Gezinsrechter en Gezinsraad BENELUX-CONFERENTIE GESLOTEN De Haagse vloot verrijkt FIETS MET EEN MOTOS VOOR f 375.- Kinderen onder de veertien niet naar de bioscoop Commissie adviseert minister I' Spoedige oprichting van de Tolanie te verwachten Arendskerk vaart proef Trappen niet meer nodig! Snelheid 22 km. per uur GOTTWALD PRESIDENT Bezwaren tegen huidige nakeuring K.V.P.-V00RZITTER ANDRIESSEN SPREEKT TE LAREN Aardbeien-seizoen begint Tot hoofd en hart Opheffing subsidies? Verbruik 1 op 100 Laat ons op 7 Juli kannen zeggen: de stand is 33 1 Het weer COLORADOKEVER AAN ZUIDHOLLANDSE KUST EXTRA-SNOEP EN -SUIKER? Spoorwegnet in Brabant ÏPENSDAC 9 JUNI 1948 72ste JAARGANG No. 24172 Foto's slachtoffers Japanse terreur Snuf je van Ned. rijwielindustrie HERZIENING VAN DE BIOSCOOPWET mm Invasie te Scheveningen Fabrieksregeling gaat Vrijdag in Electrificatie in I9S0 voltooid Minderheidsopvaitting in de K.V.P. *>REAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertentie» 21545 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 54 cents per week, I 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Wnd. hoofdredacteur: W. Se ver in. Directeur: J. J. W. Boerriater. HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 1é cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Het pleit niet voor ons land, dat men in Belgische bladen adver tenties kan tegenkomen van *?ze inhoud: „Voor snelle echtschei dingen naar Nederland!" Trouwens jfe minister van Justitie geeft in zijn Memorie van toelichting zelf toe, dat ^htelieden, die in gemeen overleg tot ^htscheiding willen overgaan, hun "Uwelijk binnen enkele weken kun- ontbinden. Slechts voor de vorm vindt in zulk een geval een Jfoces plaats, ter louter formele vol doening aan de bepalingen der wet. net is meestal een schijnproce- Jure, meer niet. Weliswaar moet in ®et kader der procedure de voorzitter 'er rechtbank een verzoeningspoging ondernemen, doch in de praktijk is 'eze bepaling een wassen neus, een *Uivere formaliteit, die zelden of nooit '°t verzoening leidt. En toch heeft de Minister het verzoeningsartikel in de *et aangegrepen om vandaar uit te ''ogen de ergste uitwassen tegen te Saan. De taak vkn de voorzitter der ^htbank in dezen zou hij willen over jagen op een gezinsrechter, bijge daan door een gezinsraad. In onder- Jfige samenwerking zouden deze moe- Jeh trachten een verzoening tot stand brengen. De gezinsraad zou de "•hstandigheden, waarin het gezin jrkeert, moeten nagaan, contact moe- eh zoeken met de resp. ouders der ^htgenoten enz. Het behoeft geen "etoog, dat hier voor de leden van de Gezinsraad een zeer delicate taak is Weggelegd. Wanneer deze gezinsraad 'timers niet buitengewoon tactisch te Vrk gaat en van diep psychologisch Jzicht blijk geeft, zal hij zijn doel, ?e verzoening der echtgenoten, niet ^reiken en integendeel gemakkelijk ?e schijn op zich laden van huiche- *9rij. De wetgever heeft dit ook zelf Aangevoeld en daarom de mogelijk heid geschapen, dat ook naast de amb- 'ebjke gezinsrechter en gezinsraad jrden worden ingeschakeld. Indien °eide echtelieden of een hunner tij- 'ens de comparitie (verschijning) *°or de gezinsrechter te kennen ge- dat aan een verzoeningspoging °or een bepaald persoon of particu- er bureau de voorkeur wordt gege- ven dan wel indien de gezinsrechter Enerzijds van oordeel is, dat dit de Virkeur verdient, dan kan de gezins- f®chter aan de gezinsraad een desbe- ^effende aanwijzing geven. Ook aan Jet particulier initiatief worden der ive kansen gegeven op dit terrein ?*Iigent te zijn. Zolang de rechterlijke jacht op dit gebied nog niet gereor ganiseerd is, zal de taak van de ge erechter worden vervuld door de Onderrechter en de taak van de ge- Nsraad door de voogdijraden. Om gilling tegen te gaan, wordt be laid, dat de gezinsraad niet voor het mrlopcn van een termijn van drie baanden rapport uitbrengt. Over het algemeen echter zal deze termijn ko lden te liggen tussen de drie en zes baanden. BRUSSEL, 9 Juni De „Agpnce Economique et Financière* schrijft in een gedocumenteerd hoofdartikel hedenmorgen dat de conferentie der 21 Benelux- ministers niet is mislukt. Alles wat mogelijk was er uit te halen is er uit gehaald, nadat netelige en soms heftige discussies zijn gevoerd, die evenwel altijd in een vriendschappelijke sfeer zijn gehouden. De moeilijkheden, die een Economische Unie in de weg stonden, zijn over de gehele linie besproken. Men heeft gestreefd naar de verwezenlijking van een unificatie van de econo mische politiek der beide landen. Nederland heeft het b,esluit genomen zich toe te leggen op aanpassing aan België. Eerst wanneer dit resultaat zal bereikt zijn, kan men tot daden overgaan. Ziehier de wijzigingen, welke ons land volgens AGEFI zich voorstelt te brengen in zijn economisch régime: W ranneer wij zo dit wetsontwerp Yy overzien, dan geloven wij, dat het inderdaad op de duur enige Gunstige uitwerking kan hebben. Al ?e2e maatregelen blijven echter een aPmiddel. Alles hangt immers ten- ,'otte af van de innerlijke gesteld heid der echtelieden. De begrippen ^Uwelijks trouw en huwelijks- i c h t moeten weer een levende crkelijkheid worden. Zij moeten b e- e e f d worden in het gezin. En wan eer wij over het gezin spreken, dan pdoelen wij daarmede ouders èn anderen. Want zonder kinderen ont weekt de nauwste band, die beide j^htelieden verenigt. Wij geloven, dat J'erin de voornaamste oorzaak van ontstellende toename van het aan- echtscheidingen schuilt. Het neo- j althusianisme heeft het huwelijk /^gemaakt van zijn hoofddoel, het jftd, en hiermede verdween ook de ??odzakelijkheid om ter wille van het *'hd zo lang mogelijk in vrede bij 'kaar te blijven. i Bijna onbegrijpelijk lijkt het ons, ouders met Mnderen, meestal uit '<Uver egoïsme, tot echtscheiding ?vcrgaan, daarmede hun primaire Cak, de opvoeding der kinderen, vol umen negérend. Hier kan men in- ,etdaad dikwijls spreken van „ver bad aan het gezin". Tienduizend kin- jeten worden jaarlijks de woestijn gejaagd. Tienduizend kinderen, die de goedheid, hulp en steun van raderen, vaak onder dwang van de ,*chtbank, zijn aangewezen en het *°stbaarste, de liefde der ouders, h^eten missen. Omdat deze laatsten schijngeluk, een illusie najagen, over hen zelf en over hun kinde st slechts een zee van ellende stort. het wetsontwerp van minister han Maarseveen er wezenlijk in de ?.aktijk toe leidt, dat echtgenoten l ^der lichtvaardig tot echtscheiding k^rgaan, dan is er althans een S^ine stap in de goede richting ge- jaan. Moge de K.V.P., die zich zo ïjaarne de gezinspartij noemt, zich naam niet enkel in de dagen van verkiezingspropaganda herinneren, JyAar ook na de verkiezingen alles in llu Werk stellen om ook door wette- Jke maatregelen het huwelijk weer ji' de hoge troon te plaatsen, die het irnt.11 ^kristelijke -menleving toe- Abw het s.s. „Singkep", dat onlangs te ijL sterdam is aangekomen, werden o.a. Vm.Eebracht 30 grote kisten, geheel ge- met foto's van slachtoffers van de *kira 5e terreur. Deze foto's werden ge- seq ade vele maanden in talrijke plaat- veq. an Indië ter inzage gelegd en te- ter beschikking gesteld van ver- der slachtoffers. Op initiatief Vrl"et Indisch Instituut en met mede- v ruia van het Nederlandse Roode s' afdeling Indonesië, zullen de in jand verhliivpndp familieleden en L Opheffing van de subsidies, die waren ingesteld om de prijzen laag te houden, zodat deze maatregel een stij ging van prijzen en lonen tengevolge- zal hebben. 2. Afschaffing van de distributie en terugkeer tot een vrije markt voor con sumptie- en industriële artikelen, het geen moet leiden tot een belangrijke verzachting van controles en reglemen teringen. 3. Sterke opvoering van de impor ten, ten einde de binnenlandse markt te verzadigen. In dit verband wordt overwogen, aan de Ver. Staten een lening van 250.000.000 te vragen. Bel gië zal zijn bemiddeling verlenen om dit gedaan te krijgen, maar zal geen garantie verstrekken. 4. Herziening van het investerings program van de Nederlandse Staat, waarvan het te snelle tempo een der oorzaken geweest is van de oneven wichtige betalingsbalans. Wanneer een unificatie der economische systemen der Beneluxlanden bereikt zal zijn zul len de betalingsbalans en de begroting geen gevaarlijke tekorten meer aan tonen. Dan zal ook weer vrij goederen vervoer tussen de Benelux-landen mo gelijk zijn. De voorwaarden zullen dan zijn ge schapen voor de interconvertabiliteit der munten zoals deze vóór de oorlog bestond, maar er zal geen sprake zijn van een monetaire fusie of van één ge meenschappelijk monetair régime der Benelux-landen. Tot zover het hoofdartikel van de „Agence Economique et Financière". Onze Brusselse correspondent telefo neert ons over het verloop der confe rentie het volgende: De omvangrijke Benelux-conferentie, die Maandag en Dinsdag in het Chateau d'Ardenne werd gehouden, is Dinsdag middag gesloten. Zoals van tevoren reeds herhaaldelijk was gezegd, zitten er afn deze bijeenkomst geen directe conse quenties vast. Niettemin hebben de mi nisters van Nederland, België en Luxem burg thans de maatregelen bepaald, die een spoedige oprichting van de Tolun/e mogelijk maken. In Januari a.s. zullen zij nogmaals bijeenkomen om de toepassing van de genomen maatregelen te onderzoeken. Men hoopt, dat de Economische Unie tussen de 3 landen dan een feit zal kun nen zijn vanaf 1 Januari 1950. Voordien moet echter nog veel gedaan worden. De ontwikkeling van Benelux laat nog heel wat te wensen over en de voornaamste oorzaak daarvan ligt in het verschil van economische politiek tussen Nederland en de Beigisch-Luxemburgse Economi sche Unie. De vijf punten die met name het voor werp van de besprekingen hadden uit gemaakt en die in het slotcommuniqué worden genoemd, hebben dan ook daar op betrekking. De experts hebben zich tot 2 uur Maandagnacht ingespannen om ze zo duidelijk mogelijk te formuleren. Het le punt is het peil van lonen en prijzen, dat in de beide economische gebieden vrij ver uiteenloopt. De index verhouding van Nederland tot België is 2:3>/ï, maar men mag niet vergeten, dat het prijspeil in Nederlarfd vóór de oorlog hoger was dan in België. Een 2e punt is de beleggingspolitiek die in Nederland en België verschillend wordt geïnterpreteerd. De 3e kwestie is de evolutie van in- en uitvoer tussen Nederland en de Bel gisch-Luxemburgse Unie in verhouding tot vóór de oorlog. Op de 4de plaats heeft men bespro- Te Kesterev hebben de Nederlandse Spoorwegen gisteren de nieuwe Koninklijke Trein aan H. Af. de Koningin overgedragen. De salon in de trein. den te verkopen. Het schijnt, dat de lijst daarvan ook opgesteld is met het oog op de overzeese gebieden. En tenslotte heeft men de weer slag besproken van het recht, dat Nederland, volgens de statuten van het Internationale Monetaire Fonds, bezit om Belgische francs op te ne men in plaats van dollars. Uit ver klaringen van Nederlandse zijde blijkt, dat er een koerswijziging te verwachten is in de economische politiek van ons land, waardoor deze dichter bij die van België zou ko men te liggen en daarmede einde lijk een zeker parallelisme zou kun nen bereiken. Een belangrijk punt blijft tenslotte de betaling %fan de grote schuld, die Ne derland aan België heeft, waardoor dit land ons geen verdere credieten kan toestaan. Men spreekt in Brussel de hoop uit, dat Nederland hiertoe een dollarlening zou kunnen sluiten buiten ken, welke producten bij voorrang tus- het Marshall-plan om. België zou ons land bij die poging steunen. Intussen zal Nederland trachten zoveel mogelijk in goederen terug te betalen en tevens pogen gebruik te maken van de moda liteiten, waarin het Marshall-plan zal kunnen voorzien. sen de twee gebieden moeten worden uitgewisseld. Yoor België komt het daarbij vooral op aan welke producten Nederland leveren kan om het over schot van zijn betalingsbalans te resor- beren in plaats van ze aan andere lan- (Van een onzer speciale verslaggevers) Het motorschip „Arendskerk", ge bouwd door de Nederlandsche Dok en Scheepsbouw Mij. te Amsterdam voor de N.V. Vereenigde Nederland sche Scheepvaartmaatschappij te 's-Gravenhage, heeft Dinsdag voor het eerst zee gekozen voor zijn technische proefvaart. Het trof daarbij een uit gezocht zomerweertje en een zee zo Het BM.-jacM „Jan van Gent", dat reeds dagen zoek was, is op het IJssel- meer, 17 K.M. ten N.W. van Harderwijk, gevonden door schipper Fokken. Het lijk van de leerling-stuurman J. Breij, uit Baarn, vond hij aan boord. Schipper Fokken met het vaartuigje in de haven van Harderwijk, waar de havenmeester het in ontvangst nam. Van de beide meisjes, die inzittenden waren, is nog niets bekend. blauw en vlak, dat het een lust was om te spelevaren. Er waren meer mensen aan boord dan later het schip ooit bevolken zullen; alle technici, leveranciers en installateurs, die aan bouw en afwerking van de „Arends kerk" deel hebben gehad, waren present om dat aandeel in de practijk te zien funetionneren en het alsnog op even tuele fouten of mankementen te betrap pen. Zij bewogen zich nijver door het schip en testten dit op alle details, te vreden met het resultaat, terwijl zij zich verder overgaven aan de geneugten van de zonnige trip. De weelde van het zee reisje brak zelfs de ban van vormelijk heid en décor der gecharterde Horeca- domestiques, die daarmee verrassend bijdroegen tot de algemene sfeer van genoeglijkheid. De „Arendskerk" is het zesde schip, dat na de oorlog door de Nederlandsche Dok- en Scheepsbouw Mij. wordt opge leverd. Het contract voor de bouw da teert van 14 Februari 1940, maar pas zeven jaar later kon de kiel worden ge legd en precies na acht jaar, op de dag af, liep het schip te water. Hoofd- en hulpmotoren waren reeds in het begin van de oorlog bij Stork vervaardigd en in onderdelen tijdens de bezetting onder gedoken. Thans stuwden zij snel en soe pel het schip langs de blanke streep van de vaderlandse kust, de Breêveertien op tot het lichtschip Goeree en vandaar nog een eind Zuid-West de Kal verstraat in, de keurig betonde mijnvrije vaar weg, waar het dan ook een gezellig fla neren is van gaande en komende sche pen. Deze en gene werden monter door de „Arendskerk" gegroet, die daar fris en fonkelnieuw en vol levenslust para deerde langs menig verpekelde tobber, zich schamel voortreppend door de fees telijke zee, die lange, uitbundige schuim- strepen trok op de kaveling van de stroom. De jongste aanwinst van de wel in snel tempo zich herstellende en ver nieuwende vaderlandse koopvaardij vloot meet 80G1 Bruto Register Ton en wordt voortgestuwd door twee mo toren van het type Stork-Hesselman, *r'enri d verblijvende familieleden lacht Van deze Indonesische oorlogs- Ssstejri rs in de gelegenheid worden <Ie overgebleven foto's te zien uvergeDieven lutu s ll. üci bezit te komen van de hun herkende opnamen. (Van een onzer speciale verslaggevers) Wat voor de oorlog aan „hakkepuf- fertjes" op de weg verscheen, stond dichter bij de echte motor dan bij een gewone fiets. De ideale tussenvorm schijnt echter thans bereikt te zijn in het„Solex-rijwiel", dat voor het eind van dit jaar door Stokvisv. d. Heem in de handel wordt gebracht. Behalve omdat het vroegere lichte motorrijwiel nu bijna f 1000 zou kosten en dus voor velen niet bereikbaar meer is, komt het ons voor, dat dit nieuwe vervoermiddel van grote betekenis zal worden, omdat, zonder dat enige eis van rijvaardigheid wordt gesteld, men in vrij brede kring de mogelijkheid krijgt zich sneller dan met de gewone fiets te verplaatsen en.... zonder moeite. Een Parijse carburatorfabnek heeft jarenlang met deze gemotoriseerde fiets geëxperimenteerd, eigenlijk langer dan normaal is, want in de oorlog kon men de productie niet ter hand nemen, maar werd wel binnenskamers gewerkt aan de technische verbetering van het ap paraat. Het resultaat is een speciaal gecon strueerd rijwiel met een hulpmotor, als „ruiter te paard" over het voorwiel ge bouwd, die slechts een liter benzine op 100 K.M. verbruikt. Ruim 25.000 exem plaren zijn reeds in gebruik in Parijs en omgeving. De genoemde firmanten hebben kort geleden de licentie voor de Benelux-landen en overzeese ge biedsdelen gekregen en brengen dit jaar de eerste 25.000 Solex-rijwielen hier op de markt. Het aantrekkelijkst in dit vervoer middel is de uiterst simpele bediening: met éen eenvoudige duimgreep aan een handle op het stuur wordt de gastoe- voer voor het tweetakt ééncylindermo- tortje geregeld. Verder zullen wij de lezer niet met technische bijzonderheden vermoeien: de Solex wordt typisch een vervoer middel, waarbij de gebruiker zich min der zal bekommeren om de motoraan drijving via een carborundum-rol, het ontbreken van tandwielen, kettingen en koppeling en het vermogen van 0,4 pk. bij 2000 omwentelingen per minuut, als wel geïnteresseerd zal zijn bij de mo gelijkheid om zonder enige inspanning met een fiets 22 K.M. per uur te halen. Het gewicht van fiets plus motor is 25 kg., de prijs zal voor de eerste series f 375 bedragen. Waarschijnlijk zal deze gemotoriseer de fiets zonder nummerbewijs, rijbewijs en wegenbelasting bereden kunnen wor- Hct Solex-rijvriel, waarvan er dit jaar 25.000 geproduceerd zullen worden door Stokvis— v. d. Heem den: een leeftijdsgrens zal vermoedelijK wel gesteld worden. Omdat wat die bewijzen en belasting betreft de zaken nog niet in kannen en kruiken zijn, reden wij Dinsdagmiddag op onze proefrit door straten, waar op iedere hoek een politie-agent gesta tionneerd stond. Met dit officiële toe zicht verliep dit tochtje van een paar blokjes rond naar aller tevredenheid zo goed, dat wij maar met moeite aan de verleiding konden weerstaan de rit zonder toezicht te vervolgen huiswaarts Klement Gottwald, de communistische premier van Tsjechoslowakije, zal dr Edvard Benesj als president opvolgen, zo is heden in betrouwbare kringen te Praag bevestigd. Antonin Zapotocky, thans vice-pre mier en vakverenigingsleider, wordt pre mier. De nieuwe grondwet, die vandaag van kracht wordt, is gisteravond laat door Gottwald getekend. De nieuwgekozen assemblée komt morgen voor de eerste maal bijeen. Zij zal a.s. Maandag de wet goedkeuren betreffende de verkie zing van een nieuwe president. Verschenen is het verslag der com missie inzake herziening van de Bios coopwet. Hieraan is het volgende ont leend: De commissie heeft gemeend in de eerste plaats te moeten nagaan of, en zo ja, in hoeverre bij de keuring van films een positief criterium dient te wor den aangelegd. De commissie is eenstemmig van me ning. dat bij de keuring van films een positief criterium niet dient te worden aangelegd. Dit houdt niet in, dat de overheid naar haar mening geen posi tieve taak heeft bij de bevordering van de film in aesthctische en algemeen- culturele zin. De commissie heeft overwogen, dat de filmorganisaties haar arbeid doel treffender zouden kunnen verrichten, indien zij in enigerlei vorm subsidie van de overheid zouden ontvangen. Door gebrek aan de nodige middelen zijn velen van deze verenigingen thans niet in staat haar taak naar be horen te verrichten. De commissie heeft in dit verband gedacht in navolging van hetgeen in andere lan den terzake geschiedde aan de in- (Van onze correspondent) Voor de afdeling Daren van de K.V.P. heeft gisteravond de Partijvoorzitter, de heer J. W. Andriessen, een rede gehou den met als onderwerp „Om 's Lands welzijn". De heer Andriessen gaf in een aantal concrete punten de gevoerde po litiek aan en plaatste deze tegen de ach tergrond van de opdracht, die de Partij raad in 1945 aan de Tweede-Kamerle den meegaf, namelijk dat eeq Christe lijke progressieve politiek moest worden gevoerd. Het regeringsprogram van minister Beel kwam in tal van punten overeen met het urgentie-program van de K.V.F. Christelijk en progressief was de grondgedachte van onze politiek, Bij de uitvoering hiervan, verklaarde spreker met beslistheid, is de K.V.P. altijd zichzelf gebleven. Nadrukkelijk beklemtoonde spr„ dat het bezijden de waarheid is, dat de K.V.P. is mede- gesleurd door de P. v. d. A. Wij hebben de wetsontwerpen getoetst aan eigen beginselen; we hebben ook „Neen" weten te zeggen en wijzigingen aangebracht, omdat wij onze eigen koers wilden blijven volgen. Wij hebben dit gedaan in de meest moeilijke om standigheden waarin ons volk verkeer de. In deze omstandigheden met een staatsschuld, waar men van rilt, moest de K.V.P. een christelijke en progres sieve politiek voeren. Uitvoerig gaf de heer Andriessen een overzicht van het geen de K.V.P. in samenwerking met Verwachting tot Donderdagavond: Droog weer met enkele overdrij vende wolkenbanken in het Noor den van het land. Ongeveer de zelfde temperatuur als vandaag. Meest matige wind tussen Noorden Oost. Zon 4.20—20.58. Maan op 6.49. elk van 5500 as P.K. bij 130 omwente lingen per minuut. Het schip ontwik kelde op deze technische proeftocht een snelheid van meer dan 20 mijl per uur; in de practijk, dus in beladen toestand, ligt dit cijfer natuurlijk iets lager. De „Arendskerk" is een snel Hjnvrachtschip, dat bovendien accom modatie biedt aan 12 passagiers, die voortreffelijk behuisd zijn. Ditzelfde geldt niet minder voor de bemanning, van hoog tot laag. Bij de laatste categorie moet de scheepsbouwer zelfs rekening houden met felle tegen stellingen tussen de drie categorieën: matrozen, olielieden en bedienden, die men liever niet samen moet laten slapen en vooral niet eten, wil er nog iets van het scheepsservies, het komaliwant, heel blijven. Overigens zal het schip in de practijk, in verband met de zeer lange reizen, wel in hoofdzaak met Ooster lingen worden bemand. Dit brengt weer mee, dat er meerdere kombuizen moe ten zijn om volgens verschillende ritus te koken. Tot tweemaal toe waagde de „Arendskerk" op haar eerste tocht een oogje aan Scheveningen. Met haar masten en laadpalen groette zij de to rens van 's Gravenhage. Want deze nieuwe koopvaarder, als hij straks bij de officiële proefvaart op 19 Juni door de scheepvaartdirectie zal zijn over genomen, behoort tot de Haagse vloot en vermeldt onder de scheepsnaam na drukkelijk 's Gravenhage als plaats van herkomst. Hier is dan ook de directie van de N.V. Verenigde Nederlandse Scheep vaartmaatschappij gevestigd en bij ge brek aan ruimte en diepte in de Sc'ne- veningse haven maakt men dan maar gebruik van Amsterdam. En voor wie nog twijfelen mocht heeft architect C. J. Hillen in de intieme, fraai betimmerde salons een mozaïek doen aanbrengen met fiere Haagse ooievaars, waarvoor de stellig symbolische arenden hebben moeten wijken; toch waren die op de „Arendskerk", zeker in de eetsalon wel op hun plaats geweest, gedachtig het woord in de Schrift: „Waar het aas is, vergaren de arenden" J. W. ANDRIESSEN anderen in de afgelopen periode heeft verricht en welke wetsontwerpen nog op stapel staan. De Indische politiek besprekend, zeidc hij, dat deze in de kringen van het Nederlandse volk beroering heeft gewekt. Hij betreurde het ten zeerste, dat op grond hiervan de heer Welter met een eigen lijst meende te moeten uitkomen. Ten opzichte van dit punt was de Ko ninklijke rede van 7 December 1942 het richtsnoer van de K.V.P. en wel ten aanzien van de vrijwilligheid, gelijk waardigheid en de gebondenheid. Wij beschouwen deze drie punten als een eenheid. Deze elementen heeft de K.V.P. gestalte willen geven in haar politiek. Die politiek is o.m .aangevallen door de heer Weiter, maar wanneer men deze politiek objectief bekijkt, aldus spr., dan moet men tot de conclusie komen, dat ze lang niet zo vaag is als die van de heer Weiter. Spr. meende dat, wanneer deze politiek niet was gevolgd het hoogstwaarschijnlijk was, dat wij In dië kwijt waren. Spr. meende voorts, dat dr. Beel meer waardering toekomt voor het werk door hem verricht. De geschiedenis zal dit u-itwijzen. Wanneer men bedenkt, dat de Republiek terug gedrongen is tot een positie als die van de overige deelstaten, dan is hier een goede politiek gevoerd. De heer Andriessen betreurde het, dat de heer Welter de eenheid ver breekt, temeer omdat het Episcopaat ten sterkste op die eenheid heeft aan gedrongen. Een vlammend protest moest spreker laten horen, waar de heer Weiter beweert, dat het samen gaan van de K.V.P. met de P. v. d. A. morele en materiële ellende aan ons volk heeft gebracht. Wanneer het Episcopaat zegt, dat de Christelijke beginselen hei meest bjj de K.V.P. veilig zjjn, dan past het de heer Wei ter niet te beweren, dat ellende over ons volk gekomen is. Indien men de staatkundige eenheid verbreekt, laat men dan bedenken, dat men de wig drijft in een bolwerk, het geen voor de nationale belangen funeste gëvolgen kan hebben. De heer Andries sen bond tenslotte zijn hoorders op het hart, deze eenheid te handhaven. Voorts hekelde hij de houding van de Partij van mr. Oud, die bij monde van de heer Ankersmit verklaard 'leeft tegen de Grondwetswijziging te zullen stemmen, wanneer geen hunner tot minister ge roepen wordt. Dat is een soort van chantage, die wij niet kunnen aanvaar den. aldus de heer Andriessen. De K.V.P. leent zich niet voor sjacher-po- litiek. „Laten wjj in eenheid werken, strij den, maar ook offeren, opdat wij de dag van de 7e Juli tot een succes zul len maken. En als men ons dan zal vragen, hoe de stand is, dat wij dan kunnen antwoorden: 33 1." Kleding is het getuigenis van de geest, die de persoon, die haar draagt, bezielt. stelling van overheidswege van een fonds. Ook aan de vraag of het negatieve criterium van de filmkeuring in deze vorm gehandhaafd moet worden, heeft de commissie h&ar aandacht gewijd. De commissie meent, dat het huidige negatieve criterium voor volwassenen gehandhaafd kan blijven, waarbij zij er van uitgaat, dat de centrale commissie voor de keuring van films de gestelde normen met gestrengheid toepast. Ten aanzien van de keuring voor de jeugd is men niet algemeen ingenomen met het bestaande stelsel. Na overweging van de verschillende voorstellen werd ten slotte eenstemmig besloten de betreffende ministers te ad viseren een algeheel verbod van film bezoek voor kinderen beneden 14 jaar in te voeren met de volgende twee uit zonderingen: 1. Ten aanzien van voorstellingen waar films vertoond worden, welke goedgekeurd zijn voor alle leeftijden: voor die kinderen, die onder gelel de van hun ouders, voogden, onderwij zers of andere opvoeders staan. 2. Ten aanzien van kinderfilms: voor alle kinderen. Aan het vraagstuk van de nakeuring heeft de commissie bijzondere aandacht gewijd. De meerderheid der commissie heeft tegen de huidige nakeuring ernstige bezwaren. De commissie heeft besloten te adviseren de mogelijkheid tot ge meentelijke nakeuring uit artikel 4 te schrappen. Door een drietal leden, het welk hiermede niet kan instemmen, is een minderheidsnota aan dit rapport toegevoegd, waarin wordt voorgesteld de nakeuring te handhaven. De commissie meent te moeten advi seren een absoluut verbod in te voe ren betreffende het deel doen uitma ken van andere vertoningen van een filmvoorstelling. (Van onze Haagse redactie) In de afgelopen nacht is er een zeer groot aantal coloradokevers aan de Zuidhollandse kust van Hoek van Hol land tot Den Haag aangespoeld, de meeste aan het Schevenmgse strand, waar men in allerijl de dienst van ge meenteplantsoenen en een aantal school kinderen gerequireerd heeft om deze gevaarlijke insecten te verdelgen. Ook het personeel van de inrichtingen aan het strand helpt dapper mee. De Plantenziektenkundige Dienst deelt ons mede, dat het aantal van de kevers op Scheveningen groter is dan ooit Een gelukkige omstandigheid is, dat het van daag juist de laatste dag is van de eer ste bespuiting van de aardappelgewas sen, zodat het zo goed als zeker is, dat de kevers, die kans zien het land in te vliegen, vergiftigd worden. Duidelijk blijkt uit deze invasie weer van hoeveel belang het is, dat de landbouwers de verplichting van spuiten nakomen. Gisteren is er een geringer aantal coloradokevers aan het strand te Kat wijk aangespoeld. Ook hier heeft men er korte metten mee gemaakt. De Plan tenziektenkundige Dienst is paraat en doet alles om de kevers zo spoedig mo gelijk te verdelgen. Naar „De Kruidenier" van de zijde van het Bedrijfsschap Suiker in Den Haag verneemt, zou besloten zijn bij gelegenheid van het Regeringsjubilé van H.M. de Koningin een extra-rant soen versnaperingen beschikbaar te stellen voor alle kinderen, die de lage re school bezoeken- Dit rantsoen is vastgesteld op 100 gram per kind. Voorts zou besloten zijn dit jaar voor de inmaak een extra-rantsoen suiker te geven. Wanneer deze verstrekking zal geschieden is nog niet bepaald en ook de grootte van het rantsoen moet nog worden vastgesteld. Naar onze Haagse redacteur verneemt, moeten deze berichten thans nog voor- barig worden genoemd, daar ten depar* temente over deze extra-verstrekkingen nog geen beslissing is genomen. (Speciale berichtgeving) Om vier uur morgen beginnen de speciale aardbeienveilingen in Bever wijk. Ingaande Vrijdag gaat voorts de f abrieksregeling in. Van de dag-aan voer moet dan 40 pet. ter beschikking van de jamindustrie worden gesteld, tegen de prijs van ƒ0.60 per kg. met dop, of ƒ0.80 per kg. zonder dop. Deze prijsregeling, die tien cent hoger ligt dan vorig jaar, zal ongetwij feld *ot voldoening van de tuinders zijn. Ir. F. Q. den Hollander, president directeur der Nederlandse Spoorwegen, heeft gisteren op een te Oisterwijk ge houden bijeenkomst van leden der af deling Noordbrabant der Vereniging van Nederlandse Gemeenten medegedeeld, dat het spoorwegnet in Noordbrabant eind 1950 geheel geëlektrificeerd zal zijn, wanneer zich geen bijzondere omstan digheden voordoen. Via de K.R.O. zal Vrijdag 11 Juni om 20.35 uur een gesprek om de ronde tafel worden uitgezonden, waaraan deelnemen de voorzitter der K. V. P. de heer J. W. Andriessen en mr. Vogelaar, medewerker aan het rapport van jonge katholieke in tellectuelen. Het gesprek zal gaan over po litieke organisatie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1