Joden in het oude stadsdeel Jerusalem capituleren van De nederlaag van Smuts Nog geen straalvliegtuigen voor de K.L.M. Ammmitie-voorraad was uitgeput en Grote moeilijkheden in het Britse Gemenebest te wachten Amerika zoekt nog naar nieuwe brandstof Kwestie buitenlandse betrekkingen der Republiek besproken CRISIS IN BLOEMBOLLENCULTUUR Voorzitter Van Nispen afgetreden EIGENDOM Melk nog niet van de bon Verliezen in Indië al het voedsel verbruikt JODEN NAAR ARABISCH CONCENTRATIEKAMP Veiligheidsraad zet beraadslagingen voort SMUTS: „Dit kan de beste overkomen" ■U_ - Wij vragen Uw aandacht voor: Sovjet-ambassadeur bij baron Van Boetzelaer Tot hoofd en hart Verbetering uitwijzing Duitsers Republiek verzoekt bespreking conferentie van Bandoeng in Veiligheidsraad Het weer zaterdag 29 mei 1948 72ste JAARGANG Na 24163 Veiligheidsraad praat Onze luchtvaartmedewerker, die momenteel in de Veren, staten vertoeft, zond ons uit Boston bij gaand artikel over de vooruitzich ten van de straalmotoren voor vliegtuigen, waarvoor in Amerika thans koortsachtig een nieuwe brandstof wordt gezocht. Tevens bespreekt hij de Convair-vliegtui gen, waarvan er twaalf in San Diego in aanbouw zijn voor de K.L.M. COMMUNIQUé COMMISSIE VOOR GOEDE DIENSTEN De huiszoekingen te Batavia Om de exportmarkt mm,1 IA/ derd iaar °"P sociaal y y gebied is te doen geweest, heeft zich geheel afgespeeld rond het probleem van de eigendom. Het feit dat enkele mensen zich vrijwel alle goederen der aarde gingen toeëigenen en, door een speling van het economisch lot. de grote massa tot bezitlozen maak ten, heeft in de klasse der „gezegenden" het liberalis me verspreid: het idee van pak-wat-je-krijgen-kunt. En bij de vertrapten het com munisme: een leer die op het eerste gezicht aposto lisch aandoet, maar in we zen niet minder ondermij nend is dan het liberalisme. Het wil alle goederen maken tot gezamenlijk bezit van heel de mensheid. „HUIZE DOORN" NEDERLANDS BEZIT I Voorspoed is de toetssteen van het karakter. Er is meer deugd voor nodig dan om tegenspoed te Aragen. A-staten ter inzage van raadslieden EXTRA KINDERTOESLAG Federale Confederatie Voorzitter: premier van Pasoend an Beslissing over enige maanden WJRCAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: r SMEDESTRAAT S - HAARLEM jalefoon: Redactie 21544: Advertenties 21545 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 54 cents per week, I 1.47 per maand, 4.42 per kwartaal. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. Directeur: 3. 3. W. Boerrioter NIEUWE HAARIfMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mHIlmeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Na een strijd van twaalf dagen hebben de Joden, die zich in het oude stads deel ran Jeruzalem hadden verschanst, zich aan de troepen van het Arabische legioen overgegeven. Nadat de ammunitie was uitgeput, de voedselvoorraden waren 'erbruikt en vele Joden waren gesneuveld, hesen enige rabbies de witte vlag op de laatste drie door de Joden bezette gebouwen. In een vuurpauze kregen zij gelegen heid zich naar de Arabische Unies te begeven, waar zij de eisen van de overwin- haars vernamen: de vrouwen en kinderen (ten getale van 300) zullen aan het Internationale Rode Kruis worden overgeleverd, terwijl de jonge mannen, ongeveer 1500, naar een concentratiekamp buiten Palestina zullen worden overgebracht. Deze laatste harde voorwaarde kon de Joden niet tot een uiterste krachtsinspanning aanzetten. De rabbies keerden terug naar het Joodse gebied om de voorwaarden te bespreken, maar keerden een uur later naar de Arabische zjjde terug met enige Joodse leiders om de officiële overgave te regelen. Buiten de muren van Jeruzalem Werd het duel tussen Joodse en Arabische artillerie voortgezet. Ook in de nieuwe delen van de stad duren de gevechten nog voort. een doorvoeren van een bestand niet de toevoer van wapenen na&- de Ara bische landen zou stopzetten, maar aan de Arabieren tijd zou geven zich voor het tweede deel van hun aanval voor te bereiden. „De enige verdienste van het plan is", aldus zei Eban spottend, „dat men door de woorden heen duidelijk de werkelijke bedoelingen kan bemer ken." Gromyko verwierp het Britse voor stel, terwijl Canada de Russische eis van een onmiddellijk staken van het vuren niet kon aanvaarden. Eerst wil het weten tot welke economische en militaire sancties de grote vijf zodden besluiten als de order van het staken van het vuren niet zou worden op gevolgd. Namens Amerika deelde Austin mee, dat zijn land de Russi sche resolutie steunt. Frankrijk en Co lumbia volgden dit voorbeeld. In Amerikaanse ambtelijke kringen wordt het Britse voorstel van een wa penstilstand een basis voor een grote verbetering in de Brits-Amerikaanse betrekkingen genoemd. Verantwoorde' lijke autoriteiten verklaarden, dat de Britse belofte om 'n algemeen wapen embargo te aanvaarden als het nieuwe plan voor wapenstilstand mislukt, rechtstreeks in overeenstemming is met de wensen van de Amerikaanse regeringsleiders. In Washington meent men, dat de Russische resolutie niet voldoende stemmen zal krijgen om te worden aangenomen. In Amman heeft dit Arabische suc- «es, dat vooral als een wapenfeit van bet Transjordaanse leger wordt gezien, veel enthousiasme gewekt. „Dit is pas bet begin. Nu is het nieuwe Jerusalem aan de beurt. Wij zullen nog duizenden Joden in gevangenschap weg voeren", luidde een officieus commentaar. In Tel Aviv werden de vlaggen, die nog Uit hingen sinds de uitroeping van de staat Israël, van de top naar de helft Van de stok verplaatst. De afloop van be strijd in Jerusalem heeft diepe in druk gemaakt. Uit andere delen van Palestina worden successen van de Haganah gemeld. Enige Arabische plaatsen werden bezet in een „veldslag", welke bij Latroen zou plaats heb ben tussen verschillende duizenden Joden en Arabieren. Terwijl dit alles in Palestina gebeurt, *et de Veiligheidsraad in New York de beraadslagingen voort. Na het Britse Voorstel van een wapenstilstand van vier weken wordt nu bericht, dat de «ritten weer een nieuw voorstel heb ben, dat zal worden ingediend. Over be aard hiervan is nog niets bekend. *n de zitting van gisteren werd het perste Britse voorstel van het bestand bitter aangevallen door de Joodse ver tegenwoordiger Eban, die betoogde, dat in Jeruzalem bezig te houden. Deze ver klaring volgde op een telegram van de wapenstilstandscommissie in Jeruza lem, waarin wordt gezegd, dat het Heilig Graf aan een dreigend gevaar tengevolge van Arabische bombarde menten bloot staat. De ernst vandeze boodschap werd nog vergroot door een tweede telegram, dat mededeelt, dat de Joodse militaire commandant de com missie ervan in kennis heeft gesteld, dat de Joden tot represailles tegen de heilige plaatsen zullen overgaan, indien de Arabieren de Grote Synagoge blij ven beschieten. Deze mededeling van Parodi en deze telegrammen uit Jeruzalem hebben door de inmiddels een feit geworden Joodse capitulatie hun betekenis vrijwel ver loren. „Ik heb een eigen plan", verklaarde Graaf Bernadotte, de Zweedse onder handelaar voor Palestina in Cairo. „Ik besef ten volle hoe moeilijk mijn op dracht is. Als ik echter geen enkele kans van slagen had, zou ik hier niet zijn. Ik zal het probleem opvatten in de geest van het Rode Kruis." Uit Praag komt het bericht, dat Tsje chische officieren aan boord van enige vliegtuigen naar Palestina zijn ver trokken om zich als instructeurs bij het Joodse leger te voegen. In Aldershot (Engeland) worden de opvolgers van de parachutisten, die bij Arnhem vochten, opgeleid. Zij krijgen een zware training. Sinds 1945 zijn bij oefeningen 80.000 sprongen gedaan, waarbij geen enkel ongeluk gebeurde. Het debat werd onderbroken door de Franse gedelegeerde Parodi, waarbij deze de gedelegeerden verzocht zich onmiddellijk met de ernstige situatie Na de nederlaag van zijn partij heeft generaal Jan Smuts, premier van Zuid- Afrika, zijn ontslag aangeboden. Dr. Atalan, de leider van de in de verkie- *lngen overwinnende Zuid-Afrikaanse Nationalisten heeft van de gouvemeur- Seneraal opdracht gekregen een nieuwe **gering te vormen. .Jets dergelijks kan de beste overkomen. De gebeurtenissen moe ten hun loop hebben", met deze Woorden antwoordde Smuts schou derophalend aan de journalisten, die hem naar zijn mening over de Verkiezingen vroegen. Over het gehele land is men tenzeer- Jjte verbaasd over het resultaat. Zelfs nationalisten konden aanvankelijk Niet geloven, dat zij een zo grote over winning ïadden behaald. In Engeland heeft de overwinning *an Malan diepe indruk gemaakt. Men •font zich zeer ongerust omtrent de loop ?er gebeurtenissen in dit Dominion. De heersende ongerustheid is op de vol gende overwegingen gesteund: 1. Malan stond tijdens de oorlog een Neutrale houding jegens Duitsland voor ®h de nationalistische partij zou gerug- Sesteund worden door een anti-Engelse, Ne negers vijandige en anti-semitische 0tganisatie. 2, De hoofdoorzaak van Smuts' ne derlaag moet worden gezocht in zijn Voorstellen tot verbetering van de Rechtspositie der negen millioen negers, Welke voorstellen, hoe gematigd ook, ?haanvaardbaar worden geacht door de Roeren, die het merendeel van de blan ke bevolking uitmaken. 3. Malans verheffing tot het bewind Rfengt niet alleen Zuid-Afrika's lid maatschap van het Britse gemenebest het gedrang, maar dreigt eveneens jeh spanning met India te verwekken *N verband met de nog steeds scherp ?«nstreden rechtspositie van de Indiërs J® Natal en elders. Het is niet uitgeslo- W'1 dat dit tot een regelrechte econo mische en politieke boycott van Zuid- v'rika door India leidt. Engeland zou j an party moeten kiezen in een geschil leden van het gemenebest on- .,De nederlaag van Smuts is een slag sP°r het Britse volk", schrijft het con- (j.'votieve blad „The Evening Stan den" zou verkeerd zijn te bewe- dat de nauwe banden tussen Zuid- ber en Groot-Brittannië en het im- c>vPüm niet aangetast worden door de J^^Rwinning van de nationalisten van V,0:an. Het uur is ernstig: overijlde v®n k n of deden kunnen de eenheid q "et imperium in gevaar brengen." Ne R "Paily Mail" geeft te kennen, dat dep tionalisten van plan zijn de ban en pmet Groot-Brittannië te verbreken ÏQePen onafbankeliike republiek uit te hclnNien dit zou gebeuren, vervolgt hebk zal dit ernstige gevolgen verri n- voor het gehele plan van de aediging van het empire, krach- Uit Kalioerang werd Vrijdagavond gemeld: De woordvoerder van de Com missie voor Goede Diensten is gemach tigd mede te delen, dat de politieke commissie der onderhandelingsconfe rentie hedenavond de kwestie van de republikeinse buitenlandse betrekkin gen heeft besproken. Op een latere vergadering zullen deze besprekingen worden voortgezet. De mededeling van het Indonesisch informatiebureau luidt letterlijk: Enige tijd geleden heeft de speciaal gevolmach tigde minister van de republiek Indo nesia, de heer Soeripno, uit naam van de republiek onderhandelingen aange knoopt met de Russische ambassadeur in Praag over het aanknopen van diplo matieke betrekkingen tussen beide lan den. Als gevolg van die onderhandelin gen, welke in Praag tussen de vertegen woordigers van beide landen werden gevoerd, is overeenstemming bereikt ten aanzien van het aanknopen van betrek kingen tussen beide landen op consulair peil en het uitwisselen van consuls. Deze overeenkomst is vastgelegd in een nota wisseling tussen de Russische ambassa deur in Praag, M. A. Silin, en de Indo nesische vertegenwoordiger Soeripno. Deze notawisseling vond plaats op 22 Mei in de Russische ambassade te Praag. Het gisteravond door de Commissie voor Goede Diensten uitgegeven com muniqué meldt met betrekking tot de vergadering der agenda-commissie, dat De nationalist dr. Malan, nieuw gekozen premier van Zuid-Afrika. tens hetwelk bases en depots in Zuid-en-Oost-Afrika zullen worden opgericht. De absolute meerderheid van de par tij van Malan is niét van dien aard, dat de nieuwe regering het gemakkelijk zal hebben te regeren. Men acht het daar om in Kaapstad niet uitgesloten, dat de nationalisten nieuwe verkiezingen zul len uitschrijven in de hoop, daarmede hun meerderheid te kunnen uitbreiden. De straalmotor is nog niet geschikt voor de burgerluchtvaart. Men had zich de revolutie, welke het schroef loze vliegtuig inleidde, krachtiger voorgesteld, doch thans, vier jaren na dat de Britse ingenieur Wittlei de eerste „straaljager" tegen de Duitsers de lucht in stuurde, zijn wjj nog niet zo heel veel verder gekomen. Wel tracht de burger luchtvaart al van het „straalprincipe" te profiteren door de uitlaatgassen van de motoren te benutten als extra-energie bron. De Convair-toestellen, welke de K. L. M. besteld heeft in San Diego, kun nen voor dit „compromis-principe" het motorvermogen met ruim 250 paarde- krachten opvoeren.. Uit gesprekken in Boston met een ingenieur Van de „Wrfght"- motorenfabrieken blijkt, dat er met man en macht gewerkt wordt aan een geheel nieuwe brandstof voor de straalmotor. Wright, de fabriek, die zoveel honder den voortreffelijke motoren aan de K. L. M. leverde, schijnt niet de enige te zijn, die op de goede weg is. Pratt Whitney, wier producten ook bij de K. I. M. zeer bekend zijn, moet bijna het „Eureka" kunnen roepen en tenslotte is ook de General Electric met een gehele studie-afdeling bezig de technische evo lutie van de voortstuwingsmotor een eind verder te brengen. Het kernprobleem van de bruikbaar heid van de straalmotor is nog steeds dat de brandstof, die men er thans voor beschikbaar heeft, te veel kost en te veel weegt. Op elke liter brandstof, die men wint, gaat twee liter kostbare aard olie verloren voor het normale gebruik, en dan consumeert de straalmotor zó veel, dat het vliegtuig fn plaats van be talende lading passagiers, post en vracht, brandstof moet meenemen. Nu heeft men het wel gepresteerd met zo'n straal jager een vlucht van 1700 k.m. te ma ken, maar daarmee kan men geen be langstelling bü de mannen van de bur gerluchtvaart wekken. Daarom zoekt Amerika naar een nieuwe brandstof voor de straalmotor en voor die gevonden Ss, kan men niet verwach ten, dat de burgerluchtvaart van de door haar beproefde benzinemotor af stapt. Overigens moeten wij toch, sprekend over de Convair-liner, zeggen, dat de K. L. M. van geluk mag spreken door deze toestellen nog voor de oude prijs te krijgen. Het dozijn, dat thans in Californlë voor de Nederlandse maat schappij wordt gereed gemaakt, kost ons land 3V> milioen dollar en na de prijsverhoging zou voor deze beschei den vloot nog eens VA millioen dollar extra berekend zijn. Die ontlopen wij dus en men mag de K. L. M. dank baar zijn voor haar vroegtijdig ini tiatief het voortreffelijke product van de Consolidated Vultee fabriek te be stellen. Vliegtuigen zijn in Amerika zo duur geworden, dat de maatschappijen aarzelen haar luchtvloten te vernieu wen. Talrijke orders aan de Industrie In Califomië zijn al ingetrokken. De burgerluchtvaart heeft hier het vorige jaar met een zo groot verlies gewerkt, dat men het voorlopig voorzichtig aan wil doen Inmiddels mobiliseren de grote in dustriëlen alle krachten om de export markt in handen te houden. De Engel sen schijnen eindelijk wat meer econo mische achtergrond aan hun industrie te hebben gegeven en zich langzamer hand gereed te maken voor een Indruk wekkende export-c.'mpagne. Men gelooft deze in Amerika bij voor baat in de hand te hebben, omdat En geland zo aan banden gelegd wordt wat zijn industriële export-politiek betreft door de aanvaarding van de Marshall hulp, waarover men net alleen in de Britse scheepsbouw onvriendelijk praat. Betere kansen voor de concurrentie met Amerika hebben de landen, die in de eerste jaren nog onafhankelijk zijn van Amerikaanse leveranties, zoals Zweden, dat zelf beschikt over een voortreffelijk „thuis-gemaakt" staal en al bijzonder aardige auto's en vliegtuigen maakt. De Saab-fabrieken maken thans veel recla me in de landen, die tot dusverre met Amerikaanse toestellen vlogen. De Scan dinavische luchtvaart, die zich door de krachtige coördinatie groot heeft ge maakt, zal wel overgaan op de tweemo- torige Scandia, een degelijk maar pro zaïsch vliegtuig, dat echter niet fn dol lars betaald behoeft te worden. De K. 1». M. moet ook rekening gaan houden met hetgeen in Europa gemaakt wordt en dat beseft men terdege in Amerika. Van daar dat die brandstof voor de straal motoren zo belangrijk is. Slagen de Ame rikanen er immers in gehele nieuwe normen aan de vliegtuigindustrie te ge ven, dan kunnen zij htm betrekkelijke monopolie-positie in de wereld nog een tijd handhaven. In de hoofdbestuursvergadering van de Algemene Vereniging voor Bloem bollencultuur op 14 Mei te Haarlem gehouden is het er stormachtig aan toegegaan. Aan de orde kwam de be spreking over het rapport der mi nisteriële (ambtelijke) commissie ten aanzien van de maatregelen die voor het bloembollenvak nodig zijn. Het rapport is in de historie van het vak een belangrijk stuk en naar aanlei ding daarvan kunnen ingrijpende be slissingen verwacht worden. De vereniging, zo lezen wij in het he den verschenen weekblad, kan niet vol staan met zich tegen deze conclusies te verklaren, maar moet zich ook positief uitspreken. Het hoofdbestuurslid, de heer Bakker, meende, dat het gehele rapport moest worden afgewezen in verband met de besluiten van de alge mene vergadering op 27 October jX, waarbij alle maatregelen in het vak werden afgewezen. Daartegen verzette zich de voorzitter. Het voorstel-Bakker werd échter met 5 van de 8 stemmen aangenomen. Van de zijde van de meerderheid v y* t at de laatste hon- Meer dan honderd jaar is er gevochten om de aarde. Eigenlijk is er reeds zo lang gevochten als de mens be staat, maar eerst in de voor bije eeuw is het bezit zelf een probleem geworden. Er werd niet meer gevraagd: is het hebben van dit óf dat goed rechtvaardig en verant woord, maar men stelde de vraag: is het hebben in het algemeen, het bezit als zodanig te verdedigen. Harts tochtelijk is er gestreden om de eigendom, als iets uit achterlijke tijden, afgeschaft te krijgen. Er is in die honderd jaar heel wat gebeurd. Het libe ralisme is door allerlei maat regelen en ondervindingen aan banden gelegd. Een mens, die willekeurig met zijn goed handelt, bestaat niet meer. Hij krijgt er de kans niet toe. Tailoze wet ten schrijven hem voor hoe zijn bezit aan te wenden tot heil van het algemeen en als hem, na al het voorgeschre- i'ene verricht te hebben, nog iets voor zich persoonlijk overblijft, is dit zo weinig dat het geen scherpe prikkel tot werken meer is. Maar ook aan de overzijde heeft men veren gelaten. Hoe gevaarlijk het commu nisme tot op dit ogenblik ook is: veel van zijn oor spronkelijke bruutheid is in de verschillende soorten van socialisme te loor gegaan. Op vele punten is het per soonlijk bezit weer in ere hersteld. Toch kan men niet zeggen dat in honderd jaar tijd li beralisme, en communisme naar elkaar toegegroeid zijn. Hoogstens hebben zich tus sen deze twee uitersten een aantal verzoenende opvattin gen geplaatst, die beide ele menten van medogenloos persoonlijk bezit en even- medogenloos algemeen bezit bij elkaar trachten te bren gen. Maar wel nooit zullen deze opvattingen louter natuurlijk gesproken tot een theorie leiden, die in de practijk van het menselijk leven geen moeilijkheden meer oplevert, aangezien de mens zondig is en meer dan geoorloofd geneigd zichzelf te bevoordelen. Geen theorie zal dat kunnen beletten. Al leen toezicht en tucht. De fout van het liberalis me was dat het de mense lijke hebzucht tot levenside aal verklaarde. Het com munisme beging de nog ern stiger fout. dat het deze heb. zucht erkende en een toe stand van vóór de zondeval wilde herstellen, iets wat zelfs met behulp van de christelijke verlossing niet volledig mogelijk is. De wet van de liefde schrijft voor dat de mens alhoewel met mate op de eerste plaats aan zichzelf denkt. Hij kan dat, op stof felijk gebied, alleen door per soonlijk bezit. Maar een be zit, dat het welzijn van an deren niet in de weg staat, doch het integendeel bevor dert. Daartoe is niet al leen nodig een diep inzicht in het wezen van de mens met zijn neigingen, maar, op die kennis voortbouwend, ook een onthechting aan het aardse, naastenliefde en ge nade. De mens heeft de plicht het aardse zo efficient mogelijk aan te wenden. En hoe groter het gebrek aan goederen wordt, hoe meer het nijpt de algemene ar moede te verdelen en, door gezamenlijke inspanninger zoveel mogelijk onder uit te komen. kwam daarna een voorstel aan de orde om voortaan alle publicaties van het bedrijfsschap uit het orgaan te weren. Dit voorstel werd met dezelfde meerder heid aangenomen. Naar aanleiding van deze gebeurtenissen heeft de voorzitter van de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur, jhr. Van Nispen. thans medegedeeld, dat hjj zich helaas gedwongen ziet het voorzitterschap der vereniging neer te leggen. Ten behoeve van de grote meerderheid der goedwillende, vakgenoten zal hij ter voorkoming van volledige ontwrichting der vereniging nog korte tijd zijn functie uitoefenen en de lopende zaken afwik kelen. In een persoonlijk woord schrijft hij nog het volgende: Nu men niet schroomt het eigen Weekblad te benadelen en de vakgeno ten de noodzakelijke voorlichting te ont houden of wel de kosten van het be drijfsschap onnodig te verhogen als dit slechts in het groepsbelang te pas komt, wordt samenwerking practisch onmoge lijk gemaakt. De wijze waarop de beslui ten in de hoofdbestuursvergadering tot stand zijn gekomen betekent een aan fluiting van elk democratisch fatsoen en van iedere collegialiteit jegens de af wezige hoofdbestuursleden. Na dit per soonlijk woord volgt een verklaring van een 7-tal hoofdbestuursleden die Zich eens verklaren met de voorzitter. Naar het A.N.P. verneemt, heeft het Beheers-ïnstituut het verzoek van de Duitse ex-Kroonprins om niet langer als vijandelijk onderdaan te worden beschouwd, afgewezen. Krachtens het besluit Vijandelijk Ver mogen zijn de Duitse vermogens in Ne derland aan de Staat vervallen. Het is echter mogelijk, een verzoek in te die nen betreffende niet-toepasselijkheid van dit besluit, van welke mogelijkheid de ex-Kroonprins gebruik maakte. Zijn bezittingen in Nederland waren in hoofdzaak beperkt tot Huize Doorn. Nu het verzoek van de ex-Kroonprins is afgewezen, is Huize Doorn definitief Nederlands bezit gebleven. Officieel wordt medegedeeld: „Op uitnodiging van de minister van Buitenlandse Zaken heeft de Sov jet-ambassadeur, de heer V. A. Val- kov, Vrijdag met Baron van Boet zelaer bp diens departement een onderhoud gehad over de overeen komst tot het uitwisselen van con suls, welke, volgens het officiële persagentschap Tass, te Praag tus sen de Sovjet-Unie en de republiek Indonesië is afgesloten. De minister van Buitenlandse Za ken heeft de Sovjet-ambassadeur er onder andere op gewezen, dat het aangaan van dergelijke betrekkin gen door de republiek m strijd is met de door haar aanvaarde „Ren- ville"-beginselen, welke uitdrukke lijk vermelden, daL de souvereini- teit over geheel Indonesië voor het tijdperk tot de overdracht van sou- vereiniteit aan de Verenigde Staten van Indonesië blijft berusten bij het Koninkrijk der Nederlanden". Het Landelijk Comité voor Rechts zekerheid deelt ons mede, dat ten aanzien van de te volgen procedure bij de uitwijzing van Duitsers door dit Comité vele pogingen in het werk zijn gesteld om verbetering irr de be staande procedure te verkrijgen. Eén van de bezwaren is steeds ge weest, dat ook aan raadslieden van voor uitwijzing in aanmerking komende vreemdelingen inzage van de dossiers werd geweigerd. Gevolg hiervan was, dat deze vreemdelingen in vele gevallen onkundig waren van de gronden, waar op de uitwijzing naar Duitsland ge schiedde. Naar aanleiding van de desbetreffende verzoeken van vorengenoemd Comité heeft de minister van Jnstitie beslist, dat in het algemeen geen bezwaar be staat tegen het aan raadslieden van de betrokkenen ter inzage geven van de T.g. A-staten, waarin in vraag- en ant woordvorm het pro en contra in poli tiek opzicht van de betrokkene is om schreven. Wanneer zich daarnaast in een dos sier bepaalde stukken bevinden, welke voor een juiste beoordeling van de zaak van belang zijn te achten, zal ook daar van inzage kunnen worden gegeven, tenzij de inhoud, naar het oordeel van de behandelende ambtenaar, zich tegen mededeling verzet. De Federatie van Nederlandse Schoen fabrikanten, waarbij het overgrote deel van de schoenindustrie is aangesloten, heeft met algemene stemmen besloten een fonds in het leven te roepen ter verstrekking van extra-kindertoeslagen ten behoeve van de gezinnen der werk nemers met drie of meer niet-verdie- nende kinderen. Het ligt in het voor nemen de regeling te laten ingaan met de eerste werkweek van Juli. de repobl. vertegenwoordiger te Lake Success opdracht heeft gekregen, eeo bespreking in de Veiligheidsraad te ver zoeken ten aartzien van de Federale con ferentie te Bandoeng. Tevens zou een uiteenzetting van het republ. standpunt mfct betrekking tot de Bandoengse conferentie rechtstreeks naar Lake Success worden gezonden. De re publ. delegatie had dit reeds eerder aan de Comm. v. Goede Diensten doen we ten, opdat ook de Ned. delegatie, via de Comm. v. Goede Diensten, in de gele genheid zou zijn, indien zij zulks wenste, een rapport over deze kwestie aan de Veiligheidsraad toe te zenden. Het communiqué zegt, dat om een be spreking van de kwestie der Bandoengse conferentie in de Veiligheidsraad is ver zocht voor de op de agenda staande ver gadering of anders in een speciale ver gadering van de Veiligheidsraad. De vol gende week zal de Comm. v. Goed# Diensten met beide partijen overleggen, hoe deze aangelegenheid zal worden behandeld. Met betrekking tot de huiszoekin gen zegt het communiqué, dat de heer Van Vredenburch „betreurde", dat de ze hebben plaats gehad en dat de heer Van Vredenburch het standpunt van de Comm. v. Goede Diensten deelde, dat, volgens een bestaande informele afspraak, de leden der delegaties im muniteit genieten, wanneer zij zich in het territoir der andere partij bevin den. Hfj zeide, dat de Ned. regering niet tevoren was geraadpleegd, omdat de be trokken autoriteiten de kwestie ernstig en dringend achtten en dat, indien de Ned. regering en de Ned. delegatie wa ren geraadpleegd, de huiszoekingen niet zouden hebben plaats gevonden. T.a.v. de perspolitiek bleef men bij drie punten: a. Door de C.G.D. zullen in overleg met de partijen zo mogelijk dagelijks inlichtingen worden vrijgegeven; b. de perschef van de Commissie voor Goede Diensten geeft op de wekelijkse persconferentie background-informaties; c. aan het einde van elke bijeen komst zullen de partijen en vertegen woordigers trachten overeenstemming te bereiken over de bijzonderheden der conferentie, die niet door de partijen zullen worden bekendgemaakt. Te Kalioerang heeft men de indruk gekregen, dat de vergadering van Vrij dagmiddag van de politieke commissie zeer belangrijk Is geweest, omdat als resultaat daarvan jhr. Van Vreden burch Zaterdag wederom naar Batavia zou gaan en niet voor Dinsdag terug verwacht wordt, terwijl uit goedinge- lichte bron vernomen wordt, dat bet kabinet van de republiek Vrijdagavond in verband met deze vergadering bij een zou komen. Raden Adil Poeradiredja, premier van Pasoendan, is heden bij acclama tie gekozen tot voorzitter van de fede rale conferentie in een vergadering, die door dr. Van Mook werd geleid. De Nederlandse minderheidsgroep wenste bij monde van prof. mr. Resink aantekening, dat zij voorkeur gaf aan mr. Oerip Kartodirdjo, lid van het ge rechtshof te Batavia, als voorzitter. De openbare vergadering duurde slechts 10 minuten, nadat m besloten vergade ring overeengekomen was, dat alleen Poeradiredja candidaat zou worden ge steld. Verwachting tot Zaterdagavond: Aanvankelijk overwegend zwaar bewolkt met nog enige regen in het Oosten van het land, later opklarend en plaatselijk ochtendmist. Overdag ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren en meest zwakke wind. Zondag: Zon 4.28—20.47, maan 1.52—11.17. Maandag: Zon 427— 20.49, maan 2.0512.29. Gezien het feit, dat nog geenszins vaststaat, hoe het verloop van de melk productie deze zomer en de komende winter zal zijn, acht de minister het beter, dat een beslissing over de melk. distributie nog enige maanden wordt uitgesteld. Niet alleen kan dan een be ter inzicht worden verkregen in de melkproductie, maar ook kan dan iets meer bekend zijn over de veevoeder- situatie in de komende winter. Het Nederlandse volk zal dus nog eni ge maanden geduld moeten hebben voordat een definitieve beslissing wordt genomen of de melk van de bon gaat. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de volgende verhezen zijn geleden.; Koninklijke Landmacht: Huzaar le kl. F. J. van de Poel, leger- nr. 251211056, afkomstig uit Apeldoorn, overleden tengevolge van oorlogsverwon ding 19 Mei 1948. Soldaat.G. Vermeer, legernr. 250517046, afkomstig uit Vlaardingen, overleden tengevolge van oorlogsverwonding 24 Mei 1948. Koninklijk Nederlands-Indische leger: Heeft in de periode van de afgelopen week geen verliezen gerapporteerd. Koninklijke Marine: Heeft in de periode van de afgelopen week geen verliezen gerapporteerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1