Gemeente moet Belangrijk minder werk uitvoeren DE HAARLEMSE SPORTWEEK Raad keurt begroting goed Raad spreekt zich uit voor gemengd zwemmen fc' Gemengd zwemmen Een parade van getallen om nood lijdendheid te voorkomen Wat er te doen is DAGREIZEN CEBUTO Velsen krijgt een openbaar slachthuis Goederen „bewaard" Bruynzeel voor de tuchtrechter i! REISBUREAUX REIZEN ZONDER ZORGEN AGENDA Nederlandse ploeg voor A.A.A.-titels DONDERDAG 3 JUNI 1948 PAGINA 2 Burgerlijke Stamd Laatste Volksconcert H.O.V. Wat uitgesteld moet worden RECHTBANK DEED UITSPRAAK Veelal conform de els Distributienieuws CEBUTO DIESEL VELSEN Zes maanden onvoor. waardelijk „CAECILIA" Concert voor ouden van dagen en invaliden Feestboottoch't HEEMSTEDE Tuinlieden gingen op excursie ZANDVOORT Terug uift In die Sportweek Jubileum MARIA-OMGANG IN ST. JOZEFKERK n TAXI? Bel DAG EN NACHT Verbetering salarissen Rijkspersoneel Vetrantsoen voor de jeugd Verhoogde belasting op consumptie-ijs Beurs van Amsterdam Deli Mij. eert Het voorstel van de meerderheid van B. en W. om het gemengd zwemmen in de gemeentelijke zweminrichtingen aan de Kleverlaan en aan de Houtvaart toe te laten, is gister middag, toen het in de raacf in behan deling kwam, een voorstel van een min derheid geworden, omdat wethouder Schreurs een verklaring aflegde, dat hij er bij nadere overweging niet med^ ac- coord kon gaan. Ware hij eerder tot dit inzicht gekomen, dan zou het voorstel niet via de tafel van B. en W. op de agenda geplaatst zijn. Dat neemt echter niet weg, dat in de frac tie van de Partij van de Arbeid het ver langen leefde om dit gemengd zwemmen aan de orde te brengen, want de heer Voogd bracht het college dank voor de snelle wijze waarop het prae-advies v.-as uitgebracht. Enige weken geleden is de gedachte pas geooperd. Dit verlangen namen nu de wethouders v. d. Wall en Geluk als raadsleden over en van alle kanten gingen de vingers in de raad omhoog om het voorstel te steunen Toen er gestemd werd was het ieder duidelijk, dat de katholieken geheel alleen ston den, zodat de wijziging met 24 tegen 11 stemmen werd aangenomen. Het is opvallend, dat dergelijke onderwerpen waarover de katholieken hun principieel licht doen schijnen, vele sprekers, die zij tegenover zich vinden, naar het wa pen van de wrange humor doen grijpen, De zedelijkheid wordt naar hun opinie bij ons met de el gemeten en wij „con strueren de dolste dingen om de sexen toch maar te scheiden". De fractievoor zitter, de heer Hooy, zette echter duide lijk uiteen, dat dé overheid zich heeft bezig te houden met de morele orde en dat elke beschadiging daarvan in strijd is met 't algemeen belang. Het gaat hier niet in hoofdzaak om de echtparen met jeugdige kinderen, maar om de rijpende jeugd. Omdat er in de particuliere In richtingen gemengd gezwommen wordt, behoeft de gemeente niet eenzelfde ge dragslijn te volgen; de overheid moet er juist naar streven de gevaren ook el ders te keren. Min of meer onbegrijpe lijk was de opmerking van mevr. Schel- tema—Conradi, dat door het gemengd zwemmen echtscheidingen te voorkomen zijn. Verder meende zijT dat men zich niet aan de ontwikkeling .pp dit gebied kan onttrekken. Opmerkelijk was de zienswijze van de heer Bakker, die namens de anti-re- volutionnairen het gemengde zonnebad onherroepelijk verwierp, maar in dit geval, nu zonnebaden uitgesloten is, om practische redenen voor het voorstel wilde stemmen. Dit raadslid ergert zich als hij in de zomer langs het strand wandelt, maar kan in het eenvoudige, gecontroleerde gemengde zwemmen geen grote gevaren zien. Wethouder .Geluk deelde als nieuws mede. dat nog niet vast staat, of de ge hele dag of op bepaalde uren gelegen heid zal worden gegeven tot gemengd zwemmen. In ieder geval was zijn ver dediging eleganter dan die van de com munist Proper, die de leuze van de K.V.P. voor een gezond volk ongezond noemde, nu ze door domperij de volks gezondheid wil schaden. We hebben dan weer een paar uurtjes een onverkwikkelijk debat moeten aan horen. De katholieken stonden ditmaal alleen, maar zij voelden zich sterk, ge schraagd door onveranderlijke princi pes, overtuigd van de juistheid der nor men die het geloof en het geweten voor schrijven. Men wfcet, dat de beraadslagingen over de gemeentebegroting 1948 op 14 April in de raad geschorst moesten worden wegens nieuwe voorschriften van Ged. Staten, die voornamelijk be trekking hebben op het doen van ka pitaalsuitgaven. Een der voorschriften is, dat de rente en de aflossing, die uit hoofde van een geldlening verschuldigd zullen zijn voortaan mo moeten worden geraamd in de gewone dienst van de primitieve begrotirrg van hetzelfde jaar, waarin de kapitaalsuitgaven wor den geraamd. Elke suppletoire begro ting moet onmiddellijk worden inge diend bij Ged. Staten en telkens za! erbij gevoegd moeten worden een schema voor reële dekking. B. en W. van Haarlem hebben thans de eerste suppletoire begro ting voor dit jaar samengesteld. Juist het feit, dat de gemeente haar financiële zelfstandigheid weer in uitzicht zag gesteld, "had ook B. en W. reeds aanleiding gegeven tot het instellen van een scherpere be waking van de begrotingskosten, opdat het verkregen evenwicht tus sen inkomsten en uitgaven niet door een beheer in tegengestelde richting zou dreigen te worden verstoord. Aan alle hoofden der bedrijven en diensten is medegedeeld, dat de be groting moet worden beschouwd al* het werkplan voor het komende jaar- en dat» slechts werkelijk onvoorziene omstandigheden daarin naderhand nog aanvullingen, welke niet tot een vol gend jaar kunnen worden uitgesteld, kunnen doen opnemen. Het college betreurt het, dat de cir culaire van Ged. Staten met betrekking tot de te ramen kapitaalscredieten zo laat is gekomen. Er waren in de oor spronkelijke begroting niet voldoende dekkingsmiddelen aanwezig voor de financiering van de uit de kapitaals uitgaven voortvloeiende renten .en af- lossingslasten. Kort gezegd, de gemeen te kan minder ondernemen. Men weet, dat gemeentebesturen, die geen sluitende begroting kunnen krij gen op een bijzondere uitkering van het Rijk aanspraak kunnen maken. Deze bijzondere uitkering heeft Haar lem nodig en zij is voorlopig vastge steld op 975.000 of 137.700 minder dan waarop bij de begroting gerekend was. Een der niet administratieve fac toren is dat aan de leerlingen der scholen een aandenken bij het rege ringsjubileum van 30 cent per leerling voldoende wordt geacht, terwijl op 90 cent was gerekend. Deze verlaging heeft het gemeen tebestuur ten zeerste teleurgesteld. Men zal echter op verhoging aan dringen, ook al weer op administra- Het Uitvoerend Comité van de Haarlemse Sportweek werkt hard aan de plannen om aan het einde van deze maand en het begin van Juli de sportliefhebbers een uitge breid programma aan te bieden. Een groot aantal takken van sport zal gedemonstreerd worden, waar onder enkele, welke nog niet, of op een bescheiden wijze, op het pro gramma van de spprtweek hebben gestaan. Bovendien vermeldt het normale programma van sportorga nisaties wedstrijden, welke in de periode van 26 Juni tot en met 3 Juli vallen en die zullen eveneens de aandacht van het publiek heb ben. De opzet van enkele, onderdelen is in middels veranderd. Wij deden reeds mededelingen over de optocht, welke op Zaterdag 26 Juni ter inleiding wordt gehouden en waarvoor op een grotere deelneming dan vorig jaar wordt gere kend. Uit vier punten van de stad trek ken de sportbeoefenaars (ters) naar de Grote Markt. Iets nieuws wordt de „Haarlemse GEBOREN; A. M. Hennekamvan Schöll, z; D. T. SpierenburgGros kamp, z; K. J. Wiersma—Faas, z; M. M. ZwartVader, z; C. C. van den Ham van Veen, d; D. J. C. Peterseden Hol lander, d; P. Vetsterrevan der Meer, dochter. ONDERTROUWD: T. W. Schoone- beek en I. M. M. Becker, J. P. van der Putten en M. W. de Wit, H. Rusman en M. E. van Woonihg, D. Thomasse en G. P. A. Hartman, J. G. Pos en H. Kooij, J. H. van Tongeren en A. van Schagen, M. J. Eichhorn en M. van Wees, P. F. Kuijper en J. M. P. Rij broek, J. F. Maurits en E. M. Stolvoort, S. de Wit en H. M. van Kleeff, B. J. Kaart en A. Lemmings, B. Jongsma en E. Verplanke. P. F. Wouters en J. P. C. Holswilder J. C. Hoffman en A. E. den Engelse, C. P. Heiliegers en J. M. Ver hallen, J. van Zomeren en C. J. Holle man, H. W, G A. van eLuven en P. C. Blankwater, A. Krab en A. M. Zandstra, T. J. Lameris en H. M. E. Weijers, T. B. Taling en E. J. ten Bosch. J. W. He ij ting en E. Posthumus, J. M. van 't Hoff en P. H. Stijnman, J. G. A. Arxhoek en W. E. de Graaf, S. P. Scholte cn W. S. van den Broek, W. F. Steenkist en C. C. Bosch, H. Roest en C. E. Stellbrink, J M. Habich en A. M. Beenen, J. J. G. van den Berg en M. C. Verwer, J. de Koninck en J. Jongejan, B. B. Vorsten- bos en E. M. van der Pol, F. E. Lager werf! en J. F. D. Klijzing, W. de Goede en A. M. C. Nelis, J. F. van Doorn en P. M. de Waal, J. J. M. Dammers en G. A. Maandag, H. A. van Gelder en A. C. van de Gevel, D. Buur en P. M. Boeree, A. F. van Aggelen en S. P. Wijngaarde, J. van Genderen en B. Bij leveld, W. de Graaff en F. M. Broek smit, L. B. Tonnissen en J. E. van de Lusdonk. H. J. Snijk en B. T. M. Gielen J. H. Teilegen en M. M. Hellingman, J. van Meesche en S M. Vandoninck. H. J. van der Vossen en M. C. Schous. C. M. J. Warmelink en J. Kieviet, A. W. Mo lenaar en T. T. G. van Gemert. W. J. Stibbe en H. A. Broekers, D. Osterthun en S. B. Wempe, W. ter Braake en V. Staritsky. GEHUWD: A. van Oosterhout en H. Bouwmeester, L. H. Willemsen en M. Haver, J. C. Weijts en J. van der ^Wate ren, P. M. Riegen en H. A. H. Smid, P. L. van Delft en E. W. M. de Jong, S. Nijssen en M M. Brouwer, W. van Ber- kel en E. A. Dik. A. L. J. Captijn en A. H. M. van Krieken, W. Rielevink en F. Louter, G. Elskamp en W J. E. de Graaf, F de Vos en C. H. de Lagh, H. Borgers en C J. van Orden, C. R. Loes en L. Snaan. OVERLEDEN; E. Feije, 1 m., Hazepaj- terslaan. sportmiddag," waarop enkele veldspor- ten gedemonstreerd worden. Dames en heren werken op' Zondag 27 Juni mee aan deze middag. Het programma ver meldt athletiek, een wedstrijd tussen de handbalploegen van dames van .Concordia" en „Rest vaiv Haarlem," een bonkbalwedstrijd voor de competi tie eerste klas en heren en jongens van de Kennemer Turnkring zullen een se rie oefeningen geven onder de titel „K.L.M.-mars." zoals die ook gedemon streerd is tijdens de feesten van het K.N.G.V. te Arnhem. Evenals vorige ja ren verlenen de turnverenigingen grote medewerking. Een attractieve avond belooft het zwemfeest ojj Maandag 28 Juni te wor den. De_ Sportcommissie van de Ko ninklijke' Nederlandse Zwembond heeft selectie-wedstrijden uitgeschreven voor het samenstellen van de Olympische zwemploeg op 19 Juni in Amersfoort, 27 Juni in Utrecht en 28 Juni in Stoops Bad te Overveen. Het programma, dat in de sportweek verwerkt woijnt, bevat 100 meter en eventueel 400 meter borst- crawl dames, 200 meter borstcrawl he- i, 100 meter rugslag dames en he ren, 200 meter schoolslag dames en he ren en schoonspringen dames en heren. Een wielerwedstrijd voor amateurs wordt Dinsdag 29 Juni in Haarlem- Noord gehouden en de volgende dag komen bekende boksers tegen elkaar uit in het Gemeentelijk Concertge bouw. Op deze avond geven roeiers en kanovaarders op het gedeelte van het Spaame tussen de Melkbrug en de Langebrug een demonstratie. Het vorig jaar heeft „basketball" veel belangstelling getrokken. .Inmiddels zijn de verrichtingen van de Haarlemse speelsters en spelers beter geworden, hetgeen zal blijken in een wedstrijd tussen S.e. „Haarlem" en „De rest van Haarlem" op 1 Juli. De dames zullen een dag later een partij spelen. Rugby werd vroeger in Haarlem wel eens beoefend door leerlingen van de M.T.S. en door een vereniging in Heem stede. In lange tijd is het spel niet ver toond en daarom zal de ontmoeting tussen ploegen uit Amsterdam en Delft wel veel publiek trekken. Het district Haarlem van de Konink lijke Nederlandse Lawntennisbond houdt in de week van 23 Juni tot en met 4 Juli wedstrijden om het kampioenschap van het district. Wandelaars nemen op Zaterdag 3 Juli deel aan een wandel tocht van 15 km., schakers houden een tournooi en voor Vrijdag. 2 Juli is een sabel-équipe-schermwedstrijd uitgeschre ven voor burgers, leden van politie corps en militairen. Zaterdag 3 Juli wordt de sportweek besloten met een sluitingsfeest op het terrein van E.D.O. Het programma ver meldt korfbal, athletiek, gymnastiek en voetbal. Dames en meisjes van de K.T.K. geven de serie „Mooi Holland" en dames demonstreren vlagzwaaien. Het laatste Volksconcert van de H.O.V. van het winterseizoen, dat 30 Maart moest worden uitgesteld, zal thans vjorden ge geven Vrijdag 4 Juni. De H.O.V. concer teert die avond onder leiding van Kees Hartvelt, teruyjl de meester-hoboïst Jaap Stotijn zich in een tweetal werken als so list zal laten horen. Na een uitvoering van de Symphonie in D gr. terts No. 104 van Haydn (de z.g. „Londense"), vertolkt Jaap Stotijn, tezamen met het orkest, het concert voor hobo en strijkorkest in F gr. terts van Mozart. Na de pauze geeft hij tevens een uitvoe ring van het concert voor hobo en strijk orkest van de Engelse componist Gordon Jacob, welk concert Jaap Stotijn verleden jaar te Haarlem introduceerde en waar mede hij ook tijdens het tournee der H.O.V. door Engeland met succes enige malen optrad. Als besluit van dit Volks concert zal het orkest Tschaikowsky's Ouverture Romeo en Julia uitvoeren. De katholieke bond van Musici en Ar- tistcn houdt Vrijdag 4 Juni vergadering in restaurant Brinkmann De installatie van pater Tijnagel als geestelijk adviseur staat o.m. op de agenda. tieve grondslagen. Het gevolg van een en ander is, dat met deze ver laagde bijzondere uitkering geen sluitende begroting meer kan wor den verkregen. De argumenten, die gedocumenteerd naar voren worden gebracht, achten B. en W. zo duide lijk, dat zij de raming van dc bij zondere uitkering toch maar hebben verhoogd tot f 1.230.000, Intussen zijn er mee- en tegenvallers. De bedrijven zullen hogere bedragen aan bhtige saldi opbrengen dan oor spronkelijk geraamd is. Hoger batig saldo Electriciteitsbedrijf f 215.800, Gas bedrijf f 14.570, Waterbedrijf f 23.750, Slachthuis f 2000; lager nadelig saldo St. Elisabethsgasthuis (door verhoging van de tarieven) f 137.040. De geraamde kosten van zieken- en krankzinnigen verpleging moeten echter resp. met f 114.000 en f20.000 verhoogd worden. Voor instandhouding van bijzondere scholen moet f 171.756 meer worden uit gegeven. Met allerlei andere posten debeten credit stond het college tenslotte voor de noodzaak, een zodanig bedrag aan kapitaalsuitgaven af te voeren, dat op de rente en aflossingslasten een bespa ring zou worden verkregen van f77.168. Na gezette overweging waarbij de ver schillende werken naar urgentie zijn af gewogen, kwamen B. en W. tot de con clusie, dat de volgende werken zuilen moeten worden uitgesteld: Verdere aanleg sportpark Schalkwij- kerweg f 274.000; restauratie topgevel Stadsdoelen I 4800; aanleg weg Buiten- rustbrug—Schiphol f 550.000; verbeteren trottoirs Zijlweg f 22.500; verbetering weg Zomervaart en maken duiker f 1(5.500; vernieuwing Gravestenen- brug f 120.000; vernieuwing Noorder- brug f 75.000; baggeren gedeelte Zo mervaart f 11.800; stichting gebouwtje Kindertuin Noordersportpaik f 15.000; verbeteren voetpaden Noordersport park f 10.000;. aanbrengen beeldjes „Huis te Zaanen" f 4200; dienstgebouw begraafplaats Vergierdeweg f 60.000; aanleg schoolwerktuin en speelplein J. C. Coenschool f 21.224; bijdragen aanvangskapuaal Empiremuseum f 5000, totaal f 1.349.024. Het bedrag aan kapi taalsuitgaven uit de opbrengst van geld lening te bestrijden wordt terugge bracht op f 6.579.069. De te ramen rente en aflossing kan in verband hiermede worden verlaagd met resp. f 24.451 en f 52.717. De bij de suppletoire begroting aan Gedeputeerde Staten over te leggen lijst van kapitaalsuitgaven zal naar de volgorde van urgentie als volgt ge rangschikt worden: le. de kapitaalsuitgaven ten- behoeve van de bedrijven (electrieiteit, gas, wa ter en slachthuis). Tijdens de oorlogs jaren is in de noodzakelijke investerin gen voor deze bedrijven een grote ach terstand ontstaan. Voor de handhaving van de bedrijfszekerheid en van het productievermogen is het derhalve ver eist de benodigde investeringscredieten beschikbaar te stellen; 2e. de kapitaalsuitgaven ten behoeve van de gemeente-reiniging en de ont- smettingsdienst. Ook bij dit bedrijf moet tengevolge van het uitblijven van vernieuwing van het wagenpark gedu rende de oorlogsjaren een grote ach terstand worden ingehaald. Momenteel verkeert een groot aantal van de in be drijf zijnde vuilnis-, vracht- en perso nenauto's in verouderde staat. Het ge volg daarvan is, dat de kosten van on derhoud zeer groot zijn en dat het bedrijf door de vele reparatiewerkzaam heden herhaaldelijk stagneert; 3e, de kapitaalsuitgaven ten behoeve van het grondbedrijf. Zullen de voor nemens ten aanzien van de volkshuis vesting ten uitvoer kunnen worden ge legd, dan is het noodzakelijk, dat de gemeente de beschikking verkrijgt over de gronden, welke in de desbetreffende uitbreidings- en onteigeningsplannen voor woningbouw zijn bestemd; 4e. dér kapitaalsuitgaven, welke het college heeft gevoteerd voor werken, welke reeds in uitvoering of in voor bereiding daarvan verkeren; 5e. de voorgedragen nieuwe kapi taalsuitgaven. Na de scherpe raming, waaraan de verschillende vosten werden onderwor pen, behoeft het naar de mening van B. en W. wel geen betoog, dat vrijwel geen enkele reserve meer in de begro ting valt aan te wijzen. Zij achten het derhalve een gebiedende eis, ten opzich te van het te voeren financiële beleid de uiterste voorzichtigheid te betrach ten en zullen er met alle kracht naar streven, om verstoring van het thans na zoveel moeite verkregen evenwicht te voorkomen. Nu men hierboven heeft kunnen le zen, welke werken van de urgentielijst zijn afgevoerd, vraagt men zich af, welke werken dan voortgang zullen vinden. Hier volgen er enkele: reorga nisatie van de Dreef, vernieuwing van het asphaltdek in de binnenstad, nieuwe brug over de Jan Gijzenvaart en over de Gouwwetering, afmaken van het Haarlem-terrein, Hertenhuis in de Her tenkamp, verbetering der zweminrich tingen, vernieuwing van wal- en kade muren, bestrating Delftlaan tussen Orionweg en Rijksstraatweg en door trekking Planetenlaan. De Haarlemse rechtbank deed heden morgen uitspraak in de zaak tegen de timmerman E. R. uit Haarlem, die in Januari bij de familie A. te Aerdenhout heeft ingebroken en daar een geldkistje met distributiebescheiden, waardepapie ren en enig geld heeft ontvreemd. Con form de eis van de officier van justitie is hij veroordeeld tot een onvoorwaar delijke gevangenisstraf van een jaar met aftrek. De zaak tegen de 24-jarige dienstbode H. H., die de timmerman E. R. inlich tingen heeft verschaft voor zijn kraakje in het huis. waar haar mevrouw bij de familie A. inwoonde, heeft de rechtbank, daar het onderzoek niet volledig werd geacht, verwezen naar de rechter-com- missaris. Veertien dagen geleden is 3 maanden onvoorwaardelijk tegen deze verdachte geëist. J. P., die bij de inbraak de wacht had gehouden en tevens ge deeld had in de buit, werd conform de eis veroordeeld tot een gevangenisstraf van 8 maanden/ waarvan 4 voorwaar delijk in een proeftijd van 3 jaar. Ook de Haarlemmer G. N., die in April van dit jaar geen zin meer had om op de bus te wachten en daarom maar een rijwiel had gestolen, werd conform de eis gevonnist tot een hechtenisstraf van 10 maanden. De rechtbank veroordeelde de 54-jarige Haarlemse P.T.T.-ambtenaar F. M. S. tot een gevangenisstraf Van 10 maanden, waarvan 5 voorwaardelijk in een proef tijd van 3 jaar. De eis was 12 maanden, waarvan 6 voorwaardelijk. BIOSCOPEN: Rembrgndt: Mens durf te leven (a.l.), ,1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur; Cinema Pa lace: 13 Rue Madeleine (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u; Frans Hals: Heldenkermis volw.)2. 4.30, 7 en 9.15 u; City: Man nen van Jongensstad (14 j.), 2.15. 4.30. 7 en 9.15 u; Spaarne-theater: De Prairie- wet (14 j.) 2.30, 7 en 9.15 u. en Zondag: 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Donderdag 3 Juni: Grote Kerk: Orgel concert 3 tot 4 uur. Vrijdag 4 Juni: Grote Kerk: Concert „Zang en Vriendschap", 8 uur. Concertgebouw: Volksconcert H. O. V., 8 uur. Vrijdag 4 Juni Uitreiking bonkaarten enz. te: Haarlem (Vleeshal) Ma t. en m. Mei 8 3012.15 en 2—4.45 uur. Bloemendaal (Hartelustschool) rest T t. en m. V 912.30 en 24 uur. Heemstede (Binnenweg 160) Me t. en m. Mi 8.3012.15 en 24 uur. per extra VALKENBURG F. 15.- VVALCHEREN F. 14.25 NIJMEGEN-H.Landstichting F. 9.50 incl. koffie, diner, entrée's. HAARLEM: Groota Houtstraat 124, Tel. 20033 IJMUIDEN: H.A.C.O., Kalverstr. 120 en inlichtingkantoren der N.S. 1 V - Nadat de wethouders de algemene beschouwingen zakelijk hadden be antwoord, ging de raad van Velsen gisteravond over tot de eigenlijke begroting 1948, de eerste van de twee, die dit jaar in behandeling ko men, daar de voorzitter mededeelde, dat het in de bedoeling ligt die voor 1949 over enkele maanden aan te bieden. Uiteraard vormden de besprekingen een kaleidoscoop van vele punten uit deze begroting, nadat de grote kwesties reeds in de algemeene beschouwingen waren aangestipt. De heer Nuijens (K.V.P.) sprak bij de begroting van het Gasbedrijf zijn ver wondering er over uit, dat ten aanzien van de gasmeters geen afschrijving stond genoteerd. De heer Verbeek (Arb.) sloot zich hierbij aan en waardeerde het voorts, dat bij dit bedrijf een overzichtelijker administratie is ingevoerd. De heer Ten Broeke (C.H.) vroeg een mindere sobere verlichting. Wethouder Van Lensen nam gaarne de suggestie van de heer Nuijens over en kondigde gen reorganisatie van het bedrijf aan. Voor het water-bedrijf goldt dezelfde opmerking van de heer Nuijens. De wet houder onderschreef ook deze, temeer daar Velsen straks voor zeer grote moei lijkheden zal staan door de noodzake lijke reparatie van de watertoren te IJmuiden. Bij reinigings- en ontsmettingsdienst adviseerde de heer Ten Broeke (C.I-I.) het huisvuil ook te sorteren,4omdat bij voorbeeld waardevol oud ijzer verkocht kan worden. Wethouder v. Eijken zegde bestudering van dit onderwerp toe. Plantsoenendienst gaf de heer Allan (C.P.N.) in te verzoeken theeschenkerij en muziektent in Velserbeek m ere te herstellen. Wethouder v. Leusen zeide, dat de muziektent spoedig geopend zou worden. Ook de theeschenkerij heeft de aandacht. Zonder h. st. werden de bedrijfsbegro- tingen goedgekeurd waarna de ge meente-begroting aan de orde kwam. De heer Strijbos (K.V.P.) constateerde, (Vervolg van pag. I) Spr. vroeg vervolgens, of het in de bedoeling lag de herenafdelingen de ge hele dag of voor bepaalde uren voor ge mengd zwemmen vrij te geven en voeg de er aan toe, dat, als het voorstel moest worden aangenomen, een cate gorie van mensen in de onmogelijkheid verkeert, van het abonnementsrecht ge bruik te maken. Het raadslid, dat na mens zijn fractie het woord voerde, sprak de wens uit, dat vele leden tegen veranderingen in het gebruik van de zweminrichtingen zouden stemmen. Het lid Voogd (P. v. d. A.) verweet de vorige spreker, dat hem de Holland se zwaarwichtigheid parten spéelde. De verhouding tussen de seksen, aldus spr., is in de loop der jaren nu een maal veranderd, de omgang is vrijer en gezonder geworden, al kon hij niet ontkennen, dat dit, behalve verbetering in zekere opzichten, ook kwade gevol gen met zich had gebracht. Spr. achtte geen gevaren aan het gemengd zwem men in de gem. zweminrichtingen ver bonden, omdat er, zoals hij het uit drukte, zoveel mensen zijn en bovendien toezicht gehouden wordt. Mevr. Scheltema (V.V.D.) hing ook het voorstel aan. We moeten met de tijd meegaan en kunnen geen stap te rugdoen, aldus spr., die wel op het be lang van leiding en toezicht wees. Zij meende, dat het juist zou zijn, om be paalde uren voor gesepareerd zwemmen te bestemmen. Het raadslid Bakker (A.-R.) zag geen gevaren in het gemengde zwemmen, daar geen gelegenheid voor zonnebaden gegeven wordt en hij hoopte, dat de ge meente er nooit toe zou overgaan, om dat laatste mogelijk te maken. Nadat ook het communistisch lid Pro per het zijne gezegd had, lichtte weth Geluk het voorstel toe. Hij wilde de indruk, welke de heer Hooy en het schrijven van de Jongerenafdeling der K. V. P. gewekt hebben, als zou de verandering om materieel voordeel (toe neming van het bezoek) zou zijn voor gesteld, wegnemen. Voorts zeide spr., dat het van het begin af aan in de be doeling had gelegen, om op bepaalde tijden gelegenheid tot gemengd zwem men te geven, teneinde het' alle bevol kingsgroepen mogelijk te maken in de Daar de heer B. en de vrouw met wie hij samenwoonde tot 1943 lid van de N. S. B. waren geweest, vervoegden zij zich in Mei 1945 bij de daartoe aange wezen instantie om zich te melden. Te voren hadden zij echter maatregelen ge nomen om verschillende goederen uit handen van vreemden te houden en* zo hadden zij op de zolder een plank uit gebroken, waarachter zij een cassette tafelzilver, een haardroger en enkele andere voorwerpen borgen. Bij hun aanmelding werden zij dade lijk geïnterneerd, van welk feit de bo venbewoners, de 47-jarige was-indus- trieel N. L., uit Heemstede, en zijn echt genote gebruik maakten om zich van enkele goederen van deze geïnterneer den meester te maken. Er verdwenen behalve de cassetten en de haardroger ook traplopers, een werkbank met ge reedschap en diverse andere voorwer pen. Toen B. uit zijn internering eind 1945 weer in zijn huis te Heemstede terug keerde en een en ander miste, durfde hij niet dadelijk daarvan aangifte te doen. Pas hedenmorgen kreeg de zaak voor de Haarlemse rechtbank haar be slag en de was-industrieel en zijn echt genote hadden zich daarbij te verant woorden. Doch dit was hun niet alleen ten laste gelegd, maar ook het feit, dat zij nimmer aangifte hadden gedaan van deze goederen bij het Beheersinstituut, ofschoon de man toch als beheerder was aangesteld. Hoewel de man beweerde. *iat deze goederen hem in bewaring wa ren gegegven door B. en hij derhalve ont kende de goederen verduisterd of ge stolen te hebben, achtte de Officier het ten laste gelegde bewezen en eiste hij tegen verdachte een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van zes maanden. Ook de echtgenote van L. ontkende. Zij ver klaarde het tafelzilver uit een kast ge nomen te hebben om het zolang te be waren tot de heer B. weer thuisgeko men zou zijn. De officier wilde er niet zo heel veel van geloven, maar eiste, rekening houdend met verschillende omstandigheden, een boete van f 100 en een drie maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. Uitspraak Donderdag 17 Juni. gem. zweminrichtingen te zwemmen. We moeten, aldus de voorzitter, voor komen, dat de jongeren, *die geen lei ding thuis ontvangen, naar andere, minder geschikte gelegenheden gaan. In tweede instantie werd nog aan verschillende sprekers het woord ver leend. Het raadslid Hooy legde er de nadruk op, dat, al mogen de omstan digheden veranderd zijn, de zedelijke normen ongewijzigd blijven, waarmee hij het verschil in opvatting in zijn kernpunt raakte. Met 24 stemmen vóór en 11 stemmen (K. V. P.) tegen werd het voorstel-Ge- luk c.s. aanvaard. De behandeling van de begroting 1948, die enkele weken halverwege moest worden gestaakt, zal 9 (en eventueel 10) Juni worden voortgezet. In een feestelijke entourage van bloe men en palmgroen hebben de gasten van het Mannenkoor „Caecilia", dat se dert kort mag bogen op het predicaat „Koninklijk", de ouden van dagen en de invaliden van Haarlem genoten van 't hun aangeboden concert. Dat „Caeci lia" hiermee een welgevallig werk doet van naastenliefde en beantwoordt aan een zijner mooiste doelstellingen, be hoeven we wel nauwelijks "e onderstre pen. Een eretaak, zoals de voorzitter, de heer Dal, in zijn openingswoord zeide, waarvan allen zich met liefde en toe wijding kwijten, niet alleen in, maar ook buiten de vereniging. Hij bracht dan ook dank aan de vereniging E.H.B.O., aan de N.Z.H. Tramwegmij, aan de meer dan vijftig particuliere autobezitters, die hun wagens spontaan voor het vervoer der invaliden beschikbaar hadden ge steld, aan de fa. Pool, die gezorgd had voor de fijne zaalversiering, en aan de bakkers uit de stad, die voor een trac- tatie hadden gezorgd. Alles was verder tot in de puntjes geregeld en verliep vlot en aangenaam. Zoals de heer Dal terecht zei, beschouwt „Caecilia" ieder concert als een evenement, maar het mooiste concert is voor de zangers toch altijd dat voor de ouden en gebrekkigen, De zangers hebben zich dan ook zeer verdienstelijkgen loffelijk van hun taak gekweten. Ze hebben gezongen dat de stukken er af vlogen, vooral in het Glo ria van Otto de Nobel, een twintig-mi nuten prestatie, waarvan niet alleen de oudjes letterlijk „paf" hebben gestaan! En verder waren er composities van Nico Hoogerwerf en Bonset en tot slot een drietal vaderlandse liederen, welke de bezoekers van deze avond zich nog uit hun jeugd herinnerden, en die ze stilletjes in hun binnenste moeten heb ben meegezongen. Zeer verdienstelijke medewerking verleenden ook de beide dames Corry Koppen en Wiep Zijlstra, die op de vleu gels, uit Koot's pianomagazijn, een drie tal piano-duetten ten gehore brachten: de Sonate in D gr. (K.V. 448) van Mo zart, en enkele daarvan van Aubert en Infante, welke laatste ongetwijfeld wel het meest ln de smaak vielen door hun typisch rhythme en bijzondere schrijf wijze. .1 Dirigent Hoogerwerf werd namens de Bond van Ouden van Dagen vereerd met een fraaie bloemenmand, waarvoor hij mede namens zijn zangers dankte, terwijl de dames solisten een fraaie tuil rode anjers werd aangeboden. Moge „Caecilia" er inderdaad in sla gen, zoals de voorzitter, de heer Dal aankondigde, van deze avonden voor gebrekkigen en ouden van dagen een traditie te maken, en moge het zich daarbij beijveren, hetdevies „noblesse oblige", dat zeker bij het praedicaat „Koninklijk" past, ook bij deze uitvoe ringen steeds meer en beter tot gelding te brengen, tot profijt van anderen en last, but not least van zich zelf. J. Sch De stichting „Amusement voor Ka- tholiekèn" organiseert Zondag 6 Juni a.s. wederom één van haar bekende boottochten. Ditmaal een kruistocht op het IJsselmeer met bezoek aan Volen dam. Aan boord wordt een zeer geva rieerd programma gegeven met optre den van diverse radio-artisten, onder wie medewerkers uit het programma van de K.R.O.-Tournée. Voorts is er een bioscoop, een danszaal en een va riété ingericht. dat de gemeente het rapport Ubink naast zich heeft neergelegd en een eigen salarisregeling voor het gemeenteperso- neel handhaaft, ten gevolge waarvan in Velsen heel moeilijk geschikt personeel is te krijgen. De salarissen zijn weinig aanlokkelijk. De voorzitter sloot zich bij deze woorden aan en uitte als zijn persoon lijke mening, dat het brengen op het Rijksplafond van de salarissen hem zeer. belangrijk voorkwam. De heer v. Nifterick (Arb.) zag gaarne maatregelen tegen de baldadig heid van de jeugd. De politie heeft op voedkundig een taak. Spreker haalde het voorbeeld van Wageningen aan, waar vernielers van plantsoenen enz. op een excursie verzocht worden om liefde voor de natuur aan te kweken. De voorzitter moest tot zijn spijt zeg gen, dat deze taak zo omvangrijk is, dat de politie wel in gebreke moei blij ven door gebrek aan personeel. Een op lossing is het aanstellen van parkwach ters, hetgeen een punt van overweging uitmaakt. Wethouder v. Leusen voegde hieraan toe, dat in deze iedere gemeentenaar een taak heeft. Men moet zich verant woordelijk gaan voelen voor parken en plantsoenen. Dan is er enige verbetering te brengen. Men moet voorts de politie niet als boeman leren zien, maar ais helper en wegwijzer naar betere toe standen en verhoudingen. De heer Maas (K.V.P.) zag in de vol gende begroting gaarne een post voor een schooltandartsendienst uitgetrokken. Wethouder van Leusen zegde dit gaarne toe. De heer Nuijens (A.R.) verzocht de mogelijkheid Velserkinderen tijdens de vacantie in een of ander leegstaand D.U.W.-kamp onder te brengen, te on derzoeken. De voorzitter deelde mede, dat de raad spoedig plannen voorgelegd krijgt tot stichting van een gebouw als open- bara slachthuis. Dit is een zeer urgent punt, dat alle aandacht verdient. De heer De Boer (Arb.) diende een voorstel in bij volkshuisvesting gelden uit te trekken voor het aanstellen van twee ambtenaren, daar het betreftende bureau onvoldoende kan werken. De voorzitter raadde dit af, omdat het college reeds diligent inzake is. Een prae-advies zal volgen. De heer v. Nifterick (Arb.) was het niet eens met de wijze, waarop het strand verpacht wordt.. Een en ander zal in de toekomst geheel worden her zien. De kinderboerderij in Velserbeek blijkt een uitstekende en mooie ont spanning te zijn, kon wethouder v. Leu sen meedelen. In de korte tijd, dat deze geopend is, waren er reeds 3000 bezoe kers. De heer Ten Broeke (C.H.) sprak een wj^rm woord ten behoeve van de na- zórg voor oud-leerlingen van het B.L O. De wethouder zeide, dat dit in over leg met andere gemeenten onder leiding van Haarlem bezien wordt in verband met de moeilijkheden deze stof in klein verband ter hand te nemen. Mevr. Ten Grotenhuis (C.P.N.) ver zocht de gelegenheid open te stellen voor de inrichting van een openbare kleuterschool. Op het ogenblik is daar geen kans toe, deelde wethouder Van Leusen mede. In een, gezien het tempo van de alge mene beschouwingen, die veel tijd in beslag namen, goede vaart passeerde dit vraag- en antwoordspel de revue, waarna de gemeente-begroting met alge mene stemmen werd goedgekeurd. De Onderlinge Tuinliedenvereniging „Aerdenhout en omgeving", had voor Woensdagavond een excursie georgani seerd naar een tweetal tuinen aan de Westerlaan te Aerdenhout en hoewel het weer aanvankelijk de ondernemingin de war dreigde te sturen is het toch een succes geworden. Bezocht werd de tuin, toebehorend aan de heer Smidt van Gel der, waarin zich een zeer grote vijver bevindt die niet minder dan 45000 M3. water bevat. Ook. de tweede bezochte tuin, die van de heer A. P. Smits, loon de de moeite van het bezoek. Ook hier een weelde van bloemen met een prach tige waterpartij. Tenslotte werd nog een wandeling gemaakt door het Wethouder- Laanpark. Met het troepentransportschip „Water man" zal waarschijnlijk 6 Juni a.s. te Rotterdam uit Ned. Indië terugkeren de adjudant-onderofficier G. J. Bas, wo nende te Zand voort, Kostverlorenstr. 56 Evenals in vorige jaren hebben de gezamenlijke Zandvoortse sportvereni gingen ook thans weer een sportweek georganiseerd. De sportweek wordt Vrij dagavond om zeven uur geopend met een officiële ontvangst, op het raadhuis door het gemeentebestuur, van 'de leden van het comité en de afgevaardigden van alle deelnemende verenigingen. Te kwart voor zeven trekken de' deelne mers in optocht van*dé Tolweg af naar het raadhuis, medewerking verlenen de Zandv. muziekkapel en de Padvinders band „Haarlem". Om half acht worden de deelnemers vanaf het bordes van het raadhuis door burgemeester 'Fenema toegesproken. Daarna vinden op het Trompplein demonstraties plaats door de Zandvoortse gymnastiekverenigingen. Vandaag herdenkt de heer M- Door nekamp, adjudant van politie, de dag, waarop hij voor 30 jaar in dienst kwam bij de Zandvoortse politie. Wegens grote belangstelling Is de ten toonstelling van schilderijen, tekeningen en aquarellen van Mies Deinum in de kunst zalen van Heerkens Thijssen aan het Plein verlengd tot en met Zaterdag 12 Juni, Op indrukwekkende wijze is dit jaar weer de plechtige Maria-omgang|gehou- den in de St. Jozefkerk. Aanwezig waren vele pastoors, kapelaans en paters. Na het bidden van de Rozenkrans werden eerst de completen gezongen. Plebaan F. Filbry verrichtte de plechtigheid met assistentie van de kapelaans P. Bottelier en Th. de Ruiter. Pater Paschalis hield daarna een pr'edicatie over Maria. Ver volgens werd begonnen met het opstel len van de processie. En dan trokken vertegenwoordigers van alle delen van de katholieke bevolking van Haarlem ter ere van Maria in een plechtige om gang door de kerk. De Mariacongrega- ties, Katholieke Actie, Katholieke Jon- gevrouwen en Vrouwenbeweging, de Middenstand, militairen, K.A.B., verken ners, welpen, gidsen enz. getuigden van hun eer voor Maria. En daarachter de geestelijken, de broeders en zusters en tenslotte het rijk met bloemen versierde beeld van Maria van Haarlem. Plechtig zong de gehele kerk daarna het „Te Deum" tot dank. Toen ik bij m'n visboer in het klei ne, smalle straatje de nieuwe ha ring voor m'n boterham ging ha len en bemerkte, dat de prijs schom melt als een schuitje op de Volendamse kermis, heeft hij het me met een ern stig gezicht verteld. „Wanneer gaat U met vacantie? vroeg hij, terwijl het een haring z'n kop kostte. „Dat hangt van 't weer af" antwoord de ik met een gezicht van een berekend mens. „Dan wordt het October" profeteerde ie, met één hand de graat tussen de nieuwe en zeer vette en nog dure ver wijderend. „Het zal een sof zomer worden, met regen, onweer na een halve dag warm te, jagende wolken en stormen." „In welke krant heeft de Bilt dat dan geschreven?" „Staat niet in een krant m'n ha ring verdween in een vetvrij papiertje maar dat zeggen de visspn?" „De vissen?" „Als de ansjovis gemakkelijk te van gen is in deze tijd, dan zit de zaak fout, meneer" om het vetvrije papiertje ging een krant van 1946 de statistie ken wij zen het uit en iedere vissers- man en -vrouw weten het U te voor- spéllen. Neem het volgend jaar dubbel vacantie, dan erger je je niet...." „Wat zeggen de metereologen van die visserswijsheid?" „Ons laten ze buiten hun berekenin gen, maar de dokter kan nog zo'n mooi en duur poeiertje voorschrijven, won' derolie is beter. Of vette haring!" „Nou, tot ziens." „Tot ziens. Hé, U moetnog betalen, 'n kwartje, weer-advies gratis." Voor bewoners van 't Kleverpark, Haarlem-Noord en Bloemendaal De tuchtrechter voor de prijzen te Haarlem heeft aan de directie van N.V. Bruynzeel's Deurenfabriek te Zaandam wegens overtreden der voorschriften van de prijsbeheer- sing, een boete opgelegd van f88.493.50. De directie der N.V. Bruynzeel's Deurenfabriek gaat in hoger beroep. De Nederlandse atrhletiek-ploeg voor de jaarlijkse AAA-kampioenschappen, die 2 en 3 Juli a.s. in het White City Stadion te Londen zullen worden ver werkt, is als volgt samengesteld: 100 yards: Kleyn; 1 mijl: De Ruyter; 3 mijl: Slijkhuis; 6 mijl: Lataster; twee mijl steeple: Walstra. Overdijk zal 19 Juni aan het Britse Marathon-kampioeqschap deelnemen. De Nederlander WellerdiecK is geïnviteerd voor het Zwitserse tien kamp-kampioenschap. Bij K. B. werd aan de burgerlijke en militaire rijksambtenaren en aan het personeel van de rijks- en gemeentepo litie een uitkering toegekend, welke globaal overeenkomt met 2</, procent van de pensioengrondslag, welke in 1947 voor betrokkenen heeft gegolden. De uitbetaling van deze uitkering is voor het overgrote deel reeds geschied. Bovendien is een dezer dagen de wijzi ging van de Pensioenwet 1922 in die zin aangevuld, dat mede wordt voorge steld het verhaal van de pensioenbij drage voor eigen pensioen tot 2 pro cent terug te brengen. Van regeringszijde deelt men nog mede: Het ligt in het voornemen te bevorde ren, dat de verlaging van 't pensioenpre- mieverhaal tot 714 procent, de afschaf fing van de ongêhuwden-aftrek, de ver hoging van de wedden boven de f3600 per jaar met 5 procent van het basis bedrag en de verhoging van de garan tielonen voor gehuwden met" f 200 pet jaar worden opgenomen in de alge mene maatregel van bestuur, welke de technische herziening van het Rijksbe- zcldigingsbesluit zal bevatten. De voorbereidingen voor deze techni sche herziening vorderen gestadig en hek is te verwachten, dat de regering binnen afzienbare tijd definitieve voor stellen ter zake zullen bereiken. Men zal aan de Kroon voorstellen vorenstaande maatregelen te doen in gaan op 1 Januari 1948, zodat dan iP vele gevallen een herberekening der reeds uitbetaalde salarissen zal geschie den. De pensioen-voorziening voor de ar beidscontractanten, die t ten minste 2 jaar in dienst zijn en niet zijn belas* met werkzaamheden, die een kennelijk tijdelijk karakter dragen, is in studie genomen. Zolang de tegenwoordige bonkaarten' in gebruik zijn, is het om distributie- technische redenen niet mogelijk de ver hoging van het rantsoen voedingsvetteP voor de jeugd gelijkmatig te verstrek ken, door b.v. eens per 14 dagen eeP bop aan te wijzen voor 250 gram. Vol staan moet worden met eens per vief weken een bon aan te wijzen van 509 gram. Enig overleg bij de besteding vaP deze bon is derhalve geboden. De ondervakgroep consumptie-ijsb®' reiding neeft aan de minister van F1* nanoiën een telegram gezonden mel hét verzoek, de verhoogde omzetbelas ting te doen ingaan op de dag, dat o® verhoogde prijs berekend mag wordeP' (Niet-officiële 314 Nederl. 1948 3-3VS» Nederland 194? 3 Ned. 62-64 3 Ned. 62-64 bel. fac. Ned. Handel Mii. eert A.K.U. Van Berkei's Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder nw. aand. Kon. Hoogovens eert Unilever cert. Ned. Kabel nw. aand Philips idem (nieuwste) Kon. Petroleum Idem (nieuwste) „Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Lijn Kon. N. Stoomb. Mii Scheepvaart Unie H.V.A. koersen i Vorig slot 10014 99 A 99 A 9914 154% 17014 126 196 157 20414 29714 23414 271 25814 346% 336% 170 214% 176 185% 225 16314 OpeniP^ 3/6 99 -99* 17144 205 298 270 260 339'/» 163'^

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2