ER/C DE HOW!AN-DE MEN VAN ATLANTIS |4 n m eb r Rusland scheldt 70 millioen dollar aan Finland kwijt Nog geen beslissing over datum, waarop de wapenstilstand ingaat TUSSEN TWEE FRANKRIJK BLIJFT BEVREESD VOOR GEVAAR UIT HET OOSTEN Engeland stopt export van materieel naar Midden-Oosten H E' D Pater Plojhar door zijn candidatuur ipso facto gesuspendeerd Een oude heer Joegoslavisch vliegtuig te Bari geland Consultatieve raad van West-Europese Unie Fundamentele houding der bisschoppen wortelt in de zorg voor het welzijn van het volk Grote bonnenzwendel ontdekt VRIJDAG 4 JUNI 1948 PAGINA BUITENLANDS OVERZICHT Zware taak voor Bidault Ontslag van Franse ambtenaren Universiteitscongres der UNESCO DE GEVECHTEN IN PALESTINA Ben Goerion beschuldigt Britse onderscheidingen Prinses-Regentes naar Delft DE „JACOB CATS" IN MOEILIJKHEDEN PER K.L.M. NAAR LOURDES Tweede Rondetafelconferentie wordt voorbereid VERKLARING VAN TSJECHISCH EPISCOPAAT wekt opschudding (Wordt vervolgd Voor waarde van 107.000 rantsoenbonnen STEMMEN IN EEN ANDERE GEMEENTE PATER B. GOOTSEN GIFMENGSTER VOOR HET HOF Tien jaar geëist Nieuw Eerste Kamerlid Na een tweede periode van zeer moei- *?me onderhandelingen heeft de Lon dense Zesmogendhedenconferentie over de politieke en economische toekomst Van West-Duitsland Dinsdag haar eind besluiten genomen; besluiten, die» intus sen niet meer zijn dan aanbevelingen aan de betrokken regeringen. Voor het bootste deel zijn deze aanbevelingen een compromis geworden tussen het Amerikaanse en het Franse standpunt, doch de Franse delegatie is wel zo ver en met Frankrijk zeker ook de andere ter conferentie vertegenwoordigde con tinentale landen, die straks aan de nieuwe West-Duitse staat zullen gren zen, op de eerste plaats volledige vei ligheid. Frankrijk is bevreesd, dat de vorming van de West-Duitse staat met Frankfort als hoofdstad de Duitse natio nalisten zal prikkelen en de Russen zal aanzetten om in Berlijn maatregelen te nemen, waarvan de Westelijke mogend heden de consequenties niet aan kun nen. Wel hebben de Amerikanen de a»_ nen. wei neooen ae t «geweken van haar oorspronkelijk uit- zekeri gegeven, dat een Russische «angspunt dat het voor minister Bidault a£mval op het Westen de v. s. onher oLTa Ircr iirol man Tnnn tiïmm too Lr* 70I nlil- - - - 1 n i i .r straks wel een zeer zware taak zal blij *en om de Nationale Vergadering over 'e halen de genomen besluiten goed te *euren. Niettemin hebben de Fransen enkele belangrijke successen behaald. Zij hebben allereerst een groot aan deel bedongen in de kolen- en cokes- Productie van het Ruhrgebied, zodat de Franse hoogovens hun productiepeil kun- ben opvoeren. Frankrijk heeft verder gedaan gekregen, dat het internationaal contrölelichaam Voor het Ruhrgebied zelfstandige be voegdheden krijgt en niet slechts advie zen kan uitbrengen aan de drie gealli eerde bevelhebbers, zoals de Amerikaan se opperbevelhebber in Duitsland, ge- heraal Clay, had aanbevolen. Ook het Bevaar, dat Paul Hoffman, de admini strateur van het Marshall-plan, een veto Zou krijgen werd bezworen en Frankrijk 'leeft de verzekering gekregen, dat het geallieerde contrölelichaam dadelijk na de ratificatie van de Londense besluiten door de regeringen der zes landen in functie zal treden. Wat de zuiver politieke beslissingen betreft heeft Frankrijk ten diele moeten Capituleren, ten dele met een compromis genoegen moeten nemen. Het Engels- Amerikaanse standpunt,, dat de West- Duitse constituerende vergadering op 1 September bijeen moet komen, heeft ge zegevierd, doch wat de wijze van ver kiezing der afgevaardigden betreft, heb ben zowel de Franse als de Amerikaanse delegatie water in de wijn moeten doen. t)e Amerikanen wensten de afgevaar digden aangewezen te zien door alge- hfene verkiezingen, doch de Franse de legatie, bevreesd, dat hierdoor het na tionalisme der Duitsers zou worden op gewekt en dat de Russen hiervan partij Zouden trekken, wenste de afgevaardig den gekozen te zien door de regeringen Van de Lander. Het compromisbesluit bestaat thans hierin, dat de regeringen der Lander ieder voor hun gebied de Wijze van verkiezing zullen voorschrij ven. Doch het zijn niet deze min of meer formele kwestips geweest, waaraan het te wijten is, dat de Franse delegatie zich Vaak met grote hardnekkigheid tegen de Amerikaanse voorstellen gekant beeft. Bevreesd voor een nieuwe agres sie uit het Oosten, wenste Frankrijk, ïwee-en-twintig Joegoslavische pas sagiers en een zeskoppige bemanning landden Donderdag met een lyntoestel Van de Joegoslavische burgerluchtvaart op het vliegveld Bari in Zuid-Italie. Een lid van de bemanning en een der passa giers hadden de piloot onder bedreiging met wapens gedwongen het vliegtuig op een Italiaans vliegveld aan de grond te zetten. De passagiers zeiden genoeg te hebben van Joegoslavië. Het vliegtuig Was op weg van Belgrado naar Sera- iewo. (Telefonisch van onze Parijse correspondent) Met 353 stemmen voor en 188 tegen (die der communisten plus 4 anderen) is de Nationale Vergadering er vanavond einde lijk in geslaagd een wet inzake het ont slaan van ambtenaren aan te nemen, Waarmede de regering het dan tenslotte ®«k wel eens kon zijn. Eén aangelegenheid, die het leven der regering bedreigde, ls daarmede uit de wereld. Het wezenlijke Van het compromis schijnt daarin te 'thuilen, dat de door ontslag uit zijn hui dige functie getroffen titulaire ambtenaar ten zekere voorrang zal genieten bij de benoeming op andere posten. roepelijk in oorlog zullen brengen, doch zij hebben geen garantie of bindende belofte voor wapenleveranties aan het Westen willen geven. Wel hebben zij er, zij het met tegenzin, in toegestemd, dat bepaalde delen van West-Duitsland, met name het Ruhrgebied en het Rijnland, ook na de opheffing der algehele be zetting, bezet zullen blijven, doch m Frankrijk is niettemin onrust blijven be staan. Reeds thans hoort men in Franse kringen de vraag stellen of het wel juist is zo overhaaste besluiten te nemen over Duitsland. In dè „New York Herald Tribune" valt Walter Lippmann de Fransen bij en hij wijst er bovendien op, dat de regering Truman de conse quenties van haar besluiten niet aan kan en zeker in dit verkiezingsjaar nooit ±o ver had mogen gaan, daar zij straks haar opvolgers misschien voor onoverkoombare problemen stelt. De Washingtonse correspondent van de „Monde" gaat zelfs nog verder met te vragen of het State Department niet tot overijlde besluiten is gebracht door be paalde Amerikaanse zakenkringen, die belang hebben bij een snel herstel van Duitsland. Het is dan ook zeer de vraag, of de Franse Nationale Vergadering de rege- ring-Schuman de premier heeft met Bidault de richtlijnen voor de Franse delegatie vastgesteld in haar politiek wil volgen, indien Frankrijk geen ster kere garanties krijgt voor zijn veilig heid. Frankrijk wil geen nieuw avontuur wagen en de dupe worden van het Ame rikaanse optimisme en opportunisme en Bidault zal zeer zware troeven ter tafel moeten brengen, wil hij het spel winnen. Uit betrouwbare bron te Londen wordt vernomen, dat de eerste voltal lige zitting van de .consultatieve raad van de West-Europese Unie tegen het midden van de volgende maand te Den Haag zal worden gehouden. De bijeenkomst zal de ministers van Buitenlandse Zaken de eerste gelegen heid sedert de ondertekening van het Brusselse verdrag verschaffen om een overzicht te verkrijgen van het gehele veld van samenwerking der vijf Mo gendheden. De consultatieve raad heeft tot taak het werk van de permanente commissie, de permanente militaire commissie en de economische, sociale en culturele commissie van de West-Europese Unie te coördineren. Een groot aantal afgevaardigden van de Verenigde Naties zullen van 2 tot 13 Augustus in Utrecht bijeen komen voor een Universiteitscongres der Unqsco. De algemene en sectie vergaderingen zullen plaats hebben in het Universiteitsgebouw, waarin te vens ruimten zullen worden inge richt voor bureaux, pers, tolken en voor een post-telefoonkantoor. Het congres zal zich bezig houden met plannen voor een internationale organisatie der Universiteiten en met de gelijkschakeling der academische gra den, met de versteviging van de con tacten en de verbetering van de samen werking tussen de Universiteiten door uitwisseling en door het vestigen van internationale afdelingen aan verschil lende universiteiten van hoogleraren en docenten uit het buitenland. Tenslotte zal de manier besproken worden waar op de Universiteiten hun taak in de ge meenschap kunnen vervullen. Een uit gebreid programma van excursies en officiële ontvangsten is daarnaast ge projecteerd. Tot 15 Juli zullen voor gezouten ha ring geen maximumprijzen gelden. (Hamamelis creme) 113. Besluiteloos verwijderden zij zich van de poort en eensklaps flitste Eric een gedachte door het hoofl: de havenwijk! Onder het lopen vroegen zij zich verwonderd afwat de scherpe controle bij de poort wel kon beduiden. Zij wisten niet dat de Egyptenaar ook zijn maatregelen getroffen had en dat hijdirect nadat de ont- vluchting van Eric en Winonah bekend was gewordende meeste officieren en man schappen had laten gevangen nemen en naar de mijnen brengen. Ook wisten zij niet, dat Kirasso alle luipaardmannen van een paspoort had laten voorzien om spionnen geen kans te geven ongemerkt in de stad door te dringen. De controle van de paspoorten hadden zij gelukkig juist op tijd gemerkt. In de havenwijk heerste een ongewone drukte. Bij het zien van de gehate luipaardmannen waren er verscheidene mannen die snel tussen de hutten en in de smalle straten verdwe nen. Zonder twijfel waren dat soldaten of officieren die de dans hadden weten te ontspringenDe bevolking van het havenkwartier was de luipaardmannen zeer vijandig gezind en schroomde niet, dit te tonen door woedende blikken en onder- drukte verwensingen. Onverstoorbaar vervolgden d.e drie spionnen echter hun wegf hun ogen goed de kost gevend. Plotseling zag Eric op de hoek van een steeg een oude man zitten die een vreemde aantrekkingskracht op hem uitoefende. Kalm naderde hij de oudegevolgd door zijn twee metgezellen. Aalmoes, heersta- melde de man. Hij had een geweldige neusEensklaps bukte Eric zich... De in gevallen wangen van de oude waren niet echtmaar een kunstige vermomming. De Russische ambassadeur in Finland, generaal Savonenkov, heeft Donderdag de Finse min.-pres. Mauno Pekkala medegedeeld, dat Rusland besloten heeft Finland de helft van de resterende her stelbetalingen kwijt te schelden. De ambassadeur zei, dat de Sowjet- regering Finland wil helpen, daar zij vernomen had, dat de Finse regering haar goedkeuring had gehecht aan het initiatief van de drie communistische ministers Muro, Leino en Janhunen om de Sowjetregering vermindering van de oorlogsherstelbetalingen te vra gen. (Naar men weet is Leino intussen uit het kabinet getreden). De Finse herstelbetalingen bedroegen oorspronkelijk 300 mill. doll, waarvan de helft voor 19 September a.s. betaald moest worden. De Finnen hebben ech ter reeds ongeveer 160 millioen dollar betaald, zodat het Russische gebaar be tekent, dat 70 millioen dollar zijn kwijt gescholden. Na een bespreking van drie uur met Mosje Sjertok, de minister van Buiten landse Zaken van Israël, heeft Graaf Bemadotte, de bemiddelaar der V.N., Donderdagavond medegedeeld, dat er nog steeds geen beslissing gevallen is over de datum waarop de wapenstilstand in Pa lestina van kracht zal worden. Beide partijen houden nog halsstarrig vast aan de voorwaarden, welke zij gesteld hebben voor het uitvaardigen van de order staakt het vuren. Jamil Mardan Bey, de Syrische mi nister-president, heeft verklaard, dat de Arabieren de order tot het staken van het vuren niet zullen geven, indien niet voldaan wordt aan de Arabische hoofd voorwaarden: afzien van het verdeel plan en het verdwijnen van de Joodse staat. Onze Londense correspondent meldt: Het Engelse ministerie van Handel heeft met ingang van heden alle ver gunningen ingetrokken voor de export van oorlogsmateriaal naar Egypte, Irak, Transjordanië, Palestina, Syrië, Saudi- Arabië, Libanon en Jemen. Het em bargo, dat zich uitstrekt tot vliegtuigen, vliegtuig-onderdelen, vuurwapenen, ma chine-geweren, kanonnen, munitie, ex plosieven, mijnen, bommen, granaten, tanks en vlammenwerpers, ls opgelegd In verband met het besluit van de Vei ligheidsraad van de Verenigde Naties alle wapenexport naar de strijdende partijen in het Palestijnse conflict te verbieden gedurende de vier weken van de wapenstilstand. Naar verluidt, zou het wapen-embargo door Engeland op gelegd zijn met instemming van de be trokken Arabische regeringen. Joodse troepen hebben ten Zuiden van Tel Aviv zware tegenaanvallenge daan tegen de Egyptische troepen, die trachten op te rukken naar Tel Aviv. Volgens berichten uit Joodse bron zou den de Egyptenaren zich op Majdal hebben teruggetrokken. Egyptische bronnen melden echter, dat Egyptische pantserstrijdkrachten tot op 6 kilometer van Tel Aviv zijn doorgedrongen en de stad onder artillerievuur nemen. Vol gens Joodse berichten zijn boven Tel Aviv twee Egyptische Dakota-bommen- werpers neergeschoten. De Haganah meldt nieuwe successen in Noord-Pa- lestina. Arabische artillerie heeft van nacht de Joodse zakenwijk van Jeruza lem gebombardeerd. Officieren van het Amerikaanse leger, de marine en luchtmacht staan gereed om naar Palestina te vliegen „teneinde Overheidsbemoeiing, paardenrennen en bier Zonderlinge bladwijzers St. George uit Zeebrugge in Hamburg terug gevonden Luguber verzekeraarsprobleem Een Amerikaanse socioloog, tevens doctor in de geneeskunde, die twee maanden in Australië heeft doorge bracht om daar de maatschappelijke ver houdingen te bestuderen, heeft in een in terview te Auckland gezegd, dat de over heidsbemoeiing, tot uiting komende in allerlei beperkende bepalingen, in Australië de ondernemingslust heeft ge buikt. >,De mensen zijn onverschillig voor hun ^erk geworden", zeide hij. „Het is geen 'and voor mensen, die iets willen berei den. Vele gewezen Amerikaanse solda ten, die er na de oorlog heen zijn ge lkan om er zich te vestigen, zijn ont moedigd naar hun vaderland terugge keerd". De Australiërs hebben volgens heze socioloog nog slechts belangstelling oor paardenrennen en bier. Dj bibliothecaris van de openbare bi bliotheek in de Londense voor stad Beckenham heeft er genoeg ^an, de mensen, die boeken lenen, maar °'eeds weer te vragen deze netjes te be handelen. Hij heeft nu een kleine ten toonstelling in elkaar gezet van dingen, 2le hij in teruggebrachte boeken heeft ?hv°nden. Er zijn sigarettenpeukjes bij, 'efdesbrieven, en zelfs een boterham boter en jam. Een verzekeringsmaatschappij te Sydney heeft zich voor de lugu- bere vraag gesteld gezien, wat een ^jdelijke basis is voor de verzekering skeletten. Het ging om de verze- ov Is. van 92 skeletten, de stoffelijke A.mm'ijfselen van Chinezen, die in Zun 'ië zijn gestorven. Deze skeletten geh n in Juni naar China worden over- gr?Jacht om daar door een Chinese be te 'sonderneming opnieuw ter aarde du "orden besteld. Welk bedrag moet of borden uitgekeerd, als zo'n skelet aUhfn deel daarvan wordt gestolen, ai-H, s niet ter plaatse van bestemming M ert? evnjj i=> het tenslotte eens geworden stern edragen tussen de 10 en 30 pond skeWg* zijnde gemiddeld 16 pond per gen I- Deze bedragen vertegenwoordi- bor^ae kosten van opgraving en trans- et bronzen standbeeld „St. George en de draak", dat door de Duitsers uit Zeebrugge was geroofd, is in Hamburg teruggevonden. Het standbeeld maakte deel uit van het monument, dat in Zeebrugge was opgericht ter herden king van de Britse aanval op Zeebrug ge tijdens de eerste wereldoorlog. Het werd teruggevonden tussen klokken, gedeelten van standbeelden en oud ijzer, door de Duitsers tijdens de tweede we reldoorlog weggesleept. twee sociaal-democraten en een libe rale democraat afgesloten. Het is de nieuwste tactiek om de politieke tegen standers van de Sovjet-politiek in Ber lijn het zwijgen op te leggen. 3 Sovjet-autoriteiten in Berlijn heb ben de telefoonverbinding van drie leden van de gemeenteraad lk gezin in Koenming moet iedere dag bij de politie een rat inleve ren, op straffe van een boete van 5.000 Chinese dollar (ongeveer 4 cent). Als een verdere maatregel ter bestrij ding van de rattenplaag is besloten om 2.000 Chinese dollar te betalen voor elke rat, die boven het dagelijkse quotum wordt ingeleverd. een order tot het staken van het vuren, welke eventueel zal worden uitgevaar digd, te helpen uitvoeren." United Press vernam, dat Engeland wellicht geen officieren zal zen den, doch waarschijnlijk zal de U.N.O. enkele kleinere naties verzoeken, zoals België, Nederland, Scandinavië en de landen van Zuid-Amerika, offi cieren als waarnemers te zenden. De militaire attachés van de drie gro te Westelijke mogendheden in Beyroeth, Bagdad en Cairo zullen wellicht even eens als waarnemers naar Palestina gaan. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Georges Bidault, verklaarde Donderdag in de Nationale Vergadering, dat Frankrijk de staat Israël op dit ogenblik niet zou erkennen, omdat het niet zeker was, dat de huidige regering van stabiele aard is. Zijn mededeling werd door de vergadering koel ontvan gen. Naar verluidt heeft het Franse ka binet Bidault de vrije hand gegeven, wanneer de tijd gekomen is Israël te er kennen. Syrië heeft besloten „alle betrekkin gen met Frankrijk, monetaire en an dere, te liquideren," aldus heeft de Sy rische premier Donderdag verklaard. „De Arabieren zijn ontstemd over de Franse pro-Joodse manoeuvres," zo zet hUDe Hongaarse regering heeft de staat Israël erkend. David Ben Goerion, de premier van de staat Israël, heeft Donderdagavond laat aan de Joodse staatsraad medege deeld, dat de Joodse regering Arabisch- Britse aanvalsplannen in handen ge vallen zijn, waarin er op g«ekend werd, dat de Arabische legers Israel in een bliksemoorlog zouden bezetten en Haifa op 20 Mei en Jeruzalem en Tel Aviv op 25 Mei in handen zouden hebben. De Joodse burgemeester van Haifa had van de Britse consul de waar schuwing ontvangen, aldus zeide Ben Goerion, dat, wanneer de Joden hun luchtaanval op Amman zouden herha len, elk Joods vliegtuig, dat boven Pa lestina zou worden waargenomen, door de R. A. F. zou worden neergeschoten. Ben Goerion verklaarde verder: „De Arabische huurlingen van Bevin's rege ring beschieten voortdurend Jeruzalem vanuit Britse vliegtuigen en met Britse kanonnen, dag en nacht, brutaal en cynisch". Wat betreft het Joodse offensief te- gen de „Arabische driehoek" (Nabloes- Toekarm-Jenin) in het centrum van Palestina zeide Ben Goerion: „Bij het begin van deze oorlog heb ik ver klaard, dat het een verdedigingsoorlog was. Doch wij zullen ons niet alleen verdedigen met defensieve methoden en ons offensief zal niet beperkt blij ven binnen de grenzen van de staat Israël of zelfs van Palestina". Het besluit van de Sowjet-Unie wordt in Helsinki toegejuicht; aan de andere kant wordt het besluit echter uitgelegd als een gebaar om de communisten te helpen bij de algemene verkiezingen op 1 en 2 Juli a.s. Finse regeringskringen hebben Don derdagavond bekend gemaakt, dat de Sowjet-Unie aan Finiland een crediet van 5.000.000 dollar heeft aangeboden Deze kringen verklaarden dat het cre- diet waarschijnlijk een korte looptijd zal hebben, waarschijnlijk voor een jaar, met twee percent interest. Men neemt als vrijwel zeker aan, dat de Finse rege ring het Russische aanbod zal accep teren Vanmiddag heeft veldmaarschalk Montgomery op het Britse ministerie van Oorlog de Nederlandse tweede-lui tenant A. van Duyn onderscheiden met de Order of The British Empire. Luitenant Van Duyn is in Juli 1944 per parachute in Nederland neergela ten en verschafte belangrijke gegevens over de startplaatsen van V-wapenen. Aan de Nederlandse generaal-majoor D. van Voorst Evekink werden de ver sierselen van commandeur in de Order of The British Empire uitgereikt. Ter gelegenheid van de opening van de nationale tentoonstelling ter herden king van de Vrede van Munster in het gerestaureerde Prinsenhof te Delft, zal de Prinses-Regentes Zaterdagmiddag a.s. een bezoek aan Delft brengen Het 7176 b.r.t. metende Nederlandse s.s. „Jacob Cats", door de regering over genomen van de United States Maritime Commission toen het nog „William G. Fargo" genaamd was, is, zoals reeds ge meld, op enige mijlen afstand van de Royal Sovereign, tussen Hastings en Eastbourne aan de Zuidkust van Enge land, wegens ernstige machine-schade ten anker moeten gaan. Het is onmoge lijk gebleken stoom te maken, zodat het schip, dat Zondag van Rotterdam ver trok met bestemming Hampton Roads om een lading kolen in te nemen, om sleepboothulp heeft geseind. De „Zwarte Zee" van L. Smit en Co.'s Internationale Sleepdienst is er inmid dels in geslaagd vast te maken en reeds is de reis naar de haven van Rotterdam aanvaard. Gistermiddag vertrok van Schiphol een K.L.M.-machine voor de openings- vlucht van de luchtlijn Amsterdam- EindhovenLourdes. Op uitnodiging van de K.L.M. maken o.a. mgr. W. Bouter, Bisschop van Nellore in India, en de heer J. A. van Houten, directeur van het bureau Voorlichting van het ministerie van Buitenlandse Zaken, deze eerste vlucht mee. Naar wij vernemen, wordt 11 Juni a.s. in Nederland verwacht mr. dr. J. A. E. Buiskool, voorzitter der Surinaamse delegatie van de Rondetafelconferentie met West-Indië. Zijn verblijf houdt verband met de voorbereiding van de tweede phase der Rondetafelconferentie met de West. Voor hetzelfde doel wordt ook de heer W. R. Plantz van de Cura- gaose delegatie binnenkort hier te lande verwacht. Naar eerst thans bekend wordt heeft Mgr. Beran, de Aartsbisschop van Praag, zich op 21 Mei in een brief ge richt tot pater Plojhar, de Tsjechoslo- waakse minister van Volksgezondheid, die zich ondanks het verbod van het Episcopaat candidaat gesteld heeft voor het Tsjechoslowaakse parlement. In deze brief stelde Mgr. Beran pater Plojhar er van in kennis, dat hij, indien hij zijn candidatuur voor de verkiezin gen van 30 Mei niet zou terugtrekken, als katholiek priester ipso facto gesus pendeerd is van iedere uitoefening zij ner priesterlijke functie en dat hij dus in het aartsbisdom Praag noch de H. Mis mag lezen, noch enige andere priesterlijke functie mag uitoefenen. Mgr. Beran zei verder: „Omdat er geruchten worden verspreid, als zou ik aan u hebben toegestaan, u zelf candi daat te stellen voor de verkiezingen van 30 Mei, verklaar ik, dat ik nooit aan u die toestemming heb gegeven en deze ook aan niemand heb kunnen ge ven omdat op de bisschoppenconferen tie 'gehouden te Olomuc, met eenstem migheid is besloten om onder geen en kele voorwaarde of geen enkele reden aan iemand die toestemming te ver lenen." In het communistische blad „Rude Pravo" heeft minister Plojhar op de brief van Mgr. Beran geantwoord, dat de bepaling van het Kerkelijk Wetboek, welke betrekking heeft op de candida tuur voor geestelijken voor het parle ment, in Tsjechoslowakije nooit is toe gepast en dat, indien zulks op dit ogen blik zou gebeuren, dit een schending zou betekenen van de Grondwet, vol gens welke de priesters worden be schouwd als vrije burgers. De mptieven, waardoor de bisschop pen zich bij hun beslissing hebben laten leiden, worden verklaard in het schrij ven, dat Mgr. Beran op 25 Mei heeft gezonden aan de minister van Justitie, dr. A. Cepiéka, waarin wordt gezegd: Na een diepgaand onderzoek van het probleem der candidatuur van de pries ters en in het bijzonder van minister Plojhar, verklaren de Bisschoppen, dat zij hun aangenomen houding niet kun nen wijzigen, omdat deze overeenkom stig canon 139 par. 2 van het Kerkelijk Wetboek fundamenteel is uit 't oogpunt van het Kerkelijk recht en zowel de benoeming van priesters tot ministers als tot commissarissen betreft. Wat de candidatuur voor het parle ment betreft, kunnen de bisschoppen op grond van par. 4 van dezelfde canon hun toestemming niet geven, omdat de priesters als afgevaardigden in het ge vaar verkeren, hun stem te moeten ge ven aan wetten, die niet slechts strijdig zijn met het Kerkdijk recht, maar ook met het natuurrecht en de goddelijke wet. Voor wat de verkiezingen betreft, zijn aan het katholieke volksdeel zeer goed de plichten, die hun door hun geweten worden opgelegd, bekend, alsook de godsdienstige en zedelijke beginselen, waaraan de verschillende plichten te genover staat en volk gebonden zijn. De Bisschoppen verklaren dat deze funda mentele houding, die zij altijd en onder alle omstandigheden moeten verdedigen, niet beschouwd worden als een nega tieve houding tegenover de regering, maar als voortkomende uit een eerlijk verlangen het welzijn van het volk vol gens een juist geweten te dienen. Daarom hopen de katholieke Bisschop pen, dat een vruchtbare samenwerking zal kunnen voortduren. Want deze is in deze tijd absoluut noodzakelijk voor het zedelijk en economisch herstel, voor de versterking van onze dierbare republiek en voor het aanzien van onze staat op internationaal gebied. Evenals tot op heden zullen de Bis schoppen niet ophouden te werken en te bidden, opdat ons vaderland tot een steeds groter welzijn en grotere voor spoed gerake". door JAMES CHARLES LYNCH 3) „Nou," zei Sam, „ik zal je niet dood praten. Ik neem mijn gemak er van en ga plannen maken." Hij strekte zijn benen uit, vouwde zijn handen over zijn buik, liet zijn hoofd achterover vallen en viel in slaap. Het was een heerlijke dag, juist zo'n dag waarmee Pilgrim Hill's bewoners hun bezoekers doorgaans verwelkom den. De wuivende bomen prijkten met weelderige kronen van nieuw geblader te. Een mijl uit de kust schemerde Ka- woe Eiland, een in goud gevatte sma ragd temidden van een onmetelijke, blauwe zee. Het was een dag, waarop George Washington's snuifdozen op hun voor deligst in de etalages uitkwamen. Een dag, waarop de huizen, waarin George Washington had geslapen, aan verwel kende en aan nauwelijks ontkiemde ge slachten verzekerden, dat dit land zich zelf immer gelijk bleef. Zou, na ander halve eeuw in het graf geslapen te heb ben, een Roodrok uit de dood zijn op gestaan en in een maanloze nacht door dit land zijn gegaloppeerd, hij zou niets nieuws hebben ontdekt. Niets was er gebeurd in Pilgrim Hill. Er zou ook nooit iets gebeuren. Tenminste Voor het station stonden de deftige karossen, de luxe auto's en de rammel- fordjes netjes in een rij te wachten; zelfs de oude brikjes waren opgepoetst, zoals hier de traditie van gebalsemde erfstukken voorschreef. De ene buur man knikte en sprak tegen de andere buurman; de stemmen klonken ge dempt, alsof hun eigenaars zich ver pletterd voelden onder het voorrecht, hier aanwezig te mogen zijn Precies in het midden van het perron stond Jonathan Huntson Smythe bloots hoofds in de zon, terwijl het zachte briesje met zijn paar resterende haren speelde. Hij droeg een plechtig, blauw pak hetzelfde blauw, dat zijn vader had gedragen op het achterdek van Smythe's walvisvaarders. Voorts was er een zware gouden ketting over Jona than's uitvoerige buik gedrapeerd. Iedere paar minuten liet Jonathan zijn zwarte dophoed en zijn wandelstok van de ene hand naar de andere verhuizen, om vlak daarna een reusachtig gouden horloge uit zijn vestzak te trekken Vervolgens keek hij de spoorbaan af, dan op het horloge en drukte daarna op een knop in de kast. Dan klonk er een bel, die het uur aan gaf. Het was een oud horloge, een kos telijk stuk, dat geslachten lang van va der op zoon was overgegaan. Dat het mechanisme in zijn binnenste een bel verborg, was een symbool voor Jonathan Smythe. Hij was de belhamel van de stad, de hoeksteen, de eerste burger en het laatste woord. Steve Terheun, Pilgrim Hill's manusje- van-alles, de man die radio's, wasma chines en aanverwante artikelen repa reerde en verkocht, ruiten en deuren inzette, goten en kranen soiueerde, ver rijkte het perron met zijn tegenwoordig heid. Hij hield zich schuil achter een hoek, waar hij over een bagage-lorrie kon gluren. Telkens wanneer Jonathan Smythe zijn vollemaansgezicht die kant opdraaide, dook Steve weg. Hij was een schrale, lenige jonge kerel met een zwarte, weerbarstige kuif, een ontwa penende glimlach en zo vriendelijk als een hongerig hondje. Janet Adams, haar arm in die van haar lange vierkante man, wandelde naar buiten en bleef op een paar pas af stand van mijnheer Smythe staan.. „Goedenmorgen, mijnheer Smythe," zei Janet suikerzoet. Ze was een aardige, bruinogige verschijning, jonger en knap per dan haar zuster Katherine. Jonathan Smythe plaatste zijn dop hoed voor zijn buik en neeg het hoofd. „Goedenmorgen," sprak hij. En hoopvol voegde hij er aan toe: „Gaat u ons ver laten?" „Nee," zei Tom Adams. „We verwach ten mevrouw Adams' grootvader." „O, juist," zei mijnheer Smythe. „Nu, het zal hem hier zeker bevallen. Voor een ontwikkeld heer bestaat er geen betere plaats dan onze kleine stad. Pil grim Hill is waarlijk het brandpunt der Amerikaanse cultuur." „Inderdaad," zei Tom. „Ik ben er van overtuigd, dat de oude heer vol lof over onze stad zal zijn." Janet's benen begonnen te bibberen en haar knieën klapperden tegen elkaar. Ze schoof voorzichtig van mijnheer Smythe weg, Tom Adams met zich mee trekkend. Het speet haar nu, dat ze haar zelfbeheersing had verloren* en ze zei iets over heimwee. Het was jammer, maar het was te laat. „Thomas," zei ze. Thuis noemde ze hem Tom, maar hier in het publiek, waar de fijngevoelige mensen uit Pilgrim Hili misschien juist er over nadachten, welke diensten een jong advocaat hun zou kunnen bewijzen, gebruikte ze het plech tiger „Thomas." „Thomas, ik hoop wer kelijk dat je het met grootvader zult kunnen vinden. Hij is heus een schat, wanneer je hem eenmaal kent." „Natuurlijk," glimlachte Tom. „Hoe zou het ook anders kunnen? Pilgrim Hill zal hem goed doen. Dit is net, wat hij nodig heeft. Rust, een gemakkelijke stoel en een goed boek. Wat wil je nog meer?" Er klonk een langgerekte kreet het gefluit van de trein. Josua's trompetten voor de trillende muren van Jericho. Zwermen vlindertjes begonnen te klap wieken in Janet's maag. Tevergeefs trachtte ze zich te herinneren, of Sam ooit vrijwillig een boek had gelezen. Ze kon zich hem alleen herinneren, hur kend op zijn hielen en uren aan een stuk wauwelend met een oude Indiaan, Gebroken Hoofd genaamd. In zijn jonge dagen, toen hij patrouilleerde bij de ca- vallerie, had Sam Gebroken Hoofd zijn naam bezorgd door middel van een ge weerloop. Een zilverig vliegtuig gonsde boven hun hoofden en Janet keek naar de lucht. „Bommenwerper," zei Tom. „Van het vliegveld hier." „Wat zou er gebeuren, vroeg Janet, als hij een atoombom liet vallen?" „Wc zouden van de kaart worden ge veegd," sprak Thomas plechtig. „Het zou het einde betekenen. Hoe kom je daar zo aan te denken?" „Ik vergeleek alleen maar een paar dingen," zei Janet. „Daar komt de trein." De locomotief kwam met een schor gefluit aangestoven; het stof langs en tussen de rails waaide op en de wagens schoven langs het perron. Uit de wacht- kamefs doken de kruiers op, die hun krukjes onderaan de treden van de cou- pé's zetten en in de trein verdwenen om koffers en valiezen te halen. Mensen begonnen uit te stappen. Vrouwen lieten welopgevoede kreetjes horen en deel den beschaafde kussen uit. Potige man nen drukten eikaars handen. „Blij je te zien, kerel". „Merci, John. Blij dat ik er ben. Heb je een stuiver voor me? Voor de kruier. Ik heb geen kleingeld meer". Jonathan Smythe's fooien bestonden steeds uit stuivers. Het is de Slicdrechtse politie gelukt de hand te leggen op een vijftal perso nen. dat gedurende de laatste maanden niet minder dan 3000 maaltijdbonnen, vertegenwoordigende een waarde van 107.000 rantsoenbonnen, heeft Ontvreemd en deze langs tal van kanalen heeft verzilverd of in rantsoenbonnen omge wisseld. In April vervoegden zich twee perso nen aan het loket van het distributie kantoor te Sliedrecht en boden een aantal maaltijdbonnen voor militairen met overlegging van verlofpassen ter „verzilvering" in grants oenbonnen aan. De distributie-ambtenaar ver trouwde de zaak niet en verwittigde de politie. Het gelukte deze beide personen op te sporen. In samenwerking met de Rotterdamse en Bredase recherche werd een complot van vrij grote omvang ont dekt. Men arresteerde een militair, werkzaam op het militaire bureau van de kwartiermeester-generaal te Rotter dam, die bekende 3000 maaltijdbonnen te hebben ontvreemd. De bonnen waren doorgegeven aan enige personen en dezen op hun beurt hadden weer ande ren ingeschakeld. Per auto trok men het gehele land door en bood aan on geveer 20 distributiekantoren deze cou pons ter „verzilvering" in rantsoenbon nen aan. In Sliedrecht liep men einde lijk tegen de lamp. Het complot werkte met valse verlofpassen en valse stem pels. Het mocht de Sliedrechtse politie gelukken 1860 maaltijdbonnen in beslag te nemen. In Rotterdam zijn in het Huis van Bewaring nu opgesloten vijf perso nen: drie afkomstig uit Rotterdam een uit Leiden en een uit Breda, die in middels voor de Officier van Justitie te Rotterdam zijn voorgeleid. Verder wer den negen processen-verbaal terzake diefstal, valsheid in geschrifte en op zettelijke heling opgemaakt. In verband met de komende verkie zingen wijzen wij de leden der K.V.P. op de bepalingen in de Kieswet, die het mogelijk maken te stemmen in een an dere gemeente dan die op welker kie zerslijst men voorkomt. Daar het van het grootste belang is, dat zoveel mogelijk iedereen zijn stem uitbrengt, terwijl het van de andere kant waarschijnlijk is, dat een vrij groot aantal kiezers, wegens vacanties of an derszins, op de dag der verkiezingen niet in hun eigen gemeente aanwezig zijn, moet van deze mogelijkheid door de betrokkenen, indien enigszins moge lijk, gebruik worden gemaakt. Hiertoe heeft men het volgende te doen: Uiter lijk veertien dagen vóór de dag dei stemming begeeft men zich persoonlijk naar de secretarie zijner gemeente. Daar deelt men mede in welke ge meente men aan de stemming wil deel nemen, waarbij men opgeeft zijn naam, voornamen, jaar van geboorte, de ge meente waar men op de kiezerslijst staat en een adres in de gemeente, waar men aan de stemming wil deel nemen. Aan het genoemde adres ont vangt men dan een oproep om aan de stemming deel te nemen. Heeft men eenmaal deze opgave gedaan, dan is men ook verplicht in die gemeente te gaan stemmen. Men kan dus niet meer in zijn eigen gemeente terecht. In ieder geval is het, indien men twijfelt, aan te bevelen zich zelf ervan te overtuigen, of men in zijn eigen ge meente op de kiezerslijst voorkomt Deze ligt op de secretarie hiertoe voor iedereen ter inzage. Een uittreksel van de kiezerslijst is, tegen betaling van de kosten, stemdistrictsgewijze, bij de se cretarie verkrijgbaar. Bij besluit van de Provinciale Raad van de Sociëteit voor Missiën van Ca- dier en Keer werd pater B. Gootsen benoemd tot Algemeen Visitator van hei aan deze Sociëteit aan de Goudkust toe» vertrouwde Missiegebied. In deze func tie zal hij de Provinciaal vertegenwoor digen bij de 120 Nederlandse priesters die in deze missie werkzaam zijn. Pa ter Gootsen, thans rector aan het Groot- Seminarie te Aalbeek, zal in Septembei vertrekken naar de Goudkust, waar hl reeds tien jaar werkzaam is geweest. Voor het Arnhemse gerechtshof stond terecht L. uit Zwolle, huisvrouw van C. A. In Februari en April 1947 heeft zij getracht haar man van het leven te be roven door iedere dag kleine hoeveel heden Rodent (rattenvergif) in de thee en de koffie van haar man op te los sen. Haar eerste pogingen staakte zij, omdat de echtgenoot achterdocht kreeg, maar na mislukte pogingen tot echt scheiding zette zij, hiertoe aangezet door haar zuster, de vergiftigingspogingen voort. De man kwam achter de misda dige bedoelingen van zijn vrouw en deed aangifte bij de politie. De procureur-generaal vroeg bevesti ging van het vonnis, zijnde tien jaren gevangenisstraf, en steunde daarbij op een recent arrest van de Hoge Raad in zake een soortgelijk geval van vergifti ging. Hierbij werd doodslag bewezen verklaard, afgezien van de hoeveelheid toegediend vergif. De voorzitter van het Centraal Stem bureau heeft in plaats van de heer H. J. Averink te Haarlem, die zijn benoe ming niet aannam, de heer M. D. Pro per te Haarlem, benoemd verklaard tot lid van de Eerste Kamer.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 3