Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie nog deze maand in Tweede Kamer DUW-kampen als tijdelijke vacantie-oorden DE ONTKERSTENING DER WERELD Legering in KAMP MARIËNBOSCH voldoet aan redelijke eisen Vertraging wederopbouw 1° Positie van de schatkist staat geen nieuw consumenten-crediet toe Nieuw feuilleton Ook de Haarlemse jeugd zal er van profiteren „Dagen van wapenstilstand zijn vaker niet minder belangrijk dan dagen van strijd" Hygiënische verzorging voortreffelijk E' Het probleem van de „grootstad en het platteland H Sociale verzekeringen Fullriede krijgt 2h jaar Koningin 31 Augustus in Amsterdam De strijd in Palestina, China en Griekenland Voedselrantsoen normaal Het weer BONNEN IN VACANTIE Moord op arbeider Tot hoofd en hart Ét r I ^OENSDAG 2 JUNI 1948 bureaux van redaciïe en administratie: 72ste JAARGANG No. 24166 BEMOEIENISSEN VAN HET DEP AR TEMENT VAN SOCIALE ZAKEN Opsporing vermisten Arbeidsverhoudingen Ziekenfondsen Emigratie Huishoudelijke hulp Consumentencrediet Demobiliserenden Wat komen gaat Zijn optreden voorkwam erger Systematisch t.b.c.- volksonderzoek? Geduld RADIOREDE VAN Z. H. DE PAUS VERKLARING VAN DE RIJKSVBEEMDELINGENDIENST Dader gearresteerd Overal op de wereld vreugde vinden is een grote gave. e te I Verkeerde begrippen 4 fes SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, I 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaak Wnd. hoofdredacteur: W. Se verin. Directeur: 3. 3. W. Boerrioter. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT -ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mffiimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventuèel zonder opgave ven redenen te weigeren. (Van onze Haagse redacteur) Vare een aantal van 6430 op 1 Januari 104b is de bezetting van Sociale Zaken "iet onderhorige diensten thans teruggebracrx lot 3966 ambtenaren en arbeids contract anten. Welk werk is en wordt, verzet door dit departement, waarvan tie bemoeienissen steeds breder wordende bevolkingsgroepen raken? De bewindsman, minister W. Drees, is gisteren ten aanschouwen van de Nederlandse pers de problemen, die aan zijn zorg zijn toevertrouwd, in een Vaar uur doorgewandeld. Wij noteerden op deze rondgang o.a. het volgende: ding, naar Amerikaans voorbeeld, toejuichen. Het werk der gezinsverzorging wordt vanwege het ministerie van O., K. en W. gesubsidieerd op de voet van een tegemoetkoming van maximaal 25% in de salariskosten per gezinsverzorgster. Binnenkort zal een beroep worden ge daan op gemeentebesturen om tot ge lijke hoogte bij te dragen. Wanneer gesproken wordt over soei- verzekering van kleine zelfstandi gen, rekent men voorshands met de groep, waarvan het inkomen blijft be leden 6.000 per jaar. Het streven der regering is er op gericht de herziene °uderdomsregeling, die ook de (kléine) Zelfstandigen zal omvatten, uiterlijk op 1 October 1950 in werking te doen tre- tien. Voor de premiebetaling daarbij 'aan zeer voorlopig de gedachten uit Jaar vaststelling van bepaalde in- aomstenklassen met aparte premies, die Joidaan moeten worden aan" het verze- "teringsorgaan, waarbij de zelfstandige 18 aangesloten. Binnen afzienbare tjjd is een zeke re financiële verbetering te verwach ten voor de t.b.c.-patiënten, die tij dens een sanatoriumküur „uitgetrok ken" raken van de ziektewet; er is namelijk een maatregel aanhangig ge maakt, waardoor de bijdrage in sana- toriumverpleging ook na het eerste jaar wordt verleend. Het is mogelijk, dat bij de behandeling Jan het w.o. tot verplichte verzekering •egen de gevolgen van werkloosheid aan orde zal komen een iets hogere pre miebetaling voor de sociale verzeke ring door de ongeorganiseerde arbeiders tian door de georganiseerde, daar de 'aatsten door hun contributie reeds de grondslag voor de uitvoeringsorganen "elpen leggen. De minister bevestigt prof. Romme's Uitspraak, dat nog vóór de verkiezin gen de Publiekrechtelijke Bedrijfsor ganisatie in de Kamer aan de orde zal komen. .De samenstelling van de besturen der Jieuwe publiekrechtelijke lichamen, die tic plaats zullen innemen /an de organi- aatie-Woltersom, zal geschi-den door de 3)8 representatief .aan te wijzen vrije lenigingen van werkgevers en -ne gers. £>e bewindsman acht het niet onwaar schijnlijk, dat de op de duur te ver dachten maatregelen van huurverho- S'-ng, de hogere premies voor sociale Verzekering en vermindering of afschaf fing van de subsidies op levensmiddelen een verhoging van het loonpeil noodza kelijk zullen maken. Wie op dit ogenblik langere vacanties voor jeugdige arbeiders bepleit, vraagt tegelijkertijd minder productie van schoenen, textiel, steenkool enz. Om de- reden is uitbreiding van de vrije tijd Voor deze categorie minder gewenst; mi nister Drees acht wettelijke bescherming tip dit stuk ook niet zo urgent, omdat tie huidige verhoudingen in het alge meen voor de werkgevers wel voldoen- °e reden zijn hun jeugdig personeel te ••ontzien". De minister acht zich ambtshalve niet competent uit te maken of het zo pas in opspraak gebrachte „pijlerac- coord" in de mijneil al dan niet zou neerkomen op een jaagsysteem; per soonlijk acht Z.Exc. het vaststellen van prestatiebeloningen voor kleine groepen (zes man) niet onbillijk. Of de loongrens voor de ziekenfonds verzekering verhoogd zal worden tot *6.000, welke weistandsgrens in het Japport van de commissie-Van Rhijn is Voorgesteld, is nog gene uitgemaakte ?Sak. Er zijn insiders, die dit nadrukke lijk ontkennen; de bewindsman sluit °ok niet .de mogelijkheic' uit, dat in dit tipzicht de ziekenfondsverzekering van F® andere verzekeringen zou worden 'tisgemaakt. Het departement is niet doof voor de Vele klachten, zowel van doktoren als Jan patiënten over het ziekenfondssys teem, doch acht dit tussen „helemaal tijcis" en staatsgezondheidszorg toch nog ?ltijd een verkieselijke middenweg. Het tiezwaar, dat de ziekenfondsen voor hen, "Vier salaris even onder de welstands- Srens ligt, een extra belasting beteke nen ten gerieve van de minder bedeel den, ontgaat de minister niet, doch y- Exc. acht dit niet zo belangrijk, dat Jet systeem in zijn geheel daarom ver werpelijk zou zijn. Het aantal emigranten wordt dit jaar geschat op 20.000; verdere stij ging van dit aantal wordt verwacht en bevorderd. Er bestaat van Neder landse zijde geen numerus clausus, noch wat het totaal aantal te emigre ren personen betreft, noch ten aan dien van het aantal uit de verschillen de bedrijfstakken. In Frankrijk, Zuid-Afrika, Brazilië, Argentinië, Ca nada, Australië en Nieuw-Zeeland z'jn emigratie-attaché'saan de diplo matieke vertegenwoordigingen ver bonden. Arbeidsplicht voor meisjes wjjst de hnnister af. Op Duitse dienstboden stelt men vooralsnog geen prijs. Wel Worden pogingen ondernomen om •heisje^ van andere nationaliteiten Jaar Nederland te halen tot op tieden zijn de resultaten nog niet bijs- J** groot. Ook de minister zou tech nische voorzieningen in de huishou- Het 'verhaal, dat we ditmaal voor l ;?c dagelijkse feuilletonrubriek eb ben gekozen, is er een van UKoristische aara. Hoofdfiguur er- ka een oud-geworden Ameri- oonse pionier, die in zijn manier "Oehi denken nog steeds een pionier tie, V is- Hij kan niet tegen j ''r en verzet er zich met hand en kJ) tegen- Hij blijkt eigenlijk een b^iajoviien met grijze haren. Zijn ee fienissere leveren een luchtig ket °P. waarvan wij menen, dat onze lezers zal amuseren. Dank zij de waardevolle hulp en medewerking van de Franse en Bel gische Opsporingsmissies is het gelukt in de Russische zone bij dit werk vrij gunstige resultaten te boeken. Rond 3000 gevallen kondei} daar tot een op lossing worden gebracht. Minder ge makkelijk is het verkrijgen van gege vens betreffende Nederlanders, die nog in Rusland zouden kunnen zijn. De taak van de Centrale Post te Warschau is tengevolge van de internationale poli tieke ontwikkeling verzwaard en het is onzeker of de arbeid in Oost-Europa nog veel resultaat zal opleveren. Het Consumentencrediet heeft in totaal belopen ruim 157 millioen gul den; hiervan is ongeveer f 125.000.000 a fonds perdu verstrekt. Met het oog op de zeer moeilijke positie van de schatkist bestaan er, nu de ergste nood is gelenigd, geen plannen voor een nieuwe consumentencredietver- lening. Ten departemente heeft men de in druk, dat de herplaatsing van demobili serende militairen uit Indonesië vrij vlot verloopt. In het algemeen gelukt het goed de jongens ergens „onder" te brengen. Er wordt naar gestreefd de wetsont werpen, die door het Rapport over de herziening van de sociale verzekeringen wenselijk blijken, uiterlijk in het jaar 1949 in te dienen. Zeer binnenkort is van de Stichting van de Arbeid een voordracht te ver- Het Arnhemse Bijzonder Gerechtshof heeft vanmorgen uitspraak gedaan in de zaak tegen Oberst F. W. Fuliriede, de Duitse officier, die verantwoordelijk gesteld wordt voor het drama van Putten. Hij werd veroordeeld tot^wee en een half jaar gevangenisstraf, met af trek vanaf 10 Mei 1946. Hij kreeg recht op cassatie. De eis was vijf jaar. Het Hof deelde mee, dat op grond van de bewijsmiddelen Fuliriede ver antwoordelijk moet worden gesteld voor de arrestatie van enkele honder den mannelijke inwoners en het plat branden van een aantal huizen in Putten, zulks in strijd met de wet op de oorlog en de menselijkheid. Het Hof overwoog, dat de handelingen van Fuliriede als represaillemaatregelen weliswaar geoorloofd, maar daarom nog niet gerechtvaardigd waren, daar de aanslag op de twee Duitse officieren niet in evenredigheid was met de ge nomen represaillemaatregelen. Aan de andere kant was het Hof de mening toegedaan, dat Fuliriede zoveel mogelijk heeft gedaan om de Puttense bevolking te redden. Door zijn optreden kon erger onheil voor komen worden. Het Hof verwierp Fullriede's beroep op de noodtoe stand, maar verklaarde niet bewezen, dat door het optreden van verdach te de gedeporteerden zijn gestorven. wachten voor de leden van de Commis sie voor bezitsspreiding, die dan spoe dig zal worden ingesteld. Er bestaan bjj de regering plannen tot het organiseren van een systema tisch periodiek onderzoek van de be volking op tuberculose. Er is nog niet beslist of dit op korte termjjn te .ver wezenlijken valt. Het is de bedoeling binnenkort het alcoholvraagstuk te doen bespreken in een speciale commissie, waarin o.m. zowel alcoholproducenten als -bestrij ders zitting hebben. Men wil, in de toekomst groter be kendheid geven aan de sociale bericht geving, welke incidenteel uit het bui tenland wordt ontvangen. In de toekomst zal behalve voor de statistieken van lonen, huishoudreke- ningen en kosten van levensonderhoud tussen de Beneluxlanden ook overleg wenselijk zijn inzake de statistieken van het aantal werkenden, de arbeids bemiddeling, de werkloosheid, de socia le verzekering en de sociale zorg. De voorbereiding van de nieuwe ziekenfondswet verkeert nog niet in <|en zodanig stadium, dat dit w.o. spoedig kan worden ingediend. Er zijn menings verschillende gerezen, die nader beraad noodzakelijk hebben gemaakt. Niette min hoopt de minister dit zo spoedig mogelijk te regelen. Van bepaalde plannen tot „gelijk schakeling" op sociaal gebied tussen de landen, waarmede Nederland op de een of andere wijze verbonden is, kan nog niet worden gesproken. Er wordt gestreefd naar een vergelij kend overzicht van het loonpeil en de sociale lasten in de Beneluxlanden. De beroepeninventarisatie is in eerste aanleg geëindigd; momenteel wordt gewerkt aan de beroepsanalyse, waarna het classificatie-probleem zijn beslag kan krijgen. Het werk is moei zaam en tijdrovend. Om te voorkomen, dat de bomen langs de Amsterdamse grachten deze zomer door de rupsen kaal gevreten zullen worden, is men van gemeentewege be gonnen met het bespuiten met „Der- risstuifstof". De arbeiders dragen stofbrillen, om hun ogen te beschermen. De particuliere secretarie van H. M. de Koningin deelt mede, dat het in het voornemen ligt van de Koningin 30 Augustus haar intrek in Amsterdam te nemen om daar op 31 Augustus de viering van haar regerings-jubileum bij te wonen. Het is niet uitgesloten, dat H. M. na de 31ste Augustus nog enige dagen in Amsterdam zal doorbrengen. Haar ver der verblijf echter zal evenmin als Harer Majesteits verblijf gedurende de afgelopen wintermaanden een officieel karakter dragen. Het zal de Koningin vermoedelijk, ge zien de vermoeienissen, die dit met zich mede zou brengen, niet mogelijk zijn, gedurende deze dagen persoonlijke ge-' iukwensen van deputaties uit de burgerij I dig zijn. De kosten bedragen per kind in ontvangst te nemen. f 1.50 per dag of f 10.50 voor een verblijf In de zomermaanden zijn ver schillende kampen van de Dienst Uitvoering Werken (D.U.W.) bui ten gebruik, omdat er dan voor vele arbeiders van deze dienst andere werkgelegenheid is. Op verzoek van het Ministerie van O., K. en W. heeft de directie van genoemde dienst zich bereid verklaard om de kampen gedurende de zomer ter be schikking te stellen van de school jeugd, opdat zij hierin hun vacantie kunnen doorbrengen. De kok-kamp- beheerders blijven in de kampen achter, zodat de huisvesting van een aantal kinderen gemakkelijk valt te regelen. Voor een verblijf in de kampen ko men slechts in aanmerking kinderen uit de vijf grootste plaatsen van ons land en dan nog alleen zij, die niet anders dan op deze wijze in de gelegenheid zijn om een week of langer naar bui ten te gaan. Immers voor deze kinde ren is openlucht-recreatie het meest noodzakelijk. Uiteraard komen dus de kinderen van 9 tot 14 jaar in aanmer king uit de gezinnen, waarvan de ouders niet bij machte zijn om hun kinderen naar buiten te laten gaan. Voor de gemeente Haarlem is het kamp te Fochtelo bij Oosterwc-de (Friesland) ter beschikking gesteld. Dit kamp ligt in een prachtige en gezonde omgeving, temidden van heide en bos Hierin kunnen wekelijks 110 a 120 kin. deren worden opgenomen gedurende 5 a 6 weken lang. Ongeveer 600 kinderen worden dus in de gelegenheid gesteld om van een heerlijke kampeerweek te genieten. Om dit doel echter te kunnen berei ken, zal een groot bedrag aan geld no In de Vaticaanse bibliotheek heeft Zijne Heiligheid dc Paus hedenmorgen de vertegenwoordigers van het College van Kardinalen ontvangen, die Zijne Heiligheid ter gelegenheid van Zijn naamfeest hun gelukwensen kwamen aanbieden. Voor een witte microfoon sprak de Paus Zijn dankrede uit, die door Radio Vaticana en de Italiaanse zenders werd uitgezonden. „Het is tien jaar geleden", aldus begon de Heilige Vader zijn rede, die 25 minu ten duurde, „dat wjj begonnen zijn on der de vlagen van de stormwind en de woede der kokende, golven het Schip van Petrus te besturen, dat rusteloos op en neer deint op een zee vol klippen. In een tjjd als deze, die in hevige be roering is en hevige beroeringen ver wekt, in een tjjd waarin de orde van de rede en de chaos van het onredelijke elkaar in een eindeloze strjjd over de gehele aardbol ontmoeten, kan de missie van de Kerk en van Haar zichtbare leidsman zich niet ontwikkelen noch haar doel bereiken met de zegen van de hemel indien dit niet geschiedt onder het motto: Zjj vreest en ducht geen aardse zaken". De Heilige Vader legde de nadruk op de kracht van de Katholieke Kerk en haar volgelingen die trouw zijn aan het geloof, doch voegde hieraan toe: „Weest waakzaam, weest op uw hoede". „In de korte pauzen tüssen twee gevechten is deze niet verslap pende waakzaamheid meer dan ooit noodzakelijk omdat het gevaar groot is om na de overwinningen in te sla pen en kracht te verliezen, waardoor de tegenstander gelegenheid zou krij gen het verloren terrein te heroveren". In het vervolg van zijn rede scheen de Heilige Vader zich rechtstreeks te wenden tot de acht' millioen Italianen die bij de jongste verkiezingen hun stem uitbrachten op de communisten: „Het reddingswerk moet zich uitbreiden even eens tot hen, die van het rechte pad zijn afgedwaald, ofschoon zij wellicht den ken, dat zij verenigd zijn met onze ge liefde zonen op het terrein van het ge loof, zich in werkelijkheid toch afschei den door zich te spannen voor bewe gingen, die er op gericht zijn het gehele openbare en particuliere leven te secu lariseren en te ontkerstenen." „Deze personen", aldus de Paus, „kwe ken een dubbel geweten, omdat zjj pre tenderen leden te blijven van de chris- teljjke gemeenschap, doch tezelfdertjjd krijgsdienst verrichten in de hulptroe pen, die het bestaan van God ontken nen. Deze dubbelhartigheid of deze af scheiding levert het gevaar op, dat zjj vroeg of laat een verderfeljjk gezwel worden in de schoot der Christenheid". De Paus wijdde een gehele passage aan de oorlog in Palestina en zei: „On der de politieke vraagstukken, die een bevredigende oplossing vragen, is het overbodig te zeggen, dat de oplossing voor een wereldvrede op de eerste plaats komt. Met grote droefheid zien wij, dat de vlam van de oorlog, die reeds brandde in Griekenland en het aloude China, thans is opgelaaid op de plaatsen waar tweeduizend jaar gele den de Vredesboosch'ap verkondigd werd". De Paus verklaarde, dat hij zijn rede vanochtend nog had gewijzigd en ver volgde daarna: „Ofschoon het bestand in Palestina, dat vannacht is afgekon digd, nog slechts een voorlopig karak ter draagt, moet dit toch opgevat wor den als een teken van verademing, als het dagen van hoop. Hoe kan het bloed van mensen blijven stromen in het land, dat de Godmens redde met Zijn bloed, waardoor redding en verlossing ge bracht werd aan alle mensen. God geve, dat het gevaar van zulk een verschrik kelijke kwelling voor goed mag verme den worden" Naar aanleiding van publicaties, die in de jóngste tjjd in verschillende bladen zjjn verschenen, betreffende het ten aan zien van de uitwijzing van Rijksduitsers gevoerde beleid, deelt de Rijksvreemde lingendienst met machtiging van de minister van Justitie het navolgende mede: Het is te betreuren, dat door een dik wijls ongerechtvaardigde en met mis kenning der feiten uitgeoefende critiek op. de uitwijzingspolitiek, die ten aan zien van Rijksduitsers gevoerd wordt, de indruk wordt gewekt met name ook in het buitenland en in Duitsland als zouden Duitsers die zich van geen kwaad bewust 2;ijn uit Nederland ver jaagd worden om geen andere reden dan omdat zij Duitsers zijn. De onhoudbaar heid van deze voorstelling van zaken volgt reeds uit het feit, dat van alle Duitsers, die bij de bevrijding in Neder land gevestigd waren, ng geen 10 uit Nederland zijn of zullen worden uitge wezen. De bewering, dat de uitwijzing zou plaats vinden op grond van buren- praatjes, is volstrekt onjuist. Evenzeer is onjuist, dat de betrokkenen niet in de gelegenheid zijn gesteld aan te voe ren wat te hunnen gunste pleit. Zij zijn allen een of meer malen door de politie gehoord geworden en zulks niet vlak na de bevrijding, maar in de jaren 1946, 1947 en 1948. Zij zijn in de gelegenheid gesteld geweest verklaringen van derden en andere bewijsstukken over te leggen en in requesten hun belangen te verdedigen. Al deze stukken bevinden zich in de dossiers van de betrokkenen. Om reden van menselijkheid werd de uitwijzing van 1 November 1947 tot 1 April 1948 stopgezet. In die tussentijd hebben de commissies de dossiers van de eventueel uit te wijzen Duitsers be studeerd. Later heeft de regering nog een in structie verstrekt om in gevallen, waar in een Duitser die voor uitwijzing in aanmerking kwam, gehuwd was met een van oorsprong Nederlandse vrouw, on der omstandigheden meer dan gewone consideratie te gebruiken. Deze instruc tie was uitgevaardigd ingevolge een door het Hervormde en door het Katholieke Kerkgenootschap aan de regering ge richt verzoek. Met betrekking tot de in het kamp Mariënbosch heersende toestanden kan, hoewel het samenbrengen van vele ge zinnen uiteraard tot bezwaren aanlei ding geeft, niettemin verklaard wor den, dat dit kamp aan redelijke eisen voldoet. De minister van Justitie heeft zich daarvan persoonlijk vergewist, ter wijl het Internationale Rode Kruis op 27 Augustus 1947 een onderzoek heeft doen ,instellen, waaruit resulteerde, dat het kamp, dat te midden van een den nenbos in een gezonde streek gelegen is, in hygiënisch opzicht voortreffelijk is, dat de voeding der in bewaring gestel den gelijk is aan die welke de burger bevolking in Nederland heeft en de le gering aan redelijke eisen voldoet. De vertegenwoordiger van het Rode Kruis heeft het kamp vrij kunnen be zoeken en zich met de in bewaring ge stelden kunnen onderhouden. Geen enkele bijzondere klacht werd tijdens dit bezoek door de in bewaring gestel den te zijner kennis gebracht. Het kamp Mariënbosch is 'n transito kamp waarin de uit te wijzen perso nen enige tijd moeten verblijven met het oog op de samenstelling van de transporten en het verzamelen van de gegevens ten behoeve van de bezettings autoriteiten. De in sommige publicaties vervatte bewering, dat alleen de Engelse bezettingsautoriteiten bereid zijn uitge wezen Duitsers op te nemen, mist elke grond. In sommige publicaties wordt de nadruk gelegd op de omstandigheid, dat ook vrouwen en kinderen wor den uitgewezen. Afgezien van 't feit, dat ook sommige vrouwen zich ern stig misdragen hebben, moet bedacht worden, dat het niet op de weg van de regering ligt de gezinsband te verbreken. Dat kinderen onder de fouten van hun ouders moeten lijden, is een helaas veel voorkomend ver schijnsel, waaraan nu eenmaal niet te ontkomen is. Verwachting tot Donderdagavond: Tijdelijk krachtige en aan de kust nu en dan harde wind draaiend naar Westelijke richtingen. Wisselende be wolking met enkele regenbuien. Koel. Zon 4.24—20.52. Maan 2.39—16.06. van één week. Daarbij komen nog de kosten van vervoer, welke op ongeveer f3.50 per kind zijn gesteld. Het vervoer zal per autobus geschieden. Voor ieder kind kan dus Worden gerekend op een benodigd bedrag van ongeveer f 15. Dit kunnen de gezinnen, waaruit de deelnemende kinderen zullen komen in geen geval betalen. In Haarlem is een commissie ge vormd, welke de uitzending van de kinderen voorbereidt en zal verzorgen. In deze commissie hebben zitting: ver tegenwoordigers van het Verbond van Haarlemse Speeltuinverenigingen, de Kath. Vereniging „Voor het Gezin", de Stichting Club- en Buurthuizen, Haar lems Vacantie Kinderfeest enz., zodat vrijwel alle gezindten hierin dus zijn vertegenwoordigd. Verder maken van de commissie deel uit de directeur, van Sociale Zaken, de heer D. H. Suerink, de schoolarts van de G. G. D., dr. A. E. D. van Lahr en de heer D. West, ambtenaar van de afd. Onderwijs van de gemeente-secretarie De wethouder van Onderwijs, de heer D. J. A. Geluk, is voorzitter. De commissie doet een beroep op ieder, die met het werx sympathiseert, om hiervoor een geldelijke bijdrage be schikbaar te stellen, zo hij hiervoor fi- nantieel in staat is. Gestort kan worden op de giroreke ning va% de Twentse Bank N.V. no. 4000 rpet de vermelding „Centrale Com missie voor Kindervacantiezorg". Nadere inlichtingen zal het secreta riaat van de commissie, Kampersingel 70, tel. 10519, of de afdeling Onderwijs op het Stadhuis, tel. 11855, gaarne ver- strekken. De commissie zou zich verder gaarne van de medewerking willen verzekeren van enige ervaren leiders, leidsters en verpleegsters. Aanmeldingen op het secretariaat. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat gedurende de vacantietijd van 4 Juli t.m. 11 September één maal per veertien dagen een bonnenlijst gepubli ceerd zal worden. Dit wil dus zeggen, dat o.m. de suiker bonnen een week vroeger gepubliceerd worden. Aan het einde van de vacantie- periode zal door het weer overgaan op wekelijkse bonnenlijsten een periode van drie weken verlopen tussen twee aan wijzingen van suikerbonnen. In de aanwijzing der brood- en tabaks bonnen zal geen wijziging komen. De broodbonnen worden dus één maal per week bekend gemaakt, terwijl de bon nen voor tabak en gebak op de normale tijd zullen worden aangewezen. Te Oude-Pekela is Dinsdagmiddag de heer W. P„ toen hij zich na zjjn werk naar huis begaf, onverwachts aangevallen door zjjn buurman en mede-arbeider T. M. Deze stak hem met een mes, waarop P. in elkaar zakte en spoedig daarop overleed. Reeds geruime tijd was er twist tussen beide mannen. M. had tegen zijn mede arbeiders gezegd, dat hij P. neer zou steken. M. werd gearresteerd door de plaatselijke politie en legde een volle dige bekentenis al. Op het lijk is vandaag te Groningen sectie verricht. (Van een bijzondere medewerker) Dat de controverse tussen stad en platteland een probleem is, dat men in eerste instantie niet zó maar tot oplossing kan brengen net zo min als de problemen, waarmede ieder voor zich te kampen heeft bewees wel het congres, dat de diocesane Raad van Overleg gisteren in Haarlem belegde.. Maar het ging er ook niet zo zeer om een oplossing te vinden, als wel veeleer voorlichting te geven omtrent deze problemen. De Raad van Overleg, waarin ver enigd zijn de katholieke sociale organi saties en de Katholieke Actie in het bis dom Haarlem, had daarom twee des kundige sprekers gevraagd, mr. F. H. C. van Wijck, wethouder van Amster dam, en het Tweede-Kamerlid M. P. v. d. Weijden, burgemeester van Zeven hoven, om een prae-advies uit te bren gen resp. over het probleem „groot stad" en dat van het platteland. Vooraf bracht de voorzi.ter, de heer J. Bakker, directeur van het diocesaan bureau van de R. K. Middenstandsbond, naar vo ren, dat dit het eerste optreden naar buiten was van de Raad van Overleg en wees hij er met nadruk op, dat dit ook plaatselijk moest geschieden. Mr. Van Wijck merkte alleree:. op, dat stad en platteland ieder een eigen en beide een gemeenschappelijke taak en doelstelling hebben. Als delen van het grote geheel zijn zij op elkaar aange wezen. Voornamelijk besprak hij in zijn in leiding het probleem der industrialisa tie, dat niet eenzijdig in de grote steden mag worden geconcentreerd. Bij industrialisatie op het platteland zal het eigene van het milieu bewaard moeten blijven en zal de geëigende aan passing van het industriële aan het lan delijke de alles beheersende factor moe ten zijn. Wat het probleem groot-stad zelf be treft, merkte spr. op, dat de mens in de stad geïmponeerd wordt door het prestige van de meerderheid of door grote getallen. Hij wordt gemakkelijker dan iemand van het platteland over tuigd. Men heeft in de stad trouwens te maken met een hoeveelheid van ver schijnselen, waardoor men altijd moet werken met een zeker gemiddelde. Voor de problemen, waarmee men in de grote stad te kampen heeft, meent men een oplossing te vinden in het verdelen in wijken, maar dan dient men er voor te zorgen, dat deze gedifferentieerd zijn, d.w.z., dat het geen speciale wijken worden van ar beiders, middenstanders enz., welk gevaar bijv. in Amsterdam zeker' be staat. Tenslotte vroeg spr. zich af, of de hui dige sociale wetgeving en de belasting wetten het verantwoordelijkheidsgevoel bij velen niet afstompen. Het gevaar is niet denkbeeldig, dat men redeneert: wij hoeven ons niet druk te maken, we ko men er toch wel. „Bij alles sta voorop", aldus spr., „dat de mens een zelf werkzame persoon dient te zijn met eigen roeping en ver antwoordelijkheid. Een opbouw, waar bij dit verwaarloosd wordt, mislukt evenzeer als een stedelijke samenleving, waar het aspect van de menselijke per soonlijkheid niet hersteld kan worden". In zijn prae-advies constateerde ver volgens de- heer v. d. Weijden, dat er nog steeds, zowel bij stedeling als plat telander, verkeerde begrippen van el kaar leven. Overigens legde hij er de nadruk op, dat de waardering van het ren". r hapert iets in het bouwbedrijf. Met name de voorziening van ar beidskrachten levert grote bezwa ren op, waardoor de aannemers voor haast onoplosbare moeilijkheden komen te staan en de bouwnijverheid, dat is dus de wederopbouw, wordt vertraagd en nog kostbaarder wordt gemaakt. Het tempo van de bouwbedrijvigheid wordt bepaald door twee factoren: de materialenpositie en de beschikbaarheid van arbeidskrachten. Baart de eerstge noemde factor minder zorg, de perso neelsvoorziening is momenteel het struikelblok en wel in het bijzonder door het grote tekort aan vakbekwame metselaars. De door het ministerie van Wederop bouw en Volkshuisvesting met grote zorg opgestelde bouwplannen en ver delingen van het beschikbare bouwvo lume houden niet in voldoende mate rekening met het gebrek aan metse laars. Zo doet zich nu vrij algemeen het verschijnsel voor dat metselaars van het ene werk, door voorspiegeling van be paalde voordelen, worden weggelokt naar een ander werk. Dit gebeurt plaat selijk, maar ook bijvoorbeeld van het Westen naar de geteisterde gebieden in het Zuiden en omgekeerd. Zo ver anderen de metselaars herhaaldelijk van patroon en bij elke mutatie wordt de beloning hoger. Dat de werkgever de loonbelasting voor zijn rekening neemt en afziet van het verhaal van ziekte wetpremie, is een steeds meer voorko mend verschijnsel. Aannemers, die over een vaste ploeg werklieden beschikken, hebben minder met dit euvel te kampen, doch ook zij kunnen zich aan de gevolgen niet ge heel onttrekken. Hun vaste mensen kun nen zij de beloning niet onthouden, die wordt gegeven san losse arbeidskrach ten voor meestal geringere arbeidspres tatie. Want deze ongezonde toestand kweekt vooral bij de minder goede ele menten een mentaliteit, die voor de ar beidsproductiviteit niet bevorderlijk is. Hierdoor zien de aannemers hun cal culaties in de war gestuurd, maar zil moeten wel zo handelen, willen zij hun bouwwerken binnen de gestelde termijn gereed hebben. De door de Rijksbemid delaars vastgestelde loonnormen kun nen daarbij niet in acht genomen wor den; de aannemers staan, bij Wijze van spreken, dan ook met één been in de gevangenis. Uiteindelijk is het resultaat boven dien, dat door alle metselaars tezamen voor een hoger loonbedrag een gerin gere arbeidsprestatie wordt geleverd. Dit heeft weer zijn invloed op de bouwkosten. et is dan ook niet te verwonde ren, dat de aanbestedingen voor nieuwe werken een onbevredi gend verloop hebben. De aannemew gaan de onzekere factoren in hun cal culaties verwerken. Hierdoor worden de door het departement gestelde nor men voor de bouwkosten overschreden, hetgeen weer tengevolge heeft, dat be zuinigd wordt op de kwaliteit en de af werking van het bpuwwerk. Hierdoor wordt de volkswoningbouw, dus vooral het belang van de arbeiders, geschaad. De overheid kan hier niet lijdelijk toezien. Zo schijnt men te overwegen het tempo van de nieuwe aanbeste dingen wat te remmen. Door het kwe ken van een kunstmatige werkloosheid wil men de normale verhoudingen in het bouwbedrijf weer herstellen. BIJ het ontstellend tekort aan woningen lijkt dit een harde maatregeL Hij is echter noodzakelijk om de bouwprodue- tiviteit op te voeren, althans een desor ganisatie van de bouwnijverheid te voorkomen. De diepste oorzaak van de boven ge schetste moeilijkheden moet worden ge zocht in de geringe animo voor het metselvak bij de jongeren. Dit ver schijnsel moet de aandacht hebben van de deskundigen, zowel op het gebied van de bouwvakken als op dat van het nijverheidsonderwijs. Op korte termijn is daarvoor echter geen oplossing te vinden. Daarom zal men, om de wo ningnood met kracht te kunnen blijven bestrijden, zijn toevlucht moeten nemen tot toepassing van nieuwe bouwmetho den, waarbij met een groter aantal on geschoolde arbeidskrachten kan ge werkt worden. platteland bij grote groepen van ons volk veel te wensen overlaat. De platte lander wordt maatschappelijk veelal van minder waarde beschouwd dan de stede ling. Daartoe is echter geen enkele re- dffe verplichting om sociale, culture le. hygiënische, opvoedkundige verbe tering te brengen is in het algemeen belang van het volk en er -s geen al gemeen welzijn, als het platteland hier van 'geen evenredig deel kan bekomen. In dit verband wees hij op de „stand plaatsaftrek", welke o.m. tot gevolg heeft, dat ambtenaren en onderwijzers een dorp als een doorgangshuis beschou- en. Spr. besloot zijn inleiding, welke met van humor gespeend was, met de op merking: .,De leuze van de komende industrialisatie op hgt platteland mag niet leiden tot de opvatting, dat de bo demproductie zal zijn of worden een tweede- of derde-rangs tak van volks- bcstsdn De bodemproductie zal zo hoog mo gelijk dienen te worden opgevoerd, enerzijds als deviezenbron, anderzijds om ons volk ook in tijden van oorlog en voedselschaarste een nog zo ruim mo gelijk landbouwfundament te verzeke- De commandant van de Zweedse oorlogsbodems, die op het ogenblik in de Amsterdamse haven vertoeven, heeft Dinsdag een krans gelegd aan de voet van het Nationale Monument op de Dam. Een overzicht tijdens de plechtigheid.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1