TRAWLER VOER DE IJMUIDER PIEREN BINNEN 17000 Jupiter aan de avondhemel Van tik-tak tot zoemend mechaniek VIJFTIG JAAR GELEDEN... GEVAAR VAN BESMETTING Niet met haring maar met smokkelwaar Een overeenkomst 15 Jani in oppositie met de zon D Op bezoek bij een 65-jarige Uit de Nieuwe Haarlemsche Courant van Juni 1898 I Moeilijkheden bij huis brandvoorziening Overeenkomst tussen Nederland en België AGENDA GEEN TWIJFEL MEER! EXPLOSIE IN ARNHEM SS* DINSDAG 8 JUNI 1948 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING BILJARTEN Kampioenschap district Haarlem JUBILEUM FIRMA VAN NIEL Burgerlijke Stand CHEVROLET BUICK DISTRIBUTIENIEUWS nTAXI? Bel DAG EN NACHT AVOND-VIERDAAGSE Waterpolo-u itslagen ZANDVOORT Burgemeester vestigt zich Spreekuur burgemeester X 3v Sportweek Wit-Gele Kruis DRIEHUIS Begrafenis Th. Oudendijk NOORDWIJKERHOUT Personalia Stapje verder PRIJSHOUDEND HEEMSTEDE Vergadering Coöp. Boeren leenbank Ami)t s jubileum hoofd inspecteur A. Berenltsen Tweede avond KA.B. Indische Buurtvereniging JSC* Chevrolet is de keus! Van Lent, Heemstede - Telefoon 288SO „II Poveréllo" H.O.V.-concert SOCIALE GEZONDHEIDSZORG Tot dusver vijf doden gevonden Straks vertraagde bezorging Op de Benelux-conferentie Beurs van Amsterdam Ter zake overtreding van het de- Viezenbesluit had zich Maandagmid dag voor de economische rechter te Verantwoorden de IJmuidense visser E. v. d. P. Met zijn trawler zon hij in Maart van het vorig jaar vanuit Engeland contrabande binnen de IJmuider pieren hebben gebracht. Ter zitting ontwikkelde zich tussen rechter en beschuldigde de volgende dialoog: „Wat zat er in uw schuit, toen u die bewuste morgen in Maart van het vorig jaar binnenvoer?" Verdachte: „Practisch niemendal." „Had u dan geen vis?" vroeg de rechter. „Neen, ik had al leen proviand aan boord," was het ant woord. „Waaruit bestond die?" Ant woord: „Uit biscuit, wijn en bier, enz." Als verbaasd riep de rechter: „Wat, zijn wijn en bier als gewone levensmiddelen bij de vissers in gebruik?" Ja, bij de Engelsen wel en wij konden het ook krijgen." De rechter vroeg: „Er waren ook nog andere „victualiën" als cacao, sigaretten en tabak aan boord, niet waar?" „Ja, wij verdeelden alles onder de bemanning." „En dan die partij jachtpatronen, was dat ook proviand?" was de volgende vraag. Verdachte ver telde toen, dat deze bestemd waren voor zijn baas R. K., die opzending van deze patronen had verzocht aan een vriend in Engeland. K. werd gehoord en deel de mede, dat de gevraagde zending zon der voorafgaand bericht door de Engelse vriend naar hem was verzonden. De En gelsman wist, dat v. d. P. voor K. voer en had de patronen dan ook bij hem laten afleveren, opdat deze voor vervoer naar K. zou zorgen. K. was in bezit van een jachtacte, doch de invoervergun ning voor de patronen was er nog niet, toen zij aankwamen. Vervolgens bepaalde men zich weer tot het weergeven van de feiten, zoals deze elkaar op die Maartse morgen op volgden. Aldus besch. voer de trawler omstreeks 9 uur de pieren binnen; om half elf legde men aan aan de zuidzijde van de vissershaven. Men wachtte daarna anderhalf uur op de douane, doch toen deze niet verscheen, ging de schipper aan wal, waar zijn zoon en zijn dochter hem verwelkomden. Met twee gevulde zakken, afkomstig van de boot, togen zij gedrieën naar de douane. De zakken werden opengemaakt en de douane stuitte meteen op de sigaretten. Inbe slagname van alles was het gevolg, dochde schipper nam dit zo maar niet. Er volgde een ruzietje; de douane Itrok aan de ene kant van een zak, de visser aan de andere.De laatste trok tenslotte toch aan het kortste eind. De zakken waren gevuld met kleren, siga- retten, tabak, chocoladerepen, peper en nootmuskaat. „Dit ruikt lichtelijk naar smokkel, is het niet?" zei de economi sche rechter Maandag. Douane-ambtenaar K., die als getuige werd gehoord, gaf technische bijzonder heden over de zaak. Volgens hem was het niet mogelijk, dat de schuit ander half uur zonder douane aan de wal heeft gelegen. Dat Engelse vissers wijn bij het uitoefenen van hun beroep con sumeren, werd ook ernstig in twijfel getrokken. Op de trawler vond men 12 flessen goede port. Ook twee andere le den van de douane werden voor het hekje geroepen en het kwam nu vast te staan, dat er inderdaad bij de inbe slagname van de zakken een hardhan dige ruzie had plaatsgevonden. De officier van justitie achtte in deze zaak niet alle punten bewezen, maar voor het wel bewezene eiste hij een geldboete van f 200,of één maand hechtenis met verbeurdverklaring. De reder K., die terecht stond voor het zon der vergunning invoeren van jachtpa tronen, sprak de officier vrij. Eveneens de zoon van v. d. P., die zijn vader be hulpzaam was geweest. De verdediger van v. d. P., mr. Boek winkel, vroeg vrijspraak. De rechter veroordeelde v. d. P. tot f 100 boete met verbeurdverklaring van het inbeslagge- nomene en sprak de andere verdachte vrij. De wedstrijden voor het biljartkam pioenschap 1 A cadre 35/2 van het dis trict Haarlem worden gehouden op 10, 11, 12 en 13 Juni 1948, onder leiding van de B.C. „Hof van Holland". Ge speeld wordt op twee Wilhelmina bil- lards, lengte der partijen 300 caram boles cadre. De deelnemers zijn: A. Baart. B.C H., Haarlem; D. Dollé B.C. Hof van Holland, Haarlem; G. van 't Hof, B.V. Excelsior, Beverwijk; J. A. Lamers, B.V. Excelsior, Beverwijk; R. Lunenburg, B.C. Centrum, Haarlem; D. Noordman. B.V. Excelsior, Beverwijk; J. J. G. van Rongen, B.V. Vrienden kring II Haarlem en J. Steffers, B.V. D.E.S., Haarlem. Aanvang Donderdag 10 Juni, 7.30 uur. De heer Jos. A. Huygen heeft aan de burgemeester het volgende schrijven gezonden, dat hij ons verzocht te publi ceren: „Omstreeks 18 Mei kocht ik voor ze ven van mijn kinderen seizoen-abonne menten voor het zwemmen in de Ge meentelijke Zweminrichtingen. Het be trof hier 5 meisjes en 2 grotere jongens. De feitelijke omstandigheden, volgens de betreffende verordening, waren toen zó, -dat de jongens in het herenbad ge scheiden zwemmen was verzekerd. Nu zal in het herenbad het gemengd zwemmen worden ingevoerd, hetwelk ik voor mijn jongens niet kan toelaten. Door het in'Mei afgeven van seizoen abonnementen heeft de gemeente Haar lem zich m.i. verplicht de omstandighe den te bestendigen zoals ze waren ten tijde van afgifte der abonnementen. Er is een overeenkomst. Eenzijdig wij zigen van deze overeenkomst kan door mij niet worden geaccepteerd. We leven nu toch in een Rechtsstaat en niet meer onder het Nazi-regiem. Reden waarom ik U verzoek te willen bevorderen dat mijn zoons dit seizoen gescheiden zullen kunnen blijven zwem men." Vandaag is het vijf en zestig jaar ge leden, dat de heer H. van Niel in het pand Grote Houtstraat 86 een winkel inrichtte van klokken, horloges e.d. Dat was toentertijd een bijzonderheid, daar deze producten tot dan toe alleen in galanteriewinkels werden verkocht, ter wijl de eigenlijke horlogemakers zich alleen bezig hielden met de reparatie. De heer Van Niel was dus een der eersten, die hier in Haarlem een hor logezaak oprichtte. In 1899, nu bijna vijftig jaar geleden, betrok men het pand op No. 90, waar de zaak heden nog gevestigd is. De op richter kwam in 1909 te overlijden, waarna de twee zeer jeugdige zonen en thans nog steeds de firmanten, de he ren W. P. en J. G. van Niel, de leiding kregen. Volgend jaar zal men dus het bijzon dere feit kunnen herdenken, dat de twee broers „veertig jaar compagnon zijn. Momenteel is de derde generatie ook in het bedrijf werkzaam. De trots van de firma is het ruime en lichte atelier, waar men, zonder ge stoord te worden door de drukte in de winkel, rustig kan werken. Van vele zijden mochten de gebroe ders Van Niel, die zich door het betere genre werk, waarop zij zich geheel toe legden, een goede naam hebben ver worven, in de loop van de dag blijken van belangstelling ondervinden. GEBOREN: A. J. Schweinsbergen Schuiten, z; G. W. van der Veenvan Sonsbeek, z; M. F. A. van der Valk van Dijkman, z; M. P. BuijtendijkNo tenboom, z; E. M. L. FaberPieren, z; G. A. van Eijnsbergenvan der Net, z; J. A. M. DuineveldSchellekens, z; A. BakkerKroon, z; F. VerhagenBaars, z; M. C. KoopsBurgerhoudt, z; L. C. SchoutenLefeber, z; M. C. Langen- bachTaling, z; M. van DalenStumpf, z; W. M. M. van Scherpenzeelde Korte, d; A. DijkstraWesselson, d; C. Wieber- dinkBloem, d; J. H. Mulderde Wij- man, d; H. R. M. de CockVedder, d. GEBORENM. Plantingade Boer z: W. G. BrinkKlaassen z; I. A. GuinauTaube z: J. BanningLutke z; C. E. Strang Kleefstra z; A. P. Eichhornvan der Vloot z: C. C. HendriksSpanjaard z: V. van LooijKomen z; H. MagielsenHin ders z; C. E. WesterhuisPrijkel z; M. H. Mathotde Nijs d: A. Mein—van Seg- gelen d; W. J. WitkampRoetman d; M. TreffersBaars d; L. de HaanSpijkstra d: M. J. ScholteOuwemann d: T. van HuukslootBierdrager d: P. de Groot Azier d; P. J. van EgmondOerlemans d; H. G. EngelgeerBroekman d; M. Eland Oudendijk d; A. VerwerKumen d; W. ElgersmaSehellingerhout d. GEHUWD: R. Piek en S. Timrott. GEHUWD: H. J. P, Cornet en G. S. M. van den Brink. OVERLEDEN: J. H. Kozijn, 17 j., M. v .Heemskerkstraat; I. H. Drogtrop Dikkeboom, 68 j., Gasthuislaan; T. Hel- lemonsPeeters, 74 j„ Cremerstraat; C. VoetRouwens, 73 j., Gasthuisvest; T. Vrolijk, 4 m., Colensostraat. OVERLEDEN: T. J. Heederik, 23 d„ Ha- tepaterslaan De directeur van de dienst Openbare Werken, ir. M. M. Maas, zal Zondag 13 Juni. 's middags om 12 uur de beide kanoloodsen aan de kanohaven aan de Schalkwijkerweg officieel openen. Zaterdag 19 Juni zal de afdeling Haar lem van de Ned. Natuurhistorische Ver eniging een roeitocht maken op het Zwet en de Marken onder de gemeente Wor- mer. De trein vertrekt 's middags om 2 u. uit Haarlem. Opgave van deelneming vóór 15 Juni aan het secretariaat. Onder leiding van de heer J. Roggeveen zal de afdeling Vrijdag 25 Juni een avondbezoek brengen aan Thijsse's Hof te Bloemendaal. Samen komst bij de ingang om 7.30 uur. Zater dag 10 en Zondag 11 Juli is er een ge westelijk weekeinde, verzorgd door de af deling Alkmaar in een boerderij in Bergen. Deelname Is beperkt. Opgave vóór 1 Juli bij dr. W. J. Prud'homme van Renne, Mauvestraat 29, Zaandam. Twee Amsterdamse darmbewerkers zijn aangehouden verdacht van dief stal van 7 K.G. vet. Zij hebben bekend. Ter zake verduistering in dienstbe trekking is een Haarlemse schoenmaker gearresteerd. De slagersbediende C. N. S. uit Half weg, slaagde er gisteren in een jongetje, G. de K. geheten, uit de Kampersingel te halen. Revisies Reparaties Service Onderdelen Overspuiten en bijspuiten in originele Chevrolet- en Buickkieuren Amsterdamsche Rijtuig Maatschappij Haarlem Plein 21 Telef. 10338 BIOSCOPEN: Rembrandt: Betovering om Bohème (18 jaar), 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Cinema Palace: Mijn eigen rechter (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: De lafaard (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: De vrouw die de moed had (volw.), 2, 4.30, 7 en 9.15 u.; City: De klokkenluider van de Notre Dame (14 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: De schrik van Parijs (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. en 's Zondags: 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Woensdag 9 Juni Uitreiking bonkaarten enz. te: Haarlem (Vleeshal) rest O, Pa tm. Pet, 8-3012J 5 en 24.45 uur. Overveen (Bl'daalseweg 188) G, H, I en J 8.3012.15 en 24 uur. Heemstede (Binnenweg 160) O, 8.30 12.15 en 24 uur. Voor bewoners van 't Kleverpark, Haarlem-Noord en Bloemendaal (Speciale correspondentie) e sterrenbeelden gaan thans ver loren in de schemering van de zomernacht. Alleen de helderste sterren zijn nog zichtbaar. De planeet Jupiter komt echter dit gemis eniger mate vergoeden. Jupiter is namelijk sinds geruime tijd op het avondlijk toneel verschenen. Planetenzoekers heb ben hem natuurlijk allang opgemerkt, laag aan de Zuidoostelijke hemel. We willen ditmaal aan Jupiter eens bijzondere aandacht schenken. Daar voor zijn twee redenen. In de eerste plaats is Jupiter thans de meest luister rijke verschijning aan de avondhemel. En in de tweede plaats staat hij op 15 Juni a.s. in oppositie met de zon, d.w.z. recht tegenover de zon. Op 15 Juni is de afstand aarde-Jupiter zó klein mo gelijk en de helderheid van de planeet dus zó groot mogelijk. We zullen dit nader toelichten. De aarde en Jupiter lopen beide in een nagenoeg cirkelvormige baan om de zon, in een richting tegengesteld aan de draaiingsrichting van de wijzers van een horloge. De zon staat in het gemeenschappelijk middelpunt. De Het is moeilijk om bij een bijna feestelijke drukte van winkelende mensen, zoals die gistermiddag heerste in de Grote Houtstraat, zich deze Eerste Straat van Haarlem voor te stellen in de tijd der tach tiger jaren, toen zij aan beide zijden geflankeerd werd door een reeks van statige patriciërshuizen. Maar toen wij de winkel van de fir ma Van Niel, die vandaag haar 65-jarig bestaan gedenkt, waren binnen gelo pen en het geroezemoes van de straat was geweken voor het rustige tikken der klokken, was er niet veel voor no dig om ons geheel in te leven in de sfeer van een zestig jaar geleden. De eeuwen door is de horlogemaker de stille, rustige figuur geweest, die zich met een zekere heilige vlijt en een voor de leek overdreven preciesheid aan zijn werk wijdde, omdat het per slot van zake de tijd is, waarop het leven is afgesteld. En aan deze reputa tie heeft hij tot op de dag van heden nog niets ingeboet. Alleen is het in deze dagen wel zo, dat de horlogemaker zich binnen de muren van zijn werkplaats of winkel heeft teruggetrokken en niet meer, of althans slechts in enkele gevallen, iede re ochtend er vroeg op uittrok om zijn zgn. opwindklanten af te lopen. Dat is nu de romantiek van vervlo gen jaren geworden, waaraan alleen de horlogemaker zonder spijt terug denkt. Het was toen een vertrouwd stadsbeeld geworden in het Haarlemse, dat de horlogemaker 's morgens vroeg met een laddertje op zijn rug en een hoge hoed recht op zijn hoofd de huizen van de gegoede burgerij afging en daar kamer in kamer uit de klokken opwond. Zoals een klok in de loop der jaren een goede huisvriend wordt, zo werd ook hij een vertrouwensman. Kostelijk zijn de verhalen, die ons de heren Van Niel uit die tijd doen. Van hun dagelijkse tocht naar het paleis van Justitie, de gevangenis of het Huis van Bewaring. Van de blinde pastoor, die eerst een hand moest hebben en dan drie sigaren klaar legde voor de „me- neer van de klok." Dat alles is nu voorbij, maar het ver anderen van de tijd bracht ook veran dering in de klokken zelf. Het bezit van de bekende Nederland se klok, het zgn. staand horloge, kan zich slechts de enkeling permitteren. Via de kasten met houten knoppen en de strakke stijl van 1900t die overigens bijzonder stijlloos was, kwam men tot de modellen van onze dagen, waarin op het ogenblik die van Nederlands fabri kaat hoogtij vieren. Vernuftig is de techniek van deze klokken. Men hoeft slechts een stekker in het stopcontact te steken, en zoe mend zweven de wijzers de uren langs. Het mooiste snufje daarbij is al weer, dat de klok tevens dienst doet als ka lender. Toen wij zo enkele polshorloges mon sterden, gingen onze gedachten onwil lekeurig terug naar „grootvaders klok". Een zwaarwichtig uurwerk, dat gebor- Een gemeenteraadslid had last van moeilijke spijsvertering, waardoor hij zijn werk als wethouder niet behoorlijk kon waarnemen. Hij gebruikte pinkpil- len en verklaart thans openlijk, dat hij volkomen genezen is. Dit doet ons nog meer waarde hechten aan ons genees middel, zo deelt de fabrikant mede, want deze man was op een post van vertrou wen geroepen. De letterkundige vereniging „J. J Cremer", alhier, heeft een nationale re- citeerwedstrijd uitgeschreven naar aan leiding van de inhuldiging van H. M. de Koningin. Twee koppen uit de krant van een halve eeuw terug: „Ellende in Spanje" en „Ellende in Italië." Was die „goeie ouwe tijd" nu werkelijk wel zo goed? Van de zwem- en badinrichting in het Noorder-Buiten-Spaarne kan met in gang van 1 Juni kosteloos gebruik wor den gemaakt. Als u denkt, dat coca-cola een moder ne drank is heeft U het mis, want 50 jaar geleden stond een advertentie in onze krant: „Aperitif agréable, exquis a base de Coca et de Kola. Demandez dans tous les cafés." Bij notariële acte is opgericht „De Veren, der ziekenverpleegsters Fran ciscanessen van de M ariastichting" te Haarlem. Met grote moeite heeft de deurwaar der Glaser de bewoner van een perceel aan de Tulpenstraat uit zijn woning kunnen zetten. De bewoner had zich als in een burcht opgesloten, zong vader landse liederen vanuit het bovenlicht van zijn deur, trok neuzen tegen de deurwaarder en zijn helper en sliepte ze telkens uit. Onder groot gejuich der menigte kon de deurwaarder na een uur zijn doel bereiken. Het was in 1898 toch een dure tijd. Een stel fiets-luchtbanden, eerste klas, kostte f 23.(maar de jenever 80 ets. per li ter). Het goede kind. Karei: „Paatje, nu zit ik niet meer op de laatste bank." Vader (verheugd): „Dat is zeer lief van U mijn kind! Ik zal U een dubbeltje I moet verdienen. wegschenken. Maar zeg Uwen vader nu eens, hoe dat gekomen is?" Kareltje: „De laatste bank wordt ge verfd." (Wij mogen die oude moppen wel!) Naar wij vernemen bestaat er uitzicht op vereniging der gemeenten Beverwijk en Wiik aan Zee en Duin. Dat Haarlem zich in de loop der jaren iets heeft laten ontglippen moge blijken uit het volgende bericht: 1 Juni zijn weer de jaarlijks terugkerende univer- siteitswedstrijden door de Ned. Studen- tenroeibond op het Spaarne gehouden. De wedstrijd werd bijgewoond door de Commissaris der Koningin', de burge meester en de Minister van Koloniën. Aan de start verschenen „Nereus", „Njord", „Laga" en „Triton." De Binnenlandse Exploitatiemij. heeft zich verzekerd van de gronden gelegen tussen de Schotersingel, de Kleverlaan en de Delft. Er zal een weg van 23 M. breed gemaakt worden, die gedeeltelijk overgaat in een plantsoen en waarlangs de electrische tram zal lopen. Op een gedeelte van het terrein zal een R. K. kerk worden gebouwd (de H. Hart- kerk). Gisteren bij het uitgaan van de kerk in de Jansstraat kwam een dokterskoets zeer onstuimig vanuit de Ridderstraat de hoek omrijden. Een dame scheurde daardoor haar mantel. Tweehonderd kermisexploitanten heb ben ingeschreven voor de a.s. kermis. Een bedrag van f 795 werd gestort voor het plaatsen van een stoomcaroussel op de Turfmarkt. Het Frans Halscomité wendt zich tot de Nederlandse kunstenaars om mede te dingen in een prijskamp voor het schoonste ontwerp van een monument, dat in het Florapark geplaatst kan wor den. De kosten mogen niet meer dan f 25.000 bedragen. De werklieden van de gemeentereini ging te Haarlem wensen niet langer voor 15 cent per uur te werken: zij vin- j gen in een peervormige kast, een rijk onderdeel vormde van zijn Zondagse pak. Maar die wonderlijke zakhorloges hebben in de loop der jaren de strijd tegen die „van de pols" moeten opge ven. In 1920 kwamen de eerste polshor loges in de handel: grote knollen, die langzamerhand in een fijftere stijl wer den geproduceerd. Thans schijnt het oude model weer opgang te maken; een kwestie van New look? Wanneer wij in deze oude Haarlemse zaak het rijke gezelschap van klokken van allerhande stijl verlaten, dan is het met grote bewondering voor het vernuft onzer dagen met zijn zoemende electrische klok, maar met een nog gro tere liefde voor de „oudjes", die met hun vertrouwen-wekkend getik en hun speels slagwerk een sfeer weten te scheppen, waarin een Nederlander zo graag leeft De zomermaanden zijn bij uitstek ge schikt voor het beoefenen van de wan delsport. Tot Juni staan alle tochten in het teken van de Avond-Vierdaagse, waarna serieus getraind wordt voor de Vierdaagse te Nijmegen. De Avond- Vierdaagse, welke dit jaar voor de vijf de maal wordt georganiseerd, is de laat ste jaren zeer populair geworden, te meer omdat iedereen in staat is aan deze sportprestatie deel te nemen. De afstanden van driemaal vijftien en één maal twintig kilometer zijn voor ge zonde mensen en vooral voor sportlui geen beletsel. Te Haarlem zal zij wor den gehouden van 16 tot en met 19 Juni. De start is Woensdag, Donderdag en Vrijdag van 6 tot 7 uur, Zaterdag van 2 tot 3 uur, vanaf gebouw Rose- haghe, Hoofmanstraat 12. Zij wordt ge organiseerd door en staat onder leiding van de plaatselijke officials van de N. Hollandse Wandelsport Bond; ook niet- leden kunnen er aan deelnemen. In dien men de tochten met goed gevolg heeft volbracht, ontvangt men het be kende N.W.B. Avond-Vierdaagse Kruis. Bij deelneming voor de tweede, derde en vierde maal het bewuste cijfer, ter wijl men voor de vijfde maal een spe ciaal kruis ontvangt. Groepen bestaan de uit 12 personen en leider komen in aanmerking voor een groepsprijs. Deel name staat open voor iedereen vanaf 14 jaar. (Bondsleden vanaf 12 jaar). De sluitingsdatum is vastgesteld op Zater dagavond 12 Juni. Inschrijvingen kun nen geschieden bij de bekende adres sen, alsmede bij de Kiosk, Verwulft, alwaar ook alle inlichtingen worden verstrekt. De uitslagen van de waterpolowed- strijden voor de competitie van de Koninklijke Nederlandse Zwembond luiden: Dames 2e klasse C: ADZDWT 20; 2e klasse D: ADZ 2DWR 2 21. He ren 2e klasse D: DJK 1DWT 1 32; DWT 1DAW 1 72. Reserve le klas se B: DJK 2—DWR 2 2—3. Reserve 3e klasse E: DWT 2—Haarlem 3 0—7. De burgemeester, mr. H. M. van Fe- nema, vestigt zich Woensdag in deze gemeente aan de Duinwindelaan no. 5 te Bentveld. De Burgemeester houdt zijn eerstvol gend spreekuur niet op Woensdag 9, doch op Donderdag 10 Juni, van 10—12 uur. Ecliptica fin tares r/f t SCHORPIOEN/' K~~*S 1 Het Maandagavondprogramma van de sportweek trok honde- Jen bezoekers naar het sportterrein aan de Vondel laan. Nadat de hockeywedstrijd Zand- voortHBS Haarlem door HBS was ge wonnen, begonnen zeer interessante bokswedstrijden. De jonge Zandvoortse boksers gaven aardige prestaties te zien. Het werd zeer gewaardeerd dat de bokskampioen Luc van Dam enige boks- en trainingsdemonstraties wilde geven. Na afloop bood de heer Brink, voorzitter van het sportweekcomité, mevr. Van Dam bloemen aan. Zuster Hoogenbosch is thans ruim een jaar in dienst van het Wit-Gele Kruis en in die tijd is het met de vereniging crescendo gegaan. Het aantal leden pas seerde de 300. Het bezoekcijfer van de zuster steeg van 150 tot 350 per maand. Van het aanmerkelijk uitgebreide maga zijn van verplegingsartikelen wordt veel vuldig gebruik gemaakt. De vereniging is thans ook belast met de t.b.c.-bestrijding. Het stoffelijk overschot van Th. Oudendijk, dat dezer dagen uit Duits land werd overgebracht, zal Woensdag a.s. op het kerkhof van het Missiehuis te Driehuis plechtig worden bijgezet. De kerkelijke diensten, welke worden ge houden in de kapel van het Missiehuis, beginnen om 9 uur. Tot opvolger van de heer Warmerdam, directeur van de H. B. G. te Lisse, is j den althans dat een opperman meer j benoemd onze plaatsgenoot, de heer P. I S. van Leeuwen. straal van de Jupiter-baan is 5.2 maal zo groot als die van de aardbaan. Jupiter staat dus 5.2 maal zo ver van de zon verwijderd als de aarde. Dientengevolge loopt hij veel langzamer dan de aarde. Dat blijkt wel heel duidelijk uit het grote verschil in omloopstijd: de aarde loopt in een jaar tijds eenmaal om de zon, Jupiter doet er 12 jaar over. De aarde loopt dus periodiek tus sen de zon en Jupiter door, n.l. om de 399 dagen. Staat nu de aarde pre cies tussen de zon en Jupiter, dan is Jupiter in oppositie met de zon. Anders gezegd: Jupiter staat dan recht tegenover de zon. Dat is dus wel een bijzondere stand. Wanneer men zich hiervan een hel dere voorstelling wil maken, moet meri de banen van de aarde en Jupiter eens op een blaadje papier tekenen. Men tekent eerst een cirkel met een straal van 1 cm.; daaromheen met hetzelf de middelpunt een cirkel met een straal van 5.2 cm. De binnenste cirkel is de aardbaan, de buitenste de Jupiter- baan. Men tekent nu de aarde precies tus sen de zon en Jupiter. Daar heeft men nu de oppositie-stand vlak voor zich. Met één oogopslag ziet men, dat de aarde en Jupiter in deze stand zo dicht mogelijk bij elkaar staan. Jupiter- in-oppositie is dus helderder dan op enige andere dag van het jaar. We raden allen ten zeerste aan deze een voudige tekening te maken. Men weet dan precies hoe Jupiter, de aarde en de zon op 15 Juni ten opzichte van elkaar in de ruimte staan. Zodoende krijgt men een veel betere „kijk" op Jupiter. Dat is toch zeker wel een simpel teke ningetje waard? Nu gaan we een stapje verder. Men heeft dus de oppositie-stand van Jupi ter voor zich op het blaadje papier. Stel nu voor, dat de aarde om haar as draait, van het Westen naar het Oosten. De hele horizon draait natuurlijk mee. Let nu op, wat er op 15 Juni ge beurt. Precies om 21 uur gaat de zon onder in het Noordwesten. Recht tegen over de zon, in het Zuidoosten, komt tegelijkertijd Jupiter op. In het vrije veld zal men Jupiter al spoedig boven de horizon zien, want de planeet is zeer helder. Naarmate de zon dieper zinkt, neemt Jupiter in glans toe. Jupi ter klimt langzaam hoger, maar blijft toch laag aan de hemel. Precies te mid dernacht 0 uur 40 min. Midden- Europese tijd staat Jupiter vlak bo ven het Zuidpunt. De zon staat dan on der het Noordpunt, even ver onder de horizon als Jupiter er boven. Na mid dernacht daalt Jupiter weer langzaam. Hij gaat in het Zuidwesten onder, juist wanneer de zon in het Noordoosten opkomt. Men ziet: de oppositie van Jupiter op 15 Juni geeft ons aanleiding tot het doen van interessante waarne mingen. Jupiter vertoeft thans in het sterren beeld Schorpioen. Dit fraaie sterren beeld met de heldere rode ster Antares staat laag aan de hemel. Men heeft nu tevens een prachtgelegenheid dit mooie zomersterrenbeeld, althans gedeeltelijk, te bewonderen. Jupiter vindt men mid den Juni boven de staart van de Schor pioen zie de tekening. Hij is nog helderder dan Sirius, een schitterende verschijning in de schemerlichte zomer nacht. Jupiter loopt thans langzaam terug, d.w.z. hij beweegt naar het Westen. Op 16 Augustus komt hij weer tot stilstand, m.a.w. hij wordt dan stationnair. Houd Jupiter de komende weken vooral goed in de gaten; men kan dan de teruglo pende beweging van de planeet met eigen ogen vaststellen. Amsterdam, 7 Juni 1948. De nieuwe week werd op de aandelen markt vandaag niet ongunstig ingezet. De handel in verschillende afdelingen was wat ruimer dan aan het eind van de vorige week, terwijl de koersen op een bescheiden vraag licht konden aan trekken. De orders van het publiek na men echter geen grote omvang aan, zo dat het koersavans na een prijshoudende opening in het verder verloop geen noe menswaardige voortgang had. Aand. Phi lips, Unilever en Aku konden tijdens het beursuur iets betere prijzen bedingen. Bij industriële aandelen kwamen aand. Emballegefabr. van 136% op 140, Meel- fabr. reageerde echter van 2521/2 tot 248. Claims Excelsior liepen eveneens terug en kwamen op ƒ80 (ƒ85). De staats- fondsenmarkt gaf verschillende fractio- nele koersverbeteringen te zien. Op de vergadering van de Coöp. Boe renleenbank te Heemstede, welke in het R.K. Verenigingsgebouw werd gehouden, belichtte de voorzitter, de heer J. H. M Peeperkorn de ontwikkeling van dit soort banken, ook bekend als de Raif- feisenbanken, in ons land. Er zijn in to taal 1295 van deze instellingen, terwijl ons land 1100 gemeenten telt. Daarvan zijn er 731 aangesloten bij de Coöp. Centrale Raiffeisenbank te Utrecht welke dit jaar het gouden jubileum gaat vie ren. Zeer opmerkelijk is ook dat deze boerenleenbanken als spaarinstelling de voornaamste plaats innemen. In Novem ber 1947 was aan spaargeld ondergebracht bij de Rijkspostspaarbank 1453 millioen gulden, bij de bijzondere spaarbanken 1011 millioen gulden en bij de gezamen lijke boerenleenbanken niet minder dan 1793 millioen gulden, zodat deze boven aan staan. Daarvan was bij de Boeren leenbank te Heemstede 1.400.000 gulden geplaatst. De balans van 31 December 1947 die met een totaal sloot van 1.685,868,25 werd goedgekeurd en de winst van 4809,61 werd bij de gewone reserve gevoegd. De aftredende leden van bestuur en raad van toezicht werden vervolgens met algemene stemmen herkozen. Dezer dagen heeft de hoofdinspecteur te Heemstede, de heer A. Berentsen, het feit herdacht, dat hij 25 jaar geleden als inspecteur bij de politie te Haarlem in dienst trad. Op 22 September 1937 volgde zijn benoeming tot inspecteur in de gemeente Heemstede, terwijl hij in deze gemeente begin 1940 tot hoofd inspecteur werd bevorderd. Op verzoek van de jubilaris is deze dag onopge merkt voorbijgegaan. Ook de tweede avond van de non- stopvoorstelling, georganiseerd door de afdeling Heemstede van de K.A.B., is een succes geworden. De grote zaal van het Verenigingsgebouw was meer dan vol en na de apotheose, waarin de vak afdelingen ten tonele waren gekomen, om hun trouw aan de beweging te be loven, nam de voorzitter, de heer N. J. v. d. Linden, het woord. Hij dankte daarin allen die tot het uitstekend sla gen van deze avond hadden medege werkt en prees vooral het werk van de heer Henk Boeree als algemeen lei der, de heer N. Booms met zijn tech nische staf, die voor zulke fraaie décors had gezorgd, de heer G. de Barbanson, die de leiding van het muzikale gedeel te op zich had genomen, de heer J. J Schelvis, voorzitter-regisseur van de toneelvereniging „Door Eendracht Sterk", die zo spontaan had medege werkt, de heer Prins, concierge van het R. K. Verenigingsgebouw, die in alles even bereidwillig was geweest, de oud voorzitter van de afdeling, de heer H. A. Meeuwenoord, die voor de verlich ting en de lichteffecten heeft gezorgd, een groepje jongelui, die muzikale me dewerking hadden verleend en aan het slot van zijn toespraak de secretaris van de K.A.B., de heer L. J. Floris, die bergen werk heeft verzet om tot dit schone resultaat te komen. Men bleef vervolgens nog een uurtje gezellig bijeen en daarmede zijn de feesten van de Arbeid afgelopen. Op de Maandagavond in „Het Wapen van Heemstede" gehouden vergadering van de Indische Buurtvereniging, welke onder leiding stond van de voorzitter, de heer J. de Bruin, werd met alge mene stemmen besloten, op 17 Augus tus het uitstapje voor de kinderen te organiseren. Met zes autobussen gaat men eerst naar de hei in de omgeving van Laren, waar verschillende kinder spelen zullen worden gehouden en daar na gaat de tocht naar de bekende speel tuin te Valkenveen, het meest gelief koosde object van de Indische Buurt vereniging. n het maandbericht „De huisvrouw staan van die prettige dingen, die de burger weer moed geven. Neen, ge wordt niet vermoeid met kolommen advertenties, waarin mevrouw Zus of Zo hulp vraagt, voor dag of dag en nacht of halve dagen, ge leest in dit Haarlemse orgaan slechts over uitrei king van medailles. Mejuffrouw Artje Houtriet is 25 jaar in trouwe dienst ge weest als kinderjuffrouw en huishoud ster bij één familie en mejuffrouw Ge- sina Langendijk was 12'/, jaar huishoud ster op één enkel adres. Medailles, oor konden, bloemen en hiep-hiep-hoera! Dan volgt een oproep aan alle leden, die zo'n jubileum in zicht hebben. Men staat echter met stomheid geslagen als men de rubriek „Hulp per uur" leest Een hele serie dames biedt zich aan voor lichte huishoudelijke bezigheden in ge zinnen in Haarlem of omgeving. Er zijn er bij, die 's middags willen kousen stoppen, of 's avonds willen oppassen, opdat papa en mams samen een schouw burgje of een concert kunnen pikken; er zijn er ook, die volledige huishoude lijke hulp willen verlenen of zich tot verpleging geroepen voelen. Nu weet ik wel, dat er in verschillende kringen, ook in parochies zo een en ander op dit gebied gedaan wordt, maar ik zou een Federatie willen stichten, die zo veel invloed op de Haarlemse bevolking heeft, dat hier geen hulp-probleem meer bestaan kan. Standsverschil moet dan uitgeschakeld worden en dat is nu juist het tere punt. Overigens wens ik alle kinderjuffen en huishoudsters of hul pen, die op weg zijn naar de zilveren, verguld-zilveren of vergulde medaille alsnog een flinke echtgenoot toe. Voor dit doel wil zelfs mevrouw een offer brengen! (Adv.) De belangstelling voor de film over het leven van St. Franciscus, welke Maandagavond in de zaal van de Hol lands-Zweedse Zaadmaatschappij werd afgedraaid, was buitengewoon groot en de aanwezigen waren na afloop zeer voldaan. Ter inleiding hield kapelaan Keijer, van Vogelenzang, een toespraak, waarin hij verschillende bijzonderheden over de film meedeelde. Jammer, dat de voorstelling zo laat begon, het beruchte kwartiertje hier ruim een half uur en daarin moet nu toch eens verandering komen. Woensdagavond 9 Juni a.s. geeft de Haarlemse Orkest Vereniging haar eerste openlucht-concert van deze zomer in het Bloemendaalse Bos. Onder lei ding van Kees Hartvelt zal het volgen de programma worden uitgevoerd: Gounod: Balletmuziek uit „Faust"; Grieg: Holberg Suite; Mendelssohn: Muziek bij Shakespeare's Midzomer- nachtsdroom; Bizet; L'Arlésienne Suite no. 1; Sibelius: Valse triste en de Piet Hein Rhapsodie van dr. Peter van An- rooy. Bij ongunstige weersomstandigheden zal het concert worden uitgesteld tot Maandag 14 Juni a.s. In een vorig artikeltje over tubercu lose hebben we gewezen op het ge vaar dat een patiënt voor zijn om geving kan opleveren, wanneer hij zich niet strikt houdt aan de voorschriften die hem door de behandelende arts en door het consultatiebureau worden ge geven. Dat geldt natuurlijk in gelijke mate voor alle lijders aan besmettelijke ziekten. Het komt nog maar al te vaak voor, dat hiertegen grovelijk gezondigd wordt. Vooral kinderziekten neemt men in dit opzicht wel eens een beetje te luchtig op. Men redeneert al gauw, dat het zo'n vaart niet zal lopen, dat „ieder een" de kinderziekten moet doormaken enz. Natuurlijk zijn de meeste kinder ziekten niet gevaarlijk.... voor sterke kinderen, maar niet alle kinderen zijn sterk, en zwakke kinderen kunnen in gevaar komen door een infectie, die normale kinderen- geen ernstige schade toebrengt Men moet dus door isolatie van de patiëntjes er voor zorgen, dat de ziekte niet onnodig wordt verbreid. In het algemeen is de school toch al een prachtig verspreidingsmiddel voor kin derziekten, daar hoeven wij, door on achtzaamheid, niets meer aan toe te voe gen. Wat geldt voor kinderziekten geldt eveneens voor besmettelijke ziekten van volwassenen, en ook hier gaat het niet aan, maar te zeggen dat een ver koudheidje of een griepje geen kwaad kan. Elke besmetting die men op anderen overbrengt is een schending van de naastenliefde. Dat betekent natuurlijk niet, dat elke verkouden man of vrouw nu maar ge ïsoleerd moet worden, dat we overdre ven angstig moeten zijn. Er is al genoeg overdreven angst aanwezig op dit ge bied, en wel op een terrein waar deze angst bepaald verkeerd is. Duizenden genezen t.b.c.-patiënten weten hierover mee te praten. Ze zijn als genezen ontslagen, hun toestand wordt geregeld gecontroleerd op een consultatiebureau, maar hun omgeving blijft hen behandelen met het wantrou wen en de afkeer zelfs die de gezonde voor de besmettelijke ziekte voelt. Ze komen moeilijk aan de slag, ook in be trekkingen waar ze lichamelijk voor ge schikt zijn; en als ze aan de slag komen, worden ze beschouwd als halve krach ten, die niet zelden ook nog door hun kameraden en collega's worden geme den Dat alles wijst op onverstand, op een volkomen misplaatste angst voor in fectie, een belachelijk wantrouwen in de kennis en vooral in de objectiviteit van de arts. Genezen patiënten zijn ge nezen, en leveren niet meer gevaar op dan iemand die nooit ziek is geweest. Daarmee basta. En verdachte gevallen dan? Wanneer deze onderzocht zijn, doorgelicht en wat ook, en ze houden zich aan de voorschriften die hun van medische zijde worden gegeven, dan zijn die al even ongevaarlijk; dan hoeft nog niet eens een overdreven bezorgd pu bliek een soort van quarantaine in het leven te roepen, die deze mensen het bestaan verzuurt. Dergelijke houdingen dateren nog uit de tijd, dat men wel op de hoogte was van de besmettelijkheid der t.b.c. en nog niet veel kon doen om genezing te be werken. Het wordt tijd, dat die menta liteit wordt opgeruimd. Hedenmiddag omstreeks 12 uur heeft zich in de grote bunker bij het voormalig sanatorium aan de Koningsweg te Arnhem een hevige ontploffing voorgedaan b(j het de monteren van munitie. Tot dusver zijn vijf doden gevonden. De bunker ligt vlak bij het voormalig vliegveld Deelen en werd in de oorlog door de Duitsers aangelegd. De vakgroep Detailhandel in Brandstoffen heeft aan het ministe rie van Economische Zaken mede gedeeld, dat er moeilijkheden bij de huisbrandvoorziening dreigen te ontstaan, doordat een deel der huis brandverbruikers niet bereid is de op de bonnen beschikbaar gestelde brandstoffen reeds thans af te nemen. De Vakgroep schreef dienaangaande: „De aanvoer van brandstoffen van de mijnen naar de handel vindt regelmatig voortgang, zodat de kolenhandelaren ook regelmatig moeten afleveren om ruimte te kunnen maken voor nieuwe aanvoer. Voorts kan de kolenhandel, in verband met de beperkte vervoercapaci- teit, slechts dan al zijn afnemers tijdig voorzien, wanneer reeds thans met de bezorging der brandstoffen in een zo groot mogelijke omvang wordt begon nen. Indien de handel daartoe niet in de gelegenheid wordt gesteld, is het gevaar niet denkbeeldig, dat vele gezinnen te gen het aanbreken van de winter voor de noodzakelijkheid zullen worden ge plaatst, of de kolen zelf af te halen, of genoegen te nemen met vertraagde be zorging. Het A.N.P. heeft zich terzake tot het ministerie van Economische Zaken ge wend, waar men het bestaan van de door de Vakgroep geschetste moeilijk heden bevestigde. Naar bevoegde kringen op het Cha teau mededelen, heeft de Nederlandse delegatie een verklaring afgelegd, waar in gezegd wordt, dat Nederland de mo gelijkheid onderzoekt zijn economische politiek meer in overeenstemming te brengen met die van België en Luxem burg door de tot dusver gevoerde poli tiek van in- en exportvergunningen, prijsbeheersing en industriële subsidies te herzien. Volgens „Le Peuple" is een der posi tieve resultaten, welke bereikt zijn, een overeenkomst tussen Nederland en Bel gië op grond waarvan een gemeenschap pelijk standpunt zal worden verdedigd tijdens de onderhandelingen, die a.s. Donderdag te Frankfort een aanvang zullen nemen betreffende de hervatting van het Rijnvaartverkeer over de Neder landse en Belgische havens. Teneinde het verschil op de Neder landse betalingsbalans weg te werken, zou België voorts bereid zijn Nederland te helpen bij het verkrijgen van een extra dollarlening bniten het plan- Marshall om. Nederland zou bovendien met all® krachten er naar streven België zoveel mogelijk in goederen te betalen «n het zou in het bijzonder de aitvoer van kasS en boter naar België verhogen. Tevens blijkt Nederland bereid te zü» er bij de Verenigde Staten op aan te dringen bepaalde producten niet Amerika, doch in België te mogen aan schaffen, en deze dan in Marshalldollar8 te betalen. (Niet-officiële koersen) Vorig Opening slot 3% Neder1. 1948 10054 3-3% Nederland 194? 99 3 Ned. 62-64 99 és 3 Ned. 62-64 bek fac. 99% Ned. Handel Mij. eert 153% A.K.U. 163 Van Berkel's Patent 126 Calvé-Delft eert 198 Van Gelder nw. aand. 15554 Kon. Hoogovens eert 206' Unilever eert. 297% Ned. Kabel nw. aana 291 Philips 267 idem (nieuwste) 257% Kon. Petroleum 352% Idem (nieuwste) 342 „Amsterdam" Rubber 166% HolL Amerika Lijn 216 Kon. N. Stoomb. Mij 176 Scheepvaart Unie 186% H.V.A. 222% Deli Mij. eert. 161% 8/6 99-99^* 167% 206% 296% 257 169 186%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2