Koningin treedt 4 Sept. af 6 September inhuldiging van Koningin Juliana Bertels' oliefabrieken ten dele verbrand DE „KAREL DOORMAN" EEN MARTIAAL SCHIP Verzadigingspunt van melkverbruik is thans bereikt Vermindering Marshall-hulp met 25 procent Gezond Indonesië, gezond Rijk Silo met twee-en-een-half millioen kilo zaden behouden Kerkje aan boord biedt plaats aan ongeveer tachtig personen Doolhof van gangen in De Nederlandse voorstellen Geen wijziging in Ned. Elftal Hoffman verhlaart het volle bedrag nodig te hebben 'lifesi de ruimen Tot hoofd en hart BRAND IN KAMP TE LAREN Brood blijft op de bon Het weer Controversen in melkhandel over opheffing van distributie en de winstmarge Driehonderd militairen met geweer in aanslag VRIJDAG 4 JUNI 1948 72ste JAARGANG No. 24168 In de Nederlandse Siaaiscourani van heden komi de volgende bekendmaking voor: Hare Majesieii Koningin Wilhelmina en Hare Konink lijke Hoogheid de Regenies Prinses Juliana hebben mij gemachtigd mede ±e delen, dal de afstand van de Kroon door Hare Majesteit Koningin Wilhelmina zal geschieden op 4 September a.s., weshalve op die dag Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana de regering zal aanvaarden. De plechtige beëdiging en inhuldiging van de nieuwe Koningin zal plaats vinden op 6 September a.s. De Minister-President, gei.BEEL BEZORGDHEID EN PROTESTEN Impasse t\e Kalioerang Waarschijnlijk rugnummers Voorstel Amerikaanse begrotingscommissie I Of wij iets waard of waardeloos I l zijn hebben wij zelf in onze macht-J Graanregeling oogst.1948 Kinderbijslag zelfstandigen Voor.ontwerp van wet van K.V.P. GEZOND GEZIN, GEZOND VOLK BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 54 cents per week, f 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Wnd. hoofdredacteur: W. Se verin. Directeur: 3. 3. W. Boerriater. COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave redenen te weigeren. Het is merkwaardig, dat er een bekendmaking van Moskou zelf voor nodig is geweest om de gemoederen van officiële en officieuze Nederlandse instanties in beroering te brengen en tot de erkenning te dwingen, dat inderdaad het gevaar van het communisme in de republiek en ook daarbuiten, op het ogen* blik buitengewoon groot is. De toe stand was immers in de na-oorlogse jaren zó: zij, die herhaaldelijk wezen °P dat gevaar, werden soms maar al te lichtvaardig in de reactionnaire boek geplaatst; zij werden zelfs ver dacht in hetzelfde schuitje te varen van de „Rijkseenheid" of besmet te zijn door Welter-bacillen. En zelfs nu, eenige weken voor de Verkiezingen, die toch gaan om het ■.liquideren van alle koloniale ver houdingen", zoals het in het verkie- singsmanifest der K.V.P. staat, of, zo als wij het liever zouden formuleren, °m de opbouw van het Koninkrijk- Nieuwe-Stijl, 1 ij k t het of men blind •s voor hetgeen daar in Indonesië ge schiedt en de aandacht der kiezers bever van het eigenlijke doel der verkiezingen afleidt. Het is voor treffelijk, dat men de kiezers wijst op bet gevaar van het communisme in ^èst-Europa, in Nederland, maar men teag het feit niet verdoezelen, dat dat gevaar in Indonesië onvergelijke- bjk veel groter is. En dat het dus ónze Plicht is, vooral n u, alles in het werk te stellen, om de Indonesiërs hier tegen te beschermen. En wie nu nog niet gelooft, hoe Sroot dat gevaar is, die leze het in terview, dat de Apostolisch delegaat Voor de Indonesische Archipel, Mgr. öfe Jonghe d'Ardoye, te Rome aan de Pers toestond en waarover het Kath. Ned. Persbureau en de Volkskrant dezer dagen een resumé publiceerden. „Het communisme in Indonesië neemt onrustbarend toe, aldus Mgr. De Jonghe. Het is voortreffelijk ge organiseerd en geld speelt geen rol. Volgens de statistieken van October van het vorige jaar zijn meer dan een millioen inlanders bij de com munistische partij ingeschreven. De heersende mening, dat het communisme in Islamietische gebie den geen vaste voet zou kunnen krijgen, is onjuist. Vroeger mag dit zo geweest zijn, maar de Koran, het gebed, de vasten en zelfs Allah zijn Voor vele Muzelmannen heden niet meer dan holle woorden en de Is lam is ontaard in een soort natio nalisme, dat alle nieuwe politieke lichtingen in zich opneemt. Buiten dien is er een zekere analogie tus sen de Islam en het communisme. hebben vóór alles gemeen, dat zij beide het Christendom haten. Toch heeft een hooggeplaatste chef van de Islam mij nog in Januari plechtig verklaard: „Wij willen met u samenwerken om het communis me te bestrijden." Onder de leidende* Islamieten m Indonesië bestaan twee stromingen: één vóór en één tegen het commu nisme. De eerste is ongetwijfeld de sterkste. De tweede zoekt contact met het Christendom." Het komt ons voor, dat wij aan de beoordeling van de werkelijke teestand, afkomstig van zulk een ge- teghebbende zijde, iets méér waarde teogen hechten dan aan die van som- teige Nederlandse autoriteiten, die zo Pu en dan eens een K.L.M.-retourtje Pemen naar Batavia om te praten, te blijven praten met vertegenwoordi gers van een trouweloze republiek. Ook de heer J. W. H. (Hofwijk? ted.) deed in De Maasbode van Don derdag j.l. enige merkwaardige mede delingen, welke maar al te duidelijk bewijzen hoe groot de greep van ."toskou reeds is en hoe geraffineerd bet Kremlin in de republiek te werk teat. „Enkele weken geleden, aldus De Msb., zouden de communisten aan de Republikeinse staatssecretaris, Ali Boediardjo, vijf millioen^ Straits dollars hebben doen toekomen als geldelijke steun voor de republi keinse plebisciet-actie. Een van Boediardjo's naaste medewerkers schijnt verder thans te overwegen in de buurt van Bandoeng een fa briek over te nemen, waarop 400 man perken. Of hij het kapitaal daarvoor, waarvan de herkomst uit dezelfde bron schijnt te stammen, zal besteden ter verbetering van sociale voorwaarden of dat een nieuwe communistische cel, de kern ener nieuwe mantelorganisa tie in wording is....? Het hersen- Werk voor zeer veel, dat in Djocja geschiedt, wordt in Singapore ver richt en via Singapore loopt een rode draad via China naar het Kremlin." En verder: „Tegenover de 1.224.169 Pctieve, georganiseerde communisten jP Java (onder wie o.a. 850.000 on- 5fcrnemingsarbeiders en niet minder jPft 25.000 onderwijsmensen) staat ftet logge Masjoemi-blok als voor- lamste opponent. Een Mohamme daanse kolos, politiek op lemen voe- ]?h, reeds geïnfiltreerd door rood, po- ^tek veel minder geschoold hoven- ten en de vechtlust van de Moskouse teottroep missend." Wanneer men deze feiten thans leest en zij bevestigen het v herhaaldelijk in ons blad naar J?r®n gebrachte standpunt, dat de jPpubliek van Soekarno tegen Neder- zolang zij bestaat, zal blijven t^geren en ook als het in haar spel komt niet zal aarzelen Moskou's daarbij in te roepen dan be- *ït?6mdt het ons zeer, dat onze rege- tj?g en zelfs onze Kath. Kamerfrac- teif Zo weinig aandacht aan het com- ^jteistisch gevaar in Indonesië be- Laat men zich toch niet blind en, zoals ook de heer H. in De b0 j- schrijft, op de actueel gunstige W e> die de Missie in Djocja ïn- Men geeft hoog op, dat er dit m Djocja zo'n grootse-processie v«tcUden mocht worden, maar men €eet, dat ook de eerste speciale Een zware brand heeft Donderdagavond gewoed in de Bertels' Oliefabrieken aan de Omval te Amsterdam. De rookontwikkeling was vanzelfsprekend enorm en beletnmerde het blussingswerk ernstig. (Van een onzer speciale verslaggevers) Ge zjjt een doolhof van nauwe gangen doorgegaan, hebt op het maindek tussentijds een blik gewor pen in de wel gerieflijke, maar toch niet overruime manschapsverbiyven: ge hebt verder zeer vele „overstap jes" moeten nemen, daar waar de waterdichte schotten bij gevaar ge sloten kunnen worden en die uiter aard niet groot van omvang zijn en als ge dan het Damplein, het cen trale punt van het hoofddek gepas seerd en met de grote lift omhoog gezoefd zjjt, moet ge plotseling uw hoed vastgrijpen, want dan staat ge ten overstaan van een felle Zuid ooster op het enorme vliegdek van de nieuwe „Karei Doorman", nog slechts luttele uren liggend aan de uiterste punt van de Rotterdamse Merwehaven. Groter tegenstelling is welhaast niet denkbaar: hier voor u het 212 meter lange en 34 meter brede vliegdek, waar over de wind vrij spel heeft;'een enor me vlakte, die haast ongemerkt over gaat in de grauwe Hollandse lucht met van deze hoogte een weids uitzicht over Rotterdams levensader, de haven het vliegdek, van waar de vliegtuigen hier hun aanloop kunnen nemen om de wijde lucht te doorklieven en beneden de beklemmende wirwar van verblijven en gangen (om de weg kwijt te raken) met een voor de leek onbegrijpelijk aantal pijpen en buizen. Dit is overigens de enige tegenstelling op dit vliegkampschip, dat is overgeno men van de Engelse marine, dat tegen het einde van de oorlog gereed kwam en dat toen de naam „Venerable" droeg. Want er is toch zeker géén controverse of iets van die aard merkbaar als ge door het nauwe mansgat afgedaald zljt en, wat men hier grootscheeps noemt, de kerk hebt betreden. Dit kerkje of kapelletje, dat plaats biedt aan- 80 personen, wordt zowel gebruikt voor de Katholieke als de Protestants-christelijke manschappen. Het is vanzelfsprekend zeer klein van Het Amerikaanse State Department is ernstig bezorgd over het voorstel. Men sprak bezorgdheid uit over: 1. Het gevaar, dat het vertrouwen van West-Europa in de waarde van de Amerikaanse beloften tot hulpverlening zal schokken. 2. Het vooruitzicht, dat het gehele herstelprogram, dat reeds met gevaar lijk weinig speling berekend is, een hulpprogram zal worden. 3. De weerslag op de gehele beweging tot Europese eenheid, in het bijzonder wat betreft de militaire samenwerking, welke op Amerikaanse hulp gebaseerd zou moeten worden. 4. Vrees, dat Amerika moeite zal hebben het diplomatiek initiatief te behouden, dat grotendeels verworven was door het in principe aanvaarden van de hulpverleningsplannen. De Amerikaanse pers protesteert krachtig tegen de voorgestelde verla ging. „Vermindering der credieten is niets minder dan een verraad aan de Amerikaanse verplichtingen en een verloochening van de duidelijke wil waarvan het Congress zetf blijk heeft gegeven," zo schrijft de New York Times. De schrijver van het hoofdartikel doet een beroep op het Huis van Afge vaardigden en op de Senaat en eist, dat de Amerikaanse verplichtingen zullen worden nagekomen, opdat de goede trouw van de V. S., evenals hun buitenlandse politiek, waarvan thans het lot der Westelijke wereld afhangt, ongeschonden zal blijken te zijn. De „New York Herald Tribune" cri- tiseert het voorstel even streng en onderstreept, dat de credieten een vitaal gedeelte vormen van het pro gram, dat vereist is om de landsver dediging van de V. S. te verzekeren. De schrijver verklaart, dat de credie ten even noodzakelijk zijn ais wapens voor de verdediging der V. S. en het is van belang, dat het Huis van Afge vaardigden de resultaten van zijn actie op het gebied der militaire credieten niet te niet doet door misplaatste be zuinigingen op een soortgelijk terrein. uitvoering met een twaalftal banken en wat bidstoelen en met een heuse communiebank. In een hoek is het ta bernakel, waar een brandend licht wjjst op de aanwezigheid van het Al lerheiligste. Hier zwaaien vlootaal- moezenier, pater Schimmel, en do- miné Van der Giessen broederlijk samen de scepter en er is geen wan klank, die de samenwerking verstoort. De dominé, die men in de gang ont moet, is een opgewekt man en graag vertelt hij van de godsdienstzin van de manschappen, die momenteel be langrijk levendiger is dan voor de oorlog. Neen, bij de eerst geschetste tegen stelling blijft het, want er is hier ook een voorbeeldige samenwerking en ver standhouding tussen officieren en min deren. Luitenant ter zee-eerste klasse Korsten, die een vriendelijk begeleider is, vertelt van de prettige samenwer king en er staan direct één, twee man nen klaar om hem als het ware in de rede te vallen en om zijn woorden te onderstrepen. Een interessant onderdeel van het schip, dat niet minder dan zeven dek ken telt en dat met zijn zware comman dotoren een martiale en overweldigende indruk maakt, is de afdeling, waar de scheepsbeveiligingsdienst zetelt en waar met rode en groene lichten op platte gronden aan de wand aangegeven staat, in welke ruimten men werkzaam is én waar de tussenluiken niet gesloten zijn. Het is vanzelfsprekend bij actie en de mogelijkheid van een treffer drin- De „Gooyer" te Amsterdam staat in bruidstooi ter gelegenheid van het zil veren jubileum der vereniging „De Hollandse Molen". gende noodzaak, dat men, met het oog op de beveiliging, een duidelijk over zicht heeft van de stand der tussenlui ken. Ook met het oog op brandgevaar is deze dienst van groot belang. 28 Mei is, zoals wij reeds meldden, het schip te Devonport aan de Neder landse Marine overgedragen, de beman ning bestaat uit ongeveer 850 man, het maximum aantal vliegtuigen, dat mee gevoerd kan worden, bedraagt 32 (20 jachtvliegtuigen en 12 jachtverkennings- vliegtuigen), van wie er in Juli de eer ste worden aangevoerd. In tegenstelling tot de vroegere „Karei Doorman," die geleend was van de Britse marine en die in Maart j.l. is teruggegeven, beschikt dit nieuwe vliegkampschip over twee vliegtuigliften tegen één op de oude „Karei Doorman." Ook zijn de afme tingen van het vliegdek belangrijk groter. Het eerste verblijf te Rotter dam duurt tot 14 Juni, op welke da tum het schip, een sieraad voor onze marine, voor oefeningen onder de Schotse kust vertrekt. Naar A.P. uit Kalioerang verneemt, zijn in de nota van de Nederlandse re gering, die door Van Vredenburch en Neher aan Hatta werd overhandigd, de volgende twee voorstellen gedaan: 1. De Republiek dient te verkla ren, dat het de overeenkomst in zake de uitwisseling van consuls alsnog niet gesloten beschouwt. 2. Het is gewenst, voordat de besprekingen tussen Nederland en dc Republiek worden voortgezet, het woord „souvereiniteit" nader te definiëren. De meeste misverstan den vloeien n-L voort uit de afwij kende interpretatie van dit woord. Hedenochtend zou Hatta met Roem een bespreking hebben. De repub. dele gatie is reeds in onderlinge vergadering bijeen geweest om de Nederlandse voor stellen te bespreken. Hedenochtend had er een bijeenkomst plaats van de agendacommissie ter be spreking van de komende agenda. In dit verband wordt vernomen, dat de agenda voor de volgende week de normale weekagenda is zoals voorheen. Ook de subcommissies zullen op de normale wijze blijven vergaderen. Tijdens het weekend zullen er waarschijnlijk geen leden der Nederlandse delegatie te Ka lioerang aanwezig zijn. De republikeinse legercommandant Soedirman heeft aangekondigd, dat er binnenkort „een algehele mobilisatie moet worden uitgevaardigd om de Ne derlandse agressie te weren". Hij ver klaarde dit in een interview met „Mer- deka" te Solo. De speciale correspondent van Aneta te Kalioerang verneemt, dat Soedirman te Djocja heeft verklaard, dat de T.N.I. volledig in stand zal blijven. Hij zeide: Indien de repub. regering en onze dele gatie zouden toegeven aan de Neder landse eisen tot opheffing van de T.N.I. en de buitenlandse betrekkingen, zou dit voor het repub. leger aanleiding zijn om „de zaken in eigen hand te nemen". Verwachting tot Zaterdagavond: Koude nacht met op enkele plaat sen vorming van nevel of mist- Mor gen overdag weer toenemende be wolking en iets hogere temperaturen dan vandaag. Vrijwel overal droog weer. Zwakke tot matige naar Zui delijke richtingen draaiende wind. Zon 4.23—20.54. Maan 3.06—18.46. Voor de voetbalwedstrijd tegen Zwe den, die Woensdag 9 Juni a.s. in het Olympisch Stadion te Amsterdam zal worden gespeeld, is het Nederlands elf tal als volgt samengesteld: Doel: Kraak (Stormvogels). Achter: Van Bun (M.VV.) en Schjj- venaar (E.D.O.) Midden: Stoffelen (Ajax), Terlouw (D.C.V.) en De Vroet (Feyenoord) aan voerder. I Voor: Van der Tuyn (H.D.V.S.), Rij vers (N.A.C.), Roozenburg (Neptunia), 'Wilkes (Xerxes) en Lenstra (Heeren veen). Reserves: Landman (Neptunus), Ever- se (Neptunus), Beenhakkers (N.A.C.) en Schaap ('t Gooi). Er is dus geen enkele wijziging in het Nederlands elftal gekomen sinds de wedstrijd tegen Noorwegen. Behalve natuurlijk, dat Clavan plaats heeft moe ten maken voor Lenstra, die aanvanke lijk ais linksbuiten was opgesteld. De wedstrijd begint om 19 uur. Het Nederlands elftal speelt in het normale oranje shirt met witte broek, terwijl de spelers naar alle waarschijnlijkheid voor de eerste maal rugnummers zullen dragen. (Van een onzer speciale verslaggevers) Bertels' Oliefabrieken in Amster dam-Zuid, een der vijf grootste pro ducenten van veevoeder en raap-, lijn- en andere oliën van ons land, zijn gisteravond door 'n grote brand geteisterd, welke de veevoeder fabriek in as legde en de olieslagerij en fijnkorrel-afdeling zwaar bescha digde. De totale schade wordt op drie a vier ton geraamd. Het nieuwe graanmagazijn en de grote silo met 250.000 ton (twee en een halve mil lioen kg.) oliehoudende zaden kon den worden behouden en de tanks met olie liepen zelfs helemaal geen gevaar. De oorzaak is onbekend. Een arbeider in de mengafdeling be merkte om ongeveer kwart over zes de fabriek werkte dag en nacht door dat de daarboven gelegen zolder, waar o.a. zemelen waren opgeslagen, in brand stond. De ongeveer dertig man perso neel verlieten de fabriek zonder onge lukken. De brandweer kon eerst moei lijk 't brandende gebouw bereiken de hitte was enorm groot en de vlammen sloegen, dank zij het vettige materiaal, naar alle kanten uit, zodat een polder spuitje het eerste water gafMaar al spoedig kwamen van alle kanten de brandweerlieden aanrijden en ook de drijvende „Jan van der Heyde" hielp een handje. Zestig brandgasten wierpen met 15 stralen water in de brandende gedeelten en het duurde tot half negen eer het vuur bedwongen was. De vee voederfabriek, die nieuwe, bijna nog niet gebruikte machines bezat, brandde ge heel af, de olieslagerij kreeg, wat de ma chines betreft, alleen waterschade. Enorme rookwolken dreven over Am sterdam-Zuid. De brand was door de ge- isoleerde ligging van de fabriek aan de Amstel tot verre in de omtrek te zien. De brandweer, die onder leiding stond van de commandant, de heer J. B. Schui temaker, had brandspuiten en ladder wagens laten aanrukken uit de kazernes De Ruyterkade, Nieuwe Achtergracht en Honthorststraat en een brandspuit uit de post Dapperstraat. Verder waren er nog stafpersoneel en gereedschapswa gens, terwijl op een personenwagen van de brandweer een waterkanon was ge monteerd, dat grote hoeveelheden water in de fabriek wierp. Totaal was een do zijn brandweerwagens aanwezig. Ze kon den niet direct het fabrieksterrein op rijden, zodat men met behulp van has pels de lange verbindingen van de brandspuiten naar de plaats des onheils moest tot stand brengen. Het verbrande gedeelte is juist het hart van het bedrijf, dat met zijn 150 arbeiders ernstige stagnatie onder vindt tot schade mede van onze toch al niet zo florissante veevoederposi tie in Nederland. Het is dan ook maar gelukkig, dat de grote lange silo met zaden (o.a. pinda's!) niet verbrand is, hoewel de bewoners van de Amstel- oevcrs ertegenover dit lelijke, het uitzicht belemmerende gebouw, gaar ne hadden zien verdwijnen. De brandweer heeft echter een knap (Van onze Haagse redactie) De gehele melkhandel is het hier over eens: de melk kan zonder be zwaar van de bon. De distributie stelt meer melk beschikbaar dan de verbruikers opnemen, m.a.w. het verzadigingspunt van het melkver bruik is bereikt. Nu is het bekend, dat binnen enkele maanden een be sluit van minister Mansholt ten aanzien van deze kwestie is te wachten, maar dit bevreemdt de melkhandel ten zeerste, want vol gens hem is juist deze maand ge schikt om de melkdistributie op te heffen. In de maanden Juli en Au gustus zou er bezwaar gemaakt kunnen worden tegen deze ophef fing, daar de melk als gevolg van Moskou-agenten in China in 1926 zeer met de missie sympathiseerden. En liet ook een Hitier de Sacramentspro cessie in München niet jarenlang on der het nazi-bewind door de straten trekken? Men doorzie het spel.... De K.V.P. heeft deze grondwets verkiezingen, die ten doel hebben de structuur van ons Koninkrijk te wij zigen, geplaatst in het teken van het gezin; een voortreffelijke gedachte, inderdaad van een grote actualiteit, nu, maar waarschijnlijk evenzeer ook over twee of over tien jaar. Zou ei naast de actuele leuze: een ge zond gezin, een gezond volk, ook geen reden geweest zijn voor de leu ze: een gezond Indonesië, een gezond Rijk?. De begrotingscommissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft voorgesteld de bedragen, die de regering der V.S. heeft gevraagd voor het Marshall-plan en de andere pro gramma's voor hulpverlening aan het buitenland, met 25 procent te ver lagen. Dit voorstel werd" gedaan in het rapport, dat de commissie heeft uit gebracht over het wetsvoorstel met betrekking tot het uittrekken van de voor de hulpverlening aan het buiten land bestemde gelden. De commissie stelt voor een bedrag van 5.980.710.228 dollar beschikbaar te stellen voor al gemene hulpverlening in de periode van 15 maanden, eindigende op 31 Juli 1949, terwijl president Truman had ge vraagd om gelden voor de periode van 12 maanden tot 30 April 1949 tot een totaalbedrag van 6.533.710.228 dollar. De commissie heeft het bedrag voor de hulpverlening aan Europa vastge steld op 4 milliard dollar, hetgeen een verlaging betekent van 245 millioen dollar t.o.v. het door de regering ge vraagde bedrag. Ofschoon 't door de commissie voorge stelde totaalbedrag slechts ongeveer 7,5 pet. verschilt met 't door de regering ge vraagde totaalbedrag, komt de wijziging in feite neër op een verlaging met 25 procent, daar de commissie zich slechts met het uittrekken der gelden wil ac- coord verklaren, indien de periode van 12 maanden, waarvoor zij zijn bestemd, wordt verlengd tot 15 maanden. De commissie verklaarde in haar rap port, dat het niet toegestaan zal zijn om in de periode tot 1 Juli 1949 meer uit te geven dan in het door haar gewijzigde wetsontwerp is vastgesteld. Zij voegde hier aan toe, dat het congres in Januari a s. weer bijeenkomt, zodat in geval van nood dan de nodige stappen kunnen worden genomen. De door de commissie aangebrachte wijzigingen luiden in het kort samen gevat als volgt: E.C.A.: voor hulpverlening aan 16 niet-communistische landen van Europa en West-Duitsland 4.245 millioen dollar gevraagd, 4 milliard dollar voorgesteld. Het voor Triëst afzonderlijk gevraagde bedrag van 20 millioen dollar moet aan de algemene E.C.A.-toewijzing worden onttrokken. Hulp aan Griekenland en Turkije: 275 millioen dollars gevraagd, 200 millioen voorgesteld zonder nadere aanduiding van de wijze, waarop deze verlaging moet worden toegepast. Hulp aan China: 463 millioen gevraagd en 400 millioen dollar voorgesteld. Bestuur en hulpverlening in de bezette gebieden: 1.400 millioen dollar gevraagd, 1.250 mil lioen voorgesteld. Internationale vluch telingen-organisatie: 70.710.228 gevraagd en voorgesteld. Internationaal noodfonds voor kinde ren: 60 millioen gèvraagd en voorge steld. De totale besnoeiing komt hier door neer "Op een bedrag van 553 mil lioen dollar. In kringen van het Congress bestaat weinig twijfel, dat het Huis van Af gevaardigden de door de commissie voorgestelde verlagingen zal goedkeu ren. In dergelijke gevallen vestigt de regering gewoonlijk haar hoop op de Senaat, die zij er toe hoopt te kunnen bewegen om de verlagingen althans gedeeltelijk ongedaan te maken. De wegen onderzoekend, waarop de hulp besnoeid zou kunnen worden, wees de commissie er op, dat de Europese oogsten over het algemeen beter waren dan verwacht werd en dat het niet nodig behoort te zijn om grote bedragen aan aankopen van wol, katoen en tabak te besteden, terwijl zij de 81.5 millioen om de Europese landbouw te mechaniseren, onnodig acht. Zy drukte tevens haar on tevredenheid uit over de vorderingen van de Duitse wederopbouw. Na het voorstel van de toewijzings commissie heeft Hoffman, de administra teur van het E.R.P., verklaard: „Wij hebben het volle bedrag van 4.245 mil lioen nodig, als wij het program behoor lijk willen uitvoeren." Zowel ambtenaren van de E.C.A. als van het departement van Buitenlandse Zaken gaven uiting aan hun grote be zorgdheid over de nieuwe ontwikkeling. In welingelichte kringen verklaart men, dat de komende dagen sterke druk van Hoffman en Marshall, mogelijk zelfs van pres. Truman, op het Congress zal worden uitgeoefend en dat zij zullen trachten het gevaar van een verlaging der toewijzingen en de mogelijke in vloed op het moreel in Europa te drama tiseren. de droge zomer iets minder over vloedig zou kunnen vloeien. De veehouders gaan volledig met dit standpunt accoord, want tengevolge van de in werking treding van het Mars hall-plan kan de veevoederpositie moei lijk meer in gevaar komen. De Federatie van de melkhandel met de provinciale bonden, waarvan de con fessionele bonden, de R.K. en de Prot. Christelijke Bond zich in Maart j.l. heb ben afgescheiden, heeft in de vergade ring die 19 Mei te Utrecht werd ge houden, zoals bekend, een ultimatief telegram gezonden naar minister Mans- holt, waarin op min of meer revolu- tionnaire wijze geëist werd dat de melk van de bon ging. De besturen hebben daarop excuus aan de minister moeten aanbieden. Dit ultimatum doorkruiste het voornemen van de bewindsman om de melkdistributie op te heffen, en het is te begrijpen, dat hij zich niet heeft laten dwingen. De R.K. en de Prot. Christelijke Bond keuren de houding van de Federatie af en betreuren uiter aard dit onbekookte optreden, waardoor een stap achteruit is gezet. Overigens is er nog een controverse tussen de confessionele bonden aan de ene en de provinciale bonden ander zijds. Het gaat hier om de winstmarge van de kleinhandel die in Noord- en Oost-Nederland f 2.25 per 100 liter lager ligt dan in het Westen. Het rapport Van Ouwerkerk, in 1946 uitgebracht, dat aan vaard is door het Bedrijfschap van Zuivel, kwam met een oplossing, die in het algemeen de instemming had van vele bedrijfsgenoten. Voorgesteld werd de prijs per liter in het Westen te ver lagen met cent, en die in de provin cieplaatsen van 0.1 tot 1 cent op te voeren. Dit betekende wel een aderla ting voor de bedrijven in het Westen van ons land, maar terwille van de col lega's in de provincie, die maar een po ver bestaan leidden, bracht men dit offer blijmoedig. De voorzitter van het college van Rijksbemiddelaars, dr. Ber ger, ontwikkelde echter bezwaren en dit schijnt voornamelijk wel de oorzaak te zijn, dat de minister het rapport-Van Ouwerkerk niet met zijn handtekening heeft bekrachtigd. Nu gebruiken de Federatie en de provinciale bonden dit rapport als middel om de principiële geor ganiseerde bonden in het Westen aan te vallen. Zij ontkennen, dat de confessionele bonden dit offer gaar ne hadden willen brengen, terwijl het voor de onbevooroordeelde toe schouwer duidelijk is, dat deze in het belang van hun slecht betaalde collega's niets liever willen. Wij gebruikten tot nu toe het woord federatie, maar eigenlijk is deze uitdruk king niet goed meer, want uit deze or ganisatie, die 9500 leden telde, zijn in Maart de leden der confessionele bon den ten getale van 4000 uitgetreden, zodat deze federatie nog maar 5500 leden telt. stuk werk geleverd door deze silo, die vlak aan de brandende fabriek grenst, te behouden, want eerst leek het of hei gehele complex zou afbranden. Boven dien liggen op het „eiland", dat door de Amstel en aangrenzende wateren ge vormd wordt, nog vele andere fabrie ken, die eveneens behouden zijn. De schade is desniettemin al groot genoeg. Naar de oorzaak van de brand wordt 'n onderzoek ingesteld. Op de zolder, waar het vuur het eerst werd bemerkt, is de gehele dag niet» gewerkt. Alleen zijn er zakken van de zolder naar een schip overgebracht. Heeft een van de hierbij betrokken arbeiders misschien gerookt? Anderen spreken van broeiing van de opgeslagen zemelen en zaden. Een onge luk ligt in een klein hoekje! Van de af gebrande fabriek staan slechts de ver koolde muren overeind. Verzekering dekt de schade. De burgemeester van Amsterdam, nr. A. J. d'Ailly, behoorde tot de toeschou wers en had er een nat pak voor over om de brand van dichtbij te zien. Ook de hoofdcommissaris van politie, kolonel Kaasjager, wethouder mr. J. v. d. Velde en enige raadsleden waren op het ter rein aanwezig. Donderdagavond om negen uur brak door onbekende oorzaak brand uit in een loods op het terrein van het be- waringskamp te Laren. Het vuur greep srfel om zich heen en een loods, waar in hout e.a. goederen waren opgesla gen, brandde geheel af. Aan de blus sing, die tot ongeveer half elf duurde, namen de brandweren uit Hilversum, Bussum, Laren en Blaricum deel. De kampleiding verzocht de commandant van de Palmkazerne assistentie om ont vluchtingspogingen van de gedetineer den te kunnen verijdelen, en 300 mili tairen met de bajonet op het in aanslag gehouden geweer trokken een cordon om het kamp. Voorts rukte nog ter versterking een detachement politie uit Hilversum aan. Op het terrein zelf pa trouilleerde de met militaire politie ver sterkte kampwacht. De vuurgloed was tot ver in de omtrek zichtbaar en bo vendien loeiden tot tien uur de sirenes in het kamp, waardoor talloze nieuws gierigen uit het Gooi in de richting van het zwaar bewaakte kamp trokken. Bij de brand waren aanwezig minister Van Maarseveen, het hoofd van de af deling 3 A van de Bijzondere Rechts pleging, de heer Boogaard, en het hoofd van het gewest Noord-Holland van de brandweer. Toen om kwart vóór tien 's avonds appèl werd gehouden, bleek, dat er nog geen ontvluchtingen geweest waren. Het ministerie van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening deelt o.m. het volgende mee: Hoewel de wereldgraanpositie zich momenteel voor zover kan worden na gegaan beter laat aanzien dan de laat ste jaren het geval is geweest, verkeren w(j vooralsnog in omstandigheden, waar bij niet gerekend mag worden op een zodanige graanpositie in ons land, dat brood- en/of veevoederdistributie afge schaft zouden kunnen worden. Wel is te verwachten, dat door de leveringen binnen het kader van de onlangs tot stand gekomen wereldtar- we-overeenkomst, waarbij Nederland met ingang van Augustus 1948 jaarlijks een kwantum van 750.000 ton brood graan hoopt te kunnen aankopen, de importbehoefte aan broodgraan voor een belangrijk gedeelte gedekt zal kun nen worden. Vooralsnog zal het noodzakelijk zijn zowel voor import- als voor inlandse granen een zodanige regeling te treffen, dat de overheid in staat is de beschik baar komende hoeveelheden te kunnen dirigeren naar die plaatsen, waar zij het meest en in de eerste plaats nodig zijn. De belangrijkste richthjnen en bepa lingen, welke voor de granen van de oogst 1948 zullen gelden, houden o.m. in, dat de tarwe practisch geheel voor consumptie beschikbaar zal moeten ko men. Het vrijgeven van tarwe voor vee voeder-doeleinden zal niet plaats kun nen hebben, noch door het vrijgeven daarvoor aan de telers zelf noch door levering aan mengvoederfabrikanten. De andere granen zullen door 't ver strekken van z.g. „toewijzingen uit eigen oogst" in zodanige hoeveelheden op de bedrijven der telers achtergehou den mogen worden als redelijkerwijze voor voedering van de eigen veestapel nodig is. Andere granen, welke niet voor verbruik op de eigen bedrijven toege wezen worden, zullen verplicht gele verd moeten worden ten behoeve van de broodgraanvoorziening (rogge) dan wel voor andere consumptiedoeleinden (b.v. grutterswaren) en/of de veevoederdis tributie. Het vervoerverbod van granen blijft gehandhaafd. Vervoer is alleen töege- staan op geleidebiljetten. (Eigen berichtgeving) Naar wy vernemen is het Studiecen trum voor Staatkundige Vorming ge reed gekomen met een nota, welke zij op verzoek van de K.V.P. heeft onge steld, over het vraagstuk van de kin derbijslag voor zelfstandigen. De no*, a heeft de vorm gekregen van een vof- ontwerp van wet. De K.V.P. heeft ef vaste voornemen alles te doen, wat in deze materie tot een spoedig reëel re sultaat kan leiden. De heer J. W. Andriessen, voorzitter van de Katholieke Volkspartij, zal Zon dag 6 Juni a.s. voor de K.R.O.-micro- foon van 15.30 tot 15.40 uur spreken over „Gezond Gezin Gezond Volk."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1