ER/C DE NOORMAN-DE STEEN VAN ATLANTIS Limburgse bedevaart naar Lourdes vertrokken Intentie: „Het w van onze jongens in Indië" Verhoging der pensioenen Heerlijkheid Fogelsangh Fries streekmuseum thans Frankrijk erkent onafhankelijkheid van Viët-nam Grote teleurstelling in Frankrijk ZAL KONING LEOPOLD VAN BELGIË ZELF STAPPEN ONDERNEMEN? i Een beeld van het rijke verleden en het arme heden Een oude heer b Accoord thans plechtig ondertekend Samenwerking voortaan onmogelijk In de houding der Vlaamse liberalen schijnt een kleine verandering te komen 21 ministers in België in conferentie Misbruik van overheids macht? Mgr. Lemmens doet de .pelgrims uitgeleide wekt opschudding DINSDAG 8 JUNI 1948 PAGINA 3 BUITENLANDS OVERZICHT Russische conclusie uit de besluiten van Londen BESLUITEN CONFERENTIE VAN LONDEN Nachten van lijden - jaren van leed - door Rheumatische pijnen. Hoge Raad vernietigt het arrest Vrijstelling militaire dienst Gepensionneerden pleten DOODSTRAF VOOR VERRADER Aardbeienveilingen beginnen Donderdag Prijs voor advocaat door JAMES CHARLES LYNCH NED. CONSULAAT-GENERAAL TE BERLIJN Speldjesdag voor Katholiek Thuisfronlt HuId aan Fibres Zaterdagmiddag is aan boord van een Franse oorlogsbodem in de baai van Alon een Frans-Viët- hamees accoord gesloten, dat als volgt luidt: Frankrijk erkent plechtig de onaf hankelijkheid van de Viët-nam aan wie het toekomt zijn eenheid te verwerke lijken. De Viët-nam proclameert zijn aansluiting, in de hoedanigheid van geassocieerde staat, bij de Franse Unie. De onafhankelijkheid van de Viët-nam heeft geen andere grenzen dan die opgelegd door zijn toebehoren tot de Franse Unie." Het accoord werd ondertekend door he Hoge Commissaris Monsieur Bollaert hamens de Franse Republiek, door mi- Uister-president generaal Xuan namens he voorlopige centrale Viët-namese re gering, en door ex-keizer Bao-Dai, in hiens kwaliteit van bemiddelaar tussen hc Franse Republiek en de van Ho- Chi-Minh en diens Viët-Minh afkerige Viët-namese nationalisten die voor alsnog slechts een minderheid vormen. Hetgeen vooral de betekenis van het gesloten accoord, dat nochtans een nieu we phase in de Indo-Chinese ontwikke ling opent, beperkt, is, dat het geen einde maakt aan de vijandelijkheden; om ih dit stadium zulks te bereiken, zou een accoord met Ho-Chi-Minh en de Viët- Minh nodig zijn. De Franse regering had echter, zoals bekend, reeds lang de mo gelijkheid van een doelmatig betrouw baar accoord met Ho-Chi-Minh, van wie overigens niemand met zekerheid schijnt te weten wat hij sedert September 1946 geworden is, opgegeven; zij was in deze Oosterse wereld op zoek gegaan naar betrouwbaarder te achten onderhande lingspartners. Het afgesloten accoord bewijst in ieder geval, dat zij deze part- her meent te hebben gevonden. De re gering houdt zich ongetwijfeld overtuigd van de bereidheid van de nieuwe part ner het accoord na te leven en in prak tijk te brengen; maar de hoofdzaak is Een woordvoerder van de Britse re gering heeft verklaard, dat het Britse kabinet na kort beraad de Londense Voorstellen heeft goedgekeurd. De belangrijkste Duitse politieke lei ders eisen vertegenwoordiging van de Russische.» zone in elke nieuwe Duitse federale regering. De Duitse bizonale economische raad gaf het volgende com mentaar op de conferentie in Londen: Wij willen noch een West-Duitse rege ning noch een regering van de gecom bineerde zones. Wij willen wel een Duitse regering met Frankfort als hoofdkwartier. Het representatieve ka rakter van een dergelijke Duitse rege ning zou duidelijk aan het licht treden Wanneer één of twee politieke leiders bit de Oostelijke zone als minister zou den worden opgenomen". -De Sovjet-Russische commandant in "öitsland, maarschalk Sokolovsky, staat 1>J nauw contact met zijn regering in Moskou naar aanleiding van de publi catie van de aanbevelingen van de Lon dense conferentie. In een vergadering van Sokolovsky en zijn adviseurs zijn de Russen tot de slotsom gekomen, dat door de besluiten van Londen alle vroe gere overeenkomsten over Duitsland te Wet zijn gedaan. Samenwerking tussen of hij er toe in staat zal zijn. Dit hangt af van de mate waarin hij erin zal sla-' gen de massa der Viët-namese nationa listen, die zich nog altijd achter de Viët- Minh (Viët-namese Onafhankelijkheids- bond) bevinden, op zijn hand te krij gen. Van het aangegane accoord hoopt men dat het daartoe krachtig zal kunnen bijdragen. Een door het Katholieke dag blad „La Croix" dezer dagen gepubli ceerde verklaring van het agentschap „Fides", dat de zienswijze van het Vati- caan zou weergeven, heeft in Frankrijk bovendien de verwachting gewekt, dat de H. Stoel aan de bijna 2 millioen Ka tholieken van de Viët-nam zou aanraden met de door de communisten over heerste Viët-Minh te breken. Inmiddels blijft in termen van stra tegie gesproken de situatie in de Viët- nam zoals een kenner der Indo- Chinese kwestie haar onlangs resumeer de: De regering van Generaal Xuan is (min of meer) meester van de kustste den (vooral dank zij Frankrijks mili taire aanwezigheid); de Viët-Minh ech ter van de rijstvelden. Voor de meeste Fransen zal het op treden van de regering-Xuan als cen trale of generale regering van de Viët- nam ook een voorlopige nog niet in werkelijkheid bestaande Viët-namese federatie een vrij mysterieus novum zijn. Deze regering, welke te Saigon al onder auspiciën van de Franse autori teiten tot stand is gekomen, schijnt een aantal Cochin-Chinese politici tot kern te hebben, waaromheen zich enige na tionalistische persoonlijkheden bewe gen, die indertijd achtergebleven zijn in de door de Viët-Minh ontruimde kuststreken van Annam en Tongking. In ieder geval heeft het er alle schijn van dat de Franse regering haar tot voor enige maanden nog gevolgde po litiek die erop gericht was het rijke Cochin-China buiten een Verenigd Viët- nam te houden thans als nutteloos aan de kant heeft gedaan. De publicatie van de aanbevelingen, welke op de conferentie van de zes mogendheden over Duitsland werden opgesteld, hebben in alle betrokken landen vele reacties gewekt. Het sterkst reageert men in Frankrijk, waar van alle kanten oppositie tegen de verkla ring opsteekt en zelfs een crisis in de regering-Schuman niet tot de onmoge' lijkheden behoort. Zowel de communis ten als de aanhangers van De Gaulle beschuldigen Bidault ervan, Frankrijk verkocht te hebben. Bidault zal zeer veel moeite hebben de aanbevelingen van de Londense conferentie, die waarschijnlijk Vrijdag door het parlement zullen worden be sproken, geratificeerd te krijgen. Franse afgevaardigden, die de regering ge woonlijk steunen, typeerden de voor gestelde politiek voor West-Duitsland als een politiek, „die iemand de haren te berge doet rijzen". De oppositie spruit voornamelijk voor uit het feit, dat men de Franse belangen en die van Duitslands Westelijke naburen onvoldoende be schermd acht. Het plan van de Londense conferentie betekent vol gens de critici, dat Frankrijk en de Benelux altijd door de V.S., Enge land en de Duitse vertegenwoordi ger kunnen worden overstemd. Wat de Franse leiders nog meer een doorn in het oog is, is het gevoel, dat Duitsland uiteindelijk de positie van bemiddelaar tussen de continen tale geallieerden en de Angelsaksische geallieerden zal innemen en een be slissende stem zal hebben bij de be- En dat, terwijl toch voor velen de afdoende remedie voor 't grijpen ligt: Kruschen Salts! De meeste rheumatische aandoeningen ko men voort uit onzuiver bloed. Daar brengt 3e bloedzuiverende Kruschen-kuur uit komst. De zes minerale zouten waaruit Kruschen is samengesteld hebben regel matig gebruikt een weldadig aansporende werking op lever, nieren en ingewanden. De kleine dagelijkse dosis Kruschen spoort ze aan tot krachtiger werking; onzuiverhe den in het bloed worden afgevoerd, in plaats van zich vast te zetten in spieren en gewrichten, waar ze anders oorzaak zouden worden van die ondragelijke pijn. Volg het voorbeeld van die talloze Rheu- matieklijders over de hele wereld, voor wie ovw deze bijèeiikomst! I Kruschen bij Uw Apotheker of Drogist^ (Telefonisch van onze Belgische correspondent) De koningskwestie staat op het ogen blik in Belgische politieke kringen in het brandpunt van de belangstelling. ■Nauwelijks is er bekend geworden dat opaak hedenavond een speciale mi nisterraad zal beleggen in verband met dit vraagstuk of reeds doet het gerucht de ronde, dat de minister-president Woensdag opnieuw naar Pregny zal ver trekken om nogmaals een onderhoud biet de Koning te hebben. Dit gerucht, afkomstig uit dezelfde bron die het vo- rige juist gebleken bezoek meldde, is tot nog toe niet tegengesproken. Er doet nog een ander gerucht de ronde en wel met zoveel hardnek kigheid, dat het de moeite waard lijkt het onder het nodige voorbe houd te vermelden. Het komt hierop neer, dat Koning Leopold besloten zou hebben te genover de omstandigheid, dat er tot op dit ogenblik nog van geen werkelijke stap in de richting van een oplossing sprake is, zelf het im- tiatiei hiertoe te nemen en wat men in de Belgische pers noemt de zaak te „orusqueren". Het is moeilijk uit te maken hoe zo 'ets in zijn werk zou kunnen gaan. In Politieke kringen veronderstelt men dat he Koning een boodschap tot het Bel gische voik zou richten om het uit te hodigen zich positief door middel van een volksraadpleging uit te spreken. De Mjze om zich tot het volk te richten ^ou dan bijvoorbeeld de vorm kunnen ®annemen van een brief aan de Voor zitter van Kamer en Senaat of recht streeks aan ae regering. Men verwacht hat dit initiatief van de Koning zeer shel zou volgen op het nieuwe bezoek hat Spaak hem brengen zal en dat hier mede verband zal hebben. De moeuukiieiu oei c„.i voiksraaci- Meging ie houuen blijft intussen bestaan, *elis na de oproep van de Koning, om eenvoudige reden dat het vrij wel ''höiogehjK is daarttoor een meerderneid e vinden, aangezien de parijen hun Stahdpum niet hebben gewijzigd. Tegen- m®*' de C.V.F., die voor de Koning is, 'hdt men dus de socialisten, liberalen communisten, die tegen zijn terug- ®er op de troon zijn. Niettemin schijnt toch een kleine verandering te komen met name in de houding van de Vlaam- r®. liberalen, die trouwens steeds veel aider afwijzend hebben gestaan dan uh Franse collega's. ®ij een eventuele stemming zou dit MWlcht in de schaal kunnen werpen, oen denkt ook aan de mogelijkheid van i h soort parlementair onderzoek naar u staat van de publieke opinie, moge- 'kReid waar de grondwet in voorziet, maar die in de praktijk tóch wéinig re sultaat schijnt te kunnen opleveren, be halve dan ernstige moeilijkheden 'voor de regering. Zoals de koningskwestie zich op het ogenblik voordoet is dat overi gens een aspect van de zaak waar mede men langzamerhand rekening moet gaan houden. De kwestie neemt thans een wending, die op nieuw gevaarlijk gaat worden voor de coalitie. De diverse politieke groepen komen dan ook deze week bijeen om over de zaak te delibe reren. Intussen krijgt men uit allerlei be richten zo goed als uit de dagbladpers de indruk, dat de maand September, waarin Prins Boudewijn 18 jaar wordt, algemeen wordt beschouwd als een be slissende maand waarin zich incidenten zullen voordoen. Dit wordt o.m. beves tigd door de energieke verklaringen van de voorvechter van de Koning en voor zitter van de Kamerfractie van de C.V.P., de heer De Vleeschauwer, vol gens welke de Kroonprins onder alle omstandigheden in September a.s. naar België zal terugkeren en in de Senaat zal zetelen. paling van de Ruhrgebied. toekomst van het Bidault zal, naar men verneemt, bij de verdediging van zijn politiek er vooral op wijzen, dat de voorstellen der zes landen deel uitmaken van een be oogde Westerse buitenlandse politiek, waarvan het Plan-Marshall en het pact van Brussel integrerende bestand delen zijn. Hij zal betogen, dat het moeilijk, zo niet onmogelijk is, een deel van deze politiek te aanvaarden en de rest te verwerpen. (Telefonisch van onze Belgische correspondent) Eeü-en-twintig Nederlandse, Belgische en Luxemburgse ministers zijn Maandagmor gen op het Ch&teau d'Ardennes met hun specialisten bijeengekomen om een onder zoek in te stellen naar de problemen, waarvan de totstandkoming van de Unie van Benelux afhankelijk is. In de eerste vergadering werden de mid delen bestudeerd die de oprichting van de Economische Unie kunnen bevorderen. Met name werden de problemen behandeld die betrekking hebben op de productie, op de prijzen en lonen en op het Marshall-plan. Na afloop hebben verschillende ministers erop gewezen dat de huidige conferentie geen onmiddellijke gevolgen met zich zal medebrengen. Dit doet niets af aan het belang van de bijeenkomst, die wordt bij gewoond door de ministers van alle depar tementen die bij het totstandkomen van een volledige Unie betrokken zijn. Wanneer men zich er rekenschap van geeft dat het daarbij om niets minder gaat dan om de vrije circulatie van goederen, personen, kapitalen enz. binnen de 3 lan den, begrijpt men tevens het enorme be lang van de zaak. Van tevoren reeds had het Comité voor Economische Coördinatie aan zijn specialisten opdracht gegeven alle verbandhoudende kwesties tot de geringste bijzonderheden te bestuderen, zodat de mi nisters, die thans met hun experts in ver gadering bijeen zijn, over een maximale hoeveelheid gegevens beschikken om de voorwaarden te bespreken welke aan de principiële beslissingen vooraf moeten gaan. Het spreekt van zelf dat men onder deze omstandigheden inderdaad niet op onmid dellijke consequenties moet rek énen. Mevr. M. te Castricum dagvaardde de burgemeester dier gemeente in kort ge ding voor de president der rechtbank te Alkmaar op grond van misbruik van overheidsmacht door toepassing van het Vorderingsbesluit-Woonruimte. De bur gemeester had namelijk een deel van haar woning, welke haar eigendom is, ongemeubileerd gevorderd, voor welk gedeelte zij 15 per maand huur zou ontvangen. Daar zij in hoofdzaak moet leven van het verhuren van gemeubi leerde kamers en het houden van pen sion zou de vordering betekenen, dat zij onherstelbaar zou worden benadeeld in haar levensonderhoud. De president achtte het bezwaar van mevr. M. niet steekhoudend, daar haar pretenties niet afdoen aan de rechtma tigheid der vordering. Hij verklaarde de eis niet ontvankelijk. Het gerechtshof te Amsterdam heeft dit vonnis vernietigd en de eis toegewe zen door een bevel aan de burgemeester de vordering der woonruimte ongedaan te maken, onder voorwaarde, dat mevr. M. haar eis binnen 14 dagen zou moeten aanhangig maken bij de gewone rechter. Het arrest van het Hof was gebaseerd op het feit, dat de burgemeester de ge hele sanitaire inrichting had gevorderd. De Hoge Raad heeft thans 's Hofs ar rest vernietigd op grond, dat mevr. M. in eerste aanleg alleen de onherstelbare benadeling in haar onderhoud ten grond slag aan het beweerde misbruik van overheidsmacht had gelegd en in hoger beroep de eis veranderd of vermeerderd was. Verzoeken om uitstel van eerste oefe ning of vrijstelling van de dienstplicht, zullen, naar men ons van de zijde van het ministerie van Oorlog mededeelt, in het vervolg slechts in behandeling wor den genomen, wanneer de aanvrage daartoe is ingediend bij de burgemees ter ter plaatse. 116. Voorzichtig gluurde de Atlantis-soldaat door een klein venster in de deur en toen opende hij deze met een grijns Daar huppelde de kleine dwerg, die de aanwezige mannen begroette met een vrolijk gegrinnik. Opgelucht gingen de op geschrikte mannen weer zitten en toen Eric verwonderd vroeghoe de dwerg hen had kunnen vindenzei het kleine mantietje trots: ,,Winonah mij sturenmij zoe ken heel goed.vinden hier dappere manmij passen op grote man, boel vechten? Mij helpenVerder lukte het onze held nietnog een woord uit het vreemde kereltje te krijgen. De kleine man wilde niet verraden dat Winonah zo ongerust over Eric's lot was dat zij Pum-Pum achter hem aan had gestuurd om in zijn buurt te blijven en haar eventueel te waarschuwen wanneer hij in gevaar mocht komen. De dwerg was daarvoor de aangewezen persoon omdat hij overal kon binnendringen zonder dat men hem wantrouwde. Langzaam daalde de avond over de grote stad en Eric maakte zich gereed om zijn stoutmoedig plan te ver wezenlijken. De officier gaf hun nog enige raadgevingen en met een laatste groet verdween de jonge Noorman met zijn gevolg in de schemer Voor het eerst na de oorlog vertrok Maandag de Limburgse bedevaart weer van Maastricht naar Lourdes. De bisschop van Roermond, Z. H. Exc. Mgr. dr. J. H. G. Lemmens, zegent de jongste pelgrim, de drie-jarige Peter de Cock uit Tilburg. (Van een speciale verslaggeefster) Maandagmiddag 1 uur! Met een stralende zon en een heerlijke zomer- temperatuur gaat, voor het eerst na 9 jaar, de Limburgse Bedevaart naar Lourdes weer vertrekken. De 20e tocht naar de Lieve Vrouwe, die door katholiek Nederland zozeer geliefd is. Welke moeilijkheden er te overwin nen zijn geweest om deze bedevaart mogelijk te maken, kan geen buiten staander begrijpen. Daar waren de deviezen, het gebrek aan spoorwegmaterieel de slechte voed selpositie en de enorme duurte in Frankrijk! En daar was nog veel meer. Maar het energieke comité heeft dat alles weten te overwinnen en we gaan! Weer krioelt het brede Maastrichtse station van pelgrims, zieken, doktoren, verpleegsters, brancardiers. Weer staat er een lange trein, met genummerde coupé-ramen gereed om zieken en ge zonden op te nemen. 600 pelgrims zullen de reis naar Maria's genadeoord onder nemen: onder hen ruim 100 zieken, Gepensionneerden uit vele delen van het land waren gisteren in de grote zaal van de Dierentuin te 's-Gravenhage in Vergadering bijeen om te pleiten voor een verhoging der pensioenen. Na afloop werd op voorstel van de heer J. Huijk- man, voorzitter van de Alg. Ned. Bond van Gepensionneerden, een resolutie aangenomen, waarin gezegd wordt, dat de voorstellen der regering voor wat be treft de aan te brengen verbeteringen en de positie der gepensionneerden in het algemeen, op zo goed als alle punten onvoldoende moeten worden geacht. De Algemene Nederlandse Bond van Gepensionneerden, de Bond van Gepen sionneerden der Nederlandse Spoor- en Tramwegen en de Algemene Militaire Pensioenbond dringen er op aan, zo danige wijzigingen in die voorstellen aan te brengen, dat van een redelijke tegemoetkoming in de noodtoestand der gepensionneerden kan worden gespro ken. Het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gra venhage heeft heden arrest gewezen in de zaak tegen de 39-jarige Haagse boek houder A. Breed, die van 1944 tot het einde van de oorlog werktuig en hand langer van Schreider, destijds Kriminal- Direktor van de S.D., is geweest. De procureur-fiscaal mr. De Gruyter had de doodstraf tegen B. geëist, omdat deze zich vrijwillig gewijd had aan verraders werk van het ergste soort, hetgeen tien tallen Nederlanders het leven heeft ge kost. Het bijzonder gerechtshof heeft B. thans conform de eis tot de doodstraf veroordeeld. Van Donderdag 10 Juni af beginnen te Beverwijk de speciale aardbeien veilingen. Tengevolge van do verlaging van de eierprijs is het mogelijk gebleken de prijzen voor advocaat te verlagen. De verbruikersprijs per literfles bedraagt nu f 5.25 tegen voorheen f 5.75. (Van een onzer speciale verslaggevers) In Friesland zeggen ze, als een kind- je met graagte een gesprek van grote mensen afluistert: „Dat kind luistert als een pot met zeuven oren." Hebt u wel eens een pot met zeuven oren gezien? U hebt de kans nu, want we hebben een zeldzaam mooi exem plaar ontdekt in het nieuwe Friese streekmuseum, dat voor kort geopend is. U gaat hiervoor naar Buitenpost en als u er de weg niet mocht weten, kunt u de martiale heerser van het Buiten- postse station vragen waar Veenklooster ligt. Feankleaster zo zal hij zeggen ligt drie kilometer van Buitenpost, in de gemeente Achtkarspelen, buurgemeente van Kollumerland, zoals iedere recht geaarde Nederlander natuurlijk weet. Het is een stukje echt binnenland van Friesland, zo mooi, dat een vrij groot gedeelte gemaakt is tot natuurreservaat. Eeuwenoude eiken en beuken spreken daar hun eigen taal en men zou wensen, dat men deze taal zou verstaan, om alles wat deze getuigen van een oude ge schiedenis zouden kunnen vertellen om trent een rijk verleden. Want over dit gebied is veel te ver tellen. Wanneer de brede lanen de bezoeker gevoerd hebben naar een cen traal punt in dit bos, dan rjjst voor zjjn oog op een oude heerlijkheid, waardig en trots. Het is de Heerlijk heid Fogelsangh of Fogelsangh-State. Het is een oud gebouw. Waar de ra men niet werden gerestaureerd, heb ben de ruiten een glans gekregen, kleurig ais een vlek petroleum op water, zeker bewijs van hoge ouder dom. Van die hoge ouderdom spreekt de geschiedenis van het gebouw trou wens ook. Want in de verre middeleeuwen was dit hooggelegen plekje ai uitverkoren door de adellijke dochters van oude geslachten, die hier hun klooster „De Olijfberg" hadden. Ook moet hier een monnikenklooster zijn geweest. Nog herinnert in het bos een miniatuur kloostertje, waar een monnik in con templatie verzonken zit, aan het veie belangrijke werk, dat hier de mon niken hebben verricht op het gebied van ontginning. Thans zijn de landgoederen eigendom van onze Brusselse gezant mr. Baron van Harinxma thoe Slooten en deze heeft voor zichzelf besloten niets te verande ren aan het oorspronkelijke karakter van de heerlijkheid. Hij heeft haar in dienst gesteld van de bevordering van de Friese cultuur en het laten inrichten tot streekmuseum voor Achtkarspelen en Kollumerland. Congressen van Friese verenigingen kunnen er worden gehou den en alles wat de Friese organisaties aan volkseigen nastreven, zal men hier, voor zover mogelijk, kunnen terugvin den ln de verzamelde voorwerpen. Er is een uitgebreide collectie ar cheologie, oude en nieuwe volkskunst, Er zijn reconstructies van het oude Friese boerderijtype, zelfs eert van honderd jaar vóór Christus. De ver zameling, het gebouw en de omgeving spreken hier samen de taal van de oude historie. Het zien van alles wat zelfs in deze afgelegen streken verloren ging, onder de vervlakking van de laatste decen nia, maakt een beetje weemoedig. Want Fogelsangh-State leert niet alleen hoe rijk het verleden was, maar ook hoe arm het heden op menig gebied vaak is. Uit het gastenboek bleek ons, hoe ondanks de recente opening, zeer velen een bezoek brachten aan dit streekmuseum. 6) Een poosje later werd hij wakker. Hij luisterde met wijdopen ogen en oren. Hij hoorde een tik, dan een bons en daar na een gesuis. Hij herkende de tik Bij de bons en het gesuis sprong hij uit bed om de achtertuin in te kijken Onder het raam stond Tom Adams op onge veer vijf meter afstand van een ze'.l, dat over een touw tussen twee bomen was gehangen. Vóór Tom lag een golf- bal. Tom mikte nauwkeurig, liet zijn club langzaam achteruit zwaaien en sloeg stuntelig. De bal raakte de grond vóór het aardhoop je, plofte tegen het zeil, sprong op en rolde terug tot voor Tom's voeten. Hij bukte zich en legde hem weer op de alslagplaats. „Hel en duivel!" zei Sam, keerde zich van het raam af om zijn hoed en jas te grijpen en ging naar beneden, de voordeur door, achterom naar de tuin. Tom had juist een achterwaartse zwaai volbracht, toen Sam om de hoek van het huis kwam en hem toeriep: „Wacht even, m'n zoon! Zo moet het niet!" Tom kon zijn zwaai niet meer inhou den. Hij sloeg schutterig toe en miste de bal volkomen. Met een hoogrood ge zicht keerde hij zich om. „Wat", zei hij, „ik dacht dat u sliep. U moet iemand, die een golfbal slaat, nooit storen. Of wou u me soms voor doen hoe het moet?" „Precies", zei Sam „Geef dat ding eens hier". Tom gaf hem de golfclub en besefte zijn houding, ,,'t Spijt me, dat ik me liet gaan", zei hij. „Golfspelen is niet zo gemakkelijk als het lijkt. Evenwicht en concentratie, daar komt het op aan. Linkerarm recht houden, langzaam achteruit zwaaien, je lichaamsgewicht op je rechtervoet overbrengen en op het ogenblik, dat je slaat, je polsen la ten doorzwikken". Sam keek Tom aan. „Het is toch de bedoeling, dat je de bal raakt, nietwaar?" „Juist", zei Tom. „Raken zo hard als je kunt. Het zeil houdt de bal natuur lijk tegen, dat spreekt". „Mij een raadsel, hoe je kunt raken, als je om zoveel dingen tegelijk moet denken. Dè meeste mensen denken te veel, in plaats van dat ze iets doen, da's de fout". Sam ging op de bal toe, keek er even naar, bracht de club boven zijn schouder en liet hem naar voren suizen. De bal sprong van het aardhoopje, sloeg tegen het zeil, ging er doorheen, rukte een aantal blaren van een laaghangende boomtak een eind veiderop en boorde zich door de heg, om eindelijk te blijven liggen op het fluwelige grasveld van Jonathan Smythe's landgoed. „Grote hemel!" zei Tom. „Een scheurtje, hè", zei Sam. „Nou, dat gat lap ik wel, zodra ik even tijd heb. Ik zal eerst die bal halen". „Nee", zei Tom ernstig. „Dat kan niet. Dat is Smythe zijn grond. Die mag u niet betreden zonder zijn toestemming en we willen hem niet tegen ons in 't harnas jagen. We hebben al genoeg op ons geweten. Mijn kansen op zijn klan dizie zijn verkeken" „Waarom?" vroeg Sam. „Ben je dan geen goeie advocaat?" „Jawel," gaf Tom toe. „Maar er woont nog een advocaat in de stad Mali Per- cival. Van een heel oude familie. Bo vendien is Mali verkikkerd op Deborah Smythe, de dochter van de oude Smythe en papa heeft er niets op tegen. Veel kans maak ik dus niet en daarom hoeven we 't niet nog erger te maken door mijnheer Smythe opnieuw op zijn tenen te trappen." „Dus die Smythe is een poen, hè?" zei Sam. „Dat hoort u mij niet zeggen," ant woordde Tom. „Ik denk er zo niet over." „Ik wist wel. dat je dat zeggen zou," zei Sam. „Ik wist het wel." „Hoezo?" „Omdat," zei Sam ronduit, „omdat je, al besef je 't niet, zelf een poen bent- Je hebt je tot je nek toe volgepropt met nonsens uit geschiedenisboekjes en je aapt alles na, wat een stelletje dooie lui plachten te doen. Laat schieten die rommel." „Mijnheer Smedleyzei Tom. „Absoluut," zei Sam. ,,'t Vervelende is, dat die geschiedschrijvers niet alles over die kerels hebben opgeschreven. Er was toen zeker papierschaarste, net als nu. Geld en vrouwen waren er, dus reken maar, dat ze nog andere dingen deden dan een partijtje dammen. Tra ditie is een mooi ding, m'n zoon, maar jij laat ze verschrompelen. Spit de grond eens om en strooi wat kunstmest." „We hebben hier onze eigen gewoon ten," zei Tom. „En daar zijn we op ge steld." „Je weet niet beter," zei Sam. „Je zou er minder op gesteld zijn, als je af en toe de boel eens op stelten zette. Indien je in leven wilt blijven, moet je van tijd tot tijd de muren bestormen en de poorten rammeien. Denk er eens over na en zie eens of ik geen gelijk heb. Ik ga een eindje kuieren." „Ik ga met u mee," zei Tom. „Ik zal u de plaats laten zien." „Ik vind het alleen wel," zei Sam. „Ga jij je maar oefenen. Ik zal eens een kijkje aan zee nemen. Gaat nogal te keer tegen de kust, hè?" „Goed," zei Tom, „zoals u wilt." Hij had orders van Janet, Sam zo weinig mogelijk in de weg te leggen, zolang het antwoord-telegram op de luchtpost brief nog niet was gearriveerd. „Maar blijf tussen de heggen en schuttingen. En kom niet op Smythe's grond." Sam beende weg, binnensmonds pre velend. Hij bereikte een met rotsblok ken bezaaid strand en stond een ogen blik stil, voor het eerst van zijn leven genietend van het gezicht op de ge kuifde branding, die donderend over de rotsen schuimde. Het vervulde hem met geestdrift en zijn onstuimige aard voelde zich gedrongen iets terug te doen, maar hij wist niet hoe. j,Hel en duivel!" zei hij en begon langs het strand te lopen in de richting van het landgoed van de Smythes. Het was eb en hij passeerde het eind van de stenen muur, die begon, waar de heg eindigde. Hij bevond zich nu op grond van Smythe en hij snoof en blies. Hij liet de ene rots na de andere achter zich en drong dieper door in het Smythe-bolwerk. Zijn voetstappen wer den gedempt door het mulle zand en het lawaai van de donderende bran ding. Hij ploegde langs een buitenge woon grote rots en bleef als aan de grond genageld staan. Daar op het zand lag een helgekleur de deken. Op de deken lag, met het ge laat naar beneden gekeerd, een vrouwe lijke gestalte. Het meisje merkte met dat hij daar stond en Sam hoorde haar duidelijk snikken. (Wordt vervolgd) waarbij meerdere liggende patiënten. Dit laatste krijgt voor de lezer pas be tekenis als hij weet, dat onder de oor log de Duitsers heel de uitrusting van de voormalige ziekentrein in beslag hadden genomen. Toch presteert de „Limburgse" het nu, na 2 jaar, al weer liggende zieken mee te nemen. Weet u wat er nodig is om die gedurende een 25-urige trein-reis de nodige verzorging te geven? Hier past zeker een saluut voor de heer J. Schroder en zijn staf, die deze afdeling voor hun rekening na men. Laten we echter niet beginnen met het uitdelen van pluimpjes, want dan komen we niet aan het eind. Van de directeur J. Maassen en de geestelijke leider drs. P. van Odijk tot aan de allerlaatste medewerker hebben ze allen dag en nacht hun gehele persoon gegeven: Dat is en was bij de „Limburgse" altijd zo de gewoonte. Het perron langs de wachtende trein biedt weer de aanblik, die ons van vooroorlogse jaren zo vertrouwd is. Overal zien we bekenden, rechts en links drukken we handen. En als we speurend van coupé tot coupé gaan, dan.... Ja, het is zo: óok Vader-Bis- schop is er! In een kranten-artikel dien je netjes Mgr. Lemmens te zeggen, maar als je tussen de pelgrims van de „Limburgse" bent, zeg je ..Vader-Bis- schop", en niets anders. We hadden ons al meermalen afgevraagd, of Hij de reis zou meemaken; we wisten, dat Hij zich de laatste tijd moe voelde, Hoeveel te meer waarderen we het daarom nu, Hem weer temidden der pelgrims te zien! Hij tekent ons een kruisje op 't voorhoofd en heeft een beminnelijk woord: juist, zo als vroegerEn onwillekeurig zoeken onze ogen achter Hem naar de figuur, die we zo onafscheidelijk aan Hem ver bonden kenden: z'n secretaris Drs. Leo Moonen, die we dikwijls alleen maar ken den als „Oom Leo". En nu schieten 'de tranen ons in de ogen! Neen, „Oom Leo" is er niet! Die heeft z'n 50-jarig vruchtbaar leven moeten afsluiten in het gruwelijke con centratiekamp Belsen. Deze engel van goed heid stierf in de duivelse hel van het be ruchte Duitse verschrikkingsoord. Alle pelgrims zullen hem missen en van zelf zuilen allen voor hem bidden. Maar als we in de werkelijkheid leven, zullen we weten, dat h ij 't is, die bidden zal voor óns, arme. aardse pelgrims naar God en z'n H. Moeder. Onze bedevaart zal in hem een machtige beschermer hebben, zoals on ze zieken er twee zullen hebben in hun onvergetelijke dokter Van Vught uit Nij megen, die eveneens in een concentratie kamp stierf; en aan hun „zieken-Pater", Pater H. Rothoff. die als slachtoffer van een vreselijke ziekte viel. Het gemis van al deze biina onmis bare mensen stemt ons droef. De ze kerheid, dat ze ons vanuit de hemel zien gaan en ons vergezellen, troost en bemoedigt ons echter. We gaan naar Lourdes en de hemel zal ons zegenen! En Katholiek Neder land zal ons in gedachten volgen, want de intentie van onze bedevaart is: „Het welzijn van onze jongens in In dië". In ons hart nemen we mee ai die dappere jongelui daar in de verre Oost; we nemen ze mee naar Moedèr Maria en brengen ze aan Haar Grot. En daar zullen ze veilig zijn, heel veilig. Zo gaan we in de naam van God. T. V. A. Bij K. B. zijn opgericht consulaten- generaal der Nederlanden te Berlijn, Hamburg en Dusseldorf; consulaten der Nederlanden te Oldenburg, Kleef, Han nover, Dortmund, Mülheim a. d. Ruhr, Keulen, Aken, Baden-Baden, Koblenz (tijdelijk gevestigd te Bad Ems). Frank fort a. Main, München en Stuttgart: vice-consulaten der Nederlanden te Gronau, Emden en Bremen. Zo lang er Katholieke soldaten in Indië zijn. dient het werk van Katho liek Thuisfront voort te gaan. Onze jongens daar hebben hun aalmoeze niers nodig en de aalmoezeniers kun nen niet zonder uitrustingen. Verder is er behoefte aan militaire tehuizen, lec tuur, enz. Voor dit alles is veel geld nodig. Zondag 13 Juni a.s. houdt daar om Katholiek Thuisfront een landelijke speldjesdag. Dat wij deze collecte van harte aanbevelen, behoeft wel geen betoog. Berichten over op het eiland Flores heersende bijzondere nood, speciaal wat betreft kleding, bereikten enige tijd geleden de bureaux te Den Haag en te Batavia de stichting „Nederland helpt Indië". Het bestuur heeft gemeend hier direct te moeten ingrijpen en zond een grote hoeveelheid mannenbroekjes, ka baja's, kinderjurkjes, sarongs, melk en biscuits derwaarts, welke goederen on der de noodlijdenden worden uitgereikt. Het landelijk bureau Batavia van de stichting „Nederland hept Indië" be schikt over aanzienlijke voorraden om in dergelijke noodgevallen in te grijpen. Verzoeken tot steunverlening in gebie den, waar op een gegeven moment bui tengewone tekorten aan voedsel en kleding blijken te bestaan, dienen recht streeks aan genoemd bureau, School- weg 8, te Batavia te worden gericht en niet tot het Centrale Stichtingsbesuur in Nederland. Maandag 5 Juli zal Prins Bernhard zijn voorgenomen bezoek aan de Hoeksche Waard brengen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 3