Kabinet-Schuman aanvaardt Londense accoorden Bernadotte„Staakt Vrijdag het vuren Russische regering wenst ook waarnemers in Palestina ER/C DE NOORMAN-DE STEEN VAN ATLANTIS BHlif POMiJllNI Pi!, VI&OUW Modeshow voor de Tweede Kamer bezorgd voor het ambtenaarspensioen Verhoging van de maximum- uitkering tot f 5000.-? Rondgang op de Damesbeurs Wat doet de Nationale Vergadering? Mortiergranaat op koepel van H. Graf IN BERLIJN SPANT HET WEER K gaande komende vrouw Een oude heer mm Bestuur van de Ruhr een punt van bezwaar n Het bereiden van rabarber Partij diamant uit Duitsland terug Nederland op klompen wekt opschudding WOENSDAG 9 JUNI 1948 PAGINA 3 H. Graf getroffen Rriiten willen verwijdering van Russische zender Mgr. de Jonghe d'Ardoye gearriveerd en door JAMES CHARLES LYNCH (Wordt vervolgd) Import van kersen Houding van Schermerhorn Als lid der Commissie- Generaal (Telefonisch van onze Parijse correspondent) 8 Juni 1948. Zoals te verwachten was, is er geen sprake van, dat Monsieur Georges Bi- dault, als zondenbok beladen met het falen van de Franse diplomatie inzake de Duitse kwestie, door minister president Schuman al of niet onder druk van enige zijner collega's de woestyn wordt ingestuurd. Monsieur Bidault mag er dan, zoals van hem werd geschreven, in het be heer van zijn departement al te zeer de manieren van een klein baasje op na hebben gehouden, zijn collega's hebben in de ministerraad steeds te geregeld zijn uiteenzettingen over de internatio nale toestand te horen gekregen, dan dat zij zich thans op een alibi kunnen beroepen. Bovendien zou er ook met het oog op haar prestige tegenover de bui tenwereld voor de Franse regering in haar geheel weinig anders op hebben gezeten dan zich met de minister van Buitenlandse Zaken solidair te ver klaren. De Franse regering heeft dus van middag na een beraadslaging van meer dan 4 uur besloten de z.g. accoorden van Londen, die zoals be kend in werkelijkheid nog slechts gemeenschappelijke aanbevelingen der Londense delegaties aan hun 6 respectievelijke regeringen zijn, ter goedkeuring aan de Nationale Ver gadering voor te leggen. Ter goed keuring, d.w.z., de Nationale Ver gadering zal gevraagd worden, en dit zal voor de regering de kwestie van vertrouwen meebrengen, zich accoord te verklaren met een oriëntatie van de Franse buiten landse politiek, zoals in de aanbe velingen is neergelegd. Dit behoeft de Nationale Vergadering geenszins te beletten, zekere voorbehouden tot uitdrukking te brengen en wen sen te formuleren met betrekking tot de tenuitvoerlegging van de te Londen aanbevolen politiek. Voor wat de in de regering vertegen woordigde partijen betreft, ligt het voor de hand, dat deze voorbehouden en wensen overeen zullen komen met de voorbehouden en wensen, welke hun respectievelijke ministers op zeer krachtige wijze in de ministerraad hebben voorgedragen. Indien het daar bij blijft, kan de regering dus ongetwij feld van een meerderheid in de Natio nale Vergadering verzekerd zijn, een zeer kleine meerderheid echter, hetgeen voor het prestige van een buitenlands beleid te weinig is te achten. Het zwak ke punt schijnt vooral bij de Socialis tische en Republikeinse Verzetsunie (Groep Pleven een onderdeel van het Rassemblement des Gauches) te zullen liggen, waarvan men alle reden heeft te veronderstellen, dat zij zeer gevoelig zullen zijn voor de stellingname van generaal De Gaulle. Ingewijden doen verluiden, dat diens voor heden, Woens dag, aangekondigde verklaring voor de pers aldus geresumeerd kan worden: Te Londen is verraad gepleegd aan de Franse veiligheid. Het punt'waartegen zich in regerings kringen en binnen de partijen dér re geringsmeerderheid de bezwaren thans vooral richten, is het régime, dat de Londense aanbevelingen voorzien voor de Ruhr. Doordat in het internationale controle-lichaam ook Duitsers met 3 ze tels en 3 stemmen zitting zouden hebben, ziet men dezen reeds, zoals de „Monde" opmerkt, een scheidsrechterlijke functie toekomen tussen de 6 stemmen der Anglo-Amerikanen en de 6 stemmen der continentale mogendheden (Frank rijk en de Benelux-Ianden), waarbij het voor de Fransen weinig twijfel uit maakt naar welke kant de Duitse stem men zullen uitgaan. De Franse socialisten betreuren dan nog in het bijzonder, dat hun oplossing van het Duits-Franse vraagstuk en van het vraagstuk der Franse veiligheid, internationale socialisatie der mijnen van het Ruhr-gebied, te Londen terzijde is gelaten. Indien deze kwestie al is opengehouden voor latere behandeling door een toekomstige Duitse regering, en indien zulk een Duitse regering al tot socialisatie wil besluiten, dan, aldus Léon Blum, zullen zij dit willen doen ten gunste van Duitsland, maar zeker niet ten gunste van een internationale „coöperatieve". Het commissariaat-generaal voor de Nederlandse economische belangen in Duitsland is er, zoals onlangs gemeld, in geslaagd een partij van ongeveer 9.000 karaat diamant op te sporen, die de Duitsers gedurende de oorlog in Ne derland hadden gekocht. Na vele omzwervingen in Duitsland is deze partij tenslotte in Würzburg te recht gekomen. Hier werd zij door de Amerikaanse autoriteiten als Neder lands bezit erkend. De diamanten vertegenwoordigen een waarde van ongeveer 1.000.000 dollar, aldus vernemen wij van de persdienst van het ministerie van Economische Za ken. Zij zijn vandaag naar Nederland teruggevoerd. Graaf Bernadotte, de bemiddelaar tus sen Joden en Arabieren in de .strijd in Palestina, heeft aan beide partijen voor gesteld om met ingang van Vrijdag aan staande te 6 uur G.M.T. het vuren te sta nken. Alle acties van gewapende machten zullen met ingang van dit tijdstip voor de duur van vier weken gestaakt moeten wor den. Bernadotte heeft om antwoord ver zocht voor heide partijen uiterlijk heden, Woensdag 12 uur. Wanneer de voorwaarden door Joden en Arabieren worden aanvaard, zullen beide partijen hiervan uiterlijk heden om 6 uur op de hoogte worden ge steld. Wanneer de voorstellen, worden verworpen of voorwaardelijk aanvaard, zal Bernadotte geen verder overleg ple gen, maar rapport uitbrengen aan de Veiligheidsraad, welke dan verder zai moeten beslissen. In een schrijven aan Trygve Lie, de se cretaris-generaal van de V.N., verklaarde Bernadotte, dat hij aan beide partijen heeft uiteengezet, de bedoeling te hebben tot een zodanige toepassing van het bestand, dat geen der partijen tijdens het bestand of als gevlg ervan militair voordeel zal verkrijgen. „Hiertoe heb ik de resolutie op bepaalde wijze geïnterpreteerd en zeke re beslissingen genomen wat betreft de toepassing ervan. Een samenvatting hier van is: Geen militair personeel zal gedurende het bestand binnengebracht worden in een der Arabische staten of ergens in Palestina. De bemiddelaar zal uitmaken of mannen van weerbare leeftijd zich bevinden onder de immigranten in een zodanig aantal dat daardoor een van beide partijen militair voordeel zou verkrijgen en eventueel hun binnenkomst weigeren toe te staan. Bin nengekomen mannen van weerbare leeftijd zullen in kampen afgezonderd gehouden Worden onder toezicht van waarnemers of Van de bemiddelaar. De bemiddelaar zal Zoveel mogelijk controle uitoefenen op alle immigratie tijdens het bestand. Bewegin gen van troepen of oorlogsmateriaal van het ene belanghebbende land naar het an dere of dichter naar de grenzen van Pa lestina toe of naar de fronten in Palesti na zullen verboden zijn. Alle fronten zul len „bevroren" worden en er zal geen oor logsmateriaal mogen worden ingevoerd in het land of gebied van een der betrokken partijen. Hulpverlening aan de bevolking van beide partijen in stadsgebieden, zoals Jeruzalem en Jaffa, zal geregeld worden door het Internationale Rode Kruis, zoda nig, dat de voorraden op het einde van het bestand niet noemenswaardig groter of kleiner zullen zijn dan bij het begin." Bernadotte zal naar Rhodos vliegen om onderhandelingen over een permanente re geling te voeren, indien de Arabieren en Joden zijn voorstellen aanvaarden. Hij koos Rhodos, daar dit eiland „neutraal ge bied" is. Nadat Zweden en België bekend hebben gemaakt, waarnemers naar Palestina te zullen zenden, is in Washington medege deeld, dat onmiddellijk 21 Amerikaanse of ficieren naar Palestina zullen vertrekken. De Sovjet-Russische regering heeft het verlangen kenbaar gemaakt om ook waar nemers te zenden. Hierdoor dreigt een nieuw geschil in de Veiligheidsraad, daar men verwacht, dat de V. S. zich er te gen zullen verzetten. Gromyko heeft dui delijk laten weten, dat zijn land zich niet zal neerleggen bij een uitsluiting. Zeven leden van de staf van Trygve Lie zijn reeds naar Palestina vertrokken om Ber nadotte bij te staan. Intussen is da strijd nog steeds niet ge luwd. Het nieuwe door de Joden bezette deel van Jeruzalem, blijft onophoudelijk onder 't Arabische vuur liggen. Een door de Joden afgeschoten mortier-granaat is terechtgekomen op de koepel van het H. Graf en heeft behalve de buitenste loden bedekking ook het zich daaronder bevin dende metselwerk zwaar beschadigd. Het projectiel werd echter tegengehouden door een ijzeren rasterwerk. De Opperrabijn van Palestina, dr. Her zog, heeft op een persconferentie te Je ruzalem geprotesteerd tegen de voortduren de artilleriebeschieting van de Joodse wij ken van Jeruzalem. Hij zeide, dat van i7 tot 28 Mei „reeds 22 van de 27 Joodse sy nagogen door vuur of door explosies ver nield waren." Het Britse militaire bestuur in Duits land heeft de Sovjet-bezettingsautori teiten verzocht haar radiostation, dat uitzendingen naar de Sovjet-zone van Duitsland verzorgt, uit de Britse sector van Berlijn te verwijderen. Hoewel er gisteravond geruchten gin gen, dat Britse troepen het radio-sta tion hadden bezet, werkt het nog nor maal onder Russisch toezicht. De Sovjets hebben het radio-station in gebruik genomen, toen zij Berlijn bezetten. De Britten gaven hun toestem ming het te blijven gebruiken, ofschoon de studio in het hart van de Britse sector ligt en de zender in de Franse sector. De Sovjets verklaarden destijds, dat zij niet over andere faciliteiten be schikten over uitzendingen naar de Sovjet-zone. Er is steeds een gewapende Sovjet-soldaat in het gebouw gestation- neerd geweest. In een verklaring van het Sovjet persbureau, waarin de Britse stap wordt becritiseerd, komt de bedreiging voor, dat het waarschijnlijk was, dat er tegenmaatregelen genomen zouden worden tegen de verbindingslijnen van de Westelijke mogendheden in Berlijn, welke door de Sovjet-zone lopen. Klompen maken hun rentree bi Nederland wegens het gebrek aan leer. Zij kosten ongeveer f 2.70 en gaan een jaar mee. Touristen zullen meer klom pen zien dragen deze zomer dan de laatste 25 jaar het geval is geweest"..., aldus méldt de New York Herald Tri bune" in een „speciaal bericht aan de Europese editie" van het blad uit Gouda enige weken nadat de schoenendistri butie in Nederland is opgeheven. 117. Eric en zijn troepje liepen in hun luipaardvermomming door de havenwijk, onderwijl scherp oplettend of niet ergens een controlepost was opgesteld. Al spoedig bereikten zij de rivier en aan de voet van de hoge stadswal vonden zij de tunnel. Lange tijd zaten zij daarmaar niemand vertoonde zich op deze plek en geen geluid werd vernomen. Eindelijk gaf Eric een teken en voorzichtig lie ten de mannen zich in het water glijden. Achter elkaar verdwenen zij in de tun nel! Geruime tijd leek het of zij in het volkomen duister zwommen, maar gaandeweg begonnen zij iets te onderscheiden. Al spoedig passeerden zij nu het hek. Eric bleef hier wachten tot alle mannen voorbij waren en volgde hen toen weer. Hij had echter nog geen twee slagen gedaan of achter hem zakte met een luid geknars het hek naar beneden. ,,Zo", mompelde hij, dat was maar juist op tijd!" Zijn mannen waren intussen doorgezwommen en Eric haastte zich hen in te halen. Zij waren echter al op hun plaats van bestemming aangekomen en toen Eric te voorschijn kroop, stonden zijn mannen klaar met de 'wapens in de vuist. De Pauselijk delegaat in Ned.-Indië, Mgr. de Jonghe d'Ardoye, is gisteren uit Batavia, na een kort oponthoud in Rome, op Schiphol aangekomen. Hij werd verwelkomd door de Pause lijke internuntius, Mgr. Paolo Giobbe, en Mgr. Willekens, apostolisch vicaris van Batavia. Mgr. de Jonghe zal enige dagen in Nederland verblijven en zich dan naar zijn geboorteland België begeven om daar enige rust te nemen. De brooddistributie zal in België, wanneer de gunstige oogstvooruitzich- ten aanhouden, over enkele maanden worden opgeheven. (Van onze parlementaire redacteur) Er is geen ongelukkiger tijd. om, pensioenwetten door de Kamer te laten behandelen dan een periodewaarin de leden van dit achtbare college zich op maken, om op pad te gaan, op het verkiezingspad wel te verstaan. Men begrijpt aat. Er zijn tijden, waarin het uit alle Kamerhoeken niet veel minder klinkt dan: aan de lantaarn met de ambtenarij! Dan moeten er altijd meer amb tenaren de laan uitgestuurd Worden, maar tegen de verkiezingen voelt iedereen de diepste bezorgdheid voor de ambtenaren van vandaag, die kiezers van morgen zijn. Vandaar dat de Tweede Kamer Dins dagmiddag niet uitgepraat kwam over de pensioenen van de ambtenaren naar aanleiding van een aantal wetsontwer pen, dat beoogde tijdens de bezettings jaren opgetreden mutaties in de pen sioenregelingen te legaliseren en nog een aantal andere verbeteringen aan te bren gen. En de Kamer verkeert in barre tijdnood. Daar is een lintwurm van een agenda af te doen,, en dan heeft de re gering bovendien nog een hele ceel van wetsontwerpen opgegeven, waarvan zij het op prijs zou stellen zo de Kamer zé vóór de ontbinding zou willen afhan delen. Maar de Kamer denkt daar niet over. De Kamerleden moeten op het electorale pad en hebben te verstaan gegeven, dat zij eigenlijk na deze week niet meer wensen te vergaderen, al lijkt het niet bijster waarschijnlijk, dat zij hun agenda deze week zullen kunnen afdoen. Tot overmaat van ramp vond mr. Burger het nu ook nog nodig verlof te vragen om minister Gielen te mo gen interpelleren over de perszuive ring, en het zou toch wel wat al te gek worden als men die interpellatie wilde aanhouden tot na de verkiezin gen. Overigens zou het geen onaar dige ironie van de omstandigheden zijn, indien de zitting van deze Twee de Kamer ongeveer geopend en ge sloten zou worden met een interpel latie van minister Gielen, beide door een lid van de P. v. d. A. De eerste immers was de befaamde interpellatie van mr. Joekes over de reorganisatiemaatregelen, die de minis ter terstond na zijn optreden op zijn departement had doorgevoerd. Maar om tot de pensioenen terug te keren, nadat er een hele middag bij vol daanheid over wat deze wetsontwerpen boden toch van vrijwel alle kanten on tevredenheid had geheerst over alles wat die wetsontwerpen niet bieden, kwam minister Witteman met een zeer nuchter gezicht vertellen, dat de Kamer van de bedoeling der wetsontwerpen niets begrepen had en dat de minister daar op zijn beurt weer niets van be greep. De Kamer had de minister ook herhaaldelijk verweten, dat hij in zijn Memorie van Antwoord zo onvolledig en weinig motiverend was geweest. Maar, zei de minister, het mag toch als duidelijk en bekend verondersteld wor den, dat het hier slechts een met opzet beperkt gehouden wijziging van de pen sioenwetgeving betreft. Het gaat om in corporatie van bezettingsmaatregelen in de wet en de regering heeft dan van de gelegenheid geprofiteerd, nog een aantal verbeteringen door te voeren, doch het is geen ogenblik haar bedoe ling geweest een fundamentele herzie ning aan de orde te stellen. En nu gaf de heer Van Sleen die vooraan ging in het koor der klagers, altijd ontevreden, altijd de belangen, die hij voorstaat, bedreigd voelend de minister twintig strafpunten, terwijl de minister erop kon wijzen, dat er wel drie-en-twintig punten van verbetering in deze wetten aan de orde worden ge steld. Voor de belanghebbenden, die uit de warwinkel van zulk een wetgeving als de onderhavige men heeft er in ieder geval zeer terecht op aange drongen, dat er een nieuwe en ver beterde editie zal worden uitgegeven geen wijs kunnen worden, noemen wij voorname punten op. In de eer ste plaats zijn de maxima voor eigen weduwe- en gezinspensioenen van 1 Januari 1947 af verhoogd tot f 4500, f2000 en f3600. In verband hiermede zijn de pensioenbijdragen verhoogd, de verhalen daarentegen niet ver ruimd. Voorts is de deelgerechtigdheid voor gezinspensioenen gebracht van f 3000 op f 4500. Belangrijk zijn ook de wijzigingen be treffende de inkoop van diensttijd. Met terugwerkende kracht tot 1 Maart 1942 kan alle contracttijd in dienst van een openbaar of daarmee gelijk gesteld lichaam doorgebracht voor pensioen worden ingekocht, mits deze tijd on middellijk en zonder onderbreking door een tijd als ambtenaar wordt gevolgd. Voor alle ambtenaren, die op het tijdstip van de in werking treding der wet ambtenaar zijn, wordt een generaal pardon afgekondigd, om alsnog alle voor inkoop in aanmer king komende diensttijd geldig voor pensioen te maken. Dit generaal par don loopt terug tot 11 Januari 1939 en geldt ook voor gewezen ambtena ren, die tijdens de bezetting niet in staat waren hun wensen bij de Pen sioenraad kenbaar te maken. Wat be treft het verhaal van inkoopsom men wordt bepaald, dat deze in de toekomst als regel 75% van het be drag der Inkoopsommen bedraagt. De verlaging van het pensioenverhaa) wordt gesteld van 10 op 7 percent. Nu, dit is alles bijeen genomen toch al heel wat, al is het dan, zoals zovele sociale maatregelen van deze laatste ja ren, niet met één slag voldoende. De verhoging van het pensioenmaximum tot f 4500 vonden de heren Dassen en Beernink en nog anderen onvoldoende. Men wilde hiermede tot f 5000 gaan en het zal nog zeer te bezien staan, of de Kamer op dit stuk haar wil niet zal kunnen doorzetten. De heer Smeenk bracht daarbij nog een beschouwing te voorschijn over de positie van de pen sioenfondsen, die naar zijn mening De hoofdstad heeft een traditie, die er lang is geweest, maar door de oorlog verbroken werd, her steld, en in het R.A.I.-gebouw weer een Damesbeurs geor ganiseerd. Het is beurs en kermis en kijkspel tegelijk, er is van alles te zien, er is lawaai, men kan er snoepen en proeven, er zyn vrouwen die er niet wèg te slaan zijn. En natuurlijk is er een modeshow. Vijf maal per dag paraderen er gracieuze man nequins, die een kleine vijf tig modellen laten zien van de hoofdstedelijke confectie- firma Voss. En deze mode show is nu eens niet een kijkspel, waar vrouwen al leen maar dagdromen. Nee, wat hier getoond wordt aan zomerjurkjes, aan costumes, mantels en een enkele avond jurk, is ook werkelijk te koop uit relatief behoorlijke voorraad. En de prijs is bin nen het bereik van de door- sneebeurs. Nu is het natuur lijk moeilijk, over een an dermans beurs te oordelen, maar we zouden zeggen, al zijn voor de één bij een nieuwe aanschaf, de punten het grootste bezwaar, bij een ander echter de contanten, dat de prijzen hier wel over komelijk zijn. En de confec tie, dat blijkt hier duidelijk, is goddank weer zo ver, dat ze voor een relatief redelijk bedrag iets behoorlijks kan geven. Smaakvol en van vrij goede stof. Uiteraard bestaat het groot ste deel van deze collectie uit zomerjurkjes, waaruit ieder naar haar smaak kan kiezen. Er is donkerblauw met wit, wat nu zozeer inde mode is en altijd stijlvol, er zijn gebloemde jurkjes in landelijke stijl, met schoot jes en vierkante hals met wit befje, er is een japon van donkerblauwe crêpezijde met witte motiefjes en wijde étage-rok, er zijn zomerse, kortgemouwde, gebloemde Amerikaanse pakjes. Zover is het ook al weer, dat hier enkele importjurkjes zijn van Overzee en uit Frankrijk. De rokken, die we hier zien, zijn niet overdreven lang, over het algemeen is het zeer draagbare „new look", die er dan ook, we laten het ons graag vertel len, hoe langer hoe meer in gaat. Opvallend is een ge kleed jurkje met nauw aan gesloten zwart wollen lijfje en zeven meter wijde rok in lindebloesem-kleur, en een toiletje, bestaande uit don- kerblauwe rok met wit lijfje, waarop brede dieprode zij den ceintuur, en bolerootje voor op straat of op koele zomerdagen, zoals we er he laas veel te veel beleven. Het is een verheugend ver schijnsel, dat onze confectie vooruit gaat. Zouden we mis schien de langste tijd van de japonnen-distributie gehad hebben. Arme mannen, hun pakken-situatie is veel min der gunstig. Maar voor het uiterlijk mogen de vrouwen wel een streepje vóór hebben. ASTRID Onze vaderlandse confectie overdrijft de new look" niet zo als dit Franse modehuis. Wi meeste vrouwen een attractie. Zoals de "mannen een middag gaan biljarten of een voetbal match bijwonen, zo kan een rechtgeaarde vrouw een hele dag zwerven door een winkelstraat, kijkend bij elke etalage en al het tentoongestelde in zich op nemend. Daarom zal het de ze week in het R.A.I.-ge bouw te Amsterdam niet aan belangstelling ontbreken. Want deze hele enorme hal is herschapen in een grote nationale winkelstraat, waar fabrikanten en winkeliers hun fraaiste en nieuwste producten hebben tentoon gesteld. Voor het eerst se dert de oorlog wordt thans weer de traditionele Dames beurs gehouden en natuur lijk zijn we tuk op kennis making met de nieuwste snufjes, die er in het vrou wenleven verschijnen gaan. Dat de ideeën vooral zijn voortgesproten uit de tijd van woonruimtegebrek, die we thans beleven, verwekt geen bevreemding. Het, is, naast het personeelsgebrek, wel het probleem van nu. Voor het jonge paar, dat het voorlopig wel met twee ka mers zal moeten stellen, is daar de dressoir-keuken, die behalve aan een gootsteen en gaseomfoor of electrische kookplaten, plaats biedt aan alle attributen, die men in een volledige keuken aan treft. Als de bovenplaat dicht is, ziet het geheel er uit als een dressoir en blijft er werkelijk niets over, dat aan de keuken herinnert. De prijs is niet direct laag, maar het verbouwen van een bad kamer of zolder of keuken kost beslist meer. Zelfs he ren bleken voor dit nieuw tje interesse te hebben. Ze ker biedt het ook voor kan toren, die meestal niet voor zien zijn van een keukentje, veel aantrekkelijks. De bank, die met enige handbewegingen kan wor den veranderd in een bed. troffen we reeds enige tijd geleden bij verscheidene meubelzaken aan. Het dres soir, waarvan de voorkant kan worden opgeklapt tot een practisch schrijf- of werktafeltje, dat uitgetrok ken ook als eettafel dienst kan doen, is echter weer een practisch nieuwtje voor de klein behuisden. Het zou echter wel aanbeveling ver dienen voor het thans vrij komende kastje onder de ta fel een extra deurtje te ma ken. Dat er daarnaast vele aar dige werk-en-overlast-bespa- rende voorwerpen zijn, als de stapelpan, de zelfwaar- schuwende melkkoker, de suikerpot, die bij een druk op de knop precies een le peltje suiker vrijlaat en na tuurlijk een nieuw wasmid del, dat inderdaad de kleu ren van de zomerjurken prachtig ophaalt, zal voor velen en niet alleen uit Am sterdam een aansporing zijn om eens een kijkje te gaan nemen. Rabarber is fris, lekker en zeer gezond; maar o, als je de naam uitspreekt, trekt je mond al samen van de wrange smaak. Rabarber op tafel brengen, betekent dan ook aanslag op de sui kerpot. Maar de huisvrouw, die door de ontberingen van de oorlog haar vinding rijkheid weer hoger heeft opgevoerd, heeft er iets op gevonden: één theelepeltje krijt (doodgewoon gemalen krijt, te koop bij de drogist) verzacht veel van de zure smaak en bederft niets aan de voedingswaarde van de rabarber. Ook bespaart men op de suiker, door deze pas door het moes te roeren, wan neer het is afgekoeld. Er zijn echter veel andere be reidingswijzen voor rabar- ber dan altijd ma'ar zoet; we laten er hier enkele van volgen. RABARBERGRUEL: 100 gr. (1 kopje) parel gort of havermout, V/, liter water, 250 gr. rabarber, sui ker naar smaak, citroen schil of kaneel. De gort een nacht in het water weken en hierna zeer gaar koken. Havermout in het water gaar koken. De rabarber wassen, in kleine stukjes snijden en in de gort of de havermout tot moes laten koken. Van het vuur af de suiker toe voegen. Bij het koken ci troenschil mee laten trek ken of iets kaneel er bij doen. He# gerecht kan zo wel koud als warm gegeten worden. RABARBERVLA: 1 kg. rabarber, liter wa ter, 40 gr. (5 eetlepels) griesmeel, pl.m. 100 gr. (1 klein kopje) suiker. De rabarber schoonma ken. wassen, in stukken snijden en met weinig wa ter tot moes koken. Vervol gens het griesmeel er onder roeren in strooien en gaar koken. De vla op smaak af maken met de suiker. Tij dens het afkoelen de vla met een garde schuimig kloppen. 7) „Hel en duivel!" zei hij. „Wat scheelt 6raan?" Met een ruk richtte het meisje zich ?P, draaide zich om en zat overeind. Haar eerste schrik zakte en maakte Plaats voor toorn, maar voor die tot een uitbarsting kon komen, was Sam al P zijn knieën gevallen en had hij een bontgekleurde zakdoek uit een zak van Jn jasslip getrokken. „Kom, kom," suste hij. „Laat mij die ^aantjes maar drogen, kindje. Van hui- eP worden blauwe oogjes rood." Voor een tegenwerping kon maken, had am een hand onder haar hoofd ge dund, terwijl hij de tranen van haar ^®z^'°Hen oogleden veegde en de zak- a,.e!c onder haar neus duwde. Toen 5 weer in orde scheen, ging hij op *Jn hurken zitten en keek haar aan. hit »16'0'' zei hi-'' "dat zlet er keter „Wat u zegt!" zei het meisje. „Wie bent u? Hoe komt u hier?" „Ik ben Sam Smedley", zei Sam, „de grootvader van Janet Adams. Ik was hier aan het wandelen Waarom lig je hier te huilen? Je bent toch niet bang?" „Nee", zei het meisje, „ik ben niet bang. Ik ben Deborah Smythe. Mijn vader is Jonathan Smythe". „Hel en duivel!" zei Sam. „Bestaat niet. Zo'n onmens". „Vader is een best mens", zei Debo rah. „Hij doet alleen maar een beetje dik. da's alles. Trots op zijn familie-tra ditie, erg trots". „Zo trots, dat hij jou wil laten trou wen met Mall Percival, van wie jij niets wilt weten en daarom huil je. Waar of niet?" Deborah fronste haar voorhoofd. „Ik begrijp niet, wat u dat aangaat, mijn heer Smedley" „Het gaat mij geen sikkepit aan", zei Sam. „Geen snars. Maar ik mag graag de boel op stelten zetten. Ik houd van problemenWie is de uitverkorene?" Deborah snikte nog wat na en wreef in haar ogen. „Steve Terheun", zei ze en stak haar kin naar voren. „Hij is erg aardig". ,,'k Heb hem bij het station gezien", zei Sam. „Hij wilde me uit de trein zien stap pen", zei Deborah. „Hij had zich achter een bagage-lorrie verstopt en zwaaidê tegen me". „Hij is een fidele vent", zei Sam. „Hij kan tenminste lachen. Z'n voorouders zijn zeker niet met hetzelfde schip naar Amerika gevaren als de jouwe hè?" „Daar komt het op neer", antwoordde Deborah „Steve werkt met zijn han den. En'hij heeft een winkeltje in de stad. Ik ben alleen bang, dat hij hier zijn langste tijd is geweest". „Willen ze'm eruit drukken?" „Ik ben er bang voor". „Je kunt toch weglopen". „Ik wel, maar Steve niet. Hij is kop pig. Hij vindt, dat hij ook rechten heeft. Hij durft mijn vader zelfs tegen te spreken". „Een kerel met ruggegraat", zei Sam. „Waarom kan hij niet weglopen?" „Omdat hij hier al zijn klanten heeft. Hij is bang, dat hij ergens anders de zaak niet weer op gang kan krijgen en hij denkt, dat ik me niet gelukkig zou voelen, als ik hier vandaan ging Hij is niet goed wijs. Geld maakt niéts uit, wanneer je van iemand houdt". „Goed gezien", zei Sam. „De geluk kigste tijd van mijn leven was, toen het moeilijk ging. Mary en ik moesten er zelfs voor vechten om getrouwd te ra ken. Een kerk was er niet in de buurt en daarom moesten we wachten tot er eén rondreizende dominee kwam. We wachtten drie maanden. Toen, nog op bet laatste ogenblik, kwam er een cy cloon, die dé dominee de Bijbel finaal uit zijn handen blies. Ik had al van alles geprobeerd, om die man een beetje vlugger te laten lezen. Twee mijl moes ten we achter de Bijbel aan rennen. Er ontbrakèn verscheidene bladzijden, maar die, waar het ons om te doen was, za ten er nog in". Deborah lachte. „Je zou zo zeggen, dat het u niet altijd voor de wind is gegaan". „Geeft nil*", zei Sam. „Diezelfde ver wenste cycloon rukte het dak van het huis, dat ik gebouwd had, af en dezelfde nacht begon het te regenen. De boel werd een beetje nat, maar we lieten ons met uit het veld slaan. Wanneer je iets tot elke prijs wilt bereiken, dan lukt het je. Buk je hoofd en zet je schouders er onder". Deborah stond Dp en begon haar eigendommen bijeen te rapen. Sam vouwde de deken op en legde die over haar arm. „Bedankt, opa", zei ze. „Bedankt voor je hulp. Maar degene, die er zijn schou ders onder moet zetten, dat is Steve. Hij moet het zelf opknappen" „Ik zal hem opporren", zei' Sam. „Ik zal hem moed inspreken". „De hele zaak hier moet eens opge pord worden", zei Deborah. „Komt u nog eens terug? Vader komt zelden op het strand. U zou voor alle zekerheid eerst voorzichtig het terrein kunnen ver kennen". „Je hoort nog wel van me", zei Sam. „Ik wilde, dat ik jonger was. Drom mels, ik zou die Terheun een lesje ge ven. Tot kijk". Sam ploegde terug door het zand, onderwijl ingespannen nadenkend. Tom Adams had zijn golf-oefeningen opgegeven. Achter het huis was geen enigszins bezorgdheid wekt, voorname lijk ten gevolge van het feit, dat -de ge middelde leeftijd stijgt. Hij gaf voorts te kennen, dat men ook door goede pen- siqcnvoorwaarden de overheidsdienst aanlokkelijk moet maken en zeker niet moet achterstellen bij het particuliere zakenleven. Intussen dacht hij wel aan de kosten, sterveling te zien Bij het zien van de tas met golfclubs, die nog steeds tegen een boom leunde, bleef Sam plotseling stilstaan. Hij keek over het wijde gras veld van de Smythes naar het landhuis in de verte. De ramen met de vele ruiten fonkelden meer dan ooit in de middagzon. Een brede, snode glimlach spreidde zich over Sam's gezicht. In een zak naast de tas met golfclubs zaten zes nieuwe, witte ballen, alle in vergulde letters gemerkt met de naam „T. Adams". Dat was jammer, maar Sam stapte dadelijk over dit bezwaar heen. Hij koos vier ballen uit, plaatste ze op de verhoginkjes voor het zeildoek- scherm en greep Tom Adams' golfstok uit de tas. Terwijl hij de club stevig omknelde, mikte Sam. Hij stak zijn neus omhoog om de windrichting te bepalen. Toen liet hij de club zwaaien en sloeg hard toe. Het witte balletje sprong omhoog en nam vaart Het suisde door de lucht. Een buitengewoon groot venster scheen het witte projectiel aan te trekken. Het verdween temidden van het gerinkel en gekraak van vallende glasscherven. De tweede bal trof de stenen muur en stuitte terug. De derde haalde nauwe lijks het grasveld. In zijn geestdrift had Sam opgekeken van zijn werk. De vierde bal raakte de hoek van een kleiner raam. die verhogingen als de Kamer voor slaat met zich zouden meebrengen. De thans voorgestelde verbeteringen kos ten f 350.000 en de heer Smeenk meende, dat de verhoging van het maximum tot f 5000 hoogstens een gelijk bedrag maar vermoedelijk minder zou kosten. Hij wilde daaromtrent wel eens eerst het oordeel van de minister vernemen. Nu, de minister heeft er behalve het hierboven weergegevene er op deze middag niet al te veel meer van gezegd. Hij moet er eerst eens een avondje over nadenken. Het is te hopen, dat hij gun stig droomt over de door de heren Smeenk en Van Sleen en mevrouw Fortanier—De Wit uitgeoefende aan drang om de onderwijzeressen reeds op haar vijftigste jaar te pensionneren. En ook mag hy er wel eens aan denken, dat het, zoals mej. Tendeloo opmerkte, toch waarlijk de spuigaten uitloopt, dat de staat ongehuwde ambtenaressen haar hele leven pre mie Iaat betalen voor weduwen- pensioen! Van vandaag af is de import van kersen uit België weer mogelijk voor erkende groothandelaren in groenten en/of fruit, aan wie door het bedrijfs- schap voor groenten en fruit een in voervergunning is uitgereikt.. Zulk een vergunning betreft de invoer van ten hoogste 5 ton kersen. Zij heeft een geldigheidsduur van acht werkdagen zonder mogelijkheid van verlènging. In het kader van het door de Bene- lux-landen met elkaar overeengekome- De termijn voor het inleveren van ne ten aanzien van minimum-prijsstel- verklaringen voor het verbinden van in- lingen voor te importepen producten is gediende candidatenlijsten en voor het de minimum-importprijs voor Belgi- indienen van verklaringen voor het sche kersen vastgesteld op B. frs. I verkrijgen van een voorkeurnummer 10.per kg. I loopt van 9 tot en met 12 Juni 1948. Als lid der commissie-generaal Op vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Peters (K.V.P.), betreffende de pogingen tot internationale interventie, welke in het conflict met de Republiek in 1947 zouden zijn gedaan, heeft de mi nister-president, mede namens de minis ter van Buitenlandse Zaken en namens de minister van Overzeese Gebiedsdelen, geantwoord, dat prof. Schermerhom als lid der Commissie-Generaal contact on derhield met vertegenwoordigers van vreemde mogendheden te Batavia, waar tegen volgens artikel 14, sub 2, van de instructie voor de Commissie-Generaal geen bezwaar bestond. Hij heeft in deze contacten een uitweg gezocht om de Re publiek door vertogen van de zijde van de grote mogendheden van de noodzaak van een loyale uitvoering van het ac coord van Linggadjati te overtuigen. Het is de regering echter niet gebleken, dat prof. Schermerhorn persoonlijk aan vertegenwoordigers van de grote mo gendheden direct of indirect zou hebben voorgesteld of gesuggereerd, hun rege ringen er toe te brengen te interve niëren. De heer Schermerhom, ter zake na der om inlichtingen gevraagd, verklaar de, dat de ten deze gewekte indruk in strijd is met de feiten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 3