FEEST DER NAASTENLIEFDE IN BEELD Saneringscrisis HEEMSTEDE IN HET TEKEN VAN DE SPORT MENSEN Henri de Greeve opent tentoonstelling m Fleurige expositie bij Heerkens Thijssen AAIEN en Praeses v. Deursen Dr. Soeripno naar Djocja teruggeroepen ZWARTE SLACHTERS IN DE VAL Koe werd per taxi bezorgd! II mm AGENDA Reorganisatie republikeins kabinet? MAANDAG 31 MEI 1948 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING „Naar hét volle leven." Orgelbespeling BOUW VAN HULP. SCHOOL Kosten niettemin ruim f 100.000 Bezétting'sschade aan bijzondere scholen Gaslaagd jeugdfeest Werk van Mies Deinum DE ZILVEREN LAVABOSCHOTEL Hockeywedstrijd onbeslist Voetbalzege voor Heemstede Zaterdagavond werd een wedstrijd gespeeld tussen een voetbalteam, samen gesteld uit spelers van H. B. C. en R. C. H., en Leamington. De beide eljallen voor de wedstrijd. I Diatribuitienieuws Sluitingsavond K.A.B., Kring Centrum f500 voor Volksmuziek school Autotocht voor Ouden van Dagen Zwemmers oppermachtig Cricketmatch voor de Engelsen Spaarndam promoveert naar K.N.V.B. Benoemingen bisdom Haarlem De ontruiming van „Kareol1" door RICHARD POWELL (WMdt vervolgd) HEEMSTEDE Speeltuin geopend Fakir overleden ,g Stads Editie beker voor Stormvogels f Beurs van Amsterdam Nederland vlagt voor de naasten liefde! Een nieuw begrip en voor velen in ons land nog vreemd. Maar de Bond Zonder Naam laat niets na om de mensen vertrouwd te ma ken met deze gedachte. Een van zijn middelen was de bijzonder goed geslaagde actie om de jeugd van Nederland de vlaggen te laten tel len. die bij het feest van de naasten liefde waren uitgestoken. Maar het moest niet alleen bij tel len blijven, want de jeugd werd ge vraagd de vlaggendag in beeld te bren gen, waarbij de beste producten zouden worden bekroond. En de jeugd hééft getekend. Uit alle delen van het land kwamen de teke ningen binnen. De B. Z. N. heeft dit originele en uitstekende propaganda materiaal van de naastenliefde niet on benut weggeborgen in het archief, maar hij heeft het op een tentonstelling bij eengebracht, waar iedereen kan genie ten van dit dikwijls simpele, maar altijd interessante kinderwerk. Henri de Greeve opende Zaterdag ochtend op de Kunstétage van Vroom en Dreesmann. waar de tekeningen zijn ten toon gesteld, deze expositie. De bedrijfschef, de heer A. C. L. van Kimmenade. sprak namens de directie een kort woord van welkom, waarna Henri de Greeve de bedrijfschef een mand met bloemen overhandigde als een bewijs van waardering voor de aan geboden gastvrijheid. Met een kort maar kernachtig woord wees spr. er op, dat, wil de Bond bloeien, er ook belangstelling van bui ten af moet zijn. In dit verband belicht te hij nog eens het werk en het doel van de B. Z. N. „Hier ziet u het werk van kinderen, zoals zij de vlaggendag hebben gezien. Primitief dikwijls, maar vaak origineel en raak. Hier ook vindt men zich zelf terug als kind en wordt men weer kind met de kinderen. Henri de Greeve bracht naar voren, hoe goed deze actie op de kinderen moet hebben ingewerkt. Duizenden heb ben dagenlang gebogen gezeten over een vel papier om hun indrukken in De 50ste uitvoering van het speciaal voor de R. K. Blindenbond „St. Odilia" geschreven toneelstuk „Naar het volle leven" van Henk Assmann, heeft plaats op Woensdag 2 Juni a.s. in de Stads schouwburg 's avonds 8 uur. Dit zeer bij zondere stuk, dat op treffende wijze het leven en streven van de blinden weergeeft, ^'°rdt op sublieme wijze ge speeld door de Rederijkerskamer „Al- berdingk Thijm" (regie Herman Moer kerk) te Haarlem. Wij raden allen aan, Dinsdagmorgen 9 uur op de radio af te stemmen op de herhaling van het Licht baken van Henri de Greeve, die aan de Haarlemmers een warme aanbeve ling geeft, om het stuk te gaan zien. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de heer F. H. Louman (fa. Kluitenburg) Ged. Oude Gracht 106, tel. 10990).» Dinsdag I Juni 1048 zal de heer Al- bert de Klerk des avonds van 7.30 tot 8.30 uur het orgel van de Grote Kerk bespelen. Het Bach-programma ver meldt: Pastorale; Fuga g kl.; Fuga b kl.; Fuga c kl.; Sonate n c kl.; Fan tasia et fuga g kl. Sportiviteit moet niet alleen op de voetbal-of andere sportvelden heer sen maar ook in het maatschap pelijk leven. Men. kan nog zo scherp tegenover elkander staan, nog zo ern stig van méning verschillen, nog zoveel argumenten aanvoeren om zijn overtui ging te propageren, als men de sporti viteit uit het oog verliest krijgt elke actie een wrange bijsmaak. De jongste actie van de anti-saneerders in het hoofd bestuur der Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur zal ieder eerlijk be oordelaar, zelfs de grootste vijand van de geleide economie, onjuist vinden. December 1947 heeft de ledenvergadering van deze vereniging goedgekeurd, dat het hoofdbestuur werkzaam blijft op het terrein der sanering, zolang deze be staat. Dat was, omdat de minister een besluit in October daaraanvoorafgaande genomen, behelzende de afschaffing van alle een vrije handel belemmerende maatregelen, naast zich had neergelegd. Nu is intussen een rapport verschenen van een ministeriële (ambtelijke) com missie en de conclusies daarin vervat staan de anti-saneerders niet aan. In grijpende beslissingen kunnen echter niet uitblijven en als Bloembollencultuur er niet over wil beraadslagen, zal men het in Den Haag zonder Bloembollen cultuur doen. Dit rapport kwam zoals wij Zaterdag op de eerste pagina meld den in de laatst gehouden hoofdbe stuursvergadering aan de orde. In dit hoofdbestuur is een goede meerderheid voor overleg met de minister. Door een ongelukkige omstandigheid waren de anti-saneerders die dag in de meerder heid. de stand was 5 tegen 3, hoewel 7 ieden achter de voorzitter staan, die zeker niet alle banden met Den Haag wil verbreken. De vijf besloten het gehele ministeriële rapport af te wijzen. De voorzitter, jhr. van Nispen, noemde deze wijze van han delen incorrect tegenover de wettig verhinderde leden, maar de oppositie zette door. Zij was niet tevreden met dit wel zeer onsportieve succesje, maar voelde haar macht, die, hoe merkwaar dig ook, een sprekend bewijs was voor haar onmacht Zij besloot ook alle pu blicaties van het Bedrijfschap uit het verenigingsorgaan te weren. Deze be sluiten houden een openlijke oorlogs verklaring aan Den Haag in. Komt men veel verder met de verzenen tegen de prikkels te slaan? De gevolgde methode reikt verder dan oncollegialiteit jegens de wettig verhinderden en mag gerust onbehoorlijk en ontoelaatbaar genoemd worden. Hier is de goede trouw volko men zoek. Voorzitter van Nispen heeft zijn zetel ter beschikking gesteld, maar zeven hoofdbestuursleden hebben een beroep op hem gedaan om te blijven. Mocht hij echter aftreden, dan zullen zij ook op staande voet ontslag nemen. Een ernstige crisis is hierdoor in de Alge mene Vereniging uitgebroken. De vijf van de „stunt" behoeven niet te erken nen, dat zij het belang van het vak ver keerd gezien hebben, maar wel dat zij onsportief geweest zijn. Mochten zij daartoe niet kunnen komen dan zal een buitengewone ledenvergadering noodza kelijk zyn, want de leden kunnen de gestes van het hoofdbestuur goed- of afkeuren. Winnen de anti-saneerders, dan verdwijnen voorzitter en zeven be stuursleden, maar dan is tevens de in vloed van de vereniging in Den Haag tot nul gereduceerd. Dan is zij kapot geslagen en wij kunnen ons niet voor stellen. dat de meerderheid der leden daarvoor de verantwoordelijkheid zal durven nemen. beeld te brengen. Voor zuiver techni sche problemen hebben zij dikwijls een verrassende oplossing gevonden en soms meent men te staan voor een jeugdwerk van Vincent van Gogh. Spr. verklaarde ten slotte de ten toonstelling voor geopend en de talrijke aanwezigen kregen gelegenheid te zien, hoe Neerlands jeugd de vlaggen dag heeft gezien en beleefd. De economische dienst van de Haar lemse politie heeft, zoals wy Zaterdag reeds meldden, dezer dagen een com plot van zwarte slachters opgerold. De zeven personen, die gearresteerd zijn, hebben allen bekend. Enige dagen geleden kreeg de econo mische dienst de mededeling, dat die avond een op clandestiene wijze ge slachte koe per taxi aan een woning in de Javastraat in Haarlem-Noord zou worden bezorgd. Rechercheurs en agenten van 't post huis Noord stelden zich 's avonds bij het betreffende huis verdekt op en wachtten geduldig op wat komen ging. Zij wer den niet in hun verwachtingen teleur gesteld, want even later arriveerde voor het huis een taxi, waarin zich een niets vermoedende chauffeur en een groot pak bevonden. De man ging met het pak naar binnen, kwam weer naar buiten en stapte in de auto. Toen achtten de bespieders het moment gekomen om in tc grijpen. De chauffeur bracht echter snel de wagen op gang en slaagde er in voor het ogenblik te ontkomen. Bij het Spaarne gekomen, wierp hij de halve koe, die hij nog in zijn auto had, m het water. Ondertussen arresteerde de politie het echtpaar, dat in het huis in de Java straat woonde, en de slachter, die op visite was, waarschijnlijk om het vlees uit te benen. Vijftig kilo vers vlees werd in beslag genomen. Nog drie andere personen, W. M., J. R. en L. G., werden daarna ingesloten, terwijl ook de chauffeur werd opge spoord. Vandaag werden zij voor de Officier geleid. Op de urgentielijst 1948 voor de bouw van scholen is de gemeente Haarlem geplaatst met een semi-permanent ge bouw. Het Ministerie van Wederopbouw maakt geen bezwaren. Hoewel hierdoor slechts gedeeltelijk in de ontstane ach terstand wordt voorzien, zo schrijven B. en W. aan de Raad, betekent deze toestemming een voorlopige oplossing in het gebrek aan schoollokalen in het Noord-en der gemeente, waar de over bevolking der scholen het grootst is en waar door de aanbouw van nieuwe wo ningen de grootste aanwas van leerlin gen is te verwachten. Voorgesteld wordt het terrein aan de Vondelweg en de Eksterstraat voor de bouw van een houten noodschool te be stemmen, waarvoor een bedrag van ruim ƒ100.000.nodig is, t.w. ƒ76.000. voor de bouw en ƒ24.420 voor de in ventaris en de verwarmingsinstallatie. Een viertal schoolbesturen, waaronder van de Spaarneparochie en van de Pa terskerk resp. Linschotenstraat en Zijl singel hebben de gemeente om mede werking gevraagd voor een vergoeding als direct gevolg van bezettingsschade. B. en W. stellen thans voor deze medewerking te verlenen, ofschoon naar de letter van de wet inwilliging niet mogelijk zou zijn. De jurisprudentie terzake huldigt echter een ruime inter pretatie. Hoe groot de vergoeding zal zijn kan echter pas na een degelijk on derzoek beoordeeld worden. Dit onder zoek gaat met moeilijkheden gepaard, vooral omdat intussen de nodige voor zieningen aan de resp. schoolgebouwen zijn getroffen. Een afzonderlijk voorstel tot het beschikbaar stellen van een cre- diet zal dus nog even uitblijven. Na Beverwijk en Hillegom was Zater dagmiddag in de H. K. B. de Haarlemse en Heemsteedse R.K. voetbaljeugd bijeen om te genieten van een feestprogramma aan geboden door de Commissie Katholiek Voet bal. Nadat de heer G. Kruyver, bestuurs lid van de K.N.V.B., de jongens gewezen had op hun plichten om een goed R. K. sportsman te worden, volgde er een geani meerd feestprogramma, waarin Harry Bou- man met zijn praatjes, accordeon en goo cheltoeren benevens de muzikale clown Lou Marti de jongens enkele uren kostelijk vermaakten. Onder stormachtige bijval van de zaal kon dan ook de heer Van Turn hout, voorzitter van de Commissie Katho liek Voetbal en tevens voorzitter van de jeugdcommissie van de afd. Haarlem van de K.N.V.B., terecht gewagen van een bijzonder geslaagde feestreeks, welke ze ker in de toekomst nog wel eens herhaald zal worden. Een felle brand woedde Zaterdag aan boord van het 4000 ton metende s.s. ,,Van Ros- sum", dat aan de Surinamekade gereed lag om voor rekening van de K.N.S.M. met een lading copra naar West-Indië te vertrekken. Later op de 'morgen werd het schip van de kade versleept en op het IJ omhoog gezet. Er zijn van die tentoonstellingen waarvan het geëxposeerde zo on middellijk aanspreekt, dat het om uitleg noch toelichting vraagt. Toch willen wij niet met de aankondiging- «zonder-meer volstaan, omdat in de on- derhalve een verheugende groei moet worden vastgesteld. Naast al het pro blematische rondom mag dit onge kunstelde, eerlijke werk, dat zelfs in deze collectie in drie inzendingen een climax beleeft, niet voorbijgezien war den. Ongecompliceerd en vrouwelijk, twee zelden te rijmen begrippen, zijn toch de gecombineerde eigenschappen van de werkjes van Mies Deinum. Over de gehele expositie hangt als een zucht de toewijding, waarmee de onderwer pen zijn getransponeerd. In trouwe ob servatie en met vrouwelijk geduld is de materiaalbehandeling verfijnd, zonder evenwel te offeren aan poëzie. De schroom van het onbereikbaar-eigene blijft de dingen omkleden, nooit werd de voorstelling door te brutaal-harde ogen verkoeld. Met enige nadruk zouden wij willen wijzen op de kleuterstudies, die, een tiental op een blad, waarde voller lan foto's, een genoeglijke her innering moeten zijn aan die eerste wankele pasjes. De figuurtjes zijn raak genoteerd, de momenten door het vrou welijk gemoed gekozen. De bloemen, meer dan de helft der inzendingen, diep van kleur in „Violen" en zonnig in „Voorjaarsbloempjes", culmineren toch in de, even aan geklemde, potloodtekeningen „Vroeg voorjaar" en „Vrouwenschoentjes". De compositie, het uit het papier oproepen, en de decoratieve blankheid als van kant zijn kwalitatief het hoogst te waarderen in haar inzending en het is naar onze gedachte speciaal hier dat in innerlijk evenwicht en zelfstandig Mies Deinum aan het woord is. Ia gelijke sfeer is in de portefeuille nog te vinden het „beeldgroepje met varen'', een rococo-achtig motief. Het zijn deze werkjes die ons het meest hebben verheugd en met belang stelling de verdere groei van Mies Dei num doen volgen. Slechts tot 6 Juni blijft deze kleine, rustige expositie ter bezichtiging in de prentenkamer van Heerkens Thijssen. L. T. Op de Lange Herenvest geschiedde een aanrijding tussen een taxi en een per sonenauto, die aanvankelijk beide in de richting Amsterdamsevaart reden. Toen de taxi naar links reed om de Janssen van Raaystraat in te gaan, greep de an dere auto ze in de flank. De taxi was in zodanige toestand, dat zij met een kraanwagen moest worden weggesleept. De personenauto had een beschadigd rechtervoorspatbord. Persoonlijke onge lukken kwamen niet voor. Zaterdag is ingebroken in een woning aan de Delftstraat. De electriciteits- en gasmeters werden opengebroken en de inhoud werd eruit gehaald. Ook een de ken en 4 knotten wol verdwenen. De heer J. G. A. v. d. Berg herdacht Zaterdag het feit, dat hij 40 jaar in dienst was bij de boekbinderij Knoop en Zonen. Nadat de directie de jubilaris op het kantoor had ontvangen en een en veloppe mét inhoud had overhandigd, geschiedde de huldiging door het perso neel. Het woord voerden de heer A. A. Versteeg namens de personeelscommis sie, de heer H. de Jong als chef en de heer E. Hanekroot namens de vakorgani satie. In de kunsthandel Leffelaar, Wagen weg 102, zal de heer Godfried Bomans Donderdag 3 Juni. 's middags om half vier de tentoonstelling openen van schil derijen en tekeningen van de heer Doeve. Dank zij de financiële steun van de Vereniging tot Uitbreiding der verza meling van Kunst en Oudheden in het Frans Halsmuseum, het gemeentebe stuur van Heemstede en tal van parti culieren uit Haarlem en directe omge ving, heeft de gemeente Haarlem, ten behoeve van het Frans Halsmuseum, kunnen aankopen een zilveren Lavabo schotel, in 1649 vervaardigd door de Haarlemse zilversmid Pieter Cornelisz. Ebbekin(gh). Deze schotel, die ovaal van vorm is en 45 bij 37.5 cm. meet, is zeer sober van uitvoering en geïnspireerd op de oud-Delftse „schilpschaelen" (de zoge naamde plooi- of zonnebloemschotels). Aldus ontleent de schaal haar schoon heid niet aan rijk drijf- of ciseleerwerk, doch aan de voorname eenvoud der rond gedreven schulpvormen, die het licht op levendige wijze weerkaatsen. Be nieuwe aanwinst is vanaf heden in het museum tentoongesteld. Op de Leidsevaart liepen twee dubbele achterwielen van een vrachtauto. Een kwam in het water terecht. De auto kwam op de trambaan tot stilstand. Het tramverkeer ondervond vijf minuten ver traging. Het afgelopen week-end bracht de sportsmen van Heemstede en Leamington in volle actie; de sportwedstrijden tussen Heemstedenaren en Leamingtonians zijn Zaterdag te Heemstede begonnen. Het gelijke spel in de hockeywedstrijd tussen de damesteams gaf de verhouding goed weer, want beide ploegen waren vol komen aan elkaar gewaagd en de gelijk- opgaande strijd bood vele spannende mo menten. Door miss Wilford hadden de En gelse dames voor de pauze de leiding genomen, een doelpunt ontstaan na een misverstand in de Heemstede-verdediging (01). Door minder goed schieten slaagde Heemstede noch Leamington er in verande ring in de score te brengen. Ook in de tweede helft was er van enig overwicht geen sprake en al waren de Heemsteedse aanvallen doorgaans iets gevaarlijker mede door het goede werk van de Engelse doel- vrouwe bleef de gelijkmaker uit. Nadat miss Hodkymson echter enige harde scho ten van mej Herberman onschadelijk had weten te maken, moest zij tenslotte zwicht ten voor een zuiver geplaatste bal van mej. Herberman, welke onhoudbaar in het Engelse doel verdween 11. De gymnastiekdemonstratie, welke de gym.vereniging „Heemstede" hierna gaf, vormde prachtige propaganda voor de turnsport en dat een en ander door het publiek werd gewaardeerd, bleek uit het klaterende applaus, dat telkens weerklonk. Vrije oefeningen en oefeningen op het paard, uitgevoerd door dames en heren, werden op correcte wijze verricht en de Engelse gasten toonden zich onder de in druk van het door de dames uitgevoerde spel „Mooi Holland". Met goed ring werk, perfect uitgevoerde stukjes aan de rek stok en oefeningen aan de brug, werd deze uitstekend geslaagde demonstratie be sloten. De voetbalwedstrijd tussen de vertegen woordigende ploegen van Heemstede en Leamington eindigde in een 30-zege voor de gastheren en zo slaagden de Britten er niet in revanche te nemen voor de in En geland geleden nederlaag. Het verloop van deze zeer aantrekkelijke strijd was span nend en van spectaculair gehalte, waarbij het spelpeil ook van behoorlijke kwaliteit was. In de eerste helft was het een strijd met wisselende kansen, waarin aanvanke lijk de verdedigingen aan beide kanten de situatie beheersten. Toen echter de Heem steedse combinatie al beter en beter begon te draaien, moest de Britse verdediging alle zeilen bijzetten om het gevaar te ke ren. Het was hier vooral Biesbrouck, aan wie men alle aandacht moest besteden en toen Hanse de bal eenmaal van zijn club genoot kreeg toegespeeld, leek een doel punt in aantocht, maar Height, de rappe Engelse doelman, bracht met een koene duik redding. De goed uitgevoerde short passing van de Leamingtonians was om te zien een lust voor het oog, doch de mas sieve Heemsteedse achterhoede wist er BIOSCOPEN: Rembrandt: Mens, durf te leven, a. 1., 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 u.; Cinema-Palace: Rue Madeleine 13 (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Heldenkermis (volw.), 2, 4.30, 7 en 9.15 u.; City: Man nen van Jongensstad (14 j.), 2.15, 4.30 7 en 9.15 u.; Spaame-theater: De Prairie wet (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. en 'sZon dags: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. DINSDAG I JUNI Uitreiking bonkaarten enz. te: HAARLEM (Vleeshal) rest K 8.30— 12.15 en 24.45 uur. BLOEMENDAAL (Hartelustschool) M en N 9—12.30 en 24 uur. HEEMSTEDE (Binnenweg 160) rest K en La, 8.30—12.15 en 2—4 uur. Vrijdag hield de kring Centrum van de K.A.B. haar sluitingsavond in café Fabel. De algemeen voorzitter de heer D. Angenent sprak als opening een pro pagandistisch woord en wist met enige humoristische woorden de kern van de zaak te raken. Hierna was het woord aan de artisten van Lou Marti. De con ferencier Kees Verhulst wist er al da delijk met een praatje en een liedje de juiste stemming in te brengen. De ac cordeonist Jan Davits bracht met veel virtuositeit zijn medleys ten gehore. Olga Lowina zong herinneringen aan Tirol. Met zuivere stem zong ze jodelliedjes. Zij kon niet zonder extra toegift afscheid van het publiek nemen. Lou Marti wist als muzikale clown uit de vreemdste instrumenten melodieën te toveren, met pianobegeleiding van Jan Davits. In het sluitingswoord nodigde de gees telijk adviseur, kapelaan Hillebrand, de leden uit om hun wensen voor het ko mende seizoen schriftelijk ter kennis van het bestuur te brengen, opdat dit zo veel mogelijk dat kan brengen, waar aan bij de leden de meeste behoefte bestaat. Provinciale Staten van Noord-Holland stellen voor aan de Stichting Volksmu ziekschool voor Haarlem en omstreken voor het jaar 1948 een subsidie toe te kennen van f500; afwijzend te beschik ken op een subsidie-aanvrage der afd. Haarlem van het Instituut voor arbei dersontwikkeling en van het gewest Noord-Holland der A.J.C. Deze laatste subsidie is afgewezen, daar met het ver lenen door de provincie een geheel nieuw en vrijwel onafzienbaar subsidie terrein zou worden- betreden. Voorgesteld wordt aan de Volkshoge school te Bergen een bedrag van f 5000 te schenken. Het Haarlemse Comité voor de auto tocht voor ouden van dagen heeft zich voorgenomen, de tocht dit jaar te hou den op Dinsdag 29 Juni. Het plan is van de Fonteinlaan, waar evenals altijd de stoet opgesteld zal worden, via Aer- denhout, Elswout en de Zeeweg naar Zandvoort te rijden, van Zandvoort rechtstreeks terug naar Aerdenhout en vandaar naar Noordwijk, waar de rust poos zal worden gehouden en de oude mensen zullen worden onthaald. Van Noordwijk wordt dan rechtstreeks naar Haarlem teruggereden. De stoet zal des middags om half twee van de Fontein laan vertrekken. Het Comité doet opnieuw een beroep op bezitters van auto's om hun wagens voor dit doel beschikbaar te willen stel len en heeft de verwachting, dat weöt zeer velen bereid zullen zijn, de ouden van dagen dit voor hen zo buitenge woon groot genoegen te bezorgen. De secretaris van het comité, de heer R. W. P. Peereboom, hoofdredacteur van Haar lems Dagblad, zal gaarne te zijnen kan tore aanmelding van beschikbare auto's ontvangen. De penningmeester, de heer A. M. Duytshoff, Verspronckweg 19, Haarlem, zal gaarne op zijn gironum mer 20365 geldelijke bijdragen ontvan gen. raad mee en greep telkenmale op succes volle wijze in. Na ruim een half uur wist Heemstede zijn overwicht eindelijk uit te drukken, toen Hanse een pass van Bies brouck opving en na een snelle rush Height kansloos sloeg: 10. Het Heemsteedse overwicht werd ook na de pauze voortgezet en weldra was het 20, toen Biesbrouck een hoog schot in zond, waar de kleine Heig niet bij kon 20. De Britten slaagden er echter in zich los te maken en toen men met meer open spel ten aanval trok, bleken de at taques een veel gevaarlijker karakter te dragen. De snelle en doortastende mid voor Montgomery wist aan v. d. Linden's greep te ontkomen en tweemaal vuurde hij een kogel af, waarbij doelman Willemse al zijn capaciteiten moest tonen. Ook bij een felle schuiver van Bailey was "Willemse op zijn post, maar toen de Heemstedenaren hier op plots een tegenaanval ondernamen en Height misgreep op een schot van Nolet (30), was de zege van de gastheren een feit. Maar de spanning bleef tot het laatst voortduren, want de Engelsen bleken er grote prijs op te stellen de eer te redden, doch het stellig verdiende tegenpunt bleef uit, dank zij het goede werk van de Heemsteedse verdediging. Deze zeer at tractieve ontmoeting werd bijgewoond door ongeveer 4500 toeschouwers. In de zwemvijvers Groenendaal ontmoet ten de zwemploegen elkaar en het was bij. deze wedstrijden, waarin de Heemstedena ren een grote overwinning op hun tegen standers behaalden. Beter - ware het ge weest, indien men van Heemsteedse zijde zwemmers en zwemsters van mjnder kali ber in het water had gezonden. De wed strijden waren dan stellig attractiever ge worden, én als kijkspel én voor de Engel se gasten, die dan ongetwijfeld beter par tij hadden kunnen leveren. Slechts één maal kon de Engelse vlag worden gehesen en wel op de 100 m. borstcrawl dames. Dit nummer leverde een verrassing op, want mej. Smit had van meet af de leiding genomen, lag bij het laatste keerpunt nog ruim twee meter voor, doch kort voor de finish zette miss Wilkinson een prachtige eindspurt in om met handslag te winnen. 1. miss Wilkinson 1.16; 2. mej. Smit 1.16.8. kOp alle andere nummers kwamen de Le amingtonians er niet aan te pas en waren het de Heemstedenaren, die de victorie voor Zich opeisten. De uitslagen luiden: Dames. 100 m. schoolslag: 1. Wensing, 2. Balk, 8. Goode (Leamington). 100 m. rug slag: 1. Overeem, 2. Smit, 3. Dalton (Lea mington). Estafette: 1. HPC I, 2. Leaming ton. Heren. 100 m. borstcrawl: 1 Smit, 2. Geurtzen, 5. Heath (Leamington). 100 m. rugslag: 1. Smit, 2. Byrnes (Leamington), 3. Prins. Estafette: 1. HPC I, 2. HPC II, 3. Leamington. De waterpolowedstrijd had eveneens een eenzijdig verloop, maar de Britten namen een en ander nogal van de gemoedelijke kant op en aanvaardden hun nederlaag als „good loosers". Uitslag 61 voor HPC. Dat de cricketmatcheen Leamingtonzege op zou leveren, lag min of meer in de lijn der verwachtingen en met 109 runs tegen CHV 41 wonnen de gasten dit treffen met 68 runs. Leamington trok het eerst naar de wickets en behaalde zijn totaal na 32 overs te hebben gespeeld. Straten 16, Stradling 17, w.o. 1 x 4 en 1 x 6, sloeg de bal eenmaal ver in de Ringvaart! Allibon 13, Reed 19 en Broaden 12. Bowlingcijfers: Zeeuwe 333, Feitz 330, Roodt 319, Bak 114. De CHV-innings werden ge opend door Van Loenen en Groot en dit duo hield nog enige tijd stand. Maar hier na was het een drukke processie en geen der spelers had enige vat op het „killing bowling" van Stradling. Op 41 was het „over" en hadden de Leamington-men hun eerste overwinning veroverd. Alleen Van Loenen kwam met 18 in de dubbele cijfers. Stradling 7—22, Raven 317. Maandagavond wordt om kwart over acht in het Sportpark-restaurant de tafel- tenniswedstrijd gespeeld, waarbij. Heem stede uitkomt met: D. Wolters, J. Oud, J. Vogel, J. de Kok, S. Duinker en G. Wol ters. Dinsdag ontmoetten de tennissers elkaar in Grt>ehendaal. Deze ontmoeting wordt gespeeld in Groenendaal, aanvang half twee. Spaarndam. kampioen van de afde ling Haarlem, promoveert naar de vier de klasse KNVB. dank zij een 21- overwinning in de laatste wedstrijd te gen The Unity. In de eerste helft nam Spaarndam door Berk de leiding, waar na The Unity gelijk maakte. Met rust was de stand 11 én in de tweede helft was het wederom Berk, die zijn club een 21-voorsprong gaf en deze ston den de Spaarndammérs niet meer af In Spaarndam heerste na afloop een feestelijke 'stemming en tot laat in de avond kwamen van diverse zijden de gelukwensen binnen. Z. H. Exc. de bisschop van Haarlem heeft een nieuwe parochie opgericht te Wester-Zwaagdijk onder de titel van de H. Jacobus de Meerdere en tot pas toor aldaar benoemd de weleerw. heer H. W. v. Schie. Vervolgens op zyn verzoek aan de zeereerw. heer F. J. Bank, eervol ont slag verleend als diocesaan-directeur van de Kath. Actie voor de Vrouwelijke Jeugd en van de Kath. Vrouwelijke Jeugdbeweging en de daaraan verbon den functies, en in zijn plaats benoemd de zéereerw. heer A. J. Leenders, die kapelaan was te Gouda (O. L. Vr. He melvaart). Tenslotte tot kapelaan be noemd te Rotterdam (H. Elisabeth) F. J. Bank; tv". Gouda (O. L. Vr. Hemel vaart) J. H. M. van der Vliet; te Hil legom (H. Jozef) N. van Paaschen; te Stompwijk, W. G. H. Kamerbeek, die kapelaan was te Lisse (H. Agatha). Ter bevestiging van ons bericht van enige weken geleden, dat „Kareol", het sanatorium voor oud-illegale werkers te Aerdenhout, op 15 Juni zou worden ontruimd, ontvangen wij thans van deze stichting officieel bericht, dat met ingang van die datum alle patiënten naar el ders zullen zijn overgebracht. r 64) Zijn kreet sneed als eën scheermes in mijn oren. Toen ik weer keek, had hij het spitse, van weerhaken voorziene metaal uit zijn linkerhand gescheurd en staarde hij naar de donkere droppels die uit zijn hand welden. Zijn schreeuwen maakte plaats voor gejank, en dat op zijn beurt weer voor een jengelend grienen. Hij slingerde de metalen speerpunt ver in zee, als een kind, dat een stuk speelgoed wegsmijt, waaraan het zich heeft bezeerd. Nog steeds grienend bukte hij zich en sleep te Harry's lichaam naar de achterste ven. Met een venijnige trap duwde hij het overboord. „Daar!" Jammerde hij. Hü ging naar voren, huilend en zijn linkerhand krampachtig tegen zijn zij drukkend en klauterde in onze mo torboot. Ik hoorde hem stommelen met het anker. Er klonken ook nog andere geluiden. Ergens in de buurt van de achtersteven kronkelden zich langwer pige lichamen dicht onder de opper vlakte. Ik keek niet. Ik wrikte aan de vislijn. Mijn armen schoten eensklaps naar voren en mijn handen bengelden langs my neer, stijf en bloedloos. Chuck klom stuntelig weer agn boord. Hij kwam naar het achterdek en liet het anker achter zich aan bonken. Na iede re meter bleef het ergens achter haken en dan schreeuwde en rukste hij, tot het losschoot. Hij hield geen ogenblik met jammeren op. Ik stopte mijn handen ach_ ter mijn rug, maar al had ik ze vlak voor zijn gezicht heen en weer gezwaaid, dan had hij het waarschijnlijk nog niet gezien. Hii bereikte struikelend mijn stoel, ging voor my op het dek zitten en begon het ankertouw tussen mh'n sa mengebonden enkels door te slaan. Ik greep de zitting van de stoel beet, tarok myn benen op en schopte. Mijn blote hielen kwamen op zy'n mond terecht. Hy tuimelde achterover. Harry's mes lag op het dek. op de plek waar Chuck het had laten vallen, na dat hij de iyn van de speer had losge sneden. Ik deed er een uitval naar. Mijn levenloze voeten struikelden en ik viel languit voorover. Het mes gleed bul ten mijn bereik. Ik wrong mij als een wanhopige om het te pakken te kry- gen. Er zwiepte iets door de lucht en de pijn sloeg als een bliksemstraal mijn nek in. Ik draaide me odd en hief een arm omhoog, chuck zat half gehurkt en sloeg als een wilde naar my met het ankertouw. Hy kwam wankelend over eind en probeerde het anker op te til len. Hy wilde het bovenop my laten vallen. Ik zette myn voeten schrap, schoof naar voren, greep hem by zyn enkels en rukte. Hy sloeg tegen het dek. Ik rolde boven op hem en greep hem by zyn strot. Er zat geen kracht in myn vingers. Ik kon myn benen niet sprei den om hem onder te houden. Hij wrong zich los en liet zich op trjj vallen. Met zijn goede hand beukte en timmerde hy in myn gezicht. Had hy zyn vuist ge bald en raak geslagen, dan zou ik er gauw geweest zyn. Maar hij vocht als een kind. Ik probeerde een vuist in zyn gezicht te planten. Het hielp niet. Mijn vuist wilde niet sluiten. Ik keerde de palm van myn rechterhand omhoog en hamerde met korte, harde tikken tegen zyn neus. Dat hielp beter. Na zes tik ken sprong hy op en deinsde huilend achteruit naar de brug. Ik graaide naar het mes. Een minuut geleden had het er nog gelegen. We hadden het wegge trapt. Chuck en ik zagen het tegeiyker- tyd. Het lag byna aan zyn voeten. Ik was er tien voet vandaan. Hy bukte zich, greep het en richtte zich overeind. Er lag een afschuwelijke uitdrukking op zyn gezicht. Hij hief het lemmet om hoog en rende op mij af, Het gebeurde allemaal te vlug om te beschrijven. Ik geloof, dat Arab's voeten plotseling voor Chuck's benen uitscho ten. Zyn lichaam zwaaide omhoog en scheen langs mij heen te zweven. Het dek dreunde. Ik keerde me om, snel en wanhopig. Vreemd genopg scheen hy niet van zins my een tweede maal te bestormen. Hy lag languit by de ach tersteven en maakte schurende gelui den. Naast mij glinsterde het mes. Ik greep het en hakte myn enkels vrij. Chuck bewoog zich nog steeds niet. Hy scheen klem te zitten tussen Georgia's stoel en de stuurboordzijde van de cock pit. Georgia had zich met stoel en al omgedraaid. Ze keek onverstoorbaar op hem neer. „Andy!" hijgde myn vrouw, „vlug! Ik geloof, dat Georgia „Had je mond gehouden," zei Georgia gemelyk. Ik snapte niet waar het over ging. Ik hees mezelf langzaam overeind en wan kelde naar achteren, steun zoekend aan het dolboord. Ik hield het mes gereed, voor het geval Chuck opnieuw een po ging mocht ondernemen. Ik bereikte Georgia's stoel en keek omlaag. Ik zag wat Arab bedoeld had. Nog een halve minuut eri Chuck was een lyk geweest. Hy zat klem tussen de stalen voet van haar stoel en de planken betimmering aan stuurboord. Zijn hoofd lag opzij ge draaid en Georgia woelde bedaard met haar hoge hakken in zyn keel. Ze keek zo onaangedaan, alsof ze een luis plat trapte. Ik stootte haar benen aan. „Niet ge oorloofd," zei ik. De spieren van haar kuiten spanden zich. Ze stond op het punt een laatste, definitieve trap te geven. Ik greep de rugleuning van haar stoel en zwenkte haar om. Ze keek ge- ergerd. Chuck lag te happen als een vis op het droge. Of hij straks zou beken nen of niet, in ieder geval zou hy moe ten fluisteren. „Niet edelmoedig," 'zei ik en ging naar Arab, om haar als eerste los te maken. HOOFDSTUK XH Besluit Twee uur later lag ik lui achterover in. een makkelyke stoel in ons huis te Fort Myers. Alles was afgewerkt. Op onze terugweg uit de Golf waren we in Matanzas Pass aan wal gegaan, om in de kroeg de autoriteiten te telefoneren. We hadden een kort gesprek gevoerd met de politie, een vertegenwoordiger van de Kustwacht en met de sheriff en de officier van Justitie. Toen in Juli 1939 de studenten van Hageveld na de prijsuitdeling roet hun ouders de „Porta Coeli" ver lieten voor hun grote vacantie en zij daar aan de uitgang de rijzige figuU^ van hun Duitse leraar, „mijnheer" van Deursen, ontwaarden, fluisterden som migen elkaar toe: „Dat wordt de op volger van Mgr. Taskin, de praeses van het theologicum in Warmond." Het is moeilijk na te gaan, waarop deze jongelui hun veronderstelling ba seerden. Misschien was het alleen een persoonlijk vermoeden, zonder dat het gerucht leefde in de communiteit zen- Maar in ieder geval typeerde het de figuur en de persoon van deze Hage- veldse leraar, die nu Dinsdag 1 Junl a.s. inderdaad als praeses van het theo logicum zijn zilveren priesterfeest vjert. Weliswaar zagen de studenten hem i» September weer gewoon voor de klas en scheen alles een ondeugend loos ge rucht. Vier jaren later echter werd R- D. van Deursen benoemd tot directeur van het Philosophicum, en toen praeses De Jongh in 1945 het theologicum ver liet, volgde zijn benoeming tot presi dent. Verreweg de meeste jaren van zij» priesterleven bracht praeses Van Deur sen dus als leraar door op Hageveld, waar hij zijn leerlingen door zijn rustige en gedegen manier van lesgeven aa» zich wist te binden. Maar hij was niet alleen de leraar van 't grammaticaboek je van Ras of van de Schwere Wörter, maar ook degene, die op een heldere en interessante wijze de Duitse litera tuur en haar geschiedenis in de hoog ste klassen doceerde en de studenten door zijn uitstekende vertalingen va» de schoonheid daarvan liet genieten. Zyn talent van vertalen kreeg trou wens ook buiten de Hageveldse com muniteit bekendheid door zijn vertaling van verschillende vermaarde werken, waaronder het bekende boek van dr. Feldmann, dat in die dagen in een Ne derlandse uitgave verscheen onder de titel „Occulteverschijnselen". MaaT naast de leraar was het vooral depries ter, die door zijn helder inzicht aa» velen leiding gaf, waar het geestelijke zaken betrof, en het zullen talrijke priesters, studenten en oud-studente» zijn, die daaraan met dankbaarheid zul len terugdenken. Zo wekte het bij i»" siders geen verwondering, dat juist leraar Van Deursen de taak kreeg toe gewezen om leiding te geven aan de studenten van het Philosophicum en la ter aan de theologanten. Want voor de ze verantwoordelijke taak was ee« priester nodig, die, toegerust met ee» gedegen wetenschap en een rijkdom aa» geestelijke gaven, de juiste persoon wa* bij de vorming van de toekomstige cle rus in het Haarlemse diocees. Zulk ee» priester is praeses Van Deursen. Daarom zal het Dinsdag bij de vierins van het zilveren priesterfeest op het Theologicum, waar praeses Van Deur sen in de betrekkelijk korte periode, dat hij daar de leiding heeft, alle* respect heeft gekregen, een feest va» dankbaarheid zijn, dat ook buiten »e muren van het Seminarie zijn weer klank zal vinden. De nieuwe speeltuin in Heemstede WesJ is Zaterdagmiddag met enige plechtigheid en onder "belangstelling van een schare kinderen geopend. De heer J. Strijbis, voorzitter, sprak een welkomst^ toespraak tot de vele 'aanwezigen, onde* wie de heer J. Schelling als vertegej* woordiger van het gemeentebestuur en heer J. Blauw als voorzitter van Haarlems Verbond van Speeltumverenigin* gen. Hij bracht het gemeentebestuur dan1* voor de ondervonden medewerking. Nadat de heer J. Blauw de aandacht ge vestigd had op het grote nut van speel tuinverenigingen bij het aankweken van a onderlinge verdraagzaamheid ge meenschapszin, wilde de heer Strijbis hen geduld van de jeugd niet langer aan bal den leggen en verzocht de voorlopige lei® ster, mevrouw La Chapelle het lint don te knippen. Met gejuich nam de jeugd be zit van zijn domein. Het republikeinse persbureau „An*»' ra" meldt, dat in een verklaring va» de republikeinse regering betreffen»® de Russisch-Republikeinse betrekkin gen wordt gezegd, dat dr. Soerip»® naar Djocja is teruggeroepen om rap port uit te brengen over de feiteliP^ stand van zaken. Dr. Mohammed Hatta, vice-preside»^ en premier van de Indonesische rep»* bliek heeft Zaterdag bekend gemaakt, d»t hij voornemens is zijn kabinet te reor ganiseren. Hij heeft, volgens A.P., da»1^ bij aanleiding gegeven tot de veroude stelling, dat dit wellicht verband hou» met onenigheid, ontstaan door de sische bekendmaking dat de Sovjet-U» heeft toegestemd in de uitwisseling v,g diplomatieke vertegenwoordigers met republiek. De Nederlandse „Fakir" Mirin is in Zwitserland, naar men verm»®a tengevolge van een hartverlammi»** overleden. Een medische commissie van ond® zoek heeft vastgesteld, dat de Nede landse fakir „Mirin Dajo" aan inter" verwondingen is overleden. Woensdag j.l. ging Dajo in Wi»t®rj, thur (Zwitserland) in trance. Toen na 4 uur niet wakker werd, riep nlg(j een dokter, die vaststelde, dat de do 2 uur geleden was ingetreden. ,4 De commissie deelde mede, dat bij lykschouwing talrijke verwondingen v vitale organen geconstateerd waren. Dit medische onderzoek spreekt Zwitserse chirurg, die Dajo op 13 opereerde om een lange naald uit maagwand te verwyderen en hem 1 dagen daarna uit het ziekenhuis 0 sloeg, van alle blaam vry. De finale om de Stads Editie werd gisteren gewonnen door btor. ei gels 3, welke Zandvoortmeeuwen 40 klopte. (Niet-officiële koersen :0s Vorig °P,ei/5 slot 10014 ggtf-99 3% Nederl. 1948 3-3% Nederland 1947 98 IS 3 Ned. 62-64 99% 3 Ned. 62-64 bel. fac. 99% -• Ned. Handel My. eert 151% A.K.U. 166% -- Van Berkei's Patent 126% Calvé-Delft eert. 190 -* Van Gelder nw. aand. 156'/a g05 Kon. Hoogovens eert. 204 201 Unilever cert. 291 Ned. Kabel nw. aand. 283 Philips 264% 353 idem (nieuwste) 251343 Kon. Petroleum 340% 333 Idem (nieuwste) 330.'? „Amsterdam" Rubber - Holl. Amerika Liin fix Kon. N. Stoomb. My. 179% jflL Scheepvaart Unie 184% H.V.A. 223- Ï3S Deli Mil. eert. lo3 i 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2