STAD EN OMGEVING D0EVE, HET KEURMERK VAN EEN KNAP KUNSTENAAR Nieuwe Amer. reportage over Nederland Bloemendaals Zieken triduum Tien jaar geëist tegen ambtenaar T.B.C.-bestrijding Overeenkomst inzake zeeverkeer Natuurtalent met onuitputtelijke fantasie exposeert De vermiste zeilboot Wij luisteren naar AGENDA OOK TE ZANDVOORT COLORADOKEVERS EXPLOSIE IN ARNHEM WOENSDAG 9 JUNI 1948 PAGINA 2 Vijf doden Distribuitienieuws Clubhuis „Welgelegen" geopend Katholieke Actie Bomaanslag te Ben Haag berecht Prov. Fruitteeltbedrijf Van een motorboot en een katapult Eerste Zomerconcert H.O.V. Orgelbespeling Eieren en huishoudzeep Pater Roordink O.F.M. t HEEMSTEDE R.K. Universiteit Geschenkzendüngen naar Indië TAFELTENNIS Dievegge aangehouden SANTPOORT V erkeersdip loma's Onfortuinlijke wielrijdster ZANDVOORT Sportweek „Commissaris" Backer voor heit Hof Hoe het scheepje werd gevonden Kanunnik Cardijn naar Amsterdam Burgerlijke Stand BIOSCOPEN: Rembrandt: Betovering om Bohème (18 jaar), 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Cinema Palace: Mijn eigen rechter (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: De lafaard (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: De vrouw die de moed had (volw.), 2, 4.30, 7 en 9.15 u.; City: De klokkenluider van de Notre Dame (14 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theatcr: De schrik van Parijs (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. en 's Zondags: 2, 4.15, 7 en 9.15 u. DONDERDAG 10 JUNI HAARLEM (Vleeshal): Peu t.m. Pop, 8.30—12.15 en 2—4.45 u. O VERVEEN (Bl'daalseweg 188): K en L, 8.30—12.15 en 2—4 u. HEEMSTEDE (Binnenweg 160): P en Q, 8.30—12.15 en 2—4 u. De Amerikaanse radioreporters Emory en Joan Ellis komen omtrent 20 Juni voor vier maanden naar Ne derland, om hier op initiatief van de Wereldomroep een serie van 39 radio reportages te maken voor Amerikaanse zenders. Het vorig jaar hadden de heer en mevrouw Ellis veertig programma's sa mengesteld, die een zo volledig mogelijk beeld gaven van leven en streven in het na-oorlogse Nederland. Zij werden voor tweehonderd zenders in Amerika en andere Engels sprekende landen ten ge hore gebracht. Ditmaal zal een serie van dertien programma's de Amerikaanse belas tingbetaler een indruk geven van de wijze, waarop de Marshall-hulp hier wordt gebruikt. Een tweede serie geeft een beeld van de democratische in stelling van het Nederlandse volk, een derde serie richt zich speciaal tot de vrouwelijke luisteraars. Nader vernemen wij, dat een ploeg van dertien man van de hulpverlenings dienst gistermorgen werkzaam was in de bunker aan de Koningsweg. Acht man van deze groep waren in een ver trek op een der verdiepingen bezig met het reinigen van munitie, terwijl een groep van vijf man bezig was met een vliegtuigbom van 1500 kilogram. Men schijnt deze bom naar buiten te hebben gesleept en getracht te hebben de ontstekingsinrichting te demonteren. Omstreeks kwart voor twaalf hoorde men een ontzettende slag. De ongedeerd gebleven munitiereinigers snelden toe, doch van de groep van vijf man bleek niemand de explosie te hebben over leefd. Diensten voor eerste-hulpvcrle- ning waren spoedig ter plaatse, doch konden niets meer uitrichten. Ook de burgemeester en het parket brachten een bezoek aan de plaats van de ramp. De explosie werd niet door brand fevolgd. Uit het eerste onderzoek is komen vast te staan, dat men de ontsteking uit de 1500 kilogram wegende bom reeds had verwijderd toen het projec tiel ontplofte. Men vermoedt, dat de bom een tweede ontsteking had. De mannen van de hulpverleningsdienst wisten dit waarschijnlijk niet, daar het een voor hen onbekend type bom be trof. De namen van de vijf personen, die bij de ontploffing te Arnhem om het leven zijn gekomen, zijn thans bekend. De slachtoffers zijn: A. van Balkom, oud 43 jaar, wonende te Nijmegen, va der van 6 kinderen; J. Deckers, 54 jaar oud, wonende te Tilburg, die vrouw met een kind achterlaat; J. Gouw te Velp, 35 jaar en ongehuwd; H. van Hoof, 39 jaar, wonende te Vught, vader van 6 kinderen; Th. Leenders uit Nijmegen, 47 jaar, vader van 4 kinderen. Twee ambtenaren van de Plantenziek- tekundige Dienst uit Wageningen von den vanmorgen bij Bad Zuid te Zand- voort op 50 meter strand 100 colorado kevers. Onmiddellijk zijn 35 werklieden van Publieke Werken naar het strand gedirigeerd. Ook de twee hoogste klas sen van de openbare en bijzondere scho len uit Zandvoort zullen, op initiatief van de wethouder van Onderwijs, met de werklieden het strand over een af stand van 9 K.M. het grondgebied van Zandvoort gaan afzoeken. Dinsdagmiddag werd het Clubhuis „Welgelegen" van de Ned. Reisvereni- ging, aan de Hogeweg, officieel geopend. Een lid van het hoofdbestuur zette uit een, dat de Reisvereniging zichthans bezig houdt met de uitwisseling van va- cantiegasten met het buitenland. Voor de buitenlandse gasten, die op deze wijze ons land bezoeken, kan een gelijk aan tal Nederlanders over de grenzen gaan. Het vorig jaar beschikte de reisvereni ging over een primitief ingerichte lo- geergelegenheid te Noordwijk. Thans heeft men de beschikking over het ge heel gemoderniseerde pension „Welge legen" te Zandvoort, dat ruim 120 gas ten kan herbergen. Momenteel zijn er reeds Engelsen en Denen gelogeerd, ter wijl nog gasten uit andere landen wor den verwacht. Wethouder v. d. Moolen wenste het bestuur namens de gemeente geluk en zegde alle medewerking toe. De heer Jung sprak namens de V.V.V, en constateerde, dat de reisvereniging hier hetzelfde doel nastreeft: het bren gen van gasten naar Zandvoort. In de parochie St. Agatha is opge richt een Comité voor Katholieke Actie. Voorzitter is de heer C. Siegers; secre taris de heer J. G. Crabbendam, pen ningmeester de heer Nordsieck. Ja, het Ziekentriduum laat van zich horen. 't Is ook een van de schoonste uitin gen van het echte Katholieke gemeen schapsleven, de gemeenschap der Hei ligen, waarin de verschillende leden el kander op verschillende wijzen helpen. Er worden mij ook geregeld vragen gesteld omtrent het Triduum, die ik niet allemaalpersoonlijk schriftelijk beantwoorden kan. O, wat geeft die verdienstelijke Nieu we Haarlemsche Courant dan een goede oplossing! Daar is vooreerst de kwestie van het inzenden der intenties. Ja, dit jaar is het mogelijk, dat men het gebed der zieken vraagt voor bepaalde intenties. Zieken kunnen dit doen, maar ook ge zonden. Wel zou ik er prijs op stellen, wanneer men bij het inzenden dit ver melden wiL Denkt U er echter om, Zondagavond sluit de gelegenheid, laat ste post Maandagmorgen. De intenties, die door zieken worden ingestuurd, zullen gezamenlijk door een lid van het Ziekenapostolaat, dat met de ziekentrein ter bedevaart naar Lour- des gaat, worden medegenomen, om ze in. de grot aldaar aan Maria's voor spraak aan te bevelen. En dan is, er nog de noodzakelijke hulp op financieel gebied. Het Ziekentriduum is niet alleen 'n Bloemendaalse zaak, maar een van heel het Dekenaat Haar lem. Daar komt nog bij, dat Bloemen- daal, althans Bloemendaal-Dorp, zelf op zware lasten zit met zijn oude nood kerk, met zijn nieuwe hulpkerk. Mijn mensen helpen royaal, maar zijn te be scheiden, om de pretentie te willen heb ben, alles alleen te willen doen! Mag ik daarom mijn naam en giro nummer in herinnering brengen: L. Beune, pastoor Bloemendaal, giro 69230. Ged. Staten van Noord-Holland bie den de Staten enige financiële gegevens aan in verband met het voorstel inzake de verdere exploitatie van de Provin ciale Fruitteeltbedrijve:-. Het bedrijf te Hoofddorp werd aangelegd in 1937 en staat thans op de balans voor f 43.974,36. Aan lonen werd van 1939 tot en met 1947 ruim een halve ton betaald. De totale kosten bedroegen ruim f 91.000, de opbrengsten f 80.426,40. Eerst in 1947 werd een behoorlijk voordelig saldo bereikt van ruim f 8000. Het thans tot volle ontwikkeling geko men bedrijf heeft aan de Provincie ruim f 70.000 gekost. Ook in Ilpendam is een fruitteeltbe drijf gesticht, in 1936. Dit is van veel minder betekenis en het heeft in 1947 een verlies opgeleverd van ruim f 2000. Dit bedrijf kostte aan de Provincie f 30.000 exclusief de grond, die op f 10.000 geschat is. De Haarlemse Vereniging tot bestrij ding der tuberculose hield haar jaar lijkse ledenvergadering. Het jaarverslag van de secretaris en het financieel ver slag van de penningmeester werden goedgekeurd. De aftredende bestuurs leden, dr. O. H. Dijkstra, dr. Tj. Hal- bertsma, dr. J. W. Kamerling en J. Lu- cassen. werden bij acclamatie als be stuurslid herkozen. Aan het jaarverslag ontlenen wjj, dat het jaar 1947 voor de vereniging gun stig is verlopen. Het aantal leden ging belangrijk omhoog, waardoor de be strijding van de belangrijkste vijand der volksgezondheid krachtig voortge zet kon worden. Nog steeds is het aan tal gevallen van nieuwe tuberculeuze in fecties als gevolg van de oorlog aan zienlijk hoger dan in 1940. Het consultatiebureau kreeg eindelijk een behoorlijke wachtkamer en de tech nische verbeteringen in Brederodeduin konden voor een groot gedeelte wor den uitgevoerd; dit jaar zal een kleine uitbreiding plaats vinden. Met dankbaarheid wordt gewaagd van een gift van f 6000.van de Nederland se Bond van Postduivenhouders. In het nachtverblijf van Brederodeduin wer den 46 patiënten verpleegd met 7855 verpleegdagen. In het dagverblijf wer den 27 patiënten verpleegd, met 3656 verpleegdagen, in het kindernachtver blijf 31 kinderen met 4335 en in het kinderdagverblijf 165 patiënten met 18312 verpleegdagen. De gemiddelde bezetting was in het nachtverblijf 108 pCt, in het dagverblijf 50 pCt. en m het kindemachtverbljjf 100 pCt. Er moest extra ruimte gezocht worden, om de gevallen op te vangen. Gistermiddag om 3 uur verlieten twee Haarlemse jongens van 16 en 18 jaar het ouderlijk huis om te gaan varen. Zij huurden een motorboot en voeren het Spaarne op. Toen zij 's nachts om twee uur nog niet „boven water" wa ren gekomen, stelde men een nader on derzoek in. Het bleek, dat de jongens motorpech hadden gehad op de Mooie Nel, waardoor zij een tijdlang op het water hebben moeten rondzwerven. Een tien-jarige jongen uit Haarlem wilde blijkbaar een proeve van be kwaamheid in het schieten afleggen Als wapen gebruikte hij een katapult terwijl de ruit van een autobus als schietschijf moest dienen. Zijn succes was weliswaar groot en de ruit van een juist voorbijrijdende bus lag in brok ken, maar het waren tenslotte de ouders, die de dupe waren van deze jeugdige baldadigheid. De schade werd door hen vergoed. De reeks Zomer-concerten 1948 der Haarlemse Orkest Vereniging zal worden geopend met een concert op Vrijdag 11 Juni in het Concertgebouw, onder lei ding van Kees Hartvelt. Louise Wijn gaarden, de bekende violiste uit het Amsterdams Concertgebouw .Orkest, zal op deze avond haar medewerking ver lenen met het vioolconcert van Max Bruch. Op het programma staat voorts nog een tweetal graag gehoorde wer ken, namelijk de Ouverture „Oberon" van Carl M. von Weber en de Eerste Symphonie van Joh. Brahms. Donderdag 10 Juni zal de heer P. Halsema 's middags van 3 tot 4 uur het orgel van de Grote Kerk bespelen. Het programma vermeldt werken van J. S. Bach: Wachet auf ruft uns die Slimme; Toccata, Adagio en Fuga in C gr. t; Nun komm' der Heiden Heiland; Nun freut euch lieben Christen g'mein: Fuga over: Magnificat: Preludium en Fuga in D gr. t.; Wenn wir in höchsten Nöthen sein. Morgen zullen o.m. bonnen worden aangewezen voor twee eieren en huis houdzeep. (Van onze Haagse redactie) De Haagse Rechtbank moest gister morgen als sluitstuk van de gehele af faire uitmaken of de voormalige amb tenaar bij het bureau Nationale Vei ligheid Frans G. A. B„ de enige bur ger die betrokken zou zijn geweest bij de geruchtmakende bomaanslag, die op Sinterklaasavond van 1946 op de Prinsegracht is gepleegd, inderdaad van medeplichtigheid beschuldigd kan worden. Verschillende getuigen, onder wie de kapitein baron Van Heemstra, legden verklaringen af en daaruit bleek, dat B. de fles had gegeven, die gebruikt werd bij dê vervaardiging van de bom, de z g. Molotov-cocktail. Verdachte gaf toe deze fles gegeven te hebben, maar hij verklaarde er niet van op de hoogte te zijn geweest met welk doel deze ge bruikt zou worden. Wel had hij in het algemeen kennis van de plannen van de groep-Van Heemstra, maar na de bomaanslag was hij niet alleen verwon derd geweest maar ook geschrokken, aldus de verklaring van de getuigen. Een der hoofdverdachten De B., die veroordeeld is tot 13 jaar, weigerde eerst te getuigen, maar na veel aan drang van de president en ook na goed vinden van de verdachte legde hij ten slotte zijn verklaringen af. De getuige 5 décharge, dr. v. d. Weiden, bracht als psychiater zijn mening naar voren, dat B. niet medeplichtig kon worden ge noemd. Hij had niet de intentie tot me deplichtigheid. De officier van justitie wees in zijn requisitoir allereerst op de satanische zekerheid van de daders, dat ze een echt Hollands huiselijk feestje op gruwelijke wijze zouden verstoren. Er zijn drie slachtoffers gevallen, maar er wordt over hen niet meer gespro ken; wel uitvoerig over de kleinste belangen van de verdachten. Spreker is van mening, dat verdachte B. wel de gelijk te voren van de bomaanslag op de hoogte was. Dit blijkt uit de gesprek ken van B. met de hoofdverdachte de B. B. heeft de naam eri 't adres van de verslagen familie Boer en verder zijn medewerking verleend door het ter beschikking stellen van de fles. De officier kwam tot de conclusie, dat verdachte dus Inderdaad medeplich tig Is. Hij eiste tien jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De erdedi- ger, mr. v. d. Ven, pleitte clementie. Het gisteravond door de C. v. G. D. uitgegeven communiqué meldt, dat de volgende week te Batavia tus sen Nederland en de Republiek een overeenkomst zal worden getekend met betrekking tot bepalingen in zake het verkeer ter zee. De overeenkomst is gebaseerd op de afspraak, dat een soortgelijke overeenkomst ten aanzien van het verkeer in de lucht zal worden ge tekend een maand na de onderteke ning der overeenkomst betreffende het zeeverkeer. Zou er dus geen overeenkomst aan gaande het verkeer in de lucht worden bereikt binnen een maand na de onder tekening van het zeeverkeersaccoord dan zal laatstgenoemd accoord wederom in beschouwing moeten worden genomen Het communiqué van de C. v. G. D voegt hieraan toe, dat naar de mening der Republ. delegatie deze overeen komst een beperkte opleving van de rubberuit- en -invoer ten gevolge zal hebben. Naar de correspondent van Aneta te Kalioerang verneemt, behelst de over eenkomst inzake het verkeer ter zee onder meer, dat de Republikeinen vrij mogen varen tussen Republ. havens op hetzelfde eiland. De Republikeinen mo gen voorts bevolkingsproducten expor teren, doch de schepen, waarmede dit geschiedt, moeten eerst Ned. havens aandoen. Voorts zouden ook schepen onder Ned. vlag in Republikeinse havens mogen komen. De overeenkomst behandelt af zonderlijk het verkeer te land en de kustvaart. Welingelichte kringen te Djocja voor spellen, volgens Antara, dat het Repu blikeinse antwoord op de Nederlandse mededeling in principe overeenkomst met de Republikeinse verklaring bij de ondertekening van de overeenkomst met Rusland. Antara's zegslieden waren van mening, dat de Republikeinse regering in geen geval Soeripno zal desavoueren. Het republikeinse antwoord op het Nederlandse aide mémoire zal morgen door de voorzitter van de republikeinse delegatie Roem en de sultan van Djok jakarta naar Batavia gebracht worden, aldus meldt Antara. Zij zullen ook het antwoord overhan digen op de uitnodiging van dr. Van Mook aan dr. Mohammed Hatta voor een bespreking in Batavia. De economische commissie der Ver enigde Naties voor Azië en het Verre Oosten heeft heden met zes tegen vijf stemmen besloten de beslissing inzake het verzoek der republiek tot deelne ming aan de conferentie als „Associate Member" uit te stellen tot de volgende zitting der commissie. Op het Kloosterkerkhof te Weert is vandaag ter aarde besteld het stoffelijk overschot van pater Guido Roordink O.F.M., Vicarius van het Minderbroe dersklooster te Weert, die in het Maria- paviljoen te Amsterdam overleed. Pater Roordink werd geboren te Amsterdam 10 Mei 1897. Bekeerling, trad hij drie jaar na zijn H. Doopsel in bij de Minder broeders te Bleijerheide. Na zijn H. Priesterwijding te Weert 26 Maart 1933 was hij o.m. werkzaam aan het Missie college St. Franciscus Solanus te Sit- tard en in de jaren 19391941 als vice- praeses van de St. Jozefsgezellen in het Kolpinghuis te Den Haag. Vooral als retraite-predikant voor religieuzen heeft pater Roordink vruchtbaar gewerkt. (Van onze correspondent) Zaterdag 19 Juni, om half twaalf, zal het gebouw van de R.K. Universiteit aan de Berg en Dalseweg te Nijmegen officieel in gebruik genomen worden. De plechtige inzegening zal geschieden door mgr. dr. J. M. J. A. Hanssen, bis schop-coadjutor van Roermond. Zoals bekend, zullen in dit gebouw worden ondergebracht het psychologisch instituut onder leiding van prof. dr. F. J. Th. Rutten en het psycho-pathologisch en neuro-physiologiscli instituut onder leiding van prof. dr. J. J. G. Prick, als mede t.z.t. het paedagogisch instituut. Het Tweede-Kamerlid de heer Ruijs de Beerenbrouck (K.V.P.) heeft aan de minister van overzeese gebiedsdelen en de minister zonder portefeuille de schriftelijke vragen gesteld, of het waar is dat de Nederlandse militairen in In dië tegenwoordig invoerrechten moeten betalen voor de hun bij wijze van ge schenk toegezonden sigaretten en aat in het algemeen geschenkzendingen naar dit gebiedsdeel vrij zijn tot een waarde van ongeeer f 25. Maar dat deze vrijdom niet gehandhaafd wordt ten aanzien van artikelen (o.a. tabaksproducten), waarvoor bij vervaardiging in Indonesië accijns verschuldigd is. D* jongste loot aan de H.B.C.-stam, de afdeling tafeltennis, bestaat Zondag één jaar en ter gelegenheid van dit feit is er een toumooi georganiseerd tegen de tafel tennisclub Katholieke Kring uit Amster dam. Des middags te half twee komen de gasten met zes teams naar Heemstede en zullen in verschillende wedstrijden de gastheren en -dames bekampen. De spelers zullen zich des avonds voor een maaltijd verzamelen in het B. K. Verenigingsge bouw en hiema wordt er nog een rondje gekiend. Het éénjarig bestaan is natuurlijk geen daverend feit te noemen, zeker niet in vergelijking met de stam zelf, die reeds 45 jaren telt Uit het slagen van dit tafeltennis-expe- riment blijkt toch wel, dat H.B.C. als ka tholieke sportcentrale te Heemstede onge dachte kansen heeft. Stellen we het aantal katholieken op ongeveer 8000, dan ligt het voor de hand. dat de jongelui voor allerlei takken van sport belangstelling hebben en daarom is er. ook door niet-leden, her haaldelijk op gehamerd, dat H.B.C. voor alle sporten de poorten wagenwijd zou opengooien. We wachten verder af. De politie van Zeist heeft een 26-ja rige Amsterdamse juffrouw aangehou den en aan de Bloemendaalse politie overgeleverd. Zij heeft verschillende diefstallen gepleegd in Aerdenhout. Meestal trok zij er 's nachts op uit en kwam dan via de keukens in de hui zen. Distributiebescheiden had zij voor al op het oog. Zij heeft bekend. Het verkeersexmaen, dat ettelijke hon derden Heemsteedse schoolkinderen enige weken geleden aflegden, vond Dinsdag in het R. K. Verenigingsgebouw zijn bekro ning met een feestelijke uitreiking van de behaalde diploma's. De burgemeester jhr. J. P. W. v. Doorn opende de bijeenkomst. Spr. drong er bij de kinderen op aan, het geleerde ook in praktijk te brengen. Nadat vervolgens de film „Kreet In de nacht" was vertoond, werden ongeveer dertig kinderen, die in het theoretische en in het practische deel van het examen geen enkele fout hadden gemaakt, naar het toneel geroepen, waar zij met aandacht luisterden naar een toespraak van de bur gemeester. Deze feliciteerde hen en over handigde hen ter beloning een reep cho colade. Onder de aanwezigen bevonden zich be-' halve vele leerkrachten en hoofden van scholen, ook de verkeerspolitie, hoofdinsp. Berentsen en de heer J. v. d. Weijer, oud-inspecteur van het Lager onderwijs, die voor het verkeersexamen te Heem stede altijd een zeer grote belangstelling heeft gehad. Een wielrijdster uit IJmuiden moest in de Wüstelaan te Santpoort, uitwijken voor een paar spelende kinderen en raakte daardoor de trottoirband. Zij kwam hierdoor te vallen en liep een lichte hersenschudding en een vlees wond boven het oog op. Nadat dr. Mak de eerste hulp had verleend, ie de pa tiënte naar een familielid vervoerd Dinsdagavond speelde het Zandvoort- se politie-elftal een prettige voetbal wedstrijd tegen het elftal van de brand weer, dat met 2—0 won. Heden (Woens dag) staat de Sportweek in het teken van de damessport. Om 19 uur vindt een handbalwedstrijd plaats tussen O SS en IJmond en om 20 uur een hockey wedstrijd tussen Zandvoort en Ever Swift. Vandaag is prof. Romme op het vliegveld Kemajoran aangekomen- Hij werd verwelkomd door luitenant ter zee Sutorius, adjudant van dr. Van Mook, Neher, jhr. mr. de Villeneuve en de voorzitter der Indische K.V.P., G. Pastor Prof. Romme verklaarde aan Aneta, dat hij morgen, naar Bandoeng zal reizen en dat hij tot eind Juni in Indië zal vertoeven. Dinsdag 15 Juni zal de ex-„Commis- saris der Provincie Noord-Holland", mr. A. J. Backer, voor het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam terecht staan. Hem wordt ten laste gelegd, dat hij de benoeming «•mm rAwvmmcnmn cIak DrAuirlPl o" Schipper J. H. Foppen, die met de bot ter de „HK 10" de vermiste BM „jan van Gent" de haven van Harderwijk binnenbracht, vertelde na zijn binnen komst hoe hij het verongelukte zeil scheepje had gevonden. Omstreeks acht uur gistermorgen waren zij op 17 K.M. Zuid-Zuidoost van Har derwijk, Enkhuizer koers, toen zij bo ven het spiegelgladde wateroppervlak een giek en een mast zagen uitsteken. Zij zagen een volgelopen zeilbootje met de boordrand net onder de water spiegel drijven. Toen zij de kuip voor een gedeelte hadden leeggehoosd, kwam het lichaam van een jonge man uit het water vrij, die met zijn zwaargewonde hoofd onder de voorplecht zat vastge- kneld. De zeilen van de boot waren to taal aan flarden gescheurd. Het lijk van de jongeman is naar het St. Pius-ge- sticht te Harderwijk overgebracht. De stiohter van de K.A.J., Kanunnik J. Cardijn komt naar Nederland en zal op 5 Juli het woord voeren op de dooi de Diocesane Bond van de K.A.J. in het St. Jozefsgezellengebouw aan de Stadhouderskade georganiseerde Aal moezeniersdag. van „Commissaris der Provincie' aanvaard, nationaal-soc. „bestuurs raden" heeft benoemd, voortdurend heeft geklaagd over de „onbetrouwbare" (in nat.-soc. opzicht!) politie, aan tal rijke burgemeesters opdracht heeft ge- géven burgers aan te wijzen voor werk voor de Duitse Wehrmacht, spoor- wegtrajecten door burgers te doen be waken en te zorgen, dat de bevolkings registers door door hem aangewezen per sonen zouden worden beheerd. Toen verscheidene burgemeesters en ambte naren dit weigerden en onderdoken, heeft hij zich gehaast Nationaal-Socia- listen in hun piaats te benoe men (of te doen benoemen) en hen (of hun echtgenoten) voorgedragen voor ar restatie, hetgeen de arrestatie van vele burgemeesters of hun echtgenoten ten gevolge heeft gehad. DOEVE, meer een begrip dan een nsam: een kwaliteits- en soortaandui ding, deze simpele bescheiden signatuur die onder zo menige illustratie niet ge lezen wordt maar gezien, verwacht en herkend, deze stereotiepe arabesk, die de Iljnige pentekening beëindigt. Dit „Doeve" is niet alleen het kern achtig keurmerk van het zeer kenmer kende grafische werk, het is eerst de naam van de persoon, die hem draagt in alle bescheidenheid en die, behalve in het werk, dat door de pers wordt ver spreid, onder de schilderijen staat, waar van wij als een surprise hebben geno ten op de expositie, welke de vorige week bij Leffelaar (Wagenweg) is ge opend. Wie hem kent van de talloze illustra ties, van de affiches, wij noemen het recente reclasserings-biljet en dat vac het Scheveningse muziekfestival, die leert hier een Doeve kennen: vollediger, veelzijdiger en toch anders wellicht dan hij had vermoed. Een aardige, misschien niet verwachte, maar beslist niet te verwaarlozen bij zonderheid is, dat Doeve een zoon is uit ons Rijk Overzee, want dit heeft uiter aard invloed op het werk, al zal men tevergeefs naar uiterlijkheden zoeken, die in deze tropische richting wijzen: het is een achtergrond en een verre bron. Hy heeft zich uiterlijk, in de keuze van zijn attributen, volkomen inge leefd in de Westerse cultuur, het zijn de componenten van het Indische wezen, die bij het ontstaan van zijn werk een rol spelen en moeten zijn: de klare en rijke beeldspraak, het ge duld, de observatie, het fascinerende en suggestieve. Maar nogmaals, de klanken zelf, de taal, die zijn werk spreekt, is Westers, is Europees en als een zilveren draad is zijn aan knoping aan de klassieken te her kennen. Is de aandacht voor het détail bepa lend voor het karakter, het aanzien en de opbouw van dit gehele oeuvre in de schilderijen, waar de mogelijkhe den zijn uitgebreid met de kleurgeving. komt dit nog sterker tot uiting. Dit. en de daaruit voortvloeiende precieuze penseelvoering leiden tot aansluiting bij de techniek der oude meesters. Hier is een voorbeeld van verantwoord ge ïnspireerd zy'n; zonder tot imitatie te geraken of een zekere verwarrende gelijkenis te willen scheppen. Hier denkt men niet aan navolging, maar aan een gemeenschappelijke gezindheid van de geest. Dit werk is reeds op het eerste oog eigendom van de eigen eeuw. Meer dan met de oude meesters (al heeft „De slaper" een sfeer als van de 17e eeuwse Adriaan Brouwer) dringt zich de verwantschap op met de mo derne fijnschilders Koch, Hynckes, Wil link en Ket en met deze belde laatsten in meer dan één opzicht: Willink in het Pompeïaanse en de bestoven steen, hoe wel Doeve de nature morte naar het ondergeschikte terugdringt, heeft het vlees van zijn modellen soms een lichte graad van verstening, zoals in de hand Van Van Gasteren, die door het wit- stenen masker de vingers steekt; Ket in de molton-achtige draperie. Zonder de vergelijking te willen doordrijven naar afwegen het gaat hier om louter technische relaties mogen we van de inhoud der schilde rijen vaststellen, dat Doeve Doeve blijft ln zijn onderwerp, zijn compositie, zijn visie. i En als we in deze collectie onze voor liefde moeten bepalen, dan willen we in de eerste plaats noemen „Vrouw met merel", vervolgens „Giel, in groene jas", tevens het meest wezenlijke over tuigende portret en het „Meisje met zonnewijzer". Terwijl bij de overige werken de accenten door meer details worden opgevangen; is bij het met name genoemde een gebondenheid en harmo nische waardering van elk der onder delen, die leidt tot de climax, welke ongrijpbaar ligt ln net geheel. In de bovenzaal vinden we bij de te keningen de Doeve, zoals deze in dien men hem onvolledig kent ge kend wordt. Daar is het „historische" werk, waar van aan de wand; de zitting „Rauter", een ongelooflijk knap stuk Joumalisti- ke tekenkunst. Pentekeningen als beelding van een gedachte: Byzantheum De grap Bacchanaal; de tragisch-dynamisch in t vlak zwaaiende „Man op krukken", de stillevens gecomponeerd rondom Dui kerhelm en Schedel: altijd nog meer een meditatie, een gedicht dan een stilleven; en het pretentieloos-fijne „Visser". Van 12 Juni tot 3 Juli wordt in de kunstzalen van Frans Heerkens Thijs- sen, Plein 13. een tentoonstelling gehou den van schilderijen en tekeningen door John ter Reehorst. De expositie is elke dag geopend van 10 tot 12130 uur en van 2 tot 5 uur. De directeur van Openbare Werken, tr. M. Maas, zal Zondagmiddag om 12 uur aan het Zuider Buiten Spaarne het gereed gekomen gedeelte van de nieuwe kanohaven en twee kanoloodsen openen. De motortrawler „Antonie Pascoal", welke de Haarlemse Scheepsbouw maatschappij aan het Spaarne voor Por tugese rekening bouwde, zal Zaterdag a.s., des namiddags 3 uur, van stapel lopen. Ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van ,,'t Clubhuis naast d'Appe- laer" in de Damstraat, was er heden morgen in het gebouw een bijeenkomst. Na het openingswoord van de presi dente, mej. F. de Bas, gaf de penning meester, de heer Leo Willemse, een beknopt overzicht van de geschiedenis van het Clubhuis, dat dient tot home voor verschillende jeugdverenigingen op Christelijke grondslag. GEHUWD: G. van de Bunt en C. P. Rooijers; M. Boschma en N. van den Brink GEBOREN: G. IngelseWeilemann, z; A. M. A. van den BosLibert, z; J. Blan kenKeur, z; G: M. Witteman—Gilein, z; N W. VierhoutTimmerman, d; E. Si mons—Barthen, d; A. Assendelft—Ver hoeve, d; W. Struikvan Broekhuizen, d; W. A. KuipersVennik, d; H. G. van OoijenFlameling, d. OVERLEDEN; H. T. v. Niekerken, 77 j., Rustenburgerlaan; J. Schreijers, 81 j., Ripperdapark; C. A. Westerman. 1 m., Nic. Beetsstraat; J. van de Geer. 50 j„ Vosmaerstraat; J. Hetem, 67 j., Kenau- »»rk Men krijgt al kijkend langs de muren en bladerend in de portefeuille meerma len de gedachte, dat elk ding naast zijn onuitputtelijkheid van details en de zeer klare voordracht toch als geheel de functie van een filigraine ornamen tiek heeft meegekregen. De gespoten tekeningen zijn om het voelbaar-mechanische niet in iedere vorm te aanvaarden als een verant woorde zelfstandigheid: men voelt ze als een stadium en de reproductie als einddoel voor deze techniek. Een uit zondering hierop om de geweldige tragiek, waardoor de manier-waarop plotseling belangrijk wordt, is de „Ver dronken Vrouw", een beminnelijk- aandoenlijk werk. Voor zover op schetsen een mening gefundeerd mag worden, zouden we toch uit de schetsen voor het Missie klooster te Aarle-Rixtel willen aflei den, dat het sacrale door Doeve niet kan worden voortgebracht, daar het een van de (weinige) terreinen is dat bui ten zijn vermogen ligt. Picturaal zijn interessante momenten te beleven, de compositie is veelal knap, het humane leidt tot inspiratieve spanningen, maar het sacrale blijft onbereikt: het blijft een reeks profane uitbeeldingen van een religieus onderwerp. Foto's van zijn machtige muurschilderingen in „Gooi land" vertellen iets van zijn onloochen baar monumentale kwaliteiten. Doeve, tot slot, is een auto-didact, een natuur-talent met een schier onuitput telijke fantasie en enorme werkzaam heid. Deze belangrijke expositie biedt een unieke gelegenheid, een volledig beeld te verkrijgen van een onzer grootste illustratoren en is te bezichtigen tot 3 Juli, dagelijks van 10 tot 5 uur. L. T. Tengevolge van de stijging van de prijs voor stearine, moesten de prijzen voor kaarsen in een nieuwe regeling worden vastgelegd. De verbruikersprij- zen zijn in totaal met ongeveer 10 pet. verhoogd. Een pak van 300 gram kost thans f 1.10. Voor kaarsen voor ritueel gebruik zijn nu ook maximum-prijzen Woensdag HILVERSUM II - 415 m. 18.00 koren en korpsen 18.30 R.V.U. 19.00 nieuws. 19.15 nieuws uit Indië. 19.30 actueel geluid. 19.45 kamerkoor. 20.00 nieuws. 20.05 proloog. 20.15 Residentie-orkest. 21.05 lezing. 21.25 orgel en piano. 21.35 vrij en blij. 22.05 Sweelinckkwartet. 22.45 overdenking. 23.00 nieuws. 23.15 avondconcert. HILVERSUM 1 - 301 m. 18.00 nieuws. 18.15 Vara-varia. 18.20 K. Manders. 18.30 strijdkr. 19.00 Nederl.Zweden. 21.00 opera. 22.00 hoorspel. 22.25 Ram blers. 23.00 nieuws. 23.15 Br. Lowe. 23.30 gram. Donderdag HILVERSUM IX - 415 m. 7.00 nieuws. 7.15 kamerorkest. 7.45 morgengebed. 8.00 nieuws. 8.15 pluk de dag. 9.00 vrouw. 9.05 piano, hobo, clarinet, hoorn en fagot. 9.30 waterst. 9.35 mar sen. 9.45 schoolradio. 10.00 J. S. Bach. 10.15 morgendienst. 10.45 orgel. 11.00 zonnebloem. 11.45 gram. 12.00 Ange lus. 12.03 zang en piano. 12.30 weer- pr. 12.33 lunchconcert. 12.55 zonne wijzer. 13.00 nieuws. 13.20 lunchcon cert. 13.45 hors d'oeuvre. 14.00 gram. 14.40 vrouw. 15.00 zang. 15.30 Fr. Cou- perin. 16.00 bijbel. 16.45 gram. 17.00 jeugdjournaal. 17.30 S. Torch. 17.5a tong-tong. HILVERSUM I - 301 m. 7.00 nieuws 7.15 gymn. 7.30 F. Langford en D Foran. 7.50 dagopening. 8.00 nieuws 8.15 Tino Rossi. 8.45 Offenbach. 9.15 morgenwijding. 9.30 gram. 9.45 ar beidsvitaminen. 10.30 vrouw. 10.35 gram. 10.50 kleuters. 11.00 gram. 11.45 Palestina. 12.00 Avroleans. 12.30 weer- pr. 12.33 spionnetje. 12.38 gram. 13.001 nieuws. 13.15 Virtuoso-sextet. 13.45 opera. 14.00 vrouw. 14.20 solistencon cert. 15.00 zieken en gezonden. 16.0L tussen vier en vijf. 17.00 kaleidoscoop, 17.20 welk dier? 17.30 Vaudeville strijkorkest.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2