Te Kalioerang kerst een gespannen stemming Wetsontwerp tegen lichtvaardige echtscheidingen Verkoop op het hout 'een grote loterij Raad spreekt zich uit voor gemengd zwemmen Linkse oppositie ageert tegen republikeins kabinet BERNADOTTE BEPAALT DAG EN UUR VAN DE WAPENSTILSTAND LEGER EN LUCHTMACHT IN AMERIKA In strijd met algemeen belang, aldus het lid Hooy s Het weer *S|.WÊ Tot hoofd en hart De strijd Sn het Heilige Land Vaticaan bestudeert plan voor de vorming van internationale christelijke militie m Verzoek om bewijzen van Nederlanderschap „KAREL DOORMAN" TE ROTTERDAM Gezinsrechter, bijgestaan door gezinsraad, zal verzoenend moeten optreden Reorganisatie van de voogdijraden Begroting van ruim 12 milliard dollar Met kennersoog zijn de bongerds geschat, maar toch„kersenpachters worden van de armen begraven Er ging meer geld onder tafel door dan ooit Minder paardevlees jST SS' h mi mi i Noord krijgt een hulpschool Donderdag 3 juni 1948 e 72ste JAARGANG No. 24167 Ned. verklaring over onderhoud met Hatta IMBBfV In paniek vluchtten de overlevenden van de overstromingsramp te Vanport naar de spoordijk. Deze luchtfoto toont hoe hele huizen met de stroom zijn meegesleurd en andere versplinterd werden. Op de dijk wachten de mensen op hun evacuatie. Een hele trein autobussen werd direct naar de plaats gedirigeerd. BEVIN OVER DE BRITSE GENERAAL GLUBB PASJA Berin m het Lagerhuis Een internat, christelijke militie? EEN UURTJE VOL SPANNING OP EEN KERSENVERPACHTING STRAKS VOLGT DE KERMIS Mr. Sassen naar Inidië mmm. J mmmmm 99 99 I De herinnering aan verloren l vreugden maakt de smart groter.) (Vervolg op pag. 2) BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, f 1.47 oer maand, f 4 42 per kwartaal. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. Directeur: 3. 3. W. Boerriater. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave var» redenen te weigeren. Aneta's speciale correspondent te Kalioerang meldt, dat sedert het be kend worden van de persberichten ten aanzien van de Kussisch-republi keinse betrekkingen te Kalioerang een gespannen stemming heerst. Vooral het persinterview met Hatta, Waarin gesproken werd over „jaren lang doorvechten, indien een her nieuwde militaire actie van' Neder landse zijde zou plaats vinden," trok sterk de aandacht. Toen Aneta's correspondent dit deel van het interview met Hatta in een onderhoud met mr. Van Vredenburch 'er sprake bracht, zeide deze* dat dit •hogelijk „wishful thinking" van repu blikeinse zijde was. Op de vraag van Aneta's correspondent, wat de republiek noopte te bereiken met het lanceren van dergelijke berichten omtrent een her nieuwde militaire actie tegen de repu bliek, antwoordde mr. Van Vredenburch niet een wedervraag: „Zou het kunnen ttjn, dat men op deze wijze hoopt stem- •hing te kweken in het buitenland?" Het rechtse republikeinse kabinet heeft inmiddels felle aanvallen te ver duren van de zijde der linkse oppositie, die de republikeinse regering verwijt de erkenning door de Sovjets te hebben Verworpen en te hebben toegegeven aan «Nederlandse imperialistische druk". Het „Democratische nationale front", bestaande uit socialisten en communis ten, beschuldigt met name de minister van buitenlandse zaken Hadji Agoes Salim van een „zwakke en wankel- bloedige houding" ten opzichte van de republikeinse betrekkingen met de Sovjet-Unie. In de raad van de economische com missie der UNO voor Azië en het Ver re Oosten is gisteren een resolutie ingediend door het lid der Nederland se delegatie H. C. H. J. Gelissen oiii Indonesië in zijn geheel toe te' laten als lid en met de republiek nog eens afzonderlijk. Een resolutie van India om de Indo nesische republiek als toegevoegd lid toe te laten tot de economische com missie werd gesteund door Pakistan, Australië, Ceylon en Birma. Frankrijk en Engeland waren van me ning, dat, ofschoon men het er over eens is dat lidmaatschap van de repu bliek noodzakelijk is, het verzoek om toelating in de daarvoor bestemde vorm bad moeten geschieden, n.l. door Ne derland. De commissie aanvaardde vervolgens een resolutie om de kwestie van de toe lating der Indonesische republiek als toegevoegd lid drie dagen uit te stellen nadat India, China en Nederland op nieuw compromis-voorstellen besproken hadden. Tijdens de middagzitting steun de de Sovjet-Unie India en de V. S„ die afzonderlijke vertegenwoordiging voor stonden. Na afloop van de bespreking, die tussen de heren Neher, Van Vreden burch en Hatta hedenochtend plaats vond, ten aanzien van de Kussisch- Republikeinse betrekkingen, werd van Nederlandse zijde een verklaring uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat de gedelegeerden van het opperbe stuur hedenochtend een mededeling van de Ned. regering aan Moh. Hatta hebben overgebracht. Deze mededeling heeft betrekking op de wijze, waarop, naar het oordeel der Ned. regering, de besprekingen met de republikeinse delegatie het beste kunnen worden voortgezet. Volgens een woordvoerder der Ned. delegatie heeft de mededeling aan Moh Hatta niet slechts betrekking op de zaak- Soeripno, doch is zij op bredere basis gesteld. Deze woordvoerder zeide ook, dat er geen tijdslimiet is gesteld voor het antwoord van de republiek. Naar de Ned. regering meent, kun nen de onderhandelingen, die door verschillende omstandigheden wer den belemmerd, in een betere sfeer worden gebracht en met haar mede deling gaf zij te kennen, hoe, volgens de Ned. regering, de sfeer der onder handelingen kan worden verbeterd.- Betrouwbare zegslieden te Batavia geven, volgens Reuter, te kennen, dat er twee wegen openstaan om een ein- «de aan de crisis te maken, indien het republikeins antwoord aan de Neder landers onaanvaardbaar zou blijken. Het ene alternatief zou zijn, het geschil we derom voor te leggen aan de Veilig heidsraad en het andere: over te gaan tot onderhandelingen op basis van dn onlangs informeel door dé commissie voor Goede Diensten gedane nieuwe voorstellen. Deze voorstellen voorzien in een al ternatieve oplossing in het ontwerp van de toekomstige deelstaten en hebben verder betrekking op een oplossing voor de volksstemming, waardoor een weg zou worden geopend tot een bespoedi ging van het toetreden van de repu bliek tot de federale interim-regering. Verwachting tot Vrijdagavond: Wi&elend bewolkt met enkele buien, plaatselijk met wat hagel of onweer. Weinig verandering in tem peratuur. Wind tussen West en Zuid, aanvankelijk krachtig, vooral langs de Waddenkust, later wat afnemend. Zon 4.24—20.53. Maan 2.51—17.23. Het comité Benelux heeft, in aanmer king nemende, dat een paspoort de uit gave vordert van f 12,de minister van Buitenlandse Zaken telegrafisch ver zocht, alles in het werk te stellen, om nog vóór de aanstaande zomervacantie de herinvoering van bewijzen van Ne derlanderschap toe te staan bij over schrijding van de Nederlandse grens voor bezoek aan België en Luxemburg. In de lucht begeleid door Fireflies en Mitchels, die van het vliegveld Valken burg waren opgestegen, en door twee sleepboten op de Nieuwe Waterweg ge assisteerd, is de nieuwe „Karei Door man" Woensdagmiddag te Rotterdam aangekomen om in de Merwehaven ligplaats te nemen. Bij pogingen om aan boord te gaan, is de journalist H., van het dagblad „Trouw" tussen de staatsietrap van de „Karei Doorman" en de cabine van de sleepboot, waarop- hij meevoer, bekneld geraakt. Met een ernstige kaakwond moest hij in het ziekenhuis worden op genomen. De aanvaarding van de wapenstilstand floor Israël en de Arabische Staten heeft niet flhmiddellijk een einde van de vijandelijk- Joden tengevolge gehad. Op de Joodse order flet vuren te staken, is niet een Arabische Jtevolgd, zodat de vijandelijkheden voort- flhren. Graaf Bernadotte heeft bij de Veilig heidsraad erop aangedrongen, dat enige da- &en respijt gegevèn zal worden voor het ^ren te staken, zodat beide partijen hun °hderdelen kunnen inlichten en niet de ene Martij de andere van schending van het be- 8land kan beschuldigen. Het woord is aldus de Veiligheidsraad, waar zowel de Jood je als Arabische vertegenwoordiger gisteren Jo bereidheid tot een wapenstilstand uitten. JUdat de raad uitvoerig over deze kwestie J*d gesproken, werd besloten om aan Ber nadotte dag en uur van de wapenstilstand °Ver te laten. Dev Arabische landen hadden hun aanvaar ding vergezeld doen gaan van de eis, dat F® V. N. een speciale commissie zullen hjstellen om toezicht te houden op de nale ving van het bestand, terwijl zij voorts Jasthielden aan garanties, daar zonder deze fle wapenstilstand slechts een onrustige tus- Sehtijd zou zijn. Tegen middernacht hebben de Arabieren flhn operaties aan het Noordelijk front ge- Jiaakt, juist op het' ogenblik, „dat een groots opgezette Syrische aanval ergens aan dit ^ont had moeten beginnen." Daar aan andere sectoren de Arabische eenheden nog niet een dergelijk bevel ontvingen, gebeurde, wat graaf Berna dotte had gevreesd: een van de partijen, in dit geval de Joodse, beschuldigde de Arabieren van een schending van het bestand. In Tel Aviv werd als gevolg hiervan gisteravond bekend gemaakt, dat "de Joden een telegram aan de Vei ligheidsraad zouden sturen met de boodschap, dat „de Joodse troepen hun grootscheepse krijgsverrichtingen zul-, ien hervatten," indien de Arabieren bet vuren niet staken. Het bericht van P*t de Joden de Woensdag-middernacht, ue jouen ue strijd zouden staken, c^oft, naar achteraf gebleken is, op een JJhsverstand berust. De Joden meenden, dat J? dat moment de strijd gestaakt moest terwijl in feite het antwoord bij de e*ligheidsraad moest zijn aangekomen. De- ve vergissing is goedgemaakt, aldus werd Joodse zijden verklaard, door het vu- eh aan alle fronten te hervatten. ^.^raaf Bernadotte heeft het voorlopige ^de van de strijd nu in handen, j «*ij de gevechten, welke nog in het nieuwe Aflruzalem worden gevoerd, hebben de y^abieren de Hebreeuwse Universiteit op- ^blazen. f Min is ter Bevin verdedigde gisteren in het lagerhuis het binnentrekken van het Ara- U^che Legioen in Palestina met de woor- „Ik meen, dat Koning Abdoellah ner- 1,8 gebied is binnengevallen, dat volgens reso'utie van de algemene vergadering UNO toegewezen was aan de voorge le Joodse Staat." v0'j s Transjordanië", vroeg men hem ver huis, „vijandelijkheden begonnen op ge- dat het zijne is, en begaat het in dat j(a' geen daad van agressie?" bi;; viu beet terug: „Zeker niet. Transj orda in Werd door zijn mede-Arabieren uitge- V 'Sd het gebied te betreden, dat door de I N. was toegewezen". Vf ®ntwoord op vragen over de Britse ge- Glubb Pasja, verklaarde Bevin, dat lo,® officier tot 15 Mei tot de Engelse ko- ïj ale, administratie behoorde, die hem aan bsjordanië ter beschikking had gesteld.Bij einde van het mandaat werd generaal Glubb de keuze gesteld de administratie te verlaten,' of te worden overgeplaatst. De generaal had besloten uit de koloniale dienst ontslag te nemen en was uit eigen beweging in dienst der Transjordaanse re gering getreden. Een woordvoerder van het Vaticaan heeft medegedeelc|, dat de plannen voor de vor ming van een uit vrijwilligers samengestel de internationale Christelijke militie ter be scherming van de gewijde plaatsen in Pa lestina op het Vaticaan worden bestudeerd. Er zijn reeds nota's gezonden aan Enge land, Frankrijk, de V. S. en de V. N., als mede aan de Joodse en Arabische verte genwoordigers te Rome. In deze nota's wordt de nadrtik gelegd op de noodzake lijkheid van internationale samenwerking om de gewijde plaatsen te beschermen. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot wijziging van de bepalingen betreflende echtscheiding in het Wetboek van burgerlijke rechtsvor dering, het burgerlijk wetboek en het tarief van justitie-kosten en salarissen in burgerlijke zaken, om lichtvaardige echtscheidingen tegen te gaan In het ontwerp wordt aanbevolen de poging tot verzoening tussen echtgenoten op te dragen aan een gezinsrechter, die door een gezinsraad wordt bijgestaan. Kinderrechter en voogdijraad zouden voorlopig deze taken kunnen waarnemen. De regering over weegt een reorganisatie en uitbreiding der voogdijraden. in de maatschappelijke opvattingen een sterke waardedaling van het huwelijk, die ten dele helaas een feit is. Met zo weinig mogelijk wijzigingen in de be staande wet wil thans de minister van Justitie bereiken, dat aan lichtvaardige echtscheidingen paal en perk gesteld wordt. De bestaande wet biedt hiertoe in zoverre gelegenheid als de regelingen betreffende de poging tot verzoening der echtgenoten bepaalde mogelijkheden bieden. De minister is Van oordeel, dat het aanbeveling zou verdienen po-, gingen tot verzoening op te dragen aan een gespecialiseerde rechter, in het ontwerp aangeduid als „gezins rechter", die dit ambt blijvend ver vult en zodoende de voor een goede en doelmatige behandeling der des betreffende zaken onontbeerlijke ervaring zal kunnen vergaren. Zolang een rèorganisatie van de rechterlijke macht nog niet is verwe zenlijkt, zal de taak van de gezinsrech ter kunnen worden vervuld door de kinderrechter, die krachtens het her ziene kinderrecht aan de voogdijvoor ziening na echtscheiding zal hebben De thans bestaande toestand komt In hoofdzaak hierop neer, dat echtelieden, die in gemeen overleg tot echtscheiding willen overgaan, hun huwelijk binnen enkele weken kunnen ontbinden. Slechts voor de vorm vindt in zulk een geval een proces plaats, ter louter formele voldoening aan de bepalingen der wet. Deze schijnproeedure betekent in we zen een nutteloze belasting van het rechtsprekend apparaat, en bereikt zij. hét met meer kosten en energiever. spilling hetzelfde resultaat als men zou verkrijgen met een door de wet ge- sanctionneerde akte, welke de ontbin ding van het huwelijk krachtens wils overeenstemming van partijen zou con stateren. Overigens is deze wilsovereen stemming niet zelden door een der par tijen afgedwongen. De methoden, die hiertoe worden aangewend, vormen bij na steeds een schending van de uit het huwelijk voor ieder der echtgenoten jegens zijn wederpartij voortspruitende verplichtingen tot .getrouwheid, hulp en bijstand. Ten prof ij te van deze schennis wordt het huwelijk dan bij onderlinge toestemming, maar in wezen op verlan gen van de plichtverzakende partij ont bonden. De bezwaren, welke aan de bestaande practijk op het gebied der echtscheiding kleven, zijn zeer ernstig. In de eerste plaats werken lichtvaardige echtschei dingen lichtvaardige huwelijken in de hand. Voorts kan niet over het hoofd gezien worden, dat de vrouw in en door het huwelijk als regel afhankelijk wordt van de man. Ontbinding van het huwe lijk geeft de vrouw slechts zelden haar economische zelfstandigheid terug. De ruime toepassing die het instituut der echtscheiding aldus geleidelijk verkre gen heeft maakt, dat men in brede lagen van ons volk in echtscheiding niet langer een tot het uitetste te vermijden expedient zal zien. Dientengevolge dreigt deel te nemen. In de toekomst zouden dan de functies, die de kinderrechter thans vervult, mede aan de gezinsrech ter behoren te worden opgedragen. De gezinsrechter dient te beschikken over een aantal personen, die hem kun nen voorlichten en die bovendien zelf een poging tot verzoening kunnen doen, indien de gezinsrechter daarin niet slaagt. Het bovenbedoelde, aan de ge zinsrechter ter beschikking te stellen apparaat, dat met de uitvoering van diens opdrachten wordt belast en in het ontwerp is aangeduid met de naam „ge zinsraad", is gedacht als een uitbouw van de tegenwoordige Voogdijraad. De regering overweegt reorganisatie en uitbreiding van de Voogdijraden. Dl dit kader zou het passen in de aldus vergrote raden een bijzondere kamer op te nemen, die tot taak heeft de instand houding van huwelijken te bevorderen. De taak van de gezinsraden zou, In af' wachting van derzelver organisatie, aanvankelijk door de Voogdijraden moeten worden vervuld. De wet behoort een grote mate van soepelheid bij de uitvoering van de ver zoeningspoging toe te laten. Om dit te bereiken, wordt bepaald, dat de gezins rechter, die aan de gezinsraad opdraagt een verzoening te beproeven, deze op dracht vergezeld kan doen gaan van 'nadere aanwijzingen. Indien derhalve beide echtgenoten of een hunner tijdens de comparitie voor de gezinsrechter te kennen geven, dat aan een verzoeningspoging door een be paald persoon of particulier bureau de voorkeur wordt gegeven dan wel in dien de gezinsrechter zijnerzijds van oordeel is, dat dit de voorkeur verdient, kan de gezinsrechter aan de gezinsraad een desbetreffende aanwijzing geven. De begroting van leger en luchtmacht van de V.S. is in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden in behandeling ge nomen. Zjj voorziet in een bedrag van 6.509.939.000 dollar voor een militaire macht van 1.234.500 man. Ongeveer 5.618.203.000 dollar van dit bedrag zal voor het leger worden gebruikt. Indien men de huidige credieten toe voegt aan de gelden, waarvoor reeds toestemming is verleend (2.300.000.000 (Van een onzer speciale verslaggevers) Hoe hij werkelijk heethebben wij niet kunnen achterhalen, maar in de wandeling noemt men hem „de banaan". Hij is kersenverpachter van beroep, kwam zojuist van de kapper en heeft in een vertrouwensvol interview ons medegedeelddat Mansholt een beste man is achter de ploeg, dat alle kersenpachters net als hij van de armen zullen worden begraven en dat ieder z'n vrouw zoent op zijn manier. Dat laatste, voelen wij, behoeft een verklaring. Welnu, de kwestie is deze. Toen ons deze mededeling gewerd waren wij in Wijk-bij-Duurstede. Daar zijn gisteren de eerste grote kersenbongerds verpacht en om nu plastisch uit te drukken, hoe ieder adspirant-koper de waarde van een te veilen bongerd op eigen wijze benadert, gebruikte hij bovenstaand beeld. Hij is overigens een bron van waar devolle inlichtingen geweest, deze „ba naan". Door hem zijn wij iets gaan begrijpen van het wezen van een ker senverpachting. Dagen tevoren, heeft hij ons verteld,, is ieder die interesse heeft de boomgaarden doorgewandeld. Met kennersoog heeft hij de kwaliteit van de vruchten en het te verwachten gewicht van de oogst geschat. En nu komt hij hier. Hier in de lage kale kroeg, waar de notaris zit, die van iedere verkoop 8 pCt meeneemt en die afmijnt: 9800, 9700, 9600.... Het is dood stil. Al die honderden rode en verweerde koppen volgen die afdalende getallen reeks met klimmende spanning. Wie zal kopen? En dan plotseling gebeurt het. „Mijn" klinkt het uit een hoek. Het klinkt alseen kreet. Het werd uitgesto ten met al de kracht, verborgen in het grote boerengemoed. Het is een harts tochtelijk geluid. Scherp is 't en precies op het juiste ogenblik werd het gezegd. Een seconde later immers en een ander zou vóór kunnen zijn geweest. Een se conde eerder en de begeerde koop zou een rouwkoop zijn. Zo groeit de spanning. De .koppen worden roder, de rook dichter en iedere keer,is het weer even zo'n fel „mijn", dat breekt. De boeren kijken dan op. Goedkeurend mompelend, als de bedon gen prijs redelijk lijkt, sissend, als hij hoger uitvalt. En ze vallen hoog uit vandaag. 40, 50 cent de kg. betaalt mert op het hout En dat betaalt men hier. Hier op de officiële verpachting Maar wat zal men elders betaald hebben? Want het is geen geheim: er is dit jaar meer ondershands verkocht dan ooit. De lust, om te ontkomen aan de grijparmen van minister Lieftinck en de tegenzin om zo'n belangryk ge deelte van de koopsom achter te la ten in handen van de notaris zijn daar niet vreemd aan. En zo is deze hele officiële verpachting eigenlijk maar kruimelwerk. De grote slag is al geslagen. In stilte. Ginds, ergens verderop in het dorp aan ee'ri. jvankel houten tafeltje, bij een glas bier met geld onder en geld boven het blad. Want men heeft er zin in van het jaar. Er hangt weer sfeer in de kersen- streek. Ieder loert op een perceeltje en al is het dan waar dat keerders en plukkers weer schandalig hoge prijzen vragen, men koopt en gokt mee. in deze krankzinnige loterij, die kersenhandel heet. Want dat het een loterij is, daar van zijn wij overtuigd. Hier op het hou.' liggen de prijzen hoog en de handelaren verwachten, dat de winkelprijzen van het vorige jaar (f 1.15 per kg.) óók minstens weer zullen worden gehaald. Onder tussen gaat Zaterdag de grens open en komen de veel goedkopere Belgische kersen ons land binnen. Daartussen door werkt nog het weer, de belas ting en de mogelijkheid van een vast gestelde prijs bij een onbevredigend marktverloop. En met al die onberekenbarefactoren gokt hier de boer en handelaar in dit walmende broeierige kroegje. Uiterlijk onbewogen schijnen ze, rustig en van zichzelf verzekerd. Totdat plots de man vlak achter ons ook „mijn" roept en wij, ons omdraaien en wij hem aanzien. Van dichtbij. Zijn mond trekt, en de grote hand, die op de catalogus- de prijs aan merkt, beeft. Een loterij, en straks als de prijzen en nieten bekend zijn. deint in de streek de kermis. En wie er dan gewonnen heeft, die de goede bongerd en de juiste prijs getrokken heeft, kan zijn centen verteren op de cake-walk, het earous- sel en het rad van avontuur En zo kan „de banaan" nog gelijk hebben. Dat alle kersenpachters van de armen begraven worden. voor de luchtmacht o.a.) komt men tot een totaal van 12.348.831.829 dollar, waar over leger en luchtmacht met ingang van 1 Juli de beschikking krijgen. In 1941, toen Amerika zich op de oorlog voorbereidde, beliep de militaire be groting 1.500.000.000 dollar. Het nu aanhangig gemaakte wetsont werp stelt de maximale sterkte van de luchtmacht op 444.500 man en van het leger op 790.000 man. 'De commissie, welke over deze aangelegenheid zeggen schap heeft, reduceerde de financiële aanvragen van de gewapende macht met ongeveer 9 procent, ondanks de waar schuwing van de chef van de generale staf, Bradley, dat een oorlog met Sovjet- Rusland „nog altijd tot de mogelijkhe den" gerekend moet worden. Het leger beschikt op het ogenblik over 8'/a millioen ton munitie, over 214 millioen geweren en 7.9 millioen ton tanks, vrachtauto's, lorries, kanonnen en andere uitrusting. Het grootste deel van deze materialen kan nog voor gebruik worden gereed gemaakt. In zijn toelichting dringt Bradley opnieuw op algemene militaire oefe ning aan. „Wanneer er een oorlog zou komen, zou de in het wetsont werp voorziene Amerikaanse strijd macht slechts een stopper betekenen in afwachting van het bijeenbrengen van voldoende reserves", aldus de generaal, die het Russische leger momenteel 4 millioen man sterk acht. Teneinde het nog verder scheef- trekken van normale verhoudingen te voorkomen, zal met ingang van Vrij dag 4 Juni de rantsoenwaarde van paardevlees tot nader order worden verminderd. De nieuwe vleesbonnen geven per 100 gram vlees recht op het kopen van 125 gram i.p.v. 150 gram paardevlees. De verkoop van bevroren vlees en schapenvlees heeft in vele gevallen voor de runderslagers een omzetver- mindering teweeg gebracht, waar tegen over staat, dat de omzetten van de paardenslagers sterk zijn gestegen. Voornamelijk in de provincie Noord- Holland hebben deze debiet-verschui- vingen ongewenste vormen aangeno men. Daar komt nog by, dat de vraag, van de paardenslagers zich voorname lijk richt op vette paarden en soms zelfs op volwaardige werkpaarden, terwijl de feitelijke slachtpaarden dik wijls nog blijven staan. Naar wij vernemen, zal ook mr. E. Sassen, lid van de commissie van ne gen ter voorbereiding van de ronde tafelconferentie met Indonesië, binnen kort naar Bandoeng vertrekken tot bij woning van de federale conferentie. V De Prins Alexander" van de Oranje-lijn, op weg naar Canada, passeert de „Karei Doorman" op de Nieuwe Waterweg. (Luchtfoto Aero Holland) Woensdagmiddag is de gemeente raad van Haarlem in openbare ver gadering bijeen gekomen, welke, daar de burgemeester, mr. Cremers, niet aanwezig kon zijn, onder voor zitterschap van wethouder D. Geluk stond. Daar enkele voorstellen de raad te laat hadden bereikt, werden twee pun ten van de agenda afgevoerd, n.l. het verzoekschrift van de Centrale Vereni ging voor de Markt-, Straat- en Rivier- handel tót wijziging van het marktgeld en het voorstel tot onteigening van gronden voor woningbouw in Haarlem- Noord, welke in een volgende zitting behandeld zullen worden. Ofschoon mej. Bolsius (K.V.P.) naar voren bracht, dat ook het raadsstukje ter benoeming van een leraar aan het Stedelijk Gymnasium pas een dag te vo ren in het bezit'van de raadsleden was gekomen, die dus min of meer voor een fait accompli werden gesteld, kwam deze benoeming mét enige andere toch aan de orde. Tot leraar in de oude ta len aan het gymnasium werd gekozen dr. A. Hoekstra, te Alkmaar; tot tijde lijk leraar werden benoemd: H. M. Dercksen aan de H.B.S.-A, Th. M. Ruyg- rok aan het Coornhertlyceum en E. H. Lapré aan de H.B.S.-B. Naar aanleiding van het voorstel, om de algemene politie-verordening aan te vullen met een artikel dat het verboden is een inrichting te gebruiken voor het bakken van vis en/of aardappelen zon der toestemming van B. en W., infor meerde de heer Bakker Schut (P.v.dA..), die het voorstel toejuichte, of het col lege bereid is, de minister van Econo mische Zaken te-verzoeken, de bedrij ven, genoemd in de (verouderde) Hin derwet, te doen aanvullen met: visbak- kerijen. Nadat mej. Bolsius zich hierbij had aangesloten en de voorzitter de toezegging had gedaan, dat de zaak aan het genoemde ministerie zal worden voorgelegd werd het voorstel met alge mene stemmen aangenomen. Goedgekeurd werd vervolgens de in corporatie van de verhogingen der jaarwedden van de gemeente-secretaris en de gemeente-ontvanger. In verband hiermede vroeg het raadslid Spek (A.R.), hoe het stond met de verhogingen van de salarissen van het overige gemeente- personeel, dat toch spoedig moet weten waar het aan toe is. Wethouder Geluk antwoordde, dat het ontwerp voor de incorporatie ten be hoeve van de ambtenaren ^juist gereed gekomen is. Hierna kwam ten tafel het voorstel om een bedrag van f100.420.be schikbaar te stellen voor de bouw en inventaris van een semi-permanent schoolgebouw aan de Vondelweg in Haarlem-Noord. Het lid Proper (C.P.N.) wilde weten, waarom de school in Noord zou verrijzen en niet in Zuid-West, waar ook een groie behoefte aan schoolruim te is en de jeugd lange afstanden moet lopen voor het bezoeken van scholen, verspreid in alle richtingen. Verder gaf spr. B. en W. in overweging één lokaal als kleuterklas in te richten. De voorzitter gaf ten antwoord, dat er in' Zuid-West inderdaad behoefte aan schoolruimte is, doch dat in de buurt voldoende gelegenheid geboden wordt het onderwijs te volgen. De uitbreiding van het Haarlemse volks deel zal in de naaste toekomst, in verband met de woningbouw, in Noord groter zijn. Bovendien is de bouw daar ook goedkoper, want in Zuid-West zou eerst een paalfundering moeten worden gemaakt. Verwacht kan worden, aldus wethouder Geluk, dat ook in 1949 een school op de ur- gentielijst geplaatst zal kunnen wor den en dan is Zuid-Wést aan de beurt. Er zullen de eerste jaren uitsluitend seim-permanente schoolgebouwen, die echter van degelijke constru'ctie zijn en in Noorwegen en Zweden ook in ge wone tijden worden gebruikt, opge richt worden. Het voorstel werd z.h.st. aanvaard. Ook hechtte de raad zijn goedkeuring aan het voorstel om medewerking te verlenen tot vergoeding van bezettings- schade aan de bijzondere scholen, gele gen aan de Linschotenstraat, Zomer- vaart, Zijlsingel en Dreef. Het belangrijkste punt van de agenda was wel het voorstel van B. en ff. om in de gemeentelijke zweminrichtingen gelegenheid tot gemengd zwemmen te geven. De meerderheid van het college, die geen vrees voor 'excessen koester de, veranderde in een minderheid, toen wethouder Schreurs (K. V. P.) aan de raad de mededeling deed, dat hij bij nader inzien geen steun aan het voor stel kan verlenen, daar hem .gebleken is, dat de bestrijding van de morele ge varen voor de opgroeiende jeugd niet voldoende gewaarborgd is. Spr. zeide, dat hij de consequenties, verbonden aan het voorstel, niet geheel en al had beseft en dat hij zich ver plicht voelde, zich te moeten distan- ciëren van zijn eerste beslissing. De wethouders Geluk en Van der Wall maakten er daarop, ondersteund door de stemmen van enige raadsleden, een eigen voorstel van. Er werd uit voerig over deze moeilijke kwestie ge debatteerd. Als eerste spreker uit de raad voerde het woord de heer Hooy (K. V. P.), die erop wees, dat de over heid bij haar beleid zich niet heeft af te vragen, of een groep van de bevol king liever dit of dat zou willen, maar ook rekening moet houden met de mo rele orde en wat daarmee verband houdt. Het voorstel om het gemengd zwem men toe te staan in gemeentelijke zweminrichtingen, aldus spr., is in strijd met het algemeen belang, voor al met het oog op de opgroeiende jeugd, met welker problemen geen rekening is gehouden. Dit alles heeft niets met preutsheid te maken. In de oorlogstijd en daarna is de verwilde ring onder de jeugd toegenomen en als wij gemengd zwemmen toelaten, kunnen we, door een rem los te ma ken, stuk slaan, wat wij aan de an dere kant trachten op te bonwen, zo sprak het lid Hooy.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1