ELKE INMENGING DOOR UNO-ORGANEN DOET MEER KWAAD DAN GOED i Duizenden kinderen roepen om hulp RAUTER GETUIGT IN PROCES TEGEN „NEDERLANDERS" •fm Waarschuwing in de Veiligheidsraad; nieuwe beschuldigingen van Palar Trygve Lie wenst UNO-legermacht m m De Haarlemmers mogen deze niet weigeren WAT GEBEURDE ER GEDURENDE DE HONGERWINTER? In Mei '40 hielpen zij een handje PRINS BERNHARD VIERT BOEREN BRUILOFT TE LOCHEM Tot hoofd en hart REPUBLIKEINEN DROMEN NOG STEEDS VAN EEN EENHEIDSSTAAT De onderhandelingen te Kalioerang Republikeins antwoord overhandigd Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie verzamelt gegevens KOLENPRODUCTIE IN MEI GEDAALD Glorieus einde van bezoek aan Achterhoek Deens passagiersschip op een mijn Tegen moordenaar zes jaar geëist Het weer Uitspraken Bevolkings register-zaak MELK VAN DE BON? Nieuw verzoek tot de minister 80.000 Coloradokevers vernietigd Verdediger van Grebbe- berg overleden VRIJDAG 11 JUNI 1948 72sfe JAARGANG No. 24174 VAN KLEFFENS OVER DE INDONESISCHE KWESTIE Rede mr, Van Kleffens Opmerkelijke ontwikkelingen op komst? BkilfclÉl MEER DAN 20.000 INWONERS TE BLOEMENDAAL Zandvoort geeft premiën voor woningverbetering Drama te Rotterdam berecht DE ERE-PROMOTIE VAN SMUTS Geen doodstraf geveld HARINGAANVOER BENEDEN DE VERWACHTING Op Goeree-Overflakkee BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, I 1.47 per maand, t 4.42 per kwartaal. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. Directeur: 3. 3. W. Boerriater. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mlHimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. De Veiligheidsraad van de V. N. heeft gisteren de Indonesische kwestie opnieuw in behandeling genomen. Namens de Republikeinse delegatie voerde de heer Palar het woord, die in een rede van anderhalf uur geen enkel blijk gaf van verzoeningsgezindheid, doch slechts nieuwe beschuldigingen richtte aan het adres van Nederland. De heer Palar begon zijn rede met te verklaren, dat de Nederlanders trach ten. door verstrikking van de in gang zijnde onderhandelingen, de republiek. Waarmede zij beweren te onderhande len. te worgen, althans te elimineren. Het gevaar is stellig niet denkbeeldig, dat de Veiligheidsraad, die te doen krijgt met goed en wel gedane zaken, zal verworden tot een „registratie-in stelling" (registering institution) Palar beschuldigde er de Neder landers van, de zaken steeds op te houden en uit te stellen. Ofschoon zeide hij de „gevleugelde oorlog' (fullfledged war) een einde had ge nomen, wachten de belangrijkste en moeilijkste geschilpunten nog steeds op hun oplossing. Palar verzocht de raad om tussen komst tot verzekering van de hervat ting van het handelsverkeer over de demarcatielijn tussen het Nederlandse en het republikeinse gebied. Palar be klaagde er zich over, dat de Nederlan ders nog geen stappen zouden hebben Eedaan voor het effectueren der econo mische bepalingen van de wapenstil standsovereenkomst, tengevolge waar- Van in Republikeinse gebieden tekorten Zouden zijn ontstaan. Hoewel het werk Van de C. v. G. D. tot waardevolle re sultaten heeft geleid, wachten, aldus Palar, de belangrijkste en moeilijkst op te lossen geschilpunten tussen Neder land en de republiek nog steeds op een oplossing. Palar somde enige recente gebeurtenissen op die, naar hij zeide, ki de republiek een grote mate van Wantrouwen hebben gewekt, zoals het instellen door de Nederlanders van c)e Z.g. voorlopige federale regering voor Indonesië op 9 Maart; het Nederlandse Verbod tot het houden van een congres Van met de republiek sympathiserende Indonesiërs in door de Nederlanders bezet gebied en de volksstemming op Madoera, die hij betitelde als een grap °p. het peil van een operette. Hij be schuldigde de Nederlanders eveneens van schending van het recht van ver gadering en de persvrijheid. Naar zijn mening leveren de Jnte- rimrapporten van de C. v. 'G. D. over West-Java en Madoera het bewijs dat ue Nederlandse politiek en de ge beurtenissen in West-Java en op Madoera de mogelijkheid van het be reiken van een aanvaardbare over eenkomst in gevaar brengen. Mr. Van Kleffens deed in zijn rede een beroep op de Veiligheidsraad, om niet door de wijze van gedachtenwis- seling als door de heer Palar geïntro duceerd, in dd onderhandelingen, die thans in Indië worden gevoerd, een storend element te brengen. Hij be toogde, dat de heer Palar met zijn klacht over het handelsverkeer ach ter de feiten aanloopt, aangezien op 7 Juni tussen beide delegaties een overeenkomst is getekend inzake het vervoer van voedingsmiddelen. Volgens mr. Van Kleffens krijgt men de indruk, dat sommige der Re publikeinse leiders nog, steeds dromen over de grondvesting van een een heidsstaat in Indonesië onder Repu blikeinse leiding. Met hun verstand hebben zij het denkbeeld van de fe derale staat aanvaard, doch deze leeft niet in hun harten. Het is hier weer de oude geschiedenis: de Republikein se regering aanvaardt bepaalde voor stellen, doch kan deze achteraf niet nakomen wegens oppositie in Repu blikeinse kringen. De heer Van Kleffens was van me ning, dat over het geheel genomen, de rapporten van de C.v.G.D. er op wijzen, dat de deelnemers aan de federale con ferentie te Bandoeng zijn bijeengekomen volgens een democratische procedure, en uit vrije wil en zonder dwang van Nederlandse zijde, tot besluiten ko men. Hij legde er de nadruk op, dat het in het leven roepen der Negaras West- Java en Madoera slechts een voorlopig karakter heeft en dat daarbij in het houden van volksstemmingen volgens het vierde additionele principe der Ren- ville-overeenkomst is voorzien. Er be hoeft generlei vrees te bestaan voor faits accomplis van de zijde der Neder landse regering. Sommigen zeide de heer Van Kleffens gébruiken een de bat in de Veiligheidsraad uitsluitend met het doel, om druk op dé Neder landse regering uit te oefenen, doch Ne derland is geen natie, die bereid is, voor druk te zwichten. De heer Van Kleffens bracht ook nog onder de aandacht, dat het ver kozen staatshoofd van Pasoendan een republikein is, en besloot zijn rede met de hoop uit te spreken, dat de Veiligheidsraad zal werken volgens de grote lijnen en dat geen gekibbel over beuzelarijen de aandacht van de raad daarvan zou vermogen af te lei den. Tenslotte hebben wij aldus de heer Van Kleffens „nog immer niet de hoop verloren, dat in, weerwil van menige teleurstelling, met bij stand van de C. V. G. D. er alsnog een oplossing zal kunnen worden ge vonden met als grondslag de over eenkomst van de „Renville." Na de rede van mr. Van Kleffens stelde de voorzitter voor, de vergade ring te verdagen tot na de ontvangst van het nieuwe rapport der C. V. G. D. te New York, zoals de heer Van Lan- genhove had voorgesteld. Na ampele bespreking stelde de Vei ligheidsraad de volgende vergadering over de Indonesische kwestie vast op a.s. Donderdagmorgen, onafhankelijk van het inkomen van het nieuwe rap port. A.P. meldt uit Kalioerang, dat er aan wijzingen bestaan voor een breuk in de Commissie voor Goede Diensten, daar het Belgische lid zich zou verzetten tegen voorstellen, die gedaan of onder steund zijn door de Amerikaanse en Australische leden. De staf der leden bewaart het stilzwijgen omtrent het doel van het bezoek van Dubois aan Batavia. Niettemin is het wel dudelijk, aldus A.P., dat de werkzaamheden van de Commissie voor een crisis staan. Een woordvoerder van de Commissie voor 'Goede Diensten heeft nog ver klaard de indruk te hebben, dat „be langrijke ontwikkelingen in de Neder lands-Indonesische onderhandelingen op handen zijn". Hij deelde tevens mee, dat de verga dering der agendacommissie, welke vandaag zou worden gehouden, op ver zoek van Nederlandse zijde en met toe stemming van de republikeinse delega tie niet doorgaat. Wel zal vandaag de gewone bijeenkomst plaats hebben van de C.G.D. zelf, waarin de lopende zaken zullen worden behandeld. De heren Van Vredenburch, Dubois, de Sultan van Djocja en Roem zijn in middels naar Batavia vertrokken. De onderhandelingsperiode te Kalioerang is afgelopen, daar er voor het week einde op de agenda geen vergaderingen voorkomen. De delegaties maken zich gereed, om Maandag weer naar Batavia te vertrekken. Prof. Romme heeft hedenochtend te Bandoeng een ontmoeting gehad met de wali negara van Pasoendan en de delegatievoorzitters van de federale conferentie. In het parlementsgebouw ontmoette hij Adil Poeradiredja en zijn kabinets leden. Gisteren gebruikte hij de lunch met sectie-voorzitters ter conferentie en andere bekende figuren der federatie. Reuter bericht uit Batavia, dat hét republikeinse antwoord op de Nederl. nota gisteren aan jhr. mr. Van Vredenburch werd overhan digd. Een Nederlands woordvoer der kon niet mededelen of het ant woord, dat aan de Nederlandse re gering zou worden overgelegd, be vredigend was. Sprekend voor een vergadering van studenten van de Harvard Universiteit heeft Trygve Lie, de secretaris-generaal van de V.N., de vorming van een vrij willigersleger gevraagd, om de beslis singen van de Veiligheidsraad kracht bij te zetten, in afwachting van een le ger van de UNO. „Zelfs een kleine le germacht zou voldoende zijn, omdat men weet, dat de UNO er achter staat", aldus Trygve Lie. In welingelichte kringen denkt men, dat Lie een duizendtal mannen in ver schillende landen zou willen aanwer ven. Zij zouden door de UNO betaald worden. Een gedeelte van de toneelgroep „Comedia" Vertrok gisteren met de „Cottica" raar W/est-Indië voor een tournee van twee maanden. De acteurs en actrices op cic loopplank. V. I. n. r.: J. A ten Katen (verzorger)Edy de Boer, Han Bentz v. d. Berg, Ellen Vogel, Guus Oster, Joeki Broedelet en Ank v. d. Moer. Het Rijksinstituut voor Oorlogs documentatie, dat over niet minder dan 45.000 exemplaren van de 800 illegale bladen in Nederland tijdens de oorlog verschenen, beschikt, is momenteel bezig gegevens te ver zamelen over de razzia's in de hon gerwinter 19441945, in het bijzon der over de November-gebeurtcnis- scn te Rotterdam. Op 10 en 11 November 1944 voerden de Duitsers hun grootste razzia te Rotter dam uit; niet minder dan 50.000 man nen en jongens werden weggevoerd om te werk gesteld te worden, of wel in het Oosten van ons land aan de IJssel linie of wel aan objecten in West-Duits- land. Dit was de eerste grote razzia in ons land en in de Maasstad ontstond toen een ware angstpsychose. Uit histo risch zowel als uit sociologisch en psycho logisch oogpunt is het van belang, dat men over het grootst mogelijke aantal gegevens beschikt om deze gebeurtenis sen te boekstaven. Het materiaal komt allereerst van de Duitsers, die hier werkten, o.a. van de chef van de Aussen- stelle van de S.D. te Rotterdam, Wölk, terwijl ook zekere majoor Garmer een belangrijk personage in dit opzicht is Bekend is. dat de Duitsers toen handel den in opdracht van het oppercomman do van de Wehrmacht. Een verslag van de vergadering te Den Haag, waarop o.a. iiauter en Chris tiansen tegenwoordig waren en tijdens weilke de razzia werd uitgestippeld, be vindt zich momenteel te Londen en het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie doet alle moeite dit in afschrift ter be schikking te krijgen. Op de tweede plaats verwacht men naast gegevens De Utrechtse Kamer van het Amster dams Bijzonder Gerechtshof heeft ge dacht een deel op te lichten van de sluier, die er, ondanks sommige bekend Sewordcn details, nog hangt over de Eerste fase van de Duitse inval in ons 'and op 10 Mei 1940. De 64-jarige J. H„ voor de oorlog honorair-consul te Dus- ®eldorf, was ten laste gelegd, dat hij in '939 na het uitbreken van de tweede Wereldoorlog, toen een oorlog tussen jjhs land en Duitsland dreigde, als Ne derlander te Berlijn, Dusseldorf en el ders in Duitsland als leider van de Spnd van nat.-soc. Nederlanders in Duitsland besprekingen had gevoerd Jhet de „Abwehrstelle Munster". Deze besprekingen hadden ten doel Duits- J^Dd hulp te verlenen bij het voorbe reiden van een oorlog tegen Nederland. ,H- zou zich bereid verklaard hebben 'eden van de afdeling „Sport und Spiel" •an genoemde bond onder de meest l'fikte geheimhouding een militaire op leiding te doen volgen onder leiding jan het Oberkommando der Wehr- biacht., opdat de leden van deze sport school bij een eventueel binnenrukken ber Duitse legers op Nederlands grond gebied steun zouden kunnen verlenen, yeze „Nederlanders", die geen uniform u'begen, doch wel bewapend waren, ebben inderdaad 10 Mei 1940 diensten ^an de Duitsers bewezen. Zij waren te- eren in kampen opgeleid en hun was 1 eed van geheimhouding afgenomen. Als eerste getuige werd Raüter binnengeleid, die na een correcte bui- Sing voor het Hof, tot voor de groene 'afel naderde. Hij verklaarde twee maal contact met verdachte te hebben Sehad. Dit was tijdens de bezetting jan Nederland, toen verdachte burge meester van Apeldoorn wilde worden, ~,'.ch daarbij beroepend op zijn ver mensten voor de Duitse zaak tijdens be inval. Het verzoek was echter af- j.Wezen, vooral op grond van het j?1'.- dat verdachte zich als geboren e Ultser had laten naturaliseren. Bij hernieuwde poging van verdachte m het burgemeestersambt te ver- ev bad Rauter persoonlijk zijn bmuele verdiensten ten aanzien van de Du"se zaak nagegaan en was tot Zo Lonclusie gekomen, dat deze niet groot waren. ïei n vijftal getuigen, allen leden en bestuursleden van de bond van nat.-soc. Nederlanders in Duitsland, legden ver klaringen af. De afdeling „Sport und Spiel" was in begin 1940 opgericht. De leden waren na nauwkeurige selectie in kampen in het Westen van Duitsland ondergebracht en werden daar militair opgeleid. Zij hadden allen een verkla ring ondertekend, over de kwestie van hun „inzet" hun mond te houden. Zij beweerden in 1942 tot driemaal toe bij Mussert te zijn geweest om zich te be klagen over het gedrag van deze Ne derlanders, „die door hun rol van land verraders hun bond en de N.S.B. had den gecompromitteerd". Mussert zou evenzeer verontwaardigd zijn geweest. Door het Hof daarnaar gevraagd, ver klaarden de getuigen het niet waar schijnlijk te achten, dat Mussert vóór 1940 met deze opleiding en haar doel bekend is geweest. Aangezien de getuigen, naar het oor deel van het Hof, niet voldoende licht konden werpen op het aandeel van ver dachte in deze zaak, hield de president de zaak aan tot een nader te bepalen datum voor het horen van nieuwe ge tuigen. De totale kolenproductie van de Lim burgse steenkolenmijnen bedroeg over Mei 838.600 ton tegen 961.300 ton in April, waarbij de maand Mei 24 werk dagen had en April 26. Ook de gemid delde productie per werkdag is terug gelopen en wel van 36.975 ton in April tot 34.950 in Mei. De invoer van kolen uit het buiten land bedroeg voor Duitsland in Mei 123.600 ton tegen April 153.300 ton; V.S. 22.000 ton tegen 37.800 ton; Polen nihil tegen 6300 ton en Gr.-Brittannië 77.100 ton tegen 63.400 ton, zodat de totale in voer 222.700 ton bedroeg tegen 260.800 ton in April. Voor binnenlands verbruik kwam in totaal beschikbaar 828.800 ton tegen April 974.200 ton. Uit Duitsland werden bovendien nog ingevoerd 17 500 ton bunkerkolen, welke invoer 16.300 ton in April bedroeg. De warmte van de laatste dagen heeft spoed gezet achter het rijpen der aard beien. Kioamen zij tot nu toe jn kleine hoe veelheden op de markt, thans is de grote pluk begonnen. Te Beverwijk, een der centra der aard beienteelt, vond gis teren de eerste vei ling plaats. De vruch ten gingen vlug txin de hand en de prij zen schommelden tussen de drie en de vijf gulden: De vei lingen voor de ex port zijn nu ook be gonnen, evenals de aankopen voor de jamfabrieken, die weldra met het ver se fruit zullen draaien. Op de foto de kisten met aard beien onder de veil- klok. 'XX4. Op de laatste dag van het bezoek aan de Achterhoek en Lijmers begaf prins Bernhard zich naar liet R. K. Opvoedings gesticht te Harreveld, dat enige tijd ge leden door brand werd geteisterd. Daarna bezocht Z. K. H. Lichtenvoorde, waar in de R. K. pastorie de pastoor-deken van Groenlo over het Rooms-Katholiek gees telijk leven in de Achterhoek sprak. Vervolgens ging de tocht naar Winters wijk, waar op het gemeentehuis een aan tal inleidingen werd gehouden over diverse Achterhoekse problemen, o. a. over textiel- vraagstukken, over welvaartswerk en na tuurschoon. 's Middags bracht men een bezoek aan Groenlo. waar Prins Bernhard een uit het beleg van 1627 daterend kanon op een nieuwe affuit onthulde. Het volgende be zoek gold de Rekkense inrichtingen voor zwakzinnigen en psychopathen. Toen het officiële gedeelte van het pro gramma ten einde was, begaf het gezel schap zich naar de boerderij van boer Veltkamp bij Lochem, wiens zoon Hen drik Jan in de echt werd verbonden met Jantje Tuiters Exel. Veertien dagen was het huwelijk uitge steld om de Prins van dit grootse feest getuige te doen zijn. Honderd vijftig fami lies, die allen vele zielen omvatten, waren opeengedrongen op erf en in deel en wacht ten de komst van de Prins al hossende en zingende af. De Prins vertelde, dat hij zojuist Prinses Juliana aan de telefoon had gehad. „Ook mijn vrouw verzoekt mij u van harte geluk te wensen". En dan behoort de Prins niet langer alleen aan zijn gastvrouwe en gast heer. Naar de deel gaat het, waar de hon derden opeengepakt staan. Met moeite wordt er een kring gemaakt en dan begint „het in het lint draaien", een oud gebruik, waarbij de bruid en bruidegom al dan sende in serpentine worden gewikkeld, waarmede de verbondenheid tussen man en vrouw wordt gesymboliseerd. Vervol gens moet het jonge paar op stoelen plaats nemen en te midden van de massa worden zij rondgedragen, terwijl de muziek moei lijk te definiëren wijsjes ten gehore brengt. En dan plotseling, voor men er erg in heeft, ziet men de Prins, eveneens op een stoel gezeten, boven de menigte zweven. Minuten lang, gedragen door tientallen armen, balanceert hij, de sigaar in de mond, boven de boeren en onder het dak van de deel. Het „leve de Prins" is niet van de lucht en als Prins Bernhard eindelijk weer op de begane grond staat weer klinkt uit een forse mannenkeel de roep: „Een wals voor de bruidegom en een voor de Prins". Hendrik Jan walst tussen de honderden met zijn bruid en de Prins kijkt toe, maar dan breekt zijn beurt aan. En het volgend ogenblik danst Prins Bernhard van Lippe Biesterveld over de ruwe bodem van de deel te midden van de Lochemer boeren met een stralende Jantje Tuiters Exel. En dan is het ogenblik aangebroken voor een familiefoto. Drie geslachten Veltkamps moeten op de kiek met de Prins. Die foto zal een onloochenbaar bewijs zijn voor een ieder, die niet zou willen geloven, dat de Prins in hoogst eigen persoon boeren bruiloft heeft gevierd bij Jan Hendrik en Jantje Veltkamp. Dan bedankt de Prins voor de onvergetelijke avond en verdwijnt hij over het zandweggetje in snelle vaart. van het gemeentebestuur, ook materiaal aangebracht door ingezetenen, die zijn weggevoerd. Waarheen zijn de slachtoffers ver voerd, hoe hebben velen zich aan do razzia's kunnen onttrekken, hoevelcn hebben tijdig kunnen ontsnappen door uit de trein te springen of an derszins, hoe geschiedde het ver voer, wat Jiebben de 50.000 slacht offers beleefd, hoe en wanneer zijn zjj teruggekeerd en na welke om zwervingen? Ziedaar een aantal vra gen, die men graag beantwoord ziet en waarvan men graag een korte beschrijving tegemoet ziet. Het R. v. O. doet een beroep op de Rot terdammers en degenen, die toen tertijd in de Maasstad woonden, om het in te lichten over hun erva ringen. Het adres luidt: R. v. O., Postbus 12, Amsterdam. Binnen af zienbare tjjd zal een publicatie in boekvorm over deze gruwelijke ge beurtenissen verschijnen. De wetenschappelijke medewerker voor dit onderdeel der werkzaamheden van het R. v. O., is de heer B. A. Sijes. Andere belangrijke onderwerpen, waar mede het instituut zich bezig houdt, zijn de structuur van de illegaliteit en de lotgevallen van onze landgenoten in ge vangenissen en concentratiekampen. Het onderzoek in deze zaken komt waarschijnlijk dit jaar gereed. Verder houden prof. dr. Z. W. Sneller en dr. P. H. Winkelman zich bezig met het onderzoek van de beruchte Duitse oorlogsmisdaad te Heusden, waar de to ren van het stadhuis opgeblazen werd, terwijl 150 personen, die allen zijn om gekomen, zich in de schuilkelder er on der bevonden. En tenslotte wordt er een uitgebreid onderzoek ingesteld naar de drie grote stakingen: de Februari-staking in 1941, die prof. W. T. de Gaay-Fortman be handelt, de staking in April-Mei 1942 (dr. P. J. Bouman) en de spoorweg staking (prof. dr. A. J. C. Rüter). Dit Jaiatste onderzoek nadert reeds zijn voltooiing. Een van de meest tragische gevol gen van de laatste wereldoorlog is wel de grote armoede, waarin vele kinderen over de gehele wereld op groeien, waardoor zij lichamelijk en geestelijk dikwijls ten gronde drei gen te gaan. Om deze duizenden kinderen te helpen heeft het Neder lands Comité „United Nations Ap peal for Children" (Verenigde naties helpen het kind) een grootscheepse actie ingezet, teneinde geld in te za melen om deze steun zo effectief mogelijk te doen zijn. Tot op heden mocht dit comité een bedrag van f 150.000.ontvangen, bijeen gebracht uit particuliere giften en in zamelingen door bedrijven en openbare instellingen. In verschillende plaatsen werden reeds straatcollecten georgani seerd, welker opbrengst altijd hoger ,was dan enige andere collecte ter plaat- Se. Zo heeft het U.N.A.C.-comité voor Haarlem, Bloemendaal en Heemstede ook voor deze plaatsen een collecte georga niseerd, welke zal gehouden worden op Zaterdag 26 Juni. Van verschillende zijden mocht het comité reeds goede steun ontvangen, zoals van een dame, die een zakje vol zilveren guldens en rijksdaalders, in de loop der jaren bijeen gespaard, kwam offeren; van een bridgeclub, die „de pot" niet belegde in een feestavondje, maar deze besteedde voor hulp aan het hongerende kind; en last not least van de leerlingen van de Rijkskweekschool, die de opbrengst van hun concert in de Grote Kerk een bedrag van f 1600. eveneens voor de U.N.A.C. afstonden. Om de collecte echter goed te doen slagen zal het nodig zijn, dat er zich een voldoend aantal collectanten ter be- De tram uit Zandvoort won het te Haarlem glansrijk van een zware vrachtauto, tvaarmee zij gistermiddag in botsing kwam. De tram liep zeer lichte schade op; de vrachtauto kantelde ondersteboven. Ongedeerd kwam de bestuurder uit de totaal vernielde cabi ne. Hij was niet bekend met de gevaar lijke situatie bij de Tempeliersstraat. schikking stelt. En daarom wordt er een speciaal beroep gedaan op de vrouwen om zich Zaterdag 26 Juni, vooral des morgens, wanneer de schooljeugd nog niet beschikbaar is, hiervoor in te zet ten. Collectanten kunnen zich opgeven in Haarlem aan het secretariaat: U.V.V., Stadhuis, tel. 11855; in Heemstede bij de heer A. Verdonschot, Bosboom Tous- saintlaan 15 en in Bloemendaal bij mevr. M. D. Eichholtzde Wijs, Plant soenlaan 21, Bloemendaal. De aandachc mag er misschien nog op worden gevestigd, dat de medewerkers aan de U.N.A.C. hun werk vrijwillig en zonder enige vergoeding doen. De ont vangen gelden worden voor 55 afge staan aan het I.C.E.F. (Intern, children's energency fund) met de uitdrukkelijke bepaling, dat deze bijdrage niet in de viezen kan worden uitgekeerd, doch slechts kan bestaan uit het tijdelijk op nemen van noodlijdende kinderen uit het buitenland en het verlenen van diensten (b.v. verschepingen, opleiding van jonge artsen voor internationale kinderhulp) Het restant, dus 45 blijft ln eigen beheer, met dien verstande, dat een derde deel wordt besteed aan kinder hulp in eigen land en de rest ter be schikking wordt gesteld van Nederland se verenigingen, die zich bezig houden met hulp aan noodlijdende kinderen buiten Nederland. Hierbij wordt in het bijzonder gedacht aan Indonesië. Ongetwijfeld zal de collecte ook in Haarlem een succes worden. Voor hen, die een speciale gift willen schenken, geven wij het adres van de penning meester: de heer H. J. Slingenberg, Rot terdamse Bank, Zijlstraat, Haarlem. Het gemeentebestuur van Bloemendaal blijkt voor een moeilijke kwestie te zit ten in verband met de circulaire van Ged.. Staten van Noord-Holland ten aanzien van de bezoldiging van secre tarissen en ontvangers. Bloemendaal heeft eerst kort geleden zijn 20.000ste inwoner gekregen en dat getal is van zeer veel belang voor de salariëring, omdat voor gemeenten tussen 20.000 en 25.000 zielen hogere normen gelden. Of ficieel moet daartoe echter eerst het provinciaal blad verschijnen, waarin het inwoneraantal per 31 December 1947 kan worden gepubliceerd. Daar de ge meente vroeger rijk was, betaalde zij deze functionarissen al in de klasse, waarin ze nu pas thuis horen. Dit overschrijden van de grens der 20.000 brengt tevens, zoals wij indertijd schreven, vergroting van het aantal raadsleden mee. De gemeente Zandvoort gaat mede werking verlenen aan de door de mi nister van Wederopbouw en (Volkshuis vesting uitgevaardigde regeling voor woningverbetering en woningsplitsing. B. en W. stellen de raad voor, daarvoor een crediet van f 40.000 te verlenen, waartegenover op een rijksbijdrage van f 30.000 kan worden gerekend. Het 1668 ton metende Deense passa giersschip „Kjobenhaven" is vanoch tend 24 K.M. uit de kust van Jutland op een myn gelopen en binnen tien minuten gezonken. Er waren 400 pas sagiers aan boord van het schip, dat van Kopenhagen op weg was naar Aalborg. Men vreest dat verscheidene opvarenden Verdronken zijn. Vijftig ziekenauto's en een aantal dokters en verpleegsters zijn naar de kustplaats Hals gezonden om de slachtoffers op te nemen. Ook tientallen vaartuigen en vliegtuigen nemen deel aan het red dingswerk. Ondanks de beperkte tijd is het ge lukt twee reddingsboten uit te zetten, doch men is nog onbekend met het lot der inzittenden. Naar later gemeld wordt, zijn tot nu toe 230 passagiers door de „Frigga"van de D. F. D. S. gered en naar vernomen wordt zijn door andere reddingsvaar tuigen eveneens overlevenden opgepikt en in de kustplaatsen aan land gebracht. Verscheidene overlevenden zijn gewond. Er worden nog 170 passagiers vermist. De hoofdpersoon van een tragische reeks van gebeurtenissen, die zich Zaterdag 13 December j.l. tussen 6 en 7 uur des avonds afspeelde, de 31-jarige kellner N. B.. heeft gisteren voor de Rotterdamse rechtbank terecht gestaan. Hem was ten laste gelegd de 46-jarige metslaar A. J. Jansen in een aanval van woede en in hevige staat van dronkenschap verkerend in de buik te hebben geschoten, waardoor het slacht offer levensgevaarlijk gewond werd, op de 34-jarige bedrijfsleider H. J. F. Kirchheiner schoten te hebben gelost en tot slot de 74-jarige wed. E. Assiesvan Zadel de schedel te hebben ingeslagen. De officier van Justitie, mr. T. Semeijns de Vries van Doesburgh, eiste tegen hem zes jaar gevangenisstraf met aftrek wegens poging tot doodslag, poging tot zware mis handeling en doodslag. De senaat van de Leidse Universi teit heeft bericht ontvangen, dat Prin ses Juliana eri Prins Bernhard de uit nodiging, om 18 Juni a.s. de erepromo tie van veldmaarschalk Smuts in de Pieterskerk bij te wonen, hebben aan vaard. Verwachting tot Zaterdagavond Droog weer behoudens kans op enkele verspreide onweersbuien, voornamelijk in het Zuiden en Oos ten van het land. Overdag zonnig en behalve langs de Waddenzee warm weer. Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen, doch in de na middag op enkele plaatsen invallen van een koelere zeewind. Zon op: 4.20. Onder: 21.00. Maan op: 9.47. Onder: 0.46. Weet voor de zwakke een hindernis is, is voor de sterke een blok om ^zich af te zetten. In de zaak betreffende het verraad van de aanslag op het Bevolkings register te Amsterdam is geen dood vonnis geveld. Het Amsterdams Bij zonder Gerechtshof heeft hedenmorgen uitspraak gedaan tegen de twee hoofd daders van het verraad, dat tot zulke catastrophale gevolgen leidde, en de 46-jarige voormalige N.S.B.-eigenaar van een confectie-atelier, P. Teunis- sen, tegen wie mr. Gelinck 14 dagen geleden de doodstraf eiste, tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld. Zijn ondergeschitkte op het atelier, de 36-jarige Andries van der Laak, werd conform de eis tot 15 jaar veroordeeld. Zoals uit de sententie, die voorgelezen werd door de president, ijar. F. W. van Schaeck Mathon, blijkt, zijn beide ver dachten aan de doodstraf ontsnapt, door dat zij gedurende dc twee zittingen (de zaak werd éénmaal aangehouden en 14 dagen geleden voortgezet) hardnekkig de schuld op elkaar schoven. „Indien onom stotelijk was komen v^st te staan, dat het initiatief tot het verraden van Hoogsteder van u was uitgegaan", aldus zeide de president bij het voorlezen van beide von nissen, „dan zou het Hof niet hebben ge aarzeld u de zwaarste straf op .te leggen". Voor geen der beide verdaenten had het Hof dit echter bewezen geacht. Beide ver dachten werden voor het leven uit de burgerlijke en politieke rechten ontzet en kregen het recht binnen 8 dagen cas satie aan te tekenen. De aanvoer van nieuwe maatjesharing is dit jaar zeer aanzienlijk beneden de verwachting gebleven. Hoewel thans vrijwel de gehele vloot in zee is en de reders het aantal netten per schip heb ben opgevoerd, is de vangst tot nog toe 30.000 kantjes minder dan verleden jaar in dezelfde periode of wel bijna 70 per cent. i Berekend over dc tien eerste aanvoer- dagen was de gemiddelde opbrengst per kantje 60 percent hoger dan verleden jaar, wat voor de reders evenwel neer komt op een mindere ontvangst gedu rende die eerste tien dagen van de teelt dig van ruim 330.000 gulden, dat is ruim met Het bestuur der Federatie van Melk- handelarenorganisaties in Nederland heeft in zijn laatstgehouden vergadering het onderhoud besproken, dat met de ministèr van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft plaatsgehad over het vraagstuk melk van de bon. Het bestuur der Federatie vestigde de aandacht op de uitspraak van het Be- drijfsschap Zuivel om de melk zo spoe dig mogelijk vrij te geven en betreurt in hoge mate, dat de minister nog geen beslissing heeft genomen. Het bestuur heeft de minister verzocht alsnog zo spoedig mogelijk over te gaan tot het vrijgeven van de melk. Met het laatste tij Woensdagavond spoelden op Goeree-Overflakkee dui zenden Coloradokevers aan. Het was reeds te donker om aan de vernieti ging van de indringers te beginnen. Donderdagochtend echter werd de strijd aangebonden. Alle burgemees ters op het eiland verleenden hun medewerking. Dc gehele schooljeugd werd ingeschakeld. Naar wü des avonds vernamen is men er in geslaagd, de schadeiyke kevers bijna aile te verdelgen. Al leen al in de gemeente Den Bommel werden 21.000 kevers vernietigd, het record van de dag. Dirksland, Mid- delharnis en Sommelsdijk tezamen namen 40.000 kevers voor hun reke ning. Op het gehele eiland werden ongeveer 80.000 Coloradokevers ge vangen cn gedood. De Plantenziektenkundige Dienst is uitermate tevreden over het verloop van de „afweerslag". Het K.L.M.-werkkledingbedrijf „Ehco" te Haaksbergen heeft besloten, gezien de enorme medewerking van de scho len, het aantal uitgeloofde gratis vluch ten SchipholTwente met bezichtiging van het bedrijf te verhogen tot tien. 20 percent. Je Amsterdam is overleden de kolo- der infanterie b.d. W. F. Hennink, in de Meidagen van 1940 commandant van 8-R.I., het regiment, dat de Greb- beberg tot het uiterste verdedigde te gen Duitse aanvallen. Voor zijn moe optreden werd hij onderscheiden de benoeming tot ridder M.W.O. 1 vierde klasse

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1