Verraad PRESIDENT Dr. BENESJ AFGETREDEN Als onze jongens uit terugkeren Indië Nationalisatie van R.K. scholen verwekt grote demonstraties I* aan het Gezin Nieuwe grondwet van Tsj echoslowakije niet door hem bekrachtigd DIEPE VERSLAGENHEID ONDER DE BEVOLKING Levensloop van dr. Benesj Het weer Ontvang ze hartelijk en zie door de vingers" veel AMERIKAANSE REGERING VERTROUWT OP DE SENAAT Aankopen en verschepingen van goederen gaan voort SENATOR VANDENBERG KONINGIN IN DE VLAGGENDE BETUWE Het rijverbod op Zondag Tot hoofd en hart vi HATTA AANVAARDT UITNODIGING Maandag onderhoud met Van Mook VERMISTE ZEILBOOT TE HARDERWIJK Lijk van één slachtoffer gevonden LEIDT DE STRIJD Gelderse popkersen en een taart aangeboden SCHREIEDER BUITEN VERVOLGING GESTELD Regering richt boodschap aan de Kardinaal DINSDAG 8 JUNI 1948 72ste JAARGANG No. 24171 Productie Nederl. industrie Vernielingen der onder, nemingen Geestelijke gevaren NA BESLUIT VAN HUIS VAN AFGEVAARDIGDEN Nieuwe koninklijke trein gereed Ontheffing voor grens, gangers Speedway-<races im Lisse DE SCHOOLSTRIJD IN HONGARIJE BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21545 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 54 cents per week, f 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Wnd. hoofdredacteur: W. Se verin. Directeur: 3. 3. W. Boerriater. HAARIfMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mfWmet. hoogte. Ingezonden mededelingen tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogti De administratie behoudt zich het recht advertentiën eventueel zonder opgave redenen te weigeren. In het artikel „Gezin iets meer dan een leuze" in ons blad van Zater dag j.l. maakte de schrijver, die de K.V.P.-affiches voor de a s. ver kiezingen besprak, o.a. deze scherpe, ons uit het hart gegrepen, opmerking: „misschien kan het de- Nederlandse Wetgever interesseren, dat door de echtscheidingen elk jaar 10.000 kin deren de woestijn worden ingejaagd." Juist dezer dagen echter heeft de minister van Justitie een wetsont werp aanhangig gemaakt, dat bedoelt, door wettelijke maatregelen licht vaardige echtscheidingen tegen te gaan. Hoe is immers de huidige toestand op het zo precaire terrein der echt scheidingen? Laten wij hier de cijfers aan het woord. Zij spreken een zo dui delijke taal, dat commentaar eigenlijk overbodig is. Bedroeg het aantal uit gesproken echtscheidingen in de laat ste jaren vóór en in de eerste oorlogs jaren 1.8 per 1000, tussen 1943 en 1945 groeide het reeds tot 2.4 om in 1946 te stijgen tot 4.2 en volgens nog latere cijfers zelfs 5.2 per 1000 te bereiken Dat wil zeggen, dat nu reeds het re cord-cijfer van 5000 echtscheidingen in één jaar bereikt is. En nóg zijn er geen tekenen, dat deze onrustbaren de stijging tot stilstand is gekomen. Integendeel. Het zou niet juist zijn de Overheid te beschuldigen, dat zij geen pogin gen heeft ondernomen om deze kan ker der samenleving, welke onmiddel lijk het gezin, de kiemcel der maat schappij, op vreselijke wijze aantast, tegen te gaan. Deze pogingen hebben echter in het verleden vrijwel steeds schipbreuk geleden en zullen ook schipbreuk blijven lijden, omdat men het huwelijk niet meer als een in stelling Gods, als een sacrament wil beschouwen, daarmede tevens de ab solute onverbreekbaarheid prijsge vend. Reeds in vorige eeuwen is de verwereldlijking van het huwelijk begonnen en waartoe dit op de duur heeft geleid, constateren wij bij het aanschouwen van de ruïnes van veler huwelijksleven. De Pausen hebben op de desastreuze gevolgen van deze verwereldlijking herhaaldelijk in niet mis te verstane bewoordingen gewe zen. Hun waarschuwende stem ver klonk echter als die van de roepende in de woestijn. De wereldse mens ging zijn eigen gang. In 1930 was het nog Paus Pius XI, die in zijn prach tige encycliek „Casti connubii" niet alleen de katholieken, maar heel de mensheid op haar plicht wees. De cijfers der echtscheidingen in Ameri ka, in Engeland en ook in ons land bewijzen maar al te duidelijk, dat dui zenden zijn waarschuwingen in de V/ind hebben geslagen. Helaas ook Vele katholieken. Maar al zijn wij er van overtuigd, dat de Overheid slechts z w a k- k e pogingen kan ondernemen om het kwaad der echtscheidingen tegen te gaan, juist omdat de wetge ving in de meeste staten de ver- wereldlijking van het huwelijk als een feit heeft geaccepteerd en vaak zelfs met kracht aan de verwe reldlijking heeft medegewerkt, toch moeten wij iedere stap, ondernomen het kwaad der echtscheidingen te beperken, toejuichen. Het jongste Wetsontwerp van de minister van Jus titie, mr. Van Maarseveen, gaat in die richting. Het is slechts een zwakke Poging, want het gaat niet verder dan het voorstellen van wettelijke maatregelen, welke slechts het licht vaardig besluiten tot echtscheiding tegengaan. Maar al te goed weet de minister, hoe stappen, 'door zijn voor gangers op dit terrein ondernomen, door de houding der politieke partijen gefaald hebben. Uit de memorie van toelichting blijkt, dat hij zich slechts zeer voor zichtig op dit doornige pad begeven beeft. Veel verder dan een pogen om overijling in de echtscheidingsproce dure tegen te gaan geven zijn wets voorstellen dan ook niet. Hij wil de Procedure, die in onze huidige wet geving slechts enkele weken behoeft ie duren, rekken tot minstens enige maanden, om daardoor de kansen op 6en verzoening tussen de echt genoten te vergroten. De bezwaren, welke aan de be staande praktijk op het gebied der Echtscheiding kleven, zijn zeer ern stig, aldus de minister. Lichtvaardige Echtscheidingen werken lichtvaardige huwelijken in de hand. Een huwelijk, dat elk ogenblik weer met betrekke lijk geringe moeite kan ontbonden gorden, eist voor zijn sluiting minder bezonnenheid dan een huwelijk, dat Els een onverbreekbare levensge meenschap is opgezet. Voorts wijst de minister er op, dat bij echtscheiding van de twee echtgenoten de vrouw meestal de dupe wordt. Terecht wijst de minister er ook op, dat op de lEugd de tegenstelling tussen de idea- en van plichtsbetrachting en offer vaardigheid, welke haar worden bij gebracht en waarvoor zij ontvanke- ■)k is, en de door wet en rechter ge- SaPctionneerde plichtsverzaking en mifzucht, welke soms in een echt scheiding haar bekroning vinden, een Verwarrende invloed heeft. En Scherp klinkt zijn verwijt aan de sa menleving, die verraad aan eigen volk het uiterste straft, maar ver bad aan het gezin gering telt. L.Pm dit enigszins tegen te gaan, wil ,''i de pogingen tot verzoening uit- reiden. En wel door het instellen van gezinsr echter en een g e- S'osraad. Hoe hij zich voorstelt af deze moeten werken, daarover in m volgend artikel. Centraal Bureau voor de Statistiek Dr dezer dagen een overzicht van de la)8^tie-indices in het eerste kwartaal bj °P basis 100 in 1938. «(.''eruit blijkt, dat in de eerste vier maan- van dit jaar de algemene productie- °t> V van de Nederlandse industrie kwam respectievelijk 102, 98, 105 en 105, zodat «ie», dcld in deze periode ongeveer 2'/a geproduceerd is dan in 1938. President Benesj, de president van de Tsjechoslowaakse republiek, is gis teren, één dag voor het aflopen van de termijn voor het ondertekenen van de (door de communisten geïnspireerde) grondwet, afgetreden. Dit bericht, in een deel van onze oplaag van gisteren reeds geplaatst, heeft in Tsjechoslowa- kije diepe indruk gemaakt, waar deze ontslagname gevoeld wordt .als het ver dwijnen van de laatste krachtige scha kel van Tsjechoslowakjje met het Westen. Nadat reeds sinds enige weken berichten de ronde hadden gedaan, dat de gezondheidstoestand van de president achteruitgaande was, kondigde premier Gottwald gister middag in een buitengewone kabi netszitting het aftreden van Benesj aan. Het is niet onwaarschijnlijk, dat de berichten over de slechte gezondheidstoestand van Benesj zijn verspreid om de bittere pil, die dit ontslag voor het thans aan het bewind zijnde regiem vormt, te verzachten. Het was algemeen bekend, dat Benesj tegen de nieuwe gang van zaken ge kant was, dat de verkiezingen met één lijst hem tegenstonden en dat hij van plan was te weigeren de nieuwe grond wet te tekenen Het was om een „al gemene chaos" (zoals hij zelf zei) te vermijden, dat Benesj het communis tische regiem in Februari j.l. accep teerde. In een brief van de president, welke Gottwald gisteren voorlas, zegt Benesj: „Op 4 Mei verwittigde ik u dat het definitief mijn plan was om het pre sidentschap neer te leggen. Wij bespra ken bij die gelegenheid mijn besluit in verband met de problemen van de ge hele politieke situatie. Ik vertelde u ook, dat mijn geneesheren mij even eens adviseerden om af te treden, zulks in verband met mijn huidige gezond heidstoestand. Met betrekking tot dat gesprek verzoek ik u de nationale ver gadering van mijn besluit te verwitti- gen Het tijdstip van het aftreden be schouwt men algemeen als een aanwij zing dat niet redenen van gezondheid, doch politieke motieven de beslissende factoren gevormd hebben voor Benesj' besluit. De tekst van de officiële me dedeling geeft niet specifiek de ge zondheidstoestand op als reden, of schoon terloops weL gerefcreierd wordt aan de adviezen van de 'doktoren-. Benesj zelf spreekt in zijn brief eerst over de politieke situatie, die hij een maand geleden in het eerste gesprek over een ontslagname met Gottwald besprak. Gottwald eerde in zijn ant woord op de presidentiële brief de pre sident om zijn verdiensten voor Tsje- choslowakije en deelde o.a. mede, dat de regering besloten heeft hem een pensioen te geven, gelijk aan het sala ris van de president en hem voor het leven het gebruik van het kasteel Lany toe te staan. Zolang er geen nieuwe president ge kozen is, is Gottwald gemachtigd de wetten te 'ondertekenen en zittingen van de nationale vergadering uit te schrijven. Men verwacht algemeen, dat Gottwald tot president gekozen zal worden en dat Antonin Zapotocky, lei der van de vakbonden en plaatsver vangend premier, minister-president zal worden. Er zou echter van de an dere kant tegenstand in de communis tische partij zijn tegen het idee, dat Gottwald de betrekkelijk onbelangrijke post van president zou gaan bekleden. De nieuwe Nationale Vergadering komt 10 Juni bijeen. Op 14 Juni zal vermoe delijk de presidentsverkiezing zijn. De ontslagname van Benesj heeft on der de Tsjechische bevolking diepe verslagenheid veroorzaakt. Velen be schouwden hem als de laatste man op wie zij nog konden vertrouwen en zien Edvard Benesj werd 28 Mei 1884 te Kozlany bij Pilzen als laatste zoon van een gezin van tien kinderen geboren. Dank zij de ofjers, door zijn ouders gebracht, en de hulp van zijn oudste broer, die naar de V. S. uitweek, kon hij studeren. In de eerste dagen van de oorlog 19141918 be gaf Benesj zich naar Masaryk en maakte rrtoi hem een plan voor revolutionnaire actie op. Masaryk ging naar Italië, later naar Engeland, terwijl Benesj te Praag bleef om een net voor inlichtingen en pro geallieerde propaganda te organiseren. In September 1915 verliet Benesj op zijn beurt Bohemen en voorzien van een vals pas poort begaf hij zich naar Parijs. Tot. alge meen secretaris van het Nationaal Tsje chisch Comité benoemd, had hij als taak de geallieerden te overtuigen van de nood zakelijkheid de dubbele monarchie te ver nietigen en de onafhankelijkheid aan de Tsjechoslowaakse natie terug te schenken. Op 14 September 1918 werd zijn werk met succes bekroond; de geallieerden erkenden de Nationale Raad als voorlopige regering van de Tsjechoslowaakse republiek. Benesj woonde nog als minister van Buitenlandse Zaken de vredesconferentie bij. Hij leidde hierna het ministerie van. Buitenlandse Zaken, totdat hij in 1935 president van de republiek werd ter vervanging van Ma- seryk. De volgende jaren stortte het na Ver sailles toegepaste internationale systeem ineen. De geallieerden, voor een eventuele oor log slecht voorbereid, legden tenslotte aan Tsjechoslowakije het vonnis van München op. Benesj boog, nam ontslag en ging in October 1938 opnieuw in ballingschap. Te Chicago, waar hij een leerstoel in de socio logie bezette, vernam hij de bezetting van Praag door de Duitsers. Namens de Tsje choslowaakse natie richtte hij een plechtig protest tot de mogendheden en tot de Volkenbond. Hij begaf zich naar Bonden, waar hij een nieuw Tsjechoslowaaks co mité vormde, waarvan de zetel na de wa penstilstand te Parijs werd gevestigd. In Maart 1945 verliet Benesj Londen. Na een verblijf te Moskou ging hij in April naar Tsjechoslowakije en stelde te Kosioe met de vertegenwoordigers van alle poli tieke partijen het program van het Natio nale Front op. In October 1945 werd hij tot president der republiek herkozen. Na de verkiezingen van 1946 wees Benesj Gottwald, de leider van de communistische partij de belangrijkste aan om de nieuwe regering te vormen. Op diens ad vies aanvaardde hij in Februari 1943 het ontslag van 12 ministers, tot de gematigde partijen behorende, terwijl hij de nieuwe regering-Gottwald goedkeurde, die 27 Fe bruari j.l. de eed aflegde. Op dezelfde dag verliet Benesj het kasteel van Praag om zich naar zijn persoonlijke residëntie te Sezimovo Oesti te begeven. Aneta's speciale correspondent ver nam van officiële zijde, dat Hatta de uitnodiging tot informele besprekingen met dr. Van Mook heeft aanvaard. Dit geschiedt op voorwaarde, dat deze geen afbreuk doen aan de betekenis van de Commissie voor Goede Diensten en het werk der delegaties. Het onderhoud tussen dr. Van Mook en Moh. Hatta zal volgende week Maandag plaatsvinden. Te Batavia wordt het niet onmogelijk geacht, dat Hatta vergezeld zal zijn van enige hoge republikeinse autoriteiten. Naar U. P. uit Kaliocrang meldt, heeft dr. Van Mook zowel de repu blikeinse premier Hatta als diens adviseurs uitgenodigd tot deelne ming aan de te Batavia te houden besprekingen met een uit negen per sonen bestaande Nederlandse dele gatie, die thans op weg naar Indië is. De leider van de Katholieke Volks partij, prof mr. C. P. M. Romme, zal de besprekingen ook bijwonen. Aneta vernam voorts van bevoegde zijde, dat het republikeinse antwoord op de Nederlandse mededeling hedenoch tend door de republikeinen met de C. G. D. is besproken. Uit dien hoofde is het mogelijk, dat het antwoord niet heden zoals eerder verwacht werd zal worden overhandigd. De Veiligheidsraad heeft gisteren na enige discussie besloten de Indonesi sche kwestie in de vergadering van Donderdag te behandelen. Dan zullen de twee nieuwe rapporten van de C.G.D. en het rapport over West-Java bespro ken worden. Aneta's speciale correspondent in Kalioerang verneemt, dat de econo- misch-financiële commissie heden o.m. gesproken heeft over de kwestie der vernielingen van de ondernemingen. Waarschijnlijk zal een onderzoekings team van de commissie voor goede diensten ter plaatse de kwestie onder zoeken. Naar Aneta verneemt stelde de republikeinse delegatie als eis, dat in een dergelijk team geen Nederlanders zullen worden opgenomen. in het ontslag een zeer ongunstig voor teken. Het Tsjechische volk was er vast van overtuigd dat Benesj was aange bleven om te trachten het beste er van te maken en erger te voorkomen. Vaticaanse diplomatieke kringen wa ren diep onder de mdruk van het af treden van Benesj. Men tooont zich be zorgd over de gevolgen voor de betrek kingen tussen het Vatieaan en Tsjecho slowakije. Benesj had de betrekkingen met het Vatieaan hernieuwd en een zeer bekwame jonge diplomaat, Machula, als zijn persoonlijk intermediair aan de Tsjechoslowaakse legatie bij de H. Stoel toegevoegd. Machula werd gisteren van zijn post ontheven. Men beschouwt dit ontslag als een teken der slechter wor dende betrekkingen tussen het Vatieaan en Tsjechoslowakije. De Tsjechische politieke vluchtelin gen in West-Duitsland menen, dat Benesj zal trachten Tsjechoslowakije te verlaten om zich aan het hoofd te plaatsen van de anti-communistischc Tsjechische vrijheidsbeweging. Men ge looft, dat Benesj genegen zou zijn aar. de nieuwe Tsjechische vrijheidsbewe ging zijn naam en reputatie te geven. Verwachting tot Woensdagavond: Zonnig en warm weer met in de namiddag een kleine kans op onweer in het Zuiden van het land. Zwakke tot matige wind, overwegend uit Oos telijke richtingen. Zon 4.41—20.57. Maan 5.33—23.40. Vanmorgen half twaalf is een Harderwijker visser met de ver miste zeilboot „Jan van Gent" de haven van Harderwijk binnenge komen. Het lijk van de 21-jarige leerling-stuurman J. Brei uit Baam bevond zich nog aan boord. De namen van de twee vermisten zijn: Elly Loopuit. 20 jaar, leerlinge aan het Lyceum te Baarn en. G. J. Brakel, 24 jaar, studente te Utrecht, afkomstig uit Opheusden. In Santpoort woont vader de Bie; hij he eft tien zonen. Nu is dit zonder meer niet bijzonder genoeg om in de krant te komen, maar vader de Bie heeft met zijn zonen een voetbal-elftal gevormd en elk jaar speelt hij een wedstrijd tegen de winkeliersvereniging te Santpoort. Gisteravond vond deze wedstrijd weer plaats en eindigde in een 44 gelijk spel. Voor de strijd gaf de vader-aanvoerder, die zelf rechtsbuiten speelt en 58 jaren telt, zijn instructies. Nu er velen van onze militairen in Indië naar Nederland terugkeren en hier worden gedemobiliseerd, is het overschakelen van het mili taire leven naar het burgerlijke in zekere zin een probleem geworden. Een probleem echter, dat bij tac tisch aanpakken eenvoudiger in zijn oplossing zal zijn dan men op het eerste gezicht zou zeggen. En daarom was het van de Kath. Ac tie en het Kath. Thuisfront in Haarlem een gelukkig idee om een speciale avond te beleggen, waarop ouders, echtgenoten, verloofden en andere belangstellenden voorgelicht werden, op welke wijze zij het beste de demobiliserende militair weer in het burgerleven konden ont vangen. In grote getale waren zij gisteravond opgekomen om te luisteren naar de woorden van pater C. v. d. Linden S.J., die in Brinkmann over dit onderwerp een korte, doch zeer leerzame inleiding hield. Pater v. d. Linden was gedurende vijftien jaar werkzaam als missionaris in Indië, waarvan dertien als pastoor in Batavia. Ofschoon dus geen aalmoe zenier was hij wel de man, die zijn ge hoor op deskundige wijze over het In dische leven kon inlichten en vertellen kon over zijn veelvuldig contact met onze militairen. Spreker begon met er op te wijzen, dat tot voor kort de gemiddelde Neder lander zo bijzonder weinig van Indë wist, ofschoon er toch bijna vier eeuwen tussen beide gebiedsdelen een stevige band bestaat. Het waren voornamelijk kooplieden, die interesse hadden voor het land aan de evenaar en de Nederlander wist niets meer dan dat er koffie en thee vandaan kwam en dat daar „zwarte kinderen met rijstbuikjes" waren. Door de gewijzigde omstandigheden is daar nu enige kentering in gekomen en wil men iets meer weten dan wat Lagere School-kennis. Ook bij ons katholieke volksdeel was de belangstelling gering en was Indië een geheimzinnig begrip en een land, waar men geestelijk slechts armer kon worden. Maar al te dikwijls vond de gedachte ingang: „Als mijn jongen naar Indië moet, dan loopt het mis". Niets is ech» ter minder waar en spr. gewaagde hier bij van de grote steun, die de missio narissen van de jongens ontvingen en de grote dank, die zij hen verschuldigd waren. „Het klinkt misschien vreemd, maar ik hoop, dat er velen van onze mili tairen, die naar Nederland teruggaan, weer naar Indië zullen terugkeren, Want willen wij Indië voor ons be houden,' dan hebben wij principiële mensen nodig, die een open oog heb ben voor de inlander". In grote lijnen beschreef pater v. «L Linden het leven van onze jongens ia Indië. Door de geheel andere levensom standigheden, waarbij de brandende hitte een grote rol speelt, zijn zij psy chisch en physisch veranderd. Zij zien de dingen met een andere waardering, zij zijn de burgerlijke be nepenheid ontgroeid en zij zijn ook niet meer de zoete jongens en brave Hen drikken, maar wel een enkele uit zondering daargelaten stuk voor stuk kerels, die van aanpakken weten. Hun oordeel is scherp geworden ca hun optreden meer agressief. En daar om zal het nodig zijn verdraagzaamheid te tonen, wanneer hun optreden in de eerste tijd misschien wel wat ruw en vreemd is. Wanneer het bijv. wat warm wordt, zal de gedemobiliseerde militair geneigd zijn dadelijk zijn jas uit te gooien en zo nodig nog enkele kledingstukken. „Zie dan wat door de vingers, en zo u het helemaal niet kunt zien, houd dan maal uw hand voor uw ogen". De Amerikaanse regering gaat voort met het doen van aankopen en versche pingen van Marshall-goederen, daar zij de opvatting huldigt, aldus meldt A.P., dat de senaat de vermindering in de toewijzing van de fondsen van het her stelprogramma, die door het Huis van Afgevaardigden zijn aanvaard, onge daan zal maken. Dit vertrouwen neemt toe, daar senator Vandenberg de strijd in de senaat zal leiden. Bovendien heb ben de republikeinse candidaten voor het presidentschap zich tegen de be slissing van het Huis gekeerd. Stassen noemde deze „buitengewoon ongeluk kig", terwijl Dewey een ongedaan maken eiste door de republikeinse meerderheid van de senaat. De „New York Times", die sommige voor-historische republikeinse leiders er van beschuldigt de volle verant woordelijkheid te dragen voor de stem ming in het Huis, heeft de republikei nen uitgenodigd zich te verheffen tegen de reactionnaire elementen in hun partij. De manoeuvres, die tot deze stemming geleid hebben, zijn niets an ders dan een opstand van isolationis tische elementen in de republikeinse partij, die tegen de politiek van samen werking met de democraten, die in de oorlog gebruikelijk was, zijn, schrijft het blad. „Het is thans de kwestie te weten in hoeverre het mogelijk en rede lijk is op het woord van de V.S. te ver trouwen." (Van een onzer speciale verslaggevers! Waarschijnlijk zit op het moment „Drieske", een grote Gelderse pop, getooid met, een miniatuur fcestrokje, naast enkele kistjes uitgelezen ker sen en een grote roomtaart, gcschen- ken van een enthousiaste Midden- Betuwse bevolking, in een van de kamers van het Koninklijk Paleis, terwijl H.M. de Koningin met ontroe ring nog terugdenkt aan de spontane blijken van trouw en aanhankelijk heid, Haar gisteren tijdens Haar tocht door de juichende en vlaggende Be tuwe betoond. Ondanks het feit, dat onze Vorstin enige tijd geleden te kennen heeft ge geven, dat Zij door Haar zwakke ge zondheid geruime tijd rust zal moeten nemen, heeft ze zich niet laten weer houden. enkele tochten te maken door één van de zwaarst getroffen gebieden van ons land, de Betuwe. Enthousiast heeft de bevolking van haar vreugde hierover blijk gegeven. In de Betuwe hangen de vruchten te rijpen en fris groen bedekt de weiden. In de boomgaarden klepperen de ratels om de vogels te verdrijven en langs de dijken grazen grote koppels vee. Op het oog lijkt dit een gelukkig land, maar uit de overdadige pracht van de rijke natuur rijzen de brokstukken van hui zen en dorpen op, de krotten, waarin mensen moeten leven, zijn omzoomd met kleurrijke bloemen en in de witte noodwoninkjes moeten velen zich met weinig ruimte behelpen. Maar op deze dag is het, alsof alle kommer is verdwenen en de mensen zijn Mij met de uitbundigheid van de natuur en de dreiging in de lucht kan de feestelijkheid niet keren. De droeve aanblik van de geschonden huizen is weggewerkt achter een rijkdom van vlaggen en groen en daartussendoor staat een kleurrijke menigte, die juicht en zingt van vreugde over dit bezoek. De tocht begon in Tiel, waar de Vorstin om half elf arriveerde en begroet werd door de Commissaris der Koningin, jhr. dr. C. G. C. Quarles van llfford, en de burgemeester van Tiel, de heer N. M. Cambier van Noo- ten, en eindigde in Kcsteren en in alle tussenliggende plaatsen was het enthousiasme niet te stuiten, zodat de politie meermalen moest toezien, hoe haar cordon doorbroken werd en een vreugdevolle menigte zich naar voren stortte. In de huldiging hebben de kinderen een voornaam aandeel gehad. Velen van hen hadden de Koningin nog nooit ge zien en reikhalzend stonden zij in hun paasbest langs de weg, beheerst door een bange vrees, de Vorstin slechts voor één ogenblik uit het oog te zullen ver liezen Op de verschillende gemeente huizen heeft Hare Majesteit zich op de hoogte laten stellen van de vorderingen door de wederopbouw en het herstel van de landbouw in de onderscheiden gemeenten en heeft zij haar belangste!- Overal, waar H. M. de Koningin Maan dag in de Betuwe een bezoek bracht, viel haar een enthousiaste ontvangst ten deel. De jeugd van Tiel overhandigt de Vorstin een kostbare bouquet bloemen. ling getoond voor de nabestaanden van verzetsstrijders, die bij de uitoefening van hun plicht om het leven zijn geko men. Persoonlijk heeft Zij Zich in de dorpen Echteld. IJzendoorn, Ochten en Kesteren van de stand van de weder opbouw overtuigd en Zij toonde grote voldoening. In Kesteren heeft tenslotte nog een korte plechtigheid plaatsgevonden, welke min of meer buiten dit Konink lijk bezoek aan de Betuwe viel. Op het station aldaar is de na de bevrij ding gebouwde Koninklijke trein of ficieel door de Directie der Neder landse Spoorwegen aan de Koningin overgedragen. Ir. Den Hollander hield hierbij een korte toespraak, waarbij hij het een en ander meedeelde over de inrichting en accommodatie der wagens. Het is niet onmogelijk, dat een supplementaire verhoging van de Marshall-hulp in de loop van het volgend jaar wordt toegestaan, in dien de vermindering voor dit jaar zijn beslag krijgt. Er zijn in Washington echter ook tekenen, die er op wijzen, dat sena tor Vandenberg zijn strijd tegen de besnoeiing van de Marshall-hulp aan Europa zal winnen (U. P.). Wanneer ook de senaat de beslissing van het Huis zou overnemen, zou op deze wijze ook weer de vermindering te niet kunnen worden gedaan. Naar het A.N.P. verneemt, heeft de procureur-fiscaal bü het Bijzon der Gerechtshof te 's-Gravenhage de vooral door het z.g. „England-Spiel" bekende Kriminal-Direktor Joseph Schreieder buiten vervolging ge steld. Omtrent de motivering van deze bui- tenvervolgingstelling verneemt 't A.N.P. nog het volgende: „Het England-Spiel" was, voor wat de betrokken Duitse ambtenaren betreft, een knap stuk contra-spionnagewerk. Van door Schreie der gepleegde oorlogsmisdrijven is niet gebleken. Integendeel is komen vast te staan, dat Schreieder, die een zeer knap, maar ook een correct politie-ambtenaar was, zijn invloed heeft aangewend om zijn werk, dat tot het 'zakelijk verant woorde beperkt bleef, buiten het bereik te houden van de drastische en misda dige practijken van andere Duitse auto riteiten. Schreieder heeft zich bereid verklaard nog enige tijd in Nederland te blijven ter beschikking van de Ne derlandse justitie voor het verstrekken van inlichtingen. De geestelijke gevaren, waaraan de jongens bloot staan, zijn inderdaad groot en kunnen niet onderschat worden. Maar men moei grote bewondering hebben voor het heldenbedwang, dat de jongens aan de dag leggen. En hier is het vooral het contact met thuis, dat zo heilzaam werkt. Hun enige houvast is hun moe der, vrouw of verloofde en het zien van een foto of de gedachte aan hen geeft hun zulk een wilskracht. Dit brengt echter ook weer een moei lijkheid met zich mee. In hun peinzen en dromen idealiseren zij hun vrouw of meisje en denken zij haar terug te vinden zoals zij dat gedroomd hebben. Een eerste vereiste zal het dus zijn hun met hartelijkheid en verdraagzaamheid tegemoet te treden, ook al lijkt een kleine wrijving onvermijdelijk. Wanneer de militair in dat „enge en bekrompen" Nederland is teruggekomen, zal hij nog wel eens zijn hoofd stoten. Onrecht kan hij niet zien en zo nodig zal hij als eigen rechter optreden. En daar kan men in Nederland op reke nen: hij zal zich niet van het kastje naar de muur laten sturen (goedkeurend gemompel in de zaal!) „Zielsnodig zijn ten opzichte van de demobilisant: fijne tact, «rustig geduld en begrijpende liefde. Maar dat zijn spe cifiek vrouwelijke geheimen Het zal dus ook hier weer vooral de vrouw moeten zijn, die de terugkerende mili tair tot grote steun is". De minister van Verkeer en Water staat heeft bepaald, dat aan zijn be schikking verbod van het rijden op Zondag wordt toegevoegd: Op hen, die, op Zondag uit het bui tenland komende, de grens overschrij den, is, voorzoverre het de Zondag van grensoverschrijding en de rit naar hun woonplaats betreft, het in het eerste lid bepaalde (het gebruik van een motor rijtuig is op Zondagen verboden, behou dens voor zoverre daartoe door de Rijks- (hoofd)inspecteur schriftelijk ontheffing is verleend) niet van toepassing, mits zij in het bezit zijn van een door de in de grensplaats gestationneerde ambte naren der Invoerrechten en Accijnzen dan wel door de Koninklijke Marechaus see afgegeven verklaring omtrent de plaats en de datum van de grensover schrijding. en zij deze verklaring op eer ste vordering aan de opsporingsambte naren behoorlijk ter inzage geven. Zaterdag 12 Juni zullen in het sportpark wederom de speedway-races voor motoren worden gehouden. Ditmaal zullen de Ne derlandse Leeuwen uitkomen tegen de Vliegende Hollanders. De wedstrijd begint om 6.30 uur. De Hongaarse regering heeft gewaar schuwd, dat „strenge maatregelen" zul len worden getroffen om een einde te maken aan demonstraties tegen de natio nalisatie van Katholieke scholen. Dit besluit is genomen na de dood- van een politieagent bij een demonstratie te Pocspetri. 28 personen, die beschuldigd worden van ophitsing van de Katholieke bevolking tot moord, zullen door een speciale rechtbank in kort geding binnen 72 uur na afloop van het politie onderzoek berecht worden. Zij zuilen of vrijgesproken of ter dood veroor deeld worden. De pers, die achter de coalitieregering staat, beschuldigt de Hongaarse primaat, kardinaal Minds- zenthy, openlijk van ophitsing der ka tholieken tegen het democratisch regiem. De kardinaal heeft een herderlijke brief gepubliceerd, waarin hij zegt: „Wij zullen geen aanslag op onze scholen dul- Anderen kunnen beter naar u op zien, dan dat gij op anderen neer kijkt. den en willen geen dictatuur". In een boodschap aan de Kardi naal heeft de minister van Onderwij» verzocht order te geven dat „alle agitatie tegen de Hongaarse demo cratie" stopgezet zal worden. „An ders", aldus de minister, „zouden wij gedwongen zijn u voor alle ge volgen verantwoordelijk te stellen. Ieder, die de agitatie voortzet, zal de macht van de wet tegenover zich vinden." De arrestaties in Pocspetri hadden plaats, nadat een menigte van 500 men sen het gemeentehuis bestormd had. De ongeregeldheden ontstonden, volgens een bericht van Radio-Boedapest, nadat de pastoor gewaarschuwd had, dat onder wijzers, die voor de nationalisatie van de kerkelijke scholen zouden stemmen, geëxcommuniceerd zouden worden. Toen de gemeenteraad de dag daarop bijeen kwam, zou de pastoor bevel ge geven hebben de kerkklokken te luiden om de mensen bijeen te roepen. Toen twee politiemannen ter plaatse ver schenen, werd een van hen doodgescho- j ten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1