SCHREIEDER ZAL DE HISTORIE VAN HET ENGLAND-SPIEL SCHRIJVEN m m Internationaal seizoen besloten met 1-O-zege op Zweden Technisch sterkere tegenstander weer door geestdrift verslagen Het geweer aan de voet in het Heilige Land Joden en Arabieren aanvaarden het bestand onvoorwaardelijk Helicoptère kruiste boven Haarlemmermeer Is SJ Zijn vrijlating waardevol voor de ontsluiering van het raadsel Frankrijk kan en mag „Londen niet onderschrijven si KNAP VAN OPZET Verkeer bij de interland Luchtaanval op vijanden van het gewas Tot hoofd en hart Vrijdag: Staakt het vuren Witte raaf in het Duitse politiecorps VERKLARING VAN DE GAULLE: Frankrijk aanvaardt de Londense besluiten 1 U I I UB Natie op de rand van een afgrond Het weer Hatta arriveert Woensdag donderdag 10 juni 1948 6 72ste JAARGANG No. 24173 WAAROM OP VRIJE VOETEN? 99 Ook Engeland en de V. S. accoord Gedienstige lifter hm (Van onze sportredacteur) AMSTERDAM, 9 Juni. De cijfers. 1O, waarin hei Neder lands Elftal zijn suprematie over hei technisch en tactisch zo hoog aangeschreven Zweedse team heeft uitgedrukt, zijn niet toereikend om de voldoening ie beschrijven, waarmee de Nederlandse voetbalwereld deze bekroning van hei succesvolle internationale seizoen 1947-'48 waardeert. Ook de vreugde niet die in een orkaan van gejuich over hei Stadion losbarstte, toen elf vermoeide Oranjemannen de arena verlieien, noch de overweging, dat dit elflal-in-op- bouw het gepresteerd heeft zo'n zwaar seizoen ongeslagen te beëindigen. Alleen de wijze, waarop elf spelers, die zich ten volle gaven, de koele techniek van de Olympische favo rieten volkomen overspeelden, kan de waarde bepalen van de triomf die hei Nederlands Elftal vanavond in een zijner besie wedstrijden van dit seizoen heeft gevierd en die hei vooral uitleefde in een sprankelende eersfe helft, waarin de iegensianders perplex stonden onder hef explosieve ge weld, dat de Nederlandse aanval toen herhaaldelijk en onweerstaanbaar naar hef Zweedse doel stuwde. Nog zorg genoeg Het hele elftal Terlöuw's beste (Vervolg op pag. 3) Voor besprekingen met Van Mook Zowel de Joodse als de Arabische auionieilen m Paleshna hebben hel bevel van de Veiligheidsraad tot een bestand van vier weken onvoorwaardelijk aanvaard, aldus he graaf Folke Bemadoiie, de bemiddelaar van de V.N.r Woensdagavond medegedeeld. De regenng van Israël heeft echter enige opmerkingen aan haar verklaring ioege- Hei^sfaakf hef vuren" en het bestand zullen morgen. Vrijdag 11 Juni, te zes uur G.M.T. ingaan. In zijn boodschap aan de betrokken regeringen Bema- doSl uümg gegeven aan zijn „hartelijke dank" voor de „prachiige samenwerking" bij hei volbrengen van zijn laak. ■UREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Mefoon: Redactie 21544; Advertenties 21545 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, t 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Wnd. hoofdredacteur: W. Se ver in. Directeur: 3. 3. W. Boerrtater. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mWlmetef- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zooder opgave var» redenen te weigeren. (Van een onzer speciale verslaggevers) Dezer dagen, aldus heeft men eer gisteren in ons blad kunnen lezen, heeft mr. Zaayer, Procureur-Fiscaal hij het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage, het buiten vervolging stellen gelast van Kriminal-Direktor Joseph Schreieder, de man, die het grote spionnage-drama, dat England- Spiel genoemd wordt, voor Duitsland *o uitermate geniaal behandeld heeft. .Wij vernemen nu, dat Schreieder zich "ödsdien inderdaad op vrije voeten be vindt, zij het dan ook, dat hij in een niet jköoemd Haags pension wordt achterge houden en voor particulier contact on bereikbaar is. Hij verblijft daar met Jedeweten van de Rijksvreemdelingen- 'ienst waarmee hij in nauw contact staat J-h zijn verblijf hier zal zolang duren als Joor de Nederlandse Justitie-autoritei- J-n nuttig en wenselijk wordt geacjit jaarna zal hij op de gebruikelijke wijze *orden uitgewezen. Het doel van zijn verblijf is tweele dig. Ten eerste zal hij nog in een aan- tal processen als getuige optreden en Vervolgens, zo vernemen wij verder, Werkt hij op het ogenblik in opdracht Van mr. Zaayer aan een geschrift, Waarin een totale samenvatting zal Worden gegeven van alles wat in het kader van het England-Spiel geschied de en waarvan hij kennis kreeg. Ongetwijfeld zal dit werk één van de belangrijkste bijdragen worden van onze Nederlandse oorlogsdocumentatie en wij hebben dan ook de wetenschap, dat het na zijn voltooiing, ter beschik king zal worden gesteld van de Parle mentaire Enquête-commissie, die in eerste instantie belast is met het on derzoek naar het beleid van de Lon- dense regering en mitsdien ook naar de fouten, die door de gecombineerde Engels-Nederlandse inlichtingendienst gemaakt zijn. Op de vraag, hoe het mogelijk is dat Schreieder zelf zich na zijn buiten /Srvolgingstelling zonder meer bereid J^klaarde enige tijd hier te blijven, Nnamen wij, dat hij bij zijn binnen puist in Duitsland waarschijnlijk voor •en Zuiveringshof zal moeten verschy- Ptl. Nederlandse papieren, die hij tot Nver niet ontving, zouden hem daar- grote diensten kunnen bewijzen. Bo- e«dien bestaat de mpccl.ikhoiri dat, hy ^■ZolanK nog niet het gehele England- ?Piel ontsluierd is door de Engelse Peheime Dienst zal worden onschade lijk gemaakt. Redenen genoeg dus om Voorlopig graag hier te blijven. De Nederlandse pers heeft zijn vrij- "eting ondertussen met weinig instem ming begroet. „Schreieder", zo leest "len tussen de regels door, „was zeker zijn beurt ook weer lid van de Ge allieerde spionnage-dienst". „Het gehele England-Spiel moet natuurlijk de doof pot in", en „Hoe nu, wordt een vooraan staand lid van de Duitse politie, die toch in ieder geval de dood van vele Nederlanders veroorzaakt heeft, zelfs zonder een vorm van proces in vrijheid gestald?" Aan de hand van bovenstaande ge gevens menen wij, op grond van des kundige informaties, deze opvattingen met goed gevolg te kunnen weer spreken. Schreieder was zeker geen lid van de Engelse spionnage-dienst. Integendeel, er bestaan redenen, zoals wij boven al suggereerden, om aan te nemen, dat de laatste hem allesbe halve vriendelijk gezind is. Het geval gaat ook niet de doofpot in..Zijn vrij lating onder bovengeschetste omstan digheden, betekent immers zelfs een waardevolle bijdrage tot de ontsluie ring van het raadsel en daarna zullen de Justitie-autoriteiten hebben uit te maken wat gedaan moet worden, of de nalatigheiden en tekortkomingen van de Groep-De Bruine nog tot een nieuw proces aanleiding moeten geven. En tenslotte wat het laatste argument betreft, men moet de zaken niet ver keerd steillen. Op spionnage staat in oorlogstijd in alle landen de doodstraf en derhalve kan men de man, door wiens toedoen spionnen worden terecht ge steld ook al is hij Duitser en lid van de Gestapo niet daarom alleen oor logsmisdadiger noemen. Zeker niet, wanneer het, zoals bij Schreieder gezegd moet worden, dat hij niet zelden ge probeerd heeft nog ten gunste van de gevangenen te interveniëren. Men mag hem, zo is ons meer dan eens verzekerd, in het Duitse politie corps 'n witte raaf noemen. Na de bevrij ding is hij met de grote hoop mee gevan gen genomen en eigenlijk eerst bij 't pro- Schreieder 4» zijn beperkte vrijheid wankele minuten, nadat dé commissie por Buitenlandse Zaken van de Franse k5Wonale Vergadering de aanbevelingen ph de Londense conferentie voor Küitsland had goedgekeurd, heeft gene- De Gaujle, de leideï van het Ras- jWiblement du Peuple frangais, aan de jj?rs zijn aangekondigde verklaring orhandigd. h''Frankrijk kan en mag de aanbeve len van Londen niet onderschrijven," lu.s de verklaring. „Integendeel, het nieuwe onderhandelingen afdwin- 5,1. waqrbij rekening gehouden wordt ift zijn vitale belangen, die eveneens q* Van de vrede in Europa zijn. Zon- o overdrijving kan men zeggen dat de fluiten, vervat in het communique »?1 de Londense conferentie, evenals ,6 van Yalta en Potsdam zonder over ig met Frankrijk, in Europa een toe- j?hd zouden scheppen, waarin Frank- voortdurend in gevaar zou zijn, ijlder dat het te gelegener tijd zou liften rekenen op de doeltreffende 'P van wie ook." fpver „het verlangen van de V.S. en geland, om Duitsland weer op de been t «en," zegt De Gaulle: „Dit zou met (i' oog op. de verschrikkelijke druk, die C Sovjet-Unie thans in Europa uit- 1pit. een ernstige fout zijn, die echter lp onafhankelijkheid van Engeland en i)ü*-S. niet in gevaar brengt en de An- k Saksers zekere compensaties zou ge- rl. Mot Frankrijk is dit echter niet C .JPHMPH fy'Qeval. Wij staan op de rand van een Met -iva Orond.' Hij betoogde vervolgens, dat de sa menstelling van een Duitse regering te Frankfort de Russen ertoe zou brengen een andere regering in Berlijn te vor men en dat uiteindelijk de totalitaire helft van Duitslanjl de Westelijke helft zou opslokken. De waarborgen voor de controle op het Ruhrgebied noemde De Gaulle illusoir en hij merkte tenslotte op, dat Duitsland door met Engeland en Amerika, dat geen steenkool uit het Ruhrgebied nodig had, mee te stemmen, Frankrijk en de Benelux-landen, die wel deze steenkool nodig hadden, kon over stemmen. Met 21 tegen 20 stemmen heeft de commissie voor Buitenlandse Zaken der Franse Nationale Vergadering Woens dag onder voorbehoud haar goedkeu ring gehecht aan de aanbevelingen der zes landen voor Duitsland op de Lon dense conferentie gedaan. Bevin heeft Woensdag in het Britse Lagerhuis bekend gemaakt dat de Britse regering het zesmogendheden-program inzake West-Duitsland heeft goedge keurd. Ook het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft zijn vol ledige goedkeuring gehecht aan de aanbevelingen aangaande Duitsland. b In zijn verklaring zegt De Gaulle J6r.der, dat indien nieuwe onderhan- 'ingen de eerste keer geweigerd ï.°1den worden, Frankrijk zijn bezet- j lgszone zou moeten onderhouden, f0als dat reeds met het Saargebied ge vuurde, door haar politiek en econo- li'sch op Frankrijk te oriënteren. Dat ,9.U voor Frankrijk niet zo schadelijk fll als de onherstelbare offers, die 1 thans zbu moeten brengen. {.«Op dit ernstige ogenblik verklaar J: nogmaals, dat ik zelf bereid ben rect deel te hebben in de nodige ntwoordelijkheidzodra de mid- t>- n. om zich ervan te kwijten, v Tickerd zijn," aldus De Gaulle j!c0pl lifter, die dezer dagen met een Uit i?vrachtauto van de fa. F. en Van 8o°rn naar Rotterdam reed en de Weur wet lossen hielp, slaagde er in jrY.'tantie van de vracht in zijn bezit v'ih iJgen- Na eerst nog meegegaan te ^?ar Den Haag, keerde hij alleen w?1 rt"er<iam terug, waar hij het geld K*t vracht inde. De lifter, die nog f. CJ ?ePakt, is de 21-jarige chauffeur vUlt St Pancras, een zwerver, die aa oplichting en diefstal. Het enige doelpunt in de wedstrijd NederlandZweden. Wilkes schiet on houdbaar in en Nederland leidt: 10. ces Van der Waals naar voren gekomen. In de loop van de schier eindeloze ver horen is toen bij de Justitie-autoriteiten de overtuiging gegroeid dat in hem een fatsoenlijk mens was gevonden. Een man met een diepe minachting voor de minderwaardige verhoor-tech- niek van zijn collega's, die de verschrik kelijke gevolgen van spionnage en con- tra-spionnage beperkte zoveel als hem mogelijk was. En toen daarop aan het Bureau Opsporing Oorlogsmisdadigers zijn dossier werd opgevraagd, bleek dat ook daarin geen enkele beschuldiging tegen hem aanwezig was. Niets van al le sensationele verhalen over lijsten van fusillades of zijn optreden in het Oosten des lands is ooit bij de politie binnen gekomen. En daarop heeft men zonder voor kennis van de minister, weten wij ze ker gedaan wat men meende dat recht was: de man Schreieder vrijlaten. En zo geloven wjj ook dat men het geval moet zien. Zonder geheimzin nigheden en zonder duistere achter gronden. Enkel het vrijlaten van een man van wie de Justitie de overtui ging kreeg, dat hy op geniale wijze de fouten uitbuitte van zijn tegenstan ders zonder dat hij daarbij daden be ging die volgens enige Nederlandse wet strafbaar zonden kunnen worden gesteld. En die moet er toch zijn. En dat die overtreden wordt. Men kan niet incidenteel recht spreken op ba sis van volksgevoelens. De badkuip" van 200 meter hoogte gezien. Een luchtfoto van het stampvolle Olympisch Stadion te Amsterdam tijdens de voetbalwedstrijd NederlandZweden. Luchtfoto K. L. M. Het spel, dat de Oranjemannen in deze eerste helft voor 63.000 opgetogen toeschouwers demonstreerden, was trouwens niet alleen geestdriftig. Heel dikwijls was het wonderlijk goed uit gebalanceerd en knap van opzet, maar inderdaad wa.s het niet in de laatste plaats juist door zijn fonkelende hef- tigheid zó vaak onhoudbaar voor de technische rekenkunde van de be kwame Zweden, dat de Nederlandse aanval zich in iets meer dan een kwar tier acht serieuze en gevaarlijke kan sen had kunnen scheppen, tegen de Zwedengeen Maar er zat dan ook een vervaarlijke dynamiek in de drives en dribbels en switches van de onmiddellijk op drift ge slagen oranje-vijf. die links en rechts, hoog en laag en in alle standen hun schot kracht beproefden. Eén doelpunt kwam er uit, één maar, doch er moet toch wel vrij wat meer dan een vaag gevoel van onrust zijn geweest in de Zweedse rijen, omdat het heel vaak maar o zo op-het- kantje-af mis was. Toch zouden de 63.000 op de tribunes en het paddock ervaren, dat met die laaiende 25 minuten de zaak nog niet bekeken was. Een gloeiende kogel van Liedholm die juist over ging en een onverwachte knoert van Rosen, welke gevaarlijk onverwacht op de verraste Kraak kwam afzeilen, wa ren evenveel duidelijke waarschuwingen tegen voorbarigheid. Maar Nederland werd de kans op een 2—O-voorsprong ont nomen, toen scheidsrechter Jorssen per tinent weigerde een strafschop te geven op het moment dat Wilkes, na een prach tige drive, in het hart van het doelgebied akelig duidelijk werd gehaakt. Even kre gen de Zweden toen wat meer vat op dit verrassende Nederlandse spel, maar .de gastheren bleven toch de grote overwin naars van deze eerste ronde en de kogel, die Lenstra kort voor rust tegen de lat liet kaatsen, bevestigde dat. Toch was er nog zorg genoeg om het geen de tweede helft zou kunnen op leveren. Want ook in die eerste helft, waarin zij door de Nederlanders eigen lijk volkomen waren overspeeld, had den de Zweden, met force grepen in hun arsenaal van technische bekwaam heid, toch wel laten zien, wie hier op dit gebied eigenlijk de lakens behoor den uit te delen. Èn hoewel een vreug devolle verwachting zich onweerstaan baar meester maakte van het dank baar verraste publiek, bleef toch de angstige verwachting heersen, dat de Nederlanders in de tweede helft die voorsprong zouden moeten prijs geven, wanneer de Zweden eerst recht de cadans vonden, die hun sublieme techniek in de kanalen zou stuwen, waarlangs ze in doelpunten kon wor den uitgedrukt. Dit is niet gebeurd, maar de tweede helft bood bij de magere voorsprong, waar mee de Oranjemannen de eerste besloten, een heel andere aanblik. Hadden de Ne derlanders de voorsprong van twee of drie doelpunten, die zij zonder al te grote te genslag beslist hadden gekregen en ver diend inderdaad kunnen verwezenlij ken, waarschijnlijk zouden ze een heel an der en misschien wel even goed soort spel als in de eerste helft hebben kunnen op brengen. Maar bij al het zelfvertrouwen, dat de gastheren uit die periode hadden kunnen putten, bleef nu de vrees bestaan voor het schijnbaar onvermijdelijke. Dat drukte volledig zijn stempel op het spel. De aanval, die vóór rust zo vol lust en le ven en zo krachtig gesteund op Lindberg's doel was losgedaverd, werd nu veel min der secuur gevoed. En in de achterhoede, waar Nordahl, Carlsson en Gren nog altijd bijzonder imponerende namen waren, moes ten alle zeilen worden opgestoken om het gevaar te ontgaan. Maar nadat de eerste helft speciaal die van onze voorhoede was geweest, werd de tweede die van onze de fensie. Zij ging de uitgekookte techniek van de Zweden met een onblusbaar enthou siasme te lijf en toen die het vertikten, de weinige werkelijke kansen die ze bij uit zondering kregen met ferme schoten te be nutten, kwamen de contouren van de on verwachte Nederlandse victorie zich steeds duidelijker aftekenen. Gezegd dient, dat de Zweden teleurstel den. Zij handhaafden hun reputatie wat betreft technische vaardigheid en balcon- tröle, maar hun gebrek aan schotkracht blijkt voldoende uit de nul in de uitslag en een Gunnar Nohrdal bijvoorbeeld heb ben we nauwelijks opgemerkt. Een prima team, dat vandaag evenwel niet in zijn spel kon komen en dat zijn nimmer wer kelijk bezielde techniek tegen de onver zettelijke geestdrift van Oranje maar niet productief wist te maken. Zonder twijfel moet ons hele elftal ln het succes van deze voortreffelijke presta tie delen. Gefaald heeft niemand, omdat de beslistheid en de geladenheid zich van allen, zonder uitzondering, hadden meester gemaakt en op allen inspirerend werkten. Jammer was het daarom dat Abe Lenstra nog altijd niet zijn oude kracht hervon den had. Hij demonstreerde ook vandaag nog niet de dodelijke paraatheid, die en kele weken geleden de doelman van Wol verhampton met machteloosheid heeft ge slagen. En hoewel gezegd moest worden, dat hij vooral in de eerste helft niet vol doende in het spel werd betrokken en zijn grote kijk op de structuur van de aanval hem toch vaak op verrassend gevaarlijke plaatsen bracht, zou er van Lenstra-op- volle-kracht toch veel meer zijn uitge gaan. Een verrassing daarentegen was Koo- zenburg. Mèt het hele elftal speelde hij twee klassen beter dan ln Noorwegen. Hij was niet alleen actief en doortastend en overal waar voordeel te behalen viel, maar toonde zich ook in tactisch opzicht zijn verantwoordelijke post ten volle waard. Hij slipte uiteraard wel eens door op de moei lijke opdracht, die hem tegen deze tactici gegeven was, maar doorgaans was zijn spel doordacht en gevaarlijk en heel vaak ge tuigde het van een uitstekend inzicht. wu- kes rehabiliteerde zich door zijn grote werklust en brillante drives vrijwel volko men voor zijn failure van de laatste wed strijden. Zijn doelpunt was prachtig en hoewel hij zijn activiteit verder met meer productief heeft kunnen maken, was zijn spel verder boordevol kwaliteiten. Ook Rijvers was niet geïmponeerd. Hij was ver nuftig en gevarieerd als altijd en samen met Wilkes scheurde hij herhaaldelijk het geroutineerde verdedigingsblok van ae Zweden volkomen uiteen. Niet minder ge vaarlijk was Van der Tuyn, die Oslo even eens verre overtrof en een waardig lid be tekent in deze voor de Olympische Spelen zeker te handhaven aanval. De middenlinio was goed. Stoffelen heeft zijn moeilijke taak tegenover Lied holm nauwelijks minder solide \ervuld dan De Vroet de zijn'e tegenover Oren. Maar de beste van de drie was ditmaal zonder twijfel Terlouw, die een voortref felijke wedstrijd heeft gespeeld en vooral op 't laatst, toen de Zweden alles, 'naa dan ook ailes in het werk steiden om de strijd te forceren, als een leeuw voor het behoud van de voorsprong heeit ge- V°Ooknde achterhoede was best. Kraak dachten wij in de eerste helft tweemaal te ziert> aarzelen, maar hij herstelde zien daarna zeer resoluut en was koen en onverschrokken als immer. Een w®? dige basis, waarop Van Bun, die zi.n geschiktheid opnieuw zeer nadrukkeiijK bewees, en Schijvenaar die nazyneven wat minder goed plaatsen in het begin van de eerste helft aan kracht won, naarmate 't gevaar groter werd hun uiterst betrouwbaar en resuluut verde digingswerk in volle gemoedsrust kon den baseren. Al bi) al zien wij in dit elftal, wij zouden haast willen zeggen >n al deze spelers, zonder uitzondering, het Olym pisch team, dat onze reputatie m Lon den op waardige wyze gestand zou kun nen doen. Wanneer wy dan tenslotte uit deze wedstrijd niet dezelfde domme en overijlde conclusie trekken, dat er geen team ter wereld is dat Nederland kan verslaan, zoals men dat ook ter ge legenheid van de voor ons zo teleur stellend verlopen kampioenschappen in Italië deed, wel, dan mag zelfs onze na tionale neiging tot het maken van voor behoud rustig worden achtergesteld bu de voldoening die een dergelijk uitste kend resultaat van een zo voortreffelijk team vanzelf wekt. Verwachting tot Vrijdagavond: Droog weer, behoudens enkele verspreide onweersbuien in het Zuid-Oosten van het land. Enige overdrijvende Wolkenbanken. Meest matige wind tussen Noord en Oost. Weinig verandering van tempera- tuur. Zon: 4.20—20.59. Maan: 8.16—0.40. Het was gisteravond niet helemaal in orde met de verkeersregeling. De Amsterdamse politie had een nieuw plan opgesteld, dat bij uitvoering vele der bezoekers in het gedrang deed komen. Vooral automobilisten uit het Zuiden waren daarvan de dupe. Zij raakten bij Schiphol vast en arriveerden pas in het Stadion, toen de wedstrijd al geruime tijd aan de gang was. Velen van hen hebben het doelpunt van Wilkes niet gezien. Het aantal auto's en bussen was overigens legio. Nog lang na afloop van de wedstrijd leek de omgeving van het Stadion één groot wagen park. De Amsterdamse tram weerde zich tussen al die bedrijven braaf en handhaofde de reputatie, die voor het autoverkeer ditmaal met geheet en al meer opging De republikeinse minister-president Mohamed Hatta zal a.s. Woensdag voor de besprekingen met dr. Van Mook te Batavia arriveren. Mohammed Roem en de sultan van Djocja, die vandaag op het vliegveld Kemajoran arriveerden, zullen m ae namiddag aan de luitenant-gouverneur- seneraal het republikeinse antwoord op de Nederlandse aide de memoire over handigen. Vrijdag zullen beide republi keinen weer naar Djocja terugkeren. Met hetzelfde vliegtuig arriveerden m Batavia de heren Van Vredenburch, Coert Dubois, Hadji Agoes Sahm en de secretaris-generaal der republikeinse delegatie Soedjono. Coert Dubois, nel Amerikaanse lid der Commissie voor Diensten, zal ook een onderhoud heb ben met dr. Van Mook. Het centrale comité van het Tsjechi sche nationale front heeft het voorstel goedgekeurd, dat Gottwald als enige candidaat voor het presidentschap ge steld zal worden. Zapotocky zal candi daat zijn voor het premierschap. Dat de vijand van het menselijk voedsel met steeds moderner midde len wordt bestreden, bemerkten wij vanmorgen in de Haarlemmermeer, waar een helicoptère de strijd aan bond tegen zeer gevaarlijke vijanden van het gewas, zoals de knopmade, wormsoorten en de erwtenbladluis. En zo zagen wij, toen wij in alle vroegte met de bus in de omgeving van Hoofddorp reden, een reusachtige me chanische spin boven de uitgestrekte landerijen kruisen. Als een sluier wap perde achter het toestel een fijne witte nevel, die langzaamaan de grond raakte om daar het gewas behulpzaam te zijn in een strijd op leven en dood tegen zijn belagers. Af en toe dook het vliegend wapen een aantal meters omlaag en het leek dan of het met grimmig plezier op zijn prooi toeschoot. Het was zijn taak om circa 100 ha. Verdriet zonder tranen grijpt die per in de ziel dan tranen zonder verdriet. in Palestina zijn aangekomen. De minister van Buitenlandse Zaken van Israël, Mosje Sjertok, heeft in ver band met de aanvaarding der bestands- voorwaarden het volgende verklaard. 1. Israël beschouwt de huidige inter pretatie aangaande het binnenkomen van immigranten van weerbare leeftijd in Palestina als „een afwijking van oe tekst der resolutie" en hoopt, dat Ber- nadotte het zijne kan bijdragen om ait zo goed mogelijk te verhelpen. 2. Israël is bereid met de bemiddelaar samen te werken, maar zal elke poging om de normale immigratie naar Pales tina te beperken als ongerechtvaardigd opvatten. 3. Israël heeft de aandacht van de be middelaar gevestigd op verschillen tus sen twee versies van het voorstel in verband met de kwestie van de invoer van wapenen. De juiste tekst is vólgens Israël, dat geen oorlogsmateriaal zal worden ingevoerd „naar het landsgebied van enige belanghebbende partij". Indien de andere partij de voorstel len van Israël verwerpt, behoudt de voorlopige regering zich het recht voor terug te grijpen naar haar oorspronke lijke interpretatie van de resolutie van 29 Mei. Te Lake Success legde men er de na druk op, dat er in feite alleen nog maar sprake is van een staken van het vuren, en dat in de komende vier weken over een meer duurzaam „bestand" onder handeld moet worden. Het feit, dat de aanvaarding van de gevechtspauze door de Joodse regering vergezeld ging van een aantal „opmerkingen", deed func tionarissen te Lake Success er toe nei gen de situatie met reserve te beschou wen. In diplomatieke kringen te Lake Suo- cess is men geïntrigueerd door berich ten uit Londen, dat de Britse regering haar politiek gewijzigd zou hebben en er thans by koning Abdoellah van Xrans- jordanië op aan zou dringen de controle in handen te nemen over het Arabische gedeelte van Palestina en de staat Israël te erkennen. Graaf Bernadotte verklaarde: „Dit is nog slechts de eerste stap, wij gaan thans aan de slag om te pogen vrede tot stand te brengen in Palestina." Bernadotte zal morgen naar Amman, de Transjordaanse hoofdstad, gaan, daarna naar Jeruzalem en Zaterdagmor gen wederom naar Amman, vanwaar hij door zal vliegen naar Rhodos, waar hu een „vredesconferentie" wil beleggen. Zestig A zeventig waarnemers zullen Bernadotte ter zijde staan bij het hou den van toezicht op de naleving van het bestand. Zij zullen voornamelijk posten betrekken langs de grenzen van Palestina en ook bij de inschepingsha vens aanwezig zijn. Met de Amerikaan se, Franse en Belgische regeringen wordt onderhandeld over het beschik baar stellen van een zestal kustvaarders. De groep militaire waarnemers be staat uit 21 Amerikanen, 21 Fransen en 21 Belgen, terwijl ook reeds vijf Zweden erwtenbouwland verspreid over 27 be drijven in de Haarlemmermeer te be sproeien, of eigenlijk te bestuiven, met DDT. Wij brachten een bezoek aan een van deze bedrijven, n.L de boerderij van de heer W. Bus aan de Bennebreeker- weg te Hoofddorp. Van zeer dichtbij konden wij hier een aanval van de helicoptère meemaken. Tijdens zijn werk vloog het toestel doorgaans 2 me ter boven de grond met een snelheid van 12% meter per seconde. Het bestrij dingsmiddel kwam uit een horizontaal aan het' vliegtuig bevestigde en over de gehele lengte van gaatjes voorziene buis (sproeibak). Hoewel de tank, waar in het bestrijdingsmiddel voor gebruik aanwezig was en die onder het toestel hing, deed denken aan een besproeiing, vertelde men ons toch, dat hier van een soort bestuiving sprake was. Men maakte gebruik van de zgn. atomise-methode, hetgeen is een fijne verneveling van ge concentreerde oplossingen van de be strijdingsmiddelen. Men vertelde ons, dat wjj aanwezig waren bij een proefbestrijding, die uit ging van het Ministerie van Landbouw en onder leiding stond van Dr. W. J. Maan. De helicoptère was het eigen dom van de Stichting voor Hefschroef- vliegtuigen, terwijl de sproei-installa- tie is vervaardigd in het proefstation van de Bataafse Petroleummaatschap- pij in Delft in samenwerking met het Ministerie van Landbouw. In de Haarlemmermeer heeft men zich vanmorgen alleen toegelegd op de besproeiing van erwten, doch in de toekomst staan nog andere bestrydin- gen op het programma. De tot nu toe bereikte resultaten bij de proefnemin gen zijn zeer hoopvol geweest. Juist vertelde de heer Bus ons, dat „17% bunder" van zijn land door het vliegende afweermiddel onder handen werd genomen, toen dit „middel" met oorverdovend lawaai vlak naast ons op het zachtwuivend gras daalde. De gro te sneldraaiende schroef deed vele hoe den afwaaien en kwam slechts lang zaam tot stilstand. Nu bleek dat het werk op het land van de heer Bus was voltooid en het duurde dan ook niet lang meer of de helicoptère steeg weer op om elders in de Meer, op een ander bedrijf, haar taak voort te zetten. Ook wij verlieten het terrein onder wijl het toestel naogend en het voor deel van de moderne techniek overpein zend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1