Militaire luchtvaart 35 jaar Verlaging Europees herstelprogram 12 candidatenlijsten ingediend Graaf Bernadotte voert nog steeds besprekingen GEZIN iets meer dan een LEUZE VERGASSING VAN ONDERGRONDSE STEENKOOLLAGEN „Niet bereid een aantal nevelige plannen te financieren, alleen maar om geld uit te geven INHULDIGING KONINGIN WILHELMINA Tol hoofd en hart Tentoonstelling op Ypenburg van 19 Juni tot 4 Juli Belangrijk experiment in Belgische mijnen dat volle aandacht verdient blijde gebeurtenis in brits prinselijk gezin Gas en electriciteit voor lagere prijzen TOEGESTANE BEDRAG TOEREIKEND GEACHT Het weer 10 partijen in alle kieskringen 1898-1948 Clausule: Niet toelating weerbare mannen vertraagt de overeenkomst Christelijk legioen te Rome opgericht mMmi ZATERDAG 5 JUNI 1948 72ste JAARGANG No. 24169 AMERIKAANS HVIS VAN AFGEVAARDIGDEN BESLIST 1 Iemand een verdiende waardering onthouden is voor zijn karakter even gevaarlijk als hem te veel lof toezwaaien. j Zweeds crediet aan Rusland Zeer <erk verminderd Cura^aose Staten niet bevredigd Over grondwetswijziging Coördinatie tussen Scandinavische landen Vijftig jaar later Prinses Juliana TWEEDE KAMERVERKIEZINGEN GEEN VERLIEZEN w SS -iS^SS^S? jl i& irS?^' J«' v'>s:" vw^V ^v'-^v .J® M&^jSWlK. GIFTEN LEHINGEI WLAHCL NOORWEGEN IERLAND GROOT-B Rim ROPA DE CIJFERS ZIJN DE TOEWIJZINGEN »N MlLUOEN DOLLAR TOEWIJZINGEN AAN WEST-EUROPA IN HET KADER VAN DE MARSHALL- HULP -eerste kwartaal - BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertentie» 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, f 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Wnd. hoofdredacteur: W. Severirv Directeur: 3. 3. W. Boerriater. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mtHimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubb>el tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave. va« redenen te weigeren. (Van onze Haagse redactie). Toen in 1913 met de militaire lucht vaart in ons land een begin werd ge blaakt werd de eerste militaire vlieger Wel niet voor gek verklaard, maar toch schudde men alom het hoofd over de- se waaghals, die het aandurfde in een houten kist omgeven door kabels en touwen de lucht in te gaan. In die tijd öioesten de eerste vier vliegerofficie ren op eigen kosten en met eigen ver antwoordelijkheid hun brevet halen Want de regering wilde toen de verant woordelijkheid voor deze stunts niet aanvaarden. De eerste wereldoorlog Wierp reeds zijn schaduw vooruit en bij de aankoop van machines redeneer de men ongeveer aldus: 't Is wel over dreven, maar laten we maar niet ach terblijven. *n die tijd kon het nog gebeuren, dat een Pjloot zijn koffertje mee nam in zijn vj^gtuig, omdat hij niet steeds wist waar pj neer zou komen. Thans vliegen de uchtpaleizen met de regelmaat van een ^hrwerk over landen en oceanen en de Jftlating van oude rotten in de vliegerij, van mening zijn, dat „alle sport er af is" en dat ,.er niets meer aan is" Wel begrijpelijk. Welk een enorme vlucht de luchtvaart p speciaal de Nederlandse luchtmacht deze afgelopen 35 jaar heeft gemaakt ;f duidelijk te zien op de tentoonstelling die 19 Juni tot 4 Juli op Ypenburg gehou- weh zal worden. Niet alleen krijgt men een oiledig overzicht van de opleiding te Nij- (militaire training), Twente (jacht- JJ^gschool) en Deelen (technische oplei- ^JnS), maar ook zijn er stands van de Me- ■j^dienst, die weerkaarten vervaardigt, de .Tansva, die de verbinding van het ene vllegveld met het andere onderhoudt en *^schillende andere diensten. Verder is er groot aantal stands van grote motoren y* doorsnee en zijn de nieuwste toestellen verschillend fabrikaat te zien. m' a^es wa* °P de militaire lucht- drt betrekking heeft zal op deze ten- Buckingham Palace heeft bekend ge- dat prinses Elizabeth na eind geen representatieve plichten meer Vervullen de traditionele wijze kGn bekendmaking, dat er een koninkly- >!0(, baby op komst is. In hofkringen bah1 men te kennen gegeven dat de Itf 'n <->ct°ber verwacht wordt, •ha- ^gelopen 20 jaar is steeds vier «an nclon tevoren bekendheid gegeven ^Ig. de geboorte van een koninklijke toonstelling, die voor een deel op het prach tige grastapijt van Ypenburg zal worden ingericht en die de grootste is sinds de ELTA aanwezig zijn. Ook geven veel buitenland se firma's acte de présence. Prins Bernhard zal deze tentoonstelling, waarvan de baten ten goede komen aan de stichting het Van Weerden-Poelman-fonds, een steunfonds voor personen uit de leger- luchtmacht en aan nagelaten betrekkingen, openen. Aan deze tentoonstelling zijn ver bonden de vliegf eesten die op 3 en 4 Juli zul len worden gehouden. O.a. zal de particulie re vlieger van de prins, piloot Sonderman een stuntdemonstratie geven. Er is een schijngevecht tussen een Tiger Moth en een Spitfire, verder zijn er dekiandingen met een Firefly en ook zullen de Sea-Fury, een nieuw type en de Gloster-Meteor, een zeer snel vliegtuig, worden voorgevlogen. Op de vooravond van 1 Juli de eigen lijke herdenkingsdag zal in Den Haag een samenkomst zijn waar de omgekomen vliegers worden herdacht. De hoofdleger aalmoezenier, mgr. Van Straelen en de hoofdlegerpredikant ds. De muis, zullen dan het woord voeren. Dezelfde dag zal op Soesterberg het gerestaureerde vliegers monument, dat de Duitsers hebben vernield, door Prins Bernhard onthuld worden. Te gelijk zijn er op Soesterberg vliegfeesten. (Van onze Belgische correspondent) Men heeft in de geschiedenis al vaak belangrijke uitvindingen ge daan zien worden op ogenblikken, waarop zij nodig waren. Dat schijnt ook enigermate het geval met de ver gassing van ondergrondse steenkool lagen, waarmee men in België expe rimenteert en waarover wij reeds eerder schreven. Het belang van die experimenten temeer daar ze thans blijken succes op te leveren heeft weerklank gevonden buiten België. Een afvaardiging van de Franse steenkolen-mijnen heeft onlangs con tact genomen met de coöperatieve organisatie, die zich met deze kwestie bezighoudt en heeft daarbij de wens nitgedrnkt om aan het wetenschappe lijk werk te mogen deelnemen. Men weet dat in Rusland reeds sinds lang proeven werden genomen, die ten doel hadden energie te winnen door rechtstreeks vergassing van de kolen- lagen. De resultaten daarvan werden steeds geheim gehouden, zodat de in België ondernomen experimenten de zaak van de grond af aan moesten be ginnen. De eerste proeven, die in Fe bruari en Maart bij Luik werden ge nomen, en die thans tevens de eerste proeven van die aard in heel West- Europa waren, hebben grote perspec tieven geopend. Dit heeft er dan ook de Franse mijnen toe aangezet m het kader van de economische samen werking in het Westen aan dit werk deel te nemen. Die deelneming is thans officiéél geregeld. Voor enkele dagen werd er te Brussel een accoord onder tekend, waarbij de Franse mijnen fi nancieel en technisch op voet van ge lijkheid aan de toekomstige werken sa men met de Belgen zullen deelnemen. De Fransen hebben hebben als eerste daad een bijdrage gestort van 50 mil- lioen Belgische frank. Franse ingenieurs zullen eveneens naast de Belgische aan de experimenten hun krachten wijden. Men kan zich afvragen of ook Ne derland er geen belang by zou heb ben zich voor deze pogingen tot ra- tionalisatie van de mijnbouw actief te interesseren. De vooruitzichten die men heeft, en die ook de Nederlandse deskundigen niet onbekend zullen zijn, geven de mogelijkheid de gas productie te verhogen, doordat men in staat is alle aderen te gebruiken, ook die, welke anders niet rationeel te exploiteren zouden zijn. De kosten zijn bovendien veel lager, zoals ook het aantal benodigd personeel, dat tot ongeveer een achtste herleid kan worden. Ernstige en betrouwbaar lij kende berekeningen hebben uitge maakt, dat door dit alles de huidige prijs van het gas dit geldt dan speciaal voor België - tot een vijfde te herleiden zou zijn, en die van de electriciteit, berekend in kilowatt uren, tot een vierde. Deze feiten en cijfers lijken belang wekkend genoeg om ook voor Neder land een ernstig onderzoek de moeite waard te achten. Een poging om Groot-Brittannië uit te sluiten van het herstelprogram leed schipbreuk. De democraat Celier dien- de een amendement in om te voorko men, dat E. R. P.-gelden ten goede ko men aan Groot-Brittannië, dat de Ara bieren helpt tegen de Joden. In kringen in Whitehall is ver klaard, dat de verlaging van de Marshall-hulp Groot-Brittanië zal dwingen de import van voedsel en grondstoffen tot beneden het ge vaarlijke peil te brengen. Het bericht van de besnoeiing heeft grote teleurstelling gewekt; autoritei ten van de regering hebben nog een stille hoop, dat na de aanneming door het Huis de besnoeiing door de Senaat zal worden ongedaan gemaakt. Het Zweedse crediet van een milliard kroon aan de Sovjet-TJnie zal vermin derd worden tot minder dan 300 mil- lioen kroon. Dit besluit werd door het Zweedse parlement genomen. Politieke waarnemers voorspelden, dat als ge volg van deze maatregel het Zweeds- Russische handels- en credietpact zijn betekenis zal verliezen. By de over eenkomst, welke 10 Dec. 1946 van kracht werd, werd Rusland het groot ste crediet verleend, dat ooit door Zwe den is goedgekeurd. Nu het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden een verlaging van de aan gevraagde credieten voor de uitvoering van het plan-Marshall heeft aanvaard, geven wij hierbij een overzicht van de toewijzingen welke voor het eerste kwartaal waren vastgesteld. Opmerkelijk is, dat IJsland en Ierland alleen leningen kregen toegewezen, terwijl Oostenrijk in totaal een gift van 70 millioen dollar zou ontvangen. De royale opzet van het Marshall-plan blijkt tevens uit de vergelijking tussen de bedragen welke als giften en de bedragen welke als leningen waren voorgesteld. Voor het eerste kwartaal was het totaal van de giften puim het drievoud van het totaal van de leningen. De Curagaose Staten hebben de min. van Overzeese Gebiedsdelen op 14 Mei een brief doen toekomen, waarin zij de wetsontwerpen tot grondwetswijzi ging in hun betrekking tot Curasao aan een onderzoek onderwerpen. De Tweede Kamer beschikt thans over een eopie van deze brief, waaruit blijkt, dat de Staten van Curagao ernstig verzet aantekenen tegen het feit, dat zij niet in de gelegenheid worden ge steld, tevoren hun advies uit te bren gen omtrent wettelijke regelingen, waarbij Curagao in belangrijke mate is betrokken, zoals reeds geschiedde bij het sluiten van het vijf-mogend- hedenverdrag te Brussel en de douane- en handelsovereenkomst te Genève. De Staten van Curagao juichen het toe, dat de regering met het ontwerp de mo gelijkheid wil scheppen om tot een nieu we rechtsorde te geraken, maar wil men op voet van gelijkheid een nieuwe rechtsorde opbouwen, dan is het de al lereerste taak, een procedure op voet van gelijkheid voor het tot stand komen van die nieuwe rechtsorde te creëren. Deze procedure een conditio sine qua non om op basis van gelijkgerech tigdheid verder te kunnen gaan wordt in het onderhavige ontwerp gemist. Een bepaling, dat van het moment van inwerkingtreden af van de nieuwe rechtsorde de huidige grondwet zal heten grondwet voor Nederland en zal gelden uitsluitend en alleen voor Nederland on der wijziging c.q. vervallenverklaring van die artikelen, welke daarin thans op de overzeese gebiedsdelen betrekking hebben, moge bijvoorbeeld zeker wor den vastgelegd. Daar de Nederlandse Antillen in de nieuwe rechtsorde slechts te maken zui len krygen met ryksministers, menen de Staten van Curagao zich ten aanzien van de invoering van het instituut van staatssecretarissen van advies te moe ten onthouden. Verwachting tot Zaterdagavond: Zwaar bewolkt met korte opklarin gen en overwegend droog. Iets ho gere temperatuur. Meest matige Zuid- Westelijke wind. Zondag: Zon 4.2220.55 Maan 3.26—20.10 Maandag: Zon 4.2120.56 Maan 3.53—21.32 De Noorse minister van Buitenlandse Zaken, Lange, heeft te Malmo verklaard, dat naar zijn mening de militaire sa menwerking tussen Denemarken, Zwe den en Noorwegen tot stand zou komen „in de een of andere vorm, uit eigen beweging". Hij zei: „Ik denk niet in de eerste plaats aan een directe militaire en politieke overeenkomst, maar aan een practische coördinatie". komt de zaak opnieuw voor het Huis van Afgevaardigden. Het Huis van Afgevaardigden heeft door deze aanneming blijk gegeven re kening te houden met de argumenten van Taber, „voorz. van de commissie van toewijzingen. Deze opende het debat met de opmerking, dat de oorspronke lijke schattingen het resultaat waren van de meest „groteske voorstellingen". Met andere woorden, aldus zei Taber, „de architecten van dit programma voor wereldhulp hebben geen bepaald programma. Er is geen plan-Marshall. Zo wordt het louter in de omgang ge noemd en wij zien, dat degenen die het 't luidruchtigst steunen, er het minste van weten." Taber achtte het noodzakeiyk, dat er geholpen wordt bij het her stel van door de oorlog geteisterde landen. „Wy zijn echter niet be reid", aldus zei hy, „een aantal nevelige plannen te financieren, alleen om maar het geld uit te ge ven. Wij zijn van mening, dat het voorgestelde bedrag, indien dit op de juiste wyze wordt beheerd, ruimschoots voldoende zal zijn voor alle noodzakelijke uitgaven." Hij becritiseerde de toewijzing van granen, landbouwmateriaal, katoen en petroleum omdat deze producten in de V.S. zelf beperkt aanwezig zijn. De toe kenning van credieten aan België, Ier land, Denemarken en IJsland achtte hy onjuist, daar deze landen credieten kunnen krygen. De woorden van Hoff man: „Hoe minder geld, hoe minder hulp" achtte Taber ongerechtvaardigd. Hoffman zal misschien de levering van limonade, tydschriften en prentenboeken aan Europa moeten schrappen, maar ik geloof, dat zij het zonder die dingen ook wel zullen klaarspelen." Het Huis gaf eveneens blijk geen re kening te houden met het protest van Marshall, die op een persconferentie vóór de zitting van het Huis, had ver klaard, dat een verlaging een hoogst ernstige ipvloed zou hebben op de po litieke toestand in Europa. Een amendement van de republikein Dirkscn om het verlaagde bedrag voor 12 maanden in plaats van voor 15 maan den beschikbaar te stellen werd met 148 tegen 113 stemmen verworpen. De stemming over het voorstel zelf werd niet geteld. Het wetsontwerp werd aan genomen, toen er geen koor van „ayes" opging. Een amendement beperkte de ver scheping van tractoren en andere land- bouwmachineriën in het kader van het herstelprogram tot een bedrag van 50 millioen dollar. Overal verschijnen de affiches van. de K. V. P., groot formaat en klein formaat. Tekst en tekening uniform. De variatie zal wel moeten komen vlak vóór de verkiezingen. We hopen het ten minste. De leuze luidt: De K. V. P. Gezinspartij! Kleur: blauw wit. Dus niet blauw-blauw. Dit zou ook allerminst kunnen lijden. Er valt ter bescherming van het gezin nog wel een en ander op te knappen. We wisten dit reeds lang, maar het onlangs gehou den congres van de Bond voor het Gezin heeft onze reeds gevestigde over tuiging nog grondig versterkt. We hadden een ruimere belangstel ling voor genoemd congres verwacht. Misschien was de Zaterdag geen geluk kige dag. De niet eens zo bijzonder grote zaal van de Nieuwe Schouwburg in Utrecht was maar half bezet. Van of ficiële zijde was de interesse erg matig. Diverse ministers en Kamerleden had den zich wel laten inschrijven, maar waren op een enkele uitzondering na verhinderd. In zijn slotwoord merkte de voorzitter op, dat men het nog nooit zo ver had kunnen brengen een Neder lands minister op een congres van de Bond te mogen begroeten. De aanwezige Belgische Excellentie, die de vergade ring toesprak, wist klaarblijkelijk deze woorden op de juiste waarde te schat- Er voerden vier mannen het woord. Naast hen zou Één vrouw een toe spraak van een half uur gehouden hebben. Zij was verhinderd en men had geen plaatsvervangster kunnen vinden. Wij weten niet of het bestuur ijverig genoeg gezocht heeft ofwel dat de in aanmerking komende vrouwen, die zich in het openbare leven bewegen, zelf verstek hadden laten gaan. Bemoedigend was het in ieder geval niet. Op de ver gaderingen werden geen resoluties aan genomen. Verlangens waren er overi gens genoeg. We denken b.v. aan het protest tegen de nog steeds gedulde propaganda van de „Bond voor sexuële hervorrmng". Geen onaardige vlag op een vieze mod derschuit. Misschien kan het ook de Nederlandse wetgever interesseren, dat door de echtscheidingen elk jaar 10.000 kinde ren ,.de woestijn worden ingejaagd", zoals de respectieve inleider het formu leerde. „Justitie" zal in de komende pe riode niet behoeven te klagen over ge brek aan stof in verband met het dringende gezinsherstel. Ook voor „Wederopbouw" valt er nog menig karweitje af te werken. Het was een genot dr. De Boer te horen getuigen van éten onrustbarende gelatenheid, die trouwlustigen en jong-getrouwden aan de dag leggen ten aanzien van het huis- vestingsvraagstuk. Inderdaad, in dit op zicht moet desnoods gevochten worden met de regering. Men krijgt soms de indruk, dat onze jongeren te mak zijn. Vooral de vele ambtelijke instanties, die bij de wederopbouw betrokken zijn. moeten zo nu en dan eens opgejaagd worden. Dat is heilzaam voor een vlotte behandeling van zaken. De onderwijs-autoriteiten behoort aan het verstand gebracht te worden, dat zy te veel over de hoofden van de ouders heen kijken. Zij vrezen be moeiing en critiek. maar de ouders hebben nu eenmaal het recht op be moeiing en critiek, als het over aange legenheden van de opvoeding gaat. Zy zijn en blijven de eerst aansprakelijken, maar daarom ook de eerst rechtheb benden. En dande hulp in de huishou ding! Een probleem, dat de moeders tot wanhoop drijft. K. V. P„ Gezinspartij, toon a.u.b. dat ge meer kunt dan affiches aanplak ken 6 SEPTEMBER 1948, precies vijftig jaar na de dag, waarop Koningin Wil- helmina in de Nieuwe Kerk te Amster dam werd beëdigd en ingehuldigd, zal Prinses Juliana haar moeder opvolgen als Koningin der Nederlanden. Hoe was het vijftig jaar geleden, toen 's lands hoofdstad wellicht hetzelfde zinrijke ceremonieel aanschouwde als haar thans wacht? Wij roepen het beeld in de her innering terug: Te kwart over tien van de 6e Sep tember 1898 verzamelden zich in de Nieuwe Kerk de leden van de Staten- Generaal met de griffiers en commie zen-griffiers der beide Kamers. Mr. van Naamen van Eemnes deed voorlezing geven van het Koninklijk Besluit van 5 Augustus 1898, waarbij H. M. de Ko ningin-Regentes de Stat en-Generaal had bijeengeroepen ter plechtige beëdiging van de nieuwe vorstin. Ministers, leden van de Raad van State, het corps di plomatique, vorstelijke genodigden en een deputatie van Indische vorsten be groetten de Koningin-Moeder bij haar intrede in het gebouw. Te elf uur pre cies klonk daarop het eerste kanon schot, dat de komst van Koningin Wil- helmina aankondigde. Van het paleis op de Dam begaf zich de jonge Koningin naar de Nieuwe Kerk. Alle klokken van Amsterdam luidden. Dragend de tekenen harer waardigheid, hermelijnen mantel en diadeem, schreed Koningin Wilhelmina het kerkgebouw binnen, waar zij voor het koperen koorhek plaats nam op de troonzetel, die ook bij de inhuldiging van Koning Willem II en Koning Wil lem 111 was gebruikt. Haar moeder nam plaats naast haar. Voor haar lagen op rood fluwelen kussens de kroon, de scepter, de rijksappel en grondwet. Ter rechterzijde stond de vice-admiraal P. ten Bosch met de standaard van het koninkrijk. De luitenant-generaal van het Nederlands-Indisch leger K. van der Heyden stelde zich op ter linker zijde. „Ik acht het een groot voorrecht," zo sprak toen de Koningin, „dat het mijn levenstaak en plicht is om al mijn krachten te wijden aan het welzijn en de bloei van mijn dierbaar vadetland. Laat ons samen arbeiden voor het geluk en de voorspoed van het Nederlandse volk." Koningin Wilhelmina legde daarna de eed af. Wij mogen verwachten, dat in dezelfde omgeving, omringd door een gelijk eerbetoon, Prinses Juliana de woorden harer moeder zal herhalen. Amsterdam bereidt zich op de dag van de inhuldi ging Hoor. Volgens de „Winschoter Courant" is het personeel van het Christ. Hist. Dag blad „De Nederlander" per 1 Juli ont slag aangezegd en zal het blad na de verkiezingen niet meer als dagblad ver schijnen. De Joodse verdedigers van de oude stad van Jeruzalem gaan hun gevangenschap tegemoet na de overgave van de stad op 28 Mei. De meeste leden van de Haganah dragen hier wollen mutsen. In totaal hebben Vrijdag twaalf nartyen luin candidatenlysten inge diend voor de verkiezingen voor de Tweede Kamer op Woensdag 7 Juli. Tien partyen leverden in alle acht tien kieskringen van Nederland een Candida tenlyst in. Het zyn de K.V.P., P.v.d.A., de A.-R-, V.V.D., St. Ger. Partij, C.P.N., C.-H., Mid- denstandsparty, Onafhankelijk Na tionale groep en de lijst Weiter. In de kieskringen Arnhem, Nijme gen, Rotterdam, Den Haag, Leiden, Dordrecht, Amsterdam, Haarlem, Utrecht, Leeuwarden, Groningen en Maastricht heeft voorts de „oude S.D.A.P./vooruitstrevende partij voor wereldregering" een candidatenlijst ingediend, terwijl in de kieskringen Rotterdam en Amsterdam nog een twaalfde partij een lijst met candida- ten heeft ingeleverd. n.L de revolu- tionnair communistische partij. Bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer in 1946 waren er 10 partijen of groepen, die een candidatenlijst hadden ingediend. Van deze 10 partijen hebben de Protestantsche Unie, de Bellamy partij en de groep Rodrigues Lopez bij de candidaatstelling voor 1948 niet op nieuw lijsten ingeleverd, terwijl de lijst Weiter, de Onafhankelijke Nationale Groep, de Middenstandspartij, de oude S.D.A.P./vooruitstrevende partij voor wereldregering en de revolutionnair communistische partij als nieuwe par tijen of groeperingen, die aan de ver kiezingen wensen deel te nemen, kun nen worden beschouwd. De regering maakt bekend, dat in <to afgelopen week in Indonesië geen verliezen zyn gerapporteerd. Ondanks de tegenstand in een groot Geel van de Amerikaanse pers en de Verklaring van Marshall, dat het her- Stelprogram in plaats van een van Wederopbouw er een van louter bystand *ou worden, heeft het Amerikaanse Kuis van Afgevaardigden de voorgestel de verlaging van het Europese herstel- Program aangenomen. Hiermede zal kei bedrag van 6.533 millioen dollar, dat Voor 12 maanden was uitgetrokken. Verlaagd worden tot 5.980 en over 15 baanden worden uitgestreken. Dit k*mt neer op een verlaging van onge veer 26 procent, ï)e Senaat zal nu nog over de ver laging moeten beslissen. Men verwacht, dat de debatten een van de heftigste Wetgevende veldslagen zullen worden V*n na de oorlog. Wanneer ook de Se- Paat het voorstel van de begrotingscom missie mocht aanvaarden, kan Truman hog zijn veto uitspreken. In dat geval Minister Marshall heeft enige dagen rust genoten op de top van de Baldy- berg. Een schommelende zweef stoel bracht hem naar zijn vacantie-oord. Is net zitten in een schommelende stoel echter wel het juiste middel om uit te fusten van de schommelingen in de internationale en nationale politiek? De Jongste gebeurtenissen rondom het her- *telprogram hebben de minister in ieder beval s-nel uit zijn schommelstoel naar ernstige schommelingen gebracht. Op de tweeae verjaardag van de Italiaanse Republiek nam president Einaudi een grote parade af van het leger. Bij deze gelegenheid nam hij officieel het commando over de gewapende macht op zich. Een overzicht van de parade. Op de achtergrond het monument van Victor Emmanuel II. „Ik ga voort met myn besprekingen", is het enige wat graaf Bernadotte wilde verklaren, toen hy na zyn reis naar Tel Aviv en Amman in Caïro terug keerde. In de Transjordaanse hoofdstad werd betrekkeiyk kort na zijn vertrek bekend gemaakt, dat de order „staakt het vuren" Zondag om 9 uur zou wor den gegeven en de wapenstilstand Maan dag om 18 nur zou ingaan. Bernadotte ontkende dit bericht echter „met de volle honderd procent". Een van de voornaamste moeilijkhe den waar de bemiddelaar op stuit, is de interpretatie van de bepaling van de Veiligheidsraad-resolutie, waarin staat dat er tijdens het bestand geen weer bare mannen in de betrokken landen mogen aankomen. Bernadotte heeft daarom aan de Veiligheidsraad geseind: „Ik heb fcer Zaterdag 5 Juni de offi ciële interpretatie van deze clausule dringend nodig. Ik kan u de verzeke ring geven, dat ik mijn uiterste best doe een overeenkomst tot stand te brengen en ik hoop daarin te zullen slagen." In verband hiermede werd de Veiligheidsraad in een speciale zit ting voor Zaterdagmiddag bijeen geroepen. Op het laatste moment echter heeft de voorzitter, Faris el Choury, deze zitting geannuleerd en tot Maandag verschoven. „Het is niet nodig, dat we Zaterdag verga deren, Maandag is vroeg genoeg", verklaarde deze Syrische voorzitter, hoewel Bernadotte in een andere boodschap had laten weten, dat het het „enige beletsel was voor het af kondigen van een wapenstilstand". Intussen duurt de strijd nog voort. De beschieting werd hervat op nieuw-Jeru- salem, waar de voorraden steeds meer slinken. Ter hoogte van Tel Aviv vond een zeegevecht plaats tussen Egyptische xschepen en vliegtuigen en vlootdelen van Israël. De Joden meldden gisteren, dat zij Jenin, een belangrijk punt in het Ara bische verdedigingssysteem, hadden ver overd. Het officiële communiqué van Israël zegt echter slechts, dat de „ope raties rondom Jenin volgens plan zijn uitgevoerd". In Rome is een Christelijk Legioen op gericht, dat belast zal zijn met de be scherming van de Heilige plaatsen. Uit legioen, dat 500 man sterk zal zijn, is gevormd op initiatief van de missie van de Franciscanen, die reeds zes eeuwen voor de bewaking van de monumenten in Palestina zorg draagt. Het Vaticaan is op de hoogte gesteld van dit plan, maar het zal niet recht streeks deelnemen aan de verwezen lijking er van. Het lidmaatschap van het legioen staat niet alleen open voor ka tholieken, maar voor alle christenen. Op uitnodiging van Graaf Bernadotte zullen Zweden en België waarnemers sturen om toezicht te houden op de na leving van een wapenstilstand.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1