staking van Palestina? Donderdag strijd in Rechtswaarborgen bij uitgeleiding van de Duitsers zijn zeer groot Strijd om de toewijzingen van het Marshall-plan GEEN GÓED AARDBEIENJAAR TE VERWACHTEN? 1 Russisch officier ontvoerd te Waarom lieten de beweert zijn Engelsen hem terugkeren? Graaf Bemadotte voert drukke besprekingen Joden braken bestand Vliegende vleugel neergestort Uitwijzing nooit en nergens beschouwd als rechtspleging Meer kwaliteit dan kwantiteit SLUITING VREDE VAN MUNSTER PLECHTIG HERDACHT 'f. ff Tot hoofd en hart Brute overval op slapende man in Jeruzalem Bemanning omgekomen Aater Maximiliaan Kolbe Het weer Huwelijk ex-koning Michael Pogingen om in Amerikaanse Senaat elke verlaging te niet te doen HEDEN ONTSLAGNAME VAN BENESJ? New Look alleen vóór IJzeren Gordijn? Prins Willem van Oranje in de prachtige Nieuw Kerk te Delft geëerd Herdenkingsrede door prof. Kranenburg wmm Toch vertrouwen SOVJET-PROPAGANDA STUNT? DE „WATERMAN" IN ROTTERDAM - Republikeins antwoord gereed? Van Mook nodigt Hatta uit MAANDAG 7 JUNI 1948 72ste JAARGANG No. 24170 Eerste heilige der Duitse concentratiekampen? MINISTER VAN MAARSEVEEN VERDEDIGT ZIJN BELEID DE AFFA1RE-TASOY VIET-NAM ONAFHAN KELIJK Velen, die hun mond vol hebben met „achteraf bezien" en met „ik heb dat reeds vooruit gezien", ver geten vaak te kijken naar u>at onder hun ogen gebeurt. STAATSLOTERIJ Minister Fiévez spreekt opvarenden toe Plebisciet blijft moeilijkheid voor besprekingen BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, I 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Wnd. hoofdredacteur: W. Soverin. Directeur: 3. 3. W. Boerriater. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mfWroeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave va» redenen te weigeren. De Joodse Minister van Buitenlandse Zaken heeft Zondag op een persconfe rentie medegedeeld dat de bemiddelaar der V. N. graaf Bemadotte vandaag het tijdstip zal vaststellen, waarop het vu ren in Palestina gestaakt moet wor den. Bemadotte zal van beide partijen een definitief „ja" of „neen" eisen en geen verdere voorwaarden accepteren. Tijdens het weekend heeft Bemadotte besprekingen gevoerd in Beiroeth, Am man en Haifa. In Amman had hij een onderhoud met koning Abdoellah, de opperbevelhebber van alle Arabische strijdkrachten. Volgens berichten uit Amman zou Bemadotte Donderdag 10 Juni hebben vastgesteld als datum Voor de wapenstilstand. Bemadotte Wordt vandaag terugverwacht in Caïro. In de strijd in Palestina is weinig Verandering gekomen. De Joó'-n h ren Egyptische voorhoeden bij Isdoed omsingeld te hebben, doch de Egypte- ttanen spreken van een nieuw offensief in de richting Tel Aviv. Volgens Joodse Tijdens een proefvlucht is in de buurt Van het vliegveld Muroc in Californië een-z.g. vliegende vleugel van het type ÏB-49 neergestort en verbrand. De uit Vijf koppen bestaande bemanning kwam om het leven. De YB-49 is een reuzenvliegtuig met een gewicht van 44 ton, voorzien van straalmotoren met een gezamenlijke capaciteit van ongeveer 32.000 paarde- kracht Volgens de fabrikant, de Northrop Aircraft Company, is de YB-49 het krachtigste toestel ter wereld. De vleugelwijdte bedraagt 57 meter en het startgewicht honderd ton. Het is ont worpen voor een bemanning van der tien. Het toestel kan een snelheid halen Van rond 1000 km. per uur. Volgens een ooggetuige scheen het Vliegtuig in de lucht uit elkaar te sprin- Sen. Een onderzoek naar de oorzaak zal Worden ingesteld zodra het smeulende Wrak voldoende is afgekoeld. De deugden van de Poolse Pater Maxi miliaan Kolbe, die is omgekomen in de gaskamer van het beruchte kamp Auschwitz, zijn beoordeeld tijdens een bijeenkomst te Padua van kerkelijke autoriteiten onder wie de bisschop, de Provinciaal der Minderbroeders Conven tuelen, de promotor fidei, en de alge mene postulator voor de heiligverkla ringen in deze orde, alsmede de rech ters der diocesane rechtbank. Pater Kolbe had in dit kamp vrijwillig ue plaats ingenomen van een Poolse onderofficier, die vader van een gezin Was. Deze bijeenkomst had ten doel het bisschoppelijk proces in te leiden vereist Om deze zaak bij de H. Congregatie der Riten aanhangig te maken. Wanneer, zo als men verwacht, dit proces voortgang vindt zal pater Kolbe de eerste heilige *ijn uit de Duitse vernietigingskampen. berichten is er een zwaar Joods offen sief begonnen tegen Syrische troepen die bij Toeba de Jordaan overgetrokken zijn. Joodse troepen hebben Zaterdag op nieuw geprobeerd door te dringen in de oude stad van Jeruzalem, doch de aanval werd door Arabische troepen afgeslagen. Arabische artillerie begon daarna het zwaarste bombardement tot nu toe van de nieuwe stad, waarbij het schip van de Anglikaanse kerk van St. George getroffen werd. De Britse consul heeft bij de Arabieren geprotes teerd. In Palestina zijn eenheden van het leger van Saoedi-Arabië aangekomen, die aan de zijde der Egyptenaren zullen vechten. De troepen zijn goed uitgerust met tanks en artillerie. Op Cyprus hebben de 24000 Joden, die daar door de Engelsen worden vast gehouden, aangekondigd een honger staking te zullen beginnen om te pro testeren tegen het Britse verbod, dat weerbare mannen naar Palestina ver trekken. De hoofden van de katholieke ge meenschappen in Jeruzalem hebben een telegram gezonden aan het Vaticaan, waarin verklaard wordt, dat de Joden in Jeruzalem het bestand gebrpken hebben en aanvallen op de Heilige Stad begonnen. Zij bezetten kloosters en openden van hieruit het vuur op de stad, waarbij de kerk van het Heilig Graf en andere kerken en kloosters ge troffen werden. Vele geestelijken, non nen. vrouwen en kinderen werden ge dood. Protesten bij de consulaire be standscommissie en het Rode Kruis hadden geen resultaat Verwachting tot Dinsdagavond: Minder bewolking en overwegend droog weer met hogere temperatu ren. Matige wind uit Zuidelijke rich tingen. Zon: 4.41—20.57. Maan: 4.34—22.45. Ex-koning Michael van Roemenië en Prinses Anne de Bourbon-Parma zijn Zon dagavond laat in gezelschap van Prins Erik van Denemarken (een oom van prinses Anne), de adjudanten van Michael, ma joor Vergotti en generaal Klazard. per vliegtuig in Athene aangekomen. Ex-ko ningin Helena was reeds eerder afgereisd. Volgens het Atheense nieuwsbureau zal het huwelijk van ex-koning Michael in de kapel van het koninklijk paleis volgens de ritus van de Orthodoxe Kerk plaats hebben op een der eerste dagen van deze week. Vroegere berichten, dat het huwelijk Donderdag zou gesloten worden, zijn tegengesproken. De ratificatie van het Fins-Russisch verdrag te Helsinki. Luitenant-generaal Savonenko, de Russische vertegenwoordiger in Finland, tekent het document. Staande tweede van links de Finse minister van Buitenlandse Zaken Enckell, derde de vroegere minister Leino. Een jaar na Marshall's rede, waarin hij het Europees herstelprogram aan kondigde, en vier jaar na D-day, die gisteren door Amerikanen over heel de wereld gevierd werd, is in het Ameri kaanse Congress de strijd om de toe wijzingen van het MUrshaU-plan op nieuw in volle hevigheid ontbrand. Na dat het Huis van Afgevaardigden Zater dag alle toewijzingen voor buitenlandse hulp met een vierde heeft verlaagd, wordt thans getracht in de Senaat te redden, wat nog te redden valt. Senator Vandenberg, de republikeinse leider, heeft verklaard, dat hij persoon lijk wil getuigen voor de Senaatscom missie voor buitenlandse betrekkingen om te trachten elke verlaging van de buitenlandse hulp te niet te doen. Men ziet hierin een teken, dat Vandenberg persoonlijk de leiding zal nemen van een actie voor het herstel van de oor spronkelijke toewijzingen. De Senaat schijnt geneigd althans een gedeelte der hulpprogramma's te herstellen, doch men vreest, dat het onmogelijk zal zijn het hulpprogramma weer op het oor spronkelijke bedrag te brengen, daar zelfs, al zou de Senaat het volledige pro gram herstellen, het Congress toch in gemeenschappelijke zitting de twee wets- ,J)e vreemdelingenwetten zijn nog nooit met zoveel rechtswaarborgen uit gebreid als thans bij de uitwijzing van Duitsers is geschied. Belgen en Fransen, die uit ons land worden gewezen, krijgen niet méér rechts waarborgen, dan de Duitsers. Nederlanders, die uit andere landen worden geleid, ontvangen zeker niet zoveel clementie als thams de Duitsers in ons land krijgen". Met deze woorden verdedigde de minister van Justitie, Van Maarseveen, zijn beleid t.a.v. de uitgeleiding van Duitsers, die in de Neder landse pers zo'n geruchtmakende zaak is geworden. Er was uiteraard zeer veel belangstel ling voor de persconferentie, die de mi nister Zaterdag j.l. hield in de grote kamer van zijn ambtsgebouw, waar de ministerraad dikwijls bijeen komt. „Ik vöel mij soms als een vliegenier op een heel primitief toestel zich moet voelen na een vlucht; aan de ene kant verbrand door de hitte van de motor, aan de an dere zijde bevroren door de koude lucht. Enerzijds maakt men mij dikwijls uit voor de minister van een te ver gaande barmhartigheid; anderzijds noemt men mij de minister met de Gestapo-metho- den." In grote lijnen kwam de uiteenzetting van de minister overeen met het com muniqué van de Rijksvreemdelingen- Politie, dat wij 2 Juni j.l. publiceerden. De waarheid over de meeste klachten ligt meestal in het midden, meende de minister. Mariënbosch is geen model kamp; het is ook geen buitengewoon slecht kamp. Sinds de repatriëring van de Canadezen is het kamp aanmerkelijk verbeterd. Riolering is aangebracht, de ziekenbarak verbeterd, andere houten barakken zijn bijgebouwd. De voeding is zo, dat de Duitsers niets van de ge wone rantsoenen is onthouden. Er zijn uitstekende sociale verzorgers, onder wijzers en jeugdleiders. Ziekte komt weinig voor. Tevens moest het kamp bij de grens gelegen zijn, zodat een beter kamp, zoals dat van Rhijnauwen b.v.. voorstellen moet combineren. In kringen van het Amerikaanse de partement van Buitenlandse Zaken wordt gezegd, dat de voorstellen tot beperking van de Marshallhulp zijn veroorzaakt door de indruk van de Sovjet-Russische „vredespropaganda-campagne". Hoge functionarissen van het departement zijn in de wandelgangen van het Congress doende met pogingen deze wat zij noe men „overmaat van vertrouwen" te „corrigeren". President Benesj van Tsjechoslova- kije zal, naar uit betrouwbare bron in Praag gemeld wordt, heden zijn ontslag aanbieden. Hij zon een brief met een desbetreffende mededeling aan het kabinet hebben overhandigd. Bij K.B. is dr. H. M. Hirschfeld be noemd tot lid en voorzitter van de Ne derlandse delegatie van de raad voor de Economische Unie. mogen onder geleide buiten het kamp rondwandelen. De minister gaf toe, dat het verblijf in het kamp zo kort mogelijk moet zijn, maar omdat de Duitsers niet indivi dueel maar in groepen door de Geallieer de Bezettings-autoriteiten worden over genomen, moeten de vreemdelingen wachten tot de juiste groepen gevormd" kunnen worden. Nadat aan de politie de order gegeven is de Duitsers niet meer van het bed te lichten, maar van te voren te waarschuwen, zijn er van 200 Duitsers 120 ondergedoken. Volgens de minister zijn alle Duit sers verhoord. Aan de verklaring van de kampgenoten hieromtrent hechtte hij geen geloof, want deze mensen menen pas gehoord te zijn indien ze voor de rechtbank zijn verschenen. De minister was van mening, dat het geen verheldering zou geven, indien de Duitsers verteld werd welke beschul digingen tegen hen waren ingebracht. Zij zouden toch slechts antwoorden, dat het niet waar is, en tevens langer in het kamp moeten blijven. Trouwens, het is zeer onwaarschijnlijk, dat zij de gronden voor hun uitwijzing niet ken nen. Uit het verhoor, waarbij vele vragen worden gesteld, blijkt volgens de minister duidelijk, wat er tegen hen is ingebracht. Advocaten hebben niet dezelfde rech ten, wat het inzien van dossiers aan gaat, als bij gewone strafzaken. De uit wijzing wordt nooit en nergens be schouwd als rechtspleging, aldus minis ter Van Maarseveen. Desondanks kunnen de advocaten thans inzage krijgen in de A-staten en in overige delen van het dossier, zoals uit de publicatie van het comité voor rechtszekerheid reeds is gebleken. De vreemdelingen-politie, ter confe rentie aanwezig in de persoon van com missaris Greveling, ontkende ten sterk ste ooit echtscheiding te hebben aan gemoedigd. De minister betreurde het, dat de meubelen van sommige Duitsers door het Beheersinstituut verkocht waren vóór de Duitsers waren uitgewezen. Bij ontslag uit het kamp vinden deze men sen niets meer. Hierin is nu een zoda nige verandering gebracht, dat meubi lair niet meer verkocht mag worden niet gebruikt kon worden. Kinderen vóór definitieve uitwijzing. Het verhaal gaat, dat een juffertje uit de stad met vacanHie op het boe renland een boterham met honing kreeg voorgezet, die haar de ontboezeming ontlokte: Ik zie, dat u ook een by houdt, Het zou kunnen gebeuren, dat het juffertje op bezoek in midden-Kenne merland over enkele weken een zodanig schaars met aardbeien belegd schotei tje voor zich krijgt, dat ze zou uitroe pen: Hé, n hebt ook een aardbeien- plantje. En daarom zullen we het juf fertje maar meteen goed inlichten: er valt van het Beverwjjkse aardbeiensei zoen, dat spoedig begint, dit jaar geen overvloedige oogst te verwachten. Daar zitten de tuinders van midden- Kennemerland lelijk mee in hun maag want al hebben zij zich dan niet meer zo uitsluitend op dit product toegelegd als in vroeger jaren, toen bakker, melk boer en kruidenier in 't aardbeien-sei zoen hun geld van het hele jaar vingen, toch blijft de aardbei de hoofdschotel, waaraan de laatste tijd buitengewoon veel zorg besteed wordt met verrassend goede resultaten, maar hogere onkosten. We hebben de tuinen, waar de sap pige vruchten liggen te rijpen, helaas niet onder het zo nodige zomerzonnetje, eens bekeken en moesten constateren, dat de stand van de vruchten, vooral in Heemskerk en omgeving, zeer wis selend is. Naast heel goede partijen troffen we meer slechte aan. De droogte van het vorig jaar heeft het gewas geen goed gedaan, vertelden de tuinders. Zie de Moulin Rouge maar. Die heeft het knap te pakken. Buiten gewoon veel wortelrot. Gelukkig staan Anna Paulowna en Mrs. Schindler er beter voor. In de goede partijen is de vruchtvorming uitstekend, hetgeen niet wegneemt, dat de stand over het alge meen matig is. Nu kun je van tuinders nooit hele maal op aan. Van hun producten nog minder. Regen en wind en nachtvorsten maken hen pessimistisch en stemmen hen somber. Soms laten hun producten zich door de natuur beïnvloeden, maar andere keren merkt men verbaasd, dat zelfs nachtvorsten geen schade konden doen. Waarmee we willen zeggen, da' het nog kan meevallen. We zullen straks na het seizoen de aanvoeren aan de veiling die in heel kleine partijen vanaf eind Mei, uitzonderlijk vroeg dit jaar, reeds begonnen bezien om een juiste gevolgtrekking te maken. Waar de juffrouw in de stad echter Zal het IJzeren Gordijn de zegetocht van de New Look. kunnen stuiten? Vele vrouwen in Tsjechoslowakije stellen op het ogenblik deze vraag en het Westen ziet in gespannen aandacht toe of koningin Mode de strijd tegen de Volksdemocratieën zal verliezen. Want de Tsjechische naaisterskleermakers, modeontwerpers en vertegenwoordigers van de textielindustrie hebben op een congres in Praag een resolutie aange nomen om een campagne te gaan voe ren tegen de mode van de wijde en lange rokken, welke de anti-sociaXe tendenzen in het Westen tot uitdruk king brengt". De resolutie was inge diend door mevr. Dostalova, lid van het nieuwe Tsjechoslowaakse volks- democratische parlement. Mevr. Dosta lova pleitte voor het dragen van rokken van middelmatige lengte, omdat de Tsjechische vrouwen hierdoor bijdragen tot een betere verdeling van de textiel. (Van een onzer speciale verslaggevers). Na de zomerse regenbui is het bevlagde Delft als schoongewassen; de oude gevels pronken langs de smalle rustieke grachten, waaraan de rijke blader tooi der bomen' een intiem karakter geven. Dit schoongeregende en droog- gewaaide Hollandse stadje met zijn rijke historie draagt een feestkleed. Daar is alle reden toe! Hier wordt de dag, waarop 300 jaar geleden de Vrede van Munster werd afgekondigd, herdacht, hier is het zo 'juist gerestaureerde Prinsenhof geopend en ook is er een tentoonstelling ingericht, waarop een duidelijk beeld verkregen kan worden van onze tachtigjarige vrijheidsstrijd. Noordelijke Nederlanden in de Unie van Utrecht hecht aaneen smeedde. In ruime visie behandelde prof. Kranenburg de diverse politieke,- militaire en godsdien stige verwikkelingen in de tachtigjarige vrijheidsstrijd om te eindigen by de deze strijd bekronende vrede. Dit waren dan ogenblikken, waarop men zich, terwijl dreigende regen luchten langs de hoge boogramen joegen, bezon op de waarden, die verankerd liggen in dit goed-Holland- se land, in een stadje als Delft, waar een goed deel van de strijd in het begin geleid werd door Prins Willem van Oranje, die hier, in het Prinsen hof, leefde en werkte. En deze ge- Bij de herdenking van de sluiting vari de Vrede van Munster, Zaterdagmiddag, kulde een groot en select gezelschap de Nieuwe Kerk. Daar waren naast de prinses-Regentes de minister-president feel en de ministers Fiévez, Jonkman, Ju 't Veld en Van Boetzelaer van Oos- terhout, verder verschillende gezanten, Commissarissen der Koningin en tal van burgemeesters en andere officiële per- "onen. De minister-president sprak over de Srote staatsman, die de „Vader des Vaderlands" was, over onze koopmans stand, die Holland groot maakte, en die Veel voor hun zaken, maar meer nog ?°or de vrijheid over had, over de SJoei van kunsten en wetenschappen. J?e consolidatie van de vrijheid en vei lheid, die met de Vrede van Munster Verkregen was, aldus richtte dr. Beel ?eh tot de Prinses-Regentes, is geschied ?°or Uw voorgangers met aan hun uoofd onze geliefde Koningin. De Ver ruigde Provinciën, klein in getalsterkte, uoch groot in macht, hebben zich hecht Sneengeschaard tot één sterke staat. „Uurvan Willem de Zwijger de grond- legde. ■WeiT Was vervolgens een warm getint v ei«omstwoord van de burgemeester bo? Delft, de heer Van Walsum, en dan snrd Prof- dr- R- Kranenburg het de k ^gestoelte voor het uitspreken van herdenkingsrede. De strijd tegen tepnje' aldus de spreker, ging niet °rla de landsheer, maar tegen zijn 'Uer n' de landvoogd. In deze strijd <w,en macht en recht stonden de Ne- Sprauders aan de zijde van het recht. v4n' uoemde het proces van de vorming v^jde Nederlandse staat uniek en gaf stj-.P'Sens een heldere ontleding van de 'kunde van Prins Willem, die de dachten werden nog versterkt door de sobere declamatie door Henk Schaer, met medewerking van ge mengd koor en het museum-kamer orkest onder leiding van Dirk J. Balfoort. Een krachtig Wilhelmus besloot deze plechtigheid in het prachtige kerkge bouw, waar de verbondenheid van onze generatie met het grootse verleden op niet mis te verstane wijze tot uiting kwam. In de ochtend is in de Waalse kerk in het Prinsenhof in tegenwoordigheid Tijdens de rondgang in het gerestau- van de ministers Gielen en In 't Veld reerde Prinsenhof te Delft vertoefde en enkele gezanten de tentoonstelling H K H_ de Prinses-Regentes enige geopend. De voorzitter van het werk- ogenbiikken op de plaats, waar haar comité, mr. J. K. van der Haagen, heeft gesproken over de bloeitijd in de Gou- gjote voorvader, Willem de Zwijger, den Eeuw en het Museum-kamerorkest door Balthazar Gerards werd neer- bracht stemmige en schone 17de eeuwse muziek ten gehore. Deze plechtigheid was door de engere beslotenheid van dit kerkje intiemer dan die in de Nieuwe Kerk. Ook hier declameerde Henk Schaer, nu P. C. Hooft's beschrij ving van de moord op Prins Willem van Oranje, gevolgd door een sobere, treffende voordracht van het Wilhelmus. Tenslotte heeft minister Gielen met een kort woord de tentoonstelling ge opend. In de middag heeft de Prinses-Regen tes na de plechtigheid in de Nieuwe Kerk de tentoonstelling bezocht. geschoten. H. K. H. de Prinses-Regentes begeeft zich in gezelschap van minister-president dr. Beel, en de burgemeester van Amster dam, mr. d'Ailly, naar het Prinsenhof te Delft ter gelegenheid van de herdenking van de Vrede van Munster. Een groep Milanese communisten, die een wagen, beladen met zakken rijst vervoerden, hield enige dagen geleden stil voor de woning van Kardinaal Schuster, de Aartsbis schop van Milaan. Zij verzochten de Kardinaal te mogen spreken. Wij zijn communisten," vertelden zij aan Kardinaal Schuster, toen zij binnengelaten waren, „en wij heb ben de zorg voor een grote lading rijst, toebehorende aan onze commu nistische coöperatie. U weet zelf hoe onveilig het tegenwoordig is om grote hoeveelheden voedsel ergens 's nachts te laten liggen. Zou Uwe Eminentie daarom zo vriendelijk willen zijn ons toe te staan deze la ding zo lang bii U achter te laten?" De Kardinaal stond het verzoek van de communisten met een glimlach toe, liet hen de rijst afladen en in een van zijn kamers opslaan ter be waring. Zaterdag heeft Frankrijk plechtig de onafhankelijkheid van Viët-nam erkend. Reeds eerder hebben velen zich met verbazing afgevraagd, waarom de Rus sische luitenant-kolonel Tasoyef, die naar de Westelijke zortes van Duitsland was gevlucht en verzocht had naar En geland gebracht te worden, later weer wenste terug te keren naar de Russische zone. Zoals men weet was Tasoyef Rus sisch repatriëringsofficier in Bremen en kwam hjj via de Amerikaanse haven meester in contact met de Engelse be zettingsautoriteiten, aan wie hy volgens Engelse berichten verzocht naar Enge land te worden overgebracht. Alle Russische bladen publiceerden Zondag echter op opvallende wijze een artikel, waarin bijzonderheden gegeven worden over de affaire van Tasoyef. Hierin wordt de Intelligence Service beschuldigd de Sovjet-officier ontvoerd te hebben met het doel hem over te halen zijn land te verraden en een anti Russische politieke verklaring te teke nen. Uit het artikel blijkt, dat de Britse agenten gewerkt hebben volgens een zorgvuldig voorbereid plan, waarbij zij de medewerking hadden van de haven meester van Bremen. Na de officier naar Westelijke zones gebracht te hebben, werd de generaal met een vliegtuig overgebracht naar En geland, waar, volgens het artikel, de generaal in een appartement aan de Bishop Kings Road te Londen dag en nacht van de buitenwereld afgesloten was. Hier zouden de agenten van de Intel ligence Service geprobeerd hebben in lichtingen uit hem te krijgen. Verder zouden zij hem o.a. gevraagd hebben een politieke verklaring af te leggen, waarin hij om asyl in Groot-Brittannië moest vragen. Tasoyef weigerde dit en vroeg over gebracht te worden naar de Sovjet-am bassade. Eindelijk slaagde hij er in te ontsnappen. Hij werd echter op straat door de politie gearresteerd en opgeslo ten in Broon Green Road no. 10. Daar vroeg men hem opnieuw een politieke verklaring te tekenen, hetgeen de offi cier bleef weigeren. Hier zou hij door de politie mishan deld zyn. Daar men tenslotte begon .in te zien. dat Tasoyef niet over te halen was en men bang voor een schandaal was, zagen de Britten van hun voornemen af. Tenslotte werd Tasoyef 20 Mei j.l. ter beschikking van de Sovjetoverheid in Berlijn gesteld. Een woordvoerder van het Engelse Ministerie van Buitenlandse Zaken lireft de juistheid van dit bericht met klem ontkend. De woordvoerder herhaalde de ver zekering, dat Tasoyef enkele weken ge leden als „politiek vluchteling" naar Engeland was gebracht, nadat hij om onderdak verzocht had en later op eigen wens door de Engelse autoriteiten weer naar de Sovjetsector van Berlijn was gebracht. Deze woordvoerder noemde het be richt over martelingen en mishandeling „onwaar en bovendien hoogst onwaar schijnlijk", daar de Engelse regering hem toch niet naar een plaats gebracht zou hebben, waar h(j een verklaring kon afleggen, indien zij deze wreedheden inderdaad bedreven had. Verantwoordelijke woordvoerders in Londen berichtten op 27 Mei, dat de ko lonel „waarschijnlijk" op zijn eigen ver zoek ter beschikking van de Russen was gesteld. Het ministerie van Buitenland se Zaken weigerde echter commentaar te leveren. 6 Mei liet het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken op een persconfe rentie weten, dat kolonel Tasoyef En geland bereikt had. nadat hij zichzelf ter beschikking gesteld had van de Britse Overheid in Duitsland en dat hij om toelating in Groot-Brittannië gevraagd had. „In overeenstemming met de traditio nele Britse politiek om asyl te verlenen aan politieke vluchtelingen, is hij in dit land toegelaten", verklaarde destijds de woordvoerd/er van het Foreign Office. De gehele affaire is thans nog een raadsel en men wacht op een officiële Engelse verklaring. In Londen hoort men beweren, dat Tasoyef in opdracht van de Russische autoriteiten een pro- paganda-stunt heeft uitgehaald. ƒ20.000: 12290 wel op aan kan is, dat de Wijker aard bei, de beste uit het land, van uitste kende kwaliteit zal zijn. De tuinders gebruiken de nieuwste middelen ter bestrijding van ziekten, insecten de aardbeibloesemkever heeft het hard te verduren gehad en ter veredeling van het product. Wat aan de markt komt, kan de toets der critiek door staan en glansrijk ook. paat het juffertje dus straks weer smakelijk aardbeien eten, ze zal het mondjesmaat moeten doen. Nu ja, de suiker is toch nog steeds op de bon. De tuinder van midden-Kennemerland zal er in elk geval voor zorgen, dat iedereen aardbeien op tafel kan heb ben. Over de prijs worden we het wel eens. Als de tuinder maar aan een be hoorlijke boterham toekomt. Kwart over negen hedenmorgen meerde aan de Lloydkade te Rotter dam, zoals gewoonlijk een weinig slag zij makend doordat de militairen zich allen aan één zijde van het dek ver drongen, de „Waterman", die 14 Mei uit Tandjong Priok vertrok met twee bataljons R.I., 1300 man van het Ned. leger. Z-Exc. A. H. J. L. Fiévez. Min. van Oorlog, heette de demobiliseren- den welkom. De Minister herdacht diegenen, die met hen zijn weggegaan, doch niet zijn teruggekomen, en bracht een driewerf hoera uit, door de manschappen be antwoord, op H.M. de Koningin. Een apart woord van welkom richtte Z.E. tot de veertien journalisten, die de „Wa terman" eveneens huiswaarts bracht: de vertegenwoordigers van een groot aantal dagbladen, die met de „Volen- dam" naar Indonesië zijn gereisd en daarna een trip maakten door de tro pen. Drie maanden zijn ze met de troe pen op stap geweest. Wie zouden meer kunnen vertellen van de opgedane ervaringen dan zij die beroepshalve uitgetrokken zijn om in drukken te verzamelen. Wij hebben met genoegen naar het relaas van hun belevenissen geluisterd, maar het is hier niet de plaats om er nogmaals ver slag van te doen. Zij hebben hun in drukken reeds uitvoerig op papier ge zet. Minister Fiévez heeft zich in een persoonlijk onderhoud met enkele onzer collega's aan boord over de stemming onder de manschappen laten inlichten Voor één der leden van het persge zelschap is de trip minder prettig ge ëindigd; de foto-journalist P. gaf aar een collega, die per vliegtuig naai Holland reisde, 600 door hem gemaak te films nog onontwikkeld mee voor uit. Deze waren verpakt in sigaretten- blikjes. Bij aankomst op Schiphol zijn deze films gestolen door iemand, die gemeend moet hebben een grote partij sigaretten te ontvreemden. Een onbekende is in de nacht van Donderdag op Vrijdag binnengedrongen in de kelder van de woning van de fa milie V. aan de Burgemeester Le Fievre de Montignylaan te Roterdam, waar de 34-jarige zoon des huizes, de huidenhan delaar J. V., lag te slapen. Om de heer V. onschadelijk te maken, sloeg de indringer hem met een ijzeren hengselscharnier op het hoofd. V. liep een hersenschudding en snijwonden aan gelaat en handen op. De indringer sloeg op de vlucht. Het slachtoffer werd naar het Bergweg ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand is nu redelijk, hoewel hem de eerste da gen geen verhoor kon worden afgeno men. De Indringer heeft een blauwe pantalon met witte streep, waarin zich een portemonnaie met f 50.en een tabakskaart bevond, en een blauwe trui meegenomen. Aneta's speciale correspondent te Ka- lioerang meldt, dat de Republikeinse premier, drs. Moh. Hatta, in zyn pers conferentie verklaard heeft, dat het Re- blikeinse antwoord op de Nederlandse regeringsmededeling „binnen enkele da gen" zal worden overhandigd. Hatta verklaarde de Nederlandse mededeling niet als ultimatum te beschouwen en zeide niet te weten, hoe het Republi keinse antwoord dient te worden over handigd. De aangelegenheid zal echter door de Republikeinse delegatie te Ka- lioerang worden geregeld. Op de vraag, wanneer Soeripno uit Praag in Djocja zal aankomen, zeide Hatta: „Dat weet ik nog niet." Hatta ontkende, dat er enige sprake van mo bilisatie was. Ten aanzien van het plebisciet zeide Hatta, dat de Republiek nooit het ple bisciet had verworpen. Dit dient ech ter te worden gehouden in de be twiste gebieden. De Nederlanders houden vast aan het standpunt, dat het plebisciet in geheel Java, Ma- doera en Sumatra moest worden ge houden. Momenteel wordt een andere wijze gezocht om tot de oplossing van deze kwestie te komen. Wat betreft de overeenkomst met Rusland,, wees Hatta er op, dat de Re publikeinse regering nog steeds niet weet, welke soort overeenkomst door Soeripno is afgesloten, zodat in dit stadium de Republikeinse regering geen beslissend antwoord kan geven betreffende de kwestie van ratificatie. Van officiële zijde wordt medege deeld, dat dr. Van Mook de repu blikeinse premier, Hatta, heeft uit genodigd voor het houden van be sprekingen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1