REPUBLIEK BEREID JAREN EN JAREN TE BLIJVEN VECHTEN Huidige onderhandelingen in „zeer moeilijk stadium Ka jotters kouwen eigen huis in bunker Kersenpluk in de Betuwe begonnen i Woningbouw en onteigening in Haarlem-Noord l! iet Incident te Wenen DE „GAROET" EEN GERIEFLIJK SCHIP Ruime hutten met alle comfort Romantisch clubhuis te IJmuiden WAT OP ZIJN AUDIËNTIES MEDELEVEN ONTROERT IS: EN LIEFDE Over twee weken volop kersen Particulieren tegen de gemeente Tot hoofd en hart Hatta legt verklaring af CONTACT MET DE SOWJET-UNIE Watersnood in Amerika Rede van Z. H. de Paus Ontelbaar zijn de eerhalen, die over de H. Vader de ronde doen Het weer Spaak confereerde met Koning Leopold I v Dinsdag 1 juni 1948 /'2ste JAARGANG No. 2-:ió5 Russsche soldaten vallen een politie-patrouille aan Water in Portland 8 meter hoog Kerstens en Joekes naar Indië MORGEN NAAMFEEST VAN Z. H. DE PAUS Velen willen een vriend of vriendin hebben, maar weinigen best er een te zijn. of vriendin I doen hun ijn. J Nieuwe licfatleiding Nationale wandeltochten Mooi Haarlem **EAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM ^lefoon: Redactie 21544! Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. Directeur: 3. 3. W. Boerriater. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per miHimete*- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. - 4» De republikeinse minister-presi dent Hatta heeft aan United Press Verklaard, dat de Indonesische Re publiek bereid is jaren en jaren floor te vechten, wanneer de hui dige onderhandelingen op niets Souden uitlopen als gevolg van her nieuwde Nederlandse militaire ac tie. Hjj zeide: „Ik twijfel er aan, of de Neder landers bestand zullen zijn tegen een uitpirttingsoorlog van guerilla- tactiek. Zü kunnen wegen en ste den bezet houden, maar het land niet". Tegelijk gaf Hatta echter te Verstaan, dat het nodig was mid delen te zoeken tot een „vreedzame regeling in het belang vna het Ne derlandse zowel als van iiet Indo nesische volk". De huidige onderhandelingen zijn, Aaar Hatta mededeelde, thans een "teer moeilijk stadium" binnengetre den. De zienswijze van beide partijen '°opt sterk uiteen, voornamelijk op drie hoofdpunten* hek karakter van de voorgestelde Nederlands-Indonesi sche Unie, de Nederlandse eis tot af schaffing van het Republikeinse leger Jh de kwestie der buitenlandse betrek kingen. Op de vraag, of de republiek haar buitenlandse betrekkingen uit gebreid had, zoals zou kunnen blijken uit het Tass-bericht van de Vorige week inzake de erkenning Van de republiek door de Sovjet- Unie, antwoordde Hatta: „Hoe kan men erkenning afwijzen? Ik weet Zelfs niet, of het erkenning is ge weest, noch wat er in werkelijk heid gebeurd is. Al onze inlichtin gen zijn gebaseerd op persberich ten. l ï*n grote groep Russische soldaten ^eeft Maandagavond het Russische lid *an een Internationale militaire politie patrouille, bestaande uit een Amerikaan, ten Engelsman, een Fransman en een ftus, aangevallen en een Sovjet-soldaat, die gearresteerd was bij een relletje in ten café, bevrijd. Het incident gebeurde, nadat de pa trouille geroepen was naar een café in de Britse zone van Wenen. Drie Rus sische soldaten hadden een relletje uit gelokt en verschillende ruiten stukge slagen, aldus de eigenaar van het café. TWee van de Russen wisten te ontko len, maar de derde werd gearresteerd door een Franse sergeant en een Brit- Se soldaat. Het Amerikaanse lid van de Patrouille vuurde op de twee Russen en Paar gemeld wordt, werd één van de «Ussen in het been geraakt. Binnen een Paar minuten, aldus het officiële be richt, kwam een groep Russen terug, JPishandelde het Sovjet-lid van de pa trouille en stelde de gevangene in vrij heid. President Truman heeft het door JVerstroming geteisterde gebied in het «oord-Westen der Verenigde Staten *°t „rampgebied" verklaard en bevel gegeven overgebleven oorlogsvoorraden ?oor hulp en wederopbouw te gebrui- *en. De order van Truman geldt voor de len van de staten Washington, Oregon en Idaho. Het Amerikaanse Rode Kruis heeft voor het zwaar getroffen, hoofdzakelijk Pit barakachtige woningen bestaande, stadje Vanport een bedrag van een pWart millioen dollar als noodhulp ter beschikking gesteld. Nog twee andere dijken zijn doorge broken door de opstuwende golven van de Columbia-rivier in de nabijheid Jan Woodland in de staat Washington üe inwoners van de streek zijn tijdig gewaarschuwd en de overheid denkt, Pat zij een onderkomen hebben kun nen vinden voor de overstroming. Door beze nieuwe dijkbreuken staan duizen den hectaren bouwgrond onder water. j:e Vanport hebben de reddingsploegen Pün werk niet kunnen voortzetten °or het wassende water. „Het water in Portland staat thans 8 'Peter hoog. Men gelooft, dat minstens briehonderd mensen verdronken zijn. Onze vertegenwoordiger in Praag heeft de opdracht gekregen terug te keren. Men kan het contact met een mogendheid vermijden, doch haar er kenning niet verwerpen. Het Sovjet- besluit schijnt genomen te zijn in het kader van wereldstrategie, vermoede lijk verband houdend met de Russi sche erkenning van Israël". Hatta vatte tenslotte de republikeinse strategie tijdens de komende onderhan delingen als volgt samen: „Onze funda mentele politiek is bereidheid tot het doen van economische concessies in ruil voor politieke concessies". Het persbureau Antara heeft Maandagavond bekend gemaakt dat de conferentie van de elf politieke partijen in de Indonesische repu bliek besloten heeft een „nationaal front met een nationaal program ma" te vormen. De voorgenomen reorganisatie van het kabinet werd echter uitgesteld, totdat Soekarno het nationale programma aanvaard heeft. De Commissie voor Goede Diensten heeft een communiqué uitgegeven be treffende de bespreking inzake de con ferentie te Bandoeng in de agenda commissie. Het zegt o.m., dat de Neder landse delegatie tegenover de republi keinse aanklacht verklaard heeft dat de conferentie te Bandoeng niet strij dig is met de Renville-beginselen, daar zij slechts een adviserend karak ter heeft en haar besluiten niet bin dend zijn. De Nederlandse delegatie verklaarde voorts, dat zij geen enkele beperking kon accepteren van' het recht om iedereen, die zij nodig oor deelde, te raadplegen, noch van het recht van elkeen of elke groep om verzoekschriften tot de regering te richten. De Nederlandse delegatie was bereid uiterlijk Donderdag commentaar op de republikeinse aanklacht aan de Veiligheidsraad in te dienen voor ge zamenlijke verzending naar Lake Success. Naar het A.N.P. verneemt, heeft de Nederlandse regering de leden van de Commissie van Negen, die, zoals be kend, de rondetafel-conferentie met In donesië voor wat Nederland betreft voorbereidt, uitgenodigd om de federale conferentie te Bandoeng als waarnemer bij te wonen. Nu reeds kunnen wij me dedelen, dat de heer P. Kerstens deze uitnodiging heeft aangenomen en dus binnenkort naar Indië zal vertrekken. Naar de heer Van der Goes van Naters ons mededeelde, zal hij tot zijn spijt, in verband met de aanstaande verkie zingen, van de uitnodiging geen ge bruik kunnen maken. Zijn partijgenoot Joekes zal echter binnenkort naar Ban doeng reizen en hoopt dan voor de ver kiezingen weer in Nederland terug te zijn, terwijl daarna prof. Logemann de heer Joekes op de conferentie in Ban doeng zal aflossen. Zoals bekend, be vindt de heer Stikker zich momenteel reeds in Indië. Prof. Romme deelde ons nog mede, dat, zodra hem de formele uitnodiging tot het reizen naar Bandoeng zal heb ben bereikt, hij deze uitnodiging zal aanvaarden. (Van onze Rotterdamse redacteur) Er is niet één journalist, die zich niet laat uitnodigen om een korte trip naar Antwerpen te maken en vandaar met het nieuwste schip van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd de „Garoet", het grootste vracht-passagiersschip, dat tot dusver na de bevrijding in Nederland op stapel werd gezet, zich te laten te rugvoeren naar de thuishaven Rotter dam, maar als hij dan na afloop de vele technische gegevens, die hij onderweg heeft verzameld, doorneemt, staat hij voor de moeilijkheid zich in dit dorre land van cijfers en détails een weg te banen zodanig, dat zijn leLcrs hem zul len willen volgen en hem niet halver wege in de steek zullen laten. Kan hij daarom niet het beste be ginnen met te vertellen van dit bonte' gezelschap waartoe hij behoorde en waarin ook een bekend Rotterdams journalist, die ongewild meer dan eens de aandacht op zich vestigt door excentriciteiten, meereisde. Ook nu had deze pechvogel, die enkele weken ge leden op minder aangename wijze een stortbad van een tijger bij een rondlei ding van een circus te Rotterdam had moeten ondergaan, weinig geluk, want bij de passencontröle te Roosendaal bleek (natuurlijk, zou men haast schrij ven) dat die drie dagen verlopen was. Het euvel kon evenwel op het raad huis van deze plaats verholpen worden, maar hij moest toch eerst de volgende trein afwachten. En het wekte in het geheel geen verwondering, dat de pya- ma, die bij het einde van het reisje in een der hutten was blijven hangen, van hem afkomstig was. En wist men ook, dat onder deze eerzame persmensen zo veel danslustigen scholen, dat de wei nige vrouwelijke collega's, die zich in het algemeen gewillig ten dansvloere lieten leiden, met vermoeide voeten en pijnlijke tenen wel wat laat naar haar hut togen? Overigens had een van haar, wie men toch in geen geval flair en veine ontzeggen kan, weinig geluk, toen ze bij de controle door de douane „hing". Maar sans rancune bood ze sportief als ze is later de beambten een sigaret aan. Ze had er nog genoeg. Iedereen was opgetogen over de ruime, gerieflijke hutten, die alle com fort bevatten, en menigeen heeft ook een kijkje genomen in-de manschaps- verblijven, die hier weinig voor onder doen. Deze 12.000-tonner, die zestien mijl haalt, en van welk type er in snel tempo nog vier in de vaart zullen ko men, is inderdaad een sieraad van de Nederlandse scheepsbouw. Zij is ge bouwd bij Wilton-Feyenoord en biedt accomodatie voor 35 passagiers, die een keurige eet- en rooksalon tot hun be schikking hebben. Opmerkelijk zijn de vierkante masten welke de „Garoet" heeft. Deze zijn een soort „spécialité de la maison": geen enkel Nederlands niet-Lloyd-schip kan op een dergelijk bezit bogen en, voor zover bekend, ook geen buitenlands. Toch is het niet geheel nieuw, want vlak voor de oorlog, in 1939, lanceerde de Rotterdamsche Lloyd dit experiment met eigen vinding op de in dat jaar ge bouwde m.s. „Bantam" en „Japara". De resultaten zijn dermate gunstig geweest, Het ogenblik van de overdracht van de „Garoet" aan de Koninklijke Rotterd, Lloyd. De vlag van de bouwer, Wilton Feyenoord, wordt gestreken en de maat schappij-vlag gaat omhoog. dat bij de nieuwbouw na de oorlog de „Garoet" en haar vier zusterschepen dit systeem wordt voortgezet. Deze masten kunnen elk zonder enig hulp middel vrachten tot zelfs 50.000 kg. toe heffen. De „Garoet" is uitgerust met een door de K. M. „De Schelde" gemaakte ver dampingsinstallatie, die van zout water zoet water maakt, zoals ook de „Willem Ruys" heeft. De capaciteit van deze in stallatie bedraagt ongeveer 20 ton per etmaal. Tenslotte nog een tekenende bijzonderheid: voor ongeveer hetzelfde bedrag, dat thans nodig is voor de bouw van vijf van deze schepen, zou men er in 1939 veertien hebben kunnen kopen. Naar Radio Vaticana mededeelt, zal Z. H. de Paus morgen, Woensdag, op zijn naamfeest van de Heilige Eugenius, een rede houden tot het H. College van Kardinalen, om te danken voor dé ge lukwensen, die hem door het H. College zullen worden aangeboden. Deze rede zal door Radio Vaticana om 9.30 uur, Nederlandse tijd, worden uitgezonden op de golflengten 19.87 m„ 25.55 m. en 222 meter. De rede zal ook door alle Italiaanse zenders worden uitgezonden. Eersie radiografisch overgebrachte foto van de ontzettende overstroming, die de hele stad Vanport wegspoelde, toen de Columbia-rivier door de dijken heen brak. Twee mensen met een kind waden tot hun middel door het water om aan de vloedgolf te ontsnappen. Auto's staan bijna geheel onder water. Toen de Duitsers in 1944 in de tuin van het St Antonius-Ziekenhuis te IJmuiden een grote Rode-Kruis- bunker bouwden, bestemd als hos pitaal voor de „hoge heren", kon niemand bevroeden, dat deze zelfde bunker, waarmee men eigenlijk geen raad wist, toen de oorlog tot het verleden behoorde, ook in vredes tijd van nut kon zijn. Van de om standigheid, dat slopen niet mogelijk is en laten springen nog minder met het oog op de nabijgelegen gebou wen, hebben de Kajotters van IJmui- (Van onze Romeinse correspondent) Op 2 Juni viert Pius XII voor de tiende maal als Paos Zijn naamfeest. Dit kroonfeest kan als opening gelden voor de lange rij herdenkingen, die in de twee komende jaren op het pro gramma staan: 12 Maart 1949, het tien jarig Kronings-jubiieum; 2 April vijf tigjarig Priesterschap; in December van dat jaar zal het twintig jaar ge leden zijn, dat de H. Vader de Kar dinaals-hoed ontving. En 1950 zai ten slotte het met zoveel spanning ver beide Heilig Jaar zijn, dat op groot sere wijze gevierd zal worden dan welk ander H. Jaar in het verleden ook. Er lopen hardnekkige geruchten, dat de Paus dit Heilig Jaar niet, zoals gewoonlijk, aan de vooravond van Kerstmis zal afkondigen, doch reeds in de Goede Week, ten einde ter ge legenheid van Zijn Priester-jubileum het grootst mogelijke aantal gelovigen van over de gehele wereld te doen delen in de overvloedige gunsten, die een bedevaart naar de Eeuwige Stad in een H. Jaar met zich brengt. Bii al deze feestelijkheden, waarvan dit naamfeest de lange rjj opent, zal de figuur van de H. Vader meer dan ooit in het middelpunt staan. Honderddui zenden pelgrims zullep Hem zien, Zijn woord horen, Hem eren. Zit allen zullen de ontroering ondergaan, die Zijn per soonlijkheid altijd weer teweegbrengt en die men zonder overdrijving Zijn geheim mag noemen. Want het is niet Zijn gewijde, allerhoogste positie even min Zijn gestalte of het gebaar van Zijn beroemde handen, ook niet Zijn beweeg lijke jeugdigheid of Zijn verbazende be gaafdheid en kennis. Wat in Hem zo ont roert en allen, die Hem mochten ontmoe ten, bijblijft, is Zijn liefde. Hierin steekt het geheim van Zijn meeleven, van Zijn zelfverloochening, van Zijn alles voor anderen doen en denken, maakte Hem voor de Romeinen tot Pastor Angelicus, de Romeinen, die slechts spreken over „Papa Pacelli" en voor wie Pacelli „Pax Coeli" betekent Zijn bijna tienjarig Paus-schap is thans reeds als een legende. Ontelbaar zijn de anecdoten, de verhalen waar en onwaar die hier over hem ver teld worden. Maar zelfs onder de ware verhalen, door tal van getuigen be vestigd, zijn er, die doen denken aan aan ouden heiligen-legenden uit lang- vervlogen, nog vrome jaren Daar is de audiëntie van 3 April 1940, toen hij 800 bruidsparen ontving en van de kleine troon af sprak over de Liefde van Christus tot Zijn bruid, de Heilige Kerk. Door een van de hoge Verwachting tot Woensdagavond: Wisselend bewolkt met plaatse lijke buien, hier en daar met on weer. Zwakke tot matige wind, overwegend tussen West en Zuid. Weinig verandering in temperatuur. Zon 4.25—20.51, maan 2.28—14.51. (Van een onzer speciale verslaggevers) Ongeveer 14 dagen vroeger dan nor maal is deze week in vele Betuwse boomgaarden de grote kersenpluk be gonnen. Over het algemeen zjjn de vooruitzichten zeer goed en dank zij het bijzonder gunstige vroege voor jaar zullen we over twee weken volop in de Meikersen zitten. De Betuwe heeft weer in bloei gestaan. Allerwe gen klinkt het lied van de arbeid en uit het puin van de verwoeste dorpen en boerderijen verrijzen de nieuwe woningen. De boer kan zijn land weer beploegen zonder zorg over mijnen en projectielen en de kersenplukkers be stijgen de ladders om de roem van de Betuwe binnen te halen. De Betuwe herrijst en de geschonden boomgaar den dragen weer vrucht. De vooruit zichten zijn goed Vorige week Maandag en Woensdag zijn aan de veilingen te Zetten, Kesteren en Tiel de eerste kersen aangevoerd in kleine hoeveelheden, waarvoor grif hoge prijzen werden betaald. Deze varieerden van f3.80 tot f4.60 per kg., doch thans zijn deze reeds gedaald, tot f 2./f 2.80 per kg. Men rekent op een overvloedige oogst, maar toch is het niet zeker, dat hierdoor de prijzen laag zullen zijn. Men kampt met een ernstig tekort aan ge routineerde plukkers, hetgeen reeds het r%t„, Jottol®,'1 dagen vroeger dan anders is in de Betuwe de pluk van de „vroege Duitse" be- jaar een grote handicap beteken Heel het gezin helpt mee om^oogst binnen te halen, want de plukkers vorige ^finigen die er zijn, maken veelal van de gelegenheid gebruik en eisen schrikbarend hoge lonen, welke tot soms ver over de f 100 per week oplopen. Vroeger waren het voornamelijk sei zoenarbeiders in de steenfabrieken, die zich in de kersentijd als plukkers ver huurden. Maar nu de steenfabrieken zich erop toeleggen, gezien de grote behoefte aan hun producten, het gehele jaar door te werken, valt er voor de kersenoogst een grote groep arbeiders af. Ook het kistenmateriaal is duur en doet zijn in vloed op de prijzen gelden. Of door deze belemmerende omstandigheden de prij zen zodanig zullen zijn, dat voor velen het echte kerseneten een onmogelijkheid zal worden, is natuurlijk niet met zeker heid gezegd. We weten wel, dat het vo rige jaar in verschillende boomgaarden de vruchten in de bomen moesten rot ten, omdat er geen arbeiders waren en men de kersen voor een prikje kon ko pen, indien men ze maar zelf wilde pluk ken. Heeft men de verwachtingen niet te hoog gespannen, dan bestaat er een mo gelijkheid dat kersen geëxporteerd zul len worden naar Engeland. In vroeger jaren was de Duitse markt een gretige afnemer en door de betrekkelijk korte verbindingswegen was dit ook zeer wel mogelijk. De uitvoer naar Engeland zal echter vele moeilijkheden met zich mee brengen, waarbij de langere duur van het transport wel de voornaamste is. open vensters vloog een duif naar bin nen en zette zich op de rand van de troonhemel. Roerloos bleef hij zitten, totdat de Paus de treden afdaalde om rond te gaan. Of bfl het eerste bombardement van Rome, toen Hij vanuit Zjjn werkkamer de eskaders zag aanvliegen, de bommen zag vallen. Zjjn stem door de telefoon was hoog en scherp: „Onmiddellijk een autoGeen gevolg, maar al het geld, dat beschikbaar isWaar schuwt U, dat Wij zelf aan de kas ko menDuizenden hebben Hem ge zien, honderden hebben Hem gespro ken, toen Hij heel bleek uit de wagen stapte midden in de chaos van bran dende huizen, kermende mensen, gillen de kinderen. Een kleine monsignore was bij Hem, die droeg een leren tas en deelde het geld uit. Hij zelf scheen geen hitte te voelen, geen angst te hebben voor krakende balken en stortende mu ren. Bukkend ging Hjj rond, gaf de ab solutie, zegende, troostte. Twee keer boorde Hij biecht, knikkend en zwij gend. Een keer knielde Hjj en bad langzaam het Pater Noster. De r«de mantel was vuil en onder aan de witte toog kleefde bloed. Een van de beroemdste audiënties was wel, toen Hij de „sciuscia's" bij zich liet komen. Men weet, dat dit de ouderloze kinderen waren, zonder thuis, de plaag Amerikaanse soldaten ap audiëntie bij de H. Vader. van Rome. Ze kwamen, honderden en honderden. Hij hield natuurlijk geen toe spraak, maar stond omringd door brutale smoeltjes en vroeg en sprak het Romeins dialect. Of Hij keek rond en liet een ver legen rakker naderbij komen. En Hij zegende en streelde over die hoofden. Hij liet hun allen een medaille geven met Zijn beeltenis erop en vroeg: „Zul len jullie die goed bewaren en niet ver kopen?" Toen kwam er een jongetje op Hem af en wrong een grote leren porte feuille uit zijn gescheurde broekzak en gaf deze aan de Paus: ,.Hier, deze is voor jou.voor de arme kinderen". Het was een gestolen portefeuille. Het werd dood stil. Maar de Paus nam het geschenk aan en Zijn lange hand zegende langzaam en innig de kleine rover. Toen de kinderen later in het kwar tier van de Zwitserse Wacht aan lange schragen zaten te eten, hebben er twee gevochten: de een zei, dat de Paus tra nen in Zijn ogen had en de ander be weerde, dat de Heilige Vader niet huilen kón, net zomin als de Madonna.... Op 7 Januari 1948 besloot de raad' van Haarlem in het belang van de volks huisvesting een aantal onbebouwde en bebouwde percelen ten Noorden van de Spaarnhovenstraat voor het gedeelte ten Oosten en ten Noorden van de Jan Gijzenvaart voor het gedeelte ten Wes ten van de Rijksstraatweg te onteige nen. Een drietal bezwaarschriften is tegen deze onteigening bij het gemeen tebestuur binnengekomen. Mej. Vink voert in haar bezwaarschrift aan, dat zij, zodra de omstandigheden dit ge dogen, zelf deze grond in exploitatie wenst te brengen, teneinde uit de huur opbrengst als alleenstaande vrouw zich een inkomen te verschaffen. Naar de mening van B. en W. zal van een ex ploitatie van woningen met een behoor lijke rente de eerstvolgende jaren geen sprake zijn, zodat de bouw van bedoel de woningen lang op zich zal laten wachten. Dan zal in de bebouwing aan de Vondelweg, waar het terrein van reclamante ligt, een willekeurige gaping blijven, hetgeen ongewenst is. Deze onteigening moet dan ook doorgaan. De indieners van het tweede bezwaar schrift verklaren ook, dat het hun ernst, is, zo spoedig mogelijk de gronden te be bouwen, dat de bouwplannen gereed zijn en dat het wachten is op de ver gunning. Een paar woningen zijn reeds op tekening verkocht. B. en W. merken op, dat bedoelde plannen reeds in 1938 werden ingediend; indien zij ernstig waren bedoeld, zouden ze voor het uit breken van de oorlog gebouwd kunnen zijn. Eind 1947 hebben reclamanten stappen ondernomen, om zestien wo ningen te bouwen aan het Batavieren plantsoen. Daar dit jaar geen bouw volume beschikbaar is, zal in het gun stigste geval en als Wederopbouw goed keuring geeft, eerst in 1949, gebouwd kunnen worden. Het college meent, dat reclamanten pas in 1950 kans zullen krijgen, met De Belgische premier en minister van Buitenlandse Zaken Paul Henri Spaak deelde Maandagavond in een verklaring aan het persagentschap Belga mede, dat hij gedurende het weekend besprekin gen heeft gevoerd met koning Leopold te Pregny in Zwitserland en dat hij Vrijdag a.s. aan het kabinet verslag zal uitbrengen over het resultaat daarvan. Dit is de tweede keer in drie maan den tijds dat Spaak in direct contact is getreden met koning Leopold, om te trachten, de reeds drie jaar hangende koningskwestie op te lossen. Spaak weigerde verder commentaar te leveren. de bouw van een volgend blokje wo ningen te beginnen, zodat een groot ge deelte van de grond, welke reclamanten in eigendom toebehoort, nog verschei dene jaren onbebouwd blijft. De hoofdingenieur-directeur maakt daar tegen bezwaar: Het is in het algemeen belang, dat een systematische bebouwing zo veel mogelijk wordt bevorderd. Bo vendien zijn de meeste der bedoelde terreinen reeds bouwrijp, zodat het niet verantwoord zou zijn, ze langer dan nodig renteloos te laten liggen. B. en W. willen niet zo ver gaan en een middenweg volgen, door enkele gronden niet in de onteigening op te nemen, maar de rest wel. Het derde bezwaar betreft de ont eigening van een boerderij met weiland ter plaatse. Deze boerderij is in bedrijf, zodat bij de vaststelling van de schade vergoeding een aanzienlijk bedrag voor bedrijfsschade in rekening zal worden gebracht. Daar slechts een klein aan tal woningen op deze gronden kan wor den gebouwd, stellen B. en W. voor van deze onteigening af te zien. Vrije verkiezingen in Tsjechoslowakije. Boven: een non heeft gestemd. Het niet gebruikte biljet moet zij in het openbaar in de papiermand werpen. Iedereen kijkt toe; iedereen weet wat zij gestemd heeft. Onder: Klement Gottwald, de commu nistische premier brengt zijn stem uit.. den-Oost een dankbaar gebruik ge maakt. De eerw. Moeder-Overste van het St. Antonius-Ziekenhuis was zo welwillend deze bunker, waarover zij zeggenschap heeft, omdat hij op het terrein van het ziekenhuis staat en niet valt onder het type gevechtsbunker, aan de Kajotters te schenken. En dat zij dit geschenk we ten te waarderen, blijkt uit de ijver, waarmee zij aan het werk zijn gegaan om van deze kluit beton een geschikte woning te maken. Dit was echter geen gemakkelijke op gave en soms moesten zij zelfs erkennen hun kunnen te hebben overschat. Maar als echte Kajotters hebben zij taai vol gehouden en nu, na vooral de afgelopen winter hard gewerkt te hebben, komt het einde in zicht. Het zwaarste werk was wel het slo pen van een binnenmuur van enkele decimeters dikte, een massief stuk ge wapend beton. Wie toen de Kajotters bij het spaarzame licht van een wal mende olielamp bezig zag met voor hamer en beitel, schudde bedenkelijk zijn hoofd voor een zo waanzirmig denk beeld. Maar het bewijs is geleverd, dat het geen waanzinnig denkbeeld was: de muur is verdwenen. Het heeft menig zweetdruppeltje gekost en af en toe zonk zelfs bij de dapperste de moed in de schoenen, maar de harde werkers kunnen terecht trots zijn, dat dit karwei gelukt is. Dit is al weer geruime tijd geleden. En intussen heeft men niet stil gezeten. Onder de bezielende leiding van de heren R. Graafsma en H. Hendriks, die beiden over een wonderlijke tact blij ken te beschikken met „hun jongens" om te gaan, is men thans druk doende het interieur om te toveren tot een ge zellige en geriefelijke woning. Een lokaal is reeds geheel gereed gekomen. Aan de in frisse kleur beschilderde wanden hangen, fraaie wandversierin gen, pakkende spreuken en suggestieve foto's. In het midden staat een pracht van een biljart, dat eerst geheel ge sloopt moest worden om het binnen te kunnen krijgen. Verder komen er een grote ontspanningszaal, waarin even eens een biljart, een leeszaal, een „kan toor" voor de propagandaclub en een keuken met stromend water en in de toekomst misschien ook gas. Tenslotte is er dan nog een grote werkplaats, waarin een werkbank met twee bank schroeven, waarvan er een door een stille medewerker werd geschonken. Het is de bedoeling, dat de Kajotters, ieder in hun eigen vak, in deze werk plaats huisvlijtartikelen gaan maken voor verlotingen, fancy-fair e. d. Het feit, dat de Kajotters zelf dit omvangrijke werk ter hand hebben durven nemen, dwingt allerwege be wondering af. Daarmee bewijzen zij, lid te zijn van een jeugdbeweging waarin zij opgroeien kunnen tot man nen van de daad, waaraan de toe komst behoefte beeft. Daarnaast zijn er, behalve de reeds genoemde jeugdleiders, twee mensen, die de Kajotters een bijzonder goed hart toedragen en aan wie zjj veel dank verschuldigd zijn. De Eerw. Moe der Overste van het St. Antonius-Zie kenhuis, die de bunker heeft geschon ken en aan de K. A. J. alle faciliteiten verleend, die zij voor de inrichting van het tehuis nodig heeft. Daarnaast de z.eerw. pater Ernestus O. M. Cap, directeur van het St. Fidelispatronaat, die o.a. voor de biljarts heeft gezorgd. Ook dé tuinlieden van het ziekenhuis verlenen alle medewerking. Zij zullen er voor zorgen, dat met enkele jaren de ongelijke klomp beton geheel be groeid zal zijn met wingerd en klim op en het omliggende terrein, dat eveneens eigendom van de K. A. J. is geworden, met populieren wordt om zoomd. Hier kunnen de Kajotters zicb wijden aan volleyball en athletiek, wanneer het weer te mooi is om bin nen te zitten. Daar de door de Duitsers aangelegde lichtleiding niet bruikbaar bleek, moest een nieuwe leiding worden gelegd, wat geen gemakkelijke opgave bleek. Maar ook hier maakte eendracht macht en zo is ook deze leiding er gekomen en hoopt men binnenkort de goedkeuring van het P. E. N. te krijgen. Tenslotte nog iets over de financie ring. De Kajotters zijn maar doodgewo ne arbeidersjongens, die over weinig contanten beschikken. Het enige wat zij kunnen geven is hun arbeid en hun vrije tijd en die geven zij met liefde. Dank zij de medewerking van enkele parochianen kwamen zij in het bezit van enkele grote stukken, maar er zijn nu eenmaal van die dingen, die betaald moeten worden. Zo is er een partij oude stoelen gekocht, waarvan men door de een met de ander te repareren een stel bruikbare hoopt over te hou den. Cement, zand, verf en tal van an dere kleine zaken kosten eveneens geld. Daarom is een bouwstenen-actie in gezet. De bouwsteentjes kosten slechts een kwartje, maar wanneer deze ac tie slaagt en wie zou daar niet graag aan meewerken zullen toch ruim 600 gulden bijeengebracht zijn, die de Kajotters nog juist tekort komen. Wanneer de officiële opening van het nieuwe clubhuis zal plaats vinden, is nog niet precies te zeggen. Men wil dit laten samenvallen met de viering van het 2-jarig bestaan van de K.A.J. m IJ muiden-Oost Zeer waarschijnlijk zal het half Juli worden en hun, die graag zelf eens willen zien wat de Kajotters van deze bunker hebben weten te ma ken, kunnen wij vast mededelen, dat het in de bedoeling ligt tegen die tijd de bunker ter bezichtiging voor iedereen toegankelijk te stellen. En wanneer rij dan zullen vertellen hoeveel moeite dit kostte en hoe ze daarmee haast geen raad wisten, dan kunnen zij met recht trots zijn op hun werk, op hun eigen huis. Dan kan de Kajottersvlag fier in de blauwe lucht wapperen, want een echt Kajotterswerk is voltooid. Op Zaterdag 5 Juni en Zondag 6 Juni organiseert de Wandelsportvereniging Haarlem nationale wandeltochten door de mooiste streken in en rond Haarlem over afstanden van 15, 25, 40 en 50 km. De deelname staat open voor iedereen. De start is op Zaterdag van gebouw Rosehaghe, Hoofmanstraat bij de Zijl- weg en op Zondag van het Gem. Con certgebouw uit Inschrijving: G. Faaij, Krantenhal „De Patriot", Verwulft, Haarlem, na acht uur 's avonds Klarenbeekstraat 55 zw., Haar lem.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1