedragen. Veille, niet ver van Frederica, ligt aan zee en in een van de schoonste streken van Denemarken. Zij, die bereid zijn, gasten uit Veille te ontvangen van 11 tot en met 18 Juli kunnen zich vóór 4 Juni a.s. schriftelijk wenden tot de Commissie voor Cultu rele Uitwisseling p.a. Bureau „Haarlems Bloei", Stadhuis, Haarlem. Ook uitwisselingen met Gent, Echter - nach en Dijon staan op het programma. De modeshow, die Nederlandse Kleed kunst Tonny Waagemans uit Amster dam gistermiddag in café Brinkmann gaf, had vele dames aangetrokken. Zij zullen geen spijt van haar komst hebben gehad, want er was veel te zien wat binnen de gemiddelde draagkracht van het publiek ligt. Flatteus waren de house-coats met zeer wijde rokken in allerlei tinten; schouderverbreding in de vorm van kapjes bleek nogal geliefd te zijn. Meer excentriek dan elegant was de house coat in de vorm van een pij. Over het algemeen werd geen stof ge spaard: wijde, lange rokken zowel voor middag- als avondtoiletten. Een bijzon-, derheid was, dat hoeden en handschoe nen, passend bij de japonnen en man tels, op eigen atelier vervaardigd waren. Wij zagen grote hoeden, meestal zonder bol, bij frisse zomertoiletjes, vlotte ma telots, vaak gegarneerd met dezelfde stof als de mantel of de japon, die er bij gedragen werd, of, zo men wil, om gekeerd. Bij vele mantels trokken de extra brede ceintuurs de aandacht. De show werd waardig besloten met een sierlijk en zeer decerjt bruidstoilet. Menigeen zal ongetwijfeld de voor treffelijke kwaliteiten van het strijkje geconstateerd hebben. In het magazijn van een rijwielstal ling aan de Koningstraat woedde gister middag een korte brand. Het magazijn, dat zich in een opkamertje bevond en waarin vooral oude rijwielbanden la gen, is geheel uitgebrand. Oorzaak is tot nog toe onbekend. In samenwerking met de Zandvoortse politie heeft de economische recherche een inval gedaan in een kelder in Zand- voort. De bewoner van het huis had de kelder verhuurd aan een slager, die hem gebruikte voor clandestiene slach tingen. De politie trof in de kelder 100 kg. vet en 100 kg. vlees aan. Proces verbaal werd opgemaakt. Zoals wij reeds vorige week vermeld den, organiseert „D.S.S." op 6 Juni op haar terreinen aan de Brederodelaan te Bloemendaal het „Bleekenbergh-tour- nooi", dat door deelname van het Zwit serse F. C. Viktoria uit Bern een inter nationaal karakter krijgt. Naar wij nu vernemen is als vierde deelnemer uit genodigd de v.v. „Terrasvogels" uit Santpoort. Het programma voor die dag ziet er als volgt uit: 12.00—1.10 DSS—Viktoria, Bern; 1.15 2.25 TYBBTerrasvogels; 2.303.00 tussenwedstrijd adspiranten; 3.004.10 verliezersronde; 4.156.00 finale. Zondag 30 Mei a.s. viert Onze Gezel len wederom het patroonsfeest (H. Philippus Neri, feestdag 26 Mei). On der de H. Mis van 7.30 in de parochie kerk van O. L. Vr. van Zeven Smarten, die tot intentie van de leden van Onze Gezellen wordt opgedragen, is er alge mene H. Communie. Daarna gemeen schappelijk ontbijt in het Kajottersge- bouw, tijdens hetwelk de nieuwe verenigingsvlag door de geestelijke adviseur zal worden gewijd, 's Middags van 12 uur af wedstrijden op het O.G.- terrein. 12.00 u. O.G. jun. aVitesse jun. a (Castricum); 1.45 u. wedstrijd tussen twee elftallen van oud-leden van O.G.; 3.30 u. O.G. 1 tegen een nog onbekende derde of vierde kiasser. 's Avonds te 8.00 u. begint in de zaal a. d. Eemstraat een gezellige avond voor de leden en oud-leden met hun dames en voor de oudere junioren. Vandaag maakte een aantal begunsti gers van „Haarlems Bloei" een tocht met het contact-vaartuig, de „Van der Steng" van het Algemeen Nederlands Comité „Onze Marine". De tocht ging via het Noordzeekanaal, Oranjesluizen, over het IJsselmeer naar het mooie, oude Hoorn, waar een kijkje werd genomen. Er bleek grote belangstelling voor deze tocht. De „Van der Steng", een voor alle zeeën gebouwd schip, is met de nieuwste snufjes toegerust en verdient inderdaad de naam „vestzak mailschip", waarmee het wel eens werd aangeduid. Bij gebleken voldoende be langstelling zal een tweede tocht voor begunstigers van „Haarlems Bloei" en hunne huisgenoten worden georgani seerd. Architect H, P. J. de Vries, te Rotter dam, heeft namens de Stichting „Fonds voor kerkenbouw in het R.K. Bisdom van Haarlem", na gehouden onderhandse aan besteding, het bouwen van een bewaar school met daarboven gelegen noodkerk aan de Koninginneweg te IJselmonde opgedragen aan de aannemer G. J. Evers te Bloemendaal Tevens kreeg deze aannemer van het architecten-bureau ir. H. Thunnissen en ir. A. van Kranendonk, te Den Haag, opdracht tot het in regie uitvoeren van restauratiewerken aan kerk en toren van de St. Martinusparochie te Medemblik. Donderdagavond gaf de harmonie „Arti et Religione" een tuinconcert voor ouden van dagen, in het Juno-plantsoen. Er werd een mooi programma uitge voerd, dat zeer gewaardeerd werd. De avond werd, na een rondgang door de tuin, met het Wilhelmus besloten, dat allen meezongen. Met de „Grote Beer" is uit Indië te ruggekeerd de £andvoortse militair Pe trus Versteege. Versteege is in Novem ber 1947 zwaar gewond geworden en ge lukkig zover hersteld, dat hij naar het vaderland kon terugkeren. Hij zal zich binnenkort weer onder geneeskundige behandeling moeten stellen voor de ge volgen van een schotwond in een arm. ZANDVOORT. GEBOREN: P. A. J. Waterdrinker—A. E. Sandstra, d. ONDERTROUWD; L. Driehuizen en A. C. Wendt. OVERLEDEN: A. Jansen, 72 j. In het late avonduur beleefde Heem stede gisteren een invasie van Engelse gasten. Het gold hier de komst van de sportsmen uit Leamington Spa, die tot Woensdag 2 Juni gebruik zullen mogen maken van de Heemsteedse gastvrij heid. Het gezelschap, dat per extra tram van het station-Haarlem naar Heemstede was vervoerd, had een lange en vermoeiende reis achter de rug, maar desalniettemin maakten de Brit ten een zeer montere indruk en toen de gasten eenmaal de prachtig versier de feestzaal van het restaurant „Groe- nendaal" waren binnengeleid was alle vermoeidheid vergeten en werd het weldra een druk „shake hands" tus sen Heemstedenaren en Leamingto- nians. De burgemeester van Heemstede, jhr. J. P. van Doorn, sprak de Engelse gas ten een hartelijk woord van welkom toe. Nederland, zo sprak de burgemees ter, heeft verplichtingen aan Engeland en hij achtte het een verheugend feit, dat het thans de beurt was aëti Heem stede om de banden van vriendschap, welke tussen de gemeenten Leaming ton en Heemstede bestaan, te verstevi gen. Wij zullen allés doen om het onze gasten hier in de komende da gen zo aangenaam mogelijk te maken en na de prachtige dagen, welke de Heemstedenaren het vorig jaar in En geland hebben beleefd, in herinnering te hebben gebracht, verzekerde de bur gemeester, dat Heemstede thans op zijn beurt zal tonen wat werkelijke vriend schap betekent. Het „God Save the King" werd hierna aangeheven. Mrj Davidson, de loco-burgemeester van Leamington Spa, dankte hierna voor de vriendelijke woorden van wel kom door jhr. Van Doorn uitgesproken. Hij sprak de hoop uit, dat een uitwis seling als thans wordt gehouden tussen de verschillende gemeenten van Enge land en Nederland, er toe mag bijdra gen om de wereldvrede te bewaren. Namens de gemeente Leamington Spa overhandigde hij de burgemeester een zilveren blad met inscriptie. Een ge schenk, dat Heemstede moet accepte ren voor de royale gift een partij bloembollen welke Leamington van Heemstede mocht ontvangen. De gasten begaven zich hierna met hun gastheren naar huis. Heden hebben de Engelse bezoekers een trip gemaakt naar Marken en Vo- lendam en morgen zullen de sportwed strijden tussen de Heemstedenaren en Leamingtonians beginnen. Het programma voor Zaterdag luidt: 2 uur, Heemsteedse Sportparken: Da meshockeywedstrijd Heemstede—Lea mington. Het Heemsteedse team, dat is samengesteld uit speelsters van Allian ce en Rood-Wit, komt uit met: A. VoorwaltCassa, L. van Turnhout en L. Venhuizen; T. van Goor, B. Beek man en L. Verdonschot; J. Beelen, L. Dijkstra, N. Brand, W. Herberman en A. ten Berg. Na de hockeywedstrijd geeft de Gymn.- Sportvereniging „Heemstede" een demonstratie, w.o. het spel „Mooi .Holland". Deze demonstrar tie begint om half vier. De voetbalwed strijd tussen de vertegenwoordigende ploegen van Heemstede en Leamington zal :s avonds om 7 uur worden ge speeld. De gasten komen met een zeer Donderdagmiddag is de Heemsteedse gemeenteraad in openbare zitting bijeen gekomen onder voorzitterschap van de burgemeester, jhr. J. P. W. van Doorn. Allereerst werden de geloofsbrieven on derzocht van mr. O. H. van Wijk, die fn de plaats van het raadslid J. van den Berge de A.R.-fractie zal versterken. Be sloten werd hem als lid toe te laten. De raad keurde z. h. st. goed een aan vrage van geida» voor leerboeken ten behoeve van dw Jacob&school en een crediet van f 15.000 voor voorzieningen aan de Voorwegschool. Verder werd aangenomen een premieregeling voor woningverbetering en -splitsing, waar mede een som van f 10.000.— gemoeid is. Wenselijk werd geacht de politieveror dening aan te vullen niet een artikel, waarin het fotografen verboden wordt zonder vergunning van B. en W. op of aan de openbare weg het publiek aan te bieden, aldaar fotografische opna men te maken. Daar van gemeentewege geen moeite gespaard wordt, om het aanzien van Heemstede zo fraai mogelijk te doen zijn, werd de behoefte gevoeld om, wanneer medewerking van de inwoners achterwege blijft, maatregelen te kun nen nemen. In verband hiermee werden voorschriften vastgesteld betreffende het hebben van opslagplaatsen van af braak, puin, oude materialen enz., die van de openbare weg af te zien zijn. De raad aanvaardde onder dank de schenking van het plaatselijk comité voor de oprichting van een herdenkings monument i.e. het beeld aan de Vrij- heidsdreef, dat Marl Andriessen ver vaardigde. Tijdens de rondvraag vroeg het lid Van der Linden (K.V.P.), hoe het met de melkverstrekking stond aan de kin deren van de Glip, die te Bennebroek op school gaan. Weth. Disselkoen ant woordde, dat B. en W. van genoemde gemeente bereid waren medewerking te verlenen, ofschoon pas in September met de melkverdeling .begonnen kan worden. Het raadslid Verhoeven (K.V.P.) in formeerde naar de plannen voor oprich ting van een brug bij de Vrijheidsdreef. Weth. Van Lent kon de mededeling doen, dat voorbereidingen voor de aan besteding reeds getroffen zijn. Deze zal zo spoedig mogelijk worden gehouden. De werkzaamheden zullen ongeveer drie maanden In beslag nemen. De heer Beelen (K.V.P.) drong aan op verbetering van de riolering aan de Blekersvaart. Algehele vernieuwing zal f 50.000.moeten kosten, aldus de wet houder, die toezegde te zullen doen wat mogelijk is. Mevr. Van- Nispen wilde weten, of de gemeente ook van plan was iets bij te dragen tot een waardige ontvangst van uit Indië terugkerende militairen. Zïij stelde Haarlem ten voorbeeld, waar dank zij de burgerzin van de bevolking een prachtige pakkettenactie op touw kon worden gezet. De voorzitter beloofde het raadslid, dat Heemstede de gedemobiliseerde» niet zou vergeten. sterk team uit en zullen stellig trach ten revanche te nemen voor de 10 nederlaag, welke zij in September '47 tegen de Heemstedenaren leden. Het Heemsteedse elftal komt op volle „oor logssterkte" uit en nu de ploeg ver sterkt is met alle RCH-cracks zullen de Engelsen hun handen hieraan vol krij gen. De opstelling van Heemstede luidt: Doel: AVillemse (HBC), achter: Bartels (RCH) en de Reus (HBC); midden: Vos (RCH), v. d. Linden (HBC) en Kors (HBC); voor: Koster (RCH), de Boer (RCH), Hanse (RCH), Biesbrouck (RCH) en Nolet (HBC). Voor Zondag vermeldt het program ma de cricketwedstrijd Heemstede Leamington (aanvang half elf), in het Heemsteedse Sportpark, waarbij de gastheren uitkomen met de volgende spelers: G. Zeeuwe, A. J. Roodt, O. Keyzer, C.' Feitz, D. Groot, A. Bak, A. v. Loenen, D. Wolters, G. v. Langelaar, L. Leyer en J. Meeuwenoord. De zwemwedstrijden worden gehou den in het bad „Groenendaal" en be ginnen om half drie. Het programma luidt: Heren: 100 m. borstcnawl int., 100 m. schoolslag int., 100 m. rugslag int., 5 x 50 estafette. Dames: 100 m. borstcrawl int., 100 m. schoolslag int., 100 m. rugslag int., 3 x 50 m. estafette wisselslag. Na de zwemwedstrijden volgt een demonstratie reddend zwem men door de Heemsteedse Reddings brigade, gevolgd door de waterpolo- wedstrijd HeemstedeLeamington. Het Heemsteedse team komt uit met: K. de Ridder (doel), A. J. Braam, H. J. Leye- naar en J. v. Zadel (midden), P. Kra mer, P. Smit en W. Geurtsen (voor). Op de kunstetage van Vroom en Drees- mann (Grote Houtstr.) in Haarlem wordt de komende dagen een tentoonstelling gehouden van kindertekeningen, ver vaardigd ter gelegenheid van het 10-ja- rige bestaan van de Bond Zonder Naam. Henri de Greeve zal deze tentoonstel ling morgen om 11.30 uur openen. £,Si M uiker Sperling, niet de eerste de beste en bij de diepzee-vissen kind in huis, had een klusje in IJmuiden. De beschoeiing van de TraW- lerkade is op een bepaald punt verdwe nen en de brokken van een voormalige bunker zwerven er in de buurt rond- Sperling moet ze nu onder water opzoe ken en vasttakelen. Er stonden nog al wat mensen te kijken naar de ceremo nie aan het aankleden verbonden. De wapenrusting van de ridders uit de oud heid is er niets bij. Bepaald licht zal zo'n volledige uitrusting wel niet zijn en de duikerhelm: lijkt me een benauwd hoofdomhulsel. Daar staat echter tegen over dat de verdiensten onder water heel goed zijn, dat het eten boven wa ter extra verzorgd wordt en dat je ten slotte geen alledaags mens bent. Ik geef het u te doen om in het Noordzeekanaal een rustige bodem-wandeling te maken. „Wat zoekt ie?" vroeg een opgeschoten jongen. „Hij is een kwartje kwijt," antwoordde een ander. „Is het waar, dat er goudstaven ge vonden zijn?" informeerde een kantoor meisje op weg naar de brievenbus. „Kan zo'n duiker verdwalen?" vroeg ik op mijn beurt, toen touw en zuur stofslang steeds maar verder in het water verdwenen. „Zeker, meneer," verklaarde een ha venarbeider met een doodernstig gezicht, „onlangs is er een hier te water ge gaan en in Engeland gaan thee drin ken." Er werd uit de diepte geseind. „Wat wil ie nou?" zeurde de opge schoten jongen. ,,'n Lucifertje ore een nieuwe sigaret aan te steken," verkondigde de haven arbeider en hij verdween via de loop plank in een trawler. VOOR KOPERWERK: „"T FRIESCHE SCHATHOTS" jansstraat 8 - Telefoon 20141 Huis m. d. Friese vlag t/o Nutsspaarb- (Adv.) Mr. Jacobs, de verdedigster van W. J. K. K. Kicken, tegen wie de procu reur-fiscaal Donderdag tien jaar gevan genisstraf met ter beschikking stelling van de regering eiste, heeft in haar pleidooi onmiddellijke invrijheidstel ling gevraagd voor een man, wiens ver oordeling alle K.P.-ers aangaat. De rechtbank,- na korte raadkamer, ,'xon aan dit verzoek niet voldoen. Mr. Jacobs ging de levensloop van Kicken in het kort na en bestreed de bewering van de officier van justitie, als zou K. een misdadig leven achter zich hebben. Door toedoen van familie omstandigheden is K. indertijd veroor deeld en in een inrichting opgesloten. Hij brak uit en vluchtte naar Duitsland, waar hij zioh onder moeilijke omstan digheden te Aken aan diefstal schuldig maakte en tot twee jaar tuchthuis ver oordeeld werd. Opnieuw vluchtte hij, kwam naar Den Haag, kreeg een baantje, ploeterde, studeerde en deed examens. De hoofd figuur van het boek van notaris Abma „In de bajes" is haar cliënt onder een andere naam. K. was%fel anti-Duits en heeft dat de gehele oorlog door getoond. In 1944 begon hij met ver zetswerk. Eerst had hij contact met een (Van onze Rotterdamse redacteur) In de gistermiddag gehouden verga dering heeft de gemeenteraad van Rot terdam op voorstel van mr. L. A. Donker, die sprak namens alle fracties; behalve de communistische, besloten de vacante zesde wethouderszetel, vrijgeko men door het bedanken van de commu nistische wethouder L. W. Schmidt, tij delijk niet te doen bezetten. De fracties hadden langdurig overleg gepleegd, doch konden geen oplossing vinden,- die voor het College van B. en W. bevredigend werd geacht. Tegen Paul de Groot, hoofdredacteur van „De Waarheid", is door de heer Alex Wins een aanklacht ingediend we gens laster in verband met een artikel, in „De Waarheid" van 27 April 1948 over het proces-Van der Waals, waarin vol gens de heer Wins lasterlijke aantijgin gen aan zijn adres zijn vervat. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal Dinsdag 1 Juni geen audiëntie ver lenen. r 62) „Zeg dat wel," bromde ik, „Nou is alles koek en ei." Ik wrong mijn pol sen nog harder in het vissnoer. Het leek mij, dat ik nog een paar windingen ge broken had, maar ik kon mjjn handen nog niet los krijgen. „En wat zou je met mü gedaan heb ben?" vroeg Sherry schuw. „Met jou zou alles in orde gekomen zijn," zei Georgia. „Ik had ze gevraagd, of ze van jou gegevens wilden verzame len. Ze zouden er ongetwijfeld achter gekomen zijn, dat alles in orde was en dan zouden we je geholpen hebben, zo veel we konden." „Ik denk, dat je mijn vader wel aar dig zult vinden," zei Sherry. „Hij ls heel erg groot en heeft blond krulhaar." Georgia slikte een paar maal. „Na tuurlijk," zei ze toen. Op het voordek riep Harry plotseling uit; „Ik heb "m" en aan stuurboord ziedde plotseling het water to een hef tige, groene warreling. Enkele minuten later zag ik de haai worstelen tegen de moordende speer. Het was geen grote haai, maar dé weer haken hadden geen vitaal orgaan ge troffen en de haai scheen eindeloos te vechten. Van lieverlede werd hy dichter en dichter naar de boot getrokken, waar Harry's zwarte silhouet hem afwachtte. Hij deed eensklaps een uitval, dreef de punten van een gaffel in het dier en trok het aan boord. Dat was nog niet het einde. Haaien schijnen een taai leven te hebben. Uit het d,uister klonken slagen, gebrom, ge- glibber en geflapper. Het vage licht schijnsel viel op een opgeheven lemmet; het ir.es daalde, kwam donkergekleurd weer boven, daalde opnieuw, Harry's adem ging hijgend als van een post paard. Het gruwelijke, flapperende ge luid verstomde en Harry kwam naar ons toe, een walgelijk lijf bij de staart ach ter zich aan slepend. Sherry maakte een onpasselijk geluid en wendde haar hoofd af. „Nou kan ik vooruit," zei Harry. „Die krengen heb je niet gauw dood. Had ik maar een geweer gehad." „Wie weet, heb Je het nog wel nodig," zei ik. Zijn uitpuilende, waterige ogen staar den my aan. „Hoezo?" vroeg hij zacht. „Niets," mompelde ik. Ik wilde het tot hem door laten dringen. „Maak je zelf maar niet wijs dat de Kustwacht soms komt,'' zei Harry. „Ze patrouilleren hier maar zelden en ze hebben maar een kleine motorboot, op Sanibel." „Wou je dan, dat Chuck dat geweer achterliet voor de haaien?'' „En," zei hij langzaam, „waarvoor anders, dacht je?" „Ik dacht niks." „Houd je mond dan." Hij verdween voor een korte poos in de kajuit, kwam toen terug met een grootmazige, juten zak, ter grootte van een boodschappentas, bond een touw aan het boveneinden smeet hem op dek. Toen hurkte hij neer en begon de haai open'te snijden. Het was een walgelijk gezicht. De geweldige lever glom zwart en olieachtig. Hij hakte die in stukken, stopte ze in de zak met de rest van de ingewanden, liet de zak overboord zak ken en bond het touw om een kikker. „Ais dat geen haaien trekt, dan weet ik het niet," zei Harry. Hy genoot. Hij liet het haaienbloed het water doortrekken en begon daarna het vlees in smalle repen te snijden. Van tijd tot tijd hield hij op om zijn mes te scherpen; de haaienhuid was zo dik en ruw als schuurpapier. Ik zag, hoe een smalle, groene schim in de richting van de boot gleed. Nog twee groene schaduwen schoven naderbij. Even later schoten ze weg. Ik hoorde hoe het rus tige water in opschudding werd ge bracht. „Ze komen al," zei Harry. Hij smeet een stuk vlees ver weg in zee. Enkele ogenblikken lang gebeurde er niets, toen gorgelde het water, even, om daarna weer tot rust te komen. „Ze zijn hongerig, zie je wel?" zei hij, terwijl hij een twee de stuk in zee gooide. Een ander geluid naderde over het water. Ik luisterde, hoorde even niets, ving het opnieuw op. Het was een laag geronk. Eerst kwam het met aarzelende tussenpozen als van een kat, die zich kwaad maakt. Dan namen de tussenpo zen af, het geluid gonsde regelmatig door. Zweetdruppels zo dik als stroop stonden op mijn gezicht. Als het geluid was, wat ik vermoedde, dan bleef ons nog weinig tijd over. Harder wreef ik met mijn polsen. „Komt Chuck daar?" vroeg ik, pogen de mijn stem vast te doen klinken. „Jawel," zei Harry, terwijl hij op nieuw een stuk haaienvlees overboord wierp. Hij luisterde naar het snelle ge ritsel van vinnen en 'staarten en knikte tevreden. „Ik ben klaar," zei hij. Het geronk van de motor groeide in kracht. „Hij heeft haast", zei ik. „Merk ik,'' mompelde Harry. ben benieuwd." Hij staarde me aan, onder wijl de rug van zijn hand langs zijn voorhoofd wrijvend, zodat er daar een dofrode veeg achterbleef. „Heb je soms een idee, waarom?" vroeg hij nors. Een moment lang was het doodstil. Ik hoorde het klapperen van Sherry's tan den, Arab's korte, jachtige ademhaling, het kraken van Georgia's stoel. Ik moest hem onmiddellijk en snel bewerken. „Ja zeker," zei ik. „Ik heb inderdaad een idee. Hij heeft de woonschuit niet gevonden." Harry handelde vliegensvlug. Het vol gende, dat ik wist, was, dat mijn hoofd achterover gewrongen was en dat de speerpunt op mijn keel stond. Het bloed in mijn halsader klopte tegen het naald dunne staal. „Maak het kort," zei hij. „Waar is-ie?'1 „De politie!" bracht Ik er uit. Ik kon nauwelijks spreken. De stalen punt op mijn keel trilde. „Jesnijdtje.... eigenhalsaf!" hijgde ik. De druk op mijn keel verdween plot seling. De speer ging een duim achter uit. „Hoe hebben ze *m dan te pakken gekregen?" snauwde hij. „Ik heb hem gisteravond bij de Edi- sonbrug neergelegd. Ik heb een brief aan de politie geschreven. Ik heb vanmiddag gezien hoe ze de woonschuit weghaalden. H.V.A. KP-groep, later werd hg lid van bet Oranje-Nassau-regiment. K. kreeg van kolonel A. opdracht een stoottroep te vormen en zijn man nen wapens, munitie, geld, voedsel en kleding te bezorgen. Lang niet in alle negentien stuntge- vallen van de groep-K. zijn slachtoffers gevallen. Er is uitsluitend geschoten, wanneer verzet geboden werd. Geen enkel risico kon of mocht worden ge nomen en daarom „zaten de kogels wel zeer los in de revolvers". Dat was bit tere noodzaak. Er moest geld zijn om bij de bevrij dingsstrijd een goed uitgeruste stoot troep paraat te hebben. Dat was de op dracht en aan die opdracht heeft K. met het nemen van de grootste risico's voor zichzelf voldaan. Van het overgebleven geld financierde hij na de bowjrijdj»^ zijn soldaten en de rest heeft hij vrijwil lig aan.de politie overgedragen. De verdedigster voerde eveneens aan, dat K„ die tot twee maal toe bij juwe* liers stuntte en daarbij vele gladde gouden ringen buit maakte, voor zie» en zijn verloofde zilveren ringen aan schafte. Zij wees ook op de verklaring, van de KP-er H„ die zeide, dat tijden' de bezetting iedere stunt van K. doof zijn groep gecontroleerd werd, dat een deel der slachtoffers reeds op andere lijsten voorkwam, en dat iedere stunt of liquidatie rechtvaardig moest worden geacht. De Haagse KP en andere knok ploegen in den lande zijn van mening aldus mr. Jacobs, dat bij veroordeling» van K„ van majoor Braddock, zij zelv® veroordeeld worden. De rechtbank doet op 10 Juni uit spraak. Verschenen is het voorlopig versla® van de commissie van rapporteurs def Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot goedkeuring van het verdrag tussen België, Frankrijk, Luxemburg, Nederland en het Verenigd Koninkrijk Groot-Brittannië en Noord-Ierland, on* dertekend te Brussel, op 17 Maart 1945' Enige leden betreurden, dat het ver drag geen principiële uitspraak behels1 ten aanzien van de wenselijkheid van een zo ruim mogelijke handelsvrijheid in Europa, afschaffing van de douane* grenzen en het streven naar gemeen schappelijke valuta. Dezelfde leden vroeger zich af, of de uit het verdrag voortvloeiende militaire verplichtingen de economische reconstructie van Ne' derland niet ernstig zullen belemmeren- Verscheidene leden hadden met te! leurstelling er van kennisgenomen, da* dit verdrag, dat zij als de grondwe* voor de West-Europese Unie beschouw* den. slechts twee authentieke tekste» kent, t.w. een Engelse en een Franse- Zij achtten dit voor 1 "ederland een slecht begin. Enige leden waren van oordeel en andere leden sloten zich hierW aan dat de preambule van het ver drag de toets der critiek niet ka» doorstaan. Haar formulering is hub inziens ontleend aan de phraseolo»1 der Franse revolutie. De preambule heeft in haar uitwer king een scherp anti-christelijk me£gt teken gekregen. Het ware, naar h oordeel van de aan het woord zijb° leden, Nederlands plicht geweest, hi voor de christelijke beginselen op komen en in het internationale le* het belijden der christelijke norm reliëf te geven. (Niet-officiële koersen Vorig Openp 3% Nederl. 1948 3-3% Nederland 1947 3 Ned. 62-64 3 Ned. 62-64 bel. fac. Ned. Handel Mii. eert A.K.U. Van Berkei's Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder nw. aand. Kon. Hoogovens eert. Unilever cert. Ned. Kabel nw. aand. Philips idem (nieuwste) Kon. Petroleum Idem (nieuwste) „Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Lijn Kon. N. Stoomb. Mü. Scheepvaart Unie 98 IS 99 A 151% 168 126 190 155% 202 288% 286 262% 249% 342 330 171„ 211'% 181 187% 223 V 166 203^ 290 25} Hi 33; l6f 223 j52

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2